מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מעלת הידור מצוה

הלכות חג בחג, חקרי מנהג. מאמרים לעיון והורדה
ליטוואק פון בודאפעסט

מעלת הידור מצוה

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' אוקטובר 06, 2023 11:14 pm

בד' מינים מהדרים במצוות. ישראל קדושים הם ומקפידים על שיטות שונות, מחפשים גידול נאה וגודל נאה, הכל די בעסטע און די שענסטע. וכן ראוי וכן יאה, שהאדם יזיע ויגיע את עצמו לחפש אתרוג יותר מהודר, ויוציא יותר מעות עבור זה, אשר כל אלו מראים את גודל תשוקתו למצות ה' ולשמחה אתו במשך ימי החג.

אשאלה שאלה, האם יש משהו בהידור מצוה שאין בה כל המעלות האלו? למשל, אני קניתי אתרוג תימני כפי יכולתי בצום גדליה, והיה יפה ונאה כפי מצב ממוני. בערב החג, ניגש אלי חבר גביר, שקנה עבורי אתרוג ענק מזן חזו"א, יפה מאד בגידולו וכמעט נקי בצורתו. האם יש בזה קיום הידור מצוה? לא הוצאתי מעות ע"ז, לא עבדתי לחפש את זה, לא עשיתי כלום עבור זה. מה זה מורה עלי, מה זה מוסיף לעבודת ה'? מדובר שהאתרוג הישן היה בו תוספת שליש על הכשרים הרגילים, בין במעות בין בגודל.

מוסדות רבות המקבלות כסף מגבירים בארה"ב, מכבדים את הגבירים לפני החג עם מתנה מפוארת. (אגב, אני עזרתי פעם למוסד אחד אשר שם אני שולח את בני, ואספתי מעות עבורם. הם שלחו לי מתנה יפה עבור זה. הרגשתי טעם רע בפה בקבלתי את המתנה. למה צריכים את זה? למה להחזיר כסף עבור כסף? ממילא מכתב נאה, קצת תשומת לב מראש המוסד, מובן. אבל למה מתנות? ושמעתי מגבירים גדולים שלא נהנים בקבלת מתנות ממין אלו. אולי על אוספי הכספים לחפש דרך חדש להודות להגבירים, אולי במכתבים פרטיים מאת אברכי הכולל, כתובים באצבעיהם ולא ע"י מחשב, המראה שמעריכים מה שעושים עבורם.) מוסד אחד קונה עבור הנדבנים הגדולים מגוון אתרוגים מכל הזנים והיחוסים, מהודרים ביותר, תוך קופסא גדולה עם נורות המאירות את הלילה ומראים את גודל הפאר שבאתרוגים. האם הגביר הזה קיים הידור מצוה בד' מינים בזה שמשתמש בזה? אולי הידור מצוה בצדקה אבל הידור מצוה בד' מינים?

צופה_ומביט

Re: מעלת הידור מצוה

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ש' אוקטובר 07, 2023 9:26 pm

אא"ט הבן איש חי כותב שמי שקנה אתרוג בממונו ובמקביל קיבל במתנה אתרוג יותר מהודר מזה שקנה - ייטול את זה שקנה בממונו שמעלתו גדולה יותר.

ועיין באוה"ח הק' ריש פרשת משפטים בשם הזוה"ק בחומרת מצוה במגנא, וזה לשונו:
חנם, שהוא ס"מ וחילותיו, שהם נרמזים בתיבת חנם, כאומרם בספר הזוהר הקדוש (ח"ב קכ"ח א): כי במילי דמגנא הוא זינייהו דההיא סטרא, ולזה לא שלטי בדבר מצוה שעושה האדם בדמים יקרים; וכן תמצא שכל דבר טומאה בא בחנם‏, מה שאין כן דבר מצוה וקדושה - צריך להם טורח גדול ודמים יקרים:

חזור אל “סוכות ושמנ"ע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 85 אורחים