מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

צפית לישועה - חיוב מדאורייתא?

הלכות, חקרי מנהג, ומאמרים לעיון ולהורדה.
גל של אגוזים

צפית לישועה - חיוב מדאורייתא?

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ה' יולי 09, 2020 4:02 am

ידועין דברי הגמ' בשבת דף ל"א סוע"א שמנו השאלות ששואלים ביום הדין וחד מנהון: צפית לישועה?

בפשטות קאי על הישועה מגלות (וכ"מ מרש"י ור"ן שם) ור' כאן עוד מהלכים בזה [והעיקור שם היא דברי ה"ר יונה ז"ל בשע"ת ש"ג ל"ב].

כיון ששואלים עליה ביום הדין זאת אומרת שהיא חיוב גמור לצפות לישועה.

השאלה שנשאלת היא, מהו חיוב זה וממתי חוייבנו בה. הרי כשניתנה תורה לא חרבה בית המקדש ואף לא נבנתה. וכי חכמים חייבו אותנו בה, וכי נמנית הוא כמצוה מדרבנן, אתמהה.

*

פוק חזי מה שכתב הסמ"ק במ"ע א', וז"ל

לידע שאותו שברא שמים וארץ הוא לבדו מושל מעלה ומטה ובד' רוחות כדכתיב (שמות כ') אנכי ה' אלהיך וגומר, וכתיב (דברים ד') וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא האלהים בשמים ממעל ועל הארץ מתחת אין עוד. ודרשו חכמים אפילו באויר. לידע, פירוש לאפוקי מן הפילוסופין שאמרו שהעולם נוהג מאליו במזלות. ואין לו מנהיג ולא דבר, ואפילו קריעת ים סוף ויציאת מצרים וכל הנפלאות שנעשו במזל היו. ויש לנו להאמין כי שקר הם דוברים. אכן הקדוש ברוך הוא מנהיג את העולם כולו ברוח פיו. והוא הוציאנו ממצרים ועשה לנו כל הנפלאות ואין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין עליו מלמעלה שנאמר (תהילים ל"ז) מה' מצעדי גבר כוננו. ובזה תלוי מה שאמרו חכמים (שבת דף לא) ששואלין לאדם לאחר מיתה בשעת דינו צפית לישועה. והיכן כתיב מצוה זו. אלא ש"מ בזה תלוי, שכשם שיש לנו להאמין שהוציאנו ממצרים דכתיב אנכי ה' אלהיך אשר הוצאתיך וגומר. ועל כרחין מאחר שהוא דיבור, הכי קאמר, כשם שאני רוצה שתאמינו בי שאני הוצאתי אתכם כך אני רוצה שתאמינו בי שאני ה' אלהיכם ואני עתיד לקבץ אתכם ולהושיעכם. וכן יושיענו ברחמיו שנית, כדכתיב (דברים ל') ושב וקבצך מכל העמים וגומר.

הרי שלפי דברי הסמ"ק יוצא שהיא חיוב מדאורייתא הנלמד מדיבור ראשונה שב'עשרת הדברות'.

האומנם דיש להעיר בדבריו, דלכאו' לפי דבריו היה צריך שיהיה השאלה מנוסחת 'האמנת בישועה', וממה ששואלים 'צפית לישועה' משמע שיש חובת צפייה, וצע"ק.

ועיני חזי מה שכתב בצביון העמודים על הסמ"ק דאזיל בשיטות שציינתי, ולענ"ד אין שום מקום לומר כן, ונדחק בזה מאד שלא לצורך.

*

ויעויי' בחי' המיוחס להר"ן (שבת, שם) כתב בשם התוס' וז"ל
צפית לישועה. פי' רש"י ז"ל לדברי הנביאים ע"כ. ועוד צריך לבאר צפית לישועה בימיך. ולא אמר צפית שתבוא ישועה לישראל דמי שאינו מאמין זה אפיקורס הוא שהאפיקורסי' אינן מאמינין שתבוא ישועה לעולם לישראל, כן פי' בתוספות

והמבואר מדבריו דיש חיוב צפייה ממש ולא רק אמונה שתבוא ישועה.

*

ואולי י"ל (ונתעוררתי לשורש הדברים ע"י ת"ח אחד) דכיון דבכל צרתם לו צר ושכינתא בגלותא, הרי 'אהבת ה'' מחייבת שנצפה ונחכה לישועה, והיא משרשי המצוות.

ולפי"ז א"ש לשון המחבר בשו"ע (או"ח סי' א' ס"ג) ראוי לכל ירא שמים שיהא מיצר ודואג על חורבן ביהמ"ק.

אפשר להאריך עוד.

עזריאל ברגר

Re: צפית לישועה - חיוב מדאורייתא?

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' יולי 09, 2020 9:29 am

ולהעיר מדברי הרמב"ם שפסק להלכה שמי שאינו מחכה לביאת המשיח - כפר בתורה ובמשה רבינו.
וכנראה עפ"ז תיקנו בנוסח "אני מאמין" שבסידורים "אחכה לו בכל יום שיבוא".

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » א' יולי 12, 2020 2:22 am

עזריאל ברגר כתב:ולהעיר מדברי הרמב"ם שפסק להלכה שמי שאינו מחכה לביאת המשיח - כפר בתורה ובמשה רבינו.

הרמב"ם היא בריש פי"א מהל' מלכים, וידועין דברי הגרי"ז זצ"ל.

ויל"ע אם כוונת הרמב"ם שיש חובת 'צפייה' או שכיון שאין זמן משיח מוגבל צריך שיאמין שיכול לבוא בכל רגע.

ועי' כאן

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' יולי 13, 2020 1:31 pm

גל של אגוזים כתב:
עזריאל ברגר כתב:ולהעיר מדברי הרמב"ם שפסק להלכה שמי שאינו מחכה לביאת המשיח - כפר בתורה ובמשה רבינו.
הרמב"ם הוא בריש פי"א מהל' מלכים, וידועין דברי הגרי"ז זצ"ל.

מהם דברי הגרי"ז (שאינם ידועים לי)?

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ב' יולי 13, 2020 1:44 pm

עי' בישורון ב' המצורף בקישור דלעיל עמ' 7 בסופו

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' יולי 13, 2020 1:56 pm

גל של אגוזים כתב:עי' בישורון ב' המצורף בקישור דלעיל עמ' 7 בסופו

יישר כח על ה"תניא דמסייעא".

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' יולי 13, 2020 2:02 pm

בחרדים כ' עוד מקורות, ז"ל -
צוה יתברך על יד נביאיו להיות אדם מקוה ומצפה ישועת ישראל ע"י ביאת משיחנו בכל יום כנבואת צפניה דכתיב לכן חכו לי נאום ה' ובנבואת חבקוק כתיב אם יתמהמה חכה לו ופי' במדרש דעל ביאת משיחנו קאמר וקבלו חכמים מפיו.

בביאו"ד הסמ"ק ע"ע - https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=24460#p273822

למנצח

הודעהעל ידי למנצח » ג' יולי 14, 2020 9:37 pm

יש למרן הח"ח קונטרס בשם "צפית לישועה" ואולי מדבר שם על הנושאים הנ"ל.
(וכמדומני הפרק העוסק בזה זה פ"ג.)

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' יולי 14, 2020 10:21 pm

עושה חדשות כתב:בביאו"ד הסמ"ק ע"ע - https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=24460#p273822

ייש"כ אולם לא נתיישב שם מה ששאלתי בפתיחת הנושא

חזור אל “בין המצרים, תשעה באב וחמשה עשר באב”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 17 אורחים