מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כללי הדגש

חקר מסורה, ענייני דקדוק, טעמי המקרא, חיפוש מקורות, בירור ועיון בלשון הקודש והתרגומים, מפורש ושום שכל.
אלון בן שמרי

כללי הדגש

הודעהעל ידי אלון בן שמרי » ב' אוגוסט 28, 2023 8:57 am

כתב האבן עזרא
אבן עזרא הפירוש הארוך שמות פרק א פסוק ט (פרשת שמות)
ממנו. כל ממנו בספרי אנשי מזרח סימן לרבים הנו"ן רפה כמשפט להפריש בינו, ובין, ממנו פנה (זכרי' י, ד), שהוא סימן לשון יחיד שאיננו נמצא בפני המדבר, שהוא דגוש כמשפט. וכל ספרי מערב שניהן דגושין בין שהוא סימן לשון יחיד, ובין שהוא סימן לשון רבים, והיה כן, כי ממנו לשון יחיד דגוש הפך המנהג, כי מלת אני רפה, וכן מלת נחני ד' (ברא' כד, כז), והנה מלת מן כפולה, ונדגש הנו"ן ממני לחסרון הנו"ן האחר, כאילו היה ממנני, כי הנו"ן הראשון תבוא עם אות המ"ם כאילו היא נון ני, לסימן המדבר. א"כ יהיה איש ממנו (שם כג, ו), שהוא לשון רבים כאילו הוא ממננו. וטעם נו"ן ממנו דגוש להתבלע הה"א בחסרון, כי יאמר מן ישמור, ישמרו, אשר יקראו (ירמי' כג, ו), אויב ירדפו (הושע ח, ג), והוא המעט, כי הרב ישמרהו (תה' מא, ג), רק ישמרו דהרך קצרה, כמו והנהו עושה מלאכה (ירמי' יח, ג), שהוא כמו והנה הוא, והנה נצב (במד' כג, ו). ופעמים יוסיפו הנו"ן, ישחררוני ולא ימצאונני (משלי א, כח), תברכני נפשך (ברא' כז, יט) כמו תברכנני, זובח תודה יכבדנני (תה' נ, כג), יסובבנהו, יבוננהו יצרנהו (דבר' לב, י). ופעמים יבלעו הה"א בנו"ן, ולא ישמרנו בעליו (שמות כא, כט):

והיוצא מזה שהדגש בא כדי למלא אותיות החסרות מן המילה. ומילה אחת כמו ממנו, לפעמים לא יודגש מכיון שאינה חסרה אות. האם כלל זה מתאים עם הכלל שאחרי תנועה קלה יהיה האות הבא אחריה מודגשת (אם אינה מנוקדת בשווא)?

במסתרים

Re: כללי הדגש

הודעהעל ידי במסתרים » ב' אוגוסט 28, 2023 9:15 am

השאלה אינה ברורה ומה שכתבת אינו נכון.
הוסף ביאור ודוגמא שנבין מה תבקש.

אלון בן שמרי

הודעהעל ידי אלון בן שמרי » ב' אוגוסט 28, 2023 6:57 pm

סלח לי על האי בהירות, יכול להיות שאין הכתיבה ברורה מחוסר הבנה שיש לי במושגים, אשתדל להבהיר:
ננקוט לדוגמא המילה ישמרנו שמדבר עליו האבן עזרא, הוא כותב שהנו"ן מודגשת כי המילה חסרה ה' כי היה צריך להיות כתוב "ישמרנהו".
השאלה שלי היא איך זה מתאים עם הכלל שאחרי תנועה קלה תהיה האות הבא אחריה מודגשת לדוגמא לבו שהבי"ת דגושה מפני שהל' מנוקדת בתנועה קלה וא"כ גם בישמרנו הנו"ן אמורה להיות דגושה מפני שהר' מנוקדת בסגול שהיא תנועה קלה.ולמה הוצרך האבן עזרא לומר שהיא דגושה מפני חסרון האות ה'.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 28, 2023 7:04 pm

אני חושב שהוא מתכוון לשאול מניין למר הכלל הזה שאחרי תנועה קלה צריך לבוא דגש
דגש חזק בדרך כלל תפקידו להכפיל את האות ולקרוא אותה כאילו היא כפולה
לעתים הדגשת האות באה כדי להשלים אות אחרת כמו במלה "ידמו" שבפסוק "ישבו לארץ ידמו זקני בת ציון" שהדגש בד' בא במקום אות אחרת, אולי נ' והיה צריך להיות "ינדמו זקני בת ציון"

אלון בן שמרי

הודעהעל ידי אלון בן שמרי » ב' אוגוסט 28, 2023 7:49 pm

אני לא יודע בדיוק מאיפה זה מגיע אבל ראיתיו בספר לשון חיים לר' משה חיים חרז. אך בדקתי עוד פעם שם וראיתי שכ' שכלל זה הוא רק בתנועה קלה שאינה מוטעמת, ובזה נתיישב לי דברי הראב"ע שבלא ישמרנו הר' היא תנועה קלה מוטעמת. (גם היה לי שיחה עם חכם בחכמה זו וכך השיב לי).
לגופו של ענין, האם מסודר באיזה מקום המקורות לכל הכללים האלו? ולדוגמא האם הכלל הנ"ל שלאחר תנועה קלה שאינה מוטעמת תהיה האות מודגשת, האם הראשונים כבר הזכירוה?

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ד' אוגוסט 30, 2023 12:29 am

אלון בן שמרי כתב:איך זה מתאים עם הכלל שאחרי תנועה קלה תהיה האות הבא אחריה מודגשת לדוגמא לבו שהבי"ת דגושה מפני שהל' מנוקדת בתנועה קלה

כמדומני שהתשובה לזה היא: ונהפוך הוא!
מפני הצורך בדגש להשלים אות, לכן הנקודה שלפניו קטנה* כדי לסבול אותו.
ובזה תבין מ"ש רש"י בפרשת וישלח לג,יא על תיבת חנני.

*זה השם הרגיל (יש קוראים 'תנועה קלה' לסוג נקודה אחר) ולכן לא הבנתיך תחלה.

אלון בן שמרי

הודעהעל ידי אלון בן שמרי » ד' אוגוסט 30, 2023 9:12 am

אך א"כ איך יתחלק הדבר בין תנועה קטנה מוטעמת לתנועה קטנה שאינה מוטעמת? וע"כ שיש שני כללים שאינם תלויים זה בזה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אוגוסט 30, 2023 11:14 am

כשהתנועה מוטעמת גם אם היא קטנה היא אינה צריכה דגש/ אות שיסבול אותה

חזור אל “דקדוק ומסורה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 82 אורחים