מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כתב העת למקרא 'פשטות המתחדשים' גיליון חמישי

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
עושה חיל

Re: כתב העת למקרא 'פשטות המתחדשים' גיליון חמישי

הודעהעל ידי עושה חיל » א' מרץ 31, 2019 3:34 pm

החלה העבודה על גיליון ניסן של כתב העת 'פשטות המתחדשים'.
אפשר לשלוח מאמרים מלאים והערות קצרות לגיליון זה, עד סוף השבוע - ערב ר"ח ניסן. ניתן לשלוח מאמרים והערות בנושאים:

* פרשיות ויקרא, צו, שמיני, תזריע, מצורע, אחרי מות.
* יציאת מצרים והגדה של פסח במקרא.
* ספר שמואל.
* מאמרים מלאים על שיטות הראשונים בפירוש המקרא.

כתובת הדוא"ל: pshatot@gmail.com

בברכה
פשטות המתחדשים

נ.ב.
לשאלת רבים:
השנה לא יצא גיליון על מגילת אסתר, ובעז"ה ייצא בשנה הבאה.
[אפשר לשלוח מאמרים מוכנים בשביל הגיליון של אדר תש"פ הבעל"ט.]

אין המערכת מתחייבת לפרסם כל מאמר שיתקבל.

בן מיכאל

Re: כתב העת למקרא 'פשטות המתחדשים' גיליון חמישי

הודעהעל ידי בן מיכאל » א' אפריל 28, 2019 2:49 pm

יקים כתב:
בן מיכאל כתב:
רעואל המדייני כתב:רבינו, לא איש ציניות אני, והתכוונתי בתמימות.
אשמח להשיג את המבוא שכתבת ל'מקרא מפורש', תוכל להעלותו? או לפחות לכתוב פרטים על הספר? [יש כמה ספרים בשם זה].

לי יש אותו רק בקובץ וורד ואין לי רשות להעלותו בשל זכויות יוצרים.
מקרא מפורש, הוא יצירה של עוז והדר על התנ"ך, על התורה הושלמה כבר כל הסדרה והופצה כבר רבות. על הנ"ך יצאו רק כמה כרכים ועדיין לא ראיתים בשום מקום - כנראה כדרכם הם משקיעים בהפצה ופרסום רק אחרי שיצא כל הסט. אם יש למישהו את הכרך של מקרא מפורש עו"ה לספר שופטים (אולי נכנס בגירסא האחרונה של אוצה"ח עם תוספת חבילת עו"ה) ויוכל להעלותו, אודה לו מאד.
אוכל לכתוב כמה נקודות ממה שכתבתי, הבאתי את השופטים הנוספים על הכתובים בספר שופטים, כבועז, יעב"ץ, ועוד. כמו כן, הבאתי מקורות בהם מובא במפורש כי היו שופטים נוספים, כדברי ר"א בסוכה שמכל שבט היה שופט וכתב במרומי שדה שמוכח שהיתה בידו קבלה שהיו עוד שופטים שלא התפרשו בכתוב, ועוד מקורות רבים שאינן זכורים לי ברגע זה.

ראיתי היום בחנות את המקרא מפורש על יהושע, אך לא את שופטים.
יש את ספר שופטים בהוצאה נוספת של עוז והדר, שם יש מבוא קצר, אך לא ראיתי כי מר חתים עליה.
(ושם במבוא הוא הולך בעיקר בשיטת רש"י וסד"ע.)

הזדמנתי בחג למרכז וראיתי את הנ"ך מקראות גדולות של עוז והדר, וראיתי כי הם הכניסו את המבואות שלי אף לספרי הנ"ך עצמם, ואכן לא כתבו את שמי (אלא בין יתר העורכים). עכ"פ שם אכן הלכתי בעיקר בשיטת רש"י וסד"ע (וגם במבוא לשמואל, אף שהבאתי את שאר הדעות), ולעניינו מעניינת בעיקר רשימת המקורות שהבאתי שם על שופטים נוספים מלבד אלו שנמנו לפי הסדר הרגיל.
אם תוכל לסרוק ולהעלות אודה לך מאד (כמו כן, אם תוכל לסרוק את כל מה שיצא, ולשלוח לי באישי).

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 42 אורחים