מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איזו מהדורת רמב"ן עה"ת מומלצת?

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
ארזי הלבנון

איזו מהדורת רמב"ן עה"ת מומלצת?

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ש' דצמבר 31, 2016 9:07 pm

בס"ד

שלום וברכה
אנינרוצה לרכוש רמב"ן על התורה, אך עם ההדרה טובה, שתבאר את דבריו. ולא של פרשנים קדמוניים, ליקוטים וכו'. אלא שפשוט תבאר את דבריו, עם הערות מעשירות.

חשבתי על מהדורת 'עוז והדר', אך איני בטוח.

האם תוכלו להמליץ? להציע בפניי יתרונות וחסרונות? רעיונות לההדורות משובחות אחרות?

שמועלקע

Re: איזו מהדורת רמב"ן עה"ת מומלצת?

הודעהעל ידי שמועלקע » א' ינואר 01, 2017 5:52 pm

קודם כל, מבחינת נוסח, רוה מהדורות הרמב"ן משובשים מכאן ועד להודעה החדשה, המהדורה היחידה שעשתה בשה עבודת מחקר מקיפה, היא מהדורת הכתר של אוניברסיטת בר אילן.
קיימת עוד מהדורה שההדירה רק את כל המקומות בהם הרמב"ן הוסיף על פירושיו וחזר בהם.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' ינואר 01, 2017 5:58 pm

שמועלקע כתב:קיימת עוד מהדורה שההדירה רק את כל המקומות בהם הרמב"ן הוסיף על פירושיו וחזר בהם.

מחקרם המקיף של פרופ' יוסי עופר וד"ר יונתן יעקבס, תוספות רמב"ן לפירושו לתורה, תשע"ג.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » א' ינואר 01, 2017 11:07 pm

יישר כח, תודה רבה.
וההדרה על כל פירושו של הרמב"ן ידועה לכם?

שוב אני מזכיר, שלגבי עוז ונדר אשמח לקבל בקורת/המלצה

תודה

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' ינואר 01, 2017 11:19 pm

ארז סבג כתב:יישר כח, תודה רבה.
וההדרה על כל פירושו של הרמב"ן ידועה לכם?

שוב אני מזכיר, שלגבי עוז ונדר אשמח לקבל בקורת/המלצה

תודה

האם במהדורת מכון ירושלים אין הערות מבארות? לא השתמשתי בה, אז איני יודע לחוות דעה.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » א' ינואר 01, 2017 11:46 pm

שמועלקע כתב: המהדורה היחידה שעשתה בשה עבודת מחקר מקיפה, היא מהדורת הכתר של אוניברסיטת בר אילן.

עבודת מחקר מקיפה, מאי משמע?
בירור איזה כת"י יותר אמינה?
או לימוד עיוני מעמיקה?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » א' ינואר 01, 2017 11:50 pm

י. אברהם כתב:
שמועלקע כתב: המהדורה היחידה שעשתה בשה עבודת מחקר מקיפה, היא מהדורת הכתר של אוניברסיטת בר אילן.

עבודת מחקר מקיפה, מאי משמע?
בירור איזה כת"י יותר אמינה?
או לימוד עיוני מעמיקה?

viewtopic.php?f=7&t=27843&start=80#p286546

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ב' ינואר 02, 2017 12:02 am

עדיאל ברויאר כתב:האם במהדורת מכון ירושלים אין הערות מבארות? לא השתמשתי בה, אז איני יודע לחוות דעה.

מכון ירושלים ריכזו לקט מפרשים על הרמב"ן, אני מחפש ההדרת בן דורנו, כדוגמת הרב יהודה קופרמן לספורנו ומשך חכמה.

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ב' ינואר 02, 2017 1:16 am

אינני בקי כלל במהדורות אקדמאיות למיניהן,
עכ"פ אישית נהניתי מרמב"ן עם פי' 'בית היין' להרב יהודה דביר (בעל בית לחם יהודה על הש"ס),
ושתי מעלות נפלאות בו,
האחת, פירוש בהיר ותמציתי לכל אורך דברי הרמב"ן,
והשנייה, כפי שידוע לכל הרגיל בפירוש הרמב"ן, כדי לקבל מבט שלם על פרשה מסוימת צריך להיות בקי בפירושו על כל התורה, כי במקומות רבים מספור מפרש הרמב"ן פסוק מפרשה אחרת בלי להזכיר במקומו כלל, לדוגמא בעלמא, פירושו מאיזו אומה היו בני החורי נמצא דווקא בפרשת דברים ולא בפרשת וישלח, ובא הרב דביר וליקט את כל המקומות האלו והציגן על מקומן בגופן מיוחד, וזו מעלה גדולה.

בן מלך

הודעהעל ידי בן מלך » ב' ינואר 02, 2017 8:16 am

אם אינך מחפש ההדרה מדעית של השוואת כת"י וכדומה, אלא ההדרה שמחשבנת ומבארת היטב את דברי הרמב"ן, אני מצטרף להמלצה על 'בית היין'.
הרב שעוועל עשה ג"כ עבודה יפה אבל הרבה פחות מקיפה, וב'טוב ירושלים' של ר"פ ליברמן אני ממליץ לא להסתכל.
מה שעוד חשוב מאוד אצל בית היין זו השוואת דברי הרמב"ן לדבריו במקומות אחרים, וגם ההפניות לדברי רמב"ן שאינם כתובים על המקום.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ב' ינואר 02, 2017 10:39 am

בן מלך כתב:וב'טוב ירושלים' של ר"פ ליברמן אני ממליץ לא להסתכל.

מדוע?

בן מלך

הודעהעל ידי בן מלך » ב' ינואר 02, 2017 1:13 pm

ארז סבג כתב:

מדוע?

כי בכמה וכמה מקומות נוכחתי לראות שהוא לא הבין נכון את הרמב"ן.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' ינואר 02, 2017 3:24 pm

בן מלך כתב:
ארז סבג כתב:

מדוע?

כי בכמה וכמה מקומות נוכחתי לראות שהוא לא הבין נכון את הרמב"ן.

ואני הק בעניותי' מאד נהנתי ממהדורת טוב ירושלים, הביאור והליקוט, בטוב טעם. אם יש לך השגות, הוציאם נא אלינו וכו'.
מ"מ לאחרונה בעקבות המלצה אני מעיין במהדורת עוז והדר (לא בתוך המק"ג אלא הרמב"ן הנדפס לבד) והיא מקיפה יותר.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' נובמבר 22, 2017 3:10 pm

לפני מספר שנים הדפיסו עוז והדר מהד' רמב"ן מבואר, עם הערות והקבלות, עליו הוסיפו רש"י וביאור לרש"י, והתוצאה - עשרה כרכים.

בשנה שעברה ראה אור הכרך הראשון (שמות) ממהדורה חדשה - ביאור משולב ברמב"ן. בימים האחרונים הודפס כרך נוסף (בראשית).

כפי שציין הרב איש ספר, מהד' הרמב"ן על עשרת כרכיו היא מקיפה ביותר. לענ"ד החסרון נעוץ במשפט האחרון שכתבתי: 'על עשרת כרכיו'. צורת העריכה וההוספות של רש"י וביאור בצידו, גרמו לדבר אבסורדי: כל החומש כולו נח לקריאה - מלבד הרמב"ן (!!) שכדי לקרוא 'דיבור' אחד יש לדפדף כמה עמודים.

לעומת מהד' זו, הדפיסו כעת את המהד' החדשה, שלענ"ד שבחה בראש ובראשונה צמצום הכרכים מעשרה לחמישה. הכנסת דיבורים שלמים מהרמב"ן ללא צורך לדפדף ללא הרף.

- - -

באשכול אחר נשמעו טענות על עם-ארציות של הלומדים במהד' זו, או לכל הפחות על עם-ארציות שעלולה להתפתח כתוצאה ממהד' זו. טענתם העיקרית, כפי הבנתי, היא שהלימוד בה הוא ללא עמל, וממילא ההבנות היוצאות ללומד הן שטחיות.

ואני תמה: האמנם?

ראשית, אני מכיר רבים ושלמים, יראי ה' בתכלית, המחלקים את יומם ליגיע כפיים ולימוד תורה, ומשתדלים להרחיב את לימודם סביב פרשת השבוע. עד עתה היו הרמב"ן, אוה"ח הק' והמשך חכמה - מהם והלאה. והנה, ב"ה אכשור דרא, וגם להם יש חלק בלימוד הפרשנים הללו! ובע"ה אקווה שיוציאו כך על פרשנים נוספים. ובכן, האם מהד' זו מיותרת עבורם?

תלמיד חכם או בחור ישיבה שעוסק בשאר מקצועות התורה, ורוצה לגשת ללימוד פרשני התורה כלימוד מהיר ביומו העמוס, כגון כרבע שעה לאחר שחרית, האם מהד' זו מיותרת עבורו? לימוד תורה הוא רק כאשר הלומד מסתבך על הלשון שנכתבה לפני מאות שנים?

תלמיד חכם שאינו מתקשה בלשונו של הרמב"ן, ההקבלות בו לא יועילו עבורו? ההערות המעולות (!) המופיעות בו - לא יעילו עבורו?

- - -

אם יש מי שנראה לו אחרת, יואיל בטובו לכתוב את דעתו בכבוד ודרך ארץ, ללא ססמאות וקלישאות, כדרכה של תורה.

הוגה ומעיין

הודעהעל ידי הוגה ומעיין » ד' נובמבר 22, 2017 3:34 pm

יש תועלת גם בלימוד הראשונים בלשונם. ראשית משום שבכך מתקרבים יותר להבנת דבריהם כשלפעמים הביאור המשולב תופס אפשרות אחת ובמקור רואים שאפשר ללמוד אחרת. ועוד, שסגנון הראשונים גם מתאים לאופן לימודם ואין זה מקרי שלשון הראשונים קצרה ובימינו מאריכים, והחפץ להתבשם מהוד הראשונים במלואו לא יוותר גם על סגנונם.

אך כדי לקבל את התועלת מלשון הראשונים צריך גם לדעת מה הם אומרים. ופעמים רבות לשונם קצרה וקשה, וכדי להתבשם מלשונם צריך להקדים ולדעת מה הם אומרים. ולכך מעולה הביאור המשולב, לא כתחליף ללימוד אלא כמבוא לו.

וידועה המליצה: מה המשותף לביאור משולב ול'וייז'? בשניהם מגיעים ליעד בלי לדעת איך. מליצה זו נכונה כמובן לאלו שדי להם בביאור המשולב משום שדי להם בהגעה ל'יעד' - לדעת מה כתוב בראשונים, בלי ללמוד אותם.

מה שלא ברור לי עדיין הוא מה התועלת בביאור המשולב על פני הרצאת דברים חפשית, נוסח "לב טוב" ושאר ספרי הרב המחבר. אם המטרה היא להחליף את הלימוד במקור, בכך ש"יוצאים ידי חובת" לימוד המקור בקריאתו במשולב - הרי שזו גישה בעייתית וכאמור.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' נובמבר 22, 2017 3:41 pm

הוגה ומעיין כתב:מה שלא ברור לי עדיין הוא מה התועלת בביאור המשולב על פני הרצאת דברים חפשית, נוסח "לב טוב" ושאר ספרי הרב המחבר. אם המטרה היא להחליף את הלימוד במקור, בכך ש"יוצאים ידי חובת" לימוד המקור בקריאתו במשולב - הרי שזו גישה בעייתית וכאמור.

לאחרונה יצא גם ספר ביאור לאלשיך, שבמקומות הסבוכים הרב המחבר שינה את לשונו להקל על הלומד. ולזה כבודו ודאי מתכוון.
בנידוננו, כאשר בעמוד מוצע לפניך הרמב"ן ככתבו וכלשונו, הרי שמעתה זה כבר עניינו של הלומד - להפוך את לימודו ל'וייז', או להיות לו לעזר במקומות הקשים.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 22, 2017 5:21 pm

איני מכיר את רוב המהדורות שצויינו כאן אבל מה רע במהד' מוסד הרב קוק עם ההערות של הרב שעוועל?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' נובמבר 22, 2017 11:07 pm

אז גוט איז גוט - איז בעסער נישט בעסער?!

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ג' אפריל 30, 2019 12:15 pm

ראיתי במוסד הרב קוק הוצאה חדשה של רמב"ן עם ביאור משולב, כמדומני 6 או 7 כרכים.
נחמד בסך הכל למי שמעוניין. ללא הרחבות מיוחדות או הערות שוליים גדולות.
[לטעמי, הוצאת עוז והדר עדיפה עליהם מבחינת הביאור וכמובן ההערות, וזה מלבד המחיר והמקום שזו של מוסד הרב קוק תופסת].

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ג' אפריל 30, 2019 11:30 pm

פעם הכרתי מישהו שעשה ספר נאה על הרמב"ן, כרגע איני זוכר את שמו, הוא גר בהר נוף, אני חושב שהוא רב שם, הוא אמריקאי במקור.

חולין

הודעהעל ידי חולין » ג' אפריל 30, 2019 11:54 pm

ונתנו ידידים כתב:פעם הכרתי מישהו שעשה ספר נאה על הרמב"ן, כרגע איני זוכר את שמו, הוא גר בהר נוף, אני חושב שהוא רב שם, הוא אמריקאי במקור.

אולי כוונתך לספר יפה מאד בשם לב ציון של רבי אריה ליב לפיינסקי שאכן הוא ספר מצוין, אבל הוא אינו פירוש סדיר על כל הרמב"ן.
למתחילים ללמוד רמב"ן על התורה, אהבתי מאד את עבודתו של הרב דביר בבית היין שלו. ואילו עבור הרגיל בו אני בשמרנותי אוהב מאד את מהדו' הרב שעוועל.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' מאי 01, 2019 8:16 am

הספר שאני דיברתי עליו מחברו הוא א' בשם הרב נחום ברווסקי רב בהר נוף, ת"ח גדול, הספר שלו שאיני זוכר את שמו הוא בעיקר להביא הדברים המחודשים בהרמב"ן שיש עליהם מחלוקת של עוד ראשונים.
עכשיו ראיתי בקטלוג של מוסד הרב קוק שיצא לאור ספר חדש על הרמב"ן שבע כרכים מאת הרב שלמואל הלחמי, כתוב שם ביאור חדש משולב בתוך דברי הרמב"ן בשפה ברורה ורהוטה.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ד' מאי 01, 2019 8:19 am

ונתנו ידידים כתב:עכשיו ראיתי בקטלוג של מוסד הרב קוק שיצא לאור ספר חדש על הרמב"ן שבע כרכים מאת הרב שלמואל הלחמי, כתוב שם ביאור חדש משולב בתוך דברי הרמב"ן בשפה ברורה ורהוטה.

אליו בדיוק התייחסתי בדבריי לעיל

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' מאי 01, 2019 8:56 am

ארזי הלבנון כתב:
ונתנו ידידים כתב:עכשיו ראיתי בקטלוג של מוסד הרב קוק שיצא לאור ספר חדש על הרמב"ן שבע כרכים מאת הרב שלמואל הלחמי, כתוב שם ביאור חדש משולב בתוך דברי הרמב"ן בשפה ברורה ורהוטה.

אליו בדיוק התייחסתי בדבריי לעיל

סליחה לא ראיתי או ראיתי ושכחתי, ובכל זאת הבהרת לנו יותר טוב ממני.

לעמל יולד

הודעהעל ידי לעמל יולד » ה' אוגוסט 06, 2020 11:56 pm

מאן דהוא שרוצה בטובתי הביע רצון לקנות לי סט רמב"ן.
נאמר לי שכבר כמה חודשים מנסים לברר איזה רמב"ן הטוב ביותר, ומכיון שאין בהירות איזה כדאי לקנות, נשאלתי איזה רמבן אני רוצה לבחור.

אני משקיע זמן מידי שבוע בלימוד הרמב"ן בעיון ותענוג מיוחד יש לי בדבריו. אבל אינני בקי בספרים ובמהדורות השונות חוץ ממהדורת שעוויל, ומה שנמצא במקר"ג המאור (וקצת ממכון ירושלים).

האם חוץ מהמהדורות שהזכירו כבר, יש ספרים (לאו דווקא מהדורות עם ביאורים, אלא ספרים שנכתבו בפני עצמם) מאירים שנכתבו על סדר הרמב"ן? אשמח להמלצה על ספרים כאלו, והאם יש בהם תועלת יותר מהמהדורות שהזכירו.

תודה מראש!

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ו' אוגוסט 07, 2020 1:26 am

יש לרב הדר מרגולין(מה'שיעורים') ביאור על כל הרמב"ן הוא אסף חומר יפה מאוד וגם המהדורה שלו נראית יפה נראה לי שקוראים לפירוש הדרי יהודה.

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ו' אוגוסט 07, 2020 3:32 am

לעמל יולד כתב:אני משקיע זמן מידי שבוע בלימוד הרמב"ן בעיון ותענוג מיוחד יש לי בדבריו
ומגו דזכי לנפשיה זכי לכולנו, יש"כ!

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' אוגוסט 07, 2020 4:11 am

לא ראיתי שהוזכר כאן, יש גם מהדורה של מכון המאור עם הערות רחבות.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' אוגוסט 07, 2020 6:20 am

לארץ ולדרים כתב:יש לרב הדר מרגולין(מה'שיעורים') ביאור על כל הרמב"ן הוא אסף חומר יפה מאוד וגם המהדורה שלו נראית יפה נראה לי שקוראים לפירוש הדרי יהודה.

צ"ל הדרי קודש
נמצא באוצה"ח וגם בהיברוי בוקס [כמה כרכים]
https://www.hebrewbooks.org/47460
https://www.hebrewbooks.org/56541
https://www.hebrewbooks.org/56542

ספרים וועלט

הודעהעל ידי ספרים וועלט » ג' יוני 29, 2021 6:42 am

ונתנו ידידים כתב:הספר שאני דיברתי עליו מחברו הוא א' בשם הרב נחום ברווסקי רב בהר נוף, ת"ח גדול, הספר שלו שאיני זוכר את שמו הוא בעיקר להביא הדברים המחודשים בהרמב"ן שיש עליהם מחלוקת של עוד ראשונים.
עכשיו ראיתי בקטלוג של מוסד הרב קוק שיצא לאור ספר חדש על הרמב"ן שבע כרכים מאת הרב שלמואל הלחמי, כתוב שם ביאור חדש משולב בתוך דברי הרמב"ן בשפה ברורה ורהוטה.

האם מישהו יודע את שם של הספר?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' יוני 29, 2021 6:54 am

של הלחמי קרוי 'אור לעינים' (איני יודע מיהו ר"נ ברווסקי הנז' או ספרו).

רציני

הודעהעל ידי רציני » ג' יוני 29, 2021 7:30 pm

ספרים וועלט כתב:
ונתנו ידידים כתב:הספר שאני דיברתי עליו מחברו הוא א' בשם הרב נחום ברווסקי רב בהר נוף, ת"ח גדול, הספר שלו שאיני זוכר את שמו הוא בעיקר להביא הדברים המחודשים בהרמב"ן שיש עליהם מחלוקת של עוד ראשונים.

האם מישהו יודע את שם של הספר?

שלמי נחום

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 29, 2021 7:46 pm

רציני כתב:שלמי נחום

הספר נמצא באוצר!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 29, 2021 11:55 pm

ראשית יש לציין שבמהדורת הרמב"ן שבמ"ג ארטסקרול הגיהו בדייקנות עפ"י דפוס ליסבון רמ"ט ועוד דפוסים ראשונים וכת"י. מ"ג הגיהו רק עפ"י כת"י.
יש ספר הנקרא ילקוט הרמב"ן על התורה מאת יעקב גרטנר והוא לקט פירושים מסודרים לפי הפסוקים ולפי נושאים.
פירוש מצויין נקרא יקב אפרים בג' כרכים מר' יעקב קאפיל שווארץ מברוקלין (חיבר הרבה ספרים נוספים). וכן יש את הספר קרן פני משה מר' אברהם איסר גרינעס אף הוא מברוקלין והוא פירוש מאוד מענין. ספר שלישי מברוקלין בשני כרכים נקרא בין השורות מר' אברהם מאיר ראטנער, ולבסוף עוד ספר מברוקלין - פירוש מנחם ציון מר' מנחם מנדל גולדברג בשני כרכים, בספר זה מובא הרמב"ן והפירוש מתחתיו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' יוני 04, 2023 12:21 am

רמב"ן עה"ת המבואר של עוז והדר (הסדרה של עשרה כרכים) היא יצירה נפלאה מאד מאד. יש שם חסרון אחד, החוזר על עצמו שוב ושוב, נסיון לשדך לרמב"ן תורות חסידיות, לפעמים זה סתם מגוחך וחסר טעם, אבל פעמים שאגב כך הכותב משבש את דברי הרמב"ן כמו בדוגמא הבאה:

כתב הרמב"ן שם אחרי הרצאת דבריו הידועים כי מה שפייס הקב"ה לאהרן במנורה היינו בנרות חנוכה וסיים וז"ל
וראיתי עוד בילמדנו (תנחומא בהעלותך ה) וכן במדרש רבה (טו ו), אמר לו הקדוש ברוך הוא למשה, לך אמור לאהרן אל תתירא, לגדולה מזאת אתה מוכן, הקרבנות כל זמן שבית המקדש קיים הן נוהגין, אבל הנרות לעולם אל מול פני המנורה יאירו
על קטע זה כתוב הציבו העורכים את הדברים הבאים:
הנרות.jpg
הנרות.jpg (92.99 KiB) נצפה 1157 פעמים

על טעם וריח אין להתווכח, אבל דברי הרמב"ן שאינם אלא דברי חז"ל בלשונם, נקראים כך: אבל הנרות לעולם, "אל מול פני המנורה יאירו". כלומר הנרות יתקיימו לעולם, ולעולם יתקיים פסוק זה של "אל מול פני המנורה יאירו".

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 242 אורחים