מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הודו לה' הנאמר לפני ארון ברית ה'?

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
להתהלך
שם מלא: אורי הולצמן

הודו לה' הנאמר לפני ארון ברית ה'?

הודעהעל ידי להתהלך » א' ינואר 08, 2023 10:58 am

מי יודע הסבר למה המזמור שתיקן דוד המלך שייאמר לפני ארון ה' ככתוב בדה"י, ומנהגנו לומר את זה בפסוקי דזמרה, מקצר ומחסר חצי השני של המזמור שדוד כתב בספר תהלים במזמור קה?

כדכד

Re: הודו לה' הנאמר לפני ארון ברית ה'?

הודעהעל ידי כדכד » א' ינואר 08, 2023 11:19 am

הוא לא מקצר
דוד אמר את זה בתהלים ואת זה בדברי הימים
גם בחלקים שכן מקבילים יש הבדלים

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » א' ינואר 08, 2023 11:22 am

ולכן השאלה שלי מה הסיבה שדוד כותב בתהלים מזמור שלם, שיש שם גם רצף של הברית של עם ישראל עם הקב"ה, מהאבות עד הכניסה לארץ, למה כשהוא קובע לומר מזמור זה לפני הארון הוא חתך ודילג על החלק השני של המזמור?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' ינואר 08, 2023 11:25 am

הוא לא קבע לומר מזמור זה לפני הארון וחתך אותו
הוא קבע לומר לפני הארון מה שהוא אמר שדומה בחלק ממילותיו למלים של התחלת מזמור תהלים

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » א' ינואר 08, 2023 11:37 am

לא הבנתי מה אתה טוען, אני רואה שיש דמיון כמעט מילה במילה בין המזמורים, ברור שצריך הסבר גם לכל שינוי קל, אבל מה שאני רוצה להבין מה מונח בזה שלפני הארון קבע דוד לומר רק את החלק הראשון ולא ממשיך לומר את מה שהוא כתב בתהלים, ודאי שיש בזה הסבר ואני מנסה לחפש להבין את זה?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' ינואר 08, 2023 11:45 am

אילו היה מר מנסח את שאלתו בתחלה כמו עכשו לא הייתי מתווכח
הניסוח הקודם הוא שדוד חתך את המזמור ודילג על חלק ממהנו וזה לא מצא חן בעיני
דוד אמר מזמור אחד בתהלים ומזמור אחד בדברי הימים ויש כמה (הרבה) דברים מקבילים ביניהם.
אם שאלתך כמו ששאלת עתה מדוע לא המשיך בדברי הימים לומר כמו שאמר בתהלים אז אני מבין את השאלה
למרות שלי זה לא כל כך קשה. מבחינתי זה כמו שתשאל למה הוא אמר את זה ולא מזמור אחר בתהלים. אבל אם אתה מניח שיש לזה הסבר זה הגיוני שתחפשו

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » א' ינואר 08, 2023 12:08 pm

וזה הרי ברור שיש הסבר למה הוא אמר דווקא מזמור זה ולא מזמור אחר לפני הארון, ולכן כאן אני מתפלא ביותר כי כשלומדים את המזמור בתהלים רואים שיש כאן רצף של סיפור הברית עם ה', וזה מתחיל עם האבות ומסתיים בכניסה לארץ, ולכן כשאני לומד דה"י אני תמה מה ראה דוד המלך לסיים היכן שהוא סיים?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' ינואר 09, 2023 5:16 pm

דוד לא סיים בדברי הימים באמצע המזמור שבתהלים אלא שאחרי "אל תגעו במשיחי ול[ב]נביאי אל תרעו" המשיך בתהלים ק"ה בתיאור הירידה למצרים והיציאה ממנה ובדברי הימים המשיך במזמור אחר בתהלים "שירו לה' כל הארץ" וזה אומר שלפני הארון לא היה לו ענין להמשיך ולספר בפרוטרוט את ענין יציאת מצרים ומעשי ה' עם ישראל אלא שאחר שדיבר בכללות על כריתת הברית רצה לשבח לקב"ה בכלל
ע' טור או"ח (סימן נ"א כמדומני) שעד "ובנביאי אל תרעו" אמרו לפני הארון בשחרית ומ"שריו לה' כל הארץ" אמרו לפני הארון במנחה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' ינואר 12, 2023 12:47 pm

ראיתי בספר עולם התפילות של הרב אליהו מונק זצ"ל שפירש שבשחרית הזכירו את מאורעות הקב"ה עם אבותינו עד שנתן להם את הארץ והביא מרש"י שדוד אמר זאת כהודיה לה' שהציל את הארון מפלשתים ששבו אותו ובין הערבים הזכיר חסדי ה' שעתיד לעשות לנו בגאולה העתידה. נדמה לי שיסוד הדברים הוא שבבוקר מתחילים את היום מתוך שנזכרים בחסדי ה' שכבר עשה לנו ובסוף היום מזכירים חסדיו שעתיד לעשות עמנו.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » א' ינואר 22, 2023 2:36 am

ובשבת בעת דמדומי חמה בעיר לעיקווד,
עלה בדעתי כך,
קראו בשמו - ברכה ראשונה,
בָּרֽוּךְ אַתָּֽה יְיָ, אֱלֹהֵֽינוּ וֵֽאלֹהֵֽי אֲבוֹתֵֽינוּ, אֱלֹהֵֽי אַבְרָהָֽם, אֱלֹהֵֽי יִצְחָֽק וֵֽאלֹהֵֽי יַֽעֲקֹֽב. הָאֵֽל הַגָּדֽוֹל, הַגִּבּֽוֹר וְהַנּוֹרָֽא, אֵֽל עֶלְיֽוֹן, גּוֹמֵֽל חֲסָדִֽים טוֹבִֽים, וְקוֹנֵֽה הַכֹּֽל, וְזוֹכֵֽר חַסְדֵֽי אָבֽוֹת, וּמֵבִֽיא גוֹאֵֽל לִבְנֵֽי בְנֵיהֶֽם לְמַֽעַן שְׁמֽוֹ, בְּאַֽהֲבָֽה.

הודיעו בעמים עלילותיו שירו לו ... שיחו בכל נפלאתיו - ברכה שניה,
אַתָּֽה גִּבּֽוֹר לְעוֹלָֽם, אֲדֹנָֽי. מְחַיֵּֽה מֵתִֽים אַתָּֽה, רַֽב לְהוֹשִֽׁיעַ.
מְכַלְכֵּֽל חַיִּֽים בְּחֶֽסֶד, מְחַיֵּֽה מֵתִֽים בְּרַֽחֲמִֽים רַבִּֽים, סוֹמֵֽךְ נֽוֹפְלִֽים, וְרוֹפֵֽא חוֹלִֽים, וּמַתִּֽיר אֲסוּרִֽים, וּמְקַיֵּֽם אֱמֽוּנָתֽוֹ לִֽישֵׁנֵֽי עָפָֽר. מִֽי כָמֽוֹךָ בַּֽעַל גְּבוּרֽוֹת, וּמִֽי דֽוֹמֶה־לָּךְ, מֶֽלֶךְ מֵמִֽית וּמְחַיֶּֽה וּמַצְמִֽיחַ יְשׁוּעָֽה.

ויש כאן סוד שהנפלאות זה להחיות ולא להמית, ומוזכר בכל זאת שהוא 'ממית ומחיה', וכן יש כאן את 'מי כמכה' שבשירת הים.

התהללו בשם קדשו -ברכת האל הקדוש,
אַתָּֽה קָדֽוֹשׁ וְשִׁמְךָֽ קָדֽוֹשׁ, וּקְדוֹשִֽׁים בְּכׇל־יֽוֹם יְהַֽלְלֽוּךָ סֶּֽלָה.

ישמח לב מבקשי ה' - כל ברכות האמצעיות,

דרשו ה' ועוזו בקשו פניו תמיד- ברכת רצה
רְצֵֽה יְיָ אֱלֹהֵֽינוּ בְּעַמְּךָֽ יִשְׂרָאֵֽל וּבִתְפִלָּתָֽם, וְהָשֵֽׁב אֶת־הָֽעֲבוֹדָֽה לִדְבִֽיר בֵּיתֶֽךָ, וְאִשֵּֽׁי יִשְׂרָאֵֽל וּתְפִלָּתָֽם בְּאַֽהֲבָֽה תְקַבֵּֽל בְּרָצֽוֹן, וּתְהִֽי לְרָצֽוֹן תָּמִֽיד עֲבוֹדַֽת יִשְׂרָאֵֽל עַמֶּֽךָ. וְתֶֽחֱזֶֽינָה עֵינֵֽינוּ בְּשֽׁוּבְךָֽ לְצִיּֽוֹן בְּרַֽחֲמִֽים.בָּרֽוּךְ אַתָּֽה יְיָ, הַמַּֽחֲזִֽיר שְׁכִֽינָתֽוֹ לְצִיּֽוֹן.

זכרו נפלאותיו אשר עשה - ברכת מודים.

והרי הוא תיקן לומר את זה לפני הארון, וזה מקביל לתפילת שמונה עשרה לפני ה' בכל יום.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ג' פברואר 07, 2023 7:17 am

מזמור הודו לה (2).docx
(25.8 KiB) הורד 37 פעמים

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 104 אורחים