מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ש"ס מסורתי - יוזמת הדפסה

מילתא דתמיהא, בשורת ספרים חדשים, עיטורי סופרים ומטפחת ספרים.
יאיר1

ש"ס מסורתי - יוזמת הדפסה

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 8:04 pm

בשנים האחרונות הודפס הש"ס בכמה וכמה מהדורות ונערכו בו אי אלו רפורמות.
בלי לדון האם זהו הדר או שרק בעל עוז יכול להחשיבו כן.
בקרב הלומדים אני שומע לא מעט טרוניות על כך. והגעגוע לש"ס המסורתי מפעם בקירבם ובפיהם.
פעם היה איש אחד זכור לטוב, הלא הוא המו"ל של 'קעסט-ליבוביץ', אולי אפשר למצוא מאן דהוא שיעשה מעשה כגון דא על הש"ס.
הכי טוב לקבל הסכמה מ'טל-מן'. כי הש"ס הישן שלהם היה הטוב ביותר -לטעמי.
ואולי תחילה צריך למצוא פה מבקשים, אז מי שמעוניין שיגיב כאן. ואולי כך יקום הצדיק....

יוצא פוניבז'

Re: ש"ס מסורתי - יוזמת הדפסה

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 05, 2021 8:27 pm

אפשר לפנות למרא דאתרין, הרב ארז סלע, שכבר אתמחי גברא בהדפסת ש"ס ונציה מחדש...

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 8:36 pm

כיצד?
ומהו ש"ס ונציה?

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 05, 2021 8:42 pm

דפוס ונציה הוא הדפוס הראשון השלם של הש"ס. הרב סלע הדפיס אותו מחדש במהדורת צילום, ובפורמט פנינים, בעיקר עבור המתעניינים בבירורי גירסאות וכדו'. (הדפיס גם את ש"ס כת"י מינכן, ואת דקדוקי סופרים).
היה זה כמובן לפני הפרוייקט של אוצר החכמה.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 8:51 pm

נשמע מרתק.
האמת שהיום דפוס טל-מן עם הרש"י המודגש, נשמע לרבים מהצעירים כמו דפוס ונציה...
אך לנו הוא חיי נפש ממש

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' אוגוסט 05, 2021 9:07 pm

אני מאמין שיהיו הרבה אנשים המחזיקים ש"ס טלמן ישן שיסכימו להחליפו בש"ס עוז והדר.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ה' אוגוסט 05, 2021 9:19 pm

אמנם גדרתי את עצמי לכתוב רק בנוגע לתורה ממש ולא מסביב, אבל היות ופגעת בנקודה שאני פשוט בימים האחרונים משמיע לכל מי שרוצה לשמוע, לפני שבועיים הייתי באמריקא לרגל הולדת נכדתי ונזדמנתי ללמוד בחברותא עם בני בבית החסידים, הוא הביא לי את המסכתא סוכה במהדורה הכי חדשה ממש ותשחק ליום אחרון, הדפים עדיין הריחו מהדפוס, ואני התחלתי ללמוד עד שהגענו לרש"י , ואני משתומם, כי אני רואה שינוי שזכרתי במקרה שלא כך הוא, ולא רק שזכרתי אלא אף כתבתי ביאור בעניין אותו הרש"י, ולכן ביקשתי ממנו להביא איזה ש"ס ישן יותר ושם ראיתי שאכן שינו, ולא רק ששינו מדפוס וילנא אלא בהוצאתם הם עצמם בכל הוצאה משנים עוד, לקחתי דף מהחדש מול הישן וספרתי כ 50!!!! שינוים בכל דף, אני אעלה את זה יותר מאוחר היום אם אצליח או בשבוע הבא, אמרתי שם בביה"חס בקול שזה ממש פשע, אם רוצים לשנות שיציינו לפחות את כל המקומות ששינו! אז אחד הגיב שיש משנה מפורשת משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ל.
ובהחלט רעיון ראוי ומעניין נראה אם מישהוא ירים את הכפפה
נערך לאחרונה על ידי אהרן תאומים ב ה' אוגוסט 05, 2021 9:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 9:25 pm

חד ברנש כתב:אני מאמין שיהיו הרבה אנשים המחזיקים ש"ס טלמן ישן שיסכימו להחליפו בש"ס עוז והדר.

א. תכיר לי אחד כזה שמחזיק ש"ס טל-מן מהדורת פנינים במצב טוב.
ב. זו לא כל כך חכמה, כי העלות היא פחות מחצי.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 9:31 pm

אהרן תאומים כתב:אמנם גדרתי את עצמי לכתוב רק בנוגע לתורה ממש ולא מסביב, אבל היות ופגעת בנקודה שאני פשוט בימים האחרונים משמיע לכל מי שרוצה לשמוע, לפני שבועיים הייתי באמריקא לרגל הולדת נכדתי ונזדמנתי ללמוד בחברותא עם בני בבית החסידים, הוא הביא לי את המסכתא סוכה במהדורה הכי חדשה ממש ותשחק ליום אחרון, הדפים עדיין הריחו מהדפוס, ואני התחלתי ללמוד עד שהגענו לרש"י , ואני משתומם, כי אני רואה שינוי שזכרתי במקרה שלא כך הוא, ולא רק שזכרתי אלא אף כתבתי ביאור בעניין אותו הרש"י, ולכן ביקשתי ממנו להביא איזה ש"ס ישן יותר ושם ראיתי שאכן שינו, ולא רק ששינו מדפוס וילנא אלא בהוצאתם הם עצמם בכל הוצאה משנים עוד, לקחתי דף מהחדש מול הישן וספרתי כ 50!!!! שינוים בכל דף, אני אעלה את זה יותר מאוחר היום אם אצליח או בשבוע הבא, אמרתי שם בביה"חס בקול שזה ממש פשע, אם רוצים לשנות שיציינו לפחות את כל המקומות ששינו! אז אחד הגיב שיש משנה מפורשת משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ל.

הדגשתי הגהה שביצעתי בדבריך - אתה רואה אני מציין כאשר אני משנה :)
אבל זה גם רעיון לעשות ראיון עם ראשי ישיבות מפורסמים שיתריעו קצת בענין.
כן, מצאת מי שרוצה לשמוע, ומקווה שיתוספו כאן עוד ועוד. ונמתין לחומר שתעלה. למרות שעוד רגע מתחיל הזמן, והלו"ז יתמלא עד להיתפקע, אבל לדבריך בודאי אמצא זמן להיכנס במועד מוקדם או מאוחר. כי הדבר בוער כאש...
מתקיים במדפיסים דידן 'לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי־אִישׁ', ולצערנו אין איש שאפשר לירא ממנו בענין.
עוד זאת עשו, שהוסיפו הדגשות בתוס'.
זאת מלבד ה'איסוף' של המסורת הש"ס שהוא מאד לא נח.
אָז נִדְבְּרוּ יִרְאֵי יְקֹוָק אִישׁ אֶת־רֵעֵהוּ וַיַּקְשֵׁב יְקֹוָק וַיִּשְׁמָע וַיִּכָּתֵב סֵפֶר ... אמן.
תודה רבה! וסליחה שגרמתי לך לחרוג מקבלתך הטובה!
שכחתי, מזל טוב!! שתזכו לגדלה וכו' ובחיק ירא אלוקים תינתן - ברכת הספרדים האהובה עליי מאד....

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ה' אוגוסט 05, 2021 9:56 pm

לא רק האיסוף במסורת הש"ס גם התיסוף היו צריכים לקבוע מקום בפ"ע לתוספותיהם, כל הפסיקים ברש"י ובתוספות מיותרים לגמרי וחלקם לא נכונים מטבע הדברים,
ותודה על הברכה אגב ברכה לבת אני נוהג לברך כך שמעתי פעם וקניתי, יה"ר שיתקיים בנולדת ברכה משולשת שתהיה "בת" תלמיד חכם "אשת" ת"ח ואימא לת"ח

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוגוסט 05, 2021 9:59 pm

יאיר1 כתב:נשמע מרתק.
האמת שהיום דפוס טל-מן עם הרש"י המודגש, נשמע לרבים מהצעירים כמו דפוס ונציה...
אך לנו הוא חיי נפש ממש

ממש כך. ואכן לפני שנתיים קניתי אחד חדש בגודל רגיל. ויש גם כיום ומדפיסים אותו.
הנוחות שברוב הש"ס, המ"מ של מסורת הש"ס מצוינים על הגליון לצד השורה, זה דבר שלא קיים בדפוסים החדשים.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוגוסט 05, 2021 10:02 pm

אהרן תאומים כתב:....לפני שבועיים הייתי באמריקא לרגל הולדת נכדתי....

מזל טוב!
יה"ר שיתקיים בנולדת ברכה משולשת שתהיה "בת" תלמיד חכם "אשת" ת"ח ואימא לת"ח

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 10:08 pm

אהרן תאומים כתב:לא רק האיסוף במסורת הש"ס גם התיסוף היו צריכים לקבוע מקום בפ"ע לתוספותיהם, כל הפסיקים ברש"י ובתוספות מיותרים לגמרי וחלקם לא נכונים מטבע הדברים,
ותודה על הברכה אגב ברכה לבת אני נוהג לברך כך שמעתי פעם וקניתי, יה"ר שיתקיים בנולדת ברכה משולשת שתהיה "בת" תלמיד חכם "אשת" ת"ח ואימא לת"ח

[הרב, איני רוצה להיות קטנוני, אבל אם בגרסאות עסקינן שוב יש לרב טעות, או שהרב נוהג לכתובת אמא בכתיב מלא].
יפה הברכה.
הרב שלי זצ"ל תמיד כאשר היה רואה אותי הולך עם אחת הבנות, והייתי מבקש ברכה [וגם כאשר לא] הוא היה מברך שתהיה בת ת"ח. ותגידו אמן. שיתקיים..

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ה' אוגוסט 05, 2021 10:23 pm

אני מקבל את הערה שאכן הרבה פעמים אני מחליף בין כתיבה בעברית כשהיא ללא ניקוד נהוג לכותבה בכתיב מלא לכתיבה בלשון הקדש בכ"ח, אבל זה המחיר לגלות, :-)
ותודה למברכים ושיתברכו בכפליים

יהודה בן יעקב

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ה' אוגוסט 05, 2021 10:37 pm

בעיקר נושא האשכול:
עמודים מ המעין 234 - תמוז תשפ.pdf
(153.69 KiB) הורד 145 פעמים
עמודים מ המעין 237 - ניסן תשפא.pdf
(1.16 MiB) הורד 238 פעמים

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ה' אוגוסט 05, 2021 10:41 pm

יאיר1 כתב:אינני יודע אם זה הפורום הנכון, אם לא נא העבירוני לשם.
בשנים האחרונות הודפס הש"ס בכמה וכמה מהדורות ונערכו בו אי אלו רפורמות.
בלי לדון האם זהו הדר או שרק בעל עוז יכול להחשיבו כן.
בקרב הלומדים אני שומע לא מעט טרוניות על כך. והגעגוע לש"ס המסורתי מפעם בקירבם ובפיהם.
פעם היה איש אחד זכור לטוב, הלא הוא המו"ל של 'קעסט-ליבוביץ', אולי אפשר למצוא מאן דהוא שיעשה מעשה כגון דא על הש"ס.
הכי טוב לקבל הסכמה מ'טל-מן'. כי הש"ס הישן שלהם היה הטוב ביותר -לטעמי.
ואולי תחילה צריך למצוא פה מבקשים, אז מי שמעוניין שיגיב כאן. ואולי כך יקום הצדיק....

https://www.hamadaf-y.co.il/%D7%97%D7%A ... %99%D7%9D/

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' אוגוסט 05, 2021 11:11 pm

אבל אמרו לי שטל-מן החדש עבר שינוי.
השורות שונו מהמסורתי. רק שהעמוד מתחיל ונגמר באותה המילה בגמ' ברש"י ובתוס'

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ה' אוגוסט 05, 2021 11:33 pm

אחר שקראתי את תשובתם הארוכה ארוכה מלל מלל מלל הבנתי שחייבים שוב לזעוק ולמחות, דברים אמיתיים נכתבים בקצרה ולתלות באילן גדולים שאינם כאן ואי אפשר לברר מה היה כשהם היו שם, זאת בעייה אמיתית וראויה תגובתם זו להישלח לעולם התוהו והשקר,
ואציגה כאן סיפור קטן שפירסמתי במקום אחר
ג שבט תשע"ג 16:03על טעויות דפוס ברש"י ועוד / ‏אלף בית רשי
בשבת זו שמעתי דבר מעניין מהרב דזיבוי שליט"א
בפרשתינו הובא ברש"י וארא "אל האבות" וכו' ונשתברו הרבה קולמוסים ליישב מה רש"י רצה להוסיף, והראה שבחומש בהוצאת ארט סקורל נכתב שדבר זה נובע מטעות של המדפיס "הבוחער הזעצער" שקיצר במקום לכתוב אל אברהם אל יצחק וכו' כתב אל האבות (וכן ראיתי שבחומש פירוש רש"ר הירש מופיעים מילים אלו כהמשך בתוך הדיבור המתחיל וזהו חומש המסתמך על רש"י דפוס ראשון), וסיפר שסבו התארח אצל סבו של האדמו"ר מאמשינוב הנוכחי, וכדרך המתארחים בין רבנים שכל אחד כיבד את השני להתחיל ראשון לברך על הכיבוד ואמר האדמו"ר מאמשינוב הרי נאמר כל מה שיאמר לך בע"ב עשה חוץ מצא, וענה לו שדבר זה הוא טעות וכי אם בע"ב אומר לאורחו לצאת יכול הוא להשאר בבית? אלא צ"ל שהיה כאן השמטה של "גרשיים" חוץ מצ"א והכוונה ר"ת מצד איסור , ענה האמשינובר בסיפור שפעם בפולין ביקש מדפיס חשוב להדפיס את החומש מחדש ובתיקון חשוב ברש"י פרשת וישב שכתוב שם ברש"י ביקש יעקב לישב וכו' אמר הקב"ה צדיקים וכו' ודבר זה אינו מובן מדוע הקב"ה לא נוח לו בשלוות הצדיקים ומה גם שמקור דברים אלו הוא במדרש ושם נאמר אמר "השטן" צדיקים וכו' וזה יותר מובן וע"כ ניסה הנ"ל לומר שהמקור הוא טעות שהיה כתוב אמר הש' והבוחער הזעצער חשב שזה קיצור של "השם" וע"כ כתב הקב"ה, ואחד מגדולי הצדיקים לא הסכים לתת לו הסכמה להדפיס מחדש ואמר לו וכי רוצה אתה למחוק את תורתו של החוזה מלובלין שביאר רש"י זה אמר הקב"ה בביאור נפלא? וע"כ אמר האמשינובר וכי רוצה אתה למחוק את תורתו של בעל השל"ה שהביא בשם אביו שהפירוש כל מה שיאמר לך בע"ב - הקב"ה בע"ב של העולם עשה, חוץ אם אומר לך "צא" מלפני אני לא רוצה בתשובתך, כאן עליך להתעקש ולא לקיים רצון הבע"ב,
ע"כ אני מביא דברים אלו שהרבה פעמים נכתבים תורות על טעויות שהשתרבבו ולא תמיד כדאי לקום ולשנות ע"פ דפוסים קודמים וכדומה שזהו היופי שבתורה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 12:22 am

אשכול מיותר! לדברי פותח האשכול צריך לסגור את כל המכונים וההוצאות העוסקות בההדרת ספרים ולהשאר עם המהדורות "המסורתיות", המלאות טעויות כרמון אף הן, כולל ש"ס וילנא (תעיינו למשל בספר העקוב למישור של רב דוד קאהן). זה מחיר הקדמה כאשר יש תחרות בין המולי"ם ובסופו של דבר מתקנים ומשפרים עד שיוצאת מהדורה יותר טובה, אך מהדורה מושלמת של הש"ס כמעט משימה בלתי אפשרית. והסיבה שעוז והדר הצליחו יותר מאחרים כיוון שציבור הלומדים החליט שהם הטובים מביניהם ומוכנים להזיל מחיר גבוה בהרבה. האם אתם רוצים שישארו עם הטעויות? גם שוטנשטיין מגיהים ממהדורה למהדורה ורמב"ם פרנקל ושו"ע מ"י... לפחות צריך לתת להם קרדיט שמתקנים כאשר מעירים להם ולא כמו מכון ז"א שמקיימים כזה ראה וקדש. אז הברירה היא לא לקנות עד שתצא המהדורה המושלמת ביותר. ובקשר למסורת הש"ס שבישן מקביל למקום הטעון הגהה - כיוון שהוסיפו הרבה הגהות והרבה מהן ארוכות הדבר בלתי אפשרי.
בקיצור העצה היא לא לקנות מהדורה חדשה של ספר עד שתצא מהדורה מתוקנת.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ו' אוגוסט 06, 2021 12:30 am

להיפך אף אחד לא אמר שצריך להפסיק לשכלל את הוצאות הספרים וההדרתם, אלא ששינויים צריכים להודיע!!! ובכל דף לכתוב למטה בקצרה את כל השינויים וגם באנליים ביותר, ועל זה יצא הקצף שבאופן זה שהשינויים מוחקים למעשה את הישן ומשנים ממתכונתו כדאי כבר לחזור לישן.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ו' אוגוסט 06, 2021 12:49 am

אהרן תאומים כתב:אמנם גדרתי את עצמי לכתוב רק בנוגע לתורה ממש ולא מסביב, אבל היות ופגעת בנקודה שאני פשוט בימים האחרונים משמיע לכל מי שרוצה לשמוע, לפני שבועיים הייתי באמריקא לרגל הולדת נכדתי ונזדמנתי ללמוד בחברותא עם בני בבית החסידים, הוא הביא לי את המסכתא סוכה במהדורה הכי חדשה ממש ותשחק ליום אחרון, הדפים עדיין הריחו מהדפוס, ואני התחלתי ללמוד עד שהגענו לרש"י , ואני משתומם, כי אני רואה שינוי שזכרתי במקרה שלא כך הוא, ולא רק שזכרתי אלא אף כתבתי ביאור בעניין אותו הרש"י, ולכן ביקשתי ממנו להביא איזה ש"ס ישן יותר ושם ראיתי שאכן שינו, ולא רק ששינו מדפוס וילנא אלא בהוצאתם הם עצמם בכל הוצאה משנים עוד, לקחתי דף מהחדש מול הישן וספרתי כ 50!!!! שינוים בכל דף, אני אעלה את זה יותר מאוחר היום אם אצליח או בשבוע הבא, אמרתי שם בביה"חס בקול שזה ממש פשע, אם רוצים לשנות שיציינו לפחות את כל המקומות ששינו! אז אחד הגיב שיש משנה מפורשת משה קיבל תורה מסיני ומסרה ליהושע ל.

הרי כשיצא לאור מסכת סוכה באחד הדפוסים לפני 200 או 300 שנה, ישב אז סבא של סבא שלך בבית החסידים או מה שהיה אז, וספר את כל השינויים שהעיזו לשנות ברש"י מהדפוס הישן והטוב, ואף התרעם שחלק גדול מהם הם שיבושים גמורים, והוסכם שם בביהח"ס שזה ממש פשע!
אז מה לך כי תלין, שיש מי שדואג להדפיס כמו שהיה בדפוס הישן והטוב שסבותיך הגו בו בחרדת קודש, ומסקל בעבורך את כל שיבושי הדפוס החדשים המוטעים.
אמנם בזה הצדק עמך שצריך לציין את כל השינויים ומקורותיהם.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ו' אוגוסט 06, 2021 12:51 am

זאב ערבות כתב:אשכול מיותר! לדברי פותח האשכול צריך לסגור את כל המכונים וההוצאות העוסקות בההדרת ספרים ולהשאר עם המהדורות "המסורתיות", המלאות טעויות כרמון אף הן, כולל ש"ס וילנא (תעיינו למשל בספר העקוב למישור של רב דוד קאהן). זה מחיר הקדמה כאשר יש תחרות בין המולי"ם ובסופו של דבר מתקנים ומשפרים עד שיוצאת מהדורה יותר טובה, אך מהדורה מושלמת של הש"ס כמעט משימה בלתי אפשרית. והסיבה שעוז והדר הצליחו יותר מאחרים כיוון שציבור הלומדים החליט שהם הטובים מביניהם ומוכנים להזיל מחיר גבוה בהרבה. האם אתם רוצים שישארו עם הטעויות? גם שוטנשטיין מגיהים ממהדורה למהדורה ורמב"ם פרנקל ושו"ע מ"י... לפחות צריך לתת להם קרדיט שמתקנים כאשר מעירים להם ולא כמו מכון ז"א שמקיימים כזה ראה וקדש. אז הברירה היא לא לקנות עד שתצא המהדורה המושלמת ביותר. ובקשר למסורת הש"ס שבישן מקביל למקום הטעון הגהה - כיוון שהוסיפו הרבה הגהות והרבה מהן ארוכות הדבר בלתי אפשרי.
בקיצור העצה היא לא לקנות מהדורה חדשה של ספר עד שתצא מהדורה מתוקנת.

יש בזה שביל זהב.
ראה מוסד הרב קוק. ויש עוד....
מה שקורה היום זה בלתי נסבל בעיני ובעיני לומדים רבים.
ואמנם עיקר הבעיה בתיקונים....
אבל גם ההדגשות באמצע תוס' ועוד ועוד...
ה' יצילנו מידם

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ו' אוגוסט 06, 2021 1:08 am

יוצא פוניבז' כתב:אז מה לך כי תלין, שיש מי שדואג להדפיס כמו שהיה בדפוס הישן והטוב שסבותיך הגו בו בחרדת קודש, ומסקל בעבורך את כל שיבושי הדפוס החדשים המוטעים.

אם הם היו נצמדים לדפוס אחד ישן כדבריך במה שסבותיי למדו, קרי ונציה ר"פ וכד', והם היו כותבים חזרנו לישן, זו מהדורה מחודשת נאמנה למקור ונציה ר"פ לדוגמא, או לדפוס שזקני הב"ח השתמש בהחלט מקובל עלי, אבל אתה יודע שלא כך הוא , שאין הצמדות לדפוס מסוים אלא כפי ראות עיני העורך "התלמיד חכם" פעם נראה לו שינוי זה ופעם מסתבר שינוי אחר ואני מסכים שאפשר לשנו ואני לאו דווקא דבק בקיצוניות כמו הסיפורים דלעיל שאין לשנות, אסור לשנות, יש לנו שס"ה לא תעשה לא צריך נוספים, אבל אני חוזר שוב וכמדומני שלעניין זה יש הסכמה כללית שצריך להודיע במפורט בכל עמוד מה שינו

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' אוגוסט 06, 2021 1:11 am

לא אאריך במה שהאריכו כבר אחרים מעלי,
אישית אני לומד בש"ס טל-מן, וכך יש לי פנינים ממנו.
על השינויים הגדולים שעושים בעוז והדר, בכל מהדורה מחדש, לא אאריך עתה,
האם גם וילנא החדש עשו שינויים ותיקונים בתוך גמ' רש"י ותוס' ?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 1:11 am

יאיר1 כתב:יש בזה שביל זהב.
ראה מוסד הרב קוק. ויש עוד....
מה שקורה היום זה בלתי נסבל בעיני ובעיני לומדים רבים.
ואמנם עיקר הבעיה בתיקונים....
אבל גם ההדגשות באמצע תוס' ועוד ועוד...
ה' יצילנו מידם

אין כזה דבר שביל זהב, כל מדפיס עושה כרצונו ולפי קריטריונים שקובע מראש. לציין בכל מהדורה את השינויים שנעשו מהקודמת לה זו ברכה לבטלה שכן במשך הזמן איש לא ימצא את הידיים והרגליים. נניח ש"ס עוז והדר שיש ממנו לפחות עשר מהדורות, ובכל אחת אלפי שינויים, ראשית נצטרך לקנות כל מהדורה ומהדורה, ובכל פעם שנתקל בשינוי נצטרך לחזור על כל המהדורות לראות היכן זה נעשה ומתי ולנחש מדוע ואולי החליטו להחזיר את הנוסח הקודם... אז עצה פשוטה, לקנות ש"ס וילנא פנינים פשוט בלי המפרשים בסוף (שעדיין קיים בשוק) וכל פעם שרואים שינוי לבדוק שם ולציין על הגליון.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ו' אוגוסט 06, 2021 1:11 am

יאיר1
מוסד הרב קוק של היום הוא לא בר השוואה לעוז והדר, הוא הרבה הרבה פחות מהם.
מה לך נזעק על ההדגשות בתוספות, לטעמי ולטעם רבים, זה ממש מועיל וחשוב, ואפילו אם נאמר שטעו קצת (אני לא מצאתי, אבל "לא מצאנו אינו ראיה"...) - ג"כ לא נורא, כי רק מי שמנסה לשפר עלול לטעות, מי שלא מנסה לשפר ונשאר עם מהדורה עתיקה של טלמן או ויניציאה - אף פעם לא טועה...
אכן, היה טוב אם היו מודיעים על התיקונים החדשים שלהם, אבל זה לא אפשרי כ"כ, היכן הם ירשמו את התיקונים? בשולי הגליון? יש בכלל מקום? הכל תפוס עם הגהות וליקוטי רשי וכו' וכו'..
אולי הם היו צריכים להוציא חוברת (ואפילו בפורמט PDF ולאו דווקא מודפס) בה הם ימנו את תיקוניהם. וכנראה שהסיבה שהם לא עושים כן כי הם "לא סופרים" את הציבור הרחב.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ו' אוגוסט 06, 2021 1:23 am

חד ברנש כתב:יאיר1

תלוי בעיני מי...
מה לך נזעק על ההדגשות בתוספות, לטעמי ולטעם רבים, זה ממש מועיל וחשוב, ואפילו אם נאמר שטעו קצת (אני לא מצאתי, אבל "לא מצאנו אינו ראיה"...) - ג"כ לא נורא, כי רק מי שמנסה לשפר עלול לטעות, מי שלא מנסה לשפר ונשאר עם מהדורה עתיקה של טלמן או ויניציאה - אף פעם לא טועה...
אכן, היה טוב אם היו מודיעים על התיקונים החדשים שלהם, אבל זה לא אפשרי כ"כ, היכן הם ירשמו את התיקונים? בשולי הגליון? יש בכלל מקום? הכל תפוס עם הגהות וליקוטי רשי וכו' וכו'..
אולי הם היו צריכים להוציא חוברת (ואפילו בפורמט PDF ולאו דווקא מודפס) בה הם ימנו את תיקוניהם. וכנראה שהסיבה שהם לא עושים כן כי הם "לא סופרים" את הציבור הרחב.

אני נזעק כי זו רפורמה בעיניי!
אני גם נזעק כי זה מאד מאד לא נוח לי.
אני נזעק כי אני חושב שזה נזק!!
אגב, מתי תצא מהדורה מנוקדת??
וסוף דבריך הם הענין.
הם לא סופרים אותנו, אנו הלומדים!!
מעבירי השושלת...
וזו הבעיה.
הם גם לא סופרים את הרבנים, ואין איש שיעמוד בפרץ.
אין לא סופרים, אז מי ייגן עלינו ועל התורה??
זה נשמע קצת משיחי, מה לעשות ואני מאמין בזה.

זאב ערבות כתב:אז עצה פשוטה, לקנות ש"ס וילנא פנינים פשוט בלי המפרשים בסוף (שעדיין קיים בשוק) וכל פעם שרואים שינוי לבדוק שם ולציין על הגליון.

על איזה ש"ס אתה מדבר? וילנא לא עשו שינוי??
נערך לאחרונה על ידי יאיר1 ב ו' אוגוסט 06, 2021 1:30 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ו' אוגוסט 06, 2021 1:24 am

אהרן תאומים כתב:
יוצא פוניבז' כתב:אז מה לך כי תלין, שיש מי שדואג להדפיס כמו שהיה בדפוס הישן והטוב שסבותיך הגו בו בחרדת קודש, ומסקל בעבורך את כל שיבושי הדפוס החדשים המוטעים.

אם הם היו נצמדים לדפוס אחד ישן כדבריך במה שסבותיי למדו, קרי ונציה ר"פ וכד', והם היו כותבים חזרנו לישן, זו מהדורה מחודשת נאמנה למקור ונציה ר"פ לדוגמא, או לדפוס שזקני הב"ח השתמש בהחלט מקובל עלי, אבל אתה יודע שלא כך הוא , שאין הצמדות לדפוס מסוים אלא כפי ראות עיני העורך "התלמיד חכם" פעם נראה לו שינוי זה ופעם מסתבר שינוי אחר ואני מסכים שאפשר לשנו ואני לאו דווקא דבק בקיצוניות כמו הסיפורים דלעיל שאין לשנות, אסור לשנות, יש לנו שס"ה לא תעשה לא צריך נוספים, אבל אני חוזר שוב וכמדומני שלעניין זה יש הסכמה כללית שצריך להודיע במפורט בכל עמוד מה שינו

זה בדיוק הענין המרכזי!!
ויש לזה הסכמה.
ושוב, כאמור הם לא סופרים!!
וזה חמור

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ו' אוגוסט 06, 2021 1:28 am

הרי לא הכל תיקונים, אלא כל פעם שינויים חדשים כדי שאנשים יקנו את ההוצאה החדשה כי הישנה כבר ישנה, אז היום מחליטים להדגיש את התחלת הקושיות והתירוצים, מחר יחליטו למחוק אותם, פעם ידגישו את תיקוני הב"ח ופעם יחליטו שלא צריך וכו' וכו', כך שלאט לאט הציבור ישתכנע שמסירת התורה חייבת להיות דרך הצינור הקדוש של עוז והדר.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ו' אוגוסט 06, 2021 1:30 am

ועל כך אמר ראש הישיבה זצ"ל
צריך הרבה עוז לקרא לזה הדר

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 1:33 am

יאיר1 כתב:זה בדיוק הענין המרכזי!!
ויש לזה הסכמה.
ושוב, כאמור הם לא סופרים!!
וזה חמור

אתה מלא טענות כרמון, תפתח הוצאה לאור ותיישם את כל ההמלצות שלך בש"ס המהודר.
האם ש"ס וילנא ציינו את התיקונים שעשו? האם דפוס סלאווטיא עשו זאת? האם דפוס ויניציה? לך זה לא נח אך לאחרים כן, האם אתה רוצה שיגישו לך הכל על מגש של כסף?
ומנין לך שהם לא סופרים את הלומדים? עובדה שכל חתן רוצה ש"ס עוז והדר! ואף הרבנים לומדים ונהנים ממנו, האם אתה בא לטעון שש"ס עוז והדר זה חורבן התורה וצריך להגן עלינו ממנו?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 1:38 am

בעל התפארת כתב:

הרי לא הכל תיקונים, אלא כל פעם שינויים חדשים כדי שאנשים יקנו את ההוצאה החדשה כי הישנה כבר ישנה, אז היום מחליטים להדגיש את התחלת הקושיות והתירוצים, מחר יחליטו למחוק אותם, פעם ידגישו את תיקוני הב"ח ופעם יחליטו שלא צריך וכו' וכו', כך שלאט לאט הציבור ישתכנע שמסירת התורה חייבת להיות דרך הצינור הקדוש של עוז והדר.

הבעיה הזו קיימת מאז שהחלו לכתוב את התורה שבע"פ ולא תבוא על פתרונה עד שלא נגלה את הגמרא המקורית שנכתבה על ידי רב אשי וכן את כתב ידם המקורי של רש"י ובעלי התוספות, ואותה בעיה קיימת גם ברמב"ם ובספרים אחרים.

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ו' אוגוסט 06, 2021 1:39 am

חד ברנש כתב:אכן, היה טוב אם היו מודיעים על התיקונים החדשים שלהם, אבל זה לא אפשרי כ"כ, היכן הם ירשמו את התיקונים? בשולי הגליון? יש בכלל מקום? הכל תפוס עם הגהות וליקוטי רשי וכו' וכו'..

שיעשו בסוף הכרך כמה עמודים ובו ציון מקורות התיקונים כמו שעשו בגמרא ב"ק בהוצאת פרנקל.

לדעתי הסיבה שהם לא עושים זאת כי זה הרבה יותר נוח לא למסור דין וחשבון לכל אחד על כל תיקון וטעמו, כך הם פחות חשופים לביקורת, וגם משום שאם יעשו כך זה יבליט יותר את העובדה שהם ערכו שינויים, מה שכדאי שלא ידע מי שלא צריך לדעת.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » ו' אוגוסט 06, 2021 1:39 am

זאב ערבות כתב:אתה מלא טענות כרמון, תפתח הוצאה לאור ותיישם את כל ההמלצות שלך בש"ס המהודר.
האם ש"ס וילנא ציינו את התיקונים שעשו? האם דפוס סלאווטיא עשו זאת? האם דפוס ויניציה? לך זה לא נח אך לאחרים כן, האם אתה רוצה שיגישו לך הכל על מגש של כסף?
ומנין לך שהם לא סופרים את הלומדים? עובדה שכל חתן רוצה ש"ס עוז והדר! ואף הרבנים לומדים ונהנים ממנו, האם אתה בא לטעון שש"ס עוז והדר זה חורבן התורה וצריך להגן עלינו ממנו?

לא כרימון. אבל כתפוח.
לא סופרים זה אמר חד ברנש ואני מצטט ומסכים איתו.
זו הרגשתי.
אני בדיוק לא רוצה לטרוח בזה כל כך. אני מעוניין שתהיה הוצאה אחת שתקשיב ללומדים, לחלק מהלומדים, כנראה הזקן יותר.
בדיוק לא רוצה על מגש של כסף. זה חלק ממה שמפריע...
מה קשור חתן שקונה עוז והדר? ללספור את הלומדים?
איזה רבנים לומדים בזה?
כן במידה מסויימת זה חורבן. אולי חורבן זו מילה מידי אלימה, אבל נזק.
לא, לא גם כאשר תהיה הגירסא המקורית
פעם ידגישו את זה ופעם את זה.
עד שתהיה גמרא מלווה במצגות מונפשות...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 1:48 am

אתה מדי רגשי. אם עוז והדר לא טוב לך, אל תקנה! תקנה בחנות משומשים וילנא ושלום על ישראל. לכל מדפיס הרשות לעשות כרצונו, ואין איש מחוייב לקנות, אך עובדה שכן קונים עוז והדר למרות החסרונות, משמע המעלות רבות יותר, או שבהוצאות האחרות יש בעיות יותר גדולות. ולא שאיני מסכים עמך שיש בעיות בעוז והדר, יש ויש - אז תתקשר אליהם ותשטח אליהם את הטענות, אך לא נראה שיקבלו את דבריך כפי שאתה יכול לראות ממה שצירפו כאן מהמעיין.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ו' אוגוסט 06, 2021 1:54 am

החתן שרוצה את זה זה רק בגלל מוסכמה חברתית או שיש לזה כריכה יפה.
לכל אחד הרשות לעשות כרצונו בדברים שנוגעים לעצמו אבל לא בש"ס ששייך לכלל ישראל, ובלי ספק שנוצר כאן חורבן מסויים שכל אחד יכול לעשות כרצונו לא רק מסביב אלא להוסיף ולהוריד ככל העולה על רוחו, ואסור לחלוק עליו כי "בעוז והדר עשו כך..."

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 06, 2021 2:00 am

אני חולק עליך, זה שהחתן רוצה בגלל מוסכמות חברתיות זה בעיה משנית, אך המציאות היא שאני משתמש בש"ס עוז והדר בצורה אינטנסיווית בהכנת ספרי וצריך לומר את האמת שהם עשו עבודה טובה! מושלמת? לא ולא, אך יותר טוב מווילנא. אין ואף פעם לא יהיה ש"ס מושלם שכולם יהיו מרוצים ממנו, זה פשוט משימה בלתי אפשרית, ואמנם ש"ס שייך לכלל ישראל, ושוב למנהל עוז והדר הזכות להכריע כיצד לנהל את הפרויקט ואיש אינו מחויב לקבל את דעתו, אז הנה שוטנשטיין בחרו בעוז והדר לעטר את הגמרא שלהם, משמע מצאו שהוא טוב עבורם.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' אוגוסט 06, 2021 2:02 am

חד ברנש כתב:מה לך נזעק על ההדגשות בתוספות, לטעמי ולטעם רבים, זה ממש מועיל וחשוב, ואפילו אם נאמר שטעו קצת (אני לא מצאתי, אבל "לא מצאנו אינו ראיה"...) - ג"כ לא נורא, כי רק מי שמנסה לשפר עלול לטעות, מי שלא מנסה לשפר ונשאר עם מהדורה עתיקה של טלמן או ויניציאה - אף פעם לא טועה...

העניין של ההדגשות באמצע התוס', מצינו כן כבר בכתבי יד, שהדגישו (בסימני גרשיים עפ"ר) על וא"ת, וי"ל או ונראה לר"ת וכדומה.
אני מצאתי שטעו, היה זה בקידושין דף מ"ב ע"ב לשון התוס' שם הוא: "לכך נראה לר"ת דגרס איפכא וכן גרס ר"ח וה"ג הא דאמר..." - הם הדגישו כפי שהדגשתי בזה, זאת אומרת שהם פיענחו את וה"ג='והכי גרסינן' - מה שאין לו הסבר אחרי שכבר אמרו 'דגרס איפכא', והפיענוח הנכון הוא: 'והלכות גדולות', וכן מוכח בתוס' טוך. אבל ג"כ לא נורא.

שנה אחת החלטתי לתועלת התלמידים כדאי שגם לי יהיה אותה גמרא כמו לתלמידיי, וקניתי עוז והדר, אך אחרי זמן לא רב נוכחתי לדעת שלא הועלתי הרבה, בחורים הגיעו לשאול פשט במילה ברש"י שאצלי לא היה, ו2 המדורות הם של אותה שנה, בלי שום הבדל ניכר. איכזב אותי.
בחור צעיר, הגיע פעם ושואל אותי הוא לא מוצא דיבור של המהרש"א להיכן הוא שייך בגמרא, והתשובה היתה, עוז והדר שינו במהרש"א חזרה כפי שהיה לפני הצנזורה, אך בגמרא השינוי לא נעשה, והבחור לא מצא ידיו ורגליו להיכן שייכים הדברים.
אם מותר לתקן או לא, לא אני הוא שיחליט, ולא אני הוא שיאמר דעה בעניין, אבל שינויים כל שנה ושנה מחדש, מפריע מאוד.

ומענין לענין באותו ענין, המהרש"א כבר התלונן על המדפיסים ששינו בגמרא ע"פ הגהותיו של המהרש"ל, וכתלונתו עשו המדפיסים אחריו ע"פ הגהותיו שלו...

יאיר1 כתב:אגב, מתי תצא מהדורה מנוקדת??

כבר שנים מוצאים עוז והדר מהדורה מנוקדת, והם אפילו מקווים שמהדורה תכבוש את עולם התורה!

ואכפול את שאלתי, איך הוא ש"ס וילנא החדש בפרט זה? שינו בגוף הטקסט בגמ' רש"י ותוס'?
אישית, אני רוצה טל-מן אבל את התוספתא עם הפי' מנחת יצחק שהדפיסו עוז והדר... אולי אקנה בחנות ספרים משומשים כפי שהציעו לעיל, כרך של טלמן וכרך של עוז והדר, ואכרוך אותם יחד...

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' אוגוסט 06, 2021 2:08 am

זאב ערבות כתב:
בעל התפארת כתב:החתן שרוצה את זה זה רק בגלל מוסכמה חברתית או שיש לזה כריכה יפה.
לכל אחד הרשות לעשות כרצונו בדברים שנוגעים לעצמו אבל לא בש"ס ששייך לכלל ישראל, ובלי ספק שנוצר כאן חורבן מסויים שכל אחד יכול לעשות כרצונו לא רק מסביב אלא להוסיף ולהוריד ככל העולה על רוחו, ואסור לחלוק עליו כי "בעוז והדר עשו כך..."

אני חולק עליך, זה שהחתן רוצה בגלל מוסכמות חברתיות זה בעיה משנית, אך המציאות היא שאני משתמש בש"ס עוז והדר בצורה אינטנסיווית בהכנת ספרי וצריך לומר את האמת שהם עשו עבודה טובה! מושלמת? לא ולא, אך יותר טוב מווילנא. אין ואף פעם לא יהיה ש"ס מושלם שכולם יהיו מרוצים ממנו, זה פשוט משימה בלתי אפשרית, ואמנם ש"ס שייך לכלל ישראל, ושוב למנהל עוז והדר הזכות להכריע כיצד לנהל את הפרויקט ואיש אינו מחויב לקבל את דעתו, אז הנה שוטנשטיין בחרו בעוז והדר לעטר את הגמרא שלהם, משמע מצאו שהוא טוב עבורם.

אם אני לא טועה, הרי ששוטנשטיין בחרו בעוז והדר, לפני שהם העיזו לעשות שינויים בגוף הטקסט, רק ציינו הכל בהגהות וציוניים. ולא נראה שהם משתמשים במהדורות המשוכללות שלהם בהם שינו.

אגב, חלק מהפסיקים והנקודות שעוז והדר הכניסו לתוך רש"י ותוס' (לא מדבר על המהדורה שפיסקו את הרש"י'ס כולם לילדי החיידר), הם ע"פ דפוס ונציה, שם היו נקודות, וכדי שלא לטעות שמדובר בסוף דיבור המתחיל, ציין המהרש"ל שהוא דיבור אחד, מה שהביא שהמדפיסים שבאו אחריו סילקו את הנקודות, באו עוז והדר, והחזירו עטרה ליושנה, כיום שד"ה הינו מודגש נקודה באמצע רש"י לא יטעה את הלומד לחשוב שמתחיל דיבור חדש.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' אוגוסט 06, 2021 3:25 am

אני הקטן לומד בגמרות של ש"ס עוז והדר ונהנה מאד, יש לי ש"ס של טלמן והייתי שמח להחליף אותו עם ש"ס עוז והדר.
מבחינה מסוימת עוז והדר הם כננס על גבי הענק, יש היום בנמצא כת"י מינכן, הגהות הב"ח היעב"ץ והגר"א, דפוס וינציה, ודפוס ווילנא, ולא נותר לעורכים אלא לזקק את הנוסח הנכון, ומהו הענין לחפש אחרי הוצאה מלפני מאות שנים, אולי בעלי אוספים יתעניינו בה.

במהדורות הקודמות של עוז והדר היו הרבה הגהות ששמו בצד והטריחו את עיני הלומד לראות כל פעם את ההערה, אני חושב שבמקום שיש טעות דמוכח אפשר לשנות בגוף הגפ"ת במקום להלאות את עיני הקורא, (יודעני אזהרות רגמ"ה ור"ת, אבל הרי כידוע ללומדים רוב 'הכי גרסינן' של רש"י שולבו בנוסח הגמרא).

ואגב הכת"י שבהוצאת עוז והדר מרבים לצטט בהגהות וציונים, אילו היה הכת"י כתב ידם של רבינא ורב אשי, או כתב ידו של רש"י, ודאי שהיינו סומכים עליו ללא פקפוק, ולענ"ד היה ראוי לציין אליו רק במקום שיש שינוי משמעותי בנוסח.

חזור אל “מטפחת ספרים ועיטור סופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 255 אורחים