מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

המכלול - ויקיפדיה חרדית

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
בן מיכאל

Re: ויקיפדיה חרדית

הודעהעל ידי בן מיכאל » ו' אפריל 28, 2017 1:10 pm

דוד נ.א. כתב:ובהמשך להודעתי הקודמת אני מנסה להיות אומר ועושה:
האם ידוע למישהו אם צריך שם חשבון חדש או אפשר להשתמש באותו החשבון של ויקיפדיה?

א' כל הכבוד על כך שהינך חוזר בך ומצהיר זאת בריש גלי.
ב' אכן לא השקענו עד כעת ביחסי ציבור מהסיבה שכולם אמרו כאן - כל עוד שאין 'בשר' של עשרת אלפים ערכים אין לשם מה להשקיע, אכן כעת אנו עובדים
על יח"צ.
ג' רוב הערכים הינם מויקיפדיה בהתאמה חרדית, וישנם גם ערכים בלעדיים.
ד' בעניין שאלתך השניה הדבר משתנה רבות לפי העניין, ברוב הדברים אנו מחכים שיהיו כמה עשרות עורכים ואז הדברים יוחלטו ברוב קולות.
ה' תודה רבה על הסכמתך להתנדב ועל קריאתך לאחרים לעשות זאת.
ו' יש להירשם למכלול.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ו' אפריל 28, 2017 1:34 pm

משום מה, אינני יכול לראות את האתר כראוי, עולה לי דף שבור (יש לי חסימת אתרוג קהילות).

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ו' אפריל 28, 2017 1:39 pm

איש גלילי כתב:משום מה, אינני יכול לראות את האתר כראוי, עולה לי דף שבור (יש לי חסימת אתרוג קהילות).

תחפש בגוגל המכלול.
אם אינך מצליח, אז זוהי בעיה בחסימה ויש לפנות לאתרוג.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' אפריל 30, 2017 8:49 pm

ברוך ה', פתרו לי את הבעיה, זה אכן נראה ברמה גבוהה ויפה.

בינוני

הודעהעל ידי בינוני » א' אפריל 30, 2017 11:37 pm

כך זה נראה אצלי:
המכלול.JPG
המכלול.JPG (51.08 KiB) נצפה 19363 פעמים

הבעיה בגלל הסינון (אתרוג יעיל)?

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' מאי 01, 2017 1:03 am

בינוני כתב:כך זה נראה אצלי:
המכלול.JPG

כך זה גם היה נראה אצלי, עם סינון דומה (אלא תחת פיקוח קהילות), פניתי למנהל הקהילה וכעת זה עולה לי בסדר גמור.

אגב, אני רואה שאי אפשר לערוך שם.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ב' מאי 01, 2017 3:31 pm

איש גלילי כתב:
בינוני כתב:כך זה נראה אצלי:
המכלול.JPG

כך זה גם היה נראה אצלי, עם סינון דומה (אלא תחת פיקוח קהילות), פניתי למנהל הקהילה וכעת זה עולה לי בסדר גמור.

אגב, אני רואה שאי אפשר לערוך שם.

יש להירשם, ואח"כ (תוך מספר שעות) ההרשמה מאושרת וניתן לערוך.
עובדים כעת לבטל את הצורך בהרשמה.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ב' מאי 01, 2017 5:21 pm

אני כבר הרמתי תרומה נכבדת ומנסה להצטרף אל תוך העניינים. עוד מישהו מעוניין? בידקו ותופתעו!

בערל

הודעהעל ידי בערל » ד' מאי 03, 2017 3:49 pm

האם מותר בכלל לעיין בויקיפדיה או שאסור מדין ספרים חיצוניים?

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ד' מאי 03, 2017 3:57 pm

בערל כתב:האם מותר בכלל לעיין בויקיפדיה או שאסור מדין ספרים חיצוניים?

במקום לדבר, כנס להמכלול, הוא לא חיצוני....
שאלתך היא שאלה טובה. למרות זאת, ראיתי לא מעט תלמידי חכמים וכדומני גם גדולים שהחזיקו בביתם אינציקלופדיה.

בערל

הודעהעל ידי בערל » ד' מאי 03, 2017 4:02 pm

באנציקלופדיה יש גם ג"כ דברי כפירה כמו בויקיפדיה?
ובענין האנציקלופדיה שמעתי פעם בשיחה מהרב פינקוס:
לאחרונה ראיתי "אנציקלופדיה לבית ישראל" וזה תרתי דסתרי, כי אם זה אנציקלופדיה זה לא לבית ישראל..

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ד' מאי 03, 2017 4:07 pm

בערל כתב:ובענין האנציקלופדיה שמעתי פעם בשיחה מהרב פינקוס:
לאחרונה ראיתי "אנציקלופדיה לבית ישראל" וזה תרתי דסתרי, כי אם זה אנציקלופדיה זה לא לבית ישראל..

וכי השם 'אנציקלופדיה' [=מאגר מידע] פסול בעצם?? גם האנצ"ת? גם שדי חמד ופחד יצחק וכדו' גדרם אנציקלופדיה וכן יש חיבורים תורניים רבים.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ד' מאי 03, 2017 8:34 pm

פלגינן כתב:
בערל כתב:ובענין האנציקלופדיה שמעתי פעם בשיחה מהרב פינקוס:

וכי השם 'אנציקלופדיה' [=מאגר מידע] פסול בעצם?? גם האנצ"ת? גם שדי חמד ופחד יצחק וכדו' גדרם אנציקלופדיה וכן יש חיבורים תורניים רבים.

אין צורך להוציא דבר מהקשרו ולנבור במשמעות המילה אינציקלופדיה. אינציקלופדיה בהקשר הרגיל הינה מאגר של מכלול הידע האנושי של זמנינו, או לחילופין היקף של חלקים ממנו (כמו רפואה). הידע האנושי של זמנינו נרכש בעמל רב במשך מאות שנים על ידי המון אנשים שלכל אחד דעה אישיתי משלו, רובם לא מאמינים, ולמרות ניסיונם להציג מיצג שוא של אובייקטיביות זה אינו כך. והעובדה הפשוטה היא שחרדי שיעלעל בערך מזדמן באינציקלופדיה כלשהי יש לו סיכוי רב להירתע מהניסוחים ואף מחלק מהתוכן, למרות שלא יהיו לו השגות על העובדות המוזכרות.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ד' מאי 03, 2017 8:50 pm

ביקורתו של הרב הנ"ל מופיעה כאן.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ד' מאי 03, 2017 10:33 pm

מה שנכון נכון כתב:ביקורתו של הרב הנ"ל מופיעה כאן.

וממילא כפי הבהרתו המפורשת אינה נוגעת לכשרותה של האינציקלופדיה אלא למטרותיה בחול או בקודש. ובזה היא נכנסת לגדר כלי וככל כלי חול יש לדון האם ואיך משתמשים בו לקודש, והרב זצ"ל כמיטב משנתו החינוכית דוחה שימוש כזה בתקיפות.

ולעניין הבנת משמעותה של כשרות של אינציקלופדיה יועיל לעיין כאן

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' מאי 04, 2017 2:31 pm

ברוך ה' כעת נוספו כמה וכמה 'ניקים' למכלול והמכלול פורח.
רק בשבוע האחרון מאז פירסמתי לבדוק את המכלול ובעקבות כך חמישה ניקים הצטרפו והוסיפו מאתיים ערכים!!!
וכאן אנו קוראים בקריאה של חיבה לכל באי הפורום הנפלא הזה, הצטרפו לצוות העורכים הגדל מיום ליום.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ב' מאי 15, 2017 7:00 pm

היות שאת דעתי על ויקיפדיה חרדית כבר הבעתי למעלה, והיות שכפי שכתבתי חזרתי בי לגמרי לאחר היכרותי עם "המכלול", רציתי להבהיר מספר נקודות שאולי לא ידועות לאחרים - וגם לא היו ידועות לי עצמי לפני כן.

ראשית, המכלול אינה גחמה, אלא פרוייקט איכותי, יסודי, בו מושקעים משאבים רבים ואף מגוייסים לו תקציבים והוא פועל כבר זמן רב.

שנית, יוזמי המכלול מודעים לגודל המשימה, ולכן המכלול עדיין הינו בשלב של טיוטה ויתחיל "לרוץ" בעוד זמן רב, רק לאחר סיום הקמת תשתית שתוכל להתחרות כמותית ואיכותית בויקיפדיה, ונעשתה לקראת זה כבר כברת דרך לא פשוטה. העבודה מתמקדת בהמשך פיתוח התשתית ובהעתקה של החלק העיקרי של הערכים מויקיפדיה תוך התאמה חרדית - עבודה שמתקדמת כל העת.

שלישית, מים רבים חלפו בנהרות מאז הוקם המכלול, וכל מי שהכירו בעבר וקיבל רושם מוטעה מוזמן לבדוק זאת שנית, שינויים מהותיים ועמוקים עברו עליו - כשהמשותף לכולם קידומו לקראת אינצקלופדיה איכותית:

1.עם סטנדרטים גבוהים מבחינת איכות תוכנה, עיצוב וכודו' בדומה לויקיפדיה.
2. שתהיה מקור מידע מקיף ויסודי בענייני חול, כתחליף אמיתי לויקיפדיה.
3. שתייצר כמות נכבדה של ערכים איכותיים בנושאי קודש או נושאי "שיחת חולין" המבוססים על סטנרדטי עריכה איכותיים ויסודיים.
4. שתשמור על סגנון יהודי - מבלי לפגוע באיכות המדעית.
5. שתהיה שיתופית ומכח זה בעלת ביקורת פנימית איכותית - מבלי לפגוע בעקרונות היסוד החרדיים.
6. שתתן לקורא כל מה שויקיפדיה נותנת לו בלי לגרוע כלום - בלי לפגוע ברוחניותו.

אני בטוח שהכוחות הטובים ביותר עבור הפרוייקט הזה נמצאים פה בפורום, ובודאי בעתיד כשיגיע הזמן שהמכלול תצליח יהיו מעורבים שם רבים מחברי הפורום הנכבד הזה, אני מזמין שוב מי שמעוניין להיות כבר מעכשיו מהבונים, השותפים והמעצבים של הדבר הזה.

הקישור למכלול: http://www.hamichlol.org.il

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יוני 05, 2017 1:48 pm

אני חושב שהשם חרדית חוטא למטרה, צריך לומר יהודית.
ואגב ראיתי את המכלול ועושה רושם נאה מאד, יבורכו העוסקים במלאכת הקודש

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ג' יוני 06, 2017 11:57 am

פרי יהושע כתב:אני חושב שהשם חרדית חוטא למטרה, צריך לומר יהודית.
ואגב ראיתי את המכלול ועושה רושם נאה מאד, יבורכו העוסקים במלאכת הקודש

זו אכן שאלה חשובה לדיון, מצד אחד אתה צודק - גם אני הייתי בעד. מצד שני יש אכן דגש על הגוון החרדי, שבא לידי ביטוי בכמה בחינות כגון יחס למדינה ועוד לא מעט - עניינים אשר יקבלו יחס שונה באינצקלופדיה יהודית אשר תנוהל על ידי אנשים יראי שמים, אבל לא חרדים.
לפיכך יעד חשוב של המכלול הוא שכל חרדי ירגיש בו בנוח כשההשקפה החרדית היא מובנת מאליה. כמובן שזו אינצקלופדיה והכל מובא בה, ואיננו מתעלמים מאישים ודעות אחרות.
למעשה - התיאור כ"חרדית" או "יהודית" משתנה במקומות שונים, ואם תשים לב הלוגו של המכלול הוא ה"אינצקלופדיה היהודית".

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' יוני 06, 2017 2:22 pm

אני מבין שכנראה זה גם שיקול של שווק, אבל זה נראה לי טעות במישור הרחב היותר.

לוי

הודעהעל ידי לוי » ג' יוני 06, 2017 4:03 pm

מה המדיניות של המכלול החרדי בקשר לתמונות נשים?

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ג' יוני 06, 2017 5:16 pm

לוי כתב:מה המדיניות של המכלול החרדי בקשר לתמונות נשים?

להוריד.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ה' יוני 08, 2017 10:43 am

פרי יהושע כתב:אני מבין שכנראה זה גם שיקול של שווק, אבל זה נראה לי טעות במישור הרחב היותר.

לא, לא רק שיווק. השם "יהודית" הוא אכן אמיתי, מפני שאנו מחזיקים עצמינו לדרך היהודית האמיתית. אלא שלציבור זה לא משתמע ככה, ואם אנו רוצים להודיע שאנו למשל גם מורידים תמונות נשים כמו שהוזכר, עלינו להבהיר את המציאות שזו אינצקלופדיה חרדית.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ה' יוני 08, 2017 10:48 am

נ.ב. חלק מעמוד השער העדכני של המכלול (שמתקדם כמו הכל בקצב מהיר ואינטנסיבי לקראת הבשלתו להגשה לציבור:

והקישור לאתר שוב: http://www.hamichlol.org.il/%D7%A2%D7%9E%D7%95%D7%93_%D7%A8%D7%90%D7%A9%D7%99
קבצים מצורפים
המכלול.png
המכלול.png (350.83 KiB) נצפה 18794 פעמים

תרגימא

הודעהעל ידי תרגימא » ה' יוני 08, 2017 12:18 pm

אכן מתאים לאנציקלופדיה חרדית לפתוח את הדף שער בערך "איכותי" על כנסיה, ועוד בול ציוני...

חיילך לאורייתא...

פרוייקט שכשלעצמו הוא עצום, אך רובו מורכב מהעתקות מויקיפדיה, חב"דפדיה וויקישיבה!

העתקות שכשלעצמן הינן טובות, אך 1. לא מעודכנות, 2. מלאות קישורים אדומים שמציקים לעיני הקורא..

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' יוני 08, 2017 1:32 pm

טוב לבקר, אבל אין סיבה להרפות ידיים, יברך ה' פועלם, רק קצת פחד יש לי, אם אכן יסגרו שערי ויקפדיה הכללית בעקבות כך, יגדל אולי דור מדי מצומצם לא?, מילא אולי יהיה כמו לפני שהיו גם ויקפדיה זו וגם זו שקלטו מהאוויר, או שלעולם כבר לא יהיה מה שהיה, וכך מסתבר יותר.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ה' יוני 08, 2017 2:01 pm

תרגימא כתב:אכן מתאים לאנציקלופדיה חרדית לפתוח את הדף שער בערך "איכותי" על כנסיה, ועוד בול ציוני...

חיילך לאורייתא...

העתקות שכשלעצמן הינן טובות, אך 1. לא מעודכנות, 2. מלאות קישורים אדומים שמציקים לעיני הקורא..

אכן, טוב לבקר, אך רק לו יצוייר שהביקורת יכלה להאיר עיניים במשהו שלא מבחינים בו:

1. מטרת הפרוייקט אינה דומה לחב"דפדיה, ויקישיבה או כל דבר אחר. מטרת הפרוייקט היא להקיף את כל הידע האנושי, עד כמה שאפשר באופן מקביל לויקיפדיה, ולהוסיף על זה עוד כהנה וכהנה ידע תורני.

2. אמנם, הנ"ל במגבלות מסויימות, כי לא כל מה שנכנס בויקיפדיה יכול להיכנס באינצקלופדיה חרדית.

3. בסיס הפרוייקט באופן מוצהר הוא העתקה מויקיפדיה, אשר יש לנו ממנה מן המוכן מה שעשו במשך 15 שנה ואנו כנראה לא נוכל לעשותו לעולם. יתירה מזו, ישנם ערכים שסביר שלעולם יצטרכו להתעדכן/להתווסף מויקיפדיה.

4. היות הפרוייקט נועד להיות תחליף ראוי לויקיפדיה, עם תוספת תורנית - מי שויקיפדיה לא מעניינת אותו ברובה - המכלול לא מתאים לו. שיחפש אינצקלופדיה תלמודית. המציאות שיש ביקוש עצום לויקיפדיה - אלא שהיראים נאלצים להתרחק מכמה סיבות.

5. העתקות מעודכנות, שכן הן נעשו לאחרונה ממש ברובם, למעט אחוז קטן שהספיק להתעדן בויקיפדיה לאחר מכן.

6. אכן, מלאות קישורים אדומים - הינכם יודעים למי לא מראים חצי עבודה... המכלול עדיין בתקופת הרצה כפי המבואר באופן בולט. יעד הפרוייקט הוא ליצור בסיס של חמישים אלף ערכים - אשר יהוו בסיס מספיק להתחלה, כעת אוחזים ב12 אלף.

7. בשלב הראשון עובר התוכן המועתק "גיור" והתאמה מינימלית כדי לעבור את הסף (אתה מעדיף ויקיפדיה?), בהמשך לאחר שיועמד בסיס רחב מספיק יהיה אפשר להתפנות להמשיך לשפר ולשפר. אך גם כעת, בשום אופן לא יוכנס תוכן גורע (אסור או פרוץ), הכל עובר בקרה.

8. קל להיכנס לעמוד ביום מקרי, העמוד הראשי מחולק בטוב טעם לחלקים יהודיים וחלקים בתחום החולין - בהתאם למדיניותו המוצהרת של "המכלול" שכשמו כן הוא. העמוד והכמות האדירה של התכנים בעבודה אינטנסיבית - ולעת עתה ישנם ימים שהתוכן מאוזן יותר וישנם שמאוזן פחות - זה בעבודה ממש בימים אלו. -האם עברת על עוד חלקים בעמוד שנעשתה בהם עבודה יהודית עצומה במשך חצי שנה?

10. שוב, לאחר השלמת בסיס איתן - וממילא גיוס עוד עורכים - יוכלו להתפנות לעריכה, תיקונים, עידכונים - ובעיקר הוספת ערכי קודש. חבר המשתתפים החשובים בפורום זה הינם מקור עצום ומלא יכולות לדברים אלו, ונעשות פה עבודות עצומות ואינצקלופדיות של ממש, ובעזרת השם בבוא הזמן אני בטוח שיתגייסו לעשות זאת במקום בו תהיה מקסימום התועלת.

חילינו לאורייתא, המצרפים יזכו לראות פרי עמלם, הלועגים יבושו. ושוב, ההצעות באשכול זה לחכמים.

תרגימא

הודעהעל ידי תרגימא » ה' יוני 08, 2017 3:24 pm

ראשית כל, לא ענית על כך שהדף מתחיל בדבר אסור =בית עבודה זרה!

שנית, לא נכנסתי לשם זה זמן רב, אך ראיתי את התמונה שאתה העלית.

אם זהו תחלחף לויקיפדיה, למה הועתקו ערכים מאנציקלופדיות אחרות?
ואגב, חב"דפדיה הספיק להתעדכן עשרת מונים ברבים מהערכים העוסקים בקבלה...

ושוב, לא באתי להרפות ידים, אלא לברר שאכן העוסקים במלאכה אכן מבינים כל נושא שהם כותבים עליו..
(לא בדקתי, אך אני משער שנוכל למצוא בערכים על הנ"ך וכיו"ב גם נגיעות של ביקורת המקרא וכיו"ב (אך לא במפורש חלילה), וד"ל)

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' יוני 08, 2017 3:27 pm

דוד נ.א. כתב:
תרגימא כתב:אכן מתאים לאנציקלופדיה חרדית לפתוח את הדף שער בערך "איכותי" על כנסיה, ועוד בול ציוני...

חיילך לאורייתא...

אכן, טוב לבקר, אך רק לו יצוייר שהביקורת יכלה להאיר עיניים במשהו שלא מבחינים בו:

1. מטרת הפרוייקט אינה דומה לחב"דפדיה, ויקישיבה או כל דבר אחר. מטרת הפרוייקט היא להקיף את כל הידע האנושי, עד כמה שאפשר באופן מקביל לויקיפדיה, ולהוסיף על זה עוד כהנה וכהנה ידע תורני.

2. אמנם, הנ"ל במגבלות מסויימות, כי לא כל מה שנכנס בויקיפדיה יכול להיכנס באינצקלופדיה חרדית.

3. בסיס הפרוייקט באופן מוצהר הוא העתקה מויקיפדיה, אשר יש לנו ממנה מן המוכן מה שעשו במשך 15 שנה ואנו כנראה לא נוכל לעשותו לעולם. יתירה מזו, ישנם ערכים שסביר שלעולם יצטרכו להתעדכן/להתווסף מויקיפדיה.

4. היות הפרוייקט נועד להיות תחליף ראוי לויקיפדיה, עם תוספת תורנית - מי שויקיפדיה לא מעניינת אותו ברובה - המכלול לא מתאים לו. שיחפש אינצקלופדיה תלמודית. המציאות שיש ביקוש עצום לויקיפדיה - אלא שהיראים נאלצים להתרחק מכמה סיבות.

5. העתקות מעודכנות, שכן הן נעשו לאחרונה ממש ברובם, למעט אחוז קטן שהספיק להתעדן בויקיפדיה לאחר מכן.

6. אכן, מלאות קישורים אדומים - הינכם יודעים למי לא מראים חצי עבודה... המכלול עדיין בתקופת הרצה כפי המבואר באופן בולט. יעד הפרוייקט הוא ליצור בסיס של חמישים אלף ערכים - אשר יהוו בסיס מספיק להתחלה, כעת אוחזים ב12 אלף.

7. בשלב הראשון עובר התוכן המועתק "גיור" והתאמה מינימלית כדי לעבור את הסף (אתה מעדיף ויקיפדיה?), בהמשך לאחר שיועמד בסיס רחב מספיק יהיה אפשר להתפנות להמשיך לשפר ולשפר. אך גם כעת, בשום אופן לא יוכנס תוכן גורע (אסור או פרוץ), הכל עובר בקרה.

8. קל להיכנס לעמוד ביום מקרי, העמוד הראשי מחולק בטוב טעם לחלקים יהודיים וחלקים בתחום החולין - בהתאם למדיניותו המוצהרת של "המכלול" שכשמו כן הוא. העמוד והכמות האדירה של התכנים בעבודה אינטנסיבית - ולעת עתה ישנם ימים שהתוכן מאוזן יותר וישנם שמאוזן פחות - זה בעבודה ממש בימים אלו. -האם עברת על עוד חלקים בעמוד שנעשתה בהם עבודה יהודית עצומה במשך חצי שנה?

10. שוב, לאחר השלמת בסיס איתן - וממילא גיוס עוד עורכים - יוכלו להתפנות לעריכה, תיקונים, עידכונים - ובעיקר הוספת ערכי קודש. חבר המשתתפים החשובים בפורום זה הינם מקור עצום ומלא יכולות לדברים אלו, ונעשות פה עבודות עצומות ואינצקלופדיות של ממש, ובעזרת השם בבוא הזמן אני בטוח שיתגייסו לעשות זאת במקום בו תהיה מקסימום התועלת.

חילינו לאורייתא, המצרפים יזכו לראות פרי עמלם, הלועגים יבושו. ושוב, ההצעות באשכול זה לחכמים.

כל מילה דינר זהב.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ה' יוני 08, 2017 3:46 pm

תרגימא כתב:ראשית כל, לא ענית על כך שהדף מתחיל בדבר אסור =בית עבודה זרה!

ושוב, לא באתי להרפות ידים, אלא לברר שאכן העוסקים במלאכה אכן מבינים כל נושא שהם כותבים עליו..
(לא בדקתי, אך אני משער שנוכל למצוא בערכים על הנ"ך וכיו"ב גם נגיעות של ביקורת המקרא וכיו"ב (אך לא במפורש חלילה), וד"ל)

1. אין זה ברור שזה דבר איסור, מדובר בערך שעוסק באדריכלות המקום. המכלול מונחה ע"י צוות "מכון חכמת התורה" שמונחה ע"י גדולי תורה. אמנם! כפי שרואים לא נכנסת, בחודשיים האחרונים נעשו שיפורים עצומים. אחד מהם זה בניית פלטפורמה שקופה ושאפשר להשתתף בה לדיונים האינטסיביים והאין סופיים של מדיניות המכלול. מדובר בעניין רגיש ומורחב מאוד, שנלקח בשיא הרצינות. ישנם בעיות יסוד - וישנם כפי שאמרת "נגיעות". אתה מוזמן להיכנס, לצפות בכל הדיונים, לצפות בבקרה ובתיקוני ה"נגיעות", להבין עד כמה הדרך ארוכה - ועד כמה היא יסודית ורצינית.
גם צורת גובוש המדיניות בדיונים אינטנסיביים, אבל השורה התחתונה היא שכלל העורכים ישתתפו בעיצוב המדיניות, אבל במקרים עקרוניים של ממש תמיד תהיה שמורה זכות הוטו למכון חכמת התורה על פי הנחיית גדולי תורה.
אי אפשר להספיק הכל, וישנם הרבה דברים דחופים בהרבה (כמו שתוכל להבין לבד). לפיכך! אם אתה סבור שיש לך מה לומר בעניין המדיניות הראויה, הלכתית והשקפתית, להכנסת ערכים כאלו למכלול ועוד לעמוד הראשי - הינך מוזמן להביע את דעתך! שתתקבל במלוא הרצינות! אנו מעוניינים בזה.

2. מייסדי המכלול הינם רציניים ביותר, הוא נוסד על ידי תקציבים על מנת לאפשר בניית פלטפורמה, המייסדים השתלמו באופן מקצועי במגוון תחומי יסוד הנוגעים לעניין, השקפה יהודית, מדע, הממשק ביניהם על מורכבותו, אסטרטגיה, שיווק ודעת קהל, ועוד ועוד בצורה שקשה לפרט. מדובר בפרוייקט רציני! וכל נקודה שהעלת פה נידונה בנידונים אין סופיים ועובדים כל העת לתקן, לשפר, ולשכלל.

3. "נגיעות" - נגעת במשימה המרכזית העומדת לפנינו:
ידע עדכני כשלעצמו אינו עומד בסתירה עם היהדות החרדית. רק משום שהידע המודרני מוגש בדרך כלל כשהוא שזור בתפיסת העולם ואורך החיים החילוני, על כן הוא עומד בסתירה לחרדיות. הפירוק של 'ביקורת החילון' את התפיסה שכרכה לבלי הפרד בין ידע עדכני (מודרני) לבין חילון מאפשרת ליהדות החרדית להתאים מחדש את הידע העדכני לנקודת מבטה של האמונה היהודית-חרדית.
כשהידע עדכני שזור במבט חילוני, יש לחלץ ידע עדכני מהמבט החילוני ולהציגו במבט תורני. חילוץ זה, לא נעשה על ידי פולמוס אפולוגטי אם תכנים ספציפיים של הידע העדכני, אלא באמצעות ניתוח ביקורתי החושף את הנחות היסוד החילוניות העומדות ביסוד הידע, ולאחר מכן שזירה מחדשת של הידע על בסיס אמיתות היסוד של המבט התורני. על מהלך זה להתבצע במכלול באופן מתודולוגי וסיסטמטי.
(מתוך טיוטה של דף מדיניות של המכלול)

4. למה הועתקו ערכים מאחרים? ראשית אם זה יכול לתרום למה לא. רק שזה נדרש לעמוד בסטנדרטים הקפדניים של ויקיפדיה - מה שלא תמיד קורה, לכן ערכים אלו הועתקו בעיקר בהתחלה - ויצטרכו בהמשך בקרה יסודית. בתחילה הועתקו גם ערכים ממיקרופדיה
אבל הוסרו לעת עתה עד להסדרת זכויות יוצרים. כל זה מהוה בסיס להתחלה - בעזרת ה' בעתיד יהיה "פנים חדשות באו לכאן". ויקיפדיה התפתחה במשך 15 שנה - וגם הם מתרגמים אינטנסיבית ערכים מויקיפדיה האנגלית. אלא שאנו חייבים להציג כבר תוך טווח קצר של שנה שנתיים בסיס איתן וראוי, בדיוק בגלל סקפטיים כמוך.

5. אני מאמין שכפי שאמרת לא התכוונת לרפות ידיים, אלא לבקר. אז היסברתי למה הביקורת נכונה - אבל כבר בטיפול מעמיק. אז - אנחנו צריכים אנשים כמוך. שנס מתניים - היכנס, עשה סיבוב - ותתחיל לעזור.

נ.ב. תוכל להבחין באשכול זה עד כמה הייתי סקפטי עד שנכנסתי, והיום אני עמוק בפנים, מודע למשימה העצומה - אבל רואה את צעדי הענק שנעשו מנקודת ההתחלה עד היום ואת קצב ההתקדמות - ומלא אמונה.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » ה' יוני 08, 2017 3:53 pm

פרי יהושע כתב:טוב לבקר, אבל אין סיבה להרפות ידיים, יברך ה' פועלם, רק קצת פחד יש לי, אם אכן יסגרו שערי ויקפדיה הכללית בעקבות כך, יגדל אולי דור מדי מצומצם לא?, מילא אולי יהיה כמו לפני שהיו גם ויקפדיה זו וגם זו שקלטו מהאוויר, או שלעולם כבר לא יהיה מה שהיה, וכך מסתבר יותר.

איני יודע אם אתה ציני או לא. מ"מ כבר כעת גולשים אינספור חרדים בויקיפדיה, כל אחד לפי תחום עניינו. זה כנראה אנשים פחות מצומצים - מבחירה או מחוסר מעצורים. גם בפורום זה (על כל חלקיו) גולשים המונים אשר פותחים עצמם לדיונים הרבה מעבר למקובל במחזותינו.

אם כן, אין דבר טוב יותר מאשר להציע תחליף ראוי. בטוחני שבעוד כמה שנים כאשר בעז"ה נצליח להיות תחליף לויקיפדיה - ספקי האינטרנט הכשר לא יפתחוה אלא באישור מיוחד (למשל, לצורך העתקה ועידכון המכלול).

אחשוף גם, כי מתוכננת אפשרות לצפות במכלול במהדורה מצומצת ומיוחדת, אשר תאפשר גם לקהל רחב יותר אשר אינו רואה את "צמצומו" כחיסרון אלא כיתרון, להנות ממגוון ערכים אשר עונים על צרכיו - ובעיקר מכלול ערכי הקודש ותולדות עם ישראל אשר יגדלו ויפרחו בעז"ה שלא מכוח ויקיפדיה.

אפשרות זו תהיה זמינה בע"ה, גם באופן בלתי מקוון, וכך תתאפשר לאנשים שבאמת חפצים בחרדיות אמיתית, ולא בפוסט חרדיות מבוססת אינטרנט... וד"ל.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' יוני 08, 2017 7:02 pm

תרגימא כתב:ראשית כל, לא ענית על כך שהדף מתחיל בדבר אסור =בית עבודה זרה!

ושוב, לא באתי להרפות ידים, אלא לברר שאכן העוסקים במלאכה אכן מבינים כל נושא שהם כותבים עליו.. (לא בדקתי, אך אני משער שנוכל למצוא בערכים על הנ"ך וכיו"ב גם נגיעות של ביקורת המקרא וכיו"ב (אך לא במפורש חלילה), וד"ל)

אתה יודע למי לא מראים חצי עבודה...
אינני חפץ להיכנס לכל הטענות, וגם אין לי כח לזה. מ"מ זאת אומר, יש בקרה רצינית על כל ערך שמעתיקים מויקיפדיה, ובהחלט יקח עוד זמן ניכר עד שזה יהיה מושלם.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » ה' יוני 08, 2017 7:08 pm

חיילך לאורייתא...

אני הוא זה שייבאתי את שתי תבניות אלו מויקיפדיה, וגם לי זה צרם מעט, וחשבתי להחליף את התמונה.
- היינו עושים זאת אם זה היה בעמוד השער בכל יום, אך היות שזה רק פעם בכמה ימים, אז בחרנו להשאירם.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ו' יוני 09, 2017 9:28 am

דוד נ.א. כתב:
פרי יהושע כתב:טוב לבקר, אבל אין סיבה להרפות ידיים, יברך ה' פועלם, רק קצת פחד יש לי, אם אכן יסגרו שערי ויקפדיה הכללית בעקבות כך, יגדל אולי דור מדי מצומצם לא?, מילא אולי יהיה כמו לפני שהיו גם ויקפדיה זו וגם זו שקלטו מהאוויר, או שלעולם כבר לא יהיה מה שהיה, וכך מסתבר יותר.

איני יודע אם אתה ציני או לא. מ"מ כבר כעת גולשים אינספור חרדים בויקיפדיה, כל אחד לפי תחום עניינו. זה כנראה אנשים פחות מצומצים - מבחירה או מחוסר מעצורים. גם בפורום זה (על כל חלקיו) גולשים המונים אשר פותחים עצמם לדיונים הרבה מעבר למקובל במחזותינו.

אם כן, אין דבר טוב יותר מאשר להציע תחליף ראוי. בטוחני שבעוד כמה שנים כאשר בעז"ה נצליח להיות תחליף לויקיפדיה - ספקי האינטרנט הכשר לא יפתחוה אלא באישור מיוחד (למשל, לצורך העתקה ועידכון המכלול).

אחשוף גם, כי מתוכננת אפשרות לצפות במכלול במהדורה מצומצת ומיוחדת, אשר תאפשר גם לקהל רחב יותר אשר אינו רואה את "צמצומו" כחיסרון אלא כיתרון, להנות ממגוון ערכים אשר עונים על צרכיו - ובעיקר מכלול ערכי הקודש ותולדות עם ישראל אשר יגדלו ויפרחו בעז"ה שלא מכוח ויקיפדיה.

אפשרות זו תהיה זמינה בע"ה, גם באופן בלתי מקוון, וכך תתאפשר לאנשים שבאמת חפצים בחרדיות אמיתית, ולא בפוסט חרדיות מבוססת אינטרנט... וד"ל.

חלילה מעולם איני ציני. הנושא הזה של "פוסט חרדים", רחוק ממני כרחוק מזרח ממערב, אני גם לא אנצקלפודיסט בחינוכי ובטבעי, כך שאין לי כלל כלים להעריך.
רק תהיתי בקול, אם כל העניין מוביל להרחבת והעמקת האופק או לא, במחשבה שנייה באמת בגבולות האנצקלופידיות, הכל בסדר, וזה לא המקום לדון בזה ואכמ"ל.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » א' יוני 11, 2017 2:16 pm

ואזכיר שוב - בחודשיים האחרונים, בעקבות הדיונים באשכול זה, נוספו כמה ניקים (ונראה שממשיכים להתווסף) לעבודה במכלול, מה שמראה את הרצינות, מראה את יעילות הפורום הזה והאשכול הזה, ומראה את הסיכויים הטובים של המכלול - ואחרון חביב: מאיץ את ההתקדמות.

אז יש למי שעוד הצטרף הזדמנות נוספת לשקול. קחו לכם תחום שמעניין אתכם, ישנם כל התחומים:
* טכני (עיצוב, תכנות, תבניות ועוד)
* עריכה (כתיבה, בקרה, ניטור שינויים של אחרים)
* פעולות פשוטות ומהירות בעלות ערך כמותי (ייבוא ערכים בניושאים נייטרליים כמו מתמטיקה - קל ומהר)
* אסטרטגי (גיבוש מדיניות יהודית ובכלל)
* יצירתי (רעיונות חדשים, מיזמים)
* תורני (כתיבת ערכים תורניים שלא קיימים בויקיפדיה, והרחבתם של קיימים)

הצטרפו עכשיו כאן!

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » א' יוני 11, 2017 2:53 pm

ערכתי בדיקה קלה לראות האם אוכל אכן "לעבור" להשתמש במכלול, אך עוד לפני בדיקה מעמיקה חשכו עיניי, נמחקו כל התאריכים הלועזיים.
לשם השוואה, הנה מויקי:
הרב דוד (בר' יוסף) אבּוֶּדְרֶהם היה פרשן תפילות נודע שחי במאה ה-14 סביב שנת ה'ק, 1340 בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

ומהמכלול:
רבינו דוד (בר' יוסף) אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶם היה מפרש התפילות נודע שחי בראשית האלף השישי סביב שנת ה'ק, בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

(בלי להתייחס לשגיאה הלשונית שצמחה עקב התיקון, שלא ברור טעמו).

וכי תאריך לועזי הנו בגדר מלים גסות?
מקווה שאין צורך להסביר מדוע נצרכים אנו ללועזי הטמא והמשוקץ רח"ל [האמת היא שנראה שיש צורך להסביר], ואולי אחרים יסבירו.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » א' יוני 11, 2017 4:32 pm

פלגינן כתב:ערכתי בדיקה קלה לראות האם אוכל אכן "לעבור" להשתמש במכלול, אך עוד לפני בדיקה מעמיקה חשכו עיניי, נמחקו כל התאריכים הלועזיים.
לשם השוואה, הנה מויקי:
הרב דוד (בר' יוסף) אבּוֶּדְרֶהם היה פרשן תפילות נודע שחי במאה ה-14 סביב שנת ה'ק, 1340 בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

ומהמכלול:
רבינו דוד (בר' יוסף) אַ‏בּ‏וּ‏דֶרְהֶם היה מפרש התפילות נודע שחי בראשית האלף השישי סביב שנת ה'ק, בספרד. מכונה גם בקצרה האבודרהם. נולד לרבי יוסף אבודרהם ונקרא על שם אבי אביו.

(בלי להתייחס לשגיאה הלשונית שצמחה עקב התיקון, שלא ברור טעמו).

וכי תאריך לועזי הנו בגדר מלים גסות?
מקווה שאין צורך להסביר מדוע נצרכים אנו ללועזי הטמא והמשוקץ רח"ל [האמת היא שנראה שיש צורך להסביר], ואולי אחרים יסבירו.

אני זה שמחקתי זאת, לא כי זה מילה גסה, אלא כי לא מתאים לכתוב על אחד מן הראשונים כי נפטר בתאריך זה וזה, כמו שכמובן תסכים שלא מתאים לציין שהיארצייט שלו ב 20/08 ..., כמובן שאתה מוזמן להצטרף ולחוות את דעתך - אם רוב הציבור יאחז אחרת, נעשה כמדיניות הרוב.
ברכה והצלחה, וכל הכבוד שאתה בודק בצורה יסודית כל כך - אנו זקוקים לאנשים יסודיים כמוך!

א' זעירא

הודעהעל ידי א' זעירא » א' יוני 11, 2017 5:09 pm

לאור קריאת ר' נ.א. נכנסתי להמכלול. לאחר קריאת כמה דפים אקראיים שידיעתי בהם קלושה נכנסתי לדף "תורה", מה אומר ומה אדבר, הבלאגן שם חוגג.
הקביעה המילונית שנרשמה מעל הדף היא ש"התורה היא החכמה וההוראות שניתנו במעמד הר סיני".
במעבר חד עובר משם העורך ל"יסודי התורה" (מה הקשר??), ל"תרי"ג המצוות".
העורך חוזר להסביר את חלקי התורה (ובמקום זאת הוא מתאר את ספרי היסוד של היהדות)
משם עובר העורך להסביר מה זה יהדות, מה הם עקרונות היהדות. וממשיך על האמונה בבריאת העולם (כנראה בהשפעת הכותר "יסודי התורה" של הרמב"ם).
משם הוא עובר להסביר מה זה "הלכה".
בקיצור, ערך מבולגן כהוגן שהנכנס בו יוצא יותר מבולבל וחסר ידע מאשר ידע שיטתי וברור על המושג הכה-מרכזי "תורה".
(נרשמתי רק כדי להעיר בדף השיחה, ומשום מה אין לי עדיין אפשרות לערוך).
נערך לאחרונה על ידי א' זעירא ב א' יוני 11, 2017 5:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בן מיכאל

הודעהעל ידי בן מיכאל » א' יוני 11, 2017 5:12 pm

א' זעירא כתב:לאור קריאת ר' נ.א. נכנסתי להמכלול. לאחר קריאת כמה דפים אקראיים שהבנתי בהם קלושה נכנסתי לדף "תורה", מה אומר ומה אדבר, הבלאגן שם חוגג. הקביעה המילונית שנרשמה מעל הדף היא ש"התורה היא החכמה וההוראות שניתנו במעמד הר סיני".
במעבר חד עובר משם העורך ל"יסודי התורה" (מה הקשר??), ל"תרי"ג המצוות".
העורך חוזר להסביר את חלקי התורה (ובמקום זה מתאר את ספרי היסוד של היהדות)
משם עובר העורך לבאר מה זה יהדות, מה הם עקרונות היהדות והאמונה בבריאת העולם (כנראה בהשפעת הכותר "יסודי התורה" של הרמב"ם).
משם הוא עובר להסביר מה זה "הלכה".
בקיצור, ערך מבולגן כהוגן שהנכנס בו יוצא יותר מבולבל וחסר ידע מאשר ידע שיטתי וברור על המושג הכה-מרכזי "תורה".
(נרשמתי רק כדי להעיר בדף השיחה, ומשום מה אין לי עדיין אפשרות לערוך).

תודה רבה על הביקורת הבונה שלך, אכן אנו זקוקים לעזרה רבה בעריכה ובסדר, ונשמח מאד אם תבוא ותעזור - כפי שאכן עשית.
כל מי שנרשם, לוקח מספר שעות עד שהוא יכול לערוך, בתקווה שמהר מאד זה יבוטל.

דוד נ.א.

הודעהעל ידי דוד נ.א. » א' יוני 11, 2017 5:31 pm

חשוב מאוד להבין - הביקורת שנאמרה פה נכונה - אך אין זה גורע!! ואסביר:

1 המכלול החל את דרכו לפני למעלה משנה, מגשש באפילה - ועשה מאז צעדי ענק.
2. רוב רובו של המכלול כרגע הם ערכים שעוברים בשלב זה רק "גיור" מינימלי לפני עריכה נרחבת, שתוכל לבוא בהמשך. זאת כחלק מהפקת לקחים מהעבר.
3. הערכים המעטים שעונים לביקורת שנאמרה פה - הינם דוקא ערכים בעייתיים ורגישים במיוחד, כמו ערכים על דת ומדע, או ייצוגיים-תורניים כמו הערך על תורה. מדובר בשאריות של מדיניות ישנה שעברה מזמן. לעת עתה לא ניגשים לעריכות נרחבות ורגישות כאלו עד לגיבוש מדיניות מסודרת (תהליך לא פשוט, וריבוי עורכים יעזור לו), וגם מה שאתה רואה זה סוג של טיוטה. הסיבה שזה קורה דוקא שם היא כי אלו ערכים שהיה הכי לא שייך להשאירם כפי שהיו בויקיפדיה הכופרת.

בקיצור, מדובר בפרוייקט נרחב, יש שם כמה אנשם שלעגו חריפות (באשכול זה!) לפני חודשים ארוכים והיום הם שם - כי הם נכנסו לעזרו והצליחו לשנות. למעשה, כיום אנו במצב של כבר "על הדרך" ודברים כה גרועים מהסוג שתוארו פה הן שאריות של עבר בלבד.
מדובר בפרוייקט גדול ולא קל, מי שרוצה לבדוק צריך להיכנס, לעשות סיבוב רציני, ליצור קשר עם עורכים אחרים ולקבל תשובות (וקישורים לדפים נכונים), ולראות כיצד זה רץ ונבנה והולך.

בעניין התאריכים: השאלה אם לנקוט בתאריכים עבריים או לועזיים היא שאלה לגיטימית לחלוטין, וכפי שנאמר פה אנשים מוזמנים לבוא ולחוות דעה. יש לציין כי כל נושא התאריכים הוא נושא רגיש ולא פשוט (מה עם "3100 שנה לפנה"ס"?) ובדיוק בימים אלו ישנה עבודה אינטנסיבית למצוא פתרונות טכניים והגותיים להתמודד עם זה, בהווה ובעתיד, ואולי אף לאפשר לקוראים שונים לקבל את זה בצורה שונה.

אז בואו - תירשמו - תנו את הביקורת מפנים ולא מבחוץ, תנו צ'אנס - ותראו איך אתם חלק מפרוייקט גדול (שגם במקרה של כשלון ל"ע יהיה מוצלח הרבה מעבר לויקישיבה וכל הדברים הללו, הן בכמות והן באיכות).

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 40 אורחים