מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איזון הראוי בציטוט מקורות ונוסחאות

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
חושיאל

איזון הראוי בציטוט מקורות ונוסחאות

הודעהעל ידי חושיאל » ו' ינואר 20, 2017 2:02 pm

אחד ההבדלים העיקריים בין מדורת חדשים של ספרים שעורכים אנ"ש למהדורות מדעית של אנשי האקדמיה הוא שאצלינו מטרה העיקרי של ספר הוא ללמוד בו ותמיד צריך לשקול אם ידיעה או גרסה מסויימת יעזור למישו ללמוד ולהבין טוב יותר או שרק יבלבל אותו שלא לצורך.
אבל לא ראיתי שום כללים או דיון באופן מסודר מה נכנס בגדר עוזר והכרחי ומה מבלבל ושלא לצרוך. ברצוני להתחיל עם כמה נידונים.
א' כמה מקורות יש ענין להעלות. פעמים מוצאים נוסח בכמה כת"י ודפוסים ויש שמקפידים לציין כל אחד ואחד מהם. לדעתי זה רק מבלבל ויש לפרט רק החשובים שבהם אם בכלל. [שמעתי מעורך שהוא נוהג כן, אבל הוא המליץ לשמור רשימה. לדבריו כמה פעמים חוזרים על הנערך ורואים צורך לערוך מחדש, להוסיף או להשמיט דברים, וכשאין זוכרים מה ראו ומה כתוב באיזה מקום קשה מאד לשחזר הכל.]
ב' כשיש שינוי נוסחאות לא משמעותיים בין נוסח סוים ומביאים רק המשופר שבהם וכותבים שנוסח זה נמצא במקום א' ב' ג' האם יש חיוב/ענין לציין שיש שינויים קלים ביניהם.
ג' כשנדפס נוסח משובש ומוציאים נוסח המתוקן בכת"י האם אפשר להדפיס נוסח המתוקן בלי להעיר כלום, והאם יש נ"מ אם נוסח המתוקן נמצא בכל כתה"י או רק במקצתם. והאם יש נ"מ אם נוסח המתוקן הוגה ע"י כן כבר ע"י גדולי האחרונים כגון הב"ח
ד' כשיש נוסח משובש בכת"י ומתוקן בגליון אבל אין ודאות של %100 שזה מאותו סופר האם אפשר להביא נוסח המתוקן בלי להעיר שזה לא נוסח מקורי של הכת"י.

הרוצה להחכים

Re: איזון הראוי בציטוט מקורות ונוסחאות

הודעהעל ידי הרוצה להחכים » ו' ינואר 20, 2017 2:50 pm

ראה בקובץ המצורף. (פורסם ב http://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?105650).
(להורדת הקובץ כולו בקובץ pdf: http://www.hebrewbooks.org/48860
להורדת המאמרים כקבצי word: http://www.daat.ac.il/DAAT/kitveyet/beyt/tohen-2.htm).
קבצים מצורפים
ר''י קטן, כללי כתיבה, עריכה, ההדרה והגהה.doc
(231 KiB) הורד 305 פעמים

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' ינואר 22, 2017 6:29 pm

א. מנהגי תמיד לפרט רק מקור אחד (מלבד במקום שנצרך להבנה עוד מקור), וסדרי העדיפות אני קובע בד"כ לפי הקודם מהם כרונולוגית, אא"כ אחד מהם מפרט יותר מחבירו והקורא ימצא שם יותר את מבוקשו. ועל הצעתך לשמור רשימה - יפה מאד, גם אני 'נתקעתי' כבר כמה פעמים בכגון דא, אך זה מאד מגביל לשמור כ"כ הרבה רשימות.
ב. שינויים קלים שאין בהם שינוי משמעותי, לא נראה לי שיש צורך לציין, זה רק מכביד על הקורא.

חושיאל

הודעהעל ידי חושיאל » א' ינואר 22, 2017 8:50 pm

לא צריך לשמור הרבה רשימות. הוא הסביר לי שבקובץ שהוא עורך הוא כותב הכל, רשימות כת"י שאין בדעתו להדפיס, שיקולים שהם חשובים לו כעורך אבל אין בהם תועלת ללומד, וכן כל מיני ספיקות שאולי יתפשט לו בהמשך וכדומה, רק כל מה שאינו נועד לדפוס בצבע אדום. כשהוא מכין זה לדפוס הוא עושה קובץ חדש וע"י חיפוש והחלפה מוחק כל מה שאדום ברגע אחד.

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 116 אורחים