מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הצעה:הדפסת ש"ס בעימוד חדש

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
עובדיה חן

הצעה:הדפסת ש"ס בעימוד חדש

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוגוסט 23, 2020 9:23 am

אני פונה כאן לחברים לשמוע דעתם על מה שעלה בדעתי בעקבות לימוד מסכת הוריות, וכן מסכתות בקדשים ולמעשה זה טוב לכל הש"ס, העניין הוא כזה, זה ידוע שאסור לגעת בעמוד הדפים ומיספורם דבר שלא נעשה שינו במאות שנה האחרונים,בכל אופן א"א להתעלם מהקושי של אותיות הקטנות של רבינו חננאל ותוספות ישנים וכו וכו בעיקר בדפים שישנם הרבה מפרשים הגמרא והתוספות מתכווצים בעשרות אחוזים. ההצעה היא לקחת את הטקסט של גמרא רשי ותוספות, להגדיל אותם לאורך ורוחב כל הדף,ולהשמיט כל מפרש או ציון אחר לדף בנפרד ולהניחו לצד הדף, ככה גם המפרשים האחרים יקבלו אותיות גדולות הראוי להם וככה הלומד ברשי ותוס אינו צריך להתאמץ כ"כ ובא לציון ולמבוגרים[וגם לצעירים]גואל.
אשמח לשמוע חברי הפורום מה דעתם ואיך לקדם את הפרוייקט.
נערך לאחרונה על ידי עובדיה חן ב ב' אוגוסט 24, 2020 8:35 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אוהב אוצר

Re: הצעה:הדפסת ש"ס בעימוד חדש

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 23, 2020 9:43 am

אתחיל:
דבר ראשון, כשם שפרצופיהם... כך דעותיהם.
וזה הדבר הראשון הראשון שיש לקחת לפני פרוייקט מחודש ממש, במיוחד דבר שהשכל אומר שרוב הציבור לא 'יזרום' עם זה ולא מרגיש צורך ומכאן מתחילה הנפילה של השקעה.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » א' אוגוסט 23, 2020 8:41 pm

כמובן השקעה כלכלית וודאי שאין כאן,אבל עזרה לכבדי ראיה ומבוגרים וכו וודאי יש כאן.
נערך לאחרונה על ידי עובדיה חן ב ב' אוגוסט 24, 2020 8:28 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' אוגוסט 23, 2020 8:57 pm

עובדיה חן כתב:אני פונה כאן לחברים לשמוע דעתם על מה שעלה בדעתי בעקבות לימוד מסכת הוריות, וכן מסכתות בקדשים ולמעשה זה טוב לכל הש"ס, העניין הוא כזה, זה ידוע שאסור לגעת בעמוד הדפים ומסיפורם דבר שלא נעשה שינו במאות שנה האחרונים,בכל אופן א"א להתעלם מהקושי של אותיות הקטנות של רבינו חננאל ותוספות ישנים וכו וכו בעיקר בדפים שישנם הרבה מפרשים הגמרא והתוספות מתכווצים בעשרות אחוזים. ההצעה היא לקחת את הטקסט של גמרא רשי ותוספות, להגדיל אותם לאורך ורוחב כל הדף,ולהשמיט כל מפרש או ציון אחר לדף בנפרד ולהניחו לצד הדף, ככה גם המפרשים האחרים יקבלו אותיות גדולות הראוי להם וככה הלומד ברשי ותוס אינו צריך להתאמץ כ"כ ובא לציון ולמבוגרים[וגם לצעירים]גואל.
אשמח לשמוע חברי הפורום מה דעתם ואיך לקדם את הפרוייקט.

קח PDF מן עמוד הגמרא, פתח אותו באקרובט.., ו'תחתוך' את הקצוות.. ותשאיר רק פנים הגמרא הרש"י והתוספות.... ותגדיל מדת הדף כפי שתרצה...., והנה הש"ס בעימוד חדש...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' אוגוסט 24, 2020 12:18 am

לכאו' הכוונה (גם) להגדלת אותיות ההוספות שבשולי הדף.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' אוגוסט 24, 2020 8:29 am

לבי במערב כתב:לכאו' הכוונה (גם) להגדלת אותיות ההוספות שבשולי הדף.

בוודאי וזה חשוב לא פחות ,אותיות הקטנות של רבינו חננאל וכו קשה מאוד לקריאה ,כאשר זה יהיה בעמוד בפני עצמו הם יקבלו את הכבוד הראוי להם.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' אוגוסט 24, 2020 9:26 am

הרב עובדיה חן שליט"א יקירי, האם אתה מעוניין לרשת את מדתו של הרב שטיינזלץ זצ"ל בבקורת שהוא ספג שנעטפה בבקורת חריפה מאוד על 'שינוי צורת הדף'?

חבל על מר...

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 24, 2020 10:12 am

רעיון נחמד, אלא שאז יצטרכו למצוא אמתלא אחרת לחרם הכלכלי שהוטל על הרב שטיינזלץ ז"ל.

אש קליין

הודעהעל ידי אש קליין » ב' אוגוסט 24, 2020 2:54 pm

האם יש כאן אחד שיכול להסביר לי בשפיות מה העניין להישאר בצורת הדף הנוכחית? וכי קדושי עולם החליטו שזוהי הצורה? והרי לכאורה הוקבע על ידי מדפיסים פשוטי עם?!
אי בדידי תליא הייתי מדפיס בצורה כזו https://www.gemarasdura.com/
או דומה

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ב' אוגוסט 24, 2020 4:34 pm

מגדל כתב:רעיון נחמד, אלא שאז יצטרכו למצוא אמתלא אחרת לחרם הכלכלי שהוטל על הרב שטיינזלץ ז"ל.

אולי לא הבינו אותי,אני לא נוגע בצורת הדף ח"ו,אלא בגודל הפונטים מה שאני מבקש להגדיל את האותיות שאר המפרשים יבואו בדף נפרד נספח לדף[כמו שעשו בשוטנשטיין.]

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » ב' אוגוסט 24, 2020 4:51 pm

נדמה שגם אותי לא הבינו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' אוגוסט 24, 2020 5:59 pm

איני יודע אם יצטרכו אמתלא. עכ"פ נראה שאין חשש ל'חרם' חוזר, וד"ל.

פרשת_דרכים

הודעהעל ידי פרשת_דרכים » ה' אוגוסט 27, 2020 1:00 am

לגבי צורת הדף, קידוש הצורה בא בעיקר ממניעים פרקטיים, וכאשר יש צורך אחר הגובר, ניתן "לצאת מהמסגרת" במידת מה, ועדיין לשווק את המהדורה כדפוס ווילנא. צא ולמד: גם ההוצאות היותר שמרניות שינו מדפוס ווילנא, הן בהוספת מדורים על שולי הדף, הן בפריסה מחדש של הראשונים (ר"ח ר"ג ת"י וכו').

להערכתי, כל עוד שבירת השורות בגפ"ת, כמו גם הצורה הגיאומטרית של הדף, נשמרים כמקובל - הנה ככל המון מהדורות ווילנא.

לעצם הרעיון, הצלחה מסחרית קשה לנבא. לכאורה, אם זהו כל החידוש - "נו"... (פשוט יותר לשווק את הש"ס המוכר והישן + זכוכית מגדלת).

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ה' אוגוסט 27, 2020 1:08 am

רעיון מעולה לדעתי.

ישנה עוד אפשרות והיא מה שעשו בש"ס וגשל החדש, שברי"ף איחדו את שני העמודות הצידיות לעמודה אחת רחבה וחסכו בכך עוד בדל מקום.

אגב הייתי שמח לדעת אם הגמרא המנוקדת של עוז והדר והדף היומי (שהגדילו את כרך הגמרא כדי לפצות על הקטנת האותיות מחמת הניקוד) 'תפסה' גם בבתי מדרשות מכובדים/ותיקים, או שהוא רעיון נפל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' אוגוסט 27, 2020 4:10 am

מה שאני שמעתי שהגמרא המנוקדת הצליחה מאוד,ולא ירחק היום שכל בימ"ד יחזיק מהש"ס הזה

וונדרבר

הודעהעל ידי וונדרבר » ה' אוגוסט 27, 2020 9:36 am

ארזי ביתר כתב:הרב עובדיה חן שליט"א יקירי, האם אתה מעוניין לרשת את מדתו של הרב שטיינזלץ זצ"ל בבקורת שהוא ספג שנעטפה בבקורת חריפה מאוד על 'שינוי צורת הדף'?

רק מי שלא ראה בפנים את הספרים של הרב שטיינזלץ זצ"ל, יכול לחשוב שהבעיה היחידה היתה "צורת הדף" ...

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוגוסט 27, 2020 9:42 am

לא חידוש..

אגב, שינוי עיצוב הדף תהיה לה הצלחה מסחררת כמו של חמשה חומשי תורה של הרב פוזן זצ"ל מלונדון ללא הפרקים והפסוקים שהתקבלו בחלוקה הקיימת..
עיצוב התלמוד התקבל שנים רבות ובפרט מעת שהדפסו התפתח מאוד, ודעת הדורות נתמעטה, ומשו"כ לא נוגעים בעיצוב הנוכחי (רק משנים את הפונטים לנוחים יותר), כדי לעזור לזיכרון וכיו"ב.
לא שהוא מקודש.

צא וראה את ההצלחה המסחררת של מ"ב שעוצב כמו שו"ע שסביבו נושאי הכלים.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ה' אוגוסט 27, 2020 10:02 am

הוא אשר דיברתי שינוי פונטים ולא צורת הדף.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' אוגוסט 27, 2020 10:34 am

התכוונתי שינוי איכות הפונטים, לא העיצוב הטיפוגרפי.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' אוקטובר 19, 2020 10:46 pm

אולי לא הבינו אותי,אני לא נוגע בצורת הדף ח"ו,אלא בגודל הפונטים מה שאני מבקש להגדיל את האותיות שאר המפרשים יבואו בדף נפרד נספח לדף[כמו שעשו בשוטנשטיין.][/quote]
כבר היה כזה, במסכת הוריות עוז והדר שמו את רבינו חננאל בסוף המסכת לאומת וילנה שהוא בפנים כמדומה לי שהם הסבירו הטעם שמפאת האורך שלו בוילנא הוא גולש מעבר לעמוד ונמצא לאחר זמן שפירוש לעמוד פלוני הוא רק כמה דפים אחר כך.(שוטינשטיין זה דף של עוז והדר)

ואף אחד לא הזדעק עליהם.

בכל אופן הפתרון שלך הוא נפלא פשוט תשתדל להוציאו בהוצאה מפורסמת או לחלופין תוך טיעון והבהרה בגדול שזה בא לצורך השעה לת"ח שקשה עליהם הקריאה להדגיש שוחלילה אין הכוונה לשנות צורת הדף ושהוא בעצת גדולי הדור. ואם אפשרתצרף הסכמה של כמה רבנים מכל החוגים ובא לציון גואל.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ב' אוקטובר 19, 2020 11:25 pm

עובדיה חן כתב:מה שאני שמעתי שהגמרא המנוקדת הצליחה מאוד,ולא ירחק היום שכל בימ"ד יחזיק מהש"ס הזה

לא יחזיקו מחמת הגודל הלא סטנדרטי של מהדורה זו שמצריכה ארונות מיוחדים, וזו גם הסיבה שאין להשיג מהדורה זו ברוב חנויות הספרים.

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 15 אורחים