לימוד "עיקרי האמונה" עם בחור בישיבה - האם, ומה ללמוד

חינוך הילדים באספקלריא של חכמים
שומע ולומד

לימוד "עיקרי האמונה" עם בחור בישיבה - האם, ומה ללמוד

הודעהעל ידי שומע ולומד » ו' יוני 09, 2017 2:34 pm

שלום לחו"ר הפורום הנכבדים,
במסגרת תפקידי בישיבה, פנה אלי בחור - מוכשר ולמדן - ואמר שהיה רוצה ללמוד עניינים של עיקרי האמונה.
ככל שהבנתי הבחור אינו מחפש דרך לשאול "שאלות באמונה" (אם יתברר לי שטעיתי, יש כאן נושא אחר לגמרי) - הוא רוצה ללמוד את העיקרים כמו שהם.
יש לי שני שאלות:
1. האם בכלל ללמוד איתו את זה? מצד אחד, לימוד עיקרי האמונה אין כמוהו לחשיבות, כמש"כ הרמב"ם בפירוש המשניות. מצד שני, אני עצמי לא למדתי מעולם מפי רב מובהק נושאים אלו, ואולי אביא אותו לידי טעות; או, לחילופין, אם הוא יטעה בפירוש ויתעקש על כך, לא יהיה לי את הכלים להוכיח לו את טעותו.
אני לא חושב, כמובן, שאדם צריך להמנע מללמוד עם עצמו את עיקרי האמונה, אבל ללמוד יחד עם בחור - בלי לימוד מוקדם מפי רב - אולי לא טוב. (אציין שאני רק "משיב" בישיבה, אבל זה לא מעשי לשלוח אותו לאנשי צוות מבוגרים יותר, מכיוון שהם עמוסים מכדי לפנות זמן לזה - למרבה הצער.)
2. במידה וכן ללמוד - מה אתם מציעים? אפשר דרך ה' לרמח"ל, או אולי יסודי התורה לרמב"ם (בדילוג על "מעשה בראשית" וכדומה), ואח"כ הלכות תשובה לרמב"ם. ואולי ספרים אחרים.
בתודה מראש

דרומי

Re: לימוד "עיקרי האמונה" עם בחור בישיבה - האם, ומה ללמוד

הודעהעל ידי דרומי » ו' יוני 09, 2017 2:37 pm

עצם קריאת השאלה גרמה לי לכאב רב, ואין להאריך בדבר המצער, ובפרט בערב שבת אחר חצות.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ו' יוני 09, 2017 2:41 pm

דרומי כתב:עצם קריאת השאלה גרמה לי לכאב רב, ואין להאריך בדבר המצער, ובפרט בערב שבת אחר חצות.

כתבת עדין.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ו' יוני 09, 2017 3:14 pm

שומע ולומד כתב:שלום לחו"ר הפורום הנכבדים,
במסגרת תפקידי בישיבה, פנה אלי בחור - מוכשר ולמדן - ואמר שהיה רוצה ללמוד עניינים של עיקרי האמונה.
ככל שהבנתי הבחור אינו מחפש דרך לשאול "שאלות באמונה" (אם יתברר לי שטעיתי, יש כאן נושא אחר לגמרי) - הוא רוצה ללמוד את העיקרים כמו שהם.
יש לי שני שאלות:
1. האם בכלל ללמוד איתו את זה? מצד אחד, לימוד עיקרי האמונה אין כמוהו לחשיבות, כמש"כ הרמב"ם בפירוש המשניות. מצד שני, אני עצמי לא למדתי מעולם מפי רב מובהק נושאים אלו, ואולי אביא אותו לידי טעות; או, לחילופין, אם הוא יטעה בפירוש ויתעקש על כך, לא יהיה לי את הכלים להוכיח לו את טעותו.
אני לא חושב, כמובן, שאדם צריך להמנע מללמוד עם עצמו את עיקרי האמונה, אבל ללמוד יחד עם בחור - בלי לימוד מוקדם מפי רב - אולי לא טוב. (אציין שאני רק "משיב" בישיבה, אבל זה לא מעשי לשלוח אותו לאנשי צוות מבוגרים יותר, מכיוון שהם עמוסים מכדי לפנות זמן לזה - למרבה הצער.)
2. במידה וכן ללמוד - מה אתם מציעים? אפשר דרך ה' לרמח"ל, או אולי יסודי התורה לרמב"ם (בדילוג על "מעשה בראשית" וכדומה), ואח"כ הלכות תשובה לרמב"ם. ואולי ספרים אחרים.
בתודה מראש

הגיבו לך קצת בציניות, אנסה לעזור לך,

1. אתה חייב ללמוד, קודם כל בשביל עצמך. מבין דבריך ניכר שיש לך קצת פחד לפתוח את הנושא הזה, ואל הפחד הזה מצטרף הפחד שלא יהיה לך מה לענות לבחור.
המצב הזה הוא לא טוב בכלל.
היות וגם אתה וגם הבחור מתחילים, (מבחינת לימוד מסודר) אם אתם לומדים ספר קדמון כדאי שיהיה פירוש טוב, מת"ח בר סמכא, שתוכלו להיעזר בו כדי להבין את הדברים.

2. אם הוא רוצה ללמוד עיקרי האמונה כדאי ללמוד ספר שבנוי על יג עיקרים, יש כמדומני ספר של ר' בן ציון אפשטיין, ספר נחמד שאפשר ללמוד גם בחברותא. אבל בישיבה שלמדתי בצעירותי התחילו עם הבחורים לימוד כוזרי.

שומע ולומד

הודעהעל ידי שומע ולומד » ו' יוני 09, 2017 3:22 pm

נשר כתב:אנסה לעזור לך,

תודה על התשובה העניינית.
זה לא סוד שהרבה יהודים בוגרים אינם ברי שיג ושיח בנושאים שאמורים להיות הא"ב של כל יהודי.
אבל זה גם נכון שהרבה "מבינים מטעם עצמם" בנושאים אלו טועים ומטעים. אדם שהבנתו כשל ילד יהודי, אינו טועה ואינו מטעה. מבין מטעם עצמו - זה כבר סיפור אחר.
למעשה, נתת עצה מצויינת: ללמוד ספר קדום עם פירוש של ת"ח בר סמכא. (ללמוד ספר לא קדום - לא ילך, כי בחורים אינם מחשיבים לימוד כזה.) יש הצעה מסויימת?

נשר

הודעהעל ידי נשר » ו' יוני 09, 2017 3:42 pm

אתי למדו בהתחלה ספר דעת תבונות, עם הערות של ר' חיים פרידלנדר, ונהניתי מאד. (הרב וולבה מונה אותו כאחד מתוך ארבעה ספרי חובה לבחור)

ציינתי את הספר של הרב אפשטיין לפי העיקרים של הרמב"ם - הוא בהחלט בר סמכא.

יש היום כמה מהדורות של נפש החיים עם הערות מצוינות, זה לא בדיוק על יג עיקרי האמונה, אבל זה יכול לבנות את העולם הפנימי ולשנות השקפה מן הקצה אל הקצה.

(כדאי לך לעיין בספר רעה אמוננה של הגר"מ שפירא - על יג עיקרים, לא מתאים ללימוד חברותא אבל אולי הדברים ידברו אליך)

זה מה שעולה ברעיוני כעת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 09, 2017 3:54 pm

בבחרותי למדתי (עם המשגיח) ספר דרך ה'. אך הוא ספר קשה! ואם רצונך ללמד הרי שאתה חייב לפני כן ללמוד אותו טוב.
למדתי גם ספר חובת הלבבות ('לב טוב') ופשוט התמכרתי אליו מומלץ בחום אך מצריך גם הכנה קודם.
בהצלחה!
אגב, אין בשום אופן להשאיר את הנער בלא מענה ואם אינך יכול תפנה אותו לקבל מענה באדם אחר.

יזל מדליו

הודעהעל ידי יזל מדליו » ו' יוני 09, 2017 4:51 pm

אני ממליץ בחום ללמוד שער הבטחון בחובת הלבבות. אפילו שזה נושא קצת אחר.
וכן אמונה ובטחון לחזון איש. .בתור התחלה.
נערך לאחרונה על ידי יזל מדליו ב ו' יוני 09, 2017 5:20 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ו' יוני 09, 2017 5:17 pm

כוזרי (אפשר לדלג על הפילוסוף), עם פירוש (יש ב"ה הרבה ויש על זה אשכול)
אח"כ דרך ה'.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ו' יוני 09, 2017 5:47 pm

אפשר ללמוד בפירוש המשנה לרמב"ם סנהדרין פרק י"א את הי"ג עיקרים וכל שאר דבריו שם שהם יסודי הדת. [וכן יש את הקדמתו למשניות ולאבות הנקרא שמונה פרקים.] כמו כן יש הרבה עניינים בהל' הרמב"ם שניתן ללמוד, הרבה מאד מספר מדע וכן סוף מלכים וכדומה. דבריו ברורים מצד עצמם בלי הכרח לפירוש נוסף. ואדרבה הרבה פעמים פירושים מכניסים את דעת עצמם במקום לפרש דברי הספר לפי דעת המחבר.
יש גם ברמב"ן על החומש הרבה דברים יסודיים כו'.
מלבד זאת יש עוד הרבה ספרים ושיטות וזמנים שונים, וזה כבר תלוי בסגנון האישי של הלומדים מה מענין ומושך אותם.
ומיגו דזכי לאחריני זכי נמי לנפשיה.

שומע ולומד

הודעהעל ידי שומע ולומד » ש' יוני 10, 2017 11:02 pm

תודה רבה לכל העונים!
דווקא חובות הלבבות למדתי בעבר. אבל זה לא נותן מענה ישיר ומסודר. ובנוסף לכך, יש ל[חלק מה]בחורים דעות קדומות ביחס לספרים כאלו. כלומר: הוא יחשוב שבמקום ללמד אותו דעת החלטתי להרביץ בו מוסר. ברור שזו הסתכלות שגויה, אבל אני לא חושב שבתור מענה לפנייה כל כך חשובה - כמו שכתבו כאן - אני צריך לענות תשובה שנתקלת בדעות קדומות.
רמב"ן על התורה יותר מתאים מהבחינה הזו, אבל אינו מסודר בכלל ביחס לנושא כזה.
דעת תבונות עם הערות של הגר"ח פרידלנדר - אפשר ללמד בלי ללמוד מראש מפי בר סמכא? אותה שאלה לגבי דרך ה'.
לגבי רמב"ם - לא שמעתי על אף אחד שמלמד אותו בנושא הזה. שמעתי על שיעורים/ספרים בדרך ה' או דעת תבונות, אבל לא שמעתי על מישהו שמלמד את הרמב"ם.
אולי כוזרי זו ההצעה הכי טובה.
לשלוח אותו למישהו מתוך הצוות המוסרי הנרחב, היה יכול להיות רעיון מצוין (ביחס לבעיה שלו), לולי אותם דעות קדומות שהוזכרו לעיל.

אבן זועקת

הודעהעל ידי אבן זועקת » ש' יוני 10, 2017 11:05 pm

ממש מצחיק לנהל כזה דיון בלי לכתוב אפילו בן כמה הבחור.
הוא בשיעור א' ישי"ק או בן י"ח לחופה?

שומע ולומד

הודעהעל ידי שומע ולומד » ש' יוני 10, 2017 11:07 pm

קרוב לי"ח.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' יוני 11, 2017 12:19 am

למה לתת לו מוסר שמטבעו גורם להשומע להתנגד לדברים, הרי הוא רוצה לדעת ולהכיר את היהדות שלצערנו לא נהוג ללמד בישיבות. פשוט תשב ותלמד איתו נושאים אלו מדמויות מעורכות ומוכרות היודעים לכתוב בצורה קולחת בלי צורך בפירושים נוספים, שאז תמיד אפשר להתווכח אם לזה התכוון המחבר או לא.
לימוד הרמב"ם מאד נפוץ אפ' אצל מי שאין לו רקע ישיבתי, בודאי שאתה עם הבחור ביחד תצליחו לעמוד על כוונת הרמב"ם, ואם לא יש הרבה פירושים ברמות שונות על הרמב"ם.
לאיתור נושאים בהשקפה יש את ספרי רב משה צוריאל, אוצרות רמב"ן כאן https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?600629& מעמ' 12 ואילך.
עוד כתב אוצרות גדולי ישראל ד' חלקים, מפתח לנושאי השקפה אצל כמה מגדולי ישראל. נמצאים בהיברו בוקס.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' יוני 11, 2017 1:37 am

ר' שטרנבוך ג"כ סבור שראוי לקבוע שיעורים בדברי הרמב"ם ללמד יסודי היהדות עי' דבריו בהדרך לתשובה סוף עמ' ג' ותחלת עמ' ד', ואף כתב ספרים המבארים בצורה פשוטה הלכות אלו.
הדרך לתשובה על הל' תשובה https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?144485&
אמונה ותורה על הל' יסודי התורה ות"ת https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?10009&
דעת ומחשבה על הל' דעות וע"ז https://www.otzar.org/wotzar/Book.aspx?10008&

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » א' יוני 11, 2017 2:58 am

אכתוב גם אני מעט מניסיוני, דבר חשוב מאד ללמד יסודי האמונה, והסיבה שלא לומדים כ"כ בישיבות בגלל מה שכתב רב האי שלא תמצא האמונה שלימה אלא בבעלי גמרא, ובכ"ז בדורנו אני חושב שכו"ע מודו שיש ללמוד עוד יסודי היהדות כי יש הרבה דברים שאם לא לומדים אותם ההבנה היא שטחית עד כדי עיוות של עיקרי היהדות, וגם כמובן בסך הכל בדרך כלל זה מחזק, אבל צריך כמובן להכיר מי שבא לפניך מה הוא מסוגל ואיפה הוא אוחז, ספרי מוסר מתאמים לכולם, חזון איש אמונה וביטחון לכולם, דרך ה' גם לכולם, דעת תבונות צריך טיפה בגרות אבל בסך הכל הוא ספר חובה כמו שציינו כאן מקודם, ספרי מהר"ל אפשר גם בחלקם הגדול לראותם כחובה, אם כי יש שיסתדרו בלעדיהם בשלב זה או אחר, ספרים של רבותינו מימי הבנים שמתעמתים עם דעות שונות מהיהדות שהיו בזמנם, כמו כוזרי ולמעלה מכך חובת הלבבות שער הייחוד, ולמעלה מכך הראש והראשון לכולם מורה נבוכים לרבינו הרמב"ם, על אף חשיבותם העצומה ושתרומתם לבירור השקפת האמונה היהודית היא מכרעת, כבר מקדמת דנא לא היה מקובל ללמדם עם בחורים צעירים, ובכל זאת יש מקרים שכדאי ללמוד אותם, אלא שכשיש שאלות על אמונה כיום, הספרים האלו אין בכוחם לפתור, ואיני מכיר ספר בין ימינו שאפשר ללמוד בחברותא, זה יותר לשוחח בע"פ ולבדוק ביחד.

מה שבטוח לא להדחיק שום שאלה כל שאלה שנשאלה צריכה לקבל מענה, או אפי' "איני יודע" בא נברר ביחד אם זה נאמר בשלווה ללא פחד גם זה אפשרי. נכון שיש הרבה שאלות שהן תוצאה של מצב נפשי וכדו' של גיל נעורים, ויש הרבה שאלות שבמשך הזמן יכולות -לא הייתי אומר להיעלם-, אבל לקבל ממד אחר לגמרי ואז אפשר לגשת ולברר אותם בנחת, ובפרט כשגדלים ומתחברים לתורה הכל נראה אחרת לגמרי, זה הלא ברור.

כמובן יש להאריך בכל דבר ודבר שכתבנו מהרבה זוויות.

גביר

הודעהעל ידי גביר » א' יוני 11, 2017 9:02 am

לענ"ד כדאי ללמוד ספר העיקרים לרבי יוסף אלבו [בהנחה שמדובר בבחור ביש"ג, שיעור ג או תחילת הקיבוץ הבשל לכך]. הספר כתוב בשיטתיות, הוא נכתב במקורו בלשה"ק ולא תורגם מלשון קדר [בשונה מחלק גדול, אולי רוב ככל, ספרי היסוד באמונה], הוא אחרון יחסית ויש בו משום סיכום דברי חכמים שקדמו לו ומשולבים בו קטעי דרוש מלבבים. ניתן לדלג על כמה קטעים בודדים שאינם רלוונטיים וקשים להבנה לבן דורנו [כגון הדיון על מושג ה'מקום' במאמר הראשון, המבוסס על התפישה האריסטוטלית של הגלגלים המצויים בתוך ריק] אולם רובו ככולו מובן בקלות יחסית [אם לא בקריאה ראשונה, לכה"פ בקריאה שניה].

יזל מדליו

הודעהעל ידי יזל מדליו » א' יוני 11, 2017 5:00 pm

עצה טובה
מסתבר מאד שבאמצע הלימוד תתקל בשאלה שאין לך עליה תשובה.
אל תתבייש לומר לו לא יודע, ובעז"ה תנסה להשיג תשובה, ולא תמרח את הענין איכשהו.

ואז גם תרוויח את הנקודה המאד מאד חשובה, שהתלמיד יבין שאפשר לשאר יהודי מאמין מקיים מצוות גם אם לא הכל ברור באמונה.

[נ.ב. אע"פ שלענ"ד מכיון שאתה לא למדת אז גם לא כדי שתלמד.]

שומע ולומד

הודעהעל ידי שומע ולומד » א' יוני 11, 2017 7:03 pm

שוב תודה רבה לכל המגיבים. בפרט נהניתי מההפניות לספריו של הגר"מ שטרנבוך.
לגופו של עניין - יש כאן דעות חלוקות לכאן ולכאן. (למשל - בשאלה האם כדאי ללמוד כוזרי. וכן בשאלה האם דרך ה' צריך הכנה מוקדמת או שהוא נגיש לכל אחד.) בסופו של דבר אני צריך להחליט לפי הספר שאני "מתחבר" אליו הכי בקלות - זה כנראה גם עניין של "טעם".
ואחרי הכל, אני עדיין חושש שהמשפט האחרון (של יזל מדליו) נכון יותר מכולם - מי שלא למד שלא ילמד. אם אחליט ללמוד איתו בכל זאת, זה רק בגלל שאין לי ברירה - אי אפשר לדחות אותו עד שאני אגמור ללמוד...

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' יוני 11, 2017 7:39 pm

יזל מדליו כתב:עצה טובה
מסתבר מאד שבאמצע הלימוד תתקל בשאלה שאין לך עליה תשובה.
אל תתבייש לומר לו לא יודע, ובעז"ה תנסה להשיג תשובה, ולא תמרח את הענין איכשהו.

ואז גם תרוויח את הנקודה המאד מאד חשובה, שהתלמיד יבין שאפשר לשאר יהודי מאמין מקיים מצוות גם אם לא הכל ברור באמונה.

העצה הזאת חשובה ונכונה לא רק בעניני אמונה.
תלמיד רציני - יודע להעריך רב שאומר "לא יודע", ובפרט כאשר למחרת הרב יחזור אליו עם תשובה אמיתית.

שומע ולומד

הודעהעל ידי שומע ולומד » א' יוני 11, 2017 9:20 pm

פרי יהושע כתב:הסיבה שלא לומדים כ"כ בישיבות בגלל מה שכתב רב האי שלא תמצא האמונה שלימה אלא בבעלי גמרא

אם אפשר קצת יותר מידע והסבר: איפה כתב כך רב האי, ומה זה שייך לעניינינו - בחורי ישיבות לא אמורים להיות בעלי גמרא?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יוני 11, 2017 11:47 pm

בעז"ה

אם המטרה היא לברר את יסודות האמונה הבסיסיים, להוכיח שיש בורא עולם שברא את הכל, והוא נתן תורה מן השמים וכדו', והיינו שהדברים יהיו ברורים בצורה שכלית שאכן בורא עולם התגלה בהר סיני לכל עם ישראל וכו', לכאורה הכי מומלץ ספרי אנשי זמנינו, יש ספרים רבים שעוסקים בזה [ובאמת כפי ששמעתי מרי"ש זילברמן להוכיח את זה למי שמכיר את עם ישראל והתנ"ך לוקח מקסימום שעה, וכוותו על הרובד הבסיסי שבהוכחה]. וגם אם מחפשים ללמוד את זה מתוך דברי הראשונים, לא צריך ללמוד ספר שלם בשביל זה אלא יש כמה קטעים שצריך לראות בסה"כ, דהיינו אי"צ ללמוד את כל הרמב"ן על התורה בשביל ללמוד כמה קטעי רמב"ן יסודיים כמו בסוף פר' בא וכדומה, ואותו דבר לא צריך ללמוד את כל הכוזרי בשביל לקבל את העיקר הגדול שהכוזרי רוצה להנחיל שיסוד האמונה היא הקבלה והמסורת של עם ישראל על התגלות בורא עולם בהר סיני ובניסים שנעשו לעיני מאות אלפי גברים, אלא מספיק ללמוד את מאמר א' שהוא קצר מאד. וכן יש את החכמים שהלכו בדרך החקירה כמו הרס"ג הרמב"ם במו"נ החוה"ל העיקרים ואור ה' וכיוצב"ז, לא צריך ללמוד את כל הספר שעוסק בעוד ענינים רבים, אלא לתפוס את הנקודה המסוימת הזו.

אבל לענ"ד התועלת הכי גדולה תצא מספרי חכמי זמנינו שהם הרבה יותר מפורטים ומנוסחים בבהירות מותאמת לדורינו, ויש ספרים פשוטים יותר ויש עמוקים יותר. [כמו למשל הרמח"ל בדרך ה' כולל את מציאות ה' בפרק אחד, ועל מעמד הר סיני הוא כותב כמה מילים] ורוב הספר עוסק בענינים אחרים חשובים.

אם המטרה להעשיר את הידע הכללי בעניני אמונה ומחשבה, והיינו לא רק הנושאים הבסיסים [מציאות האלוקים, מציאות תורה מן השמים, נבואת משה, בחירת עם ישראל לנצח, עתיד לבוא], אז מסתבר שלימוד תנ"ך זה הבסיס של לימודי אמונה ומחשבה, וכמעט כל הנושאים יש להם שורש במקרא או בנ"ך. ואם חשקה נפשך בספרי החכמים, מסתבר שיש מקום של כבוד לרס"ג שהוא הראשון שכתב ספר באמונה, והוא אחד מן הגאונים. ואחריו יש את הכוזרי וספרו היסודי [וידוע שהגר"א אמר ע"ז שהוא קדוש וטהור ועיקרי אמונת ישראל תלויים בו], הרמב"ם ותורתו במ"ת ובמו"נ בשמונה פרקים ובאגרות, הרמב"ן בכל ספריו, החוה"ל, העיקרים [שללא ספק הוא אחד הספרים המיוחדים בהגיון הבהיר ובבהירות הכללית].

הרחמ"ל, בדרך ה' ובדעת תבונות זה כבר עולם קצת שונה, תרכובת של האמונה הבסיסית יחד עם תורת הקבלה, סגנון בפנ"ע. אני קצת מתקשה לקבל את העיקרון של הרב וולבה שדעת תבונות זה אחד מהארבע ספרי יסוד שכל יהודי צריך לדעת.

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ה' יוני 15, 2017 5:58 am

הרב וולבה אכן לא אומר כך. בעלי שור ח"א ש"א פ"ג מונה מרן את ד' הספרים הבסיסיים-חומש רש"י רמב"ן, שו"ע או"ח עם משנ"ב, אבות עם רבנו יונה, ומסלת ישרים. במקו"א מונה את הספרים שת"ח צריך לדעת-רשימה ארוכה- ושם מוזכר דעת תבונות

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ה' יוני 15, 2017 7:09 am

שת"ח צריך ללמוד דע"ת - הוא כותב בעלי שור ח"ב עמ' קעו. [הרשימה לא כ"כ ארוכה, היא כוללת דרך ה' ודע"ת, נפה"ח, כוזרי וח' פרקים].
וע"ע בהסכמתו לדע"ת מהדו' ר"ח פרידלנדר.

יענקלה המשיב

הודעהעל ידי יענקלה המשיב » ה' יולי 27, 2017 6:37 pm

פותחין בכבוד אכסניה כבר זמן רב לא קראתי "אשכול" כזה בלי ציניות בלי התקפות אישיות דיון ענייני ונורמלי כפי שמתאים לאנשים נורמליים
לחסידים שבינינו האם נכון ללמוד עם בחורים צעירים שער היחוד והאמונה לבעל התניא וכן מצוות האמנת אלוקות שבדרך מצוותיך אני לא מדבר על בחורים חבדיים אלא על בחורים מהחסידיות הכלליות אני ראיתי רבים שהתבלבלו בכל מיני מושגים וזה היה נראה לי כמו ללמד רשב"א עמוק לילד בן שבע

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' יולי 27, 2017 7:18 pm

יענקלה המשיב כתב:פותחין בכבוד אכסניה כבר זמן רב לא קראתי "אשכול" כזה בלי ציניות בלי התקפות אישיות דיון ענייני ונורמלי כפי שמתאים לאנשים נורמליים
לחסידים שבינינו האם נכון ללמוד עם בחורים צעירים שער היחוד והאמונה לבעל התניא וכן מצוות האמנת אלוקות שבדרך מצוותיך אני לא מדבר על בחורים חבדיים אלא על בחורים מהחסידיות הכלליות אני ראיתי רבים שהתבלבלו בכל מיני מושגים וזה היה נראה לי כמו ללמד רשב"א עמוק לילד בן שבע

לגבי שער היחוד והאמונה, לכאורה עם בחורים צעירים אפשר להסתפק בפרקים א-ב בלבד, שאין בהם שום בלבול והסתבכות.
לבחורים מבוגרים יותר אפשר ללמד עד פרק ו. פרק ז ואילך מתאים למתקדמים יותר.

ידוע תדע

הודעהעל ידי ידוע תדע » ה' יולי 27, 2017 7:18 pm

יש ספר מצוין של רבי משה שפירא זצוקל
רעה אמונה

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ה' יולי 27, 2017 9:06 pm

גביר כתב:לענ"ד כדאי ללמוד ספר העיקרים לרבי יוסף אלבו [בהנחה שמדובר בבחור ביש"ג, שיעור ג או תחילת הקיבוץ הבשל לכך]. הספר כתוב בשיטתיות, הוא נכתב במקורו בלשה"ק ולא תורגם מלשון קדר [בשונה מחלק גדול, אולי רוב ככל, ספרי היסוד באמונה], הוא אחרון יחסית ויש בו משום סיכום דברי חכמים שקדמו לו ומשולבים בו קטעי דרוש מלבבים. ניתן לדלג על כמה קטעים בודדים שאינם רלוונטיים וקשים להבנה לבן דורנו [כגון הדיון על מושג ה'מקום' במאמר הראשון, המבוסס על התפישה האריסטוטלית של הגלגלים המצויים בתוך ריק] אולם רובו ככולו מובן בקלות יחסית [אם לא בקריאה ראשונה, לכה"פ בקריאה שניה].

viewtopic.php?t=32390#p347141

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' יולי 27, 2017 10:50 pm

ידוע תדע כתב:יש ספר מצוין של רבי משה שפירא זצוקל
רעה אמונה

ספר אולי מצוין, אבל הוא לא ספר שמקנה את היסודות הבסיסים של האמונה, הוא ספר שעוסק בנקודות עמוקות בהנהגת ה', במבנה האמונה, במבנה התורה, סוגיות עמוקות.
הוא לא נועד לתת את התודעה היהודית הבסיסית. וגם אם הוא נותן זה בצורה מסוכבת ובלתי ישירה, יש ספרים הרבה יותר קלים ויעילים לזה.

נשר

הודעהעל ידי נשר » ה' יולי 27, 2017 11:43 pm

ישא ברכה כתב:
ידוע תדע כתב:יש ספר מצוין של רבי משה שפירא זצוקל
רעה אמונה

ספר אולי מצוין, אבל הוא לא ספר שמקנה את היסודות הבסיסים של האמונה, הוא ספר שעוסק בנקודות עמוקות בהנהגת ה', במבנה האמונה, במבנה התורה, סוגיות עמוקות.
הוא לא נועד לתת את התודעה היהודית הבסיסית. וגם אם הוא נותן זה בצורה מסוכבת ובלתי ישירה, יש ספרים הרבה יותר קלים ויעילים לזה.

הרב ישא ברכה שליט"א

הסיבה שאני לא המלצתי על הספר אפילו ששאבתי ממנו מלא חפניים חכמה ויראה, אמונה ודעת. זה בגלל שזה לא ספר יסוד כמו אחד מספרי הקדמונים שהביאו כאן.

אבל בהחלט יש אנשים שיכולים לקבל מהספר הזה את עיקרי האמונה. זה גם ענין של טעם וגם ענין של תפיסת עולם.

דווקא אנשים שכבר הסתבכו עם פילוסופיה פה ושם, ולא כך כך מחפשים את הפשטנות, יכולים למצוא בספר הרבה דברים דברים שישיבו את נפשם.

לאחרונה סיפר לי חבר קרוב, שהוא בצעירותו קרא המון ספרי פילוסופיה, יהודית ולא יהודית, גם בקבלה הוא הציץ פה ושם, בסופו של דבר הוא יצא קצת מבולבל.
וכשהוא הגיע לספר רעה אמונה, במקרה, הוא גמע אותו מרישא ועד גמירא. הוא טוען, כפי שיש עוד הרבה שאומרים שהגר"מ בשיעוריו רומז לסוגיות עמקות ומורכבות שהטרידו רבים וטובים וסולל בהם דרך ישרה ובטוחה. הוא אפילו הראה לי כמה דוגמאות וזה היה בהחלט מרתק.
כבר היו כאן כאלה שאמרו שסגנון הדברים משעמם ומרדים.

לכן לא הייתי אומר שהוא נותן את הדברים בצורה מסובכת ובלתי ישירה, כי יש כאלה שאין להם שום טעם וענין הדברים הפשוטים והישירים, זה רק מעורר להם ים של שאלות ותמיהות, הם מעדיפים את הלימוד המעמיק, ה"מדרשי" , הם מעדיפים לראות את הדברים משתלבים בחז"ל, לראות איך כל הבנה פותחת פתח להבנת יותר עמוקה, לראות איך כל עיקר מעיקרי האמונה נוגע ביסודות הבריאה, העולם, הנפש. לדידם, אמונה זה לא זבנג וגמרנו, אלא תהליך שקורה אצל האדם במשך כל חייו, כאשר כל ידיעה מתווספת על הידיעה שקדמה לה.

קיצור, ענין של טעם.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 28, 2017 12:30 am

בעניין הספר הנפלא רעה אמונה יש להעיר לענ"ד, שכשעוסקים בביאור הי"ג עיקרים, שהתקבלו כחובה להאמין בהם, א"כ הביאורים הנאמרים בהם נתפסים ג"כ כדברים עיקריים שכל אחד מחוייב להאמין בהם. כלומר אם אני טוען שאני מבאר נכון עיקר מסויים, הרי הדברים שאני אומר, שהם אמורים להיות הביאור האמיתי של העיקר, הם לפי דבריי בכלל העיקר, ומחוייב כל יהודי באשר הוא להאמין בהם.

ולכן כל זמן שמתעסקים בביאורים פשוטים ומוסכמים, אפשר עוד להגדיר את הדברים שהם "ביאור הי"ג עיקרים."

ברגע שמחדשים חידושים וסוללים דרכים, גם אם יהיו הדברים מדברי גדול הדור, אבל האם מישהו חושב שיש חיוב להאמין בכל מה שחידש הגר"מ שפירא זצ"ל? האם מי שלא מקבל את הדרכים המחודשות, לאפיקורוס ייחשב? ברור שלא.

אפילו אם ייצא ספר שהוא ליקוט מדברי המהר"ל, או רמח"ל, או הגר"א, בענייני י"ג עיקרי האמונה, לכאורה לא נכון לקרוא לזה בשם זה, משום שברור שלא חייבים להאמין במשנתו של המהר"ל או רמח"ל או הגר"א. גם מי שסבור שכל דברי המהר"ל הם אמת לאמיתה ממש ושבלעדיו א"א להבין אף דבר אחד מדברי חז"ל, לא יגיד (אני מקווה) שכל יהודי מחוייב להאמין בדברי המהר"ל, וכן הדבר ביחס לדברי רמח"ל או דברי הגר"א.

א"כ, כיצד אפשר לשווק דברים אלה כביאורים על הי"ג עיקרים? אפשר להגיד שהם דברים שהתגלגלו תוך כדי העיסוק בביאור העיקרים, אבל להציג אותם כאילו שזהו העומק הטמון בי"ג עיקרי האמונה, להציג את הלימוד בספר זה כלימוד עיקרי האמונה, הוא לכאורה לא נכון ולענ"ד יכול קצת להזיק.

ואין זה בא לשלול את חשיבות הספר, הס מלהזכיר, הרי הספר הוא תמצית משנתו של הגר"מ זצ"ל וחשיבותו גדולה עד למאוד, ובהחלט יכול גם לחזק אמונה וגם לתת יסודות חזקים באמונה, אני דן רק על הגדרת הספר כלימוד "עיקרי האמונה".

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ו' יולי 28, 2017 12:36 am

לענ''ד הלכו פה על גבוה מידי

אולי בלימוד התחלתי של עיקרי האמונה צריך להיות בבחינת "מאכילין אותו הקל הקל תחילה"

כמו למשל השער הראשון בספר מעלות המידות וכדו' מכתב מאליהו בדברים הנוגעים, שפתי חיים וכו'

נשר

הודעהעל ידי נשר » ו' יולי 28, 2017 12:54 am

דורשי יחודך כתב:בעניין הספר הנפלא רעה אמונה יש להעיר לענ"ד, שכשעוסקים בביאור הי"ג עיקרים, שהתקבלו כחובה להאמין בהם, א"כ הביאורים הנאמרים בהם נתפסים ג"כ כדברים עיקריים שכל אחד מחוייב להאמין בהם. כלומר אם אני טוען שאני מבאר נכון עיקר מסויים, הרי הדברים שאני אומר, שהם אמורים להיות הביאור האמיתי של העיקר, הם לפי דבריי בכלל העיקר, ומחוייב כל יהודי באשר הוא להאמין בהם.

ולכן כל זמן שמתעסקים בביאורים פשוטים ומוסכמים, אפשר עוד להגדיר את הדברים שהם "ביאור הי"ג עיקרים."

ברגע שמחדשים חידושים וסוללים דרכים, גם אם יהיו הדברים מדברי גדול הדור, אבל האם מישהו חושב שיש חיוב להאמין בכל מה שחידש הגר"מ שפירא זצ"ל? האם מי שלא מקבל את הדרכים המחודשות, לאפיקורוס ייחשב? ברור שלא.

אפילו אם ייצא ספר שהוא ליקוט מדברי המהר"ל, או רמח"ל, או הגר"א, בענייני י"ג עיקרי האמונה, לכאורה לא נכון לקרוא לזה בשם זה, משום שברור שלא חייבים להאמין במשנתו של המהר"ל או רמח"ל או הגר"א. גם מי שסבור שכל דברי המהר"ל הם אמת לאמיתה ממש ושבלעדיו א"א להבין אף דבר אחד מדברי חז"ל, לא יגיד (אני מקווה) שכל יהודי מחוייב להאמין בדברי המהר"ל, וכן הדבר ביחס לדברי רמח"ל או דברי הגר"א.

א"כ, כיצד אפשר לשווק דברים אלה כביאורים על הי"ג עיקרים? אפשר להגיד שהם דברים שהתגלגלו תוך כדי העיסוק בביאור העיקרים, אבל להציג אותם כאילו שזהו העומק הטמון בי"ג עיקרי האמונה, להציג את הלימוד בספר זה כלימוד עיקרי האמונה, הוא לכאורה לא נכון ולענ"ד יכול קצת להזיק.

ואין זה בא לשלול את חשיבות הספר, הס מלהזכיר, הרי הספר הוא תמצית משנתו של הגר"מ זצ"ל וחשיבותו גדולה עד למאוד, ובהחלט יכול גם לחזק אמונה וגם לתת יסודות חזקים באמונה, אני דן רק על הגדרת הספר כלימוד "עיקרי האמונה".

דבריך על הספר נכונים.
איזה ספר לדעתך אפשר להגדיר כספר שהוא התמצית של היג עיקרים ומקובל על כולם שמי שלא מאמין בו אפיקורס ומי שיודע אותו אינו אפיקורס לכו"ע?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יולי 28, 2017 9:55 am

כמדומני שכמו בכל נושא בתורה, ראוי ללומדו היטב כולל דברי האחרונים שנתקבלו בתפוצות ישראל.

כשם שאיש לא יעלה בדעתו ללמוד רק גמרא בלי לעיין ברמבם ובראבד ובטור וכו', כך כשלומדים את יסודות האמונה אי אפשר להסתפק רק בראשונים שכתבו בהתאם לדורותיהם ובהכרח להגיע לתוספות והדגשות שנתחדשו על ידי רבותינו האחרונים ובראשם האריז"ל שהיום יום ההילולא שלו.

ובאתי בזה לאפוקי מדברי הכותב הנכבד דלעיל. ואם שגיתי אתי תלון משוגתי והוא רחום יכפר וגו'

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 28, 2017 10:23 am

דרומי כתב:כמדומני שכמו בכל נושא בתורה, ראוי ללומדו היטב כולל דברי האחרונים שנתקבלו בתפוצות ישראל.

כשם שאיש לא יעלה בדעתו ללמוד רק גמרא בלי לעיין ברמבם ובראבד ובטור וכו', כך כשלומדים את יסודות האמונה אי אפשר להסתפק רק בראשונים שכתבו בהתאם לדורותיהם ובהכרח להגיע לתוספות והדגשות שנתחדשו על ידי רבותינו האחרונים ובראשם האריז"ל שהיום יום ההילולא שלו.

ובאתי בזה לאפוקי מדברי הכותב הנכבד דלעיל. ואם שגיתי אתי תלון משוגתי והוא רחום יכפר וגו'

אני מסכים עם דבריכם מאה אחוז, אפילו מאה ועשרים אחוז. בוודאי שהכרח גמור "להגיע לתוספות והדגשות שנתחדשו על ידי רבותינו האחרונים ובראשם האריז"ל " וכפי שכתבתם. איך אפשר בלי האריז"ל, מהר"ל, רמח"ל, גר"א ו\או בעש"ט וכן הלאה.

השאילה אבל בתור מה? בתור לימוד עומק התורה הקדושה, וודאי. בתור חיזוק וביסוס אמונה, וודאי. אבל בתור ש"כעת אני לומד להבין את י"ג עיקרי האמונה" חושבני שיש בזה בעיה מסויימת, כי מן ההכרח להבדיל בין דברים שהם מוסכמים על כל כלל ישראל והינם עיקרי הדת ממש, לבין דברים שהם יכולים לפעמים להיות שנויים במחלוקת, ושאינם נכנסים לעיקרי הדת ממש.

ועל אחת כמה וכמה שהדברים נכונים ביחס לדברי חכם בדורינו - גדול ככל שיהיה! - שלמרות השפעתו האדירה וחסרת התקדים על שכבות רבות ומגוונות של הציבור, עדיין לא הגיע לכך שיהיה אפשר לומר עליו "דבריו נתקבלו בתפוצות ישראל" במימדים שמצינו אצל השמות שהזכרנו למעלה, ולו יהא הדבר משום שנולד מאוחר מדי...

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 28, 2017 10:28 am

[quote
דבריך על הספר נכונים.
איזה ספר לדעתך אפשר להגדיר כספר שהוא התמצית של היג עיקרים ומקובל על כולם שמי שלא מאמין בו אפיקורס ומי שיודע אותו אינו אפיקורס לכו"ע?[/quote]

הרב נשר: אכן שאילה מאתגרת...
ואולי אין באמת ספר כזה, העיקרים התקבלו על פי דברי הרמב"ם בפיהמ"ש, ורוב העיקרים נתבארו ג"כ במשנה תורה אם בה' יסודי התורה ואם בה' תשובה ואם בה' מלכים, ולכאורה הדברים עצמם עם פירושם וביאורם הפשוט הם הם העיקרים שהתקבלו. כל היתר אפשר לקרוא לזה בשם לימוד אמונה, כי סוף סוף מתעמקים ומבררים את אמונת ישראל, אבל עדיין חושבני שתמיד כדאי להדגיש את ההבדל בין עיקרי הדת לבין עיונים וביאורים באמונה.

אולי אני מגזים, כי אולי הדבר מובן מאליו לכל בר שכל. אינני יודע...

ידוע תדע

הודעהעל ידי ידוע תדע » ו' יולי 28, 2017 10:35 am

עיקרי האמונה הם עיקרים וחייבים להאמין בהם
,כדי שהאמונה תהיה חזקה ואיכותית יותר לומדים לבאר אותם ולמצוא להם מובאות בחזל ובכתבי מחשבה, דבר זה לא אומר שכל הביאורים שנאמרו הם גם עיקרי אמונה, אלא כדי שיתיישב על הלב וע"י כך יאמין ביתר שאת בעיקרים.

אפשר ללמוד את דברי הרמבם בפרק חלק,
ולמי שקשה עם זה יכול לחזור על 13 אני מאמין, ואם גם זה קשה יכול לחזור על הפיוט יגדל וד"ל

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' יולי 28, 2017 11:24 am

בעז"ה

עיקרי האמונה יש בהם שלושה חלקים.

א. החלק הראשון הוא, ידיעת היסודות הבסיסיים של הדת היהודית המסורתית. והם מקובלים אצל כל עם ישראל המסורתי, אצל מליוני היהודים בכל העולם. וזה כולל בראש ובראשונה כמובן שיש בורא עולם שברא את העולם יש מאין והוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים, אח"כ מציאות הנבואה והתורה, שכר ועונש, העתיד לבוא.

עיקרים אלו הם ידועים לכל, גדלנו עליהם, נשמנו אותם כל אחד בבית אביו ואימו, עליהם מושתתים חיינו, ואנו מעבירים לילדינו. העיקרים האלו הם פשוטים מחד, כולנו יודעים שהקב"ה ברא את העולם והקב"ה יכול לעשות כרצונו בלי גבול, ואין בזה הרבה חידושים פשוט אנחנו יודעים וחוזרים וזוכרים את מה שכולם יודעים, ואדרבה זה היופי של הדבר שמבחינה הזו אין הבדל בין עם הארץ לת"ח, ואילו היו עיקרי האמונה נחלת הת"ח בלבד זה היה נראה לצערינו כמו שהתלמוד נראה, [אינני מזלזל ח"ו ברבותינו אנשי האלוקים, אלא שכל דבר שהוא מסור ליחידים ולמעטים מטבע הדברים יכול ליפול בו טעות מחלוקת ובילבול. משא"כ כל דבר שידוע לרבים, לא יכול להיות בו טעות וספיקות שונים]. וביחס לזה התפקיד העיקרי שלנו הוא פשוט לחזור על הדברים הפשוטים ופשוט לחיות כך, [לפעמים זה מבהיל עד כמה הפער בין הידיעות שלנו שטמונות בשכל לבין החויה היומיות, כמה אנו מיחסים משמעות לכוחות שונים בביראה ושוכחים את סיבת הסיבות כח הכל היכול לעשות כרצונו]. בשביל הרובד הזה פשוט צריך לחשוב ולהתבונן עוד ועוד, לקרוא את העיקרים, אפשר לקרוא פרשת בראשית כמו הח"ח, אפשר לקרוא הרבה פסוקים בתורה שמחזקים את האמונה, אפשר לקרוא קר"ש כמו ר' חצקל לוונשטין (שמעתי שהיה קורא כמה פעמים ביום לחזק את האמונה), ויש הרבה אפשרויות.

ב. החלק השני, הוא ההוכחה של עיקרי האמונה. לדעת בבירור גמור שיש בורא לעולם, ויש לנו את המסורת שבורא עולם התגלה במעמד הר סיני לשש מאות אלף גברים לבד נשים וטף, ויש את המסורת על הנסים ביציאת מצרים ובמדבר, וכך לאמת כל כל היסודות, מציאות הבורא, מציאות תורה שבכתב, תורה שבע"פ, מציאות הנבואה, מציאות העתיד לבוא, לברר את הכל מתוך המסורת והתנ"ך. [ולפי כמה וכמה מגדולי הראשונים חשוב מאד גם לדעת את ה' בדרך הידיעה מחקרית, וכו'] זה כבר שלב יותר מתקדם בעניני האמונה, אלו דברים שלא מדברים איתם אם הילדים בקטנותם, אבל חייבים לדבר איתם כשהם גדלים, ולבנות להם את ידיעת הבורא ותורתו בצורה הגיונית. [לשיטתי מהאשכול שעסק בענינים אלו]. ולזה יש ספרים המיועדים לבירורים אלו. באופן עקרוני הבירור קודם לידיעה, אבל אצלינו המאמינים בני מאמינים היות וקיבלנו בבית את האמונה, אז את הבירור אנחנו עושים בגיל מבוגר יותר, אבל מצד עצם הדבר קודם כל צריך לברר איך נהיה הכל, ולדעת שבורא עולם התגלה לאבותינו וכו'.

ג. החלק השלישי הוא ההעמקה במושגי היסוד של האמונה. העמקה בהכרת ה', מושגים כמו בורא ונברא, נצח וזמן, יכולת, א"ס, שלימות, ועוד. העמקה בדרכי התגלות הבורא בבריאה, נבואה ניסים, שמות ה' ועוד. העמקה בהנהגת ה', תכלית הבריאה, שכר ועונש, הנהגת הגאולה לעת"ל, כל אלו סוגיות עמוקות, מהם הנקראים מעשה מרכבה מעשה בראשית, שיכולים להוסיף מדע וחכמה לדעת את ה'. כאן הדברים פחות פשוטים, יש הרבה דרכים וסגנונות, בחז"ל, בראשונים, בחכמי האמונה והמחקר, וזה תחום שיש בו דברים שידועים להמונים, ויש דברים שלא ידועים אלא לחכמים, ותלוי כ"א ביכולת השגתו בעיונים דקים ועד כמה מילא כרסו בחכמה ובאמונה. זה לא מיועד להמון העם.
[אם כי אין ספק שמבחינות מסוימת היום יש ידע הרבה יותר גדול אצל המון העם, מאשר בתקופות קדומות של עם ישראל].

הספר רעה אמונה בסגנונו הוא עוסק בעיקר בחלק השלישי, וממילא הוא ספר עיוני להעמקה ביסודת האמונה, אבל הוא לא תורה מסיני.

הבחור החשוב נשוא האשכול, באיזה תחום מדובר..
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב ב' יולי 31, 2017 10:26 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' יולי 28, 2017 11:58 am

ישא ברכה כתב:בעז"ה

עיקרי האמונה יש בהם שלושה חלקים.

א. השלב הראשון והעיקרי הוא היסודות הבסיסיים של הדת היהודית המסורתית. והם מקובלים אצל כל עם ישראל המסורתי, אצל מליוני היהודים בכל העולם. וזה כולל בראש ובראשונה כמובן שיש בורא עולם שברא את העולם יש מאין והוא עשה עושה ויעשה לכל המעשים, אח"כ מציאות הנבואה והתורה, שכר ועונש, העתיד לבוא.

עיקרים אלו הם ידועים לכל, גדלנו עליהם, נשמנו אותם כל אחד בבית אביו ואימו, עליהם מושתתים חיינו, ואנו מעבירים לילדינו. העיקרים האלו הם פשוטים מחד, כולנו יודעים שהקב"ה ברא את העולם והקב"ה יכול לעשות כרצונו בלי גבול, ואין בזה הרבה חידושים פשוט אנחנו יודעים וחוזרים וזוכרים את מה שכולם יודעים, ואדרבה זה היופי של הדבר שמבחינה הזו אין הבדל בין עם הארץ לת"ח, ואילו היו עיקרי האמונה נחלת הת"ח בלבד זה היה נראה לצערינו כמו שהתלמוד נראה, [אינני מזלזל ח"ו ברבותינו אנשי האלוקים, אלא שכל דבר שהוא מסור ליחידים ולמעטים מטבע הדברים יכול ליפול בו טעות מחלוקת ובילבול. משא"כ כל דבר שידוע לרבים, לא יכול להיות בו טעות וספיקות שונים]. וביחס לזה התפקיד העיקרי שלנו הוא פשוט לחזור על הדברים הפשוטים ופשוט לחיות כך, [לפעמים זה מבהיל עד כמה הפער בין הידיעות שלנו שטמונות בשכל לבין החויה היומיות, כמה אנו מיחסים משמעות לכוחות שונים בביראה ושוכחים את סיבת הסיבות כח הכל היכול לעשות כרצונו]. בשביל הרובד הזה פשוט צריך לקרוא את העיקרים, אפשר לקרוא פרשת בראשית כמו הח"ח, אפשר לקרוא הרבה פסוקים בתורה שמחזקים את האמונה, אפשר לקרוא קר"ש כמו ר' חצקל לוונשטין, ויש הרבה אפשרויות.

ב. החלק השני, הוא ההוכחה של עיקרי האמונה. לדעת בבירור גמור שיש בורא לעולם, ויש לנו את המסורת שבורא עולם התגלה במעמד הר סיני לשש מאות אלף גברים לבד נשים וטף, ויש את המסורת על הנסים ביציאת מצרים ובמדבר, וכך לאמת כל כל היסודות, מציאות הבורא, מציאות תורה שבכתב, תורה שבע"פ, מציאות הנבואה, מציאות העתיד לבוא, לברר את הכל מתוך המסורת והתנ"ך. [ולפי כמה וכמה מגדולי הראשונים חשוב מאד גם לדעת את ה' בדרך הידיעה מחקרית, וכו'] זה כבר שלב יותר מתקדם בעניני האמונה, אלו דברים שלא מדברים איתם אם הילדים בקטנותם, אבל חייבים לדבר איתם כשהם גדלים, ולבנות להם את ידיעת הבורא ותורתו בצורה הגיונית. [לשיטתי מהאשכול שעסק בענינים אלו]. ולזה יש ספרים המיועדים לבירורים אלו.

ג. החלק השלישי הוא ההעמקה במושגי היסוד של האמונה. העמקה בהכרת ה', מושגים כמו בורא ונברא, נצח וזמן, יכולת, א"ס, שלימות, ועוד. העמקה בדרכי התגלות הבורא בבריאה, נבואה ניסים, שמות ה' ועוד. העמקה בהנהגת ה', תכלית הבריאה, שכר ועונש, הנהגת הגאולה לעת"ל, כל אלו סוגיות עמוקות, מהם הנקראים מעשה מרכבה מעשה בראשית, שיכולים להוסיף מדע וחכמה לדעת את ה'. כאן הדברים פחות פשוטים, יש הרבה דרכים וסגנונות, בחז"ל, בראשונים, בחכמי האמונה והמחקר, וזה תחום שיש בו דברים שידועים להמונים, ויש דברים שלא ידועים אלא לחכמים, ותלוי כ"א ביכולת השגתו בעיונים דקים ועד כמה מילא כרסו בחכמה ובאמונה. זה לא מיועד להמון העם.
[אם כי אין ספק שמבחינות מסוימת היום יש ידע הרבה יותר גדול אצל המון העם, מאשר בתקופות קדומות של עם ישראל].

הספר רעה אמונה בסגנונו הוא עוסק בעיקר בחלק השלישי, וממילא הוא ספר עיוני להעמקה ביסודת האמונה, אבל הוא לא תורה מסיני.

הבחור החשוב נשוא האשכול, באיזה תחום מדובר..

שפתיים יישק (כמובן שהחלק השני הוא שנוי במחלוקת, כפי שהדגיש הרב הכותב).

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' יולי 28, 2017 12:44 pm

מי חלק על החלק השני?

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: יענקלה המשיב ו־ 7 אורחים