חינוך לתפילה

הרהורים ולבטים בחינוך הילדים
אוסטראפאלער

חינוך לתפילה

הודעהעל ידי אוסטראפאלער » ב' ספטמבר 11, 2017 3:23 am

איזה גישה מומלץ לאבא לחנך ילד כבן 11-12 שאינו מוצא טעם בתפלה ורק מדפדף את העמודים
מדובר באברך שדווקא כן מתפלל על מקומו אינו מסתובב וכו' ואצל הבנים המבוגרים לא היה לו את הקשיים הללו
האם כדאי להתעלם וזה יבאו עם הזמן?

איש גלילי

Re: חינוך לתפילה

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' ספטמבר 11, 2017 3:33 am

ברוך הבא!
נושא זה כבר נכב"ב.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' ספטמבר 11, 2017 11:51 am

הרב איש גלילי!
נדמה לי ששאלת הרב פותח האשכול שונה מהשאלה הנדונה שם
בנדון שם דנו לגבי איך לשכנע ילד לבוא לתפלה, מאיזה גיל ואם לקחת ילדים שמפריעים
הוא שואל על ילד שמגיע לביהכ"נ אך אינו מתפלל כראוי האם להעיר לו ואם כן אז איך
לענ"ד זו שאלה אחרת והיא שאלה טובה אך לא הושבה שם תשובה עליה

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ב' ספטמבר 11, 2017 12:10 pm

נדמה לי שכן נגעו בזה שם, ומ"מ לא איכפת לי שיש עוד אשכול.

ולעצם השאלה, לעניות דעתי ראוי להעלים עין, ההפסד שנפסיד מלהלחיץ את הילד שיתפלל לא שוה את השכר של כמה תפלות שהוא יתפל בעל כרחו, וכשיגדל ויבין יותר טוב משמעות התפלה - תתעלה תפלתו מאליה.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' ספטמבר 11, 2017 4:50 pm

אני מסכים עם מר שלא כדאי להלחיץ את הילד להתפלל אולם אני חולק עליו בענין העלמת עין. ילד שלפעמים משתולל כי הוא עצבני או רוצה יחס - העלמת עין יכולה להיות פתרון כי יחדל מהנהגתו השלילית אם יראה שלא מתיחסים אליו, אבל ילד שלא עושה נכון את מה שהוא אמור לעשות איני חושב שהעלמת עין תפתור את זה.
איני יודע מה כן אבל יכול להיות שצריך לראות מה הילד אומר. אם הילד עצמו "אינו מוצא טעם בתפלה" ולכן הוא "מדפדף בסידור" אז יכול להיות שהוא בעצמו מבין שזו בעיה ואולי הוא מבין את שרשה ובכל מקרה אם הילד עצמו מבין שהוא בבעיה אז אולי כדאי להתיעץ עם רב/ אדמו"ר/ איש חינוך וכד' שיוכל לעזור לפתור אותה.
אם הילד חושב שהוא כן מתפלל כראוי ורק האבא "לא מוצא טעם בתפלה" של הילד אז צריך לבדוק אם הבעיה אצל האב או אצל הילד ואיך לפתור אותה

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ש' נובמבר 04, 2017 7:10 pm

חסרה אצל הרבה הורים החינוך ב'הדרגה', ולפעמים האשם תלוי במה שהם סבורים כי הלכות התפילה וכלליהם נוגעים לילדים כמו למבוגרים.

כלומר, אני רואה הורים שילדיהם הורשו לשחק בחוץ וכו' וכו' עד גיל מסויים, ומגיל מסויים מחייבים אותם להתפלל כל התפילה, חוץ מקריאת התורה למשל,

אך אני נוהג להרגיל את הילדים להתפלל חצאי ורבעי תפילה, ולפעמים לאו דוקא את הטקסטים החשובים, למשל שיאמר ברכת המעריב ערבים עד קריאת שמע. או שיתפלל שמונה-עשרה עד אתה קידשת. כלומר, אינני מסתכל מה חשוב ומה לא, מה עיקר ומה טפל, והאם יש בכלל מושג 'חצי שמונה-עשרה'. ובכך אני רואה בעין איך שבגיל מסויים הם מתרגלים למושג של ישיבה בתפילה, ושל הסתגלות לומר טקסטים (ובינינו, בגיל שהם עדיין לא יכולים להבין את פירושם) - ועם הזמן כמובן להגביר.

כך, כמו בתורה ובגמרא, מתחילים מקצת פסוקים, פרקים, משניות גמרות וכו' וכו'. כך גם בעניין התפילה.
ואמנם באופן טבעי רבים נוהגים בדרך זו, אך בתוכם רבים דנים 'בכובד ראש' איזה קטעים לדלג ואיזה לא, על פי קריטריונים הלכתיים או מחשבתיים. ועל כל זה אני מדלג. כי העיקר בתחילה לאמן את הנפש לכל הטקס ולכל המתלווה. ועם הזמן מגיעים לזה.
ראיתי נפלאות ב"ה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 08, 2017 11:53 am

החינוך של מר לתפיעלה נראה כמו חינוך לאמירת טקסטים מתוך סידור או חינוך לשבת במקום למשך זמן.
לענ"ד זה לא ביאור המושג "תפילה". תפילה צריכה להיות פניית האדם אל רבש"ע ועבודה שבלב בעיקר. זה שתיקנו נוסח זה לנמיכות ערכנו שאיננו מסוגלים לומר מהלב את מה שצריך. אני מסכים שלחנך לעבודה שבלב זה יותר קשה אבל לכוון את החינוך לאמירת טקסטים נראה לי נוגד לחלוטין את כל המטרה.
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ה' נובמבר 09, 2017 10:27 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ה' נובמבר 09, 2017 8:49 am

כדכד כתב:החינוך של מר לתפיעלה נראה כמו חיענוך לאמירת טקסטים מתוך סידור או חינוך לשבת במקום למשך זמן.
לענ"ד זה לא ביאור המושג "תפילה". תפילה צריכה להיות פניית האדם אל רבש"ע ועבודה שבלב בעיקר. זה שתיקנו נוסח זה לנמיכות ערכנו שאיננו מסוגלים לומר מהלב את מה שצריך. אני מסכים שלחנך לעבודה שבלב זה יותר קשה אבל לכוון את החינוך לאמירת טקסטים נראה לי נוגד לחלוטין את כל המטרה.

א. ב"ה אין לי מה להתבייש מה'חניכים' שלי שליט"א, השופכים לבם בדביקות יותר מהממוצע בגילם ומעמדם -
ב. התכוונתי לגילים צעירים מאוד. אכן בגלל שהתפילה כוללת ב' חלקים, א' חלק הטקסטואלי, שילדים שאינם אמורים להבין הרבה כבר צריכים להתפלל, ב' החלק הנשמתי והפנימי שהוא אכן העיקר, לא התייחסתי לזה כלל וכלל. וזה מתאים לדעתי מגיל 14 ומעלה בערך. ועיקר החינוך לכך הוא דוגמא אישית וסביבת מתפללים חיובית

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 09, 2017 10:30 am

אני מסכים לחלק האחרון של דבריך שהעיקר הוא דוגמא אישית.
לגבי זה שיש לחלק את החינוך לתפילה לחלק של חינוך לאמירת טקסטים ולחלקשל כוונה פנימית איני מסכים כלל וודאי שלא לאמירה המוזרה שהחינוך לכך מתחיל בגיל 14. גיל 14 זה גיל שאדם מחנך את עצמו. החינוך מהאב צריך להיות לפני בר מצוה וודאי שהוא צריך לכלול גם או בעיקר חינוך לכך שתפלה היא עבודה שבלב

יקר

הודעהעל ידי יקר » ב' נובמבר 13, 2017 5:03 pm

איך שלא יהיה, צריך להיזהר מכך שנער יתרגל שהתפילה היא דבר שצריך להעביר בו את הזמן (בדפדוף, למשל) עד שתגמר.
אם לא חוששים, אפשר להעמיד את תפילת הילד על המינימום ההכרחי בגילו (ק"ש וברכותיה וש"ע, ואולי גם פסד"ז) ובשאר הזמן לשחרר אותו לנפשו - מחוץ לבית הכנסת דייקא. על מנת שלא יווצר הקשר הנפשי הנ"ל בין התפילה/בית הכנסת לבטלה.
אם יש חשיבות בהישארות בבית הכנסת, שמעתי פעם עצה להביא לילד ספר שיעניין אותו שיקרא בזמנים בהם אינו מתפלל, והעיקר שלא יתבטל

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' נובמבר 23, 2017 5:01 pm

אוסטראפאלער כתב:איזה גישה מומלץ לאבא לחנך ילד כבן 11-12 שאינו מוצא טעם בתפלה ורק מדפדף את העמודים
מדובר באברך שדווקא כן מתפלל על מקומו אינו מסתובב וכו' ואצל הבנים המבוגרים לא היה לו את הקשיים הללו
האם כדאי להתעלם וזה יבאו עם הזמן?

יכול להיות שכדאי גם לבדוק אם הבעיה היא רק בתפלה. אם, למשל, בשיעורים בת"ת הוא יושב ומצליח להתרכז במה שהמלמד אומר - אז כנראה הלימוד כן מענין אותו ורק התפלה לא ואז צריך למצוא דרך לגרום שיהיה לו ענין בתפלה. אבל אם גם בשיעורים קשה לו אז כנראה שקשה לו להתרכז בדבר אחד יותר מדי זמן וצריך למצוא פתרון לריכוז בכלל ולא רק בתפילה.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' נובמבר 24, 2017 11:42 am

אמר לי מו"ר מרן הגרי"ג איידלשטיין שליט"א שלעולם אביו לא העיר לו ולא לאחיו להתפלל או איך להתפלל ולא העיר לו שום הערה על תפילתו. אבא צריך להיות עסוק בזמן התפלה עם עצמו ועם קונו ולא איך הילד שלו עושה את זה... וכך סיפר לי עוד מרביץ תורה חשוב שכל אחיו גם כן מרביצי תורה אנשי חינוך גדולים שכך היתה התנהגותו של אביו אליו ואל אחיו. לא נראה לי שיש מישהו שיכול להעיד על עצמו שהוא מתפלל טוב כי אבא שלו התעסק איתו בנושא התפלה שלו. אפשר במקום זה לדבר בבית בסעודות וכדומה בערכה הגדול של התפלה.
וכמובן צודק הרב כדכד שכדאי לבדוק אם אין לילד איזו בעיה של ריכוז. המתבטאת בעוד נושאים. [וגם מזה להזהר לא לעשות עסק...]

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' נובמבר 24, 2017 6:37 pm

אם אפשר לשאול בכללות, איך מחנכים ילד למצפון? שידע בעצמו שיש דבר טוב ורע, ושיתבייש מעצמו בעשיית דבר שאינו רצוי? רוב הילדים לומדים ומפתחים את זה בעצמם, אבל מה לעשות בילד שלא רואים את זה עליו כלל? איזה עצות נאמרו או נכתבו ע"י מומחים או גדולי ישראל? לדבר על גן עדן וגיהנם? משהו אחר?

הא לחמא עניא

הודעהעל ידי הא לחמא עניא » ג' נובמבר 28, 2017 10:19 am

לדעתי יש עוד 2 נקודות עיקריות וחשובות:
א. מתי האבא מגיע לתפילה??? מה האבא משדר בהתנהגות שלו??? ומה היחס שלו כלפי התפילה בעצמה???
ב. האם האבא קורא עלונים בתפילה??? יהא כל עלון אשר יהא.
כשהבן רואה שהאבא רציני בכל הנושא של התפילה, הוא מגיע מוקדם עוד לפני ההתחלה, ובשעת התפילה מעסיק אותו רק ענין התפילה [סידור המפורש יכול הרבה להועיל ע"כ] ואינו קורא שום עלון ולא מדבר עם חברים עד ברוך שאמר, אני מאמין שיש לזה השפעה חיובית על הילדים.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' נובמבר 29, 2017 5:14 pm

כת" צודק אך פותח האשכול ציין בשאלתו כי במקרה המדובר האב כן נותן דוגמה אישית טובה
לפעמים גם לא תמיד מה שמתאים לאב מתאים גם לבנו (מבחינת קצב התפלה, האוירה בה וכו') דומני שהרב וולבה מדבר על זה ב"זריעה ובנין בחינוך"

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' נובמבר 29, 2017 5:37 pm

לכאורה מגדולים אין ראיה, משום שהרי להגיע לאן שהם הגיעו הוצרכו להלחם נגד יצרם, ומי יודע אם הוצרכו להתגבר נגד החינוך שקבלו או שהחינוך עזר להם.

כולם אומרים שלא להלחיץ, והדברים פשוטים למדי. אמנם לא כל דרבון יש בו משום לחץ, ויש דברים אחרים שאפשר לעשות. כמובן הדוגמא האישית הוא הצעד הראשון, ואין מה לחלוק עליו. אמנם אולי עצות אחרות יכולים לעזור ג"כ.

א. ללמוד קצת ביאורי התפלה בכמה ברכות בעת הפנאי. כמה פעמים הלכתי עם ילדי דרך ארוכה ביום השבת משום שמחה, ובדרך תרגמתי להם את הפרשה הראשונה של שמע עם רש"י והראשונים, להסביר להם מהו בכל לבבך ומהו בכל נפשך וכו', על אף שלמדו מסכת ברכות במשניות, אמנם רציתי לבאר להם את העניינים בתור חלק מהתפלה. פעם בקשני ילד אחד, שהמלמד שלו היה חסיד של הרב דן ונתן לו תקליטור של ה'אהבה רבה' שלו, לתרגם לו את אהבה רבה. בקיצור, לקחת הזדמנות לתרגם קצת מהתפלה יכול לעזור.

ב. להחמיא כאשר פעם אחת הילד כן עושה לענין, אף אינו אלא ברכה אחת או עלינו אחרי מנחה.

ג. האם יש ילדים אחרים המסובבים אותו ומפריעים? אולי חברים מהחדר וכדו'? מנסיוני דברים קטנים יכולים לגרום דברים גדולים. פעם הייתי בז לדברים קטנים, אמנם הנסיון הורני שדברים גדולים שנו כאן. מאז התחלתי להביט עליהם כעל המתג של מכונה אדירה, שעל ידי דבר קטן יכולים לשנות האווירה ולעשות רקע להעובדות וכו' וכו'.

חזור אל “ויתהלך חנוך את האלקים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 3 אורחים