מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלה התקנת אוצר החכמה על כונן SSD כדאי או שלא?

עניו כמשה

שאלה התקנת אוצר החכמה על כונן SSD כדאי או שלא?

הודעהעל ידי עניו כמשה » ו' מאי 07, 2021 1:15 am

קודם כל אני מקווה שאני מפרסם במקום נכון באם לא אשמח שיעבירו למקומו הראוי לו

שאלתי היא כמו שרואים בכותרת האם כדאי לשדרג את התוכנה על גבי כונן SSD שאומרים שהוא יותר מהיר
האם מישהו מחכמי הפורום התנסה באוצר עם דיסק SSD ומרגיש באמת שיפור בחיפוש ובכל התוכנה בכללי?
אשמח לשמוע התרשמויות מהענין הזה אני שוקל לעשות את זה אבל זה לא עסק זול בכלל לקנות 2TB כונן SSD
לכן אשמח לשמוע מה אומרים כאן החכמים

בגולה

Re: שאלה התקנת אוצר החכמה על כונן SSD כדאי או שלא?

הודעהעל ידי בגולה » ו' מאי 07, 2021 1:33 am

כבר כמעט שנתיים שאני משתמש עם האוצר בתוך המחשב (נייד),
ראשון במעלה הוא בטח הענין שאתה לא צריך לסחוב אתך הכונן, ואין לך כונן מחובר למחשב - מעלה גדולה אצלי, בפרט שאני זז עם המחשב ומשתמש בו בכמה מקומות.
מבחינת המהירות, יש לחלק ולהבחין בדבר: אם מערכת ההפעלה של המחשב נמצא על SSD המחשב כולו מהיר יותר, וממילא גם תוכנת אוצר החכמה.
אם כל האוצר מועתק על גבי SSD מוסיף אולי קצת במהירות, אבל לא בהרבה. (אני מדבר מנסיון, אני מפעיל את האוצר כאן, ומפעיל כאן, בדפדפוף עמודים שניהם מהירים, בחיפושים אולי הבדל של חצי שנייה...).
ולכן אם כל הסיבה שלך היא המהירות, אולי יספיק לך לקנות SSD קטן יותר, עבור מערכת ההפעלה והקבצים שלך, ולא עם מקום לכל האוצר.
סוף פסוק, אני אישית ממש ממש נהנה מהSSD, הן מבחינת המהירות של מערכת ההפעלה, והן מבחינת הניידות שיש לי עם האוצר.
--
את הנושא הייתי מעביר לפורום תמיכה טכנית או משהו כזה

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ו' מאי 07, 2021 1:40 am

עניו כמשה כתב:קודם כל אני מקווה שאני מפרסם במקום נכון באם לא אשמח שיעבירו למקומו הראוי לו

שאלתי היא כמו שרואים בכותרת האם כדאי לשדרג את התוכנה על גבי כונן SSD שאומרים שהוא יותר מהיר
האם מישהו מחכמי הפורום התנסה באוצר עם דיסק SSD ומרגיש באמת שיפור בחיפוש ובכל התוכנה בכללי?
אשמח לשמוע התרשמויות מהענין הזה אני שוקל לעשות את זה אבל זה לא עסק זול בכלל לקנות 2TB כונן SSD
לכן אשמח לשמוע מה אומרים כאן החכמים

אני עובד בשוטף עם כונני SSD לצרכים שונים, והשיפור הוא פי כמה וכמה וכמה מכוננים קשיחים מיושנים. ממש שמים וארץ. אמנם בקבצים קטנים זה קצת פחות ניכר, אבל עדיין השיפור מאוד מאוד משמעותי, מבחינת זמן טעינת הקבצים ורכיבי התוכנה שבדיסק.
גם כונן SSD פחות חשוף לבלאי ונזק אקראי מאשר כונן קשיח רגיל, מכיון שאין בו חלקים נעים (בפרקטיקה זה אומר, למשל, כמו שיש כאלה הנוהגים להדביק את כונן אוצר החכמה על הגב של המחשב הנייד שלהם באמצעות דבק/סקוטש, וגם מחברים אותו כך למחשב, באופן שהוא עובד נטוי, ובמצטבר זה גורם נזק לא קטן לכונן הקשיח, עד ש"פתאום" הוא יפסיק לעבוד. משא"כ בSSD, אין בו חלקים זזים, אז אין בעיה להזיז אותו או להטות אותו תוכ"ד פעולה).
(מה שכן, לעתים בכונני SSD מסוג פשוט יותר, הם מתחממים קצת, מה שבד"כ לא מצוי בכוננים קשיחים רגילים, אבל אם אתה קונה SSD מחברה שיש לה 'אבא ואימא' לא אמורה להיות בעיה כזו).
כדי לכמת את ההבדל, בעוד שכונן קשיח רגיל (מהסוג המהיר ביותר) מסוגל להעביר ממנו למחשב (מהירות קריאה) עד 125 מגה בייט לשניה, כונן SSD מסוגל להעביר ממנו למחשב עד 500 מגה בייט לשניה, כמעט פי חמש. במהירות כתיבה (כששומרים קובץ כלשהו מהמחשב לכונן) ההפרש קצת יותר נמוך (אבל עדיין קיים הפרש משמעותי). עיקר השימוש באוצה"ח הוא במהירות קריאה, לכן אני חושב שתראה הפרש מאוד משמעותי לטובה.

עניו כמשה

הודעהעל ידי עניו כמשה » ו' מאי 07, 2021 1:49 am

יישר כח על התגובות

עוד רציתי לשאול באם קורה חלילה נזק לכונן יחליפו לי את האוצר לכונן אחר או שלא?

תא חזי
שמעתי שכוננים SSD אמנם פחות רגישים אבל כן יותר יכולים פתאום לשבוק חיים בלי הודעה מוקדמת מראש
איזה כוננים אתה מתכוון שיש להם אמא ואבא תביא דגמים ומחירים אם תוכל בבקשה

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' מאי 07, 2021 2:04 am

אחדד קצת את דבריי הנ"ל, בפרט אחרי דבריו של הרב תא חזי, שהמהירות שנגרם ע"י SSD הוא משתלם.

אין שום ספק, שאם מערכת ההפעלה של המחשב היא לא על SSD, אין שום ספק שתראה הבדל עצום לטובה כשתעבור לSSD.

אבל, אם מערכת ההפעלה נמצאת כבר על SSD, ואתה מתלבט האם לקנות SSD יותר גדול כדי שתוכל להעתיק לתוכו את כל האוצר, הרי שאל תצפה להבדל גדול במהירות.
(מנסיון, בעבר ושוב עכשיו: אחרי שהמחשב כבר ישב לי על SSD, עברתי לSSD יותר גדול, וכמעט לא ראיתי הבדל, הבדל קטנטן - כן, הבדל רציני - לא.
ואותם תוצאות כשבדקתי שוב עכשיו, להפעיל את האוצר מתוך המחשב, ולהפעיל את האוצר מתוך כונן חיצוני).

תוכלו אולי להתרשם מתוך ההסרטה בקישור https://www.dropbox.com/s/zs7811n4quehf ... t.wmv?dl=0

עניו כמשה

הודעהעל ידי עניו כמשה » ו' מאי 07, 2021 2:12 am

בגולה כתב:אחדד קצת את דבריי הנ"ל, בפרט אחרי דבריו של הרב תא חזי, שהמהירות שנגרם ע"י SSD הוא משתלם.

אין שום ספק, שאם מערכת ההפעלה של המחשב היא לא על SSD, אין שום ספק שתראה הבדל עצום לטובה כשתעבור לSSD.

אבל, אם מערכת ההפעלה נמצאת כבר על SSD, ואתה מתלבט האם לקנות SSD יותר גדול כדי שתוכל להעתיק לתוכו את כל האוצר, הרי שאל תצפה להבדל גדול במהירות.
(מנסיון, בעבר ושוב עכשיו: אחרי שהמחשב כבר ישב לי על SSD, עברתי לSSD יותר גדול, וכמעט לא ראיתי הבדל, הבדל קטנטן - כן, הבדל רציני - לא.
ואותם תוצאות כשבדקתי שוב עכשיו, להפעיל את האוצר מתוך המחשב, ולהפעיל את האוצר מתוך כונן חיצוני).

תוכלו אולי להתרשם מתוך ההסרטה בקישור https://www.dropbox.com/s/zs7811n4quehf ... t.wmv?dl=0

האמת שזה בדיוק הספק שלי
למחשב שלי יש כבר SSD פנימי למערכת הפעלה ורציתי לקנות כונן חיצוני ולהתקין עליו את האוצר
ועל זה חשבתי שזה יוסיף במהירות שלו כי אני לא מתקין את זה על המחשב אלא זה על הדיסק
ועל זה אני שואל האם יש הבדל בין האוצר שנמצא על SSD חיצוני לבין כונן רגיל חיצוני (בדווקא ולא על המחשב פנימי)

אכן התרשמתי מההסרטה ונראה שאין הבדל כמעט ממשי

השאלה שוב לגבי SSD חיצוני האם ישנו הבדל

אגב בתמיכה דווקא כן ממליצים על זה
השאלה אם למעשה זה מוסיף משהו או שזה סתם גימיק נחמד והוצאה לא מוכרת מה שנקרא

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' מאי 07, 2021 2:22 am

אם כמעט לא רואים הבדל בין כונן רגיל חיצוני לSSD הפנימי, כל שכן שכמעט לא נראה הבדל כשהSSD הוא בכלל חיצוני!

בעבר היה לי נייד ובתוכו רק SSD של 2 ג"ב עליו היה מערכת ההפעלה והאוצר.
עכשיו יש לי נייד עם SSD m.2 של 500 ג"ב, עליו מותקן מערכת ההפעלה, ובנוסף גם SSD רגיל של 2 ג"ב בתוכו נמצא אוצר החכמה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' מאי 07, 2021 3:24 am

אין דמיון בין קשיח רגיל לssd' אך לא כל הssd שווים. באופן כללי אלו של סמסונג נחשבים לטובים ביותר, אך יש כעת 3. t3 הוא הישן והאיטי ביותר עם מהירות של עד 450 מגביט לשניה. t5 באמצע עם מהירות עד 540, והחדיש ביותר t7 עם מהירות עד 1050! אך למען האמת ספק אם עבור תכנה כמו אוצר החכמה כדאי לשלם את המחיר המפולפל עבורה. אחת הסיבות העיקריות שאלה של סמסונג נחשבים לטובים יותר היא מה שנקרא mibfת מה הממוצע של תקלות, שכן אין כזה דבר שדיסק אף פעם לא מפסיק מכל סיבה שהיא, אך אלו של סמסונג, בפרט ה7 כמדומני יש לו ממוצע של 5 מליון שעות.
יש כמובן את הm.2 אך זה כבר מוגזם ויש כבר אחד עם מהירות של 6000 מגביט לשניה... כשבאוצר יהיו מליון ספרים אולי זה יהיה משמעותי.
דרך אגב,
הם מוגנים לנפילה של עש שני מטר וכן מפני התחממות יתר. סמסונג ממליצה להשתמש רק עם הכבלים שהיא מספקת שכן רק כך מובטחת המהירות המקסימלית, שכן יש הבדלים משמעותיים באיכות הכבלים השונים וכדאי לשים לב לכך.
דרך אגב ניתן לחסוך קצת כסף ולקנות ssd פנימי וקופסת איחסון, זה שוקל קצת יותר וקצת יותר שמן אך ניתן לחסוך קצת.

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » א' יוני 27, 2021 12:53 pm

.
נערך לאחרונה על ידי מגדל ב א' יוני 27, 2021 12:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מגדל
שם מלא: אלישע מגדל

הודעהעל ידי מגדל » א' יוני 27, 2021 12:54 pm

עניו כמשה כתב:מה אומרים

נאמרו כאן הרבה דברים לא מדוייקים, אך מכיוון שאינם נוגעים לשאלתך איני רואה עניין לטרוח ולפורטם.

לגופה של שאלה: בכל מערכת דיגיטלית ישנו צוואר בקבוק. לדוגמא, בפעולות חישוב מסובכות יכול להיות שצוואר הבקבוק יהא המעבד, הזכרון (לא אחסון) או הממשק.
אני אמנם לא בדקתי, אך אני סבור בסבירות קרובה לוודאי שאין צוואר הבקבוק של אוצר החכמה מהירות הקריאה של הכונן אלא הממשק ולכה"פ הזכרון, עכ"פ בגרסא אשר בה אני משתמש.
(והנה עתה בדקתי, הפעלתי את התוכנה ואימצתי אותה בתרגילים שונים, וההשפעה הייתה בעיקר על המעבד והזכרון, ואילו ההשפעה על הזכרון הייתה שולית).

כאשר אתה מתקין משהו כמו מערכת הפעלה, שהיא דבר כבד כשלעצמו, ועוד צריכה לפתוח חלקים שונים שלה בכל רגע ורגע, בוודאי שתראה הפרש בהתקנתה על SSD, ובפרט בהעלאתה הראשונית בעת הדלקת המחשב.
לעומת זאת, כאשר אתה מבצע חיפוש OCR בקבצים ששוקלים לכל היותר 10 מ"ב, לא לSSD הישועה. חבל על הכסף.

אם אתה באמת טרוד מעניין המהירות, הייתי מחפש מעבד חזק בפעולה חד ליבתית, זכרון אשר יתאים למעבד, וקונה כונן HDD גדול ומרווח.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יוני 27, 2021 4:48 pm

מגדל כתב:
עניו כמשה כתב:מה אומרים

נאמרו כאן הרבה דברים לא מדוייקים, אך מכיוון שאינם נוגעים לשאלתך איני רואה עניין לטרוח ולפורטם.

לגופה של שאלה: בכל מערכת דיגיטלית ישנו צוואר בקבוק. לדוגמא, בפעולות חישוב מסובכות יכול להיות שצוואר הבקבוק יהא המעבד, הזכרון (לא אחסון) או הממשק.
אני אמנם לא בדקתי, אך אני סבור בסבירות קרובה לוודאי שאין צוואר הבקבוק של אוצר החכמה מהירות הקריאה של הכונן אלא הממשק ולכה"פ הזכרון, עכ"פ בגרסא אשר בה אני משתמש.
(והנה עתה בדקתי, הפעלתי את התוכנה ואימצתי אותה בתרגילים שונים, וההשפעה הייתה בעיקר על המעבד והזכרון, ואילו ההשפעה על הזכרון הייתה שולית).

כאשר אתה מתקין משהו כמו מערכת הפעלה, שהיא דבר כבד כשלעצמו, ועוד צריכה לפתוח חלקים שונים שלה בכל רגע ורגע, בוודאי שתראה הפרש בהתקנתה על SSD, ובפרט בהעלאתה הראשונית בעת הדלקת המחשב.
לעומת זאת, כאשר אתה מבצע חיפוש OCR בקבצים ששוקלים לכל היותר 10 מ"ב, לא לSSD הישועה. חבל על הכסף.

אם אתה באמת טרוד מעניין המהירות, הייתי מחפש מעבד חזק בפעולה חד ליבתית, זכרון אשר יתאים למעבד, וקונה כונן HDD גדול ומרווח.

בהודעתי שמעליך כבר כתבתי את הדברים הבאים: אך למען האמת ספק אם עבור תכנה כמו אוצר החכמה כדאי לשלם את המחיר המפולפל עבורה. זאת בלי להכנס לפרטים הטכניים שאתה מפרט. היה יותר טוב לו היית נותן דוגמא מאחד הרוצה לסוע מב"ב לירושלים ומחפש לקנות עבור כך את הרכב המהיר ביותר. רכב כזה יהיה יקר ביותר אך חבל על הכסף כיוון שכל עוד המהירות המותרת היא 120 קמ"ש (לדוגמא), זה באמת לא משנה באיזה רכב הוא נוסע. אך מה שכן חשוב ומזה אתה מתעלם ושכן רצוי לקחת בחשבון זה אמינות הקשיח, וכאן אין בכלל מה להשוות, שכן הssd אמין פי כמה וכמה מהסיבה הפשוטה שאין בו חלקים נעים כמו בקשיח רגיל ששם יש פלטות המסתובבות כל הזמן במהירות גבוהה ויוצרות חום גבוה, שזו אבן נגף רצינית במוצרים דיגיטליים לכל סוגיהם, לעומת זאת בssd אין דבר נע. וכפי שציינתי הוא גם עמיד יותר בפני נפילות וחבטות ודבר נוסף שיכול להיות בעל משמעות: הוא קטן ודק ושוקל ממש גרמים ספורים ולשם הפעלתו מספיר usb c לעומת רוב הקשיחים הדורשים חיבור מיוחד המספק מתח.
באתר אמזון תחת ביקורת הקוראים אין קשיח רגיל שהוא ממש אמין ביותר.

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ה' נובמבר 25, 2021 6:11 pm

אני משתמש בSSD ונהנה מאוד

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ה' נובמבר 25, 2021 8:02 pm

הוד_והדר כתב:אני משתמש בSSD ונהנה מאוד

מדבר על SSD בתוך המחשב, נושא האשכול, או SSD חיצוני?

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ה' נובמבר 25, 2021 9:01 pm

בגולה כתב:
הוד_והדר כתב:אני משתמש בSSD ונהנה מאוד

מדבר על SSD בתוך המחשב, נושא האשכול, או SSD חיצוני?

אני דוקא משתמש בSSD בשתיהם.

אבל האוצר החכמה על כונן חיצוני.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' נובמבר 26, 2021 1:50 am

ואתה רואה הפרש גדול מדיסק רגיל לSSD ?

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ו' נובמבר 26, 2021 3:09 pm

במהירות? כן. אבל לא זה היה עיקר הסיבה אצלי.

בגולה

הודעהעל ידי בגולה » ו' נובמבר 26, 2021 5:02 pm

אכן, המעלה העיקרית מן הסתם שלא מתקלקל מהר כל כך.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ו' נובמבר 26, 2021 8:23 pm

בגולה כתב:אכן, המעלה העיקרית מן הסתם שלא מתקלקל מהר כל כך.

אכן שאינו מתקלקל כל כך מהר, אבל מאידך גיסא אם ח"ו מתקלקל, נופל או נשבר, אזי הדבר אבוד לגמרי ואין מה לעשות לשחזר הקבצים....

משא"כ בדיסק הרגיל, התקלה בו יותר שכיח, אבל יש אופנים ותוכניות שונות האיך לשחזר הקבצים אם הדיסק מתקלקל, כל עוד עדיין יש בו קוסטא דחיותא או הבלא דגרמי....

חזור אל “אוצר החכמה - תמיכה טכנית”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 25 אורחים