מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איך להודות על הרע?

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
שייף נפיק

איך להודות על הרע?

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' אוגוסט 23, 2018 12:17 am

שאלה שמפריעה לי כבר זמן רב.
בשנים האחרונות מאוד נכנס הענין (מגידים שונים, הרב ארוש מדבר על זה הרבה מאוד, וראיתי מעשים נפלאים מהענין הזה אצל ר' מיילך בידרמן) שאדם יודה לקב"ה על הרע שקורה לו, או על שחסר לו, ובזכות זה דוקא יוושע. לי הקטן זה מאוד צורם לי, ואסביר, ודאי שצריך להודות על הרע, ואפילו נתקנה ברכה - ברוך דיין האמת, אבל המשמעות היא להודות לקב"ה יותר מלשון הודאה באשמה, צידוק הדין, אני מכיר שאירע לי דבר לא טוב, אבל הקב"ה הוא דיין האמת, ואני מודה בכך שהוא דיין אמת ודינו אמת, וודאי שאם כך החליט הרי שכך הוא הטוב ביותר, והיהדות מלאה מזה, 'אודך ה' כי אנפת בי' 'צרה ויגון אמצא ובשם ה' אקרא' וכהנה רבות,
דא עקא, שיש צורה לתפילה, ולבוא לקב"ה ולהגיד בשמחה ובטוב לב 'תודה לקב"ה שהוא עושה לי ככה וככה רע' זה ממש לא נשמע טוב, סוג של פתיחת פה לשטן ח"ו, כאילו שמח בצרה, וגם לא צורה של כבוד כלפי מעלה ,
ידוע מעשה המובא בקדמונים על זה שצריך לבקש בצורה נכונה וברורה, שהיה אחד שהלך בדרך וביקש מהקב"ה חמור לדרך, ועבר שם שר נכרי שנולד לאתונו חמור וציוה על היהודי להרכיבו על כתיפיו, והמסר ברור, הקב"ה מלכו של עולם, וצריך לבקש בצורה מכובדת וראויה, לענ"ד זה לא נראה מכובד כל כך, לבוא ולהודות על הרעה, רע מגיע בדרך כלל למטרה מסוימת, לעורר לתשובה, לעונש, ולבוא ולהתעלם ולעשות מזה שמחה והודאה נראה מוזר.
וחלבד זה, אפס' זה נראה שפראך חדש קצת, לא שמעתי כהנה מרבותינו (אשר בחסדי השי"ת זכיתי לשמוע רבות) דבר זה, ואם קבלה היא ממקום קדוש יהלכון ניחא. ואם לא אדעה.
ןאקווה לתשובתכם וחוות דעתכם. אני פשוט רוצה לדעת למעשה כלפי, אם ראוי לנהוג כן או לא.
בידידות.

מחולת המחנים

Re: איך להודות על הרע?

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' אוגוסט 23, 2018 1:11 am

אודך כי עניתני ותהי לי לישועה.

אודך ה' כי אנפת בי ישוב אפך ותנחמני, עיין נדה דף ל"א ע"א.

ברכות דף ס' ע"ב, "על בשורות רעות אומר ברוך דיין האמת, אמר רבא לא נצרכא אלא לקבולינהו בשמחה".

רמב"ם פ"י מהל' ברכות ה"ג
"וחייב אדם לברך על הרעה בטוב נפש כדרך שמברך על הטובה בשמחה שנאמר ואהבת את ה' אלקיך וגו' ובכל מאדך. ובכלל אהבה היתירה שנצטוינו בה שאפילו בעת שייצר לו יודה וישבח בשמחה".

שו"ע או"ח סי' רכ"ב ס"ג
"חייב אדם לברך על הרעה בדעת שלמה ובנפש חפצה כדרך שמברך בשמחה על הטובה כי הרעה לעובדי השם היא שמחתם וטובתם כיון שמקבל מאהבה מה שגזר עליו השם נמצא שבקבלת רעה זו הוא עובד את השם שהיא שמחה לו".

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ה' אוגוסט 23, 2018 1:19 am

רוב המקורות גם הבאתי, השאלה באיזה צורה עושים את זה, להכיר שזה טוב כן, אבל היום מודים כאילו שמחים ברעה, ומסתכלים על החלק הרע שבזה.
אה, שכחתי אני מודה לקב"ה כמה טוב לי שלא קראת את הודעתי בעיון אלא רק את הכותרת...

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' אוגוסט 23, 2018 6:10 am

בעז"ה

יש כאן שתי נושאים, אחד ברמת ההכרה והידיעה (הן הכלליים, והן בעת צרה) והשני בהרגשה בעת צרה.

כל יהודי צריך לדעת שלוש ידיעות: א. בורא עולם עושה את הכל, הוא הסיבה להכל ואין עוד. ב. הקב"ה הוא שופט צדק, ואם הוא עשה לאדם יסורים, זה מגיע לו מפני שחטא, ככתוב הצור תמים פועלו וכו' כי בורא עולם מצד עצמו הוא מטיב בלי גבול ומדה. ג. כהקב"ה מביא יסורים, זה תיקון החטא, וע"י תיקון החטא האדם יוכל לזכות לטוב ה', וכפי שכתוב בתורה וידעת כי כאשר ייסר איש את בנו כן ה' אלוקיך מייסרך. (וגם ידיעה זו משולבת יחד עם הידיעה הקודמת, כי אם האדם היה צדיק גמור הרי שהוא היה ראוי לטוב ה' מיד כמו אדם הראשון קודם החטא, ורק האדם באשמתו המיט על עצמו את הצורך לקבל תיקון כדי לזכות בטוב, ככתוב מפי העליון וכו'. ולכן ידיעה ג' היא קומה נוספת על ידיעה ב').
כשבורא עולם מייסר אדם, הוא צריך להכיר בכל הידיעות הללו. אבל בהרגשה יש כמה אבחנות שהם תלויים לפי עוצם ההכרה שלו בידיעות הללו.

כשהאדם מקבל יסורים מהקב"ה, יש לו שני תחומים שהנפש צריכה ישוב. 1. מי עשה לי את זה, וע"ז באה התשובה: הקב"ה. 2. למה הוא עשה לי את זה (טרוניא וכעס כלפי הבורא), וע"ז באה התשובה: אתה חטאת, ומגיע לך טיפול, ותכלית הטיפול היא להטיב לך. מה שבעיקר מוריד את היכולת להתלונן על הקב"ה למה אתה עושה לי רע, זה העובדה שהאדם חטא ומגיע לו עונש. האמור עד הנה, מביא את האדם להכנעה לפני ה', הקב"ה אני יודע שעשית לי את זה, ואין לי תלונות. אדם במצב כזה הוא אדם האומר 'צדיק הוא ה' כי פיהו מריתי'.

אבל יש שלב שהוא מרומם יותר. האדם המתייסר יש לו שני אפשריות (תאורטיות. כי נפשית הוא נמצא באחת מהם), או להתמקד בכאב הנוכחי ולומר בורא עולם כואב לי, אבל אין לי טענות עליך, כי אני חטאתי ואתה צודק, כאמור לעיל. או לומר בורא עולם למרות שכואב לי אני אומר לך תודה רבה כי אני יודע שאתה נותן לי יסורים שעל ידי כך יהיה לי טוב. זו מדריגה מרוממת הרבה יותר, וזו כעין שאמרו ואהבת את ה' אלוקיך וכו' וכעין שדרשו בכל מדה ומדה שהוא מודד לך. דהיינו שהאדם גם ברגעים של יסורים כואבים, הוא מסוגל להתרומם מהמצב הנוכחי בו הוא שרוי, ולאהוב את ה' כי הוא מטיב לו ע"י טיפול אלוקי.

בסיכום הענין: יש שני ענינים ברגעים של יסורים. א. צידוק הדין, זה הדרישה הבסיסית שהאדם יכיר שהכל מהבורא ית' ואין לו מה להתלונן כלפי הבורא כי במעשיו הביא את עצמו לידי צורך בטיפול. ב. אהבת ה' בכל מצב, מתוך התבוננות על תכלית הסיבה למה הקב"ה עושה יסורים. בצידוק הדין האדם מוטרד מהווה, באהבת ה' האדם מסוגל לאהוב את בורא עולם גם במצב של יסורים מתוך התבוננות על העתיד.

צידוק הדין הוא ענין פחות מאהבת ה', אבל הוא קרוב יותר לרוב בני אדם. אצלינו יש קצת עירבוב בדברים, אבל באמת צריך לסדר את הידיעות ואת ההרגשות על מתכונתם, ומתוך כך לעבוד את ה'.

להשלמת הענין, הנה ציטוט דברים מתוך רבינו הרמח"ל. 'אמנם כדי שלא תהיינה הצרות והדוחקים קושי ומניעה אל האהבה, יש לאדם להשיב אל עצמו ב' תשובות: האחת מהן שוה לכל נפש, והשניה לחכמים בעלי הדעה העמוקה. האחת היא כל מאי דעבדין מן שמיא לטב (ברכות ס, ב), וזה כי אפילו הצער ההוא הדוחק הנראה בעיניו רעה, איננו באמת אלא טובה אמתית, וכמשל הרופא החותך את הבשר או את האבר שנפסד כדי שיבריא שאר הגוף ולא ימות, שאף על פי שהמעשה אכזרי לכאורה, אינו אלא רחמנות באמת להטיבו באחריתו, ולא יסיר החולה אהבתו מהרופא בעבור זה המעשה, אלא אדרבא יוסיף לאהבה אותו כן הדבר הזה, כשיחשוב האדם שכל מה שהקדוש ברוך הוא עושה עמו לטובתו הוא עושה, בין שיהיה בגופו, בין שיהיה בממונו, ואף על פי שהוא אינו רואה ואינו מבין איך זה הוא טובתו, ודאי טובתו הוא, הנה לא תחלש אהבתו מפני כל דוחק או כל צער אלא אדרבא תגבר ונוספה בו תמיד'.

במסתרים

Re:

הודעהעל ידי במסתרים » ה' אוגוסט 23, 2018 6:35 am

מחולת המחנים כתב:אודך כי עניתני ותהי לי לישועה.

איך הגיע כאן פסוק זה

מחולת המחנים

Re: Re:

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' אוגוסט 23, 2018 1:40 pm

במסתרים כתב:

איך הגיע כאן פסוק זה

עיין מדרש שוח"ט שם, (והיא הגמ' בנדה דלעיל).

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ה' אוגוסט 23, 2018 9:20 pm

הרב ישא ברכה ייש"כ

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' אוגוסט 23, 2018 10:27 pm

שייף נפיק כתב:שאלה שמפריעה לי כבר זמן רב.
בשנים האחרונות מאוד נכנס הענין (מגידים שונים, הרב ארוש מדבר על זה הרבה מאוד, וראיתי מעשים נפלאים מהענין הזה אצל ר' מיילך בידרמן) שאדם יודה לקב"ה על הרע שקורה לו, או על שחסר לו, ובזכות זה דוקא יוושע. לי הקטן זה מאוד צורם לי, ואסביר, ודאי שצריך להודות על הרע, ואפילו נתקנה ברכה - ברוך דיין האמת, אבל המשמעות היא להודות לקב"ה יותר מלשון הודאה באשמה, צידוק הדין, אני מכיר שאירע לי דבר לא טוב, אבל הקב"ה הוא דיין האמת, ואני מודה בכך שהוא דיין אמת ודינו אמת, וודאי שאם כך החליט הרי שכך הוא הטוב ביותר, והיהדות מלאה מזה, 'אודך ה' כי אנפת בי' 'צרה ויגון אמצא ובשם ה' אקרא' וכהנה רבות,
דא עקא, שיש צורה לתפילה, ולבוא לקב"ה ולהגיד בשמחה ובטוב לב 'תודה לקב"ה שהוא עושה לי ככה וככה רע' זה ממש לא נשמע טוב, סוג של פתיחת פה לשטן ח"ו, כאילו שמח בצרה, וגם לא צורה של כבוד כלפי מעלה ,
ידוע מעשה המובא בקדמונים על זה שצריך לבקש בצורה נכונה וברורה, שהיה אחד שהלך בדרך וביקש מהקב"ה חמור לדרך, ועבר שם שר נכרי שנולד לאתונו חמור וציוה על היהודי להרכיבו על כתיפיו, והמסר ברור, הקב"ה מלכו של עולם, וצריך לבקש בצורה מכובדת וראויה, לענ"ד זה לא נראה מכובד כל כך, לבוא ולהודות על הרעה, רע מגיע בדרך כלל למטרה מסוימת, לעורר לתשובה, לעונש, ולבוא ולהתעלם ולעשות מזה שמחה והודאה נראה מוזר.
וחלבד זה, אפס' זה נראה שפראך חדש קצת, לא שמעתי כהנה מרבותינו (אשר בחסדי השי"ת זכיתי לשמוע רבות) דבר זה, ואם קבלה היא ממקום קדוש יהלכון ניחא. ואם לא אדעה.
ןאקווה לתשובתכם וחוות דעתכם. אני פשוט רוצה לדעת למעשה כלפי, אם ראוי לנהוג כן או לא.
בידידות.

יפה כתבת. אני אישית חושב שיש מה לשמוע אצל הנזכרים, אך הגישה הזו לדעתי שגויה, וכפי שטענתי גדולה מזו באשכול אחר:
viewtopic.php?f=17&t=28685#p297131

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אוגוסט 24, 2018 12:56 am

בספר התניא יש כמה מהלכים איך לבאר ענין זה.

ראה בלקו"א פרק כו; אגרת התשובה פרק יב; אגרת הקודש סימן יא; וכמדומה שיש עוד ואיני זוכר כרגע (אולי גם אגרת הקודש סימן כב).

צביב

הודעהעל ידי צביב » ו' אוגוסט 24, 2018 1:58 am

מזמור לדוד, ( תהלים ג) מזמור לאסף ( תהלים עט)
למדו מכאן שיש להודות על מעט הטובה שבתוך הפורענות, ובזה רואה השגחת ה' בפורענות, ומתעורר לתפילה,

בעבודה זרה דף ד' שהפורענות לישראל מעט מעט, כדי לתקנם, וגם בתפילה אפשר להמתיק הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 24, 2018 6:42 am

מצורף קובץ משו"ת באר אליהו (כץ) ח"ג סימן נה בענין איחול מזל טוב, ובפרט מה שנוגע לאשכול ראוי לעיין בעמ' פ"ט ד"ה אלא שהמון.
קבצים מצורפים
שות באר אליהו ג.PDF
(1.72 MiB) הורד 482 פעמים

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » א' אוגוסט 26, 2018 2:28 pm

אני מבין שאין תשובה נורמלית.
למה בשום מקום בחז"ל לא מצינו הנהגה כזו?
ואיך אהרון הכהן 'וידום אהרון' לפי כל המגידים הנ"ל היה לו לזעוק הודאות עצומות כלפי מעלה?...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוגוסט 26, 2018 2:39 pm

הרב שייף נפיק, לכאורה דבריך פשוטים ומסתברים, שאכן יש להודות על ה'רע', אבל בסגנון שונה מאשר מודים על ה'טוב'.

ואיני יודע בדיוק מה אמרו ה'מגידים', וכתבת גם שזה נפק"מ לך למעשה, ואולי אם היית יותר מפרט מה אמרו וכו' היה יותר קל לדון האם זה נכון ומעשי.

רק אציין שזכור לי (כמדומני מהספר 'סיפורי חסידים' של הגרש"י זוין) שהיה איזה צדיק שאמר על 'וידום אהרן', שמדרגת דוד המלך היתה גדולה עוד יותר, שבו נאמר 'למען יזמרך כבוד ולא ידום'! ולא התעמקתי בכוונת הדברים, ואיני אלא מראה מקום.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' אוגוסט 26, 2018 2:46 pm

ובספר השיחות (ליובאוויטש) תש"ה ע' 7:

מקבל היסורים באהבה אמנם "מקבל הכל במנוחה ובאמונה, על דרך 'צריך לקבל בשמחה'"; אבל הרי, 'לקבולי בשמחה' אין משמעותו לצאת בריקוד…

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוגוסט 26, 2018 8:05 pm

אפשר שיש לזה מקורות גם משאינם בני ברית מתורות שונות של חכמי האומות התאוריה גורסת ככה העולם כולו מלא באנרגיה חיובית שמגיע עד אליך ונעצרת בגלל שאתה באנרגיה שלילית ברגע שאתה מדבר בצורה חיובית אז ממילא האנרגיה החיובית שבעולם מתפשטת אליך.
כשזה מגיע ליהדות התאוריה עוברת המרה ודו''ק

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' אוגוסט 26, 2018 8:15 pm

מענה איש כתב:אפשר שיש לזה מקורות גם משאינם בני ברית מתורות שונות של חכמי האומות התאוריה גורסת ככה העולם כולו מלא באנרגיה חיובית שמגיע עד אליך ונעצרת בגלל שאתה באנרגיה שלילית ברגע שאתה מדבר בצורה חיובית אז ממילא האנרגיה החיובית שבעולם מתפשטת אליך.

אולי תסביר קצת יותר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 26, 2018 8:17 pm

מענה איש כתב:אפשר שיש לזה מקורות גם משאינם בני ברית מתורות שונות של חכמי האומות התאוריה גורסת ככה העולם כולו מלא באנרגיה חיובית שמגיע עד אליך ונעצרת בגלל שאתה באנרגיה שלילית ברגע שאתה מדבר בצורה חיובית אז ממילא האנרגיה החיובית שבעולם מתפשטת אליך.

זאת אומרת לדבריך שאנו לוקחים את תאוריות הגויים, או בלשון אחרת את התורות שלהם ועושים להם גיור לדת היהדות?

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוגוסט 26, 2018 11:15 pm

דברי הבן יהוידע במעשה דר''ע והחמור

בן יהוידע.jpg
בן יהוידע.jpg (21.27 KiB) נצפה 16541 פעמים

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » א' אוגוסט 26, 2018 11:56 pm

זאב ערבות כתב:

זאת אומרת לדבריך שאנו לוקחים את תאוריות הגויים, או בלשון אחרת את התורות שלהם ועושים להם גיור לדת היהדות?

'גיור' היא לא המילה הנכונה, הרעיון הוא שכל החכמה שבעולם נמצאת בתורה הקדושה.

מצורף דוגמא להנ''ל מתוך ספר מעשה חושב להרב לוי יצחק הלפרין
מעשה חושב.pdf
(327.77 KiB) הורד 538 פעמים

המאמר המלא בשו''ת מעשה חושב חלק ז סימן יא

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 27, 2018 12:26 am

לדבריך בהודעה לעיל החכמה באה מהגויים ועברה "הסבה" ליהדות, כעת אתה כותב שכל החכמות נמצאות בתורה. אז מה המקור לאותו רעיון של אנרגיה שהבאת?

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ב' אוגוסט 27, 2018 12:52 am

אני בעניותי, למרות שנעזרתי רבות!!! בספר הנ"ל שעריו בתודה.
מכל מקום, אמרתי לעצמי, עוד לפני שאני מודה על הרעה, בא נודה על הטובה שאני/אנחנו מוקפים בה, ועצם הדבר לפתוח את העיניים ולראות שאין יום! בלי טובה/ טובות חדשות מהקב"ה, זה נותן לאדם הרגשה מאוד טובה, ומכניס אותו לשמחה.
ועומק הדבר, שמטבע הדברים האדם מכונס בתוך הצרה שלא תבוא, ואינו נותן אל ליבו שיש לו הרבה טוב. מאידך, כאשר מודה הוא על הטובות [ואין כוונתי רק לטובות ה"תמידיות" כביכול], אזי רואה הוא שישנו מכלול, הוא מוקף בהמון! חסדים, ויש לו גם התמודדות כזו או אחרת. זה נותן לאדם תחושה מרוממת.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 27, 2018 1:29 am

ההוא דאמר כתב:אני בעניותי, למרות שנעזרתי רבות!!! בספר הנ"ל שעריו בתודה.
מכל מקום, אמרתי לעצמי, עוד לפני שאני מודה על הרעה, בא נודה על הטובה שאני/אנחנו מוקפים בה, ועצם הדבר לפתוח את העיניים ולראות שאין יום! בלי טובה/ טובות חדשות מהקב"ה, זה נותן לאדם הרגשה מאוד טובה, ומכניס אותו לשמחה.
ועומק הדבר, שמטבע הדברים האדם מכונס בתוך הצרה שלא תבוא, ואינו נותן אל ליבו שיש לו הרבה טוב. מאידך, כאשר מודה הוא על הטובות [ואין כוונתי רק לטובות ה"תמידיות" כביכול], אזי רואה הוא שישנו מכלול, הוא מוקף בהמון! חסדים, ויש לו גם התמודדות כזו או אחרת. זה נותן לאדם תחושה מרוממת.

מי לנו כהרמב"ם, והנה בפירוש המשניות לברכות פ"ט מ"ג ומ"ה מבאר ענין זה ובפרט יש לציין מה שכותב במ"ה: ולפיכך יכונן האדם מחשבתו ויתפלל לה' שיהיה כל מה שיגיע אליו בעולם מרעותיו וטובותיו סיבה להשגת ההצלחה האמתית! (שמעתי מהגר"ש ברעוודה).
קבצים מצורפים
רמבם - משנה ברכות.pdf
מהדורת המאור
(1.21 MiB) הורד 382 פעמים

ההוא דאמר

הודעהעל ידי ההוא דאמר » ב' אוגוסט 27, 2018 9:36 am

בהמשך לדבריו של הרב זאב ערבות:
הא לנו לשונו הנפלא של השו"ע [או"ח רכג, ג]:
חַיָּב אָדָם לְבָרֵךְ עַל הָרָעָה בְּדַעַת שְׁלֵמָה וּבְנֶפֶשׁ חֲפֵצָה, כְּדֶרֶךְ שֶׁמְּבָרֵךְ עַל הַטּוֹבָה, כִּי הָרָעָה לְעוֹבְדֵי הַשֵּׁם הִיא שִׂמְחָתָם וְטוֹבָתָם, כֵּיוָן שֶׁמְּקַבֵּל מֵאַהֲבָה מַה שֶּׁגָּזַר עָלָיו הַשֵּׁם. נִמְצָא שֶׁבְּקַבָּלַת רָעָה זוֹ הוּא עוֹבֵד אֶת הַשֵּׁם, שֶׁהִיא שִׂמְחָה לוֹ.

אבל כוונתי לעיל היתה, שהדרגה הראשונה, היא קודם כל להודות על הטוב, ולאחר מכן לטפס עוד קומה ולהגיע להודות על הרע.
שנזכה להראנו ה' חסדך.

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ג' אוגוסט 28, 2018 5:16 am

מחולת המחנים כתב:
במסתרים כתב:

איך הגיע כאן פסוק זה

דרשו עניתני מלשון עינוי?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' אוגוסט 28, 2018 9:41 am

כן.
וכמו שכתוב "אודך ה' כי אנפת בי ישוב אפך ותנחמני" וכן פירש המלבי"ם על אתר.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ו' אוגוסט 31, 2018 2:28 am

בבית פרשיסחא (הרר"ב, חידושי הרי"ם, ישמח ישראל מאלכסנדר, ודברי ישראל ממודז'יץ) היו דורשים על הפסוק בתהלים (קו, מד) "וירא בצר להם בשמעו את רנתם", אימתי הקב"ה רואה בצרתם של ישראל, כשהם מהללים ומודים על הצרה (מלשון רנה), ואז הם זוכים לישועה, וכן נמצא פירוש זה בליקוטי מוהר"ן מברסלב ובספרי מהר"ש קלוגר ולמעלה בקודש.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ו' אוגוסט 31, 2018 3:03 pm

האם תוכל להצביע איפה מופיע פירוש זה בספרי מוהר''ן?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' ספטמבר 04, 2018 3:33 pm

שבע כתב:האם תוכל להצביע איפה מופיע פירוש זה בספרי מוהר''ן?

ליקוטי מוהר"ן חלק א תורה מב
וַיַּרְא בַּצַּר לָהֶם בְּשָׁמְעוֹ אֶת רִנָּתָם וְכוּ', הִנֵּה עַל יְדֵי נְגִינָה, נִמְתָּקִין הַדִּינִין

ועיין ספר המדות ערך ישועה.

שבע

הודעהעל ידי שבע » ג' ספטמבר 04, 2018 4:45 pm

אני לא מוצא שם את הרעיון מבית-מדרשו של הר' ארוש

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ד' מאי 05, 2021 10:54 am

שבע כתב:אני לא מוצא שם את הרעיון מבית-מדרשו של הר' ארוש

https://breslev.media/?p=6487 כאן האריך בזה

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' מאי 27, 2021 12:13 pm

דרומי כתב:זכור לי (כמדומני מהספר 'סיפורי חסידים' של הגרש"י זוין) שהיה איזה צדיק שאמר על 'וידום אהרן', שמדרגת דוד המלך היתה גדולה עוד יותר, שבו נאמר 'למען יזמרך כבוד ולא ידום'! ולא התעמקתי בכוונת הדברים, ואיני אלא מראה מקום.

לא זכיתי להבין דבריו כלל, הלוא מפורש שם בפסוקים שעבור זה, כדי שיוכל לזמר ולא לידום, מבקש דוד שה' יושיעו מצרותיו [ובלי זה "רק" ידום כמו אהרן]: אֵלֶיךָ ה' אֶקְרָא וְאֶל אֲדֹנָ-י אֶתְחַנָּן. מַה בֶּצַע בְּדָמִי בְּרִדְתִּי אֶל שָׁחַת הֲיוֹדְךָ עָפָר הֲיַגִּיד אֲמִתֶּךָ. שְׁמַע ה' וְחָנֵּנִי ה' הֱ‍יֵה עֹזֵר לִי. הָפַכְתָּ מִסְפְּדִי לְמָחוֹל לִי פִּתַּחְתָּ שַׂקִּי וַתְּאַזְּרֵנִי שִׂמְחָה. לְמַעַן יְזַמֶּרְךָ כָבוֹד וְלֹא יִדֹּם ה' אֱלֹהַי לְעוֹלָם אוֹדֶךָּ.

[ואולי יש שם איזה פירוש במפרשים שלפיו אפשר לקיים ווארט זה].

אמנם יש גמרא בעירובין (יט, א) על פסוק בתהלים שאומרת להדיא:

"אמר רבי ירמיה בן אלעזר, בא וראה שלא כמדת הקב"ה מדת בשר ודם. מדת בשר ודם מתחייב אדם הריגה למלכות מטילין לו חכה לתוך פיו כדי שלא יקלל את המלך. מדת הקב"ה אדם מתחייב הריגה למקום שותק שנאמר (תהלים סה, ב) לך דומיה תהלה, ולא עוד אלא שמשבח שנאמר תהלה, ולא עוד אלא שדומה לו [וי"ג "עליו", או "מעלה עליו"] כאילו מקריב קרבן שנאמר (שם) ולך ישולם נדר".

ובאמת הוא פלא כי הגמרא אומרת זאת כדבר הרגיל ומצוי בכל אדם, ואינו דרגה, וצ"ע.

ויש לומר שבדיוק בגלל הקושי הזה אומרת הגמרא מיד ש"היינו דברי ריב"ל", שהוא דיבר על עולם האמת:

"היינו דאמר רבי יהושע בן לוי, מאי דכתיב (תהלים פד, ז) עוברי בעמק הבכא מעין ישיתוהו גם ברכות יעטה מורה, עוברי אלו בני אדם שעוברין על רצונו של הקב"ה, עמק שמעמיקין להם גיהנם, הבכא שבוכין ומורידין דמעות, [מעין ישיתוהו] כמעיין של שיתין, גם ברכות יעטה מורה שמצדיקין עליהם את הדין ואומרים לפניו רבונו של עולם יפה דנת יפה זכית יפה חייבת ויפה תקנת גיהנם לרשעים גן עדן לצדיקים".

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ו' מאי 28, 2021 2:56 am

השואלים דלעיל מתייחסים לברר האם הודאה על הרעה אפשרית להיות באותו סגנון של הודאה על הטובה.

אך לדידי תמוה לי, שזה יכול אף להיראות כעזות וחוצפה.
דומה הדבר לאב הגוער ומכה בבנו, והבן צוחק כנגדו ואף מפזם שירה. אין לך חוצפה גדולה מזו.
כשהקב"ה מכה אותנו, צריך להיכנע למכה, על כל גל וגל להכניע את הראש. וכשרוקדים ואומרים 'מזמור לתודה' 'טוב לי שרע לי', מלבד הגיחוך יש כאן לכאורה חוצפה כלפי שמיא.

כמדומני שבכל המקורות דלעיל, רואים שצריך להאמין שבתוך הרעה מסותרת איזה טובה אחרת. מפסידים כאן ומרוויחים שם (קוטעים את הרגל ומרוויחים את הגוף). אבל לא שכאילו ציפינו ואנו כה שמחים ועליזים בשעה שהקב"ה שופט אותנו לרעה מדי פעם.

צ"ע

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ו' מאי 28, 2021 3:22 am

דודי צח כתב:כמדומני שבכל המקורות דלעיל, רואים שצריך להאמין שבתוך הרעה מסותרת איזה טובה אחרת. מפסידים כאן ומרוויחים שם (קוטעים את הרגל ומרוויחים את הגוף).

ללא קשר לגוף ההנהגה הנידונה כאן, הערה זו אינה מדויקת. יש מקורות נאמנים לכך שבשורש הדברים הרע עצמו יש בו טובה, ולא שהוא רע הכרחי לתכלית טובה. וכפי שנדון לאחרונה באשכול סמוך.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' מאי 28, 2021 9:24 am

מן הסתם יש מקורות נאמנים עכ"פ גם למה שכתב דודי צח.

איה האשכול הסמוך?

לענד

הודעהעל ידי לענד » ו' מאי 28, 2021 10:13 am

במסתרים כתב:
מחולת המחנים כתב:
במסתרים כתב:

איך הגיע כאן פסוק זה

דרשו עניתני מלשון עינוי?

מצינו הרבה מקורות לפי זה, דאודך כי עניתני הוא שבח להשי"ת על הצרה, עי' דרשות חת"ס (חנוכה דף ס"ו ע"א) בית הלוי (פ' בשלח ד"ה אז ישיר), וכן בכמה ספרי חסידות, ראה באר מים חיים (פ' ויגש ד"ה א"י ויזבח), קדושת לוי (פ' מקץ ד"ה ובגפן), ועוד

אמנם עי' בסידור רבי שבתי סופר מפרעמסלא (הלל) שהביא דברי הרד"ק דאודך פי' אודה אותך כי עניתני בקראי אליך מן המצר, וכ' וכתבתי זה כדי לבטל דעת הטועים ששמעתי שמפרשים עינתני מענין ענוי, ונותנים טעם לפגם שהוא כמו נותן הודאה על הרע, מפני שחייב אדם לברך על הרעה כשם שמברך על הטובה, ולפי טעותם היה צריך להנקד העי"ן החיר"ק והנו"ן דגושה

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' מאי 28, 2021 11:04 am

צופה_ומביט כתב:איה האשכול הסמוך?
viewtopic.php?f=51&t=56026

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' מאי 30, 2021 1:19 am

צופה_ומביט כתב:מן הסתם יש מקורות נאמנים עכ"פ גם למה שכתב דודי צח.

ודאי, כי שניהם אמת.
וכבר העירו שזהו ההבדל בין עובדא דרע"ק שאמר כל דעביד רחמנא לטב עביד, שכבתה נרו וכו' בשביל הצלה מדבר אחר, ובין עובדא דנחום שאמר גם זו לטובה, שהרע עצמו נתברר כטוב.

חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 31 אורחים