מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם מותר לראות סרטונים חינוכיים או של חתונות אדמורי"ם וכדומה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות
שם מלא: זאב וגנר

האם מותר לראות סרטונים חינוכיים או של חתונות אדמורי"ם וכדומה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 11, 2018 5:20 pm

בספר חדש הנקרא עבודה זרה בפאות מופיע הקטע הבא:
הגיע לשולחנינו סירטון (6 דקות) ובו מומחה (שומר מצוות) המתאר מחקר מרתק בענין ההילות, בדקה האחרונה נראה תוצאה מפעימה אודות חבישת פאה כנגד חבישת מטפחת...
בדקנו את רמת האמינות של המחקר, ומשנתברר לנו אמיתותו (כמו"כ נתברר לנו שעצם הנושא אומת על ידי מומחים, והגדול ביניהם פרופסור אריק נוה מאונברסיטת ב"ש [וחזר בתשובה עקב כך]) - כיון שכך אנו רואים לנכון להציע זאת בפני הציבור.
מכיון שאיננו רוצים 'לדחוף' חומר, על כן לא נשלח זאת עתה, אלא מחר בשעה זו בע"ה. ומי שלא חפץ בזה, ישלח לנו ביממה זו הודעה, ואליו לא נשלח.
הערה: לעצם הענין של ראיית סירטון - ישאל השואל הרי אין היתר לראות סרטים?...
ובכן, בעבר פורסם סירטון מבית מאורות הדף היומי על עשיית העירוב בק"ס, וסירטון על תהליך השחיטה, ועוד כיו"ב, ואמר בזה מורה הוראה שהגדר שקיבל ממרן שבה"ל זצ"ל הוא - שסירטון הבא ללמד דבר, כגון היאך לחנך תלמיד שיש לו תסמונת דאון וכיו"ב, אין חשש.
כפי שהבנו מדבריו גדר הדבר הוא, כל סירטון שלא גורר אחריו שום 'יצר' לראות עוד סירטון, - כגון שהוא חומר לימודי כנ"ל, אינו בכלל האיסור.
חשוב להדגיש - לא כלול בהיתר הנ"ל ראיית ענייני מצוה כמו הלוויתו של הרב ש"ך, או חתונת בנו של האדמו"ר מבעלזא וכיו"ב, כיון שזה כבר 'סרט' לכל דבר, על אף שהוא שייך לקדושה, - משום שאינו חומר לימודי יש בזה את ה'ארס' של ריתוק מערכת הדמיון - והארס הזה גורר את האדם לעבור מסרט לסרט עד הסוף הברור. עד כאן כפי שהבנתי מדבריו.

שמש

Re: האם מותר לראות סרטונים חינוכיים או של חתונות אדמורי"ם וכדומה

הודעהעל ידי שמש » ג' דצמבר 11, 2018 5:37 pm

מלבד שאין למדין הלכה מדברים שכאלה (כ"ש כשמדובר בשטויות), עצם הנושא (של ההילות האלה) כמובן שלא אומת מעולם אלא הופרך (בין היתר ע"י ג'יימס רנדי שהוזכר לאחרונה בפורום).
בנוסף, אריק נווה אינו פרופסור (אאל"ט הוא מציג את עצמו כמי ש'למד הנדסה גרעינית ופיזיקה , ובמהלך לימודיו חזר בתשובה')...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 11, 2018 5:50 pm

שמש כתב:מלבד שאין למדין הלכה מדברים שכאלה (כ"ש כשמדובר בשטויות), עצם הנושא (של ההילות האלה) כמובן שלא אומת מעולם אלא הופרך (בין היתר ע"י ג'יימס רנדי שהוזכר לאחרונה בפורום).
בנוסף, אריק נווה אינו פרופסור (אאל"ט הוא מציג את עצמו כמי ש'למד הנדסה גרעינית ופיזיקה , ובמהלך לימודיו חזר בתשובה')...

השאלה אינה מתייחסת להילות ופאות אלא לראיית סרטונים שהדבר נזכר בקטע ללא שום קשר לפאות.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' דצמבר 11, 2018 9:17 pm

זאב ערבות כתב:
שמש כתב:מלבד שאין למדין הלכה מדברים שכאלה (כ"ש כשמדובר בשטויות), עצם הנושא (של ההילות האלה) כמובן שלא אומת מעולם אלא הופרך (בין היתר ע"י ג'יימס רנדי שהוזכר לאחרונה בפורום).

השאלה אינה מתייחסת להילות ופאות אלא לראיית סרטונים שהדבר נזכר בקטע ללא שום קשר לפאות.

ומזה אתה למד שגם כל שאר דבריהם הם הבל ורעות רוח.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' דצמבר 12, 2018 12:13 am

לפני כ20 שנה הרבה רבנים חתמו נגד ראיית סרטים ונגד החזקת מחשב בלי קשר לתכנים.
משפחה פרומערית ביותר שאני מכיר חיתנו את בנם באותה תקופה, והסבתא לא יכלה להגיע מחו"ל עקב מצב רפואי מורכב, ורצו להסריט את החתונה בשבילה, והרב אלישיב אסר.
הרב אלישיב אף הורה לקרובי משפחתי לכסות את המחשב עם מפה או שמיכה, כשבאים להתארח בבית שיש בו מחשב.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 12, 2018 1:20 am

הרואה כתב:לפני כ20 שנה הרבה רבנים חתמו נגד ראיית סרטים ונגד החזקת מחשב בלי קשר לתכנים.
משפחה פרומערית ביותר שאני מכיר חיתנו את בנם באותה תקופה, והסבתא לא יכלה להגיע מחו"ל עקב מצב רפואי מורכב, ורצו להסריט את החתונה בשבילה, והרב אלישיב אסר.
הרב אלישיב אף הורה לקרובי משפחתי לכסות את המחשב עם מפה או שמיכה, כשבאים להתארח בבית שיש בו מחשב.

ראו באשכול זה viewtopic.php?f=7&t=37250&p=413834&hilit=%D7%AA%D7%9E%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%92%D7%9E%D7%A8%D7%90#p413834 על הגמרא של הגרח"ק שהדביק בה ציורים, ואם הדבר כה פשוט ומובן ממה מתפעלים? השאלה האם נכון להעזר באמצעי עזר כגון תמונות וסרטונים כיון שיש הסוברים שהלימוד צריך להיות בלי תמונות וכדומה בכדי שהלומד יפעיל את דמיונו, אך עובדה מוגמרת שהיום גמרת שוטנשטיין ומתביתא מלאות בתמונות ואף צבעוניות. ואף רש"י כידוע מביא ציורים בפירושו.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ג' דצמבר 18, 2018 6:33 am

אני מכיר אברך יקר בן 30, ששוחחתי עימו פעם ותוכ"ד שיחה הגענו לסרט על החפץ חיים, והלה אמר לי שלא ראה אותו.
וסיפר לי שבזמנו כאשר יצא לאוויר העולם הסתפק מאד מחד גיסא ומה הרואה חכמים במיתתם וכו' איני בא להכנס לגדר של הרואה בסרטו, אך ודאי לראות את החפץ חיים! ומאידך גיסא יש לו קבלה שלא לראות סרטים בשו"א, ולבסוף הכריע ששב וא"ת עדיף ולא ראה.

וכעת בוא נשאל כמה אחוזים מבני הישיבות והאברכים לא ראו את הסרטון הנ"ל?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 18, 2018 6:49 am

אוהב עמו כתב:אני מכיר אברך יקר בן 30, ששוחחתי עימו פעם ותוכ"ד שיחה הגענו לסרט על החפץ חיים, והלה אמר לי שלא ראה אותו.
וסיפר לי שבזמנו כאשר יצא לאוויר העולם הסתפק מאד מחד גיסא ומה הרואה חכמים במיתתם וכו' איני בא להכנס לגדר של הרואה בסרטו, אך ודאי לראות את החפץ חיים! ומאידך גיסא יש לו קבלה שלא לראות סרטים בשו"א, ולבסוף הכריע ששב וא"ת עדיף ולא ראה.

מה זאת אומרת יש לו קבלה? קבלה ממי? או שמא קיבל על עצמו? אז יכול להפר את נדרו. אך מה יעשה במקרה הבא לדוגמא. לפני כשנה גילו בארכיון מלפני המלחמה סרטון נדיר (בלי קול) של חתונה יהודית במשך כחצי שעה. ומה מסתבר? מכל מליוני היהודים באירופא שזו חתונת הורי גיסי (בעל אחותי)! נניח אותו אברך היה במצב הזה שהנה גילו את חתונת הוריו ושם רואים נניח את אחד הגדולים מסדר קידושין ועוד כמה גדולים בשבע ברכות, האם ג"כ היה מכריע ששב וא"ת עדיף? ומה עם לשים תמונות של גדולים על הקיר? הלא הנציב התנגד לכך.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' דצמבר 18, 2018 7:26 am

הרואה כתב:משפחה פרומערית ביותר שאני מכיר חיתנו את בנם באותה תקופה, והסבתא לא יכלה להגיע מחו"ל עקב מצב רפואי מורכב, ורצו להסריט את החתונה בשבילה, והרב אלישיב אסר.

מאי משמע אסר, מאיזה דין אסר? שמא צ"ל המליץ?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' דצמבר 18, 2018 10:49 am

בעז"ה

לאחרונה ראיתי סרט בו נראה ר' חיים מסתכל על הסרט המפורסם של הח"ח, אז תנוח דעתך ר' זאב.

מלבד זאת לא הבנתי על איזה איסור הנידון. כל בר דעת מבין שאין איסור עצמי לראות סרטים אלא יתכן ויש עצה טובה או תקנה שהחכמים הממונים על הציבור תיקנו, כל ציבור וציבור כפי חכמיו וגדריו. אולי בעבר (בראשית עידן המחשב) היו תקנות כעין אלו ששללו את הצפיה, אבל לא נראה שיש היום עוד ציבור גדול שמחזיק כזו תקנה, (אולי בחוגי העדה"ח או בקהילות קטנות מאד סגורות. העד"ח אני רואה שמפרסמים מודעות נגד סרטים לנשים וכדו'), וגם אם בעבר היו תקנות מעין אלו, הרי שתקנה שרוב הציבור אינו מקיימה אין לה תוקף.

אבל תרשה לי לשאול אותך, ר' זאב, בשביל מה אתה פותח את האשכול. לא נראה לי שיש לך ספק אמיתי האם מותר לראות סרטונים כאלו או לא, וגם לא נראה לי שהתעורר לך דיון כל שהוא מחמת הספר הנ"ל. אז בשביל מה האשכול??
נערך לאחרונה על ידי ישא ברכה ב ג' דצמבר 18, 2018 11:15 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' דצמבר 18, 2018 10:54 am

אולי בשביל שתחשוף לנו את השורה הראשונה שבדבריך... הרב ישא ברכה.

ובקיצור, רצה לקבל חיזוק שהוא אכן נוהג כראוי.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 11:32 am

זאב ערבות כתב:בספר חדש הנקרא עבודה זרה בפאות מופיע הקטע הבא:
הגיע לשולחנינו סירטון (6 דקות) ובו מומחה (שומר מצוות) המתאר מחקר מרתק בענין ההילות, בדקה האחרונה נראה תוצאה מפעימה אודות חבישת פאה כנגד חבישת מטפחת...

מלכתחילה אפי' לא נכנסתי לנושא הזה שלא מעניין אותי, אבל כעת נכנסתי והייתי בהלם שגם לנושא הזה נכנס ענין הפאה בדלת האחורית, והתמימים קוראים ומתרשמים: הנה הוכחה ברורה משמים שהלובשת מטפחת היא קדושה וטהורה והלובשת פאה היא טמאה ללא ריח של קדושה...

ובכן למרות שאין זה נושא האשכול, אני רואה חובה להבהיר שאנשים המתרשמים או פוסקים הלכה ע"פ סירטונים כאלה הם אנשים מאוד מסכנים, שכל רוח מצויה משפיעה עליהם ומזיזה אותם מהכא להתם. וזה ללא קשר לסיפורי הסבתא שלהם, שכבר התרגלנו אליהם (פרופסור שאינו פרופסור, מומחה שאינו מומחה, הילה או לא הילה וכו').

בחז"ל אנו מוצאים שעמדו על עמדתם ההלכתית גם כאשר התרחשו ניסים ומופתים מבהילים, סביבם יהום הסער והם מתייחסים לכך בשוויון נפש, באומרם "לא בשמים היא". כך גם בענין לבישת פאה, גם אם יבוא אליהו הנביא ויפסוק, או בת קול תצא מהשמים ותכריז שהדבר אסור, לא יועיל לאסור, כי ההלכה מסורה לפוסקי וחכמי הדור שהם מכריעים ההלכה ע"פ כללי ההלכה שבידינו, ואפי' נגד המנהג לא יועיל, כאשר המנהג אושר ע"י גדולי הדור.

וכתב מרן הגר"ש משאש זצוק"ל, רבה של יהדות מרוקו, בשו"ת שמש ומגן חלק ב:

"ואפי' משיח צדקנו לא בא לא לרחק ולא לקרב, ולא בשמים היא, אלא הוא בעצמו יפסוק בספיקא דרבנן להקל, ובפרט דסברת המתירין ברורה. וגם המחמירים עצמם מודים בזמנינו שנתפשט המנהג להקל, ואין בזה לא דת יהודית ולא מצות עשה ולא משום מנהג וכמו שנתבאר לעיל. ובש"ס (מנחות לד.), אם יבוא אליהו ויאמר שאין חולצין בסנדל אין שומעין לו, שכבר נהגו העם בסנדל, עיין מהרי"ק (שורש ט')".

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ג' דצמבר 18, 2018 12:56 pm

זאב ערבות כתב:
אוהב עמו כתב:אני מכיר אברך יקר בן 30, ששוחחתי עימו פעם ותוכ"ד שיחה הגענו לסרט על החפץ חיים, והלה אמר לי שלא ראה אותו.

מה זאת אומרת יש לו קבלה? קבלה ממי? או שמא קיבל על עצמו? אז יכול להפר את נדרו. אך מה יעשה במקרה הבא לדוגמא. לפני כשנה גילו בארכיון מלפני המלחמה סרטון נדיר (בלי קול) של חתונה יהודית במשך כחצי שעה. ומה מסתבר? מכל מליוני היהודים באירופא שזו חתונת הורי גיסי (בעל אחותי)! נניח אותו אברך היה במצב הזה שהנה גילו את חתונת הוריו ושם רואים נניח את אחד הגדולים מסדר קידושין ועוד כמה גדולים בשבע ברכות, האם ג"כ היה מכריע ששב וא"ת עדיף? ומה עם לשים תמונות של גדולים על הקיר? הלא הנציב התנגד לכך.

הקבלה היתה קבלה שהוא קיבל על עצמו, ובעיניי הוא ראוי להערכה על כך שהוא לא עומד ומחפש חילוקים והיתרים שאפשר למצוא בקלות בקל. אם זו היתה חתונת הוריו ייתכן והלה היה מחליט אחרת וייתכן שזו החלטה טובה וייתכן שלא, זה ל עומד על הפרק.
מן הסתם בעל הדרך אמונה אף פעם לא קיבל על עצמו לא לראות סרטים ולכן לא היתה לא שום בעיה לראות את הסרט של הח"ח.
והחילוק כמדומני ברור

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 18, 2018 1:35 pm

הבהרה:
הקטע הזה נשלח לי על ידי ת"ח מובהק כדוגמא לדברים שכותבים היום ומשום מה חשבתי לנכון שהנושא יעורר ענין. לא כתבתי בשום מקום את דעתי בענין סרטונים וסרטים שדעתי לגביהם היא פרווה. איני מעוניין בסרטים מצועצעים ומלאכותיים, אך את סרטון עם הח"ח ראיתי כמה פעמים ואף הבעתי את דעתי שלולא האינטרנט לא היינו זוכים לראותו (מי שמכיר את הסיפור מאחריו) . דעתי האישית שצריך לאסור צילום חתונות בוידיאו, שזה מכלה את ממון ישראל וגורם כידוע למכשולות.
בקשר לענין ההילות שמובא בקטע, ראוי לראות את דבריו של הרב שמש שאני מסכים אתו.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' דצמבר 18, 2018 3:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' דצמבר 18, 2018 3:14 pm

הרואה כתב:

יש תמונות רבות שמציגים לפני הרב אלישיב מסך מחשב עם גמרא מוגדלת.
המסך היה ללא שמיכה או כיסוי.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 3:21 pm

אבני גזית כתב:
הרואה כתב:

יש תמונות רבות שמציגים לפני הרב אלישיב מסך מחשב עם גמרא מוגדלת.
המסך היה ללא שמיכה או כיסוי.

אאל"ט בשנת תשס"ה בערך פורסם ביתד נאמן דעת תורה מהגריש"א לגבי המחשבים לצורך תורה, שאם זה עוזר ללמוד - למה לא?!

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 3:23 pm

עובר ושב כתב:
זאב ערבות כתב:בספר חדש הנקרא עבודה זרה בפאות מופיע הקטע הבא:

מלכתחילה אפי' לא נכנסתי לנושא הזה שלא מעניין אותי,

כי לדידיך אייפונים מותרים, והוגים בהם בתורה.. ואין זמן להסתכל בסרטים מסתמא..

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 3:41 pm

לדידי? גדולי ישראל ישבו על המדוכה והתירו אייפון מסונן, על אפך ועל חמתך.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 4:47 pm

עובר ושב כתב:לדידי? גדולי ישראל ישבו על המדוכה והתירו אייפון מסונן, על אפך ועל חמתך.

בודאי כוונתך על אותם 'גדולי ישראל' שתיארת באיזה מקום (ואין לי כח לחפש, אולי מישהו ילנקק להודעתך), שהם משיבים כהלכה בקבוצות וואטאפ למיניהם המיועדם לד"ת בלבד..
וכמובן על אותה הודעת מחאה שלך על מי שמזלזל בבעל אייפונים שהוא מבזה ת"ח העמלים בתורה באייפון..

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 5:08 pm

כוונתי לבד"צ בני ברק בראשות הגרנ"ק שליט"א, להגר"ח קניבסקי, וכמובן יש עוד קהילות ורבנים שיש להם הכשרים נוספים.

אגב, גם אם השנאה והקנאה מעבירים אותך על דעתך, אין ענין לרוץ ולזהם כל אשכול בעניינים שאינם קשורים לנושא.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' דצמבר 18, 2018 5:13 pm

הרואה כתב:לפני כ20 שנה הרבה רבנים חתמו נגד ראיית סרטים ונגד החזקת מחשב בלי קשר לתכנים.

התכוונתי להביא זאת כראיה ש"נשתנו הטבעים" בנושא הסרטים, וכיום אף אחד לא יאסור.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 5:20 pm

עובר ושב כתב:כוונתי לבד"צ בני ברק בראשות הגרנ"ק שליט"א, להגר"ח קניבסקי, וכמובן יש עוד קהילות ורבנים שיש להם הכשרים נוספים.

אגב, גם אם השנאה והקנאה מעבירים אותך על דעתך, אין ענין לרוץ ולזהם כל אשכול בעניינים שאינם קשורים לנושא.

באמת?? לכל אחד?? או למי שיש לו צרכים??
והגרח"ק מעולם לא שמעתי / ראיתי ממנו בענין, ואיני מאמין כמובן להוצש"ר על גדול הדור!

תבין קצת מה מרגישים כאן כולם לרגל הודעותיך. אני מנסה לתת לך קצת את ההרגשה הזו.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ג' דצמבר 18, 2018 5:33 pm

באמת? כולם מרגישים? או שאתה מדבר על עצמך ועל חבריך התועמלנים הנבערים?
ההתנהגות שלכם לאחרונה בפורום עוברת כל גבול. הפרעות לדיונים זיהום אשכולות השמצות מטופשות וססמאות נבובות. פשוט נמאס.

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 5:39 pm

שמש כתב:באמת? כולם מרגישים? או שאתה מדבר על עצמך ועל חבריך התועמלנים הנבערים?
ההתנהגות שלכם לאחרונה בפורום עוברת כל גבול. הפרעות לדיונים זיהום אשכולות השמצות מטופשות וססמאות נבובות. פשוט נמאס.

אתה יודע לנסח יותר טוב ממני, אתה מסכים לי להעתיק את זה להודעה שלי ואז להגיב?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 5:40 pm

תם מה הוא אומר כתב:
באמת?? לכל אחד?? או למי שיש לו צרכים??
והגרח"ק מעולם לא שמעתי / ראיתי ממנו בענין, ואיני מאמין כמובן להוצש"ר על גדול הדור!

דבריו מצ"ב.
קבצים מצורפים
Screenshot_20181218-173453.jpg
Screenshot_20181218-173453.jpg (171.08 KiB) נצפה 5681 פעמים

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 5:44 pm

ראשית כל הוא לא מדבר על כולם,
וכבר כתבתי לך שיש הוראה פרטנית ליחידים,
רק שאתה חכם שבעולם לא מבין מה ההבדל,
והרי הכל לצורך דיונים בהלכה,
ולכן כתבתי שלא אאמין שהגרח"ק ובי דינא דהגרנ"ק יתירו את השרץ.

ואם הייתי חכם כמותך, הייתי כותב שזה בכלל זיוף.. וזה גזור וחתוך..

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 18, 2018 5:58 pm

אני מבקש להפסיק עם ההתקפות של חברי הפורום איש על רעהו.
קרה תמיד שאגב ויכוח היו התקפות וזה יותר ראוי או פחות ראוי אבל בתחום הסביר או הנסבל. אבל המצב הזה אינו נסבל ואינו יכול להמשך.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 6:00 pm

תם מה הוא אומר כתב:ראשית כל הוא לא מדבר על כולם,
וכבר כתבתי לך שיש הוראה פרטנית ליחידים,
רק שאתה חכם שבעולם לא מבין מה ההבדל,
והרי הכל לצורך דיונים בהלכה,
ולכן כתבתי שלא אאמין שהגרח"ק ובי דינא דהגרנ"ק יתירו את השרץ

הסברתי בעבר שלצורך עבודה או פרנסה אין היתר לעשות איסור כלשהו, וכמובן שאם עד היום הסתדרו בלי, אז אפשר להמשיך לעבוד ולהתפרנס בכבוד גם בלי.

אלא שכדי לא לסתום את הגולל על "המכשירים הכשרים" ולא לגרום לסחף כללי אצל ציבור האברכים, הגבילו היתר זה לפרנסה. ופשוט.

בפועל, כל אברך המעוניין לקנות, יכול לקנות בטענה שיש לו בזה צורך כלשהו.

ולכן, המציאות היא שגם הגרח"ק וגם בית דינו של הגרנ"ק "התירו את השרץ".

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' דצמבר 18, 2018 6:04 pm

אוצר החכמה כתב:אני מבקש להפסיק עם ההתקפות של חברי הפורום איש על רעהו.
קרה תמיד שאגב ויכוח היו התקפות וזה יותר ראוי או פחות ראוי אבל בתחום הסביר או הנסבל. אבל המצב הזה אינו נסבל ואינו יכול להמשך.

ושיש כאן התקפה מאסיבית על כל א"ב שילד חרדי יודע זה יכול להמשך?

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 6:05 pm

כנראה שהגיע הזמן להעשיר את הידע הילדותי.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 18, 2018 6:09 pm

המקום הזה נועד להבעת דעות.
כמו שכתבנו כבר פעם דעות שסותרות את עיקרי האמונה כמו שמקובלים בכלל ישראל או שמבזות ת"ח אין מקומן כאן.

אם דעה מסויימת לא מוצאת חן בעיני מישהו הוא יכול להתווכח על העניין. אבל חברי הפורום חייבים לשמור על כבוד סביר בשיחה בין איש לרעהו. והבהרתי למעלה את המצב.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' דצמבר 18, 2018 6:17 pm

לענ"ד כדאי לנעול את מדור אספקלריא לכמה ימים.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' דצמבר 18, 2018 6:29 pm

לענ"ד כדאי יותר להוציא את המתפרעים שהם חמומי מוח ואי אפשר לנהל איתם דיון ענייני כלשהו בדברים שהוחלטו אצלם כאסורים. הפורום מלא בתלמידי חכמים נעימי שיחה והליכות, המסוגלים לנהל דיון בשפה יפה ונעימה, ללא הטחת דברים לגופו של כותב.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' דצמבר 18, 2018 6:46 pm

אוצר החכמה כתב:אני מבקש להפסיק עם ההתקפות של חברי הפורום איש על רעהו.

גם אם תנעל את האשכול הנוכחי מה הועילו וכו'? יש עוד כעשרה אשכולות בו אותם אנשים ימשיכו פחות או יותר באותם נושאים ל...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' דצמבר 18, 2018 6:50 pm

אני מבקש הוא דיבור בלשון רכה. אם אנשים לא יירגעו לא תהיה ברירה אלא לחסום אותם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 18, 2018 7:07 pm

אוצר החכמה כתב:אני מבקש הוא דיבור בלשון רכה. אם אנשים לא יירגעו לא תהיה ברירה אלא לחסום אותם.

יש פתרון פשוט למנוע דברים אלו, אם הכותבים היו מזדהים בשמם האמיתי (בשעת ההרשמה) ובהודעות, הרבה מהויכוחים האלו היו נעלמים, ו/או היו כותבים יותר בדרך ארץ. כאשר יודעים מי אתם נזהרים יותר.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ג' דצמבר 18, 2018 8:36 pm

זאב ערבות כתב:
אוצר החכמה כתב:אני מבקש הוא דיבור בלשון רכה. אם אנשים לא יירגעו לא תהיה ברירה אלא לחסום אותם.

יש פתרון פשוט למנוע דברים אלו, אם הכותבים היו מזדהים בשמם האמיתי (בשעת ההרשמה) ובהודעות, הרבה מהויכוחים האלו היו נעלמים, ו/או היו כותבים יותר בדרך ארץ. כאשר יודעים מי אתם נזהרים יותר.

1. באופן טבעי חלק נכבד מהותיקים כאן מכירים זה את זה.

2. אולי יש פיתרון להפסיק לפתוח אשכולות שברור מיד לאן הם יגיעו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 18, 2018 9:08 pm

ישא ברכה כתב:
זאב ערבות כתב:

1. באופן טבעי חלק נכבד מהותיקים כאן מכירים זה את זה.

2. אולי יש פיתרון להפסיק לפתוח אשכולות שברור מיד לאן הם יגיעו.

הנושא כבר דוסקס בזמנו באריכות באשכול הניקים, אך מה זה עוזר לחדשים? האם אתה מוכן לעשות רשימה של הוותיקים עם שמם האמיתי? אשמח מאוד. אך יותר מכך אשמח אם תספק לי את שמם של אלו שלא מפסיקים עם הפאות והסמרטפונים - כאילו אין לנו בעיות וצרות אחרות ורק אם נפתור את אלו כבר לא יהיה מחלוקת ופירוד.
מנין לדעת שאשכול על סרטונים יגיע לפאות? זו הבעיה. לו היו פותחים אשכול לפאות וכותבים שם את הגיגיהם ונלחמים זה בזה בעטים וחרבות לשונם - ניחא, אך נראה שהם מחפשים כל פרצה בשביל האגנדה שלהם, ולא משנה מי צודק בויכוח. כבר כתבתי לעובר ושב כמה פעמים שהוא מדבר אל הקיר אך כנראה שגם הוא אינו שומע. הלא שוללי הסמרטפון קוראים למלחמתם המלחמה האחרונה - משמע גוג ומגוג, מענין מה נקראת מלחמת הפאות?

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' דצמבר 18, 2018 9:24 pm

הרב זאב במחכ"ת הלא אתה פתחת את האשכול עם המילים "ע"ז בפאות" ומה לך כי תלין ש"גלש" לפאות?? הלא זה הוכנס מלכתחילה בדלת הראשית!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 18, 2018 9:33 pm

משולש כתב:הרב זאב במחכ"ת הלא אתה פתחת את האשכול עם המילים "ע"ז בפאות" ומה לך כי תלין ש"גלש" לפאות?? הלא זה הוכנס מלכתחילה בדלת הראשית!

אתה צודק ושכחתי אך בא ואסביר. בתחילה נשלח לי רק הקטע בקשר לסרטים, בקשתי לדעת במה מדובר ומנין לקח אז נשלח כל הקטע כפי שהבאתי אותו למרות ששאלת מתיחסת רק לסרטים. לא עלה אפילו על דעתי השייכות לפאות, נושא שאבד עליו הקלח.
תבואו לכאן לחתונה חרדית מן השורה ותראו את אופנת הנשים וסגנון הפאות ותהיו שמחים שתושבי המקום לא חושבים על עליה לארץ.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 99 אורחים