מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סמים בישיבות

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
תוכן
הודעות: 5918
הצטרף: ה' פברואר 02, 2012 10:27 pm

סמים בישיבות

הודעהעל ידי תוכן » ש' יולי 30, 2022 11:02 pm

דברתי עם 'משגיח' באחד הישיבות שמטפל בנוער מתמודד והוא סיפר לי שהחומר נפוץ מאד, ושאין ישיבה שזה לא נמצא. אולי הוא הגזים, איני יודע.

האם זה נכון, ואם זה נכון, האם אין פה בעיה רצינית ביותר, לא על עצם התופעה, אלא על איבוד תחושת השליחות והייחודיות של להיות חרדי. שלהיות חרדי כבר לא מחייב שום דבר, ושאפשר להעביר את השנים בישיבה בלי שום דחף להתעלות. איך מחזירים את תחושת השליחות לבחורי הישיבות? או שמא מדובר בעצם בתופעה זניחה ביותר, ולא צריך להתרגש? אני באמת לא יודע...

https://www.makorrishon.co.il/judaism/511017/

https://www.bhol.co.il/forums/topic.asp ... rum_id=771

קצות, סמים ורוקנרול: הקנאביס הגיע לישיבות החרדיות

כרוז פומבי של רבני בני־ברק הסיר את הלוט מעל אחת התופעות המודחקות בחברה החרדית: שימוש של תלמידי ישיבות בקנאביס. עובדים סוציאליים ומטפלים מאפיינים את התופעה

מאת משה ליפשיץ כ״ט בתמוז ה׳תשפ״ב (28/07/2022 19:23)

צריכת חומרים פסיכואקטיביים כקנאביס ודומיו נחשבה לאורך השנים בציבור החרדי כנושא שאיננו קשור אליו בשום צורה. "סמים" זוהו בעולם החרדי כאחת מבעיותיו של הרחוב החילוני הקלוקל, שהמגזר רחוק ממנה בתכלית. אך בחודש האחרון נפל דבר. בצעד חסר תקדים פרסמו שני בתי הדין המרכזיים של בני־ברק, ואליהם הצטרפו רבנים ודיינים בולטים מריכוזים חרדיים אחרים, פסק דין פומבי האוסר על שיווק קנאביס רפואי וצריכתו. פסק הדין, שנתלה ברחובות והופץ בבתי הכנסת, שובר את השתיקה בנושא וקורא לילד בשמו מבלי להתחבא מאחורי ניסוחים מעורפלים. "לקיחת צמחים המכונים 'סמים' זהו איסור תורה כפשוטו", כותבים הרבנים. "ואין חילוק בזה בחוזק החומרים, ובין קלים ובין כבדים, מכל המינים אסורים, ואפילו באקראי ואפילו פעם אחת אסור באיסור גמור, ומביא את האדם לעבירות החמורות שבתורה".

סעיף בולט בכרוז שולל את השימוש בקנאביס גם לחולים שקיבלו את החומר במרשם רפואי כדי להתמודד עם מכאוביהם הקשים. גם במקרה כזה, מודגש, "אין שום היתר על פי הלכה לקחת סמים אלו, אלא כשמדובר לכל הפחות ספק פיקוח נפש, וחייבים לשאול רבנים שמוסמכים בתחום ולא להיסמך חלילה על דברי הרופאים, כי באיסורי תורה עסקינן". יצוין כי בשיחה שקיימנו עם מקורבו של אחד הרבנים החתומים על פסק הדין הוא טען כי הסעיף הזה נוסף לכרוז לאחר חתימת אותו רב, וכי הוא לא היה מסכים לצרף את חתימתו לכרוז המגביל חולים מלהשתמש בקנאביס גם לאחר אישור רפואי, ומתנה זאת באישור רבני.

מכל מקום, התגייסותם הגלויה של שני הגופים הרבניים הבולטים בבני־ברק, ועימם שורה של רבנים מרכזיים בערים חרדיות אחרות, למאבק בקנאביס, היא עדות ברורה לכך שצריכת קנאביס ואף חומרים קשים יותר איננה עוד תופעת שוליים בציבור החרדי, עד כדי כך שהיא מצדיקה ותובעת עיסוק פומבי בנושא.

שאכטה בהושענא רבה
"מה שקורה בחדרי הפנימייה בישיבות עדיין רחוק ממה שקורה בפלורנטין, אבל זה גם רחוק מאוד ממה שראשי הישיבה מדמיינים לעצמם", אומר לי ח', בוגר ישיבה ליטאית מפורסמת בבני־ברק. לדבריו, "ג'וינטים היו קלים להשגה בישיבה, אם כי לא ראיתי הרבה מכורים ממש".

"קשה לי לומר במדויק, אבל לדעתי כל בחור ישיבה עשירי נחשף לקנאביס ברמה כזו או אחרת", אומר לי בוגר ישיבה ליטאית מרכזית בירושלים. "לי היה חבר דילר (סַפָּק; מ"ל) מישיבה אחרת שהיה משיג לי איזה חומר שרציתי, אבל הרבה היו פונים לכל מיני חבר'ה מהישיבות של הנושרים והם היו משיגים להם". מבוגרי ישיבת חברון שמעתי על עישון גראס שנפוץ שם בחתונות ולקראת שבת. בישיבות חסידיות הפיקוח על התלמידים הדוק יותר, אך גם שם החומרים מצליחים להשתחל בין חומות המוסד.

מ', בוגר ישיבה, היה מכור בעבר לסמים, וכיום הוא מטפל במכורים. מ' מספר על התקופה שבה שימש כ"דילר" של ישיבה ליטאית ידועה. "המטרה שלי הייתה להפוך את זה למוכר ונגיש אצל אנ"ש", הוא מתאר את דרכי הפעולה. "קשרתי שיחה עם חבר'ה מהישיבה, ודאגתי להפריד בתודעה בין 'סמים', שמוכרים אצלם כמשהו שלילי, ל'גראס'. שכנעתי אותם שזה טוב לריכוז, שזה כיף, שזה עוזר לשרוד את היום האינטנסיבי בישיבה. כשהם השתכנעו לנסות הם הפכו במהירות לשגרירים, ונתַנו להם עמלות תיווך".

הצורך להתמודד עם יום לימודים ארוך ותובעני מביא את הצעירים להתמכר לשלל חומרים. אליעזר קושיצקי, עובד סוציאלי ומייסד "אחרת בדרך", מרכז החלמה לטיפול בהתמכרויות, מספר שלצד ההתמכרות לסמים הוא נתקל בבני ישיבות רבים שהתמכרו לכדורי מרשם ובהם משככי כאבים, כדורים לשיפור הריכוז וממריצים. "מכורים ישקיעו 700 שקל בחודש בכדורי אטנט", אומר קושיצקי. האטנט, שנועד לטיפול בהפרעות קשב וריכוז, הוא מעין ריטלין לעשירים וההתמכרות אליו גדולה. לדברי קושיצקי, הכדורים עלולים לגרום לתופעות לוואי קשות של קריז, חרדות והתקפי זעם.

לא רק יום הלימודים הישיבתי עלול להיות תובעני מדי. גם תפילה חסידית המתארכת עד אין קץ מציבה אתגר של ממש. אברך מקהילה חסידית סגורה בירושלים מספר על "הימים של התפילות שלא נגמרות, כמו הושענא רבא ושמחת תורה. השאכטות שאני לוקח עוזרות לי לעבור את היום הארוך הזה בלי להשתגע".

מ', כאמור דילר בעברו וכיום מטפל, מתאר את אופי ההתמכרות של הצעיר החרדי. "ללמוד גמרא כשאתה מעושן זו חוויה, אותיות פורחות באוויר. אתה מקבל נשק סודי לשרוד את היום הארוך בישיבה, המוח עף, הסטלה מרעננת את הפרשנות, ספר חסידי הופך להארי פוטר, הלימוד האינטנסיבי נהיה פתאום חי. הרגשתי שאני חייב להפיץ את הבשורה". עם הזמן הבין מ' שהתדלוק העצמי בחומרים הללו גובה ממנו מחיר נפשי כבד בדמות דיכאונות עזים, הידרדרות לפשע ומצבי סיכון קיצוניים.

"התמימות של בחור הישיבה הופכת אותו לטרף קל", אומר משה סייפש, עו"ס קליני חרדי המטפל בהתמכרויות. "נותנים לו קצת בחינם, שינסה, ומכאן הדרך קצרה". אנשי המקצוע שמטפלים בהתמכרויות בעולם החרדי מתריעים מהתפשטות התופעה לא רק במישור הכמותי אלא גם מבחינה "איכותית", כלומר, סוג החומרים שמסתובבים בישיבות. בני שיחי מציינים שהחומר הנפוץ ביותר הוא הגראס, כלומר קנאביס, אך לדבריהם גם כדורי אקסטזי ועוגיות חשיש נכנסו לפנימיות הישיבתיות.

דרומי
הודעות: 8136
הצטרף: ב' פברואר 20, 2017 11:26 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי דרומי » ש' יולי 30, 2022 11:25 pm

בקיצור: גם בחורי ישיבות הם בני אדם רגילים, שיש להם יצרים וחשקים שונים ומשונים. ה' עוז לעמו יתן ויברך את עמו בשלום.

הפצת המעיינות
הודעות: 1107
הצטרף: ב' יוני 11, 2018 11:23 pm
שם מלא: ג'ינג'י

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ש' יולי 30, 2022 11:28 pm

תוכן כתב:דברתי עם 'משגיח' באחד הישיבות שמטפל בנוער מתמודד והוא סיפר לי שהחומר נפוץ מאד, ושאין ישיבה שזה לא נמצא. אולי הוא הגזים, איני יודע.

האם זה נכון, ואם זה נכון, האם אין פה בעיה רצינית ביותר, לא על עצם התופעה, אלא על איבוד תחושת השליחות והייחודיות של להיות חרדי. שלהיות חרדי כבר לא מחייב שום דבר, ושאפשר להעביר את השנים בישיבה בלי שום דחף להתעלות. איך מחזירים את תחושת השליחות לבחורי הישיבות? או שמא מדובר בעצם בתופעה זניחה ביותר, ולא צריך להתרגש? אני באמת לא יודע...

גם אני לא יודע אולי כן אולי לא שמא צריך שמא לא איך למה
אנא עזרו לי

גימפעל
הודעות: 3359
הצטרף: ש' דצמבר 11, 2010 10:35 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי גימפעל » א' יולי 31, 2022 9:15 am

ואחרי שלל הבעיות שמסתתרים מתחת השטיח, המשגיחים עדיין עסוקים עם בעיות של הדור הקודם,
כן רישיון או לא רישיון וכדומה.

מלבב
הודעות: 2801
הצטרף: ד' אפריל 17, 2013 4:48 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי מלבב » א' יולי 31, 2022 2:50 pm

משל למה הדבר דומה, שהתפרסם מידע שקרי שביין ובירה ומשקאות אלכהולים יש רעל, כמובן ששום בן אדם נורמלי לא יגע בזה וכש"כ בחורי ישיבה, וכשיתגלה האמת שאין בזה שום רעל מובן שרוב האנשים ישובו לצרוך אותם וכן גם חלק מבחורי ישיבה שאוהבים את המשקאות האלה או שסתם מחפשים שחרור והרגעה, זה בדיוק מה,שקרה עם הקנאביס, הוציאו על זה שם רע שקרי שזה כאילו רעל הכי גרוע בעולם, ולאחרונה התגלה שזב שקר לא רק שזה לא רעל רק זה תרופה לשלל מחלות ובעיות, אז מובן שהמידע מגיע גם לבחורי ישיבות, שום דבר חריג לא קרה פה.

אוהב אוצר
הודעות: 2919
הצטרף: ו' יולי 02, 2010 12:40 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' יולי 31, 2022 3:52 pm

סליחה, אבל מה התועלת של נושא זה באתרא הדין?
אני שואל ברצינות.

שמואל שלומוביץ
הודעות: 760
הצטרף: א' מרץ 10, 2019 12:15 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » א' יולי 31, 2022 3:56 pm

באופן כללי מודעות לבעיה היא תחילתו של פתרון.
והעלמת העין היא נוחה לרגע אבל חסרת תועלת לעתיד.

עקביה
הודעות: 4737
הצטרף: ד' אוקטובר 07, 2015 11:19 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי עקביה » א' יולי 31, 2022 4:33 pm

אוהב אוצר כתב:סליחה, אבל מה התועלת של נושא זה באתרא הדין?
אני שואל ברצינות.

שאלה מוזרה קצת.
מה התועלת של רוב הנושאים באתרא הדין?

מקדש מלך
הודעות: 4401
הצטרף: ג' ינואר 31, 2017 9:16 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' יולי 31, 2022 4:39 pm


ליטוואק פון בודאפעסט
הודעות: 2328
הצטרף: ב' מאי 16, 2016 8:17 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' יולי 31, 2022 5:12 pm

האמן בעבודתו, שומר על כלי עבודתו על כל מחיר. השוחט אינו משתמש בהחלף לחתוך פרוסת לחם, והמדען לא משתמש עם המחשב שלו להוריד קבצים מפוקפקים מאתרים מפוקפקים.
הבן תורה אין לו כלי אומנות אלא מוחו. הנוהג להשתכר או לעשן סמים, מאבד את מוחו. ולו לרגע (למעשה אינו כן, שהמרבה בכאלו מפסיד את כוח שכלו לנצח. אבל אף הממעט בזה.....), אבל איך לא ישמור עליה כעל כל הון? לא מדובר על לחיים בין הדג להבשר, ולא מדובר על ד' כוסות שהם מדינא, ולא מדובר על חייב איניש לבסומי שהוא חיוב. מדובר על סתם להשתכר או לעלות השמימה על ידי הסחורה הירוקה, שהשכל מאבד את כוחו.

נוסח זה יכול להביא תועלת לצעירי הצאן, שידעו את מעלתם וכמה הם מאבדים בזה. בתנאי שהמטיף אכן יבין את מעלתם, ולא יהיה היכי תימצי בידו לנהלם כפי רצונו.

עתניאל בן קנז
הודעות: 2154
הצטרף: ד' מאי 22, 2013 8:27 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » א' יולי 31, 2022 7:50 pm

מלבב כתב:משל למה הדבר דומה, שהתפרסם מידע שקרי שביין ובירה ומשקאות אלכהולים יש רעל, כמובן ששום בן אדם נורמלי לא יגע בזה וכש"כ בחורי ישיבה, וכשיתגלה האמת שאין בזה שום רעל מובן שרוב האנשים ישובו לצרוך אותם וכן גם חלק מבחורי ישיבה שאוהבים את המשקאות האלה או שסתם מחפשים שחרור והרגעה, זה בדיוק מה,שקרה עם הקנאביס, הוציאו על זה שם רע שקרי שזה כאילו רעל הכי גרוע בעולם, ולאחרונה התגלה שזב שקר לא רק שזה לא רעל רק זה תרופה לשלל מחלות ובעיות, אז מובן שהמידע מגיע גם לבחורי ישיבות, שום דבר חריג לא קרה פה.

האם יש קשר בין קנאביס לתכלת???

תוכן
הודעות: 5918
הצטרף: ה' פברואר 02, 2012 10:27 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוגוסט 01, 2022 12:02 am

מלבב כתב:משל למה הדבר דומה, שהתפרסם מידע שקרי שביין ובירה ומשקאות אלכהולים יש רעל, כמובן ששום בן אדם נורמלי לא יגע בזה וכש"כ בחורי ישיבה, וכשיתגלה האמת שאין בזה שום רעל מובן שרוב האנשים ישובו לצרוך אותם וכן גם חלק מבחורי ישיבה שאוהבים את המשקאות האלה או שסתם מחפשים שחרור והרגעה, זה בדיוק מה,שקרה עם הקנאביס, הוציאו על זה שם רע שקרי שזה כאילו רעל הכי גרוע בעולם, ולאחרונה התגלה שזב שקר לא רק שזה לא רעל רק זה תרופה לשלל מחלות ובעיות, אז מובן שהמידע מגיע גם לבחורי ישיבות, שום דבר חריג לא קרה פה.


אתה מדבר שטויות, וטועה בשלש טעויות חמורות.

א. השימוש בקנביס קשורה ישירות להתפתחות של דכאון ופחדים.

ב. השימוש בקנביס במקרים רבים, ולא משנה מה הסיבה, היא הפתח לשימוש בחומרים יותר חזקים ומסוכנים בהרבה.

ג. אפילו אם השימוש בקנביס גורם רק נזק מזערי, עדיין אנו מצפים מבחורי ישיבות לא לחשוף את עצמם לתאוות ולצרכים ולהתמכרויות.

תוכן
הודעות: 5918
הצטרף: ה' פברואר 02, 2012 10:27 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי תוכן » ב' אוגוסט 01, 2022 12:03 am

אוהב אוצר כתב:סליחה, אבל מה התועלת של נושא זה באתרא הדין?
אני שואל ברצינות.


כדי לדעת עם מה אנחנו מתמודדים, ולהבין על מה צריך להזהיר הבנים והחברים.

מלבב
הודעות: 2801
הצטרף: ד' אפריל 17, 2013 4:48 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי מלבב » ב' אוגוסט 01, 2022 2:23 am

תוכן כתב:
מלבב כתב:משל למה הדבר דומה, שהתפרסם מידע שקרי שביין ובירה ומשקאות אלכהולים יש רעל, כמובן ששום בן אדם נורמלי לא יגע בזה וכש"כ בחורי ישיבה, וכשיתגלה האמת שאין בזה שום רעל מובן שרוב האנשים ישובו לצרוך אותם וכן גם חלק מבחורי ישיבה שאוהבים את המשקאות האלה או שסתם מחפשים שחרור והרגעה, זה בדיוק מה,שקרה עם הקנאביס, הוציאו על זה שם רע שקרי שזה כאילו רעל הכי גרוע בעולם, ולאחרונה התגלה שזב שקר לא רק שזה לא רעל רק זה תרופה לשלל מחלות ובעיות, אז מובן שהמידע מגיע גם לבחורי ישיבות, שום דבר חריג לא קרה פה.


אתה מדבר שטויות, וטועה בשלש טעויות חמורות.

א. השימוש בקנביס קשורה ישירות להתפתחות של דכאון ופחדים.

ב. השימוש בקנביס במקרים רבים, ולא משנה מה הסיבה, היא הפתח לשימוש בחומרים יותר חזקים ומסוכנים בהרבה.

ג. אפילו אם השימוש בקנביס גורם רק נזק מזערי, עדיין אנו מצפים מבחורי ישיבות לא לחשוף את עצמם לתאוות ולצרכים ולהתמכרויות.

הנזקים בקנאביס שנויים במחלוקת, אבל לכולי עלמא הנזקים של אלכוהול הם פי כמה, מיליוני אנשים מתים כל שנה מאלכוהול ותרופות, אף אחד עוד לא מת מקנאביס.
לגבי פחדים זה רק זמני כל זמן השפעת הקנאביס, לגבי דיכאון לא שמעתי דבר כזה תביא מקור בבקשה, וגם אם כן גם תרופת פסיכיאטריות גורמים הרבה נזקים, אז מי שבדיכאון והקנאביס מעלה לו את המצב רוח עדיף את זה מאשר תרופות עם תופעות לוואי יותר קשות.

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 01, 2022 12:15 pm

לא בהכרח שלתרופות יש תופעות לוואי וגם אם כן הן לא יותר קשות (כמובן תלוי איזו תרופה ואיזה מינון וכן איזה מינון של קנאביס)

בן אליהו
הודעות: 785
הצטרף: ב' מאי 31, 2010 10:05 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בן אליהו » ב' אוגוסט 01, 2022 2:43 pm

גימפעל כתב:ואחרי שלל הבעיות שמסתתרים מתחת השטיח, המשגיחים עדיין עסוקים עם בעיות של הדור הקודם,
כן רישיון או לא רישיון וכדומה.


לדעתי זה לא בעיות שונות. זה סימפטומים שונים לאותה בעיה, ששמה ריקנות. אחת השאלות שצריך לשאול היא: האם המשגיחים הם רק משגיחים או שהם גם ראויים לתואר השני של משגיח: מנהלים רוחניים?

בברכה המשולשת
הודעות: 13097
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אוגוסט 01, 2022 3:20 pm

כדכד כתב:לא בהכרח שלתרופות יש תופעות לוואי וגם אם כן הן לא יותר קשות (כמובן תלוי איזו תרופה ואיזה מינון וכן איזה מינון של קנאביס)


לכל תרופה יש תופעות לוואי, ובוודאי שלתרופות פסיכיאטריות.
זה לא מצדיק שימוש בקנאביס, כמובן
ויעויין עוד כאן
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 65#p152881

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 01, 2022 6:35 pm

כתבתי מה שכתבתי מידיעה
לא מהשערה בעלמא

בברכה המשולשת
הודעות: 13097
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אוגוסט 01, 2022 7:01 pm

כדכד כתב:כתבתי מה שכתבתי מידיעה
לא מהשערה בעלמא


ספר שלם על תופעות הלוואי של תרופות פסיכיאטריות
https://scholar.google.co.il/scholar_ur ... i=scholarr

ומצ"ב חומר נוסף
קבצים מצורפים
p617.pdf
(520.12 KiB) הורד 13 פעמים
DialoguesClinNeurosci-5-155.pdf
(204.49 KiB) הורד 7 פעמים
מכתב 1.pdf
(859.33 KiB) הורד 18 פעמים
Cardiac_side_effects_of_psychiatric_drugs.pdf
(241.2 KiB) הורד 7 פעמים

עזריאל ברגר
הודעות: 11080
הצטרף: ג' אוקטובר 14, 2014 3:49 pm
מיקום: בת עין יע"א

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' אוגוסט 01, 2022 7:18 pm

כדכד כתב:לא בהכרח שלתרופות יש תופעות לוואי

יש רק תרופה אחת שאין לה תופעות-לוואי, וכדברי הגמרא (עירובין נד,א):
אמר רב יהודה בר' חייא בא וראה שלא כמדת הקב''ה מדת בשר ודם מדת בשר ודם אדם נותן סם לחבירו לזה יפה ולזה קשה אבל הקב''ה אינו כן נתן תורה לישראל סם חיים לכל גופו שנאמר ולכל בשרו מרפא

בן פקועה
הודעות: 112
הצטרף: א' אוקטובר 24, 2010 9:52 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בן פקועה » ב' אוגוסט 01, 2022 7:27 pm

תענית ז ע"א כתב:וכל העוסק בתורה שלא לשמה נעשית לו סם המות, שנאמר: "יערף כמטר לקחי", ואין עריפה אלא הריגה.

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 01, 2022 7:28 pm

תגובה לרב עזריאל ברגר
זה לא קשור לתופעות לואי
הגמרא הזה אומר רק שהתורה יפה לכולם מה שאין כן תרופות שצריך להתאים אותן למקבל ועלולות להזיק כשאינן מתאימות אבל זה ממש לא אומר שמי שהתרופה מתאימה לו בהכרח שיסבול מתופעות לואי
נערך לאחרונה על ידי כדכד ב ב' אוגוסט 01, 2022 7:31 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוגוסט 01, 2022 7:31 pm

בברכה המשולשת כתב:
כדכד כתב:כתבתי מה שכתבתי מידיעה
לא מהשערה בעלמא


ספר שלם על תופעות הלוואי של תרופות פסיכיאטריות
https://scholar.google.co.il/scholar_ur ... i=scholarr

ומצ"ב חומר נוסף

לא כתבתי שאין תופעות לואי לתרופות
הכרתי אדם שנפטר בגלל סיבוך שנגרם מנטילת תרופות פסיכיאטריות שפגעו בגופו באופן שכנראה כבר היה חסר תקנה
כתבתי רק שלא תמיד יש תופעות לואי לתרופות גם פסיכיאטריות וגם שאינן וצריך לבדוק כל מקרה לגופו

צופה_ומביט
הודעות: 2057
הצטרף: ד' אפריל 29, 2015 5:26 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' אוגוסט 01, 2022 7:37 pm

בן פקועה כתב:
תענית ז ע"א כתב:וכל העוסק בתורה שלא לשמה נעשית לו סם המות, שנאמר: "יערף כמטר לקחי", ואין עריפה אלא הריגה.

בכה"ג אינה "תרופה" כלל, שהרי לוקח את התרופה בניגוד הוראות הרופא [מדובר בלומד שלא ע"מ לעשות, רש"י בכ"מ. ולתוס' בכ"מ בלומד לקנטר. מש"כ המיוחס לרש"י בתענית שם הוא צ"ע, ומתאים לטענה שאינו לרש"י], ובהא לא מיירינן.

אליסף
הודעות: 553
הצטרף: ג' יוני 13, 2017 6:11 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי אליסף » ב' אוגוסט 01, 2022 8:53 pm

מלבב כתב:הנזקים בקנאביס שנויים במחלוקת, אבל לכולי עלמא הנזקים של אלכוהול הם פי כמה, מיליוני אנשים מתים כל שנה מאלכוהול ותרופות, אף אחד עוד לא מת מקנאביס.
לגבי פחדים זה רק זמני כל זמן השפעת הקנאביס, לגבי דיכאון לא שמעתי דבר כזה תביא מקור בבקשה, וגם אם כן גם תרופת פסיכיאטריות גורמים הרבה נזקים, אז מי שבדיכאון והקנאביס מעלה לו את המצב רוח עדיף את זה מאשר תרופות עם תופעות לוואי יותר קשות.

תכלס' אתה מדבר מנסיון?

אליסף
הודעות: 553
הצטרף: ג' יוני 13, 2017 6:11 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי אליסף » ב' אוגוסט 01, 2022 8:58 pm

בן פקועה כתב:
תענית ז ע"א כתב:וכל העוסק בתורה שלא לשמה נעשית לו סם המות, שנאמר: "יערף כמטר לקחי", ואין עריפה אלא הריגה.

בהזדמנות זו נקדם בברכה את פני החה"ש לוחם מלחמות ה' וכו' 'בן פקועה' שחזר לפעילות לאחר היעדרות ממושכה מאד.
ברוך מתייך לשלם!

בברכה המשולשת
הודעות: 13097
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' אוגוסט 01, 2022 9:04 pm

כדכד כתב:לא כתבתי שאין תופעות לואי לתרופות
הכרתי אדם שנפטר בגלל סיבוך שנגרם מנטילת תרופות פסיכיאטריות שפגעו בגופו באופן שכנראה כבר היה חסר תקנה
כתבתי רק שלא תמיד יש תופעות לואי לתרופות גם פסיכיאטריות וגם שאינן וצריך לבדוק כל מקרה לגופו


ולזה הגבתי שאין דבר כזה שאין תופעות לוואי לתרופות.

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ג' אוגוסט 02, 2022 11:07 am

מה שכתבתי כאן
כדכד כתב:תגובה לרב עזריאל ברגר
זה לא קשור לתופעות לואי
הגמרא הזה אומר רק שהתורה יפה לכולם מה שאין כן תרופות שצריך להתאים אותן למקבל ועלולות להזיק כשאינן מתאימות אבל זה ממש לא אומר שמי שהתרופה מתאימה לו בהכרח שיסבול מתופעות לואי

טעות היתה בידי
והפירוש האמיתי בגמרא הוא כמו שהביא הרב עזריאל "יפה לזה וקשה לזה" הוא שזה מועיל לדבר אחד אך מכביד על דבר אחר מהגוף או הנפש של ותו האדם ולעומת זאת התורה היא מרפא לכל בשרו.
כיוון שמודה על האמת הוא אחד מקניני התורה השתדלתי לעשות כן לאחר שגיליתי שטעיתי
אמנם לענין האשכול עצמו אני עדיין אוחז בדעתי שיתכן שיש תרופה בלי תופעות לואי ודברי הגמרא נאמרו באופן כללי שמצוי שסם מרפא שמועיל לזה קשה לזה ואילו התורה היא תרופה כללית

כדכד
הודעות: 6601
הצטרף: ה' פברואר 09, 2017 11:30 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי כדכד » ג' אוגוסט 02, 2022 11:14 am

בברכה המשולשת כתב:
כדכד כתב:לא כתבתי שאין תופעות לואי לתרופות
הכרתי אדם שנפטר בגלל סיבוך שנגרם מנטילת תרופות פסיכיאטריות שפגעו בגופו באופן שכנראה כבר היה חסר תקנה
כתבתי רק שלא תמיד יש תופעות לואי לתרופות גם פסיכיאטריות וגם שאינן וצריך לבדוק כל מקרה לגופו


ולזה הגבתי שאין דבר כזה שאין תופעות לוואי לתרופות.

ואני אומר שאין דבר כזה לכתוב אין דבר כזה
ברי לי שיש תרופות שאין להן תופעות לואי או לפחות שכשהאנשים הזקוקים להם נוטלים אותן במינון הדרוש לא מוכרח שיקרו להם תופעות לואי

עזריאל ברגר
הודעות: 11080
הצטרף: ג' אוקטובר 14, 2014 3:49 pm
מיקום: בת עין יע"א

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' אוגוסט 02, 2022 7:36 pm

כדכד כתב:ברי לי שיש תרופות ... שכשהאנשים הזקוקים להם נוטלים אותן במינון הדרוש לא מוכרח שיקרו להם תופעות לואי

מסכים לדבריך שלא מוכרח שיקרו תופעות הלוואי, אבל בימינו לכל תרופה (מלבד חיסונים ואכמ"ל) מצרפים רשימת תופעות לוואי מצויות וכו'.

דעתן
הודעות: 57
הצטרף: ד' יוני 17, 2020 9:57 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי דעתן » ג' אוגוסט 02, 2022 9:17 pm

יסוד ושורש נטילת מעצבי התודעה כידוע נובעים מחוסר סיפוק משווע, במקום לעלות לבחורי החמד דיונים על מחשבת ישראל וכדו' (אכשר דורא), אנו עסוקים בטיפוח החוויות הרגעיות ע"י שחורורי אנדורפינים, וכמה שיותר אנדורפינים ככה עולה הביקוש, וכל המרבה במחיר הרי זה משובח, אם זה בלילי שישי רווים בזיצים וצ'ולנט בנחוחות של 'כלום', הרי זה אומדנא דמוכח שהחוויה הבאה צריכה לעלות על קודמתה באיכות ובכמות.
אנו במדרון חלקלק שאחריתו מי ישורנו.

תוכן
הודעות: 5918
הצטרף: ה' פברואר 02, 2012 10:27 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי תוכן » ד' אוגוסט 03, 2022 1:31 pm

מלבב כתב:
תוכן כתב:
מלבב כתב:משל למה הדבר דומה, שהתפרסם מידע שקרי שביין ובירה ומשקאות אלכהולים יש רעל, כמובן ששום בן אדם נורמלי לא יגע בזה וכש"כ בחורי ישיבה, וכשיתגלה האמת שאין בזה שום רעל מובן שרוב האנשים ישובו לצרוך אותם וכן גם חלק מבחורי ישיבה שאוהבים את המשקאות האלה או שסתם מחפשים שחרור והרגעה, זה בדיוק מה,שקרה עם הקנאביס, הוציאו על זה שם רע שקרי שזה כאילו רעל הכי גרוע בעולם, ולאחרונה התגלה שזב שקר לא רק שזה לא רעל רק זה תרופה לשלל מחלות ובעיות, אז מובן שהמידע מגיע גם לבחורי ישיבות, שום דבר חריג לא קרה פה.


אתה מדבר שטויות, וטועה בשלש טעויות חמורות.

א. השימוש בקנביס קשורה ישירות להתפתחות של דכאון ופחדים.

ב. השימוש בקנביס במקרים רבים, ולא משנה מה הסיבה, היא הפתח לשימוש בחומרים יותר חזקים ומסוכנים בהרבה.

ג. אפילו אם השימוש בקנביס גורם רק נזק מזערי, עדיין אנו מצפים מבחורי ישיבות לא לחשוף את עצמם לתאוות ולצרכים ולהתמכרויות.

הנזקים בקנאביס שנויים במחלוקת, אבל לכולי עלמא הנזקים של אלכוהול הם פי כמה, מיליוני אנשים מתים כל שנה מאלכוהול ותרופות, אף אחד עוד לא מת מקנאביס.
לגבי פחדים זה רק זמני כל זמן השפעת הקנאביס, לגבי דיכאון לא שמעתי דבר כזה תביא מקור בבקשה, וגם אם כן גם תרופת פסיכיאטריות גורמים הרבה נזקים, אז מי שבדיכאון והקנאביס מעלה לו את המצב רוח עדיף את זה מאשר תרופות עם תופעות לוואי יותר קשות.


אתה ממשיך לדבר שטויות במילתא שאפשר לכל אחד לבדוק.

א. הנזקים של קנאביס אינם שנויים במחלוקת, בדיוק כמו שהנזקים מעישון טבק אינם שנויים במחלוקת. האם כל אחד יחלה, התשובה היא לא. האם זה חומר שגורם נזקים, התשובה היא כן.

ב. נניח שהנזקים של אלכוהול הם פי כמה, איך זה מצדיק לעשן קנביס? מה עוד, שהנזקים של אלכוהול הם פי כמה בחברות ששותות בצורה בלתי מבוקרת. בחברה החרדית, הנזקים של אלכוהול מזעריים ביותר. אבל כשזה מגיע לקנביס, אין מסורה איך לעשן, וקל לבחור להגזים. ומעשים שבכל יום שבחורים סובלים מתופעות לוואי של קנביס.

ג. לגבי פחדים, בהתחלה זה רק זמני וגם זה רק אצל חלק מהאנשים. אחרי כמה שנים של עישון, יש אנשים שמפתחים התקפי חרדה סדירים.

ד. אתה מוזמן לבדוק בגוגל את הקשר בין דכאון לשימוש בקנביס.

ה. זה נכון שתרופות פסיכיאטריות יש להם השפעות קשות. ומי שהוא חולה נפש ומעשן קנביס בצורה מבוקרת, וזה מועיל לו לטווח הארוך, אולי זה עדיף על תרופות פסיכיאטרויות. לא על זה אנחנו דנים פה. אנחנו מדברים על בחורי ישיבה שהורסים את החיים שלהם בידים ברמה זה או אחרת, על ידי עישון בקנביס. זו היא תופעה נוראית וראוי לשאול איך זה קורה, שבחורי ישיבה שאמורים להיות העילית של העילית של עולם התורה, נופלים לכזה שפל.

צופה_ומביט
הודעות: 2057
הצטרף: ד' אפריל 29, 2015 5:26 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' אוגוסט 03, 2022 2:30 pm

תוכן כתב:בחורי ישיבה שאמורים להיות העילית של העילית של עולם התורה.

רק לגבי המשפט הזה:
אם "בחורי הישיבות" [כסקטור] הם "העילית שבעילית של עולם התורה" - אז מיהו "עולם התורה" [זה שאינו "בחורי ישיבות"]? אברכי הכוללים? שיעורי דף היומי? כולל בעלי בתים? תלמודי תורה?
לדידי:
א. "בחורי ישיבות" זו מילה כוללת, לכל מי שרשום במוסד שנקרא ישיבה. ברור שלא כולם עילית, בטח לא עילית שבעילית. יש גם מוסדות שלמים שאינם עילית. ופשוט שאותם המעשנים אינם העילית שבעילית.
ב. אם כבר לחפש היכן נמצאת העילית שבעילית של עולם התורה, לי פשוט שהיא נמצאת בקרב אברכי כוללים [וכנ"ל, זה סקטור שלם, הכוונה למובחרים מביניהם]. פשוט כי בחור צעיר בעיקר לומד ללמוד, וחסר לו מאד מאד הן מבחינת כמות והיקף בתורה והן מבחינת איכות ובגרות בלימוד. ישיבה קטנה לא רלוונטי, וישיבה גדולה היא תקופה קצרה יחסית, וגם בה בעיקר לומדים ללמוד. עיקר עבודת האדם על עצמו, לקנות קניין אמת ולא מדומה או מתפרץ או זמני וכו', ועיקר רכישת התורה בכמות ובאיכות, היא כאברך בכולל.
זה שבחור ישיבה [מובחר] פנוי יותר ללמוד מבחינת זמן ועיסוקים - לא חושב שמצדיק לכנותו "עילית שבעילית" כלפי אברך כולל [מובחר], מכל בחינה שהיא.
כנלענ"ד.

דעתן
הודעות: 57
הצטרף: ד' יוני 17, 2020 9:57 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי דעתן » ד' אוגוסט 03, 2022 5:53 pm

למה אף אחד לא מציין כאן את תשובת ר' משה פיינשטיין בנושא?

חבר עיר
הודעות: 38
הצטרף: א' מאי 31, 2015 7:20 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי חבר עיר » ד' אוגוסט 03, 2022 5:57 pm

צופה_ומביט כתב:
תוכן כתב:בחורי ישיבה שאמורים להיות העילית של העילית של עולם התורה.

רק לגבי המשפט הזה:
אם "בחורי הישיבות" [כסקטור] הם "העילית שבעילית של עולם התורה" - אז מיהו "עולם התורה" [זה שאינו "בחורי ישיבות"]? אברכי הכוללים? שיעורי דף היומי? כולל בעלי בתים? תלמודי תורה?
לדידי:
א. "בחורי ישיבות" זו מילה כוללת, לכל מי שרשום במוסד שנקרא ישיבה. ברור שלא כולם עילית, בטח לא עילית שבעילית. יש גם מוסדות שלמים שאינם עילית. ופשוט שאותם המעשנים אינם העילית שבעילית.
ב. אם כבר לחפש היכן נמצאת העילית שבעילית של עולם התורה, לי פשוט שהיא נמצאת בקרב אברכי כוללים [וכנ"ל, זה סקטור שלם, הכוונה למובחרים מביניהם]. פשוט כי בחור צעיר בעיקר לומד ללמוד, וחסר לו מאד מאד הן מבחינת כמות והיקף בתורה והן מבחינת איכות ובגרות בלימוד. ישיבה קטנה לא רלוונטי, וישיבה גדולה היא תקופה קצרה יחסית, וגם בה בעיקר לומדים ללמוד. עיקר עבודת האדם על עצמו, לקנות קניין אמת ולא מדומה או מתפרץ או זמני וכו', ועיקר רכישת התורה בכמות ובאיכות, היא כאברך בכולל.
זה שבחור ישיבה [מובחר] פנוי יותר ללמוד מבחינת זמן ועיסוקים - לא חושב שמצדיק לכנותו "עילית שבעילית" כלפי אברך כולל [מובחר], מכל בחינה שהיא.
כנלענ"ד.

זה הנוער, זה העתיד שלנו!
מלבד זאת שבשנים הללו הם רוכשים את היסודות התורניים והרוחניים לכל חייהם.

בברכה המשולשת
הודעות: 13097
הצטרף: ג' ינואר 24, 2012 9:00 am
שם מלא: רועי הכהן זק

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' אוגוסט 03, 2022 8:37 pm

דעתן כתב:למה אף אחד לא מציין כאן את תשובת ר' משה פיינשטיין בנושא?


צויינה באשכול אליו קישרתי כאן
viewtopic.php?f=51&t=60108&sid=e03942ebdb5663b6f545777e6aee6cce#p766652

צופה_ומביט
הודעות: 2057
הצטרף: ד' אפריל 29, 2015 5:26 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' אוגוסט 03, 2022 9:22 pm

חבר עיר כתב:זה הנוער, זה העתיד שלנו!
מלבד זאת שבשנים הללו הם רוכשים את היסודות התורניים והרוחניים לכל חייהם.

מה זה שייך לעניין שעליו הגבתי. אפשר לנסח משפט חדש שאומר "בחורי ישיבה שהם עתיד שלנו" וכו'. אני התייחסתי למשפט שכתב תוכן.

מלבב
הודעות: 2801
הצטרף: ד' אפריל 17, 2013 4:48 am

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי מלבב » ה' אוגוסט 04, 2022 2:34 am

דעתן כתב:למה אף אחד לא מציין כאן את תשובת ר' משה פיינשטיין בנושא?

למה לצטט תשובה שמבוסס על מידע ישנה שגויה לגמרי
כמו שאף אחד לא יצטט את התשובה שמותר לעשן כי הנזקים הם רחוקים.

דעתן
הודעות: 57
הצטרף: ד' יוני 17, 2020 9:57 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי דעתן » ה' אוגוסט 04, 2022 10:38 am

מלבב כתב:
דעתן כתב:למה אף אחד לא מציין כאן את תשובת ר' משה פיינשטיין בנושא?

למה לצטט תשובה שמבוסס על מידע ישנה שגויה לגמרי
כמו שאף אחד לא יצטט את התשובה שמותר לעשן כי הנזקים הם רחוקים.


לע"ד יש ג' עקרונות שרלוונטים תמיד. בעניין המנצ'יס הארור:
בקנאביס הרי ידוע שהחומרים הפעילים ביותר הם ה-CBD ו THC וע"י נעשית תרכובת בשם-THC והיא האחראית העיקרית להתקפי זלילה, ברגע שה-THC מגיע לאזורים שונים בגוף ובמוח ונקשר לקולטנים מכמה סוגים, שהעיקרי מביניהם נקרא CB1 אז נגרם התקפי רעב משונים ביותר. בעניין זה שום דבר לא השתנה עיין בתשובה הנכזרת.
וב' בתשובה מדובר בבחורי ישיבות ;] ואידך זיל גמור.

היושב בגנים
הודעות: 39
הצטרף: ג' יולי 27, 2021 2:11 pm

Re: סמים בישיבות

הודעהעל ידי היושב בגנים » א' אוגוסט 07, 2022 10:22 pm

תמיד השוליים יתפסו מקום של כבוד בעוד שהמציאות במצב המרכז ידחק לשול
עולם הישיבות מלא וגדוש בבחורים איכותיים
ואי''ז סתירה לאותם ריקים שכשתשאל את הרצייניים יאמרו שכמעט לא החליפו מילה עם אותו הבחור והנ"ל בדוק ומנוסה ברובא דרובא
ועוד נלענ:ד
כמדו' מי שמכיר את המערכת אמור לדעת שלא יפורסם מכתב שכזה בצורה הנ"ל לו היה ממוען לבני הישיבות ועולם התורה הקלאסי וד"ל


חזור אל “אספקלריא”מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 11 אורחים

cron