מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אראל

Re: עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 21, 2022 10:31 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
זאב ערבות כתב:אני שואל את אראל בפעם המי יודע כמה: האם אתה יכול להראות שאם לא מקבלים כסף מהממשלה עדיין צריכים לעמוד בדרישות ללמד לימודי חול כפי שהחוק החדש דורש. אם תראה לי זאת אחדל מהעלאת הפשטלעך שלי באשכול. אל תלך סחור סחור כהרגלך להתעלם ממה שאני כותב ולשים בפי דברים שאיני אומר.

בלינק הנ"ל כתוב הכל מפורש כל פרטי דיני TRUANT, הרכב המשקפיים וקרוא
ואגב, זה לא החוו"ד שלי כלל
אני משער שכבודו אינו עו"ד כלל, ואינו מתמחה אלא בהתוצאות שגוגל מעלה לו
אבל אלו היודעים החוקים הם לצד שלי
הלא חצי העולם משתייכים לחוג הידידים והחבירים שלך, ומסתמא יש ביניהם איזה עו"ד מדופלמים, אולי שתתקשר עם אלו היודעים

אענה כאן להודעה זו ולהודעה הבאה (הראשונה בעמ' 7). בתי הספר שלנו הם לא truant! אלא בתי ספר פרטיים הרשומים בממשלה ומקבלים ממנה תמיכה תמורת לימודי חול! אולי תוכל להראות אחרת. ואם זו לא חוות דעת שלך אז חוות דעת של מי? גם אתה אינך עו"ד אז מנין לך כל הידיעות שלך? ומכל הלינקים שאתה מצרף ללא הרף נראה שאתה חסיד גוגל יותר ממני. אני לא הבאתי מראי מקום לגוגל אלא רק ציטוטים שהעתקתי מבלוגים וכדומה. אז אל נא תאשים אותי בגלישה בגוגל. ושוב, מי הם אלו היודעים את החוקים שהם לצד שלך? בקשתי כמה פעמים: תראה לי אם מחוייבים ללמד לימודי חול אם לא מקבלים כסף מהממשלה. המראה מקום שהבאת בהודעה הבאה אומרת במפורש שבין היוצאים מהכלל לחוק הם מוסדות פרטיים. כתוב שם שיש חיוב שילדים ילכו לבית ספר אך לא כתוב שיש חיוב ללמד אותם לימודי חול. הקנסות שאתה כותב זה להורים שלא שולחים את ילדיהם לבית ספר כלל. עכשיו אם אני טועה, אולי תעשה העתק הדבק למה שאתה אומר שכתוב שם ותבקש מרבינו גוגל שיתרגם זאת עבור אלו שלא למדו אנגלית (ומן הסתם לא יוכלו להיות בסנהדרין).
ומה שכתוב בציטוט שהבאת שבתי ספר שלא יעמדו בתנאים יאבדו את מעמדם של בתי ספר המלמדים לימוד חובה, ומחוזות בתי הספר האלו יאבדו את
תמיכתם מהממשלה.
אז שוב, לפי הבנתי הפשוטה כל מה שמדובר כאן זה כסף. אז שיאבדו את התמיכה... אם לא מקבלים כסף מהממשלה זה נקרא גזירה נוראה ושמד?
בקיצור אתה מערבב דברים ומבלבל את היוצרות. ואכן דברתי עם אנשים שמתמצאים בנושא ואמרו שעד כמה שידוע להם אם לא מקבלים תמיכה כספית לא מחויבים ללמד לפי דרישות הממשלה.

עם כל האריכות
אתה לא קראת מה שציטטתי והקישורים שהבאתי מהLAW

זאב ערבות כתב:ועוד הערה, באותו פשקוויל שהבאת לעיל נזכרים רק סאטמאר, פאפא, וויזניץ, וויען וצעהלים, מה עם שאר כל החסידויות כבובוב, סקוור, סקאליא ועוד ועוד וכן המוסדות הליטאים, צמדוע לא נזכרים? האם הם אינם כלולים בגזירה או שמא בגלל איזו סיבה אחרת.

למה 'פשקוויל'???
קריאה המעורר בסוף חודש אלול להרבות בתפלה להקב"ה גם כן פשקוויל?? למה?? וכי מה עוד צריך יהודי לעשות [אף לשיטתך שאין כאן אלא הפסד ממון, וכי מי שקורא להתפלל להקב"ה על הפסד ממון הרי הוא 'פשקוויל'???...]
בקיצור, הוא הדבר שכתבתי, חבל להתפלמס אתך, כל מה שסאטמאר יעשה או יפעול, לא ימצא חן בעיניך, וחבל על הזמן ועל הרוק להשיב לך

לידיעתך, לתרץ את הקלאץ קשיות שלך...
באותיות בולטות מתנוססת על הקריאה 'הוחלט על ידי מנהיגי הקהילות בעירינו וויליאמסבורג'
לבובוב אין להם מוסדות בוויליאמסבורג, אלא שני בתי מדרגות קטנים לשני הפלגים של בובוב,
'מוסדות ליטאים'?? השתגעת?? מוסד ליטאי בוויליאמסבורג????.....
סקאליא?? מישהו יודע אודות ביהמ"ד סקאליא בוויליאמסבורג??
נשאר קושיא רק מסקווירא, באמת צריך עיון גדול, ולכשיבא אליהו אולי יתרץ לך
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' ספטמבר 21, 2022 10:38 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 10:32 pm

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב: . . בקיצור, כפי שכתבתי כבר כמה פעמים, הכל ענין של כסף ותו לא. ומאיבוד תמיכה כספית לגזירה ושמד המרחק רב ביותר
גם אילו הי' הנדון אודות התמיכה הכספית בלבד - כבר העליתי לעיל את התייחסויות כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש לענין זה, ויעוש"ה. אך, כפי שנכתב לעיל כמ"פ (וכנראה שעוד יִכָּתֵב...), לא זוהי המציאות, ולא זהו הנדון!

מלבד זאת, ה'דיונים' הטרחניים אודות 'לך־לך' דאאע"ה משונים בעיני: מהי התועלת מברברת אינסופית זו?! איזה בן־אנוש בדורותינו יכול להשוות עצמו מול אבינו הראשון, מרכבתא דשכינה עלאה!?
ובכלל, מהו הקשר לשלוחי כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע? [אף שבהחלט היו (וישנם) כאלה שמסרו (ומוסרים) נפשם כפשוטו, ביציאתם לארץ לא־זרועה ומרובת סכנות, ללא אפשרויות תקשורת מודרניות ובלי 'ביקורי־בית'... (כינוס השלוחים העולמי נערך לראשונה בשנת תשמ"ח, ומאחוריהם כבר עמדו עשרות שנות שליחות פורי' ת"ל, שבמהלכן הצליחו לבקר בחצר כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע - כשהשלטונות 'הואילו בטובם' להעניק להם אישור יציאה - בקושי אחת לשנתים, במקרה הטוב... ומי דיבר על ההורים...)].
לעצם הנושא: לעיל דובר במפורש על העתקת קהלות ממקומן (גם אם לא נזכר כן בדברי הרב 'זאב ערבות', ואינני בטוח בכך). הרב 'זאב ערבות', יישר כחו על שביאר בטוטו"ד את הקשיים - הפיזיים והנפשיים - במעבר דירה, אם כמשפחה בודדת ואם (עאכו"כ) כחלק מקהלה. ומה יש עוד להוסיף?!

מדוע טרחא בעינך הדיונים אודות לך לך? סך הכל כ4 הודעות לברר מה הנסיון. והאם זו הברברת האיסופית היחידה בפורום ומדוע לא תהיה שוטר לעצור את הברברת באשכולות אחרים? למשל על ריבלין ותלמידי הגרא, והרבה ברבורים על התכלת. ומי השווה לאברהם אבינו? רק ניסיתי להסביר במלים פשוטות צד אחד של הנסיון, למרות שבספרים מובאים פירושים רבים לכל נסיון ונסיון. וניסיתי להביא דוגמא משליחי חב"ד ששולחים אותם למקומות נידחים כמו בדרום ארגנטינה וזה נסיון גדול אך היום אין כמעט מקום בעולם שאין בו תקשורת (כעת עומדים לעשות קשר סללורי דרך לווין שיהיה בכל מקום על פני כדור הארץ וכנראה זה נעשה בשביל השלוחים).
ולידיעתך אכן לא דברתי על העתקת קהילות שלימות ממקומם למקום אחר בעת ובעונה אחת (אולי פרט לשעת מלחמה) שזה דבר שעד כמה שידוע לי לא מצוי אלא בדרך כלל איזושהי קבוצה קטנה יותר מתנתקת למקום אחר ואז אחרים הולכים בעקבותיהם ואכן לפעמים קורה שבסופו של דבר לא נשאר איש במקום הקודם אך בדרך כלל זה תהליך איטי שלוקח זמן רב.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' ספטמבר 21, 2022 10:38 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 10:38 pm

אראל כתב:עם כל האריכות

לבובוב אין להם מוסדות בוויליאמסבורג, אלא ביהמ"ד קטנה,

לידיעתך לא רק שקראתי, אלא קראתי פעמיים! וציטטתי מלה במלה. האם אין הגזירה על כל המוסדות בניו יורק? אז שאלתי מדוע השאר לא נזכרים במודעה? האם רק לחסידויות וויליאמסבורג נוגע הדבר ורק הם נפגעים? זו היתה הקלאץ קושיה שלי. ושכחתי לשאול מה עם מוסדות גור שאתה שייך להם, האם להם לא נוגע הדבר בציפור נפשם?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 21, 2022 10:42 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:עם כל האריכות

לבובוב אין להם מוסדות בוויליאמסבורג, אלא ביהמ"ד קטנה,

לידיעתך לא רק שקראתי, אלא קראתי פעמיים! וציטטתי מלה במלה. האם אין הגזירה על כל המוסדות בניו יורק? אז שאלתי מדוע השאר לא נזכרים במודעה? האם רק לחסידויות וויליאמסבורג נוגע הדבר ורק הם נפגעים? זו היתה הקלאץ קושיה שלי. ושכחתי לשאול מה עם מוסדות גור שאתה שייך להם, האם להם לא נוגע הדבר בציפור נפשם?

לא השבת לי, איזה פגם מצאת להכריז על יום תפלה, וכי כבר אסור להתפלל???

מדוע פספסת השורה הזאת:
WILI.jpg
WILI.jpg (122.54 KiB) נצפה 3918 פעמים

מוסדות גור לא מודאגים, כי הרבי שליט"א הרועה נאמן לעדתו, ביליונער גדול כידוע יש לו קרקע לרוב במדינת ישראל, ובודאי שלא יעזוב את חסידיו...
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' ספטמבר 21, 2022 11:01 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 21, 2022 10:43 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:[א] צדקתם, לא הכרתי את המכתב שבהפרדס.
[ב] אין זה נוגע לזה"ז כלל וכלל, שבסה"כ רוצים להחזיר השעון אחורה שלא יהיו שכונות של רוב יהודים. לא מדובר על הבאת כושים זולים פושעים ונבזים המזיקים לחבריהם. קהלה מפוארת נשארה בצניעותה בשכונת בנסהונהורסט, למרות שהם מסובבים גוים, כהיום סינים ופעם היו רוסים ולפני זה איטאליאנים. הקהלה בגייטסהד מסובבת בגוים זולים מאד, והם נמצאים שמה יותר ממאה שנה
א. כאמור, קיימת גם תשובה בשו"ת אג"מ, כמצוטט ומצוין לעיל.
ב. חיטט מר בהיסטוריא, כדי לאתר היכן ניתן "להחזיר השעון אחורה" - ולא מצא אלא שתי קהלות בישראל! ומהן בנה אב ליישוב עיקרי דרבבות אחב"י!
מלבד זאת, הרי אין חילוק בין הפחתת המחיר (או הרס הסביבה; ומי ידון בחורבן בתי כנסיות ומדרשות רח"ל) מחמת המכירה ל'גוי הגון', או ע"י מכירה ל'נכרי שוטה'... כי זה נבלה וזה טרפה; ובודאי נוגעת תשובת הגרמ"פ, אם לא למי שיעצום עיניו בחזקה [הדיון בקובץ 'אור ישראל' הי' בעקבות מאורעות אקטואליים לחלוטין, כידוע. ומדי כמה עשרות שנים הוא 'חוזר וניעור' רח"ל - אף שבנדו"ד, נראה כי (למרבה הנס) רעיון־העועים הלזה כל־כולו אינו אלא פורח באויר, מבלי ידים או רגלים ושיניים].

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 21, 2022 10:47 pm

זאב ערבות כתב:אם לא מקבלים כסף מהממשלה זה נקרא גזירה נוראה ושמד?
כבר צוין, שמדובר גם בימי מאסר (עכ"פ באם לא ישלמו הקנס).
וזאת מלבד מה שציינתי לעיל אודות יחס כ"ק אדמו"ר מליובאוויטש זי"ע למניעת התקציבים (עכ"פ במדינה כארצה"ב, שזקוקים לרחמי־שמים מרובים אשר כל ילדי ישראל יזכו להכנס תחת כנפי החינוך הכשר, גם כשיש תקציבים - ועאכו"כ אם ח"ו ימנעו זאת מפיהם).
אגב, בפשטות - 'גם' ציטוט מבלאָג'ס חונה הוא תחת כנפי ההגדרה 'גלישה בגוגל'.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 21, 2022 10:53 pm

זאב ערבות כתב:[א] מדוע טרחא בעינך הדיונים אודות לך לך? סך הכל כ4 הודעות לברר מה הנסיון.
[ב] והאם זו הברברת האי[נ]סופית היחידה בפורום[?]
[ג] ומדוע לא תהיה שוטר לעצור את הברברת באשכולות אחרים? למשל על ריבלין ותלמידי הגרא,
[ד] והרבה ברבורים על התכלת.
[ה] ומי השווה לאברהם אבינו? רק ניסיתי להסביר במלים פשוטות צד אחד של הנסיון, למרות שבספרים מובאים פירושים רבים לכל נסיון ונסיון.
[ו] וניסיתי להביא דוגמא משליחי חב"ד ששולחים אותם למקומות נידחים כמו בדרום ארגנטינה וזה נסיון גדול אך היום אין כמעט מקום בעולם שאין בו תקשורת
[ז] (כעת עומדים לעשות קשר סל[ול]רי דרך לווין שיהיה בכל מקום על פני כדור הארץ וכנראה זה נעשה בשביל השלוחים).
[ח] ולידיעתך אכן לא דברתי על העתקת קהילות שלימות ממקומם למקום אחר בעת ובעונה אחת (אולי פרט לשעת מלחמה) שזה דבר שעד כמה שידוע לי לא מצוי אלא בדרך כלל איזושהי קבוצה קטנה יותר מתנתקת למקום אחר ואז אחרים הולכים בעקבותיהם ואכן לפעמים קורה שבסופו של דבר לא נשאר איש במקום הקודם אך ב[ד]רך כלל זה תהליך איטי שלוקח זמן רב.
א. כי הדבר עלול להמשך עד אין־קץ, עכ"פ כפי המתרחש בנתים...
ב. לא (ולא טענתי אחרת!).
ג. מפני שאינני נושא במשרת 'שוטר הפורום' (וגם לא 'שופט' או 'יועץ')...
ד. אכן, הערתי שם על כך בעבר. אך כשם שמצוה לומר וכו', ותקותי שלא אאלץ להחיל גם על הדיון דכאן את הכלל הגדול הזה...
ה. כך הי' נשמע מרוח הדברים, ואשמח להתבדות.
ו־ז. ייש"כ (ובפרט על הבשורה המענינת). אכן, הצדק עמו, ואתו הסליחה והמחילה.
ח. אם כך, שלוחה אליו בזאת התנצלותי; אך בדברי דנתי [עכ"פ] באלו שאכן הזכירו העתקת קהלות, ובכל אופן - גם העתקת קבוצה קטנה [כמעט ש]אינה מעשית, ובודאי חסרת תועלת בענין שלפתרונו נועדה הצעת לפ"ב.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 11:02 pm

אראל כתב:
לא השבת לי, איזה איסור יש להכריז על יום תפלה, וכי אסור להתפלל???

מדוע פספסת השורה הזאת:
WILI.jpg

מוסדות גור לא מודאגים, כי הרבי שליט"א הרועה נאמן לעדתו, ביליונער גדול כידוע יש לו קרקע לרוב במדינת ישראל, ובודאי שלא יעזוב את חסידיו...

איפה כתבתי שיש איסור להכריז על יום תפילה? היום לכל מודעה שמתפרסמת באותיות שחורות קוראים פשקוויל ללא הבחנה מה כתוב שם. ולא פספסתי שום שורה ושוב אני שואל: אם זו גזירה כזו נוראה מדוע רק בווליאמסבורג מפרסמים מודעה ורק המוסדות שם? מדוע לא מארגנים שכל המוסדות יפרסמו בכל מושבותם כמו שעשן כשהיה מדובר באסיפת האינטרנט?
ומה שענית על הרבי של גור שהוא בליונר, האם זה בדולרים או בשקלים? והאם לאדמורי סאטמר יש פחות ממנו שהם לא יכולים לתמוך בעדתם? אולי אין להם קרקעות בישראל אך יש להם בנינים רבים ונכסים והכי תקצר ידם? אז הוא שאמרתי שעשירי הקהל יחזיקו את המוסדות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 11:06 pm

לבי במערב כתב:אגב, בפשטות - 'גם' ציטוט מבלאָג'ס חונה הוא תחת כנפי ההגדרה 'גלישה בגוגל'.

יש הבדל בין עשית חיפוש בגוגל לבין קריאת בלוג היימש שמביא ענינים מאנ"ש ורק מעתיקים משם.
ובדרך אגב בקשר לתשובה מרב משה בפרדס הנידון הוא למכור לגוי, ובכלל התשובה נכתבה בתשכ"ט וכהיום כמדומני שאיש אינו שת לבו לכך בשכונות שבהם היהודים כבר התחילו לעזוב ואין אף קונה יהודי, ואם כך מה יעשו? האם הם מחויבים לשבת שם עד סוף ימיהם?
בדרך אגב אספר שבשכונתינו קנה מישהו חתיכת קרקע גדולה באמצע שכונת בתים ורצה לבנות עליה מוסד. אז אחד בעלי הבתים אמר לו בתקיפות והתכוון לכל מילה שאמר: אם תבנה ברחוב מוסד אמכור את הבית לכושים מהסוג הגרוע ביותר ואז נראה איך יצליח המוסד שלך וההוא פרש מהענין.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' ספטמבר 21, 2022 11:11 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 21, 2022 11:06 pm

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
לא השבת לי, איזה איסור יש להכריז על יום תפלה, וכי אסור להתפלל???

מדוע פספסת השורה הזאת:
WILI.jpg

איפה כתבתי שיש איסור להכריז על יום תפילה? היום לכל מודעה שמתפרסמת באותיות שחורות קוראים פשקוויל ללא הבחנה מה כתוב שם. ולא פספסתי שום שורה ושוב אני שואל: אם זו גזירה כזו נוראה מדוע רק בווליאמסבורג מפרסמים מודעה ורק המוסדות שם? מדוע לא מארגנים שכל המוסדות יפרסמו בכל מושבותם כמו שעשן כשהיה מדובר באסיפת האינטרנט?
ומה שענית על הרבי של גור שהוא בליונר, האם זה בדולרים או בשקלים? והאם לאדמורי סאטמר יש פחות ממנו שהם לא יכולים לתמוך בעדתם? אולי אין להם קרקעות בישראל אך יש להם בנינים רבים ונכסים והכי תקצר ידם? אז הוא שאמרתי שעשירי הקהל יחזיקו את המוסדות.

היום לא פורים,
אין עוד טעם להמשיך אחר שהדיון הוסט לנוסח רחוק מאוד מדיון רציני, ותסלח לי שאין לי פנאי עתה לסתם דברים בטלים ודיוני סרק, לכל תכלה ראיתי קץ, ויש גבול לשטותים
ומה לעשות, שלפי דעתם של רוב היהדות החרדית הנושא רציני יותר ממה ש'זאב ערבות' חושב
כבר השיבו לך כל החברים פה, כל מה שרצית לידע, אין מה להוסיף עוד

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 11:19 pm

לבי במערב כתב:ג. מפני שאינני נושא במשרת 'שוטר הפורום' (וגם לא 'שופט' או 'יועץ')...

ה. כך הי' נשמע מרוח הדברים, ואשמח להתבדות.
ו־ז. ייש"כ (ובפרט על הבשורה המענינת). אכן, הצדק עמו, ואתו הסליחה והמחילה.
ח. אם כך, שלוחה אליו בזאת התנצלותי; אך בדברי דנתי [עכ"פ] באלו שאכן הזכירו העתקת קהלות, ובכל אופן - גם העתקת קבוצה קטנה [כמעט ש]אינה מעשית, ובודאי חסרת תועלת בענין שלפתרונו נועדה הצעת לפ"ב.

ג. אם אינך שוטר הפורום, אז מדוע אתה מתנהג כאחד? תן למנהלי הפורום לנהל את הענינים ולהחליט מתי להפסיק את הדיון (כמו למשל שימת מפתח נעול).
ה. אז אני שמח להודיע לך שנדבדית
ו-ז. אכן בשורה משמחת וכל מנוי של חברת הסלולר הגרמנית דויטש טלקום וגרורותיה בכל העולם יוכלו החל מחודש ינואר להשתמש בשירות חנם אין כסף (כלומר ללא תשלום נוסף) אך הדבר מיועד רק לשיחות טלפון ושליחת מסרים, כלומר מה שנקרא טלפון כשר.
ח. כבר הבאתי כמה דוגמאות על קבוצות קטנות שעברו ובהצלחה. ולמשל כיצד נוצרה חסידות גור בערד? (איני יודע רק שואל, אולי אראל יוכל לענות)

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ספטמבר 21, 2022 11:20 pm

לבי במערב כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:[א] צדקתם, לא הכרתי את המכתב שבהפרדס.
[ב] אין זה נוגע לזה"ז כלל וכלל, שבסה"כ רוצים להחזיר השעון אחורה שלא יהיו שכונות של רוב יהודים. לא מדובר על הבאת כושים זולים פושעים ונבזים המזיקים לחבריהם. קהלה מפוארת נשארה בצניעותה בשכונת בנסהונהורסט, למרות שהם מסובבים גוים, כהיום סינים ופעם היו רוסים ולפני זה איטאליאנים. הקהלה בגייטסהד מסובבת בגוים זולים מאד, והם נמצאים שמה יותר ממאה שנה
א. כאמור, קיימת גם תשובה בשו"ת אג"מ, כמצוטט ומצוין לעיל.
ב. חיטט מר בהיסטוריא, כדי לאתר היכן ניתן "להחזיר השעון אחורה" - ולא מצא אלא שתי קהלות בישראל! ומהן בנה אב ליישוב עיקרי דרבבות אחב"י!
מלבד זאת, הרי אין חילוק בין הפחתת המחיר (או הרס הסביבה; ומי ידון בחורבן בתי כנסיות ומדרשות רח"ל) מחמת המכירה ל'גוי הגון', או ע"י מכירה ל'נכרי שוטה'... כי זה נבלה וזה טרפה; ובודאי נוגעת תשובת הגרמ"פ, אם לא למי שיעצום עיניו בחזקה [הדיון בקובץ 'אור ישראל' הי' בעקבות מאורעות אקטואליים לחלוטין, כידוע. ומדי כמה עשרות שנים הוא 'חוזר וניעור' רח"ל - אף שבנדו"ד, נראה כי (למרבה הנס) רעיון־העועים הלזה כל־כולו אינו אלא פורח באויר, מבלי ידים או רגלים ושיניים].

התשובה באג"מ אינה נוגעת כ"א בעקיפין, שם דיברו על סיוע לאלו המביאים את הכושים בסיטונאות, לא מי שרוצה לעזוב כי ראה את הסכנה בפניו.

אני כתבתי על שתי קהלות הקיימות היום, ושאני מכיר. נכון, בזמן הזה התרגלנו לקהלות ענקיות, עם טשאלענט חם וטרי בכל שעות היממה. אבל אין זה הכרחי, אפשר להיות יהודי טוב בלעדה. ויש עוד קהלות חוץ מבנסהונהורסט וגייטסהד, ולא חסר להם כלום. כ"א שחרית בשלש בצהריים וסגירת רחובות עבור תשליך וחתונת נכדת האדמו"ר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 21, 2022 11:35 pm

אראל כתב:היום לא פורים,
אין עוד טעם להמשיך אחר שהדיון הוסט לנוסח רחוק מאוד מדיון רציני, ותסלח לי שאין לי פנאי עתה לסתם דברים בטלים ודיוני סרק, לכל תכלה ראיתי קץ, ויש גבול לשטותים
ומה לעשות, שלפי דעתם של רוב היהדות החרדית הנושא רציני יותר ממה ש'זאב ערבות' חושב
כבר השיבו לך כל החברים פה, כל מה שרצית לידע, אין מה להוסיף עוד

יום כפורים כפורים... ואכן אין טעם להמשיך מכיוון שאינך עונה על השאלות שאני שואל ברצינות אלא מתחמק מהם בכל מיני טיעוני סרק והשמצות כמו שמשלחים חץ ממגן המשוח בשמן באנגלית deflect. אז אתפלל עבור כלל ישראל שתבוטל הגזירה הנוראה ושכל תשב"ר יוכלו ללמוד רק לימודי קודש כל היום (וזו לא ליצנות!)
ורק לידיעת אראל, דבר מעניין שבבלוג אחר באנגלית שבו משתתפים מהסוג המודרני יותר אני מגן על המוסדות החרדיים וכולם מתקיפים אותי שם ושאלתי מה מועיל לדעת את כל לימודי הליבה פרט מקצת אנגלית וחשבון וכתבו לי שאני מן הסתם חסיד חסר השכלה שלא למד מימיו... פלא פלאים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' ספטמבר 22, 2022 11:01 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 21, 2022 11:38 pm

זאב ערבות כתב:יום כפורים כפורים... ואכן אין טעם להמשיך מכיוון שאינך עונה על השאלות שאני שואל ברצינות אלא מתחמק מהם בכל מיני טיעוני סרק והשמצות כמו שמשלחים חץ ממגן המשוח בשמן באנגלית deflect. אז אתפלל עבור כלל ישראל שתבוטל הגזירה הנוראה ושכל תשב"ר יוכלו ללמוד רק לימודי קודש כל היום (וזו לא ליצנות!)
ורק לידיעת אראל, דבר מעניין שבבלוג אחר באנגלית שבו משתתפים מהסוג המודרני יותר אני מגן על המוסדות החרדיים וכולם מתקיפים אותי שם ושאלתי מה מועיל לדעת את כל לימודי הליבה פרט מקצת אנגלית וחשבון וכתבו לי שאני מן הסתם חסיד חסר השכלה שלא למד מימיו... פלא פלאים.
ואם אראל לא מאמין לי אז הנה הציטוט המדויק מאחד המורים המדופלמים בבית הספר האולטרה מודרני רמ"ז במנהטן (איפה שהשלש נקודות מחקתי את הניק שלי)....[מאי נפקא מינה מה המטומטם שם כותב או חושב עלינו...]

נו נו, ברוך השם איר זענט ביזי...

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' ספטמבר 25, 2022 10:31 am

מצ"ב מאמר שראיתי בנושא הכתבה בעיתון הנ"ל
קבצים מצורפים
rym.docx
(17.42 KiB) הורד 71 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' ספטמבר 25, 2022 5:39 pm

איני מעוניין לחזור על הישנות, אך אראל בקש שאדבר עם עו"ד, אז דברתי עם עו"ד חסידי וזה מה שאמר בקצרה. חיוב חינוך הוא על ההורים, אך מכיוון שאין להורים את היכולת מוסרים לבתי ספר. בתי הספר הפרטיים (בין אם זה סתם בתי ספר פרטיים או בתי ספר דתיים למיניהם) מחויבים אף הם ללמד לימודי חול בסיסיים ותמורת זאת מקבלים כספים מהממשלה וכך התנהלו להם הענינים במשך שנים. לפני כמה שנים הממשלה החליטה לשנות את הדרישות מהמוסדות הפרטיים וכעת הדבר נכנס לחוק. הדרישות יפגעו במוסדות החרדיים שכעת יצטרכו להקדיש יותר זמן ללימודי החול וכן לעמוד במבחנים ובאם לא יאבדו את התקציבים שלהם ואולי אף ידרשו להסגר. כלומר עד עתה לא היה כמעט פיקוח ופחות או יותר הפקרות. ואכן בדבר זה טעיתי, שכן בין אם ירצו תקציבים או לא - היו צריכים למלא את דרישת הממשלה ללמד לימודי ליבה, דבר שכאמור זילזלו בו ורק שילמו מס שפתיים (והיו צריכים לקחת בחשבון שיום אחד החגיגה תגמר). כעת הברירה לקבל את דרישות הממשלה או לעבור למדינות שבהם הדרישות לא כ"כ מחייבות, אא"כ יצליחו בשתדלנות לשנות את הענינים, ואין כאן המקום להרחיב בענין מה נעשה בכספי הממשלה...

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' ספטמבר 25, 2022 5:44 pm

בקיצור, בסוף השנה, זכיתי שאני ואתה עומדים על אותו הדף on the same page.....

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' ספטמבר 25, 2022 6:16 pm

אראל כתב:בקיצור, בסוף השנה, זכיתי שאני ואתה עומדים על אותו הדף on the same page.....

האמת והשלום אהבו. כאשר טועים צריך להודות בכך, ובעיקרון לא התווכחתי עמך שזו גזירה, רק טענתי ועדיין אני טוען שבמוסדות יש הפקרות בנושא לימודי החול וכעת צריכים לתת דין וחשבון על כך.
כתיבה וחתימה טובה ושיתבטלו מעלינו כל גזירות קשות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 28, 2022 6:39 am

בספר יברך את בית אהרן - חידושים, פסקים והנהגות מהאדמו"ר אהרן טיטלבוים בעל לב אהרן מסאטמאר מובא פרק בענין גזירת החנוך במדינת ניו יורק (מצורף קטע) ובו כתוב במפורש שלימודי הליב"ה היא הגזירה ממנו חששו גדולי התורה והאדמורים... ושהסנטור החרדי שמחה פלדר הצליח להשפיע שבאופן רשמי לא ללמוד את לימודי הליבה שנדרשו מהם עפ"י החוק...
משמע מהדברים כפי שכתבתי לעיל שההתנגדות היא טוטלית לכל לימודי הליב"ה כולל אנגלית וחשבון וזה שלכאורה מלמדים זה רק לפנים בכדי לקבל את התקציבים. אך מה שמובא כאן זה מלפני כמה שנים שהצליחו במאבק וכעת לעת עתה לא הצליחו לבלום את הדבר
קבצים מצורפים
Document 22_2.jpg
Document 22_2.jpg (38.02 KiB) נצפה 3564 פעמים
Document 22_3.jpg
Document 22_3.jpg (69.5 KiB) נצפה 3564 פעמים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 28, 2022 6:52 am

אתה יודע שבנושא זה אם חוק פלדר הי' איזה הצלה או להיפוך, הי' בזה חילוקי דיעות בין האדמו"ר שציטטת ומפלגתו, לבין מפלגת אחיו, ההולכים עם חברת 'פיערל'ס'
כדאי להכיר את כל הסוגי' בהיקף
ואתה חוזר שוב ושוב, על 'גניבת כספים מהממשלה' והפקירות בלימודי חול [כנראה שמישהוא שכר אותך להגיד דברי תוכחה לכבוד שבת שובה דרשה.....] בבקשה תברר העובדות והמציאות מכלי ראשון..., בטרם תצטרך להתחרט, כמו שקרה לך קודם ראש השנה....

ואגב, במקרה היום קריתי היום פרק מעניינת מאוד, בספר 'בשבילי ראדין', [תולדות רבי משה לאנדינסקי זצ"ל] שעוד אז מלפני כמאה שנה, הי' חילוקי דיעות גדולים, בשנת תר"ע כשהממשלה דרשה שהרבנים מנהיגי הקהילות ישתלמו בידיעת שפה ולימודי חול, וגם אז הי' אסיפת גדולי הדור בפטרבורג, מצד אחד עמדו גאון הדור רבי מאיר שמחה מדווינסק, ואתו עמו הגאון הישיש רבי דוד מקארלין שצידדו לחיוב [בטענה שאם לא ימלאו דרישותיהם, עלול ליפול הנהגת הרבנות והקהילות לידי המשכילים], וכנגדם הי' רבשכבה"ג רבי חיים בריסקער, ואתו עמו גאון הדור מרן החפץ חיים, שדעתם הי' לשלילה, והביעו דעתם נחרצות שמחויבים להתנגד ולעמוד נגד דרישת הממשלה במסי"נ [שיטתם, שאסור לנו לשנות מסירת התורה כמו שניתנה מדור דור, ואין אנו אחראים על התוצאות], והתנהלו ביניהם ויכוחים לוהטים....
ואין כל חדש תחת השמש

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 28, 2022 8:07 am

ראשית אל תביא לנו סיפורים מלפני מאה שנה שאין להם שייכות למציאות של היום למה שהחסידים קוראים מלכות של חסד ומתחנפים לשלטון.
שנית, מה שהתנצלתי היה על עובדה מסוימת ולא על הכלל.
שלישית, היה טוב לו היית מדייק בדברי. לא כתבתי בשום מקום שיש גניבת כספים ותפסיק להעליל עלי עלילות שווא ששכרו אותי. זה שיש הפקרות זו עובדה ואל תנסה להכחיש, וההפקרות היא ממוסדת, כלומר המוסדות בכוונה לא עושים דבר בענין והתלמידים יודעים שהזלזול הוא בברכת המנהיגים שאוסרים ליב"ה.
ולבסוף, איני מתמצא בנבכי המחלוקת של אדמורי סאטמר בנושאי החינוך או כל נושא אחר, פשוט ראיתי לנכון להביא את הציטוט כאן. שהוא מנושא האשכול ושהאדמור הנל אוסר לימודי ליב" ה מכל וכל. אז איזה טענות יש לו לממשלה? אם לא יצליח למנוע את הדבר יש לו ברירה לעבור דירה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ספטמבר 28, 2022 5:35 pm

מילת 'ליב"ה' אין לה משמעות בשום שפה.

רצו שילמדו יותר לימודי חול ממה שלומדים, והצליח פלדר לשנות את זה, ולפי דעת אחד מאדמו"רי סאטמאר תופעה זו מוברכת היא.

אראל כתב:
ואגב, במקרה היום קריתי היום פרק מעניינת מאוד, בספר 'בשבילי ראדין', [תולדות רבי משה לאנדינסקי זצ"ל] שעוד אז מלפני כמאה שנה, הי' חילוקי דיעות גדולים, בשנת תר"ע כשהממשלה דרשה שהרבנים מנהיגי הקהילות ישתלמו בידיעת שפה ולימודי חול, וגם אז הי' אסיפת גדולי הדור בפטרבורג, מצד אחד עמדו גאון הדור רבי מאיר שמחה מדווינסק, ואתו עמו הגאון הישיש רבי דוד מקארלין שצידדו לחיוב [בטענה שאם לא ימלאו דרישותיהם, עלול ליפול הנהגת הרבנות והקהילות לידי המשכילים], וכנגדם הי' רבשכבה"ג רבי חיים בריסקער, ואתו עמו גאון הדור מרן החפץ חיים, שדעתם הי' לשלילה, והביעו דעתם נחרצות שמחויבים להתנגד ולעמוד נגד דרישת הממשלה במסי"נ [שיטתם, שאסור לנו לשנות מסירת התורה כמו שניתנה מדור דור, ואין אנו אחראים על התוצאות], והתנהלו ביניהם ויכוחים לוהטים....
ואין כל חדש תחת השמש

עכשיו יש דיון פורה בענין באשכול אחר. viewtopic.php?p=771456#p771456 והלאה. והספר שציינו שאומרים שנכתב ע"י הרש"ב הוא מקור חשוב בהבאת הדעות השונות בנידון.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 28, 2022 7:01 pm

זאב ערבות כתב:לא כתבתי בשום מקום שיש גניבת כספים

כתבת וקבעת הנחה 'שלא למדו לימודי חול רק כדי לקבל תקציבים מהממשלה' ועתה החגיגה נגמר כלשונך... [לא הבאת ע"ז שום מקור???? והרי כבר כתבתי לך שעוד טרם נברא המושג תקציבים מהממשלה כבר למדו לימודי חול בסאטמאר ועוד הרבה יותר מכהיום].., לפי דבריך אלה הרי זה גניבה, כי הרי באותו שורה אתה כותב שיש הפקירות בלימודי חול, אם כן לשיטתך הרי רימו והונו את הממשלה....

זאב ערבות כתב: ותפסיק להעליל עלי עלילות שווא ששכרו אותי. זה שיש הפקרות זו עובדה ואל תנסה להכחיש.

הגזמת במה שכתבת 'הפקירות'....,
ודאי שסוגית הש"ס ושיעור השבוע בגמרא יודעים יותר, ותבין שלימודי קודש לומדים שמונה שעות ביום, ולימודי חול לומדים בערך שעה וחצי או פחות.....

'הפקירות' פירושה, שבשעות המיוחדים ללימודי חול עוסקים במשחקים ובילוי זמן, וזה פשוט לא נכון [אל תתווכח אתי, כי בניי לומדים שמה, ואפילו תתעקש לומר 'זו עובדה ואל תנסה להכחיש'.... זה עובדה כמו העובדה שכתבת כאן מלפני כמה דפים בבטיחות..., שאצלינו משלמים אלף דאלאר לחודש! עבור ילד, ולפי זה כבר קבעת הנחה שאי אפשר לערער עליה... באשר משכורת המלמד הוא לא פחות ממאה וחמישים אלף לשנה....' אוי, הלואי..., זה קרוב ל 45 שנה שהאבא שלי כבר מלמד בסאטמאר..., לא זכור לי ולא חלמנו על משכורת מפוטמת כזאת....]

ובכלל, כל הנושא אם והאיך בסאטמאר לומדים לימודי חול או לא לא פגע ולא נגע כאן, רוב יהדות בארא פארק ומאנסי משיחים בטיב בשפת ענגליש ואולי יותר מאידיש, מאיפה למדו זה???....., נושא גזירת החינוך כולה נוגע להם לא פחות מאשר נוגע לשני המפלגות בסאטמאר, המלשין נפתלי מאסטער שר"י לא למד מעולם בסאטמאר, וכל העלילות שמעליל עלינו כסדר לא קשור בסאטמאר כלל
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' ספטמבר 28, 2022 7:44 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 28, 2022 7:08 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:עכשיו יש דיון פורה בענין באשכול אחר. viewtopic.php?p=771456#p771456 והלאה. והספר שציינו שאומרים שנכתב ע"י הרש"ב הוא מקור חשוב בהבאת הדעות השונות בנידון.

שכוח גדול, הנושא מאוד חשוב אצלי, ואם יש לך עוד מידע בנושא [ועידת פטרבורג], תשתף עמי

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ספטמבר 28, 2022 8:45 pm

הסיפור עם החפץ חיים והגר"ח היה בבחירת רב, לא בלימודים כלליים לאנשים.
רצו לחקוק חוק שהרב ידע קצת רוסית, או הרבה רוסית, שני האופציות היו לפניהם, ודעת אותם גדולי ישראל היתה שד"ז הוא חרבן הדת, כי לבסופו של דבר יבחרו רב עבור ידיעתו ברוסית ולא עבור ידיעתו בתורה. כמו שרואים היום, שבחירת רב בהרבה מקומות יכול להיות עפ"י דברים חיצוניים כמו קשר מפלגתי, כושר נאום, יחוס אבות, ועוד. בקונטרס הנ"ל על שמו של הרש"ב (אני הייתי מציע שנכתב על ידי בנו, כי הרי בנו היה דרכו בכתיבת קונטרסים ממין אלו, וגם שההקדמה נחתמה בשם 'שלום דובער' ואמאי יסתיר ויגלה זהותו בב"א? אלא נראה שהיה בזה רמז שנכתב עפ"י ציווי האב וביד הבן. אין לי הוכחה יותר מזה) כתבו ג"כ שבתקופה ההיא בערה היצר לידיעות חיצוניות באופן נורא, ואם הבחורים בצעירותם יתעסקו בזה אפילו במעט, יימשך לבם אחריהם. בכל דור יש את היצר שלו, ואין נראה שכהיום נסבול מזה. לימודים כלליים אינם מושכים כהיום, ואין זה מן החכמה לבחור שדה מלחמה ישנה משום שאותה אנו מכירים. המלחמה כהיום נטושה במקומות אחרות, ואין להסיח דעת ממנה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 28, 2022 9:02 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:הסיפור עם החפץ חיים והגר"ח היה בבחירת רב, לא בלימודים כלליים לאנשים.
רצו לחקוק חוק שהרב ידע קצת רוסית, או הרבה רוסית, שני האופציות היו לפניהם, ודעת אותם גדולי ישראל היתה שד"ז הוא חרבן הדת, כי לבסופו של דבר יבחרו רב עבור ידיעתו ברוסית ולא עבור ידיעתו בתורה. כמו שרואים היום, שבחירת רב בהרבה מקומות יכול להיות עפ"י דברים חיצוניים כמו קשר מפלגתי, כושר נאום, יחוס אבות, ועוד. בקונטרס הנ"ל על שמו של הרש"ב (אני הייתי מציע שנכתב על ידי בנו, כי הרי בנו היה דרכו בכתיבת קונטרסים ממין אלו, וגם שההקדמה נחתמה בשם 'שלום דובער' ואמאי יסתיר ויגלה זהותו בב"א? אלא נראה שהיה בזה רמז שנכתב עפ"י ציווי האב וביד הבן. אין לי הוכחה יותר מזה) כתבו ג"כ שבתקופה ההיא בערה היצר לידיעות חיצוניות באופן נורא, ואם הבחורים בצעירותם יתעסקו בזה אפילו במעט, יימשך לבם אחריהם. בכל דור יש את היצר שלו, ואין נראה שכהיום נסבול מזה. לימודים כלליים אינם מושכים כהיום, ואין זה מן החכמה לבחור שדה מלחמה ישנה משום שאותה אנו מכירים. המלחמה כהיום נטושה במקומות אחרות, ואין להסיח דעת ממנה.

נו, אין הכי נמי, אותם לימודים שאין הנוער מושכים אחריהם לומדים כהיום בכל המוסדות, ואין מי שיערער בדבר
אך זאת גופא הבעיא שאין הנוער נמשכים לזה...

המערכה נטושה נגד התכנית להרחיב הלימודים פי כמה...

ולנידון הנ"ל, הנה מהנאום של החפץ חיים וטענותיו, נראה שהתנגד בגלל שראה בלימוד שפות וידיעות חול, שעי"ז יגרם ביטול ושכחת תורה, [עד כדי כך שסבור הח"ח שכדאי יותר להניח שיבחרו ברבנים עמי הארץ ומשכילים, שבמילא אין להם ידיעה של כלום בתוה"ק, מלהנהיג שרב בישראל יצטרך לבזבז זמנו על לימודי חול], ואותו הטעם שהי' אז בנוגע בחירת רב המקדיש עיתיו וזמניו ללימודי חול, נוגע גם היום לענין לימודי חול לתלמידים בתתי"ם וישיבות,

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' ספטמבר 28, 2022 9:15 pm

צריכים להבין את הרקע לראות את המציאות

הח"ח לא רצה שיבחרו רבנים עמי הארץ, הם לא רצו להשאיר את מצב של רבנים מטעם על מקומו. הם רצו שלא יצטרכו לרב מטעם, והמטריקא (אישורי נישואין וכדו') תתנהג ע"י פקיד מבחוץ.

גם הוא ידע שהרבנים מטעם עשו חרבן להתורה ולשומריה, ולא רצה בהם.

איני יודע מה הקשר בין רבנים המקדישים את עתם לתורה לבין ילדי הת"תים שרובם ככולם לא ייהפכו לרבנים עוד בהם נשמתם

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 28, 2022 11:53 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:כי הרי בנו היה דרכו בכתיבת קונטרסים ממין אלו
ההנחה אינה נכונה (אלא שקונטרסי כ"ק אדמו"ר מהורש"ב מליובאוויטש נ"ע - בנושאים אלו - מפורסמים פחות, ותול"מ).

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 28, 2022 11:58 pm

זאב ערבות כתב:ראשית אל תביא לנו סיפורים מלפני מאה שנה שאין להם שייכות למציאות של היום למה שהחסידים קוראים מלכות של חסד ומתחנפים לשלטון.
וכי ברוסיא הצארית לא 'התחנפו לשלטון'? כך דרכם של בנ"י מאז ומעולם.

לעצם ההתפלמסות אודות ועידת פעטערבורג: עצם ההתמקדות בועידה זו [על־אף חשיבותה הבלתי־מעורערת] מטה את נקודת הדיון ממקומה.
המסורת בנושאים אלו - שימור החינוך הטהור - נמצאת בהוראות ומאבקי גדולי־ישראל משך כל הדורות האחרונים, החל מראשית 'העת החדשה' (כמובן יהיו גם כאלה שיחפשו - וימצאו - גם מקורות קדומים יותר, אך לדידן די וסגי בהכי). אין צורך בדיוקים מפולפלים אודות תקנות לבחירת רבנים, כשקיימות התייחסויות מפורשות אודות חינוך הילדים...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 29, 2022 12:44 am

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב:ראשית אל תביא לנו סיפורים מלפני מאה שנה שאין להם שייכות למציאות של היום למה שהחסידים קוראים מלכות של חסד ומתחנפים לשלטון.
וכי ברוסיא הצארית לא 'התחנפו לשלטון'? כך דרכם של בנ"י מאז ומעולם.

חנופה כן, אבל האם ידוע לך במאות השנים האחרונות עוד מלכות של חסד...

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' ספטמבר 29, 2022 2:14 am

אמעריקא היא אכן 'מלכות של חסד' מבחינות רבות, ואיש לא יוכל ליטול ממנה את כתרה זה.
עם זאת, ודאי שכלפי השלטון מחניפים יותר מהאמת, וכ"ה הסדר הראוי והנכון גם ע"פ תורת אמת ותורת חיים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 29, 2022 3:12 am

לבי במערב כתב:אמעריקא היא אכן 'מלכות של חסד' מבחינות רבות, ואיש לא יוכל ליטול ממנה את כתרה זה.
עם זאת, ודאי שכלפי השלטון מחניפים יותר מהאמת, וכ"ה הסדר הראוי והנכון גם ע"פ תורת אמת ותורת חיים.

אך בסופו של דבר גוי הוא גוי "וחסד לאומים חטאת" ונראה שגם כאן זזים הדברים בכיוון לא טוב
בכל אופן דברתי היום עם חסיד פאפא ואמר שני דברים, הראשון שקשה לדרוש מהילדים שיקשיבו לאחר יום שלם של לימודי קודש, ושנית שבזמנו המורים ללימודי חול היו בד"כ גויים והיו בעלי ידע של מקצועות חול, ואילו היום הם אברכים ואינם שולטים כל כך בחומר בעצמם וקשה להם לשלוט בילדים (ויתכן שמתכוין רק למוסדות פאפא).
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' ספטמבר 29, 2022 5:06 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' ספטמבר 29, 2022 4:13 am

את הדרכים המעשיות (דורון ומלחמה) כיצד לפעול ולתקן את הגזרה - ראוי להותיר עבור העסקנים שי'.
ואנו נאחז באומנות אבותינו, אין כחה של תולעת יעקב אלא בפי'... סוכ"ס, הלא 'לב מלכים ושרים ביד ה’' (ובפרט באוה"ע), וברצות השי"ת - "עַֽל־כׇּל־אֲשֶׁ֖ר יַחְפֹּ֣ץ יַטֶּֽנּוּ".

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' אוקטובר 20, 2022 9:33 am

גביר כתב:
אראל כתב:
מלבב כתב:הארציישראליים האמונים עלי שנור מאמעריקא, רגילים לקחת ולא ליתן, שישתוקו וישימו מחסום לפיהם בבקשה, כי קרוב היום שהאמריקנים יפסיקו תמיכתם לכם, שהרי הם עצמם יהיו זקוקים לתמיכה, ועניי עירך קודמים.......

יעוין בית יוסף, יורה דעה קנא; שולחן ערוך רנא, ג. חתם סופר יורה דעה רלג-ד.

מקורות רבים בניד"ד -

https://meshiv.co.il/shelot_vetshuvot/% ... %9C%D7%94/

יאיר אתמר

הודעהעל ידי יאיר אתמר » ו' אוקטובר 21, 2022 9:29 am

בריושמא כתב:
מרחביה כתב:המילה היוונית δρᾶμα, שפירושה המקורי מעשה, מופיעה בירושלמי ובמדרשים המוקדמים בכתיב 'דלמא' או 'דלמה' כפתיחה למעשים. למשל בתחילת מסכת ברכות: "דלמא, רבי חייא רבא ורבי שמעון בן חלפתא הוו מהלכין בהדא בקעת ארבל" וכו'. וכאמור, עוד פעמים רבות.

החבאת כאן מרגלית (μαργαριτης) יקרה מאוד.
לפני זמן מה אמרתי לפלוני, תלמיד חכם וחוקר וידען עצום, כי דלמא בירושלמי משמעו מעשה.
לא ידע ולא הכיר את המילה.
אצתי אל המילונים, ומצאתי את המילה אצל יסטרוב. הוא גוזר את המילה מ-אלמא.
ועתה כותב אתה כאן שורש אחר למילה, ונראים דבריך מאוד מאוד.
בשבילי השורש הזה דרמה > דלמא הוא חידוש עצום, ומבריק.
התוכל בטובך לציין לו מקור?

כדאי הוא כל האשכול המר הזה כדי להגיע אל המרגלית הזאת - דרמה ממש!

ראה ל' מוסקוביץ, הטרמינולוגיה של הירושלמי, עמ' 136-8

בריושמא

הודעהעל ידי בריושמא » ש' אוקטובר 22, 2022 7:57 pm

יאיר אתמר כתב:ראה ל' מוסקוביץ, הטרמינולוגיה של הירושלמי, עמ' 136-8

חזק וברוך!
חורף בריא ופורה לך ולכל בני ביתך!

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' אוקטובר 23, 2022 5:28 am

להחזיר נושא האשכול למסלולה
בשבוע העבר הי' כמה עדכונים בנושא

מטעם ארגוני פיערלס, תורה ומסורה, ועוד, הוגש תביעה משפטית בבית המשפט, נגד החלטת החוק ע"י הרידזשענטס

פירותיה של החוק החדש לא איחרו מלבוא, השבוע הוגש תלונה נגד ת"ת וישיבת צ. בוויליאמסבורג, ע"י מרשעת שסרה מן דרך היהדות, ונתגרשה מבעלה ולקחה עמה כל הילדים פרט לאחד מהם שנשאר אצל הבעל והילד לומד בת"ת ההוא, השבוע הגישה תלונה נגד המוסד וסמכה תלונתה על החלטת הרידזשענטס ותובעת את המוסד על שאין מלמדים את הילדים הלימודים הנדרשים כפי החוק החדש, הסטעיט דורשת מהנהלת המוסד להתאים הלימודים כפי דרישת החוק, אבל כמובן מתנגדים לכך, לע"ע רוחפת סכנת סגירה על המוסד, והתקציבים הממשלתיים נפסקו

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוקטובר 23, 2022 6:15 am

ומה אתה סבור שיקרה ע"י התביעות המשפטיות? האם יצליחו לבטל את הגזירה? הדבר אינו מובטח כלל וכלל שבסופו של דבר לאחר כל העתירות שמן הסתם יגיעו עד לבית המדרש העליון שיפסקו לטובתינו והדבר יקח שנים. כעת מבקשים מעל גבי אמצעי התקשורת והעתונות החרדיים להצביע בעד המועמד לתפקיד מושל ניו יורק מטעם הרפובליקנים שהבטיח שאם יבחר ינסה לבטל את הגזירה. אך יש בכך כמה בעיות, ראשית ספק רב עם יבחר שכן רוב הבוחרים במדינת ניו יורק דמוקרטים ואין לנו מספיק כח לשנות את תוצאות הבחירות הכמעט מובטחות. ואפילו אם יקרה הנס וינצח, לא בטוח כלל וכלל שיצליח לבטל את הגזירה. זה כמו הרבה הבטחות שלפני הבחירות שאינן מתממשות. אך הגרוע מכל הוא שבמודעות בעתונות החרדית יוצאים נגד המועמדת הדמוקרטית ומכנים אותה בכל מיני שמות גנאי בין ביידיש ובין באנגלית (ויש לגויים מי שיודע לתרגם אידיש) ואם היא תבחר כצפוי היא תנסה להתנקם בנו ועל זה נאמר אל תתגרו בגויים.

אראל

הודעהעל ידי אראל » א' אוקטובר 23, 2022 8:25 am

זאב ערבות כתב:ומה אתה סבור שיקרה ע"י התביעות המשפטיות? האם יצליחו לבטל את הגזירה? הדבר אינו מובטח כלל וכלל שבסופו של דבר לאחר כל העתירות שמן הסתם יגיעו עד לבית המדרש העליון שיפסקו לטובתינו והדבר יקח שנים. כעת מבקשים מעל גבי אמצעי התקשורת והעתונות החרדיים להצביע בעד המועמד לתפקיד מושל ניו יורק מטעם הרפובליקנים שהבטיח שאם יבחר ינסה לבטל את הגזירה. אך יש בכך כמה בעיות, ראשית ספק רב עם יבחר שכן רוב הבוחרים במדינת ניו יורק דמוקרטים ואין לנו מספיק כח לשנות את תוצאות הבחירות הכמעט מובטחות. ואפילו אם יקרה הנס וינצח, לא בטוח כלל וכלל שיצליח לבטל את הגזירה. זה כמו הרבה הבטחות שלפני הבחירות שאינן מתממשות.

ייש"כ על השאלעשידעס תורה היוצאים מלב טהור

זאב ערבות כתב:אך הגרוע מכל הוא שבמודעות בעתונות החרדית יוצאים נגד המועמדת הדמוקרטית ומכנים אותה בכל מיני שמות גנאי בין ביידיש ובין באנגלית (ויש לגויים מי שיודע לתרגם אידיש).

מי הוא זה ואיזהו אשר מלאו לבו לעשות כן?

יאיר אתמר

הודעהעל ידי יאיר אתמר » ב' אוקטובר 24, 2022 6:07 am

בריושמא כתב:
יאיר אתמר כתב:ראה ל' מוסקוביץ, הטרמינולוגיה של הירושלמי, עמ' 136-8

חזק וברוך!
חורף בריא ופורה לך ולכל בני ביתך!

אמן, וכן למר!

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 71 אורחים