מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יהושפט

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי יהושפט » ג' דצמבר 05, 2023 10:49 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:אבל ממש לא הבנתי את החקירה השטחית עם שני הצדדים
יש תפיסה קצת יותר מורכבת, שמחד המדינה כגוף וצה"ל כסמל הם בעיה, ולכן אנו לא מזדהים אותה, ולצורך הענין לא נשלח לשם גם מישהו עובד, ועדיין בעת הזאת שעם ישראל ואני הקטן בתוכם נמצאים בסכנה [ומצד זה אין שום נ"מ מי האשמים], מי שלמעשה נמצא שם, נלחם למען עם ישראל ועושה מצוה גדולה מאד, ולכן אכיר לו טובה כאדם שמציל את עמ"י מכליה, במצב הנוכחי, הגם שיש לי בעיה עם כל מיני דברים נלוים ו/או מקבילים שהגוף כגוף מייצג

זה שאתה פותח בהקדמה שהדעה שלך "יותר מורכבת" לא אומר שאפשר להכניס לתוכה סתירות פנימיות.
אני שואל שאלה נורא פשוטה.
אתה אומר שחיילי צה"ל עושים מצווה גדולה מאוד (לא הבנתי למה רק בעת הזו, לפני שלושה חודשים היינו פחות בסכנה מעכשיו? בעוד שלושה חודשים הסכנה צפויה לחלוף?), אם כן מדוע כל אדם חרדי יעשה כל מאמץ כדי למנוע מהבן שלו (גם אם הוא לא לומד תורה) לקיים את המצווה המאוד גדולה הזו?

אין כאן שום סתירה, אלא פשוט חוסר רצון להבין דברים קצת יותר מורכבים מחקירה עם שני צדדים
יש הרבה מעשים שיש בהם פן חיובי ופן שלילי, ולכן לא אחנך את ילדי לעשות אותם, ועדיין אכבד ואעריך את מי שעושה אותם על הפן החיובי שבהם, ביחוד במעשים שהבעיה שלי היא ההזדהות שמגיעה עם המעשה, אבל האיש שעושה אותם הוא מבחינתי תינוק שנשבה על הפן הזה של ההזדהות, אבל המעשה כשלעצמו הוא חיובי

אמשול לך משל שכל ליטאי יבין, וסליחה עם חסידי חב"ד, זה רק לצורך המשל וחידוד הנקודה, ולא באמת בא להשוות
למעט בודדים, כל ליטאי שיתקע באיזה חור נידח בלי קהילה יהודית, ילך לבית חב"ד המקומי, ייהנה מהשהות שם, ירגיש הכרת הטוב עמוקה לשליח, יעריך אותו מאד על מה שהוא עושה להפצת יהדות, ועדיין לא יחשוב לרגע שהוא אמור לחנך את ילדיו להיות שלוחים, ואפילו יתעצב אל ליבו אם זה יקרה, האם הוא חי בסתירה פנימית? נו באמת.

וזאת חוץ מכל דבריו הנכוחים והפשוטים של הרב צו"מ על ההבדל התהומי בין מי שמוסר את חייו וכו'
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ג' דצמבר 05, 2023 11:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 05, 2023 10:49 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
צופה_ומביט כתב:עניתי על זה שלושים פעם: תוציא את המילה "מצוה" מהסיפור. תקבע שזו לא מצוה, בסדר?
ההבדל בהכרת הטוב הוא הפשוט והברור: זה מציל את החיים שלך תוך סיכון חייו שלו, וזה לא. [עאכו"כ עובדי ניקיון שגם לא הצילו את החיים שלך].
והנה נפתרה לך גם הסתירה במחי יד.
מה לא מובן?
באמת נשגב מבינתי.

אני חושב שעניתי על כך, אבל אנסה שוב:
תסביר לי בבקשה אייך אתה מיישב בין שתי האמירות הבאות:
א: חיילי צה"ל מוסרים נפש כדי להציל יהודים.
ב. חיילי צה"ל לא מקיימים מצווה.

הצלת יהודים היא מצווה, לא כן?

כאמור וכמבואר לעיל, היות שכל זה כלל לא נוגע לנושא, אין לי שום עניין להיכנס לשאלה הזו, לא לגופה ולא להשלכות שלה אם ישנן כאלה באיזה תחום שלא יהיה.
אפשר לפתוח על זה אשכול בפורום בית המדרש: "האם שירות הצה"ל הוא מצוה" ולפלפל בזה כיד ה' הטובה.

ברשותך אבקש מחילה אבל עלי לפרוש מהדיון.
היה מחכים ומחדד, אבל חושב שמיציתי, ואין לי יותר מה להוסיף.
ועכ"פ מה שהיה חשוב בעיניי להשקיע בו זמן וכוח כבר הגיע אל סיומו.
תודה רבה לך על חלקך החשוב בדיון.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' דצמבר 05, 2023 10:55 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:אבל ממש לא הבנתי את החקירה השטחית עם שני הצדדים
יש תפיסה קצת יותר מורכבת, שמחד המדינה כגוף וצה"ל כסמל הם בעיה, ולכן אנו לא מזדהים אותה, ולצורך הענין לא נשלח לשם גם מישהו עובד, ועדיין בעת הזאת שעם ישראל ואני הקטן בתוכם נמצאים בסכנה [ומצד זה אין שום נ"מ מי האשמים], מי שלמעשה נמצא שם, נלחם למען עם ישראל ועושה מצוה גדולה מאד, ולכן אכיר לו טובה כאדם שמציל את עמ"י מכליה, במצב הנוכחי, הגם שיש לי בעיה עם כל מיני דברים נלוים ו/או מקבילים שהגוף כגוף מייצג

זה שאתה פותח בהקדמה שהדעה שלך "יותר מורכבת" לא אומר שאפשר להכניס לתוכה סתירות פנימיות.
אני שואל שאלה נורא פשוטה.
אתה אומר שחיילי צה"ל עושים מצווה גדולה מאוד (לא הבנתי למה רק בעת הזו, לפני שלושה חודשים היינו פחות בסכנה מעכשיו? בעוד שלושה חודשים הסכנה צפויה לחלוף?), אם כן מדוע כל אדם חרדי יעשה כל מאמץ כדי למנוע מהבן שלו (גם אם הוא לא לומד תורה) לקיים את המצווה המאוד גדולה הזו?

התשובה פשוטה, לא שטחית ולא עקומה, הוא לא רוצה שיהרג. הוא לא סובר שכדאי להקריב את החיים עבור המדינה שחינכו אותו שהיא נגד הדת. מדוע להקריב את עצמי עבור משהו שהוא נגדי

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ג' דצמבר 05, 2023 11:01 pm

צופה_ומביט כתב:אם תעקוב אחרי הדיון, הנושא כלל לא היה מדוע החרדים לא משרתים בצה"ל, אלא הכרת הטוב לחיילי צה"ל, האם עומדת בסתירה להשקפה החרדית, כפי שטענה הדרשה הידועה, שבזה ורק בזה היא עסקה.
רק על זה אני מדבר.
אתה כרכת בין השנים [והוספת את עניין ה"מצוה"] משום שטענת שאחרת זה סתירה, לרבע את העיגול, שאם מכירים טובה צריך גם להתגייס. ועל זה היו כל התגובות שלי, שזה לא כרוך כלל. זה הכל. [ואני עדיין לא מתחיל להבין את הטענה שזו סתירה וזה תלוי בזה].

מצטער לקפוץ כהדיוט ולהפריע לדיאלוג המעניין (אחד המעניינים והמרתקים ביותר בפורום בשנים האחרונות), אך דומה שהנושא אכן קשור בטבורו לדיון.
כמעט לא ניתן לתאר סתירה יותר קיצונית מזו.
אי אפשר לטעון מצד אחד שהחיילים עושים מעשה חיובי להפליא (לא חייבים להשתמש במונח "מצווה", שמשום מה מפריע לך), ובהתאם להכיר להם טובה על המעשה החיובי, שכמעט אין מה שמשתווה לו. ואכן, ללא גרם של ציניות, קשה שלא להכיר טובה לאנשים שמקריבים את חייהם במיטב שנותיהם למען העם בציון.
ובאותו זמן ממש בפועל ממש לחנך להתכחשות מוחלטת מן החובה לרתום כתף ולעשות בעצמנו את אותו מעשה חיובי להפליא, להתעלם מהסתירה הפנימית הזועקת שבין המעשים למילים.
לא על זה נאמר: "אומר לו: טול קיסם מבין שיניך, אומר לו: טול קורה מבין עיניך"?
[מזכיר לי שהגאון המופלג ר' אברהם אטיק זצ"ל היה עומד בהיכל הישיבה ודורש בתוקף מן התלמידים שאין לעשן, בשעה שהוא עצמו עמד ועישן בשרשרת.]
אינך יכול להרבות בשבח של פעולה מסוימת, תוך כדי דריכה גסה עליה עצמה.
אז ברור שתפיסת ההשקפה שאין להכיר טובה היא אכן שטחית, חד-ממדית, ואפילו מושחתת. ברור שלא משם תבוא הישועה. אבל, טוען "לעולם יהא אדם", היא לפחות עמדה קוהרנטית, עקבית.
אין ספק שהצדק עם דבריך, שיש כאן איזו תפיסה מורכבת יותר, שעשויה לפייס את הסתירה הזועקת. ואותה עצמה אנחנו מבקשים לשמוע ממך, כי אתה רומז לכל אורך הדיון שיש לך מושג מהי אותה תפיסה מורכבת.
אבל לטעון שהדיון לא קשור כלל להשתמטות, זו טענה לא מאוד רצינית.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:03 pm

צופה_ומביט כתב:אני חושב שעניתי על כך, אבל אנסה שוב:

כאמור וכמבואר לעיל, היות שכל זה כלל לא נוגע לנושא, אין לי שום עניין להיכנס לשאלה הזו, לא לגופה ולא להשלכות שלה אם ישנן כאלה באיזה תחום שלא יהיה.
אפשר לפתוח על זה אשכול בפורום בית המדרש: "האם שירות הצה"ל הוא מצוה" ולפלפל בזה כיד ה' הטובה.

שתהיה בריא, אני מנסה להסביר משהו, ואתה פעם אחר פעם דוחה זאת ב"זה לא הדיון".
עזוב למה לא משרתים בצה"ל. אמרת שחיילים לא מקיימים מצווה, תענה לי על השאלה אייך אפשר לומר שחיילי צהל מוסרים נפש למען הגנ יהודים, אבל זה לא מצווה.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:08 pm

זאב ערבות כתב:התשובה פשוטה, לא שטחית ולא עקומה, הוא לא רוצה שיהרג. הוא לא סובר שכדאי להקריב את החיים עבור המדינה שחינכו אותו שהיא נגד הדת. מדוע להקריב את עצמי עבור משהו שהוא נגדי

אני מתלבט האם זו ציניות משובחת, או תשובה רצינית..

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 05, 2023 11:23 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
צופה_ומביט כתב:אני חושב שעניתי על כך, אבל אנסה שוב:

שתהיה בריא, אני מנסה להסביר משהו, ואתה פעם אחר פעם דוחה זאת ב"זה לא הדיון".
עזוב למה לא משרתים בצה"ל. אמרת שחיילים לא מקיימים מצווה, תענה לי על השאלה אייך אפשר לומר שחיילי צהל מוסרים נפש למען הגנ יהודים, אבל זה לא מצווה.

כתבתי כמה פעמים: מה שלא קשור לדיון הוא החלק של "המצוה" כן או לא.
בנוסף, התייחסתי בפירוש גם לכך שאי-השירות החרדי בצה"ל לא קשור לנושא, ושגם אם זו כן מצוה זו לא סתירה.
הסתברתי את כל זה בפירוש ובהרחבה, ואין לי צורך לחזור.
הנושא הוא: הכרת הטוב לחיילי צה"ל למרות שאנחנו [השקפתנו] חרדים ולא מחנכים לשירות בצה"ל ולא מעוניינים לשרת שם.
לטענתי אין כאן שום סתירה, ואפילו לא צריך מאמץ מיוחד בשביל זה.
אפילו לא "מורכבות" רבה ועמוקה. רק להיפך: לא להשטיח עד דק.
מינימום מורכבות, [שאני בטח מצפה מכל מי שעוסק רוב זמנו בחילוקים עיוניים, כל שכן פשוטים].

חברא

הודעהעל ידי חברא » ג' דצמבר 05, 2023 11:26 pm

סימנא כתב:אי אפשר לטעון מצד אחד שהחיילים עושים מעשה חיובי להפליא (לא חייבים להשתמש במונח "מצווה", שמשום מה מפריע לך), ובהתאם להכיר להם טובה על המעשה החיובי, שכמעט אין מה שמשתווה לו. ואכן, ללא גרם של ציניות, קשה שלא להכיר טובה לאנשים שמקריבים את חייהם במיטב שנותיהם למען העם בציון.
ובאותו זמן ממש בפועל ממש לחנך להתכחשות מוחלטת מן החובה לרתום כתף ולעשות בעצמנו את אותו מעשה חיובי להפליא, להתעלם מהסתירה הפנימית הזועקת שבין המעשים למילים.

יש לאחד בן מוכשר מאד, מתמיד גדול, ועולה ומתעלה בתורה.
ויהי היום, וישאל הבן את האב:
הרב פירר עושה מצוה? האם מעשיו חיוביים?
ויען האב:
ודאי, מצוה עצומה, הצלת נפשות, אין ערוך לשכרו.
ויאמר הבן:
אבא, אני רוצה להיות כמוהו, אני מרגיש שיש לי את הכישורים והרצון לכך. ברצוני לעזוב את הלימוד, ולהשקיע בתחום הזה.
ויען האב:
לא, לא, ח"ו, המשך בלימודך, ואל תלך למחוזות אחרים.
ויאמר הבן:
אני לא מבין את הסתירה הזו; אם מעשיו כ"כ חיוביים, למה שלא אעשה כמוהו?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:28 pm

יהושפט כתב:אין כאן שום סתירה, אלא פשוט חוסר רצון להבין דברים קצת יותר מורכבים מחקירה עם שני צדדים
יש הרבה מעשים שיש בהם פן חיובי ופן שלילי, ולכן לא אחנך את ילדי לעשות אותם, ועדיין אכבד ואעריך את מי שעושה אותם על הפן החיובי שבהם, ביחוד במעשים שהבעיה שלי היא ההזדהות שמגיעה עם המעשה, אבל האיש שעושה אותם הוא מבחינתי תינוק שנשבה על הפן הזה של ההזדהות, אבל המעשה כשלעצמו הוא חיוב

אני מציע שלצורך איכות הדיון נמנע מלחלק ציונים האחד לרעהו.
אין לי חוסר רצון להבין, ואני יוצא מנקודת הנחה שגם לך אין חוסר רצון או חוסר יכולת.
אני מסכים לגמרי עם מה שכתבת כאן, וטוב שכתבת זה יעזור לי להסביר טוב יותר את עמדתי.

א. אני אכן חושב שאתה צודק, ההשקפה החרדית היא שבצבא יש פן חיובי ופן שלילי. החיובי ברור - הצלת יהודים, והשלילי זה שצה"ל מגן על ריבונות המדינה, והמדינה היא שלטון כפרני שאנחנו מתנגדים לו.
כעת השאלה היא איזה צד חזק ומשמעותי יותר.
ב. אני חושב שאם היינו חושבים שהצד החיובי חזק יותר היינו שולחים את בנינו לצבא (את אלו שלא לומדים). היינו עובדים קשה כדי לסדר מסגרות נאותות, היינו מכינים אותם לכך מבחינה חינוכית, אבל היינו שולחים אותם.
סוף כל סוף העולם מלא בדברים כאלו, שיש בהם פן חיובי ופן שלילי, אפשר לתת כמה וכמה דוגמאות. ואנחנו לא נמנעים מהם, כי החיובי גובר.
המציאות שבה איננו עושים זאת, ויתרה מכך, לא רק שאיננו שולחים את בנינו לצבא, אנחנו בכלל לא רואים בכך שאלה, או בעיה. איננו שואלים את עצמנו אייך זה שאין לנו חלק בדבר כה גדול, כה חשוב, כה נעלה. בפרט שבעקבות כך שאנו לא הולכים לשם אנשים אחרים צריכים לשרת תקופה ארוכה יותר, ואנו איננו בושים ואיננו מרגישים לרגע האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה.
המציאות הזו מוכיחה לדעתי שההשקפה החרדית היא שהפן השלילי בצה"ל משמעותי יותר מהחיובי. שהצבא כל כולו נועד להגן על מדינת ישראל, ולא על חיי יהודים. הצלת חיי יהודים היא תוצאה עקיפה.
ג. אני לא טוען שאסור לחשוב אחרת, או שזו ההשקפה הנכונה, אני רק אומר שזו ההשקפה המתאימה להתנהגות של הציבור החרדי.
ד. למרות שמחזיקים בדעה שהפן השלילי הוא המשמעותי יותר בצבא, עדיין חובה עלינו להכיר טובה, יש להכיר טובה גם על טובה עקיפה. אבל זה סוג אחר של הכרת הטוב. זו הכרת הטוב כמו שמודים לרופא ולאיש הניקיון (בתוספת שכאן זה עם סיכון חיים), זו לא הכרת הטוב שיש בה הערכה ושבח על המעשה עצמו.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:30 pm

חברא כתב:
סימנא כתב:אי אפשר לטעון מצד אחד שהחיילים עושים מעשה חיובי להפליא (לא חייבים להשתמש במונח "מצווה", שמשום מה מפריע לך), ובהתאם להכיר להם טובה על המעשה החיובי, שכמעט אין מה שמשתווה לו. ואכן, ללא גרם של ציניות, קשה שלא להכיר טובה לאנשים שמקריבים את חייהם במיטב שנותיהם למען העם בציון.

ויען האב:
ויאמר הבן:
אבא, אני רוצה להיות כמוהו, אני מרגיש שיש לי את הכישורים והרצון לכך. ברצוני לעזוב את הלימוד, ולהשקיע בתחום הזה.
ויען האב:
ויאמר הבן:

השאלה נגעה לבחורים שלא לומדים. צריך להתרכז בדיון.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:33 pm

צופה_ומביט כתב:כתבתי כמה פעמים: מה שלא קשור לדיון הוא החלק של "המצוה" כן או לא.
בנוסף, התייחסתי בפירוש גם לכך שאי-השירות החרדי בצה"ל לא קשור לנושא, ושגם אם זו כן מצוה זו לא סתירה.
הנושא הוא: הכרת הטוב לחיילי צה"ל למרות שאנחנו [השקפתנו] חרדים ולא מחנכים לשירות בצה"ל ולא מעוניינים לשרת שם.
מינימום מורכבות, [שאני בטח מצפה מכל מי שעוסק רוב זמנו בחילוקים עיוניים, כל שכן פשוטים].

זה כבר ממש לא ראוי. עניתי לך והסברתי שוב ושוב ואתה מתעלם.
הכרת הטוב פשוטה, כמו שמודים לרופא - אכן אין סתירה ובזה יש ביננו הסכמה.
אמרתי שיש רמה נוספת של הכרת הטוב, והיא כן מובילה לסתירה, ולזה מתנגד ר' בונם. הסברתי את זה היום אולי עשר פעמים, אתה יכול כמובן לומר שאני מדבר שטויות, אבל אתה צריך להסביר את עצמך ולא לזרוק סיסמאות סתם.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' דצמבר 05, 2023 11:38 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:אין כאן שום סתירה, אלא פשוט חוסר רצון להבין דברים קצת יותר מורכבים מחקירה עם שני צדדים
יש הרבה מעשים שיש בהם פן חיובי ופן שלילי, ולכן לא אחנך את ילדי לעשות אותם, ועדיין אכבד ואעריך את מי שעושה אותם על הפן החיובי שבהם, ביחוד במעשים שהבעיה שלי היא ההזדהות שמגיעה עם המעשה, אבל האיש שעושה אותם הוא מבחינתי תינוק שנשבה על הפן הזה של ההזדהות, אבל המעשה כשלעצמו הוא חיוב

אני מציע שלצורך איכות הדיון נמנע מלחלק ציונים האחד לרעהו.
אין לי חוסר רצון להבין, ואני יוצא מנקודת הנחה שגם לך אין חוסר רצון או חוסר יכולת.
אני מסכים לגמרי עם מה שכתבת כאן, וטוב שכתבת זה יעזור לי להסביר טוב יותר את עמדתי.

א. אני אכן חושב שאתה צודק, ההשקפה החרדית היא שבצבא יש פן חיובי ופן שלילי. החיובי ברור - הצלת יהודים, והשלילי זה שצה"ל מגן על ריבונות המדינה, והמדינה היא שלטון כפרני שאנחנו מתנגדים לו.
כעת השאלה היא איזה צד חזק ומשמעותי יותר.
ב. אני חושב שאם היינו חושבים שהצד החיובי חזק יותר היינו שולחים את בנינו לצבא (את אלו שלא לומדים). היינו עובדים קשה כדי לסדר מסגרות נאותות, היינו מכינים אותם לכך מבחינה חינוכית, אבל היינו שולחים אותם.
סוף כל סוף העולם מלא בדברים כאלו, שיש בהם פן חיובי ופן שלילי, אפשר לתת כמה וכמה דוגמאות. ואנחנו לא נמנעים מהם, כי החיובי גובר.
המציאות שבה איננו עושים זאת, ויתרה מכך, לא רק שאיננו שולחים את בנינו לצבא, אנחנו בכלל לא רואים בכך שאלה, או בעיה. איננו שואלים את עצמנו אייך זה שאין לנו חלק בדבר כה גדול, כה חשוב, כה נעלה. בפרט שבעקבות כך שאנו לא הולכים לשם אנשים אחרים צריכים לשרת תקופה ארוכה יותר, ואנו איננו בושים ואיננו מרגישים לרגע האחיכם יצאו למלחמה ואתם תשבו פה.
המציאות הזו מוכיחה לדעתי שההשקפה החרדית היא שהפן השלילי בצה"ל משמעותי יותר מהחיובי. שהצבא כל כולו נועד להגן על מדינת ישראל, ולא על חיי יהודים. הצלת חיי יהודים היא תוצאה עקיפה.
ג. אני לא טוען שאסור לחשוב אחרת, או שזו ההשקפה הנכונה, אני רק אומר שזו ההשקפה המתאימה להתנהגות של הציבור החרדי.
ד. למרות שמחזיקים בדעה שהפן השלילי הוא המשמעותי יותר בצבא, עדיין חובה עלינו להכיר טובה, יש להכיר טובה גם על טובה עקיפה. אבל זה סוג אחר של הכרת הטוב. זו הכרת הטוב כמו שמודים לרופא ולאיש הניקיון (בתוספת שכאן זה עם סיכון חיים), זו לא הכרת הטוב שיש בה הערכה ושבח על המעשה עצמו.

לא ולא
לטעמנו המדינה וצה"ל כגוף הם בעייתים, שום מסגרות לא יפתרו את הבעיה הזאת
אבל אין לזה דבר וחצי דבר עם הכרת הטוב פשוטה ואמיתית, לא משנית ולא עקיפה, עם הערכה אמיתית למי שבא להציל את עמ"י, ועם הכרת הטוב שונה ונעלית עשרת מונים מלרופא, לפחות לאלו שבאמת חדורים שתודעת הצלת עמ"י, ועל אף שהם גם מזדהים עם המדינה והצבא כגוף, שזה לדעתנו שלילי

כפי שהודעתי אין לי ענין בויכוח, הבעתי את דעתי, ואתה מיטיב ממני להביע את דעתך, ואניח לקוראים הנבונים לגבש לעצמם דעה ו/או לשפוט את הדעות
האמת שהיה ראוי שאם כך לא אכתוב כלום, אבל היות ונכתבו כאן הודעות על הודעות, והדבר הפשוט כ"כ בעיני כמובן לא נכתב, לא התאפקתי וכתבתי. ועמך הסליחה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 05, 2023 11:39 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
צופה_ומביט כתב:כתבתי כמה פעמים: מה שלא קשור לדיון הוא החלק של "המצוה" כן או לא.

זה כבר ממש לא ראוי. עניתי לך והסברתי שוב ושוב ואתה מתעלם.
הכרת הטוב פשוטה, כמו שמודים לרופא - אכן אין סתירה ובזה יש ביננו הסכמה.
אמרתי שיש רמה נוספת של הכרת הטוב, והיא כן מובילה לסתירה, ולזה מתנגד ר' בונם. הסברתי את זה היום אולי עשר פעמים, אתה יכול כמובן לומר שאני מדבר שטויות, אבל אתה צריך להסביר את עצמך ולא לזרוק סיסמאות סתם.

מבקש סליחתך אם נפגעת, באמת שלא התכוונתי.
ואני הסברתי עשר פעמים, ובפירוש בהתייחסות לדבריך הנ"ל, שוב ושוב: החילוק בהכרת הטוב הוא בין מי שמוסר חייו עבור חייך, ובין מי שלא [באחד משני החלקים האלה].
די, מצטער, נגמר לי הכוח לזה.
לא מבין את הדו-שיח של חרשים. לא מבין למה אני לא מבין אותך ולמה אתה לא מבין אותי.
אשאיר זאת כך וזהו.
מקוה שבכ"ז תהיה למישהו תועלת מהדיון דלעיל.
שוב תודה רבה לך על חלקך החשוב.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ג' דצמבר 05, 2023 11:46 pm

יהושפט כתב:לא ולא
אבל אין לזה דבר וחצי דבר עם הכרת הטוב פשוטה ואמיתית, לא משנית ולא עקיפה, עם הערכה אמיתית למי שבא להציל את עמ"י, ועם הכרת הטוב שונה ונעלית עשרת מונים מלרופא, לפחות לאלו שבאמת חדורים שתודעת הצלת עמ"י, ועל אף שהם גם מזדהים עם המדינה והצבא כגוף, שזה לדעתנו שלילי

כפי שהודעתי אין לי ענין בויכוח, הבעתי את דעתי, ואתה מיטיב ממני להביע את דעתך, ואניח לקוראים הנבונים לגבש לעצמם דעה ו/או לשפוט את הדעות
האמת שהיה ראוי שאם כך לא אכתוב כלום, אבל היות ונכתבו כאן הודעות על הודעות, והדבר הפשוט כ"כ בעיני כמובן לא נכתב, לא התאפקתי וכתבתי. ועמך הסליחה.

אין לך שום מחויבות להמשיך להתווכח איתי, אבל כיוון שאני מניח שעוד אנשים קוראים כאן, אז אכתוב תשובה על דבריך. אתה כמובן פטור מלהשיב לי.

אני רואה סתירה בלתי אפשרית בדבריך, כי אתה כותב:
ומצד שני:
אי אפשר לומר שגוף שמטרתו הצלת עם ישראל הוא גוף בעייתי.
גוף לא מנותק מהאנשים שנמצאים בו. צה"ל מורכב מחיילים, אם מטרתם של החיילים היא הצלת נפשות, אזי זוהי מטרתו של צה"ל. ואזי הוא לא גוף העייתי.
אלא מה, אתה טוען שצה"ל הוא גוף בעייתי כי מטרתו הגנת ריבונות המדינה ולא הצלת חיי יהודים. הוא אשר אמרתי.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ג' דצמבר 05, 2023 11:48 pm

מה ענין צה"ל כגוף לאנשים הספציפים שבו?, הם יש להם שתי מטרות גם הזדהות איתו כגוף שבא לקיים את המדינה [שלילי לצורך הענין] וגם הצלת עמ"י [חיובי מאד], מה לא מובן, נשגב מבינתי.

האם אדם, שמעריך מאד את שכנו העויבד החסידי על תפילותיו הזכות בדביקות עצומה, ועדיין סבור שהוא טועה טעות גמורה בכך שהוא סבור שמותר לאחר זמן תפילה, ולעולם לא יחנך את ילדיו להתפלל אחרי הזמן ולו בשביל תפילה בכזו דביקות, חי בסתירה פנימית? ויש עוד בערך עשרת אלפים דוגמאות כאלו.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ג' דצמבר 05, 2023 11:58 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ג' דצמבר 05, 2023 11:57 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
חברא כתב:

ויען האב:
ויאמר הבן:
ויען האב:
ויאמר הבן:

השאלה נגעה לבחורים שלא לומדים. צריך להתרכז בדיון.

הבה נמשיך את הסיפור:
הבן המוכשר לא שמע לקול אביו, עזב את הלימוד, פנה לתחום העסקנות הרפואית, ואכן הצליח בזה מאד, ונהיה 'הרב פירר מספר 2', עסקן רפואי גדול.
במהלך עסקנותו הרפואית, הגיע לידיו מקרה של בחור חרדי אחד, שחלה במחלה קשה, והוא עשה מאמצים אדירים, להציל את חייו.
לאחר שב"ה הבחור הבריא, הוא הכיר טובה מאד למצילו. הרבה יותר מאשר כל מי שעשה לו טובה אחרת - הכרת הטוב של הצלת חיים.

אבל אביו של אותו בחור הסביר לו, שאין לו מה להכיר טובה מיוחדת, שכן אותו עסקן ס"ה קיים את חובת 'לא תעמוד על דם רעיך', וזהו חיובו (ואילולי אותו חיוב מן התורה, מי יודע אם העסקן בכלל היה עושה משהו).

כשנשאל אותו אבא מדוע אמר כך לבנו, הסביר: הרי אותו עסקן עשה מעשה שלילי לדעתי - עזב את הלימוד לצורך עסקנות.
איך אפשר לחיות עם סתירה כזו:
מצד אחד להכיר טובה כ"כ מיוחדת לעסקן הזה, ומצד שני לחנך את בני לא לעשות דברים כאלו. לא לעזוב את הלימוד לטובת עסקנות;
איך אפשר להכיר טובה למי שכל מעשיו נובעים ממעשה שלילי של עזיבת הלימוד?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 06, 2023 12:01 am

לעולם יהיה אדם כתב:
זאב ערבות כתב:התשובה פשוטה, לא שטחית ולא עקומה, הוא לא רוצה שיהרג. הוא לא סובר שכדאי להקריב את החיים עבור המדינה שחינכו אותו שהיא נגד הדת. מדוע להקריב את עצמי עבור משהו שהוא נגדי

אני מתלבט האם זו ציניות משובחת, או תשובה רצינית..

חבל להתלבט, רצינית ביותר, ואוסיף עוד, כתבת באחת ההודעות לקמן שצה"ל מגן על המדינה ולא על האנשים, ובגלל שהמדינה היא כפרנית אין לחרדים להשתתף בהגנתה (כך לפחות הבנתי את דבריך). ואז אשאל, מדוע החרדים מקבלים כספים ממדינה כפרנית ומשתתפים בממשלה כפרנית?
מדינה מורכבת ממכלול תושביה ובכל מדינה יש אנשים עם דעות שונות, והאם אתה סבור שבמדינה "דתית" לא יהיו חילוקי דעות והשקפות שונות? הלא בית המקדש נחרב בגלל חילוקי דעות (עיין ערך בריון בוויקיפדיה), וזה שאתה אומר שצהל מגן על המדינה שזה מין גוף בלי נשמה זה בכדי להקל על המצפון שלך. צהל זה מכלול של חיילים מכל מיני מגזרים שתפקידם לשמור על חיי אזרחי המדינה, אותנו הזהירו: אם נתרשל בשמירה יהיה ח"ו עוד מושב מעלות! אם אינך מבין זאת (ובאמת נראה שאינך מבין או שאינך רוצה להבין) אז זה עצוב מאוד.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:05 am

לפני שאני עונה על שאלותיך, אני מבקש להבין מה אתה רוצה לומר.
אתה סובר שכן צריך ללכת לצבא?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:18 am

יהושפט כתב:מה ענין צה"ל כגוף לאנשים הספציפים שבו?,

השאלה איננה האם ראו
יהושפט כתב:הם יש להם שתי מטרות גם הזדהות איתו כגוף שבא לקיים את המדינה [שלילי לצורך הענין] וגם הצלת עמ"י [חיובי מאד], מה לא מובן, נשגב מבינתי.
י להכיר טובה לפלוני, אלא לכלל חיילי צה"ל.
צה"ל כגוף מורכב מכלל חיילי צה"ל, אי אפשר להפריד זאת.
הצלת עם ישראל היא חובה. אם אתה סבור שזה מה שעושים חיילי צה"ל, עליך ללכת ולעשות זאת גם כן. אתה לא יכול לפטור את עצמך בטענה שהם עושים עוד דברים, תעשה אתה את המעשה הנכון, ואל תזדהה עם המדינה.
יהושפט כתב:האם אדם, שמעריך מאד את שכנו העויבד החסידי על תפילותיו הזכות בדביקות עצומה, ועדיין סבור שהוא טועה טעות גמורה בכך שהוא סבור שמותר לאחר זמן תפילה, ולעולם לא יחנך את ילדיו להתפלל אחרי הזמן ולו בשביל תפילה בכזו דביקות, חי בסתירה פנימית? ויש עוד בערך עשרת אלפים דוגמאות כאלו.

דוגמה יפה.
אם האיש רוצה גם הוא להתפלל כמו שכנו אבל מה יעשה ותפילה בזמנה חשובה לי יותר, וכל ימיו הוא מצר על כך ואומר מתי תגיע תפילתי לתפילת שכני.
והוא מנסה למצוא פתרון, ומתחכם למצוא אפשרות להתפלל מתוך אותה דביקות ובלי לאחר את הזמן,
אז אכן אין בכך סתירה.
אבל אם האיש בכלל לא מתעסק עם זה, מידי פעם מציעים לו אפשרות להתפלל באותה דביקות בלי לאחר את הזמן, אבל הוא מניף ידו בזלזול. וכל מעשיו מורים שהעניין אינו נוגע לו כלל.
אבל מילים גבוהות על שפתיו כמה שכנו הוא אדם נעלה וכמה יש להעריכו.
אז כנראה שפיו וליבו אינם שווים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 06, 2023 12:22 am

לעולם יהיה אדם כתב:
זאב ערבות כתב:חבל להתלבט, רצינית ביותר, ואוסיף עוד, כתבת באחת ההודעות לקמן שצה"ל מגן על המדינה ולא על האנשים, ובגלל שהמדינה היא כפרנית אין לחרדים להשתתף בהגנתה (כך לפחות הבנתי את דבריך). ואז אשאל, מדוע החרדים מקבלים כספים ממדינה כפרנית ומשתתפים בממשלה כפרנית?
מדינה מורכבת ממכלול תושביה ובכל מדינה יש אנשים עם דעות שונות, והאם אתה סבור שבמדינה "דתית" לא יהיו חילוקי דעות והשקפות שונות? הלא בית המקדש נחרב בגלל חילוקי דעות (עיין ערך בריון בוויקיפדיה), וזה שאתה אומר שצהל מגן על המדינה שזה מין גוף בלי נשמה זה בכדי להקל על המצפון שלך. צהל זה מכלול של חיילים מכל מיני מגזרים שתפקידם לשמור על חיי אזרחי המדינה, אותנו הזהירו: אם נתרשל בשמירה יהיה ח"ו עוד מושב מעלות! אם אינך מבין זאת (ובאמת נראה שאינך מבין או שאינך רוצה להבין) אז זה עצוב מאוד.

לפני שאני עונה על שאלותיך, אני מבקש להבין מה אתה רוצה לומר.
אתה סובר שכן צריך ללכת לצבא?

אני סבור שבמדינה בה יש שירות חובה, ובפרט מדינה כמו מדינת ישראל שיש עליה איום קיומי מדי יום ביומו, מי שיכול לשרת צריך לשרת ואל לו לפטור את עצמו מכל בחינה שהיא. כמובן שלחרדים זה מהווה בעיה מכמה בחינות כגון השפעה שלילית, חינוך לערכים לא מקובלים, צניעות, אוכל כשר וכו' אך לו רצו יכלו לפתור את הבעיות האלו, דבר שאין רצון לעשות מכל מיני סיבות. אז מצאו פתרון דיפלומטי שכולם לומדים וע"י כך מקבלים פטור, הבעיה שיש כאלו שלכאורה לומדים כלומר רשומים בישיבה אך בפועל או שממש אינם לומדים או שאכן יושבים בבית המדרש אך הלימוד מהם והלאה ואיני בא לקטרג על כך, שמי שאחראי על עניני הפטור ידאג לדברים האלו, אך האם אתה סבור שזה בסדר? והשאלה הנצחית שלי: ומה יעשו כשתהיה מדינה שרובה או כולה חרדים והמצב הבטחוני לא יפתר עד אז? עוד לא קבלתי תשובה הוגנת

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:28 am

יפה. ניחשתי שזוהי דעתך.
ועל כך כבר כתבתי לעיל, אני לא מבקר ולא אומר האם אתה צודק או לא. אבל צריך להכיר בכך שזו השקפה לא חרדית, כי למעלה מ-95% מהחרדים לא חושבים שהם צריכים לשלוח את הילדים שלהם לצבא (גם אם הם לא לומדים).
יכול להיות שהחרדים טועים בכך, אין תפקידי להגן עליהם.
כשאני אומר "לא חרדית" אני לא מתכוון לגנות, לא כולם חייבים להיות חרדים.
אבל אני, כרגע, מבקש לדון על ההשקפה החרדית.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 12:29 am

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:מה ענין צה"ל כגוף לאנשים הספציפים שבו?,

השאלה איננה האם ראו
יהושפט כתב:הם יש להם שתי מטרות גם הזדהות איתו כגוף שבא לקיים את המדינה [שלילי לצורך הענין] וגם הצלת עמ"י [חיובי מאד], מה לא מובן, נשגב מבינתי.
י להכיר טובה לפלוני, אלא לכלל חיילי צה"ל.
צה"ל כגוף מורכב מכלל חיילי צה"ל, אי אפשר להפריד זאת.
הצלת עם ישראל היא חובה. אם אתה סבור שזה מה שעושים חיילי צה"ל, עליך ללכת ולעשות זאת גם כן. אתה לא יכול לפטור את עצמך בטענה שהם עושים עוד דברים, תעשה אתה את המעשה הנכון, ואל תזדהה עם המדינה.
יהושפט כתב:האם אדם, שמעריך מאד את שכנו העויבד החסידי על תפילותיו הזכות בדביקות עצומה, ועדיין סבור שהוא טועה טעות גמורה בכך שהוא סבור שמותר לאחר זמן תפילה, ולעולם לא יחנך את ילדיו להתפלל אחרי הזמן ולו בשביל תפילה בכזו דביקות, חי בסתירה פנימית? ויש עוד בערך עשרת אלפים דוגמאות כאלו.

דוגמה יפה.
אם האיש רוצה גם הוא להתפלל כמו שכנו אבל מה יעשה ותפילה בזמנה חשובה לי יותר, וכל ימיו הוא מצר על כך ואומר מתי תגיע תפילתי לתפילת שכני.
והוא מנסה למצוא פתרון, ומתחכם למצוא אפשרות להתפלל מתוך אותה דביקות ובלי לאחר את הזמן,
אז אכן אין בכך סתירה.
אבל אם האיש בכלל לא מתעסק עם זה, מידי פעם מציעים לו אפשרות להתפלל באותה דביקות בלי לאחר את הזמן, אבל הוא מניף ידו בזלזול. וכל מעשיו מורים שהעניין אינו נוגע לו כלל.

אתה מציע שהחרדים יקימו מחדש את המדינה, רעיון, אני לגמרי בעד
לבינתים המדינה היא חילונית ולא מתנהלת על פי התורה על כל המשתמע מכך, וצה"ל מייצג אותה ככזה, וממילא לא משנה מה תספר לעצמך, עצם השירות הוא הזדהות, ולא התחושות של זה שמשרת, אז אין לנו פתרון איך נציל יהודים במסגרת צה"ל, מה לעשות, האם זה סיבה לא להעריך את מי שמציל לפי שיטתו שההזדהות היא לא בעיה?

וכל זאת בהנחה שכך רואים את הדברים, ולא בהסתכלות פרקטית פשוטה, שגם אם זו מצוה שמי שלא עובד יתגייס, היות ולדעתם הקמת מסגרות כאלו תמשוך גם כאלו שלומדים וכו' וכו', זה מספיק סיבה לא עשות את זה. כמו שגדול"י לא מעודדים שום בעלב'ת ללכת להצלה או זק"א על אף שאין ויכוח על כך שזו מצוה. שזו גם תפיסה אחת ממגוון התפיסות החרדיות.
מה לעשות החיים מורכבים יותר ממצוה לא מצוה.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ד' דצמבר 06, 2023 12:35 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' דצמבר 06, 2023 12:30 am

זאב ערבות כתב:ב. השקפה זה דבר המשתנה מזמן לזמן וממקום למקום, בקום המדינה היה איסור מוחלט להיות בממשלה (רק בכנסת) והנה לפני כמה שנים כבר היה סגן שר וכעת יש כבר שרים... כמובן בהצדקות שונות.

מאן דהו תיקן את דברי אלו:
אדייק אותך: בקום המדינה החרדים היו בממשלה.
מי היה שר הסעד?
מי היה שר הדואר?
נדמה לי 2 געררס' מרשימת אגו"י-פא"י.

ה"איסור" התחיל בתשל"ז, ולא בתור איסור, אלא מרוב שהחרדים התרגשו מהמהפך, והנוער שבישיבות-קטנות נהפך כמעט לציוני... אז בשביל לצנן את ההתלהבות ממרן מנחם בגין, החליט הרב שך, ומי שעוד היה אז בהנהגה, שלא יהיו שותפים ממש בממשלה.
וההתרגשות שהיתה הסיבה כבר דעך, לכן בטל ה"איסור" ולא מיהרו לקחת תפקידי שרים עד שנעבאך הבג"ץ כפה עליהם את זה כגיגית...

וזהו מוכיח עוד יותר שהשקפה משתנה

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' דצמבר 06, 2023 12:35 am

לעולם יהיה אדם כתב:

דוגמה יפה.
אז אכן אין בכך סתירה.

נניח שיש מחסור ב'הצלה' בכח אדם, ותוספת כח אדם יכולה להציל הרבה אנשים, ועקב כך 'הצלה' פרסמו על קורסים של עזרה ראשונה בשעות בין הסדרים ובבין הזמנים.
אבל רוב הציבור החרדי, מסיבות רוחניות שונות, לא הלך לקורסים אלו, אף שהם היו בשעות נוחות מאד, ושלא על חשבון הלימוד. גם הרבנים שנשאלו, הורו לא ללכת.
האם זה אומר שהציבור אינו מעריך את אנשי ההצלה, ואינו מכיר להם טובה?
והאם מי שהצילו את חייו, אינו יכול להכיר להם טובה מיוחדת? (כי אם זה מעשה כ"כ חשוב ונאצל, אז למה לא התגייסת בעצמך לזה?)
נערך לאחרונה על ידי חברא ב ד' דצמבר 06, 2023 12:36 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 12:36 am

תוך כדי דיבור לפרסום הודעתך הוספתי כעין הדוגמא הזו להודעתי, וברוך שכיוונתי...

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:43 am

יהושפט כתב:לבינתים המדינה היא חילונית במובהק על כל המשתמע מכך, וצה"ל מייצג אותה ככזה, וממילא לא משנה מה תספר לעצמך, עצם השירות הוא הזדהות, ולא התחושות של זה שמשרת, אז אין לנו פתרון איך נציל יהודים במסגרת צה"ל, מה לעשות, האם זה סיבה לא להעריך את מי שמציל לפי שיטתו שההזדהות היא לא בעיה?

בעיני מה שאתה עושה זה נפנוף ידיים. אם אתה חושב שחיילי צה"ל עוסקים בעיקר במצווה מן החשובות ביותר, אז עניין ההזדהות הוא שולי ואפשר למצוא לו פתרון.
גם הצבעה בקלפי ונטילת תקציבים יש בהם קצת הזדהות עם המדינה.
אפשר גם להקים גוף שיעסוק בהצלה ולא יזדהה עם המדינה (כמו הצלה, רק במישור הביטחוני).
אלא שכנראה אתה חושב שעיקר מה שעושים בצבא זה לא הצלה, כי בשביל הצלה עדיף להגר לחו"ל.
נערך לאחרונה על ידי לעולם יהיה אדם ב ד' דצמבר 06, 2023 12:44 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 12:44 am

אני חושב שהסברתי את עצמי היטב, ואינני רואה טעם לשוב סחור סחור
יהי לך אשר לך
והקורא הנבון ישפוט

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:49 am

חברא כתב:נניח שיש מחסור ב'הצלה' בכח אדם, ותוספת כח אדם יכולה להציל הרבה אנשים, ועקב כך 'הצלה' פרסמו על קורסים של עזרה ראשונה בשעות בין הסדרים ובבין הזמנים.
אבל רוב הציבור החרדי, מסיבות רוחניות שונות, לא הלך לקורסים אלו, אף שהם היו בשעות נוחות מאד, ושלא על חשבון הלימוד. גם הרבנים שנשאלו, הורו לא ללכת.
האם זה אומר שהציבור אינו מעריך את אנשי ההצלה, ואינו מכיר להם טובה?
והאם מי שהצילו את חייו, אינו יכול להכיר להם טובה מיוחדת? (כי אם זה מעשה כ"כ חשוב ונאצל, אז למה לא התגייסת בעצמך לזה?)

כבר נתנו פה כמה דוגמאות דומות, ועניתי עליהם, אני לא מבין איזה ערך יש בלהציף אותי העוד ועוד דוגמאות.
לגופה של דוגמה:
במצב כזה שיש מחסור אמיתי בכוח אדם להצלת חיים (זה מה שקורה היום בצבא) ויש בעיות בקורסים של הצלה, אני מצפה מאדם שבאמת לא הולך לאותם קורסים רק בגלל הסכנות הרוחניות שיעשה כל שלאל ידו כדי שיפתחו קורסים בלי אותן בעיות.
ואם הוא יושב רגל על רגל בבית, בזמן שהוא יודע שהוא יכול להציל חיי יהודים, ופוטר את העניין בכל שיש בעיות רוחניות, וניכר לכל שזה לא מטריד אותו, אז פיו וליבו אינם שווים.

הציבור החרדי לא עושה פעולות כדי שיתאפר לו להצטרף לצבא בלי בעיות רוחניות.
וזה לא מטריד איש.
שמעת פעם על כינוס חירום של עסקנים או רבנים חרדים כדי למצוא פתרון לבחורים (שאינם לומדים) שיוכלו ללכת לצבא בלי סכנות רוחניות?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:54 am

יהושפט כתב:וכל זאת בהנחה שכך רואים את הדברים, ולא בהסתכלות פרקטית פשוטה, שגם אם זו מצוה שמי שלא עובד יתגייס, היות ולדעתם הקמת מסגרות כאלו תמשוך גם כאלו שלומדים וכו' וכו', זה מספיק סיבה לא עשות את זה. כמו שגדול"י לא מעודדים שום בעלב'ת ללכת להצלה או זק"א על אף שאין ויכוח על כך שזו מצוה. שזו גם תפיסה אחת ממגוון התפיסות החרדיות.
מה לעשות החיים מורכבים יותר ממצוה לא מצוה.

מאוד מעניין אותי למה את הירוצים הקלושים הללו אני שומע רק לגבי צבא.
למה לא שומעים שגדול"י לא מעודדים אברכים לסייע בגידול ילדיהם כי זה עלול למשוך אותם לביטול תורה.
או לא מעודדים אברכים להחזיר חובות כי זה עלול להביא לביטול תורה וכו'
אנחנו יודעים שמה שהוא מצווה שאינה יכולה לעשות על ידי אחרים חובה עלינו לעשות, וכל התירוצים לא תופסים.

בהצלה וזק"א לא חסר אנשים.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 12:57 am

זאב ערבות כתב:
זאב ערבות כתב:ב. השקפה זה דבר המשתנה מזמן לזמן וממקום למקום, בקום המדינה היה איסור מוחלט להיות בממשלה (רק בכנסת) והנה לפני כמה שנים כבר היה סגן שר וכעת יש כבר שרים... כמובן בהצדקות שונות.

מאן דהו תיקן את דברי אלו:
אדייק אותך: בקום המדינה החרדים היו בממשלה.
מי היה שר הסעד?
מי היה שר הדואר?
נדמה לי 2 געררס' מרשימת אגו"י-פא"י.

ה"איסור" התחיל בתשל"ז, ולא בתור איסור, אלא מרוב שהחרדים התרגשו מהמהפך, והנוער שבישיבות-קטנות נהפך כמעט לציוני... אז בשביל לצנן את ההתלהבות ממרן מנחם בגין, החליט הרב שך, ומי שעוד היה אז בהנהגה, שלא יהיו שותפים ממש בממשלה.
וההתרגשות שהיתה הסיבה כבר דעך, לכן בטל ה"איסור" ולא מיהרו לקחת תפקידי שרים עד שנעבאך הבג"ץ כפה עליהם את זה כגיגית...

וזהו מוכיח עוד יותר שהשקפה משתנה

ההשקפה בוודאי משתנה, אבל יש עובדה אחת שאינה משתנה, החרדים מתנגדים בכל תוקף לכך שבניהם (גם אלו שאינם לומדים) יתגייסו לצבא.
זה לא משתנה.
ואני מחפש מה התפיסה הרעיונית שעומדת מאחורי זה.
אפשר לומר עצלות וחוסר רצון להקריב. אני לא חושב כך.
אמרתי את דעתי, מה שאני חושב הסיבה, ואמרתי שלפי זה גם דברי ר' בונם שרייבר לא נשמעים מוזר.
זה הכל.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' דצמבר 06, 2023 1:03 am

אם יודעים מראש שאין שום אפשרות לסדר את ענין הצבא, ובכל מסגרת שיעשו יהיו (או יווצרו) בעיות רוחניות קשות, שמצדיקות לדעת גדול"י את אי ההתגייסות -
זה אומר שאין הערכה לחיילים שמצילים חיים?
אם משום מה אני משוכנע שמי שנמצא במסגרת של הצלה וזק"א נמצא בניסיונות רוחניים קשים - מהיום אין לי אפשרות להעריך ולהוקיר את מי שהציל חיים בתוך אותה מסגרת?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 1:08 am

חברא כתב:אם יודעים מראש שאין שום אפשרות לסדר את ענין הצבא, ובכל מסגרת שיעשו יהיו (או יווצרו) בעיות רוחניות קשות, שמצדיקות לדעת גדול"י את אי ההתגייסות -
זה אומר שאין הערכה לחיילים שמצילים חיים?

אם היו יודעים מראש, אזי היית צודק.
אבל זה מאוד קשה לומר שזה המצב, כי לא שמענו שמישהו נתן דעתו על כך וניסה למצוא פתרון, ולמה שלא יהיו פתרונות?
הרב קירשנבאום שהביאו אותו לעיל אומר במפורש שאפשר למצוא פתרון.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 8:15 am

וגם כאן:
https://www.yeshiva.org.il/midrash/166

זה למי שרוצה לראות כיצד נראית תפיסה מורכבת [של יהודי שלכל הדעות היה גברא רבה, ת"ח גדול וחכם, חושב ומעמיק], ובמיוחד - כיצד אין שום סתירה בין אמירה מפורשת שמי שמשרת מקיים מצוה - לבין הסתייגות רבתי מלשרת.

אצטט מעט:
עת אשר שבע מדינות ערב המקיפים לא"י פתחו נגדנו במעשי איבה, התעוררה השאלה אם יצטרפו בני הישיבות למאמץ המלחמתי. הרצי"ה התייחס לזה בחוברת "למצוות הארץ" (הובא ב"לנתיבות ישראל", ח"א עמ' קיח-קכז) ושם ציין שהם באמת חייבים "לעמידה על נפשינו, להצלת החיים וכו' מפני פראי המדברות המוסתים ומאורגנים מפני רצחניה התרבותיים של קללת אירופה וחרפת טומאתה", מפני "חיוב תורני כפול".
בהמשך השנים אחר כך, בהיות רצי"ה ראש ישיבת "מרכז הרב", הוא לא הסכים שתלמידי הישיבה יפסיקו מלימודיהם ויתגייסו לשירות צה"ל.

מדוע שינה את דעתו? פשוט הוא שהנסיבות נשתנו. בשנת תש"ח היינו במצב בטחוני ירוד ביותר. לא היה מספיק נשק בידי חיילינו, וגם היה צורך לכל זוג ידיים נוספות. אבל כעבור זמן שמדינת ישראל נתעצמה ב"ה, וגם היתה עלייה ארצה של למעלה ממליון עולים, כבר היתה אפשרות לשחרר מהגיוס כמה וכמה מגילאי הגיוס. מפני כל מיני סיבות שונות ומשונות (חלק לא שרתו בפעילות צבאית כי היו בלהקה הצבאית או אנשי "גלי צה"ל"!) שחררו השלטונות בחורים רגילים מן חובת הגיוס. הסיבות הידועות לשחרור היו תרבותיות, חברתיות, סוציולוגיות, או שנמצאו בלתי מתאימים. אם כן כל שכן שיש לשחרר תלמידי חכמים! "לא תהא כהנת כפונדקית" (יבמות קכב ע"א).

זאת ועוד. בשנת תש"ח היה מדובר על מלחמה מיידית. ידעו כי כשוך הקרבות התלמידים יחזרו ללימודיהם. אבל אחרי קום המדינה הלכו המגויסים לשירות צבאי של שלש שנים, כאשר אחרי האימונים עסקו בשמירה שוטפת, ולא מעשה קרב לתקופה קצרה. והיה ברור כי כבר לא יחזרו ללימודיהם. ולכן "למעשה" הרצי"ה הסתייג מגיוס בני ישיבות לצה"ל. ואפשר שהרצי"ה שינה דעתו מפני שהתפרסם מאד שאחוזים גבוהים של המתגייסים נטשו שמירת התורה, וחלק רב נהיו מחללי שבתות. הכל מפני אוירה מובהקת של שנאת דת אשר שררה בימים ההם. לא כך היה המצב בשנת תש"ח.

לפני כמה שנים, בזמן ההתקוממות הערבית הראשונה (החל בשנת 1990) היו כמה מתלמידי ישיבות ההסדר ששאלו אותי אם להתנדב לקורס קצינים ולהאריך בשנה את שירותם הצהל"י. היו אחרים ששאלו אותי אם לדחות את שנות שירותם. פניתי אז להתייעצות אצל מו"ר הדיין המפורסם הרב שמואל דביר זצ"ל. וענה לי כי שלשה פרטים נשתנו לגריעות:

א. התורה הבטיחה "כי ה' אלוהיך מתהלך בקרב מחנך להצילך ולתת אויביך לפניך" (דברים כג, טו) אבל זאת בתנאי של "והיה מחניך קדוש ולא ייראה בך ערות דבר". אבל כאשר יש בנות המשרתות בצה"ל, ויש מהחיילים הצעירים הנכשלים מפני זה בהרהורים אסורים, או בהגרוע מכך, שוב אין השכינה מגינה ח"ו על החיילים. כיון שכך, הרי אנו שולחים את אותם השואלים לסכנה שהיא יותר גדולה ומאיימת. (הערה: ומה היה עונה הר"ש דביר על מצבנו היום, שמפני חינוך מושחת סידר המטכ"ל שהבנות ישרתו גם ביחידות קרביות, גם בתוך טנקים גם באוירונים, גם בצוללות. וכבר הרבה מהחילוניים התלוננו על קלקול האוירה הכללית במוסר ירוד. וכל זאת חוץ מהנוהל הנפסד של "מדריכות ספורט", אשר כל נבון יבין הנזק שבכך. הרי זה נכלל "בערוות דבר" שבפסוק הנ"ל).

ב. עוד העיר הר"ש דביר, כי לפי נוהל פתיחה באש, חיילים שלנו עומדים במצב נחות מאד מול האויב הערבי. בו בזמן שהטרוריסטים יורים על מנת להרוג, חלו מגבלות על החייל שלנו להקדים לקרוא אל החשוד לעצור. ואם זה לא מועיל, לירות באויר. ואם גם זה לא מועיל, יש לירות רק ברגלי האויב או בחלק תחתון של גופו, וחלילה לסכן את חייו. וכל זאת אך ורק כאשר איננו נמצא בקרבת מקום של אזרחים ערבים (וכל שכן אם יש שם תינוקות). במצב כזה עליו לשקול היטב מה יהיו התוצאות המשפטיות של ירי ללא הצדקה מוחלטת מכל הבחינות. כמובן מפני הנחיות אויליות הללו הרבה מחיילינו נהרגו ולא הצליחו לקיים "הבא להורגך, השכם להורגו". כאשר המצב הוא כך, קשה לזרז תלמיד להתנדב למצב מסובך כזה. בהרבה אופנים ידיהם כבולות מלנקוט אמצעי לחימה.

ג. נשתנה עוד תנאי נוסף. בתקופתנו נוהגות הממשלות השולטות בישראל לשחרר מאות אסירים ערבים, לשם "מחוה לטובה" למדינות ערב. במשך העשור נשתחררו יותר מאלף מחבלים. כאשר חייל ישראלי צריך להתאמץ בכל יכולתו ללכוד אותם (חי ולא מת, למען יגלו לשב"כ מידע חיוני), והחייל עומד בסכנת נפשות, ואח"כ הרבה מהטרוריסטים הנלכדים בחירוף נפש של חיילינו, משתחררים (וחלק מהם חוזרים להפעיל טרור שוב נגדנו). מי יתיר לחייל להסתכן? עד כאן מדברי מו"ר הרב דביר.

כל שכן שניתוסף לכך שיקול חמור. פעמים רבות נקלעו חיילינו למצבי קרב שאילו המפקדים היו משתמשים אז נגד האויב בכח התקפי, כמו מטוסים, או בכח ארטילריה, היו חוסכים חיי חיילינו. אבל מפני שיקולים זרים ("כיצד זה יתראה בעתונות מקומית ובינלאומית?") החליטו שהקרב יתנהל ע"י חיל רגלי, חשוף לסכנות ולמארבים. כך היה כאשר שר הבטחון משה דיין נמנע מלהשתמש בחיל האויר בכיבוש ירושלים במלחמת ששת הימים, ונהרגו אז כמאתים מחיילינו. כך היה בתקופה האחרונה כאשר נהרג אל"מ דרור ויינברגר ועוד עשרים איש בסימטאות חברון (לפני שלש שנים) מפני שלא פוצצו את הבתים הסמוכים על יושביהם הטרוריסטים, כנהוג בעולם בעת מלחמה. והענין הזה מפורסם בהרבה מקרים דומים. ולכן כאשר יש לפעמים חוסר יחס הוגן כלפי הצלת חיי החיילים שלנו , וזאת מפני החלטות הדרג המדיני, ספק אם יש לזרז בחורים לשרת בצה"ל ולהסתכן. (עיין דבר דומה בשו"ת יחוה דעת, ח"ג סי' פד. ואמנם יש לחלק, כי שמא כדי להציל את כלל ישראל, יש חיוב גדול אפילו להכנס לספק סכנה. והכל תלוי לפי רמת הסכנה שההזנחה הנ"ל גורמת. והדברים צריכים שיקול).

אבל מצד שני, מי שכבר משרת בצה"ל עושה מצוה כל יום ויום שהיא גדולה ביותר. הוא גם מקיים מצות "לא תעמוד על דם רעך" (ויקרא יט, טז) וגם זוכה כי קיום כל המדינה (על מליוני תושביה) נזקף לזכותו. ואפילו מצוות לימוד תורה שבאותן ישיבות בהן לומדים תורה, הכל הוא בזכותם של חיילי צה"ל. אמנם (כאמור) במצב גיוס כבימינו אשר (לפי העתונות) שני שליש מגילאי הגיוס אינם מגוייסים (מפני כל מיני שיקולים), ואף כי גם בישיבות ההסדר יש בכל מחזור כמה בודדים מיוחסים אשר בהסכם עם משרד הבטחון אינם מגויסים, שמא כל אדם ישקול איזה דרך יבחר.

ולכן נשארת פתוחה שאלה זו בה דן מאמר זה. כנראה זה לא פשוט ליישם דברי הרב אברהם קוק וכן דברי רצי"ה על גיוס לצה"ל שבימינו. עלינו לדון בדבר לפי קריטריונים אחרים, גם מסיבות אחרות שלא הוזכרו לעיל.

כל מי שרואה את הדברים האלה, ובכלל זה ה"סיבות אחרות שלא הוזכרו לעיל", מבין היטב, שאם בציבור האמון על ממלכתיות ומדינה ושירות הצה"ל כך - כל שכן פי אלף לגבי הציבור החרדי והשקפתו ושיקולי גדוליו וגישתו הזהירה השומרת על כלי זכוכית.
וכאמירתו של הרב לייבעדיג יענקל: חכם לומד מנסיונם של אחרים וכו'.
ויחד עם זה, ככתוב במאמר של הרב צוריאל - אין בכך שום סתירה אפילו לאמירה מפורשת ששירות הוא מצוה גדולה.

ככה נראית תפיסה מורכבת.
ותפיסה מורכבת זה דבר שכדאי מאד שיאמץ כל אדם חי, ובטח כל בעל השקפוה דתית כלשהי, כל שכן שמרנית.
כי המציאות מורכבת, נרצה או לא נרצה.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 8:28 am

כללית יש לי הרושם, שחלק מאלו שמתאמצים להוכיח שההשקפה החרדית בנושא היא חד ממדית ושטחית, ושדברי הגריב"ש מייצגים אותה, אינם מגיעים מרצון לביצור ההשקפה החרדית לדעתם, אלא דווקא להיפך, חלקם הם "פוסט חרדים" לפחות בהשקפתם, ומטרתם היא להציג את העמדה החרדית בקשר לצה"ל בצורה פשטנית, רק כדי שהיא "לא תחזיק מים".
אינני מתכוון חלילה למי מהמתדיינים כאן שאינני מכירם, אלא לכמה כאלו שאני כן מכיר ויצא לי לדבר איתם בתקופה האחרונה. רק לדוגמא, פגשתי ידיד מפעם מהישיבה, שכיום הוא בעל דעות לא לגמרי חרדיות, והוא היה ממש מאוכזב מכך שה"מיינסטרים" החרדי-ליטאי התקומם נגד דברי הגריב"ש [ושה"יתד" בשבועות האחרונים הקדיש כו"כ מאמרים נגד הגישה הזו], הוא ממש רצה שזו תהיה העמדה החרדית, ודוווקא בכך הוא יוכיח את צדקת דרכו, והוא אכן ניהל איתי ויכוח דומה לזה שכאן, שבפנים בפנים בלב כולם ככה חושבים.

כמובן שהדבר לא נוגע לגוף הויכוח העניני מהי באמת העמדה/עמדות החרדיות.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 9:10 am

אם השכן שלי היה נמנע מלשלם ועד בית של מאה שקל בתירוצים שיש לו מזה סכנה רוחנית, ושהוא מעדיף לקיים מצווה אחרת, ושהמציאות מורכבת, הייתי מאוד כועס.
וכאן יש אנשים שחושבים שהם "חלק מהסיפור" שהם בסכנת חיים, וצה"ל הוא הכלי הטבעי לקיים בו מצוות השתדלות של הצלת חיים, אבל הם לא רוצים ללכת לצבא בגלל ש"המציאות מורכבת".
בעיני אלו תירוצים קלושים (אך מורכבים!).
בעיני ההצדקה היחידה להימנע מגיוס לצבא היא התפיסה ש"אנחנו לא חלק מהסיפור". הצבא הוא כלי להגן על מדינת ישראל, ואנחנו לא חלק מהמדינה.
המלחמות פה הם מלחמות בין הערבים לבין מדינת ישראל, ולא בין העם היהודי לעם הערבי, ולכן אנחנו לא צד במלחמה הזו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 9:13 am

לעולם יהיה אדם כתב:אם השכן שלי היה נמנע מלשלם ועד בית של מאה שקל בתירוצים שיש לו מזה סכנה רוחנית, ושהוא מעדיף לקיים מצווה אחרת, ושהמציאות מורכבת, הייתי מאוד כועס.
וכאן יש אנשים שחושבים שהם "חלק מהסיפור" שהם בסכנת חיים, וצה"ל הוא הכלי הטבעי לקיים בו מצוות השתדלות של הצלת חיים, אבל הם לא רוצים ללכת לצבא בגלל ש"המציאות מורכבת".
בעיני אלו תירוצים קלושים (אך מורכבים!).
בעיני ההצדקה היחידה להימנע מגיוס לצבא היא התפיסה ש"אנחנו לא חלק מהסיפור". הצבא הוא כלי להגן על מדינת ישראל, ואנחנו לא חלק מהמדינה.
המלחמות פה הם מלחמות בין הערבים לבין מדינת ישראל, ולא בין העם היהודי לעם הערבי, ולכן אנחנו לא צד במלחמה הזו.

אני מניח או שלא קראת את דברי הרב צוריאל והרב מלמד הנ"ל, או שאתה מתעלם מהם.
כי כל ההנחות שלך לא תקפות לגביהם [בלשון המעטה], ובכ"ז זה מה שהם אומרים.
אז בהצלחה עם זה, אבל אחרי דבריהם לא חושב שנותר עוד צורך להסביר משהו כלפי הטיעונים שלך.
כל טוב ויום נעים ופורה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 9:35 am

אגב מורכבות וכו' והאופן בו דברים מתנהלים אצל החרדים, כתוצאה משיקולי-על השקפתיים על גבי מציאות נתונה,
אביא דוגמה "ממקום שבאנו" [יותר נכון "מקום שבו אנו", תרתי משמע: הפורום, והאשכול]:

תראה איזה מוזרים אנחנו, החרדים.
אשכול ותיק שעוסק ב"הכרת הטוב לחיילי צה"ל", נמחק עקב כמה הודעות מוגזמות לגבי הגרי"ב, או גם בגלל נפיצות הנושא, ועדיין מחוק.
ומאז פשוט עברו הדיונים ההם לשלושה אשכולות אחרים, קשורים פחות ופחות לנושא המדובר [ואסדרם לפי הקשר מלמעלה למטה]:
א. מה אומרים לילדים על חיילי צה"ל [פלא שעומד על תילו אחרי שאשכול הכרת הטוב לחיילי צה"ל מחוק]
ב. דברי חיזוק מגדולי ישראל על המצב הקשה [חיוך גדול עולה על פניי]
ג. כנס אחוות התורה - רשמים [אני לא מסוגל לא לצחוק כשאני כותב את זה]
באשכולות הללו מתנהלים הדיונים ברמה, תוך התייחסויות מפורשות וברורות לדברי הגרי"ב לכאן ולכאן.
לאמור:
אין בעיה, תדונו כמה שאתם רוצים, אבל הכל בסוג של "שושו" כזה, לא "להדיא", ולא תחת הכותרת "הכרת הטוב לחיילי צה"ל" המפרשת על מה הדיון.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' דצמבר 06, 2023 9:35 am

אקדים ואומר שלא קראתי את כל דף מס' 14 בדיון המחכים והמרתק והמכובד הזה שלפנינו.

לעולם יהיה אדם כתב:
סימנא כתב:במעשים רואים שהציבור החרדי "מצביע ברגליים", כאן נמצא כאן היה, מתגורר כאן בהמוניו, מתפתח כאן ומשתכלל, וגם מושך לכאן יותר מהגרים מכל ציבור אחר בארץ. יש בארץ קהילות ושכונות שלמות דוברות אנגלית וצרפתית, רק בגלל ההעדפה המפורשת לגור בארץ ישראל על פני כל ארץ אחרת. גדולי והמוני הציבור החרדי גם בחרו בארץ ישראל, כאשר עמדה בפניהם הבחירה בינה לבין ארה"ב לאחר השואה.

תבחין בין מקום מגורים לבין הזדהות עם השלטון. החרדים גרים בארץ כי יש מצוות ישוב הארץ, וזה גם מקום נח וטוב לגור בו, אבל הם לחלוטין מתנגדים למדינת ישראל שהיא שלטון שלא על פי תורה.
אולי הם מתנגדים בכלל לרעיון שיהודים יחיו תחת שלטון עצמי, אבל זה דיון נוסף.
סימנא כתב:במעשים רואים שהציבור החרדי בחר בהטמעות מלאה בתרבות הישראלית. רוב רובו של הציבור החרדי לא מכיר שום שפה אחרת חוץ מעברית ישראלית, ניטש יידיש And no English. הציבורים שהתנגדו לרעיון המדינה היהודית, כמו נטו"ק וסאטמר, הקפידו על בידול בשפה ובמגע עם המדינה וערכיה.
במעשים רואים שהציבור החרדי תובע שוויון זכויות ושוויון הזדמנויות, נציגים בכנסת ובפנאלים בטלוויזיה.

הציבור החרדי ממש לא נטמע בתרבות הישראלית, נהפוך הוא, עושים ככל שאפשר לבצר את החומות.
הסיבה שמדברים עברית זה לא בגלל שרוצים היטמעות בתרבות הישראלית אלא בגלל שקשה מאוד להימנע מלדבר בשפת המדינה, בפרט כאשר היא דומה כל כך ללשון הקודש.
תובעים שיוויון זכויות, ומה רצית? יש דרך אחרת לחיות? אתה משלם מסים, אתה צריך לקבל שירותי רווחה ועוד. ההכרח לא יגונה.
שים לב שחברי כנסת חרדים לא דורשים תפקידי שר.
שים לב לסלחנות בציבור כלפי אי תשלום מס, לזלזול בחוקי ותקנות המדינה, הנפת דגל ישראל היא מעשה שלא יעשה ועוד ועוד דוגמאות.

כאן מקום ופתח לדיון סוציולוגי מורכב ביותר, שסימנא כבר פתח באשכול אחר, מזווית ראייתו הוא, את מידת ההתבדלות/ההשתלבות של החרדים במדינה. ואני משיב גם עליו כאן.

לעני"ד - אף אחד מלבד קיצוני נטו"ק, לא היה בפועל נגד המדינה, אחר שהוקמה, בטח לא לדבר נגדה או לפעול נגדה - הס מלהזכיר. גם לא הבוטים ביותר בין שופרות צא"י. ראו בה מציאות שיש לדון איך להתמודד עמה.

לגבי מה שלי"א כתב, ש'תובעים שוויון זכויות' וכו' - לדעתי, מעולם לא כתבתי אותה כתזה, אבל יש לי איזושהיא מפת מדידה, לשיטות הפעולה של הנציגים החרדיים בכנסת - בדרך כלל, ולפי נגזרת זו, פעלה ההסתה או הכעס החילוני נגדם:
בעשורים הראשונים, כשהציבור החרדי היה מיעוט, פעלו הנציגים בשיטת תן לי יבנה וחכמיה. התחננו לקבל אפשרות מחיה בארץ הזאת. מידי פעם נופפו בהבטחת הסטטוס קוו, עשו גם ערמומיות ופעמים בודדות ונדירות הלכו להפגנות,
אבל ביקשו את פך השמן הטהור הקטנטן. (מצד שני - לא וויתרו על ילדי המעברות, על החינוך בפריפריה, פעלו להגדיל את החינוך העצמאי בכל הארץ ואת תקציבו, להרבות מקוואות טהרה ולרשום נישואין לכולם - כהלכה, אבל הכל היה בשיטת, ככה נוכל לחיות כאן בשקט כאן בחלקתנו הקטנה. ואגב, היו שרים חרדיים ולא היה כל איסור בדבר, להיפך.
בהתאמה - בשנים אלו אף אחד מהציבור החרדי הקטן דאז לא דיבר ולא חש נגד המדינה, הזדהו איתה באופן טבעי, בשל הנס העצום אחר השואה, ועוד הרבה סיבות. הסיבה השניה, מלבד החיזיון ועצם הפלא בהקמתה, שהציבור החרדי התרכז אז בלהציל את עצמו ולחיות את חייו.
ההסתה שהייתה באותן שנים נגד הציבור החרדי, הייתה על רקע פרשות בודדות וממוקדות. פרשת יוסלה שוכמכר - כדוגמא.
מאותה סיבה, הציבור החרדי התחיל להתחזק ולחוש ביטחון ובהתאמה - התחיל לחוש עצמו חלק שווה וחשוב. לא חלק נרדף.

בעשורים הבאים
- בערך ימי שלטון הליכוד ואמצע שליטת רבין - התחילו לנהל בפועל את המדינה, ולהיות חלק מההנהלה - אבל עדיין בשיטות של ערמה, בשקט, חלוקה מתחת לשולחן וכו'.
בהתאמה - הציבור החרדי, בגלל המדינה ותמיכתה והישיבה 'על השיברים' שלה, התעצם וגדל, ועל כן יכולים לראות אז כבר הקצנה בשיח של הציבור נגד המדינה, אבל בפרקטיקה, אז היו הכי מחוברים לשלטונות, ממש ניהלו את המדינה.
בשנים אלו, התחילה הסתה יותר רחבה על הציבור החרדי ברמה של תקציבים והתחילה קצת ההסתה על אי שירות צבאי.
בעשורים האחרונים - התחילו לתבוע בפה, את חלקנו בעוגה, חרדים אבל לא פרייארים, ועוד כאלו ניצנים. אפשר לראות את זה במדורי מכתבים למערכת, המושפעים ישירות מקו המפלגות והעיתונים שלהן. כבר לא התבכיינות שאגד לא נותנת את חלקה וכו', אלא תביעה מאגד לתת שירות, ולעיתים, חסימת הכביש עד שיביאו אוטובוס אחר. ממש הפנתרים השחורים תרתי משמע.
אגד, שהיא חברה פרטית, היא רק דוגמא. אני מדבר על הטון של המכתבים ושולחיהם. מגיע לנו. שילמנו. זה שלנו.
ככה גם היה בכנסת. אחד השיאים היה בחרם על אנג'ל, חרם אותו התחילו נערי שוליים שחפצים בכל מאודם להשתלב במדינה, שלצערנו לא יכולים לחשוש אודותם שהם יתקלקלו בצבא...אולי נערים אלו יכולים להתחזק בצבא, וכפי שהיטיב לתאר במדוייק הרב איש ספר, באותו אשכול על החרם על אנג'ל.
אי אפשר גם לתבוע בפה את חלקנו וזכויותינו וכבודנו, אבל לא לקיים אפילו דיון קל על חובותינו.
דווקא הגראי"ל שטיינמן - פעל בשיטה של מתחת לשולחן ולהרדים את השטח - כמו השיטה הישנה, אבל הוא לא היה היחיד וגם לא תמיד נציגיו שלו עבדו באותה שיטה. בכל מקרה, הרוח השלטת לא הייתה 'אנא, התחשבו בנו', לא 'רחמים, תנו לחרדים לחיות' אלא 'מגיע לנו'.
מהרגע שהגיע 'מגיע לנו' - החילוניים, שלהזכיר הם עדיין רוב, אומרים: אוקיי אפוא. אם מגיע לכם, בא נראה כמה אתם נותנים ולפי זה בדיוק ניתן לכם. ואז מגיעים כל מיני חכמים שמראים את הפטנט המתמטי שמעולם לא יכול להתרחש, ולפיו משפחה חרדית נותנת למדינה מסים וארנונות יותר ממה שמרוויחה בלבן ואף בשחור...

פרופ' פרידמן, שכה מצוטט בתזה שלו על 'חברת הלומדים החרדית' מציין את מרן החזון איש כמי שהקים וכונן את חברת הלומדים. ממש לא לעני"ד.
מי שהקים את חברת הלומדים היו ראשי הממשלה ב"ג ובעיקר - בגין, ושרי האוצר ספיר, קפלן, ולהבדיל מולם: הרי"מ לוין, הר"ש לורנץ, ובמיוחד אחרי המהפך - הר"מ פרוש והרא"י שפירא. ממשלת ישראל באמצעות נציגי הציבור החרדי בכנסת - שהתחילו כמיעוט - הם הקימו את חברת הלומדים. במיוחד אחרי מהפך תשל"ז, ביטול המכסות לגיוס, ההנחות הרבות שניתנו לאברכים והשלמות ההכנסה, הסיוע בשיכון ובדיור ובחינוך, ועוד.

בכל שורה שכתבתי, אפשר לחלוק ואפשר להתווכח ובעיקר להרחיב ולהיכנס לפרטים, לדבר על התהליך המקביל, של שקיעת המפלגות הגדולות, אובדן הריבונות של המדינה על כל המיעוטים, ועוד ועוד..

אבל זה נוגע וחשוב ביותר גם לדיון שלפנינו, על ההשקפה הטהורה או המשוכתבת או המונחתת במאמרי המערכת של העיתונים, התעצבה והשתנתה לפי הריקוד הזה בין חרדים כמיעוט למדינה כריבון ולהיפך.
זה לא רק כפי שכתב סימנא באשכול אחר, בגלל שהקנאים הקימו מוסדות, אלא בעיקר, כי המדינה כל כך תמכה בציבור החרדי שהפך להיות חלק ממנה ומשלטונה, שבאופן טבעי גורם שחלק יתחילו להיות מספיק חזקים בשביל לתבוע עצמאות או/ו חלק יקחו את הטרימינולוגיה הניצית, אותם נאומים לוהטים שבאו בשביל למנוע את הציבור מלהיות ממש חלק מהמדינה ולהזכיר לציבור שהמדינה אינה משאת נפשנו, ולקחת את הדברים כפשוטן ולהתנהל לפי אותן עצרות ודרשות חוצבות.

כתבתי רק על קצה המזלג, מה שלעני"ד והיה בסבלנותי כעת.

-------
אני מוסיף כמה עובדות, שלדעתי תוספנה ביאור בדבריי:
1. הביטוי וההגדרה 'הציבור החרדי', לא היה מוכר כלל בימי הקמת המדינה ובעשורים אחריה. היו 'הדתיים' וזהו. אגודאיים, פאיניק"ים, מזרחי, והמון שומרי מצוות שהצביעו למפא"י, עד שב"ג אמר שיש לו יותר מצביעים דתיים מכל המפלגות הדתיות.
אצל הדור הבא כבר ניכרו ההבדלים, אבל בדור הראשון, היו (מעט) יהודים מהמזרחי שהיו הרבה יותר שומרי מצוות באדיקות מאשר אנשים באגודה.
2. בחתונות ובאירועים בציבור 'החרדי', עד שנות התש"מ, אם היה דוד ששירת בצבא, היה מגיע עם מדים לחתונה והיה מתפאר בהם. איש לא חשב לרגע שיש בו גנאי. היותו של ר' יצחק מאיר סגן אלוף בצה"ל, הייתה סיבה מרכזית ומשמעותית להבאתו לחינוך העצמאי לשמש כמנכ"ל ומשם לעיריית בני ברק לשמש כסגן ר"ע וראש העיר.

3. בימים הראשונים של המדינה, רי"מ אברמוביץ בתל אביב ואחר כך בכנסת, הצליח לפעול שיהיו חופי ים נפרדים לציבור החרדי.
בשנה האחרונה, התחיל קמפיין להרחיב את החופים הנפרדים לציבור החרדי ואף לעשות כמותו במעיינות ושמורות טבע.
וההבדל בולט מאוד בצורת הבקשה והדרישה. בשנים ההן, התחננו מהחילוניים שגם הדתיים יוכלו להבריא גופם בחופי ים, ואילו כיום - מגיע לנו! (רוב הקמפיין מתנהל במרשתת, בטוויטר ובפייסבוק, אפרופו הצורך והרצון בצניעות ועד כמה צריך להיזהר לא להתקלקל בצבא. וכדי ביזיון וקלס)
וכאמור, אפשר להאריך הרבה.

4. אוסיף עוד נקודה אחרי שהרב לייבעדיג יענקל הביא מדברי מנהיגים בציבור הסרוג האמוני.
מי שחושב, שברגע שנתגייס לצבא, או זק"א או איחוד הצלה, יורידו את מפלס האיבה מאיתנו, ייצא ויבדוק ויראה איך ציבור המתיישבים והסרוגים, הציבור הכי תורם בכל השטחים, מצבא וכלכלה ועד תרומת איברים, כמה הוא מושמץ, כמה דמו מותר וכמה אף אחד לא תובע את זכויותיו ועלבונו והם ניתנים למרמס ממש.

5. לעומת זאת, ההשוואה שהביא בדף הקודם, הרב לייבעדיג יענקל, המראה כמה קשה לסמוטריץ&וינטר לשנות את הצבא, ולכן החרדים מראש צריכים לראות זאת ולהבין שאין סיכוי, אינה נכונה לעני"ד.
כי המזרחיס'טן, מראש מגיעים לצבא ביראת כבוד, בהכנעה, למדינה. כי עד לפני חצי דור לא קם זרם משמעותי של חרדיים לאומיים בתוכם, לא היה להם כל כך איכפת, בוודאי שלא כמו החרדים, מהצניעות בצבא וכדומה. בהכללה. איני מתכווין ליחיד זה או לראש ישיבה מסויימת.
הציבור החרדי, כשרצה משהו, דרש אותו היטב, עמד על דעתו ולא ויתר. הפיל ממשלות וערך הפגנות. כך שזאת לא ממש השוואה.

מצד שלישי....הצבא בגלל הפרוגרסיביים ובג"ץ באמת הפכו לסכנת שמד רוחנית. גם ביחידות קרביות לחלוטין.

איך אומרים? מורכב
נערך לאחרונה על ידי ישעיהו לוריא ב ד' דצמבר 06, 2023 10:13 am, נערך 3 פעמים בסך הכל.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 59 אורחים