מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תת פורום לענייני "השקפה"

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
לעומקו של דבר

תת פורום לענייני "השקפה"

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' דצמבר 07, 2016 1:22 pm

תגידו לא נמאס לכם המעגלים הבלתי נגמרים של השקפה-ציונות-ארץישראל-מזרחי-הרב קוק-האדמור מסטמר?
כל פעם נתלים על קולב אחר (קדושת ציון/הרב קוק ותלמידיו/דין הכל מעלין/וכו') וטוחנים את הקמח עד שנעשה כבר בוץ סרוח.
וכמובן זה מזמין לפורום ניקים חשובים לענייני השקפה כמו "עמוד העולם"
ואולי לנעול את זה גם כבר נמאס.
אז אולי שיהיה תת פורום מיוחד לזה ושם - מי שירצה - יחזור שוב ושוב על אותם דברים.

כך דעתי ואשמח אם יצטרפו אלי חברי.
נערך לאחרונה על ידי לעומקו של דבר ב ד' דצמבר 07, 2016 1:31 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פלגינן

Re: פורום לענייני "השקפה"

הודעהעל ידי פלגינן » ד' דצמבר 07, 2016 1:30 pm

לעומקו של דבר כתב:אז אולי שיהיה אשכול מיוחד לזה ושם - מי שירצה - יחזור שוב ושוב על אותם דברים.

רק זה לא. בעז"ה אנו מאחלים לפורום עוד שנים ארוכות וטובות.

נוטר הכרמים

Re: תת פורום לענייני "השקפה"

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' דצמבר 07, 2016 7:44 pm

אנצל את ההזדמנות (הכותרת המסקרנת של אשכול זה), ואבקש בכל לשון של בקשה שיוקם לאתר תת פורום לעניני תפילה, שיכלול כמובן את כל העיסוק הרחב בנוסחאות התפילה, ביאורי תפילה ופיוט, מקורות התפילה וכל כיוצא בזה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' דצמבר 07, 2016 7:53 pm

נוטר הכרמים כתב:אנצל את ההזדמנות (הכותרת המסקרנת של אשכול זה), ואבקש בכל לשון של בקשה שיוקם לאתר תת פורום לעניני תפילה, שיכלול כמובן את כל העיסוק הרחב בנוסחאות התפילה, ביאורי תפילה ופיוט, מקורות התפילה וכל כיוצא בזה.

גא"מ

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' דצמבר 07, 2016 9:23 pm

גם אני מצטרף לשני הבקשות, ותיתי לי' ל'גבאי האוצר' על עבודתו הנעים בריכוז האשכולות.
אבל לעצם טענת 'לעומקו' מעולם לא הבנתי מה מחייב למישהו להגיב הרי אם נמאס עליו או שאינו לרוחו שלא יכנס לאותו אשכול. אולם רחמנות הוא על פותחי האשכולות התמימים מאותם אוהבי השקפה שצריכים להביע דעותיהם בצעקה ורעש בכל מקום אפשרי והורסים כמה אשכולות תמימים והלואי שהי' איזה פתרון לזה.
נערך לאחרונה על ידי ונתנו ידידים ב ד' דצמבר 07, 2016 9:29 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' דצמבר 07, 2016 9:27 pm

נוטר הכרמים כתב:אנצל את ההזדמנות (הכותרת המסקרנת של אשכול זה), ואבקש בכל לשון של בקשה שיוקם לאתר תת פורום לעניני תפילה, שיכלול כמובן את כל העיסוק הרחב בנוסחאות התפילה, ביאורי תפילה ופיוט, מקורות התפילה וכל כיוצא בזה.

זו בקשה ישנה...
viewtopic.php?p=271235#p271235

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ד' דצמבר 07, 2016 9:41 pm

לעומקו של דבר כתב:תגידו לא נמאס לכם המעגלים הבלתי נגמרים של השקפה-ציונות-ארץישראל-מזרחי-הרב קוק-האדמור מסטמר?
כל פעם נתלים על קולב אחר (קדושת ציון/הרב קוק ותלמידיו/דין הכל מעלין/וכו') וטוחנים את הקמח עד שנעשה כבר בוץ סרוח.

מי שיזדמן לויכוח בין שני בני ישיבה על 'ברי ושמא', ישמע שוב ושוב את המילים 'ברי ושמא' בחלל האויר, ולא יבין למה מתווכחים חצי שעה שוב ושוב על אותה נקודה.

אך אם יטה אוזן, ישמע שבכל פעם מועלית הגדרה אחרת בגדר ה'ברי' או בגדר ה'שמא' ועל דיוקה דנים.

כך נראים גם האשכולות הנ"ל; מדינה, ציונות, הרב קוק, האדמו"ר מסאטמר. המילים חוזרים על עצמם, ונראה שהכל סובב סובב סביב אותה נקודה כל הזמן.

אך המתבונן בתוכן האשכול, לאחר שכמובן יזרה המוץ מן הבר, יבחין כי נושאים רבים ומרתקים הועלו, כיווני חשיבה חדשים הובאו, מאורעות היסטוריים נותחו - וכל המתעניין בנושאים אלו נמצא מתעשר בידע, או בכיוון מחשבה חדש.

הנה אציג רשימת נושאים מתוך האשכולות שצויינו מעלה, שבעצם כל נושא כזה יכל להיות אשכול מרתק בפני עצמו:

שאלות תורניות:

האם אפשר ללמוד מדברי אגדה השלכות מעשיות?

מה משמעות ג' השבועות והאם הם תקפים בזמננו?

מה דעת האדמו"ר מסטאמר לגבי מצות ישוב ארץ ישראל?

האם דברי הנביאים על קיבוץ גלויות כבר התקיימו?

מה מטרת קיבוץ גלויות?

מה ההבדל בין עליית עזרא ונחמיה, לעליה לארץ שבזמננו?

האם בכלל השבועה שלא לדחוק את הקץ נכלל גם שלא לבנות את ביהמ"ק?

האם מצבנו כיום באר"י נחשב כיציאה מן הגלות, והאם יש לכך השלכות הלכתיות?

האם מותר כיום להתגרות באומות?

האם יש לשנות את נוסח הקינות והסליחות בזמננו?

האם 'לאומיות' היא ערך תורני, או שלפחות יש לו צורה תורנית?

מה מקומה של ארץ ישראל במכלול המצוות?

מאורע שנוצרו ממנו טובות ורעות - אומרים עליו הלל?

מה יחס הציבור החרדי ליום ירושלים?

האם מחובתנו כעת לקדם את הגאולה בצורה מעשית? ואם כן, מהי הצורה המעשית?

האם היתה התנגדות של גדולי ישראל למדינה שתונהג על פי התורה?

האם ייחסו רבותינו משמעות דתית למדינה?

האם המחלוקת על היחס למדינה נבעה מהנחות יסוד קודמות שלא נבחנו בכור הביקורת התורנית?

האם אפשר להפריד בין המדינה לבין השלטון?

שאלות הסטוריות:

האם ישבו היהודים במנוחה ובשלום במדינות ערב, בהשוואה למדינות אירופה?

מה היתה מטרת הציונות, והאם היה הבדל בזה בין הפלגים השונים שבה? והאם יש קשר בין המטרה דאז למדינה דהשתא?

מה היתה משמעותה של הצהרת בלפור?

האם גרמה המדינה להעברה על דת, או שזהו תהליך שהיה קורה בלאו הכי?

האם המצב הבטחוני בארץ טוב יותר מארצות אירופה, או גרוע ממנו?

האם השואה יכלה להמנע אילו היו מתרבים העולים לא"י לפניה?

מה יחס אומות העולם לשוב ישראל לארצו? האם נוצר מכך קידוש השם, או חילול השם?

===========================

נכון, אין להכחיש כי מטבע הדברים באשכולות אלו מעורבים גם הודעות רבות שאינן לגופו של עניין. אך דומני כי מכל מקום עדיין יש באשכולות אלו תועלת רבה.

ומן הראוי לציין כאן את מה שכתב הרב 'ברזילי' זה עידן ועידנים (ראה כאן):
חלק ניכר מן הדיונים הענפים בפורום היו בנושאים "נפיצים" - כאלה שלא בכל בית-מדרש אפשר לדון בהם בחפשיות, ובודאי שלא לשמוע ולהשמיע דעות בלתי-מקובלות באותו בית מדרש (החל בויכוחים סביב חסידות, מוסר, ציונות, וכדומה, דרך שאלות תיאורטיות יותר על מקרא, משנה ואגדה, ועד נושאים הלכתיים אך טעונים דוגמת מדיניות חלוקת צדקה ותכנון המשפחה). בדרך כלל היה בדיונים הללו הרבה מן התועלת. גישה מצמצמת ברוח בית-מדרש פלוני (ולא משנה איזה מהם) עלולה לאבד חלק ניכר מנפח פעילותו של הפורום.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' דצמבר 07, 2016 10:32 pm

לי גם נמאס אבל אני רואה שיש אנשים שמתייחסים לזה אחרת. וזכותם לדון על זה. אני חושב הפוך שלא כדאי לעשות מזה נושא בפנ"ע. יש כאן בית מדרש יקר, שחלק ממנו מעונייינים בסוגיות מסוימות.

בכל מקרה אני מצטרף בהתלהבות לבקשתו של הרב הנוטר.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' דצמבר 07, 2016 11:38 pm

לעומקו של דבר כתב:תגידו לא נמאס לכם המעגלים הבלתי נגמרים וכו'

ר' שמעון משה דיסקין ז"ל התווכח פעם עם תלמיד. הויכוח מיצה את עצמו והטענות חזרו על עצמן, ואז הציע הרב דיסקין הצעה גאונית: הבה נכנה את סך הטענות שלי '1', ואת סך הטענות שלך '2', ומעתה הוקלה מלאכתנו באופו משמעותי מאין כמוהו; אני אומר 1 ואתה תטען לעומתי 2 אני אחזיר בתוקף 1 ואתה תצעק 2, והקש על זה הדרך...
(כך סיפר לי ת"ח אחד לאחר שנמאס לו להתווכח אתי על נושא מסוים).

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' דצמבר 07, 2016 11:46 pm

וכך ובתקוה שיגמר הויכוח אחת שתיים...

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ה' דצמבר 08, 2016 3:03 pm

א. למעט דבש, כמדומני שעל לפחות רוב השאלות האלו ועוד רבות כבר נכתבו עיקר תשובות הרלוונטיות. (אם גבאי האוצר או מי יעשה רשימה של כל האשכולות, כמדומני שיוכלו כולם להווכח בזה)
ב. בכ"א גם אם יש חידושים פה ושם, כמדומני שקצת חסר טעם לטחון כאשר 95 אחוז קמח ישן ועבש מעורב ב5 אחוז חדש.
ג. עוד נושא חשוב, שלצערי בעיקר בנושא זה יש א. טרולים שנמשכים לעניין כזה כיתושים אל הביצה ב. גם כאלו שאינם טרולים אבל בנושא כזה כל מטרתם אינה לדון אלא לדחוף את ההשקפה שלהם עם או בלי טעם וקשר וזה מעיק. ג. לאידך גיסא רבים אינם רואים טעם כלל בדיון זה בגלל ההנחות הכה רבות שיש להניח ולהסכים לפני שמגיעים הדיון (וכלשונו הידועה של החזו"א על ויכוחים).
ד. אבל והעיקר, גם אם יש להתווכח על טענתי שהכל טחון וחסר טעם, למה יחלקו עלי, הלא יש תתי פורומים מיוחדים לכ"כ הרבה עניינים, למה יגרע נושא חשוב זה של השקפה וציונות? הלא לא ביקשתי לחסום או לנעול.
נערך לאחרונה על ידי לעומקו של דבר ב ו' דצמבר 09, 2016 1:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ה' דצמבר 08, 2016 3:04 pm

עקביה כתב:
לעומקו של דבר כתב:תגידו לא נמאס לכם המעגלים הבלתי נגמרים וכו'

ר' שמעון משה דיסקין ז"ל התווכח פעם עם תלמיד. הויכוח מיצה את עצמו והטענות חזרו על עצמן, ואז הציע הרב דיסקין הצעה גאונית: הבה נכנה את סך הטענות שלי '1', ואת סך הטענות שלך '2', ומעתה הוקלה מלאכתנו באופו משמעותי מאין כמוהו; אני אומר 1 ואתה תטען לעומתי 2 אני אחזיר בתוקף 1 ואתה תצעק 2, והקש על זה הדרך...
(כך סיפר לי ת"ח אחד לאחר שנמאס לו להתווכח אתי על נושא מסוים).

עוד דבר נחמד עשה לי פעם ת"ח אחד,
הוא הסתכל אלי ברצינות ואמר: היה פעם שהיית בטוח בדעתך באיזה עניין ולאחר מחשבה מעמיקה נוספת שינית דעתך?
(כן)
אז אולי גם הפעם זה יקרה?...

מעט דבש

הודעהעל ידי מעט דבש » ה' דצמבר 08, 2016 7:57 pm

לעומקו של דבר כתב:א. לרב 'מעט דבש', כמדומני שעל לפחות רוב השאלות האלו ועוד רבות כבר נכתבו עיקר תשובות הרלוונטיות. (אם גבאי האוצר או מי יעשה רשימה של כל האשכולות, כמדומני שיוכלו כולם להווכח בזה)

ממש לא. הנה למשל היום עלה נושא לדיון שעדיין לא מוצה - האם יש 'חזקת כיבוש מלחמה' במלחמת השחרור.
ראה: viewtopic.php?p=319003#p319003

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 132 אורחים