מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אור וחושך בערבוביה - ר' שלמה קרליבך

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
א בוחער

Re: אור וחושך בערבוביה - ר' שלמה קרליבך

הודעהעל ידי א בוחער » ו' יולי 17, 2020 3:28 pm

מה שנכון נכון כתב:וד בחייו?

כנראה עד שהחל להתנהג כמו שהתנהג...
ולא לגבי כולם זה מחמאה...

ישנו

Re: האם מותר לשמוע סיפורי קרליבך בבין המצרים?

הודעהעל ידי ישנו » א' יולי 19, 2020 7:01 am

מה שנכון נכון כתב:
יוסף חיים אוהב ציון כתב:הגר"ד קוק שליט"א אמר שר' שלמה הוא גלגול הראי"ה קוק זצ"ל.

למה נגזר על הראי"ה להתגלגל עוד בחייו?

כשם שנגזר על אבטליון להתגלגל באריסטו עוד לפני שנולד

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' נובמבר 02, 2020 10:47 pm

אפרקסתא דעניא כתב:איפה כתוב בשו"ע שכשיש גזירת השמדה על עם ישראל וגדולי הדור קובעים צום, מותר לבטל מצוות עשה של אכילת מצה?

נפסק להלכה ברמב"ם ממרים ב,ד.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 02, 2020 11:41 pm

עזריאל ברגר כתב:
אפרקסתא דעניא כתב:איפה כתוב בשו"ע שכשיש גזירת השמדה על עם ישראל וגדולי הדור קובעים צום, מותר לבטל מצוות עשה של אכילת מצה?

מעניין שהקפצת את האשכול על ר' שלמה בדיוק ביארצייט שלו.

בן_אליעזר

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ג' נובמבר 03, 2020 1:12 am

עזריאל ברגר כתב:

יש להעיר עד"ז - אמנם לא בספר של הלכות פסוקות - לאסתר רבה ח, ז
(תורף הדברים בקיצור ולא בלשון המדרש: שעל מאמר אסתר "שלשה ימים לילה ויום", מרדכי שאל והלא א' מהם הוא סדר ליל פסח, וע"ז ענתה, שבאם אין יהודים שישארו (רח"ל) - למי מיועד חג הפסח?! והודה מרדכי הצדיק לדברי').

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' נובמבר 03, 2020 9:32 am

עקביה כתב:
עזריאל ברגר כתב:

מעניין שהקפצת את האשכול על ר' שלמה בדיוק ביארצייט שלו.

עקב היארצייט, מישהו שלח לי משהו שקשור אליו, אז עברתי על האשכול לבדוק אם זה כבר פורסם, והתברר שהענין ההוא כבר פורסם, אבל שמתי לב לכך שנשאלה שאלה מתריסה כאילו אין עליה תשובה, והשבתי.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' נובמבר 03, 2020 11:37 am

עכשיו מצאתי את סיפור החזרה בתשובה בצורה פחות דרמטית, ואולי יותר אמינה... - מתוך https://www.bhol.co.il/news/855666
בשנים האחרונות הופץ ברחבי הרשת, כולל כאן ב'בחדרי חרדים', סיפור ה"חזרה בתשובה" של הרב שלמה קרליבך, רגע לפני מותו. הסיפור, מרגש מאוד, כבר הגיע לבמות ודרשות של רבנים ומרצים, שחשקו לעורר לב המאזינים על גודל מעלת החזרה בתשובה.

עיקרה של המעשייה נסובה סביב אדם חסידי שהיה על הטיסה בה הרב המזמר שלמה קרליבך הלך לעולמו. נטען בשמו כי הוא סירב ללחוץ את ידו של קרליבך, ושזה שאל אותו מדוע, אמר כי אינו לוחץ יד לרשע. "ואם אחזור בתשובה?", שאל רבי שלמה. לזה הסכים היהודי, ורבי שלמה נעמד במטוס, ובבכיות התפלל החזירנו אבינו בתשובה שלמה. זמן קצר אחר כך נפח נשמתו.

גרסה זו הפכה לנפוצה ביותר, אך במשך שנים התנהלו אין ספור וויכוחים אודות אמיתותה, כשיש הטוענים כי הדבר היה בכלל במסעדה במנהטן. אולם נדמה כי כעת נסגר הגולל.

בעל המעשה, הרב יוסף ויינברג, מספר בהקלטה מיוחד את פרטי המקרה: "זה היה בשעות הבוקר המאוחרות. הייתי ב'בורו פארק' ברחוב 47 ליד השדרה ה-13. נכנסתי לקיוסק, שקונים שם סנדוויץ' וקפה, אני לא זוכר מה קניתי. הייתי בדרך החוצה, ואז שלוימל'ע קרליבך מגיע. מהר הוא ניגש לדלפק, ומתחיל לתופף (ויינברג שר בהקלטה את ניגון קראקוב)".

"אני מסתכל עליו בעיניים בוערות, והוא הסתכל עלי בחזרה והגיש לי יד - 'שלום עליכם'. סימנתי לו עם הראש :"לא, אני לא רוצה ללחוץ לך יד". הוא אמר לי באנגלית, בכאב: "חבר שלי, למה אתה לא רוצה לתת לי את היד?". שאלתי אותו: "אתה בטוח שאתה רוצה שאגיד מדוע אני מסרב לתת לך את היד?". הוא חשב לרגע, וענה: "כן!". עניתי לו: "אין שלום אמר השם". לא אמרתי לו את המשך הפסוק - 'לרשעים', אלא רק "אין שלום אמר השם".

"הוא אמר לי: "אתה מכאיב לי מאד". והוסיף באנגלית: "חבר שלי, למה אתה אומר את זה?". שאלתי אותו: "אתה בטוח שאתה רוצה שאגיד לך מדוע אני אומר את זה?". הוא חשב עוד רגע, ואמר: "כן!". אמרתי לו: "אתה עשית כל כך הרבה בעלי תשובה, מה איתך?". והוא אמר שוב: "אתה מכאיב לי מאד, אבל מה אני צריך לעשות כדי שבכל זאת תסכים ללחוץ לי את היד?".

"אמרתי לו: "תקבל על עצמך להיות בעל תשובה". הוא חשב לרגע, וענה: "אני מקבל על עצמי!". הגשתי לו את היד והוא התחיל לשיר שוב את אותה המנגינה ששר קודם (ויינברג שר שוב). בעל הבית אומר לי: "מה אתה מבייש אצלי אנשים בחנות?". אמרתי לו: "אתה לא רואה שיצאו לי מילים מהפה שאין לי שליטה עליהן?". כך זה באמת היה. יצאו לי מילים בלי שליטה."

"ואז שלוימל'ע אומר לי: "אני בדרך מכאן לשדה התעופה לטיסה לקנדה, ואחר כך אגיע לישראל". תוך כדי הוא מגיש לי את הכרטיס האישי שלו עם מספר הטלפון, כדי שאתקשר אליו ואבוא לארץ. לקחתי את הכרטיס, והוא היה מבסוט. כשהגעתי למשרד, כבר קיבלתי הודעה שהוא לא בין החיים".

היתה שם גם הקלטה של הראיון עם ר' יוסל ויינברג, אך אינני מצליח להפעיל אותה.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' נובמבר 03, 2020 11:39 am

לי סיפר יהודי ספרדי שנוכח שם שיצאה נשמתו מתוך תשובה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' נובמבר 03, 2020 11:47 am

יוסף חיים אוהב ציון כתב:לי סיפר יהודי ספרדי שנוכח שם שיצאה נשמתו מתוך תשובה.

איפה זה "שם"?
ואיך הוא יודע?

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' נובמבר 03, 2020 11:49 am

הוא שמע אותו אומר עניני תשובה.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' נובמבר 03, 2020 7:03 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:לי סיפר יהודי ספרדי שנוכח שם שיצאה נשמתו מתוך תשובה.

אאל"ט הוא ישב אז במטוס בסמוך לאדמו"ר (לא זוכר האם סקיוורא בורו פארק או אולי טולנא - זצ"ל), והתעוררה ביניהם שיחה ערה בנושאים שונים. ובסמוך לזה יצאה נשמתו.

אשר שלאס

הודעהעל ידי אשר שלאס » ב' נובמבר 22, 2021 1:50 pm

רב שלמה זצל שאל את רב משה פיינשטיין אם עליו להופיע בתשעת הימים וענה לו לא רק שמותר אלא חייב אתה להופיע שאם יופיע ידעו שהיה בית המקדש אם לאוו לא ידעו כלל שהיה בית המקדש רב שלמה סיפר בעצמו אגב רב משה חיבבו מאוד ואמר עליו עהר איז א בן בית ביי אונץ

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' נובמבר 22, 2021 1:52 pm

אשר שלאס כתב:רב שלמה זצל שאל את רב משה פיינשטיין אם עליו להופיע בתשעת הימים וענה לו לא רק שמותר אלא חייב אתה להופיע שאם יופיע ידעו שהיה בית המקדש אם לאוו לא ידעו כלל שהיה בית המקדש רב שלמה סיפר בעצמו אגב רב משה חיבבו מאוד ואמר עליו עהר איז א בן בית ביי אונץ

שמעת מכ"ר?

אשר שלאס

הודעהעל ידי אשר שלאס » ב' נובמבר 22, 2021 2:01 pm

הכותרת האור והחושך בערבוביה הוא פגיעה חמורה על צדיק שלא הניח כמותו לא שייך להאריך מספיק אבל אחרי קריאת הספר הרבי המרקד ברור שאין לנו שום מושג עליו אבל דבר אחד אשתף אם הפורום אני מכיר אישית אדם שליוהו למשך 20 שנה והוא מעיד שהיה מאוד מאוד מקפיד בדיני יחוד אף פעם לא היה לבד אם אישה ואמר על עצמו אם היה קורה שהיה לבד אם אישה היה קופף מהחלון למה שלא תבינו שהיה צדיק נסתר הלא רואים אנו הפירות שלא ניתן להשיג למותר לפרט ודי לי בזה

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ב' נובמבר 22, 2021 2:26 pm

אשר שלאס כתב:הכותרת האור והחושך בערבוביה הוא פגיעה חמורה על צדיק שלא הניח כמותו לא שייך להאריך מספיק אבל אחרי קריאת הספר הרבי המרקד ברור שאין לנו שום מושג עליו אבל דבר אחד אשתף אם הפורום אני מכיר אישית אדם שליוהו למשך 20 שנה והוא מעיד שהיה מאוד מאוד מקפיד בדיני יחוד אף פעם לא היה לבד אם אישה ואמר על עצמו אם היה קורה שהיה לבד אם אישה היה קופף מהחלון למה שלא תבינו שהיה צדיק נסתר הלא רואים אנו הפירות שלא ניתן להשיג למותר לפרט ודי לי בזה

שטויות והבלים, כת"ר בא להכחיש את הנודע לכל בעניינים אלו.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ב' נובמבר 22, 2021 3:10 pm

משוש דורים כתב:
אשר שלאס כתב:הכותרת האור והחושך בערבוביה הוא פגיעה חמורה על צדיק שלא הניח כמותו לא שייך להאריך מספיק אבל אחרי קריאת הספר הרבי המרקד ברור שאין לנו שום מושג עליו אבל דבר אחד אשתף אם הפורום אני מכיר אישית אדם שליוהו למשך 20 שנה והוא מעיד שהיה מאוד מאוד מקפיד בדיני יחוד אף פעם לא היה לבד אם אישה ואמר על עצמו אם היה קורה שהיה לבד אם אישה היה קופף מהחלון למה שלא תבינו שהיה צדיק נסתר הלא רואים אנו הפירות שלא ניתן להשיג למותר לפרט ודי לי בזה

שטויות והבלים, כת"ר בא להכחיש את הנודע לכל בעניינים אלו.

למה? אתה יודע שהוא כן התייחד?

ידוע ומפורסם שלא התרחק, ואף חיבק ונישק ללא הבדל דת מין וגזע... (ואין כאן הכוונה לשום לימוד זכות), אבל מה ענין זה לייחוד?

ואדגיש, לא שאני חושב שאיסור יחוד חמור יותר, ואיסור ההרחקה קל. אלא פשוט להעמיד דברים על דיוקם.

הוא היה סבור (בטעות) שלצורך פעולותיו מותר לו להראות חיבה לכל אחד, גם באופנים שאסורים בהחלט על פי תורה, ואף הם ב'יהרג ואל יעבור'.

להתייחד, שלא היה נחוץ לו, ואף היה בזה גדר לחשדות. מזה הוא נמנע.

(שמעתי (מכלי שני, אבל מקור נאמן מאוד) שאחיו (תאומו?), רבי אליהו חיים זצ"ל, העיד - כמובן כמידת האפשרות לדעת - שלמרות כל פעולותיו המשונות, לא נכשל בגלוי עריות של ממש).

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' נובמבר 22, 2021 3:25 pm

עתניאל בן קנז כתב:
(שמעתי (מכלי שני, אבל מקור נאמן מאוד) שאחיו (תאומו?), רבי אליהו חיים זצ"ל, העיד - כמובן כמידת האפשרות לדעת - שלמרות כל פעולותיו המשונות, לא נכשל בגלוי עריות של ממש).
לא ראינו אינה ראיה ואינה עדות. לכל היותר, אחיו נתן אמון/משאלה/תקווה על טיב מעשיו.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ב' נובמבר 22, 2021 3:33 pm

לא הרהרתי אחריו אף פעם שנכשל ביחוד או ביאת איסור,
ולכך סבר רבי אשר שלאס לומר שהאשכול הוא זלזלול בצדיק נסתר?? האין האור והחושך בערבוביא נוראה?
מעניין לדון קודם מה הם המושגים "צדיק" או צדיק נסתר.
חו"נ ללא הבדלי וכו' שהם איסורי תורה האינם חושך גמור בלי טיפת אור?! הלימוד זכות היחיד הוא שכנראה כמו הרבה בעלי כשרון חריג היה בו גם אחוז שיגעון מסויים.
היה לו גם לב יהודי גבוה וחם, אומרים שגם הציל מנישואי תערובת וכדומה. יודעים שגם הרבה מאוד התקלקלו בעקבותיו רחמנא ליצלן.
מה יש לדבר...

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' נובמבר 22, 2021 5:04 pm

דומני שהסיפור הפותח את האשכול ממחיש יפה את אישיותו של ר' שלמה קרליבך - מחד חוסר אחריות פושעת, ומאידך, נלבבות כובשת.
כפי שסופר היכן שהוא לעיל, גירושיו באו כתוצאה מתכונות אלה; היה יכול להיות מצב כזה שתם הכסף, ועיני אשתו נשואות להופעה העומדת להיערך בקרוב, עליה הוא יקבל עשרת אלפים דולר. נערכה ההופעה והוא קיבל את הכסף, אבל עד שהגיע הביתה הוא חילק את כולו לנזקקים שפנו אליו בבקשת עזרה.
מן 'חסד' ללא 'גבורה'. אהבה ונתינה ללא גבול, גם כאשר הגבול הכרחי.

נ"ל שגם יחסו החם מדי לנשים נבע מאותו מקום, של אהבת הבריות העצומה שרתחה בו, ולא מיחס קר להלכה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ב' נובמבר 22, 2021 8:21 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:
אשר שלאס כתב:רב שלמה זצל שאל את רב משה פיינשטיין אם עליו להופיע בתשעת הימים וענה לו לא רק שמותר אלא חייב אתה להופיע שאם יופיע ידעו שהיה בית המקדש אם לאוו לא ידעו כלל שהיה בית המקדש רב שלמה סיפר בעצמו אגב רב משה חיבבו מאוד ואמר עליו עהר איז א בן בית ביי אונץ

שמעת מכ"ר?

אם הוא העיד על קרבתו לרב משה פיינשטיין, מי אנחנו להרהר אחריו. אדם נאמן על עצמו יותר ממאה עדים.
אבל אולי תגיד לנו הרב שלאס, למי התכווין רב משה בתשובה שהוא כתב בתשי"ט (אגרות משה אבן העזר ח"א סי' צו) בדבר ניגונים שעשה אדם כשר שאחר זמן נתקלקל וסני שומעניה ...?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ב' נובמבר 22, 2021 11:12 pm

הוה אמינא כתב:הלימוד זכות היחיד הוא שכנראה כמו הרבה בעלי כשרון חריג היה בו גם אחוז שיגעון מסויים.

מעניין כלומר אדם יכול להיות גם צדיק וגם משוגע?

ארי בן ארי

הודעהעל ידי ארי בן ארי » ב' נובמבר 22, 2021 11:16 pm

אשר שלאס כתב:אענה על שתי ההערות .
למרות שיודע שקשה להוכיח לאדם שכבר יש לו הנחות קדומות שנשתרשו .
אבל יש חיוב של והצדיקו את הצדיק .
א . על התשובה של רב משה פיינשטיין ביררתי .
שרב משה לא ידע שעליו שואלים כי כך תמיד נהג ענה לכל דבר כתורה לא כדבר אישית , וכשנודע לו שעליו שאלו היה לו אגמ"נ ואפילו ביקש מחילה .

שמעתי ממורי ורבי שהוא ממשפחתו של ר' משה שגדל אצל ר' משה בבית ואף היה ממדפיסי התשובות באג"מ עד למריבה על הכרך האחרון וכו' וכן היה קרוב משפחה של קרליבך שר' משה ידע היטב על מי הוא כותב
לגבי בקשת מחילה לא שמעתי ממנו.

ארי בן ארי

הודעהעל ידי ארי בן ארי » ב' נובמבר 22, 2021 11:27 pm

אם כבר אתי ההוא גברא לנידון
אספר מה ששמעתי ממורי שבאחת משנות השמיטה שהיה אברך אצל ר' יוסף דוב סולבייציק בירושלים הזדמן לו שנסע לחו"ל וביקשו ממנו מבית רבו שיביא בחזרתו מפירות חו"ל ואכן כך עשה והביא עמו מזוודה מלאה בפירות אמנם בהיתו על המטוס חשש מאד מפני הביקורת בכניסתו לארץ (שכידוע אסור להכניס פירות מחשש מזיקים וכו) ופגש במטוס את קרליבך ושאל אותו אם יוכל לעזור לו בזה וענה לו שאם ישלם לו יעזור לו ושאל במה ישלם וענה לו שילמוד איתו ממה שלומד בישיבה וכן היה שישבו כמה שעות ולמדו (כמדומני שאמר לי מס' נזיר עם כל הרייד) ואמר שקרליבך שלט בחומר בצורה מבהילה וכשהגיעו לארץ הניח קרליבך את ידו על כתיפו וירד עמו מן המטוס ופתח בשיר ונופף בידו לשלום ועברו הביקורת ללא שום בדיקה

אשר שלאס

הודעהעל ידי אשר שלאס » ב' נובמבר 22, 2021 11:34 pm

תודה מעשה נפלא

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' נובמבר 23, 2021 9:08 am

הפצת המעיינות כתב:
הוה אמינא כתב:הלימוד זכות היחיד הוא שכנראה כמו הרבה בעלי כשרון חריג היה בו גם אחוז שיגעון מסויים.

מעניין כלומר אדם יכול להיות גם צדיק וגם משוגע?

"וישב עצמו והלך לאותו היער שגזלו אותו שם. כשבא לשם, בחר לו אילן גבוה שהוא סמוך להדרך שיוצאים שם הגזלנים לגזל, ולקח הפול של צדיקים והפול של משגעים וערבם יחד ופזר אותם על הדרך. והוא עלה על האילן וישב שם לראות מה יהיה נעשה בהם. והיו יוצאים שם גזלנים ששלח אותן הגזלן הגדול שבהם הנ"ל לצאת ולגזל. וכשבאו לאותו הדרך, תכף כשדרכו על הפול הנ"ל נעשו צדיקים, והתחילו לצעק על נפשם על שגזלו עד הנה והרגו כמה נפשות. אבל מחמת שהיה מערב שם פול של משגעים נעשו צדיקים משגעים. והתחילו להתקוטט זה עם זה. זה אמר: בשבילך גזלנו וזה אמר: על ידך גזלנו, עד שהרגו זה את זה. והיה שולח כת אחרת והיה גם כן כנ"ל, והרגו זה את זה כנ"ל. וכן היה אחר כך, עד שנהרגו כלם. עד שהבין שלא נשארו כי אם הוא בעצמו עם עוד אחד, (היינו שהבן הנ"ל הבין שכבר נהרגו כל הגזלנים הנ"ל ולא נשאר כי אם הגזלן הגדול בעצמו עם עוד אחד), וירד מהאילן. וכבד משם את הפול הנ"ל מן הדרך, ופזר את הפול של צדיקים בעצמו, והלך וישב על האילן".

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ג' נובמבר 23, 2021 11:22 pm

ארי בן ארי כתב:
אשר שלאס כתב:א . על התשובה של רב משה פיינשטיין ביררתי .
שרב משה לא ידע שעליו שואלים כי כך תמיד נהג ענה לכל דבר כתורה לא כדבר אישית , וכשנודע לו שעליו שאלו היה לו אגמ"נ ואפילו ביקש מחילה .

שמעתי ממורי ורבי שהוא ממשפחתו של ר' משה שגדל אצל ר' משה בבית ואף היה ממדפיסי התשובות באג"מ עד למריבה על הכרך האחרון וכו' וכן היה קרוב משפחה של קרליבך שר' משה ידע היטב על מי הוא כותב
לגבי בקשת מחילה לא שמעתי ממנו.

זה לא רציני לטעון שאחר שרב משה פיינשטיין השמיץ הצדיק ר' שלמה שלא בצדק, בספר הנמכר באלפי עותקים ונמצא בכל בית כנסת ישיבה ואוצר הספרים מכובד, הוא הסתפק עם בקשת מחילה סודי שלא בכתב, שלא בא לידעת רובא דרובא מאלו שראו התשובה.
ותו, האג"מ עם תשובה הנ"ל נדפסה בשנת תשכ"א או כ"ב. ושוב נדפסה בשנת תשל"ד, כשרב משה פיינשטיין היה עוד בתוקפו ומעורב בהדפסת ספריו באופן אישי, בלי שום שינוי או הבהרות לגבי תשובה זו. האם תקף אותו מחלת השכחה והדפיס אותה תשובה באותה צורה, למרות שהוא הבין שהוא היה צריך לבקש מחילה עליה? או שבכל השנים שבין הדפסה ראשונה לשנייה, אף אחד לא טרח להודיע אותו מי המדובר, ונודע לו רק אחר הדפסה השנייה?

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » א' נובמבר 28, 2021 9:53 pm

חלמישצור כתב:תשובת הרב גורן (עוד התכתבויות מהרב גורן כרב ראשי בענייני הכותל, עם הרב גץ ובכלל, בתיק זה http://www.archives.gov.il/archives/#/A ... 0685459d27)
תגובת הרב גורן.jpeg

אגב החיכוכים עם הרב גץ החלו עוד כעשור שנים לפני האירוע המדובר (נ' אופיר, הרב שלמה קרליבך, עמ' 221-22)
הרב שלמה קרליבך עמ 221-222.png

במאמר המוסגר:
א. אם זכרוני אינו בוגד בי, ניגוניו של קרליבך מושרים גם מושרים במהלך התפילות עם כוונות הרש"ש הנערכות בישיבת בית-אל שבעיר העתיקה (אשר שוקמה על ידי הגרמ"י גץ זצ"ל)...
ב. אותה התקהלות נוגנים, שרים ושרות, קיימת עד היום בלילי-שישי ברחבה שע"י ישיבת פורת יוסף (היכן שמונחת ה"מנורה" הצופה אל הכותל. ובשל כך ישנו חיץ אטום ע"ג שער ישיבת פורת יוסף הסמוך לשם, וממילא אין גם כניסה בד"כ מן מדרגות הכותל אל הישיבה, רק מהכביש העוקף).

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ב' נובמבר 29, 2021 4:57 pm

תא חזי כתב:במאמר המוסגר:
א. אם זכרוני אינו בוגד בי, ניגוניו של קרליבך מושרים גם מושרים במהלך התפילות עם כוונות הרש"ש הנערכות בישיבת בית-אל שבעיר העתיקה (אשר שוקמה על ידי הגרמ"י גץ זצ"ל)....

המקובל הנשגב הגרמ"י גץ זצ"ל היה ראש הישיבה (ולא רק משקמה). לפי מה שהבנתי, הניגונים הנ"ל לא נכנסו בתקופתו, אלא אצל תלמידו חביבו, ראש הישיבה הנוכחי המקובל הנשגב הרה"ג ישראל אביחי שליט"א (ולפי מה שהבנתי מתלמידיו, נימוקו עמו, ואינו נגד דעת רבו זצ"ל)

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' נובמבר 29, 2021 8:22 pm

בברכה המשולשת כתב:המקובל הנשגב הגרמ"י גץ זצ"ל היה ראש הישיבה (ולא רק משקמה). לפי מה שהבנתי, הניגונים הנ"ל לא נכנסו בתקופתו, אלא אצל תלמידו חביבו, ראש הישיבה הנוכחי המקובל הנשגב הרה"ג ישראל אביחי שליט"א (ולפי מה שהבנתי מתלמידיו, נימוקו עמו, ואינו נגד דעת רבו זצ"ל)

אה"נ, ואין צורך לסנגר ולתרץ, אין זה מעלה ואין זה מוריד. ת"ח חשוב הסביר לי את זה פעם באשכול אחר....

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' ספטמבר 14, 2022 10:22 am

שיחה על אודותיו מאחד מתלמידיו [יהודי יקר מפה עיר האבות באר שבע ת"ו]-

http://www.orotisrael.co.il/pages/4375/ ... %A6-%D7%9C

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 44 אורחים