מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

"דברים הנהוגים בישיבת חברון (מסורת!) הצרכים שינוי"

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
ממרומי היער

"דברים הנהוגים בישיבת חברון (מסורת!) הצרכים שינוי"

הודעהעל ידי ממרומי היער » ב' יולי 24, 2017 8:44 am

בעקבות האשכול על הגר"נ טוקר זצ"ל, הועלה רעיון להרים את הנושא הלקוי שמן הסתם קיים בהרבה מחוזות מלבד בישיבת חברון, בגדול הם דברים 'רעים' שהשתרשו כמנהג 'טוב', ותולדותיהם הפסד ונזק.

ה'מסויירעס' הרעה יותר שאני הרגשתי כל השנים, היה מנהגה המוזר של בחורי ישיבת חברון להפגין אדישות מופלאה בהתלהבות הטבעית של עולם הישיבות 'עם תחילת הזמן', כלומר, לא ההתחלה תדחוף אותי, אלא ה'אמת השכלית', האמנם?! האם הפרשנות נכונה??

בבדיחות אמרו פעם שבחור נכנס לישיבת חברון שומר 'דת', ויוצר שומר 'מסורת'.

פרי יהושע

Re: "דברים הנהוגים בישיבת חברון (מסורת!) הצרכים שינוי"

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יולי 24, 2017 8:58 am

יש דברים רעים יותר ולאו דוקא במסויירעס אלא להפך באיבוד הדרך ע"י הדור החדש של הצוות אשר לא ידע את ....
נערך לאחרונה על ידי פרי יהושע ב ב' יולי 24, 2017 9:03 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יולי 24, 2017 9:02 am

דווקא בהקשר לדברי מרומי היער, יש לציין את המנהג הרווח בישיבה הק', שמיד אחרי כל נדרי מתחלים כולם לאחל זה לזה "גמר חת"ט סליחה מחילה וכפרה", שהוא מעין שילוב של איחול עם בקשת מחילה מוצנעת, (יש כאילו שהדרו לאחל בדווקא זול מיט זוכה זייען מיט סליחה וכו', ויש שדרשו מחילה מפורשת כפי העניין..). העיקר שהיה מתפרק המתח, וברצוני לומר שאף ראשי הישיבה ור' הירש זצ"ל היו שותפים לזה, (ר' הירש היה צוחק ובוכה חליפות בין איחול לבוגרים ובין השלמת תפילה זכה).

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 24, 2017 9:54 am

אחד הדברים האיומים הוא זה שבביהמ''ד יש מקומות קבועים במיוחד לסדרים של שבת. צריך פרוטקציה מיוחדת לזכות לכזה מקום, מכיון שמכל ספסל של ארבע יושבים רק בשתי קצותיו - על הידיות. מה שגורם לכך שחמשים אחוז מהישיבה אין להם מקום בביהמ''ד ללמוד בו בשבת!!!! יש המוני בחורים שהיו רוצים ללמוד בשישי שבת, רק אחרי שהוקמו חמש פעמים ע''י בעלי מקומות שבדיוק נחתו פעם בשנה לביהמ''ד, שוב לא הופיעו יותר עד סוף ימיהם בישיבה!!!
הזוי. בכל קנה מידה שהוא.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ב' יולי 24, 2017 10:22 am

מנהג הישיבה במנחה קטנה אחרי שיעור כללי נשאר רק כהתרפקות על זכרון הריתחא דאורייתא מימים עברו.
ולא נדבר על המנחה קטנה הקבועה בכולל או באקווריום

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ב' יולי 24, 2017 3:14 pm

על המנחה מאחורה היה אומר ר' אברהם סלומון זצ"ל, שאמנם מאחורה הבית מדרש נראה כמו המזרח הרחוק, אבל מקדימה זה נראה כמו המערב הפרוע.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 24, 2017 3:36 pm

התכוונו כאן למנחה קצרה
על המנין שהיה למנחה שלמה, באחד מחדרי הרמים למטה, שמעתי שהתבטא הגרא''ס זצ''ל שעולה מזה ריח ניחוח לשמים...

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ב' יולי 24, 2017 3:47 pm

במחילה, אין לחברון איזה דף פייסבוק לטיפול בבעיותיה הרבות? ומה לכם לערב את כלל הציבור?
[אולי משום שחלק מהבעיות ניכר רק מבחוץ?]

המעיין

הודעהעל ידי המעיין » ב' יולי 24, 2017 5:25 pm

סתם חברונערס משועממים.

משה ובני ישראל

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ב' יולי 24, 2017 8:05 pm

כבר הפסיקו שם עם הנוהג הרע שבשמחת פורים הבדרן "עוקץ" את כל רבני הישיבה ?

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ב' יולי 24, 2017 9:00 pm

שמעתי בבחרותי שמקפידים בחברון להתקלח בלי וילון על המקלחת
אני עדיין מסרב להאמין

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יולי 24, 2017 9:59 pm

אליסף כתב:שמעתי בבחרותי שמקפידים בחברון להתקלח בלי וילון על המקלחת
אני עדיין מסרב להאמין

בהחלט וזה עניין עקרוני, לפחות עד ימינו אנו

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' יולי 24, 2017 10:15 pm

פרי יהושע כתב:דווקא בהקשר לדברי מרומי היער, יש לציין את המנהג הרווח בישיבה הק', שמיד אחרי כל נדרי מתחלים כולם לאחל זה לזה "גמר חת"ט סליחה מחילה וכפרה", שהוא מעין שילוב של איחול עם בקשת מחילה מוצנעת, (יש כאילו שהדרו לאחל בדווקא זול מיט זוכה זייען מיט סליחה וכו', ויש שדרשו מחילה מפורשת כפי העניין..). העיקר שהיה מתפרק המתח, וברצוני לומר שאף ראשי הישיבה ור' הירש זצ"ל היו שותפים לזה, (ר' הירש היה צוחק ובוכה חליפות בין איחול לבוגרים ובין השלמת תפילה זכה).

איך שמעתי מישהו אומר לחתן, תעשה את החתונה בזמן נוח, נגיד בין 'כל נדרי' למעריב.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' יולי 24, 2017 10:17 pm

--------------------------------
נערך לאחרונה על ידי שומע ומשמיע ב ו' יולי 28, 2017 3:37 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' יולי 24, 2017 10:19 pm

אולי כדאי גם לשנות את המסורת לקנות את ההקפות ב'גולדיינרים' ואת תקיעות לעשות ב'11 פחות עשר דקות'

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יולי 24, 2017 10:21 pm

שומע ומשמיע כתב:אולי כדאי גם לשנות את המסורת לקנות את ההקפות ב'גולדיינרים' ואת תקיעות לעשות ב'11 פחות עשר דקות'

למה לשנות, בעצם לא הבנתי כלל את הנושא מלכתחילה, הלא להפך לפחות זה הדבר היחיד הקושר את ישיבת חברון לעבר, או שזה ע"ד צחות?!

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 24, 2017 10:42 pm

יותר נכון 'גילדנים', ובחברונאית 'גילדיינים'. בעבר היו מוכרים את ההקפות לפי שער הגילדן, והיה הדבר לטורח עד שהוחלט כי עשר גילדיינים הם שקל, ותל''מ.
ומה עם ''עשרים רגע ללמוד''?
-בחברון ההכרזות מתורגמות מילולית מאידיש ולכן הם נורא מצחיקות-

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' יולי 24, 2017 10:45 pm

...
נערך לאחרונה על ידי שמש ב ב' יולי 24, 2017 10:48 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' יולי 24, 2017 10:47 pm

פלגינן כתב:במחילה, אין לחברון איזה דף פייסבוק לטיפול בבעיותיה הרבות? ומה לכם לערב את כלל הציבור?
[אולי משום שחלק מהבעיות ניכר רק מבחוץ?]

פשוט אצל החברונרס הישיבה היא טבור הארץ והכל סובב סביבה עד מאה ועשרים כך שהם בטוחים שענייניהם חשובים ומעניינים מאוד את כלל הציבור.
נערך לאחרונה על ידי שמש ב ג' יולי 25, 2017 9:43 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 24, 2017 11:18 pm

הציטוט לא מכבד. לא אותך, ולא את המקום.
שמענו מר' משה שפירא זצ''ל, 'כל חברונער חי לו בתוך בועה, לוקח לו כמה שנים עד שהיא מתפוצצת'.
אחד השומעים הוסיף, בהיסוס קל, 'ויש כאלה שאצלם מעולם לא התפוצצה'. הרב חייך.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' יולי 24, 2017 11:19 pm

...
נערך לאחרונה על ידי שמש ב ג' יולי 25, 2017 9:44 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 24, 2017 11:27 pm

איני יודע מה קורה בחברון היום, וזה גם לא מעניין אותי.
אך הדבר הנורא שחוויתי בשנות לימודי בישיבת חברון הוא חוסר האיכפתיות המדהים מצד רובו של הצוות לעצם קיומך. יבואו ויאמרו שזו השיטה וכו' וכך התלמיד מעצב את עולמו וכו'. לדעתי שורש הדברים היה שהרמים ועוד אנשי צוות היו שקועים בענייניהם ולא עניינו אותם צרכי התלמידים.
הם התייחסו למשרתם כאל זכות אותה ירשו או קבלו במתנה אשר אינה יוצרת שום מחוייבות כלפי התלמידים מלבד מה שכדאי להם להעניק.
איני מבין מה רע שהר"מ שלך בדרכו למקומו בביה"מ יעיף מבט לצדדים ויאמר שלום/ בוקר טוב/ חיוך לתלמידים הצמאים לייחס /חום /תשומת לב.

בני הלומד בישיבה גדולה מסויימת חלה באמצע הזמן למשך שבוע. ולאחר מספר ימים התקשר המשגיח לדרוש בשלומו ולמחרת התקשר גם הר"מ.
אמרתי לר"מ בטלפון שאני ממש מתפעל. והוספתי, כשלמדתי בישיבת חברון גם אם הייתי "מת" זה לא היה מעניין את אף אחד.

לפני כמה שנים פגשתי את ר' שלמה כץ באחת מערי השדה ולא ניגשתי לומר שלום. זו היתה ההרגשה שלי כשראיתי אותו: "שימשתי כלי עבורך בשביל שתהיה ר"מ בישיבה מפורסמת וחשובה..."

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ב' יולי 24, 2017 11:47 pm

איש ימיני כתב:איני יודע מה קורה בחברון היום, וזה גם לא מעניין אותי.
אך הדבר הנורא שחוויתי בשנות לימודי בישיבת חברון הוא חוסר האיכפתיות המדהים מצד רובו של הצוות לעצם קיומך. יבואו ויאמרו שזו השיטה וכו' וכך התלמיד מעצב את עולמו וכו'. לדעתי שורש הדברים היה שהרמים ועוד אנשי צוות היו שקועים בענייניהם ולא עניינו אותם צרכי התלמידים.
הם התייחסו למשרתם כאל זכות אותה ירשו או קבלו במתנה אשר אינה יוצרת שום מחוייבות כלפי התלמידים מלבד מה שכדאי להם להעניק.
איני מבין מה רע שהר"מ שלך בדרכו למקומו בביה"מ יעיף מבט לצדדים ויאמר שלום/ בוקר טוב/ חיוך לתלמידים הצמאים לייחס /חום /תשומת לב.

בני הלומד בישיבה גדולה מסויימת חלה באמצע הזמן למשך שבוע. ולאחר מספר ימים התקשר המשגיח לדרוש בשלומו ולמחרת התקשר גם הר"מ.
אמרתי לר"מ בטלפון שאני ממש מתפעל. והוספתי, כשלמדתי בישיבת חברון גם אם הייתי "מת" זה לא היה מעניין את אף אחד.

לפני כמה שנים פגשתי את ר' שלמה כץ באחת מערי השדה ולא ניגשתי לומר שלום. זו היתה ההרגשה שלי כשראיתי אותו: "שימשתי כלי עבורך בשביל שתהיה ר"מ בישיבה מפורסמת וחשובה..."

זה מזכיר לי את מה שסיפר לי סבי זצ"ל שלמד בישיבות גייטסהד וחברון לפני כשישים שנה, שכאשר הוא הגיע לישיבת גייטסהד נעמדו כל הבחורים בישיבה ללחוץ לו את היד ולומר לו "שלום עליכם", ואילו כאשר הוא הגיע לישיבת חברון (והיה מה'חוצניקים' הראשונים שהגיעו לישיבה בשנים אלו) איש לא העיף לעברו מבט, גם לא מהצוות, והוא כתב אז במכתב להוריו שהרגשתו היתה שלו הוא היה צונח ומת במקום עדיין אף אחד לא היה מתייחס אליו אלא היו מתקשרים להזמין את החברא-קדישא וממשיכים הלאה...

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' יולי 25, 2017 12:00 am

איש ימיני כתב:איני יודע מה קורה בחברון היום, וזה גם לא מעניין אותי.

דברים כדרבונות (בלי קשר לישיבה המסוימת, אלא בכלל).

אום אני חומה

הודעהעל ידי אום אני חומה » ג' יולי 25, 2017 12:31 am

על ביזוי ת"ח אי אפשר לשתוק, ואסור לשתוק.
ההתייחסות לגדולי ראשי הישיבות כאל קרייריסטים אגואיסטים מזעזעת כל לב מרגיש. איך כתבו היום באשכול על בני הרע"א - יש לך קושיה? תישאר בצ"ע, אין לך רשות ואף יכולת לחרוץ דין וק"ו שלא להתייחס בזילות לת"ח מופלגים.

ומחאה נוספת על ביזוי כבודו של הגר"ש כץ. למען ה', מה כבר היה קורה אם לא היית מזכיר שמות?? 'פעם ראיתי את אחד מראשי הישיבה', נשמע כזה גרוע??

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 25, 2017 12:44 am

אום אני חומה כתב:על ביזוי ת"ח אי אפשר לשתוק, ואסור לשתוק.
ההתייחסות לגדולי ראשי הישיבות כאל מצליחנים אגואיסטים מזעזעת כל לב מרגיש. איך כתבו היום באשכול על בני הרע"א - יש לך קושיה? תישאר בצ"ע, אין לך רשות ואף יכולת לחרוץ דין וק"ו שלא להתייחס בזילות לת"ח מופלגים.

ומחאה נוספת על ביזוי כבודו של הגר"ש כץ. למען ה', מה כבר היה קורה אם לא היית מזכיר שמות?? 'פעם ראיתי את אחד מראשי הישיבה', נשמע כזה גרוע??

אין כאן ביזוי ת"ח אלא תיאור מציאות גלויה (לא למדתי בחברון אבל נאמנים עלי דברי הרב איש ימיני).
זה קצת משעשע להגדיר את ראשי הישיבה, ע"פ דברי איש ימיני, כ'מצליחנים אגואיסטים' ואז לזעוק חי-וקיים על ביזוי ת"ח. באותה מידה יכולת להגדיר אותם, ע"פ תיאורו, כ'רשעים ארורים הרוקדים על דמם של תלמידי הישיבה' ואז לזעוק פי שבעים ושבע.

העובדות המתוארות בדברי איש ימיני מוכרות ואינן לגמרי חריגות. לא במלאכים עסקינן, ואפשר לדון אותם לכף זכות. אבל המציאות לא תשתנה עקב כך.
זכורני שלפני שנים הייתי צריך לדבר עם ת"ח גדול וחשוב בעניין הנוגע לפרנסתי. הלה, אדם השקוע בלימודו, שידר קור וחוסר אמפתיה להחריד. אין צורך להגדיר אותו ע"פ תיאור זה כרוצח שפל או כרשע מרושע. זה אופיו, ומי שמתחשק לו יעסוק בהגדרות.

כל אחד יודע שר' שלמה כץ הוא אחד מראשי הישיבה, ואין בהזכרת שמו משום ביזוי כבודו.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 25, 2017 12:48 am

עקביה כתב:
אום אני חומה כתב:על ביזוי ת"ח אי אפשר לשתוק, ואסור לשתוק.
ההתייחסות לגדולי ראשי הישיבות כאל מצליחנים אגואיסטים מזעזעת כל לב מרגיש. איך כתבו היום באשכול על בני הרע"א - יש לך קושיה? תישאר בצ"ע, אין לך רשות ואף יכולת לחרוץ דין וק"ו שלא להתייחס בזילות לת"ח מופלגים.

אין כאן ביזוי ת"ח אלא תיאור מציאות גלויה (לא למדתי בחברון אבל נאמנים עלי דברי הרב איש ימיני).
זה קצת משעשע להגדיר את ראשי הישיבה, ע"פ דברי איש ימיני, כ'מצליחנים אגואיסטים' ואז לזעוק חי-וקיים על ביזוי ת"ח. באותה מידה יכולת להגדיר אותם, ע"פ תיאורו, כ'רשעים ארורים הרוקדים על דמם של תלמידי הישיבה' ואז לזעוק פי שבעים ושבע.

העובדות המתוארות בדברי איש ימיני מוכרות ואינן לגמרי חריגות. לא במלאכים עסקינן, ואפשר לדון אותם לכף זכות. אבל המציאות לא תשתנה עקב כך.
זכורני שלפני שנים הייתי צריך לדבר עם ת"ח גדול וחשוב בעניין הנוגע לפרנסתי. הלה, אדם השקוע בלימודו, שידר קור וחוסר אמפתיה להחריד. אין צורך להגדיר אותו ע"פ תיאור זה כרוצח שפל או כרשע מרושע. זה אופיו, ומי שמתחשק לו יעסוק בהגדרות.

כל אחד יודע שר' שלמה כץ הוא אחד מראשי הישיבה, ואין בהזכרת שמו משום ביזוי כבודו.

מיהו אותו ת"ח???...

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ג' יולי 25, 2017 12:49 am

האמת שלא זכיתי ללמוד בחברון, אבל אבי וכמה מאחי ומגיסי למדו שם. ובעיקר - יוצא לי פעמים רבות ללמוד עם חתנים מהישיבה הקדושה - ואני מוכרח לומר לפחות בכל הנוגע לצוות דהיום שהרושם שעלה כאן ממש ממש לא נכון.

ההיפך הגמור - רבי דוד מסוגל להתקשר לאיזו מורה כבודה מהסמינר ("קשה להשיג אותה, אבל אני מנדנד עד שהיא עונה לי...") כדי לברר על שידוך לאחד התלמידים. רבי חיים יצחק משקיע את כולו בבעיות פרטיות של בחורים, וכן הלאה והלאה.

הכרתי את הגאון הבלתי נשכח רבי יצחק לנדא מכמה וכמה סיפורים אישיים של בחורים, שהשקיע את כל כולו, במחשבה ובמעשה ואף בממון, בשביל לסייע ולייעץ נכונה. כך גם אני יודע על כמה עניינים המטופלים באופן מסור מאד על ידי רבי משה-מרדכי [ורעייתו הרבנית תליט"א...].

בקיצור, הוצאת שם רע.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 25, 2017 12:57 am

יאיר כתב:מיהו אותו ת"ח???...

לאיזה צורך אכתוב זאת?
כאן זה אשכול העוסק בישיבת חברון, וטבעי ומתבקש שבוגר הישיבה יכתוב את זיכרונותיו והרגשתו בעת לומדו בה.
אברהם כתב:בקיצור, הוצאת שם רע.

איש ימיני בפירוש דיבר על הזמן שהוא למד בישיבה. לא על מה שנכון לאחמ"כ. אתה מדבר על תקופה מאוחרת יותר, כך שאין כאן שום הוצאת שם רע.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 25, 2017 1:00 am

עקביה כתב:
יאיר כתב:מיהו אותו ת"ח???...

לאיזה צורך אכתוב זאת?
כאן זה אשכול העוסק בישיבת חברון, וטבעי ומתבקש שבוגר הישיבה יכתוב את זיכרונותיו והרגשתו בעת לומדו בה.
אברהם כתב:בקיצור, הוצאת שם רע.

איש ימיני בפירוש דיבר על הזמן שהוא למד בישיבה. לא על מה שנכון לאחמ"כ. אתה מדבר על תקופה מאוחרת יותר, כך שאין כאן שום הוצאת שם רע.

לצורך סקרנותי...לא מספיק??

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ג' יולי 25, 2017 1:02 am

יאיר כתב:לצורך סקרנותי...לא מספיק??

לצערי לא.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ג' יולי 25, 2017 1:17 am

אברהם כתב:האמת שלא זכיתי ללמוד בחברון, אבל אבי וכמה מאחי ומגיסי למדו שם. ובעיקר - יוצא לי פעמים רבות ללמוד עם חתנים מהישיבה הקדושה - ואני מוכרח לומר לפחות בכל הנוגע לצוות דהיום שהרושם שעלה כאן ממש ממש לא נכון.

ההיפך הגמור - רבי דוד מסוגל להתקשר לאיזו מורה כבודה מהסמינר ("קשה להשיג אותה, אבל אני מנדנד עד שהיא עונה לי...") כדי לברר על שידוך לאחד התלמידים. רבי חיים יצחק משקיע את כולו בבעיות פרטיות של בחורים, וכן הלאה והלאה.

הכרתי את הגאון הבלתי נשכח רבי יצחק לנדא מכמה וכמה סיפורים אישיים של בחורים, שהשקיע את כל כולו, במחשבה ובמעשה ואף בממון, בשביל לסייע ולייעץ נכונה. כך גם אני יודע על כמה עניינים המטופלים באופן מסור מאד על ידי רבי משה-מרדכי [ורעייתו הרבנית תליט"א...].

בקיצור, הוצאת שם רע.

גם אני שמעתי שבשנים האחרונות המצב השתפר לאין ערוך עם הוספת הרמי"ם המשיבים והמשגיח החדש, אבל קודם לכן המצב היה פשוט קטסטרופלי. ר' יצחק לנדא אכן היה מיוחד במינו, וגם ר' דוד, אולם הם היוצאים מן הכלל שלא מלמדים על הכלל, וגם הם לא יכלו להציע מענה לכל מאות הבחורים שלמדו בישיבה, וכך בשורה התחתונה למרביתם של הבחורים לא היה שום קשר או שייכות עם איש צוות כלשהו.
אגב, בתקופתי (לא לפני כל כך הרבה שנים) היו ראשי ישיבה שהיו נמצאים בבית המדרש כל יום בין שעה לשעתיים בסדר א' וזהו! אם זה לא זלזול בישיבה ובבחורים אינני יודע זלזול מהו.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ג' יולי 25, 2017 1:22 am

מיכאל1 כתב:מנהג הישיבה במנחה קטנה אחרי שיעור כללי נשאר רק כהתרפקות על זכרון הריתחא דאורייתא מימים עברו.
ולא נדבר על המנחה קטנה הקבועה בכולל או באקווריום

קיים אף בפונביז'

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יולי 25, 2017 5:49 am

אני עדיין מסרב להאמין

פנימיה זה הרי מקום מועד לפורענות. מי יודע כמה קלקולים יצאו מזה רח"ל

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ג' יולי 25, 2017 6:26 am

אדרבה

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יולי 25, 2017 6:31 am

איש גלילי כתב:אדרבה

?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 25, 2017 6:54 am

איש ימיני היה צריך ללכת לישיבה אחרת ולא לחברון.
בישיבת חברון הרמי"ם מתייחסים לבחורים כמבוגרים וזו השיטה ומי שמחפש שיטה אחרת ויש שיטות אחרות צריך ללכת למקום אחר.

אני זוכר שפעם היה מקרה אסון עם בחורים שהלכו לטיול וראיינו ברדיו את ר' אברהם פרבשטיין והמראיין שאל אותו למה הישיבה לא אוסרת על הבחורים לצאת לטיול. אמר לו ר' אברהם התלמידים בישיבה הם אנשים מבוגרים אנחנו יכולים להוציא המלצות אנחנו לא יכולים לאסור על אנשים מבוגרים לעשות דברים.

לצערנו המצב פוחת והולך והיום יש פחות גישה כזאת וחבל.

הדבר המגוחך הוא הטענה שלו שהוא עשה את ר' שלמה כ"ץ. איני מכיר את ר' שלמה כ"ץ שכן למדתי לפני זמנו אבל באמת? איש ימיני עשה אותו??

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ג' יולי 25, 2017 6:57 am

שומע ומשמיע כתב:אם במקלחות עסקינן, ניסיתי פעם לעורר על המנהג לשורר, שמביא לעיתים בטעות להזכיר דברי קודש חלילה.

וכבר ידוע שר' אברהם סלומון זצ"ל היה מזהיר את הבחורים לבל ישירו במקלחת בכיון שאם ישירו עלולים להיגרר לשירה בציבור, ושירה בציבור עלולה לגלוש לריקודים במקלחת, וכשירקדו עלולים להרים אחד את השני על הכתפיים, ואז עלולים ח"ו ח"ו להחליק...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 25, 2017 7:00 am

עקביה כתב:

לנו לא ידוע מה היה. אבל כיוון שאתה מעיד עליו שהוא ת"ח גדול וחשוב עלינו ללמד עליו זכות. ואיני מבין למה אתה מצפה שנחשוב שאותו אחד הוא רשע מרושע (נכון שכתבת שאין צורך להגדיר אותו כך אבל בזה רמזת משהו, לא אמרת שאין צורך להגדיר אותו כג'ירפה) בלי לדעת מה רמת החיוב שלו לעזור לך ואיזה נזק אולי חשב שיהיה מהעניין שדברת עליו או שהיה טרוד באיזה עניין אישי או אלף דברים אחרים.
כך מתקיפים ת"ח בקלות?
אני מבין שבשבילך זו היתה חווייה קשה, אולי ציפית ליותר ולא קיבלת אבל זה לא מצדיק להשמיץ ת"ח מסויים או תלמידי חכמים בכלל כמו שיצא לך.

ממרומי היער

הודעהעל ידי ממרומי היער » ג' יולי 25, 2017 7:05 am

אליסף כתב:
אני עדיין מסרב להאמין

פנימיה זה הרי מקום מועד לפורענות. מי יודע כמה קלקולים יצאו מזה רח"ל

אולי זה נושא בפני עצמו, אבל ממה שידוע לי, ישיבת חברון זה הישיבה עם הכי פחות בעיות בקדושה בין בחורים, מכל עולם הישיבות - כנראה אחת הסיבות היא שיטת הרחיצה הנהוגה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 80 אורחים