מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רבם דקרו!!!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שייף נפיק

רבם דקרו!!!

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' ספטמבר 12, 2017 1:06 am

זה זמן רב שרציתי לכתוב על תופעה כאובה מאוד, סיפר לי אחד שמרן הגרח"ק התחיל לומר להרבה הבאים אליו תדיר או מטרידים שונים 'ברוך שפטרני', המשמעות פשוטה: קשה לו שבאים אליו, כנראה, שהרמזים לא הספיקו, עד שהוא הוצרך לשלוח מסר עבה כקורת בית הבד, בעלון של קופת העיר כתב כל גדול את משאלתו לתפילה בקבר הגר"א, כתב הגר"ח:''שיתנו ללמוד" (לא נראה לי שהוא התכוון לקופת העיר בעצמם...) האם לא ברור שיש כאן צער לגדול הדור שתורתו מופרעת?? כנראה שכבר אינו מספיק כמו בעבר ורוצה ללמוד יותר, ומאידך אינו יכול שלא לקבל קהל, ועם זאת קשה לו הריבוי של המגיעים והמטרידים. והוא רומז בדרכו שלו.
עובדה ידענא, אאמו"ר שיחי' לא רצה לעשות ברית אצל הגרי"ש אלישיב אחר ששמע ממקור שזה מכביד על הגרי"ש שהגזימו בזה ולקחו מזמנו היקר.
האם לא הגיע הזמן להפסיק עם הטירוף להטריד את מרן על כל שטות???

קו ירוק

Re: רבם דקרו!!!

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' ספטמבר 12, 2017 1:17 am

ובכל אופן כותרת גסה מדי..
כך היה מסופר על ר' מרדכי מאושמינה (סלונימר), שפרסם שלא יבואו אליו,
או על ר' אליהו מגריידיץ

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' ספטמבר 12, 2017 1:17 am

על דא ודאי קא בכינא.

ועוד להוסיף על מה שכתבת את החולשה הטבעית מגילו המתקדם בלעה"ר, ובני הבית מעידים שהוא חלש הרבה יותר, ובכל זאת צרכי עמך מרובים ודעתם קצרה, איפה יוכלו לקבל מענה וברכה?

אין לנו אלא להתפלל על הצדיקים ועל החסידים ועל זקני שארית וכו'.

שייף נפיק

Re: רבם דחפו!!!

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' ספטמבר 12, 2017 1:20 am

שייף נפיק כתב:זה זמן רב שרציתי לכתוב על תופעה כאובה מאוד, סיפר לי אחד שמרן הגרח"ק התחיל לומר להרבה הבאים אליו תדיר או מטרידים שונים 'ברוך שפטרני', המשמעות פשוטה: קשה לו שבאים אליו, כנראה, שהרמזים לא הספיקו, עד שהוא הוצרך לשלוח מסר עבה כקורת בית הבד, בעלון של קופת העיר כתב כל גדול את משאלתו לתפילה בקבר הגר"א, כתב הגר"ח:''שיתנו ללמוד" (לא נראה לי שהוא התכוון לקופת העיר בעצמם...) האם לא ברור שיש כאן צער לגדול הדור שתורתו מופרעת?? כנראה שכבר אינו מספיק כמו בעבר ורוצה ללמוד יותר, ומאידך אינו יכול שלא לקבל קהל, ועם זאת קשה לו הריבוי של המגיעים והמטרידים. והוא רומז בדרכו שלו.
עובדה ידענא, אאמו"ר שיחי' לא רצה לעשות ברית אצל הגרי"ש אלישיב אחר ששמע ממקור שזה מכביד על הגרי"ש שהגזימו בזה ולקחו מזמנו היקר.
האם לא הגיע הזמן להפסיק עם הטירוף להטריד את מרן על כל שטות???

טוב תיקנתי...

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' ספטמבר 12, 2017 1:21 am

יודעני בהגריש''א זצ''ל שהחזיק טובה לחתן א' שלא הזמינו לנישואיו (אם היה מזמינו היה מוכרח לבא מפני כבוד אביו זצ''ל) ולימים שנזקק לישועה ברכו בחמימות רבה יותר מכפי הרגלו.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' ספטמבר 12, 2017 7:39 am

הכל תלוי בבני ביתו

כל מי שהכיר את בני ביתו של הגר''ע יוסף יודע ששם התנהלו הדברים בצורה תקיפה ולא נתנו כניסה לכל אחד

אברהם

הודעהעל ידי אברהם » ג' ספטמבר 12, 2017 8:16 am

זכורני בעת בחירות תשמ"ט, פורסם באיזה מנשר שרבינו הגרא"מ שך הכריז שכל מי שיצביע עץ יכול להיכנס אליו לקבל ברכה.
שמעתי אז את אמי מורתי תליט"א אומרת לאבי הגאון שליט"א: 'הרי אנו מתכוונים להצביע כרצונו, הבה נתפוס את ההזדמנות וניכנס לקבל ברכה...'
ואבי שליט"א אמר לה: זוהי גניבת דעת, הרי הוא רוצה ומשתוקק מאד ללמוד בכל רגע, אלא שבשביל לשכנע את המתבלטים הוא נזקק לפייסם בברכה, אבל אנו שבלאו הכי מתכוונים להישמע לקולו למה נפריע את זמנו לשווא?

[ובהגיעי לגיל בר מצווה, כל ילדי הכיתה הובאו ע"י אביהם אל הרב שך - שבדיוק בתקופה זו התאושש קצת מחולשתו והחל לחזור ולקבל קהל - אבל אבי לא הסכים לבטל את זמנו היקר של הרב שך בשביל כך].

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' ספטמבר 12, 2017 8:50 pm

סח לי פעם בכאב אחד מגדולי הדור: "מתקשרים אלי לשאלות, והרבנית שלי אומרת להם להתקשר בין שתיים לשלוש, ואני אז אפילו לא מספיק לפתוח את הגמרא"...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' ספטמבר 12, 2017 9:14 pm

נחלקו המפרשים בפירוש מדרש פליאה זה. יש דורשים לגנאי ויש דורשים לשבח. וד"ל.

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ג' ספטמבר 12, 2017 9:30 pm

תיתי ליה לבני ביתו של מרן הגר"ש ואזנר זצוק"ל שעמדו על סדרי יומו בצורה תקיפה ביותר שלעתים היה נדמה לעומד מן הצד כרשעות ואטימות.
כמדומה שלאחר קריאת אשכול זה, רבים יודום ויברכום.
אגב,
בפרוספקט של כולל ש"ס "ימי חנוכ"ה", הובאו דברי החפץ חיים שהמסייע לת"ח יהא נחשב לעת"ל כאילו הוא עצמו יודע המסכתא.
ומרן הגרח"ק שליט"א הוסיף על כך בכתי"ק ש"הדברים כפשוטם ממש".
וצ"ב האם זה מלמד על כל שאר דברי החפץ חיים שאינם כפשוטם ?!
שוב שאלוהו שם מה אם אשה התומכת בידי ת"ח האם גם תדע המסכתא ?
והשיב "שבניה ת"ח".
נפשי בשאלתי, האם הכוונה שבניה יגדלו ת"ח כבר בזה"ז, או שרק לעת"ל ידעו המסכתא.
אודה למי שיאיר עיני בכך.
כאן המקום להוריד דמעה על בזיון ד"ת המתגוללים באשפתות בפרוספקט הנ"ל, מתי יפקחו עיני עסקני המוסדות למיניהם להיזהר שלא יצא שכרם בהפסדם.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ג' ספטמבר 12, 2017 10:24 pm

מי שמכיר את הגר"ח יודע שהוא סובל מזה כבר למעלה מ20 שנה, סח לי ת"ח צנוע ומעלי, שהיה לו קשר טוב עם הגר"ח בד"ת לפני 25 שנה ויותר, ואמר לי בכאב שהיום לא שוה לו להכנס אצלו, כי אין לו זמן לשוח עמו בד"ת ולהכנס לפני ולפנים מקוצר הזמן ומטרדות הקהל, הפתרון האמיתי יהיה שיהיו שעות לקבלת קהל ובזמן אחר לא תהיה אפשרות להטריד כלל, (וצ"ע מה יעשו במקרי פיקו"נ שאף הם רבים מאד).
נערך לאחרונה על ידי משוש דורים ב ה' ספטמבר 14, 2017 7:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ג' ספטמבר 12, 2017 11:47 pm

מיני ומינך כתב:לא הבנתי למה לא מעוררים על המכתבים שכותבים לו, שלפי השמועה הוא אמר שהוא לא מוציא המשך סדרת דרך חכמה מפני שצריך לענות לשואלים.
ראיתי פעם מדרש פליאה בענין זה ואודה למי שיבארו
[איני זוכר כעת שם הספר] במאמר זיכרון שכותבים בני המנוח הם מביאים שבתור ילדים הי' לוקח אותם בחוה"מ להרה"ג הרב לאנדא זצ"ל והגר"ש וואזנר זצ"ל, ולתמיהתם למה אינו לוקחם למרנן בעל האבי עזרי והקהילות יעקב זצ"ל, אמר להם שהוא לא רוצה לבטלם מתורה.

אדרבה, הוא חפץ במכתבים, הוא רואה בזה הרבצת תורה, וכך אמר לי חתנו הרב צביון שליט"א, וכשיצא דעת נוטה התייחס לזה כספר שלו. מה שלא מוציא עוד דרך חכמה, חתנו אמר לי שאין לו כח, על דרך אמונה עבד שבע עשרה שנים!!
אמנם לי הקטן יש פשט אחר, הוא מוציא על מה שאין חיבורים, ולפני כמה שנים הוציא תלמיד חכם מחו"ל יצירה אדירה מעין דרך חכמה, בהסכמתו הנלהבת של הגר"ח, ומכיון שכן לא ראה צורך להוציא עוד.
מה שכן יש לעורר לא להטריד אותו בשאלות של שטות וכושר בעיני ראיתי ילד בר מצווה ששלח הרבה שאלות על הבר מצווה (שהיתה בתשעת הימים) והוציא מזה קונטרס....

ברוז

Re: רבם דקרו!

הודעהעל ידי ברוז » ג' ספטמבר 12, 2017 11:58 pm

אנא עובדא ידענא בחד צורבא מרבנן שנסתפק בספיקא רבתא (האם איסור לא תחנם לב"נ הוי גם בנתינת פחות משו"פ, דלישראל לא חשיב ממון ולב"נ חשיב). ומו"ר הגר"א גנחובסקי זצ"ל ציוה עליו לשלוח שאלה זו למרן הגרח"ק.
לאחר זמן מה מצא אותו צו"מ שיש כמה אחרונים המדברים מזה, וא"ל הגרא"ג שלא לשלוח את המכתב, והוי משמע דטעמו שלא להטריח אותו צדיק.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' ספטמבר 13, 2017 12:46 am

בחור יקר מיש''ק חשקה נפשו גם הוא לשלוח מכתב לגרח''ק שליט''א
בזכותי, אחרי חצי שעה של הסברים, הוא ניאות להוריד את המספר מששים שאלות לשבע עשרה בלבד. הנחה יפה.
ותשובת מרן לא בוששה לבוא-
'במח''כ לא אוכל לענות על אלף שאלות מאפס פנאי'...

שייף נפיק

הודעהעל ידי שייף נפיק » ד' ספטמבר 13, 2017 11:18 am

אגב, אעיר, האם שולחים להגר"ח משום שרוצים תשובות או שרוצים לקבל מכתב מהגר"ח...
וידוע שבשנים האחרונות כבר בנו שליט"א כותב.

בן אליהו

הודעהעל ידי בן אליהו » ד' ספטמבר 13, 2017 1:33 pm

[/quote] אדרבה, הוא חפץ במכתבים, הוא רואה בזה הרבצת תורה, וכך אמר לי חתנו הרב צביון שליט"א, וכשיצא דעת נוטה התייחס לזה כספר שלו. מה שלא מוציא עוד דרך חכמה, חתנו אמר לי שאין לו כח, על דרך אמונה עבד שבע עשרה שנים!!
אמנם לי הקטן יש פשט אחר, הוא מוציא על מה שאין חיבורים, ולפני כמה שנים הוציא תלמיד חכם מחו"ל יצירה אדירה מעין דרך חכמה, בהסכמתו הנלהבת של הגר"ח, ומכיון שכן לא ראה צורך להוציא עוד. [/quote]

מהו שם המחבר וספרו? האם ישנם באוצר החכמה?

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' ספטמבר 13, 2017 1:50 pm

בן אליהו כתב:מהו שם המחבר וספרו? האם ישנם באוצר החכמה?

אני שמעתי שהגרח"ק התייחס לספר זה הדרת קודש

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ד' ספטמבר 13, 2017 7:21 pm

קו ירוק כתב:וכך היה מסופר על ר' מרדכי מאושמינה (סלונימר), שפרסם שלא יבואו אליו,
או על ר' אליהו מגריידיץ

viewtopic.php?f=19&t=32366&p=346879#p347495

סמל אישי של המשתמש
שטייגעניסט

הודעהעל ידי שטייגעניסט » ד' ספטמבר 13, 2017 7:29 pm

קניתי פעם ספר בשם דולה ומשקה, כולו מלא הטרדות, והכל על הגרח"ק.
היתה שם שאלה האם יש לאדם בעלות על הנזלת שלו?...

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ה' ספטמבר 14, 2017 1:58 pm

ומכאן תשובה לי. נ. שלפני שנים היה מתרעם שבבית "הרה"ר עובדיה יוסף מירושלים" (כלשונם) יש זמנים שאי אפשר להיכנס, ושאין זו דרך רבותינו, אלא שלמד כן מהפקידותיות שבהיכל שלמה וכו' וכו'.
תאלמנה שפתי שקר, הדוברות על צדיק עתק.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' ספטמבר 14, 2017 2:24 pm

מכון חכמי ספרד כתב:ומכאן תשובה לי. נ. שלפני שנים היה מתרעם שבבית "הרה"ר עובדיה יוסף מירושלים" (כלשונם) יש זמנים שאי אפשר להיכנס, ושאין זו דרך רבותינו, אלא שלמד כן מהפקידותיות שבהיכל שלמה וכו' וכו'.
תאלמנה שפתי שקר, הדוברות על צדיק עתק.

השאלה היא אם החלוקה בין זמנים שאפשר להיכנס לזמנים שאי אפשר, או שמא בין אנשים שיכולים להיכנס לאנשים שאינם יכולים... וק"ל.

מכון חכמי ספרד

הודעהעל ידי מכון חכמי ספרד » ה' ספטמבר 14, 2017 2:34 pm

כמדומה שאצל חמיו זצ"ל, לא היתה כניסה לכל אחד, והסלקציה היתה גם בזמן וגם באנשים.
או שגם שם יאמרו שזה בהשפעת היכל שלמה??
כך או כך,
אין צורך לגדול אחד לחפש לקבל אישור מגדול אחר, לגבי הנהגת סדר יום ציבורי.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' ספטמבר 14, 2017 4:20 pm

שטייגעניסט כתב:קניתי פעם ספר בשם דולה ומשקה, כולו מלא הטרדות, והכל על הגרח"ק.

איני מכיר את הספר שהזכרת אבל יש שאלה דומה בספר תלמוד בבלי הבחלק מסכת בבא קמא בנידון לךחייב על כיחו וניעו שיצאו לרה"ר אי מכחו או כח כחו
אם רב ושמואל דנו בזה דומני שגם את הגרח"ק מותר לשאול

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' ספטמבר 14, 2017 4:44 pm

יש הרבה שאלות מטרידות ששאולים את ר' חיים ועונה בבדיחה, אולי צריך לייחד לזה אשכול, כגון מי שמגרד לו ב2 הרגליים האם צריך קודם לגרד ברגל ימין? תשובה - יחככן זו בזו, וכן עוד הרבה כה"ג.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ספטמבר 14, 2017 5:14 pm

כדכד כתב:

איני מכיר את הספר שהזכרת אבל יש שאלה דומה בספר תלמוד בבלי הבחלק מסכת בבא קמא בנידון לךחייב על כיחו וניעו שיצאו לרה"ר אי מכחו או כח כחו

אינני יודע לאיזה סוגיא אתה מתכון, אבל בב"ק דף ג' ע"ב פשיטא לגמ' דכיחו וניעו בהדי דאזלי הוי תולדה דאדם (דהיינו גופו ולא ממונו), ואם בתר דנייח לכו"ע הוי תולדה דבור, ולא היתה הו"א לומר שיש לאדם בעלות ע"ז אחרי שיצא ממנו.

הרע במיעוטו

הודעהעל ידי הרע במיעוטו » ה' ספטמבר 14, 2017 5:26 pm

בספר מפורסם על הלכות תפילה מופיעה רשימת שאלות שנשאלו מהמחבר את הגרח"ק.

בתוך הדברים העלנו את הפנינה הבאה :

א. שאלה, האם מותר לומר אשרי יושבי ביתך של מנחה קודם זמן מנחה
תשובה: כן
ב.שאלה, (בהזדמנות אחרת) האם מותר לומר אשרי יושבי ביתך של מנחה קודם זמן מנחה
תשובה : לא
ג. ילמדנו רבנו סתירת דבריו
תשובה: צ"ע

וכמה הלכתא גבירתא איכא למשמע מינא

(אינו תחת ידי ואולי לא דייקתי, אך זהו תוכן הדברים, וראה המחבר לנכון להדפיסו כמות שהוא)

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' ספטמבר 14, 2017 5:52 pm

איש גלילי כתב:
כדכד כתב:

אינני יודע לאיזה סוגיא אתה מתכון, אבל בב"ק דף ג' ע"ב פשיטא לגמ' דכיחו וניעו בהדי דאזלי הוי תולדה דאדם (דהיינו גופו ולא ממונו), ואם בתר דנייח לכו"ע הוי תולדה דבור, ולא היתה הו"א לומר שיש לאדם בעלות ע"ז אחרי שיצא ממנו.

נראה לי שהתכוונתי לסוגיה הזו ולא ממש זכרתי את הסוגיה
מכל מקום כוונתי היתה לומר שיש גם בגמרא דיונים בענינים דומים ולכן זה לא קושיה ששאלו את הגרח"ק על זה

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » ה' ספטמבר 14, 2017 7:27 pm

בודאי שיש נ"מ אם יש לאדם בעלות על נזלתו, שהרי לדעת רב, אם יש לו בעלות - כאשר ניזק אדם מנזלת שנשפכה ארצה, יהיה חייב גם על כליו שנטנפו. ואם אין לו בעלות - יהיה פטור על כליו כי הוי בור.
אבל מהסוגיא מוכח שלא היה לגמרא אפילו צד להסתפק שיש לאדם בעלות על כיחו וניעו, כנראה שהם בכל זאת ראו בספק זה טפשות (כמה שורות לפני זה, כשהגמ' דנה באבנו סכינו ומשאו חילקה הגמ' בין אפקרינהו ללא אפקרינהו, וכאן לא הביאה הגמ' חילוק זה, אלא קבעה בפשטות דלכו"ע הוי בור. אלא שה'למדנים' עדיין יחקרו אם מה שהגמ' לא דנה בזה הוא משום שאין לאדם בעלות על כיחו וניעו, או שמא מפני דפשיטא שהפקיר אותם, ואם יגלה דעתו שאינו מפקיר - הרי שוב הגענו למחלוקת רב ושמואל...).

סמל אישי של המשתמש
שטייגעניסט

הודעהעל ידי שטייגעניסט » ה' ספטמבר 14, 2017 9:22 pm

כדכד כתב:

איני מכיר את הספר שהזכרת

הוציא אותו אחד בשם שצ'יגל, משהו כזה.
היו שם גם הרבה הערות מיוסף שוב שיש לו כנראה ניצוץ מנשמת רבי ירמיה.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' ספטמבר 14, 2017 9:50 pm

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 39 אורחים