מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כנס אחוות התורה - רשמים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סימנא

Re: כנס אחוות התורה - רשמים

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 9:46 am

צופה_ומביט כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:אם השכן שלי היה נמנע מלשלם ועד בית של מאה שקל בתירוצים שיש לו מזה סכנה רוחנית, ושהוא מעדיף לקיים מצווה אחרת, ושהמציאות מורכבת, הייתי מאוד כועס.
וכאן יש אנשים שחושבים שהם "חלק מהסיפור" שהם בסכנת חיים, וצה"ל הוא הכלי הטבעי לקיים בו מצוות השתדלות של הצלת חיים, אבל הם לא רוצים ללכת לצבא בגלל ש"המציאות מורכבת".
בעיני אלו תירוצים קלושים (אך מורכבים!).
בעיני ההצדקה היחידה להימנע מגיוס לצבא היא התפיסה ש"אנחנו לא חלק מהסיפור". הצבא הוא כלי להגן על מדינת ישראל, ואנחנו לא חלק מהמדינה.
המלחמות פה הם מלחמות בין הערבים לבין מדינת ישראל, ולא בין העם היהודי לעם הערבי, ולכן אנחנו לא צד במלחמה הזו.

אני מניח או שלא קראת את דברי הרב צוריאל והרב מלמד הנ"ל, או שאתה מתעלם מהם.
כי כל ההנחות שלך לא תקפות לגביהם [בלשון המעטה], ובכ"ז זה מה שהם אומרים.
אז בהצלחה עם זה, אבל אחרי דבריהם לא חושב שנותר עוד צורך להסביר משהו כלפי הטיעונים שלך.
כל טוב ויום נעים ופורה.

ההודעה של מר "חברא" אמש העציבה אותי למאוד.
הוא מציג את מצב העניינים כאילו יש מרחב של ברירות שוות העומדות בפני כל צעיר, ביניהן: 1. לימוד תורה. 2. שירות בצבא. 3. השתלמות כעסקן רפואי.
את החובה האזרחית לשרת בצבא, חובה חוקית והסכמית, כאשר כל צעיר במדינת ישראל נותן שלוש שנים מחייו ללא תמורה ולא בגלל החלטה אישית להתנדב, הוא מתאר בדיוק כמו צעיר שהרוח פיעמה אותו והוא החליט להיות מיילך פירר. אי אפשר לתאר הצגה יותר מעוותת של המציאות ("מורכבת" כנראה).
מאותה סיבה שהצעיר לא ילך להציל חיים בתחום הרפואי, גם לא ירוץ להתנדב להציל חיים בתחום הבטחוני.
זאת פרספקטיבה שמתעלמת לגמרי מהחובות האזרחיות השוות של כל מי שמתגורר במסגרת של מדינה, שהחלטותיה החוקיות מחייבות את כל אחד באותה מידה.
כדי להפר החלטה חוקית צריך סיבה טובה במיוחד, הצדקה מעולה.
ולא, העובדה ש"לא ממש בא לו" להתנדב לצבא, כמו שהוא עדיין לא החליט אם הוא רוצה להיות מיילך פירר, זאת עדיין לא הצדקה לקחת את החוק לידיים ולגרום לחוסר שוויון משווע, אותו היטיב איש_ספר לתאר. בשביל לשבור את ברית הדמים האזרחית צריך קצת יותר מזה.
יתר על כן, המשל עצמו מפריך את הנמשל. שהרי אלפי חרדים מתנדבים במד"א ובאיחוד הצלה ובעוד הרבה ארגונים פרא-רפואיים, בתמיכה שקטה או קולנית מטעם רבנים שונים, ואיש אינו פוצה פה ומצפצף. וכל אחד יודע שהנסיונות והאתגרים והמכשולות בארגונים אלה אינם פחותים בהרבה מהמצבים הבעייתיים בצבא. אבל כשצריך, מתמודדים ומנסים להיטיב ולשפר את התנאים.
אז אם התירוץ הוא בגלל הקשיים הטכניים בצבא, יש היום מספיק חרדים שלא באמת לומדים (ובעצם כבר לימדנו הרב צו"מ שהתירוץ של לימוד כדי להיפטר מהצבא הוא טיפשות גמורה), ובשבילם היה ניתן להקים מסגרות מתאימות. ואני מניח שיש הרבה שישמחו להקים מסגרות כאלה. אם כן, לא מאוד רציני להיתלות בנסיבות הטכניות האלה. אנחנו מדברים על העניין העקרוני, שהמסגרת הצבאית בכל תנאי וצורה שבעולם לא תתאים לציבור החרדי, יהיה מה שיהיה. גם אם הרמטכ"ל יחבוש שטריימל, בפרפרזה על דברי הרב מפוניבז'.
חזרנו לזה, שלפי התפיסה שהצבא הוא בעייתי באופן כל כך עמוק ועקרוני, עד שאפילו אין להכיר טובה למי שכן משרת, לפי זה יש הגיון בהשתמטות מן הצבא. כי זה מעשה פסול לגמרי, וזה בוודאי דוחה כל חובה אזרחית וחוקית. ע"ע פצפיזם.
אבל אם התפיסה היא שזה דבר טוב ומבורך, מהי אפוא ההצדקה של עשיית דין עצמית ולהתעלם מחוסר השוויון שזה יוצר?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 9:50 am

הלו הלו, מי מדבר כאן על הפרת החלטה חוקית. הכל מעוגן בחוק ומוסכם שוב ושוב בכל בחירות דמוקרטיות מחדש.
מדברים כאן על "מדינה, שהחלטותיה החוקיות מחייבות את כל אחד באותה מידה" והיא החליטה ומחליטה שוב ושוב לפטור את החרדים [והערבים] משירות בצה"ל.
ואכן החלטות המדינה מחייבות את כל אזרחיה באותה מידה, ולכן גם החילונים אמורים לקבל את ההחלטה הזו. היא התקבלה במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי.
עיין באשכול "מה אומרים לילדים על חיילי צה"ל" שם עסקנו בזה.

והעיקר:
הדיון כאן לא עוסק כלל בשאלה למה חרדים לא מתגייסים לצבא [יש על זה אשכולות אחרים, ביניהם הנ"ל, ובמצויין שם].
[רק הרב לי"א טוען לקשר בין השניים, וכל הכותבים האחרים (אא"ט) עונים לו שאין קשר].
הוא עוסק בהכרת הטוב לחיילי צה"ל - ובשאלה האם יש או אין בזה סתירה לכך שחרדים לא מתגייסים.

ולמעשה, הדיון האמיתי כאן [לפחות מבחינתי, וכפי שכתבתי שוב ושוב] עוסק בשאלה אחרת לגמרי, [שעבורה הנושא האקטואלי והבוער הנ"ל הוא רק סיבה ודוגמה טובה], והיא העיקר מבחינתי כאן לאורך כל הדרך,
ואולי באמת כדאי לפתוח עליה אשכול בפני עצמו [אני מתלבט], דהיינו:
ההשקפה החרדית - השמנה היא אם רזה?
או:
האם וכיצד מתמודדת ההשקפה החרדית עם מציאות מורכבת.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 10:03 am

צופה_ומביט כתב:הלו הלו, מי מדבר כאן על הפרת החלטה חוקית. הכל מעוגן בחוק ומוסכם שוב ושוב בכל בחירות דמוקרטיות מחדש.
מדברים כאן על "מדינה, שהחלטותיה החוקיות מחייבות את כל אחד באותה מידה" והיא החליטה ומחליטה שוב ושוב לפטור את החרדים [והערבים] משירות בצה"ל.
ואכן החלטות המדינה מחייבות את כל אזרחיה באותה מידה, ולכן גם החילונים אמורים לקבל את ההחלטה הזו. היא התקבלה במסגרת כללי המשחק הדמוקרטי.

צא ולמד. אין שום חוק (שבג"צ עדיין לא פסל) שפוטר את הציבור החרדי מגיוס. כיום ממש, כל הצעירים החרדים נחשבים רשמית עריקים.
כפי שתיארתי בתמצות באשכול סמוך, פרשת גיוס החרדים היא זו שמוטטה את היציבות הפוליטית במדינה בשלושים השנים האחרונות (עד שיש רושם שזאת הכוונה העמוקה של מי שפסל את החוקים הללו). אגב, סקרי עומק גם מלמדים שגם תומכי הימין לא היו תומכים בחוק הפטור אילו ידעו שהימין יכול לשלוט בלעדיו.

אבל עזוב את הפורמליסטיקה הזו. כולנו יודעים מה הערך של חוקים שמפרים באופן בוטה את ערך השוויון (זה מה שעומד בבסיס הפסילה של בג"צ). תאר לך חוק שיאפשר רק לחילונים לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית.
כך שזה לא מצב תיאורטי מדומיין של צעירים חילונים שמתנדבים מרצונם הטוב - מול צעירים חרדים שמעדיפים להתנדב לעשות דברים אחרים. המצב הוא שיש הסכמה אזרחית, שהיא כנראה הברית החברתית האמיצה ביותר בחברה הישראלית, שהבנים של כולם נותנים 3 שנים יקרות מחייהם לשם ההגנה על חיי כולנו, כאשר יש כאלה שפוטרים את עצמם (באופן חוקי במיוחד ומורכב למדי). יש לך הפרה גסה יותר של חובה אזרחית?

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' דצמבר 06, 2023 10:05 am

סימנא כתב:ההודעה של מר "חברא" אמש העציבה אותי למאוד.
הוא מציג את מצב העניינים כאילו יש מרחב של ברירות שוות העומדות בפני כל צעיר, ביניהן: 1. לימוד תורה. 2. שירות בצבא. 3. השתלמות כעסקן רפואי.
את החובה האזרחית לשרת בצבא, חובה חוקית והסכמית, כאשר כל צעיר במדינת ישראל נותן שלוש שנים מחייו ללא תמורה ולא בגלל החלטה אישית להתנדב, הוא מתאר בדיוק כמו צעיר שהרוח פיעמה אותו והוא החליט להיות מיילך פירר. אי אפשר לתאר הצגה יותר מעוותת של המציאות ("מורכבת" כנראה).
מאותה סיבה שהצעיר לא ילך להציל חיים בתחום הרפואי, גם לא ירוץ להתנדב להציל חיים בתחום הבטחוני.
זאת פרספקטיבה שמתעלמת לגמרי מהחובות האזרחיות השוות של כל מי שמתגורר במסגרת של מדינה, שהחלטותיה החוקיות מחייבות את כל אחד באותה מידה.
כדי להפר החלטה חוקית צריך סיבה טובה במיוחד, הצדקה מעולה.
ולא, העובדה ש"לא ממש בא לו" להתנדב לצבא, כמו שהוא עדיין לא החליט אם הוא רוצה להיות מיילך פירר, זאת עדיין לא הצדקה לקחת את החוק לידיים ולגרום לחוסר שוויון משווע, אותו היטיב איש_ספר לתאר. בשביל לשבור את ברית הדמים האזרחית צריך קצת יותר מזה.
יתר על כן, המשל עצמו מפריך את הנמשל. שהרי אלפי חרדים מתנדבים במד"א ובאיחוד הצלה ובעוד הרבה ארגונים פרא-רפואיים, בתמיכה שקטה או קולנית מטעם רבנים שונים, ואיש אינו פוצה פה ומצפצף. וכל אחד יודע שהנסיונות והאתגרים והמכשולות בארגונים אלה אינם פחותים בהרבה מהמצבים הבעייתיים בצבא. אבל כשצריך, מתמודדים ומנסים להיטיב ולשפר את התנאים.
אז אם התירוץ הוא בגלל הקשיים הטכניים בצבא, יש היום מספיק חרדים שלא באמת לומדים (ובעצם כבר לימדנו הרב צו"מ שהתירוץ של לימוד כדי להיפטר מהצבא הוא טיפשות גמורה), ובשבילם היה ניתן להקים מסגרות מתאימות. ואני מניח שיש הרבה שישמחו להקים מסגרות כאלה. אם כן, לא מאוד רציני להיתלות בנסיבות הטכניות האלה. אנחנו מדברים על העניין העקרוני, שהמסגרת הצבאית בכל תנאי וצורה שבעולם לא תתאים לציבור החרדי, יהיה מה שיהיה. גם אם הרמטכ"ל יחבוש שטריימל, בפרפרזה על דברי הרב מפוניבז'.
חזרנו לזה, שלפי התפיסה שהצבא הוא בעייתי באופן כל כך עמוק ועקרוני, עד שאפילו אין להכיר טובה למי שכן משרת, לפי זה יש הגיון בהשתמטות מן הצבא. כי זה מעשה פסול לגמרי, וזה בוודאי דוחה כל חובה אזרחית וחוקית. ע"ע פצפיזם.
אבל אם התפיסה היא שזה דבר טוב ומבורך, מהי אפוא ההצדקה של עשיית דין עצמית ולהתעלם מחוסר השוויון שזה יוצר?

יש כאן כמה נושאים לדיון, וכל אחד מדבר על זוית מסויימת.
ההודעה שלי לעיל, לא באה להסביר למה חרדים לא הולכים לצבא, ולמה אינם חייבים בכך. זהו אמנם נידון בפני עצמו, וחשוב לכשעצמו, אבל לא אליו התייחסתי.
הנידון היה: כיצד אפשר מחד גיסא להעריך מעשה כחיובי מאד, ולהכיר על כך טובה עצומה, ומאידך גיסא לחנך לא לעשות כך בשום אופן.
טענה זו חזרה שוב ושוב בדבריו של 'לעולם יהיה אדם'.
על זה באו באשכול כמה וכמה דוגמאות מהחיים, וזו אחת מהן -
הנה מעשה שלכל הדעות הוא מעשה חיובי מאד, וכל מי שמסתייע בעסקן רפואי יכיר לו טובה עצומה, ויחנך גם את ילדיו לכך.
ומאידך גיסא, רבים מהחרדים יחנכו את בנם לא ללכת במסלול הזה, ולא לעשות כך בשום אופן.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 10:16 am

ברור שניתן להכיר טובה למישהו שעושה מעשה התנדבות הירואי, גם מבלי שהמכיר טובה ירצה לעשותו בעצמו. אדרבה, ככל שהוא עצמו לא מסוגל לעשות את המעשה ההוא, כך יגברו בקרבו רגשי הכרת הטוב כלפי האדם שכן רתם את עצמו והקדיש את מרצו לעניין.
אינני סבור שיש מי שמתנגד לכך, אך זה כלל לא הנושא.
הנושא הוא מצב הרבה יותר מורכב לוגית:
הכרת הטוב למעשה מסוים, שהוא גם חובה מוסרית או חוקית, כאשר במקביל המכיר טוב מתכחש באופן מוחלט לחובה ההיא.
בפשוטו של דבר, רק מתוך התנגדות מוחלטת למעשה ההוא ניתן להתכחש לחובה. ההצדקה להיפטר מהחובה לעשות את המעשה הזה צריכה להתנגד לעצם נחיצותו.
לכן, אינך יכול גם להלל ולשבח ולפאר ולרומם את עושה המעשה ולתאר אותו כמעשה טוב ומעולה, ויחד עם זאת לומר שאינך מקבל על עצמך את החובה לעשותו, כי (כאן הדיון נפל).

משל למה הדבר דומה, למי שחושב שהתכלת בימינו היא התכלת של התורה, והוא משבח ומעריך את מי שמטיל תכלת בציציותיו, אבל הוא עצמו אינו עושה זאת. הרי בכך הוא שם שקר בנפשו. אם זו תכלת, וזה מעשה טוב, מדוע אתה ממשיך להרשיע?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' דצמבר 06, 2023 10:26 am

סימנא כתב:
צופה_ומביט כתב:הלו הלו, מי מדבר כאן על הפרת החלטה חוקית. הכל מעוגן בחוק ומוסכם שוב ושוב בכל בחירות דמוקרטיות מחדש.

צא ולמד. אין שום חוק (שבג"צ עדיין לא פסל) שפוטר את הציבור החרדי מגיוס. כיום ממש, כל הצעירים החרדים נחשבים רשמית עריקים.
כפי שתיארתי בתמצות באשכול סמוך, פרשת גיוס החרדים היא זו שמוטטה את היציבות הפוליטית במדינה בשלושים השנים האחרונות (עד שיש רושם שזאת הכוונה העמוקה של מי שפסל את החוקים הללו). אגב, סקרי עומק גם מלמדים שגם תומכי הימין לא היו תומכים בחוק הפטור אילו ידעו שהימין יכול לשלוט בלעדיו.

אבל עזוב את הפורמליסטיקה הזו. כולנו יודעים מה הערך של חוקים שמפרים באופן בוטה את ערך השוויון (זה מה שעומד בבסיס הפסילה של בג"צ). תאר לך חוק שיאפשר רק לחילונים לנסוע בחינם בתחבורה הציבורית.
כך שזה לא מצב תיאורטי מדומיין של צעירים חילונים שמתנדבים מרצונם הטוב - מול צעירים חרדים שמעדיפים להתנדב לעשות דברים אחרים. המצב הוא שיש הסכמה אזרחית, שהיא כנראה הברית החברתית האמיצה ביותר בחברה הישראלית, שהבנים של כולם נותנים 3 שנים יקרות מחייהם לשם ההגנה על חיי כולנו, כאשר יש כאלה שפוטרים את עצמם (באופן חוקי במיוחד ומורכב למדי). יש לך הפרה גסה יותר של חובה אזרחית?

א. ערך השוויון כלל איננו מופיע כערך בעל תוקף מחייב בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. א"ב וחבר מרעיו יצרו חיוב משפטי כזה על בסיס המלה "כבוד" וכדו', ללא כל בסיס בלשון החוק. (הדוגמא מתחב"צ איננה כה דמיונית, כידוע, והערכאות לא פסלו אפליות כאלה כשזה לא התאים להם)
ב. עצם היכולת לבטל חוקים כי הם סותרים חוקי יסוד היא המצאה של הערכאות, ואין בינם לבין כל שודד אחר אלא שינוי השם.
ג. הפטור לבחורי ישיבות הוא בהחלט כן הסכמה דמוקרטית, כי הוא מעוגן בהסכמות קואליצניות, והוא אף היה מעוגן בתקנות (שהן מקור חוקי מחייב) ואח"כ בחקיקת הכנסת.
ד. יש צעירים חילונים שאינם מתגייסים, ורבים יותר מתגייסים לשירות קל שמועיל להם אח"כ באזרחות.
ה. "חובה אזרחית" היא פעמים רבות מלה נרדפת לעריצות השלטון.
(ו. כידוע לכל, אני לא שייך לציבור החרדי. למען הגילוי הנאות, אני כן שרתתי בצה"ל, ויש לי בן אחד שב"ה לומד בישיבה, שלא התגייס ובע"ה גם לא יתגייס, ובן אחד שמשרת עכשיו ב"ה בשירות קרבי (אחרי שנתיים במכינה). אבל האמת איננה תלויה בי או בהשתייכותי הסוציולוגית או ההשקפתית)

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 10:50 am

גם לך אני ממליץ לעזוב את הפורמליסטיקה (אם כי, אם תתעקש נוכל לקיים דיון גם עליה).
השאלה היא לגמרי פשוטה: החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את השוויון, היא חוקית בעיניך או לא?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 11:04 am

סימנא כתב:גם לך אני ממליץ לעזוב את הפורמליסטיקה (אם כי, אם תתעקש נוכל לקיים דיון גם עליה).
השאלה היא לגמרי פשוטה: החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את השוויון, היא חוקית בעיניך או לא?

ענו לך. אין שום קשר בין חוקי לבין ערכי.
אתה מערבב בין פוליטיקה למוסר.
רק א"ב עשה את זה, מתוך אג'נדה אישית פרוגרסיבית, תוך ערבוב נוסף: בין משפט לבין ערכים.

ואם באנו לדבר על ערכים - יש הרבה מאד ערכים לדון עליהם.
תגיד לי: החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את קדושת השבת, היא חוקית בעיניך, או לא?
וכן לגבי החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את המשפחה המסורתית, שמפקירה את בטחון היהודים ועולה בחייהם עבור דאגה לרווחת "הבלתי מעורבים" בעזה, שמאפשרת ומעודדת מצב שבו 95% אחוז מההון נמצא אצל 0.0001 אחוז מהאוכלוסיה [אפילו "שיוויון הזדמנויות" הוא כבר רק כסות עיניים מוכחשת מהמציאות], שמאפשרת הפיכות שלטוניות - רק למי שבצד הנכון, שמאפשרת חופש ביטוי - רק למי שבצד הנכון, וכן הלאה.

אם המדד שלך ל"חוקי" הוא ערכי - מזמן צריכה להיות כאן אנרכיה, ומלחמת הכל בכל, וכל דאלים גבר.

לאמור:
כל קבוצה והערכים שלה. מלדאוג לערכים לא יצא כלום. מה שנשאר לכל קבוצה ערכית הוא לדאוג לעצמה במסגרת החוק הדמוקרטי.
זו הפרקטיקה.
כל השאר הוא שעשועי מחשבה, "חקירעס" בעלמא. מתאימים אולי לפקולטה לפילוסופיה, ושם הם גם יישארו וייגנזו.
לא קשורים [ולא יעילים, ולא רלוונטיים] למציאות המסובכת הנקראת חיים.

בהודעה הבאה אעסוק בלי"נ במישור הערכי, מה היה אמור להיות במדינה אילו כן היו מתחשבים בו.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' דצמבר 06, 2023 11:30 am

צופה_ומביט כתב:
סימנא כתב:גם לך אני ממליץ לעזוב את הפורמליסטיקה (אם כי, אם תתעקש נוכל לקיים דיון גם עליה).

ענו לך. אין שום קשר בין חוקי לבין ערכי.
אתה מערבב בין פוליטיקה למוסר.
רק א"ב עשה את זה, מתוך אג'נדה אישית פרוגרסיבית, תוך ערבוב נוסף: בין משפט לבין ערכים.

ואם באנו לדבר על ערכים - יש הרבה מאד ערכים לדון עליהם.
תגיד לי: החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את קדושת השבת, היא חוקית בעיניך, או לא?
וכן לגבי החלטה חוקית שמפרה ברגל גסה את המשפחה המסורתית, שמפקירה את בטחון היהודים ועולה בחייהם עבור דאגה לרווחת "הבלתי מעורבים" בעזה, שמאפשרת ומעודדת מצב שבו 95% אחוז מההון נמצא אצל 0.0001 אחוז מהאוכלוסיה [אפילו "שיוויון הזדמנויות" הוא כבר רק כסות עיניים מוכחשת מהמציאות], שמאפשרת הפיכות שלטוניות - רק למי שבצד הנכון, שמאפשרת חופש ביטוי - רק למי שבצד הנכון, וכן הלאה.

אם המדד שלך ל"חוקי" הוא ערכי - מזמן צריכה להיות כאן אנרכיה, ומלחמת הכל בכל, וכל דאלים גבר.

לאמור:
כל קבוצה והערכים שלה. מלדאוג לערכים לא יצא כלום. מה שנשאר לכל קבוצה ערכית הוא לדאוג לעצמה במסגרת החוק הדמוקרטי.
זו הפרקטיקה.
כל השאר הוא שעשועי מחשבה, "חקירעס" בעלמא. מתאימים אולי לפקולטה לפילוסופיה, ושם הם גם יישארו וייגנזו.
לא קשורים [ולא יעילים, ולא רלוונטיים] למציאות המסובכת הנקראת חיים.

בהודעה הבאה אעסוק בלי"נ במישור הערכי, מה היה אמור להיות במדינה אילו כן היו מתחשבים בו.

אנא, עסוק גם במישור המעשי: מה היה אמור להיראות במדינה, אילו אנ"ש היו מנהלים אותה...
בני ברק, מודיעין עלית וכל בנותיהן, לשם המשל.
בכל השטחים. לא רק עכברים ותוספות בניה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 11:38 am

לא ניסחתי טוב את כוונתי, בעז"ה יובן כשאכתוב.

עכ"פ, לא חושב שיש לחברה/השקפה החרדית נסיון מעשי בניהול מערכות מדינתיות [בוודאי מודרניות], כי מעולם לא היתה לה ההזדמנות, ולא היה לה ממי ללמוד.
היא תמיד במגננה, במחטפים, ובאופן כללי בחשיבה / צורת חיים גלותית ביסודה.
אם זה יקרה ויבוא - ייקח קצת זמן והדברים יתפקדו.
ובכלל זה סידור סט הערכים ההשקפתי בהתאם.
וכמובן בכוח הס"ד שתהיה אז למדינה שתנוהל על פי תורה, באמת וללא כחל ושרק ואילוצים ולחצים, לשום כיוון.

בזה אני מאמין.
אפשר לחלוק עלי. אפשר לטעון שהדת שלנו לא כ"כ מוצלחת, או שאנחנו אנשים לא מוצלחים.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' דצמבר 06, 2023 11:54 am

מכיוון שבס"ד חיברתי ספר על ניהול מדינה לאור התורה, יורשה לי לומר שבהחלט הדבר אפשרי וישים.
ובכל מקרה נכב"ב
viewtopic.php?f=51&t=35152&hilit=%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%AA+%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA#p384005
viewtopic.php?f=51&t=31458&hilit=%D7%9E%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%AA+%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA#p333735

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' דצמבר 06, 2023 11:56 am

בוודאי.
ליתר דיוק, כמעט כל החלטה שלטונית שהיא, בעצם היותה החלטה כופה, או שמפרה את השוויון או שמזיקה בדרך כל שהיא (או בכו"כ דרכים), וכתבתי על זה בס"ד בספרי.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 12:00 pm

הדיון נגרר שוב ושוב לעניין למה חרדים לא מתגייסים, והרב סימנא [ולדעתי רק הוא] מציג אותו בצורה שמצדיקה התייחסות, ואני אתייחס לטיעון שלו, שוב, מהמקום שהוא לדעתי הנושא היחיד כאן: המורכבות [שחייבת להיות] של ההשקפה החרדית.
ואבחר הסבר מכיווּן שבדווקא אינו חרדי כלל. וחלקים ממנו יתכן שאינם מתאימים לחברה החרדית.
עוד אוסיף, שהיות שאני משתמש בנושא הזה רק כדוגמה לנושא העיקרי מבחינתי כנ"ל, לכן אני לא מתכוון להציג הסבר שיתאים לכל שנות קיומה של המדינה, וכפי שכבר הובא כאן, היחס לצבא ולמדינה בכלל השתנה במשך השנים. אני מתייחס למצב של עכשיו, שכלפיו אנו נשאלים בהווה. [יכול להיות שכן ניתן לגזור מזה תשובה גם למצבים אחרים].
וכל ההסבר הזה לא מתכוון לענות על השאלה למה חרדים לא מתגייסים, אלא להמחיש את המורכבות של ההשקפה-יחס החרדית.

להלן הדברים, בקיצור המוכרח:

א. הרב יונתן זקס זצ"ל לכל הדעות היה נאור מאד, מלומד מאד, ליברל והומני מאד, ומסור בכל לבו לרעיון החברה האנושית.
כמובן שאי אפשר כאן לעסוק בהרחבה, ובאמת ממליץ לקרוא את ספריו, אבל כנקודות [שהרוצה להבינן על בוריין יפנה למקורות שאציין] -
בספריו "אחריות" ו"מוסריות" [וגם "לכבוד השוני" העוסק בגלובליזציה] מראה הרב זקס כיצד:
החל משנות הששים [כתהליך הקצנה של ערכים קודמים, שבתורו התרחש שלב אחרי שלב] החילוניות מצעידה את האדם/החברה/המדינה אל תהום של ממש.
[אובדן המוסריות, אינדיבידואליזם קיצוני, שוק ומדינה שכבשו את התחומים של משפחה וחברה במיקור חוץ: התוצאות: דיכאון, אלימות, שחיתות, פופוליזם, אובדן האמון, יאוש. במקביל: חורבן הפלנטה וסיכון קיומי לאנושות. כתבתי על קצה המזלג ממש, יש עוד הרבה בכמות ובאיכות, עיי"ש].
אין בסיס למדינה בלי חברה, ואין בסיס לחברה בלי קהילות, וקשה מאד ליצור קהילות בלי דת.
אין בסיס לחברה בלי מוסריות, ואין מוסריות בלי קהילה, וקשה מאד ליצור קהילות בלי דת.
יתירה מזו: לכל הערכים הליברליים אין שום מקור ותוקף בלי הדת.
אפילו תפיסת ה"מדינה" בעצמה, ה"אמנה החברתית" - נתפסת כיום, כתוצאה מהשינוי התרבותי הנ"ל, במושגים חוזיים ולא בריתיים, בתפיסה הצרפתית ולא האנגלו-אמריקאית, והיא בעצמה תורמת לחורבן הזה.
המסקנה שלו בשני הספרים האלה, היא החובה לטפח ולהחזיר את הקהילה, המשפחה, החברה, ולפחות ההצעה שלו היא לעשות את זה על בסיס דתי, ובפירוש לקחת צעד אחורה במישור הערכי, לכיוון הערכים המסורתיים. וכך לכונן חברה של ברית, ופוליטיקה של תקוה, שרק היא יכולה לקיים מדינה וציווליזציה, ולהציל את כדור הארץ.
מכאן קודם כל הערך העצום של הדת - ושל חברה וקהילה דתית - לעצם קיומה של חברה ומדינה. באופן שבעולם העכשווי שמתאר הרב זקס - אי אפשר לטעון שעצם קיומה של קהילה דתית אינו תורם תרומה מכרעת לחברה וממילא למדינה.

ב. הרב זקס מכוון כמובן לקהילה שבונה חברה שבונה מדינה, ושותפה מליאה.
אבל - הרב זקס מדבר אל מדינות בעלות רקע דתי, יהודי או נוצרי או מוסלמי או אחר, גם אם יש בהן הפרדת דת ממדינה, אבל התודעה של האנשים היא דתית ביסודה, או יונקת מערכים דתיים של העבר.
הוא מציע לאמץ ערכים דתיים, וחשיבה דתית [כתבתי בהפשטה, ועיי"ש].
מדינה שמגדירה עצמה להדיא כחילונית, ומנתקת את עצמה להדיא מהדת ומהערכים הנ"ל, מדינה שמתערבת בתחומי החברה וכופה בצורה מערכתית ערכים פרוגרסיביים - וממילא מחריבה את עצמה - אני לא חושב שלרב זקס יש פתרון בשבילה.

ג. בתוך מדינה כזו חיה קהילה, חברה, דתית. שמנסה לבנות את מה שהרב זקס מציע, לפחות בתוך עצמה.
היא מאמינה בכל לב בסט ערכים, שלדעתה הוא הכי טוב לחברה ולמדינה, אילו יאמצו אותו.
סט הערכים הזה [ביסודו] אינו המצאה, אלא הוא הכי ותיק במערב, ויונק ממציאות היסטורית, שהמדינה עצמה בנויה עליה, [וכאמור, אף ערכי המדינה יצאו ממנו, ובלעדיו אין להם תוקף].
הקהילה הזו לא יכולה להזדהות עם המדינה וערכיה, היא לא יכולה לשתף פעולה עם המערכת הזו, [ראה הרחבה בזה להלן אות ה]
לדעתה - וזה מוכח מחקרית - המדינה הולכת בדרך שמחריבה את עצמה, ודורסת כל הצעה ערכית אחרת, והלוואי שהקהילה הזו תציל את עצמה מאותו החורבן. עבור כך עליה לבודד את עצמה לע"ע מהמדינה.
ובכלל זה מהצבא, שכן [בין השאר] הוא משמש ככלי חינוך לערכי המדינה, ומושלטים בו בפועל אותם ערכים פרוגרסיביים, שגם הורסים את הצבא ואת בטחון המדינה.
ומאידך אין לקהילה הזו מקום אחר טוב יותר לחיות בו [עכ"פ באופן שיהווה סיבה לעבור למדינה אחרת גם אם יש אפשרות חוקית להישאר כאן], ובפרט שהמדינה הזו בנויה היסטורית על המוצא הערכי של אותה הקהילה, וממילא זה מקומה הטבעי.
מה תעשה אותה קהילה?
[לא שונה הרבה מאילו "הסדר העולמי החדש" היה בדרך לחורבן כדור הארץ. אין מקום אחר לחיות בו, אבל אי אפשר לשתף פעולה עם המערכת הזו]

ד. הפתרון המעשי הוא:
כל עוד כללי המשחק הדמוקרטי - שבחלקם נובעים מאותם ערכי המדינה גופא - מאפשרים לקהילה הזו לחיות במדינה בלי להיות שותף למערכותיה העקרוניות - הם יעשו את זה.
אין להם ברירה אחרת [ועכ"פ אין להם סיבה מוצדקת לא לעשות את זה כל עוד הם יכולים, כי אין מקום אחר שמציע אלטרנטיבה טובה יותר בצורה מובהקת שתצדיק את המעבר].
הם לא יפרו שום חוק, הם אפילו ינצלו לטובתם את ערכי המדינה הנ"ל, והם לא יתרמו תרומה אזרחית ממוסדת-מערכתית למדינה שמחריבה בערכים אלה את עצם המושג חברה ואזרחות.
במצב שזה הפתרון המעשי היחיד - והוא נובע בלית ברירה משיקולים ערכיים - הפתרון הזה הוא גם ערכי, בפירוש.
את הקתרזיס הערכי החברתי-אזרחי הם ימצאו בארגונים התנדבותיים שיקימו, שיתנו שירות שווה ואוהב לכל אזרחי המדינה.

ה. כל זה כלפי המדינה כגוף, כמערכת.
כי מערכת מטבעה אין בה אלא את עצמה. היא חסרת פנים ואישיות, היא תפקודית. ממילא: שותפות תפקודית עם מערכת = הזדהות עם המערכת.
אבל לא כך כלפי אנשים פרטיים. [דבר שמוכח בעליל מארגוני החסד ההתנדבותיים הנ"ל].
באדם פרטי יש מעבר להשקפות שלו. יש אישיות, יש פנים, ויש מפגשי חיים פנים אל פנים. יש מערכת יחסים, לא רק תפקוד.
וממילא:
אפשר לחלוק בצורה הכי חריפה על השקפה ליברל-פרוגרסיבית [ועל המערכות שהיא מייצרת], ולהעריך אדם פרטי מבעליה על מידות טובות שיש לו, על כוונות טובות שיש לו לשיטתו, על נאמנותו ויושרתו באם יש לו כאלה, להיות איתו בידידות אישית על רקע חיים משותף, וכל שכן - דבר שבאמת נפרד לגמרי מהשקפות - להכיר לו טובה אם סיכן את חייו כדי להציל את שלי, או תרם כליה לבן משפחתי.

אסכם את המורכבות של ההשקפה הזו:
אמונה שלימה של הקהילה בסט הערכים שלה.
רצון עז לחיות כחלק מחברה ומדינה.
חוסר אפשרות [מוצדק ערכית] לשתף פעולה עם חברה ומדינה שמחריבות את עצמן כי מתנגדות לסט הערכים הנ"ל.
החלטה מודעת לחיות במדינה כזו, כי: א. אין אפשרות אחרת טובה יותר במובהק, ב. אין סיבה מספיקה לא לעשות זאת, כל עוד אפשר.
שימוש מודע בחוקי המדינה ובערכיה כדי לאפשר לקהילה חיים בתוכה.
התנדבות ועשיית חסד עם כלל אזרחי המדינה.
הערכה והכרת הטוב לאנשים במדינה על תכונותיהם ותרומותיהם האישיות.
שמירה על הגחלת הערכית עבור כל העם מתוך תקוה ותפילה אמיתית שיום יבוא ויתברר כמה השמירה הזו היתה חשובה עבור העם כולו.

ע"כ.
כמובן קשה לעבד ולסכם נושאים מורכבים כאלה [שתלויים בהיסטוריה, בפוליטיקה, במשנות ערכיות] לכדי עמדות ברורות מסוכמות בנקודות.
השתדלתי מה שיכולתי עבור הדיון [דהיינו מה שעבורי הוא עיקר הדיון, ועבור הטיעון העיקרי שלי] - כדי שישמש דוגמה, גם אם פרטים בתוכה ניתנים לדיון בעצמם, לויכוחים וחילוקים וכו' [אין בכוונתי להשתתף בכזה, מהסיבות שהזכרתי].
מקוה שיהיה לתועלת.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' דצמבר 06, 2023 12:25 pm

סימנא כתב:ברור שניתן להכיר טובה למישהו שעושה מעשה התנדבות הירואי, גם מבלי שהמכיר טובה ירצה לעשותו בעצמו. אדרבה, ככל שהוא עצמו לא מסוגל לעשות את המעשה ההוא, כך יגברו בקרבו רגשי הכרת הטוב כלפי האדם שכן רתם את עצמו והקדיש את מרצו לעניין.
אינני סבור שיש מי שמתנגד לכך, אך זה כלל לא הנושא.
הנושא הוא מצב הרבה יותר מורכב לוגית:
הכרת הטוב למעשה מסוים, שהוא גם חובה מוסרית או חוקית, כאשר במקביל המכיר טוב מתכחש באופן מוחלט לחובה ההיא.
בפשוטו של דבר, רק מתוך התנגדות מוחלטת למעשה ההוא ניתן להתכחש לחובה. ההצדקה להיפטר מהחובה לעשות את המעשה הזה צריכה להתנגד לעצם נחיצותו.
לכן, אינך יכול גם להלל ולשבח ולפאר ולרומם את עושה המעשה ולתאר אותו כמעשה טוב ומעולה, ויחד עם זאת לומר שאינך מקבל על עצמך את החובה לעשותו, כי (כאן הדיון נפל).

משל למה הדבר דומה, למי שחושב שהתכלת בימינו היא התכלת של התורה, והוא משבח ומעריך את מי שמטיל תכלת בציציותיו, אבל הוא עצמו אינו עושה זאת. הרי בכך הוא שם שקר בנפשו. אם זו תכלת, וזה מעשה טוב, מדוע אתה ממשיך להרשיע?

הנחת היסוד שלך היא, שאם זו חובה, אין דרך ליפטר ממנה אלא אם כן מתכחשים לעצם החובה.
ולא היא.
הנה בציונות הדתית, סוברים שהגיוס חובה, ובכל אופן דעת רוב ככל הרבנים שאין לבנות לשרת בצה"ל. מה עם החובה?

אולי נגדיר זאת כך:
יש ערכים, ויש סולם ערכים.
בכל חיינו יש התנגשות בין ערכים לערכים, והאדם צריך תמיד להכריע מה דוחה את מה. תורה, תפילה, חסד, משפחה, וכו' וכו'.
כל אחד שישקיע בערך אחד יותר מדי, בדרך כלל זה על חשבון ערך אחר.
האם מי שהשקיע ראשו ורובו לתקופה ארוכה בשיקום משפחה אחרת, ובתוך כדי כך הזניח מאד את משפחתו שלו - האם זה אומר שאין להכיר לו טובה על שיקום המשפחה האחרת? המעשה לכשעצמו הוא מעשה טוב, הערך נכון; הבעיה היא סולם הערכים - על חשבון מה באה ההשקעה בערך 'גמילות חסדים'. בהחלט יכירו לו טובה על מה שעשה, למרות שיסברו שהוא טועה בסולם הערכים.

רוב רובו של הציבור החרדי אינו מתכחש לעצם הערך והחובה של הצבא; כל הנידון הוא סולם הערכים.

הנה שאלה ותשובה מהרב דוב ליאור:
שאלה:
דעתו של הרב שמואל טל שליט"א, המתנגד לעצם השירות בזמן שהנהגת המדינה נלחמת בכל הקדוש והיקר לעם ישראל, ידועה. ישנם הרבה רבנים שמסכימים איתו, אבל מפחדים לומר את זה.
שאלתי היא, לדעתם של הרבנים החולקים עליו וסבורים כי למרות זאת, ישנה מצווה להתגייס לצבא.
האם ישנם קווים אדומים שאם הם ייחצו, לא תהיה מצווה להתגייס לצבא עד שהדברים יבואו לידי תיקון?
תשובה
אם אי אפשר לשרת בצבא, אין כשרות, אין שבת, אין צניעות- אז פשוט אי אפשר, זו כפייה נגד הדת.
אך היום המצב הוא לא כך, נכון שיש קשיים, אך עדיין. אבל אם יגייסו חיילים במטרה מוצהרת לגרש ישובים - אז זה משהו אחר. כל עוד המצב הוא לא כזה, יש מצווה להתגייס ולעזור בהצלת ישראל.

אז זו דעת הרב ליאור. אבל רבני החרדים סבורים שהקו האדום נחצה מזמן (או ליתר דיוק: כל צורת הצבא הוא 'קו אדום' אחד גדול), ואין הדברים ברי תיקון.
האם זה אומר שהערך של הצבא שלכשעצמו הוא דבר פסול? לא. ואנו מכירים טובה על ערך הצבא לכשעצמו. הבעיה היא: עם מה זה מתנגש.
אתה ואחרים כאן סבורים שאם היו רוצים, היו יכולים לסדר שלא תהיה התנגשות; אבל אחרים סבורים שאין דרך כזו.

כאן יש תיאור מהרב אליעזר מלמד:
המציאות מורכבת
המציאות בצה"ל אכן מורכבת. מצד אחד אחוז הדתיים בצבא גדל, והם כבר לא מתביישים בכיפה שלראשם. כמעט ואין מטבחים שלא נשמרת בהם הכשרות. רוב המפקדים מודעים לצורך להקצות זמן לתפילות, ולכן אין כמעט עימותים על כך. אך מנגד, הצבא החל לשלב בנות ביחידות הקרביות, ועם המתירנות הגוברת בקרב הציבור החילוני, האווירה בצבא נעשית הרבה פחות צנועה, ולא מתאימה לאורח החיים היהודי, ואף התודעה הכללית בצבא התרחקה ממחויבות בסיסית להיותו של צה"ל צבא יהודי.
בפועל, עבור בעלי הדרישות הדתיות המתונות נעשה השירות בצה"ל נוח יותר, אבל לציבור התורני הסביבה הרוחנית-תרבותית קשה יותר.

מצבו של הציבור הדתי בצבא
אם לפני 50 שנה רוב הצעירים הדתיים עזבו את הדת, לרובם זה קרה תחת הלחץ החברתי בצבא. בתהליך הדרגתי החינוך הדתי השתפר, הוקמו מכינות קדם צבאיות שמכינות את הצעירים להתמודדויות הצפויות להם בצבא, מספר הדתיים בצבא גדל, ישנם יותר קצינים דתיים שמבינים את החייל הדתי, וכך בפועל, עזיבת הדת פחתה. הנתונים הללו משמחים.
אולם גם כיום, יותר מעשרים אחוז מבוגרי החינוך הדתי מורידים את הכיפה במסגרת הצבא ומפסיקים לשמור שבת, משום שגם לאחר השיפור, עדיין קשה לשמור על רמה רוחנית נאותה בצבא. כך אנו מוצאים מפקדים רבים ביחידות הקרביות שהם דתיים לשעבר, ועוד בוגרים רבים של החינוך הדתי שנחלשו מאוד מבחינה דתית. מקצתם מגיעים אחר הצבא לשנת שיקום בישיבה או מכינה. רובם ממשיכים הלאה.
אי אפשר לתלות בשירות הצבאי את הסיבה היחידה לעזיבת הדת, אבל הוא בהחלט מעצים ומאיץ את תהליכי החילון.
בעיני בני הציבור הדתי הרגיל, שמתייחס לעזיבת הדת של חלק מהילדים כעובדת חיים שאין אפשרות לשנותה - שכן זהו המס שמוכרחים לשלם על ההחלטה להיות שותפים בחברה הישראלית - מציאות מצערת זו היא נסבלת.

הציבור התורני
אבל בעיני אלה שהתורה והמצוות הם מרכז הווייתם, עזיבה של כעשרים אחוז מהילדים את דרך התורה והמצוות היא בלתי נסבלת.
הפסוק שאמר השם על אברהם אבינו וזרעו (בראשית יח, יט): "למען אשר יצווה את בניו ואת ביתו אחריו ושמרו דרך השם לעשות צדקה ומשפט", יוצר מחויבות אין קץ להנחיל את המורשת.
לכן יש רבים שמוותרים על המצווה לשרת בצבא ומעדיפים חינוך חרדי, ששולל גיוס לצבא ומונע את בוגריו מניסיון קשה. כמחצית מילדי החינוך החרדי כיום הם בנים או נכדים של בוגרי החינוך הדתי-לאומי. ויש שמנסים לחנך באופן התורני השלם, שכולל גם גיוס לצבא, תוך חריקת שיניים ומאמץ עילאי לשמור על כל המצוות בתוך מסגרת קשה מבחינה רוחנית.

ישעיהו לוריא

הודעהעל ידי ישעיהו לוריא » ד' דצמבר 06, 2023 12:39 pm

אני חושב שהשירות הצבאי כיום, בעידן ההפקרות, ההשחתה המוסרית והאינטרנט על שלל סכנותיו (להבדיל מעידן האידיאלים),
הוא 'הזדמנות' לפרוק עול. לא סיבה ולא גורם. בטח לא המרכזי.

הצבא מאיץ את תהליכי החילון החיצוניים, שברור שיש להם השפעה גדולה, אבל לא את מאיץ את החשיבה ואת הדעות לחילוניות.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' דצמבר 06, 2023 1:41 pm

כדאי לציין נקודה חשובה, שרוב הכותבים כאן לא שמים לב אליה באופן טבעי, אולם היא קיימת -

בצבא עצמו יש חלקים שונים. יש קרביים ויש שלא. וכו' וכו'.

הזדמן לי פעם לנסוע עם מונית ושמעתי את הנהג מדבר עם בנו בטלפון על מישהו שמשרת עתה בצבא. הבן כנראה זלזל בו מחמת שאינו קרבי, והנהג-האב גער בו במלים קשות.

באופן טבעי, יש וצריכה להיות הערכה מיוחדת לקרביים שמוסרים את נפשם ונמצאים בסכנת חיים ה"י.

מצד שני, יש הרבה שאינם קרביים אך מועילים לצבא פי כמה וכמה בענינים של מודיעין וכדומה.

הווי אומר, גם הצבא גופא אינו חד גווני אלא יש בו מורכבות, ויש שיחנכו את בניהם להיות קרביים בדוקא וכו' וכו'. ודון מינה.

חברא

הודעהעל ידי חברא » ד' דצמבר 06, 2023 2:14 pm

על 'כללי המשחק' של הדמוקרטיה, והציבור החרדי:
viewtopic.php?p=129908#p129908
viewtopic.php?p=196182#p196182

שום בעל בכי

הודעהעל ידי שום בעל בכי » ד' דצמבר 06, 2023 2:22 pm

להמחשת (חלק מ)הדיון, מה באמת דעת הרב גולדווסר וכד' כלפי הכרת הטוב לחיילות? חיילת שהתנדבה מרצונה הטוב לשרת בקרבי, שירות נצרך ומועיל. יהרג ואל יעבור לדעת החזו"א. אבל בכל זאת, אולי יש מצב להכרת הטוב. [זאת לא הודעה צינית, ולא באתי להשוות כמובן. רק להמחיש את המורכבות].

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 2:23 pm

חברא כתב:על 'כללי המשחק' של הדמוקרטיה, והציבור החרדי:
viewtopic.php?p=129908#p129908
viewtopic.php?p=196182#p196182

וכאן:
viewtopic.php?p=815261#p815261

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' דצמבר 06, 2023 2:26 pm

דרומי כתב:כדאי לציין נקודה חשובה, שרוב הכותבים כאן לא שמים לב אליה באופן טבעי, אולם היא קיימת -

בצבא עצמו יש חלקים שונים. יש קרביים ויש שלא. וכו' וכו'.

הזדמן לי פעם לנסוע עם מונית ושמעתי את הנהג מדבר עם בנו בטלפון על מישהו שמשרת עתה בצבא. הבן כנראה זלזל בו מחמת שאינו קרבי, והנהג-האב גער בו במלים קשות.

באופן טבעי, יש וצריכה להיות הערכה מיוחדת לקרביים שמוסרים את נפשם ונמצאים בסכנת חיים ה"י.

מצד שני, יש הרבה שאינם קרביים אך מועילים לצבא פי כמה וכמה בענינים של מודיעין וכדומה.

הווי אומר, גם הצבא גופא אינו חד גווני אלא יש בו מורכבות, ויש שיחנכו את בניהם להיות קרביים בדוקא וכו' וכו'. ודון מינה.

זו באמת נקודה אחרת.
יש מי שייקח אותה לכיוון השאלה לחרדים מדוע אינם מתגייסים כתומכי לחימה או ספונים בחדרי מחשבים מבודדים, וכיו"ב, ויש מי שיטען שאם שדרן בגלי צה"ל / כתב עיתון במחנה / חבר בלהקה צבאית נחשב "ממלא חובה אזרחית" וממלא את חובתו ל"שירות צבאי" והגנה על המולדת/האזרחים - אז כל הדיון משתנה מעיקרא.
התשובה לשני הכיוונים מן הסתם היא: ההתייחסות למערכת כמערכת.

אני עכ"פ לא התייחסתי לכל החילוקים האלה, כי כאמור מבחינתי לא זה הדיון כאן בכלל.
אם כבר אז הכי קרוב מבחינתי זו הנקודה של הכרת הטוב לחיילי צה"ל [למרות אי-השירות שלנו].
העיקר מבחינתי [והוא התעורר דרך הדרשה הידועה ונסיונות ההגנה עליה כאן]:
ההכרח הגמור בהשקפה חרדית "שמנה", מורכבת, מפורטת, ולא "רזה", שטוחה צרה וחד ממדית.
כי המציאות מורכבת,
וההשקפה היא השקפת חיים ממשיים בתוך מציאות ממשית, ולא חקירה/הגדרה מופשטת באוירא דעלמא.

וכתוצאה מכך:
ההכרח בקיומה של "פירמידת הנהגה" רבנית, שכוללת בתוכה מתחת לגדולי ישראל את ה"רבנים הקטנים" שיעבירו לעם בצורה פרטנית [כל אחד לציבור שהוא מופקד עליו] משנה רחבה, מורכבת, מנומקת ובהירה. [מיושבת ומיישבת על הנפש והדעת, עם כל הזמן וההרחבה שנצרכים לזה כפי שתתבע המציאות].
כעין המערך שהקים משה רבינו בעצת יתרו. כי בלי זה: נבול תיבול גם אתה גם העם וכו' היל"ת.
שזה כבר נושא לאשכול אחר, שספק אם יש טעם לפתוח אותו.

אולי אנצל הודעה זו כדי לתת עוד דוגמה:
עצם נושא האמונה.
יסודו מאד "צר", פסקני, חד. ניתן לסכם אותו בשתי מילים. או בפסוק שמע ישראל [6 מילים].
אבל כמה מלל ודפים וספרים וארונות ספרים נכתבו בנושא הזה -
כדי להוריד אותו אל החיים המורכבים, כדי ליישב אותו על הנפש [כמש"כ רמח"ל בריש ספר דעת תבונות המוקדש לזה], מול "המסיבות המתהפכות בעולם המראות לכאורה היפך זה ח"ו" [רמח"ל שם].
בכל פרט ופרט: תפילה, תשובה, בחירה, השתדלות, יסורים, על כל צעד ופרט ממש מהחיים והנפש - צריכה האמונה קירוב ויישוב, "הלבשה" נקרא לזה, ושם אין מנוס מהרחבה, מפירוט, מהתאמה, ממורכבות.
הכל מתחיל מ- וחוזר אל הקביעה הפשוטה: יש בורא משגיח מנהל ופועל אחד טוב ומיטיב.
אבל הקביעה החדה הזו גופא צריכה יישוב [להושיב אותה היטב] כאשר היא מולבשת על המציאות, באופן שאינו "גזירת הכתוב" אלא כאשר "מאמנת אני ודאי מפני חובת הדת, אבל הייתי חפצה לסבור בהם סברא שאשקוט בה" [רמח"ל שם].
אחרת יש מול העיניים תמונה אחת - ובמוח שוכנת קביעה מופשטת שניה, ואינם מלובשים זו בזו.
אלה חיים שביסודם סתירה עמוקה [גם אם מודחקת מההכרה], ומלבד התוצאות של מצב זה גופא, הנה גם אין לדעת מי מהשנים ינצח והיכן ועד כמה ולאיזה משך זמן.

והמציאות מראה, שמעולם לא חיבר איש ספר בדברים האלה אם הצורך לא התעורר מלמטה, מהשטח. מבעיה בוערת. שהראתה שמה שהיה מספיק מקודם - לא מספיק עכשיו.
כאשר בלי ה"סברה שאשקוט בה" - אין שקט, ויש רעש וסערה, ודברים חשובים ויקרים מתמוטטים.

אני לא מביא את זה רק כדוגמה של דון מינה ואוקי באתרה - אלא שהיא היא! הם הם הדברים!
ההשקפה החרדית ביסודה היא אמונה, והיא נובעת מהאמונה.
ואם ב"אמא" כך - ב"בת" עאכו"כ.

ובכן, יכול יהודי לשמוע דרשה קצרה מאחד מגדולי הדור, בה הוא כרום ערכו מציב את היסודות הפשוטים בצורה חיה וכה מוחשית ופשוטה, ומחדיר בשומעים את היסוד כאמת מוחלטת, בעצם התוקף והבהירות החושית שבה הוא אומר את הדברים.
ולאחר מכן ישב אותו יהודי עם מורו ורבו האישי הקרוב, מתלמידיו של אותו גדול [או שלא], שהוא יישב על לבו את הנקודות הפרטניות שצריכות אצלו יישוב בהתאמת היסודות המוחלטים לחייו ולמציאות.

בדיוק כשם שזה נכון לגבי האמונה, [או התורה, לצורך העניין. כמה וכמה רואים בספרים למשל תשובות של מילים בודדות שענה/פסק הגרח"ק לשאלת מישהו, ואח"כ כמה עמודים לבאר דבריו ולסדר את השיטות לאור זה וכו'] - כך בדיוק לגבי ההשקפה.
אין שום חילוק, ולמה שיהיה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 06, 2023 2:28 pm

צופה_ומביט כתב:אגב מורכבות וכו' והאופן בו דברים מתנהלים אצל החרדים, כתוצאה משיקולי-על השקפתיים על גבי מציאות נתונה,
אביא דוגמה "ממקום שבאנו" [יותר נכון "מקום שבו אנו", תרתי משמע: הפורום, והאשכול]:

תראה איזה מוזרים אנחנו, החרדים.
אשכול ותיק שעוסק ב"הכרת הטוב לחיילי צה"ל", נמחק עקב כמה הודעות מוגזמות לגבי הגרי"ב, או גם בגלל נפיצות הנושא, ועדיין מחוק.
ומאז פשוט עברו הדיונים ההם לשלושה אשכולות אחרים, קשורים פחות ופחות לנושא המדובר [ואסדרם לפי הקשר מלמעלה למטה]:
א. מה אומרים לילדים על חיילי צה"ל [פלא שעומד על תילו אחרי שאשכול הכרת הטוב לחיילי צה"ל מחוק]
ב. דברי חיזוק מגדולי ישראל על המצב הקשה [חיוך גדול עולה על פניי]
ג. כנס אחוות התורה - רשמים [אני לא מסוגל לא לצחוק כשאני כותב את זה]
באשכולות הללו מתנהלים הדיונים ברמה, תוך התייחסויות מפורשות וברורות לדברי הגרי"ב לכאן ולכאן.
לאמור:
אין בעיה, תדונו כמה שאתם רוצים, אבל הכל בסוג של "שושו" כזה, לא "להדיא", ולא תחת הכותרת "הכרת הטוב לחיילי צה"ל" המפרשת על מה הדיון.

זה מה שנקרא "חתרו מחתרת, פרצו ויעבורו"...

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 3:02 pm

צופה_ומביט כתב:אני מניח או שלא קראת את דברי הרב צוריאל והרב מלמד הנ"ל, או שאתה מתעלם מהם.
אז בהצלחה עם זה, אבל אחרי דבריהם לא חושב שנותר עוד צורך להסביר משהו כלפי הטיעונים שלך.
כל טוב ויום נעים ופורה.

קראתי את הדברים, ואני לא מתעלם מהם.
כתבתי כאן כמה פעמים, אם השאלה הייתה על יחידים האם ללכת לצבא, אז התשובה שיש בצבא סכנות רוחניות היא אכן תשובה טובה.
אבל כציבור אנחנו יכולים לדרוש הקמת מסגרות שאין בהם סכנה רוחנית, בוודאי לא הסכנות אותם מזכירים הרבנים במאמר שצירפת.

אני לגמרי מסכים איתך שהמציאות מורכבת, לא על זה הוויכוח, הטענה כלפי שאני לא מבין מורכבות לא מוצדקת.
אני רק חושב, שכדי להבין את ההתנהגות שלנו בסוגיית הגיוס צריך להוסיף בתוך אותה מורכבות את הרכיב שאומר: צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו.
כי ללא הרכיב הזה, מי שמרגיש שישיבתו בארץ היא דבר בעל משמעות ושהמלחמה של הערבים היא נגדו, אז למרות המורכבות והבעיות, כל אדם היה רוצה לצאת ולהגן על עצמו. ולא לתת לאחרים למות למענו בשדה הקרב.
ואת הסכנות הרוחניות היינו עושים כל מאמץ לפתור.
המחויבות של אדם לדאוג על חייו, היא מחויבות טוטאלית, כמו המחויבות של אדם לפרנס את עצמו ומשפחתו. אדם לא יכול לגנוב, או לומר לילדים שלו "היום אין ארוחת ערב, וגם מחר לא תהיה", בגלל שבמקום העבודה יש סכנות רוחניות. אם יש סכנות צריך למצוא פתרונות.
אדם לא יכול להטיל את התפקיד להילחם על חייו בשדה הקרב על מישהו אחר, בוודאי לא כשזה ציבור שלם.
אלא אם כן הוא אומר: זו לא המלחמה שלי, נקלעתי פה למלחמה בין המדינה הציונית לבין הערבים.

זה לא אומר השקפה צרה, אני מסכים שיש הרבה מורכבות במציאות הזו. ואני מסכים שצריכה להיות הכרת הטוב, אבל זו צריכה להיות הכרת הטוב מסויגת מאוד.
ולכן זה מאוד קשור לנושא.
נערך לאחרונה על ידי לעולם יהיה אדם ב ד' דצמבר 06, 2023 3:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 06, 2023 3:13 pm

מצד אחד, יש באשכול הזה מאסה נכבדת של דברים הזויים להפליא...
מצד שני, יש כאן גם הרבה חומר מעניין ולא מעט דברי טעם.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 3:27 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
צופה_ומביט כתב:אני מניח או שלא קראת את דברי הרב צוריאל והרב מלמד הנ"ל, או שאתה מתעלם מהם.
כל טוב ויום נעים ופורה.

קראתי את הדברים, ואני לא מתעלם מהם.
כתבתי כאן כמה פעמים, אם השאלה הייתה על יחידים האם ללכת לצבא, אז התשובה שיש בצבא סכנות רוחניות היא אכן תשובה טובה.
אבל כציבור אנחנו יכולים לדרוש הקמת מסגרות שאין בהם סכנה רוחנית, בוודאי לא הסכנות אותם מזכירים הרבנים במאמר שצירפת.

אני לגמרי מסכים איתך שהמציאות מורכבת, לא על זה הוויכוח, הטענה כלפי שאני לא מבין מורכבות לא מוצדקת.
אני רק חושב, שכדי להבין את ההתנהגות שלנו בסוגיית הגיוס צריך להוסיף בתוך אותה מורכבות את הרכיב שאומר: צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו.
כי ללא הרכיב הזה, מי שמרגיש שישיבתו בארץ היא דבר בעל משמעות ושהמלחמה של הערבים היא נגדו, אז למרות המורכבות והבעיות, כל אדם היה רוצה לצאת ולהגן על עצמו. ולא לתת לאחרים למות למענו בשדה הקרב.
ואת הסכנות הרוחניות היינו עושים כל מאמץ לפתור.
המחויבות של אדם לדאוג על חייו, היא מחויבות טוטאלית, כמו המחויבות של אדם לפרנס את עצמו ומשפחתו. אדם לא יכול לגנוב, או לומר לילדים שלו "היום אין ארוחת ערב, וגם מחר לא תהיה", בגלל שבמקום העבודה יש סכנות רוחניות. אם יש סכנות צריך למצוא פתרונות.
אדם לא יכול להטיל את התפקיד להילחם על חייו בשדה הקרב על מישהו אחר, בוודאי לא כשזה ציבור שלם.
אלא אם כן הוא אומר: זו לא המלחמה שלי, נקלעתי פה למלחמה בין המדינה הציונית לבין הערבים.

זה לא אומר השקפה צרה, אני מסכים שיש הרבה מורכבות במציאות הזו. ואני מסכים שצריכה להיות הכרת הטוב, אבל זו צריכה להיות הכרת הטוב מסויגת מאוד.
ולכן זה מאוד קשור לנושא.

לא אוסיף להתווכח איתך במה שכבר הוסבר כאן אין ספור פעמים, באמת שאין שום טעם

אבל פליאה דעת ממני נשגבה, שאם כדבריך, אז למה אתה חושב שהטיעון הילדותי "צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו", אמור לעזור משהו, ודווקא הוא יפתור את הבעיה שכל כך מציקה לך, כשכל תינוק אפילו דלא חכים וטיפש יודע שלא משנה איך ולמה הגענו למצב הזה, ומי אשם בו, אבל לעת הזאת יש כאן המון צמא דם שמעונין להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים כפשוטו, ועל אף "נסיונות ההצלה ההירואים" של אנשי נט"ק בהפגנות עם המרצחים כדי להסביר להם כמובן שצריך להפריד בין יהודים לציונים, משום מה את אותם רוצחים זה לא שכנע.
וגם האופציה של להגר לחו"ל, לא ממש קיימת, ביחוד כלפי הציבור החרדי הלא עובד, שמדינות העולם לא עומדות בתור כדי להעניק לו אזרחות [בשונה מלאותם הייטיסקים רשעים מת"א].

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 3:40 pm

יהושפט כתב:אבל פליאה דעת ממני נשגבה, שאם כדבריך, אז למה אתה חושב שהטיעון הילדותי "צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו", אמור לעזור משהו, ודווקא הוא יפתור את הבעיה שכל כך מציקה לך, כשכל תינוק אפילו דלא חכים וטיפש יודע שלא משנה איך ולמה הגענו למצב הזה, ומי אשם בו, אבל לעת הזאת יש כאן המון צמא דם שמעונין להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים כפשוטו, ועל אף "נסיונות ההצלה ההירואים" של אנשי נט"ק בהפגנות עם המרצחים כדי להסביר להם כמובן שצריך להפריד בין יהודים לציונים, משום מה את אותם רוצחים זה לא שכנע.
וגם האופציה של להגר לחו"ל, לא ממש קיימת, ביחוד כלפי הציבור החרדי הלא עובד, שמדינות העולם לא עומדות בתור כדי להעניק לו אזרחות [בשונה מלאותם הייטיסקים רשעים מת"א].

ההמון צמא הדם נלחם כנגד הציונים, ואותנו הוא ראוה כחלק מהם, לכן מעוניין להרגו גם אותנו, כידוע באיראן חיים יהודים והשלטון לא פוגע בהם.
אין לי פתרון למצב שנוצר בו הערבים רואים בנו חלק מהציונים, אבל זה לא עדיין לא גורם לכך שאני רואה במלחמה הזו מלחמה שלי.
אגב, בדקת האם מדינות העולם רוצות לקלוט אותנו? ניסית?
מהניסוח שלך לגבי ציבור עובד או לא עובד אני מניח שאתה מדבר על מדינות כמו קנדה וארה"ב, ששם חלק מכללי ההגירה זה עבודה במקצועות מסוימים, אבל יש הרבה מאוד מדינות בעולם.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' דצמבר 06, 2023 4:08 pm

יהושפט כתב:אבל פליאה דעת ממני נשגבה,

לא הבנתי, וכי לא יותר טוב שיתלמדו האיך 'לעבוד ולהרויח ולחיות' [כדרך רוב אחב"י יושבי ארה"ב, והרבה מאנשים היריאים והשלימים מדקדקים בקלה כבחמורה עובדים ומרויחים בתחום ההייטק ועוד תחומים], משילמדו ללחום מלחמות להרוג וליהרג??

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' דצמבר 06, 2023 5:03 pm

שום בעל בכי כתב:להמחשת (חלק מ)הדיון, מה באמת דעת הרב גולדווסר וכד' כלפי הכרת הטוב לחיילות? חיילת שהתנדבה מרצונה הטוב לשרת בקרבי, שירות נצרך ומועיל. יהרג ואל יעבור לדעת החזו"א. אבל בכל זאת, אולי יש מצב להכרת הטוב. [זאת לא הודעה צינית, ולא באתי להשוות כמובן. רק להמחיש את המורכבות].

למה שיהיה הבדל?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' דצמבר 06, 2023 6:42 pm

לעולם יהיה אדם כתב:אני רק חושב, שכדי להבין את ההתנהגות שלנו בסוגיית הגיוס צריך להוסיף בתוך אותה מורכבות את הרכיב שאומר: צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו.

סתם מתוך סקרנות, אתה מצליח לשכנע את עצמך בטיעון המשונה הזה?

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ד' דצמבר 06, 2023 6:53 pm

צודק הרב לעולם יהא אדם והרב צופה ומביט על כך שהסוגיא הזו מורכבת מאד.
אחד מחלקי התרכובת היא הרי לכאורה אין לנו שייכות במדינת ישראל ולכן אין לנו שייכות עם הצבא. אבל כן יש לנו חלק במדינה ואנחנו נאבקים על כך. למשל, נושא בחירת הרה"ר לישראל שהוא נושא ציוני וממש שייך למדינה העסקים החרדים בוחשים בו לגמרי, שלא נדבר על נושא בחירת הדיינים, אבל הדיינים עוד נאמר שאולי יש לש"ש שיהיה דין תורה כדבעי למרות שהם כפופים לחוקי המדינה, אבל הרה"ר?? כמה דמעות שפך אותו צדיק הגרי"ח זוננפלד בהקמת הרה"ר והיום נציגי החרדים נלחמים על צביון המוסד הזה????
בקשר לנושא שצריך שרי אלפים ושרי מאות, לכאורה זה מה שקורה עכשיו וזה היה צפוי אחרי תקופת מרן הגראי"ל שהיה מדברנא דאומתיה ואולי קצת מרן הגר"ג אבל כהיום הזה ודאי שאין קברניט שמתווה ההשקפה לכולם.
ומאידך, הרבנים משמיעים דעת ברורה השמיעו גם קודם ובשקט פן יבולע להם מלבלרי ההשקפה והם ממשיכים להשמיע בשקט. גם הגרא"מ קירשנבוים דיבר כעת בכנס פנימי למטרות ומשום מה זה דלף לאחד האתרים.
וכאן יש מקום לאלו שרוצים להשמיע קנאות ודומיה שיש להם את הבמה לפניהם...

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 7:11 pm

עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:אני רק חושב, שכדי להבין את ההתנהגות שלנו בסוגיית הגיוס צריך להוסיף בתוך אותה מורכבות את הרכיב שאומר: צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו.

סתם מתוך סקרנות, אתה מצליח לשכנע את עצמך בטיעון המשונה הזה?

אתה חושב שאתה במלחמה בה הערבים רוצים להשמיד אותך, ובה אנשים נהרגים מידי יום כדי להציל אותך, ומאות אלפי אנשים נמצאים כבר שבועות ארוכים רחוקים מביתם וממשפחתם, בקור, בסכנה, באי הודאות, הכל כדי להציל אותך, ואילו אתה נשאר בבית הנעים והחם בקרבת המשפחה.
וכשמבקשים ממך, מתחננים אליך, דורשים ממך, לבוא ולהושיט יד כדי להציל את עצמך בתוך שאר עם ישראל, אתה מסרב בכל תוקף.
ולמה? בגלל שבצבא יש סכנה רוחנית (אני מדבר על בחורים שלא לומדים).
אבל בו בזמן אתה לא נוקף אצבע כדי למצוא פתרונות, כדי להקים מסגרות בצבא, או להקים ארגונים חוץ צבאיים שיתמכו המאמץ המלחמתי, ושלא יהיה בהם סכנות רוחניות.

סתם, מתוך סקרנות, אתה מצליח לשכנע את עצמך בטיעון המשונה הזה?

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 7:46 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:אבל פליאה דעת ממני נשגבה, שאם כדבריך, אז למה אתה חושב שהטיעון הילדותי "צה"ל לא בא להציל חיים אלא להגן על ריבונות המדינה, והמדינה איננה שלנו, איננו מזדהים איתה ומבחינתנו לחיות כאן תחת שלטון ערבי, או לחיות בחו"ל. זו לא המלחמה שלנו", אמור לעזור משהו, ודווקא הוא יפתור את הבעיה שכל כך מציקה לך, כשכל תינוק אפילו דלא חכים וטיפש יודע שלא משנה איך ולמה הגענו למצב הזה, ומי אשם בו, אבל לעת הזאת יש כאן המון צמא דם שמעונין להשמיד להרוג ולאבד את כל היהודים כפשוטו, ועל אף "נסיונות ההצלה ההירואים" של אנשי נט"ק בהפגנות עם המרצחים כדי להסביר להם כמובן שצריך להפריד בין יהודים לציונים, משום מה את אותם רוצחים זה לא שכנע.

ההמון צמא הדם נלחם כנגד הציונים, ואותנו הוא ראוה כחלק מהם, לכן מעוניין להרגו גם אותנו, כידוע באיראן חיים יהודים והשלטון לא פוגע בהם.
אין לי פתרון למצב שנוצר בו הערבים רואים בנו חלק מהציונים, אבל זה לא עדיין לא גורם לכך שאני רואה במלחמה הזו מלחמה שלי.
אגב, בדקת האם מדינות העולם רוצות לקלוט אותנו? ניסית?
מהניסוח שלך לגבי ציבור עובד או לא עובד אני מניח שאתה מדבר על מדינות כמו קנדה וארה"ב, ששם חלק מכללי ההגירה זה עבודה במקצועות מסוימים, אבל יש הרבה מאוד מדינות בעולם.

נו באמת
כרגע רוצים להרוג אותי, אז ברור שמי שמציל אותי עושה מצוה רבה, מה זה משנה למה ההוא רוצה להרוג אותי, נניח שגוי מזהה את ראובן כג'וני שכנו הגוי הגנב והמושחת שדפק אותו ורוצה להרוג אותו, האם מי שמציל אותו לא מקיים מצוה רבה? ונניח שראובן יכול לברוח לארץ אחרת וממגוון סיבות הוא לא עשה את זה, אז אין מצוה?

די ברור שמטרת הטיעונים הללו להגחיך את העמדה החרדית, ולא להסביר אותה, זה בסדר גמור מבחינתי לטעון שהעמדה החרדית היא כזו, אבל בבקשה לומר זאת בפירוש ולא להסתתר מאחורי נסיון "להסביר" את העמדה החרדית.
נערך לאחרונה על ידי יהושפט ב ד' דצמבר 06, 2023 7:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ד' דצמבר 06, 2023 7:48 pm

לעולם יהיה אדם כתב:אתה חושב שאתה במלחמה בה הערבים רוצים להשמיד אותך, ובה אנשים נהרגים מידי יום כדי להציל אותך,

כן. בוודאי! וכי אני נמנה על המשוגעים מחבקי אחמדינג'אד?
לעולם יהיה אדם כתב:ומאות אלפי אנשים נמצאים כבר שבועות ארוכים רחוקים מביתם וממשפחתם, בקור, בסכנה, באי הודאות, הכל כדי להציל אותך, ואילו אתה נשאר בבית הנעים והחם בקרבת המשפחה.

כן. זו המציאות. אמנם לבי איתם ואני מצטער בצערם.
לשם דוגמה, אמש הייתי בחלוקה של משנת יוסף. התחיל לרדת גשם, מה שהופך את העסק לסיוט כידוע ליודעים. הגשם הלך והתחזק, ואני רטנתי בלבי והתפללתי מעומק הלב שייפסק כבר, אבל אז נזכרתי שאמנם אני תחת מים, וזה לא נעים בכלל, אבל אחי החיילים בעזה תחת אש. אני אחזור הביתה לאשתי וילדי רטוב עד לשד עצמותיי רח"ל... אבל הם, לא כולם יחזרו. מרגע שהפציעה בי מחשבה זו, הגשם לא הפריע לי יותר. צחקתי על עצמי, ובכיתי והתפללתי על החיילים.

נ.ב. לא רק אני נשאר בבית. שיעור החיילים הקרביים הוא אחוז קטן מכלל האוכלוסייה.
לעולם יהיה אדם כתב:וכשמבקשים ממך, מתחננים אליך, דורשים ממך, לבוא ולהושיט יד כדי להציל את עצמך בתוך שאר עם ישראל, אתה מסרב בכל תוקף.
ולמה? בגלל שבצבא יש סכנה רוחנית (אני מדבר על בחורים שלא לומדים).

אכן כן. להשתתף בשירות הצבאי פירושו של דבר הוא, למרבה הצער, ויתור על הזהות החרדית, ואיננו יכולים להסכים לכך.
לעולם יהיה אדם כתב:אבל בו בזמן אתה לא נוקף אצבע כדי למצוא פתרונות, כדי להקים מסגרות בצבא, או להקים ארגונים חוץ צבאיים שיתמכו המאמץ המלחמתי, ושלא יהיה בהם סכנות רוחניות.

מזכיר לי מה שסיפר לי חכ"א שהיה בשירות מילואים בזמן מלחמת לבנון הראשונה. הגדוד שלו לא השתתף במלחמה, ומפקד הגדוד אסף את כל הגדוד ונאם לפניהם. הוא סיפר עד כמה השתדל שהגדוד ישתתף במלחמה, והביע את צערו על כך שלא עלה בידו. סיים המספר שאותו מפקד לא הבין שהוא האדם היחיד בגדוד שמיצר על כך...
לעולם יהיה אדם כתב:סתם, מתוך סקרנות, אתה מצליח לשכנע את עצמך בטיעון המשונה הזה?

אני לא צריך לשכנע את עצמי בשום טיעון משונה. זו המציאות.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 7:49 pm

שום בעל בכי כתב:להמחשת (חלק מ)הדיון, מה באמת דעת הרב גולדווסר וכד' כלפי הכרת הטוב לחיילות? חיילת שהתנדבה מרצונה הטוב לשרת בקרבי, שירות נצרך ומועיל. יהרג ואל יעבור לדעת החזו"א. אבל בכל זאת, אולי יש מצב להכרת הטוב. [זאת לא הודעה צינית, ולא באתי להשוות כמובן. רק להמחיש את המורכבות].

נקודה יפה
לא יצא לי אישית להכיר טובה לחיילות, אבל לצערי אחיינית שלי התינוקת ז"ל היתה מאושפזת במחלקה אונקולוגית, ויצא לי לשהות שם לא מעט, וכמצוי בבתי חולים יש שם בנות שירות לאומי שהוא ביהרג ואל יעבור לדעת רבותינו, והן עוזרות שם מאד עם הילדים, ומשום מה לא ראיתי שם איש שלא מכיר להם טובה, כולל משפחות מחוגי הקנאים במא"ש, כנראה שכשנפגשים מקרוב עם מצאות מורכבת, כולם מבינים שהיא מורכבת.

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 8:30 pm

אין בעיה מיוחדת להכיר טובה ואפילו להוקיר אדם שיש בו גם צדדים שליליים, וק"ו שאתה יכול להעריך מעשה טוב של אדם פסול. אתה יכול להעריך חילוני שעושה מעשה טוב, אתה יכול להעריך גנב שעושה חסד.
כאן מדובר בבעיה שונה.
להכיר טובה על מעשה, שאותו גופו אתה מגדיר כפסול.
כגון אם נפל החשמל בשבת, ואחד בא ומדליק בשבילך את האור (נניח שלא תהא בעיה של מעשה שבת).

נ.ב. קראתי מקופיא את דבריו הארוכים של הרב צו"מ, ולצערי עדיין לא הבנתים. לכשאפנה אשנה ואשוב.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 06, 2023 9:01 pm

יהושפט כתב:

נקודה יפה
לא יצא לי אישית להכיר טובה לחיילות, אבל לצערי אחיינית שלי התינוקת ז"ל היתה מאושפזת במחלקה אונקולוגית, ויצא לי לשהות שם לא מעט, וכמצוי בבתי חולים יש שם בנות שירות לאומי שהוא ביהרג ואל יעבור לדעת רבותינו, והן עוזרות שם מאד עם הילדים, ומשום מה לא ראיתי שם איש שלא מכיר להם טובה, כולל משפחות מחוגי הקנאים במא"ש, כנראה שכשנפגשים מקרוב עם מצאות מורכבת, כולם מבינים שהיא מורכבת.

יש להעיר שרבותינו ראו את השירות הלאומי כיהרג בל יעבור, מפני שכוונת המדינה (שגם יצאה אל הפועל אבל אח''כ הפכה לאות מתה) היתה לקבוע את השירות לבנות כחוק חובה, בדומה לשירות צבאי, מה שהיה מוציא את הבנות בעכ"ח מרשות הוריהן לרשות המדינה למשך תקופה קצובה, וזה אביזרייהו דעריות. אמנם כיום, שישנה אפשרות חוקית לכל בת להצהיר שהיא אינה רוצה לשרת מטעמי דת, לכאורה כבר אינו בכלל זה (אם כי עדיין ישנן סכנות שם). הרי אין מי שסובר שהתנדבות של בת מרצון ב"עזר מציון" היא יהרג ולא יעבור).

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 9:04 pm

ברגע שהיא נענית לש"ל, היא מחויבת להשאר שם עד סוף השירות
בכל מקרה, לו יהי כדבריך, איש לא דן שם בשאלה הזו בכלל

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ד' דצמבר 06, 2023 9:06 pm

ברור שאיש לא דן, אבל זאת אוקימתא קלאסית. מה השתנה בין יהרג ואל יעבור דאז לבין הבנות הצנועות והחסודות המשרתות בארגוני החסד? הוי אומר, האפשרות העקרונית שיש להן להיפטר.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 9:15 pm

סימנא כתב:ברור שאיש לא דן, אבל זאת אוקימתא קלאסית. מה השתנה בין יהרג ואל יעבור דאז לבין הבנות הצנועות והחסודות המשרתות בארגוני החסד? הוי אומר, האפשרות העקרונית שיש להן להיפטר.

כדאי לפוש קמעא ממתקפת המסרים והאג'נדות, ולהבין קצת את הנכתב
לא באמת מענין אותי אם יש או אין חילוק בין ש"ל אז והאידנא, ומה ההבדל בין הבנות המתנדבות בעזר מציון לאלו שבש"ל, אתה מוזמן לפתוח על כך אשכול נפרד אם תרצה
דברי נסובו על האנשים הנעזרים מבנות הש"ל באותה מחלקה אומללה, שאיש מהם לא דן בגדי ש"ל האידנא, אלא הכיר טובה להן על עזרתן.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' דצמבר 06, 2023 10:37 pm

יהושפט כתב:נו באמת
כרגע רוצים להרוג אותי, אז ברור שמי שמציל אותי עושה מצוה רבה

הוא לא מציל אותי, הוא מציל את ריבונות מדינת ישראל.
אכן, כתוצאה מכך המלחמה מתרחקת ממני ואני ניצל ממוות, ואני מכיר טובה על כך, אבל כפי שכתבתי זו רמה אחרת של הכרת הטוב.
יהושפט כתב:די ברור שמטרת הטיעונים הללו להגחיך את העמדה החרדית, ולא להסביר אותה, זה בסדר גמור מבחינתי לטעון שהעמדה החרדית היא כזו, אבל בבקשה לומר זאת בפירוש ולא להסתתר מאחורי נסיון "להסביר" את העמדה החרדית

אני ממש לא חושב שהעמדה שאני מציג מגוחכת.
אני רואה את העמדה הזו בעוד סוגיות לא רק בסוגיית הגיוס.
אני לא רוצה להסיט את האשכל לעוד סוגיות, רק אתן כדוגמה, הסלחנות שלנו כלפי העלמת מס.
מי שרואה בעצמו חלק מהסיפור של שיבת עם ישראל לארצו, לא מוכן לסלוח להעלמת מס, כי זה פוגע בכלכלת המדינה. וכלכלה זה הכל, זה בתי חולים זה צבא, זה חינוך.
אבל אצלנו הרבה מאוד אנשים עושים את זה בלי בושה, כי יש לנו סלחנות לזה, כי אנחנו לא רואים בעצמנו חלק מהסיפור, אנחנו מיעוט חרדי בתוך הרוב החילוני.
יש דוגמאות נוספות בכל תחומי החיים.

יכול להיות שבעת שהרבה מאוד יהודים נהרגים וכאשר אנחנו קרובים מאוד לאסון הנורא, אז העמדה הזו קשה לעיכול. אבל בכל מדינה יש מיעוטים שאינם חשים הזדהות עם המדינה, למרות שאם תפרוץ מלחמה גם הם יפגעו.
אנחנו לא חלק מהמדינה, לא חוגגים את יום העצמאות, לא מניפים דגל, והצלחת המדינה איננה מראש מעייננו.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ד' דצמבר 06, 2023 10:44 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יהושפט כתב:נו באמת
כרגע רוצים להרוג אותי, אז ברור שמי שמציל אותי עושה מצוה רבה

הוא לא מציל אותי, הוא מציל את ריבונות מדינת ישראל.
אכן, כתוצאה מכך המלחמה מתרחקת ממני ואני ניצל ממוות, ואני מכיר טובה על כך, אבל כפי שכתבתי זו רמה אחרת של הכרת הטוב.

האיש מציל אותך ממוות ודאי, ועוד מתכוון להציל אותך כי הוא רואה בך אח שלו, כי הוא מאמין בהצלת יהודים, וכי הוא חושב שזו מצוה גדולה, הוא גם מאמין שלעזור למדינת ישראל זו מצוה גדולה וחובתו האזרחית, באיזה עולם מושחת לא מכירים לו טובה מלאה על כך, ועוד מתעקשים על זה?
האמת שעדיף לחיות בכל סתירה פנימית אפשרית, מלהיות מנוול שכזה

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 180 אורחים