מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בדצי"ם למינהם

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
מי שענה

Re: בדצי"ם למינהם

הודעהעל ידי מי שענה » ו' יולי 27, 2018 2:08 am

נריה אור כתב:
דרומי כתב:הרב קראקובער, ייש"כ על דברי החיזוק. אם כנים הדברים נמצאנו למדים שאכן אפשר לסמוך בשקט על כשרות העדה.

איכס!!!
הצניות שלך מזכירה תקופות אפילות בהסטוריה היהודית וכד' הנצי"ב שחורבן ירושלים נגרם בגלל שכ"א חשב שהוא יהודי והשני שמעט הלך בדרך שונה הוא צדוקי או רפורמי..
אתה באמת חושב שהאתיופים אינם יהודין ונעזוב רגע שהרב עובדיה פסק שכן הרי לכו"ע הם עושים גיור לחומרא...
וחוץ מזה שאם אתה חושב שהעדה עשו כן מטעממים הלכתיים אתה באמת תמים כמו שכבר הזכירו כן שעובדי 'העדה' ידועים בשימושם בכוח הזרוע ולהכי אני סמוך ובטוח
שאותם סיקרקים (!)עשו כן מחמת שנאת אחים ולא מחמת אהבת ההלכה.
עתה אני מבין את מאמר חז"ל דור שלא נבנה בו ביהמ"ק כאילו חרב בימיו...
ה' יצילנו מטועים כמוך שהרי אתה תחשוב בליבך "אעפס...מסכן ע"ה חושב שהאתיופים יהודים"..אבל אתה בעצמך יודע שאתה אומר כן לא בגלל שאתה 'מבין' גדול בהלכה
אלא בגלל שאתה ניזון מפולטיקה..
תכתוב את שמך ואת שם אמך ואתפלל עליך לחזרה בתשובה...
הרבה הצלחה
וה"ה למגיב אחריך!!

זה לא בסדר לדבר כך על ה'עדה'.
אגב בייצור יין לא נותנים לאנשים שאינם שומרי שבת לגעת ביין. גם אם הם יהודים, שנו ופירשו או יצאו מפוניבז' המעטירה. אפשר להגדיר את זה כגזענות לגבי נושרים או חילונים, או לומר שעושים את זה כי ניזונים מפוליטיקה.
זה שמרן הרב עובדיה זצ"ל פסק שהם יהודים - מחייב שרבני 'העדה' הולכים לפי פסקיו? גם לחלוק בהלכה (לא השקפה ח"ו ח"ו ) אסור?
ולמה אם הכשר קובע כללים מסוימים שמתאימים לפסקי הלכה של רבותיהם, הם נהיו סיקריקים, מחריבי בית המקדש, ובטוחים שכל העולם חוץ מהם רפורמים?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' יולי 27, 2018 10:41 am

חיימשה כתב:
נריה אור כתב:
חיימשה כתב:הרב נריה יש לי שאלה פשוטה עבורך.
הרי מוסכם שהכשר כמו עד''ח לנדא ורובין מקובלים בפועל על כמעט כולם. דהיינו זה גורם מגביר מכירות יותר מכל גורם אחר.
גם ההכשרים הרי מעוניינים להרחיב את גבולם באופן טבעי.
אם יש לך כזה צד שמבחינת דרישות הכשרות הם דומים לבית יוסף וכדומה, איך אלפי חנויות שמסתפקים בהכשר ב''י, חוג, ודומיהם אינם הופכים את העולם כדי לקבל תעודת הכשר מההכשרים המקובלים על כולם שמוכרים כפול? ומדוע באמת לא יתנו להם?

האמת אומר לך איני יודע מה רמת כשרותו של ב"י והנושא הזה בבירור אצלי.
אבל אני לא יכול לקבוע שבד"ץ ב"י הוא הכשר גרוע בגלל שיש אותו בהרבה מסעדות כמו שאני לא יכול לפסול את העד"ח כי כמעט על כל מוצר יש את ההכשר שלהם, ולהשגיח במפעלים זה לא פחות קשה ממסעדות!!
יתכן שלבד"ץ ב"י יש יותר משאבים או כח אדם ולכן הם יותר זולים..וצ"ע

זה שעל כ"כ הרבה מוצרים יש חותמת של העד"ח זה מובן, כי הביקוש גדול והם עונים על הביקוש, ומובן שהמפעלים מוכנים לשלם את המחיר ולהתאמץ עבור הגדלת המכירות. ע"כ הכל מתאים לכללי הטבע.
אבל זה שכ"כ הרבה מסעדות מוכנות להסתפק בהכשר שמוכר הרבה פחות זה מנוגד לכללי השוק, וההסבר היחיד שאני יכול להבין הוא כי זה הרבה פחות מסובך.

גם ההנחה שמדובר בשיקולי עלות היא מופרכת.
ועד הכשרות גובה אלפי שקלים בודדים, וגם ב''י ודומיהם מתפרנסים יפה... כמו"כ העד''ח היא גוף כלכלי ענק ומשופע באמצעים...
וכל בעל עסק יסביר לך שההפרש הזה לא מהווה חישוב כשמדובר בהגדלת נפח מכירות.
מה שכן משפיע זה העלות האמיתית של הכשרות עצמה. שימוש במוצרים של בד"ץ בלבד, ירקות ועלים גלאט, מחסור קבוע בירקות ופירות בזמנים שונים, ואפילו מזון העופות... זה משפיע על ההוצאה של העסק בכל פעולה, ובמקום שבו חלק גדול מהקונים מסתפקים בפחות א"א להשקיע כ"כ הרבה.

בטיילת בטבריה פתח מישהו מסעדה בהכשר הרב רובין ונכנסתי לחזק אותו.
אחרי שנה הוא הרים ידיים וחזר לכשרות פשוטה '' מהדרין '' לא ב'' י אלא רמה יותר גבוהה... נכנסתי לשאול מדוע והוא הסביר לי את מש"כ לעיל. ברגע שלא רוב הציבור דורש זאת, הוא לא יכול לגבות מחירים בהתאם, וממילא ההוצאה יתירה על ההכנסה והוא עמד בפני פשיטת רגל. הוא הציג בפני תחשיב עלויות של חומרים ודרישות של הרב רובין שהותירו אותי בפה פעור.
בכללות הייתי מציע לידידי הרב נריה,
במקום לעסוק בספקולציות וניחושים, תיכנס בשיחה עם בעל מסעדה, רצוי אחד שהתנסה עם כשרות בד"ץ, והכל יתחוור לך כשמלה.
רק תזכור לעדכן את הציבור הק' כאן.

נריה אור
שם מלא: אוריה החיתי

הודעהעל ידי נריה אור » ו' יולי 27, 2018 11:41 am

בטיילת בטבריה פתח מישהו מסעדה בהכשר הרב רובין ונכנסתי לחזק אותו.
אחרי שנה הוא הרים ידיים וחזר לכשרות פשוטה '' מהדרין '' לא ב'' י אלא רמה יותר גבוהה... נכנסתי לשאול מדוע והוא הסביר לי את מש"כ לעיל. ברגע שלא רוב הציבור דורש זאת, הוא לא יכול לגבות מחירים בהתאם, וממילא ההוצאה יתירה על ההכנסה והוא עמד בפני פשיטת רגל. הוא הציג בפני תחשיב עלויות של חומרים ודרישות של הרב רובין שהותירו אותי בפה פעור.
בכללות הייתי מציע לידידי הרב נריה,
במקום לעסוק בספקולציות וניחושים, תיכנס בשיחה עם בעל מסעדה, רצוי אחד שהתנסה עם כשרות בד"ץ, והכל יתחוור לך כשמלה.
רק תזכור לעדכן את הציבור הק' כאן.[/quote]
אם כבר נדבר כמו שאמרת..אז אספר לך.
יש לי קורב משפחה שעובד בפיצה שהיא מן הבודדות שבכשרות העד"ח (בירושלים) והוא אמר לי שמבחנתו תעודת הכשרות תלויה בתשלום וחוץ מזה כלום!!!
כלו' הוא אמר לי שמעולם לא ראה משגיח בחנותו שבא לבדוק את המוצרים שמכנסים לחנות או לבדוק אם עשו הפרשת חלה!!
הוא הוסיף שבגלל שהוא בחור שבער היה בישיבות יש לו מעט יר"ש לכן למעשה הציבור לא נכשל אבל העובד אחריו כבר לא כזה!!!
ואני הק' אוסיף אם לכשרות שיש לי כזה קצת מסעדות ברשותה וכזה כישלון גדול זו שערוריה מבחינתי.
וודאי שגם ב"י יש להם פשלות כאלה ואף יותר מאלה אבל אני יכול עוד איכשהו לקבל שעם כזה היקף אפשר יותר לפשל..
יש לי מסעדה ליד הבית בכשרות ב"י שאני נכסתי לשם כמה פעמים לבדוק אם יש משגיח וכו' ומעולם לא התאכזבתי...
אין בדברי איזהי הסכמה לב"י כי כמו שכבר אמרתי הנושא בבירור אצלי אבל אני לא מתרגש מסיפורים כי כאלה יש מכאן ועד לטבריה..
אני רוצה באמת לבדוק!!!
חוץ מזה שעוד פעם אני דיברי על כשרות של בשר גולמי בחניות ולא במסעדות שזה באמת עניין אחר...

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ו' יולי 27, 2018 11:47 am

חיימשה כתב:
נריה אור כתב:
חיימשה כתב:הרב נריה יש לי שאלה פשוטה עבורך.
הרי מוסכם שהכשר כמו עד''ח לנדא ורובין מקובלים בפועל על כמעט כולם. דהיינו זה גורם מגביר מכירות יותר מכל גורם אחר.
גם ההכשרים הרי מעוניינים להרחיב את גבולם באופן טבעי.
אם יש לך כזה צד שמבחינת דרישות הכשרות הם דומים לבית יוסף וכדומה, איך אלפי חנויות שמסתפקים בהכשר ב''י, חוג, ודומיהם אינם הופכים את העולם כדי לקבל תעודת הכשר מההכשרים המקובלים על כולם שמוכרים כפול? ומדוע באמת לא יתנו להם?

האמת אומר לך איני יודע מה רמת כשרותו של ב"י והנושא הזה בבירור אצלי.
אבל אני לא יכול לקבוע שבד"ץ ב"י הוא הכשר גרוע בגלל שיש אותו בהרבה מסעדות כמו שאני לא יכול לפסול את העד"ח כי כמעט על כל מוצר יש את ההכשר שלהם, ולהשגיח במפעלים זה לא פחות קשה ממסעדות!!
יתכן שלבד"ץ ב"י יש יותר משאבים או כח אדם ולכן הם יותר זולים..וצ"ע

זה שעל כ"כ הרבה מוצרים יש חותמת של העד"ח זה מובן, כי הביקוש גדול והם עונים על הביקוש, ומובן שהמפעלים מוכנים לשלם את המחיר ולהתאמץ עבור הגדלת המכירות. ע"כ הכל מתאים לכללי הטבע.
אבל זה שכ"כ הרבה מסעדות מוכנות להסתפק בהכשר שמוכר הרבה פחות זה מנוגד לכללי השוק, וההסבר היחיד שאני יכול להבין הוא כי זה הרבה פחות מסובך.[/quote
אני קצת חולק עלייך בטענה שהכשר ב"י מוכר הרבה פחות אני מגורר בירושלים ליד שכונה חרדית ולידי ישנה מסעדה בהכשר ב"י (מסעדה בשרית)וכל פעם שתעבור שם תראה אותה מאלה מפה לפה..שאלתי פעם את בעל המסעדה לא עדיף לך לעבור להכשר של הרב מחפוד...
הוא ענה לי כך "ת'אמת אומר לך אני לא צריך, המסעדה שלי מפוצצת תמיד ולמה שאשלם למחפוד סתם כפול במחיר????" כך הוא אמר ולא מטענות של דרישות כשרות וכדו' כי הוא בעצמו חרדי ואין לו עניין להכשיל את הציבור..
בקיצר כמו שכבר אמרתי א"א לגבש דעה ע"פ סיפורים אלא ררק ע"י בדיקה אמיתית ויסודית ולא מפוליטיקה ושמועות כמו שרוב הציבור שלנו עושה (ואנוכי בתוכם)..
אוסיף למען הסר ספק כרגע איני אוכל ב"י עד שיוברר העניין אצלי כך שלא באתי בהגנה עליהם אלא רק שאחרי כמה שנות בירור ראיתי שעל כל כשרות ישנם סיפורים ובאמת אני נבוך מה באמת אמת ומה פוליטיקה!!

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ו' יולי 27, 2018 1:16 pm

יש גם מסעדות של פירות ים שמלאות מפה אל פה... השאלה מי ממלא אותם.
ברגע שהגעת לטענה המחוכמת הזו כאילו מסעדה של ב''י מוכרת באותה מידה, נתברר שהנך מעוניין בויכוח לשם ויכוח, והגיע זמני לפרוש מהדיון.
רק אוסיף לתועלת הציבור מידיעה אישית, בבעלות משפחתנו היתה מאפיית מצות יד בראשל''צ בהשגחת הגלגול הראשון של ב''י, ולא דרכה שם רגל משגיח מעולם.
הספיק להם שזה בבעלות אשכנזית... ומכאן יתד ופינה לזווית ההתייחסות לכשרות בכלל.

אישצפת
שם מלא: אברהם ישעיהו דיין

הודעהעל ידי אישצפת » ו' יולי 27, 2018 5:02 pm

ואני מכיר יקב שיש לו חמשה גופי כשרות חלקם אשכנזים וחלקם ספרדים (לצורך הענין לא בית יוסף) והמשגיח מטעם כולם הוא אחד העובדים נאמן כשרות והם באים רק פעם בשנה לטקס לקבל את הכסף....
בקיצור אם איננו יודעים בבירור עדיף לשתוק מאשר להלעיז.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » ו' יולי 27, 2018 5:21 pm

חיימשה כתב:יש גם מסעדות של פירות ים שמלאות מפה אל פה... השאלה מי ממלא אותם.
ברגע שהגעת לטענה המחוכמת הזו כאילו מסעדה של ב''י מוכרת באותה מידה, נתברר שהנך מעוניין בויכוח לשם ויכוח, והגיע זמני לפרוש מהדיון.
רק אוסיף לתועלת הציבור מידיעה אישית, בבעלות משפחתנו היתה מאפיית מצות יד בראשל''צ בהשגחת הגלגול הראשון של ב''י, ולא דרכה שם רגל משגיח מעולם.
הספיק להם שזה בבעלות אשכנזית... ומכאן יתד ופינה לזווית ההתייחסות לכשרות בכלל.

זו החלטה שלך לפרוש מהדיון אבל כנראה לא הבנת את דבריי.
אתה טענת שזה מוזר שמסעדה בהכשר ב"י לא תעבור להכשר יותר טוב בזמן שההכשר השני יתן לה הרבה יותר אנשים שיקנו ממנה.
ואני עניתי שלענ"ד זה לא נכון כי ישנם מספיק אנשים שאוכלים ב"י ובפרט במקומות כמו טבריה והדרום ולכן ישנם בעלי מסעדות שאין להם סיבה לעבור למחפוד או לרובין שגובים סכומים הרבה יותר גדולים.
יתכן שגם מה שאתה אמרת נכון ולב"י אין דרישות גבוהות ולכן בעלי המסעדות לא עוברים לכשריות אחרות וכל מה שהם אומרים זה התמקות אבל זה לא נדע עד שנברר ואני משער שגם כבודו לא בירר (כי אם אלו טענותך על"כ נראה שאתה לא כ"כ יודע.במחילה מכת"ר) ועל"כ כדאי לא להוציא לעז על סמך השערות גרידא.
אלו הם דבריי ואם אתה רוצה לקרוא להם "טענות מחוכמות" זו בחירה שלך!!!
וראה ג"כ מש"כ "אישצפת" אחריך ובכך תבין את כוונתי

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ש' יולי 28, 2018 10:49 pm

אישצפת כתב:ואני מכיר יקב שיש לו חמשה גופי כשרות חלקם אשכנזים וחלקם ספרדים (לצורך הענין לא בית יוסף) והמשגיח מטעם כולם הוא אחד העובדים נאמן כשרות והם באים רק פעם בשנה לטקס לקבל את הכסף....

ביקב אפשר בהחלט להבין יותר.
אם הבעלים והעובדים חרדים, הדבר היחיד שנותר להשגיח זה תרו''מ פעם בשנה, ובזה בהחלט אפשר להסתמך על בעה"ב.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 1:23 am

חיימשה כתב:
אישצפת כתב:ואני מכיר יקב שיש לו חמשה גופי כשרות חלקם אשכנזים וחלקם ספרדים (לצורך הענין לא בית יוסף) והמשגיח מטעם כולם הוא אחד העובדים נאמן כשרות והם באים רק פעם בשנה לטקס לקבל את הכסף....

אם הבעלים והעובדים חרדים, הדבר היחיד שנותר להשגיח זה תרו''מ פעם בשנה, ובזה בהחלט אפשר להסתמך על בעה"ב.

כן??? ומה עם יין נסך??מספיק עובד גוי אחד ונהרס על היין??
על זה נאמר נגיעות....העיקר לדבר נגד כשרות שאתה לא מכיר זה בסדר..

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' יולי 29, 2018 1:53 am

נריה אור כתב:
חיימשה כתב:

כן??? ומה עם יין נסך??מספיק עובד גוי אחד ונהרס על היין??
על זה נאמר נגיעות....העיקר לדבר נגד כשרות שאתה לא מכיר זה בסדר..

כתבתי במפורש אם הבעלים והעובדים חרדים.
וזה מסתמא המצב באותו יקב.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 2:15 am

אינני יודע בוודאות על איזה יקב דבר הרב אישצפת, אבל אני אכן מכיר מקרוב יקב שחתומים עליו כמה כשרויות (כמדומני ארבע), ושנים מתוכם הם עדה"ח ובית יוסף, ורבני הכשרויות מגיעים רק פעם בשנה בשביל להפריש תרו"מ.
בעלי היקב וכל העובדים הם אנשים חרדים, ורב היישוב שמחזיק את היקב מפקח ג"כ מקרוב על כל הנעשה, ממילא אכן מסתבר שאין עוד מה לחשוש בשביל לבוא ולפקח.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 8:46 am

איש גלילי כתב:אינני יודע בוודאות על איזה יקב דבר הרב אישצפת, אבל אני אכן מכיר מקרוב יקב שחתומים עליו כמה כשרויות (כמדומני ארבע), ושנים מתוכם הם עדה"ח ובית יוסף, ורבני הכשרויות מגיעים רק פעם בשנה בשביל להפריש תרו"מ.
בעלי היקב וכל העובדים הם אנשים חרדים, ורב היישוב שמחזיק את היקב מפקח ג"כ מקרוב על כל הנעשה, ממילא אכן מסתבר שאין עוד מה לחשוש בשביל לבוא ולפקח.

נו אם כך יתכן שזהו המצב במסעדות שבכשרות ב"י

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » א' יולי 29, 2018 8:47 am

קשה לי להאמין שבעדה"ח נכנסים רק פעם בשנה, משום שבעבר הכרתי באופן אישי משגיח עדה"ח לאחד היקבים הגדולים בהכשר עדה"ח, והוא היה שם באופן קבוע יום יום. אולי שלא בשעת הבציר פחות, אבל הוא בהחלט שלט על הנעשה ביקב ולא סמך על אף אחד.
ובנוסף, אני מכיר אברך מא' המשפחות החשובות ומיוחסות בישראל, שעשה יין עם הכשר עדה"ח, והם לא סמכו עליו כלל. הכל היה צריך להיות נעול עם מפתח אצל המשגיח, והוא נאלץ לבקש המשגיח לפתוח המנעול כל זמן שהוא רצה לכנס ליקב הקטן שלו.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 8:57 am

עמקן כתב:קשה לי להאמין שבעדה"ח נכנסים רק פעם בשנה, משום שבעבר הכרתי באופן אישי משגיח עדה"ח לאחד היקבים הגדולים בהכשר עדה"ח, והוא היה שם באופן קבוע יום יום. אולי שלא בשעת הבציר פחות, אבל הוא בהחלט שלט על הנעשה ביקב ולא סמך על אף אחד.

ביקבים הגדולים פשיטא שצריך יותר פיקוח.
עמקן כתב:ובנוסף, אני מכיר אברך מא' המשפחות החשובות ומיוחסות בישראל, שעשה יין עם הכשר עדה"ח, והם לא סמכו עליו כלל. הכל היה צריך להיות נעול עם מפתח אצל המשגיח, והוא נאלץ לבקש המשגיח לפתוח המנעול כל זמן שהוא רצה לכנס ליקב הקטן שלו.

זה יותר מענין.
אבל יתכן שהם לא רוצים לסמוך על בעל היקב לבדו, משא"כ ביקב שהזכרתי שהמד"א נמצא באזור יום יום. ויש עוד כמה סברות להוסיף בזה, צריך לברר אצל עדה"ח בעצמם.

מ"מ מה שכתבתי אינו מפי השמועה, אלא מהיכרות אישית.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' יולי 29, 2018 9:05 am

נריה אור כתב:
איש גלילי כתב:אינני יודע בוודאות על איזה יקב דבר הרב אישצפת, אבל אני אכן מכיר מקרוב יקב שחתומים עליו כמה כשרויות (כמדומני ארבע), ושנים מתוכם הם עדה"ח ובית יוסף, ורבני הכשרויות מגיעים רק פעם בשנה בשביל להפריש תרו"מ.

ואח"כ תנסה לשכנע אותנו באותות ובמופתים שאינך מזרוחני''ק...

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' יולי 29, 2018 9:07 am

תגובה לא עניינית, לא מכובדת ולא מכבדת.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 10:11 am

חיימשה כתב:
נריה אור כתב:

ואח"כ תנסה לשכנע אותנו באותות ובמופתים שאינך מזרוחני''ק...

חחח
אני לא מנסה לשכנע אף אחד הקב"ה יודע מי אני ומה אתה חושב עליי באמת לא אכפת לי!!!
רק הדגשתי שלמי שחשב שדעותיי הם ממניעים ציוניים אז הוא טעה...
אחזור שוב ושוב מבחנתי איסור לשון הרע ורכילות הוא כ17 לאווין וכפי שמנה הח"ח לכן בבואי לדבר סרה בכשרות מסוימת לא אדבר עד שאדע במאה אחוז שהם לא טובים..
לעומת זאת ישנם כאלו (תחשוב לבד אם אתה מאלה) שמחליטים ע"פ השערות שאולי הם אפי' השערות חזקות אך סו"ס הם השערות ומבחינתם אכפת להם רק מה הם מכניסים לפה אבל לא מה הם מוציאים ממנו!!!
וכשאתה רוצה ללמד זכות על יקב אתה עושה זאת בטיעונים בלי סוף אך כשמדובר בכשרות שהחלטת בדעתך (ע"פ השערות) שהם לא טובים (וה' יודע למה) כל טצדקי לא יעזרו לשנות את דעתך.....
בהצלחה.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יולי 29, 2018 10:16 am

הרב נריה אור,

אינני נכנס לכל הפולמוס המדובר כאן, אבל הרי למיחש מיבעי ואין לך למיחש גדול מעניני כשרות.

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 10:52 am

ישא ברכה כתב:הרב נריה אור,

אינני נכנס לכל הפולמוס המדובר כאן, אבל הרי למיחש מיבעי ואין לך למיחש גדול מעניני כשרות.

וודאי וכמו שכבר אמרתי עד שלא יהא ברור לי במאה אחוז שהם טובים אני לא אוכל
רק עדיין זה לא סותר שאני רוצה לבדוק באמת אם הקול שיש הוא נכון או לאו וכנ"ל לגבי כל הכשרויות.
וחשבתי שחברי הפורום יעזרו לי בזה אך לצערי למדתי שיש דרך שהיא קצרה אך ארוכה ולא מועילה.
והדרך הטובה היא הארוכה אך הקצרה והיא ללכת לבדוק בעצמי!!

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » א' יולי 29, 2018 11:08 am

נריה אור כתב:וחשבתי שחברי הפורום יעזרו לי בזה אך לצערי למדתי שיש דרך שהיא קצרה אך ארוכה ולא מועילה.

שאלת שאלה ואנשים ניסו לעזור לך כמיטב יכולתם, וגם אמרו הרבה דברים מועילים. אבל למרבה הצער אתה לא ניסית כלל להבין מה שמדברים אתך. אמרו לך דברים ישרים והגיוניים ואתה השבת בפירכות ואוקימתות. ואז בסופו של האשכול, הפלא ופלא, מתברר לך שאף אחד לא עזר לך...
אני ממליץ לך לקרוא שוב את האשכול מתחילתו, ואולי הפעם תגלה פנים חדשות.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' יולי 29, 2018 11:09 am

נריה אור כתב:
ישא ברכה כתב:הרב נריה אור,

וודאי וכמו שכבר אמרתי עד שלא יהא ברור לי במאה אחוז שהם טובים אני לא אוכל
רק עדיין זה לא סותר שאני רוצה לבדוק באמת אם הקול שיש הוא נכון או לאו וכנ"ל לגבי כל הכשרויות.
וחשבתי שחברי הפורום יעזרו לי בזה אך לצערי למדתי שיש דרך שהיא קצרה אך ארוכה ולא מועילה.

אכן צריך לבדוק, אני רק יכול לומר מנסיון שזה לא קל, גופי הכשרות, לא אוהבים שבוחנים אותם, וזו דרך ארוכה ולפעמים חסומה..
הקושי בדורינו הוא כפול, גם שהכשרות הינה עסק כלכלי, וגם הגודל וההיקף. כמובן, כל הכשר מחזיק רבנים, אבל הם יושבים בקודקוד וההכשר הוא זרוע ארוכה, לא תמיד הרבנים שולטים בכל מה שקורה בה אלא רק נותנים את הטון, הרבה מאד פעמים הם לא מעורבים בדרג השטח. (דוגמא לדבר העסקנים הפוליטיים).

לדעתי הדרך האפשרית יותר. להכיר משגיח או אפילו כמה משגיחים ולתחקר אותם תיחקור יסודי.

(ואגב, בעיני זה תמרור אזהרה לכל הגופים שנפתחים במגמה קדושה של עשיית רצון ה'. המציאות מוכיחה שכל אירגון/עמותה שנתפחו מתוך מגמה להרבות ידיעת הבורא ועשיית רצונו, בהתחלה אכן המגמה קיימת, אבל ככל שהאירגון מתמסד וגדל ומסתובב בו יותר כסף כבוד וכו' התכלית נעלמת)

נריה אור

הודעהעל ידי נריה אור » א' יולי 29, 2018 11:14 am

סגי נהור כתב:
נריה אור כתב:וחשבתי שחברי הפורום יעזרו לי בזה אך לצערי למדתי שיש דרך שהיא קצרה אך ארוכה ולא מועילה.

שאלת שאלה ואנשים ניסו לעזור לך כמיטב יכולתם, וגם אמרו הרבה דברים מועילים. אבל למרבה הצער אתה לא ניסית כלל להבין מה שמדברים אתך. אמרו לך דברים ישרים והגיוניים ואתה השבת בפירכות ואוקימתות. ואז בסופו של האשכול, הפלא ופלא, מתברר לך שאף אחד לא עזר לך...
אני ממליץ לך לקרוא שוב את האשכול מתחילתו, ואולי הפעם תגלה פנים חדשות.

אני עברתי על כל האשכול מס' פעמים ולא ראיתי אחד שכתב דברים מידעות ברורות או מבדיקה שהוא ערך אלא "אם כל המסעדות בהכשר שלהם הם לא טובים" או "תסתכל מה כולם עושים" או "חבר שלי עובד שם/סיפר לי" וכדו' בלי סוף.
יש כאלה שזה כבר מספיק להם ומספיק שהוא אמר שחבר שלו והוא דוד שלו זה כבר מספיק..לי לא!!!
ומסיבה פשוטה כי שמעתי לא אחת סיפורים על ההכשרים הטובים (לא הכל כתבתי מחשש ל"ה ועל מש"כ אני מצטער כבר)ואעפ"כ רוב ציבור היראים אוכלים זאת בלא כל חשש.
על"כ לצערי לא קיבלתי תשובה ברורה בעניין.
ובכ"א תודה לכולם

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' אוקטובר 09, 2018 10:51 am

פגשתי היום תלמיד שלי לשעבר, וסיפר לי שהוא משגיח כשרות מטעם הרבנות, לא מהדרין, במאפייה גדולה.
ביקשתי ממנו לתאר לי מההיכרות האישית שלו את מצב הכשרות.

מה שהוא מתאר אמור לזעזע כל יהודי
.

לדבריו, כאשר הוא נכנס לתפקידו, מצא נפות שבהם חורים אשר גם חתול שמן יכול לעבור משם, והגרוע יותר:
כלל לא היה מושג של הפרשת חלה!
לא שלא היתה השגחה או שהיה זלזול.
פשוט לא נהגו להפריש חלה בכלל!
והגרוע מכל:
למאפיה זו יש גם הכשר מבד''ץ מפורסם כלשהו, ולדבריו, ב3 השנים האחרונות לא דרך במפעל ולא עמד איתו אפילו בקשר טלפוני משגיח מטעם אותו בד"ץ.
תסמרנה שערות ראש.
אני כותב כאן את הדברים למען ידע כל יר'ש, שהנושא של הכשרים' טובים' או' פשוטים' איננו חומרה לבני עליה, אלא מי שמרשה לעצמו לאכול מ'כל ההכשרים' הרחהו בחזקה שממלא כריסו בנבלות וטרפות.
מקור המידע הוא ביהודי יקר שכל חייו מתאמץ מאוד להשכין שלום ואהבת ישראל, ורחוק כמטחווי קשת מכל זיק של עדתיות, קיצוניות, או פטריוטיזם לגוון חרדי כלשהו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוקטובר 09, 2018 11:04 am

ייש"כ על העדות.

למרות שהדברים ידועים ומוכרים, עדיין צריך לחזור ולחדד אותם שוב ושוב ולהמחיש אותם בצבעים חיים כי זה לא פשוט לא לאכול מה ש'כולם' אוכלים.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' אוקטובר 09, 2018 11:08 am

חיימשה כתב:אני כותב כאן את הדברים למען ידע כל יר'ש, שהנושא של הכשרים' טובים' או' פשוטים' איננו חומרה לבני עליה, אלא מי שמרשה לעצמו לאכול מ'כל ההכשרים' הריהו בחזקה שממלא כריסו בנבלות וטרפות.

יש נפק"מ גם לגבי הכלים, האם מותר להשתמש בכלים של אולם או מסעדה בהכשר של רבנות או הבד"צים הנידונים ברמיזה באשכול זה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוקטובר 09, 2018 11:11 am

אגב, לאחרונה עלתה בתקשורת בעיה חדשה - בדבר בישולי נכרים, כאשר יש רבנויות שאינם בודקים די הצורך את יהדותם של העובדים, ודי לחכימא.

אליהו.ב

הודעהעל ידי אליהו.ב » ג' אוקטובר 09, 2018 11:26 am

אוסיף גם אני סיפור אישי ממקור ראשון, אולי יעזור למישהו

דודי לפני מס' שנים פתח מפעל לייצור בצקים (סגנון של מאפיה, וקצת יותר מזה)
הנ"ל לצערנו אינו שומר תו"מ היינו חילוני כבן 50 שלא מבין יותר מדי, לא למד אף פעם וכו'
כדי לקדם מכירותיו הזמין בד"ץ מסויים (מהקטנים) והם היו אצלו מס' חודשים,
לאחר מכן הזמין את אחת הכשרויות, נקרא לזה מהשורה של השלוש הראשונות...
ואמר לנו זמן מה לאחר מכן (לי ולאבי בשיחה) כמסיח לפי תומו - שמעו, הכשרות הא' היא פשוט לא מבינה
מהחיים שלה, פשוט עושים צחוק, ולא רק זה אלא לפעמים באים לפעמים לא, וגם כשכן - פשוט לא מקצועיים, לא מבינים עניין.
לעומת זאת הכשרות הב' (הזאת החדשה מה"נחשבת") הם מקצועיים אמיתיים, באים בזמן, ומסורים, ובלי הרבה שאלות עושים
מה שצריך [הוא התכוון בעיקר לנקיון של הנפות, וכללי נקיון מחרקים, וכן לעבודה עם התנורים, כל מיני דברים שצריכים שם לסדר, אני לא מבין בזה הרבה]
ככה אמר לנו, והתבטא על זה מאוד בחריפות, כאומר: הראשונים עשו צחוק מהעבודה, פשוט בדיחה, ואמר שזה נראה יותר שהעיקר שתביא להם את הכסף בסוף החודש וזהו.
ואילו את השניים אפילו שעלו לו לדעתי הרבה יותר - לא הפסיק לשבח שהם באמת רציניים, וגם מקצועיים וכו'. וזה אחד שלפני שהתנסה בזה למעשה בעבודה עם כשרויות, היה אומר לא פעם, "עזבו אתכם זה הכל ענין של כסף, הכל אותה כשרות זה בכלל לא משנה".

כאמור איני יודע מה המצב כיום, ואיני בא להחליט שאם א' ככה אז גם אחרים, אבל חשבתי אולי לשתף בסיפור אולי יועיל למישהו
אני בכל מקרה מה שעד אז החזקתי בתור שראוי להזהר שלא לאכול בדץ פלוני או אלמוני, שיתכן שיש עליו או על דומיו שמועות לא טובות וכו'
זה לא בגדר של חומרא ו"טוב להזהר" אלא מעיקר הדין ממש.

כעת נזכרתי, גם בזמן אחר סיפר שטס לחו"ל עם נציגים מאחת הכשרויות הגדולות לגבי חומרי גלם לגלידה ולמוצרי חלב, ואף שעלה לו הסיפור הזה הרבה שהיה צריך גם לשלם להם על עבודה וגם על כרטיסי טיסה וכו', מ"מ אמר לנו שהתרשם מאוד מהרמה המקצועית שלהם, וגם חזר ואמר שהנציג מאותה כשרות חזר ושידר לו שוב ושוב שאנחנו לא מחייבים אותך לעבוד איתנו, אבל אם כן אז אלה הדרישות שלנו. ושלא רדפו אחריו והקלו וכו'. רק להפך היו נחושים בדעתם ובעקרונותיהם.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' אוקטובר 09, 2018 11:34 am

השאלה הגדולה היא איך מביאים את כל זה לידיעת הציבור הרחב, אנשים תמימים וישרים שאינם יודעים יותר מידי וקשה להם לקבל 'לשון הרע'...

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' אוקטובר 09, 2018 12:07 pm

זה היה מאוד עוזר אם הכותבים למעלה היו מזכירים שמות ולו ברמיזה

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' אוקטובר 09, 2018 12:46 pm

ע"ז אמרו חז"ל די לחכימא ברמיזא

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ג' אוקטובר 09, 2018 1:17 pm

לא כל הכשר שהוא לא מהשלוש הראשונות אותו דבר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' אוקטובר 09, 2018 2:37 pm

בראש הכשרות הנרמזת עומדים אנשים שהם ת"ח ויר"ש, האם מביאים לידיעתם את כל הנ"ל? לא יתכן שלא אכפת להם, האם א"א לעדכן אותם ולהוכיח להם שיש כאן מצב של הכשלת הרבים?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' אוקטובר 09, 2018 3:01 pm

השתרשו בזה שנים רבות, כבר הוחלפו מאז מנהלים ומפקחים אין ספור, הקושיה היא קושיא אלימתא, וצע''ג

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' אפריל 24, 2019 12:41 pm

אני מצטט מילקוט יוסף פסח (חלק ב עמ' קיד):

"הנה קיי"ל דע"א נאמן באיסורים, ולכן כל הכשר של רבנות מוכרת, אפשר לסמוך עליה. כל עוד דלא איתרע חזקתייהו. ואמנם בבשר יש להקפיד וכו'".

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' מאי 01, 2019 10:13 am

לא ידען כתב:אכתוב סיפור ששמעתי ממקור ראשון: חברי סוחר גדול באתרוגים, החזיק פעם בכשרות העדה החרדית לפרדסיו. 'מעולם לא בא המשגיח אלא בשביל לקבל את הכסף'!! הוא קבע בפניי. ובאתרוגים יש אינספור בעיות ונסיונות של ערלה וכו'.

משהו לא מריח טוב בסיפור הזה. עדה"ח ידוע על הקפדתם מאד מחמירה בפיקוח. זה ידוע לעוסקים בכשרות גם מהכשרים אחרים, ושמעתי את זה בעצמי מכמה מהם. וגם כל מי שנזדמן לו, ואני בתוכו, באופן אישי לשמוע על אופן הפיקוח בעדה"ח יתקשה לקבל שמועה כזו בשם 'סוחר גדול' שגם היה לו פרדסים, כשגם הוא וגם המספר זה בשמו עלומי שם ואף אחד אינו יודע מי הם.
בפרט, היום לא משלמים עבור ההכשר דרך המשגיח כשמגיע. משלמים ישיר לההכשר ע"י טש'קים, והיום בד"כ ע"י הוראת קבע או העברה בנקאי. הסיפור ש'המשגיח הגיע רק לקבל את הכסף' הוא טענה סטנדרתי שמדביקים אותו על הכשר שרוצים להשמיץ.
נערך לאחרונה על ידי עמקן ב ד' מאי 01, 2019 10:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דמשק

הודעהעל ידי דמשק » ד' מאי 01, 2019 1:18 pm

מאוצר מכתבי הפני מנחם
קבצים מצורפים
כשרות.png
כשרות.png (24.56 KiB) נצפה 6487 פעמים
כשרות 2.png
כשרות 2.png (16.26 KiB) נצפה 6487 פעמים

ברוז

הודעהעל ידי ברוז » ד' מאי 01, 2019 1:21 pm

סיום יפה יותר לסיפור דומה:
http://www.col.org.il/%D7%97%D7%93%D7%A ... 18029.html
קבצים מצורפים
nf_2091_49645.JPG
nf_2091_49645.JPG (117.28 KiB) נצפה 6481 פעמים

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » ה' מאי 02, 2019 9:57 am

אם בענייני הסרת כשרות עסקינן, נזכרתי במעשה.
לפני כ-18 שנים, ישבתי בביה"ז עם חבר בחנות פלאפל בבני ברק, שהייתה תחת כשרות מהודרת מאד שמקובלת על בני תורה.
תוך כדי שאנחנו יושבים ואוכלים, נכנס אברך מכובד לחנות, תולש את אישור הכשרות ומתחיל לצעוק על בעה"ב "זהו, אין לך הכשר, אתה לא כשר". מתברר שהוא מטעם ההכשר, והמריבה עולה עד לב השמים, צעקות וכו'...
היינו נבוכים, 'נתקע לנו הביס בגרון', מי יודע איזה טריפה אנחנו אוכלים עכשיו. מה עושים?
ניגשתי לאותו משגיח-תולש-ההכשר, ושאלתי אותו בחשש 'תגיד, אנחנו יכולים להמשיך לאכול? זה לא כשר פה?'
בחיוך רחב וטוב-לב הוא השיב לי 'זה בסיידר גמור, כשר למהדרין, הכל בסדר, תמשיך לאכול בלי שום חשש'...

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' מאי 02, 2019 10:55 am

היו כאן הרבה הודעות שנמחקו וטוב שכך אך נמחקה הודעתי בשטף המחיקות.

מישהו יודע אלו פנים הולכות להיות בהכשר המאוחד החדש של הרב לנדא והרב רוזנבלט?
מה יהיה במקרה של מחלוקת הלכתית?
מי ינהל?
האם הכשר שארית יוטמע בתוך זה או לא?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' מאי 02, 2019 11:01 am

לא ידען כתב:היו כאן הרבה הודעות שנמחקו וטוב שכך אך נמחקה הודעתי בשטף המחיקות.

מישהו יודע אלו פנים הולכות להיות בהכשר המאוחד החדש של הרב לנדא והרב רוזנבלט?
מה יהיה במקרה של מחלוקת הלכתית?
מי ינהל?
האם הכשר שארית יוטמע בתוך זה או לא?
קצת פרטים מעבר לנייעס.

יישר כוח.

ת"ח גדול אחד שאני מכיר, בני-ברקי מילדותו, שזכה ללמד את הרב שליט"א לפני כמה עשרות שנים, אומר שהוא איש ברזל כמו אביו הגרמי"ל ואבי-אביו הר"י לנדא, ואין שום מקום לחשוש שמא הוא יוותר כי-הוא-זה בשום ענין הלכתי.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 127 אורחים