מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקשת מחילה ממי שגינו אותו בפורום בשם גנאי.

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

בקשת מחילה ממי שגינו אותו בפורום בשם גנאי.

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' יולי 15, 2018 8:47 pm

בימי בין המצרים שנקבעו בין השאר עבור שנאת חינם, מן הראוי אם כן לעבוד על תיקון הדבר ולהרבות באהבת ישראל. מדי פעם מתלהטים הרוחות כאן בפורום אוצה"ח ובעל ניק אחד מכנה בעל ניק אחר באיזה לשון גנאי או בביטוי מעליב כלשהוא. האם מותר הדבר מתוך ריתחא דאורייתא כיון שהדברים נאמרים ללא ידיעת מיהו המעליב ומיהו הנעלב? האם ניתן לסמוך על סברא זו ולהמשיך לזרום הלאה כאילו דבר לא קרה, או האם בכל אופן ראוי לבקש מחילה מהאדם האלמוני שמא כן נפגע.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:05 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

קו ירוק

Re: בקשת מחילה ממי שכינו אותו בפורום בשם גנאי.

הודעהעל ידי קו ירוק » א' יולי 15, 2018 8:59 pm

פעם היה נידון על זה בפורום. נחכה להרב מעט דבש וחו"ר הפורום שיפנו.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' יולי 16, 2018 4:37 pm

זאב ערבות כתב:בימי בין המצרים שנקבעו בין השאר עבור שנאת חינם, מן הראוי אם כן לעבוד על תיקון הדבר ולהרבות באהבת ישראל. מדי פעם מתלהטים הרוחות כאן בפורום אוצה"ח ובעל ניק אחד מכנה בעל ניק אחר באיזה לשון גנאי או בביטוי מעליב כלשהוא. האם מותר הדבר מתוך ריתחא דאורייתא כיון שהדברים נאמרים ללא ידיעת מיהו המעליב ומיהו הנעלב? האם ניתן לסמוך על סברא זו ולהמשיך לזרום הלאה כאילו דבר לא קרה, או האם בכל אופן ראוי לבקש מחילה מהאדם האלמוני שמא כן נפגע.

בוודאי צריך לבקש מחילה.
השאלה האם צריך לבקש בפורום או בפרטי (בוודאי שהיה ראוי בפורום, אבל מה עושים עם בושה, וגם הנפגע יתבייש כשהפוגע יספר על פגיעתו בפורום).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 4:45 pm

משולש כתב:
זאב ערבות כתב:בימי בין המצרים שנקבעו בין השאר עבור שנאת חינם, מן הראוי אם כן לעבוד על תיקון הדבר ולהרבות באהבת ישראל. מדי פעם מתלהטים הרוחות כאן בפורום אוצה"ח ובעל ניק אחד מכנה בעל ניק אחר באיזה לשון גנאי או בביטוי מעליב כלשהוא. האם מותר הדבר מתוך ריתחא דאורייתא כיון שהדברים נאמרים ללא ידיעת מיהו המעליב ומיהו הנעלב? האם ניתן לסמוך על סברא זו ולהמשיך לזרום הלאה כאילו דבר לא קרה, או האם בכל אופן ראוי לבקש מחילה מהאדם האלמוני שמא כן נפגע.

בוודאי צריך לבקש מחילה.
השאלה האם צריך לבקש בפורום או בפרטי (בוודאי שהיה ראוי בפורום, אבל מה עושים עם בושה, וגם הנפגע יתבייש כשהפוגע יספר על פגיעתו בפורום).

מן הסתם באופן פרטי יותר ראוי, אך כידוע מהמקרה המובא (כמדומני בחובת הלבבות) על אותו אחד שהטילו עליו מי שופכין שהבושה מכפרת כפרה גמורה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 6:26 pm

האשכול היחיד הקשור לעניננו ישירות הוא זה
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=55096#p55096 המיוחד לבקשת סליחה זה מזה
ומעניין שמאז שנפתח לפני 7 שנים איש לא ביקש סליחה ומחילה, לפחות לא דרך האשכול. אתמהה. עמך כולם צדיקים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ג' אוגוסט 21, 2018 4:12 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יולי 16, 2018 6:29 pm

לענ"ד אין כל צורך לבקש מחילה, מי שנכנס לפורום זה עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ואיהו אפסיד אנפשיה. (ויש לעיין במי שנכנס רק זה עתה ועוד לא הספיק לקלוט את רוח הדברים, שאז אולי באמת כן ראוי לבקש ממנו מחילה ולהמליץ לו שלא יכנס לפה יותר). וע"ז באתי על החתום להלכה ולא למעשה, הק' דרומי.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' יולי 16, 2018 6:36 pm

דרומי כתב:מי שנכנס לפורום זה עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ואיהו אפסיד אנפשיה.

האם לדעתך ראוי גם לייסד מקום אמיתי כזה, (נניח שכונה או בית כנסת) שבו לא קיימים דיני בן אדם לחבירו וכל הנכנס לשם איהו דאזיק אנפשיה?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יולי 16, 2018 6:41 pm

ברור שלא. ולשם כך יש את הניקים שמטרתם היא לטשטש עקבות ולגרום לכך שהדיון יהיה אובייקטיבי בלי לתת משקל יתר להאנשים העומדים מאחורי התכנים. וזה פשוט.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 7:02 pm

דרומי כתב:לענ"ד אין כל צורך לבקש מחילה, מי שנכנס לפורום זה עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ואיהו אפסיד אנפשיה. (ויש לעיין במי שנכנס רק זה עתה ועוד לא הספיק לקלוט את רוח הדברים, שאז אולי באמת כן ראוי לבקש ממנו מחילה ולהמליץ לו שלא יכנס לפה יותר). וע"ז באתי על החתום להלכה ולא למעשה, הק' דרומי.

אני מוכן בכנות ובאמת ובתמים לקבל את דבריך ולומר עליהם אמן 3 פעמים. אז ראשית, נא לבקש ממנהלי הפורום שיכתבו זאת בתקנות שההשתפות בפורום היא על אחריותו של כל משתתף והרשות ביד כל אחד להשמיץ וכו' ללא חשש בין אדם לחבירו
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' אפריל 28, 2019 6:11 pm, נערך 4 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 7:11 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 22, 2018 6:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יולי 16, 2018 8:58 pm

הרב זאב, אני לא הקמתי את הפורום ואני לא ממנהליו. משכך אין טעם לבוא אליי בטענות.

אני גם לא אמרתי שיש ענין לפגוע ולהשמיץ, חלילה. רק כתבתי שבמצב הנתון זו המציאות, שעיקר הפורום מתמקד ב'חפצא' של הדברים ולא ב'גברא' של האנשים.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' יולי 16, 2018 9:07 pm

זאב ערבות כתב:האשכול היחיד הקשור לעניננו ישירות הוא זה
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=55096#p55096 המיוכד לבקשת סליחה זה מזה
ומעניין שמאז שנפתח לפני 7 שנים איש לא ביקש סליחה ומחילה, לפחות לא דרך האשכול. אתמהה. עמך כולם צדיקים.

ראה אשכול זה
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=30&t=1610

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' יולי 16, 2018 9:36 pm

זאב ערבות כתב:
דרומי כתב:לענ"ד אין כל צורך לבקש מחילה, מי שנכנס לפורום זה עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ואיהו אפסיד אנפשיה. (ויש לעיין במי שנכנס רק זה עתה ועוד לא הספיק לקלוט את רוח הדברים, שאז אולי באמת כן ראוי לבקש ממנו מחילה ולהמליץ לו שלא יכנס לפה יותר). וע"ז באתי על החתום להלכה ולא למעשה, הק' דרומי.

אני מוכן בכנות ובאמת ובתמים לקבל את דבריך ולומר עליהם אמן 3 פעמים. אז ראשית, נא לבקש ממנהלי הפורום שיכתבו זאת בתקנות שההשתפות בפורום היא על אחריותו של כל משתתף והרשות ביד כל אחד להשמיץ, לבזות, לקלל, לפגוע באדם ובדעותיו ללא חשש בין אדם לחבירו ומי שאינו חזק מספיק לעמוד בכך שלא יכנס. כמו שאומרים אם אינך יכול לסבול את החום - אז אל תכנס למטבח (ולידעתך אני די טוב בלהצליף בשבט לשוני ונהנה לעשות זאת ולא הייתי ממליץ לך או למישהוא אחר לנסות).
אך בבקשה תאמר לי הרב דרומי היקר, האם אתה רציני או חומד לצון? במי עסקינן בפורום זה? באיזה חבורת פרחחים על שפת הים שמשחקים במטקות ועוד מרעין בישין שכל מילה שניה שלהם היא איזו קללה עסיסית? האם אתה שמעת פעם על המושג דרך ארץ קדמה לתורה על כל משמעויותיו? האם שמעת על י"ג אזהרות המיוחסות לרב ישראל סלנטר ובינהם: כבוד - להזהר בכבוד כל אדם ואפילו זה שאינו עמו תמים דעה. אמנם נכון וראוי לעמוד על דעתך ולנסות ולתקן את דעת חברך אם הוא טועה, אך האם אתה סבור שמותר לעשות זאת בצורה פוגענית ומעליבה?

אך החשוב ביותר והמקומם ביותר בדבריך היא המילה "בדעותיו", לדבריך אני מבין שזכות כל אחד להביע איזה דעה שהוא רוצה על אחריותו כל עוד הוא מוכן לקבל על כך על הראש. אז בבקשה תאמר לי: מדוע כשנקרתי בניק כרמל בציקלונו הבעתי כמה דעות שלא תאמו את השקפת עולמם של כמה מהמשתתפים, אז כדברך וזה מקובל עלי התחילו לכנות אותי בשמות גנאי שונים שלא כאן המקום לפרטם (וכבר הוסרו ע"י המנהל) והבלגתי ולא השבתי למרות שתמהתי על הדבר. אך, וכאן אני רוצה לראות אם תוכל לענות לי, מדוע שלחו למנהל הודעות אישיות בגנותי ובינהם שמשתמע מדברי שאני "אנטי חרדי" ועל הכל, דרשו ממנו שיזרוק ויחסום אותי! ואכן נענה לבקשתם ללא שיבדוק את צדקת דברם, ולידיעתך אם אינך יודע, איני היחיד (לא שזה מנחם אותי) שהדבר הזה נעשה לו!
אז כנראה שיש כאן כמה בעלי דעות החושבים שיש להם בעלות על הפורום והכל טוב ושריר כדבריך עד לנקודה בה אומרים משהו שנוגד את אמונתם דעתם והשקפתם ואז הם יוצאים עליו בחרב ובחנית, ואני סברתי שהפורום פתוח להבעת דעות מכל מגוון הקשת החרדית, ובפרט שביקשתי שיאמרו לי מה בדברי "אנטי חרדי" ולא הגיבו.
אשמח לקבל ממך תגובה הולמת.

הרב זאב ערבות.
לפני שאתה מתקיף מציע לך לבדוק ותיווכח שברוב ככל האשכולות בפורום כאן מתנהלים בצורה ראויה ומכובדת, רק שמטבע הדברים בנושאים טעונים שנתונים לוויכוח ולמחלוקת קורה שתוך כדי כתיבה הדברים נכנסים להתלהמות, וכל הרגיל כאן יודע שעיקר המטרה בפורום זה, דיונים תורניים בכל חלקי התורה.
ומצינו במצוות צדקה שהמעלה הכי גדולה היא שהנותן לא ידוע מי מקבל והמקבל לא יודע ממי נותן וה''ה לנ''ד אין שום סברא וטעם להיפגע מניק עלום שם שאינך מכירו.
וכבר אמרו חז''ל אזיל לקרתא אזיל בנימוסה אין טעם לבוא בפורום ולהציג דעות חריגות ואח''כ להתלונן.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 9:45 pm

.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' יולי 22, 2018 6:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 9:51 pm

מענה איש כתב:

ראה אשכול זה
https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=30&t=1610

לפי מיטב ידיעתי יש הבדל בין בקשת מחילה כללית שהיא אמנם טובה אך מוגבלת, לבין בקשת מחילה פרטית. הלא אפילו לאחר המיתה נוהגים ללכת לקבר ולבקש מהנפטר מחילה ולשיטת ה"מחילה הכללית", מספיק שנבקש סליחה בביתינו מכל מי שפגענו בו בין נמצא בין החיים או בין המתים, מדוע לטרוח עד בית הקברות?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יולי 16, 2018 10:06 pm

מענה איש כתב:
זאב ערבות כתב:

אני מוכן בכנות ובאמת ובתמים לקבל את דבריך ולומר עליהם אמן 3 פעמים. אז ראשית, נא לבקש ממנהלי הפורום שיכתבו זאת בתקנות שההשתפות בפורום היא על אחריותו של כל משתתף והרשות ביד כל אחד להשמיץ, לבזות, לקלל, לפגוע באדם ובדעותיו ללא חשש בין אדם לחבירו ומי שאינו חזק מספיק לעמוד בכך שלא יכנס. כמו שאומרים אם אינך יכול לסבול את החום - אז אל תכנס למטבח (ולידעתך אני די טוב בלהצליף בשבט לשוני ונהנה לעשות זאת ולא הייתי ממליץ לך או למישהוא אחר לנסות).
אך בבקשה תאמר לי הרב דרומי היקר, האם אתה רציני או חומד לצון? במי עסקינן בפורום זה? באיזה חבורת פרחחים על שפת הים שמשחקים במטקות ועוד מרעין בישין שכל מילה שניה שלהם היא איזו קללה עסיסית? האם אתה שמעת פעם על המושג דרך ארץ קדמה לתורה על כל משמעויותיו? האם שמעת על י"ג אזהרות המיוחסות לרב ישראל סלנטר ובינהם: כבוד - להזהר בכבוד כל אדם ואפילו זה שאינו עמו תמים דעה. אמנם נכון וראוי לעמוד על דעתך ולנסות ולתקן את דעת חברך אם הוא טועה, אך האם אתה סבור שמותר לעשות זאת בצורה פוגענית ומעליבה?

אך החשוב ביותר והמקומם ביותר בדבריך היא המילה "בדעותיו", לדבריך אני מבין שזכות כל אחד להביע איזה דעה שהוא רוצה על אחריותו כל עוד הוא מוכן לקבל על כך על הראש. אז בבקשה תאמר לי: מדוע כשנקרתי בניק כרמל בציקלונו הבעתי כמה דעות שלא תאמו את השקפת עולמם של כמה מהמשתתפים, אז כדברך וזה מקובל עלי התחילו לכנות אותי בשמות גנאי שונים שלא כאן המקום לפרטם (וכבר הוסרו ע"י המנהל) והבלגתי ולא השבתי למרות שתמהתי על הדבר. אך, וכאן אני רוצה לראות אם תוכל לענות לי, מדוע שלחו למנהל הודעות אישיות בגנותי ובינהם שמשתמע מדברי שאני "אנטי חרדי" ועל הכל, דרשו ממנו שיזרוק ויחסום אותי! ואכן נענה לבקשתם ללא שיבדוק את צדקת דברם, ולידיעתך אם אינך יודע, איני היחיד (לא שזה מנחם אותי) שהדבר הזה נעשה לו!
אז כנראה שיש כאן כמה בעלי דעות החושבים שיש להם בעלות על הפורום והכל טוב ושריר כדבריך עד לנקודה בה אומרים משהו שנוגד את אמונתם דעתם והשקפתם ואז הם יוצאים עליו בחרב ובחנית, ואני סברתי שהפורום פתוח להבעת דעות מכל מגוון הקשת החרדית, ובפרט שביקשתי שיאמרו לי מה בדברי "אנטי חרדי" ולא הגיבו.
אשמח לקבל ממך תגובה הולמת.

הרב זאב ערבות.
לפני שאתה מתקיף מציע לך לבדוק ותיווכח שברוב ככל האשכולות בפורום כאן מתנהלים בצורה ראויה ומכובדת, רק שמטבע הדברים בנושאים טעונים שנתונים לוויכוח ולמחלוקת קורה שתוך כדי כתיבה הדברים נכנסים להתלהמות, וכל הרגיל כאן יודע שעיקר המטרה בפורום זה, דיונים תורניים בכל חלקי התורה.
ומצינו במצוות צדקה שהמעלה הכי גדולה היא שהנותן לא ידוע מי מקבל והמקבל לא יודע ממי נותן וה''ה לנ''ד אין שום סברא וטעם להיפגע מניק עלום שם שאינך מכירו.
וכבר אמרו חז''ל אזיל לקרתא אזיל בנימוסה אין טעם לבוא בפורום ולהציג דעות חריגות ואח''כ להתלונן.

כנראה לא קראת את דברי עד הסוף. אני מבין את הדבר טוב מאוד, גם אני לפעמים בלהט הויכוח מאבד קצת את הפרופורציה. אני יודע היטב שיושבי הפורום הם אנשים מכובדים ורובא דרובא של האשכולות מתנהלים בשובה ונחת.
אך לכתוב שכל מי שנכנס לכאן עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ? הלא גם בבית המדרש מתלהטים הרוחות, אז תתאר לעצמך ידפוק המשגיח על הבימה ויאמר: תלמידים יקרים, הלא ידוע שבבית המדרש מתגלעים חילוקי דעות ומתלהטים הרוחות ולא דעת זה כדעת זה, אז אני מבהיר לכל באי בית המדרש, שכאן מקובל שהתלמידים יכולים להשמיץ ולגנות כאוות נפשם מהריתחא דאורייתא שבהם ואין לכם לחשוש משום דבר ועל דעת כן אתם פה.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב א' אפריל 28, 2019 6:13 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' יולי 16, 2018 10:40 pm

אתה כותב על 'תככנים הפועלים מאחורי הקלעים' כאילו שרק לאי אלו כותבים יש להם גישה למרנן ורבנן מנהלי הפורום..
אין כאן קלעים ואין כאן אחורי הקלעים לככל אחד ואחד מבאי הפורום יש רשות לגשת מאחורי הפרגוד ולהתריע בפני המנהלים על בעיה כזו או אחרת ואם נחסמת כנראה שהיו עליך תלונות ולא מניק אחד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ב' יולי 16, 2018 11:31 pm

היטבת להגדיר ובאמת אין מאחורי הקלעים. ובדרך כלל מי שנחסם הוא על מה שכתב או היותר מצוי שהוא על האופן שבו כתב.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ב' יולי 16, 2018 11:59 pm

הפורום אמור להיות מקום של מרגוע לאברכים ותלמידי חכמים ולא מקום להתנגחויות אישיות.
הכותבים כאן, רובם ככולם, אנשים עסוקים, שרוצים מעט לפוש ולהשתעשע בד"ת, לשאול שאלות ולהחליף דעות. לא להתנגח בסגנון אישי או לא מכובד.

חלק מהכותבים כאן בשמות ניקים הם תלמידי חכמים אמיתים ומרביצי תורה לרבים. זה לא מכבר שוחחתי עם ת"ח מופלג מאד, המכהן כר"מ בישיבה גדולה חשובה להפליא והוא סיפר לי, להפתעתי, שהוא כותב בפורום בקביעות בעילום שמו (הוא לא הסכים לגלות לי את הניק שלו...). אותו עוקצים? הרי עשרות תלמידיו עומדים לפניו בדרך ארץ מופלג ובאמת הוא מלא וגדוש בתורה!

אין ספק שהעקיצות המצויות כאן אינם תואמות תמיד את רוח התורה וחובת הבין אדם לחבירו.

מכיר אני מצעירותי חלק מהאנשים הכותבים כאן בשמות ניקים. אלו שהיו עדינים ובעלי מידות טובות בנערותם, המשיכו לשמח את כולנו בד"ת ומחמאות נלבבות, ביקורת עדינה ועניינית ומו"מ כדרכה של תורה בדרך מכבדת וראויה.
אלו שאופיים היה קשה, מעליב ופוגע מקדמא דנא, בסך הכל העבירו את מידותיהם הרעות לכתיבתם בפורום.

אינני כופר במושג תשובה, כמובן. כאו"א יכול להשתלם בנפשו במרוצת החיים ולהתקדם. ובכל זאת, גם אם לא נזכה שאלו הנ"ל ישובו מסגנונם הבוטה, הרי שלפחות האחרים לא ילמדו מהם.
צריך לזכור, לפני שאנו שולחים יד למקלדת וכותבים משהו ארסי, או אפילו לא מכבד מספיק, שדפי הפורום אינם נמחקים לעולם, ושהרבה שנים אחרי שנעלה למעלה, עדיין הודעותינו יתנוססו כאן.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' יולי 17, 2018 12:15 am

זאב ערבות כתב:כלומר יש פה בעיה שצריך לטפל בה ושאוכל לכתוב את הגיגי לבי בלי פחד מאותם (נקרא להם בריונים ברוח הזמן) המעוניינים להפטר ממני בשל דעותי שלא תואמים את דעותיהם.

יש פה אחרים שסוברים ש"יש פה בעיה"?

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' יולי 17, 2018 12:17 am

--
נערך לאחרונה על ידי הוגה ב ה' יולי 19, 2018 12:50 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ג' יולי 17, 2018 12:21 am

הרב ספראי, הגדרת יפה את הפורום כמקום של מרגוע והתרעננות.

אפשר להבין לפי זה שאין לדרוש מכל כותב להשקיע הרבה אנרגיה בבחירת מלים מאוד מאוד מעודנות ונעימות. הוא הרי בא לנוח ולא לעבוד קשה... ולכן הוא מתבטא לפעמים בסגנון קצת 'זורם' בסלנג העממי. במקומות אחרים - בפני תלמידים, שכנים וכו' - הוא אכן יתאמץ יותר כדי לתת הרגשה טובה לחבר, כשהוא בא ל'ווארט' הוא יתאמץ כדי לשבח את החתן בפני הכלה, כשהוא בא לגביר הוא יתאמץ 'להחניף' לו לתועלת המוסדות - אבל פה הוא קצת משתחרר...

הכל במידה, כמובן.

משולש_פרטי

הודעהעל ידי משולש_פרטי » ג' יולי 17, 2018 12:42 am

איך שלא יהיה, אני יודע מרת נפשי שכמה וכמה פעמים לא דיברתי בכבוד. אך אינני יודע ממי צריך לבקש סליחה, והייתי שמח אם מישהו יעשה עמי חסד ויגלה אזני בפרטי (לכן אני מגיב לראשונה בניק הפרטי) אם נראה לו שדיברתי בצורה פוגענית כלפי ניק כלשהו במהלך השנים.
כדי שאוכל למחוק את המילים הבעיתיות, וגם לבקש את סליחתו.
בכך יקיים מצווה גדולה ובוודאי יקרב הגאולה כשתצטמצם שנאת חינם ולו במקצת.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' יולי 17, 2018 12:56 am

דרומי כתב:הרב ספראי, הגדרת יפה את הפורום כמקום של מרגוע והתרעננות.

אפשר להבין לפי זה שאין לדרוש מכל כותב להשקיע הרבה אנרגיה בבחירת מלים מאוד מאוד מעודנות ונעימות. הוא הרי בא לנוח ולא לעבוד קשה... ולכן הוא מתבטא לפעמים בסגנון קצת 'זורם' בסלנג העממי. במקומות אחרים - בפני תלמידים, שכנים וכו' - הוא אכן יתאמץ יותר כדי לתת הרגשה טובה לחבר, כשהוא בא ל'ווארט' הוא יתאמץ כדי לשבח את החתן בפני הכלה, כשהוא בא לגביר הוא יתאמץ 'להחניף' לו לתועלת המוסדות - אבל פה הוא קצת משתחרר...

הכל במידה, כמובן.

אתה סבור שהטיעונים שלך עוברים בבי"ד של מעלה?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 1:11 am

מענה איש כתב:אתה כותב על 'תככנים הפועלים מאחורי הקלעים' כאילו שרק לאי אלו כותבים יש להם גישה למרנן ורבנן מנהלי הפורום..
אין כאן קלעים ואין כאן אחורי הקלעים לככל אחד ואחד מבאי הפורום יש רשות לגשת מאחורי הפרגוד ולהתריע בפני המנהלים על בעיה כזו או אחרת ואם נחסמת כנראה שהיו עליך תלונות ולא מניק אחד.
אוצר החכמה כתב:

יש כאן בעיה מסוימת ומשום מה נראה שלא מבינים את דברי. אני מבין היטב מה שכולם אומרים כאן ואין לי טרוניות כלשהם על אף אחד וענין הניקים כבר נפתר לשביעות רצון כולם ואין לי בעיה לקבל נזיפות והתרעות ועקיצות. אז אחזור על דברי פעם נוספת: דרומי כותב: מי שנכנס לפורום זה עושה זאת על דעת שיפגעו בו או בדיעותיו ואיהו אפסיד אנפשיה. מצויין ומקובל עלי ועל כל יושבי הפורום. זאת אומרת שיש כאן יד חפשית לכל אחד להביע את דעתו התורנית, ואם היא לא מוצאת חן בעיני מאן דהו והוא שולל אותו בכל דרך כלשהיא, אפילו מעליבה וכדומה - זה זבש"ו. אלו כללי המשחק.
הבעיה מתחילה כאשר איזו דעה של מאן דהו לא נראית למישהו והוא מעוניין להפתר מהשוטה הזה או מה שהוא חושב שהוא, וכותב למנהל הפורום או למאן דהו שיש לו יכולת חסימה שדברי הנ"ל לא תואמים את דעותיו והשקפותיו ויש להפטר ממנו. לאלה אני קורא " תככנים הפועלים מאחורי הקלעים", כמובן שאין זו קבוצה מוגדרת אלא בכל מקרה לגופו יש כאלה שדברי האחר לא מוצאים חן בעינהם, תקרא להם איך שתרצה, ועד משמרת הפורום למשל. מה שאני כותב "מאחורי הקלעים" משמע הם כותבים הודעה אישית למנהל או בא כוחו ומוסרים לו את המידע המרשיע. כעת אנו מגיעים לנקודה החמה: מה לדעתכם על המנהל לעשות? לי נראה שהוא צריך לפנות לנאשם ולבקש ממנו הסבר. זה הכל! ובאם אין לו הסבר טוב הוא צריך ברוב חכמתו ותבונתו להחליט אם הנאשם מהווה סכנה רוחנית לפורום ובהתאם לסגור אותו. זה מה שאני הייתי עושה לו זה היה באחריותי. כמות הניקים שמתלוננים לא משנה כרגע.
אז כאן אני חוזר שוב לטענות שלי: כמה וכמה ניקים כתבו בתגובה לדברי שזה פורום ליברלי ואפשר להביע כאן דעות שונות כל עוד אינן כפירה וכדומה והפורום פתוח לכל שכבות הציבור הדתי, חסידי, ליטאי, ספרדי, חרדל"י וכדומה. אז אם אני חרדל"י וכותב משהו שלא מתאים עם רוח ההשקפה החרדית, האם זה עושה אותי לאנטי חרדי ואני נפסל? כלומר יש פה סתירה במה שאתם אומרים. או שתאמרו שהפורום סובל רק דעות חרדיות - מקבל, או שתאמרו שפתוח לדעות שונות מכל החוגים - מקבל, וזה אכן מה שאתם אומרים, אז אם כך להביע דעה חרדלי"ת נניח בעד הגיוס, ואח"כ לטעון שהאומר הוא אנטי חרדי סותר את ההצהרה שלכם בענין פתיחות הפורום.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' יולי 20, 2018 5:37 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 1:18 am

הפצת המעיינות כתב:
זאב ערבות כתב:כלומר יש פה בעיה שצריך לטפל בה ושאוכל לכתוב את הגיגי לבי בלי פחד מאותם (נקרא להם בריונים ברוח הזמן) המעוניינים להפטר ממני בשל דעותי שלא תואמים את דעותיהם.

יש פה אחרים שסוברים ש"יש פה בעיה"?

דברי מסורסים ולא מובנים אף לי אז אכתוב אותם שוב:
כל כותב בפורום צריך להרגיש בנוח לכתוב את הגיגי לבו (כל עוד מתאימים לרוח התורנית של הפורום) בלי פחד מאותם שכל מי שאינו מסכים לדעתם משתדלים לסלק אותו.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 17, 2018 1:31 am

נפגעתי...
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=30&t=1610
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=7&t=6080

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 1:51 am

יאיר כתב:

נפגעתי...

בא ואפייס אותך.
אחד בשם מעט דבש שלח קישורים לכמה אשכולות הדנות בענין סליחה. בכולם רק דנו בענין מהות הסליחה אך לא בעצם בקשת הסליחה. בזה שקשרתי אליו היו סך הכל 3 הודעות ואף לא בקשת סליחה אחת. אח"כ צצו כמה אשכולות נוספות כמו אלו שאתה מצרף בהם אכן יש הבעת סליחה. אז עמך הסליחה ואני מבקש את מחילתך.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ג' יולי 17, 2018 1:58 am

הרב זאב ערבות מעט חוצפה יש בדבריך לומר שהמנהלים צריכים להתעסק כל הזמן מאחורי הקלעים ולבדוק מול כותב הודעה למה הוא התכוון בקצב הזה יכלה הזמן והמה לא יכלו, המנהלים דכאן גם כך עסוקים הם במלאכת הקודש של אוצר החכמה.
ובכלל זה נשמע כאילו אתה משלם דמי מנוי חודשי על החבירות בפורום ולפיכך אתה מרשה לעצמך לבוא בטרוניות, אין פה שום ועדת קבלה לחברי הפורום והכלי היחיד שיש בידם לשמור על צביון הפורום זה עניין החסימה ע''פ שיקול דעתם.
אז בשביל מה כל הטרררם הזה לייעץ למנהלים הנכבדים איך להתנהל, האמן לי יש להם נסיון של כמה שנים טובות בניהול הפורום הרבה פעמים הם כבר יודעים לזהות מראש איזה נושא יכול להתדרדר למקומות לא רצויים, ומבחינתי זכותם המלאה לחסום כל נושא שלא נראה בעיניהם הרי הם הבעלים של המקום.

ולסיכום נא ונא לא לגרור את הפורום למנהג הנלוז של פורומים אחרים להתגולל בטרוניות אינסופיות על המנהלים ועיסוק טרחני איך צריך להיראות הפורום.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' יולי 17, 2018 2:04 am

זאב ערבות כתב:
יאיר כתב:

נפגעתי...

בא ואפייס אותך.
אחד בשם מעט דבש שלח קישורים לכמה אשכולות הדנות בענין סליחה. בכולם רק דנו בענין מהות הסליחה אך לא בעצם בקשת הסליחה. בזה שקשרתי אליו היו סך הכל 3 הודעות ואף לא בקשת סליחה אחת. אח"כ צצו כמה אשכולות נוספות כמו אלו שאתה מצרף בהם אכן יש הבעת סליחה. אז עמך הסליחה ואני מבקש את מחילתך.

מחולך! x3

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יולי 17, 2018 2:46 am

מענה איש כתב:הרב זאב ערבות מעט חוצפה יש בדבריך לומר שהמנהלים צריכים להתעסק כל הזמן מאחורי הקלעים ולבדוק מול כותב הודעה למה הוא התכוון בקצב הזה יכלה הזמן והמה לא יכלו, המנהלים דכאן גם כך עסוקים הם במלאכת הקודש של אוצר החכמה.
ובכלל זה נשמע כאילו אתה משלם דמי מנוי חודשי על החבירות בפורום ולפיכך אתה מרשה לעצמך לבוא בטרוניות, אין פה שום ועדת קבלה לחברי הפורום והכלי היחיד שיש בידם לשמור על צביון הפורום זה עניין החסימה ע''פ שיקול דעתם.
אז בשביל מה כל הטרררם הזה לייעץ למנהלים הנכבדים איך להתנהל, האמן לי יש להם נסיון של כמה שנים טובות בניהול הפורום הרבה פעמים הם כבר יודעים לזהות מראש איזה נושא יכול להתדרדר למקומות לא רצויים, ומבחינתי זכותם המלאה לחסום כל נושא שלא נראה בעיניהם הרי הם הבעלים של המקום.

ולסיכום נא ונא לא לגרור את הפורום למנהג הנלוז של פורומים אחרים להתגולל בטרוניות אינסופיות על המנהלים ועיסוק טרחני איך צריך להיראות הפורום.

מענה איש יקר
הודעותי ארוכות וכנראה אין לאיש זמן וסבלנות לקרוא אותם ולרדת לסוף דעתי ואני מסכים עם כך וגם לי לא היה את הסבלנות, אך למי שרוצה להתיחס לדברי ולהגיב, אולי כן מן הראוי לדקדק בהם קצת.
ראשית תודה שכתבת שרק מעט חוצפה יש בדברי ולא חוצפה ממש. שנית אולי תראה לי איפה כתבתי שהמנהלים צריכים להתעסק כל הזמן מאחורי הקלעים ולבדוק מול כותב הודעה למה הוא התכוון? כתבתי שמי שיש לו טענה נגד מישהו, שיברר אצל כותב הדברים למה כוונתו, ואם לא קיבל תשובה המניחה את הדעת יפנה למנהל וישטח בפניו את טענתו, ואז ורק אז על המנהל לנסות לברר במקצת האם יש אמת בטענתו ע"י בירור קצר אצל הנאשם. זה הכל. אך סתם כך לכתוב למנהל: מנהל יקר, לדעתי פלוני הוא כך וכך ולא מתאים לפורום ונא לחסום אותו מיידית... והמנהל אכן חוסם בלי לברר (כפי שאירע במקרה שלי!) זה לא הוגן. מה אתה חושב? מה היית אומר לו זה היה נעשה לך?

אתה ממשיך: ובכלל זה נשמע כאילו אתה משלם דמי מנוי חודשי על החבירות בפורום ולפיכך אתה מרשה לעצמך לבוא בטרוניות, אין פה שום ועדת קבלה לחברי הפורום והכלי היחיד שיש בידם לשמור על צביון הפורום זה עניין החסימה ע''פ שיקול דעתם.
איני בא בטרוניות לאף אחד. יש לי מספיק דברים אחרים מאשר לבוא בטרוניות. איזה טרוניות יש לי למנהלים? יש לי טרוניות לאותם משתתפים המתלוננים למנהלים בלי לבדוק לדרוש ולחקור תחילה. הם אלו שמטרידים את המנהלים ע"י בקשותיהם - תחסמו את פלוני ותחסמו את אלמוני. מי שם אותם לשר ושופט על חברי הפורום.
בענין דמי מנוי. לידיעתך כן, אני משלם דמי מנוי! הכיצד? אני דואג כל שנה מדי 16 שנה לקבל את העדכון ומשלם על כך סך הגון בדולרים שהוא פי כמה ממה שמשלמים בארץ ואני עושה זאת בין השאר בכדי לחזק את הפרויקט והעוסקים בו. במשך 16 השנים הקודמות פרט לתכנת האוצר שעלתה למעלה מאלפיים דולר במחירים של הימים ההם, מן הסתם הוצאתי קרוב ל4000 דולר על עדכונים (אז לפי חשבון פשוט של 6000 דולר לחלק ב192 חודשים, אז כל חודש אני תורם לקופת האוצר בערך 31 דולר. כמה אתה תורם?) בנוסף עד לזמן האחרון הייתי גם מנוי על האוצר המקוון ואף בגללי יש כמה שנרשמו. אז האין זה מקצת חוצפה מצדך לקטרג עלי? (מדוע הפסקתי? חיתנו שני ילדים השנה במרווח של 4 חודשים - הסבר מספק?). אך מעולם לא באתי בדרישות כלשהן.

אתה ממשיך לכתוב: אז בשביל מה כל הטרררם הזה לייעץ למנהלים הנכבדים איך להתנהל, האמן לי יש להם נסיון של כמה שנים טובות בניהול הפורום הרבה פעמים הם כבר יודעים לזהות מראש איזה נושא יכול להתדרדר למקומות לא רצויים, ומבחינתי זכותם המלאה לחסום כל נושא שלא נראה בעיניהם הרי הם הבעלים של המקום.
לא אמרתי למנהלים איך להתנהל, אלא רק לבדוק את הקובלנא ולא סתם לזרוק. אני לא מדבר על חסימת נושא, אלא על חסימת אדם מלהשתתף בפורום ולסגור את חשבונו בלי לתת לו אפשרות להסביר את עצמו. האם שמת לב לכך? אנחנו מדברים על שני דברים אחרים
לסיום אתה כותב:ו לסיכום נא ונא לא לגרור את הפורום למנהג הנלוז של פורומים אחרים להתגולל בטרוניות אינסופיות על המנהלים ועיסוק טרחני איך צריך להיראות הפורום.
אולי תוכל להראות לי איפה אני בא בטרוניות אינסופיות על המנהלים. תראה לי במחילת כבודך טרוניה אחת! היכן עסקתי באיך צריך להראות הפורום? לא זכור לי פעם אחת שפניתי למישהוא בהנהלה, או באתי באיזה שהן דרישות, או שטירטרתי למישהוא והטרחתי אותו. המשא ומתן המתנהל באשכול זה נעשה ללא שום קשר להנהלה ולמנהלים ורק "אוצר החכמה" העיר איזו הערה פה ושם ואף מצא חן בעיניו הרעיון להוסיף מקום לשם משתמש. האם אני הוא זה שדרש זאת ממנו? כמדומני שאפילו מישהו שיבח אותו שהוא נעשה בצורה יפה ומכובדת בלי צעקות. אז מה תלין עלי את תלונתך?

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ג' יולי 17, 2018 6:10 am

ר' זאב היקר אולי תספר לנו על ספרייתך המפורסמת?
על ספרים מיוחדים ברשותך
או שמא על גדולים שנהנו מאוספך?
וכהנה וכהנה?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 17, 2018 6:54 am

הרב זאב ערבות

א. כל אחד יכול לכתוב פה את הגיגי לבו ובלבד שיתאים לתנאים התורניים של המקום
הוזכרו כבר ועיקרם קבלת יסודות האמונה כמקובל בכלל ישראל ובפרט קבלת אמונה בתורה מן השמים ובדברי חז"ל ונהיגת כבוד בחכמי ישראל.

ולכללי ההתנהגות המקובלים כאן ובפורומים בכלל
לדוגמה להמנע מפתיחה של אשכולות בנושא מסויים ללא סוף קל וחומר לא "להטריל" היינו לנסות רק להרגיז ולהטריד את הכותבים ושמירה על פרטיות הכותבים האחרים.

וכן כתיבה באופן מכובד וראוי לעוסקים בתורה.
לא מיבעיא לשמור על הלשון (לשה"ר או נבול פה ח"ו) אלא להקפיד שכשכותבים בנושאים רגישים על לשון חכמים מרפא וכתיבה ראויה.

ב. עד כמה שידוע לי לא סולקו אנשים מסיבות של פניות אישיות של משתמשים הרוצים לסלק מישהו. מלבד כמובן תלונות על אי עמידה בכללים המוזכרים. כך שלא מדובר בתככים ואינטריגות.

שגיאות מי יבין ותמיד יתכן שנעשו טעויות אבל אנו משתדלים לשמור על הדרך הזו.

ג. אני שמח שאתה מן המתעדכנים הקבועים וקונה מהאוצר (לא תורם..) כל פעם עדכון ונהנה ממנו ומשתמש בו. וק"ו על העובדה שאתה ממליץ לאחרים להשתמש בו. בעיני ובעיני כל חברי מערכת האוצר לקוחות האוצר מעצם היותם כאלה הינם נכבדים ואנו רוצים לשמוע את דעתם בכל עניין מענייני האוצר.
עם זאת הפורום הינו מערכת עצמאית ונפרדת שהאוצר מעמיד לרשות הציבור, הן לקוחות האוצר והן שאינם כאלה. וחברי הפורום נחשבים בעינינו בזכות עצמם בין אם הם מלקוחות האוצר ובין אם לא.

אני מבין שאתה מלין על איזה חסימה שנעשתה לך בעבר. איני יודע בבירור במה מדובר בפרט שלא ציינת את הכינוי בו נחסמת. אבל אם ברצונך אתה יכול לפנות אלי בפרטי ולציין את הכינוי ההוא ואם אזכור או אוכל לברר במה היה העניין אשתדל להבהירו.

גם אני מצטרף להצעת אליסף. ספרים וספריות הם ממש אחד מענייני הפורום ונשמח לשמוע.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' יולי 17, 2018 10:58 am

אדם המגיב לגופו של כותב ולא לגופו של ענין, ובפרט אדם המשתמש במילות גנאי כגון שקרן, חצוף, רמאי, ועוד כיו"ב, הוא בעיקר מזלזל בעצמו, ומבזה את עצמו, ומציג את עצמו כאחד הריקים, ואדם ניכר בכעסו...

ממילא אין מקום כלל לבקשת מחילה וסליחה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' יולי 17, 2018 11:12 am

דברי הר' דרומי דברי טעם הם, ועל דעת כן אני משתתף, להתקיף בעת הצורך ולהיות מותקף כשמגיע לי. לא צריך לבקש ממני מחילה, כי אני מוחל מראש לכל מי שמתקיף אותי, אפילו אם אני סבור שדבריו נאמרו שלא בצדק. ואני מקוה, שגם אני לא צריך לבקש מחילה...

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' יולי 17, 2018 11:26 am

אני חושב שהדרך הנכונה היא להבחין בין האדם לדעה.
אין טעם ולא ראוי סתם לכנות את האדם בכינויי גנאי.
אבל מצד שני בירור האמת מחייב לפעמים בהירות באי ההסכמה עם דעתו ועד כדי בוטות.
(בעיני מי שחושב שאני מדבר שטויות ואומר לי את זה מכבד את דעתי וחושב אותה למספיק חשובה כדי שהיא תרגיז אותו כך שממש אין מה להיעלב.)

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' יולי 17, 2018 1:58 pm

אוצר החכמה כתב:אני מבין שאתה מלין על איזה חסימה שנעשתה לך בעבר. איני יודע בבירור במה מדובר בפרט שלא ציינת את הכינוי בו נחסמת. אבל אם ברצונך אתה יכול לפנות אלי בפרטי ולציין את הכינוי ההוא ואם אזכור או אוכל לברר במה היה העניין אשתדל להבהירו.

גם אני מצטרף להצעת אליסף. ספרים וספריות הם ממש אחד מענייני הפורום ונשמח לשמוע.

אך החשוב ביותר והמקומם ביותר בדבריך היא המילה "בדעותיו", לדבריך אני מבין שזכות כל אחד להביע איזה דעה שהוא רוצה על אחריותו כל עוד הוא מוכן לקבל על כך על הראש. אז בבקשה תאמר לי: מדוע כשנקרתי בניק כרמל בציקלונו הבעתי כמה דעות שלא תאמו את השקפת עולמם של כמה מהמשתתפים, אז כדברך וזה מקובל בפורום התחילו לכנות אותי בשמות גנאי שונים שלא כאן המקום לפרטם (וכבר הוסרו ע"י המנהל) והבלגתי ולא השבתי למרות שתמהתי על הדבר.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' יולי 17, 2018 2:14 pm

לדעתי זה דבר פשוט שאין כלל "כל מי שבא זה ע"ד שיבוזה או יפגע" וזה אסור הלכתית. אולי ההנהלה צריכה להבהיר היטב את דעתה בעניין.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ד' יולי 18, 2018 4:36 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חבר פורום אוצר החכמה

הודעהעל ידי חבר פורום אוצר החכמה » ג' יולי 17, 2018 2:22 pm

אש משמים כתב:ב. שמתי לב שאחד מהמנהלים משתייך לזרם מסוים ומי שרוצה להישאר בפורום צריך לכבד את אותו זרם וכן כתבו לי בפרטי כמה פעמים כאשר ביקרתי את אותו הזרם.)

לא נכון. אין כאן הבדל בין זרם לזרם.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 46 אורחים