מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אסון מירון תשפ"א - וגם דמם הנה נדרש

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

Re: אסון מירון תשפ"א - וגם דמם הנה נדרש

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' מאי 09, 2021 12:34 pm

עוד יבוא יום וישאלו "מי היה הראשון שכינהו כן?"
viewtopic.php?f=56&t=48085

אליהו בן עמרם

הודעהעל ידי אליהו בן עמרם » א' מאי 09, 2021 8:17 pm

בס"ד, אייר ה'תשפ"א

קרוב לי לפרסם ביקשני ולסרב נמנעתי.
הנה לפניכם רביבים מליבו.
נקודות למחשבות על מירון וקרבנות, מבלי להיכנס לפולמוסים ומחלוקות.

בא לו אצל עדרו,
איה פרו ואיה שעירו,
בין קרניו - לתת ידו,
לסמיכתו - לווידויו.

אומרים: הלך,
לעזאזל נשלח,
והגורל עדיין בין קרניו,
לה' חטאת - עליו מונח.

היתכן בלבול כזה?
מבלי מבין, מבלי חוזה,
אל המדבר חטאת יובל,
ללא רועה, ולא חבל?

נסמוך עכשיו - אומרים חוזיו,
נתוודה כולם יחדיו,
על עוונות בערימות,
נקשור זהורית לחבילות.

ועזאזל זועק מן השופר,
חושו בדד אחריו אל המדבר,
והדממה לכל יחיד תאמר,
כי עשאו האלקים ישר.

אולי בפעיית העדר העקר,
גבר טפל על העיקר.
אולי עם כל החשבונות,
קדשו מומים כשיות תמימות.

כך מרווח ישתחווה,
וכל אדם לא ייראה,
יטהר ליבו ומדמו יזה,
יתבונן אחת ואחת ימנה,
וניחוחם ייתמר ויעלה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 10, 2021 12:19 am

איש_ספר כתב:
פרנקל תאומים כתב:
משוש דורים כתב:היה כאן ויכוח על הנסיעה למירון על חשבון הלימוד, יש שצידדו לכאן ויש לכאן.
שמעתי ממו"ר הגר"ר שמולאביץ זצ"ל אמירה נכונה ומאוזנת בתחום זה.
וכך אמר: רוב קהילות החסידים נוהגים לומר בליל שבת קודם שמו"ע ושמרו בנ"י ישראל את השבת, בחב"ד נוהגים כמנהג אשכנז שאין אומרים ושמרו, כדי לסמוך גאולה לתפילה.
פעם פגש הרב בעל התניא את רל"י מברדיטשוב, ואמר הקדושת לוי להרב, אילו היית רואה איזה חתונה יש בעולמות העליונים כשאומרים ושמרו, גם אתה היית אומר ושמרו.
השיב לו הרב בעל התניא, אילו היית רואה את החתונה שיש בעולמות העליונים כשסומכים גאולה לתפילה, גם אתה לא היית אומר ושמרו.
וסיים הגר"ר, צריך לדעת שיש חתונה כזאת, ויש חתונה כזאת, אך אי אפשר לרקוד על שתי החתונות.
והיינו שיש הרבה סולמות לעליה, יש מהלך חסידי ויש מהלך ליטאי, וכל אחד מייקר ומחשיב דברים אחרים ועי"ז מתעלה.
וכל אחד יש לו את המהלך שלו והמקום שלו, ואין שום מקום לזלזל ח"ו או לחלק ציונים.
אך אי אפשר ללמוד בישיבה ליטאית עם ההדגשים שלה ודרך החינוך שלה, ולאמץ דרכי עליה חסידיים, וכן להיפך. כי אלו חתונות שונות, וא"א לרקוד בשתיהן.

יש''כ על הבאת הדברים הבהירים. אילולא שהיה בכך משום עזות פנים, הייתי כותב: "ודברי פי חכם חן''.

הערה צדדית:
מנהג אשכנז הוא כמובן להגיד ''ושמרו''. כך היה המנהג וכ''כ גם רבינו המ''ב נבג''מ.
כוונתך מסתמא לומר מנהג הישיבות באר''י עפ''י דעת אור העולם רבינו הגר''א נבג''מ.

הרב פ"ת היקר, תסלח לי על ההערה, ובע"נ כמוך יקבל בודאי בהבנה: מה עניין אור העולם, בדיון על אמירת ושמרו כן או לא?
(אם למשל היה נושא הרה גורל, האם צמצום כפשוטו או לא, שם יש מקום לירות בכל התותחים ומי שחושב שתואר משכנע, כאן המקום, אבל אמירת ושמרו היא דיון הלכתי, שעוסקים בו, אור העולם דרך החיים, עמוד התורה החיי אדם, עמוד ההלכה האליה רבה, יסוד הפסיקה המג"א, ראש המורים הט"ז, וכו' וכו' וכו' מה ענין תארים לכאן? חדל ממנו!).
אם הייתי מעיר לך במקו"א היה מקום לבוא איתי חשבון, אז הנה, כאן, אצל הגר"א.
זה ממש אפדימיה הכתיבה הזו.
תאמר מה אני נטפל לסגנון כתיבה של אחרים, הצדק עמך! ובכ"ז זה מעיק ומכביד, קבל נא בהבנה...

או וי...
נו מה לעשות.. סבתא שלי היתה אומרת "כל אחד והשגעונות שלו" (יידער איינער וכו'). יש לי חיבה לענייני תארים וכיו''ב, כנראה חסכים מה"יתד" שלא קראתי מספיק בימי ילדותי ונעוריי... או דלמא זה בכלל קשור לשורשים החסידיים שלי..
אגב, איך באמת אתה מסתדר עם קריאת העיתון היומי, הלא חמישית מהעיתון (לא משנה איזה) מתבזבז על התארים..
ולא שאני חושד בך שאתה משקיע זמן בעיתון, אבל מסתמא בכ''ז מעלעל מדי פעם, זה לא מעיק וכו'?...

נ''ב:
מה זה "אפדימיה"?? משורש "אפדמיולוגיה"?

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מאי 10, 2021 12:27 am

אפידמיה =מגיפה.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 10, 2021 12:35 am

לבי במערב כתב:
פרנקל תאומים כתב:ממי שלא קשור לנושא?
אכן כן. בקורת על עליית מירון ראוי שתישמע - אם תישמע - מהעולים שָׁמָּה.
הבאתי דוגמא, ומר לא יישב אותה. גם רשויות המדינה יטענו שבפנקסיהם מופיעים מאות הרוגים ל"ע...

בנוגע לענין 'מעשה בלתי־אחראי', יעוי' תענית כ, ב (ויש פנים לדרשו בכאן ובכאן).

לא חביבי. צר לי. אינני מסכים איתך ואינני מקבל את דבריך.

ואל הראיה שהבאת לא התייחסתי, כי לא זכיתי להבין אותה. היא מלמדת לכל היותר שהדברים ישמעו יותר ונשמעים יותר כאשר הם באים ממי שהוא מבפנים ולא ממי שהוא מבחוץ. ישמעו יותר דייקא. אבל כמובן שכל אחד מחוייב שלא לעמוד על דמם של ישראל ולהתריע על סכנת הנפשות.
וזאת מלבד העובדה שההשוואה כשלעצמה איננה במקום בכלל.

וגם אם תעיין בגוף הודעתי הראשונה שעליה נסובה הערתך וגם בהודעת ההבהרה שלי בהמשך, תראה שהתייחסתי למירון כפרט אחד (אמנם לצערינו עכשיו פרט משמעותי מאד) מתוך מכלול, ולא כעניין לעצמו, ואינני יודע מדוע ידידי עומד על דעתו.

בכל אופן, כמדומה שהבהרתי את עצמי די, וכיוון שהגיד שוב אינו חוזר ומגיד.

לגבי גמ' בתענית, באופן כללי, בדרך כלל כששולחים אותי לעיין הכא ולעיין התם, אינני עושה זאת. חיסרון שלי (ואולי גם של עוד חברים, צריך לקחת את זה בחשבון). כך שאם אתה מעוניין להצביע על גמ' מסויימת, כדאי שתעלה אותה או את הסיכום של תוכנה.

לעצם העניין:
למרבה הצער, ישנה תחושה עמוקה שהלקח עדיין לא באמת נלמד. לא מספיק מדברים אצלנו ברצינות על החובה הגמורה לשדד מערכות בנושא של צפיפות המונים באירועים שונים (שלא לדבר על שידוד מערכות בכלל ביחס שלנו להנחיות ולסכנות, וכאמור).
מדברים על הכל, בין אדם לחבירו ובין אדם למקום, אשמים ולא אשמים, משטרה ומחסומים וכו' וכו' וכו'.
אבל את העיקר הזועק עד לשמים מזניחים. לא למדנו מספיק את הלקח מהאסון בלווית מרן הגר''ש וואזנר זצ''ל, והנה כעבור כמה שנים נחת עלינו אסון בלתי נתפס שגימד את האסון הקודם..
ישמרנו אלוקים, אבל אם לא נתעורר כולנו ובכל הכח, אזי זה רק עניין של זמן... (וחובה להגיד את זה! ואל תתחלחלו ותספרו לי שאסור לפתוח פה ל.. וכו'. כי אם החרש תחרישי בעת הזאת, לא תוכלי לומר אח''כ ''ידינו לא שפכו את הדם הזה ועינינו לא ראו'').

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 12:42 am

לחלוק ולסבור אחרת תמיד אפשר. לא אעמיד על דעתי ח"ו.

לגמ' זו כוונתי:
כי ההיא אשיתא רעועה דהואי בנהרדעא דלא הוה חליף רב ושמואל תותה אע"ג דקיימא באתרה תליסר שנין יומא חד איקלע רב אדא בר אהבה להתם אמר ליה שמואל לרב ניתי מר נקיף אמר ליה לא צריכנא האידנא דאיכא רב אדא בר אהבה בהדן דנפיש זכותיה ולא מסתפינא רב הונא הוה ליה ההוא חמרא בההוא ביתא רעיעא ובעי לפנוייה עייליה לרב אדא בר אהבה להתם משכי' בשמעתא עד דפנייה בתר דנפק נפל ביתא ארגיש רב אדא בר אהבה איקפד סבר לה כי הא דאמר רבי ינאי לעולם אל יעמוד אדם במקום סכנה ויאמר עושין לי נס שמא אין עושין לו נס ואם תימצי לומר עושין לו נס מנכין לו מזכיותיו.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 10, 2021 12:45 am

תא חזי כתב:
פרנקל תאומים כתב:וגם לדעתי חסרת הערך אין לבטל את העלייה למירון חלילה (לאור חשיבותה בעיניהם של כמה ק''ק גדולות ובעיניהם של חלק מבעלי הסוד), כ''א להגביל את מספר המשתתפים בה ובהדלקות שבה באופן מהותי, ולערוך את כל האירוע באופן שאין בו חשש אמיתי של סכנה.

לו יצוייר כדבריך, איך תגביל? (לי יש רעיון איך דבר כזה יכול לקרות, בשני אופנים לטוב ולמוטב, אך כיון שעצם הצגת הרעיון כרוכה בביקורת נוקבת על כל ה"מחותנים" בסוגיא הזו, ושאני מעריך שלא תערב לשום אוזן בזה הפורום, או אפילו בשיחת חברים - קנצי למילין).

וכי א''א לקבוע מספר כרטיסים מסויים שימכרו ומעבר לזה לא תורשה הכניסה?
וכן מספר כרטיסים מוגבל להדלקות הגדולות ומעבר לזה לא תותר הכניסה אליהן.
זה לא מעשי?

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ב' מאי 10, 2021 12:48 am

זה כמעט לא מעשי משתי סיבות עיקריות.
1. גם כך המשטרה הם ... ו..., תאר לך שהם גם יצטרכו לשמור שרק בעלי כרטיסים יכנסו, לא יצעקו עליהם כך, ואיזה מלחמה תהיה בתוך תולדות אהרן ודומיהם מי יקבל כרטיס ומי לא?
2. בטח ראית שנה שעברה כמה נכנסו בדרכים עקלקלות למרות ההגבלות.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 10, 2021 12:50 am

לבי במערב כתב:לחלוק ולסבור אחרת תמיד אפשר. לא אעמיד על דעתי ח"ו.

לגמ' זו כוונתי:
כי ההיא אשיתא רעועה דהואי בנהרדעא דלא הוה חליף רב ושמואל תותה אע"ג דקיימא באתרה תליסר שנין יומא חד איקלע רב אדא בר אהבה להתם אמר ליה שמואל לרב ניתי מר נקיף אמר ליה לא צריכנא האידנא דאיכא רב אדא בר אהבה בהדן דנפיש זכותיה ולא מסתפינא רב הונא הוה ליה ההוא חמרא בההוא ביתא רעיעא ובעי לפנוייה עייליה לרב אדא בר אהבה להתם משכי' בשמעתא עד דפנייה בתר דנפק נפל ביתא ארגיש רב אדא בר אהבה איקפד סבר לה כי הא דאמר רבי ינאי לעולם אל יעמוד אדם במקום סכנה ויאמר עושין לי נס שמא אין עושין לו נס ואם תימצי לומר עושין לו נס מנכין לו מזכיותיו.

יש''כ.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' מאי 10, 2021 12:57 am

בעל התפארת כתב:זה כמעט לא מעשי משתי סיבות עיקריות.
1. גם כך המשטרה הם ... ו..., תאר לך שהם גם יצטרכו לשמור שרק בעלי כרטיסים יכנסו, לא יצעקו עליהם כך, ואיזה מלחמה תהיה בתוך תולדות אהרן ודומיהם מי יקבל כרטיס ומי לא?
2. בטח ראית שנה שעברה כמה נכנסו בדרכים עקלקלות למרות ההגבלות.

לגבי 1, אומר אני שאין ברירה ואכן כן יצטרכו להסתדר עם זה (לעשות תורנות שנה זו פלוני ושנה זו אלמוני, או להגביל גילאים וכיו''ב. אין ברירה! והרשויות הממונות יצטרכו להודיע להם שהאופציה האחרת היא לבטל את ההדלקה לגמרי. או להגביל או לבטל. אין אפשרות שלישית (והלוואי שהם יבינו זאת גם מעצמם. הלא ברי לן שליבם גם הם דווי על האסון).

לגבי 2, אין הכ''נ, יהיו כאלה שיצליחו לעקוף. אבל יש לקוות שעדיין יהיה צמצום דראסטי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 10, 2021 2:03 am

מה שאתה מנסה לומר זה לתת להם מה שהם רוצים כיוון שאחרת יעשו מהומות והפגנות וכל מה שכשר בעיניהם בכדי להשיג את מטרתם (בלשונך: דרכים עקלקלות). אם הילד צועק על האבא ועושה מהומות על שלא נותן לו סוכריה - האם האב צריך לתת לו? איזה מין חינוך קבלו אותם שלדבריך מתנהגים כך? האם לא מענין אותם משטר וסדר? בעיניהם כל השוטרים הם נאצים ועמלקים וציוניים, ומה יהיה כשהשוטרים יום אחד יהיו חרדיים? ירביצו להם מכות אם לא יתנו להם להגיע למקום? ויוכו שוטרי ישראל...

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ב' מאי 10, 2021 2:37 am

פרנקל תאומים כתב:וכי א''א לקבוע מספר כרטיסים מסויים שימכרו ומעבר לזה לא תורשה הכניסה?
זה לא מעשי?

אכן לא מעשי.
כאשר חונכנו ב"ה שעל דברים שבקדושה יש למסור את הנפש, וכגון המעשה דהלל הזקן שקפא תחת השלג על גג ביהמ"ד וכדו', ומשורש זה יש לכל חוג את הנקודה שעליה הוא נאבק בחירוף נפש.
ולעניין מירון בכלל הרי רואים שכל החוגים ללא יוצא מן הכלל עולים שם, ומזליהו חזי, והנח להם לישראל. וממילא הפתרון היחידי הוא להרחיב את קיבולת ההר.

ואת"ל שאפשר להסביר לחוגים מסויימים שלא לעלות לשם. תתבונן נא ותראה שבל עניין שהוא הערבוביה של המניעים שבס"ק קרויה 'קליפת נוגה' שלטת, וכהא דמסכת יומא שהאב שבנו נדקר בסכין על המזבח בא לומר שעדיין הוא מפרפר, ולמרות שלכאו' האב היה בעל דרגה עצומה ונתעלם מאבלו לחוש לטהרת המקדש, באו חז"ל ואמרו שבשורש העניין שפיכות דמים הוא דזל.
ולכך תמצא יראים ושלמים שמכים ברציחה למי שתפס את מקומם בהיכל הישיבה; קנאים השופכים פני אחרים ברבים; וכן הלאה עזה"ד.
ממילא לא מעשי להתמודד עם דחפים פנימיים במעטה לש"ש.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ב' מאי 10, 2021 2:45 am

כמה כואב על המחיר ששילמו שזה יכול לקרות...

אחדות.jpg
אחדות.jpg (83.81 KiB) נצפה 3707 פעמים

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מאי 10, 2021 6:26 am

אפשר ואפשר להמדינה לבטל או למזער את האירוע.

א. הם יכולים לעכב בעד חברות האוטובוסים, ולעצור בעדם מלשלוח אוטובוסים עבור יותר ממספר מסוים של אנשים.
ב. הם יכולים לעצור כליל את כל החגיגה החדשה שכל אדמו"ר מפגין כוחו בזה שמדליק את המדורה שלו בזמן שלו שמה במתחם. אין יותר מהדלקה אחת, שידליק עשרים וארבע שעות. מי שרוצה להדליק מדורה, שידליק בביתו בירושלים או בני ברק.
ג. הם יכולים לעצור מבעד כל ההכנסת אורחיםס למיניהם, ולשלוח את מנהליהם לעבוד עבודה אמיתית ואמינה, במקום עבודת השנורר בסיטונאות עבור מנהגים מפוקפקים שכמעט ולא הצליחו אפילו להמציא להם מקור.

ולא רק המדינה, יש דרכים אחרים ג"כ. רוב האדמו"רים הגדולים בא"י לא נוסעים ולא עושים שמה חגיגות. הם כנראה לא מאמינים בכל הסיפור הזה, והם יכולים לצוות לאנשיהם להתרחק מן המקום. הראשי ישיבות יכולים להשים דגש יותר על תקנת הישיבה שלא ליסוע בל"ג בעומר.

אחרי כשנתיים יתפכחו הציבור, ויתעורר מהתרדמה ויראו שנסחבו ע"י קולות גדולים וחברות התיירות, ומי שיסע יעשה חשבון האם ליסוע, ולא ייסחבו ע"י הרוח כמו היום. במקום חמש מאות אלף איש, יהיה מאה אלף איש, ויוכלו להתמודד אתם במשך העשרים וארבע שעות.

לדעתי, כל הדיבורים על טכנולוגיה וצניעות וכדו', כולם הם היסח הדעת מהדבר העיקרי, והוא לשמור על הטבע והמציאות, ולעשות הכל הכל בדרך הטבע למנוע דברים כאלה בעתיד. ככל אשר ידרשו על בין אדם לחבירו ועל פאות, הרי הם מצליחים להעלים עין מהדבר הפשוט. בינתיים אין וועדת חקירה, חברי הכנסת שתקו ושותקים, והכל עובר בשלום. אפשר להיות בטוח שללא התקוממות הציבור, בשנה הבאה יפטירו כדאתמול רח"ל

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 10, 2021 7:31 am

יפה דרש לפ"ב, וניתן להוסיף שיש כאן נקודה חברתית, כאשר כל אחד סובר שאם לא ילך לירון יסתכלו עליו בעין פוזלת, כאילו חיסר אחד מעיקרי הדת. משהו בדומה ללחץ חברתי ללכת לחתונה של שכן שהסיבה היחידה שהולכים מפני אי הנעימות שיפגוש אם ויאמר לא ראיתי אתכם. נכון, הרבה טוענים שזה מרומם אותם, לא אתווכח על כך, אך האם הגענו למצב שבלי גירויים חיצוניים המוניים כהדלקת מדורה וכדומה לא יכולים להרגיש התעלות.? ולשם כך צריך לבזבז יומיים, ועוד סוחבים את הילדים שלא יחמיצו וכי מה הם מבינים בדברים אלו שעומדים ברומו של עולם.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' מאי 10, 2021 7:35 am

פרנקל תאומים כתב:
תא חזי כתב:
פרנקל תאומים כתב:וגם לדעתי חסרת הערך אין לבטל את העלייה למירון חלילה (לאור חשיבותה בעיניהם של כמה ק''ק גדולות ובעיניהם של חלק מבעלי הסוד), כ''א להגביל את מספר המשתתפים בה ובהדלקות שבה באופן מהותי, ולערוך את כל האירוע באופן שאין בו חשש אמיתי של סכנה.

לו יצוייר כדבריך, איך תגביל? (לי יש רעיון איך דבר כזה יכול לקרות, בשני אופנים לטוב ולמוטב, אך כיון שעצם הצגת הרעיון כרוכה בביקורת נוקבת על כל ה"מחותנים" בסוגיא הזו, ושאני מעריך שלא תערב לשום אוזן בזה הפורום, או אפילו בשיחת חברים - קנצי למילין).

וכי א''א לקבוע מספר כרטיסים מסויים שימכרו ומעבר לזה לא תורשה הכניסה?
זה לא מעשי?

זה ממש לא מעשי (אגב, אאל"ט השנה בהדלקה של תו"א (היכן שהיה האסון) היו גם היו כרטיסים לחסידים לצורך עלייה על הפארנצ'עס.
הרי מה יטענו לך - איך תכבה את תבערת הלב וכו' ושאר פרופגנדה (שאיני מזלזל בה מצד עצמה, אבל חייבים להבין שיש כאן גם מצב גשמי הדורש פיקוח)
[שלא תטעה - לא הצעתי כאן את הרעיון שלי הנזכר בהודעתי הראשונה]
ולציין מדברי הרלפ"ב
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אפשר ואפשר להמדינה לבטל או למזער את האירוע.
ב. הם יכולים לעצור כליל את כל החגיגה החדשה שכל אדמו"ר מפגין כוחו בזה שמדליק את המדורה שלו בזמן שלו שמה במתחם. אין יותר מהדלקה אחת, שידליק עשרים וארבע שעות. מי שרוצה להדליק מדורה, שידליק בביתו בירושלים או בני ברק.

אבל איזה מפורסם יוותר על מעמד שכזה, אם כבר עלה בידו לקבלו? זה 'ניסיון' קשה מאוד, אם לא לאדמו"רים, אז לגבאים וכדו'.

ולהעיר:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:לדעתי, כל הדיבורים על טכנולוגיה וצניעות וכדו', כולם הם היסח הדעת מהדבר העיקרי, והוא לשמור על הטבע והמציאות, ולעשות הכל הכל בדרך הטבע למנוע דברים כאלה בעתיד. ככל אשר ידרשו על בין אדם לחבירו ועל פאות, הרי הם מצליחים להעלים עין מהדבר הפשוט. בינתיים אין וועדת חקירה, חברי הכנסת שתקו ושותקים, והכל עובר בשלום. אפשר להיות בטוח שללא התקוממות הציבור, בשנה הבאה יפטירו כדאתמול רח"ל

כשצדיקים (יהודיים שראשם ורובם בתורה ו/או עבודה, ואין להם חלק ונחלה בקונסטרוקציה של טריבונות בני 15 קומות, הנדסת אירועים, חקר תדחוקת קהל או מדעי החברה), מעוררים על איזה עניין, כל אחד לפום שיעורא דיליה, נסבור ונקבל באמונה תמימה.
אבל אבל אבל - כשחברי כנסת/עסקנים/גבאים/אחראים/יו"רים/רמטכ"לי מירון/גנרלי הגליל (וכל שום וחניכה דאית להו) מהסים את הציבור (בחוצפה באמירה ממש, או בלאט ובעקיפין דרך הפמפלטים והבטאונים שלהם, או בזעקות 'קנאות' וכדו'*) שהכל גזירת שמים, ומצאו להם מקום להתגדר בו ולברוח מוועדת חקירה, על כך בוודאי יש להתקומם ולזעוק חמס כדברי הרלפ"ב, אבל מה בצע לקרר את היורה של התעוררות התשובה מדברי הת"ח והצדיקים (כן כן, גם בדברים 'נדושים' כמו טעכנאלאגיע וצניעות... שצריך להתחזק בהם גם בזמן ש"וְשָׁ֧ב יַעֲקֹ֛ב וְשָׁקַ֥ט וְשַׁאֲנַ֖ן וְאֵ֥ין מַחֲרִֽיד", ואולי דווקא אז).

*[כמו כן, כל העסק של 'קנאות' שמדברים, ואני בכוונה הולך לצורך זה בצורה הכי קיצונית שתהיה, אינה עניין לשמירת הנפש. שצריכה להיעשות בכל אופן, וכאן נמדדת הקנאות האמיתית, שאלה הצועקים את זה השכם והערב יהיו מוכנים לגייס כספים לארגון העניין בלי עזרת המדינה, ובאמת ובתמים יוכלו לומר 'סלקו ידיכם' מן אתרא קדישא, מכיון שבמילא הכל מאורגן על הצד הטוב ביותר, שאז תהיה 'מוכחא מילתא' שכוונתם לחלן/לרפרם את המקום וכו'. ואם הבעיה היא כסף - מה הבעיה?! - כמו שיודעים לעצות 'מאטשינג'[size=50] (ממה שאני זוכר מהשנה וחצי שלפני הקורונה, שאז זה תפס תאוצה, ומההתרמות שהגיע לאוזניי ולמסכיי, שלא בתוך עמי אנוכי יושב, זכורני שבמצטבר כל מיני ההתרמות שראיתי הגיעו לכחצי מיליארד שקל, ובוודאי יש עוד כאלה שלא שמעתי עליהם...) לצורך בניית תלי-תלפיות בני עשרות קומות ומאות חדרים לבתי מדרש, שטיבלאך'ס, ישיבות, ת"תים, סמינרים, ואוהלי טיש'ן, שידעו אולי גם לגייס כאלה מיליונים 'שקל הקודש' כדי לעזור לציון רשב"י, שבזכות הזוהר שלו כל הרבי'ס יכולים להיות מי שהם...
ולולי דמסתפינא מלהוציא את עצמי שטותניק (וכמו שבעצמי הערתי לר' פרנקל תאומים...) - סתם זורק רעיון, נכון מגיעים 500 אלף נפש כל שנה למירון? שכל אחד יתן 200 שקל, תוך שנה מגייסים 100 מיליון שקל, לשם ההשוואה (להבדיל בין הטמא ובין הטהור) בניית אצטדיון בלומפילד החדש עלתה 500 מיליון שקל, אז תוך 5 שנים יגייסו את הכסף, ובלי שקל מהמדינע (וזה בלי לדבר על תורמים ונדיבים). נו מה רע? אבל השאלה היא כמובן - מי בראש.........][/size]

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 10:23 am

זאב ערבות כתב:כל אחד סובר שאם לא ילך לירון יסתכלו עליו בעין פוזלת, כאילו חיסר אחד מעיקרי הדת.
ג"ז מליקויי ריחוק־המקום, הגורמים לאי־הבנה ולמחשבה מוטעית.
והילדים מבינים ומרגישים. בד"כ - יותר מהמבוגרים...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מאי 10, 2021 1:22 pm

כמו שרואים שהמוסדות שלא לוקחים מקצבאות המדינה, חסרים המה בהרבה שירותים חיוניים עבור הילדים, תופעה המעוררת בעיות בדברים שונים, כמו"כ אם יאספו כס מהציבור לסדר את ענין מירון, יהיו שמה בעיות.

לבי במערב כתב:והילדים מבינים ומרגישים. בד"כ - יותר מהמבוגרים...

אז צריכים לשאול את הילדים על כל נושא, והם המבינים ומרגישים, ועל פיהם ישק כל דבר. ובזה יתורצו הרבה קושיות ותמיהות...........................

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מאי 10, 2021 1:35 pm

ישראליק כתב:כמה כואב על המחיר ששילמו שזה יכול לקרות...

אחדות.jpg

מעולם אנשים אלו לא רבו. האחדות צריכה להיות במקומות אחרים וד"ל.

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ב' מאי 10, 2021 1:45 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:מעולם אנשים אלו לא רבו. האחדות צריכה להיות במקומות אחרים וד"ל.

חזק!
מזכיר לי את הבדיחה של ר' יענקל מילר שרק בגלל רחמסטריווקא המשיח לא בא

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מאי 10, 2021 1:46 pm

יהודי רגיל כתב:חזק!
מזכיר לי את הבדיחה של ר' יענקל מילר שרק בגלל רחמסטריווקא המשיח לא בא

מה הבדיחה?

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ב' מאי 10, 2021 1:56 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:מה הבדיחה?

נשלח בפרטי
בכל זאת לא פורים היום

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ב' מאי 10, 2021 2:03 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:כמו שרואים שהמוסדות שלא לוקחים מקצבאות המדינה, חסרים המה בהרבה שירותים חיוניים עבור הילדים, תופעה המעוררת בעיות בדברים שונים, כמו"כ אם יאספו כס מהציבור לסדר את ענין מירון, יהיו שמה בעיות.

נקודתית - לגבי הילדים - זה קשור גם בכך שלמוסדות האלה אין באמת 'שיניים', ואם כן - הם ישימו את ה'שיניים' האלה במקומות ודגשים אחרים מאשר איפה שתשים המדינה, לדוגמא.
ובכללות - אתה יודע, גם לפני שהמדינה היתה מדינה, היא היתה מוסד עם הרבה ליקויים כמו כל המוסדות האלה.
רגע, בעצם גם אחרי שהיא נהייתה מדינה יש בה ליקויים עצומים, פשוט עם זה באה גם היכולת לטייח את זה בצורה יותר טובה...

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 4:33 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אז צריכים לשאול את הילדים על כל נושא
איך דבר שכתבתי במוקטן - הוגדל עד ל-105 נק'? ולמעה"ש:
למה להוציא דבר מהקשרו?! כתבתי זאת על דברי הטוען כי להעלות תשב"ר מירונה, כיון שאינם "מבינים בדברים אלו שעומדים ברומו של עולם", וע"ז השבתי כנ"ל. איך מכאן יצאה קריאה לשאלם בכל נושא?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 10, 2021 4:56 pm

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב:כל אחד סובר שאם לא ילך לירון יסתכלו עליו בעין פוזלת, כאילו חיסר אחד מעיקרי הדת.
ג"ז מליקויי ריחוק־המקום, הגורמים לאי־הבנה ולמחשבה מוטעית.
והילדים מבינים ומרגישים. בד"כ - יותר מהמבוגרים...

והכי בגלל שמאן דהו לא גר בקרבת מקום למירון זה גורם לו בהכרח לאי הבנה ומחשבה מוטעית? סליחה שאני הולך להכות בך מתחת לחגורה אך האם גם על האדמו"ר מלובביץ היית אומר זאת שמפאת ריחוקו מא"י לא הבין בעניניה וזה גרם לו למחשבות מוטעות? ומה אם שאר כל גדולי ישראל במשך הדורות שכף רגלם מעולה לא דרכו עליה? או שרק ביקרו בה פעם או פעמיים לזמן קצר? כמו האדמור מסאטמר, הגרמ"פ. שמא תאמר חזו ברוח הקודש שלהם מה שנעשה שם? יש ספר על גבולות א"י של פנחס נאמן שבו הוא כותב שלאחר כל ספרי המחקר שעבר עליהם, רש"י הוא הדייקן ביותר בתיאור גבולות הארץ! וכידוע רש"י לא יצא מתחומי צרפת וגרמניה (למרות הסיפור שפגש את הרמב"ם במצרים שהוא בבא מעשה). היום עם אמצעי הטכנולוגיה אין לריחוק הפיזי כ"כ משמעות וניתן לצפות בתרשים תלת מימדי של המתחם בחברון שנותן תמונה יותר בהירה מאשר המצאות במקום עצמו במובנים מסויימים. ובקשר להבנה בפסיכולוגיה של יוזבי המקום, לא רק שגדלתי בארץ, אלא בקרתי בה עשרות פעמים ובאזור ניו יורק יש עשרות אלפי אלפי ישראלים חרדים שלא עזבו את המנטליות שלהם בארץ, וכן מהשתתפות בדיונים בפורומים ניתן להסיק מסקנות ולצבור ידיעות. בקיצור הטענה הזו שלך הזאת אינה טענה.
ובנוגע להבנת הילדים והרגשותיהם, שמא תתחיל ללמדם זוהר ולהסביר להם גם עניני צניעות וכדומה... הלא לדבריך מבינים יותר מהמבוגרים. סליחה מראש על דברי הבוטים.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 5:05 pm

כשכת"ר יגיע לשיעור־קומתם של גדולי־ישראל אותם הזכיר - אאזין לדעתו בכובד ראש אף מריחוק־המקום, כי לפני אנשי־קומה כאלה אין המקום מסתיר. עד אז...
בנוגע להבנת הילדים: שוב הוצאו דברי מהקשרם. כתבתי שהם מבינים ומרגישים ברוחניות וטהרה יותר מהמבוגרים, דבר שניתן להבחין בו בחוש. איך זה קשור ללימוד מס' נדה או זה"ק, שהם ענינים התלויים בשכל ומדת ההפשטה מהגשמיות?!

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 10, 2021 5:15 pm

לבי במערב כתב:כשכת"ר יגיע לשיעור־קומתם של גדולי־ישראל אותם הזכיר - אאזין לדעתו בכובד ראש אף מריחוק־המקום, כי לפני אנשי־קומה כאלה אין המקום מסתיר. עד אז...
בנוגע להבנת הילדים: שוב הוצאו דברי מהקשרם. כתבתי שהם מבינים ומרגישים ברוחניות וטהרה יותר מהמבוגרים, דבר שניתן להבחין בו בחוש. איך זה קשור ללימוד מס' נדה או זה"ק, שהם ענינים התלויים בשכל ומדת ההפשטה מהגשמיות?!

ציפיתי לתגובה הזאת ממך. מה קשור הבנה במתחם מירון וסיבת נהירת ההמונים לשם למרות הבעיות הבטיחותיות לשיעור קומתם של גדולי ישראל. לא מדובר כאן בהבנה תורנית אלא בהכרת המציאות, האם רק גדולי ישראל יכולים להבין בכך? האם איני יכול להבין שהשכן שלי בא לחתונתי רק מפני שהוא אח"כ לא רוצה לעמוד במצב המביך כשאשאל אותו מדוע לא ראיתי אותך?
ובקשר להבנת הילדים, כנראה כיוון שאיני מגדולי ישראל איני מסוגל להבחין בחוש כיצד הם מבינים ומרגישים ברוחניות וטהרה יותר ממבוגרים.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 5:25 pm

לא רק גדולי־ישראל מסוגלים להבין בכך. ייחודיותם היא בעובדה כי הם יכולים להבחין בכה"ג גם ממרחק אלפי קילומטרים (שכנו של כת"ר, בסופו של דבר, מתגורר בדלת שלמולו...).
בענין הילדים, איני יודע כיצד לבאר. זאת אומַר: ראיתי זאת בעיני ממש.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מאי 10, 2021 5:28 pm

בקיצור, הבנת הילדים ב'קדושה וטהרה' עולה מעל מבוגרים, וע"כ צריכים לשאול אותם שאלות בעניינים כאלה.

ד"ז הוא עוד צעד מחוץ ליהדות. כל שסומכים על שום דבר חוץ מהתורה, מתרחקים מהתורה. התורה איננה מרשה צרות בתוך ביתה.

וזהו המכוון בכל ענין מירון וכדו'. במקום לחשוב עניינית, שהסחב לשם הוא ה'מושך הלבבות', ואנשים הולכים שמה בשביל החוויה, הריקודים הסוחפים, מתחילים להקדיש את הרגשים הילדותיים האלה. אנשים היו רוקדים כל אימת ששמעו מוזיקה ואין להם ממה להתבייש. ואלו הם הריקודים במירון. לא פחות ולא יותר. מי שמנסה להציב צביון רוחני ופנימי לרגשים פשוטים כאלה, עליו להביא ראיה. וראיה מבוססת, לא אימרות ו'מי שיודע יודע'.

וזהו הסבה שהגדלתי את המילים ההם. כי למרות שכתבת אותם בצורה קטנה, דברים האלה וכאלה הם הם יסוד האמונה הטפלה הזאת, שצריכים לשרש ולעקר להגיע לתורה האמיתית והפנימית.

ובאמת, כל אלו שהביעו דעה בענין א"י מרחוק, לא השפיעו עליה כלל. גדולי ישראל שבארץ ישראל התעלמו כליל מדבריהם, ואמרו מפורשות שאין להם סמכות בזה משום שהם לא מבינים בזה. והנסיון אכן הוכיח איך הם התמקדו בטפלות ולא הבינו בתוכן העניינים האמיתי.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' מאי 10, 2021 5:46 pm

לבי במערב כתב:לא רק גדולי־ישראל מסוגלים להבין בכך. ייחודיותם היא בעובדה כי הם יכולים להבחין בכה"ג גם ממרחק אלפי קילומטרים (שכנו של כת"ר, בסופו של דבר, מתגורר בדלת שלמולו...).
בענין הילדים, איני יודע כיצד לבאר. זאת אומַר: ראיתי זאת בעיני ממש.

לפ"ב כבר ענה עבורי ואני מסכים עם דבריו אחד לאחד, אך רק נקודה קטנטנה, ומנין לך שאין ביכולתי להבחין בכה"ג גם ממרחק אלפי קילומטרים? מה הקריטריון שצריך לעמוד בו שמאן דהו יחשב לאותם מגדולי ישראל שיכולים להבחין? מהו כח ההבחנה אליו אתה מתכוין? רוח הקודש או משהו הדומה לו? כמדומני שאתה מושפע מסיפורי החסידים המרובים שבהם הרבי תמיד יודע לקרוא את מחשבות חסידיו ואפילו ממרחק, שכן כאשר מגיעים לשולחנו כבר יודע על מה ולמה באו ועל מה הם חושבים. אם כך אז אין לי מה להוסיף.

לי א רוזן

הודעהעל ידי לי א רוזן » ב' מאי 10, 2021 7:11 pm

נחמו עמי מכתבי חיזוק ונחמה.pdf
(7.48 MiB) הורד 343 פעמים

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ב' מאי 10, 2021 8:26 pm

ישראליק כתב:כמה כואב על המחיר ששילמו שזה יכול לקרות...
אחדות.jpg

לא הבנתי
מה מרגש בתמונה. האם האישים האלו רבו פעם אחד עם השני

אשמח לראות רשימה אחרת שתפגש יחד

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ב' מאי 10, 2021 8:40 pm

הכתב והמכתב כתב:לא הבנתי
מה מרגש בתמונה. האם האישים האלו רבו פעם אחד עם השני
אשמח לראות רשימה אחרת שתפגש יחד

לכם ולהרב יוסף חיים אוהב ציון אשיב שהרבה טמון בתמונה זו, ומי שלא תופס שיהא יבורך

ראשית, יש זוגות שלא רבים אחד אם השני, אבל ל"ע לא שורה ביניהם אהבה, אחוה, שלום וריעות; דהיינו זה שלא רבים לא קובע שחיים באחדות

שנית, שישבו רב ממגזר הקנאים סמוך לרב הראשי של הרבנות הראשית, זה מריח מימות המשיח

אני התרגשתי מהתמונה, וכפי ידיעתי עוד הרבה

ביליצר

דף "מה" בסוכה ,יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין

הודעהעל ידי ביליצר » ב' מאי 10, 2021 8:57 pm

"מ"ה" בסוכה , ואלמלא יותם בן עוזיהו עמנו מיום שנברא העולם ועד סופו !

מכון חכמי ליטא

Re: דף "מה" בסוכה ,יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ב' מאי 10, 2021 9:05 pm

ביליצר כתב:"מ"ה" בסוכה , ואלמלא יותם בן עוזיהו עמנו מיום שנברא העולם ועד סופו !

מה רצונו לומר? נא לבאר

יוסף חיים אוהב ציון

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ב' מאי 10, 2021 9:10 pm

ישראליק כתב:לכם ולהרב יוסף חיים אוהב ציון אשיב שהרבה טמון בתמונה זו, ומי שלא תופס שיהא יבורך
ראשית, יש זוגות שלא רבים אחד אם השני, אבל ל"ע לא שורה ביניהם אהבה, אחוה, שלום וריעות; דהיינו זה שלא רבים לא קובע שחיים באחדות
שנית, שישבו רב ממגזר הקנאים סמוך לרב הראשי של הרבנות הראשית, זה מריח מימות המשיח
אני התרגשתי מהתמונה, וכפי ידיעתי עוד הרבה

....
נערך לאחרונה על ידי יוסף חיים אוהב ציון ב ב' מאי 10, 2021 11:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' מאי 10, 2021 10:27 pm

אין שום ענין שישבו כל הזרמים ביחד, רק שלא יריבו, ודו"ק.

לבי במערב

Re: דף "מה" בסוכה ,יכול אני לפטור את כל העולם מן הדין

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 10:53 pm

מכון חכמי ליטא כתב:מה רצונו לומר? נא לבאר
סוכה מה, ב:
ואמר חזקיה א"ר ירמיה משום רשב"י: יכול אני לפטור את כל העולם כולו מן הדין מיום שנבראתי עד עתה, ואילמלי אליעזר בני עמי - מיום שנברא העולם ועד עכשיו, ואילמלי יותם בן עוזיהו עמנו - מיום שנברא העולם עד סופו.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מאי 10, 2021 10:54 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:וע"כ צריכים לשאול אותם שאלות בעניינים כאלה.
אמחה שנית על הוצאת דברי מהקשרם, ולא יועילו כל הפלפולים להצדיק דבר זה.
גם שאר דבריו אינם אלא הגיגי־רוח מדמיון כוזב. ביקרת פעם במרון בל"ג בעומר, שאלת את האנשים שם לרגשותיהם, ואלו היו תוצאות הסקר?...
ובאמת, מר מבלבל את המח. מבקש להביע דעה על 'ההשפעה בארץ־ישראל' - בעודו יושב בגולת אמעריקא, ולא חלי ולא מרגיש בסתירת דבריו גופא באותה ההודעה...

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 84 אורחים