מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

השתלטות על שטחים ציבוריים

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שמר

השתלטות על שטחים ציבוריים

הודעהעל ידי שמר » ו' נובמבר 23, 2018 11:39 am

שמעתי שבעיר בני ברק לפני הבחירות קבוצות רבות השתלטו על שטחי ציבור השייכים לעירייה ע"מ להקים שם בתי כנסת, טענת המשתלטים שישנה הסכמה שבשתיקה בתקופה זו שהעירייה לא תפנה בתי כנסת קיימים, וכבר שנים מתנהל כך העסק והרבה בתי כנסיות הוקמו בשיטה זו, האם אין זה גזל? מה המעמד ההלכתי של דבר כזה.

הורודנאי

Re: השתלטות על שטחים ציבוריים

הודעהעל ידי הורודנאי » ג' נובמבר 27, 2018 12:27 am

אם ברור למישהו שמצד הצדק הוא היה אמור לקבל שטח מהעירייה, אלא שלא נותנים לו בגלל אינטרסים וסדר עדיפויות מעוות אצל מקבלי ההחלטות מדוע שיהיה אסור.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ג' נובמבר 27, 2018 1:25 am

זה מגדרי עביד איניש דינא לנפשיה??

תם מה הוא אומר

הודעהעל ידי תם מה הוא אומר » ג' נובמבר 27, 2018 1:38 am

עד שאתה שואל מי נתן להם סמכות, אני שואל:
מי נתן סמכות לעייריה סמכות לחלק קרקעות למה שהם רוצים?
ידועים דברי החזו"א (מרא דאתרא בבני ברק כידוע, מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א השיב בכת"י לחבר שלי ששאל על "קבלת הוראות החזו"א" היכן קיבלו הוראותיו, והשיב בערך בזה"ל: "יסודה בב"ב, ומשם לכל א"י, ומשם לכל העולם כולו" ע"כ, וא"כ ודאי לגבי ב"ב) שהם גזלנים שהשתלטו על הקרקעות.
ואם כן, כל שיש אפשרות לגנוב מהם חזרה, למה לא? במיוחד לצורך בנין של בית כנסת ומקום תורה פשיטא ופשיטא דשרי.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ג' נובמבר 27, 2018 1:55 am

הֱוֵי מִתְפַּלֵּל בִּשְׁלוֹמָהּ שֶׁל מַלְכוּת, שֶׁאִלְמָלֵא מוֹרָאָהּ, אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ חַיִּים בלעו

אני יכול לבנות עכשיו בניין באמצע גינת המשחקים שליד הבית שלי?? מותר לגזול מהגזלנים??

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' נובמבר 27, 2018 10:35 am

שמר כתב:אני יכול לבנות עכשיו בניין באמצע גינת המשחקים שליד הבית שלי?? מותר לגזול מהגזלנים??

כן מותר לא מותר... מה שבטוח, יש המון אנשים שחושבים בתמימות כמו 'תם מה הוא אומר'.
ולפי זה מתבאר לי מה שכתב בעל ניק זה באשכול אחר, שלדעתו לדון בשאלה כיצד תתנהל מדינה עם רוב חרדי (לפני שיבוא המשיח) - זו כפירה.
ואכן, זו היא כפירה גמורה לשיטתו. שהרי כאשר יהיה רוב חרדי - ולדעתו נכון שהם יהיו אנרכיסטים - מי שיחשוב שחברה כזו יכולה להתנהל - הרי הוא כופר במאמר חז"ל 'איש את רעהו חיים בלעו'.

אהוביון

הודעהעל ידי אהוביון » ג' נובמבר 27, 2018 4:01 pm

שמר כתב:הֱוֵי מִתְפַּלֵּל בִּשְׁלוֹמָהּ שֶׁל מַלְכוּת, שֶׁאִלְמָלֵא מוֹרָאָהּ, אִישׁ אֶת רֵעֵהוּ חַיִּים בלעו

אני יכול לבנות עכשיו בניין באמצע גינת המשחקים שליד הבית שלי?? מותר לגזול מהגזלנים??

אם השוות ברצינות אז ברור לכל בר דעת שלא דברו כאן על גן משחקים שמשמש את כל התושבים ועל דעת כולם מדובר על שטחים שמיועדים בשלב מאוחר יותר למוסדות בתי כנסיות וכו' רק שעייריה מסיבות פוליטיות וכל סיבה אחרת לא רוצה לתת את זה להם אלא לשמור ולתת מאוחר יותר לציבור משלהם מקורביהם וכו' מדוע שלא יהיה מותר לבנות שם???

(נ.ב למי שלא זוכר להיכן הלכו כל ההקצאות של הציבור הספרדי בבני ברק ומי שלא שמע על כך התשובה היא לקרובי משפחתו של דדון מש''ס... עד שביה''מ התערב ובביטל את ההקצאות. האם לבנות בלי אישור זה גזל?)

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' נובמבר 27, 2018 8:11 pm

לענ"ד יש כאן המון היבטים והרבה תלוי בפרטים.

תחילה יש לדון על היחס לרשויות. אם אחד מתיר לעצמו לשנות בדיווחים על הארנונה, לחרוג בבניה ועוד ועוד, אינו יכול לבוא בטענות על חריגות מסוג אחר.

ואח"כ יש לדון על התנהגות הרשויות במקרה הזה האם זה אכן מוצדק או לא, וממילא הנפק"מ על אותו מקרה.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » ד' נובמבר 28, 2018 4:53 pm

תם מה הוא אומר כתב:עד שאתה שואל מי נתן להם סמכות, אני שואל:
מי נתן סמכות לעייריה סמכות לחלק קרקעות למה שהם רוצים?
ידועים דברי החזו"א ........

לפי הידוע לי מקובל שהחזו"א דיבר על הממשלה והשלטון, ולא על העיריה.
עיריה היא גבאית של הציבור והשטחים הציבוריים שבעיר הם משותפים של בני העיר.
אם הגבאי לא עושה מלאכתו נאמנה - תחליף אותו. בשביל זה יש בחירות כל 4-5 שנים.
אבל לקחת מגרש ציבורי אינו לקיחה מהפקר ולא מהגבאי הסורר אלא מכל בני העיר, ומי התיר זאת?
איפה יש חזו"א כזה?

הורודנאי

הודעהעל ידי הורודנאי » א' דצמבר 02, 2018 12:21 am

שמר כתב:זה מגדרי עביד איניש דינא לנפשיה??

בגדר "שבור את שיניו ואמור לו את שלי אני נוטל"
שטחי העיר אמורים להתחלק בשווה לכל המגזרים העדות והקהילות.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » א' דצמבר 02, 2018 12:31 am

ומי ישקלל את כל הנתונים ויכריע את החלוקה הצודקת?

משולש

הודעהעל ידי משולש » א' דצמבר 02, 2018 9:37 am

כל זה במידה והעירייה לא תפנה אותו אחר כך, זאת אומרת אם הוא בוחר בדרך של כל דאלים גבר ברור שהעירייה יותר חזקה ותנצח אותו אם תרצה. השאלה למה העירייה התרגלה לשתוק על זה, אולי בגלל שגם הם יודעים שהם לא נותנים הקצאות ביושר אז לכן הם מאפשרים פעם אחת בקדנציה לקחת הקצאות בלי הליכים מסודרים? (כדי שגם אלו שלא קרובים לצלחת יקבלו משהו).

החושב

הודעהעל ידי החושב » ג' דצמבר 11, 2018 10:01 pm

אתם רואים מה שעשיתם עם הפטפטת הזו?
בעקבות האשכול (כנראה בעקבות האשכול) הוצא צו הריסה מטעם עיריית בני ברק לבתי כנסיות שנבנו בתקופה שלפי הבחירות בשטחים ירוקים. כך שמעתי.
העירייה אימצה את העמדה של הניקים שכתבו שמדובר בגזל, ולכן ברור שאפשר להרוס את בתי הכנסיות. והרי זה כמו ראובן שיבנה בית כנסת בחצרו של שמעון.
לעומת זאת כמה רבנים השתכנעו יותר מדברי ניקים אחרים שטענו כאן שאין לעירייה שום סמכות וכל אחד רשאי להשתמש בשטחי ציבור כפי שנראה לנכון בעיניו. ובעקבות זאת הוציאו מכתבים חריפים מאוד.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ג' דצמבר 11, 2018 10:14 pm

רק להזכיר שכבר לפני 30 שנה בית הכנסת הידוע בכל העולם "משכנות יעקב" נבנה באותה שיטה, לאחר שהעירייה דאז לא הסכימה להקצות שטח, והעסקנים שהם אותם אנשים שהיום מאיימים בהריסה הם אלו שעודדו אז את הקמתו..
כמדומה שפה הנידון שונה. כי מדובר על קרקע המוכרזת כירוקה, אלא שהעירייה זה מכבר (שנים ארוכות) נתנה את רובו המוחלט למיבנים מציבוריים ועד עיסקיים בהסכמה שבשתיקה, במקום שטח ירוק..
והוא רחום יכפר עוון.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 61 אורחים