מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הורידו את ההכשר!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איתן
שם מלא: איתן קלמנס

Re: הורידו את ההכשר!

הודעהעל ידי איתן » ג' פברואר 12, 2019 5:00 pm

זאב ערבות כתב:
איתן כתב:
יקים כתב:אני הקטן ג"כ מלא ביקורת על ההכשרים, מהטעמים המובאים.
אולם הפיתרון של תחרות אינו אידיאלי כלל. המציאות מוכיחה כי תחרות בתחום ההכשרים היא פירצה הגורמת לגופים בלתי אחראים שלא ניתן לסמוך עליהם, והם מוזילים עלויות, או שהם מפתים את הציבור בדרכים שונות, ורבה הנכשלה. מציאות זו הוכחה גם בהכשרים על מאכלים (ע"ע מלונות...) , וגם בהכשרים על כלים טכנולוגיים, שכל מיני רבנים עלומי שם החלו לתת הכשרים עם חותמת, כשהפרוץ מרובה על העומד במכשירים הללו.
מי אמר שלכל דבר יש פיתרון?
לפעמים כל החלופות גרועות, צריכים רק דעת ושכל, ובעיקר יראת שמים וסייעתא דשמיא, לבחור את החלופה הגרועה פחות מבין כולם.

תחרות פועלת הן לחומרא הן לקולא. הכל תלוי בדרישות הציבור. אם יש ציבור גדול שמחמיר ומעוניין בחומרא כלשהי, אז יהיה לחץ על ההכשרים להחמיר, גם אם רבני ההכשר נוטים להקל. וכי עכשיו כשיש כמה הכשרים מהודרים התחרות ביניהם פוגעת ברמת כשרות שלהם? ההפך. קנאת הכשרים תרבה כשרות.

ולכוון הנגדי: אם יש הרבה אנשים שמוכנים להקל במשהו... אז.. אבל הרי אף אחד לא כופה אותך להשתמש בהכשר המקל, אז מה הבעיה? מישהו כופה אותך לאכול רבנות רגילה?

ללא ספק שבשאר מדדים (למשל עלות הכשרות) תחרות מביאה רק תועלת.

יש בדבריך בעיה. נכון שהציבור יכול להצביע בארנק שלו - לקנות או לקנות מוצר מסויים, אך זה מדובר בציבור שלא משנה לו מה ההכשר, אך ברגע שיש ציבור ששם מקובל רק הכשר מסויים אז אתה תקוע במה שההכשר ההוא מחליט עבורך עם ההידורים והחומרות שלו.
בנוסף, ידוע סיפורים על מניפיולציות של כשרויות שיפסלו כשרויות אחרות בגלל סיבות שלא קשורות לכשרות (במלים אחרות, לא הכל תמיד לשם שמים) ולא ארחיב בנושא ודי לחכימא.

זה נכון בציבור שמקובל לאכול רק הכשר אחד, אולי שניים.

אבל יש הרבה כאלו שאוכלים כמה הכשרים מהודרים. ואז בהחלט קיימת תחרות.

מה שכן, קשה להכניס מתחרה חדש לשוק ההכשרים המהודרים. כי זה לוקח המון זמן לקבל מוניטין. וגם ההכשרים הותיקים יכולים לצאת באיזה קמפיין. ומשום כך ההכשרים הגדולים יכולים לעשות קרטל ולמשל לדרוש דמי השגחה גדולים. כמובן, אני לא טוען שזה המצב, אלא רק מצביע על היתכנותו.

כן, כל האשכול הזה מוקדש לזה שלא הכל בהכשרים קשור לכשרות.

נ.ב. מקווה שאני לא נשמע ציני. פשוט עשיתי ניתוח אפשרויות.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' פברואר 12, 2019 5:51 pm

איתן כתב:
זאב ערבות כתב:
איתן כתב:
יקים כתב:אני הקטן ג"כ מלא ביקורת על ההכשרים, מהטעמים המובאים.
אולם הפיתרון של תחרות אינו אידיאלי כלל. המציאות מוכיחה כי תחרות בתחום ההכשרים היא פירצה הגורמת לגופים בלתי אחראים שלא ניתן לסמוך עליהם, והם מוזילים עלויות, או שהם מפתים את הציבור בדרכים שונות, ורבה הנכשלה. מציאות זו הוכחה גם בהכשרים על מאכלים (ע"ע מלונות...) , וגם בהכשרים על כלים טכנולוגיים, שכל מיני רבנים עלומי שם החלו לתת הכשרים עם חותמת, כשהפרוץ מרובה על העומד במכשירים הללו.
מי אמר שלכל דבר יש פיתרון?
לפעמים כל החלופות גרועות, צריכים רק דעת ושכל, ובעיקר יראת שמים וסייעתא דשמיא, לבחור את החלופה הגרועה פחות מבין כולם.

תחרות פועלת הן לחומרא הן לקולא. הכל תלוי בדרישות הציבור. אם יש ציבור גדול שמחמיר ומעוניין בחומרא כלשהי, אז יהיה לחץ על ההכשרים להחמיר, גם אם רבני ההכשר נוטים להקל. וכי עכשיו כשיש כמה הכשרים מהודרים התחרות ביניהם פוגעת ברמת כשרות שלהם? ההפך. קנאת הכשרים תרבה כשרות.

ולכוון הנגדי: אם יש הרבה אנשים שמוכנים להקל במשהו... אז.. אבל הרי אף אחד לא כופה אותך להשתמש בהכשר המקל, אז מה הבעיה? מישהו כופה אותך לאכול רבנות רגילה?

ללא ספק שבשאר מדדים (למשל עלות הכשרות) תחרות מביאה רק תועלת.

יש בדבריך בעיה. נכון שהציבור יכול להצביע בארנק שלו - לקנות או לקנות מוצר מסויים, אך זה מדובר בציבור שלא משנה לו מה ההכשר, אך ברגע שיש ציבור ששם מקובל רק הכשר מסויים אז אתה תקוע במה שההכשר ההוא מחליט עבורך עם ההידורים והחומרות שלו.
בנוסף, ידוע סיפורים על מניפיולציות של כשרויות שיפסלו כשרויות אחרות בגלל סיבות שלא קשורות לכשרות (במלים אחרות, לא הכל תמיד לשם שמים) ולא ארחיב בנושא ודי לחכימא.

זה נכון בציבור שמקובל לאכול רק הכשר אחד, אולי שניים.

אבל יש הרבה כאלו שאוכלים כמה הכשרים מהודרים. ואז בהחלט קיימת תחרות.

מה שכן, קשה להכניס מתחרה חדש לשוק ההכשרים המהודרים. כי זה לוקח המון זמן לקבל מוניטין. וגם ההכשרים הותיקים יכולים לצאת באיזה קמפיין. ומשום כך ההכשרים הגדולים יכולים לעשות קרטל ולמשל לדרוש דמי השגחה גדולים. כמובן, אני לא טוען שזה המצב, אלא רק מצביע על היתכנותו.

כן, כל האשכול הזה מוקדש לזה שלא הכל בהכשרים קשור לכשרות.

נ.ב. מקווה שאני לא נשמע ציני. פשוט עשיתי ניתוח אפשרויות.

שוב יש בעיה בדבריך. ציבור שמקובל עליו רק הכשר אחד או שניים תקוע, ציבור שלא איכפת לו מה ההכשר כל עוד הוא הכשר הנחשב אמין, לא מעניין אותו בדרך כלל הידורים שכן מן הסתם או שאינו מבין בהידורים או שזה לא אומר לו דבר - יאכלו ענווים וישבעו.
שאלות צדדיות: האם ההידורים הם מן הדין? מי עומד מאחרי ההידורים? כמה צריך להוסיף עבור מוצר שיש בו הידור זה או אחר? האם גם בדברים אחרים הולכים אחר הידורים, כגון בין אדם לחבירו?

איתן

הודעהעל ידי איתן » ג' פברואר 12, 2019 6:20 pm

לגבי שאלות צדדיות: כל שאלה לגופה. לפעמים "הידור" הוא סתם דבר מיותר שנדרש ע"י ההמון. לפעמים "הידור" הוא עיקר הדין ואילו הקולא דחוקה. לפעמים זה אכן מחלוקת שקולה.

יש המון סוגיות בכשרות: בשר זבו, אבקת חלב נכרי, השגחה על החליבה עם המצלמות בלבד, בישול נכרי לאשכנזים וספרדים וכו' וכו' כל סוגיה לגופה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' פברואר 12, 2019 6:44 pm

איתן כתב:לגבי שאלות צדדיות: כל שאלה לגופה. לפעמים "הידור" הוא סתם דבר מיותר שנדרש ע"י ההמון. לפעמים "הידור" הוא עיקר הדין ואילו הקולא דחוקה. לפעמים זה אכן מחלוקת שקולה.

יש המון סוגיות בכשרות: בשר זבו, אבקת חלב נכרי, השגחה על החליבה עם המצלמות בלבד, בישול נכרי לאשכנזים וספרדים וכו' וכו' כל סוגיה לגופה.

הידור זה דבר הנדרש ע"י ההמון? יותר נכון נכפה על הציבור שחייב לקבל. יש לך דוגמאות להידורים שהציבור דורש? הלא מעצם שם הדבר "הידור" זה לא מצד הדין? יש דין, יש קולא ויש הידור (או חומרא).
הדוגמאות שהבאת לא קשורות להידורים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' פברואר 12, 2019 6:45 pm

אני כלל לא מבין את הכעס על נותני ההכשר וגם על מוכרי הביסלי
במשל שלנו, חב' הפסטה משלמת על הכשר כדי שתוכל לספק ליצרני הביסלי.
מסתבר גם שהם אלו שיזמו את הכשרות ושילמו ע''כ במיטב.
.עכשיו בא חכם אחד ורוצה לעשות סחורה בפרתו של חברו. אם יצרני הביסלי לא ירוויחו גם לחברת הפסטה לא כדאי להחזיק את ההכשר. בהחלט לגיטימי שוועד הכשרות יאמר אינני מאפשר להשתמש בחותמת שלי לצורת שיווק שלא סוכמה איתנו ואשר גורמת לנו נזק. כמובן אם הם יכתבו משהו שגורם לציבור להבין שהיו בעיות כשרות, זו הונאה. כל עוד הם כותבים הסרת כשרות סתם זה בסדר גמור.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' פברואר 12, 2019 7:08 pm

חיימשה כתב:אני כלל לא מבין את הכעס על נותני ההכשר וגם על מוכרי הביסלי
.עכשיו בא חכם אחד ורוצה לעשות סחורה בפרתו של חברו. אם יצרני הביסלי לא ירוויחו גם לחברת הפסטה לא כדאי להחזיק את ההכשר. בהחלט לגיטימי שוועד הכשרות יאמר אינני מאפשר להשתמש בחותמת שלי לצורת שיווק שלא סוכמה איתנו ואשר גורמת לנו נזק. כמובן אם הם יכתבו משהו שגורם לציבור להבין שהיו בעיות כשרות, זו הונאה. כל עוד הם כותבים הסרת כשרות סתם זה בסדר גמור.

האם ניתן להרחיב את הנושא להעתקת ספרים ודיסקים? הנה לדבריך מדובר כאן בעסק למטרות ריווח (שאמנם משרת את הציבור, אך לולא הריווח לא היה קיים) והוא שומר לשם כך על החותמת שלו שלא יפסיד. לגיטימי ביותר. אז מדוע בהעתקת ספרים ודיסקים שהעומדים מאחריהם אף הם מוציאים לשם ריווח נעשה הדבר הפקר וכולם מעתיקים ללא התחשבות? מה ההבדל ביניהם?

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' פברואר 12, 2019 7:16 pm

במשל לא כתוב בכלל מה שאתה מספר. במשל כתוב שיצרן הביסלי שאינו יצרן הפסטה הוא זה שפנה לבד"צ.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ג' פברואר 12, 2019 8:53 pm

אוצר החכמה כתב:

במשל לא כתוב בכלל מה שאתה מספר. במשל כתוב שיצרן הביסלי שאינו יצרן הפסטה הוא זה שפנה לבד"צ.

בודאי כך
יצרני הפסטה היו משתוקקים בהחלט למכור כמויות לציבור הצרכנים הפרטי, מפני שבמקרה כזה צריכת הפסטה תוכפל בפי כמה [נכון להיום אדם פרטי קונה X חבילות ביסלי בחודש, שביחד זה יוצא נגיד קילו פסטה. אם הוא יכול לקנות את זה בעשירית המחיר אז הוא יצרוך פי עשר פסטה, כי הוא מכין את הביסלי לבד בבית].
הסיבה שחברת הפסטה לא מחליפה הכשר [שיאפשר לה גם מכירת כמויות ליחידים] מסתבר שזה בגלל שאז היא עלולה להפסיד את חברות הביסלי שאינן מעוניינות בהחלפת הכשר.
לוועד הכשרות לא נגרם שום נזק חוץ מה שהחבר שלהם מהשיטבל רוצה למכור דוקא את הביסלי שלו לכלל ישראל.
ולמען הסר לזות שפתים - לא מדובר בביסלי כלל וכלל!!

אבל - כל הכבוד לך
חייבים אנשים כמוך שתמיד יש להם כף זכות על הממסד...

איתן

הודעהעל ידי איתן » ג' פברואר 12, 2019 9:21 pm

זאב ערבות כתב:
איתן כתב:לגבי שאלות צדדיות: כל שאלה לגופה. לפעמים "הידור" הוא סתם דבר מיותר שנדרש ע"י ההמון. לפעמים "הידור" הוא עיקר הדין ואילו הקולא דחוקה. לפעמים זה אכן מחלוקת שקולה.

הידור זה דבר הנדרש ע"י ההמון? יותר נכון נכפה על הציבור שחייב לקבל. יש לך דוגמאות להידורים שהציבור דורש? הלא מעצם שם הדבר "הידור" זה לא מצד הדין? יש דין, יש קולא ויש הידור (או חומרא).
הדוגמאות שהבאת לא קשורות להידורים.

אולי הכשר על כלי פלסטיק חד פעמיים וחומרי ניקוי חריפים לפסח?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' פברואר 12, 2019 9:56 pm

זאב ערבות כתב:

האם ניתן להרחיב את הנושא להעתקת ספרים ודיסקים? הנה לדבריך מדובר כאן בעסק למטרות ריווח (שאמנם משרת את הציבור, אך לולא הריווח לא היה קיים) והוא שומר לשם כך על החותמת שלו שלא יפסיד. לגיטימי ביותר. אז מדוע בהעתקת ספרים ודיסקים שהעומדים מאחריהם אף הם מוציאים לשם ריווח נעשה הדבר הפקר וכולם מעתיקים ללא התחשבות? מה ההבדל ביניהם?
יש ספק למישהו שזו עוולה? אני אישית נוהג שכאשר יש דיסק שאני נהנה ממנו ויש לשער שאם לא היה מועתק הייתי רוכשו, אני שולח תשלום למפיק. 20 ש''ח.
נערך לאחרונה על ידי חיימשה ב ג' פברואר 12, 2019 10:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' פברואר 12, 2019 10:03 pm

לענין כתב:
אוצר החכמה כתב:

בודאי כך
יצרני הפסטה היו משתוקקים בהחלט למכור כמויות לציבור הצרכנים הפרטי, מפני שבמקרה כזה צריכת הפסטה תוכפל בפי כמה [נכון להיום אדם פרטי קונה X חבילות ביסלי בחודש, שביחד זה יוצא נגיד קילו פסטה. אם הוא יכול לקנות את זה בעשירית המחיר אז הוא יצרוך פי עשר פסטה, כי הוא מכין את הביסלי לבד בבית].
הסיבה שחברת הפסטה לא מחליפה הכשר [שיאפשר לה גם מכירת כמויות ליחידים] מסתבר שזה בגלל שאז היא עלולה להפסיד את חברות הביסלי שאינן מעוניינות בהחלפת הכשר.
לוועד הכשרות לא נגרם שום נזק חוץ מה שהחבר שלהם מהשיטבל רוצה למכור דוקא את הביסלי שלו לכלל ישראל.
ולמען הסר לזות שפתים - לא מדובר בביסלי כלל וכלל!!

אבל - כל הכבוד לך
חייבים אנשים כמוך שתמיד יש להם כף זכות על הממסד...

לא חשבתי לרגע שמדובר בביסלי, ומה שאמרתי הוא שחברות הביסלי הם שיזמו את ההכשר ובעקיפין מימנו אותו, וע''כ לגיטימי מצד ועד הכשרות להגן עליהם כשותפים שלהם.
גם מש''כ שחב' הפסטה היתה מכפילה, ספק רב אם זה כך.
אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.
[עפ''י רוב ההתמודדות של בעל עסק במחוזותינו קשה עשרת מונים מזו של אברך. די אם נשים לב לעובדה שרוב מוחלט ממקימי עסקים ומפעלים מסיימים במפח נפש תוך שנה שנתיים עם חובות לעשרים שנה]

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' פברואר 12, 2019 10:07 pm

אוצר החכמה כתב:

אכן, וזו זכותו כגורם לנתינת ההכשר על הפסטה למנוע את קיפוח פרנסתו. האם בב''ד היו מחייבים את נותן ההכשר להמשיך ולתת? מה זה שונה ממי שבא לחכור מהפריץ את בית המרזח במחיר תחרותי? בגלל שאתם מדמיינים את מוכר הביסלי במשל כמייצג העשירים ואת מוכר הפסטה למייצג מעוטי היכולת? אני רואה זאת הפוך. הקונים ימשיכו את חייהם יפה ללא ביסלי, ואילו מוכר הביסלי יקפח את פרנסתו וילך לחזר על הפתחים!

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' פברואר 13, 2019 12:11 am

לא הבנתי משהו.
כולם דנים האם יש הונאה בהודעה על הסרת כשרות, אבל בסיפור המובא בהודעה הפותחת לא ראיתי שהודיעו משהו, רק הפסיקו לשים מדבקה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 12:33 am

חיימשה כתב:אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.
[עפ''י רוב ההתמודדות של בעל עסק במחוזותינו קשה עשרת מונים מזו של אברך. די אם נשים לב לעובדה שרוב מוחלט ממקימי עסקים ומפעלים מסיימים במפח נפש תוך שנה שנתיים עם חובות לעשרים שנה]

סטיה מהנושא:
הם לא "טובלים בדבש" אבל הם יושבים טוב, סמוך עליהם, אם היו מקנאים בהכנסה של אברך הם היו הולכים לכולל. (חוץ מאלו שיצאו לשם שמים, אבל נער יספרם).
אמנם בהחלט חסר להם יותר מאשר לאברכים כי הם מתרגלים לרמת חיים גבוהה יותר ומוציאים הרבה כסף בחודש על דברים שאברך לא חולם שקיימים בעולם הזה.

סליחה על הסטיה מהנושא פשוט הפריע לי שמציירים את זה כאילו ציבור האברכים "לוקה" בחוסר ידיעה ובמידות מגונות.
ואת אלו שעושים קומבינות כדי להגדיל הכנסות בערמה קוראים "נלחמים על השרדותם". תאמין לי שיש להם מספיק כסף די והותר גם בלי הקומבינה הזו (והעסקים שנסגרו זה של אלו שלא יודעים לעשות קומבינות).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 12:46 am

משולש כתב:
חיימשה כתב:אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.

סטיה מהנושא:
הם לא "טובלים בדבש" אבל הם יושבים טוב, סמוך עליהם, אם היו מקנאים בהכנסה של אברך הם היו הולכים לכולל. (חוץ מאלו שיצאו לשם שמים, אבל נער יספרם).
אמנם בהחלט חסר להם יותר מאשר לאברכים כי הם מתרגלים לרמת חיים גבוהה יותר ומוציאים הרבה כסף בחודש על דברים שאברך לא חולם שקיימים בעולם הזה.

סליחה על הסטיה מהנושא פשוט הפריע לי שמציירים את זה כאילו ציבור האברכים "לוקה" בחוסר ידיעה ובמידות מגונות.
ואת אלו שעושים קומבינות כדי להגדיל הכנסות בערמה קוראים "נלחמים על השרדותם". תאמין לי שיש להם מספיק כסף די והותר גם בלי הקומבינה הזו (והעסקים שנסגרו זה של אלו שלא יודעים לעשות קומבינות).

ששש... תזהר שנתיב לא יחסום את הפורום...

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 12:49 am

משולש כתב:

סטיה מהנושא:

פשוט אינך יודע את העובדות.
אני עוקב אחר הנושא שנים רבות. מתוך כל עסק שנפתח באיזורי המסחר החרדיים כמו גאולה וכדומה, בערך 1 מ15 שורד. דבר מעט עם בעלי עסקים ותלמד מה קורה. רק כעת הייתי מעורב בעזרה לנישואי חתן שהיה בטוח שהוריו עשירים, והתברר שבעשר שנות מסחר הם צברו חוב מטורף ללא סיכוי לצאת ממנו. אני מכיר בעל חנות מפורסמת מאד בגאולה שנחשב מושא לקנאה לרבים, והמינוס שלו בבנק עומד על 2 מליון... נכון שאנשים אלו נוהגים ברכב ולפעמים גם יוצאים לחופשה. זה לא הופך אותם לעשירים כמו שמשולח שנוסע במחלקת עסקים מרוב שידרוגים עקב נסיעותיו התכופות אינו איש עסקים...
אף אחד לא אמר שיש להם הכנסה פחות מאברך כולל, לאברך יש צורת חיים אחרת ושאיפות אחרות, וגם סייעתא דשמיא מיוחד המפחיתה את הוצאותיו משמעותית מעבר להסתפקות במועט המקובלת. כמו''כ לא כולם עוזבים את הכולל מחוסר פרנסה... יש אנשים ששעת לימוד רצופה היא עבורם עונש חמור.

התופעה אצלנו שכל מי שעושה מעט לביתו נחשב עשיר, הקנאה הבלתי מוסתרת באדם נורמלי שחורש וזורע היא רעה חולה ומגעילה.
אמר לי הדיין ר''צ ברוורמן שבכל ביתר אין למיטב ידיעתו עשיר אחד... רק מגלגלים שנאחזים בגלגל בכל כוחם.
נערך לאחרונה על ידי חיימשה ב ד' פברואר 13, 2019 2:37 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' פברואר 13, 2019 1:10 am

אני חושב בקשר לדברי חיימשה וסליחה שאני מסיט את הנושא, שהדבר חמור שבעתיים בציבור החרדי, שאנשים מתחנכים שכסף זה מן דבר כזה שאין לו הגיון, רק עושים מן לחש כזה שנקרא השתדלות והוא נופל מהשמים וכו'.

אני אומר זאת כבעל עסק שמתקשה לשרוד את החובות. דיברתי עם כמה חברים ג"כ בעלי עסקים כושלים כמו הרוב, רובם גם פחות ריאליים ממני, לא יודעים לתמחר, לא יודעים לחשב הוצאות קבועות וכו', מתעקשים לבדל את עצמם כזולים, על אף שלרוב מוחלט של העסקים הקטנים לא שווה להתעסק עם פלח השוק הזול, ועוד ועוד.

אני ממליץ למי ששוקל לפתוח עסק, ללמוד בצורה רצינית מאד על עסקים בכלל ועל התחום שלו בפרט, לא מספיק שאתה מקצועי, אתה צריך לדעת לשווק, למכור, במה להשקיע ובמה לא, לנהל נכון את התזרים, לא לפחד ללכת בגדול, ולדעת לוותר לגמרי על מה שלא כלכלי. הדברים לא פשוטים כמו שהם נראים במבט ראשון.

פעמים רבות אם יש לך 100 אלף להשקיע בעסק, הדבר הנכון הוא להשקיע 90 מתוכם בלימוד עסקים, אם זה מכירות, או סיורים בעסקים דומים בארץ ובעולם וכו'.

אני למשל חשבתי שעל שעת עבודה שלי אני צריך לקבל בערך 100 ש"ח. אחרי שלמדתי קצת לתמחר וכו' הבנתי שאם אני מקבל פחות מ210 ש"ח לשעה, עדיף לי להכריז על פשיטת רגל.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 1:57 am

זאב ערבות כתב:
משולש כתב:

סטיה מהנושא:

ששש... תזהר שנתיב לא יחסום את הפורום...

אה, חשבתי שאנחנו באספקלריה...

בכל אופן עכשיו אנחנו ב"אביב הערבי" של דיקטטורות החסימה למיניהן, וכל הכעס שהיה שמור במגירה בשנים האחרונות יוצא החוצה.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 2:11 am

שומע ומשמיע כתב:לא הבנתי משהו.
כולם דנים האם יש הונאה בהודעה על הסרת כשרות, אבל בסיפור המובא בהודעה הפותחת לא ראיתי שהודיעו משהו, רק הפסיקו לשים מדבקה.

האשכול הזה בעצם כולו סובב סובב הולך בעקיפין לדבר על משהו אחר.
ובסיפור האמיתי שעליו באמת מדבר האשכול, הפיצו בכל מקום שיכלו מודעות ואזהרות להתרחק מהפסטות חסרות המדבקה שיש בהם חששות כשרות חמורות ביותר ונוגעות לחמורות שבחמורות בדאורייתא. ואחר כך ישבו אותם מפיצים צבועים עם קשית ו"שתו" את כל הכסף שנזל מהתמימים שצייתו ועברו לקנות את אותם פסטות רק מטיגון אנ"ש.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 2:35 am

משולש כתב:

ובסיפור האמיתי שעליו באמת מדבר האשכול, הפיצו בכל מקום שיכלו מודעות ואזהרות להתרחק מהפסטות חסרות המדבקה שיש בהם חששות כשרות חמורות ביותר ונוגעות לחמורות שבחמורות בדאורייתא. ואחר כך ישבו אותם מפיצים צבועים עם קשית ו"שתו" את כל הכסף שנזל מהתמימים שצייתו ועברו לקנות את אותם פסטות רק מטיגון אנ"ש.
אם כך אז העיקר חסר מן הספר בתיאור הפותח של האשכול. לא על זה אנו דנים. אפילו התופעה של מודעות הסרת הכשרות מטעם הגוף שהפסיד לקוח כיון שהעסק החליט לשדרג לכשרות טובה יותר היא בעיני מאוסה מאוד.

לאחרונה איזה רשת מסעדות עברו מכשרות הרב רובין לעד'ח, והיה מרנין את הלב לראות התנהלות אנושית להפליא. בעל הרשת פרסם מכתב תודה לכשרות הקודמת עם הודעה מכובדת על ההחלפה, והרב רובין לא פרסם 'הוסרה ההשגחה'
בקיצור יש גם אנשים נורמליים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 2:58 am

חיימשה כתב: לאברך יש צורת חיים אחרת ושאיפות אחרות, וגם סייעתא דשמיא מיוחד המפחיתה את הוצאותיו משמעותית מעבר להסתפקות במועט המקובלת

האם "בצורת חיים אחרת..." כוונתך למה שכתבת כאן

חיימשה כתב:כשיש לך רבבות שמרוויחים רבע ושמינית מזה, רובם המוחלט ב''ה מנהל חיים מאושרים, מאכיל את ילדיו ולא בלחם ומים, משלם שכר לימוד כאלף ש''ח לכל ילד, גר בדירה סבירה ולא בתחנה מרכזית, רוב מוחלט של הלדים לבושים בטוב טעם, ואמהותיהם מחזיקות בפאה של 15,000 ש"ח, ועוד הרבה מהם רוכשים דירות ונותנים מאות אלפי שקלים לכל שידוך... אז אפשר לפרש את זה כפשוטו שזה בדרך ניסית [במילים פחות מכבידות: סייעתא דשמיא מופלאה שלא כדרך הטבע]

איתן

הודעהעל ידי איתן » ד' פברואר 13, 2019 6:54 am

חיימשה כתב:לא חשבתי לרגע שמדובר בביסלי, ומה שאמרתי הוא שחברות הביסלי הם שיזמו את ההכשר ובעקיפין מימנו אותו, וע''כ לגיטימי מצד ועד הכשרות להגן עליהם כשותפים שלהם.
אינני מלמד זכות על הממסד דווקא, אני חושב שהצד של בעלי העסקים, מנהלי מוסדות, העסקנים ונבחרי הציבור, בקיצור מה שנחשב בציבור שלנו ל''בעלי היכולת'' לא כ''כ טובל בדבש, והנטיה לראות באנשים הנלחמים על השרדותם כ''גנבים ומושחתים'' במקרה העדין, או כפושעים וממזרים ואכזרים, נובעת עפ''י רוב מחוסר ידיעה ששכבת האברכים לוקה בה, ולעתים מתוך מדות מגונות.

אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

הפוליטיקה מושחתת מעצם טבעה. יש לפוליטיקאי ופקיד זכות לחלק הטבות, כסף, ג'ובים שלא על חשבוננו האישי. והרבה פעמים בחלוקה הזאת תלוי הקידום והמימון של הפוליטיקאי. מה יעשה הילד ולא יחטא? קשה שלא ללגום קצת מנהר הכספים... יש גם אנשי ציבור ישרים לגמרי, אבל כמה כבר יש כאלו?

אבל אנשי עסקים מנהלים את עסקם לרווחתם ולרווחת הכלל. בד"כ הם עושים את זה רק למענם, ומה בכך? הם לא גוזלים אף אחד (אם זה לא תחום שנתון לרגולציה ממשלתית ומענקים. ואז נוצר קשר הוו-שלטון). והם ניתנים לתחרות עזה והרבה מהם פושטים את הרגל. אני כבר לא מדבר שמדינת הרשע מנסה לסחוט מהם את כל כספם שעמלו עליו רבות. הם מנסים למשוך את הלקוחות ע"י הורדת מחירים והעלת האיכות לרווחת הכולם. גם אם איש עסקים פלוני מתכוון רק להנאת עצמו הוא נמצא מועיל לכולם.

אם הצבעת לפוליטיקאים שמבטיחים לך הטבות על חשבון מישהו אחר, אין לך זכות להתלונן כשהם לוקחים את כספך ונותנים למישהו אחר, כולל לעצמם. (תומאס סואל)

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 8:08 am

זאב ערבות כתב:
חיימשה כתב: לאברך יש צורת חיים אחרת ושאיפות אחרות, וגם סייעתא דשמיא מיוחד המפחיתה את הוצאותיו משמעותית מעבר להסתפקות במועט המקובלת

האם "בצורת חיים אחרת..." כוונתך למה שכתבת כאן

חיימשה כתב:כשיש לך רבבות שמרוויחים רבע ושמינית מזה, רובם המוחלט ב''ה מנהל חיים מאושרים, מאכיל את ילדיו ולא בלחם ומים, משלם שכר לימוד כאלף ש''ח לכל ילד, גר בדירה סבירה ולא בתחנה מרכזית, רוב מוחלט של הלדים לבושים בטוב טעם, ואמהותיהם מחזיקות בפאה של 15,000 ש"ח, ועוד הרבה מהם רוכשים דירות ונותנים מאות אלפי שקלים לכל שידוך... אז אפשר לפרש את זה כפשוטו שזה בדרך ניסית [במילים פחות מכבידות: סייעתא דשמיא מופלאה שלא כדרך הטבע]

כן, למרות זאת.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' פברואר 13, 2019 9:18 am

חיימשה כתב:
משולש כתב:

אם כך אז העיקר חסר מן הספר בתיאור הפותח של האשכול. לא על זה אנו דנים. אפילו התופעה של מודעות הסרת הכשרות מטעם הגוף שהפסיד לקוח כיון שהעסק החליט לשדרג לכשרות טובה יותר היא בעיני מאוסה מאוד.

צודק חיימשה
לא מודעות ולא בלגנים
פשוט הפסיקו להחתים את זה בחותמת כשרות - וממילא החנויות הפסיקו להביא

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 9:42 am

זה נראה שיש כמה מהחברים שהבינו למה ירמזון מילותיו של המשל הקדמון עם הביסלי.
לא בטוח שפותח האשכול טרח להמשיל את משלו באופן שממחיש את המעשה שנגדו התכוון למחות, ויתכן שאין כאן ויכוח כלל אלא קצר בתקשורת.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' פברואר 13, 2019 10:17 am

איתן כתב:
חיימשה כתב:לא חשבתי לרגע שמדובר בביסלי, ומה שאמרתי הוא שחברות הביסלי הם שיזמו את ההכשר ובעקיפין מימנו אותו, וע''כ לגיטימי מצד ועד הכשרות להגן עליהם כשותפים שלהם.

אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

הפוליטיקה מושחתת מעצם טבעה. יש לפוליטיקאי ופקיד זכות לחלק הטבות, כסף, ג'ובים שלא על חשבוננו האישי. והרבה פעמים בחלוקה הזאת תלוי הקידום והמימון של הפוליטיקאי. מה יעשה הילד ולא יחטא? קשה שלא ללגום קצת מנהר הכספים... יש גם אנשי ציבור ישרים לגמרי, אבל כמה כבר יש כאלו?

אבל אנשי עסקים מנהלים את עסקם לרווחתם ולרווחת הכלל. בד"כ הם עושים את זה רק למענם, ומה בכך? הם לא גוזלים אף אחד (אם זה לא תחום שנתון לרגולציה ממשלתית ומענקים. ואז נוצר קשר הוו-שלטון). והם ניתנים לתחרות עזה והרבה מהם פושטים את הרגל. אני כבר לא מדבר שמדינת הרשע מנסה לסחוט מהם את כל כספם שעמלו עליו רבות. הם מנסים למשוך את הלקוחות ע"י הורדת מחירים והעלת האיכות לרווחת הכולם. גם אם איש עסקים פלוני מתכוון רק להנאת עצמו הוא נמצא מועיל לכולם.

אם הצבעת לפוליטיקאים שמבטיחים לך הטבות על חשבון מישהו אחר, אין לך זכות להתלונן כשהם לוקחים את כספך ונותנים למישהו אחר, כולל לעצמם. (תומאס סואל)

ש"י מד"ן

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ד' פברואר 13, 2019 12:37 pm

לא מבין את כל המשל והנמשל.
אני היחיד?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' פברואר 13, 2019 1:03 pm

אתה היחיד שקורא לעצמו 'לא ידען'...

לענין

הודעהעל ידי לענין » ד' פברואר 13, 2019 1:23 pm

חיימשה כתב:זה נראה שיש כמה מהחברים שהבינו למה ירמזון מילותיו של המשל הקדמון עם הביסלי.
לא בטוח שפותח האשכול טרח להמשיל את משלו באופן שממחיש את המעשה שנגדו התכוון למחות, ויתכן שאין כאן ויכוח כלל אלא קצר בתקשורת.

אני מאד תמים, ואיני ממשל משלים כלל.
הסיפור הוא פשוט ביותר, ממש כמו שכתבתי [רק במקום ביסלי משהו אחר].

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 13, 2019 2:20 pm

חיימשה כתב:פשוט אינך יודע את העובדות.
אני עוקב אחר הנושא שנים רבות. מתוך כל עסק שנפתח באיזורי המסחר החרדיים כמו גאולה וכדומה, בערך 1 מ15 שורד. דבר מעט עם בעלי עסקים ותלמד מה קורה. רק כעת הייתי מעורב בעזרה לנישואי חתן שהיה בטוח שהוריו עשירים, והתברר שבעשר שנות מסחר הם צברו חוב מטורף ללא סיכוי לצאת ממנו. אני מכיר בעל חנות מפורסמת מאד בגאולה שנחשב מושא לקנאה לרבים, והמינוס שלו בבנק עומד על 2 מליון... נכון שאנשים אלו נוהגים ברכב ולפעמים גם יוצאים לחופשה. זה לא הופך אותם לעשירים כמו שמשולח שנוסע במחלקת עסקים מרוב שידרוגים עקב נסיעותיו התכופות אינו איש עסקים...
אף אחד לא אמר שיש להם הכנסה פחות מאברך כולל, לאברך יש צורת חיים אחרת ושאיפות אחרות, וגם סייעתא דשמיא מיוחד המפחיתה את הוצאותיו משמעותית מעבר להסתפקות במועט המקובלת. כמו''כ לא כולם עוזבים את הכולל מחוסר פרנסה... יש אנשים ששעת לימוד רצופה היא עבורם עונש חמור.

התופעה אצלנו שכל מי שעושה מעט לביתו נחשב עשיר, הקנאה הבלתי מוסתרת באדם נורמלי שחורש וזורע היא רעה חולה ומגעילה.
אמר לי הדיין ר''צ ברוורמן שבכל ביתר אין למיטב ידיעתו עשיר אחד... רק מגלגלים שנאחזים בגלגל בכל כוחם.

דבריך בעצם תומכים באלו הטוענים שעל היוצאים לפרנסתם ללמוד מקצוע באופן מסודר, ולא לבנות על החוש העסקי שלהם..

גביר

הודעהעל ידי גביר » ד' פברואר 13, 2019 2:38 pm

פרנקל תאומים כתב:

דבריך בעצם תומכים באלו הטוענים שעל היוצאים לפרנסתם ללמוד מקצוע באופן מסודר, ולא לבנות על החוש העסקי שלהם..

הקשיים של העצמאיים אינם יחודיים לאזורי מסחר חרדיים, לא מעט מהעסקים העצמאיים הקטנים היום בבעיה והרבה מאד מהם, אולי אפילו רובם, נסגרים בשנה הראשונה

יקים

הודעהעל ידי יקים » ד' פברואר 13, 2019 3:47 pm

כל זמן שידחקו את הציבור שלנו לנסות ולהתפרנס בלי אינטרנט אז עסקים יפתחו וייסגרו לאלפים (לכמה לקוחות אתה יכול להגיע בגאולה, ולכמה לקוחות ברשת?...)
לי הקטן יש עסק מסויים, שעליו אני מפרסם רק בעיתונים, ואין לקוחות, כולם צוחקים עלי, שעסק כזה (מסויים) מתפרנס ב99% רק מלקוחות המגיעים דרך הרשת, מה שאני אכן הולך לעשות בקרוב ממש

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 3:57 pm

ראה את ההודעה שמעליך הסותרת את התזה...
למעשה ברור שתלוי באיזה סוג עסק מדובר.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 3:59 pm

לענין כתב:
חיימשה כתב:זה נראה שיש כמה מהחברים שהבינו למה ירמזון מילותיו של המשל הקדמון עם הביסלי.

אני מאד תמים, ואיני ממשל משלים כלל.
הסיפור הוא פשוט ביותר, ממש כמו שכתבתי [רק במקום ביסלי משהו אחר].

האם רק הפסיקו לשים מדבקות, או שהשתמשו בתעמולה שהמוצר לא כשר כדברי הרב משולש?

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ד' פברואר 13, 2019 4:01 pm

פרנקל תאומים כתב:

עסקים ומקצוע אינם אותו תחום, אחד מתאים לו להיות חשמלאי ולרוץ מבוקר עד ערב לבתי זקנות מפוחדות, ורעהו יעדיף את המתח והאנדרלין שניהול עסק בתוך הלונה פארק העסקי בארצנו, לא קרב זה אל זה, ולא חסרים עורכי דין שעובדים בהתקנת מצלמות אבטחה...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' פברואר 13, 2019 5:14 pm

הערה צדדית: שמתי לב שבזמן האחרון מעלים בפורום נקודות הנוגעות להתנהלות גופים שונים בציבור החרדי לגווניו שלא בדיוק מחמיאות (כגון כמה הודעות כאן בענין הכשרויות), ואף התבטאויות חופשיות על לימוד מקצוע, פתיחת עסק וכו' דברים שסברתי לתומי שהדיסקוס בהם הוא טאבו. האם אני מפספס משהו? האם יש היום יותר פתיחות לבעיות בנושאים אלו, שכולם יודעים שקיימים, אך לא מעיזים לדבר בהם בפומבי שלא להוציא לעז (בגדר כל אחד יודע מדוע כלה נכנסת לחופה).

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' פברואר 13, 2019 5:32 pm

משולש כתב:
כדכד כתב:דווקא בדוגמא שהביא כת"ר אני בהחלט מבין את ההכשר שהודיע על הסרת הכשרות.
עד עכשיו השתמשו בו ועכשיו זורקים אותו. לפחות שיצא מזה בצורה מכובדת

עם כל זה זכות הציבור לדעת מה העילה ל"הסרת הכשרות"

לא פליגימר יוצא מנקודת ההנחה של הצבור
אני יוצא מנקודת ההנחה של נותני הכשרות
כך זה בכל דבר שיש בו יותר מצד אחד

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:22 pm

זאב ערבות כתב:הערה צדדית: שמתי לב שבזמן האחרון מעלים בפורום נקודות הנוגעות להתנהלות גופים שונים בציבור החרדי לגווניו שלא בדיוק מחמיאות (כגון כמה הודעות כאן בענין הכשרויות), ואף התבטאויות חופשיות על לימוד מקצוע, פתיחת עסק וכו' דברים שסברתי לתומי שהדיסקוס בהם הוא טאבו. האם אני מפספס משהו? האם יש היום יותר פתיחות לבעיות בנושאים אלו, שכולם יודעים שקיימים, אך לא מעיזים לדבר בהם בפומבי שלא להוציא לעז (בגדר כל אחד יודע מדוע כלה נכנסת לחופה).

ברור שאין שינוי תפיסתי, אתה בעצמך הצגת סתירה בתוך הודעותיו של אותו ניק באותו עניין בדיוק. זה אומר שההבדל הוא באיזה נושא מדברים ועל מי ובאיזה צורה ועוד עניינים דומים.
(כמו לדוגמא תעמולה לשמוע לדברי חכמים בתחום מסויים ובתחום אחר תומכים במגמה הפוכה נגד דברי חכמים).

משולש

הודעהעל ידי משולש » ד' פברואר 13, 2019 8:25 pm

חיימשה כתב:אני מבקש לא לערבב בין פוליטיקאים ועובדי המגזר הציבורי בכירים (ולאו דווקא) לבין אנשי עסקים.

הערה חשובה:
נפוצים מאוד מאוד עסקים מסוג מסויים שהם ממומנים ממשלתית והמנהל אינו באמת "בעל העסק" אלא ממונה ממשלתי, ובהם באמת הכל פוליטיקה גמורה ולא כהתנהלות עסקית רגילה שציינת.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' פברואר 13, 2019 8:27 pm

חיימשה כתב:
פרנקל תאומים כתב:

עסקים ומקצוע אינם אותו תחום, אחד מתאים לו להיות חשמלאי ולרוץ מבוקר עד ערב לבתי זקנות מפוחדות, ורעהו יעדיף את המתח והאנדרלין שניהול עסק בתוך הלונה פארק העסקי בארצנו, לא קרב זה אל זה, ולא חסרים עורכי דין שעובדים בהתקנת מצלמות אבטחה...

אין הכ''נ, לא אותו התחום. הנקודה היא שפרנסה מסודרת היא פרנסה של לימוד מקצוע ואילו פתיחת עסק עצמאי היא נטילת סיכון, ולפי התיאור שלך כנראה נטילת סיכון רב. כמובן שכשאני מדבר על לימוד מקצוע, כוונתי למקצוע שיש לו שוק, ולא לימוד מקצוע רווי לחלוטין כמו משפטים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 57 אורחים