מפרשי האוצר - גירסת נסיון
חיפוש גוגל בפורום:

עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר
הודעות: 11497
הצטרף: ב' מאי 03, 2010 11:46 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוגוסט 11, 2019 9:56 pm

כמי שגדל על קרבה לביהמ"ד הגר"א יש לי צער גדול מהאשכול הזה.

אין ספק שתלמידי הגר"א ר"י ורמ"מ משקלוב איש בדרכו פעלו להתחדשות הישוב היהודי בארה"ק מה שלא פעלו קודמיהם. ומלבד החובה המוסרית להכיר בפעלם, בודאי אחר שאנשים גדולים היו, מעשיהם צריכים להיות אות ומופת עבורינו. אלא שכמו במקרים רבים, (ע"ע תנועות משיחים כוזבים למיניהם) הזייפנים משיגים את התוצאות ההפוכות ביותר מזה שניתן היה לצפות.
ובכן, משפחה אחת שהעמידה עסקנים חרוצים ומצוינים שחלקם בבנין ירושלים גדול, ביקשה גדולה לעצמה, וטוותה מערכת שלימה של פולקלור, כתבים רעיוניים והגיוגרפיים עד ציז'בטים שיכולו לשמש חומר השראה לחסמבה.
בימים ההם היו בני ירושלים מעוללים בעפר קרנם, החלוצים מתנועת ביל"ו ועד אנשי העליה השניה נתקבעו כגואלי הארץ, והישוב הישן כולו הצטייר כחבורת בטלנים נתמכי חלוקה. בהתעלם מחלקם וזכויותיהם בבנין הארץ. תחושת השפלה זו, היתה קרקע פוריה מאין כמותה לקליטת כל אותם סיפורים, המפארים את דרכם של בוני הארץ אנשי הישוב הישן. לימים כאשר אותם כתבים וסיפורים החלו לעבור בכור הבחינה, התברר שהם כקש לפני אש, כעצים יבשים לפני האור, הבל הבלים אין בו ממש. וכאן, כמו בתהליך הידוע, שטף הנהר את כולם, עננת הזיוף מתקדרת אחרי כל מה ששייך לחידוש הישוב שע"י תלמידי הגר"א, ופעליהם הגדולים והחשובים, נכתמים בחשדנות מעיקה.

כמדומה שהגיע הזמן לכתוב את מפעלות תלמידי הגר"א על סמך כל הידוע לנו, ולהציל פרק חשוב זה מן הגורל הצפוי לכל אותה ספרות בדויה.

לא היסטוריון אני ולא קרוב לזה, אבל יכולני להעיד על סבי זצ"ל, שהגר"א ותלמידיו היו חיי רוחו, וישוב אר"י היה אצלו במדרגה הגבוהה ביותר (וכמה השתבח בעצמו שמיום עלותו לארץ כילד לא יצא מגבולות הקדושה, ובימיו האחרונים ממש קיבל לידו חוברת תורנית שהוקדשה לנושא "גזירת הגלות" (!) ובה כך וכך טעמים למאן בישוב הארץ (!), בקול חלוש ומעט נשימה הרים את החוברת בידו הקדושה, כשהוא מרוגש מאד, וביקש ממני: תוציא את זה מן החדר!), ורחש"פ פראנק היה מידידיו הקרובים ביותר (בתקופה מסוימת אולי הקרוב ביותר!) ואילו ספר קול התור היה מונח אצלו במקלט בשורה פנימית, עם שאר הספרים שלא יבואו לשימוש לעולם. ואין אני מבקש לומר שדעתו של סבי מכרעת, ולא נצרכה אלא לאמור: אין לנו צורך בכל מיני גרי צדק שיטיפו לנו על היחס לגר"א ולתלמידיו, או על קדושת הארץ ומעלת הישוב בה. וד"ב.

בריושמא
הודעות: 693
הצטרף: ה' אוקטובר 07, 2010 1:32 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי בריושמא » א' אוגוסט 11, 2019 10:25 pm

יפה כתב הרב איש ספר, ועל דבריו הנכונים יש להוסיף עוד כהנה וכהנה ועוד כהנה וכהנה ידיעות ברורות ובדוקות.
אכן, תלמידי הבעש"ט ותלמידי הגר"א ותלמידי החת"ם סופר עלו ארצה ובנו חורבותיה, יחד עם הספרדים שישבו בה מאז,
ועליהם נוספו חובבי ציון ובנו מושבותיה ועריה וכו' וכו'.
כי נחם ה' ציון ובנה ועוד יבנה וישכלל ויוסיף קמעא קמעא ומהרה מהרה.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » א' אוגוסט 11, 2019 10:35 pm

קל להיתפס על אי דיוקים וגוזמאות שכתב רש"ז ריבלין, כאילו הוא שיקר את כולם. וכאילו הוא המציא כאן השקפה חדשה והפיל ברשותו את כל ראשי הפרושים שנתנו הסכמתם לחיבורו.

זה בערך כמו שהיום יקום מישהו ויטען שהחזון איש היה משיח בן יסף ולכן עלה לארץ, ויצליח להחתים את כל תלמידי החזון איש כמו הגר"ח קנייבסקי והרב קרליץ ולו זה בלבד אלא גם להעידם שאכן כך מקובל אצלם מדור דור מאבותיהם.

כיום יש הכחשה והשתקה גורפת בכל מקום על עליית תלמידי הגר"א והבעש"ט החתם סופר, בבתי החינוך לא מלמדים אותנו שמי שבנה את ארץ ישראל היו החרדים לדבר ה', וכמה אבותינו חיבבו והיללו את יישוב ארץ ישראל, וכן ראו בזה אתחלתא דגאולה, והם לא התביישו להזכיר את צמד המילים האלו, רוב הדברים שכתבתי כאן נחשפתי אליהם לראשונה רק בחודשים האחרונים. מה שמחדירים בנו זה שהרבש"ע קיבץ אותנו לכאן אחרי 2000 שנה להיות תחת ממשלת הערב רב, ולא יעלה על דל שפתיים שום מילה של פקידה קץ המגולה קיבוץ גלויות יישוב ארץ ישראל, כלום, כולם נהיו פתאום חסידי סאטמאר. ומשכחים בכוונת מכוון היסטוריה מפוארת של יותר ממאה שנה. תשאל חרדי ממוצע מי היה ר' יושעה ריבלין, או מי בנה את פתח תקווה וראש פינה לא יודע כמה ידעו לענות זה?

מי יודע איזה קיטרוג זה מעורר בשמים שאין לנו דעת להביט נוכחה ולהלל את הרבש"ע על ארץ חמדה טובה ורחבה שהנחילנו. ועל כל הניסים ששומר אותנו כאן מיד כל אויבנו מסביב בהשגחה מופלאה. ואנחנו מעדיפים לטמון ראשינו בעפר, ולומר כלום לא השתנה אנחנו עדיין בגלות כמקודם. חזקיה המלך היה אמור להיות משיח ולא נהיה בגלל שלא אמרו שירה על מפלת סנחריב. נכון עדיין אנחנו בגלות מרה תחת שלטון הערב רב, רק היום ראינו את ההחלה הפושעת שלהם שלא מתירה לעשות אירוע בהפרדה ברשות הרבים. אך רבותינו הכינו אותנו לכך, וכך היא גאולתן של ישראל קמעא קמעא, עד התגלות משיח בן דוד בב"א.
נערך לאחרונה על ידי משולש ב א' אוגוסט 11, 2019 11:08 pm, נערך 5 פעמים בסך הכל.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » א' אוגוסט 11, 2019 10:48 pm

תקציר ממשנתו של ר' יוסף חיים זוננפלד, על יישוב ארץ ישראל מספר האיש על החומה:

רבי יוסף חיים זוננפלד על אף מלחמתו הבלתי מתפשרת בציונים ובחילוניות, התבטא רבות על גודל מעלת יישוב הארץ וראה בזה "אתחתלתא דגאולה" ו"פקידה", ועודד את בניית הישובים החדשים. וכך אנו רואים שהגאון ר' יוסף חיים זוננפלד חתום על מכתב שנשלח לקרת "מסע המושבות בחשון תרע"ד, הפותח במילים: "שלומי אמוני ישראל וודאי צריכים לשמוח על החזון הנהדר שבו אנו רואים אתחלתא דגאולה".

במכתבו למחותנו הרב פישל זוסמן הוא כותב :
אומר אני, בודאי הגיעה השעה שיתעוררו בעלי היכולת ליתן לב להישוב בקודש, אם כי מאז לבם של ישראל עם הקודש הומה לחיבת הקודש, לא היה להם כי אם לתמוך באותם המעטים השרידים אשר נתנו לבם לעלות בקדש, אבל לשים לב להרבות הישוב בקדש, בזה כנראה לא התעוררו, וכבר דבר בקדשו הגאון הצדיק זצ"ל בהקדמת סידור היעב"ץ כראוי בענין הקדוש, והעיר אוזן ומוסר. ובכל זאת, הגם כי אגדו"י עשו למעשה בזה, והתעוררות גדולי וגאוני פולין עשה רושם גדול, והלא המה ג"כ עשו לאחר שנתנו לבם לעלות לאה"ק ע"י שלוחיהם ולהתבונן על הדבר, וכמו כן יעשו כל המתנדבים בעם בזה לבור מתוכם אנשי מדע היודעים פרק בדרך ארץ, ולהתבונן בענין הקדוש הזה ולאחר התיעצות אח"כ עם הגדולים אשר בארץ. והנראה שהחפץ הזה התעוררות עליון. השי"ת ברחמיו יחיש ישועה לעמו בבא ובהכא..."
"התיחסותי החיובית לשאלת התגשמות הישוב היהודי בארץ ישראל לא נשתנתה במאום. אני עומד על אותה השקפה כלפני שנתיים וכמאז ומעולם, והתמסרותי להרעיון הקדוש של ישוב ארצנו הקדושה הנובעת ממקור תורתנו הקדושה לא נחלשה ח"ו אצלי בכל שהוא. אנחנו החרדים לדבר ה' חובבים את הישוב ומוסרים את נפשנו עליו מאז ועד היום, אלא חפצים אנו שהישוב בארץ ישראל עכ"פ החרדי, יהיה אפשר לו להתפתח על יסוד החק הצודק הנותן חפש גמור לכל העדות והדתות למען יוכל לשמור את התורה והמצוה כרצונו וכשאיפתו.

"ביקשתי וציויתי להגיד להיהודים החרדים שכל מי שסיפק בידו לעלות לא"י ואינו עולה עתיד ליתן את הדין..." אני נלחם רק נגד הרוח האנטי דתית של ההתישבות החדשה... - יש אומרים, העירותי כאילו כדי לקנטרו, ודוקא בשם הרב, שיהודי דתי אסור לעלות לארץ ישראל.
הזדקף רבי חיים וקולו נעשה יותר צלול ותקיף, והכריז "חס וחלילה, דוקא היהודים הדתיים מחוייבים לעלות ולבנות את הארץ על טהרת הקודש, כי הארץ מחכה להם שיגאלוה משוממותה". ועל האחרים, המשיך רבי חיים, כתוב "ובא לציון גואל ולשבי פשע ביעקב" – מקודם תהיה הגאולה ואח"כ יחזרו החוטאים בתשובה, ואני מאמין שכל חלוץ המשתתף בבנין הארץ, תעמוד לו זכות ארץ ישראל שיחזור בתשובה, הלא גם אלה שעלו מבבל בימי עזרא ונחמיה לא היו צדיקים גמורים, כמסופר בספרי הקודש שחיללו את השבתות והמועדים, ובכל זאת נבנה בית המקדש על ידם וחזרו בתשובה..." .

ואילו הועד לכל מקהלות האשכנזים (העדה החרדית) פירסם את הגילוי דעת הבא:
"אנו חוזרים להצהיר בזה את אשר נתפרסם כבר ע"י מרן הגאב"ד שליט"א (הריה"ח זוננפלד) , כי גם בדברים שבכתב שנמסרו ללורד נורטקליף וגם בדברים שבע"פ לא היה ח"ו שום התנגדות לישוב ארץ ישראל ולא להצהרת בלפור. היהודים החרדים הם שיסדו את הישוב הקיים של ארץ ישראל, הם הם שמסרו את נפשם עליו, והם הם המוכנים למסור נפשם בעד עתידו וקיומו על יסודות בריאים ומוצקים, ועפ"י חוקי התוה"ק הכתובה והמסורה. ובטוחים אנו כי קהל החרדים בגולה אשר גם נפשם משתוקקת להתפתחות הישוב בארץ ישראל יצטרפו אתנו בעבודתנו הקדושה לטובת הישוב ולהחזקת תורתנו הקדושה.

יושב הארץ
הודעות: 25
הצטרף: ג' יולי 16, 2019 11:59 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ב' אוגוסט 12, 2019 1:09 am

ידוע לי בוודאות שקיימים אצל מאן דהוא מכתבים רבים שכתב ר' הלל ריבלין למען היישוב בארץ, היכולים לשפוך אור על הרבה תמיהות שהעלה מר אריה מורגנשטרן על הנושא, מי שיודע עוד פרטים על כך מתבקש לפרסם זאת לתועלת הרבים. או לפנות אלי בפרטי.

בריושמא
הודעות: 693
הצטרף: ה' אוקטובר 07, 2010 1:32 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי בריושמא » ב' אוגוסט 12, 2019 8:48 am

משולש כתב:רוב הדברים שכתבתי כאן נחשפתי אליהם לראשונה רק בחודשים האחרונים.


עכשיו הבנתי. הרב משולש נחשף לדברים הללו לראשונה רק בחודשים האחרונים. יפה מאוד. טוב מאוחר מאשר וכו'.
ומה נעשה אנחנו שנחשפנו לדברים הללו כבר מימים ימימה, וכבר לפני שנים קדמוניות קראנו ועיינו וביררנו את כל הדברים הללו?
אם כן, יש תקווה גדולה. יעברו עוד כמה וכמה חודשים, ואולי עוד כמה וכמה שנים, וגם הרב משולש יעיין בנחת בכל הדברים הללו, יקרא אותם
פעם שנייה ושלישית, יעמיד אותם לפי סדרם במקומם ובזמנם, ואו אז יבין את האמת לאשורה.
בוודאי יפתח אז אשכול חדש ויודיע בו מה בין דברי אמת של הגר"א ובין דברי בדיה שתלו בו, וכדרכו יצטט ויצטט ויוכיח ויראה הכל ברור כשמש בצהריים.
ואני על משמרתי אעמודה ואצפה.

לענין
הודעות: 2262
הצטרף: ד' יולי 19, 2017 8:24 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי לענין » ב' אוגוסט 12, 2019 12:23 pm

גם אני בחודשים הראשונים שנחשפתי לזה (בערך בגיל 20) הייתי שיכור מהתרגשות.
גדלים קצת ולומדים להפריד בין בר לתבן, בסגנון סבו הגדול של אי"ס.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 12, 2019 12:43 pm

לקול התור והפזמונים נחשפתי והם מונחים בביתי כבר לפני יותר מחמש עשרה שנה, אך לא חקרתי אף פעם מה היתה ההשקפה של תלמידי הגר"א וממשיכיהם רבני ירושלים בעניין. הציטוטים שהעליתי כאן, מהגר"א עצמו, רמ"מ משקלוב, ר' ישראל משקלוב, ר' חיים מוולוז'ין, ר' זונדל מסלנט, ר' אביגידור מטיקטין, הנצי"ב, ר' יצחק אלחנן, המהרי"ל דיסקין, ר' יוסף חיים זוננפלד ועוד רבים, מדברים בעד עצמם. והם לא זקוקים לשום פרשנות.

אני יודע על חוקר גדול אדם יר"ש ובעל ידיעות עצומות שעובד כעת על הוצאת ספר על התיישבות הפרושים בעיקר משנת ת"ר. והוא סבור בבירור שעליית תלמידי הגר"א היתה לשם קירוב הגאולה.

בריושמא
הודעות: 693
הצטרף: ה' אוקטובר 07, 2010 1:32 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי בריושמא » ב' אוגוסט 12, 2019 1:49 pm

האם תוכל להודיענו בצאת הספר על התיישבות הפרושים בעיקר משנת ת"ר? נשמח מאוד לקרוא בו.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 12, 2019 1:56 pm

בשמחה.

יושב הארץ
הודעות: 25
הצטרף: ג' יולי 16, 2019 11:59 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ב' אוגוסט 12, 2019 3:19 pm

ביום העצמאות הראשון בשנת תש"ט נשא הרי"מ חרל"פ דרשה בבית הכנסת "הגר"א". להלן עיקרי דבריו:
אנו רואים כעת בגאולתן של ישראל, בתחילה עליית תלמידי הבעש"ט והגר"א מוילנא שיסדו את הישובים בערי הקודש, ומאז אנו עדים שהישוב הולך ומתרבה וזאת היא אילת השחר הבוקעת ומתנצנצת מעל ראשי ההרים, הישובים מתרחבים וערי ישראל מתרבים.
מה הכוונה "הושענא שלוש שעות" הנאמר בהושענה רבא? לפי הקבלה מלחמת גוג ומגוג תהיה בשלושה שלבים, והם שלוש מלחמות שכל האומות ילחמו זו בזו, ואחרי כל מלחמה ינצנץ אורו של משיח. ראינו מלחמת העולם הראשונה ואחריה נצנוץ בדמות הצהרת בלפור, ואז התעוררו רבים ועלו לארץ ונתרבו הישובים. אחר כך פרצה מלחמת העולם השניה, ובה עת צרה לעמנו שלא היתה מעולם, ואחריה שוב נצנץ אורה של אילת השחר ובמידה רבה יותר ואומות העולם הכירו בזכות עם ישראל, ושערי הארץ נפתחו בפני העם לבוא לרשת את ארצו.
אך שֹרו של ישמעאל אינו משלים עם זה ונלחם עמם ארבע מלחמות כנגד ארבע לשונות גאולה: האחת, 'והוצאתי', היא מלחמת השחרור שיצאנו משעבוד מלכיות. השניה 'והצלתי', שתבוא אחריה הצלה מיד הנוגשים הישמעאלים. השלישית 'וגאלתי' זו גאולת הארץ, ואז עם ישראל יכבוש את ארצו מיד הישמעאלים. הרביעית 'ולקחתי', ואין לקיחה אלא תשובה שנאמר "קחו עמכם דברים ושובו אל ה'". וגבול צפון לא יהיה שקט עד שתהיה מלחמת עולם שלישית בשביל ישראל ובגללו ואז יתגלה מלך המשיח.
ועתה המון ישראל שמחים על כל נצנוץ אע"פ שהגאולה לא שלמה. ובכן בית ישראל ברכו את ה', ועמם בית אהרן, שבזמננו הם תלמידי החכמים המורים תורה לעם וצריכים להשפיע עליהם, בבחינת "כי שפתי כהן ישמעו דעת ותורה יבקשו מפיהו", לכן הם יורדים לעם ושמחים עמהם. אבל יראי ה' כל זמן שהם לא רואים את השכינה שבה, אינם באים לשמוח עם המוני העם. ומתי ישמחו יראי ה'? כשיהיה ברוך ה' מציון ונגלה כבוד ה' בציון.

(מרשימות בנימין ריבלין)

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ב' אוגוסט 12, 2019 5:05 pm

זה מאוד מעניין, מה שהרב חרל"פ דיבר שאחר מלחמת השחרור יהיו עוד 2 מלחמות (אם באמת הוא מסר את הדרשה הזאת...) הראשונה מלחמת הצלה -"והצלתי" שאולי הכוונה למלחמת סיני שהיתה מלחמת מנע, בספרי היסטוריה- מערכת סיני נרשמה בציבור כמערכה צודקת והכרחית וכמבצע הצלה.

אחריה באה מלחמה של "גאולת הארץ" - מלחמת ששת הימים, וזה תואם בדיוק נמרץ את מה שהביא הסופר ר' יעקב גליס מר' דוד בהר"ן (הבאתי זאת לעיל, ושמעתי זאת גם מבנו ישראל גליס שיחי') שמכתבי הגר"א נשמע שיהיו 3 תהליכים בתחילת הגאולה, בשנות תשח-תשט, ואחריה בתשי"ז-תשי"ח, אח"כ בתשכ"ז-תשכ"ח. ובאמת אחר מלחמת ששת הימים ובפרט אחרי מלחמת יום הכיפורים היה גל של תשובה אדיר "ולקחתי"- שזה מהלך של תשובה כמו שכותב כאן, והשלב האחרון יהיה והבאתי.

(יתכן אולי שהמקור לכך הוא מהפקידה של כורש שבין הפקידה הראשונה לשניה ארך 18 שנה וביניהם גזירת המן?, וכן כאן בין סוף מלחמת השחרור לששת הימים עברו 18 שנים. ונס פורים החלה בשנת שבע למלכות אחשורש היינו תשע שנים אחר הפקידה.)

ביהל אור כותב הגר"א שהכוונה לזה שמשיח בא בהיסח הדעת. היינו שיהיה תשובה באריכות ולא בבת אחת, וזו היסח הדעת.

בריושמא
הודעות: 693
הצטרף: ה' אוקטובר 07, 2010 1:32 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי בריושמא » ב' אוגוסט 12, 2019 7:37 pm

יושב הארץ כתב:ביום העצמאות הראשון בשנת תש"ט נשא הרי"מ חרל"פ דרשה בבית הכנסת "הגר"א". להלן עיקרי דבריו:
(מרשימות בנימין ריבלין)


ילמדנו מר, היכן נדפסה הדרשה החשובה הזאת?

לענין
הודעות: 2262
הצטרף: ד' יולי 19, 2017 8:24 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי לענין » ב' אוגוסט 12, 2019 7:57 pm

פיל"ד לגמרי.
משולש יקר, חשבתי לתומי שאחרי עיסוק רב כל כך בכתבי הריבלינים תדע לבד לזהות את הדמיונות.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ג' אוגוסט 13, 2019 1:14 am

כתבתי בסוגריים לעיל שאני לא מאמין לזה בעיניים סגורות.

לגבי מלחמת סיני יש כאן חומר מעניין. בפרט בעמוד האחרון.
קבצים מצורפים
מבצע קדש.pdf
(447.31 KiB) הורד 10 פעמים

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ג' אוגוסט 13, 2019 8:30 pm

דרישה הגרא.jpg
דרישה הגרא.jpg (24.9 KiB) נצפה 399 פעמים


הגר"א- אדרת אליהו.

יושב הארץ
הודעות: 25
הצטרף: ג' יולי 16, 2019 11:59 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ד' אוגוסט 14, 2019 11:58 pm

בריושמא כתב:
יושב הארץ כתב:ביום העצמאות הראשון בשנת תש"ט נשא הרי"מ חרל"פ דרשה בבית הכנסת "הגר"א". להלן עיקרי דבריו:
(מרשימות בנימין ריבלין)


ילמדנו מר, היכן נדפסה הדרשה החשובה הזאת?
קבצים מצורפים
חרלפ.doc
(46 KiB) הורד 13 פעמים

קרית מלך
הודעות: 354
הצטרף: ד' מרץ 09, 2016 1:50 am

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי קרית מלך » ה' אוגוסט 15, 2019 1:51 am

גם זה נכתב ע"י שבט הריבלנים...

יושב הארץ
הודעות: 25
הצטרף: ג' יולי 16, 2019 11:59 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' אוגוסט 15, 2019 2:25 am

בנימין ואביו אליעזר ריבלין היו מקורבים לרב י.מ חרל"פ , ר' אליעזר היה ממקימי בית כנסת הגר"א בשערי חסד , כך הספיד אותו הרב חרל"פ בהצופה תש"ב. היה נחשב לחוקר רציני, והיה בין עורכי הספר תולדות חכמי ירושלים של פרומקין. בנו בנימין הוא חמיו של חגי בן ארצי המוזכר במאמר, גיסו של...

תמונה:
viewtopic.php?t=15086#p142073

הצופה תש"ב

http://jpress.org.il/olive/apa/nli_heb/ ... id=Ar00300

בריושמא
הודעות: 693
הצטרף: ה' אוקטובר 07, 2010 1:32 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי בריושמא » ה' אוגוסט 15, 2019 8:24 am

שאלתי היכן נדפסה דרשת הרב חרל"פ משנת תש"ט.
הביא הרב יושב הארץ קובץ ובו דף פרשת שבוע.
אל הדף הזה כבר הגעתי בכוחות עצמי.
והוא לא ציין למקור בדפוס.
ואת אשר יגורתי בא: לא די לנו ביבול הריבליני שהגיע אל הדפוס ועתה מגיע יבול ריבליני נוסף מאוצרות עלומים וממטמונים נסתרים. הפלא ופלא!
עד מתי? חדשים לבקרים רבות בדיותיהם!
הירושלמי על סדר קדשים, הגולם מפראג, מכתבי הרב בלאך, פזמונים וקול התור, ועוד ועוד.

ולהעיר כי אכן, אליעזר ריבלין היה איש אמת ולא שלח ידו במלאכת הבדיון.

יושב הארץ
הודעות: 25
הצטרף: ג' יולי 16, 2019 11:59 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' אוגוסט 15, 2019 1:21 pm

תיכנס לאתר מכירות כת"י כל יום מתפרסמים מכתבים וכת"י שלא עלו על מכבש הדפוס מאה או מאתיים שנה. אז כולם שקרנים?

הרב זילברמן אומר בהקלטה שהוא הלך ליותר ממאה זקנים שכולם העידו על קול התור ועל התכנים המרכזיים שבהם. הם לא שקרנים, אין שום סיכוי שבעולם שר' שלמה ז. או ר' יצחק צבי היו יכולים לשנות או להחדיר השקפה זרה ועוד בשם הגר"א שהיה אצלם קודש קדשים ."נכון, זו לא ההשקפה המקובלת כיום".

הרב זילברמן ידע וסבר שקול התור הוא חומר משוכתב והאמין בו, וסמך על שלושה דברים מרכזיים: עדות הזקנים, ספר הפזמונים שכבר נזכר קודם ור' שמעון לידר והרב חרל"פ עסקו בביאוריהם, כתבי הגר"א ופעולת תלמידיו בלמעשה.

זה שאתה מסרב להאמין במה שכתוב שם, זכותך!

על מאמרו של בנימין ריבלין: חתנו ד"ר חגי בן ארצי כתב לי שלשום שישלח לי העתק, כשישלח אעלה אותו. אגב בנימין היה איש אמת. "אם אכן הוא כתב זאת בשעת מעשה", אני מאמין לו.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 15, 2019 8:53 pm

הגר"א כותב שמלכות משיח בן יוסף היא בבחי שאול המלך, וכן בבחי' חלוקת ירבעם, ושם מאריך בענין שקלי' עמלק היא החוצצת בין שאול ודוד. (עמלק-ערב רב)

ולענ"ד הכוונה שאפרים בן יוסף הם הצדיקים שפעלו בתחילה את כל הקיבוץ גלויות ובנין הארץ. וירבעם זה קלי' הערב רב וקלי' עמלק שהתלבשה עליהם בחיצוניות, וכמו שכתבו בזוהר (נשא) שאין בין עולם הזה לימות המשיח אלא שעבוד מלכויות "מסטרייהו דעמי ארצות".

אמנם הרבש"ע יכול לגלגל ישועה גם דרך "ירבעם" על אף שהיה חטא ומחטיא, כמו שכתוב במלכים:

בשנת חמש עשרה שנה לאמציהו בן יואש מלך יהודה מלך ירבעם בן יואש מלך ישראל בשמרון ארבעים ואחת שנה: (כד) ויעש הרע בעיני ה’ לא סר מכל חטאות ירבעם בן נבט אשר החטיא את ישראל: (כה) הוא השיב את גבול ישראל מלבוא חמת עד ים הערבה כדבר ה’ אלוקי ישראל אשר דבר ביד עבדו יונה בן אמתי הנביא אשר מגת החפר: (כו) כי ראה ה’ את עני ישראל מרה מאד ואפס עצור ואפס עזוב ואין עזר לישראל: (כז) ולא דבר ה’ למחות את שם ישראל מתחת השמים ויושיעם ביד ירבעם בן יואש:

וזה כוונת הגר"א כשיתייחדו העטרה והמלכות כבראשונה אז יתגלה משיח צדקנו, ודו"ק.
קבצים מצורפים
נחלקו א.JPG
נחלקו א.JPG (68.46 KiB) נצפה 199 פעמים
עמלק.png
עמלק.png (60.65 KiB) נצפה 199 פעמים
חלוקה.JPG
חלוקה.JPG (30.85 KiB) נצפה 199 פעמים

הפצת המעיינות
הודעות: 472
הצטרף: ב' יוני 11, 2018 11:23 pm
שם מלא: ג'ינג'י

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' אוגוסט 15, 2019 10:59 pm

האם החומר שכב' מעלה מגיע מה"חוקר גדול אדם יר"ש ובעל ידיעות עצומות שעובד כעת על הוצאת ספר על התיישבות הפרושים"?

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » ה' אוגוסט 15, 2019 11:21 pm

לא. חומר שברובו אספתי לבד.


לא נראה לי שהוא הולך להעלות ראיות מכתבי הגאון וכו' על הגאולה, לא זה המטרה שלו, אלא סתם לספר את קורות ההתיישבות האשכנזית בארץ משנת ת"ר.

משולש
הודעות: 5500
הצטרף: ה' יוני 06, 2013 2:54 pm

Re: עליית תלמידי הגר"א - גירסת רש"ז ריבלין

הודעהעל ידי משולש » א' אוגוסט 18, 2019 10:21 pm

הרב יעקב משה חרל"פ בספרו מי מרום (חלק ו עמ 35) : וסדר הגאולה ממצרים הוא התבנית לסדר הגאולה האמתית והשלמה של העתיד. לכתחילה נדרש פרעה שהוא ירשה את ישראל לצאת , ואמר לו משה גם אתה תתן בידנו זבחים ועולות ועשינו לה' אלהינו ופרעה קיים את זה, ושלח עמהם את הערב רב ובידיהם זבחים ועולות והלך גם ללוותם לא היו ישראל יכולים אז לצאת ביד רמה, ורק אחרי כן כשנהפך לבב פרעה ועבדיו אל העם לאמר מה זאת עשית כי שלחת את ישראל מעבדנו וירדוף אחרי בני ישראל רק אז נתקיים בהם ובני ישראל יוצאים ביד רמה ורק אז זכו לאור הגדול שנגלה עליהם בעברם את הים להיות נביאים בערכו שלמשה להתנבאות בזה, ואמרו זה אלי ואנווהו אלקי אבי וארוממנהו. וכן לעתיד מקודם ירשו האומות לישראל להיאחז בארצם, וזה יהיה אך לגאולה של יציאה מהגלות, ואולם כשיגיע תור גילוי הגאולה בכל הוד כליל תפארתה וקדש שלמותה, אזי יהפכו כל העמים לרודפים ויבואו על ה' ועל משיחו ואז תהיה מלחמת גוג ומגוג ויפלו על הרי ישראל והיה ישראל כלו קודש לה' ויתגלה משיח בן דוד בב"א.


חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: משולש ו־ 10 אורחים