מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איסוף צדקה ע"י לומדי תורה, והנהגת ה"שנוררים"

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
נוצר תאנה

Re: איסוף צדקה ע"י לומדי תורה, והנהגת ה"שנוררים"

הודעהעל ידי נוצר תאנה » ד' יולי 31, 2019 2:18 pm

סגי נהור כתב:
נוצר תאנה כתב:באשר להוצאות על פרסומת וכדו', חושבני שכל בר דעת מבין שכיום ארגון צדקה גדול פועל כחברה עסקית לכל דבר, רואים את זה בחוש, וכמו שחברה משקיעה הרבה בפרסומת, וביעוץ איך ומה לפרסם ולמקסם את מעגל הלקוחות וכו', כך פועל גם ארגון צדקה, אם יש מי שחושב שהם מגזימים בדבר זה או אחר, יכול לעורר על זה באופן נקודתי, ואולי מומלץ לפנות לארגון עצמו [ויש גם ברירה להפסיק לתת].

ההבדל הגדול הוא כמובן שכאן מדובר בכספי צדקה. לגוף עסקי אין שום סיבה בעולם שלא לבזבז המון כסף כדי להרוויח עוד יותר כסף. אבל מי התיר לארגון צדקה לבזבז כל כך הרבה כספי צדקה של תורמים ולו גם בכדי להשיג עוד כסף לארגון?

ויעויין בדיון כאן.

כנראה שהם שאלו לרבנים, וברגע שכל אחד יודע שזהו הנוהל יש את הברירה למי שלא ניחא לו, שלא לתת

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ד' יולי 31, 2019 2:24 pm

אני קשור קצת לקופת השכונה בה אני גר שמתנהלת בצורה מוחלטת על ידי תלמידי חכמים ועוד אנשים יראי שמים שכולם מתנדבים!
\והדברים ברורים שפירסום מחזיר את עצמו בערך פי 4!

ואכן מאז שהתחילו הפירסום במודעות ענק על בתי הכנסת וברחוב וכו' הגיעו כמה אנשים ומהם ת"ח יקרים להתלונן על השינוי (שנעשה לפני כ-5 שנים בערך) ולאחר שחשפו בעיניהם את תזרים ההוצאות מול ההכנסות ענו אמן בעל כורחם

זה באמת מקטין אותנו כציבור מדוע אנו צריכים פרסומות ומכתסים מגדו"י וכדו' וימי התרמה ברדיו וכדו' שבאמת הנפש היפה אינה מתאווה להם, אבל מה לעשות דור דור והשפה שמדברים אליו!
לא נעמוד כאן קומץ אברכים ואנשים ירא"ש ישרים והגונים שהפירסום לא משפיע עליהם בכלום וננסה לשנות את העולם!
וכבר אמרו חכמים ממני שאף אחד לא חושב שקוקה קולה טעם החיים ועדיין שווה לקוקה קול להשקיע מאות מיליונים בהטמעת סיסמה זו....

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 31, 2019 2:31 pm

נוצר תאנה כתב:
סגי נהור כתב:
נוצר תאנה כתב:באשר להוצאות על פרסומת וכדו', חושבני שכל בר דעת מבין שכיום ארגון צדקה גדול פועל כחברה עסקית לכל דבר, רואים את זה בחוש, וכמו שחברה משקיעה הרבה בפרסומת, וביעוץ איך ומה לפרסם ולמקסם את מעגל הלקוחות וכו', כך פועל גם ארגון צדקה, אם יש מי שחושב שהם מגזימים בדבר זה או אחר, יכול לעורר על זה באופן נקודתי, ואולי מומלץ לפנות לארגון עצמו [ויש גם ברירה להפסיק לתת].

ההבדל הגדול הוא כמובן שכאן מדובר בכספי צדקה. לגוף עסקי אין שום סיבה בעולם שלא לבזבז המון כסף כדי להרוויח עוד יותר כסף. אבל מי התיר לארגון צדקה לבזבז כל כך הרבה כספי צדקה של תורמים ולו גם בכדי להשיג עוד כסף לארגון?

ויעויין בדיון כאן.

כנראה שהם שאלו לרבנים, וברגע שכל אחד יודע שזהו הנוהל יש את הברירה למי שלא ניחא לו, שלא לתת

אינני 'פוסק' לאיסור, אלא רק מסביר את הבעייתיות בהסבר שההתנהלות היא כשל גוף עסקי, שמטבעו אכן משקיע את רוב הכסף הנכנס בגיוס עוד כסף, מה שאין כן (או מה שאינו יכול להיות כן) ארגון צדקה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' יולי 31, 2019 2:36 pm

אוהב עמו כתב:אני קשור קצת לקופת השכונה בה אני גר שמתנהלת בצורה מוחלטת על ידי תלמידי חכמים ועוד אנשים יראי שמים שכולם מתנדבים!
\והדברים ברורים שפירסום מחזיר את עצמו בערך פי 4!

השאלה הנכונה איננה בכמה הוא מחזיר את עצמו, אלא אלא איזה אחוז הוא מכלל ההכנסות של הארגון.
הרי אפשר להשקיע לדוגמא 75% בפרסום, ושוב להשקיע 75% מההכנסות (פי 4!) בפרסום וחוזר חלילה. חברה עסקית ללא ספק היתה מתנהלת ככה לפי צפי כזה לרווח (ומן הסתם משקיעה בכל פעם 100% מהסכום ואף מגייסת משקיעים נוספים)...
לכן השאלה החשובה באמת היא מה היחס בין כלל ההכנסות לסכום שמגיע בסופו של דבר לנזקקים, והאם היחס הזה הוא סביר.

יח''ד

הודעהעל ידי יח''ד » ד' יולי 31, 2019 2:57 pm

אנשים התחילו לתת פי ארבע ממה שהיו רגילים? יותר מסתבר שנתנו לדברים אחרים והפרסום רק העביר אותם לקופה המפורסמת..

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ד' יולי 31, 2019 3:04 pm

אני כותב מהזכרון וייתכן מאד שאני טועה:
כ10-15 אחוז מהתקציב הולך לפרסום. הפרסום הינו די קבוע מבחינת היקף (מודעות בחדרי מדרגות בבתי כנסת, בעיתונים השוכנתיים וכד')

ואם מגבית פורים בשנה שקודם הפרסום הכניסה X, אחרי הפרסום ההכנסות היו 4X.

לגבי השאלה האם אנשים תרמו יותר:
נראה לי שיש שני פנים, ראשית כל ברגע שאנשים התוודעו יותר לכמות הצדקה והעשייה הם בהחלט הגדילו את התרומה. ושנית כן במקום לתת למקומות אחרים בהם יש מנגנון שמן בשכר וכו' וכו' הכסף נשאר בשכונה ורובו הגדול הולך לנצרכים!
אין לי מושג מה קורה בקופות אחרות (ואיני מצפה שבקופת העיר או ועד הרבנים יעבדו בחינם) אבל המשכורת היחידה שיוצאת אצלנו אאל"ט היא למזכירה.

גם נזכרתי שפעם ישבתי אצל ר' עזריאל אויערבאך והגיע מישהו לשלאול אותו על עלוני הצדקה של ועד הרבנים, ור' עזריאל אמר שמשלמים הרבה כסף לכותבים מוכשרים כדי לכתוב, אבל או או זה מכניס (הציטוט כמעט מדוייק...)

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2019 6:04 pm

אגיב לכמה מההודעות שנכתבו במשך הלילה אצלינו. ראשית לגבי ההודעות שהתקיפו אותי לאחר כתיבת דברי על קופת העיר. מישהו האשים אותי על קלות הקשת המקלדת והוצאת לעז! כבר הגנתי על עצמי והראיתי שאין שום הוצאת לעז בדברי אלא רק הסבר לגיטימי מבחינתי מדוע איני תורם להם. אם בגלל דברי אחרים שלא ידעו מהדברים יפסיקו לתת ויעדיפו כמוני לתת ישירות, האם אסור לעורר על כך? ואכן מכמה תגובות שבאו בהמשך נראה בבירור שהביקורת שלי לגיטימית (ביקורת זה לא הוצאת לעז, אוי לה לחברה שאסור לומר בה ביקורת). אך הנקודה שאני רוצה לעורר כאן שבאותה מדה שממהרים להאשים אותי בהוצאת לעז - באותה מהירות הוציאו עלי שם רע כמוציא לעז! אם סברתם שיש בדברי הוצאת לעז וראוי למחוק את הדברים, היה ראוי להעיר בהודעה פרטית ולא להאשים אותי קבל עם ועדה! כלומר זה שאחד (אני מדבר אופן כללי) עשה מעשה לא ראוי לפי דעתו של מישהו שיהיה איזה מעשה שיהיה, לפני בירור הדברים לא מצדיק מיד באופן פומבי לשפוט אותו לכף חובה.
לרב נוטר תאנה שמעיר שהם כנראה שאלו רבנים, זה לא כנראה אלא בוודאי, ואכן זכותם לפרסם ככל העולה על רוחם, אך באותה מידה זכותי לא להיענות לפרסומות ובנוסף זכותי להביע דעה שהפרסומות לא ראויות, ושאלתי כמה וכמה ת"ח בענין וכולם אמרו לי פה אחד שהפרסומות שלהם כאן (איני מתמתא בפרסומות בארץ) חורגות מגבול הטעם הטוב עם ההבטחות הבומבסטיות שלהם. וזה נכון שפרסומות מועילות (אחרת לא היו מפרסמים) אז אם קופת העיר רוצה שאתרום עבורה, שיפרסמו את דו"ח מס ההכנסה שלהם עם כל ההוצאות שיש להם ותקציב הפרסומות וכמה הולך להשקעות נדלן וכדומה ואז לאחר שאראה כמה מאחוזי התרומות לא מגיעות לנצרכים, אחליט אם זה הארגון שהכי ראוי לתת לו. שוב בפעם המי יודע כמה, איני מנסה לרמז בצורה כלשהיא שמשהו נעשה כאן שלא כשורה או מתחת לשולחן.
לבסוף, קצת בענין השקעות שבו יש לי קצת נסיון וכאן אכתוב נחרצות: לכל אחד יש רשות לעשות עם כספו שהרויח ביושר ככל שעולה על רוחו (כמובן בקונטקסט חרדי יש מגבלות, אך נעזוב את זה לרגע) ואם הוא רוצה להשקיע זכותו להשקיע במה שנראה לו שינפיק הכנסה יותר גדולה. אך הכלל הוא ככל שיש להשקעה םטנציאל לרווחים יותר גדולים ומהירים, באותה המידה הסיכון להפסדים. אך קופה ציבורית המקבלת את כספה מהציבור, אפילו נניח שיודעים שמשקיעים חלק מהכסף, יש אחריות להשקיע בהשקעה הבטוחה ביותר שלא להפסיד את כספי התורמים. ידוע שההשקעות הבטוחות ביותר (לא בטוחות לחלוטין לא הבטוחות ביותר) הן אגרות חוב ממשלתיות, בפרט אגרות חוב של ארה"ב שכידוע מושקעים בהן 12 טריליון דולר. השקעות נדל"ן לא נחשבות השקעות בטוחות! אמנם בדרך כלל יותר ממניות - אך לא בטוחות ויש אנשים שהפסדו בהן את כל כספם! וראיה לדבר, שתוך כשנה מההשקעה במגוריט היא ירדה ב35 אחוז! האם מישהו כאן רוצה לומר שזו השקעה בטוחה? וזה שהיא "זינקה" 7 אחוז מראה שוב שהיא לא בטוחה, אלא זו השקעה ספקולטיבית ומה על התורם לחשוב כשנודע לו הדבר? מובן שהם לא מפרסמים זאת ולא נעים היה להם כשפורסם הדבר בעתונים דה מרקר וכלכליסט (כך זה נודע לי שכן אני עוקב אחרי ידיעות מעולם הכספים).
לבסוף אכתוב עוד משהו בקשר לפרסומות. פרסומת אחת הודיעה שקבוצת ת"ח ישבו בכותל ארבעים יום וארבעים לילה ויתפללו בלי הפסקה עבור אלו הזקוקים לישועות שתרמו לקופת העיר. ראשית שאלה צדדית: האם הם יושבים שם בחינם? מה עם כל אלה היושבים במשרדי קופת העיר המפוזרים בריכוזים החרדיים, האם הם יושבים בחינם? וגם גם כאן יש מזכירות העונות לטלפונים, האם גם הם בחינם? כלומר יש לקופה הוצאות שוטפות בינהם שכירות וכדומה. אך יש בעיה יותר רצינית והיא הטקטיקה שמשתמשים בה כאשר מישהו מתקשר, וכאן הדברים בדוקים: נניח ראיתי פרסומת והחלטתי לתרום 18 דולר, אני מתקשר ומבקש לתרום אך המזכירה אומרת שבכדי לזכות בישועה המובטחת צריך לתרום מאה פעמים חי או סכום גבוה אחר, ובאם לא הישועה לא פועלת. ובפרט יש מין ישועות שצריך לתת פקודה למשיכה מהבנק למשך מספר שבועות שגם כאן אם לא עושים זאת זה לא פועל. הרבה אנשים ובפרט הנשים מתפתים ומסכימים שהרי מי לא מעוניין בישועה שמרנן ורבנן גדולי הדור מבטיחים. אתם יכולים להכחיש אותי אך זו עובדה ידועה ומצערת. האם זה לגיטימי בעינכם? צריך להבין, פרסומת אחת צבעונית בעמ' הקדמי עולה בין 2000 ל3000 דולר, אני אומר זאת מידיעה, לפרסם בכמה שבועונים ועתונים חרדיים יכול לעלות בקלות בשבוע אחד בעשרות אלפי דולר, תרומות של 18 דולר לא יכסו את ההוצאות, כך שצריך להשתמש בטכסיסים להגדיל את הסכומים בכדי שלפחות יכסו את ההוצאות.
חברי פורום יקרים, אני מעדיף לתת את תקציב הצדקה שלנו ישירות לאברכים שאני מכיר, ולא שחלק ניכר ילך לפרסומות צבעוניות, ומי שהדבר לא מפריע לו - שימשיך לתרום כנדבת לבו ותבוא עליו הברכה ואני מברכו מקרב לב בכל הסגולות והישועות הכתובות בתורה ואל תהי ברכת הדיוט קלה בעיניכם.

חכמת המשפט

הודעהעל ידי חכמת המשפט » ד' יולי 31, 2019 8:11 pm

קופת העיר השקיעה אך ורק מכספי 'ערבים', שבאם לא יושקעו בעוד שנים כשיבואו לחתן עם זה יתומים לא יהיה לזה שום ערך.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2019 9:31 pm

חכמת המשפט כתב:קופת העיר השקיעה אך ורק מכספי 'ערבים', שבאם לא יושקעו בעוד שנים כשיבואו לחתן עם זה יתומים לא יהיה לזה שום ערך.

איני מתמצא במבנה קופת העיר: האם הכספים לערבים מופרשים מתרומות לקופת העיר או הם תרומות בפני עצמן? אם הם תרומות בפני עצמן הנתרמות תחת השם ערבים והתורמים מודעים במה מדובר והיכן מושקעים הכספים - ניחא, אך אם זו קופה המופרשת מכספי נדבות קופת העיר והאחראים יכולים לשחק עם התרומות כאוות נפשם ולהעביר כספים מקופה אחת לשניה אז יש כאן בעיה של שקיפות, שכן כפי שכתבתי, לא כל אחד מעוניין שכספו ילך להשקעות שתהיה המטרה נעלה ככל שתהיה בפרט שההשקעה לא בטוחה בהחלט. אני חוזר ואומר בהחלטיות גמורה: השקעה שמסוגלת לרדת 35 אחוז בכמה חדשים - אינה השקעה בטוחה וסולידית ולא משנה איזה הסברים ינתנו לי. ואם תאמרו שזו כן השקעה סולידית למרות שירדה - אומר לכם בהחלטיות שהיה כאן איזה מעשה מרמה! לא מצד קופת העיר אלא מצד חברת הנדל"ן, שזה דבר מאוד שכיח במגזר הנדל"ן וכולם מכירים סיפורים על חברות נדלן שנעלמו הכספים ורוכשי הדירות נותרו קרחים מכאן ומכאן (היום כמדומני יש איזו שהיא ערבות ממשלתית).
יש לי הצעה: מדוע לא דואג כל אב משפחה להוציא פוליסת ביטוח חיים בסיסית על מליון שקל שבגילים צעירים עולה פרוטות? ואולי ערבים אף תעזור בחלק.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' יולי 31, 2019 10:05 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' יולי 31, 2019 9:38 pm

זאב ערבות כתב:
חכמת המשפט כתב:קופת העיר השקיעה אך ורק מכספי 'ערבים', שבאם לא יושקעו בעוד שנים כשיבואו לחתן עם זה יתומים לא יהיה לזה שום ערך.

איני מתמצא במבנה קופת העיר: האם הכספים לערבים מופרשים מתרומות לקופת העיר או הם תרומות בפני עצמן? אם הם תרומות בפני עצמן הנתרמות תחת השם ערבים והתורמים מודעים במה מדובר והיכן מושקעים הכספים - ניחא, אך אם זו קופה המופרשת מכספי נדבות קופת העיר והאחראים יכולים לשחק עם התרומות כאוות נפשם ולהעביר כספים מקופה אחת לשניה אז יש כאן בעיה של שקיפות, שכן כפי שכתבתי, לא כל אחד מעוניין שכספו ילך להשקעות שתהיה המטרה נעלה ככל שתהיה בפרט שההשקעה לא בטוחה בהחלט.אני חוזר ואומר בהחלטיות גמורה: השקעה שמסוגלת לרדת 35 אחוז בכמה חדשים - אינה השקעה בטוחה וסולידית ולא משנה איזה הסברים ינתנו לי. ואם תאמרו שזו כן השקעה סולידית למרות שירדה - אומר לכםבהחלטיות שהיה כאן איזה מעשה מרמה! לא מצד קופת העיר אלא מצד חברת הנדל"ן, שזה דבר מאוד שכיח במגזר הנדל"ןוכולם מכירים סיפורים על חברות נדלן שנעלמו הכספים ורוכשי הדירות נותרו קרחים מכאן ומכאן (היום כמדומני יש איזו שהיא ערבות ממשלתית).
יש לי הצעה: מדוע לא דואג כל אב משפחה להוציא פוליסת ביטוח חיים בסיסית על מליון שקל שבגילים צעירים עולה פרוטות? ואולי ערבים אף תעזור בחלק.

למיטב ידיעת, קרן ערבים היא קופה נפרדת לגמרי

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 31, 2019 9:45 pm

זאב ערבות כתב:יש לי הצעה: מדוע לא דואג כל אב משפחה להוציא פוליסת ביטוח חיים בסיסית על מליון שקל שבגילים צעירים עולה פרוטות? ואולי ערבים אף תעזור בחלק.

אכן יש כו"כ קהילות שפועלות בנושא הזה לעשות ביטוח חיים לכל אנשי הקהילה.
אם כי אני יותר מעדיף את המודל של ערבים ומתחריהם (כגון קרן "יחד") אשר אתה יודע שהכסף שאתה נותן - מופנה (בעיקרו עכ"פ) בשביל היתומים, ולא שיש איזה מישהו שעיקר מטרתו היא למצוץ ממך כסף (כפי שזה בחברות הביטוח).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2019 10:14 pm

איני מבין את דבריך? אני מאחל לכל בית ישראל חיים ארוכים ובריאים ושלא יצטרכו לא לערבים ולא לביטוח, אך ידוע הכלל בעזוב תעזוב עמו כפי שמפרש רש"י, אותו דבר כאן: לכמה יתומים יכולה כבר לעזור ערבים? ואילו אם כל אב עושה ביטוח המשפחה יכולה במקרה הצורך להפקיד בקרן נאמנות וממנה לחתן את הילדים. איני מבין מה שאתה כותב למצוץ ממך כסף? יש פוליסת ביטוח שעולה מעט ומשלמת רק במקרה מוות כיוון שאין בה אלמנט חסכון. כאן זה נקרא term כלומר לזמן קצוב 10 או 20 או 30 שנה (תלוי בגיל המבוטח) והחשבון הוא שאם ח"ו צריך לממש כשהילדים עוד צעירים יש ממה לפרנס אותם וכשמגיעים לגיל הנישואין הם כבר מבוגרים מספיק בכדי שיוכלו לעזור לעצמם. בפוליסת הביטוח אין אפשרות לעשות שטיקים כיוון שהפרמיה קבועה מראש לכל זמן הביטוח והתשלום גם הוא קבוע והחברה לא יכולה לשחק משחקים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 31, 2019 10:37 pm

לא חשוב.
ואם זה כן חשוב - אז צריך לפתוח אשכול חדש. גם ככה גלשנו לגמרי מחוץ לנושאים המקוריים.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 31, 2019 11:09 pm

זאב ערבות כתב:לבסוף אכתוב עוד משהו בקשר לפרסומות. פרסומת אחת הודיעה שקבוצת ת"ח ישבו בכותל ארבעים יום וארבעים לילה ויתפללו בלי הפסקה עבור אלו הזקוקים לישועות שתרמו לקופת העיר. ראשית שאלה צדדית: האם הם יושבים שם בחינם? מה עם כל אלה היושבים במשרדי קופת העיר המפוזרים בריכוזים החרדיים, האם הם יושבים בחינם? וגם גם כאן יש מזכירות העונות לטלפונים, האם גם הם בחינם? כלומר יש לקופה הוצאות שוטפות בינהם שכירות וכדומה. אך יש בעיה יותר רצינית והיא הטקטיקה שמשתמשים בה כאשר מישהו מתקשר, וכאן הדברים בדוקים: נניח ראיתי פרסומת והחלטתי לתרום 18 דולר, אני מתקשר ומבקש לתרום אך המזכירה אומרת שבכדי לזכות בישועה המובטחת צריך לתרום מאה פעמים חי או סכום גבוה אחר, ובאם לא הישועה לא פועלת. ובפרט יש מין ישועות שצריך לתת פקודה למשיכה מהבנק למשך מספר שבועות שגם כאן אם לא עושים זאת זה לא פועל. הרבה אנשים ובפרט הנשים מתפתים ומסכימים שהרי מי לא מעוניין בישועה שמרנן ורבנן גדולי הדור מבטיחים. אתם יכולים להכחיש אותי אך זו עובדה ידועה ומצערת.

פעם נקשו על דלת ביתי שני חסידים, ולפני שהספקתי לתת להם פרוטה, הם אמרו לי שבאו להציע לי לבקש ברכה מרבם. הסכמתי לאחר התלבטות (ואכמ"ל) והסבר ארוך שלהם על האמונה בברכותיו של הצדיק, והם נתנו לי למלא טופס ברכה מפורט. בסוף הדף ראיתי שהיתה שם הוראת קבע לתשלום. כאן עצרתי והושטתי להם את הדף. כשהם ציינו שלא מילאתי את ההו"ק, אמרתי שאני מניח שרבם יברך אדם גם אם לא תרם.

אח"כ הצעתי עסקה סיבובית: אני אבקש בקשה מסויימת ורבם יברך, אם בקשה זו תתגשם, יחזרו הם אלי תוך X זמן, ואני אחתום על הו"ק כפולה ומכופלת (אולי גם נקבתי בסכום). כשהחסידים תמהו על הצעתי, עניתי: "אינכם מאמינים בכוחו של הצדיק?!"...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יולי 31, 2019 11:12 pm

נקודה אחת למחשבה,
גם בעקבות תופעות המגביות ההמוניות.

מילים טובות ומשמעותיות על הקופות ועל הפרסומים.

גם ההגיון וגם הנסיון מורים כי לצדקה אין תקרה ותחומים מוגדרים,
וזו לא תחרות בין הקופות השונות על סכום קצוב מי יקבלו,
אלא בסופו של דבר: נותנים יותר צדקה! והרבה יותר!!

וכתוצאה מההסתגלות לריבוי הנתינות - כולם מרויחים.

הרי הבעלי בתים ואלו שיש להם לתת, ברור שאינם נותנים כדי הצורך,
וכפי שהיה מרגלא בפומיה דהגראי"ל שטינמן זצ"ל
שאם כל הגבירים בחו"ל היו נותנים 'מעשר' עולם התורה היה פורח ללא דאגות.

ואלו שאין להם, האברכים הדלפונים שנותנים עוד ועוד ממה שאין להם,
אנחנו מאמינים בני מאמינים ש'אין לך אדם שהעני מן הצדקה'.
חד וחלק.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' יולי 31, 2019 11:39 pm

אני לא מכיר את הנושא של ההשקעה המדוברת, אבל ממה שנחשפתי כמה פעמים, ההתנהלות של קופת העיר היא נקיה מאד.
והכסף הוא לגמרי לצדקה. ממה שידוע לי עכ"פ בקרנות למקרים ספיציפיים הפרסום הוא מתרומה ייעודית.
[דוק ותשכח שלעולם לא תמצא את אנשי ירושלים אוספים לקרנות של קופת העיר]

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2019 11:42 pm

נוטר הכרמים כתב:נקודה אחת למחשבה,
גם בעקבות תופעות המגביות ההמוניות.

מילים טובות ומשמעותיות על הקופות ועל הפרסומים.

גם ההגיון וגם הנסיון מורים כי לצדקה אין תקרה ותחומים מוגדרים,
וזו לא תחרות בין הקופות השונות על סכום קצוב מי יקבלו,
אלא בסופו של דבר: נותנים יותר צדקה! והרבה יותר!!

וכתוצאה מההסתגלות לריבוי הנתינות - כולם מרויחים.

הרי הבעלי בתים ואלו שיש להם לתת, ברור שאינם נותנים כדי הצורך,
וכפי שהיה מרגלא בפומיה דהגראי"ל שטינמן זצ"ל
שאם כל הגבירים בחו"ל היו נותנים 'מעשר' עולם התורה היה פורח ללא דאגות.

ואלו שאין להם, האברכים הדלפונים שנותנים עוד ועוד ממה שאין להם,
אנחנו מאמינים בני מאמינים ש'אין לך אדם שהעני מן הצדקה'.
חד וחלק.

הרב נוטר הכרמים היקר, דבריך יפים אך תן לי להוסיף עליהם שאיני יודע עד כמה אתה מכיר את גבירי אמריקה אך דע לך שיש כאן אלפי גבירים עשירים ממש אין לשער ולידיעתך הם נותנים סכומים גדולים מאוד שבהרבה מקרים מגיעים לחומש - ממש אין לך מושג ורובם עושים זאת בצינעה. אלא מאי צרכי עמך מרובים ויש עדיפויות וכן לכל אחד יש עדיפויות וגם כאן יש הרבה מוסדות ועשרות אלפי אברכים והרבה מהם חיים חיי דוחק, כך שאתה צריך להבין שחלק ניכר מהתקציב שלהם נשאר כאן! וגם הסכומים שמגיעים לארץ בסופו של דבר הם עצומים אך בד"כ המוסדות לא מכריזים על כך בפומבי ולך תראה כמה ישיבות מתנוסס עליהם שם הגביר ועל הרבה שהגבירים נתנו לא מתנוסס שמם כיוון שלא מעוניינים בפרסומת. אני יוצא מכלל הנחה שכל הסכומים אכן מגיעים ליעדם אך כאמור אין הקומץ משביע את הארי.
בנוסף וזו נקוגה חשובה, כל גביר נותן למוסדות ולגופים היקרים לו. שכך גבירים חסידים ויש הרבה כאלה יתנו למוסדות שלהם ולצרכי בני קהלתם ומן הסתם סכומים מועטים למוסדות ליטאיים אך לאו דווקא שכן ידוע שאחד מתומכי עולם הישיבות בארץ הוא הרב פרידמן מחבר ספרי שדה צופים שהוא חסיד סאטמאר.
או למשל דוגמא אחרת אני מכיר גביר שיש בבעלותו בית עם כעשרים ילדים אוטיסטים שהוריהם לא היו מעוניינים בהם ויש שם מטפלים ואחיות והוא מספק להם את כל צרכיהם וזה עולה לו בתקציב עצום לשנה! האם אתה יכול לומר לו לסגור את הבית ולתת את הכסף במקום לאברכים בארץ? זו לא רק שאלה של עדיפות הלכתית שאני לא יודע מה התשובה, אלא הוא רואה בכך איזה יעוד לעזור לילדים מסכנים אלו. אז כנראה יש לאותו גביר איזה ענין בלעזור לאנשים עם בעיות או לאנשים שיש לבני משפחתם בעיות.
ולסיום, האם אתה יודע כמה אברכים בארץ נתמכים ע"י גבירים מכאן בלי שהם לא מודעים מי הנותן? אני מכיר כמה מהם ולא תאמין איזה סכומי עתק הם נותנים. מן הסתם יש גם כמה כיליים אך הרוב נותנים בצורה יפה ביותר, ואני מעוניין לראות אם יבוא מישהו ויכחיש את דברי.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' פברואר 10, 2021 2:58 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' יולי 31, 2019 11:45 pm

שומע ומשמיע כתב:אני לא מכיר את הנושא של ההשקעה המדוברת, אבל ממה שנחשפתי כמה פעמים, ההתנהלות של קופת העיר היא נקיה מאד.
והכסף הוא לגמרי לצדקה. ממה שידוע לי עכ"פ בקרנות למקרים ספיציפיים הפרסום הוא מתרומה ייעודית.
[דוק ותשכח שלעולם לא תמצא את אנשי ירושלים אוספים לקרנות של קופת העיר]

עם זה כבר הסכמתי בהודעה הראשונית שפתחה את כל הדיון בזה אך לא זו הנקודה אלא הסכומים שהם משקיעים בפרסומות ובהבטחות לישועות שהאם זה הוגן להוציא צדקה בדרך זו, הלא כולם יודעים שאין משמעות מירבית להבטחות האלו אחרת כולם היו נותנים ונושעים. ואיני מבין את העקיצה על אנשי ירושלים.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' יולי 31, 2019 11:47 pm

זה לא עקיצה, פשוט הם לא נותנים אחוזים לאוספים.

חכמת המשפט

הודעהעל ידי חכמת המשפט » ד' יולי 31, 2019 11:49 pm

זאב ערבות כתב:

איני מתמצא במבנה קופת העיר: האם הכספים לערבים מופרשים מתרומות לקופת העיר או הם תרומות בפני עצמן? אם הם תרומות בפני עצמן הנתרמות תחת השם ערבים והתורמים מודעים במה מדובר והיכן מושקעים הכספים - ניחא, אך אם זו קופה המופרשת מכספי נדבות קופת העיר והאחראים יכולים לשחק עם התרומות כאוות נפשם ולהעביר כספים מקופה אחת לשניה אז יש כאן בעיה של שקיפות, שכן כפי שכתבתי, לא כל אחד מעוניין שכספו ילך להשקעות שתהיה המטרה נעלה ככל שתהיה בפרט שההשקעה לא בטוחה בהחלט. אני חוזר ואומר בהחלטיות גמורה: השקעה שמסוגלת לרדת 35 אחוז בכמה חדשים - אינה השקעה בטוחה וסולידית ולא משנה איזה הסברים ינתנו לי. ואם תאמרו שזו כן השקעה סולידית למרות שירדה - אומר לכם בהחלטיות שהיה כאן איזה מעשה מרמה! לא מצד קופת העיר אלא מצד חברת הנדל"ן, שזה דבר מאוד שכיח במגזר הנדל"ן וכולם מכירים סיפורים על חברות נדלן שנעלמו הכספים ורוכשי הדירות נותרו קרחים מכאן ומכאן (היום כמדומני יש איזו שהיא ערבות ממשלתית).

ניכר מתוך הדברים שאינך יודע כלום על מה מדובר, ואם כן לשם מה להביע דעה שמטרתה לפגוע במפעל הצדקה הגדול והנקי בעולם, ובפרט כשהתיאוריה מבוססת על אם ואולי.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ד' יולי 31, 2019 11:52 pm

ר' זאב,
מי חולק על דבריך?
מישהו בא לחלוק על נדיבות לבם העצומה של גבירי ארה"ב וכל הגולה?

רק המציאות מוכיחה, שעדיין יש עודפים ושומנים ממה להוריד,
וכמדומני שעם כל הרחמים והשותפות עם העומס הרובץ על כתפי העשירים,
כיום - רוב האברכים בארץ חיים בהסתפקות מדהימה, בכל קנה מידה,
והם ובני ביתם ראויים על כך לכל הערכה.

כאשר ישנם מאות או אלפי בני תורה שחודשים לא מקבלים משכורת, וממשיכים בתלמודם כרגיל או כמעט כרגיל,
זה לא דבר של מה בכך.
מי כעמך ישראל.

וסבורני שאחרי ככלות הכל, מעבר להצעות יעילות ופתרונות שונים,
שהם בדרך כלל קוץ ואליה בה = במקרה הטוב,
צריכים לאהוב את נזקקי ארץ ישראל ולשמוח בהם.

ותו לא מידי.

כפי שר' זאב טרח באריכות להסביר אמריקה נקנית פחות ביסורי עניות ודקדוקיה מארץ ישראל הקדושה,
ואף שליקווד ועוד כמה מקומות הם כבר בחינת ירושלים וא"י, עדיין דיו לבא מן הדין,
ותן לחכם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 12:15 am

חכמת המשפט כתב:
זאב ערבות כתב:

ניכר מתוך הדברים שאינך יודע כלום על מה מדובר, ואם כן לשם מה להביע דעה שמטרתה לפגוע במפעל הצדקה הגדול והנקי בעולם, ובפרט כשהתיאוריה מבוססת על אם ואולי.

לא התיימרתי לומר שאני מתמצא ולכן שאלתי. במקום להתקיף אותי שוב יכלת לענות תשובה ענינית במקום להגן שוב על טוהר ידה. לא פקפקתי שאין שם נקיות. אז אולי תסביר לנו אתה כיצד מתנהלים הענינים ומה התקציבים לפרסומות ומדוע משקיעים בקרן נדלן שיכולה לרדת תוך זמן קצר ב35 אחוז. איני בא לקטרג אלא ברצוני להבין ואיש לא נתן לי עדיין הסבר, פרט מחזור ולומר שוב ושוב שזו שזו צדקה המנוהלת בנקיון כפים. כך שמה שנותר לי לעת עתה לעשות זה לעשות חיפוש בגוגל ואכן שם יש כמה קישורים ומן הסתם תאמר לי שכל מה שמובא שם זה שקר וכזב.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' פברואר 10, 2021 3:03 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' אוגוסט 01, 2019 12:22 am

לייטנר כתב:אח"כ הצעתי עסקה סיבובית: אני אבקש בקשה מסויימת ורבם יברך, אם בקשה זו תתגשם, יחזרו הם אלי תוך X זמן, ואני אחתום על הו"ק כפולה ומכופלת (אולי גם נקבתי בסכום). כשהחסידים תמהו על הצעתי, עניתי: "אינכם מאמינים בכוחו של הצדיק?!"...

יפה מאד.
לי היה משהו דומה עם 'קופת העיר בני ברק'. https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=25951#p263750

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » ה' אוגוסט 01, 2019 1:54 am

IMG_4230.JPG
IMG_4230.JPG (4.56 MiB) נצפה 7623 פעמים

IMG_4231.JPG
IMG_4231.JPG (4.19 MiB) נצפה 7623 פעמים

יל"ע דהלכה פסוקה היא שאין מקבלין מן הנשים אלא דבר מועט.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' אוגוסט 01, 2019 9:53 am

יוצא פוניבז' כתב:
IMG_4230.JPG

IMG_4231.JPG

יל"ע דהלכה פסוקה היא שאין מקבלין מן הנשים אלא דבר מועט.

[מישהו כתב לי על זה: פלא, מצד אחד "לא מרשים" להתפרנס יותר מדיי, ומצד שני צריכים לשלם דמי חבר של חצר חסידית יוקרתית כדי להבטחות שונות (אגב, מודגש שם שלעתים זה לא מתקיים כי אולי האדם עשה עבירה, כלומר זה משהו נדיר שקורה אחד לאלף שעושה איזה עבירה...) ממש כעת צצה למול עיניי הכותרת הזאת: "שיא חדש של חוצפה: אביה של כרמל מעודה ביקש מהורי הפעוטות להסדיר את התשלום לגן, כי הצ'קים נשרפו בהצתה". סליחה על ההשוואה.]

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' אוגוסט 01, 2019 11:29 am

לי יש שאלה אחרת. כתבו כאן שמשקיעים הרבה כסף כדי לשלם לכותבים מוכשרים. זו התוצאה?

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוגוסט 01, 2019 11:33 am

יוצא פוניבז' כתב:יל"ע דהלכה פסוקה היא שאין מקבלין מן הנשים אלא דבר מועט.

הרי שיעור זה תלוי בעושר הבעל ובהקפדת הבעל וכו' (וראה יש"ש בב"ק — הובא ביד אברהם ליו"ד שם — "דהאידנא מקבלין מן הנשים אפילו דבר מרובה, משום דרגילות לישא וליתן בו"). ובמדינה זו [=אמעריקא] בפרט — הרי הבעלים נותנים לרשותן גם סכומים גדולים ואין מקפידים ע"ז.

[לקו"ש ח"ח ע' 355, בשוה"ג להע' 28].

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ה' אוגוסט 01, 2019 1:12 pm

לאור ההבטחה המפורשת של והסירותי מחלה הם צריכים לעדכן כל משתתפי קרן ערבים לבטל השתתפותם תיכף ומיד.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 2:07 pm

עקביה כתב:
לייטנר כתב:אח"כ הצעתי עסקה סיבובית: אני אבקש בקשה מסויימת ורבם יברך, אם בקשה זו תתגשם, יחזרו הם אלי תוך X זמן, ואני אחתום על הו"ק כפולה ומכופלת (אולי גם נקבתי בסכום). כשהחסידים תמהו על הצעתי, עניתי: "אינכם מאמינים בכוחו של הצדיק?!"...

יפה מאד.
לי היה משהו דומה עם 'קופת העיר בני ברק'. viewtopic.php?t=25951#p263750

לאחר קריאת האשכול הזה מה לכל המלינים עלי? הלא מה שכתבתי כאן זה כפטפוט התינוקות לעומת מה שמובא שם.
לאור זאת אין לי מה לומר יותר בנדון ויבואו אחרים ויכתבו את הגיגיהם בנדון, אך אכתוב דבר אחד לתשומת מנהלי קופת העיר ושאר כל הקופות המתחרות. כל עוד אינם שקופים ומפרסמים את הדוחות שלהם למס הכנסה מה תקציב הפרסומות שלהם ושאר הוצאות שוטפות המתקזזות מהתרומות, אין לבא בטענות לכל אלו שנוהגים בכבדהו וחשדהו, בפרט לאור השמועות הרבות בגדר קלא דלא פסיק שנותנים עדיפויות לאנשים מסויימים לאו דווקא משיקולים של מי נצרך יותר ועוד כמה טענות, שאמנם אין בהם איסור מצד עצמם אך אם יש בהם קורטוב אמת הם צריכים לצאת נקיים ולהוכיח שזה לא נכון. לא סתם בהצהרות חסרות משמעות כגון אצלינו הכל מתנהל כשורה ואנו תחת פיקוח של רבנים. כאמור דברי מכוונים לכל הקופות.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' אוגוסט 01, 2019 2:31 pm

זאב ערבות כתב:אך אכתוב דבר אחד לתשומת מנהלי קופת העיר ושאר כל הקופות המתחרות. כל עוד אינם שקופים ומפרסמים את הדוחות שלהם למס הכנסה מה תקציב הפרסומות שלהם ושאר הוצאות שוטפות המתקזזות מהתרומות, אין לבא בטענות לכל אלו שנוהגים בכבדהו וחשדהו, בפרט לאור השמועות הרבות בגדר קלא דלא פסיק שנותנים עדיפויות לאנשים מסויימים לאו דווקא משיקולים של מי נצרך יותר ועוד כמה טענות, שאמנם אין בהם איסור מצד עצמם אך אם יש בהם קורטוב אמת הם צריכים לצאת נקיים ולהוכיח שזה לא נכון. לא סתם בהצהרות חסרות משמעות כגון אצלינו הכל מתנהל כשורה ואנו תחת פיקוח של רבנים. כאמור דברי מכוונים לכל הקופות.

כאן תוכל לראות טפסים של ערבים: https://www.guidestar.org.il/organization/580468023
וכאן של קופת העיר: https://www.guidestar.org.il/organization/580377695

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוגוסט 01, 2019 3:27 pm

כל אחד המסתתר תחת ניק אנונימי יכול לספר מה שרוצה, אבל ענין צדקה מחייב שקיפות יתירה.

חברת קופת העיר אוספת צדקה בכל קצוי תבל, ואם אכן משקיעים הם את כספי התורמים בחברות נדל"ן וכדו', האם יש מישהו שחושב שאינם מחוייבים לספר בבהירות מה קורה ? האם מי שתובע את זה נקרא מוציא לעז?!
יושב פה קופה של כספים בלתי מנויים, אף אחד לא יודע כמה אספו, ויושב שם איש אנונימי, שמעולם לא פרסם את שמו אלא מסתתר מאחורי תמונות של גדולי ישראל, ועל כולנו להאמין בעינים עוורות? (הגרי"ס זצ"ל אמר שאינו מאמין על עצמו על כספים בלתי מנויים, ועלינו להאמין באיש אנונימי?!)
סליחה, אבל זה לא הגיוני ולא הלכתי. מי שמבקש דו"ח הוא לא המוציא לעז, אלא שלו הוא תובע.
על מנהל קופת העיר לפרסם את שמו וגם איך ואיפוא הוא משקיע את כספי הצדקה ולמה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 5:01 pm

תודה על הקישורים לדוחות, עברתי עליהם ואכן הכל רשום שם בצורה ברורה ומובנת. ערבים לא עניו אותי כ"כ ומהדו"ח של קופת העיר מתברר שההוצאות שלהם הם בערך כ10 אחוז מההכנסות שמתוכם קצת פחות ממחצית לפרסומת. זה אכן סכום סביר. אך אני בשלי שלפי סדר העדיפויות של נתינת צדקה עניי עירך קודמים ואת היתרה לעניי א"י שגם להם יש חשיבות מרובה כידוע עדיף לי לתת ישירות ושהאברכים יקבלו את העשר אחוז הנוספים. וכאמור זכותו של כל אחד לתת לפי העדיפות שנראית לו ולמי שנראה לו. אכן רוב נותני הצדקה מעדיפים לתת לקופות כיוון שכך הם מקבלים קבלה רשמית ויכולים להוריד אותה ממס הכנסה וזה היתרון הגדול שלהם, אך גם כך עדיף לי שיהיה מתן בסתר.
נראה מתוך הודעה זו שמישהו כתב הודעה שהוסרה שלבקש דוחות זו הוצאת לעז, אז לפ"ב כבר ענה יפה על כך ואין לי מה להוסיף על דבריו, אך מה תאמרו על כל אותם משולחים שדופקים בדלת וכשאתה אומר להם אין לי או שנגמר לי התקציב וכדומה מסתכלים לך בעינים כמו לומר שאתה שקרן! ויש אפילו שאומרים זאת בפה שלא יתכן שיש לך כזה בית ומכונית ואין לך מה לתת - משמע שקרן רק במלים יותר עדינות. כלומר לימוד זכות והוצאת שם רע פועל בשני הכיוונים, ואם רוצים שנלמד זכות על המשולחים והשנוררים והקופות, יש ללמד זכות גם על התורמים.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ה' אוגוסט 01, 2019 6:33 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוגוסט 01, 2019 6:24 pm

צריכים להתרגל שלא להסחף לבעיות של אחרים. כאשר משולח מבקש ממך להכפיל את הנתינה, הוא לא תובע את זה,אין לו זכות לזה, הוא רק מנסה את מזלו. הוא בשלו ואתה בשלך. אתם לא חייבים כלום אחד לשני. אתה לא צריך לתרץ את עצמך, כמו שאם קוראים לך להצטרף למנין, אתה לא חייב דו"ח לאף אחד.

אגב, לא קשרתי לשום דו"ח, ואיני יודע איך מוצאים את זה. עכ"פ, רשימת השקעות יש שם? השם של הבעל הבית רשום שם?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 7:12 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:צריכים להתרגל שלא להסחף לבעיות של אחרים. כאשר משולח מבקש ממך להכפיל את הנתינה, הוא לא תובע את זה,אין לו זכות לזה, הוא רק מנסה את מזלו. הוא בשלו ואתה בשלך. אתם לא חייבים כלום אחד לשני. אתה לא צריך לתרץ את עצמך, כמו שאם קוראים לך להצטרף למנין, אתה לא חייב דו"ח לאף אחד.

אגב, לא קשרתי לשום דו"ח, ואיני יודע איך מוצאים את זה. עכ"פ, רשימת השקעות יש שם? השם של הבעל הבית רשום שם?

תסתכל היטב והכל רשום שם כדת וכדין בהתחשב בעובדה שאכן הכל מדווח כהוגן שכן מעשים שבכל יום שאנשים לא מדווחים כהוגן ולוקחים סיכון וזה משחק חתול ועכבר בינם לבין מס הכנסה ופה כידוע רוב העבריינים החרדים היושבים בכלא הידוע באוטסביל הם מעלימי מס למיניהם.
בקשר למה שאתה כותב שהנותן אינו צריך לתרץ את עצמו ואינו חייב דו"ח לאף אחד, זה נכון ביותר וזו זכותו ובאמת כאשר בא המשולח ואינך רוצה לתת מכל סיבה שהיא בין יש בין אין או שלא מוצא חן בעינך המראה שלו או ריח הסיגריות הנודף מפיו, או שאפילו אינך מעוניין לגשת לדלת כאשר אתה רואה במצלמה של הדלת שזה משולח אין לאף אחד זכות לדון אותך וכנ"ל לכל הקופות והקרנות ולא כפי שכותב הרב נוטר הכרמים לעיל: רק המציאות מוכיחה, שעדיין יש עודפים ושומנים ממה להוריד שמנין לו שעדיין יש עודפים ושומנים? הוא בדק את חשבונות הבנק שלהם? מדוע לא ללמד עליהם זכות שנתנו מעל ומעבר ליכולתם וחשוד שיש עוד שומן?
אך אח"כ הוא מוסיף: וכמדומני שעם כל הרחמים והשותפות עם העומס הרובץ על כתפי העשירים, כיום - רוב האברכים בארץ חיים בהסתפקות מדהימה, בכל קנה מידה, והם ובני ביתם ראויים על כך לכל הערכה, כאשר ישנם מאות או אלפי בני תורה שחודשים לא מקבלים משכורת, וממשיכים בתלמודם כרגיל או כמעט כרגיל,
זה לא דבר של מה בכך. מי כעמך ישראל.

ואיש לא מבקש לרחם על העשירים כיוון שהכסף זה לא הכל בחיים ואולי יש להם צרות אחרות שאף אחד לא יקנה בהם, אך עם כל הכבוד לאברכים החיים בהסתפקות מדהימה והערכה שמוסרים נפש למרות שלא מקבלים משכורת וכו' (ואני כותב זאת ברצינות ולא לקטרג וכדומה שאין לי שום אגנדה נגד אברכים) אך בסופו של דבר צריכים להבין שציבור הלומדים גדל בצורה מדהימה בשנים האחרונות ואין הקומץ משביע את הארי. יש כיום כמדומני כ150000 משפחות כולל בארץ, איני יודע כמה דרוש למחית משפחה לחודש אך אני משער כ15000 שקל מינימום, וככל שמספר הלומדים גדל - אם הקופה לא גדלה בהתאם, גודל התמיכה לכל אברך יקטן, כך שאלא אם כן אתם רוצים לומר כפי שחיימשה הסביר באשכול אחר שקיום האברכים הוא ממש מעשה נסים, ואכן רואים זאת בהרבה מקרים בחוש, אך יש גבול למה שהעשירים מוכנים לתת ואין לבא אליהם בטענות. יש להבין שברוב המקרים כספי העשירים אינו נזיל ונמצא בהשקעות, והם מפרישים מעשר מהרווחים - האם יש עליהם חיוב למכור את נכסיהם? אולי יש שאכן עושים זאת אך כך לא יהיה להם ריוח בשנה הבאה. וכמובן כדבריו כולם כאן אוהבים את אברכי א"י, אך לידיעתכם לא כדבריו, אין אמריקה נקנית פחות ביסורי עניות ודקדוקיה מארץ ישראל הקדושה, וכפי שנאמר אל תדון אדם עד שתגיע למקומו ואולי לפ"ב יספר לכם קצת סיפורים על כך ורק דוגמא קטנה שוחחתי עם מישהו על אחד העשירים התורמים סכומי עתק וברובם בסתר ועל חיי העשירות שלו וענה לי שאין לי מה לקנות בו אם שכן איני יודע כמה בעיות רפואיות יש לו שלא נדע מצרות, וגם ידוע לו על השקעות כושלות ונכסים שנלקחו ממנו ע"י נושים שגורמים לו לא לישון בלילות.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' אוגוסט 01, 2019 8:29 pm

עברתי על הדוחות ובאמת התרשמתי לטובה מהיקף ההוצאה לפירסום.
כמי שהתעסק עם הקופות הגדולות הרגשתי שהמקום שעל פניו מנוהל בצורה הטובה ביותר הוא קופת העיר.
בהערת אגב, כיהודי טוב שחייב להטיל ביקורת, לא בטוח שכל שקל שנכנס לקופה ברחוב נספר ומדווח...ועדיין

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 9:36 pm

אוהב עמו כתב:עברתי על הדוחות ובאמת התרשמתי לטובה מהיקף ההוצאה לפירסום.
כמי שהתעסק עם הקופות הגדולות הרגשתי שהמקום שעל פניו מנוהל בצורה הטובה ביותר הוא קופת העיר.
בהערת אגב, כיהודי טוב שחייב להטיל ביקורת, לא בטוח שכל שקל שנכנס לקופה ברחוב נספר ומדווח...ועדיין

אני מסכים וניתן למחול להם על צורת השיווק שכן מי שמאמין לפרסומות עליו ניתן לומר פתי יאמין לכל דבר.
בהזדמנות זו אוסיף על מה שכתבתי לעיל שאמנם אברכי א"י מרגישים שעליהם נשען התורה והם העניים שמהם תצא תורה ושאין תורה כתורת א"י וכו', אך לכל נדבן יש המהלך שלו. בפרט העולם החרדי היום מורכב משלשה גופים עיקריים: אשכנזי ליטאי, אשכנזי חסידי וספרדי, ובד"כ הגבירים של כל קבוצה נוטים לתת למוסדות ויחידים של אנשי שלומם. למשל איני יודע עד כמה ידוע לאברכים הליטאים בארץ אך אצל הספרדים כאן יש הרבה גבירים (מן הסתם הקבוצה הגדולה מהשלשה) שאין לשער את עשרם, החל מהסורים והפרסים וכו' וכו' והם מרוכזים בעיקר במספר מקומות וכל הר"י הספרדים באים לכאן והם נותנים להם סכומים אדירים. אין לכם אפילו קצה של מושג במה מדובר. אצל החסידים שיש בינהם הרבה עשירים כקורח ונותנים בעיקר למוסדות שלהם וכנ"ל אצל הליטאים. כך שקופת העיר מקבלת בעיקר מהמגזר הליטאי. כעת צריך להבין שגם בארצות הברית עולם התורה גדול ביותר ויש מאות ישיבות ועשרות אלפי אברכים וגם הם צריכים תמיכה בנוסף לכל מוסדות הצדקה האחרים כגון הצלה וביקור חולים ומזון לנזקקים (כבר סיפרתי כמה וכמה פעמים שרק במונסי יש למעלה מאלף משפחות שאין להם בבית אוכל לשבת באופן קבוע ועוזרים להם גם בתשלום שכר הדירה ובמשכנתא. אני יכול להאריך אך מקווה שתפסתם את הענין כך שלבני א"י אין טענה על גבירי אמריקה מדוע לא מוזילים יותר.
כמו כן צריך להבין שיש גבירים שבפרינציפ לא מעוניינים לתת ללומדי תורה אלא למטרות אחרות הנחשבות יותר בעינהם. כל אחד מוזמן לבוא לכאן ולדבר אליהם שישנו את דעתם אך אני אומר לכם שחבל על הזמן, למשל הם תורמים לבתי חולים כגון מעיני הישועה ושערי צדק ועוד. כך שבאופן עקיף גם נהנים מכספי הצדקה שלהם.
לסיום איני יודע עם אתם זוכרים את הסיפור בבדידי הווה עובדה שעמדנו על סף פשיטת רגל והלכתי לביתם של גבירים לבקשת עזרה ודחו אותי כיוון שלא סברו שאי פעם אחזיר להם את הכסף. סיפרתי שם על אחד מולטי מליונר שאמר לי אין לי, אך לא סיפרתי שכאשר המתנתי יצא מהחדר אדם בלבוש חסידי בסגנון נטורי קרטא ואכן לא טעיתי שכן הגביר הכיר אותי היטב ופניו היו אדומים מכעס ואמר לי שזרק את השנורר ואמר לו שלא יוסיף להראות פניו בביתו שכן אינו נותן תרומות לארגונים אנטי ציוניים המעוניינים בהשמדת המדינה (אני ידעתי זאת אך המסכן הנ"ל לא ידע וכשגגה מלפני השליט אכן לא ראה יותר את פניו כפי שתקראו הלאה). בכל אופן כששטחתי את בקשתי אמר לי שאין לו! ולצערי איני יודע חשבונות שמים ונפטר באופן פתאומי כעבור שנה ולמראה העין נתקיימה בו הקללה שמישהו הביא לעיל על מי שיש לו ואומר אין לו וכעבור חצי שנה מפטירתו השותף שלו העביר את כל עסקי העסק המשותף שלהם (בתי אבות) לרשותו במרמה ובני משפחתו נותרו כמעט בלי כלום (בנו של הנפטר סיפר לי זאת). אם תאמרו לי שזה לא יתכן, אז אומר לכם שמקרה דומה ארע במנצסטר עם אחד המחותנים שלנו (רק עם עסק מסוג אחר)
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' אוגוסט 02, 2019 4:43 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוגוסט 01, 2019 11:14 pm

על כל מי שעושה דברים טובים יהיו טענות, ואין בכך כל חידוש.

לדוגמא, בסגנון שהוזכר כאן - חפשו באוצר החכמה על מי נאמרו המלים 'ראו כמה שוקיו שמנים'.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 01, 2019 11:18 pm

זאב ערבות כתב:
אוהב עמו כתב:עברתי על הדוחות ובאמת התרשמתי לטובה מהיקף ההוצאה לפירסום.

אני מסכים וניתן למחול להם על צורת השיווק שכן מי שמאמין לפרסומות עליו ניתן לומר פתי יאמין לכל דבר.
בהזדמנות זו אוסיף על מה שכתבתי לעיל שאמנם אברכי א"י מרגישים שעליהם נשען התורה והם העניים שמהם תצא תורה ושאין תורה כתורת א"י וכו', אך לכל נדבן יש המהלך שלו. בפרט העולם החרדי היום מורכב משלשה גופים עיקריים: אשכנזי ליטאי, אשכנזי חסידי וספרדי, ובד"כ הגבירים של כל קבוצה נוטים לתת למוסדות ויחידים של אנשי שלומם. למשל איני יודע עד כמה ידוע לאברכים הליטאים בארץ אך אצל הספרדים כאן יש הרבה גבירים (מן הסתם הקבוצה הגדולה מהשלשה) שאין לשער את עשרם, החל מהסורים והפרסים וכו' וכו' והם מרוכזים בעיקר במספר מקומות וכל הר"י הספרדים באים לכאן והם נותנים להם סכומים אדירים. אין לכם אפילו קצה של מושג במה מדובר. אצל החסידים שיש בינהם הרבה עשירים כקורח ונותנים בעיקר למוסדות שלהם וכנ"ל אצל הליטאים. כך שקופת העיר מקבלת בעיקר מהמגזר הליטאי. כעת צריך להבין שגם בארצות הברית עולם התורה גדול ביותר ויש מאות ישיבות ועשרות אלפי אברכים וגם הם צריכים תמיכה בנוסף לכל מוסדות הצדקה האחרים כגון הצלה וביקור חולים ומזון לנזקקים (כבר סיפרתי כמה וכמה פעמים שרק במונסי יש למעלה מאלף משפחות שאין להם בבית אוכל לשבת באופן קבוע ועוזרים להם גם בתשלום שכר הדירה ובמשכנתא. אני יכול להאריך אך מקווה שתפסתם את הענין כך שלבני א"י אין טענה על גבירי אמריקה מדוע לא מוזילים יותר.
כמו כן צריך להבין שיש גבירים שבפרינציפ לא מעוניינים לתת ללומדי תורה אלא למטרות אחרות הנחשבות יותר בעינהם. כל אחד מוזמן לבוא לכאן ולדבר אליהם שישנו את דעתם אך אני אומר לכם שחבל על הזמן, למשל הם תורמים לבתי חולים כגון מעיני הישועה ושערי צדק ועוד. כך שבאופן עקיף גם נהנים מכספי הצדקה שלהם.
לסיום איני יודע עם אתם זוכרים את הסיפור בבדידי הווה עובדה שעמדנו על סף פשיטת רגל והלכתי לביתם של גבירים לבקשת עזרה ודחו אותי כיוון שלא סברו שאי פעם אחזיר להם את הכסף. סיפרתי שם על אחד מולטי מליונר שאמר לי אין לי, אך לא סיפרתי שכאשר המתנתי יצא מהחדר אדם בלבוש חסידי בסגנון נטורי קרטא ואכן לא טעיתי שכן הגביר הכיר אותי היטב ופניו היו אדומים מכעס ואמר לי שזרק את השנורר ואמר לו שלא יוסיף להראות פניו בביתו שכן אינו נותן תרומות לארגונים אנטי ציוניים המעוניינים בהשמדת המדינה (אני ידעתי זאת אך המסכן הנ"ל לא ידע וכשגגה מלפני השליט אכן לא ראה יותר את פניו כפי שתקראו הלאה). בכל אופן כששטחתי את בקשתי אמר לי שאין לו! ולצערי איני יודע חשבונות שמים ונפטר באופן פתאומי כעבור שנה ולמראה העין נתקיימה בו הקללה שמישהו הביא לעיל על מי שיש לו ואומר אין לו וכעבור חצי שנה מפטירתו השותף שלו העביר את כל עסקי העסק המשותף שלהם (בתי אבות) לרשותו במרמה ובני משפחתו נותרו כמעט בלי כלום (בנו של הנפטר סיפר לי זאת). אם תאמרו לי שזה לא יתכן, אז אומר לכם שמקרה דומה ארע במנצסטר עם אחד המחותנים שלנו (רק עם עסק מסוג אחר).

בעקבות ההודעה הזו מישהוא שלח לי בפרטי הערה טובה וחריפה:
כמי שכתב בכל מהלך האשכול שאי אפשר לבוא בטענות על אף אחד שלא נותן, כיון שאי אפשר לדעת כמה יש לו ואם הוא יכול לתת עכשיו, וכן שלכ"א יש את העדיפויות שלו וכו וכו, על כן אני מתפלא על הסיפור האישי שאיתו סיימת את ההודעה שמתוכה משמע שיש לך טענות למה הוא לא הלווה לך במיוחד שחשב שלא יראה את כספו בחזרה.
עניתי שבאשכול בדידי הוה עובדא כתבתי על זה ושאלו אותי מדוע היה לי קפידא עליו ועניתי שהכרתי אותו היטב וקבלתי את דבריו ולא היה לי שום תרעומת או קפידא כלשהיא. הוא גר כמה בתים מאתנו באותו רחוב וידע ממצבנו בפרוטרוט והסכום שבקשתי היה 30000 דולר כך שהצפיות שלי לקבל היו נמוכות ביותר מלכתחילה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 04, 2019 4:30 pm

אני מודע לכך שנושא זה ירד מפרק היום, אך דברתי עם כמה אנשים המתמצאים בפיננסים בקשר להשקעות ורק רציצי לסכם בקצרה את שנאמר לי. אני מתייחס להשקעת ערבים בקרן נדל"ן שלכאורה היתה אמורה לשמור על הקרן ולהניב רווחים. דברי כעת לא מכוונים לערבים בפרט אלא באופן כללי.
כל אדם או גוף כלשהו מעוניין לשמור על ערך כספו מצד אחד ולהגדיל את הקרן מצד שני. השאלה הבסיסית היא כיצד לעשות זאת במיעוט הסיכון האפשרי, שכן איש אינו מעוניין לאבד את כספו.
כידוע לשים את הכסף מתחת למזרון זה לא פתרון טוב כיוון שהכסף מאבד את ערכו בגלל אינפלציה וכדומה. כעת השאלה מה יכולת ספיגת הפסד פוטנציאלי יחסית לאפשרות הגדלת הקרן, לשם כך על כל משקיע לחשוב לפני ההשקעה האם יש באפשרותי להפסיד את כספי בלי שזה יפגע בי בצורה זו אחרת. השאלה יותר קריטית כאשר מישהו ממונה על כספים שאינו שלו והוא אחראי עליהם, בדרך כלל זה מה שנקרא יועצים פיננסיים ולשם כך הם לוקחים נתח מהרווחים (ולפעמים מהקרן).
כעת אנו מגיעים לסוגי ההשקעות העיקריות ומידת הסיכון שבהם. באופן כללי למשקיעים רגילים (בשונה מכל מיני השקעות כגון בסוסים וכדומה) ההשקעה המסוכנת ביותר היא מניות כיוון שבהם יכולים להפסיד את הכל עד הפרוטה האחרונה. ואפילו חברות הנחשבות סולידיות ויש הרבה כאלו. לדוגמא חברת קודאק האימתנית שהיתה בזמנו אחת החברות הגדולות בעולם הכריזה על פשיטת רגל והמניות איבדו את ערכן (יש לי חבר שלא הבין מאומה בהשקעות, ומישהו סיפר לו על חברה המייצרת צבעים, כמו טמבור, שעומדת להמכר לחברה אחרת ומחיר המניה יהיה פי שלש. הוא לקח את כל כספו, כמאה אלף דולר כיוון שלכאורה הדבר היה על בטוח, והנה בבוקר יום אחד נודע שהעסקה נפלה, וחברת הצבע שמצבה היה רעוע מלפני כן הכריזה על פשיטת רגל וחברי הפסיד את כל כספו כהרף עין!). לאחר מכן יש שורת השקעות שמדת הסיכון שבהם פחותה ממניות ביניהם נדל"ן, מתכות וכדומה. רמת הסיכון הנמוכה ביותר היא בניירות ערך ממשלתיות של מדינות יציבות כגון ארה"ב. כך שהכלל הוא: ככל שהאפשרות לרווחים גדולים גדלה, יחד עמה גם גודל ההפסדים! זה כלל ברזל!
כעת נחזור למקרה שלנו עם ערבים. הם מופקדים על סכום כסף שמיועד לעתיד עבור יתומים, לתת לכסף סתם לשבת לא פתרון טוב כאמור לעיל כיוון שכעבור עשרים שלשים שנה הוא יאבד חלק ניכר מערכו. כעת מגיעה ההחלטה הקשה מה לעשות אם כן, וכאן נכנס לתמונה מי שאחראי בערבים על ההחלטה היכן להשקיע, מה מידת הידע שלו בהשקעות, או מי היועץ שלו אם לו עצמו אין ידע (לצורך הדיון מדובר כאן שכולם אנשים ישרים). כאן נכנס לתמונה אלמט התאווה (greed באנגלית שתאווה זה לא התרגום הכי מדוייק בהקשר שלנו), שכל אחד רוצה כמה שיותר רווחים בזמן הקצר ביותר, וכאן מתחילים האנשים לאבד פרופורציות כאשר הם מתחילים לדמיין לעצמם את העושר לו יזכו בזמן קצר וכך יצאו מחובותיהם ומצרותיהם (לפני כמה שנים בביקורי בירושלים עמד מה שנרה כאברך מחוץ לשובעלאך של בית ישראל ולפניו שולחן מלא פרוספקטים להשקעה בטוחה וסולידית שמכפילה את ערכה בזמן קצר, ומאחריו בגדול תמונה של הגרח"ק ועוד כמה מהגדולים שההשקעה היא בברכתם ובהסכמתם. עמדו שם כמה אברכים ונרשמו ועמדו לתת לו המחאה על סכום ההשקעה ואז קרה דבר מפתיע: הוא החזיר להם את ההמחאה וההרשמה ואמר בזה הלשון: כל הדוכן כאן פיקטיבי, אין השקעה ואין ברכה ואין הסכמה, אלא מאי? מטרתי לחנך את הציבור לא להאמין לאף אחד בעניני השקעות לפני שמבררים היטב היטב).
כעת, לערבים יש 60 מליון שקל אותם הם מעוניינים להשקיע, אז או מישהו בהנהלת ערבים, או מישהו אחר מחוץ אמר להם שממש כעת נוסדה קרן נדל"ן שההשקעה בה בטוחה - הלא מדובר בנדל"ן ושוק הנדל"ן בארץ מאוד יציב כיוון שתמיד יש ביקוש גובר. בנוסף נודע להם שעוד גופים כגון חברא קדישא וקק"ל משקיעים שם, משמע זה השקעה טובה. כך שבמקום להשקיע באגרות חוב שהריוח בהם יכול להגיע לאחוזים בודדים בלבד, כעת יש אפשרות לעשות רווחים של 10. 20 ו30 אחוז כאשר נדל"ן משמש כערבות. אך כפי הכלל דלעיל, אם להשקעה יש אפשרות לעלות ב30 אחוז, יש לה גם אפשרות לרדת ב30 אחוז! וכאן הבעיה עם ההשקעה הזו והיא באחת משני דרכים, או שמצד ערבים מי שהיה אחראי על ההשקעה לא בדק מספיק, או היה חסר ידע או פשוט היה מוכן לקחת סיכון משני פנים: או שדבר ההשקעה לא יוודע, או שאפילו ההשקעה תרד, הלא היא לזמן ארוך ויש מספיק זמן שתעלה חזרה בלי שיגרם נזק בלתי הפיך לקרן (אני שולל מכל וכל שהיה פה איזה משחק מצד ערבים). כמובן שאם ההשקעה היתה מנפיקה רווחים כולם היו מהללים ומשבחים אותו ושואלים אותו מה סוד ההצלחה והיה אומר שזה בזכות ברכת... (זה מה שאני טוען כל הזמן, מפרסמים רק את ההצלחות).
מהצד השני, חברת ההשקעות אמרה למשקיעים שהיא בטוחה ומן הסתם הראתה להם כל מיני גרפים חסרי משמעות רק בכדי ליצור רושם של מקצועיות, וסמכה על כך שלא יחקרו יותר מדי, או שיאמינו לה או כל דרך אחרת בה שיכנעו את המשקיעים, או... וזה לדעתי העניה האפשרות היותר סבירה בכל הסיפור הזה, שמישהו שם לא התנהג בצורה רצויה בצורה זו או אחרת, שזה דבר מצוי ביותר ויש כל כך הרבה סיפורים שאין צורך להביא דוגמאות, וכעת כל מה שנותר למשקיעים לעשות זה ללקק את הפצעים ולקוות שבסופו של יום יצליחו להחזיר לפחות את הקרן עליה היו מופקדים. אם אכן זה מה שקרה שם, שכן אלו שדיברתי אתם אמרו שזה דבר לא מצוי שקרן נדלן מאבדת בזמן קצר של כמה חדשים 35 אחוז מערכה, ולא היתה מעילה כלשהיא - אז מי שאחראי להשקעה הזו בחברת הנדלן לא יודע מה הוא עושה למשל עם השקיע בחריש או באחד מהפרויקטים הכושלים.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » א' אוגוסט 04, 2019 8:30 pm

בלי להיות מבין גדול בנדל"ן
אבל גם אם אותה קרן השקיעה בחריש אזי יש סיוכי טוב שעוד 20-30 היא תיתן רווחים נאים [מדובר בעיר ריימת ההולכת ונבנית, לא כמו דורות עילית למשל וד"ך]
כמי שמכיר קצת את ההתנהלות קשה לי להאמין שההשקעה לא עברה התייעצות עם הרב סילמן, שנחשב כמומחה בתחומים אלו.
מצודת הטעות פרושה על הכל!

בקרן של אחד מבני משפחתי שניהל הגר"י סילמן מלפני כ-30 שנה במשך למעלה מ20 שנה, הי רווחים נאים מאד, כך שב"ה כל אחד מהיתומים התבסס בדירה משלו בירושלים או בני ברק.

נ.ב. מסיבות פרטניות ספציפיות איני חבר בערבים או בכל קרן דומה אחרת..

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 18 אורחים