מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שלטון ההרגל - גלילה חלקה באוצר החכמה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

שלטון ההרגל - גלילה חלקה באוצר החכמה

הודעהעל ידי זאב ערבות » ו' אוגוסט 02, 2019 7:30 pm

באשכול זה viewtopic.php?f=11&p=566068#p566068 מבקש הרב גחלת עזרה לגלילה מתמשכת באוצר החכמה. היום יש כבר מסכים שניתן לגולל את הדף עם תנועות העין ללא קשר לתכנה. אך לאיזה מצב הגענו, שלא רק שלא צריך לקום מהכסא, לגשת למדף (אם הספר ברשותינו) או לספריה כבימים קדומים, ולהעביר דף דף בספר עם הידים, אלא אף לחיצת עכבר שלא דורשת כמעט מאמץ כבר נחשב טירחא. אני תוהה מה מטרת הסיפורים היפים על גדולי ישראל ומסירות הנפש והיגיעה העצומה שלהם בתורה למרות חיי העוני המשוועים, האם שמעתם פעם את הסיפור עם הנעליים של רב שך? האם מישהו היום היה יכול לעמוד
בכאלו נסיונות? האם כבר לא חסר לנו דבר פרט לגלילה חלקה באוצר החכמה? יש אימרה באנגלית שלפעמים מתרגלים לדבר מה ואז לא ניתן לחזור חזרה, מה שנקרא אצלינו שלטון ההרגל, כלומר לא ניתן מצב שהיה מקודם כמו למשל בלי מזוג אוויר. יש מי שאמר שההמצאה הכי גדולה במאות השנים האחרונות היא אסלת בית הכסא, שכן אין מי שיוותר על כך לאחר שהתרגל, אז האם אנו מגיעים למצב שבלי אוצר החכמה וגלילה חלקה לא נוכל ללמוד (לחידוד השאלה ניתן להוסיף אף שוטנשטיין)?
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ו' אוגוסט 02, 2019 9:30 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אראל

Re: שלטון ההרגל - גלילה חלקה באוצר החכמה

הודעהעל ידי אראל » ו' אוגוסט 02, 2019 9:14 pm

ידועים בזה דברי הלקט יושר (חלק ב יורה דעה עמוד לט) [בשם רבו התרוה"ד]:
וזכורני שא' אותם הבחורים העשירים המפונקים שעשו להם שולחנות כשיושבין במקומן הופכין השולחן לאי זה צד שירצו ועליו הרבה ספרים לא טוב הם עושים. אדרבה כשמבקש אחר הספר ובא לו בטורח גדול זכור באותו מעשה מה שרוצה ללמוד. כמדומה לי שמצאתי לו סמך בי"ד בסי' רמ"ו ולא כאלו שלומדין מתוך עידון וכו'.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ש' אוגוסט 03, 2019 10:20 pm

http://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=67146#p67146

וראו בהמשך שם את הודעתי.

גחלת

הודעהעל ידי גחלת » א' אוגוסט 04, 2019 1:26 pm

נכבדי, הרב זאב,

כיון שנושא עמל התורה והפינוק של דורנו כבר נדושו עד דק, לא הייתי מגיב על דבריך, אלא שאני חושש שמא ישתמע משתיקתי שהבקשה שלי היא באמת "פינוק" והגלילה החלקה תדחה לסוף תור השיפורים.

יוצא לי לא מעט לקרוא או "לדפדף" ספרים שלמים בזמן קצר. 200 וגם 800 דף ברצף. זה כבר לא קליק אלא הרבה "קליקים".
בנוסף, אני משתמש במסך קטן, וכדי להגיע לגודל אות סביר אני מגדיל את העמוד. וכך יוצא שכל עמוד אני צריך לגלגל לסופו, ואז להקליק כדי לעבור לעמוד הבא. שלא לדבר אם אני רוצה לחזור אחורה 3 דפים.

בקיצור: לדעתי, לי, בצורת עבודה שלי, זה דבר נחוץ מאד. ואני לא חושב שהבקשה מוגזמת. אני צריך את זה! ובמסגרת בקשה צנועה ומכובדת כפי שהשתדלתי לכתוב, יש לה בהחלט מקום. מ-א-ד יעזור לי אם האפשרות הזו תתווסף. (בלי להתערב בשיקולי המפתחים).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » א' אוגוסט 04, 2019 2:05 pm

גחלת כתב:נכבדי, הרב זאב,

כיון שנושא עמל התורה והפינוק של דורנו כבר נדושו עד דק, לא הייתי מגיב על דבריך, אלא שאני חושש שמא ישתמע משתיקתי שהבקשה שלי היא באמת "פינוק" והגלילה החלקה תדחה לסוף תור השיפורים.

יוצא לי לא מעט לקרוא או "לדפדף" ספרים שלמים בזמן קצר. 200 וגם 800 דף ברצף. זה כבר לא קליק אלא הרבה "קליקים".
בנוסף, אני משתמש במסך קטן, וכדי להגיע לגודל אות סביר אני מגדיל את העמוד. וכך יוצא שכל עמוד אני צריך לגלגל לסופו, ואז להקליק כדי לעבור לעמוד הבא. שלא לדבר אם אני רוצה לחזור אחורה 3 דפים.

בקיצור: לדעתי, לי, בצורת עבודה שלי, זה דבר נחוץ מאד. ואני לא חושב שהבקשה מוגזמת. אני צריך את זה! ובמסגרת בקשה צנועה ומכובדת כפי שהשתדלתי לכתוב, יש לה בהחלט מקום. מ-א-ד יעזור לי אם האפשרות הזו תתווסף. (בלי להתערב בשיקולי המפתחים).

הרב גחלת היקר
דברי לא היו מכוונים אליך אישית ואני מבין את בקשתך ומצד עצמה היא בקשה ראויה. לפני שאענה לדבריך, לידיעתך יש עכברים של לוג'יטק שמאפשרים גלילה חלקה. לא הזכרתי פינוק בדברי אלא שאלתי האם אנו מגיעים למצב שבלעדיו לא נוכל ללמוד בלי כל אמצעי העזר האלה. איני סבור שמזוג אוויר זה פינוק, והוא אף הכרחי להרבה הסובלים מאלרגיות ובעיות נשימה ועוד, ואף משום כבוד הבריות.
אף אני אוהב פינוקים, אך משתדל לא לתת להם להשתלט עלי, כך שבפרט בנוגע ללימוד התורה לתת להרגלים אלו לקנות שביתה זה מסוכן ביותר. תתאר לעצמך את הבן חוזר לביתו מהישיבה לאחר ששמע דרשה על יגיעת ועמל התורה, וכעת רואה את אביו יושב מול המסך, כוס קפה ביד אחת, עכבר ביד שניה והמסך מתגלגל בעצמו (ולא משנה כעת מה ההצדקה לכך)!

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ב' אוגוסט 05, 2019 3:42 pm

זאב ערבות כתב: . . לאיזה מצב הגענו, שלא רק שלא צריך לקום מהכסא, לגשת למדף (אם הספר ברשותינו) או לספריה כבימים קדומים, ולהעביר דף דף בספר עם הידים, אלא אף לחיצת עכבר שלא דורשת כמעט מאמץ כבר נחשב טירחא. .

לא המאמץ הוא הענין, אלא קטיעת הריכוז.
וכפי שהוגה ומעיין (כאן) כתב:אסביר גם את סיבת החשיבות בעיני - כשאני קורא ספר על המסך אני רגיל לטווח דילוג קבוע בלחיצה על המקשים המעבירים את הדף קדימה (חץ כלפי מטה או Page Down). כשיש גלילה רציפה, המרווח המדולג הוא קבוע. כשאין גלילה רציפה, העמוד יורד עד סופו במרווחים קבועים, ואז בבת אחת מדלג דילוג גדול לעמוד הבא - כנראה שיש אנשים שהמוח שלהם מתוכנת להתבלבל מזה, ואני ביניהם.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' אוגוסט 05, 2019 4:59 pm

כרמי שלי כתב:
זאב ערבות כתב: . . לאיזה מצב הגענו, שלא רק שלא צריך לקום מהכסא, לגשת למדף (אם הספר ברשותינו) או לספריה כבימים קדומים, ולהעביר דף דף בספר עם הידים, אלא אף לחיצת עכבר שלא דורשת כמעט מאמץ כבר נחשב טירחא. .

לא המאמץ הוא הענין, אלא קטיעת הריכוז.
וכפי שהוגה ומעיין (כאן) כתב:אסביר גם את סיבת החשיבות בעיני - כשאני קורא ספר על המסך אני רגיל לטווח דילוג קבוע בלחיצה על המקשים המעבירים את הדף קדימה (חץ כלפי מטה או Page Down). כשיש גלילה רציפה, המרווח המדולג הוא קבוע. כשאין גלילה רציפה, העמוד יורד עד סופו במרווחים קבועים, ואז בבת אחת מדלג דילוג גדול לעמוד הבא - כנראה שיש אנשים שהמוח שלהם מתוכנת להתבלבל מזה, ואני ביניהם.

יפה! אין לי בעיה עם זה, אלא שברגע שאוצר החכמה יאפשר גלילה חלקה וכולנו נתרגל לזה, יהיה לנו לא רק טירחא להעביר דף בספר, אלא אף נאבד את הריכוז כשנעשה זאת וזו בדיוק הבעיה עם שלטון ההרגל שניסיתי להסביר. ובעקבות הערה זו אומר דבר נוסף שזו היא לדעתי הבעיה החמורה ביותר בטכנולוגיה של מחשבים וסמרטפונים שברגע שמתרגלים לכל הנוחות שהם מאפשרים כגון נגישות מידית, אוצר החכמה, וויז וכו' קשה בלעדיהם. האם יש מישהו היום היודע להסתכל במפה ולנווט על פיה? אל תקפצו עלי כעת עם בעית הפריצות וכו' שזו אכן בעיה רצינית ביותר אך כבר סוכם שעם פילטר טוב ומכשיר מוגן ניתן להתגבר עליה (ולא מדברים כעת על אלו שמחפשים לעקוף אותם שכן תמיד יש איזה אחוז של אינשי דלא מעלי).
כך בדיוק באותו אופן קשה היום לתלמידים ללמוד בספרים מהסוג הישן עם טורים כפולים ודפוס צפוף וכתב רש"י (מתי בפעם האחרונה מישהו כאן העביר את הפרשה עם מ"ג דפוס וורשא?) באותו אופן בעוד דור או שתי דורות לא יוכלו ללמוד בלי גלילה (אל תשכחו שאני מהדור שעוד לא היו בו מחשבים אישיים כלל וכלל וזה היה בגדר מדע דמיוני וראיתי כיצד עולם הטכנולוגיה מתפתח במהירות עד שממש כל העולם נהיה מכור לה, לעומת זאת לרובכם שימוש במחשבים זה טבע שני).

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ג' אוגוסט 06, 2019 1:36 am

מה טענה היא זו להמנע משיפורים מחשש להעדרם?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 06, 2019 4:56 am

כרמי שלי כתב:מה טענה היא זו להמנע משיפורים מחשש להעדרם?

אין לי בעיה עם שדרוגים ושיפורים ונוחות, אך לימוד התורה אינו ככל לימוד אחר שם כל מה שצריך זה ידע ולא משנה כיצד משיגים אותו, אך התורה דורשת יגיעה וכאשר הכל נעשה בקלות ע"י גלילה ושוטנשטיין - חסר משהו סגולי שקשה לי להגדיר אותו במדויק. אביא דוגמא לדברי שלא מעולם התורה. בכל תחום בעולם יש את המומחים הגדולים בתחום. בעולם המוסיקה יש נגנים - יש נגנים טובים יותר ויש פחות, לפני שנים קראתי כתבה על נגני גיטרה ודירגו אותם לפי אומנות הניגון שלהם. בסופו של דבר הוכרז המנצח ושאלו אותו כיצד הגעת לדרגת ניגון כה מושלמת? וענה בפשיטות בצעירותו קנה גיטרה משומשת והתאמן עליה בנגינה 18 שעות ביום עד שאצבעותיו זבו מדם! כעת תחליפו גיטרה עם תורה, יש מסר חשוב בכל הסיפורים כיצד התיגעו הגדולים בלימוד וכיצד ישבו עם רגליהם בגיגית עם קרח בכדי שלא ירדמו ועוד.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ג' אוגוסט 06, 2019 7:17 am

אשמח אם תסביר לי מדוע אינך משתמש בתצוגה המקדימה למטרה הזו.

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ג' אוגוסט 06, 2019 8:46 pm

אוצר החכמה כתב:אשמח אם תסביר לי מדוע אינך משתמש בתצוגה המקדימה למטרה הזו.

viewtopic.php?f=11&p=566068#p560917

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ג' אוגוסט 06, 2019 8:53 pm

זאב ערבות כתב:אין לי בעיה עם שדרוגים ושיפורים ונוחות, אך לימוד התורה אינו ככל לימוד אחר שם כל מה שצריך זה ידע ולא משנה כיצד משיגים אותו, אך התורה דורשת יגיעה וכאשר הכל נעשה בקלות ע"י גלילה ושוטנשטיין - חסר משהו סגולי שקשה לי להגדיר אותו במדויק. אביא דוגמא לדברי שלא מעולם התורה. בכל תחום בעולם יש את המומחים הגדולים בתחום. בעולם המוסיקה יש נגנים - יש נגנים טובים יותר ויש פחות, לפני שנים קראתי כתבה על נגני גיטרה ודירגו אותם לפי אומנות הניגון שלהם. בסופו של דבר הוכרז המנצח ושאלו אותו כיצד הגעת לדרגת ניגון כה מושלמת? וענה בפשיטות בצעירותו קנה גיטרה משומשת והתאמן עליה בנגינה 18 שעות ביום עד שאצבעותיו זבו מדם! כעת תחליפו גיטרה עם תורה, יש מסר חשוב בכל הסיפורים כיצד התיגעו הגדולים בלימוד וכיצד ישבו עם רגליהם בגיגית עם קרח בכדי שלא ירדמו ועוד.

כל זה בינו לבין לעצמו. כלפי הזולת לא ניתן לדרוש זאת, ואדרבה יש לדאוג לרווחתו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 06, 2019 9:00 pm

כרמי שלי כתב:
זאב ערבות כתב:אין לי בעיה עם שדרוגים ושיפורים ונוחות, אך לימוד התורה אינו ככל לימוד אחר שם כל מה שצריך זה ידע ולא משנה כיצד משיגים אותו, אך התורה דורשת יגיעה וכאשר הכל נעשה בקלות ע"י גלילה ושוטנשטיין - חסר משהו סגולי שקשה לי להגדיר אותו במדויק. אביא דוגמא לדברי שלא מעולם התורה. בכל תחום בעולם יש את המומחים הגדולים בתחום. בעולם המוסיקה יש נגנים - יש נגנים טובים יותר ויש פחות, לפני שנים קראתי כתבה על נגני גיטרה ודירגו אותם לפי אומנות הניגון שלהם. בסופו של דבר הוכרז המנצח ושאלו אותו כיצד הגעת לדרגת ניגון כה מושלמת? וענה בפשיטות בצעירותו קנה גיטרה משומשת והתאמן עליה בנגינה 18 שעות ביום עד שאצבעותיו זבו מדם! כעת תחליפו גיטרה עם תורה, יש מסר חשוב בכל הסיפורים כיצד התיגעו הגדולים בלימוד וכיצד ישבו עם רגליהם בגיגית עם קרח בכדי שלא ירדמו ועוד.

כל זה בינו לבין לעצמו. כלפי הזולת לא ניתן לדרוש זאת, ואדרבה יש לדאוג לרווחתו.

איש לא דורש זאת, אך כמדומני שלא יצאו גדולי ישראל מלימוד כזה. לדבריך הייתי מציע שבכל הישיבות יספקו ניידים עם אוצר החכמה מתגלגל לתלמידים, מי צריך ספרים יותר.

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ג' אוגוסט 06, 2019 9:10 pm

ולדבריך הייתי מציע שילמדו דוקא "בספרים מהסוג הישן עם טורים כפולים ודפוס צפוף וכתב רש"י".

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' אוגוסט 06, 2019 10:37 pm

כרמי שלי כתב:ולדבריך הייתי מציע שילמדו דוקא "בספרים מהסוג הישן עם טורים כפולים ודפוס צפוף וכתב רש"י".

נהניתי מתשובתך. בוויליאמסבורג גר רב בן ציון הכהן שהיה ת"ח וגם איש עסקים (הוציא לאור כמה ספרים למדניים בשם אבני ציון) והיה לו את הספריה הפרטית הגדולה בעולם ואמר שהוא אוהב ללמוד רק בספרים מהסוג הישן... אך יש הבדל תהומי בין לימוד מספר ששם יש ממשות לאותיות לבין לימוד ממחשב ששם זה רק תאורה זמנית של פיקסלים ולא ניתן להסביר זאת כפי שלא ניתן להסביר כיצד עמדו האותיות בלוחות שהיו כתובים משני עבריהן.

גחלת

הודעהעל ידי גחלת » ה' אוגוסט 08, 2019 9:00 am

אוצר החכמה כתב:

אשמח אם תסביר לי מדוע אינך משתמש בתצוגה המקדימה למטרה הזו.

אני משתמש, אבל התצוגה המקדימה נהדרת עבור תצוגה מקדימה, אבל בשימוש קבוע יש למסך תצוגה מלאה עדיפות רבה עליה:
1. כל התכונות של מסך הקריאה: הגדלת והקטנת גופן, שמירה לקובץ, ניווט מתקדם, סימון דפים שהייתי בהם כבר, וכו'.
2. פתיחת כמה ספרים יחד. דפדוף קל ביניהם.
3. במקרה שהספר בו אני מעיין מפנה לספר אחר, אני רוצה להריץ שאילתא רק לדעת אם הספר נמצא באוצר, לצורך הרצת שאילתא אני צריך שוב להתעסק עם המסך, במקום לקפוץ אליו ממסך הקריאה.
4. ועוד כיוצא בזה.

ובנושא זה: תודה לך, הרב כרמי שלי.

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ה' אוגוסט 08, 2019 1:56 pm

גחלת כתב:2. פתיחת כמה ספרים יחד.

אפשרות זו קיימת גם בתצוגה המקדימה, בסמן הפלוס.
ובנושא זה: תודה לך, הרב כרמי שלי.

חן חן

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' אוגוסט 08, 2019 4:14 pm

זאב ערבות כתב:באשכול זה viewtopic.php?f=11&p=566068#p566068 מבקש הרב גחלת עזרה לגלילה מתמשכת באוצר החכמה. היום יש כבר מסכים שניתן לגולל את הדף עם תנועות העין ללא קשר לתכנה. אך לאיזה מצב הגענו, שלא רק שלא צריך לקום מהכסא, לגשת למדף (אם הספר ברשותינו) או לספריה כבימים קדומים, ולהעביר דף דף בספר עם הידים, אלא אף לחיצת עכבר שלא דורשת כמעט מאמץ כבר נחשב טירחא. אני תוהה מה מטרת הסיפורים היפים על גדולי ישראל ומסירות הנפש והיגיעה העצומה שלהם בתורה למרות חיי העוני המשוועים, האם שמעתם פעם את הסיפור עם הנעליים של רב שך? האם מישהו היום היה יכול לעמוד
בכאלו נסיונות? האם כבר לא חסר לנו דבר פרט לגלילה חלקה באוצר החכמה? יש אימרה באנגלית שלפעמים מתרגלים לדבר מה ואז לא ניתן לחזור חזרה, מה שנקרא אצלינו שלטון ההרגל, כלומר לא ניתן מצב שהיה מקודם כמו למשל בלי מזוג אוויר. יש מי שאמר שההמצאה הכי גדולה במאות השנים האחרונות היא אסלת בית הכסא, שכן אין מי שיוותר על כך לאחר שהתרגל, אז האם אנו מגיעים למצב שבלי אוצר החכמה וגלילה חלקה לא נוכל ללמוד (לחידוד השאלה ניתן להוסיף אף שוטנשטיין)?

חבר חשוב בפורום העיר בפרטי שלא היה נכון מצידי לקשר את האשכול הזה לאשכול הנ"ל ובפרט לא היה ראוי להזכיר את הרב גחלת. קבלתי את דבריו וביקשתי את מחילת הרב גחלת ואכן מחל (למרות שלדבריו לא נפגע), אך אני מודיע על כך בפומבי לצאת ידי חובת הבריות שמא יש עוד חברים הסבורים שעשיתי דבר בלתי ראוי.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 74 אורחים