מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תפילה מתוך סמרטפון

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

תפילה מתוך סמרטפון

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 07, 2019 4:58 pm

בעקבות אשכול זה viewtopic.php?f=51&t=46864 - גלילה חלקה באוצר החכמה, שבו אני טוען שיש חסרון בלימוד מעל גבי מסך דיגיטלי, ואילו אחרים בין השאר אומרים שאין כל חסרון בכך וכל אחד יכול לבחור ללמוד בדרך הנראית הנוחה לו ביותר, אם כך אז לכאורה גם לא צריכה להיות בעיה להתפלל מתוך סמרטפון (כמובן מוגן וכו' וכו'), בפרט שיש סידורים דיגיטליים שבאופן אוטומטי מעבירים את הסמרטפון למצב שקט ואף גוללים את המסך באופן אוטומטי ולכאורה זה אפילו יותר טוב מסידור שצריך להעביר דף אחר דף שיכול להפריע לכוונה. האם יש בכך איזושהיא בעיה הלכתית או אחרת פרט לעובדה שזה לא נראה טוב.
נערך לאחרונה על ידי זאב ערבות ב ד' אוגוסט 07, 2019 5:17 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בראנסוויל

Re: תפילה מתוך סמרטפון

הודעהעל ידי בראנסוויל » ד' אוגוסט 07, 2019 5:15 pm

תזהר שלא תשכח לנשקו כשאתה סוגר אותו בסוף התפילה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 07, 2019 5:22 pm

בראנסוויל כתב:תזהר שלא תשכח לנשקו כשאתה סוגר אותו בסוף התפילה

מדוע אתה מסיק מתוך שאלתי מסקנות אישיות? אכן שאלה טובה מה מקור נישוק ספר לאחר הלימוד או סידור לאחר התפילה, ולפי זה נוכל לדון אם ראוי לנשק אף את הסמרטפון. אך בא נשאל אחרת, מישהו כתב באשכול אחר שמי שמתפלל מתוך סידור זה סימן ליראת שמים, מה תעשה אם תהיה במקום שאין סידורים ואין אפשרות ללכת למקום אחר לפני שעובר זמן תפילה וכל מה שיש לך זה סמרטפון? או במקרה שאינך זוכר את התפילה בע"פ, תעדיף לא להתפלל?

כרמי שלי

הודעהעל ידי כרמי שלי » ד' אוגוסט 07, 2019 5:24 pm

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 07, 2019 5:35 pm

כרמי שלי כתב:https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=64&t=43067&p=505680&hilit#p505680

שאלתי דנה רק בפן ההלכתי להתפלל ממכשיר אלקטרוני אפילו אינו מחובר לרשת כמו ללמוד ממחשב שאינו מחובר. כמו בענין הלימוד, האם יש איזה ענין מהותי להתפלל בדווקא מתוך סידור מודפס.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ד' אוגוסט 07, 2019 5:43 pm

כבר העירו שסידור וספר מודפס הם חפצא דקדושה, משא"כ מחשב / טלפון.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' אוגוסט 07, 2019 5:52 pm

סגי נהור כתב:כבר העירו שסידור וספר מודפס הם חפצא דקדושה, משא"כ מחשב / טלפון.

יפה! מוסכם לדברי הכל. אז זה ראיה לדברי שיש מעלה ללימוד מספר למרות הנוחות של המחשב, אך שאלתי לדברי אלה הטוענים שאין שום חסרון מלימוד במחשב וכל אחד יכול לבחור בדרך הנוחה לו.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ב' נובמבר 11, 2019 2:44 am

זאב ערבות כתב:בעקבות אשכול זה https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=46864 - גלילה חלקה באוצר החכמה, שבו אני טוען שיש חסרון בלימוד מעל גבי מסך דיגיטלי, ואילו אחרים בין השאר אומרים שאין כל חסרון בכך וכל אחד יכול לבחור ללמוד בדרך הנראית הנוחה לו ביותר, אם כך אז לכאורה גם לא צריכה להיות בעיה להתפלל מתוך סמרטפון (כמובן מוגן וכו' וכו'), בפרט שיש סידורים דיגיטליים שבאופן אוטומטי מעבירים את הסמרטפון למצב שקט ואף גוללים את המסך באופן אוטומטי ולכאורה זה אפילו יותר טוב מסידור שצריך להעביר דף אחר דף שיכול להפריע לכוונה. האם יש בכך איזושהיא בעיה הלכתית או אחרת פרט לעובדה שזה לא נראה טוב.

כתב המחבר או"ח, סימן צו, סיעף א:
כשהוא מתפלל לא יאחוז בידו תפילין ולא ספר מכתבי הקודש ולא קערה מלאה ולא סכין ומעות וככר מפני שלבו עליהם שלא יפלו ויטרד ותתבטל כוונתו. ולולב בזמנו מותר לאחוז בידו כיון שהאחיזה בידו היא מצוה אינו נטרד בשבילו:

ומסיק המ"ב, סק"ה:
שאין ליטול שום דבר בידו בשעת התפלה וכן הסכים הט"ז

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' נובמבר 11, 2019 3:49 am

לא מדובר פה באחיזת המכשיר אלא האם באופן כללי מותר (או ראוי) להתפלל עמו. נניח מונח על הסטנדר. ומה תעשה אם אתה מתפלל מסידור ואין לידך שולחן או סטנדר?

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ב' נובמבר 11, 2019 3:59 am

אודות מנהג מתפללי אייפונים בשעת יציאת נשמה
קבצים מצורפים
1 -.PNG
1 -.PNG (16.35 KiB) נצפה 7712 פעמים
2 -.PNG
2 -.PNG (42.61 KiB) נצפה 7712 פעמים

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' נובמבר 11, 2019 5:17 am

כאשר משתמש בסמטרפון לתפילה אין כל חשש כשם שמותר להחזיק סידור

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ב' נובמבר 11, 2019 5:32 am

למה? ברור שמפחד שלא יפול, כי אם יפול ישבר המכשיר, ובזה שונה לגמרי מסידור

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' נובמבר 11, 2019 9:47 am

בסדר כתב:אודות מנהג מתפללי אייפונים בשעת יציאת נשמה

ויש שמתלוצצים הפוך, כגון כמה אנשים שמפריע להם לראות אותי לומד מהסמארטפון בדרכים, וטורחים להעיר לי בליצנות...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' נובמבר 12, 2019 10:27 pm

עזריאל ברגר כתב:
בסדר כתב:אודות מנהג מתפללי אייפונים בשעת יציאת נשמה

ויש שמתלוצצים הפוך, כגון כמה אנשים שמפריע להם לראות אותי לומד מהסמארטפון בדרכים, וטורחים להעיר לי בליצנות...

ועדיין יש לחלק בין מיני הליצנות,
למעשה, המרבה להוציא את את הסמארטפון ברבים, בהרבה חוגים,
הוא מזיק את הרבים,
גורר וגורם לקירור האמבטיה אצל אלו שאינם זקוקים לכך כלל,
[שזה למיטב הכרתי רובא דרובא של האוכלוסיה],
אז נכון שבחב"ד זה נדיר מי שאין לו (שוב, למיטב הכרתי),
אך בהחלט ניתן להבין, בפרט בארץ, את אלו שמעונינים להרחיק או לפחות להדחיק את העסק הזה מארבע אמותיהם,
אולם קשה מאוד להבין לרוחם של אלו שמתעקשים לא להבין מה טעם לפגם יש בהקראת פסוקי יציאת נשמה מתוך המכשיר...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' נובמבר 12, 2019 10:42 pm

ישראליק כתב:למה? ברור שמפחד שלא יפול, כי אם יפול ישבר המכשיר, ובזה שונה לגמרי מסידור

ועל הסידור אינו מפחד שיפול? אתמהה!
אם זו אינה קהות חושים, איני יודע מה ראוי לתואר זה.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' נובמבר 12, 2019 11:19 pm

אולי הכוונה לומר מצד ההלכה שיסלק דברים הטורדים אותו, ובמכשיר שדמיו ביוקר יכול להיות יותר חשש (אם יש)

אבל מלבד הסיבה הנ"ל אף פעם לא הבנתי מה ההבדל האמיתי בין מחשב לספר מודפס, בסופו של דבר שניהם אינם אלא אמצעי להכיל את התיבות שהן קדושות, וכמו שיש ספרי קודש מדוע לא נתרגל למציאות להגדיר את המחשבים המיועדים ללימוד ומחקר כמחשבי קודש, ואע"פ שעדיין זה חדשני ומוזר לנו לנשק מחשב כשסוגרים אותו, אבל גם הספרים הכתובים לתושבע"פ היו חדשניים בזמן ר"י הנשיא, האם משום שיש למחשב גם שימושי חולין לכן נפחת מעלתו?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' נובמבר 12, 2019 11:31 pm

הוגה כתב:אולי הכוונה לומר מצד ההלכה שיסלק דברים הטורדים אותו, ובמכשיר שדמיו ביוקר יכול להיות יותר חשש (אם יש)

אבל מלבד הסיבה הנ"ל אף פעם לא הבנתי מה ההבדל האמיתי בין מחשב לספר מודפס, בסופו של דבר שניהם אינם אלא אמצעי להכיל את התיבות שהן קדושות, וכמו שיש ספרי קודש מדוע לא נתרגל למציאות להגדיר את המחשבים המיועדים ללימוד ומחקר כמחשבי קודש, ואע"פ שוודאי זה חדשני ומוזר לנשק מחשב כשסוגרים אותו, אבל גם הספרים הכתובים לתושבע"פ היו חדשניים בזמן ר"י הנשיא, האם משום שיש למחשב גם שימושי חולין לכן נפחת ממעלתו?

מה השאלה? ההבדל הוא שע"פ הפסיקה המקובלת האותיות שע"ג המחשב אינן נחשבות כתובות לענין איסור מחיקה ועוד, כך שאין בהן קדושה, להבדיל מספר מודפס.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' נובמבר 12, 2019 11:37 pm

נכון וידוע לי שכך הוא ע"פ הפסיקה, וה"ה לכותב בשבת וכתיבה בחול המועד, רק להבין וללמוד אני שואל, מה טעם הדבר. ומדוע שלא נשווה ספר מודפס ומחשב לגמרי אחרי ששניהם אמצעי להכיל התיבות שהן סיבת הקדושה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' נובמבר 12, 2019 11:40 pm

מפני שההלכה מבדילה בין דבר שיש לו ממשות וקיום לדבר שאין לו ממשות וקיום.

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ג' נובמבר 12, 2019 11:48 pm

זה אפשר להבין בנוגע להגדרת 'כתיבה', שבמחשב פחות יש לו ממשות וקיום מאשר מודפס או בכת"י. (ואם הבנתי נכון כנראה לכן אנו נוהגים היתר לכתוב במחשב בחוה"מ).
אבל בנוגע לכבוד שאנו נוהגים בספרים משום שהם מכילים את תושבע"פ, מצד זה מדוע שלא ננהג כבוד במחשב שגם הוא מכיל ולומדים בו כמו ספר.

ואני משער שכבר דיברו על הכל, אעפ"כ התעוררתי לזה מפני השאלה הנ"ל על תפלה מתוך סמארטפון, שבדומה להנ"ל אם ננהג בסמארט' בכבוד כמו סידור, לכאורה ג"כ נוכל להתפלל בו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' נובמבר 12, 2019 11:57 pm

הוגה כתב:זה אפשר להבין בנוגע להגדרת 'כתיבה', שבמחשב פחות יש לו ממשות וקיום מאשר מודפס או בכת"י. (ואם הבנתי נכון כנראה לכן אנו נוהגים היתר לכתוב במחשב בחוה"מ).
אבל בנוגע לכבוד שאנו נוהגים בספרים משום שהם מכילים את תושבע"פ, מצד זה מדוע שלא ננהג כבוד במחשב שגם הוא מכיל ולומדים בו כמו ספר.

ואני משער שכבר דיברו על הכל, אעפ"כ התעוררתי לזה מפני השאלה הנ"ל על תפלה מתוך סמארטפון, שבדומה להנ"ל אם ננהג בסמארט' בכבוד כמו סידור, לכאורה ג"כ נוכל להתפלל בו.

ומי אמר שאסור להתפלל בו? ניחא אין בו קדושה, אך האם מותר להתפלל רק מתוך דפוס? אז מדוע שלא נאמר זאת גם על שאר לימוד התורה שיהיה רק מדפוס וחסל אוצר החכמה.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' נובמבר 12, 2019 11:58 pm

הוגה כתב:זה אפשר להבין בנוגע להגדרת 'כתיבה', שבמחשב פחות יש לו ממשות וקיום מאשר מודפס או בכת"י. (ואם הבנתי נכון כנראה לכן אנו נוהגים היתר לכתוב במחשב בחוה"מ).

כיון שכן הוא לענין הגדרת כתיבה, ממילא כן הוא לענין הגדרת מה נחשב 'כתוב', היינו שדברי התורה אינם כתובים במחשב.

(האם כוונתך שיש לנהוג בקדושה בדיסק הקשיח שבו מאוחסן החומר או במסך שמקרין אותו?)

הוגה

הודעהעל ידי הוגה » ד' נובמבר 13, 2019 12:20 am

זאב ערבות כתב:

ומי אמר שאסור להתפלל בו? ניחא אין בו קדושה, אך האם מותר להתפלל רק מתוך דפוס? אז מדוע שלא נאמר זאת גם על שאר לימוד התורה שיהיה רק מדפוס וחסל אוצר החכמה.

אמת ונכון, אלא שאם אנו מתפללים בו לכאורה עלינו לכבדו בהתאם כמו סידור.

סגי נהור כתב:

כיון שכן הוא לענין הגדרת כתיבה, ממילא כן הוא לענין הגדרת מה נחשב 'כתוב', היינו שדברי התורה אינם כתובים במחשב.

(האם כוונתך שיש לנהוג בקדושה בדיסק הקשיח שבו מאוחסן החומר או במסך שמקרין אותו?)

במסך לפחות בשעה שמופיעים בו ד"ת
אף על פי שנאמר שכתיבה במחשב לא נחשבת "כתובה", מי אמר שסיבת הקדושה לספרי קודש מצד זה שהם כתובים, אולי מפני שהם משמשים לנו ללימוד?

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ד' נובמבר 13, 2019 2:53 am

הוגה כתב:במסך לפחות בשעה שמופיעים בו ד"ת
אף על פי שנאמר שכתיבה במחשב לא נחשבת "כתובה", מי אמר שסיבת הקדושה לספרי קודש מצד זה שהם כתובים, אולי מפני שהם משמשים לנו ללימוד?

נפק"מ אם הוא תשמיש קדושה או תשמיש מצוה.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' נובמבר 13, 2019 3:19 am

לבי במערב כתב:
ישראליק כתב:למה? ברור שמפחד שלא יפול, כי אם יפול ישבר המכשיר, ובזה שונה לגמרי מסידור

ועל הסידור אינו מפחד שיפול? אתמהה!
אם זו אינה קהות חושים, איני יודע מה ראוי לתואר זה.

כתוב בשלחן ערוך:
כשהוא מתפלל לא יאחוז בידו תפילין ולא ספר מכתבי הקודש ולא קערה מלאה ולא סכין ומעות וככר מפני שלבו עליהם שלא יפלו ויטרד ותתבטל כוונתו. ולולב בזמנו מותר לאחוז בידו כיון שהאחיזה בידו היא מצוה אינו נטרד בשבילו:

אני מתאר שכבודו יש לו שכל להבין הנפק"מ בין אם סידור יפול על הרצפה שמגביהים אותה ומנשקים אותה בכבוד, משא"כ סמרטפון אם נופל - בדרך כלל נשבר כליל או למחצה לשליש ולרביע, ע"כ לבו טריד כל הזמן

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' נובמבר 13, 2019 10:20 am

הוגה כתב:, אבל גם הספרים הכתובים לתושבע"פ היו חדשניים בזמן ר"י הנשיא

לפי הרמב"ם וסייעתו. לפי רש"י וסייעתו, דבר זה התחדש בתקופת הגאונים.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' נובמבר 13, 2019 11:39 am

ישראליק כתב:אני מתאר שכבודו יש לו שכל להבין הנפק"מ בין אם סידור יפול על הרצפה שמגביהים אותה ומנשקים אותה בכבוד, משא"כ סמרטפון אם נופל - בדרך כלל נשבר כליל או למחצה לשליש ולרביע, ע"כ לבו טריד כל הזמן

א. היום לרוב הסמארטפונים יש עטיפות של הגנה ("מגן מסך", "נרתיק" וכיו"ב) ששומרות עליהם בעת נפילה שלא יישברו כלל.
ב. נראה לי שהרבה יותר פעמים נופל לי הסמארטפון מהיד מאשר ספרי קודש. וזאת מפני הידיעה שיש לי שספר קודש - אסור שייפול על הרצפה בשום פנים ואופן, משא"כ הסמארטפון - אינו נשבר כלל מנפילה רגילה.
ג. לא מצאנו מי שיאסור להתפלל שמו"ע מתוך סידור יקר, או מתוך סידור שאינו מכורך כראוי ועלול להתפרק בנפילה, ואף לא במצב של שניהם כאחד (כגון להתפלל מתוך סידור עתיק שהיה שייך לא' הצדיקים וכו').

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' נובמבר 13, 2019 6:08 pm

עזריאל ברגר כתב:
ישראליק כתב:אני מתאר שכבודו יש לו שכל להבין הנפק"מ בין אם סידור יפול על הרצפה שמגביהים אותה ומנשקים אותה בכבוד, משא"כ סמרטפון אם נופל - בדרך כלל נשבר כליל או למחצה לשליש ולרביע, ע"כ לבו טריד כל הזמן

א. היום לרוב הסמארטפונים יש עטיפות של הגנה ("מגן מסך", "נרתיק" וכיו"ב) ששומרות עליהם בעת נפילה שלא יישברו כלל.
ב. נראה לי שהרבה יותר פעמים נופל לי הסמארטפון מהיד מאשר ספרי קודש. וזאת מפני הידיעה שיש לי שספר קודש - אסור שייפול על הרצפה בשום פנים ואופן, משא"כ הסמארטפון - אינו נשבר כלל מנפילה רגילה.
ג. לא מצאנו מי שיאסור להתפלל שמו"ע מתוך סידור יקר, או מתוך סידור שאינו מכורך כראוי ועלול להתפרק בנפילה, ואף לא במצב של שניהם כאחד (כגון להתפלל מתוך סידור עתיק שהיה שייך לא' הצדיקים וכו').

שכחת לציין מעלה שיש בסמרטפון מבסידור, שכאשר מתפללים עם סמרטפון לא עושים טעויות של שכחה כיוון שלפי היום הוא משבץ בתפילה את ההוספות כגון יעלה ויבא, ובנוסף מאפשר לך לבחור האם לומר מוריד הגשם בסגול או בפתח.
הבעיה העיקרית היא הסטיגמא. אחד המתפלל בישיבה או במנין בו אין אף אחד עם סמרטפון, יגרור מבטים ויהיה לא נעים בלשון המעטה לפרוש מהציבור ויתכן שאף יראה כהתרסה.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ד' נובמבר 13, 2019 6:32 pm

יש להוסיף שיכולים גם לבוא לביהמ"ד ע"י הוברבורד, שיש בזה מעלה שמקיל ההליכה

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ה' נובמבר 14, 2019 7:06 pm

ישראליק כתב:יש להוסיף שיכולים גם לבוא לביהמ"ד ע"י הוברבורד, שיש בזה מעלה שמקיל ההליכה

ובשבת ע"י קלונעית גרמא...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' נובמבר 14, 2019 9:01 pm

עתניאל בן קנז כתב:
ישראליק כתב:יש להוסיף שיכולים גם לבוא לביהמ"ד ע"י הוברבורד, שיש בזה מעלה שמקיל ההליכה

ובשבת ע"י קלונעית גרמא...

אתם מערבבים שני נושאים שלא קשורים אחד לשני. האחד מדבר בחילול שבת והשני באיזה סוג רכב שאיני יודע מהו בדיוק שכנראה מקובל בציבור החילוני. מה הקשר לכך שאדם הסובל משכחה נעזר להתפלל מתוך סמרטפון? נשמע מדבריכם שאינכם מבינים מה זה נקרא שכחה (ולא משנה כעת באיזה שלב) ואיני מאחל זאת לאף אחד אך האם ניסיתם לחשוב שלו יצוייר ח"ו הייתם במקומי ושוכחים, האם הייתם נמנעים מלהתפלל עם הסמרטפון רק בגלל הסטיגמא שיש סביבו בחוגים מסויימים? הלא בסעיף הראשון בשו"ע כתוב שלא יתבייש מהמלעיגים עליו בעבודת ה'. על זה נאמר אל תדון את חבירך עד שתגיע למקומו.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' נובמבר 14, 2019 11:19 pm

חילוק גדול יש בין סמרטפון לסידור, הסידור זה חפץ של תפלה, והסמרטפון, עם הסינון, סוכ"ס זה מכשיר המיוחד למשא ומתן וכדו', ובפרט אם יגיע לו באמצע שמו"ע הודעה וכדו', וכי לא יתבלבל כונתו?

הטענה שהסמרטפון יפול, יש להביא ראיה ממה שמצינו גדולי ישראל מתפללים בסידור יקר, כגון הרבי מליובאוויטש התפלל בסידור הבעל שם טוב... ולא חששו שמא יפול ויקרע..

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' נובמבר 14, 2019 11:29 pm

אראל כתב:חילוק גדול יש בין סמרטפון לסידור, הסידור זה חפץ של תפלה, והסמרטפון, עם הסינון, סוכ"ס זה מכשיר המיוחד למשא ומתן וכדו', ובפרט אם יגיע לו באמצע שמו"ע הודעה וכדו', וכי לא יתבלבל כונתו?

הטענה שהסמרטפון יפול, יש להביא ראיה ממה שמצינו גדולי ישראל מתפללים בסידור יקר, כגון הרבי מליובאוויטש התפלל בסידור הבעל שם טוב... ולא חששו שמא יפול ויקרע..

כנראה שלכבודו אין סמרטפון. אפליקציות הסידורים בשעת התפילה מנטרלות את כל הצלילים וההודעות והטלפון וכו'. אז אדרבה, למי שהסמרטפון בכיסו ושוכח לכבות את הצלילים זה עושה זאת עבורו.
בקשר לטענה שזה מכשיר המיוחד למשא ומתן, מנין לך זאת? לכל אחד יש שימושים אחרים, לאחד כדבריך משא ומתן, השני משתמש אתו לצורך לימוד ובלכתך בדרך, השלישי בכדי לשמור על קשר עם המשפחה וכו' וכו' לא מדובר כאן עם אנשים שסתם שורפים אתו את הזמן בהבלים, שלצערינו יש כאלה שעושים זאת אף בלי סמרטפון.
אני כותב כאן את הדברים לפלפולא בעלמא! איני משתמש בסמרטפון לתפילה (למרות שאני אכן לצערי סובל משכחה) ומשתדל לעשות סימנים בכדי לזכור.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ה' נובמבר 14, 2019 11:29 pm

אראל כתב:חילוק גדול יש בין סמרטפון לסידור, הסידור זה חפץ של תפלה, והסמרטפון, עם הסינון, סוכ"ס זה מכשיר המיוחד למשא ומתן וכדו', ובפרט אם יגיע לו באמצע שמו"ע הודעה וכדו', וכי לא יתבלבל כונתו?

גדולי ישראל חשבו בעת תפלתם מדברים יותר גבוהים מלפחוד אם הסדור יפול ויקרע

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' נובמבר 14, 2019 11:36 pm

זאב ערבות כתב:

כנראה שלכבודו אין סמרטפון. אפליקציות הסידורים בשעת התפילה מנטרלות את כל הצלילים וההודעות והטלפון וכו'. אז אדרבה, למי שהסמרטפון בכיסו ושוכח לכבות את הצלילים זה עושה זאת עבורו.
בקשר לטענה שזה מכשיר המיוחד למשא ומתן, מנין לך זאת? לכל אחד יש שימושים אחרים, לאחד כדבריך משא ומתן, השני משתמש אתו לצורך לימוד ובלכתך בדרך, השלישי בכדי לשמור על קשר עם המשפחה וכו' וכו' לא מדובר כאן עם אנשים שסתם שורפים אתו את הזמן בהבלים, שלצערינו יש כאלה שעושים זאת אף בלי סמרטפון.
אני כותב כאן את הדברים לפלפולא בעלמא! איני משתמש בסמרטפון לתפילה (למרות שאני אכן לצערי סובל משכחה) ומשתדל לעשות סימנים בכדי לזכור.

יתכן שאתה צודק
[אני משתמש לפעמים בטבלט קריאה כשירה (אין בו אינטרנט בכלל), לצורך לימודי עם החברותא שלי, ולמי שהיה לו טענות, הראיתי לו דברי המשגיח ר' ירוחם זצ"ל המובא כאן: download/file.php?id=37311]

יואל שילה

הודעהעל ידי יואל שילה » ה' נובמבר 14, 2019 11:51 pm

אינני מבין מהיכן הנחת היסוד שלימוד צריך להיות מתוך חפצא שיש בו קדושה
חפץ שהוא קדוש - הרי הוא קדוש, וחפץ שאינו קדוש - איינו קדוש
אך מנין שיצטרכו ללמוד דוקא מחפץ קדוש [וכבר העיר זאת הרב זאב ערבות]
וכי יש גריעות מלימוד מתוך הזכרון, או לשמוע את חברו ולחזור אחריו, או לרשום את המשנה על עלי שלכת וללמוד ממנה?

ומי שחושש לשכוח חלקים בתפילה, יכול להתפלל מהסידור שלי 'זכרון תפילה', או מסידור 'בקשו פני' של הרב הופמן - ששם יש טריקים מובנים שלא לשכוח את התוספות.
קבצים מצורפים
סידור זכרון תפילה.pdf
(1.87 MiB) הורד 197 פעמים

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ו' נובמבר 15, 2019 9:56 am

אראל כתב:הרבי מליובאוויטש התפלל בסידור הבעל שם טוב... ולא חששו שמא יפול ויקרע..

כמדומני שלהד"מ.
אבל הרבי מליובאוויטש הנהיג שחתנים ביום חופתם מתפללים תפילת מנחה (עם "על חטא") מתוך סידור שלו (של הרבי עצמו, שכמדומני ניתן לו ע"י חותנו האדמו"ר הריי"צ).
הסברים שאינם שייכים לנושא האשכול:
א. אלו שמתחתנים בקירוב מקום - נוהגים כך ביום החופה, והמתחתנים במקומות אחרים - באים כמה ימים לפני החתונה ומתפללים מנחה בסידור זה, עם "על חטא", מלבד המנחה עם ה"על חטא" ביום החופה.
ב. המנהג היה שהרבי עצמו נתן בידיו את הסידור לחתן הראשון שעומד להתפלל בסידור באותו יום, והוא היה מעביר זאת לחבריו, והאחרון היה מחזיר. כיום - אחד ממזכיריו של הרבי שומר אצלו את הסידור ומנהל את סדרי תפילת החתנים מתוכו.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ג' נובמבר 19, 2019 6:14 am

מבואר בשו"ע שגם בסידור יש חשש שמא יפול וטעם ההיתר הוא "הואיל ותופס לצורך תפלה עצמה לא טריד" (סי' צו ס"ב), וכ"כ בילקו"י לגבי "מחשב כיס קטן" (והבהיר שאינו נותן היתר לסמארטפון), ודימה זאת לסידור יקר.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' נובמבר 19, 2019 6:30 am

נהר שלום כתב:

מבואר בשו"ע שגם בסידור יש חשש שמא יפול וטעם ההיתר הוא "הואיל ותופס לצורך תפלה עצמה לא טריד" (סי' צו ס"ב), וכ"כ בילקו"י לגבי "מחשב כיס קטן" (והבהיר שאינו נותן היתר לסמארטפון), ודימה זאת לסידור יקר.

למי שחושש שיפול מידיו ולא תהיה לו עקב כך כוונה, יש עצה לקנות רצועה קטנה המיוחדת לכך ומכניסים בה את כף היד או טבעת שמדביקים מאחור וכך אין חשש שיפול. בקשר לחשש שיצלצל בשעת התפילה, יש תכנה בשם polite בחינם (ולא מסין) שמנתקת את כל הצילצולים והקולות לפי הזמן הרצוי והיא אמינה מאוד בניגוד לתכנות אחרות שלא ניתן לסמוך עליהן.

בלי בעיות

הודעהעל ידי בלי בעיות » ו' נובמבר 22, 2019 2:41 am

ויש גם אפשרות נוספת שיכתוב את נוסח התפילה על הכלב שלו, ויחזיק אותו עם הרצועה הזו ויתפלל מתוך הכלב. רק שיפעיל את האפליקציה שהכלב לא ינבח בזמן התפילה.
פעם היו מתחברים בשעת התפילה לרצועה של התפילין, והיום לרצועה של האייפון.
מדהים לראות את כהות החושים המוחלטת שנפלה על כולנו לפלפל באיזה נושא הלכתי כזה או אחר, בשעה שהנידון הוא לעמוד לפני בורא עולם וכנגד בית קדשי הקדשים בשעה שמחזיק בידו חלון לכל ביבי השופכין של כל העולם כולו, מכשיר שאפילו הגויים כבר מבינים שהוא מביא חורבן לאנושות, ומדרדר אותה לדרגות של חוסר אנושיות וחוסר מוסר מבהילות שאף אחד לא יודע מה יהיה הסוף של המפלצת הזו, ואיך ייראה הדור הבא של הנערים שמכורים לצורת ההתקשרות החולנית דרך המכשיר הנורא הזה, ופוק חזי מאי עמא דערא דבר. ואילו אנחנו שומרי התורה שאמורים היינו לעמוד על המשמר בפני הגועל נפש הזה (כי לנו לכל הפחות יש דבר מאוד רציני לשמור עליו - קרי הנשמה האלוקית והברית שכרת איתנו הבורא יתברך שמו בסיני), מכניסים את הסיטרא אחרא בכבודו ובעצמו במיני אמתלאות משונות וגיבובי דברים. השם ירחם על כולנו. ותו לא מידי.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 27 אורחים