מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

רוחות רפאים - מי האחראים בהכשרים האנונימיים?!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
דרומי

Re: רוחות רפאים - מי האחראים בהכשרים האנונימיים?!

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 07, 2021 12:57 pm

תודה למגיבים. עיקר שאלתי היתה אכן לגבי 'ברקן', וכתבתי 'כרמל' דרך אגב.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' מרץ 07, 2021 12:59 pm

דרומי כתב:כתוצאה ממשלוחי מנות הצטברו אצלי כמה בקבוקי יין של 'ברקן' ושל 'כרמל מזרחי'.

אני באופן אישי לא קונה יינות אלו אלא רק בהכשר העדה"ח (ועוד בודדים).

האם מותר לי לכתחילה להעביר יינות אלו לאחרים שכן סומכים על ההכשר? האם מותר לי להניח את זה בתוך איזה בית כנסת ולכתוב 'הפקר' וכיו"ב?

שאלה של חושן משפט או יורה דיעה?

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » א' מרץ 07, 2021 2:48 pm

דרומי כתב:כתוצאה ממשלוחי מנות הצטברו אצלי כמה בקבוקי יין של 'ברקן' ושל 'כרמל מזרחי'.

האם מותר לי לכתחילה להעביר יינות אלו לאחרים שכן סומכים על ההכשר? האם מותר לי להניח את זה בתוך איזה בית כנסת ולכתוב 'הפקר' וכיו"ב?

תלוי, אם זה בתורת חומרא אין בזה סרך לפנ"ע אך אם אתה חושש באמת שיש שם בעיה הלכתי [מעיקור הדין] ואין 'רוב' שהמצב בסדר אז אסור מדינא דלפנ"ע. וכשאני לעצמי אתפוס לשון ראשון.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » א' מרץ 07, 2021 9:58 pm

לפי חכמי אתר כושרות ידוע להם שיינות ברקן הם ברמת כשרות גבוהה, ועד אחד נאמן באיסורין, ובפרט שזה עיקר עסקם והם מוחזקים כנאמנים בדבר. לעניין לתת לאחרים בוודאי ניתן לסמוך על כך.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » א' מרץ 07, 2021 10:13 pm

לעיל דנו קצת אודותם.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » א' מרץ 07, 2021 10:36 pm

אמנם דברים אלו צוטטו כאן כבר כמה וכמה פעמים, אך מ"מ אחזור על הדברים שוב. בשבוע האחרון דיברתי עם מומחה גדול לכשרות, והוא אמר לי בהאי לישנא:

חוג חת"ס, הן ב"ב והן פ"ת, הם חותמות כשרות בלבד שאין מאחוריהן כלום. מספר המשגיחים של שתי הכשרויות יחדיו ניתן להימנות על אצבעות יד אחת או שתי ידיים ותו לא. חד ספרתי. וחותמות אלו מופיעות על מוצרי עשרות ומאות מפעלים ועל מאות מסעדות ברחבי הארץ.

בקיצור, אין להכשר זה כל משמעות בשום מקום ובשום תחום.

וכאן המקום להתריע אודות חטיף 'דובונים' של אוסם שרבים נכשלים באכילתו, ואליבא דאמת הוא בהכשר חוג חת"ס ב"ב בלבד, והעדה"ח עם הימצאם במפעלי אוסם - אינם מוכנים בשום אופן להכשירו!!!

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' מרץ 07, 2021 10:49 pm

ארזי ביתר כתב:וכאן המקום להתריע אודות חטיף 'דובונים' של אוסם שרבים נכשלים באכילתו, ואליבא דאמת הוא בהכשר חוג חת"ס ב"ב בלבד, והעדה"ח עם הימצאם במפעלי אוסם - אינם מוכנים בשום אופן להכשירו!!!
אכן אזהרה חשובה.
למה העד"ח לא מוכנים להכשירו, יש בעיה ידועה באחד מהרכיבים?

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' מרץ 07, 2021 11:47 pm

עושה חדשות כתב:
ארזי ביתר כתב:וכאן המקום להתריע אודות חטיף 'דובונים' של אוסם שרבים נכשלים באכילתו, ואליבא דאמת הוא בהכשר חוג חת"ס ב"ב בלבד, והעדה"ח עם הימצאם במפעלי אוסם - אינם מוכנים בשום אופן להכשירו!!!
אכן אזהרה חשובה.

לדעתי(וזו השערה בלבד) זה בגלל התמונה שעל המוצר.
https://superpharmstorage.blob.core.win ... 066264.jpg

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ב' מרץ 08, 2021 12:04 am

אגב, בנתינת 'מתנה' העיקר זה ההנאה. ולכן לאו בהכרח שהמקבל ישתה היין, אך לעומת זה יתרשם מהבקבוק היקר
[רק אל תשכח לספר, ש"שווה" 300 שקלים...]
הרי יין נסך זה ודאי לא. וסתם אנשים שאין מבינים ביין, מחזיקים בביתם בקבוקי יין שקיבלו, לשם תצוגה בלבד.
[ולשנה אחרת, מחזירים זאת במשלוח מנות..]

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' מרץ 08, 2021 12:22 am

נחומצ'ה כתב:אגב, בנתינת 'מתנה' העיקר זה ההנאה. ולכן לאו בהכרח שהמקבל ישתה היין, אך לעומת זה יתרשם מהבקבוק היקר
[רק אל תשכח לספר, ש"שווה" 300 שקלים...]
הרי יין נסך זה ודאי לא. וסתם אנשים שאין מבינים ביין, מחזיקים בביתם בקבוקי יין שקיבלו, לשם תצוגה בלבד.
[ולשנה אחרת, מחזירים זאת במשלוח מנות..]

לגבי יין נסך - אכן לכאורה החשש הכי גדול הוא רק למגע גוי שאינו עובד ע"ז וכיו"ב, שבדרך כלל מותר בהנאה.
אבל אם חוששים לערלה (או לכלאי הכרם - כידוע שהערבים בדורותינו זורעים מתחת הגפנים, וע"ד מארז"ל "כשם שכרמיהם כלאים כך בנותיהם כלאים") - אז יש כאן איסור הנאה.

נ.ב. הבנתי מכמה מומחים, שמי שלא מפקח כראוי על ערלה - יכול להיות הרבה בעיות של הברכה שמתנתקת וכיו"ב ודורשת ספירה מחדש של שנות הערלה עבור עץ זקן.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ב' מרץ 08, 2021 12:44 am

נוריאל עזרא כתב:
עושה חדשות כתב:
אכן אזהרה חשובה.

אגב אינני יודע אם נדון דבר זה כאן, האם אפשר ורצוי לעשות הכשר נטו על המוצרים בלי להכניס עניני השקפה
נערך לאחרונה על ידי אהרן תאומים ב ב' מרץ 08, 2021 1:02 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מרץ 08, 2021 1:00 am

אהרן תאומים כתב: . . אינני יודע אם נדון דבר זה כאן . .
אכן, נכב"ב.

דעת_האברך

הודעהעל ידי דעת_האברך » ב' מרץ 08, 2021 2:21 am

ארזי ביתר כתב:אמנם דברים אלו צוטטו כאן כבר כמה וכמה פעמים, אך מ"מ אחזור על הדברים שוב. בשבוע האחרון דיברתי עם מומחה גדול לכשרות, והוא אמר לי בהאי לישנא:

חוג חת"ס, הן ב"ב והן פ"ת, הם חותמות כשרות בלבד שאין מאחוריהן כלום. מספר המשגיחים של שתי הכשרויות יחדיו ניתן להימנות על אצבעות יד אחת או שתי ידיים ותו לא. חד ספרתי. וחותמות אלו מופיעות על מוצרי עשרות ומאות מפעלים ועל מאות מסעדות ברחבי הארץ.

וכאן המקום להתריע אודות חטיף 'דובונים' של אוסם שרבים נכשלים באכילתו, ואליבא דאמת הוא בהכשר חוג חת"ס ב"ב בלבד, והעדה"ח עם הימצאם במפעלי אוסם - אינם מוכנים בשום אופן להכשירו!!!

דווקא לפני כמה זמן שאלתי את אחד ממומחי הכשרות הגדולים בארץ והוא אמר לי שבדובונים בטעם טבעי (בלי טעם לואי) אין בעיה כשרותית, ורק את אלו שיש בהם טעם לואי עדיף לא לאכול [נא לא לסמוך עלי לפני בירור נוסף].

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ב' מרץ 08, 2021 7:18 am

ארזי ביתר כתב:אמנם דברים אלו צוטטו כאן כבר כמה וכמה פעמים, אך מ"מ אחזור על הדברים שוב. בשבוע האחרון דיברתי עם מומחה גדול לכשרות, והוא אמר לי בהאי לישנא:

אם כך, אני לא מבין למה גדולי ישראל, ובפרט אלו שרגילים להתריע על כל פרצה וכל בעיה, לא יוצאים במודעות ענק ובקמפיין ממושך בקולם ובכתבם להחדיר לתודעת הציבור את המכשול העצום הזה! שתי חותמות כשרות, שאין מאחוריהן ולא כלום בשום תחום, ומופיעות על מוצרי עשרות ומאות מפעלים ומסעדות - ושקט!!! דממה מוחלטת. איך יתכן דבר כזה?? איך לא דואגים לעם ישראל שאוכל מאכלות אסורות לאלפים ולרבבות. מה עם לאפרושי מאיסורא, וגם מטמטום הלב??? אם על כזה דבר לא מתריעים, דבר שבכל הדורות היה בראש מעיינם של הרבנים ומנהיגי הציבור, אז על מה כן?

האם מאחורי אי-ההפרשה מאיסורא כאן ישנו שיקול הלכתי?? ונניח שיש, מה בנוגע למאכלות אסורות, על מה סומכים?? לחילופין: ממי מפחדים??

אם היתה כזו פרצה בעיר, יהודי היה ממציא לעצמו הכשר ומאכיל את הרבים טריפות, האם רב העיר לא היה יוצא נגדו בחרב וחנית? בעצם, לגבי מסעדות עכ"פ, למה רבני הערים שיש בהן מסעדות כאלה לא יוצאים נגד בעל החותמת הלז, שמכשיר איסורים בתחום אחריותו של הרב?

בית דין שממונים להפריש הציבור מאיסור לא היו עושים הכל כדי לבטל מהעולם פרצה וחוצפה נוראה זו לעין השמש?

מעבר לשאלה המקומית לגבי בעלי החותמות הנ"ל, זו שאלה כללית. באופן עקבי גדולי ישראל לא מתערבים בנושא הכשרויות, לא מביעים דעה ברבים, אלא כל אדם מברר לעצמו אצל מי שבעיניו הוא מומחה כשרות וכיו"ב. למה? גדולי ישראל דואגים לכל כך הרבה תחומים, מפרסמים את דעתם בכל כך הרבה נושאים, שומרים על הציבור, מדריכים את הציבור, ובתחום כשרות המאכלים - דממה! מדוע? למה על כל רוחות הרפאים הללו אנחנו צריכים לקרוא באשכול אספקלריא בפורום אוצר החכמה, ואין על כך שום אמירה של גדולי ישראל, או של רבנים כלשהם, המפורסמת ברבים בקול ברור?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' מרץ 08, 2021 7:46 am

מאחורי ההכשר חוג חת"ס פ"ת עומד גברא רבה בעניני כשרות, מי שלא יודע שלא ידבר.
אף אחד כאן לא יודע כלום על ההכשר הנ"ל אבל כולם יודעים להזהיר מפניו וכו'. אני יודע מי עומד בראשו ובהחלט א"א לומר שאין מאחוריו כלום!
כמובן שעל כל הכשר ניתן לדון האם ראוי לאכול ממנו ולא באתי לומר לאחרים האם לאכול או לא אבל זה בהחלט לא חותמת גרידא.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' מרץ 08, 2021 7:54 am

אש משמים כתב:

אף אחד כאן לא יודע כלום על ההכשר הנ"ל אבל כולם יודעים להזהיר מפניו וכו'. אני יודע מי עומד בראשו ובהחלט א"א לומר שאין מאחוריו כלום!
כמובן שעל כל הכשר ניתן לדון האם ראוי לאכול ממנו ולא באתי לומר לאחרים האם לאכול או לא אבל זה בהחלט לא חותמת גרידא.

נטען כאן שהם מעסיקים מספר זעום של משגיחים המעניקים הכשר לעשרות ומאות מפעלים.
האם ביכולתך לאשר או להכחיש את הדברים?

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' מרץ 08, 2021 8:03 am

אני לא מעוניין לדרג את טיב ההכשר מבחינת ההקפדות וכד', אבל אה''נ גם אני שמעתי ממומחים בתחום שיש על מי לסמוך שם (בניגוד לחת''ס ב''ב). וספציפית לגבי מס' המשגיחים יתכן שנכון שעקרונית הם מעסיקים ישירות מספר קטן יחסית של משגיחים 'שלהם' אבל יש להם שת''פ עם הכשרים אחרים (בזמנו זה היה עם ועסטהיים ו-O.K. ועוד) ובפועל יש השגחה על כל המקומות.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' מרץ 08, 2021 9:03 am

נוריאל עזרא כתב:
עושה חדשות כתב:
אכן אזהרה חשובה.

חברת אוסם היא חברה עיסקית, האם סביר שהיא תמנע מעצמה את כשרות הבד"צ שיזניק את המכירות של המוצר, בגלל תמונה???

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' מרץ 08, 2021 9:06 am

איש גבעות כתב:
אש משמים כתב:

נטען כאן שהם מעסיקים מספר זעום של משגיחים המעניקים הכשר לעשרות ומאות מפעלים.
האם ביכולתך לאשר או להכחיש את הדברים?

אין לי שום קשר או ידע פנימי למה שקורה בתוך מערכת הכשרות.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ב' מרץ 08, 2021 10:00 am

גיזונטע קאפ כתב:
נוריאל עזרא כתב:
עושה חדשות כתב:
אכן אזהרה חשובה.

חברת אוסם היא חברה עיסקית, האם סביר שהיא תמנע מעצמה את כשרות הבד"צ שיזניק את המכירות של המוצר, בגלל תמונה???

יש לה מספיק מוצרים. זה יכול להיות עניין עקרוני כי זה מוצר ותיק. גם החברה תפגע פרסומית אם יורידו את הדובה הבת מהתמונה, התקשורת החילונית תעשה מזה מטעמים.
יש כבר מוצרים שבגלל תמונה לא מקבלים את הבד"ץ למשל קורנפלקס של תלמה הוא בד"ץ אבל יש מהדורא ששמו תמונה של שחקן כדורסל והבד"ץ ירד.(והוא עדיין מומלץ על ידי כושרות) כמו כן בקורנפלקס אחר ירד הבד"צ בגלל קומיקס בגב האריזה שתיאר משחק כדורגל והשחקן שוחח בטלפון ביום השבת. ולחברות לא היה אכפת להפסיד לקוחות.
כאן לחברה יש מספיק מוצרים כאמור וכאן עוד כיסו חלק מהנזק בצירוף הבד"ץ חתם סופר.
אבל שוב זו השערה.

וראה כאן:
https://www.kosharot.co.il/index2.php?i ... 4&lang=HEB
ששאל השואל כך:
שלום. האם יש הבדל ברמת הכשרות בין קורנפלקס תלמה בהשגחת הרבנות ערד (מהדרין), לבין קורנפלקס תלמה שיש עליו גם כשרות של הבד"ץ וגם של רבנות ערד? אם כן, מהו ההבדל? תודה רבה!

והשיבו בכושרות ש"בדרך כלל ההבדל הוא בפרסומת על גבי המוצר".

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' מרץ 08, 2021 12:15 pm

אש משמים כתב:

מיהו אותו גברא רבה? האם הוא מוכן להצהיר קבל עם ועדה על מהימנות מערכת הכשרות שלו, ולדווח אודות מספר המפעלים והעסקים שתחת הכשרות הזאת, ואודות היקפי ההשגחה באותם מקומות?

העדה"ח למשל, מפרסמים כל הזמן סיפורים על רמת ההשגחה שלהם בשטח, וכל בר בי רב דחד יומא יכול להיכנס לכל מסעדה שבכשרותם ולברר עם בעל העסק כמה הם 'מטרידים' את מנוחתו. הרב לנדא אינו צריך בכגון דא, משום שהכל יודעים עד כמה מדוקדקת השגחתו. כיו"ב שאר בד"ץ מהדרין [הרב רובין, אגודת ישראל, קהילות וכו'] שכל אחד יכול לבדוק.

יכולני להעיד מכלי ראשון, שבהיותי פעם בעיה"ק טבריא, נכנסתי לכמה מסעדות שתחת כשרות חוג חת"ס פ"ת ובאתי בשיחה עם בעלי המקום. באחת מהן אמר לי הבעלים שלמעלה משנה לא ביקר אצלו אף משגיח, את מצלמות האבטחה הוא החליף משיקולים כלכליים אך הוא לא התבקש למסור את קוד הגישה לכשרות, ואף את תעודת הכשרות שהינה בד"כ בתוקף לשנה - שלחו לו באמצעות דואר רשום. ובשאר המסעדות לא התקבל רושם טוב יותר. והדברים מבהילים ומזעזעים כל נפש!!!

ובכך, ידידי המכונה 'אש משמים' הטוען להיכרות עם אותו גברא רבה בעניני כשרות העומד מאחורי הכשר זה, מוזמן להפנות את הדברים עדיו ולפרסם כאן את תשובותיו בענין זה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' מרץ 08, 2021 12:26 pm

ארזי ביתר כתב:העדה"ח למשל, מפרסמים כל הזמן סיפורים על רמת ההשגחה שלהם בשטח, וכל בר בי רב דחד יומא יכול להיכנס לכל מסעדה שבכשרותם ולברר עם בעל העסק כמה הם 'מטרידים' את מנוחתו.

משום מה, הובנתי ע"י אי אלו שפנו אלי באישי שכוונתי הייתה צינית ובלשון סגי נהור בדברים אלו. ולא היא כלל וכלל!

העדה החרדית מוציאים אחת למספר חודשים גליון ובו מופיעות כתבות סדורות בהן מתראיינים מיטב המשגיחים והמפקחים של העדה"ח החושפים מעשים שבכל יום אודות שאלות המתעוררות מזמן לזמן בתחומי ההשגחה השונים, וכיצד הכל עולה ללשכת הגזית דלהון בירושת"ו, ונידון בכובד ראש עדי באה ההכרעה הסופית.

והדברים פשוטים וניתנים לבדיקה ע"י כל אחד ואחד. כנסו נא למסעדה העומדת תחת כשרות העדה החרדית ובואו בדברים עם בעל העסק. הוא כבר יספר לכם כמה פעמים ביום המשגיח נכנס, כמה פעמים הוא קיבל טלפון מהמשגיח או מאדם בכיר יותר במערכת למען יעמוד בהנחיות הבד"ץ ללא כחל ושרק וכו' וכו'.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' מרץ 08, 2021 3:20 pm

ארזי ביתר כתב:
אש משמים כתב:

מיהו אותו גברא רבה? האם הוא מוכן להצהיר קבל עם ועדה על מהימנות מערכת הכשרות שלו, ולדווח אודות מספר המפעלים והעסקים שתחת הכשרות הזאת, ואודות היקפי ההשגחה באותם מקומות?

העדה"ח למשל, מפרסמים כל הזמן סיפורים על רמת ההשגחה שלהם בשטח, וכל בר בי רב דחד יומא יכול להיכנס לכל מסעדה שבכשרותם ולברר עם בעל העסק כמה הם 'מטרידים' את מנוחתו. הרב לנדא אינו צריך בכגון דא, משום שהכל יודעים עד כמה מדוקדקת השגחתו. כיו"ב שאר בד"ץ מהדרין [הרב רובין, אגודת ישראל, קהילות וכו'] שכל אחד יכול לבדוק.

יכולני להעיד מכלי ראשון, שבהיותי פעם בעיה"ק טבריא, נכנסתי לכמה מסעדות שתחת כשרות חוג חת"ס פ"ת ובאתי בשיחה עם בעלי המקום. באחת מהן אמר לי הבעלים שלמעלה משנה לא ביקר אצלו אף משגיח, את מצלמות האבטחה הוא החליף משיקולים כלכליים אך הוא לא התבקש למסור את קוד הגישה לכשרות, ואף את תעודת הכשרות שהינה בד"כ בתוקף לשנה - שלחו לו באמצעות דואר רשום. ובשאר המסעדות לא התקבל רושם טוב יותר. והדברים מבהילים ומזעזעים כל נפש!!!

ובכך, ידידי המכונה 'אש משמים' הטוען להיכרות עם אותו גברא רבה בעניני כשרות העומד מאחורי הכשר זה, מוזמן להפנות את הדברים עדיו ולפרסם כאן את תשובותיו בענין זה.

אני לא יכול לומר מי הוא אותו אדם בניגוד לרצונו.
לא הבעתי את דעתי האישית על טיב ההכשר.
אני דיברתי על כשרות המוצרים ולא על משגיחים במסעדות וכדו'.
אנסה לברר את הדברים יותר בעז"ה.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' מרץ 08, 2021 3:34 pm

הדברים שלך כעת משונים.
הבנאדם עומד מאחורי מערכת כשרות ודורש חשאיות?
אז מה הוא רוצה, שלא נסמוך על החותמת, או שהוא מעוניין שנאמין לסיפור ה"גברא רבה" מל"ו צדיקים נסתרים מבלי לשאול שאלות מיותרות?!

ואם גברא רבה הוא, מה ראה לחלק בין המוצרים למסעדות?!

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' מרץ 08, 2021 3:52 pm

כבר זמן רב מטרידה אותי השאלה הבאה:
רבים מחברי וידידי מחוץ לגבולות הפורום ממשיכים לאכול את צמד ההכשרים הקרויים למרבה הבושה על שמו של זקני מרן ה"חתם סופר".
ניסתי מספר פעמים לעורר אותם על כך אך אלו פטרו אותי בתגובה צוננת שעל כל הכשר יימצאו מרננים וממילא אין סיבה להפסיק ולצרוך הכשרים אלו.
לעומת זאת, הכשרים ספרדים מוכרים כמו הרב מחפוד וכדו' לעולם לא ייכנסו לבתיהם.
ואני הקטן תמה מה ראו על ככה?
מדוע הכשרים המוחזקים לטובים, הגם שיש טובים מהם, לא ייכנסו לבתיהם ואילו הכשרים שיש קלא דלא פסיק שאין בהם דבר מלבד מערכת הנהלת חשבונות מפותחת נכנסים אחר כבוד לביתם?
לצערי התשובה היא ברורה...
אוי לה לאותה בושה!

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » ב' מרץ 08, 2021 4:01 pm

התשובה האמיתית היא
כי אלו שאינם בקיאים בנושא, בטוחים שיש בזה חילוקי דעות בין אשכנזים וספרדים, דהיינו מחלוקות בין המחבר והרמ"א, וממילא גם אם ברור להם שאפשר לסמוך על הרב מחפוד יותר מאשר "גברא-רבה-החפץ-בעילום-שמו" כפי שברור לכולנו, מ"מ הם הנוהגים כמנהגי האשכנזים מרשים לעצמם את ההכשר הכי קלוש ובלבד שיהיה לפי שיטת האשכנזים ולא הכשר טוב יותר אם הוא נוהג כשיטת הספרדים. אגב, זה מצוי גם להיפך, אנשים שמקפידים לאכול דוקא בד"ץ בית יוסף, אף שמדובר בהכשר המוחזק לחלש ורדוד מאד, כי הם מניחים שהם בודאי מחמירים את החומרות הספרדיות, משא"כ הבדצים האשכנזיים.
אכן בושה היא שאנשים אינם יודעים הלכות כדבעי, ובונים לעצמם סדרי עדיפויות בלי טעם וריח.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ב' מרץ 08, 2021 4:14 pm

עושה חדשות כתב:התשובה האמיתית היא
כי אלו שאינם בקיאים בנושא, בטוחים שיש בזה חילוקי דעות בין אשכנזים וספרדים, דהיינו מחלוקות בין המחבר והרמ"א, וממילא גם אם ברור להם שאפשר לסמוך על הרב מחפוד יותר מאשר "גברא-רבה-החפץ-בעילום-שמו" כפי שברור לכולנו, מ"מ הם הנוהגים כמנהגי האשכנזים מרשים לעצמם את ההכשר הכי קלוש ובלבד שיהיה לפי שיטת האשכנזים ולא הכשר טוב יותר אם הוא נוהג כשיטת הספרדים. אגב, זה מצוי גם להיפך, אנשים שמקפידים לאכול דוקא בד"ץ בית יוסף, אף שמדובר בהכשר המוחזק לחלש ורדוד מאד, כי הם מניחים שהם בודאי מחמירים את החומרות הספרדיות, משא"כ הבדצים האשכנזיים.
אכן בושה היא שאנשים אינם יודעים הלכות כדבעי, ובונים לעצמם סדרי עדיפויות בלי טעם וריח.

כלימוד זכות זה נפלא אך חוששני שזו לא האמת, עכ"פ לא כל האמת.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מרץ 08, 2021 5:18 pm

נוריאל עזרא כתב:יש לה מספיק מוצרים. זה יכול להיות עניין עקרוני כי זה מוצר ותיק. גם החברה תפגע פרסומית אם יורידו את הדובה הבת מהתמונה, התקשורת החילונית תעשה מזה מטעמים . .
הטעם הפשוט הוא: התמונה מקדמת מכירות (עכ"פ באופן תת־מודע) בציבור הכללי, וכדי להשלים את החסך - יש מהדורות של המוצר ללא תמונות ובהכשר העדה"ח. כך שאין כאן שום פגיעה בהכנסות החברה ואדרבא.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ב' מרץ 08, 2021 11:04 pm

מקדש מלך כתב:הדברים שלך כעת משונים.
הבנאדם עומד מאחורי מערכת כשרות ודורש חשאיות?
אז מה הוא רוצה, שלא נסמוך על החותמת, או שהוא מעוניין שנאמין לסיפור ה"גברא רבה" מל"ו צדיקים נסתרים מבלי לשאול שאלות מיותרות?!

ואם גברא רבה הוא, מה ראה לחלק בין המוצרים למסעדות?!

הוא לא דרש ממני כלום אבל אם הוא היה רוצה שידעו ממנו זה היה קורה.
הוא לא ביקש ממך לסמוך על ההכשר או עלי.
הוא לא חילק בין המוצרים למסעדות.

אין מה להתקיף אותי או לשאול אותי שאלות על התנהלות ההכשר והעומד בראשה. אין לי שום קשר להכשר. אני לא מחווה את דעתי על טיבו וכדו'. אני רק יודע מי העומד בראש וכמה ניתן לסמוך עליו.
אני אישית משתדל לאכול מכשרויות שאני יודע מכלי ראשון (או בר סמכא) מה קורה בהם.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ב' מרץ 08, 2021 11:25 pm

הרב אש משמים, אני מוכן לקשר בין אותו ת"ח לבין אותו גברא רבה. אדרבה כדאי שהוא יהיה מודע מה קורה בהכשר שלו.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ג' מרץ 09, 2021 12:48 am

אמר לי איש א' שהרב דייטש אב"ד חוג ח"ס פ"ת אמר לו 'ההכשר שלי הוא נאך אזוי גוט כמו רבנות מהדרין ירושלם'... ולענ"ד זה גוזמא, ודי בזה.

איני יודע איך לתרגם המילות המודגשות

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' מרץ 09, 2021 2:16 am

גל של אגוזים כתב:איני יודע איך לתרגם המילות המודגשות
ככל הידוע לי: טוב לכה"פ כמותו (היינו שאין להשוות ביניהם, למעליותא דדידי').

חרסון

הודעהעל ידי חרסון » ג' מרץ 09, 2021 5:22 am

יושב סתר כתב:באשכול השכן על ר"ש אוירבך יש כעת בדיחה לא מוצלחת של הרא"ד אוירבך שמשבח את ההכשר שלו כמה הוא מוצלח. למיטב ידיעתי אינו עולה על חת"ס, נראה שגם בתחום הכספי הוא חלש יותר...

זה ודאי אצלך? זה משמעותי. אני עושה מעשה ושותה מיינו כבר כמה שנים לפי עדות של ת"ח מטבריה בטיב ההכשר.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' מרץ 09, 2021 9:08 am

גל של אגוזים כתב:אמר לי איש א' שהרב דייטש אב"ד חוג ח"ס פ"ת אמר לו 'ההכשר שלי הוא נאך אזוי גוט כמו רבנות מהדרין ירושלם'... ולענ"ד זה גוזמא, ודי בזה.

איני יודע איך לתרגם המילות המודגשות

הצד השוה בשני ההכשרים האלו, שאם בעל המקום מקפיד על כשרות, זה יהיה כשר, ואם לא, לא
עד שכולם נטפלים לחת"ס, צריך להודיע לעולם את האמת על מה שקורה במהדרין ירושלים,

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' מרץ 09, 2021 9:28 am

שומע ומשמיע כתב:הרב אש משמים, אני מוכן לקשר בין אותו ת"ח לבין אותו גברא רבה. אדרבה כדאי שהוא יהיה מודע מה קורה בהכשר שלו.

יש איזו הצדקה הלכתית/אנושית לכפל התשלומים שמקבל משגיח אחד / 2 גופי כשרות על השגחה אחת של משגיח אחד?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' מרץ 09, 2021 11:35 am

חרסון כתב:
יושב סתר כתב:באשכול השכן על ר"ש אוירבך יש כעת בדיחה לא מוצלחת של הרא"ד אוירבך שמשבח את ההכשר שלו כמה הוא מוצלח. למיטב ידיעתי אינו עולה על חת"ס, נראה שגם בתחום הכספי הוא חלש יותר...

זה ודאי אצלך? זה משמעותי. אני עושה מעשה ושותה מיינו כבר כמה שנים לפי עדות של ת"ח מטבריה בטיב ההכשר.

אני שמעתי בעבר פקפוק על ההכשר לגבי יין רמת הגולן בהקשר של שימוש ב'חומצה טרטרית', מרכיב שא"א לייצר יין משובח בלעדיו. (כך שמעתי, איני מבין בזה כלל...). בעבר לא היתה חומצה כזו מיצור מקומי, אלא רק חומצה המופקת מסתם יינם. העדה"ח ושאר גופי הכשרות לא אישרו את השימוש בה, אבל יינות רמת הגולן השתמשו בה לפי פסיקת הגרא"ד שאין בזה טעם וכו'. עד שכרמל מזרחי, אז תחת השגחת הראי"ש ינובסקי, השקיעו משאבים גדולים כדי לייצר את החומצה ביצור מקומי. איני יודע מה קורה היום ברמת הגולן, המידע שלי לא מעודכן.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ג' מרץ 09, 2021 1:18 pm

אודות חומצה טרטרית.

גם כאן (אחה"מ) נדון ענין יקבי רמה"ג.

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ג' מרץ 09, 2021 3:35 pm

חרסון כתב:

ביקרתי ביקב רמת הגולן לצורך מסחרי. המשגיח היה נוכח היטב והרושם שלי שההקפדה שלהם משמעותית.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ג' מרץ 09, 2021 7:00 pm

צופה_ומביט כתב:
שומע ומשמיע כתב:הרב אש משמים, אני מוכן לקשר בין אותו ת"ח לבין אותו גברא רבה. אדרבה כדאי שהוא יהיה מודע מה קורה בהכשר שלו.

יש איזו הצדקה הלכתית/אנושית לכפל התשלומים שמקבל משגיח אחד / 2 גופי כשרות על השגחה אחת של משגיח אחד?

למה לא? אם יש מישהו שלא אוכל רבנות אלא רק חת"ס פ"ת ואותו אדם דואג גם שהמקום יעמוד בתנאים שלהם אז למה שלא יקבל על זה תשלום.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' מרץ 09, 2021 7:38 pm

שומע ומשמיע כתב:
צופה_ומביט כתב:

למה לא? אם יש מישהו שלא אוכל רבנות אלא רק חת"ס פ"ת ואותו אדם דואג גם שהמקום יעמוד בתנאים שלהם אז למה שלא יקבל על זה תשלום.

בכה"ג השאלה הפוכה, אם הוא גם ככה דואג לתנאים של הכשר מהודר יותר למה מגיע לו תשלום גם עבור ההכשר הפחות מהודר.

למה שני גופים מעסיקים בו-זמנית אדם אחד שעושה את אותה עבודה עצמה, עבודה אחת, ומקבלים שניהם כסף? מה הוא עושה עבור גוף אחד בנוסף על הגוף השני [וכשאחד יותר מהודר אזי השאלה היא על הפחות מהודר כנ"ל]?

הוא איש אחד, שעושה עבודה אחת, ושני גופים או יותר מקבלים על זה תשלום. מה ההצדקה לכך? יש דבר כזה במקצוע אחר?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 126 אורחים