מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איזה דבר מצריך שאלת רב?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
אוהב עמו

איזה דבר מצריך שאלת רב?

הודעהעל ידי אוהב עמו » ד' ינואר 01, 2020 10:17 pm

יש הרבה מצבים בחיי היומיום שבהם לכאורה נלקחים החלטות על פי הרגשת הלב אף על פי שיש מקום לומר שמדובר בשאלת הלכתיות שצריכות להשאל לרב ומורה הוראה ומשום מה לא נוהגים כך.
דוגמאות: 1. שכן או מכר או בן דוד מחתן את בנו או ל"ע יושב שבעה, והשתתפות בכך תלויה בביטול תורה, בדרך כלל ההחלטות מתקבלות תוך התחשבות בנוחות, מחיר וגודל הזמן וההשקעה, אולם יש מקום לומר שיש כאן שאלה הלכתית של ביטול תורה מול מצוה שאפשר לעשות על ידי אחרים או א"א לעשות ע"י אחרים (טלפון וכו')
2. בעל שאשתו מבקשת ממנו שיישאר לעזור לה בהשכבת הילדים והבעל רוצה ללכת לסדר ג' או לשיעור דף יומי, ההחלטות מתקבלות על פי אינטואיציה וכדו' למרות שיש מקום לערב כאן שיקולים הלכתיים.
3. ילד נשאר חולה בבית וזקוק להשגחת אביו או אמו, האם יבטל האב מלימודיו בכולל או תשאר האישה ותסתכן באובדן מקום עבודתה או בהפסד ממון שיכול לגרום חובות וכדו'.
4. אדם מצא אתרוג מהודר ברמה מסויימת, האם להמשיך לחפש מהודר יותר (בלי שאלות של הוצאות ממון נוספות) או בזמן הזה ללכת ללמוד או לשטוף כלים?

וכהנה רבות, ואין לי גדר ברור בדברים אלו.
וכמדומה שמצוי שכאשר השאלה נוגעת לאורח חיים או לזמן ארוך, כגון האם תקח על עצמה האישה עבודה נוספת בערבים באופן שהבעל יחסיר מסדר ג' וכד' כן עמא דבר ללכת לשאול רב, אולם על מקרה בודד אנשים נוטים להחליט על דעת עצמם, והאם יש מקום לחלק בין הדברים?
נערך לאחרונה על ידי אוהב עמו ב ה' ינואר 02, 2020 10:10 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

פרנקל תאומים

Re: איזה דבר מצריך שאלת רב?

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' ינואר 01, 2020 11:39 pm

בן אדם צריך לשאול כאשר הוא סבור שאין ביכולתו להכריע בעצמו.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ד' ינואר 01, 2020 11:48 pm

כבדרך אגב - אציין שספר הקדום לחד מקמאי 'ספר חסידים' בעיקר עיסוקו בענינים אלו היינו שאין ההלכה קבוע ואין הדברים מפורשים, באופן שצריך לחשב חשבונו של עולם שכר מצוה כנגד הפסדה וכו'

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' ינואר 02, 2020 7:16 am

פרנקל תאומים כתב:בן אדם צריך לשאול כאשר הוא סבור שאין ביכולתו להכריע בעצמו.

ככה זה גם בשאר מקצועות התורה?
נידה, ד' מינים שבת, או רק בכגון אלו?
ואולי סברת האדם שיכול הלכריע בעצמו אינה נכונה? בל נשכח שהכרעות אלו מלוין את האדם מגיל בר מצווה עד זקנה ושיבה, האם בכל שלב הוא מוכן להיות חכם הרואה טריפה לעצמו?

ובאותו ענין אחד מחברי הפורום כתב כך
רעייתי שתחי' כל הריון משבית אותה מגידול הילדים וניהול תקין של הבית ואף מקבלת שמירה מהעבודה דבר שמצריך אותי להחסיר הרבה מסדרי שני בתקופות אלו.
הלכתי לשאול את ר' יצחק זילברשטיין שאלה זו והשיבני שודאי שעלי לקיים פר"ו אף אם זה כרוך בביטול תורה

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' ינואר 02, 2020 7:36 am

אוהב עמו כתב:
פרנקל תאומים כתב:בן אדם צריך לשאול כאשר הוא סבור שאין ביכולתו להכריע בעצמו.

ככה זה גם בשאר מקצועות התורה?

פשיטא.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' ינואר 02, 2020 11:03 am

לא התכוונתי שזה לא נכון ופשוט.
רק ר"ל שבדרך כלל אדם אינו פוסק לעצמו בשאר מקצועות התורה אם אינו מונח בסוגיא לפרטיה או שלמשדה בעבר והגיע למסקנות ידועות
כגון אדם שלא למד הלכות ד' מינים או למד ולא שימש בהוראה, יעמוד בתור לבית הוראה ולא יחליט האם הלולב קטום בראשו או לא והאם האתרוג כשר ומהודר.
ואילו בשאלות הנוגעות לחיי היום יום אדם מכריע לעצמו בלי משים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' ינואר 02, 2020 12:35 pm

אוהב עמו כתב:ואילו בשאלות הנוגעות לחיי היום יום אדם מכריע לעצמו בלי משים

אין אפשרות אחרת.
אלה שאלות שמצד אחד אין בהן הלכה ברורה, ומצד שני הן מתרגשות ובאות בקצב של אחת לדקה, ואם רוצים שרב יענה עליהן צריך להחזיק בבית רב צמוד פרטי.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' ינואר 02, 2020 12:47 pm

אני ממש מסכים עם דברי כת"ר
אך שאלתי היא
א. האם אמורה להפריע לי העובדה שאני מכריע בשאלות הלכתיות כאלו בעצמי כי אין לי אפשרות לשאול רב, או שזהו המצב הרצוי שבשאלות כאלו כל אחד יכריע לעצמו וזו דרכה של תורה.
ב. האם כשמתאפשר יש צורך לשאול רב על שאלות כאלו?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ינואר 02, 2020 1:22 pm

בענינים כמו אלו לא מתאים לרוץ לרב מורה הוראה ויושב על מדין, אולם יש את ההוראה 'עשה לך רב' שמתפרשת גם על מינוי 'רב' אישי וזה לא חייב להיות רב אמיתי עם משרה מסודרת אלא שכן / חבר טוב שאתה מרגיש שהוא מבין קצת יותר ממך ויכול לסמוך עליו ולהתייעץ עמו ולקבל את דבריו. והרעיון בזה הוא, שהאדם לעצמו הוא 'משוחד' ויכול לטעות יותר בקלות, ואילו החבר שבחרת לעצמך כ'רב' אינו נוגע בדבר ויכול לתת עצות והדרכות ממבט יותר אובייקטיבי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' ינואר 02, 2020 1:27 pm

אוהב עמו כתב:א. האם אמורה להפריע לי העובדה שאני מכריע בשאלות הלכתיות כאלו בעצמי כי אין לי אפשרות לשאול רב, או שזהו המצב הרצוי שבשאלות כאלו כל אחד יכריע לעצמו וזו דרכה של תורה.
ב. האם כשמתאפשר יש צורך לשאול רב על שאלות כאלו?

א. איני יודע אם זו דרכה של תורה אבל זו ודאי דרכו של עולם, ועל מנת כן ברא הקב"ה את עולמו.
ב. להתייעץ עם ת"ח על הנושאים האלה מן הסתם לא יזיק, אבל היות ואין כאן הלכה ברורה (שלא כמו בד' מינים) גם א"א לקבל פסק ברור.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' ינואר 02, 2020 1:54 pm

אני רק לא מבין דבר אחד. אם אתה שואל רב אם אתה אחראי לילדיך כשאשתך לא יכולה, אז שאלה גורלית כמו שאלת האשכול גופא לא תשאל אותו?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' ינואר 02, 2020 3:31 pm

אצל רוב בני אדם שגדלו בבית שומר תורה ומצוות, הרב הגדול ביותר לשאלות אישיות לסיטואציות משפחתיות וכדו' הוא האדם עצמו. אנשים הם מאוד שונים, מורכבים ממיליוני נקודות שהרכיבו את אישיותם וכן את נשותיהם בניהם ובנותיהם וכשכל זה מתנקז לשאלה בעניין ביטול תורה וכדו' שום רב שבעולם לא יכול לדעת את כל הפרטי פרטים מהם מורכבת השאלה ולכן ניצרך להפעיל את השכל הישר ע"פ שיכלול כל הנתונים ולהגיע למסקנה מה ה' דורש מעימך.

פתחתי בעבר אשכול דומה מעט:
http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=51&t=34748&hilit=%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%A5+%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99#p378091

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ה' ינואר 02, 2020 3:55 pm

אוהב עמו כתב: שכן או מכר מחתן את בנו או ל"ע יושב שבעה, והשתתפות בכך תלויה בביטול תורה, בדרך כלל ההחלטות מתקבלות תוך התחשבות בנוחות, מחיר וגודל הזמן וההשקעה, אולם יש מקום לומר שיש כאן שאלה הלכתית של ביטול תורה מול מצוה שאפשר לעשות על ידי אחרים או א"א לעשות ע"י אחרים (טלפון וכו')

מדוע בחתונה של בן דוד/דודה ועוד דוגמאות של משפחה קרובה שאני בטוח שהשואל היקר לא מעלה בדעתו שלא להשתתף משום ביטול תורה? אתמהה.

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ה' ינואר 02, 2020 10:10 pm

תיקנתי את ההודעה בפתיחת האשכול.

נראה לי חבל להתפס לזוטות ולסטות מהנושא העיקרי, והבוחר יבחר

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' ינואר 03, 2020 10:15 am

לא סטיתי ולא ניסיתי לעשות איזו פעולה לא טובה.
זו חלק מהתשובה.
כל מקרה יש לדון לגופו, דהיינו רמת הקשר והקירבה, ורמת הפגיעה והאכזבה של בעל השמחה [או האבל חלילה] באם לא יופיע האיש המסתפק.
אבל בגדול: המציאות היא שלחתונת בן דוד או בן אח ועוד משפחה מהמעגל הקרוב, אף אחד לא ינסה לעשות חישוב של ביטול תורה. הוא מרגיש חייב ללא שום ספק בכלל.
אז מדוע החשבון הזה קיים לשכן או לחברותא או אחד מחברי הכולל שהוא נמצא וחי איתם יום יום? לא צריך להשתתף איתם בעת שמחה או בעת צרה חלילה???

אוהב עמו

הודעהעל ידי אוהב עמו » ו' ינואר 03, 2020 11:19 am

אוהב אוצר כתב:לא סטיתי ולא ניסיתי לעשות איזו פעולה לא טובה.
זו חלק מהתשובה.
כל מקרה יש לדון לגופו, דהיינו רמת הקשר והקירבה, ורמת הפגיעה והאכזבה של בעל השמחה [או האבל חלילה] באם לא יופיע האיש המסתפק.
אבל בגדול: המציאות היא שלחתונת בן דוד או בן אח ועוד משפחה מהמעגל הקרוב, אף אחד לא ינסה לעשות חישוב של ביטול תורה. הוא מרגיש חייב ללא שום ספק בכלל.
אז מדוע החשבון הזה קיים לשכן או לחברותא או אחד מחברי הכולל שהוא נמצא וחי איתם יום יום? לא צריך להשתתף איתם בעת שמחה או בעת צרה חלילה???

אני שאלתי שאלה יותר במאקרו... ולא באתי להחשיב את הקשר עם בן דוד שמתראים עימו פעמיים בשנה מאשר אברך מהכולל.

השאלה היא באופן כללי ועקרוני מי אמור להכריע בשאלות כאלה בעולם אידיאלי? רב או האדם עצמו?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' ינואר 03, 2020 2:25 pm

כמו בהרבה עניינים שהתשובה היא לא שחור ולא לבן ואני מדבר על שאלות שמפנים לת"ח חכם שיכריע, אף כאן בענין זה, אם השואל, המסתפק ירא לנפשו, ישאל רב, אולם בתנאי אחד ראשי: שיפרט לפרטי פרטים את המקרה ולא בסתם.
רק כעת ראיתי שתגובתי ודעתי, מכוונת לדעת ר' 'אש משמים'.

כולל יונגערמאן

הודעהעל ידי כולל יונגערמאן » א' ינואר 05, 2020 4:00 am

פתיחת אשכול חדש בפורום בטח מצריך שאלת חכם...

ברצינות, איך אתה סבור שהסתדרו פעם לפני עידן הטלפון?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 52 אורחים