מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בית מדרש הגר"א

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
צופה_ומביט

Re: בית מדרש הגר"א

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' פברואר 14, 2020 11:07 am

היא שיחתי כתב:הטיעון הוא שיש מסורת שהיא המחייבת,
אין דרך להוכיח שחובה עלינו לא לפתוח ישיבה בלי לימודי חול, או שילכו בה בלי כובעים וחליפות, כי האמת שמותר ללמוד לימודי חול ומותר ללכת בלי כובעים וחליפות.
אך המסורת מחייבת אותנו לפתוח ישיבות על טהרת הקודש בלבד, עם כובעים וחליפות, ועם תשובות לשאלות הנשאלות רק מתוך בית המדרש.

טיעון המסורת כבר נענה (ונכתש) לעיל בהרחבה.

בנוסף: מי החליט שבימ"ד הגר"א אינו "בית מדרש" והתשובות שנענות בו לשואלים אינן "מתוך בית המדרש"?

אם הכוונה לכך שזהו בימ"ד שעוסק רק באגדה - כתבתי לעיל.

כעת אני חושב גם על צורת הדיון שם, שבאמת אינו דיון, וזה באמת חיסרון, ואולי זו הסטיה הכי גדולה מצורת הלימוד בישיבות שהיא באמת מקובלת עד כמה שאני יכול להסתכל אחורה, וזו באמת טענה חזקה. ואסביר:

"ישיבת המשך הזמן" למיטב ידיעתי (ואולי אני טועה) הם ימי עיון בצורה של הרצאות וסימפוזיונים. כך גם שאר השיעורים של רבני בימ"ד הגר"א. אין לפני הבחורים מראי מקומות, אין חברותות, אין התייגעות של הבחורים על הנושאים שבוע לפני ה"שיעור כללי", אלא הרב בא ומדבר כמפי הגבורה - על נושאים שלבחורים אין בהם שום ידיעה מוקדמת טובה וראויה ומבוססת מהמקורות. במילים אחרות: זה קהל שבוי. מקסימום ה"דיון" שיש שם הוא שאלות שנשאלות מהקהל אד-הוק, על המקום, ביחס לדברי הדובר.

זה לא רציני, וזו כבר כן בעיה.
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ו' פברואר 14, 2020 12:32 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 11:22 am

קראתי עכשיו את מאמרו של הרב פאלי. ועולות לי כמה נקודות.

1. הוא לא מדבר על הנושא הרחב יותר, הנושא שאותו העמיד הגר"ד כהן בטענתו החריפה, הוא מדבר ספציפית על הטיעון שצריך 'אלטרנטיבה' או 'תוספת' לעולם הישיבות הנוכחי.
2. חשוב מאוד לקרוא את המאמר בהקשר הנכון, הרב פייבלזון בשיעורו ביצע 'הרמה להנחתה' הוא הזכיר את ישיבת חברון בית משכנו של הרב פאלי, וטען כי אין שם לבחורים את מי לשאול שאלות חדשות וכיו"ב, יש לשים לב, שמתוקף תפקידו של הרב פאלי כמשגיח הבכיר בישיבת חברון, באופן אוטומאטי מגיעות אליו הרבה שאלות כאלו, והרב פייבלזון בעצם תקף [או פגע] אותו מבלי להתכוון כלל, אבל התגובה מבחינת הרב פאלי הייתה מוכרחת, אולי מהפן האישי ובוודאי מהפן של הטיעון על ישיבת חברון עצמה.
3. הרב פאלי לא טוען מה יהיו התשובות לשאלות המתחדשות, הוא שם את הדגש על האמונה הפשוטה, אך יש בדבריו טיעון אחר, שכשם שישיבת חברון 'הסתדרה' כבר למעלה ממאה וחמישים שנה, וכבר היו בחורים שלמדו את דברי אפלטון,אריסטו,סוקרטס,דקארט,קאנט,יום,הגל,פוקו,י.ליבוביץ, וכן הלאה, ולהבדיל לגמרי אא"ה את דברי הבעש"ט,מוהר"נ,הראי"ה,וחב"ד וכן הלאה, והישיבה 'הסתדרה' יפה מאוד, וכן שאר הישיבות, כמו כן גם היום הישיבות יסתדרו מבלי עזרתם של בתי המדרשות המתחדשים בימינו.
4. כדי לטעון כנגדו, לא מספיק לתפוס את הבטן ולצחוק כתיאור הכותבים לעיל, לא רק כי זה טיעון אד הומינם, אלא צריך לטעון מה השתנה היום שלא היה פעם, האם הפוסט מודרניזם הוא הנקודה? הרי הפוסט מודרניזם כבר קיים עשרות שנים כשהרבנים הנידונים לא נולדו עדיין, האם פייסבוק וטוויטר זו הנקודה? וכי פשוטו של מקרא הוא התשובה לפייסבוק?, האם הסרטים והספורט הם הנקודה? וכי אלו דברים חדשים?. בקיצור, צריך לטעון מה הבעיה היום שלא הייתה פעם.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 11:27 am

צופה_ומביט כתב:
היא שיחתי כתב:הטיעון הוא שיש מסורת שהיא המחייבת,
אין דרך להוכיח שחובה עלינו לא לפתוח ישיבה בלי לימודי חול, או שילכו בה בלי כובעים וחליפות, כי האמת שמותר ללמוד לימודי חול ומותר ללכת בלי כובעים וחליפות.
אך המסורת מחייבת אותנו לפתוח ישיבות על טהרת הקודש בלבד, עם כובעים וחליפות, ועם תשובות לשאלות הנשאלות רק מתוך בית המדרש.

טיעון המסורת כבר נענה (ונכתש) לעיל בהרחבה.

בנוסף: מי החליט שבימ"ד הגר"א אינו "בית מדרש" והתשובות שנענות בו לשואלים אינן "מתוך בית המדרש"?

אם הכוונה לכך שזהו בימ"ד שעוסק רק באגדה - כתבתי לעיל.

כעת אני חושב גם על צורת הדיון שם, שבאמת אינו דיון, וזה באמת חיסרון, ואולי זו הסטיה הכי גדולה מצורת הלימוד בישיבות שהיא באמת מקובלת עד כמה שאני יכול להסתכל אחורה, וזו באמת טענה חזקה. ואסביר:

"ישיבת המשך הזמן" למיטב ידיעתי (ואולי אני טועה) הם ימי עיון בצורה של הרצאות וסימפוזיונים. כך גם שאר השיעורים של רבני בימ"ד הגר"א. אין לפני הבחורים מראי מקומות, אין חברותות, אין התייגעות של הבחורים על הנושאים שבוע לפני ה"שיעור כללי", אלא הרב בא ומדבר כמפי הגבורה - על נושאים שלבחורים אין בהם שום ידיעה מוקדמת טובה וראויה ומבוססת מהמקורות. במילים אחרות: זה קהל שבוי. מסימום ה"דיון" שיש שם הוא שאלות שנשאלות מהקבל אד-הוק, על המקום, ביחס לדברי הדובר.

זה לא רציני, וזו כבר כן בעיה.

אני לא יודע מי החליט מה מבית המדרש ומה לא, יבואו החכמים ויפרשו, אני רק מפרש את טיעונו של הרב פאלי, ולטעון כנגדו שאם הוא טוען ששמירה על מסורת הישיבה היא חובה שזו טענה מגוחכת המעוררת צחוק, היא טענה לא עניינית.

לגבי בית המדרש עצמו, רק אכתוב שוב אשר הזכרתי לעיל, הרב ענבל מוחזק לירא שמים מרבים, והשפעתו על בחורים נטענה על ידי הרבה אנשים כברוכה לחלוטין, כמו כן לגבי הרב פייבלזון, למרות כל הפולמוס לא הצליחו להוכיח נגדו מדבריו הפרוסים וידועים,
הטיעון כאן צריך להתייחס פחות לשני האישים ברמה האישית, אלא יותר ל'תרבות' המתפתחת סביבם והעניין הדורש בירור כיצד כל 'החדשנים' מתקבצים יחד לאותו הפונדק

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 11:31 am

אני קורא שוב את ההודעות שמעליי,
ולא אמנע מלומר כי אני חש שלכותבים אין היכרות עם האחריות שישנה לראשי הישיבות של הדור על שמירת מסורת הישיבות, הכותבים מכירים את עולם התורה, את חיוב המצוות, את מציאות קיומנו כחרדים, אבל כפי הנראה אינם מכירים את תחושת המחוייבות הפנימית של ראשי הישיבות לשמירה על הצביון ומסורת הישיבות, זה דבר שלא כותבים עליו, אין עליו ספרים, לא דנו עליו בפאנלים כפי הנראה, ולא בסימפוזיונים כאלו ואחרים, אבל זהו דבר שבוער בעצמותיהם, רק שתדעו

[ועדיין, אין בדברים אלו בכדי לטעון בבירור שלמסורת הישיבות יש אכן את התשובה לשאלות המתחדשות]

ח. רוזנברג

הודעהעל ידי ח. רוזנברג » ו' פברואר 14, 2020 11:43 am

היא שיחתי כתב:קראתי עכשיו את מאמרו של הרב פאלי. ועולות לי כמה נקודות.

אז עד עכשיו הגבת על אוטומט בלי לקרוא את החומר עליו דנים?

היא שיחתי כתב:חשוב מאוד לקרוא את המאמר בהקשר הנכון, הרב פייבלזון בשיעורו ביצע 'הרמה להנחתה' הוא הזכיר את ישיבת חברון בית משכנו של הרב פאלי, וטען כי אין שם לבחורים את מי לשאול שאלות חדשות וכיו"ב, יש לשים לב, שמתוקף תפקידו של הרב פאלי כמשגיח הבכיר בישיבת חברון, באופן אוטומאטי מגיעות אליו הרבה שאלות כאלו, והרב פייבלזון בעצם תקף [או פגע] אותו מבלי להתכוון כלל, אבל התגובה מבחינת הרב פאלי הייתה מוכרחת, אולי מהפן האישי ובוודאי מהפן של הטיעון על ישיבת חברון עצמה.

אתה בטוח שכתבת את זה? אני לא משוכנע שהרב פאליי היה שמח שתייצג אותו כך.
נערך לאחרונה על ידי ח. רוזנברג ב ו' פברואר 14, 2020 11:46 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' פברואר 14, 2020 11:46 am

בנוגע לדברי הרב פלאי ליט"א, מעניין לציין שיש שהקבילו לעיל את בית מדרש הגר''א לר' לייב מינצברג זצוק"ל, והרב פלאי הוא מחסידיו המופלגים של ר' לייב, יעו' בהספדו עליו בספר במחיצתו של בן מלך.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' פברואר 14, 2020 11:55 am

היא שיחתי כתב:אני קורא שוב את ההודעות שמעליי,
ולא אמנע מלומר כי אני חש שלכותבים אין היכרות עם האחריות שישנה לראשי הישיבות של הדור על שמירת מסורת הישיבות, הכותבים מכירים את עולם התורה, את חיוב המצוות, את מציאות קיומנו כחרדים, אבל כפי הנראה אינם מכירים את תחושת המחוייבות הפנימית של ראשי הישיבות לשמירה על הצביון ומסורת הישיבות, זה דבר שלא כותבים עליו, אין עליו ספרים, לא דנו עליו בפאנלים כפי הנראה, ולא בסימפוזיונים כאלו ואחרים, אבל זהו דבר שבוער בעצמותיהם, רק שתדעו

[ועדיין, אין בדברים אלו בכדי לטעון בבירור שלמסורת הישיבות יש אכן את התשובה לשאלות המתחדשות]

ידידי, בהודעות שמעליך יש התייחסות רחבה למושג "מסורת הישיבות" (שלנו) והמופרכות שבביטוי הזה גופא מיניה וביה.

זה מה שמעורר גיחוך.

ואנחנו לא מלאכים. ולא כל "אד הומינם" הוא כשל. כשאתה רואה מאמר שפותח בהצהרות בומבסטיות וציטוט מהקשר שאינו ממין העניין כלל, וממשיך במיני משפטים של "דוד לוי" ישיבתי, ומטיל חובות אמונה חדשות וכו' - אז כן, אתה לא מתייחס ברצינות לטוען / צורת חשיבתו ומכאן לכלל טענותיו, ולא מחפש ומדקדק לברור מהן איזו טענה שראוי להתייחס אליה בניסוח אחר. יבוא מישהו אחר, יטען טענה טובה ומגובה היטב - ונתייחס.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' פברואר 14, 2020 11:57 am

זנב לאריות כתב:בנוגע לדברי הרב פלאי ליט"א, מעניין לציין שיש שהקבילו לעיל את בית מדרש הגר''א לר' לייב מינצברג זצוק"ל, והרב פלאי הוא מחסידיו המופלגים של ר' לייב, יעו' בהספדו עליו בספר במחיצתו של בן מלך.

קראת את המאמר? הוא מתייחס לזה בהרחבה בתוה"ד.

זנב לאריות

הודעהעל ידי זנב לאריות » ו' פברואר 14, 2020 12:00 pm

צופה_ומביט כתב:
זנב לאריות כתב:בנוגע לדברי הרב פלאי ליט"א, מעניין לציין שיש שהקבילו לעיל את בית מדרש הגר''א לר' לייב מינצברג זצוק"ל, והרב פלאי הוא מחסידיו המופלגים של ר' לייב, יעו' בהספדו עליו בספר במחיצתו של בן מלך.

קראת את המאמר? הוא מתייחס לזה בהרחבה בתוה"ד.

ייש"כ, עכשיו אני רואה שבטעות הדפסתי רק את שני העמודים הראשונים של המאמר לפני שהוא מתייחס לר' לייב, גוט שאבעס.

מנין

הודעהעל ידי מנין » ו' פברואר 14, 2020 12:02 pm

1. הוא לא מדבר על הנושא הרחב יותר, הנושא שאותו העמיד הגר"ד כהן בטענתו החריפה, הוא מדבר ספציפית על הטיעון שצריך 'אלטרנטיבה' או 'תוספת' לעולם הישיבות הנוכחי.

מהו הנושא הרחב יותר? מהי הטענה החריפה של הגרד"כ? שהוא אמר עין תרת עין כפשוטו? כבר התברר שלהד"ם.

היא שיחתי כתב:כשם שישיבת חברון 'הסתדרה' כבר למעלה ממאה וחמישים שנה, וכבר היו בחורים שלמדו את דברי .... וכן הלאה, והישיבה 'הסתדרה' יפה מאוד, וכן שאר הישיבות, כמו כן גם היום הישיבות יסתדרו מבלי עזרתם של בתי המדרשות המתחדשים בימינו.

זהו, שה"ישיבה" הסתדרה. ותסתדר. אבל לא כל הבחורים "הסתדרו"! לא באים לדאוג ל"ישיבות" אלא לבני אדם.

היא שיחתי כתב:4. כדי לטעון כנגדו, לא מספיק לתפוס את הבטן ולצחוק כתיאור הכותבים לעיל, לא רק כי זה טיעון אד הומינם

לצחוק על אמירה זה לא קשור כלל ל-אד הומינם. סתם אגב.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 12:13 pm

ח. רוזנברג כתב:

אז עד עכשיו הגבת על אוטומט בלי לקרוא את החומר עליו דנים?

היא שיחתי כתב:חשוב מאוד לקרוא את המאמר בהקשר הנכון, הרב פייבלזון בשיעורו ביצע 'הרמה להנחתה' הוא הזכיר את ישיבת חברון בית משכנו של הרב פאלי, וטען כי אין שם לבחורים את מי לשאול שאלות חדשות וכיו"ב, יש לשים לב, שמתוקף תפקידו של הרב פאלי כמשגיח הבכיר בישיבת חברון, באופן אוטומאטי מגיעות אליו הרבה שאלות כאלו, והרב פייבלזון בעצם תקף [או פגע] אותו מבלי להתכוון כלל, אבל התגובה מבחינת הרב פאלי הייתה מוכרחת, אולי מהפן האישי ובוודאי מהפן של הטיעון על ישיבת חברון עצמה.

אתה בטוח שכתבת את זה? אני לא משוכנע שהרב פאליי היה שמח שתייצג אותו כך.

1. הגבתי עד עכשיו לציטוטים שהועלו
2. אני לא מייצג את הרב פאלי ולא רואה כל צורך ועניין בכך, ואולי זו תהא הוכחתך מהאשכול הישן עם מלוא התערומת שלך עלי, שאני אכן אובייקטיבי...

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 12:16 pm

מנין כתב:

מהו הנושא הרחב יותר? מהי הטענה החריפה של הגרד"כ? שהוא אמר עין תרת עין כפשוטו? כבר התברר שלהד"ם.

היא שיחתי כתב:כשם שישיבת חברון 'הסתדרה' כבר למעלה ממאה וחמישים שנה, וכבר היו בחורים שלמדו את דברי .... וכן הלאה, והישיבה 'הסתדרה' יפה מאוד, וכן שאר הישיבות, כמו כן גם היום הישיבות יסתדרו מבלי עזרתם של בתי המדרשות המתחדשים בימינו.

זהו, שה"ישיבה" הסתדרה. ותסתדר. אבל לא כל הבחורים "הסתדרו"! לא באים לדאוג ל"ישיבות" אלא לבני אדם.

היא שיחתי כתב:4. כדי לטעון כנגדו, לא מספיק לתפוס את הבטן ולצחוק כתיאור הכותבים לעיל, לא רק כי זה טיעון אד הומינם

לצחוק על אמירה זה לא קשור כלל ל-אד הומינם. סתם אגב.

1. הנושא הרחב יותר הוא הטיעון נגד השיטות והחומרים שמלמדים בבתי מדרשות הללו, הרי ברור לכולם שלא לומדים שם קצות החושן ושערי משפט כמו בישיבות.
2. הישיבות הסתדרו, לגבי הבחורים אין לי מושג, כאן רואה הרב פאלי שקמה אלטרנטיבה לצורת הישיבות, ואת זה הוא מבקר, ייתכן שהוא טועה ואין כאן אלטרנטיבה אלא בסך הכל שיחות בבין הזמנים, על כל פנים, כפי הנראה כך הרב פאלי רואה את זה.
3. לגבי האד הומינם, הסתפקתי בזה, ואני לא משוכנע שאתה צודק :)

יעקב בורלשטיין

הודעהעל ידי יעקב בורלשטיין » ו' פברואר 14, 2020 12:51 pm

היא שיחתי כתב:2. חשוב מאוד לקרוא את המאמר בהקשר הנכון, הרב פייבלזון בשיעורו ביצע 'הרמה להנחתה' הוא הזכיר את ישיבת חברון בית משכנו של הרב פאלי, וטען כי אין שם לבחורים את מי לשאול שאלות חדשות וכיו"ב, יש לשים לב, שמתוקף תפקידו של הרב פאלי כמשגיח הבכיר בישיבת חברון, באופן אוטומאטי מגיעות אליו הרבה שאלות כאלו, והרב פייבלזון בעצם תקף [או פגע] אותו מבלי להתכוון כלל, אבל התגובה מבחינת הרב פאלי הייתה מוכרחת, אולי מהפן האישי ובוודאי מהפן של הטיעון על ישיבת חברון עצמה.

לא אתיחס לכל טענותיך, לגבי הטענה הזו אין לך עזות מצח וטענת הקוזק הנגזל יותר מזו
נראה כביכול שהרב פייבלזון פרסם ברבים שיעור שנועד להשפיל את ישיבת חברון, אך האמת היא הפוכה לחלוטין למי ששכח איך זה התחיל והיכן נולד השיעור של הגראמ''פ

ונעשה רענון קצר. לפני חודש תקפו בן אדם ברבים, השפילו את כבודו, לא דיברו איתו מראש. מה חשב אותם אנשים שהוא אפילו לא יסביר את עצמו? אפילו לזה אין לו זכות??

וכאשר הוא הגיב דבר דבור על אופניו, בכבוד רב, הסביר מדוע הוא חושב שיש צורך במעשיו, מגיע הצוות של הישיבה וטוען שהרב פייבלזון הוא זה שהרים להנחתה בטענותיו????!!!!

היא שיחתי כתב:
בקיצור, צריך לטעון מה הבעיה היום שלא הייתה פעם.

כדאי אולי להפנות את הכותב לכאן אולי זה יעזור

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 1:23 pm

יעקב בורלשטיין כתב:
היא שיחתי כתב:2. חשוב מאוד לקרוא את המאמר בהקשר הנכון, הרב פייבלזון בשיעורו ביצע 'הרמה להנחתה' הוא הזכיר את ישיבת חברון בית משכנו של הרב פאלי, וטען כי אין שם לבחורים את מי לשאול שאלות חדשות וכיו"ב, יש לשים לב, שמתוקף תפקידו של הרב פאלי כמשגיח הבכיר בישיבת חברון, באופן אוטומאטי מגיעות אליו הרבה שאלות כאלו, והרב פייבלזון בעצם תקף [או פגע] אותו מבלי להתכוון כלל, אבל התגובה מבחינת הרב פאלי הייתה מוכרחת, אולי מהפן האישי ובוודאי מהפן של הטיעון על ישיבת חברון עצמה.

לא אתיחס לכל טענותיך, לגבי הטענה הזו אין לך עזות מצח וטענת הקוזק הנגזל יותר מזו
נראה כביכול שהרב פייבלזון פרסם ברבים שיעור שנועד להשפיל את ישיבת חברון, אך האמת היא הפוכה לחלוטין למי ששכח איך זה התחיל והיכן נולד השיעור של הגראמ''פ

ונעשה רענון קצר. לפני חודש תקפו בן אדם ברבים, השפילו את כבודו, לא דיברו איתו מראש. מה חשב אותם אנשים שהוא אפילו לא יסביר את עצמו? אפילו לזה אין לו זכות??

וכאשר הוא הגיב דבר דבור על אופניו, בכבוד רב, הסביר מדוע הוא חושב שיש צורך במעשיו, מגיע הצוות של הישיבה וטוען שהרב פייבלזון הוא זה שהרים להנחתה בטענותיו????!!!!

היא שיחתי כתב:
בקיצור, צריך לטעון מה הבעיה היום שלא הייתה פעם.

כדאי אולי להפנות את הכותב לכאן אולי זה יעזור

רבי יעקב, אתה קורא את דבריי שלי לא בהקשרם הנכון.
אני בסך הכל מצביע על כך שהרב פאלי מתכתב עם טיעון של הרב פייבלזון כלפיו, בכלל לא נכנסתי לנושא של 'מי אשם' ו'מי התחיל', תיארתי עובדה פשוטה וברורה. הרב פייבלזון תקף - בצדק או שלא בצדק וזה לא רלוונטי למה שכתבתי - את ישיבת חברון, והרב פאלי חש צורך לענות זה הכל, הרב פאלי אשם? אולי, הגר"ד כהן אשם? אולי, זה לא קשור לעובדה שהרב פאלי הגיב לרב פייבלזון.

לגבי הטיעון מה שונה בדור הזה, אתה אכן צודק, ואף אני כתבתי באשכול הסמוך שפתחת, דבריי היו מוסבים כלפי הטוענים למעלה, שאם רצונם לטעון על הרב פאלי, זה צריך להיות רוח הטענות, וכמובן גם להסביר איך צורת לימוד כזו או אחרת אכן פותרת את הבעיות החדשות

נוטר הכרמים

סניף של "מכון מנדל"?!

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 1:30 pm

אני מעיז להעלות כאן טיעון חדש.

הבוקר פורסם בכל העיתונים מכתבם של גדו"י מכל החוגים נגד "מכון מנדל".
לא כל כך הבנתי מה קרה עכשיו, הם 'בשטח' כבר כמה שנים.

כשהתחיל הפולמוס על בימ"ד הגר"א, שמעתי שמועות כי ראשיו הינם 'בוגרים' של אותו מכון,
שכנעתי את עצמי שאלו סתם השמצות זולות,
שכן מה לאנשים תורניים עמוקים ומושרשים כ"כ בכזה מקום,
'מה לכהן בבית הקברות'.

הבוקר שלח לי ידיד את האלפון של הבוגרים,
והנה לפניי שחור על גבי לבן, ענבל הרב אוריה, פייבלזון הרב אליהו מאיר. ועוד ועוד.
מי שתל את שמותיהם שם?
אני עדיין המום.

מצו"ב האלפון

והאמת היא שאני המום יותר משם אחר, (רצפ"ד מן הרובע היהודי, ת"ח אדיר, שלמד איתי בחברותא בפוניבז').
קבצים מצורפים
אלפון מנדל .pdf
(571.29 KiB) הורד 5668 פעמים

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 1:52 pm

אתה נכנס כאן לפינה מאוד מסוכנת, אבל הואיל והצפת את הנושא הזה, אטען גם אני.
ישנו כתב עת ואתר צריך עיון,
הנה הערך שלו ב'המכלול'
https://www.hamichlol.org.il/%D7%A6%D7% ... 7%A2%D7%AA)
ניתן לראות שם כי חלק מהכותבים הם בוגרי מכון מנדל, ואף נתמכים על ידי קרן תקווה, העורך הוא הרב פפר בוגר מכון מנדל ואף עבד או עובד בקרן תקווה.
המקום בו בחר אחד הרבנים להגיב ולהגן בו על בית מדרש הגר"א, היה באתר צריך עיון.
כמו כן, ישנו מגזין חדש בשם 'המקום',
https://hamakom.org.il/
בו כותבים לפחות שלושה מבוגרי מכון מנדל כפי שניתן לראות באתר, מעניין לדעת האם ישנו קשר בין המגזין החדש למכון מנדל או לקרן תקווה.

וכפי שתמיד השאלה היא מה מקור הכסף, ומה האג'נדה של משלם הכסף,
יש להציף את השאלה הבאה: מה האג'נדה של קרן תקווה ומכון מנדל.
מצו"ב לינק לאתר קרן תקווה
https://tikvahfund.org/%D7%A1%D7%A7%D7% ... %99%D7%AA/

ארי שבחבורה

Re: סניף של "מכון מנדל"?!

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ו' פברואר 14, 2020 1:55 pm

נוטר הכרמים כתב:אני מעיז להעלות כאן טיעון חדש.

כשהתחיל הפולמוס על בימ"ד הגר"א, שמעתי שמועות כי ראשיו הינם 'בוגרים' של אותו מכון,
'מה לכהן בבית הקברות'.

מי שתל את שמותיהם שם?
אני עדיין המום.

מצו"ב האלפון

והאמת היא שאני המום יותר משם אחר, (רצפ"ד מן הרובע היהודי, ת"ח אדיר, שלמד איתי בחברותא בפוניבז').

באמת מוזר מאוד.
לגבי הרב פייבלזון, חבר שלי שלמד בתוכנית סיפר לי שהרב פייבלזון הוזמן להרצות שם, אולי זה מספיק בשביל להכניס את השם שלו לרשימה?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 1:55 pm

היא שיחתי כתב:אתה נכנס כאן לפינה מאוד מסוכנת, אבל הואיל והצפת את הנושא הזה, אטען גם אני.

מה מסוכן כאן? אסור לי להעלות מסמך ולשאול שאלה פשוטה.
אחדד את שאלתי, האם 'מכון מנדל' אמור ללמד את התוהים ואת הנבוכים מבני הישיבות בינה??

נוטר הכרמים

Re: סניף של "מכון מנדל"?!

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 1:59 pm

ארי שבחבורה כתב:
נוטר הכרמים כתב:אני מעיז להעלות כאן טיעון חדש.

'מה לכהן בבית הקברות'.

מי שתל את שמותיהם שם?
אני עדיין המום.

מצו"ב האלפון

באמת מוזר מאוד.
לגבי הרב פייבלזון, חבר שלי שלמד בתוכנית סיפר לי שהרב פייבלזון הוזמן להרצות שם, אולי זה מספיק בשביל להכניס את השם שלו לרשימה?

אם כדבריך, יש כאן באמת הטעייה וחוסר יושר. לפי ההקדמה מדובר כאן בארגון הבוגרים.

הקמת ארגון הבוגרים נועדה לסייע לכם בשליחותכם,
לתמוך בהתפתחותכם המקצועית, למנף את צילכם הנאה
ואת פירותיכם המתוקים. להביא למיצוי מלא את יכולותיכם
ואת חזונכם- בעזרת כוח, התבונה, המומחיות וההשפעה של
חבריכם לקהילה.
המידע בחוברת יסייע לכם במשימת השותפות. לעזור
ולהעזר, לייצר שיתופי פעולה, לקבל תמיכה ועיצה זה מזה.
יהיה נא כל אחד מעמנו מחוייב ונכון ליצירה המשותפת הזו.
בכל מקום וזמן ותפקיד, ללא צורך במתווכים.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ו' פברואר 14, 2020 2:01 pm

מבחינה פורמלית, המכתב שפורסם היום כנגד 'מנדל' גוזר ואוסר אך ורק מכאן ולהבא.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 2:04 pm

שעת הכושר כתב:מבחינה פורמלית, המכתב שפורסם היום כנגד 'מנדל' גוזר ואוסר אך ורק מכאן ולהבא.

לא ידוע לנו על שינויים לרעה במכון מהבוקר ואילך, וגם במכתב ישנה הסתייגות גמורה מדרכו של המכון מאז ומעולם,
דעת לנבון נקל שהנוסח הזה בא להתחשב ולהקל ביחס כלפי הבוגרים בעבר, שלא נפסול אותם מלהצטרף למנין...

שמואל שלומוביץ

הודעהעל ידי שמואל שלומוביץ » ו' פברואר 14, 2020 2:07 pm

שעת הכושר כתב:מבחינה פורמלית, המכתב שפורסם היום כנגד 'מנדל' גוזר ואוסר אך ורק מכאן ולהבא.

נראה כאילו לא נועדו מילים אלו אלא כדי שלא יוכלו להשתמש בטיעון הזה בסיטואציה הנוכחית.
מה שעשוי ללמד על תמיכה עקרונית.

נוטר הכרמים כתב:

לא ידוע לנו על שינויים לרעה במכון מהבוקר ואילך, וגם במכתב ישנה הסתייגות גמורה מדרכו של המכון מאז ומעולם,
דעת לנבון נקל שהנוסח הזה בא להתחשב ולהקל ביחס כלפי הבוגרים בעבר, שלא נפסול אותם מלהצטרף למנין...

מה? אתה סבור באמת שמותר לצרף אותם למנין? אתמהה??

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 2:08 pm

אגב מכון מנדל, המנכלי"ת היא יעל הס, בעלה הוא ראש התנועה המסורתית בישראל,
ידועה זה מכבר מטרתה של הקרן להכניס אג'נדות לחברה הישראלית דרך כסף
קבצים מצורפים
מכון מנדל 3.jpg
מכון מנדל 3.jpg (139.29 KiB) נצפה 8929 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 2:10 pm

אבקש להשיב עניינית לטיעון המרכזי: מה לכהן בבית הקברות,
ולא לסחוב את הדיון לפלפולים זניחים.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 2:11 pm

כיוון שר' בצלאל כהן קורא את האשכול הזה בעיון רב,
וכיוון שהוא עצמו בוגר מכון מנדל וכפי הנראה שותף לתהליכים מסויימים שמטרתם להשפיע על פני המגזר החרדי,
יהיה מאוד מאוד מעניין לשמוע את דעתו על הטיעון החדש של נוטר הכרמים שבא בעצם לכרוך את מכון מנדל עם הסיפור הנוכחי

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ו' פברואר 14, 2020 2:13 pm

לפי מה שאני קורא אז חותמי המכתב רואים בעיה גם באלו שהלכו בעבר.
אולם הגדר על אי קבלת אישים לתפקידים במערכת החינוך הוא רק על ההולכים להבא.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' פברואר 14, 2020 2:14 pm

ברשימת הבוגרים באתר של קרן מנדל הם לא נמצאים.
עריכה לאחר בירור קל - הם רשומים כבוגרים של קורס ספציפי של קרן מנדל שמיועד להכשרת חרדים למנהיגים בישראל (יחד עם עוד כמה וכמה אנשים שעוסקים בקירוב רחוקים וכדומה), ואין להם שום קשר לקרן מנדל עצמה.
יש כמה חרדים אחרים שכן מופיעים שם, יותר בכיוון של חרדים חדשים למשל בצלאל כהן.
בתקופה האחרונה קרן מנדל החלה לפנות יותר לציבור החרדי וכנראה לכן המכתב, לא נראה לי שהנקודה היא בית מדרש הגר"א.
נערך לאחרונה על ידי הרואה ב ו' פברואר 14, 2020 2:25 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' פברואר 14, 2020 2:18 pm

נוטר הכרמים כתב:אבקש להשיב עניינית לטיעון המרכזי: מה לכהן בבית הקברות,
ולא לסחוב את הדיון לפלפולים זניחים.

אין לי מושג.
אבל אולי הם סברו שיוכלו לקבל שם כלים שיסייעו להם בעבודת הקודש שהם עושים. בחינת תוכו אכל וכו'.
אולי צריך גם לדעת מתי הם היו שם. אינני יודע מתי נוסד מכון מנדל, אבל שמא בהיווסדו לא נחשב למקום גרוע כ"כ.

אגב, ככל שהבנתי, לפחות מבחינה פוליטית, 'קרן תקוה' ו'מכון מנדל' מושכים לכיוונים מנוגדים. הראשון ימינה והשני שמאלה.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ו' פברואר 14, 2020 2:22 pm

הרבנים ענבל, דנציגר ופייבלזון לא למדו מעולם במכון מנדל. הם רק העבירו שם מספר שיעורים, וגם זה מבלי לקבל אגורה שחוקה.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 2:23 pm

בלינק זה ניתן לראות השתתפות של הרב ענבל בתכנית עבודה של מכון ליר בשנת תשע"ב
https://www.vanleer.org.il/sites/files/ ... Leatid.pdf

חשוב לי להדגיש, הרב ענבל ירא שמים, ומוחזק ככזה ללא ספק, מסתבר אף שקיבל אישור של הרב הירש או של הרב אייכנשטיין - וכדרכו להתייעץ עם גדולים - וזאת בכדי להציל מן הארי ומן הדוב.

---נערך---
נערך לאחרונה על ידי היא שיחתי ב ש' פברואר 15, 2020 11:43 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' פברואר 14, 2020 2:43 pm

היא שיחתי כתב:כדי לטעון כנגדו, לא מספיק לתפוס את הבטן ולצחוק כתיאור הכותבים לעיל, לא רק כי זה טיעון אד הומינם, אלא צריך לטעון מה השתנה היום שלא היה פעם, האם הפוסט מודרניזם הוא הנקודה? הרי הפוסט מודרניזם כבר קיים עשרות שנים כשהרבנים הנידונים לא נולדו עדיין, האם פייסבוק וטוויטר זו הנקודה? וכי פשוטו של מקרא הוא התשובה לפייסבוק?, האם הסרטים והספורט הם הנקודה? וכי אלו דברים חדשים?. בקיצור, צריך לטעון מה הבעיה היום שלא הייתה פעם.

בהקדמתו ל"חיי עולם" כותב הסטייפלר שהמקסימום שאפשר ומותר לענות למי שיש לו שאלות באמונה הוא: ראה את כל גדולינו אשר מעולם אנשי השם, היה סמוך ובטוח שכל מה שתוכל להעלות בדעתך כבר עלה בדעתם ואעפ"כ היו שלמים באמונתם, כך שאתה יכול להיות רגוע ולחזור לבית המדרש.

בטוחני שמאז "פעם" פחת מאד מספרם של האנשים שתשובה כזו תעשה להם טוב על הנשמה ותרגיע אותם.

תאר לעצמך בחור שמגיע אל המשגיח ואומר לו שיש לו שאלות באמונה, והמשגיח נחרד ומזדעזע ואומר בקול ענות גבורה לבחור המסכן שאין זו אלא עצת היצר הבא לנסותו, ואין לו לבחור אלא להתחזק בתפילה ובלימוד התורה, ושאלותיו תכלינה מאליהם.

גם בחורים כאלה שתשובה זו תספק אותם, חוששני, הם זן נדיר כיום.

לצערי הרב, וללא שום ציניות, ככל שהבנתי ממאמרו של הרב פאלי שליט"א, אין לו באמתחתו הרבה יותר מה להציע.
כלומר, אינני מכירו ואיני יודע מהי תגובתו לשאלות כאלה (הוא עושה רושם של אדם חביב ונחמד), אבל לא קשה לקלוט מבין השורות מה הוא ישיב לשאלות הנוגעות בנושאים הנחשבים אצלנו לבעייתיים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 3:07 pm

הרואה כתב:ברשימת הבוגרים באתר של קרן מנדל הם לא נמצאים.
עריכה לאחר בירור קל - הם רשומים כבוגרים של קורס ספציפי של קרן מנדל שמיועד להכשרת חרדים למנהיגים בישראל (יחד עם עוד כמה וכמה אנשים שעוסקים בקירוב רחוקים וכדומה), ואין להם שום קשר לקרן מנדל עצמה.
יש כמה חרדים אחרים שכן מופיעים שם, יותר בכיוון של חרדים חדשים למשל בצלאל כהן.
בתקופה האחרונה קרן מנדל החלה לפנות יותר לציבור החרדי וכנראה לכן המכתב, לא נראה לי שהנקודה היא בית מדרש הגר"א.

בקיצור, אז יש להם קשר לעסק הביש הזה,
ואגב, מי שמרצה במקום כזה, זה גם לא פשוט,
לפחות 'מכאן ולהבא'....

היכן קראת שהנקודה היא בית מדרש הגר"א?

אני בא להדגיש בזרחן את העובדה כי ראשי בית מדרש הגר"א היו שותפים למיזמים שכנגדם יוצאים כעת כל גדו"י בחריפות גדולה,
כאשר עיניך תחזינה כמה הודעות למעלה.

מה זה אומר, תחליט לבד.

ובאשר לטענתך כאילו אין קשר בין הקורס הספציפי, אני מעלה כאן חומר נוסף.
קבצים מצורפים
קרן-מנדל-בישראל-סקירה-וביקורת.pdf
(501.87 KiB) הורד 358 פעמים

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 3:08 pm

קיבלתי הודעה מידיד, ואני מעביר אותה כצורתה: הרב פייבלזון אמר לי שהוא אכן היה שם תקופה קצרה ועזב על רקע חילוקי דעות אידאולוגיים וכו'.

למה זה תשאל לשמי

הודעהעל ידי למה זה תשאל לשמי » ו' פברואר 14, 2020 3:21 pm

אויש, איזו בורות יש לאנשים

הר' פיבלזון התחיל לפני בערך עשר שנים להשתתף במשהו שקשור למנדל ,
(לא יודע אם מסר שם הרצאה או שמע הרצאה) ,
וכשהבין את הרוח הנושבת שם עזב בטריקת דלת
הוא לא שייך אליהם בכלל אדרבה כל מי שמכיר אותו יודע שהבדלנות אצלו היא ערך מרכזי.
ב"ה שהיום התפרסמה דעתם של גדולי ישראל על בעיותיו של המכון כמו שהר' פיבלזון מדבר כבר שנים

{כתבתי את הדברים לפני שראיתי את ההודעה האחרונה של נוטר הכרמים }

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 3:25 pm

של מי הבורות?

אכן גם מבלי להתוודע לתורת ההתבדלות במשנתו של הרב פייבלזון,
נקטתי משנה זהירות כשהעליתי את הפרסום הרשמי הנ"ל,
ושאלתי מי שתל את השמות...

חושבני שגם לולי הצפת הנושא כאן או במקומות אחרים,
על הרב פייבלזון או אחרים בדומה לו לקיים 'והייתם נקיים',
ולפרסם בפומבי התנערות והסתייגות ברורה מאותו מכון.

כל עוד ששמם מתנוסס בפרסומים רשמיים, זה בעייתי, לטעמי.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » ו' פברואר 14, 2020 3:30 pm

הרב נוטר, סך הכל מדובר באיזה אלפון שמות, לא פרסום ולא כלום,
הדרישה מהרב פייבלזון להתנער מהם, מזכירה את התקשורת הכללית שדורשת גינוי מח"כ ליצמן וגפני בכל פעם שחרדי גונב חמישים שקל ממישהו

למה זה תשאל לשמי

הודעהעל ידי למה זה תשאל לשמי » ו' פברואר 14, 2020 3:32 pm

אגב ,
יש לי קרוב בדרך השם והוא סיפר לי
לאחרונה עשו שם סקר מטעם גוף מסויים ושאלו בחורים מה היחס שלהם לאקדמיה
מתוך אלו שלא הלכו לאקדמיה , כ -70 אחוז אמרו שזה בעקבות השיעורים של הר' פיבלזון בישיבה שם

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 3:33 pm

היא שיחתי כתב:הרב נוטר, סך הכל מדובר באיזה אלפון שמות, לא פרסום ולא כלום,
הדרישה מהרב פייבלזון להתנער מהם, מזכירה את התקשורת הכללית שדורשת גינוי מח"כ ליצמן וגפני בכל פעם שחרדי גונב חמישים שקל ממישהו

בזהירותי כי רבה, כתבתי 'לטעמי'.
פרסום לכל דבר וענין.
כאן ה'חרדי' זה הם בעצמם,
כל ההבדל.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ו' פברואר 14, 2020 3:55 pm

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ו' פברואר 14, 2020 3:55 pm

כאמור בפירסומים של מכון מנדל עצמו אף אחד מהם לא מופיע, אגב גם לא נכטיילר.
יתכן שהיה למישהו אינטרס לשרבב את שמם לשם אחרי שביקרו בקורס מסוים מטעמם פעם או פעמיים.
אולי עכשיו אחרי שהרבנים יצאו נגד יהיה עניין כלשהו שהם יפרסמו הכחשה, עד עכשיו זה לא עניין איש מלבד אולי כלבי השמירה של ההשקפה ש'תופרים תיקים' נגד כל מי שלא מיישר קו עם הקליקה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 144 אורחים