מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כשרויות לספרדים - תש"פ

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עני בן פחמא

כשרויות לספרדים - תש"פ

הודעהעל ידי עני בן פחמא » א' יולי 12, 2020 11:00 pm

אני יודע שהיה על כך אשכול בעבר, אבל הרבה דברים משתנים ומתעדכנים.

ספרדי שמעוניין להקפיד על חומרת השו"ע שהבשר יהיה חלק, אלו כשרויות טובות עבורו ואלו לא?

יש שמועות סותרות לגבי בד"ץ העדה החרדית, מה לגבי הרב רובין ולנדא, בית יוסף ומחפוד, ומה לגבי רבנות-חלק (שיש לה שם די טוב)

השאלה נוגעת למעשה.

לענין

Re: כשרויות לספרדים - תש"פ

הודעהעל ידי לענין » א' יולי 12, 2020 11:10 pm

שיאכל רק עופות.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 13, 2020 1:41 am

כל הבשר המיוצר בארץ והמיובא לארץ דרך כל סוגי הבדצים הינו גם בכשרות רבנות. כך שאם רבנות חלק זה טוב אז פתרת את הבעיה עם כל הבדצים האשכנזים והספרדים.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' יולי 13, 2020 10:43 am

איש ימיני כתב:כל הבשר המיוצר בארץ והמיובא לארץ דרך כל סוגי הבדצים הינו גם בכשרות רבנות. כך שאם רבנות חלק זה טוב אז פתרת את הבעיה עם כל הבדצים האשכנזים והספרדים.

קודם כל "אם", ולשם זה נפתח האשכול, האם זה מוסכם?

שנית, יתכן ויש בשר שמבחינת הרבנות הוא כשר ולא חלק, ויש עליו בד"ץ בית יוסף, וחלק בית יוסף אינו טוב (זו היתה הנחה, אבל שמעתי פעם שחלק בית יוסף אינו טוב לספרדים, אני לא מדבר מצד ההקפדה בפועל אלא מצד ההלכה היבשה, שמעתי את זה מאדם יר"ש שמבין בכשרויות, הוא טען שחלק רבנות יותר טוב).

אבני גזית

הודעהעל ידי אבני גזית » ב' יולי 13, 2020 10:51 am

עני בן פחמא כתב:
שמעתי פעם שחלק בית יוסף אינו טוב לספרדים, אני לא מדבר מצד ההקפדה בפועל אלא מצד ההלכה היבשה, שמעתי את זה מאדם יר"ש שמבין בכשרויות).

מצד איזו "הלכה יבשה"?

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' יולי 13, 2020 10:53 am

אבני גזית כתב:
עני בן פחמא כתב:
שמעתי פעם שחלק בית יוסף אינו טוב לספרדים, אני לא מדבר מצד ההקפדה בפועל אלא מצד ההלכה היבשה, שמעתי את זה מאדם יר"ש שמבין בכשרויות).

מצד איזו "הלכה יבשה"?

לא התעמקתי בדבר, אבל הוא טען שמה שבית יוסף קוראים חלק אינו נחשב חלק לפי דעת השו"ע. (גם לי זה היה מאוד מוזר, אבל כך הוא אמר, והוא אמר את זה גם על מחפוד)

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ב' יולי 13, 2020 11:25 am

באופן עקרוני, בגלל שהספרדים פוסקים שכל סירכא מטריף ממילא, נשארו כמעט בלי בהמות לאכול, וכמו שכתב בשו"ת הריב"ש. ממילא הספרדים הקילו מאד במה שנקרא סירכא, כדי שכל הבהמות לא יחשבו טריפות. משא"כ האשכנזים שמתירים לאכול סירכא במשמוש הריאה, ממילא, לא היו צריכים להקל בסירכות, ומכרו את הבשר עם סירכות כבשר שאינו גלאט. ממילא יוצא, שהחלק האשכנזי עדיף על החלק הספרדי. כך שמעתי פעם, לא יודע מה המצב היום.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ב' יולי 13, 2020 11:33 am

עני בן פחמא כתב:שנית, יתכן ויש בשר שמבחינת הרבנות הוא כשר ולא חלק, ויש עליו בד"ץ בית יוסף, וחלק בית יוסף אינו טוב (זו היתה הנחה, אבל שמעתי פעם שחלק בית יוסף אינו טוב לספרדים, אני לא מדבר מצד ההקפדה בפועל אלא מצד ההלכה היבשה, שמעתי את זה מאדם יר"ש שמבין בכשרויות, הוא טען שחלק רבנות יותר טוב).

הבד"צים הספרדיים הולכים לכאורה לפי פסיקת השו"ע, אלא שבפועל הם מכשירים (ומגדירים כחלק) אחוז גבוה יותר מן הבהמות מאשר הבד"צים האשכנזיים הטובים שפוסקים כהרמ"א, דבר שבא לידי ביטוי גם במחירים הזולים יותר. את המסקנות תסיק לבד.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' יולי 13, 2020 11:49 am

המומלצים של ארגון כושרות:

עופות והודו
ברמת כשרות רבנות מהדרין ע"פ נהלי הרבנות הראשית לישראל:
הוד חפר - הרב שמחה וייס / הרב אליהו ב. עמאר מהדרין / הרבנות האזורית עמק חפר מהדרין
הרבנות צפת מהדרין
חברת מעוף - הודו בלבד - הרבנות קרית מלאכי מהדרין
עוז והדר, עוף עוז – הרבנות לכשרות ארצית מהדרין / הרב יעקב אריאל מהדרין
עוף הבירה - רבנות מעלה אדומים מהדרין
עוף הגליל – הרב צפניה דרורי מהדרין
עוף הנגב - רבנות נתיבות מהדרין
עוף טוב - רבנות עמק המעיינות והרב אויערבך, OU
עוף קור/עוז – הרבנות שדות נגב / הרב יעקב אריאל מהדרין

עופות ברמת כשרות גבוהה יותר לפי הרשימה הבאה:
בד"צ אגודת ישראל
בד"צ בית יוסף ׁ
בד"צ בני ציון - הרב בן ציון מוצפי
בד"צ ברכת אליהו - הרבנות צפת מהדרין
בד"צ העדה החרדית
בד"צ יורה דעה – הרב שלמה מחפוד
בד"צ ישא ברכה
בד"צ לנדא - הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט
בד"צ מהדרין הרב אברהם רובין
בד"צ קהילות
בד"צ שארית ישראל
דליקטסו - הרב ירוסלבסקי והרב הבלין-חב"ד
עוף הכפר - רבנות מקומית והרב ברוך רושגולד
פלייש- הרב ברוך רושגולד

בשר בקר וצאן
בד"צ אגודת ישראל
בד"צ בית יוסף - רק ביבוא מחו"ל
בד"צ העדה החרדית
בד"צ ישא ברכה
בד"צ לנדא - חלק (לא גלאט) - הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט
בד"צ מהדרין - הרב אברהם רובין
בד"צ קהילות
בד"צ שארית ישראל
בשר הכפר- הרב זולדן
חלק – הרבנות הראשית לישראל - מדבקה אדומה

בשר ועוף מעובדים
בשר מעובד מומלץ כשהוא מהכשרויות המומלצות, או מן החברות הבאות:
בשר ועוף שארוז תחת המותג של חברת 'בשר השומרון - גלסנר - בכשרות הרבנות קרני שומרון.
בשר בקר חלק, מעובד - חברת טיבון ויל, עם הולוגרמה של מהדרין קרית מלאכי.
בשר בקר חלק, מעובד - חברת אנטריקוט, קפוא בלבד, עם הולוגרמה של מהדרין קרית מלאכי.
מוצרי בשר ועוף מעובדים - בכשרות בד"צ קהילות.
מוצרי בשר ועוף מעובדים - עוף טוב - בהכשר מהדרין הרב אויערבך.
עוף והודו מעובדים - זהר הבשר - רבנות מטה יהודה מהדרין.
עוף מעובד - חברת טיבון ויל בהכשר בד"צ בית יוסף.

הבאתי רק את רשימת העוף והבקר, וברשימה המלאה ישנן עוד קטגוריות. כמו כן, ההמלצות מתעדכנות מידי כמה זמן: https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=281&lang=HEB#D

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ב' יולי 13, 2020 12:07 pm

תודה רבה, כמה שאלות:

ראשית חלק מהדברים אינם מקובלים בציבור החרדי, למשל רבנות בציבור החרדי זה טרף וכמאן דליתא, האם זה רק סטיגמא? או שמא כל רבנות לגופא?

בד"צ בית יוסף - רק ביבוא מחו"ל - מה החילוק? והאם הוא טוב יותר מרבנות מהדרין?

בד"צ העדה החרדית - נחשב חלק?

בד"צ לנדא - חלק (לא גלאט) - הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט - מה זה "חלק לא גלאט"?

בשר הכפר- הרב זולדן - מה זה?

מה לגבי עופות בכשרות רבנות רגילה?

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 13, 2020 5:10 pm

פלוריש כתב:המומלצים של ארגון כושרות:

בשר בקר וצאן
בד"צ אגודת ישראל
בד"צ בית יוסף - רק ביבוא מחו"ל
בד"צ העדה החרדית
בד"צ ישא ברכה
בד"צ לנדא - חלק (לא גלאט) - הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט
בד"צ מהדרין - הרב אברהם רובין
בד"צ קהילות
בד"צ שארית ישראל
בשר הכפר- הרב זולדן
חלק – הרבנות הראשית לישראל - מדבקה אדומה
https://www.kosharot.co.il/index2.php?id=281&lang=HEB#D

ברגע שאתה שם ברשימה רבנות חלק. אוטומטית הכנסת את כל הבדצים למינהם לרשימה כי לכולם יש גם רבנות.
מידיעה, ישנם מספר בדצים ברשימה שאין להם כל תוספת שהיא כלל על כשרות הרבנות והם סומכים לחלוטין על הרבנות (בהנחה שזה מעניין אותם בכלל והם צריכים לסמוך על מישהו)
וזה גם עונה על שאלת הרב עני למה דוקא בד"ץ בית יוסף מחו"ל? מפני שבכושרות סומכים על רבנות חו"ל ולא על רבנות מקומית בארץ. (כך נראה לי בהבנת כוונתם)
נערך לאחרונה על ידי איש ימיני ב ב' יולי 13, 2020 5:25 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 13, 2020 5:15 pm

תוכן כתב:באופן עקרוני, בגלל שהספרדים פוסקים שכל סירכא מטריף ממילא, נשארו כמעט בלי בהמות לאכול, וכמו שכתב בשו"ת הריב"ש. ממילא הספרדים הקילו מאד במה שנקרא סירכא, כדי שכל הבהמות לא יחשבו טריפות. משא"כ האשכנזים שמתירים לאכול סירכא במשמוש הריאה, ממילא, לא היו צריכים להקל בסירכות, ומכרו את הבשר עם סירכות כבשר שאינו גלאט. ממילא יוצא, שהחלק האשכנזי עדיף על החלק הספרדי. כך שמעתי פעם, לא יודע מה המצב היום.

לדעתי אינך צודק. בראשונים מובא שהאשכנזים החמירו בסוג מסויים של סירכות ולכן היו צריכים להתיר מכיוון אחר.
אין בבית יוסף ובראשונים איזכור לכך שהספרדים החמירו במיעוך יותר מהאשכנזים.
קהילת סאלוניקי מוזכרת כמקום המיקל ביותר בפירוק סירכות וכן הובא בבית יוסף. וכתב שם שזה מפני שהגויים לא קנו מהם את הטרפות.
בקהילת תימן הקלו מאוד בסירכות.
בחלק גדול מקהילות מרוקו הקלו כמנהג סאלוניקי.
בכל מקרה יש כמה סוגים מאוד מצויים של סירכות שבהם האשכנזים החמירו והספרדים הקלו. וכמו שכתבתי למעלה בשם הראשונים זה גרם לבוא ולהקל יותר במיעוך...
נערך לאחרונה על ידי איש ימיני ב ה' יולי 16, 2020 5:40 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 13, 2020 5:21 pm

עני בן פחמא כתב:
איש ימיני כתב:כל הבשר המיוצר בארץ והמיובא לארץ דרך כל סוגי הבדצים הינו גם בכשרות רבנות. כך שאם רבנות חלק זה טוב אז פתרת את הבעיה עם כל הבדצים האשכנזים והספרדים.

קודם כל "אם", ולשם זה נפתח האשכול, האם זה מוסכם?

שנית, יתכן ויש בשר שמבחינת הרבנות הוא כשר ולא חלק, ויש עליו בד"ץ בית יוסף, וחלק בית יוסף אינו טוב (זו היתה הנחה, אבל שמעתי פעם שחלק בית יוסף אינו טוב לספרדים, אני לא מדבר מצד ההקפדה בפועל אלא מצד ההלכה היבשה, שמעתי את זה מאדם יר"ש שמבין בכשרויות, הוא טען שחלק רבנות יותר טוב).

כל בודק של בד"ץ בית יוסף חייב להיות מאושר על ידי הרבנות. לבוא ולהגיד שהם מקלקלים עד כדי כך שבודק יבוא לשים חלק על דבר שברבנות הוא היה שם כשר לא נראה לי שזה קיים. אותו דבר בשאר הבדצים. זה לא אמור להיות פחות מרבנות. או אותו דבר או יותר טוב...

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יולי 13, 2020 8:06 pm

עני בן פחמא כתב:תודה רבה, כמה שאלות:

ראשית חלק מהדברים אינם מקובלים בציבור החרדי, למשל רבנות בציבור החרדי זה טרף וכמאן דליתא, האם זה רק סטיגמא? או שמא כל רבנות לגופא?

בד"צ בית יוסף - רק ביבוא מחו"ל - מה החילוק? והאם הוא טוב יותר מרבנות מהדרין?

בד"צ העדה החרדית - נחשב חלק?

בד"צ לנדא - חלק (לא גלאט) - הרב יצחק אייזיק לנדא והרב שבח צבי רוזנבלט - מה זה "חלק לא גלאט"?

בשר הכפר- הרב זולדן - מה זה?

מה לגבי עופות בכשרות רבנות רגילה?

למיטב ידיעתי, אין כזה דבר היום עופות בכשרות רבנות רגילה. כל הרבנויות מכנות את העופות שלהם "רבנות מהדרין".
ואת המסקנות תסיק לבד..

לענין

הודעהעל ידי לענין » ב' יולי 13, 2020 10:05 pm

ראו נא במצורף. פותח ביסודות הענין בשפה ברורה ונעימה, ומסיים בידיעות המעשיות.
שות הריח הטוב סימן נח.PDF
(1.41 MiB) הורד 266 פעמים

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ב' יולי 13, 2020 10:28 pm

לענין כתב:ראו נא במצורף. פותח ביסודות הענין בשפה ברורה ונעימה, ומסיים בידיעות המעשיות.
שות הריח הטוב סימן נח.PDF

עם הארצות במיטבה. שטחיות גמורה והמסקנות בהתאם...

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ג' יולי 14, 2020 12:56 am

אני רואה שקצת נכנסים פה לסוגיות אני לא מונח בסוגיא זו כלל, אני רק שואל מה לקנות בסופר? אני רואה לנדא גלאט זה טוב? אני רואה רבנות חלק זה בסדר? וכן הלאה, אני יודע שקשה לענות בלי להכנס לסוגיא, אבל תשתדלו...

ואם אפשר לדרג כשרויות, מה אסור כטריפה, במה יש חששות של שוחטים לא יראי שמים וכד', ובמה יש איזו קולא.
תודה

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ג' יולי 14, 2020 1:20 am

עני בן פחמא כתב:אני רואה שקצת נכנסים פה לסוגיות אני לא מונח בסוגיא זו כלל, אני רק שואל מה לקנות בסופר? אני רואה לנדא גלאט זה טוב? אני רואה רבנות חלק זה בסדר? וכן הלאה, אני יודע שקשה לענות בלי להכנס לסוגיא, אבל תשתדלו...

ואם אפשר לדרג כשרויות, מה אסור כטריפה, במה יש חששות של שוחטים לא יראי שמים וכד', ובמה יש איזו קולא.
תודה

תחום הבשר אינו שונה משאר תחומי הכשרות. הבדצי"ם שהינם אכן בדצים פעילים ולא משווקי תוויות וסמלים הינם בדרך כלל ברמה טובה יותר מהרבנות. יש בזה מספר אשכולות בפורום קחם משם...
כל הנושא של הכנסת הספרדים והאשכנזים לסיפור כמובא בכותרת האשכול יש בו הרבה מן הפוליטיקה.

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ג' יולי 14, 2020 1:25 am

אוסיף עוד משהו...
ספרדי או אשכנזי שרוצה להדר ברירין ולהחמיר בריאה חלק וכדומה. עדיף לו להכניס לעגלה בסופר מהמוצרים עם ההכשרים ה"אשכנזיים" (כולל גלאט לא חלק של הרב לנדא.)

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ג' יולי 14, 2020 1:29 am

איש ימיני כתב:אוסיף עוד משהו...
ספרדי או אשכנזי שרוצה להדר ברירין ולהחמיר בריאה חלק וכדומה. עדיף לו להכניס לעגלה בסופר מהמוצרים עם ההכשרים ה"אשכנזיים" (כולל גלאט לא חלק של הרב לנדא.)

לפני ההידורים, איזו כשרות לספרדי אסור לקחת?
אח"כ הידורים, כשאתה אומר אשכנזים אתה מדבר גם על העדה החרדית?

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ג' יולי 14, 2020 1:55 am

התכוונתי לכל מילה שאמרתי (כולל המילה הידור)
ובהחלט כללתי גם את בד"ץ עדה החרדית.

ואם יבוא מישהו ויאמר שאכן לספרדי אסור לקחת משהו מסויים. אז יהיה אסור לו לקחת גם את של הבדצים האשכנזים... כולם!

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » ג' יולי 14, 2020 2:34 pm

עני בן פחמא כתב:אני רואה שקצת נכנסים פה לסוגיות אני לא מונח בסוגיא זו כלל, אני רק שואל מה לקנות בסופר? אני רואה לנדא גלאט זה טוב? אני רואה רבנות חלק זה בסדר? וכן הלאה, אני יודע שקשה לענות בלי להכנס לסוגיא, אבל תשתדלו...

תודה

לפי השמועות, חשיבותו ופרסומו של הפורום כ"כ נפוצה, עד שאפי' רבנים חשובים משוטטים בו.
לאור זאת, לא תוכל להסתמך על מה שיכתבו לך כאן, שמא הכותב הוא הוא הרב בעל ההכשר המומלץ...

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' יולי 14, 2020 2:53 pm

אני מתפלא על ת"ח שבכלל מעלים נושא כזה לדוש בו. משל היה זה פורום של כל עמך בית ישראל המשוטטים ברשת.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ד' יולי 15, 2020 9:31 pm

חלק בית יוסף של הרבנות הראשית לישראל הוא הכשר מצויין וברמה שווה לשאר הבד"צים, שמעתי (מאנשים הנמצאים בשטח) שאף יותר מהם. אבל רוב הציבור החרדי אינו מודע לכך והרבה מתייחסים לזה כרבנות.

הרבנות בארץ אינה קשורה להכשר "הרבנות הראשית לישראל" אלא כל רב בעירו נאלץ להחליט (כפי המתואר בכשרון רב בספר "בעין יהודית" ע'י הסופר האגדי הרב יוחנן סלומון) ולעמוד בפני דילמה, מחד להציל כמה שיותר יהודים מלאכול טריפות, מאידך הכשר מדוקדק דורש כסף רב שבעלי העסקים לא ירצו לשלם, וגם הנהגות קשות עבורם. והרוב בחרו באפשרות הנוחה, משגיח שבא לפרקים, דרישות לא כל כך מחמירות, ותשלום סביר בהתאם.

אי לכך יצא לרבנות שם גרוע מאוד, ובצדק.

עם השנים ישנן רבנויות שעל דעת עצמם הכניסו נהלים מחמירים מאוד (אני אישית מכיר) ואוכפים זאת ביד רמה, יש גם סופרים המיועדים לציבור הרחב ולא החרדי, ועם זאת לא נכנס שם בשר שאינו מהדרין, ומשגיח צמוד, לא יאומן כי יסופר. גם מקפידים על תרו"מ במחלקת הירקות. דברים שלא חלמנו עליהם בעבר.

וגם, נמצא פתרון יעיל - מחלקת "מהדרין" שהיא בדומה לבד"צ נוקטת בהנהגות של חומרא, ואוכפת יותר את הכשרות. ומי שרוצה, משלם יותר. וכך קמו מחלקות מהדרין בירושלים ובצפת וברחובות וכו', ולאחר מכן בערים רבות, ויש גם עופות בכשרות רבנות מהדרין שמתנהלים לפי נהלים ברורים של הרבנות הראשית. וגם בזה אכשר דרא - כמדומה שרוב ככל העופות רבנות הן "רבנות מהדרין" וכפי שכתבו לפני.

מאידך דוקא על בד"צים מסויימים יש קלא דלא פסיק על זלזול חמור ומשגיח שמגיע פעם בחודש, ועוד סיפורים כחול הים. והבוחר יבחר.

נ.ב. לספרדים יש כשרות מהדרין חדשה של רבי דוד יוסף וכצפוי המחירים יורדים וכל הקודם זוכה.

אם בד"צים אשכנזיים מתאימים לספרדים - בעיה זו קיימת רק בבשר, ושמעתי הרבה דעות לכאן ולכאן, זה פוסל את זה וזה מבטל את דבריו, עכ"פ לי כספרדי לא יצא מעולם לרכוש בשר בכשרות אשכנזית.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ד' יולי 15, 2020 9:57 pm

אני אנסה לסכם מה שיצא לי:

רבנות חלק/רבנות מהדרין - טוב.
רבנות רגילה - בבשר זה כטרף, בעופות מחלוקת, אני תמיד אומר שיש לחלק בין מפעל מסודר שבו יש קריטריונים ברורים לבין מסעדה וכד'.
בד"צים אשכנזים טובים (העדה, רובין, לנדא) אלו ממליצים ואלו פוסלים.
בד"צים ספרדים - כשר אבל לא מהודר.

מה הזכרת לגבי תרו"מ ברבנות, רבנות לא מעשרים בד"כ?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' יולי 15, 2020 10:24 pm

עני בן פחמא כתב:רבנות לא מעשרים בד"כ?

באופן רשמי - מעשרים.
עד כמה הפיקוח על זה הדוק? זאת שאלה לא פשוטה כנ"ל.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' יולי 16, 2020 10:14 am

עזריאל ברגר כתב:
עני בן פחמא כתב:רבנות לא מעשרים בד"כ?

באופן רשמי - מעשרים.
עד כמה הפיקוח על זה הדוק? זאת שאלה לא פשוטה כנ"ל.

פעם שאלתי מישהו שמבין בכשרויות (היה אחראי על כשרות ברבנות, עם דגש על היה, וד"ל) ואמר לי שאין הבדל בין בד"ץ לרבנות בענין המעשר, ורק בענייני ערלה יש הבדל שהבד"ץ יותר מקפידים כאשר מעבירים עצים שלא יהיו בעיות של ערלה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ה' יולי 16, 2020 12:01 pm

עני בן פחמא כתב:פעם שאלתי מישהו שמבין בכשרויות (היה אחראי על כשרות ברבנות, עם דגש על היה, וד"ל) ואמר לי שאין הבדל בין בד"ץ לרבנות בענין המעשר, ורק בענייני ערלה יש הבדל שהבד"ץ יותר מקפידים כאשר מעבירים עצים שלא יהיו בעיות של ערלה.

זה נכון, ובתנאי שאכן מעשרים. הבעיה של הבד"ץ עם ההכשר של רבנות, זה לא באופן שהם מעשרים, אלא אם תמיד מעשרים.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ה' יולי 16, 2020 12:02 pm

תוכן כתב:
עני בן פחמא כתב:פעם שאלתי מישהו שמבין בכשרויות (היה אחראי על כשרות ברבנות, עם דגש על היה, וד"ל) ואמר לי שאין הבדל בין בד"ץ לרבנות בענין המעשר, ורק בענייני ערלה יש הבדל שהבד"ץ יותר מקפידים כאשר מעבירים עצים שלא יהיו בעיות של ערלה.

זה נכון, ובתנאי שאכן מעשרים. הבעיה של הבד"ץ עם ההכשר של רבנות, זה לא באופן שהם מעשרים, אלא אם תמיד מעשרים.

בסופרים וכד', זה נראה לי יותר מוסמך מסניף בשוק, לא?

איש ימיני

הודעהעל ידי איש ימיני » ה' יולי 16, 2020 5:37 pm

מבלי להתייחס להודעות הקודמות...
אוסיף מעט מידע...
לרבנות הראשית מחלקת שחיטת בשר בחו"ל יש נהלים וקריטריונים בקשר לגודלו של הצוות ביחס לכמות הנשחטת. יש תקנון האומר כמה שוחטים כמה בודקי ריאה וכמה משגיחים נצרכים לפי כל כמות שהמפעל מיועד אליה.
אתן דוגמה: מפעל ששוחט 350 בהמות ביום יש צורך בשלושה שוחטים.
דרגת הבשר אם הוא כשר או חלק נקבעת לפי מצב הריאה. (למעט במצבים פחות מצויים שמשתמשים בקולות מסויימות בבדיקת הסכינים ובמליחה)
אך אם בד"ץ כל שהו רוצה להוסיף את חותמתו על המוצר. אומרת לו הרבנות: חותמת של בד"ץ על המוצר פירושו שהמוצר מהדרין. על כן אנו דורשים שתביא צוות גדול יותר (לפי העניין, ולדוגמה ל 350 בהמות צריך להוסיף שוחט = ארבעה שוחטים)
במקרה שמדובר בבד"ץ שהינו גוף רציני (לא אכנס לכך אם הוא אשכנזי או ספרדי) הבד"ץ עצמו ידאג לצוות רציני וגדול לפי הצורך ולעיתים הצוות יהיה גדול יותר ממה שהרבנות דורשת גם מבד"צים. אך גם כשמדובר בבד"ץ שהינו משווק מדבקות. גם כאן תהיה הכשרות ברמה קצת יותר גבוהה מרבנות חלק, מפני שעקב דרישת הרבנות הצוות יהיה יותר גדול.
במפעלים קטנים השוחטים עד 200 בהמות ביום הדרישות יהיו זהות או כמעט זהות.
כמובן שאם מדובר בצוות לא רציני כל כמות של אנשים לא תוסיף לרמת הכשרות ועדיין צוות קטן אך רציני ומקצועי יספק כשרות טובה יותר.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' יולי 16, 2020 9:54 pm

לקוני הכשרויות הטובות - ממש חבל שהרבנות מעשרת.
מפני שאם מעשרים פחות מכשיעור - וזה מצוי מאד מאד [מפני הקושי שבאומדנא, והרצון הטבעי להפסיד כמה שפחות סחורה טובה], אז כל העסק נדפק.
וההפרשה של ההכשרים אחר כך, לא מועילה כלום [בלי שאלה על ההפרשה הראשונה].
זאת אומרת מי שלא סומך על הרבנות, אז הוא בבעיה קשה גם אם עישרו אחר כך.
אשמח אם מישהו יתקן אותי.

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ה' יולי 16, 2020 10:47 pm

אם המשגיח מפריש פחות מכשיעור, מעיקר הדין אומרים לתקוני שדרתיך ולא לעוותי והכל בטל.
מלבד זאת יש מקומות שמתנים שהמעשר לא יחול על מה שיעשרו שוב אח"כ, ויש ע"ז פולמוס.

לענין

הודעהעל ידי לענין » ה' יולי 16, 2020 11:09 pm

שש ושמח כתב:אם המשגיח מפריש פחות מכשיעור, מעיקר הדין אומרים לתקוני שדרתיך ולא לעוותי והכל בטל.
מלבד זאת יש מקומות שמתנים שהמעשר לא יחול על מה שיעשרו שוב אח"כ, ויש ע"ז פולמוס.

ברבנות ודאי לא...

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » א' יולי 19, 2020 10:38 am

לענין כתב:לקוני הכשרויות הטובות - ממש חבל שהרבנות מעשרת.
מפני שאם מעשרים פחות מכשיעור - וזה מצוי מאד מאד [מפני הקושי שבאומדנא, והרצון הטבעי להפסיד כמה שפחות סחורה טובה], אז כל העסק נדפק.
וההפרשה של ההכשרים אחר כך, לא מועילה כלום [בלי שאלה על ההפרשה הראשונה].
זאת אומרת מי שלא סומך על הרבנות, אז הוא בבעיה קשה גם אם עישרו אחר כך.
אשמח אם מישהו יתקן אותי.

לא הבנתי איך העסק נדפק. אם כי אני מבקש לא להאריך ולהכנס לנידון כי זה לא הנושא.

מה לגבי הכשרויות של הרב שלום כהן והרב מוצפי, יש שתי אפשרויות או שהן יותר טובות מבית יוסף ומחפוד, או שהן לא מוכרות אז לא כ"כ הפיצו עליהם שמועות.

לגבי מספר השוחטים, אני אמנם לא מבין גדול, אבל אני פחות אוהב שנכנסים לנתונים שהלכתית הם לא משפיעים, יכול להיות שני שוחטים שישתלטו בצורה טובה מאוד על 300 פרות, ויכול להיות עשרה שוחטים שבקושי אפשר לסמוך עליהם, צריך לדרוש את מה שההלכה דורשת, אותו הדבר אני טוען על משגיח צמוד או יוצא ונכנס, מבחינה הלכתית יוצא ונכנס זה כשר, אז למה רבים פוסלים רבנות בגלל שאין משגיח צמוד? ובכלל פעם שמעתי שבח על הבדץ שבמפעל לסוכר למרות שאין מגע יד אדם כלל (נכנס סלק סוכר ויוצא סוכר) יש משגיח צמוד שיושב כל היום וקורא תהילים, וכי זו מעלה, ואם אין משגיח זה לא כשר?

ברצוני להוסיף שהרב יצחק יוסף דיבר וכתב בעניין ואמר כי ניתן לסמוך על כשרות רבנות כל עוד לא יצאה שמועה מפי מורי הוראה שאין תוקף לכשרות.
והרב מזוז אמר שרק בבשר בקר צריך חלק (לא נכנס לשמות הכשרויות, ובעוף טוב להחמיר להצריך בד"ץ, והוסיף בשם הגר"מ לוי שההבדל בין עוף רבנות לעוף בד"ץ זה פוליטיקה בלבד.

עני בן פחמא

הודעהעל ידי עני בן פחמא » ו' יולי 31, 2020 10:06 am

ומה הדין אם יש במסעדה כשרות רבנות, וכתוב שהבשרים 'חלק בית יוסף' או 'כל הבשרים בית יוסף חוץ מהלבבות', האם מותר לספרדי לאכול שם?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 181 אורחים