מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תשב עד שתלבין ראשה?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
דמשק

Re: תשב עד שתלבין ראשה?

הודעהעל ידי דמשק » ו' נובמבר 06, 2020 10:55 am

נחומצ'ה כתב:הנכד המדובר של ר' גדליה משה מזוויעהיל, זה ר' שלמה פרישטיק ז"ל.

צ"ל חתנו.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ו' נובמבר 06, 2020 11:51 am

נחומצ'ה כתב:הרב פ"ת. תשמ"ט זה לא גימריא זו תופעה או תוצאה. הכל החל משנות הממי"ם.
'מיהו יהודי' בשנות הלמד. 'מיהו חרדי' בשנות המ'. מיהו חסיד בשנות הנ'. מיהו ליטאי בשנות הע'.

הנכד המדובר של ר' גדליה משה מזוויעהיל, זה ר' שלמה פרישטיק ז"ל.
עוד דוגמא?
הדיין ר' יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל מחיפה [ירושלמי ליטאי], אחד מחתניו הוא הרב ערלנגר מלונדון המקורב לסטמאר.
כי העיקר התורה קובעת.

תשמ"ט, לא יצרה את התופעה, רק חידדה אותה קצת שכל מיני אנשים שהיו פרווה נאלצו לתפוס צד,
ר' יענק'ב רוזנטל זה לא ראיה לכלום, הוא היה ירושלמי ובירושלים כידוע כולם התחתנו עם כולם, חוץ מזה שהוא היה אדם מקורי לכל הדעות ותמיד חשב מחוץ לקופסה, ולא נרתע ללכת נגד הזרם

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' נובמבר 06, 2020 12:22 pm

מעניין, האם מישהו חשב או התבונן על שאילת פותח האשכול?
נגיד שהרוב המוחלט "גרמו לעצמם" או "גורמות לעצמם". (אני לא חושב, אבל נגיד).
מה עם המיעוט - שזה בודאי מאות או אלפי בנות?
האם שאילת פותח האשכול מטרידה מישהו, מעסיקה מישהו, כואבת למישהו כאן?
נערך לאחרונה על ידי דורשי יחודך ב ו' נובמבר 06, 2020 1:37 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ו' נובמבר 06, 2020 1:23 pm

דמשק כתב:
נחומצ'ה כתב:הנכד המדובר של ר' גדליה משה מזוויעהיל, זה ר' שלמה פרישטיק ז"ל.

צ"ל חתנו.

אכן. והסיפור הולך ששאלה את ר' שלומקה זצ"ל.
שתובתו היתה: "האמיני לי, בשמים לא שואלים אם אכלתם שרויה, אלא אם ציערתם יהודי או לא".

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ו' נובמבר 06, 2020 1:28 pm

גיזונטע קאפ כתב:
נחומצ'ה כתב:הרב פ"ת. תשמ"ט זה לא גימריא זו תופעה או תוצאה. הכל החל משנות הממי"ם.
'מיהו יהודי' בשנות הלמד. 'מיהו חרדי' בשנות המ'. מיהו חסיד בשנות הנ'. מיהו ליטאי בשנות הע'.

תשמ"ט, לא יצרה את התופעה, רק חידדה אותה קצת שכל מיני אנשים שהיו פרווה נאלצו לתפוס צד, הוא היה ירושלמי ובירושלים כידוע כולם התחתנו עם כולם,

כנכד לאנשי ירושלים, על דא קא בכינא.
ממי שאכלו מפיתם יחד. הפכנו לפנים צהובות זה לזה..
ברוח הפרשת שבוע:
האומר שלי-שלי שלך-שלך הרי זו מידת סדום. מי יתן ומהפכת מידת סדום, בא תבא במחנינו, ונישא יחד לבבינו..

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ו' נובמבר 06, 2020 2:28 pm

דורשי יחודך כתב:מעניין, האם מישהו חשב או התבונן על שאילת פותח האשכול?
נגיד שהרוב המוחלט "גרמו לעצמם" או "גורמות לעצמם". (אני לא חושב, אבל נגיד).
מה עם המיעוט - שזה בודאי מאות או אלפי בנות?
האם שאילת פותח האשכול מטרידה מישהו, מעסיקה מישהו, כואבת למישהו כאן?

אני אישית השקעתי המון המון כוח וזמן כדי לשדך. הייתי עובר כל יום שלישי על מודעות השידוכים ביתד נאמן, ומוסיף אותם למאגר שבניתי, וכך היו לי המון שמות והשמות האלו הביאו עוד שמות (ועד היום מדי פעם אני מקבל טלפון אם יש לי שידוך למישהו או מישהי), וכך הייתי מציע. את כל זה עשיתי בגלל שהייתי מודע טוב מאד לבעיית הרווקות בציבור החרדי, ולצער העצום שזה גורם. כבר כתבתי בעבר על בחורה מבוגרת שסיפרה לי פעם, שבראש השנה אחד היא בכתה כל כך הרבה לשידוך, ששלשה ימים אח"כ לא היתה יכולה לפתוח את העינים. את הכל עשיתי בהתנדבות מלאה ולא קבלתי על זה שקל. פרשתי מזה, כשראיתי שאין סיכוי. יש לי חבר שכל הזמן מבקש ממני להציע לו, וכל פעם שאני מציע לו, וזה לוקח שעות של בירורים והתאמות, אחד הצדדים מחליט שאפילו להפגש אין טעם. התייאשתי, פשוטו כמשמעו!

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' נובמבר 06, 2020 3:49 pm

הרב תוכן יהי משכורתך שלימה מאת ה' אלקיך
בודאי שכרך הרבה מאד
דייך שאתה וקונך יודעים בצערך...

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ש' נובמבר 07, 2020 6:59 pm

תוכן כתב:אני אישית השקעתי המון המון כוח וזמן כדי לשדך. הייתי עובר כל יום שלישי על מודעות השידוכים ביתד נאמן, ומוסיף אותם למאגר שבניתי, וכך היו לי המון שמות והשמות האלו הביאו עוד שמות (ועד היום מדי פעם אני מקבל טלפון אם יש לי שידוך למישהו או מישהי), וכך הייתי מציע. את כל זה עשיתי בגלל שהייתי מודע טוב מאד לבעיית הרווקות בציבור החרדי, ולצער העצום שזה גורם. כבר כתבתי בעבר על בחורה מבוגרת שסיפרה לי פעם, שבראש השנה אחד היא בכתה כל כך הרבה לשידוך, ששלשה ימים אח"כ לא היתה יכולה לפתוח את העינים. את הכל עשיתי בהתנדבות מלאה ולא קבלתי על זה שקל. פרשתי מזה, כשראיתי שאין סיכוי. יש לי חבר שכל הזמן מבקש ממני להציע לו, וכל פעם שאני מציע לו, וזה לוקח שעות של בירורים והתאמות, אחד הצדדים מחליט שאפילו להפגש אין טעם. התייאשתי, פשוטו כמשמעו!

אולי יתנחם בזה שאמר לי פעם בחור מבוגר, מילא אני לא מתחתן אבל למה לא מציעים לי ולא חושבים להציע לי, וא"כ עצם זה שנתת תקווה ועידוד לבחור\בחורה עשית מצוה.
לגופו של עניין, ואחרי עיון מעמיק בנושא,
א. יש הרבה בחורות מבוגרות טובות בלי יחס לבחורים מבוגרים טובים[מלבד חסידות גור ששם זה הפוך] ואכ"ל לפרט את הסיבות
ב.יש מצב שבחור נתפס לאדישות ופעמים משנה לשנה רק מעלה את רף הדרישות שלו,
ג. בסוף הישועה מגיעה מתי שהבחור מחליט שהוא מתחתן ויהי מה אז בד"כ הוא מוצא.ולא שהמציאות משתנה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 08, 2020 12:31 am

עובדיה חן כתב:אולי יתנחם בזה שאמר לי פעם בחור מבוגר, מילא אני לא מתחתן אבל למה לא מציעים לי ולא חושבים להציע לי, וא"כ עצם זה שנתת תקווה ועידוד לבחור\בחורה עשית מצוה.
לגופו של עניין, ואחרי עיון מעמיק בנושא,
א. יש הרבה בחורות מבוגרות טובות בלי יחס לבחורים מבוגרים טובים[מלבד חסידות גור ששם זה הפוך] ואכ"ל לפרט את הסיבות
ב.יש מצב שבחור נתפס לאדישות ופעמים משנה לשנה רק מעלה את רף הדרישות שלו,
ג. בסוף הישועה מגיעה מתי שהבחור מחליט שהוא מתחתן ויהי מה אז בד"כ הוא מוצא.ולא שהמציאות משתנה.

מה שאתה כותב זה נכון. כל פעם שהצעתי, קבלתי המון תודה רק על עצם זה שמישהו חושב עליהם. השאלה היא, אם על מחמאות מסוג זה שוה להשקיע כל כך הרבה זמן וכוח. צריך להיות איזה שהוא הקבלה בין ההשקעה לתוצאה.

אכן יש המוןןןןןןןןן בנות מבוגרות טובות. ים! כל בחור מבוגר שמודאג בקשר לשידוכים, פשוט לא יודע את המצב. ככל שהוא מתבגר כך רמת ההצעות רק עולה. ומצד שני, יש בחורים שאכן מכירים את המצב, ולא מוכנים להתפשר כי הוא זה, כי תמיד מחכה להם הצעה יותר טובה. יש מדרש נורא על נדב ואביהו שמתו בגלל שלא התחתנו, והמון בנות הצטערו שלא התחתנו איתם, אז פשוט מתו. כך נחסך להמון בנות עגמ"נ מיותר.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » א' נובמבר 08, 2020 2:16 am

לחיזוק הפועלים בענין הנשגב הזה ולא רואים תוצאות וכדברי תוכן מובאים כאן דבריו של כ"ק האדמו"ר מסאדיגורה זצוק"ל שנאמרו בחודש ניסן תשע"ט בארה"ב [בשהותו שם מלופף ביסורים נוראים].
הנני מבקש מכולכם שתקיימו מצוה גדולה, כאן במדינת אמריקע יש לדאבון לב ר"ל קושי גדול בענין השידוכים, ולבי כואב עד מאד מזה, כשרבים מאד מתחננים על נפשם לישועת בניהם ובנותיהם שהגיעו לפרקם ועדיין לא זכו לזיווגם הראוי להם, והוא פחד נורא.
אבקש שתקשיבו היטב לבקשתי זאת, על כל אחד מוטל חוב ממש, אם יודעים אתם על ידיד, או אם מכירים אתם משפחה שמתקשים בענין השידוכים לצאצאיהם, חוב קדוש מוטל עליכם לשבת בכל ערב ולחשוב במשך זמן אם יש ברעיונכם איך לסייע עבורם במציאת זיווג הגון ולהציע זאת עבורם, או לדבר עם אחרים שיפעלו עבורם בענין זה.
טייערע אידן, אינכם משערים עד כמה גדולה המצוה הזאת, כשיהודי רק שומע שיחת טלפון שמציעים עבורו הצעת שידוך לבנו או לבתו זה ממש מחיה נפשות, ומקיימים בזה "כל המציל נפש אחת מישראל כאילו קיים עולם מלא".
הנה הרי עברנו את קריעת ים סוף, ואמרו חז"ל דקשה זיווגו של אדם כקריעת ים סוף, וכבר הקשו מה שייך קושי אצל השי"ת, וצדיקים ביארו בזה שהרבוש"ע חפץ שאנו נעשה השתדלות לזה, לכן כל אחד יעשה מה שביכלתו בסיעתא דשמיא, ואיש את רעהו יאמר חזק, ובסיעתא דשמיא אם תסייעו לאחרים בענין זה תזכו שבביתכם זה יגיע בניקל, הן בזיווגים הגונים, הן בפרנסה ברווח, ובנחת דקדושה ולהשריש חמימות דקדושה בקרב צאצאיכם.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
שם מלא: אהרן פרנקל תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » א' נובמבר 08, 2020 3:57 am

יש מקום לשידוכים משותפים בין חסידים לליטאים "אמריקאים" בפרט, מצידי החסידי כאבא לבנים בוגרים יש הסכמה מראש לבנות ליטאיות, אם אתם יודעים ויש לכם רעיון תפנו אלי באישי

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' נובמבר 08, 2020 7:55 pm

אהרן תאומים כתב:יש מקום לשידוכים משותפים בין חסידים לליטאים "אמריקאים" בפרט, מצידי החסידי כאבא לבנים בוגרים יש הסכמה מראש לבנות ליטאיות, אם אתם יודעים ויש לכם רעיון תפנו אלי באישי

ידידינו בוודאי מודע לכך שישנן חסידויות בהן ישנו פער הנהגתי מסויים שכמעט לא יתכן שבחורה ליטאית תוכל להסכים לו (אפי' חסידיות אחרות בחלקן הגדול לא מסוגלות לכך), אלא א''כ תהיה התגמשות גדולה.

האם היית מסכים גם להיפך? כלומר- האם היית מסכים להשיא לבנותיך חתן ליטאי? דומני שלא... תקן אותי אם אני טועה.

נ''ב:
ר' נחומצ'ה, ר' עזריאל וכו'
לא הכחשתי שנשתנו העיתים, ועקב התגבשות הקהילות, היום כבר לא מצוי משפחה אחת בה אחות אחת חסידת גור, שניה חסידת ויז'ניץ, שלישית דתית לאומית, רביעית פא''יניקית, והאחים בכלל ליטאים..

כל שהכחשתי הוא את הקשר לתשמ''ט, מצחיק לתלות את זה דווקא בתשמ''ט, זהו תהליך שבוודאי התגבר והלך לפני כן. להערכתי הוא די התגבש כבר בשלהי שנות הל'. אבל בכל מקרה, זה היה תהליך שהלך והתפתח. וכאמור זה בכלל לא קשור דווקא לחסידים וליטאים, ראו נא גם ראו כמה משפחות היו מעורבות אז גם עם גיסים דת''ל וכיו''ב.

נ''ב2:
חושבני שאם יש משהו מעשי זה יותר בכיוון של שידוכים בין ה'כלל חסידי' לליטאים. משא''כ חסידים המשתייכים לקהילות מגובשות.
לדוגמא: אני לא רואה בחורה ליטאית שתוכל להיהפך להיות חסידת ויז'ניץ. פעם זה היה אפשרי כי ויז'ניץ של פעם היתה שונה משל היום. הכל היה ''רך'' יותר. וה''ה שאני לא רואה בחורה חסידת ויז'ניץ שתוכל לההיפך להיות ליטאית.

באופן כללי, אני חושב שהקהילות החסידיות היום הרבה יותר חזקות ומאופיינות מבעבר. זה כמובן טוב, אבל יש לזה מחיר. וה'כלל חסידי' ג''כ כבר הרבה פחות רך מבעבר.

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » א' נובמבר 08, 2020 8:29 pm

שאילתך הרב פרנקל תאומים חזקה "האם הייתי לוקח חתן ליטאי?" ובכן במקום שילבין ראשה ודאי שכן, אלא שכותרת האשכול מצביעה שהמלבינות ראשן הם ליטאיות, ואני חידדתי "אמריקאיות" שזה שהם ליטאיות הוא לא איפיון אמיתי כולם כמעט ללא יוצא מן הכלל אין מוצאם מליטא, אלא יותר מיוצאי הונגריה ופולין שהקימו משפחות מודרנית אמריקאים טיפוסים שבניהם פנו לישיבות בגוון ליטאי וכך הפכו את הבית לגוון זה, ועל כן הרמתי להנחתה אני מוכן ואף רוצה לשדך את בני המשתייכים לחסידות גדולה וסגורה המוכנים ומסכימים להיפתח למשפחה מודרנית עממית,

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » א' נובמבר 08, 2020 10:19 pm

"ליטאי" אמריקאי וליטאי של ארץ הקודש דומים רק בשם

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » א' נובמבר 08, 2020 11:23 pm

במוסף ש"ק של יתד נאמן, פסח תשנ"ו, פורסמו זכרונות של ר' קלמן פרבר על הח"ח, הוא מספר שהגיע אדם לשאול את הח"ח בנוגע לשידוך לביתו המבוגרת, שהבית של החתן לא הכי הכי, והאם לחכות לבית טוב, בת כמה הבת שואל הח"ח, 28 עונה האב, אמר לו הח"ח אם היית צעירה הייתי אומר לחכות לבית טוב, כעת בגילה אם מישהו מוכן לקחת אותה, תחטוף אותו

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' נובמבר 08, 2020 11:27 pm

בתך בגרה (גיל 12.5?) - שחרר עבדך ותן לה...

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' נובמבר 08, 2020 11:43 pm

עיצה טובה לשדכנים.
פעם קראתי על הבדלי גישה בין אמריקאים לישראלים.
דוגמא שאתה אומר על בחור שהוא 'עילוי', בדוק מי עומד מולך..
אצל אמריקאים זה פלוס, היינו בחור כשרוני, למדן ואפי' אקטיבי חיובי
אצל ישראלים.. זה תמרור אזהרה. סוג של רחפן עם אורות מרובים..

לאחרונה שמעתי מכלי שני, מעשה חיובי על שידוכין בין 'פלגים'...
משפחה אמריקאית הדרה בארץ הקודש, שידכה את בִתם עם בן ישיבה.
אך אבוי, טרם נשברה הצלחת, גונבה לאוזנם שמועה נוראה, שהבחור נחשד ב'אינם מתייצבים'..
הם שאלו אחד מרבני י-ם, הקרוב יותר ל'חוגי בני ברק'...
והוא הפתיעם לאמר: חשש 'עץ', לא אמור לעכב שידוך....

עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » א' נובמבר 08, 2020 11:47 pm

אהרן תאומים כתב:שאילתך הרב פרנקל תאומים חזקה "האם הייתי לוקח חתן ליטאי?" ובכן במקום שילבין ראשה ודאי שכן, אלא שכותרת האשכול מצביעה שהמלבינות ראשן הם ליטאיות, ואני חידדתי "אמריקאיות" שזה שהם ליטאיות הוא לא איפיון אמיתי כולם כמעט ללא יוצא מן הכלל אין מוצאם מליטא, אלא יותר מיוצאי הונגריה ופולין שהקימו משפחות מודרנית אמריקאים טיפוסים שבניהם פנו לישיבות בגוון ליטאי וכך הפכו את הבית לגוון זה, ועל כן הרמתי להנחתה אני מוכן ואף רוצה לשדך את בני המשתייכים לחסידות גדולה וסגורה המוכנים ומסכימים להיפתח למשפחה מודרנית עממית,

מה זאת אומרת: "אני מוכן לשדך את בניי המשתייכים לחסידות גדולה וסגורה ומוכנים ומסכימים להיפתח למשפחה מודרנית עממית"?
הלא אם הבן שלך שיחי' יתחתן עם ליטאית, הבית שלהם יתנהל עפ''י החסידות שלכם על אופיה ודרישותיה. כלומר- אתה אומר שלא אכפת לך (לאור המצב) שהמחותנים שלך יהיו ליטאים אמריקנים מודרנים. אבל אתה כן מצפה שהכלות שלך עצמן יהיו למעשה חסידות בנות חוגך (כלומר- שהן יהפכו לכאלה).

ואני שואל: האם היית מוכן שבנך יתחתן עם ליטאית ושהם יקימו בית שיהיה ''באמצע'' ביניהם? שכל אחד ילך לקראת השני גם לגבי האופי של הבית?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' נובמבר 09, 2020 12:13 am

נחומצ'ה כתב:עיצה טובה לשדכנים.
פעם קראתי על הבדלי גישה בין אמריקאים לישראלים.
דוגמא שאתה אומר על בחור שהוא 'עילוי', בדוק מי עומד מולך..
אצל אמריקאים זה פלוס, היינו בחור כשרוני, למדן ואפי' אקטיבי חיובי
אצל ישראלים.. זה תמרור אזהרה. סוג של רחפן עם אורות מרובים..

שמעתי פעם מהגר"ה זאקס, שפעם בא אליו גביר גדול מתושבי ת"א, ובקש את הבחור הכי טוב בישיבת חברון, הוא הציע לו שמות ושום דבר לא מצא חן בעיניו, אז הוא שאל אותו מה אתה מחפש, אז הוא אמר לו, השבוע היה אצלינו בבית כנסת חתן של חבר שלי שרה"י שדך לו, והוא קרא כ"כ יפה בתורה שפתיים ישק, כזה אני רוצה!

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ב' נובמבר 09, 2020 12:17 am

פרנקל תאומים כתב:ואני שואל: האם היית מוכן שבנך יתחתן עם ליטאית ושהם יקימו בית שיהיה ''באמצע'' ביניהם? שכל אחד ילך לקראת השני גם לגבי האופי של הבית?

עניתי די ברור שהבית יוכל להתנהל על פי אמצע מסויים כמובן שהלכה ונוסח הולך אחר האב, ועל כן כתבתי שגם הפוך הייתי מוכן כש"הבת" הייתה נכנסת לחשש הלבנת הראש, ובכל אופן תביא משהו למעשה ונבדוק על מה אפשר לגשר בפרט כאן באמריקה שאינו דומה כלל לארץ, גם בנוגע לשידוכים בין עדות

סמל אישי של המשתמש
אהרן תאומים
יצירת קשר:

הודעהעל ידי אהרן תאומים » ב' נובמבר 09, 2020 2:00 am

עוד סוד אגלה לכם כחסיד חסידות ידועה סגורה וגדולה וכיוצא תלמוד תורה תשב"ר בבני ברק, שיותר קל לחסיד מחסידותי להתחתן עם ליטווק מאשר חסידות הונגרית\רומנית שיש להם המון מנהגים שונים בעניני אכילה וכדומה, וכל מיני קפידות ולבושים ואכמ"ל, ולמשל אינם מקפידים על שקיעה ועוד, וברובם יוצאים יותר מהר מהכולל אחר זמן מועט , משא"כ החסידות אליה אני משתייך ידועה בהקפדתה על פסקי משנ"ב וזמן תפילה וקר"ש, וכן יותר נשארים בלימוד אמנם לא עיון אבל מה משנה לאישה מה בעלה לומד העיקר שלומד

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » א' נובמבר 29, 2020 12:09 am

יש מדרש השבוע [פ' ויצא] על שידוכי יצחק יעקב
דהיינו "זה בא לשידוכו וזה שידוכו בא אליו".
כלומר יצחק ישב בבית והשידוך בא אליו ללא כל מאמץ
ויעקב אבינו, היה צריך לחזר אחר אבידתו עד שבא אל התכלית.

ולכשנתבונן מעט, נגלה פרט נוסף.
יצחק היה בחור מושלם שהגיע מבית של חסד, אבא ואמא צדיקים שמכניסים אורחים ומפיצים אמונה,
אך שבאו לפרק הילדים, יש עיכובים. כמה שנים מחכים, ואז באים תאומים, והנחת חצי-חצי, יש איזה עשו'ל קטן...

יעקב הולך ועוזב את ביתו ויוצא לשידוכו, דבש הוא לא מלקק מהשווער המיועד, מחליפים משכורתו עשרת מונים,
אך מאידך, מרגע הנישואין הילדים באים בנקל, ו'נחת יהודית' של י"ב שבטים...

ואולי בדרך הדרש, זה פירש"י "והלא קל שבקלים אינו אומר כן"
דהיינו, מי שאומר זאת, לא היה קל שבקלים בשידוכו, אך להעמיד תולדות היה שווה...

פעם שמעתי מאחד המגידים, ההבדל בין יהודי לגוי,
יהודי רוצה ילדים אך באמצע יש אשה,
גוי רוצה אשה, ונתקע באמצע עם ילדים...

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » א' נובמבר 29, 2020 1:34 am

נחומצ'ה כתב:פעם שמעתי מאחד המגידים, ההבדל בין יהודי לגוי,
...

ביהדות שאני מכיר היחס אחר.

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' נובמבר 29, 2020 3:25 am

אוצר החכמה_171883 (1).jpg
אוצר החכמה_171883 (1).jpg (184.95 KiB) נצפה 2489 פעמים
אוצר החכמה_171883.jpg
אוצר החכמה_171883.jpg (71.52 KiB) נצפה 2511 פעמים
נערך לאחרונה על ידי יושב הארץ ב א' נובמבר 29, 2020 7:56 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » א' נובמבר 29, 2020 7:13 am

וַיֹּ֙אמֶר֙ יְהֹוָ֣ה אֱלֹהִ֔ים לֹא־ט֛וֹב הֱי֥וֹת הָֽאָדָ֖ם לְבַדּ֑וֹ אֶֽעֱשֶׂה־לּ֥וֹ עֵ֖זֶר כְּנֶגְדּֽוֹ׃

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 8:07 am

שש ושמח כתב:
...

ביהדות שאני מכיר היחס אחר.

אני מכיר את היהדות של המגיד. היהדות שלך זרה לי.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 29, 2020 8:49 am

זוועה!

שלח נא בור זה לקרוא בספר מלאכי:

מלאכי פרק ב, יג-טז
(יג) וְזֹאת שֵׁנִית תַּעֲשׂוּ כַּסּוֹת דִּמְעָה אֶת מִזְבַּח ה' בְּכִי וַאֲנָקָה מֵאֵין עוֹד פְּנוֹת אֶל הַמִּנְחָה וְלָקַחַת רָצוֹן מִיֶּדְכֶם: (יד) וַאֲמַרְתֶּם עַל מָה עַל כִּי ה' הֵעִיד בֵּינְךָ וּבֵין אֵשֶׁת נְעוּרֶיךָ אֲשֶׁר אַתָּה בָּגַדְתָּה בָּהּ וְהִיא חֲבֶרְתְּךָ וְאֵשֶׁת בְּרִיתֶךָ: (טו) וְלֹא אֶחָד עָשָׂה וּשְׁאָר רוּחַ לוֹ וּמָה הָאֶחָד מְבַקֵּשׁ זֶרַע אֱלֹהִים וְנִשְׁמַרְתֶּם בְּרוּחֲכֶם וּבְאֵשֶׁת נְעוּרֶיךָ אַל יִבְגֹּד: (טז) כִּי שָׂנֵא שַׁלַּח אָמַר ה' אֱלֹהֵי יִשְׂרָאֵל וְכִסָּה חָמָס עַל לְבוּשׁוֹ אָמַר ה' צְבָאוֹת וְנִשְׁמַרְתֶּם בְּרוּחֲכֶם וְלֹא תִבְגֹּדוּ: ס

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 9:46 am

מה אתה מוצא בפסוקים אלו? כל מעלתה של האשת נעורים זה בגלל שהיא הביאה לו הרבה ילדים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 29, 2020 9:53 am

תוכן כתב:מה אתה מוצא בפסוקים אלו? כל מעלתה של האשת נעורים זה בגלל שהיא הביאה לו הרבה ילדים.

מהיכן ההמצאה הזו?

שים לב למילים אלה:
חֲבֶרְתְּךָ וְאֵשֶׁת בְּרִיתֶךָ.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 10:02 am

יש שותפות בין שני אנשים, הם חברים, ועושים ברית ביניהם, כדי ליישם את השותפות בצורה הכי טובה. להזכיר לך את הסיפור במדרש על אותו חסיד ואשתו, שכיון שלא ילדו ילדים, אמרו שלא מועילים כלום להקב"ה וגמרו בדעתם להתגרש.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 29, 2020 10:15 am

ודאי שילדים זו תכלית, ואיני יודע מדוע צריך להגיע לסיפורים, אפשר להזכיר את ההלכה שמי ששהה עם אשתו עשר שנים ולא ילדה יוציא וישא אחרת.

אבל אשה היא גם תכלית בפנ"ע, כפי שכתוב בפרשת בראשית.

מלאכי מדבר על הקשר המיוחד שבין האיש לאשתו מצד עצמו של הקשר, בלי קשר לתכלית אחרת.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' נובמבר 29, 2020 10:41 am

שו"ע אבן העזר סימן א' סעיף א':
חייב כל אדם לישא אשה כדי לפרות ולרבות וכל מי שאינו עוסק בפריה ורביה כאילו שופך דמים וממעט את הדמות וגורם לשכינה שתסתלק מישראל:
הגה: וכל מי שאין לו אשה שרוי בלא ברכה בלא תורה כו' ולא נקרא אדם וכיון שנשא אשה עונותיו מפקפקים שנאמר מצא אשה מצא טוב ויפק רצון מאת ה' (טור):

לכאורה הדיון כאן - שנוי במחלוקת בין המחבר לרמ"א: המחבר סבור שעיקר הנישואין הוא "כדי לפרות ולרבות", ואילו הרמ"א מדגיש שיש כו"כ סיבות אחרות לנישואין (והוא אפילו לא מביא את כולן, ובגמרא יבמות דף סג הובאו ענינים נוספים, שכנראה רמזן הרמ"א ב"כו'").

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 10:44 am

עקביה כתב:ודאי שילדים זו תכלית, ואיני יודע מדוע צריך להגיע לסיפורים, אפשר להזכיר את ההלכה שמי ששהה עם אשתו עשר שנים ולא ילדה יוציא וישא אחרת.

אבל אשה היא גם תכלית בפנ"ע, כפי שכתוב בפרשת בראשית.

מלאכי מדבר על הקשר המיוחד שבין האיש לאשתו מצד עצמו של הקשר, בלי קשר לתכלית אחרת.

אתה אומר שאשה היא 'תכלית בפנ"ע', הכוונה שגם אחד שלא יכול להוליד יש מעלה שיתחתן. אפשר שאתה צודק. אבל אם ניקח קשר כולל, שזה אומר בחור ובחורה בריאים בגופם ונפשם, בגילאי ה-18-22, הסיבה העיקרית להתחתן היא כדי שיעשו את השליחות המוטלת עליהם, והיא לעשות להקב"ה דירה בתחתונים. נכון, שיש זוגות שבכדי שזה יוכל לעבוד טוב, צריכים קשר רגשי טוב וכיוצא, הכל טוב ויפה, אבל מה שקורה היום שהקשר הרגשי הזה הפך לעיקר או לשווי ערך עם שאר המטרות... וזה נוגד את היהדות. וזה כל כוונת המשגיחים וכיוצא, שאדם רוצה להביא ילדים, ולזה הוא זקוק לאשה, לזה כוונתם, לשמור את העיקר כעיקר, והטפל כטפל...

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » א' נובמבר 29, 2020 10:45 am

כך פירש"י החילוק בין יעקב אבינו לעשו הרשע: את בניו ואת נשיו. [יעקב] הקדים זכרים לנקבות, ועשו הקדים נקבות לזכרים, שנאמר ויקח עשו את נשיו ואת בניו וגו'.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 11:03 am

קרית מלך כתב:כך פירש"י החילוק בין יעקב אבינו לעשו הרשע: את בניו ואת נשיו. [יעקב] הקדים זכרים לנקבות, ועשו הקדים נקבות לזכרים, שנאמר ויקח עשו את נשיו ואת בניו וגו'.

אפילו בלק מנשק קודם את בניו ואח"כ בנותיו.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » א' נובמבר 29, 2020 1:36 pm

תוכן כתב:
קרית מלך כתב:כך פירש"י החילוק בין יעקב אבינו לעשו הרשע: את בניו ואת נשיו. [יעקב] הקדים זכרים לנקבות, ועשו הקדים נקבות לזכרים, שנאמר ויקח עשו את נשיו ואת בניו וגו'.

בלק?

יושב הארץ

הודעהעל ידי יושב הארץ » א' נובמבר 29, 2020 1:38 pm

כיו"ב: פירש"י: ועוד מלאו ימי, שהרי אני בן פ"ד שנה, ואימתי אעמיד י"ב שבטים, וזהו שאמר ואבואה אליה, והלא קל שבקלים אינו אומר כן, אלא להוליד תולדות אמר כך:

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 29, 2020 1:44 pm

תוכן כתב:אתה אומר שאשה היא 'תכלית בפנ"ע', הכוונה שגם אחד שלא יכול להוליד יש מעלה שיתחתן. אפשר שאתה צודק. אבל אם ניקח קשר כולל, שזה אומר בחור ובחורה בריאים בגופם ונפשם, בגילאי ה-18-22, הסיבה העיקרית להתחתן היא כדי שיעשו את השליחות המוטלת עליהם, והיא לעשות להקב"ה דירה בתחתונים. נכון, שיש זוגות שבכדי שזה יוכל לעבוד טוב, צריכים קשר רגשי טוב וכיוצא, הכל טוב ויפה, אבל מה שקורה היום שהקשר הרגשי הזה הפך לעיקר או לשווי ערך עם שאר המטרות... וזה נוגד את היהדות. וזה כל כוונת המשגיחים וכיוצא, שאדם רוצה להביא ילדים, ולזה הוא זקוק לאשה, לזה כוונתם, לשמור את העיקר כעיקר, והטפל כטפל...

אני לא יודע מה אתה רוצה.

מה שהצלחתי בכל זאת להבין הוא שישנם משגיחים הנוהגים, לשם מטרות חינוכיות, לבלבל את המוח לחניכיהם, ולהמציא 'השקפת התורה' חדשה על ההבדל שבין יהודי לגוי.

זה בסדר גמור כל זמן שהחניכים מבינים שמוכרים להם לוקשים. הצרה היא שלעיתים קרובות החניכים חושבים שזו אמת.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' נובמבר 29, 2020 1:45 pm

קרית מלך כתב:
תוכן כתב:

בלק?

לבן. המקלדת שלי בלבלה סדר האותיות.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 29, 2020 1:48 pm

אני מקווה שאתה מעביר מהיין של הקידוש ומהחלה של המוציא לאשתך לפני ילדיך.

רש"י מסביר שהתורה באה להדגיש את ההבדל בין יעקב לעשו בכך שאצל עשו אין אישה אלא לזנות, וזה העיקר בחיים, ולכן אצלו נשים קודמות.
זו גם הסיבה לנימוסים המקובלים בעולם המערבי, המקדימים נשים לגברים.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 148 אורחים