מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אבולוציה וסטטיסטיקה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עקביה

Re: תשובות לתועים בימינו?

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 01, 2020 8:45 am

נוריאל עזרא כתב:כמו כן כאן אבולוציה? יתכן, אלא שלפי חלק מהמדענים שרקחו אותה ואלו היום המשכללים אותה הם מנסים להסביר איך הדבר יסתדר ללא מתכנן, אלא ע"פ סטטיסטיקה ותנאים מתאימים, גם לפי שיטתם אין מקום לנסים כי החוקים לא יכולים להשתנות הם לא יכולים לבוא ולומר הרי שיצור השתנה ליצור נגד חוקי הטבע כי היה פה נס. החוקים בכללות לא ברי שינוי.
זה דבר שסותר השגחה פרטית סותר את הנביאים נסים כמו שכתב הרמב"ם. וכן לפי שיטתם אין צורך בבורא כי זה יכול לקרות לגמרי לבד.

דומני שאיננו חולקים אחד עם השני.

אני שמח שאיננו חולקים, עכ"פ גם לשיטתם א"א לומר שאין צורך בבורא, שכן צריך להתחיל את המערכת הזו, ואת זה האבולוציה אינה עושה.

אם יש מישהו שברא את העולם, הוא גם יכול לחולל בו שינויים. זה אמנם כבר קשור לאמונה, אבל לכה"פ א"א לומר שתאוריית האבולוציה סותרת אמונה זו.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 8:51 am

עקביה כתב:
נוריאל עזרא כתב:כמו כן כאן אבולוציה? יתכן, אלא שלפי חלק מהמדענים שרקחו אותה ואלו היום המשכללים אותה הם מנסים להסביר איך הדבר יסתדר ללא מתכנן, אלא ע"פ סטטיסטיקה ותנאים מתאימים, גם לפי שיטתם אין מקום לנסים כי החוקים לא יכולים להשתנות הם לא יכולים לבוא ולומר הרי שיצור השתנה ליצור נגד חוקי הטבע כי היה פה נס. החוקים בכללות לא ברי שינוי.
זה דבר שסותר השגחה פרטית סותר את הנביאים נסים כמו שכתב הרמב"ם. וכן לפי שיטתם אין צורך בבורא כי זה יכול לקרות לגמרי לבד.

אני שמח שאיננו חולקים, עכ"פ גם לשיטתם א"א לומר שאין צורך בבורא, שכן צריך להתחיל את המערכת הזו, ואת זה האבולוציה אינה עושה.

אם יש מישהו שברא את העולם, הוא גם יכול לחולל בו שינויים. זה אמנם כבר קשור לאמונה, אבל לכה"פ א"א לומר שתאוריית האבולוציה סותרת אמונה זו.

מסכים בהחלט.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' נובמבר 01, 2020 9:02 am

עקביה כתב:

יש הבדל בין שאלה פילוסופית כיצד התחיל הכל, שניתן להתחמק ממנה ולומר שבכל מקרה אין לנו מושג לגבי ההתחלה, ולכן אין לנו ברירה אלא להישאר בשאלה ודי (שהרי גם הנחה של בורא לא מתרצת, כי עדיין איננו אין לנו תשובה איך הבורא נמצא. ואכן יש חילוקים פילוסופיים, אבל העוקץ כבר הוכהה), לבין סימני חכמה ותכנון ברורים, שמראים על מתכנן.
נערך לאחרונה על ידי מקדש מלך ב א' נובמבר 01, 2020 9:04 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » א' נובמבר 01, 2020 9:03 am

חיים שאול כתב:
נוריאל עזרא כתב:
חיים שאול כתב:לפי תאוריית האבולוציה, למה כיום ההתפתחות לא ממשיכה הלאה (אולי יווצר מלאך...)?

אי אפשר לראות את האבולוציה מתרחשת, מדובר בשינויים קטנים שאי אפשר לראות שאם תסתכל בעוד מליוני שנים תראה יצור חדש.(אני רק אומר על רגל אחת- בקושי - את ההסבר אינני חושב שהאבולוציה נכונה).

מאז שהתחילו לתעד כל דבר וכי היה שינוי כל שהוא קטן ככל שיהיה? (חוץ מהמוטציות של הוירוסים)

יש תיעוד בטבע של שינויים, וגם תיעוד של ברירה טבעית. בציפורים בסרטנים ועוד.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 9:03 am

בגלל שהובאו פה דברי הרב מזכה הרבים הרב מרדכי נויגרשל שליט"א בעניין "אמונת המדענים" אציין שני דברים אחד ראיתי ואחד שמעתי בעניין זה.

1) שמעתי פעם ברדיו מדען אחד שאמר כך בערך: "אומרים לי תמיד הרבה אנשים שחייבים להיות חיים בכוכבים אחרים כי לא ייתכן שבכל המליארדים רק בכוכב שלנו יש, ועל זה אני תמיד משיב שהדבר נכון לכאורה אם לא צריך את כל התנאים שמוכרים לנו מהכוכב שלנו לקיום החיים, אך אם יש צורך בכל התנאים המוכרים לנו מכוכבינו אנו, לקיום החיים א"כ יש להניח שיש חיים רק כאן, ואיך קרה שיש כאן אם זה כל כך לא מסתבר?! יש מי שיאמר כח עליון, ויש מי שיקרא לזה "פוקס קוסמי". ע"כ. המלומד הנ"ל בהמשך דבריו העדיף לבחור בפוקס קוסמי, אכן, זה בהחלט נותן פתרון לכל השאלות. ויותר מכל זה בהחלט מדעי.

2) לפני כמה שנים ראיתי ויכוח בין כומר לריצ'רד דוקינס, בתחילה דוקינס והמראיין פנו אל הכומר בשאלה על אבולוציה. הכומר אמר שהם בכנסייה שלהם מאמינים באבולוציה. ואז שאל הכומר את דוקינס שאלה כמדומה בסגנון הזה: "תגיד, אתם הרי מסכימים שלכל חומר יש גיל, ושבתחילה הרי לא היה כלום, א"כ תסביר לי בבקשה, הכיצד מכלום נהיה משהו?". דוקינס ענה בערך כך: "בעוד שבועיים אני נפגש אם עמיתה(נדמה לי שאמר ביולוגית) ובדיוק אנחנו תכננו לדבר על זה, ולמעשה להגדיר את הכלום הזה" בשלב זה הקהל התפרץ מצחוק... דוקינס, שנראה היה קצת המום מכל העניין, שאל: "אינני מבין מה כל כך מצחיק?!". פה התערב המנחה ואמר לו: "זה מצחיק לנסות להגדיר כלום".

עפר לרגלם

הודעהעל ידי עפר לרגלם » א' נובמבר 01, 2020 9:05 am

עקביה כתב:

הראיות למתכנן בנויות על שתי ראיות עיקריות, מה שנקרא הראיה הקוסמולוגית (מהיכן הכל התחיל), והראיה הפיזיקו תיאולוגית שהיא ראיה מהסדר של היקום.
וכבר קאנט אמר שהראיה השנייה היא הראיה האינטואיטיבית יותר שהכל מסודר ובשליטה, האבלוציה מערערת לכאו' את הראיה השנייה. (ספרו של מיכאל אברהם אלקים משחק בקוביות טוען שהראיה רק מתחזקת בעקבות האבולוציה).

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 9:11 am

עפר לרגלם כתב:
חיים שאול כתב:
נוריאל עזרא כתב:
חיים שאול כתב:לפי תאוריית האבולוציה, למה כיום ההתפתחות לא ממשיכה הלאה (אולי יווצר מלאך...)?

אי אפשר לראות את האבולוציה מתרחשת, מדובר בשינויים קטנים שאי אפשר לראות שאם תסתכל בעוד מליוני שנים תראה יצור חדש.(אני רק אומר על רגל אחת- בקושי - את ההסבר אינני חושב שהאבולוציה נכונה).

מאז שהתחילו לתעד כל דבר וכי היה שינוי כל שהוא קטן ככל שיהיה? (חוץ מהמוטציות של הוירוסים)

יש תיעוד בטבע של שינויים, וגם תיעוד של ברירה טבעית. בציפורים בסרטנים ועוד.

נכון, אתה מדייק יותר ממני בדברי הקודמים, אבל הוא רוצה תיעוד של "אבולוציה" (במובן של התאוריה - כמו שהוא נתן דוגמא שפתאום יהיה לנו מלאך - כמדומני, ולא בפרשנות של המלה התפתחות שינוי)נכון שהאבולוציה מסתמכת על ברירה טבעית ושינויים כאלה ואחרים, אבל גם אם יש שינוי גם אם יש ברירה טבעית אין זה אבולוציה. במובן שיצור התפתח מיצור.

הרי על שינויים אלו אין חולק כולם מסכימים שכל האנשים היום התחילו מאדם אחד והשינויים גדולים ביניהם כ"ש כלבים וציפורים שהשינויים גדולים מאוד.
זה אגב אחד ההסברים שנתנו לעובדה שנכנסו כל החיות לטבע(מבלי להזדקק לנס) שנכנסו ראשי המנים של כל החיות שאנו מכירים היום ומהם התפצלו להם כל המינים המוכרים היום.

כמדומה לי שאין תיעוד של מוטציה שהשפיע על מין שלם לכל הדורות הבאים(שזה אחד מהדברים שמסתמכת עליהם תורת האבולוציה).

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 01, 2020 9:18 am

מקדש מלך כתב:יש הבדל בין שאלה פילוסופית כיצד התחיל הכל, שניתן להתחמק ממנה ולומר שבכל מקרה אין לנו מושג לגבי ההתחלה, ולכן אין לנו ברירה אלא להישאר בשאלה ודי (שהרי גם הנחה של בורא לא מתרצת, כי עדיין איננו אין לנו תשובה איך הבורא נמצא. ואכן יש חילוקים פילוסופיים, אבל העוקץ כבר הוכהה), לבין סימני חכמה ותכנון ברורים, שמראים על מתכנן.

אם זו טענה ("אין לנו תשובה איך הבורא נמצא"), אז גם סימני חכמה ותכנון לא יעזרו, שכן הם רק יובילו לתיאוריות עוקפות בורא.

למעשה זו לא טענה. שכן אין ספק שיש משהו קדמון, ושהעולם אינו קדמון. לכן מתבקש שישנו בורא קדמון. בדר"כ האלטרנטיבה לרעיון של בורא הוא "אני לא יודע"..

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:30 am

לעולם יהיה אדם כתב:
אליעזר ג כתב:א. כשאתה אומר העמדה המדעית אני מבין שאתה מתכוון לעמדת הממסד המדעי, ולא לעמדה שעולה אוביקטיבית מהמחקרים . אז הם לא מודים שההסתברות אפסית בשיקול הכולל כלומר בתוצאה של כמות המאורעות מול ריחוק הסיכויים למאורע הנ"ל. ובכוונה לא נכנסתי לכך כי כניסה תחייב אותי להיכנס לתשובות לטענותיהם וכפי שראיתי אין עניין ולכך רמזתי.

הבנתי. אינני מומחה כלל, אבל מהמעט שקראתי התרשמתי כך.
אם ביכולתך להפנות אותי לחומר מדעי התומך במה שאתה אומר - אשמח מאוד.

אבל, גם אם אינם מודים בזה, עדיין זאת נשארת טענה. כלומר: גם אחרי ששכנעת אדם שההסתברות לאבולוציה אפסית, עדיין יאמר לך אומנם כן, היא אפסית אבל עיננו הרואות שהתהליך התרחש במציאות.
בהקשר זה התשובה היא הטיעון שכתבת לגבי למארקיזם (קראתי שוב, אני חושב שהבנתי למה התכוונת, אם כי זה דורש הרחבה רבה).
כי המדע היום תומך לחלוטין בדטרמיניזם, אז אם התרחש תהליך אבולוציוני זאת אומרת שכבר העולם הפיזיקלי (קודם להיווצרות החיים) היה מתוכנן ברמה כזו שהוא הוליך להיווצרות החיים והתפתחותם לכל המינים. זאת רמת מורכבות מדהימה.
לא יודע האם הייתי ברור בשורות האחרונות, זה טיעון למאמר ארוך.
אליעזר ג כתב:ג. מבחינה מקצועית ועל מנת שלנו יהיה מהלך מקצועי בעניין והרוצה להכיר באמת יכיר בה , לא צריך יותר ולזה כוונתי . ועוד שבהחלט יתכן שהתוצאות יפריכו את האבולוציה ואז ישמטו עוד בסיס רעוע נוסף לחזון הכפירה, שוב לאלו שיהיו מוכנים להקשיב.

תראה, השאלה מי הוא קהל היעד. הציבור החרדי הרי ברובו לא מכיר את האבולוציה ולא מתעניין בה. הציבור החילוני המשכיל לעולם לא יעדיף עמדה של איזה מכון מחקר שלא זכה להכרה מהממסד לעומת הממסד המדעי. נשאר ציבור חילוני בלתי משכיל. נראה לי שמה שיש לנו היום מספיק בשבילם.
מה שכן, שווה לעשות עבודה שתסקור ללא משוא פנים את כל הידע המדעי שהתפרסם בנושא, ולנסות לבנות מפה, מה התגלה, איזה תקופות, איפה וכו'.
אבל לדעתי זה יחייב לקבל את כל מה שהתפרסם כעובדה, הרי לא תלך לעשות ביקורת על כל מה שהתגלה מאה שנים אחורה.
אגב, אף אחד לא עשה כבר כזה דבר הרי הבריאתנים בארה"ב משקיעים הון תועפות במלחמה באבולוציה?
אליעזר ג כתב:ביחס ללעג וקלס זו תהיה מנת חלקו גם של מי שיקבל את כל הטענות הכביכול אמפיריות ורק יטען לתכנון תבוני שזה המנמום כדי להתאים לתורה , וראה ערך הכנס של אורבך.

אני לא מסכים. אם אתה מקבל את האבולוציה, ואומר שהיא לא סותרת לתורה (כלומר, אכן התרחש תהליך טבעי, אלא שהטבע הוא רצון ה' התמידי. בדיוק כמו שמחלות זהו תהליך ביולוגי טבעי, אבל כמובן בהשגחה פרטית) נטרלת את הבעיה.
אורבך (שמעתי אותו באיזו הרצאה בבר אילן לפני כמה שנים לפי מה שאתה מספר המצב הוחמר מאז) לא טוען זאת - הוא מתווכח עם העמדה המדעית.
אליעזר ג כתב:ד. אם שמת לב זו הגישה שהצגתי מהתחלה להראות שאין ראיה כלשהי נגד תכנון תבוני ואח"כ להראות שהאפשרות השנייה היא נגד הסתברות שלא תתכן ותו לא , ואז טענת שמה שמעניין אנשים זה המאובנים ועם זה צריך להתמודד, עניתי לך את תשובתי על מכון מחקר ועכשיו אתה טוען שלא צריך כלל להתעסק במאובנים אלא לקבל לצורך הדיון את מה שאומרות התוצאות הכביכול אמפיריות, את האמת בלבלת אותי.

במילה "מאובנים" אנחנו מתכוונים לשני דברים שונים.
אני התכוונתי לשאלה, הרי הקב"ה ברא את כל המינים כפי שהם, אז אייך מוצאים מאובנים של יצורים פשוטים (יחסית למוכרים לנו היום)? ועוד הרי התיארוך של אותם מאובנים הוא עשרות שנים לאחור.
אתה מדבר על השאלה האם האבולוציה מאוששת היטב על ידי חקר מאובנים.

התשובה לשאלה הראשונה צריכה להיות תורנית-פילוסופית. לא ויכוח עובדתי.
כמובן יש כמה תשובות על זה, בכמה סגנונות.

אשתדל בפרטי.

התהליך יתכן שהתרחש במציאות , אבל אפשר באופן של תכנון תבוני שאינו נסתר מהסטטיסטיקה

לא כל כך הבנתי מה הקשר בין השאלה הקודמת ללמארקיזם , הרי יש תשובה בסיסית לפי הניו דארוויניזם שהיא העיקר נכון להיום.

זה אכן הכיוון לטיעון מלבד הנחת הדטרמיניזם.

כשאתה מסתכל ברמת הכלל אתה צודק , אבל יש אנשים פרטיים יותר ישרים יותר מתעניינים שמצליחים לחרוג מהכלל , והרי נפש אחת בישראל שווה כל השקעה.
ובכלל אין כזה מושג להחזיר בתשובה באמת זה תהליך של כל אדם בעומק עצמו , והמטרה להסיר מכשולים בדרכו הלא קלה של מבקש אמת מהחוגים המשכילים.
מעבר לכך בקרב תנועת הניו אייג הסוחפת מיליונים בעולם יש הסתייגות מהזרם המרכזי במדע , ויש אפשרות להשפיע עליהם.

אני חושב שבכדי לעשות את העבודה ברצינות, חייבים לבחון ולבקר מהיסוד את כל החלקים העיקריים שבנו את הפסיפס המדובר. זה נכון בהרבה תחומים כי תמיד במציאות האנושית וודאי זו המדעית וגם במדעים המדויקים, הפרדיגמה היא המסגרת של פירוש הממצאים, כ"ש בתחום משונה שאינו מדע מדויק והונחתה עליו משום מה פרדיגמה עוצמתית ,שכל מה שרואים רואים דרכה , ואני ממליץ לך אם לא קראת לקרוא את ספרו של תומאס קון על מהפכות מדעיות.

לא היה זמני בידי לבדוק מה עושים הבריאתנים במקור ובינתיים אני ניזון ממובאות מהם, שלא עולה מהן שעשו עבודה יסודית בתחום , אלא מציגים סדרת תמיהות על המקובל בתחום. אכן ברור שאף אחד לא אוהב עבודה מיותרת והדבר הראשון שמכון כזה יבדוק יהיה מה כבר נעשה בתחום.

לא הבאתי ראיה מאורבך האיש אלא מהכנס שרצה ליזום , והדחיה של האקדמיה למדעים לא הייתה לגופו של האיש אלא לגוף הכנס שכל כולו עסק בתכנון תבוני ותו לא. וזה גם פשוט , כי האבולוציה אינה עוד סתם תחום מדעי אלא תאוריה המבססת דרך חיים של מאות מיליוני בני אדם, ובתכנון תבוני הורדת את העיקר מהספר.

על הנקודה הקשורה לתורה מבחינת יצורים נחותים ולוחות זמנים עונה הטענה של תכנון תבוני ביחד עם ד"ר שרדר וזה ציינתי בהתחלה ואחרי כן עוררת קושיא הרי אנשים מתעניינים במאובנים .

למעשה אפשר שמכון מחקר שכזה ייתן פתרונות נוספים שיקהו את הבעיה האמורה, מה גם שעצם השבירה של הראיות לאבולוציה תשאיר אותם ללא הסבר חליפי לממצאים. אבל ללא מכון מחקר אי אפשר אכן לעשות זאת ולכן עלינו לפנות לתשובות שהצגתי , אפשר אומנם להשתמש בטענות החזקות מתוך אלו שהושמעו ע"י הבריאתנים בתחום אבל עם הסתייגות מראש בוודאותן. בכל מקרה המכון מיועד לשתי האפשרויות בנושא המאובנים שהצגת.

ארמוז קצת לתשובה הניצחת לעניות דעתי לטענה היחדה שאפשר לראות בה טענה של תומכי האבולוציה לעניין ההסתברות , טענתם למעשה נובעת מעיוות שהשתרש בתקופה המודרנית ביחס למדע ההסתברות ,ששכחו את הבסיס היסודי והאמפירי שלו ומשתמשים בתוצאות הנגזרות באופן שסותר לגמרי את הבסיס. אבל מבחינת דעת הקהל יש קושי גדול לעקור שיבוש מוטעה זה. ואומנם ישנן תשובות נוספות טובות, אבל זו ניצחת.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:45 am

עקביה כתב:
מקדש מלך כתב:יש הבדל בין שאלה פילוסופית כיצד התחיל הכל, שניתן להתחמק ממנה ולומר שבכל מקרה אין לנו מושג לגבי ההתחלה, ולכן אין לנו ברירה אלא להישאר בשאלה ודי (שהרי גם הנחה של בורא לא מתרצת, כי עדיין איננו אין לנו תשובה איך הבורא נמצא. ואכן יש חילוקים פילוסופיים, אבל העוקץ כבר הוכהה), לבין סימני חכמה ותכנון ברורים, שמראים על מתכנן.

אם זו טענה ("אין לנו תשובה איך הבורא נמצא"), אז גם סימני חכמה ותכנון לא יעזרו, שכן הם רק יובילו לתיאוריות עוקפות בורא.

למעשה זו לא טענה. שכן אין ספק שיש משהו קדמון, ושהעולם אינו קדמון. לכן מתבקש שישנו בורא קדמון. בדר"כ האלטרנטיבה לרעיון של בורא הוא "אני לא יודע"..

אין שום גישה פילוסופית חוץ מהגישה הטוענת שהשכל האנושי כולל יסוד הסתירה שהוא יסוד הלוגיקה והאנליטיות לא תקף לגבי המציאות בכלל או כשלעצמה, כאשר את הטענה שאפשר להפריד לעניין יסוד זה בין כשלעצמה לעולם התופעות אפשר לדחות מכל וכל, הטוענת שאיו סיבה ראשונית רצונית שלמה בכל מיני שלמויות כלומר לכל הגישות האחרות חייב להיות גורם סיבתי ראשון רצוני ולא הכרחי , וזה לא משנה אם זו שיטת אריסטו האומרת שלא היה שום שיהוי ותמיד היה זמן ושהשכל השלם למעשה מכריח את היצירה כפי שהיא , כלומר שהייתה בחירה בכוח אבל הבריאה נבעה מעצם מהות הבורא השלם ללא סיבה חיצונית , או תפישת חידוש העולם.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 01, 2020 10:59 am

אליעזר ג כתב:אין שום גישה פילוסופית חוץ מהגישה הטוענת שהשכל האנושי כולל יסוד הסתירה שהוא יסוד הלוגיקה והאנליטיות לא תקף לגבי המציאות בכלל או כשלעצמה, כאשר את הטענה שאפשר להפריד לעניין יסוד זה בין כשלעצמה לעולם התופעות אפשר לדחות מכל וכל, הטוענת שאיו סיבה ראשונית רצונית שלמה בכל מיני שלמויות כלומר לכל הגישות האחרות חייב להיות גורם סיבתי ראשון רצוני ולא הכרחי , וזה לא משנה אם זו שיטת אריסטו האומרת שלא היה שום שיהוי ותמיד היה זמן ושהשכל השלם למעשה מכריח את היצירה כפי שהיא , כלומר שהייתה בחירה בכוח אבל הבריאה נבעה מעצם מהות הבורא השלם ללא סיבה חיצונית , או תפישת חידוש העולם.

לא הבנתי. אני מניח שצריך לשבת בנחת ולנסח מחדש.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' נובמבר 01, 2020 11:22 am

תרגום קצר (מקווה שמדוייק...).
אליעזר טוען שניתן להכריח את מציאות הבורא מבחינה פילוסופית (ושלא כטענתי שהיות ואיננו מבינים את ההתחלה, אין חילוק בין הנחת בורא לכל הנחה אחרת).

הוא מזכיר שתי גישות שלכאורה מפריכות זאת. האחת גישה שטוענת שהשכל שלנו לא כשיר בכלל לשפוט את המציאות. גישה מוזרה.

והגישה השניה, היא גישתו של קאנט המפורסמת, לפיה כלי השכל שלנו לא מתאימים לגבי "הדברים כשלעצמם", ולכן לא נוכל לומר דבר לגבי הבורא.
אבל לטענתו, ניתן להפריך את גישת קאנט מכל וכל.

ביני וביני הוא מסבך את הדברים, כי בעוד שלגבי הלוגיקה אכן די מוסכם שהיא מדויקת, הרי שלגבי מידע חדש כמו ניסוח חוקי טבע מניסויים המצב הפוך בדיוק, והמושכל הראשון הוא שאין ביכולתנו לעשות זאת ואכמ"ל. אבל לטענתו, הנחת מציאות הבורא נשענת על חוקי הלוגיקה הבסיסיים, כך שאין לנו את הבעיה הזו לגביה. יתכן שבכך הוא פורך גם את חילוקו של קאנט, כי יסוד הסתירה תקף גם לגבי הדברים כשלעצמם, ולטענתו ניתן להוכיח את מציאות הבורא מיסוד הסתירה לבדו.

מכל מקום, אילו לא נקבל את אחת מהגישות הללו אנו אכן חייבים מבחינה פילוסופית להניח בורא. אבל לא מחויב שהוא מתואר כאלוקי התנ"ך. שכן אריסטו הניח סיבה ראשונה שהעולם מוכרח ממנה באופן קבוע כמושכל ממשכיל (ואם איני טועה שפינוזה צועד אף הוא בדרך דומה, מהבחינה של יקום ואלוקים קבועים). ואילו אנו מאמינים בחידוש מתוך רצון. אבל מכל מקום חייבת להיות סיבה ראשונה אלוקית.

אבל בעוד שהגישה הכללית לגבי אריסטו היא שהעולם מוכרח מהאלוקים ולא היתה כאן בחירה. הרי שאליעזר טוען שמוכרח שישנה כאן בחירה, אלא שמעולם לא היתה בחירה אחרת, כי השכל השלם כביכול מגיע למסקנת העולם עקב שלימותו. אבל לזאת לא ייקרא "הכרח" אלא "בחירה בכח". מעניין.

באופן כללי אליעזר דבריך מלאים חכמה, אבל אכן, ראוי שתשקיע קצת בניסוח.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 01, 2020 12:00 pm

מקדש מלך כתב:תרגום קצר (מקווה שמדוייק...).

תודה.
גם אני מקווה..

מקדש מלך כתב:והגישה השניה, היא גישתו של קאנט המפורסמת, לפיה כלי השכל שלנו לא מתאימים לגבי "הדברים כשלעצמם", ולכן לא נוכל לומר דבר לגבי הבורא.

מדוע גישה זו מתווכחת עם האפשרות להוכיח קיום בורא? וכי אנו אומרים משהו על הבורא עצמו? איננו אומרים אלא שמישהו אחראי למה שאנו רואים.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 2:09 pm

מקדש מלך כתב:תרגום קצר (מקווה שמדוייק...).
אליעזר טוען שניתן להכריח את מציאות הבורא מבחינה פילוסופית (ושלא כטענתי שהיות ואיננו מבינים את ההתחלה, אין חילוק בין הנחת בורא לכל הנחה אחרת).

הוא מזכיר שתי גישות שלכאורה מפריכות זאת. האחת גישה שטוענת שהשכל שלנו לא כשיר בכלל לשפוט את המציאות. גישה מוזרה.

והגישה השניה, היא גישתו של קאנט המפורסמת, לפיה כלי השכל שלנו לא מתאימים לגבי "הדברים כשלעצמם", ולכן לא נוכל לומר דבר לגבי הבורא.
אבל לטענתו, ניתן להפריך את גישת קאנט מכל וכל.

ביני וביני הוא מסבך את הדברים, כי בעוד שלגבי הלוגיקה אכן די מוסכם שהיא מדויקת, הרי שלגבי מידע חדש כמו ניסוח חוקי טבע מניסויים המצב הפוך בדיוק, והמושכל הראשון הוא שאין ביכולתנו לעשות זאת ואכמ"ל. אבל לטענתו, הנחת מציאות הבורא נשענת על חוקי הלוגיקה הבסיסיים, כך שאין לנו את הבעיה הזו לגביה. יתכן שבכך הוא פורך גם את חילוקו של קאנט, כי יסוד הסתירה תקף גם לגבי הדברים כשלעצמם, ולטענתו ניתן להוכיח את מציאות הבורא מיסוד הסתירה לבדו.

מכל מקום, אילו לא נקבל את אחת מהגישות הללו אנו אכן חייבים מבחינה פילוסופית להניח בורא. אבל לא מחויב שהוא מתואר כאלוקי התנ"ך. שכן אריסטו הניח סיבה ראשונה שהעולם מוכרח ממנה באופן קבוע כמושכל ממשכיל (ואם איני טועה שפינוזה צועד אף הוא בדרך דומה, מהבחינה של יקום ואלוקים קבועים). ואילו אנו מאמינים בחידוש מתוך רצון. אבל מכל מקום חייבת להיות סיבה ראשונה אלוקית.

אבל בעוד שהגישה הכללית לגבי אריסטו היא שהעולם מוכרח מהאלוקים ולא היתה כאן בחירה. הרי שאליעזר טוען שמוכרח שישנה כאן בחירה, אלא שמעולם לא היתה בחירה אחרת, כי השכל השלם כביכול מגיע למסקנת העולם עקב שלימותו. אבל לזאת לא ייקרא "הכרח" אלא "בחירה בכח". מעניין.

באופן כללי אליעזר דבריך מלאים חכמה, אבל אכן, ראוי שתשקיע קצת בניסוח.

תרגום די מוצלח, תודה. הבעיה היסודית היא שנושאים כאלה מאוד קשה לתמצת בכמה שורות בפורום . ואנסה קצת לחדד . נתחיל מאריסטו בכל מקרה שהוא מדבר על הגורם הראשוני הוא לא מתייחס אליו כסיבה מוכרחת כי זה מחייב סיבה קודמת והרי זה כל מה שהוא טוען שמין הנמנע , אלא כסיבה תכליתית ורק טוען שהיוצא מוכרח כי זו החוכמה המושלמת . וכן הרמבם בתחילת חלק ב מביא את ההוכחה כפי שהוא מבין את אריסטו על בסיס זה שטור סיבות מכריחות לאינסןף שקר , ששינוי בלי סיבה שקר .

אשר לקאנט לא ברורה כוונתו לגבי יסוד הסתירה , אבל יש מפרשים עד כמה שזיכרוני אינו מטעני ,שכוונתו שגם הוא בכלל המושגים אפריורי שחלה עליהם הנכונות לגבי עולם התופעות ולא לגבי המציאות כשלעצמה . אבל תחת מסקנה כזו נופלת כל אפשרות חקירה ובפרט כל מה שהוא מנתח ומפריד בין עולם התופעות והמציאות כשלעצמה כי הרי כפי שאריסטו היטיב להוכיח , אין אפשרות לומר שום משפט ללא יסוד הסתירה וגם שהוא תקף או לא תקף יכול להתקיים יחדיו, וההבדלה בין עולם התופעות למציאות כשלעצמה גם היא לא יכולה להתבצע .ובכלל המשפט הראשון של ביקורת התבונה הטהורה לא היה יכול להיכתב וממילא לא יכול היה להמציא את הפתרון של עולם התופעות.

ולי נראה שהפרשנות האמתית שהוא כלל לא נחת לשאלה זו , כי אם היה נוחת אליה הרי לגישתו לא שייך כלל שיסוד הסתירה יהיה שונה מידיעה אפריורי על כל משמעותה וחזרנו לבעיה דלעיל.

אומנם אין אפשרות להוכיח את יסוד הסתירה עצמו כי הוא מושכל ראשון, אבל הרוצה לכפור בו לא יוכל לעשות כלום. י

ומיסוד הסתירה נובע שדבר לא יכול להיות בבת אחת זה בדיוק ושונה מזה בדיוק , וטענתי היא שהזמן כתווך בין כניוטון בין כקאנט בין מסתמא כל מה שנעלה על הדעת הוא לגבי הזה רק תווך ומכאן שאותה טענה תוכל להיטען באופן הבא זה לא יכול להיות בדיוק זה ורגע אחר כך שונה מבדיוק זה רק בגלל שעבר רגע. כלומר ביחס לשינוי ללא סיבה הוא נסתר מיסוד הסתירה ושרשרת סיבות אינסופית לא יכולה להיות בפועל מעצם המושג אינסוף קמ"ל חייבים סיבה ראשונה רצונית.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 2:19 pm

אליעזר ג כתב:התהליך יתכן שהתרחש במציאות , אבל אפשר באופן של תכנון תבוני שאינו נסתר מהסטטיסטיקה

נכון אפשר שהתרחש על ידי תכנון אבל אפשר גם שלא (לטענתם), לפי התער של אוקהם עלינו לבחור באפשרות של תהליך טבעי.
במילים אחרות: אם אתה רק רוצה ליישב שאין סתירה בין אבולוציה לתורה, אתה צודק. אבל אם הבנתי אותך נכון, אתה לא מסתפק בזה אלא רוצה לפרוך לחלוטין את האפשרות של תהליך אבולוציוני כדי שנוכל להוכיח את אמונתינו ממורכבות החיים.
לא יודע האם אני ברור, כתבת הרבה נקודות ואין לי זמן להאריך לצערי.
אליעזר ג כתב:כשאתה מסתכל ברמת הכלל אתה צודק , אבל יש אנשים פרטיים יותר ישרים יותר מתעניינים שמצליחים לחרוג מהכלל , והרי נפש אחת בישראל שווה כל השקעה.
ובכלל אין כזה מושג להחזיר בתשובה באמת זה תהליך של כל אדם בעומק עצמו , והמטרה להסיר מכשולים בדרכו הלא קלה של מבקש אמת מהחוגים המשכילים.
מעבר לכך בקרב תנועת הניו אייג הסוחפת מיליונים בעולם יש הסתייגות מהזרם המרכזי במדע , ויש אפשרות להשפיע עליהם.

אני חושב שבכדי לעשות את העבודה ברצינות, חייבים לבחון ולבקר מהיסוד את כל החלקים העיקריים שבנו את הפסיפס המדובר. זה נכון בהרבה תחומים כי תמיד במציאות האנושית וודאי זו המדעית וגם במדעים המדויקים, הפרדיגמה היא המסגרת של פירוש הממצאים, כ"ש בתחום משונה שאינו מדע מדויק והונחתה עליו משום מה פרדיגמה עוצמתית ,שכל מה שרואים רואים דרכה , ואני ממליץ לך אם לא קראת לקרוא את ספרו של תומאס קון על מהפכות מדעיות.

לא היה זמני בידי לבדוק מה עושים הבריאתנים במקור ובינתיים אני ניזון ממובאות מהם, שלא עולה מהן שעשו עבודה יסודית בתחום , אלא מציגים סדרת תמיהות על המקובל בתחום. אכן ברור שאף אחד לא אוהב עבודה מיותרת והדבר הראשון שמכון כזה יבדוק יהיה מה כבר נעשה בתחום.

אני מסכים איתך, אבל אתה לא חושב שזה קצת להיכנס עם ראש בריא למיטה חולה?
הרי עבודה כזו זה בעצם להצהיר "המדע של היום סותר את התורה", בשביל מה לנו? למה לא לומר את האמת שאין כל סתירה גם לפי העמדה המדעית?
אליעזר ג כתב:על הנקודה הקשורה לתורה מבחינת יצורים נחותים ולוחות זמנים עונה הטענה של תכנון תבוני ביחד עם ד"ר שרדר וזה ציינתי בהתחלה ואחרי כן עוררת קושיא הרי אנשים מתעניינים במאובנים .

1. הבנתי ממך שהוא עונה על שאלות תיארוך שבתחום הפיזיקה, גיל היקום. לא הבנתי שהוא מטפל גם בשאלת התיארוך של מאובנים. כפי שאמרתי לא הצלחתי עדיין לקרא אותו.
2. הטענה שלי הייתה על תשובתו של הרב נויגרשל שהובאה לעיל. טענתי שהוא היה צריך להתייחס לנושא.
אליעזר ג כתב:ארמוז קצת לתשובה הניצחת לעניות דעתי לטענה היחדה שאפשר לראות בה טענה של תומכי האבולוציה לעניין ההסתברות , טענתם למעשה נובעת מעיוות שהשתרש בתקופה המודרנית ביחס למדע ההסתברות ,ששכחו את הבסיס היסודי והאמפירי שלו ומשתמשים בתוצאות הנגזרות באופן שסותר לגמרי את הבסיס. אבל מבחינת דעת הקהל יש קושי גדול לעקור שיבוש מוטעה זה. ואומנם ישנן תשובות נוספות טובות, אבל זו ניצחת.

אשמח לקרא בהרחבה, לא הבנתי כלום.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 2:37 pm

עקביה כתב:למעשה זו לא טענה. שכן אין ספק שיש משהו קדמון, ושהעולם אינו קדמון. לכן מתבקש שישנו בורא קדמון. בדר"כ האלטרנטיבה לרעיון של בורא הוא "אני לא יודע"..

מנין לך שהעולם אינו קדמון?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 2:49 pm

מקדש מלך כתב:הוא מזכיר שתי גישות שלכאורה מפריכות זאת. האחת גישה שטוענת שהשכל שלנו לא כשיר בכלל לשפוט את המציאות. גישה מוזרה.

מנקודת מבט כפרנית, זו לא גישה מוזרה בכלל. הרי השכל שלנו הוא בסך הכל תוצר ביולוגי, הוא רק חוליה אחת בשרשרת אבולוציונית, מה פתאום שיצליח להכיר את העולם?
מילא מידע שאנחנו קולטים בחושים, ניחא (גם זה לא, זוהי בעיית האינדוקציה), אבל אייך המתמטיקה מצליחה לתאר נכון את העולם?

אחד השיחים
שם מלא: אחד השיחים

הודעהעל ידי אחד השיחים » א' נובמבר 01, 2020 3:15 pm

כל עצם הווייתו של אשכול כזה, נראה מופרך מעיקרו. האם באמת פותח האשכול מעוניין לקבל כאן ועכשיו תשובה לכל שאלותיו של ידידו הכופר? האם היהדות כל כך מגוחכת בעיניו, עד שהוא חושב לפתור את כל 'בעיותיה' באיזה פורום עם חברים נעלמים?
ואולי, אני מרשה לעצמי להרהר בקול, זה מזכיר לי סיפור שהיה עם הגרצ"פ פרנק (וי"א: הגרשז"א), שאחד בא לשאול אותו אודות חבר שלו שעשה עבירה פלונית וכו' ועתה מבקש דרך תשובה, ואחר שענה לו הגרצ"פ, הפטיר ואמר לו: אמור לחברך, שפעם אחרת אינו צריך לשלוח אותך, יכול היה לבוא בעצמו ולומר שחבר שלו שלח אותו... ואכמ"ל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 3:54 pm

כל עצם הניסיון להחליט איזהו אשכל מופרך ואיזהו אשכל ראוי, הוא מופרך מיסודו.
כל נושא שאנשים רואים עניין לדון בו - הרי הוא ראוי לדיון, ובלבד שלא יחרוג מחוקי הפורום.

לגבי הרמיזה שלך. יתכן שאתה צודק, אינני חושב, אבל יתכן.
אבל אם אתה צודק אז חשיבותו של האשכול גדולה שבעתיים.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' נובמבר 01, 2020 5:06 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
עקביה כתב:למעשה זו לא טענה. שכן אין ספק שיש משהו קדמון, ושהעולם אינו קדמון. לכן מתבקש שישנו בורא קדמון. בדר"כ האלטרנטיבה לרעיון של בורא הוא "אני לא יודע"..

כפי ששמעתי זה הוכח מדעית, והמוכיחים זכו בפרס נובל.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 5:54 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אליעזר ג כתב:התהליך יתכן שהתרחש במציאות , אבל אפשר באופן של תכנון תבוני שאינו נסתר מהסטטיסטיקה

נכון אפשר שהתרחש על ידי תכנון אבל אפשר גם שלא (לטענתם), לפי התער של אוקהם עלינו לבחור באפשרות של תהליך טבעי.
במילים אחרות: אם אתה רק רוצה ליישב שאין סתירה בין אבולוציה לתורה, אתה צודק. אבל אם הבנתי אותך נכון, אתה לא מסתפק בזה אלא רוצה לפרוך לחלוטין את האפשרות של תהליך אבולוציוני כדי שנוכל להוכיח את אמונתינו ממורכבות החיים.
לא יודע האם אני ברור, כתבת הרבה נקודות ואין לי זמן להאריך לצערי.
אליעזר ג כתב:כשאתה מסתכל ברמת הכלל אתה צודק , אבל יש אנשים פרטיים יותר ישרים יותר מתעניינים שמצליחים לחרוג מהכלל , והרי נפש אחת בישראל שווה כל השקעה.

אני מסכים איתך, אבל אתה לא חושב שזה קצת להיכנס עם ראש בריא למיטה חולה?
הרי עבודה כזו זה בעצם להצהיר "המדע של היום סותר את התורה", בשביל מה לנו? למה לא לומר את האמת שאין כל סתירה גם לפי העמדה המדעית?
אליעזר ג כתב:על הנקודה הקשורה לתורה מבחינת יצורים נחותים ולוחות זמנים עונה הטענה של תכנון תבוני ביחד עם ד"ר שרדר וזה ציינתי בהתחלה ואחרי כן עוררת קושיא הרי אנשים מתעניינים במאובנים .

1. הבנתי ממך שהוא עונה על שאלות תיארוך שבתחום הפיזיקה, גיל היקום. לא הבנתי שהוא מטפל גם בשאלת התיארוך של מאובנים. כפי שאמרתי לא הצלחתי עדיין לקרא אותו.
2. הטענה שלי הייתה על תשובתו של הרב נויגרשל שהובאה לעיל. טענתי שהוא היה צריך להתייחס לנושא.
אליעזר ג כתב:ארמוז קצת לתשובה הניצחת לעניות דעתי לטענה היחדה שאפשר לראות בה טענה של תומכי האבולוציה לעניין ההסתברות , טענתם למעשה נובעת מעיוות שהשתרש בתקופה המודרנית ביחס למדע ההסתברות ,ששכחו את הבסיס היסודי והאמפירי שלו ומשתמשים בתוצאות הנגזרות באופן שסותר לגמרי את הבסיס. אבל מבחינת דעת הקהל יש קושי גדול לעקור שיבוש מוטעה זה. ואומנם ישנן תשובות נוספות טובות, אבל זו ניצחת.

אשמח לקרא בהרחבה, לא הבנתי כלום.

חסר נקודה בהדברות והיה וביחס לאבולוציה אקראית יש הסתברות שואפת לאפס שלא תיתכן ובתכנון תבוני אין בעיה זאת מה הטעם להעדיף אקראית, לא זכיתי להבין.

באיזה שלב של עבודה אתה מדבר? בשלבי העבודה עצמה היא בכלל לא אמורה להתפרסם וגם אינה מוצגת ואינה מכוונת להיות קשורה לתורה ,כי כדבריך אין צורך . אם נגיע לממצאים המדברים בעד עצמם נביא אותם נציגם ונפרסמם והם ידברו בעד עצמם ונכתוב שאכן גם אם הממצאים היו אחרים אין כאן סתירה לתורה.

הוא למעשה כתוצאה סופית מרווח את ימי הבריאה שמנקודת מבט מסוימת יהיו כל יום הרבה יותר זמן ומטבע הדברים זה נוגע לכל הנברא בששת הימים.

טוב נראה לי שלא יצא נזק אם אפרט יותר להגנת האבולוציה מול טענת האי הסתברות ישנם שני מהלכים, האחד של סופר מאוד פופולרי שלדעתי דבריו ריקים לחלוטין והם פשוט ניסיון לחפות על כלום באמצעות מלל כביכול אינטליגנטי , בינתיים לא זכיתי לשמוע שום הסבר לדבריו. אם תרצה אתן לך את שם הספר בפרטי.

האופן השני הוא טענה מורחבת של הטענה בה התחלת, האומרת כך אכן מבחינת התהליך בכדור הארץ עצמו הוא לא מסתבר בעליל , אבל יש יקום אדיר עם מספר כוכבים גדול ביותר ומתוך כל כך הרבה ניסיונות חייבת לצאת תוצאה שכזו ,כלומר בעצם מרחב המאורעות הרבה יותר גדול בסדרי גודל ממה שיכול להיות בכדור הארץ עצמו ,ועל הטענה מה פתאום אנו בדיוק בתוצאה המוצלחת? תשובתם כי בלי התוצאה המוצלחת אין מי שישאל.

מלבד שהטענה לגבי למארק יכולה גם כן להיות מיושמת בהקשר זה כי סוף סוף ההתחלה היא נקודה אחת קטנה ותנאיה והכוחות הפועלים בה היו אמורים להביא לכל התוצאה האמורה. אבל אני טוען יותר מכך .

תורת ההסתברות מקורה ובניסיונות שהראו התפלגות של מאורעות כביכול אקראיים כמין הילוד או הטלת מטבע ככל שהפעמים שיבוצעו יהיו יותר רבים כך ההתפלגות תהיה יותר קרובה לשווה בין האפשרויות כלומר בהטלת מטבע חצי עץ חצי פאלי. את המושג הסתברות של מאורע גזרו מכאן כלומר שהסתברות של פאלי היא 0.5 כי זה מה שיוצא בהרבה הטלות וחוק זה מוגדר כחוק המספרים הגדולים החוק הבסיסי של הסטטיסטיקה.

במספרים מאוד גדולים כמספר המאורעות בכדור הארץ ההתפלגות תהיה ממש ההתפלגות של מספר האפשרויות . כאשר בתהליךי אקראי שכזה , האפשרות לסדר המתוחכם שבפועל לפנינו היא סטייה קיצונית ביותר מההסתברות כמו שתטיל מובע טריליארד פעמים ותיפול תמיד על הפאלי.

כלומר כל הערך לטענת הסתברות של מאורע בודד היא כאשר הוא אכן בודד או במספרים קטנים . אבל כשאנו מדברים על סך מאורעות גדול התפלגותו לעולם תהיה קרובה להתפלגות לפי חוק המספרים הגדולים וזה מה שהוא בעצם אומר ולא מעניין אותנו כמה פעמים תחזור על המספר הגדול , אתה לא יכול לטעון שאם תטיל מטבע טריאליארד פעמים טריאליארד פעמים באחת מהטריאליארד פעמים תקבל ברצף רק פאלי . כי זה סותר את החוק אותו קבלנו בניסיון וממנו יצאנו וכל המושג הסתברות מאורע נגזרת ממנו ואינה יכולה לסתור את אביה מולידה. ויש עוד היבט פילוסופי ארוך לעניין אבל מספיק לעכשיו. רק אוסיף שמלבד האמור יש עוד כמה וכמה טעונים מוצלחים נגד סברא זו.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 5:57 pm

עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

תאוריית המפץ הגדול והממצאים שמהווים לה ראיה הם אכן ברמה של הוכחה מדעית לעניין זה . ועוד שתיאורית אריסטו עצמה הרי מדברת על ניצחיות של היקום כפי שהוא כדור הארף כל החיות בני האדם וכו ולזה שזה אינו נכון יש עוד ועוד ראיות.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 9:05 pm

אליעזר ג כתב:חסר נקודה בהדברות והיה וביחס לאבולוציה אקראית יש הסתברות שואפת לאפס שלא תיתכן ובתכנון תבוני אין בעיה זאת מה הטעם להעדיף אקראית, לא זכיתי להבין.

כי אם המינים נוצרו בתהליך תבוני אין סיבה למצוא שרידים של יצורים פשוטים יותר בשכבות קדומות יותר.
אליעזר ג כתב:באיזה שלב של עבודה אתה מדבר? בשלבי העבודה עצמה היא בכלל לא אמורה להתפרסם וגם אינה מוצגת ואינה מכוונת להיות קשורה לתורה ,כי כדבריך אין צורך . אם נגיע לממצאים המדברים בעד עצמם נביא אותם נציגם ונפרסמם והם ידברו בעד עצמם ונכתוב שאכן גם אם הממצאים היו אחרים אין כאן סתירה לתורה.

ברור לי שגם אם הממצאים יהיו חד משמעיים הממסד המדעי לא יקבל זאת לעולם. הפולמוס שיתעורר מכך יתפוס כותרות ויבסס את הרושם שיש סתירה בין תורה למדע.
אגב, האם אתה לוקח בחשבון את האופציה שהמחקר שלך יגלה את ההפך, יאשש את האבולוציה דווקא? האם תסכים גם אז לפרסם את התוצאות?
אליעזר ג כתב:הוא למעשה כתוצאה סופית מרווח את ימי הבריאה שמנקודת מבט מסוימת יהיו כל יום הרבה יותר זמן ומטבע הדברים זה נוגע לכל הנברא בששת הימים.

בסדר, אני מכיר את הסגנון. יש כאלה שזה משכנע אותם ויש כאלה שלא (לא שאותי זה לא משכנע, פשוט לא חשבתי על זה מספיק).
ואייך הוא מסביר את מציאת שרידים של יצורים פשוטים?
נערך לאחרונה על ידי לעולם יהיה אדם ב א' נובמבר 01, 2020 9:29 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 9:07 pm

עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

במחשבה ראשונה חשבתי שתיאוריית המפץ הגדול לא אומרת אלא שבנקודה מסוימת נוצר העולם המוכר לנו. אבל אין זה אומר שקודם לכן לא היה כלום, אלא שהיה בצורה שאיננו מכירים.
אבל במחשבה שניה זה כנראה לא נכון, הרי גם הזמן והמרחב נוצרו במפץ לפי תיאורייה זו. מלבד שמבחינה פילוסופית אין לכך משמעות, כי במקום לשאול מי יצר את העולם נשאל מי יצר את המפץ.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 9:17 pm

לעולם יהיה אדם כתב:במחשבה ראשונה חשבתי שתיאוריית המפץ הגדול לא אומרת אלא שבנקודה מסוימת נוצר העולם המוכר לנו. אבל אין זה אומר שקודם לכן לא היה כלום, אלא שהיה בצורה שאיננו מכירים.
אבל במחשבה שניה זה כנראה לא נכון, הרי גם הזמן והמרחב נוצרו במפץ לפי תיאורייה זו. מלבד שמבחינה פילוסופית אין לכך משמעות, כי במקום לשאול מי יצר את העולם נשאל מי יצר את המפץ.

יש סרטון של סטיבן הוקינס(ישן מאוד אמנם) שבו כמדומני הוא אומר שכל המסה של היקום היתה כלואה בעיגול בגודל של אפונה(והלחץ הרב גרם לפיצוץ) והוא אומר שהנקודה הזו הייתה שם תמיד.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 9:38 pm

אליעזר ג כתב:תורת ההסתברות מקורה ובניסיונות שהראו התפלגות של מאורעות כביכול אקראיים כמין הילוד או הטלת מטבע ככל שהפעמים שיבוצעו יהיו יותר רבים כך ההתפלגות תהיה יותר קרובה לשווה בין האפשרויות כלומר בהטלת מטבע חצי עץ חצי פאלי. את המושג הסתברות של מאורע גזרו מכאן כלומר שהסתברות של פאלי היא 0.5 כי זה מה שיוצא בהרבה הטלות וחוק זה מוגדר כחוק המספרים הגדולים החוק הבסיסי של הסטטיסטיקה.

במספרים מאוד גדולים כמספר המאורעות בכדור הארץ ההתפלגות תהיה ממש ההתפלגות של מספר האפשרויות . כאשר בתהליךי אקראי שכזה , האפשרות לסדר המתוחכם שבפועל לפנינו היא סטייה קיצונית ביותר מההסתברות כמו שתטיל מובע טריליארד פעמים ותיפול תמיד על הפאלי.

כלומר כל הערך לטענת הסתברות של מאורע בודד היא כאשר הוא אכן בודד או במספרים קטנים . אבל כשאנו מדברים על סך מאורעות גדול התפלגותו לעולם תהיה קרובה להתפלגות לפי חוק המספרים הגדולים וזה מה שהוא בעצם אומר ולא מעניין אותנו כמה פעמים תחזור על המספר הגדול , אתה לא יכול לטעון שאם תטיל מטבע טריאליארד פעמים טריאליארד פעמים באחת מהטריאליארד פעמים תקבל ברצף רק פאלי . כי זה סותר את החוק אותו קבלנו בניסיון וממנו יצאנו וכל המושג הסתברות מאורע נגזרת ממנו ואינה יכולה לסתור את אביה מולידה. ויש עוד היבט פילוסופי ארוך לעניין אבל מספיק לעכשיו. רק אוסיף שמלבד האמור יש עוד כמה וכמה טעונים מוצלחים נגד סברא זו.

אתה בעצם טוען ש"חוק המספרים הגדולים באמת" הוא שטויות?

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 9:39 pm

נוריאל עזרא כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:במחשבה ראשונה חשבתי שתיאוריית המפץ הגדול לא אומרת אלא שבנקודה מסוימת נוצר העולם המוכר לנו. אבל אין זה אומר שקודם לכן לא היה כלום, אלא שהיה בצורה שאיננו מכירים.

יש סרטון של סטיבן הוקינס(ישן מאוד אמנם) שבו כמדומני הוא אומר שכל המסה של היקום היתה כלואה בעיגול בגודל של אפונה(והלחץ הרב גרם לפיצוץ) והוא אומר שהנקודה הזו הייתה שם תמיד.

ראיתי את זה בהרצאה לפני הרבה שנים באתר שופר, ושם שאל אחד האנשים בקהל כך, בערך כמובן - למה אתה(ראש ארגון שופר) מביא ראייה ממנו שהמדע מסכים שהעולם נברא(המפץ הגדול) הרי הוא אומר בסרטון על הנקודה הסינגולרית שהיא הייתה שם תמיד, אז העולם לא נברא אלא הוא תמיד היה הוא רק פושט צורה ולובש צורה.

אז השיבו המשיב לערך כך: 1) אנחנו לא צריכים לו ולא לדידו, אנחנו מראים שגם הם מתקרבים ולפחות מודים שהיקום כפי שהוא מוכר לנו נברא בשלב מסויים.
2) וגם לפי שיטתו שהנקודה הזו הייתה שם תמיד, תן לי לשאול אותך, הוא הרי טוען שהיה שם לחץ גדול שגרם לפיצוץ, ובכן כמה זמן צריך הלחץ הזה לפעול כדי שיהיה פיצוץ? 1000 שנה מליון שנה? מליארד שנים? עבר הרבה יותר ולא התפוצץ הלא היא הייתה שם תמיד! איזה זמן שלא ננקוט הוא עבר פי כמה וכמה ולא התפוצצה וכנ"ל אלא בהכרח שבשביל שיהיה אותו פיצוץ יש צורך בהתערבות שמישהו יפוצץ אותה. ר"ל שגם לשיטה זו מגיעים בסופו של דבר שצריך שיהיה בורא מתכנן.
כך זכור לי בערך.

זיל בתר רובא

הודעהעל ידי זיל בתר רובא » א' נובמבר 01, 2020 9:58 pm

אליעזר ג כתב:תורת ההסתברות מקורה ובניסיונות שהראו התפלגות של מאורעות כביכול אקראיים כמין הילוד או הטלת מטבע ככל שהפעמים שיבוצעו יהיו יותר רבים כך ההתפלגות תהיה יותר קרובה לשווה בין האפשרויות כלומר בהטלת מטבע חצי עץ חצי פאלי. את המושג הסתברות של מאורע גזרו מכאן כלומר שהסתברות של פאלי היא 0.5 כי זה מה שיוצא בהרבה הטלות וחוק זה מוגדר כחוק המספרים הגדולים החוק הבסיסי של הסטטיסטיקה.

????????????
אם לדבר יש סיכוי של אחד ל6 (6 בקוביה) ותטיל 600 פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם 6.
אם לדבר יש סיכוי של אחד ל 36 (6 6 ב 2 קוביות) ותטיל 3600 פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם 6 6.
אם לדבר שיש סיכוי של אחד למליון ותטיל 100 מליון פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם את האירוע.
ןכן הלאה.
זה השכל הישר. אם אתה טוען לא כך אתה צריך להוכיח ולהסביר באיזה סדר גודל קורה השינוי. (ולא סתם לציין טריליארדים)

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:14 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אליעזר ג כתב:חסר נקודה בהדברות והיה וביחס לאבולוציה אקראית יש הסתברות שואפת לאפס שלא תיתכן ובתכנון תבוני אין בעיה זאת מה הטעם להעדיף אקראית, לא זכיתי להבין.

כי אם המינים נוצרו בתהליך תבוני אין סיבה למצוא שרידים של יצורים פשוטים יותר בשכבות קדומות יותר.
אליעזר ג כתב:באיזה שלב של עבודה אתה מדבר? בשלבי העבודה עצמה היא בכלל לא אמורה להתפרסם וגם אינה מוצגת ואינה מכוונת להיות קשורה לתורה ,כי כדבריך אין צורך . אם נגיע לממצאים המדברים בעד עצמם נביא אותם נציגם ונפרסמם והם ידברו בעד עצמם ונכתוב שאכן גם אם הממצאים היו אחרים אין כאן סתירה לתורה.

ברור לי שגם אם הממצאים יהיו חד משמעיים הממסד המדעי לא יקבל זאת לעולם. הפולמוס שיתעורר מכך יתפוס כותרות ויבסס את הרושם שיש סתירה בין תורה למדע.
אגב, האם אתה לוקח בחשבון את האופציה שהמחקר שלך יגלה את ההפך, יאשש את האבולוציה דווקא? האם תסכים גם אז לפרסם את התוצאות?
אליעזר ג כתב:הוא למעשה כתוצאה סופית מרווח את ימי הבריאה שמנקודת מבט מסוימת יהיו כל יום הרבה יותר זמן ומטבע הדברים זה נוגע לכל הנברא בששת הימים.

בסדר, אני מכיר את הסגנון. יש כאלה שזה משכנע אותם ויש כאלה שלא (לא שאותי זה לא משכנע, פשוט לא חשבתי על זה מספיק).
ואייך הוא מסביר את מציאת שרידים של יצורים פשוטים?

למה לא? התהליך התבוני עבד לפי צד זה באופן של התפתחות מכוונת, זו כוונת המושג תכנון תבוני לאפוקי מבריאתנות.

הממסד המדעי למד במקרים שכאלו להתעלם, הדבר האחרון שהם זקוקים לו זה פולמוס מתוקשר כמו סיפור וליקובסקי ואני לא חושב שגם אם יהיה פולמוס זה יכול להזיק יותר מהמצב הקיים לעניין מה שאתה שואל.

לוקח בחשבון גם אפשרות כזו אבל היא אינה מסתברת בעיני, אשר לפרסום נחיה ונראה.

קודם כל זה לא סגנון אלא מהלך שלם הנזקק לספר שלם ולכן אל תתרשם שאתה כבר יודע על מה הוא מדבר. והרי גם ימי הבריאה מדברים על מהלך הדרגתי ובהחלט יתכן שהיצורים הפשוטים כלולים ביום הבריאה מהים וכו'.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:18 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

במחשבה ראשונה חשבתי שתיאוריית המפץ הגדול לא אומרת אלא שבנקודה מסוימת נוצר העולם המוכר לנו. אבל אין זה אומר שקודם לכן לא היה כלום, אלא שהיה בצורה שאיננו מכירים.

אבל כאן תצדק הטענה של אריסטו למה הוא התעכב אינסוף זמן בכדי להתפוצץ?

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:23 pm

זיל בתר רובא כתב:

????????????
אם לדבר יש סיכוי של אחד ל6 (6 בקוביה) ותטיל 600 פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם 6.
אם לדבר יש סיכוי של אחד ל 36 (6 6 ב 2 קוביות) ותטיל 3600 פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם 6 6.
אם לדבר שיש סיכוי של אחד למליון ותטיל 100 מליון פעם יהיה לך בקירוב 100 פעם את האירוע.
ןכן הלאה.
זה השכל הישר. אם אתה טוען לא כך אתה צריך להוכיח ולהסביר באיזה סדר גודל קורה השינוי. (ולא סתם לציין טריליארדים)

יהיה לך מאה פעם 6 6 . אבל לא יהיה לך בקוביה אחת רק 6 ובקוביה השניה שאר המספרים וזה מה שהם צריכים שיקרה.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 10:24 pm

אליעזר ג כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

זו בדיוק הטענה שכתבתי. למה אתה קורא לה "הטענה של אריסטו"?

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 10:33 pm

אליעזר ג כתב:למה לא? התהליך התבוני עבד לפי צד זה באופן של התפתחות מכוונת, זו כוונת המושג תכנון תבוני לאפוקי מבריאתנות.

אתה מניח שכך עבד התהליך התבוני. השאלה היא מדוע?
למה המתכנן התבוני צריך ליצור בתהליך התפתחות הוא יכול ליצור מתחילה כפי שהם כיום.
אליעזר ג כתב:הממסד המדעי למד במקרים שכאלו להתעלם, הדבר האחרון שהם זקוקים לו זה פולמוס מתוקשר כמו סיפור וליקובסקי ואני לא חושב שגם אם יהיה פולמוס זה יכול להזיק יותר מהמצב הקיים לעניין מה שאתה שואל.

אני שואל שוב: למה לך? למה לא לומר את האמת, שנושא האבולוציה כמו כל נושא מדעי אחר מנותק לחלוטין מהאמונה. אין כל סתירה בין תורה למדע וגם לא יכולה להיות.
אליעזר ג כתב:קודם כל זה לא סגנון אלא מהלך שלם הנזקק לספר שלם ולכן אל תתרשם שאתה כבר יודע על מה הוא מדבר.

בהחלט, כשיזדמן לי אקדיש לכך זמן. רק התכוונתי לומר שאני מכיר את הכיוון.

נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » א' נובמבר 01, 2020 10:40 pm

לעולם יהיה אדם כתב:למה המתכנן התבוני צריך ליצור בתהליך התפתחות הוא יכול ליצור מתחילה כפי שהם כיום.

בעשרה מאמרות נברא העולם. ומה תלמוד לומר, והלא במאמר אחד יכול להבראות? אלא להפרע מן הרשעים שמאבדין את העולם שנברא בעשרה מאמרות, וליתן שכר טוב לצדיקים שמקיימין את העולם שנברא בעשרה מאמרות.(פרקי אבות ה, א)

לעולם יהיה אדם כתב:אני שואל שוב: למה לך? למה לא לומר את האמת, שנושא האבולוציה כמו כל נושא מדעי אחר מנותק לחלוטין מהאמונה. אין כל סתירה בין תורה למדע וגם לא יכולה להיות.

מה זאת אומרת שכל נושא מדעי הוא מנותק מהאמונה? לא הבנתי.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:42 pm

לעולם יהיה אדם כתב:

אתה בעצם טוען ש"חוק המספרים הגדולים באמת" הוא שטויות?

לא, לפחות בניסוח שאני מכיר כי הטענה היא על התפלגות ולא על מאורע בודד . כלומר אם אתה מדבר על מאורע בודד שסיכוייו אחד למיליון, זה אומר שאו שיש עוד מליון פחות אחד מאורעות אפשריים או פחות מאורעות בעלי סיכוי רב יותר ממילא פעם במליון ארועים אכן אפשר שיקרה , אבל אם ניקח מטבע ותזרוק אותו ימליוון פעמים ועוד פעם מיליון וכן הלאה עד מיליון פעם מיליון לא תקבל ברצף מליון פעמים עץ כלומר באף התפלגות לא תהיה סטייה כזו מההתפלגות הנורמאלית. ובשביל האבולוציה הם זקוקים למיליארדים על מחליארגים של פעמיםן שבהן ההתפלגות עצמה תסאה כאמור.טענתי היא שבשום מספר של זריקות זה לא יקרה.

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:45 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אליעזר ג כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:
עקביה כתב:
לעולם יהיה אדם כתב:

זו בדיוק הטענה שכתבתי. למה אתה קורא לה "הטענה של אריסטו"?

כי זו הייתה אחת מטענותיו לקדמות .

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' נובמבר 01, 2020 10:53 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
אליעזר ג כתב:למה לא? התהליך התבוני עבד לפי צד זה באופן של התפתחות מכוונת, זו כוונת המושג תכנון תבוני לאפוקי מבריאתנות.

אתה מניח שכך עבד התהליך התבוני. השאלה היא מדוע?
למה המתכנן התבוני צריך ליצור בתהליך התפתחות הוא יכול ליצור מתחילה כפי שהם כיום.
אליעזר ג כתב:הממסד המדעי למד במקרים שכאלו להתעלם, הדבר האחרון שהם זקוקים לו זה פולמוס מתוקשר כמו סיפור וליקובסקי ואני לא חושב שגם אם יהיה פולמוס זה יכול להזיק יותר מהמצב הקיים לעניין מה שאתה שואל.

אני שואל שוב: למה לך? למה לא לומר את האמת, שנושא האבולוציה כמו כל נושא מדעי אחר מנותק לחלוטין מהאמונה. אין כל סתירה בין תורה למדע וגם לא יכולה להיות.
אליעזר ג כתב:קודם כל זה לא סגנון אלא מהלך שלם הנזקק לספר שלם ולכן אל תתרשם שאתה כבר יודע על מה הוא מדבר.

בהחלט, כשיזדמן לי אקדיש לכך זמן. רק התכוונתי לומר שאני מכיר את הכיוון.

למה אני צריך לענות על השאלה למה ? אפשר להציע כל מיני תאוריות אבל כבשונו דרחמנא למה לי ? מספיק לי שהטענה המתחרה נדחית מבחינה הסתברותית וחוסר ידיעתי בתכלית למהלך כזה אינה מהווה הוכחה לאי קיומו. ברור שהשכל האלוקי גבוה לאין ערוך משכלינו.? ואם תרצה תציע שזה לניסיון לכופרים. או תשלב במהלך הקבלי של היצירה המורכבת של העולם דרך בריאה שבירה ויצירה נוספת.

אני לא מסכים לטענה שלא תתכן סתירה בין תורה למדע כי כשתעבור לבחינת ממצאים של תקופות יותר מאוחרות מששת ימי הבריאה בהחלט תתכן סתירה , ולא הבנתי מה כוונתך מנותק מאמונה?

דבי אליהו

הודעהעל ידי דבי אליהו » א' נובמבר 01, 2020 11:08 pm

גם אני, כמו לעולם וגו', לא כל כך הבנתי למה התכוונת. אודה לך אם תואיל להבהיר את רמזיך מאחר שיש בהם לדעתך תשובה ניצחת לאבולוציה.

א. מהי התקופה המודרנית לעניין זה?
ב. האם היה קים "מדע ההסתברות" קודם לתקופה המודרנית? מי היו דובריו?
ג. מה הוא הבסיס היסודי והאמפירי של "מדע ההסתברות"?
ד. מי הם בעלי "מדע ההסתברות" ששכחו את הבסיס?
ה. מה הם "התוצאות הנגזרות" וממה הן נגזרות?
ו. באיזה אופן סותרות תוצאות אלה את הבסיס?
ז. האם דעת הקהל מבינה את "מדע ההסתברות"?
ח. מה היא הטענה (אני מניח שהיא שגויה) של תומכי האבולוציה לעניין ההסתברות?

כמובן אודה לך אם תואיל לצרף מראי מקום לטענותיך.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 11:41 pm

אליעזר ג כתב:לא, לפחות בניסוח שאני מכיר כי הטענה היא על התפלגות ולא על מאורע בודד

אין הבדל בין מאורע אחד לסדרה של מאורעות. למעשה כל מאורע הוא סדרה של מאורעות. למשל זריקת מטבע היא מאורע אחד, אבל למעשה זו סדרה ארוכה של מאורעות. כיון הזריקה של ועוצמתה, עוצמת זרימת האוויר בחדר באותו רגע, טמפרטורת האוויר, המצב של המשטח עליו נחתה המטבע וכו'.

בפועל אנחנו יכולים לחשב את התוחלת של כל מאורע בפני עצמו וגם את התוחלת של סדרת מאורעות - זה אותו דבר.
אליעזר ג כתב:אבל אם ניקח מטבע ותזרוק אותו ימליוון פעמים ועוד פעם מיליון וכן הלאה עד מיליון פעם מיליון לא תקבל ברצף מליון פעמים עץ כלומר באף התפלגות לא תהיה סטייה כזו מההתפלגות הנורמאלית.

ההסתברות שתצא סדרה של מיליון פעמים עץ היא מאוד קטנה, אין סיבה להניח שתקבל סדרה כזו מתוך טריליון הטלות מטבע. (טריליון הטלות מטבע נותנות הסתברות 1 לסדרה של 40 הטלות על אותו צד).
אבל באופן עקרוני אם תמשך להטיל מספיק פעמים לפי חוק המספרים הגדולים באמת - תקבל גם סדרה כזו.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » א' נובמבר 01, 2020 11:56 pm

אליעזר ג כתב:למה אני צריך לענות על השאלה למה ? אפשר להציע כל מיני תאוריות אבל כבשונו דרחמנא למה לי ? מספיק לי שהטענה המתחרה נדחית מבחינה הסתברותית וחוסר ידיעתי בתכלית למהלך כזה אינה מהווה הוכחה לאי קיומו. ברור שהשכל האלוקי גבוה לאין ערוך משכלינו.? ואם תרצה תציע שזה לניסיון לכופרים. או תשלב במהלך הקבלי של היצירה המורכבת של העולם דרך בריאה שבירה ויצירה נוספת.
נוריאל עזרא כתב:בעשרה מאמרות נברא העולם. ומה תלמוד לומר, והלא במאמר אחד יכול להבראות? אלא להפרע מן הרשעים שמאבדין את העולם שנברא בעשרה מאמרות, וליתן שכר טוב לצדיקים שמקיימין את העולם שנברא בעשרה מאמרות.(פרקי אבות ה, א)

התארכות הדיון, וגם ריבוי הנושאים באותו אשכל גורם לבלבול.

אני טענתי: שגם אחרי שאתה מוכיח שההסתברות להתרחשות תהליך אבולוציוני היא אפסית, עדיין הניאו דרוויניסט יאמר לך: בסדר גמור, היא אפסית אבל מה לעשות שאנחנו רואים שהתהליך התרחש".
טענת כלפי: אם ההתרחשות לתהליך אבולוציוני היא אפסית, למה להניח שהוא התרחש אקראית, הרי השכל הישר מורה שאם התרחש תהליך בעל הסתברות אפסית כנראה היה לו מתכנן.
עניתי: הניאו דרוויניסט יאמר - מכיוון שאנו מוצאים שרידים ליצורים פשוטים יותר בשכבות קרקע קדומות יותר, אין סיבה להניח שהבורא יצר יצורים פשוטים, הכחיד אותם וטמן אותם בשכבות קרקע, ויצר יצורים מורכבים יותר.

כעת אתם עונים תשובות יפות. בהחלט. אבל אלו תשובות תורניות, זה לא ההבנה הפשטנית הראשונה.
להזכיר: אני לא רואה באבולוציה סתירה לאמונה, אין צורך לשכנע אותי באמיתות התורה. אני דן מהי נקודת המוצא לדיון כאשר מדברים עם אדם רחוק מתורה, ועל מה צריך לשים את עיקר ההסבר. איזה חלקים של המדע מציקים לו.
לדעתי הנקודה המציקה ביותר בהקשר לאבולוציה היא לא מה הסיכוי להתרחשות תהליך אקראי, אלא שמנקודת מבט לא-תורנית, לאור הממצאים נראה שהתרחש כאן תהליך אקראי.
בהחלט יש על כך תשובות, תשובות טובות. אלא שהם צריכות להינתן, ובכובד ראש. בלי לזלזל בשואל, כי הוא שואל שאלה כנה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 178 אורחים