מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מועצת גדולי התורה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איש גבעות

מועצת גדולי התורה

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' דצמבר 04, 2020 9:16 am

הבוקר התבשרנו על הרחבתה של מועצת גדולי התורה בתשעה חברים נוספים.
שמתי לב לפרט מענין: כולם נושאי מישרה בישיבות.
אין ולו אחד שמשמש כרב עיר, רב שכונה או דיין.
לענ"ד יש בזה גם צדדים שליליים.
היה מעניין לשמוע את דעת חכמי הפורום בנושא זה.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

Re: מועצת גדולי התורה

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ו' דצמבר 04, 2020 9:28 am

כמדומה שרבנים שהם רבני ערים ודיינים מוגבלים באפי הבעת הדעה שלהם מחמת המשרה. וכן להיות משוייכים בפעול בעצמם לעוד גופים אחרים כמו מועצת וכדו' אבל אינני יודע בזה רק מהשערה.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ו' דצמבר 04, 2020 12:14 pm

איש גבעות כתב:אין ולו אחד שמשמש כרב עיר, רב שכונה או דיין.

למה?
בשביל מה צריך רבני ערים ושכונות במועצת?

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ו' דצמבר 04, 2020 12:16 pm

לא בהכרח רבני ערים ושכונות דווקא, אלא אנשי ופוסקי הלכה (לבינתיים יש רק א' כזה - ה"ה מרן הגר"י זילברשטיין שליט"א).

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' דצמבר 04, 2020 12:24 pm

לעולם יהיה אדם כתב:בשביל מה צריך רבני ערים ושכונות במועצת?

אפשר להתפשר גם על ראשי כוללים...
ובנימה רצינית יותר:
זה די ברור שבנושאים רבים נקודת המבט של אלו שעיקר עיסוקם עם תלמידים צעירים שונה מאלו שעיקר עיסוקם עם קהילות הקודש.
אם יורשה לי להוסיף: העיסוק המתמיד עם בחורים צעירים דורש אופי מסוים והעיסוק עם עמך בית ישראל דורש אופי אחר.
לענ"ד כדאי היה להעשיר את הקולות והדעות במועצת בהשקפות ואופי מגוון.

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ו' דצמבר 04, 2020 12:57 pm

איש גבעות כתב:לענ"ד כדאי היה להעשיר את הקולות והדעות במועצת בהשקפות ואופי מגוון.

מי כמוך מבין שתואר 'חבר מועצת' אינו אלא תואר כבוד. ההחלטות עצמם מתקבלות אצל 'גדולי הדור'.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' דצמבר 04, 2020 1:03 pm

אז למה לחלוק כבוד רק לראשי ישיבות?
מי יתבע את כבודם של רבנים, ראשי כוללים ויושבי על מדין ?
מי כמוך יודע שישנה כאן גישה עקרונית העומדת ביסוד הדברים, ועליה אני רוצה לדון.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ו' דצמבר 04, 2020 1:12 pm

בא נודה על האמת, שחברי מועצת בדר"כ זה רק לקישוט וכבוד בעלמא.
והחלטות האמיתיות מתקבלות ע"י א' או ב' מגדולי הדור [תלוי בנושאים..].

השבוע קיבלתי עדות מהימנה על מועצת גדולי התורה מלפני 30 שנה
שמרן ר' חיים קנייבסקי, לאורך כל הישיבות, היה צמוד לגמרתו, ורק כשהרב שך זצ"ל דיבר, היה סוגר הגמרא ומקשיב לדברים.

אשרי יושבי ביתך

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ו' דצמבר 04, 2020 1:15 pm

נחומצ'ה כתב:השבוע קיבלתי עדות מהימנה על מועצת גדולי התורה מלפני 30 שנה
שמרן ר' חיים קנייבסקי, לאורך כל הישיבות, היה צמוד לגמרתו, ורק כשהרב שך זצ"ל דיבר, היה סוגר הגמרא ומקשיב לדברים.

א. מרן הגר"ח שליט"א מעולם לא היה בפועל 'חבר מועצגה"ת', אלא רק השתתף בה פעמים מספר (כשמרן הרב שך ביקשו).
ב. תמיד יש חברי 'מועצת' דומיננטים יותר, ודומיננטים פחות, וזה שיש א' ששקוע בתלמודו תוכ"ד הכינוס אינו סותר ששאר חברי המועצת לא דנים בסוגיא העומדת על הפרק (אך זה נכון שע"פ רוב ההכרעה עצמה באה מראש המועצת וכדו', וסיבת הכינוס היא לתת את הכח והעוצמה שב'החלטת המועצת').

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ו' דצמבר 04, 2020 1:20 pm

פעולת הכבוד בכגון דא היא בעיקר כלפי צעירים בסביבות גיל עשרים, (גיל ממש או רמה), ועיקר חינוכם של אלו הוא במישור הישיבתי, בהתאם לכך יש לרומם ולכבד דוקא את נושאי המשרות בישיבות, וכפי המעמדות המקובלים בעולם זה.

לשכבות המבוגרות יותר, אלו שיודעים להעריך ידיעת התורה בהיקף ובעומק ואליבא דהילכתא וכו' או שאר מעלות של אמת, גם כאשר אינם באות לידי ביטוי בעיסוק עם צעירים מתחילים, בלא"ה אין שום משמעות בכבוד המדומה של שר בלי תיק במועצת כל שהיא.

או במילים אחרות, כמו שאמר רבינו הגרשז"א, "חושבים שאני לא אוהב כבוד, בטח שאני אוהב כבוד, אבל תוארים בעיתון או שירה אוהדת בחתונות זה ממש לא כבוד. טלפון מהאגרות משה באמצע הלילה ע"מ להיעזר בבירור הלכה עמומה, זהו כבוד אמיתי, ואותו אני אוהב".

(כתבתי רק לפי ההנחה שהסוגיא היא 'כבוד').

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ו' דצמבר 04, 2020 1:48 pm

איש גבעות כתב:הבוקר התבשרנו על הרחבתה של מועצת גדולי התורה בתשעה חברים נוספים.

העברתי את הדברים לחברי המועצת הותיקים והם מודים מאד על הדברים וגם שוקלים למנות את כבודו למזכיר המועצת.

כמו כן הם מעוניינים לשמוע עוד ועוד רעיונות לעיצוב מחדש של היהדות החרדית.

אז הנה כתיבתך בפורום באמת תועלתי!

אליהו חיים

הודעהעל ידי אליהו חיים » ו' דצמבר 04, 2020 2:55 pm

אשרי יושבי ביתך כתב:
נחומצ'ה כתב:השבוע קיבלתי עדות מהימנה על מועצת גדולי התורה מלפני 30 שנה
(אך זה נכון שע"פ רוב ההכרעה עצמה באה מראש המועצת וכדו', וסיבת הכינוס היא לתת את הכח והעוצמה שב'החלטת המועצת').

האם גם בזה כך היה גם לפני 30 שנה?
ואף אם כן רצוני לדעת האם כך היה גם בכל כנסיות הגדולות או כינוסים כיו"ב מתקופת מלחמת עולם הראשונה עד כעת, או בימים ההם באמת דנו בשקלא וטריא על כל מיני דברים שעמדו על הפרק והכריעו בשמיעת דעת כולם או רובם.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ו' דצמבר 04, 2020 3:04 pm

"כבוד אלוקים הסתר דבר"

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » ו' דצמבר 04, 2020 3:20 pm

הפצת המעיינות כתב:

העברתי את הדברים לחברי המועצת הותיקים והם מודים מאד על הדברים וגם שוקלים למנות את כבודו למזכיר המועצת.

יישר כוחך.
באם הדבר לא קשה לך אשמח להעביר דרכך רעיונות לחברי המועצת.
לגבי הצעת המינוי למזכיר המועצת: לעת עתה אינני מעונין בה בשל קוצר הזמן ועומק המושג.

(חוק פו...)

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ש' דצמבר 05, 2020 7:46 pm

שמעתי מא' מראשי הישיבות זצ"ל, שאמר לי בוא ואספר לך מה שאמר לי הגרא"י פינקל ראש ישיבת מיר זצ"ל.
באים אלי שיש שאלה אם לתמוך בחוק פלוני שראש הממשלה חפץ ביקרו, ואילו אני אין אני מצוי כלל בענין, כי אני צריך לתת עוד יומיים משכורת לאברכים ואין לי מושג מאין.
פונה אני לחתני ר' חיים שמולאביץ, ושואל אותו מה דעתו בענין החוק, והוא משיב לי אני צריך לתת מחר שיעור כללי, ואין ברור לי עדיין המהלך הסופי, ואיך אכניס ראשי בענין טפל זה, אבל הבה נשאל את חתני.
באים הם לחתנו הגאון ר' נחום זצ"ל, והוא נושא עיניים מן הגמרא, ואינו מבין בכלל מהו הנידון, והוא פונה לחברותא (ר' יעקב אריאלי), מה אתה אומר?
ור' יעקב אומר כי אין לו מושג, אבל אשתו חזרה היום מהירקן, והוא אמר שראש הממשלה צוחק על החרדים, ומציע להם הצעות שאינם ראויות תמורת תמיכתם בחוק.
אומר ר' נחום לר' חיים ללרא"י נו, שמעתם כבר.
וסיים רא"י, אין לי מושג בכל השטויות האלו, ובאמת ראוי שהירקן יכריע בזה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ש' דצמבר 05, 2020 7:57 pm

ביומני טאלנא יש ביטוי מעניין בענין דרך התנהלותה של המועצת.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ש' דצמבר 05, 2020 8:53 pm

נחומצ'ה כתב:בא נודה על האמת, שחברי מועצת בדר"כ זה רק לקישוט וכבוד בעלמא.
והחלטות האמיתיות מתקבלות ע"י א' או ב' מגדולי הדור [תלוי בנושאים..].

נדמה לי שהיה זה רש"ז ברוידא שקרא על עצמו את המקרא הזה: "אם כן למה זה אנכי"...

פולסברג

הודעהעל ידי פולסברג » ש' דצמבר 05, 2020 9:37 pm

התופעה הזאת אינה דבר חדש, ומועגה''ת הוא רק תוצאה ממנה. העברת הסמכות מהרבנים להראשי ישיבות. והאריכו בזה חוקרי הדורות והדת.

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » א' דצמבר 06, 2020 12:26 am

כמה מהחברים החדשים במועצת הזכירו לי את האשכול הזה: https://forum.otzar.org/viewtopic.php?p=497887#p497887

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' דצמבר 06, 2020 8:40 am

משוש דורים כתב:שמעתי מא' מראשי הישיבות זצ"ל, שאמר לי בוא ואספר לך מה שאמר לי הגרא"י פינקל ראש ישיבת מיר זצ"ל.
באים אלי שיש שאלה אם לתמוך בחוק פלוני שראש הממשלה חפץ ביקרו, ואילו אני אין אני מצוי כלל בענין, כי אני צריך לתת עוד יומיים משכורת לאברכים ואין לי מושג מאין.
פונה אני לחתני ר' חיים שמולאביץ, ושואל אותו מה דעתו בענין החוק, והוא משיב לי אני צריך לתת מחר שיעור כללי, ואין ברור לי עדיין המהלך הסופי, ואיך אכניס ראשי בענין טפל זה, אבל הבה נשאל את חתני.
באים הם לחתנו הגאון ר' נחום זצ"ל, והוא נושא עיניים מן הגמרא, ואינו מבין בכלל מהו הנידון, והוא פונה לחברותא (ר' יעקב אריאלי), מה אתה אומר?
ור' יעקב אומר כי אין לו מושג, אבל אשתו חזרה היום מהירקן, והוא אמר שראש הממשלה צוחק על החרדים, ומציע להם הצעות שאינם ראויות תמורת תמיכתם בחוק.

תחושתי לגבי הנכתב אמביוילנטית.
מחד מה מתוק יותר מתיאור נלבב של שקיעות בתורה והפיכת כל חפצי העולם להבל וריק.
מאידך מקננת המחשבה שמא ואולי גם בדברים הנצרכים עיון נמרץ מתנהלים הדברים בקירוב למתואר לעיל?
שמא "אונסים" רבנים וראשי ישיבות שראשם לגמרי לא מונח בהוויות העולם לעסוק בהם בעל כרחם, ומשכך מנסים אלו כמובן להשתמט מכך, והתוצאות בהתאם.

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » א' דצמבר 06, 2020 9:08 am

הפצת המעיינות כתב:

מרן הגר"מ שפירא זצוק"ל אמר פעם על מזכיר מועצג"ת ש"הוא באמת מזכיר לי את המועצת"...

אור עולם

הודעהעל ידי אור עולם » א' דצמבר 06, 2020 9:09 am

נחומצ'ה כתב:"כבוד אלוקים הסתר דבר"

ובמקרה הזה, כנראה גם "כבוד מלכים - מאן מלכי..., הסתר דבר"...

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » א' דצמבר 06, 2020 9:28 am

משוש דורים כתב:שמעתי מא' מראשי הישיבות זצ"ל, שאמר לי בוא ואספר לך מה שאמר לי הגרא"י פינקל ראש ישיבת מיר זצ"ל.

זאת אומרת שרא"י פינקל היה מופקר? מגיעים אליו עם שאלות רציניות והוא פוסק בהם בשליפת "ירק"?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' דצמבר 06, 2020 9:32 am

צורב מתחיל כתב:
...

זאת אומרת שרא"י פינקל היה מופקר? מגיעים אליו עם שאלות רציניות והוא פוסק בהם בשליפת "ירק"?

נראה שלא שמת לב לג' התיבות שהדגשתי עכשיו...
הוא סבר שרוב-ככל הפוליטיקה היא שטויות!

צורב מתחיל

הודעהעל ידי צורב מתחיל » א' דצמבר 06, 2020 9:35 am

בהלכות "עצה הוגנת", מותר לענות כך על שאלות?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' דצמבר 06, 2020 9:49 am

אם היועץ סבור שהשאלה היא חסרת חשיבות - אה"נ.

וזאת בלי להיכנס לשאלת אם הסיפור הוא מעשה שהיה או לא היה.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' דצמבר 06, 2020 10:21 am

אלו אנשים שישבו ולמדו כל חייהם, מסרו את נפשם בשביל אחרים פשוטו כמשמעו, עבדו על המדות שלהם, על עבודת ה' שלהם וכיוצא. מי פחות ומי יותר, אבל באופן כללי זה הכיוון. ממנים אותם לאיזה שהוא משרה, והם מסכימים להתמנות. באים אברכים אחרים, שאין להם מושג מה קורה שמה, מה אופי הישיבות, ועל מה דנים, ומי מחליט, ואיך מחליטים, ומביעים דעות, חצי ליצנות, חצי סיפורי מעשה'לך שהיו או לא היו. ובשלמא אם היה ריעותא כל שהוא, אז בסדר, אפשר לדון, אולי, אבל הם רק עכשיו נכנסו, אף אחד לא שמע מילה אחת שלילית, אבל דעות יש להם מכאן עד הלבנה. את הכבוד הבסיסי שראוי לכל אדם מבוגר שמתנהג באחריות ובאנושיות, הם לא מוכנים לפרגן להם. קצת אנושיות וכבוד בסיסי לא היה מזיק בכלל...

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » א' דצמבר 06, 2020 10:33 am

גא"מ..
לחשוב שכל מי שיושב שם מתעסק עם שטויות ושווה לירקן השכונה זה ממש בגדר מאי אהנו ליה רבנן..
גם אם הסיפור נכון וודאי שיש גדולים שכל מעיינם זה הרבצת תורה ותו לא, לא אומר שאחרים פחות מהם..
וכי החזו"א לא יתעסק עם הדברים הנ"ל
וכי הח"ח לא היה מכתת רגליו כל חייו להציל עוד נפש אחת מישראל ולבטל כל מיני גזירות??
מה שייך כאן שטויות??

יוצא פוניבז'

הודעהעל ידי יוצא פוניבז' » א' דצמבר 06, 2020 11:14 am

שאלת תם: מי הם אלו שהחליטו איזה ראשי ישיבות יצטרפו ואיזה לא?

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » א' דצמבר 06, 2020 2:39 pm

תוכן כתב:אלו אנשים שישבו ולמדו כל חייהם, מסרו את נפשם בשביל אחרים פשוטו כמשמעו, עבדו על המדות שלהם, על עבודת ה' שלהם וכיוצא. מי פחות ומי יותר, אבל באופן כללי זה הכיוון. ממנים אותם לאיזה שהוא משרה, והם מסכימים להתמנות. באים אברכים אחרים, שאין להם מושג מה קורה שמה, מה אופי הישיבות, ועל מה דנים, ומי מחליט, ואיך מחליטים, ומביעים דעות, חצי ליצנות, חצי סיפורי מעשה'לך שהיו או לא היו. ובשלמא אם היה ריעותא כל שהוא, אז בסדר, אפשר לדון, אולי, אבל הם רק עכשיו נכנסו, אף אחד לא שמע מילה אחת שלילית, אבל דעות יש להם מכאן עד הלבנה. את הכבוד הבסיסי שראוי לכל אדם מבוגר שמתנהג באחריות ובאנושיות, הם לא מוכנים לפרגן להם. קצת אנושיות וכבוד בסיסי לא היה מזיק בכלל...

ואיך אני אמור להתייחס לחתימת אחד מנכבדי החותמים על כרוזי מועצת גדולי התורה, שאני הקטן יודע ממה שראיתי בעיני שברוב זמנו אינו צלול למחצה לשליש ולרביע [ה' ישלח דברו וירפאהו]. כמדומה שהוא גם לא מכריע לעצמו בשאלות הכי מנימליות, וקל וחומר שלא לאחרים, אז מה אני אמור לחשוב כאשר אני רואה את חתימתו מתנוססת על גבי העיתון ביום ג'??

אישית אני חושב את הדיון הזה למיותר, למרות שאני מאד מזדהה איתו. אנו חרדים, יש לנו הרבה מעלות, ויש לנו גם חסרונות, בינהם גם מה שאפילו דיון מסודר על המצב אין לנו יכולת לנהל. בנידון דידן, ההתנהלות הציבורית היא אחת מנקודות החולשה שלנו, [ולא רק שלנו, וכי מה עדיף העדר הנהגה בכלל כמו מה שקורה אצל הדתי לאומי, שהגדולים רבני הערים והדיינים נתונים למרמס ולבזיון מחפיר?].
לשנות דברים גדולים, לא צריך להיות חכם גדול בשביל להבין שזה לא אפשרי. הלוואי ונתקן את עצמינו ולו במעט. [נכון היו מהפכים בעולם.. אבל על כל אחד שהצליח ישנם אלף שכשלו].
המציאות הזו היא לא חיובית בעיני, אלא ביטוי למצב בלתי מתוקן. אולי חלק מקשיי הגלות שנותרו בנו, ועדיין לא זכינו לגאולה שלימה מהם. אבל זה המצב.
ומשכך, מי שסבור שהחסרונות גדולות מהמעלות מוזמן לעזוב את הספינה. מי שסבור שבכל זאת ראוי להישאר עם הטייטל חרדי למרות הכל, אז לטובת צמיחתו האישית, מוטב כי ימצא לעצמו איזו פינת גג ובה יוכל לעבוד את ה' כפי חפצו, לקחת את הטוב מכל אחד, ולנסות לתקן את חייו האישיים. ואחתום בזה, ואולי גם את הדיון כולו, שכן דומני שרוב חברי הפורום שותפים לדעה זו, ואפילו הרב '@תוכן'..

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' דצמבר 06, 2020 3:46 pm

מעשה ובאו אנשי בריסק בתלונה להגרי"ז, שאינו מתעסק בענייני העיר די צרכם, והוא מדי עסוק בחינוך ילדיו.
אמר הגרי"ז, "נכון, אתם יכולים לפטר אותי. אמנם דעו, שמי שאינו מתעסק בחינוך ילדיו כפי הצורך, גם העיר לא תרווה נחת ממנו".

אכן, הירקן מקשיב להראדיא, צמוד להאינטרנט, וקורא חדשות הרבה יותר מהאברך הרגיל, וכ"ש תלמידי חכמים השמים כל מעיינם ומרצם להבין את דברי התוספות המוקשים. אמנם דעו לכם, שמי שאינו יכול לשעבד את כל עיונו והגיונו להבין דברי התוס', אינו יכול להביע דעה כוללת ומקפת בענייני הוויות העולם. ההיפך אינו נכון, לא כל מי שהוא שקוע בלימוד מיד שווה דעתו במילי דעלמא ג"כ. אנו לא מאמינים באמונות תפלות של רוה"ק וסייעתא דשמיא, השכל עצמו הוא הרוה"ק והסייעתא דשמיא. אמנם הנקודה הראשונה, התחלת הסיפור, הוא מהעיון הרב בתורה.

בענין מינויים חדשים למועצגה"ת, אין נראה שקרה כאן משהו גורלי. בכל אופן לא היה מושג של 'מועצת' שכולם מתוועדים יחד וכל אחד מביע את דעתו ואח"כ מכריעים ברוב קולות. כל אשר מוח לו בקדקדו יודע שלא כך התנהלו העניינים בעבר, תמיד היה אחד או לכל היותר שנים, שהיה מכריע בכל העניינים. יש כמה סיפורים ואמרות על זה. הסבה שסומכים עליהם, עכ"פ הסבה שראוי לסמוך עליהם, הוא משום שאנו רואים באנשים אלו כבעלי אחריות מופלגים, וזאת מחמת יראתם המרובה, וגם במה שראינו כל השנים שהתנהגו באחריות מופלגת. בשאלות קטנות יותר נכנסו לעניינים והכריעו עפ"י שכל חד ונקי, ואח"כ שאלו אותם שאלות יותר גורליות. כן היה הסיפור עם הרב שך והרב שטיינמן. אחרי שרבים ראו בהם כמכריעים בעלי אחריות, שלא היו מביעים עמדה בלתי אם הם בטוחים בה ככל יכולתם (וכולל בה שאלת דעת אחרים, שידוע בבירור על אלפי סיפורים שהרב שך היה מתייעץ עם אנשים שהיו קטנים ממנו במנין ובחכמה), בדרך ממילא נהיו הם דברי הדור, ושאר חכמי הדור נשמו לרווחה שלא עליהם יהיה אחריות שאלות הגורליות.

איש גבעות

הודעהעל ידי איש גבעות » א' דצמבר 06, 2020 3:59 pm

ישא ברכה כתב:
תוכן כתב:אלו אנשים שישבו ולמדו כל חייהם, מסרו את נפשם בשביל אחרים פשוטו כמשמעו, עבדו על המדות שלהם, על עבודת ה' שלהם וכיוצא. מי פחות ומי יותר, אבל באופן כללי זה הכיוון. ממנים אותם לאיזה שהוא משרה, והם מסכימים להתמנות. באים אברכים אחרים, שאין להם מושג מה קורה שמה, מה אופי הישיבות, ועל מה דנים, ומי מחליט, ואיך מחליטים, ומביעים דעות, חצי ליצנות, חצי סיפורי מעשה'לך שהיו או לא היו. ובשלמא אם היה ריעותא כל שהוא, אז בסדר, אפשר לדון, אולי, אבל הם רק עכשיו נכנסו, אף אחד לא שמע מילה אחת שלילית, אבל דעות יש להם מכאן עד הלבנה. את הכבוד הבסיסי שראוי לכל אדם מבוגר שמתנהג באחריות ובאנושיות, הם לא מוכנים לפרגן להם. קצת אנושיות וכבוד בסיסי לא היה מזיק בכלל...

ואיך אני אמור להתייחס לחתימת אחד מנכבדי החותמים על כרוזי מועצת גדולי התורה, שאני הקטן יודע ממה שראיתי בעיני שברוב זמנו אינו צלול למחצה לשליש ולרביע [ה' ישלח דברו וירפאהו]. כמדומה שהוא גם לא מכריע לעצמו בשאלות הכי מנימליות, וקל וחומר שלא לאחרים, אז מה אני אמור לחשוב כאשר אני רואה את חתימתו מתנוססת על גבי העיתון ביום ג'??

אישית אני חושב את הדיון הזה למיותר, למרות שאני מאד מזדהה איתו. אנו חרדים, יש לנו הרבה מעלות, ויש לנו גם חסרונות, בינהם גם מה שאפילו דיון מסודר על המצב אין לנו יכולת לנהל. בנידון דידן, ההתנהלות הציבורית היא אחת מנקודות החולשה שלנו, [ולא רק שלנו, וכי מה עדיף העדר הנהגה בכלל כמו מה שקורה אצל הדתי לאומי, שהגדולים רבני הערים והדיינים נתונים למרמס ולבזיון מחפיר?].
לשנות דברים גדולים, לא צריך להיות חכם גדול בשביל להבין שזה לא אפשרי. הלוואי ונתקן את עצמינו ולו במעט. [נכון היו מהפכים בעולם.. אבל על כל אחד שהצליח ישנם אלף שכשלו].
המציאות הזו היא לא חיובית בעיני, אלא ביטוי למצב בלתי מתוקן. אולי חלק מקשיי הגלות שנותרו בנו, ועדיין לא זכינו לגאולה שלימה מהם. אבל זה המצב.
ומשכך, מי שסבור שהחסרונות גדולות מהמעלות מוזמן לעזוב את הספינה. מי שסבור שבכל זאת ראוי להישאר עם הטייטל חרדי למרות הכל, אז לטובת צמיחתו האישית, מוטב כי ימצא לעצמו איזו פינת גג ובה יוכל לעבוד את ה' כפי חפצו, לקחת את הטוב מכל אחד, ולנסות לתקן את חייו האישיים. ואחתום בזה, ואולי גם את הדיון כולו, שכן דומני שרוב חברי הפורום שותפים לדעה זו, ואפילו הרב '@תוכן'..

הרב ישא ברכה
אתה מציע שתי אפשרויות ששניהם לא פשוטות.
או לנטוש את הספינה או לתפוס איזו פינה.
אין איזו דרך באמצע?
למעשה, אם רוב הציבור מזדהים עם מה שאתה כותב, מדוע האפשרות לשינוי רחוקה כל כך?
ההנהגה הציבורית שלנו, שירדה בעת האחרונה לשפל המדרגה, היא סוג של גזירה שאין מה לעשות כנגדה?

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » א' דצמבר 06, 2020 4:08 pm

ברור שיש מה לעשות. עוד מאה אשכולות כאלו והעסקן שחולש על נטפרי מתקפל סופית ופותח את החסימה.

לאחר עוד כמה מאות אשכולות, הפורום כבר יוזכר בשמו המלא בעמוד האחרון של השבועונים החרדיים, ובהמשך (לא יאומן כי יסופר...) גם ביומונים.

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » א' דצמבר 06, 2020 4:29 pm

אדון גבעות אולי תוציא את הרשימה המלאה של האשכולות הבאים בתור
שים כבר את כל הבעיות של ההנהגה והציבור החרדי על השולחן
אין צורך למלאות בצמר גפן בין אשכול לאשכול

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 168 אורחים