מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האסון במיאמי

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
תוכן

האסון במיאמי

הודעהעל ידי תוכן » ב' יוני 28, 2021 10:32 am

עשרות יהודים שומרי תורה ומצוות לכודים, חלקם כבר יודעים שהם לא איתנו, ואין מילה אחת בפורום.

כמה מכות נקבל, עד שנבין שהגיע הזמן לחפש דרכינו ולשוב עד ה'...

אדיר במרום

Re: האסון במיאמי

הודעהעל ידי אדיר במרום » ב' יוני 28, 2021 11:18 am

הרגשתי היא כי יש פה איזה מסר שהקב"ה שולח לנו, שהולך ומתבהר מאסון לאסון.

באסון הראשון שאירע במירון, האשימו רבים את האחראים, את המשטרה שחסמה, את מי לא.
דיונים שלמים בפורום אם זה כן נכון להאשים את האחר במצב כזה, או שקודם כל חשבון הנפש ואין זה הזמן המתאים וכו' וכו' וכו'.
באסון השני שאירע בקרלין, כבר פחות נשמעו קולות אלו. אך גם אז הם התעוררו ממעמקים והחלו לזעוק על חוסר האחריות בפרנצע'ס וכו' וכו'.
באסון האחרון שאירע במיאמי, שהרב תוכן תמה מדוע הפורום כה שקט - דומני שהתשובה ברורה מאליו...

שם כולם הבינו שזה אסון שמימי. אסון שפחות קשור לאשם זה או אחר, לרשלנות או הזנחה.
לכן הפורום שקט, דומם. נדמו קולות הזועקים 'אך מקרה הוא'...

נ.ב. אני לא מביע כלל וכלל דעה בעצם הענין של לקיחת אחריות, ולא באתי לומר כי האסונות במירון וקרלין לא היו קשורים לרשלנות וכו'. יתכן מאד והקולות הללו צודקים בעצם טענתם, אך פעמים רבות הקולות הללו מחפים על העיקר, מחפים על התשובה ומעשים טובים. מהאסון האחרון (גם אם יתכן והי' רשלנות מחמת הזנחה של ביקורות לבנין וכו' וכו') - הרגשתי שהקב"ה רוצה לעורר אותנו סופית, לעורר אותנו בלי תירוצים, בלי התחמקויות. באסון מיאמי אין 'כמעט' את מי להאשים, לא המשטרה, ולא השלטונות.

ותשובה ותפילה וצדקה מעבירין את רוע הגזירה...

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 28, 2021 12:42 pm

לאידך, אני משער שאם היה האסון במיאמי לבדו היינו שומעים קולות שהגיע הזמן שכל יהודי התפוצות יעלו לארץ...

לצערנו, רצף האירועים בארץ ובעולם מלמד אותנו שלא זה המסר

ההרגשה הכללית היא שהעולם 'מתנדנד', אין יציבות ו'קרקע בטוחה'

ואולי הוא כדי לזעזע אותנו ולהכשיר אותנו להבנה שאכן העולם עומד לעבור למצב אחר, בטוח יותר

ועמדו רגליו על הר הזיתים וגו'

002

הודעהעל ידי 002 » ב' יוני 28, 2021 12:51 pm

אני מזועזע כבר כמה ימים מהקריסה הנוראית במיאמי
מעל 40 יהודים לכודים מתחת להריסות באסון כבד של"ע יכל לקרוא לכל אחד.
לדעתי זה אחד מהאסונות הגדולים ביותר מאז השואה שעבר על קהילה מסויימת, שנהרגו כ"כ הרבה מבני הקהילה ביום אחד, והשאירו משפחות אבילות.
ביום חמישי כשהגיעו הדיווחים על כך שישנם יהודים מתחת ההריסות ואין כמעט סיכוי בעולם שמישהו מהם יצא חי, דיברתי עם אנשים והם לא הזדעזעו מכך.
גם כלי התקשורת בארץ לא עסקו באסון באופן יחסי לגודל האסון והטרגדיה שיושבים עשרות משפחות שלא עוצמות עין מדאגה כבר 5 ימים על עשרות יהודים [שכנראה הם ז"ל].
יוצא מן הכלל בן אדם אחד שביום חמישי סיפרתי לו על האסון, והוא אמר לי שהוא לא שמע על זה כלל. סיפרתי לו מה אירע, והוא החל להחוויר. הוא אמר לי שחלם בלילה של רביעי שימותו 34 יהודים. רק ביום שישי בבוקר פורסם שיש 32 יהודים נעדרים.
אני לא יודע ולא מבין למה אסונות שפגעו בצורה הרבה יותר קטנה, זיעזעו כל לב, ואסון זה לא מעניין, ולא מעורר. על חייל אחד שהיה בשבי דיברו יומם ולילה במשך הרבה שנים, ועל אסון שנהרגו כ"כ הרבה יהודים יראי השם, אין פוצה ומצפצף ?
אותי זה צימרר ועורר לא פחות מאסון קרלין ואסון מירון.
נערך לאחרונה על ידי 002 ב ב' יוני 28, 2021 1:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 28, 2021 1:01 pm

עדיין אפשר להתפלל ואפילו חרב חדה כו' אל יתייאש מן הרחמים, שיהיו שיימצאו בעז"ה חיים וקיימים.

כמובן אין זה ממעט מהצער הגדול על אלו שנלב"ע בצורה כה מזעזעת, והלוואי שנזכה לבשורות טובות.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' יוני 28, 2021 1:02 pm

002 כתב:אני מזועזע כבר כמה ימים מהקריסה הנוראית במיאמי
מעל 40 יהודים לכודים מתחת להריסות באסון כבד של"ע יכל לקרוא לכל אחד.
לדעתי זה האסון הגדול ביותר מאז השואה שעבר על קהילה מסויימת, שנהרגו כ"כ הרבה מבני הקהילה ביום אחד, והשאירו משפחות אבילות.
ביום חמישי כשהגיעו הדיווחים על כך שישנם יהודים מתחת ההריסות ואין כמעט סיכוי בעולם שמישהו מהם יצא חי, דיברתי עם אנשים והם לא הזדעזעו מכך.
גם כלי התקשורת בארץ לא עסקו באסון באופן יחסי לגודל האסון והטרגדיה שיושבים עשרות משפחות שלא עוצמות עין מדאגה כבר 5 ימים על עשרות יהודים [שכנראה הם ז"ל].
יוצא מן הכלל בן אדם אחד שביום חמישי סיפרתי לו על האסון, והוא אמר לי שהוא לא שמע על זה כלל. סיפרתי לו מה אירע, והוא החל להחוויר. הוא אמר לי שחלם בלילה של רביעי שימותו 34 יהודים. רק ביום שישי בבוקר פורסם שיש 32 יהודים נעדרים.
אני לא יודע ולא מבין למה אסונות שפגעו בצורה הרבה יותר קטנה, זיעזעו כל לב, ואסון זה לא מעניין, ולא מעורר. על חייל אחד שהיה בשבי דיברו יומם ולילה במשך הרבה שנים, ועל אסון שנהרגו כ"כ הרבה יהודים יראי השם, אין פוצה ומצפצף ?
אותי זה צימרר ועורר לא פחות מאסון קרלין ואסון מירון.

בדיוק מאותה הסיבה שאתה אפילו לא זוכר את הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה ש85 נהרגו ו330 נפצעו.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ב' יוני 28, 2021 2:10 pm

דרומי כתב:ההרגשה הכללית היא שהעולם 'מתנדנד', אין יציבות ו'קרקע בטוחה'
ואולי הוא כדי לזעזע אותנו ולהכשיר אותנו להבנה שאכן העולם עומד לעבור למצב אחר, בטוח יותר ועמדו רגליו על הר הזיתים וגו'

וזה לבד, לזעזע אותנו להבנה שבאמת "אין יציבות וקרקע בטוחה" רק הבורא הוא ששומר עלינו, לא מספיק מסר נחוץ?

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יוני 28, 2021 4:44 pm

ראשית כמה פרטים. מסתבר שכן היתה רשלנות בתחזוקת הבנין והענין כעת בחקירה.
בנוגע לשתיקה של הציבור החרדי בארץ, יש כנראה שתי סיבות עיקריות. הראשונה היא שיש נתק מסויים בין הציבור החרדי בארץ לזה שבארה"ב, הציבור החרדי בארץ מצפה שכאשר קורים אצלו מקרי אסונות ח"ו, שהציבור בתפוצות יביע הזדהות ודאגה, זאת מהסיבה הפשוטה שמיד מזהים את הציבור כחרדי, כמו במירון ובסטולין ואז מדובר באנ"ש, אך הציבור בארץ מתיחס לזה בחו"ל כחוצניקים ולא מרגיש עמו הזדהות אמיתית, אלא מן עם אחר. ולכן כאשר יש אסון בציבור שומרי התורה, בפרט שלא כולם "חרדים" אלא מן הסתם רק מיעוטם כמו זה שבמיאמי, כך שאין כ"כ הרגשת אחיו אני בצרה.
ראוי לספר שביום ששי האחרון התארגנה קבוצה של כמה עשרות חרדים מאזור ניו יורק וטסו למיאמי לעזור בחיפוש אחר הנעדרים והחלו בחיפושים בעצם יום השבת.

בראנסוויל

הודעהעל ידי בראנסוויל » ב' יוני 28, 2021 5:15 pm

"אם ה' לא יבנה בית, שוא עמלו בוניו בו"

אראל

הודעהעל ידי אראל » ב' יוני 28, 2021 5:25 pm

אלו שמתו בהאסון, ברור מעל כל ספק שלא היה לי שום ידיעה כל שהוא שיש איזה בעיות בבנין הזה [כי אילו הי' יודעים משהו, בודאי שלא הי' שוכרים דירה שמה אף לא ללילה אחד], כך שאין כאן שום מקום לתלות סיבות מקריים טבעיים על מותם, בניגוד למה שקרא במירון ובסטולין, אשר שם ראו כולם הצפיפות המסוכנת, וחולשת הטריבונות [שנבנו בחפזון והיו נאחזים וקשורים בחוטי פלסטיק, ואכן הבחור מאיר גלויברמאן ז"ל, ירד מן הטריבונה מחשש קריסה, אלא שלא הספיק להתרחק עד שנפלו כולם עליו רח"ל]
זה אמור לקרות בכל מקום ובכל זמן ולכל אדם, השם ישמור

ובמקרה האסון במיאמי, אולי יש להתבונן אם ראוי ליהודי ירא שמים לשכור דירה במקום הזה, אשר חלונות הדירות פתוחות אל הים, בימי הקיץ הלוהטים..... [נו, תקפצו עלי...]
תכלית, קרינו בשבוע שעבר את דברי האתון "מה עשיתי לך כי הכיתני זה שלש רגלים", זאת אומרת, אפי' אתון מבין שלקבל הכאה שלש פעמים זה יוצא דופן עד כדי כך שמתחילה לדבר...

איש בער

Re:

הודעהעל ידי איש בער » ב' יוני 28, 2021 5:43 pm

אראל כתב:אלו שמתו בהאסון, ברור מעל כל ספק שלא היה לי שום ידיעה כל שהוא שיש איזה בעיות בבנין הזה [כי אילו הי' יודעים משהו, בודאי שלא הי' שוכרים דירה שמה אף לא ללילה אחד], כך שאין כאן שום מקום לתלות סיבות מקריים טבעיים על מותם,

מה בכך אם היה להם ידיעה, או לאו??
הכי רשלנות מזיקה רק כשעוברים עליה בזדון?

זאב ערבות

Re:

הודעהעל ידי זאב ערבות » ב' יוני 28, 2021 5:46 pm

אראל כתב:אלו שמתו בהאסון, ברור מעל כל ספק שלא היה לי שום ידיעה כל שהוא שיש איזה בעיות בבנין הזה [כי אילו הי' יודעים משהו, בודאי שלא הי' שוכרים דירה שמה אף לא ללילה אחד], כך שאין כאן שום מקום לתלות סיבות מקריים טבעיים על מותם, בניגוד למה שקרא במירון ובסטולין, אשר שם ראו כולם הצפיפות המסוכנת, וחולשת הטריבונות [שנבנו בחפזון והיו נאחזים וקשורים בחוטי פלסטיק, ואכן הבחור מאיר גלויברמאן ז"ל, ירד מן הטריבונה מחשש קריסה, אלא שלא הספיק להתרחק עד שנפלו כולם עליו רח"ל]
זה אמור לקרות בכל מקום ובכל זמן ולכל אדם, השם ישמור

ובמקרה האסון במיאמי, אולי יש להתבונן אם ראוי ליהודי ירא שמים לשכור דירה במקום הזה, אשר חלונות הדירות פתוחות אל הים, בימי הקיץ הלוהטים..... [נו, תקפצו עלי...]
תכלית, קרינו בשבוע שעבר את דברי האתון "מה עשיתי לך כי הכיתני זה שלש רגלים", זאת אומרת, אפי' אתון מבין שלקבל הכאה שלש פעמים זה יוצא דופן עד כדי כך שמתחילה לדבר...

בדרך כלל דיירים בבנין לא יודעים מה מצב התחזוקה וסומכים על בעל הבית וצוות התחזוקה שמטפלים במה שצריך. כעת התפרסם בעתונים שכבר בשעת הבניה לפני 40 שנה שילמו השותפים הקבלנים שוחד להעלים עין מעקיפת חוקי הבניה.
בקשר לדירה מול חוף הים, הבעיה לא רק בבנין הזה אלא כל מי שהיה פעם במיאמי יודע שזה לא מקום המתאים לחרדים שכן חם ולח שם כל השנה ולכן באים מכל העולם לנפוש גויים בהמוניהם והמקום פרוץ ביותר שכן הגויים לא נוהגים ללכת לפי חוקי הצניעות כידוע ואי אפשר שלא להכשל בראיות אסורות אפילו שלא על החוף.

אראל

Re: Re:

הודעהעל ידי אראל » ב' יוני 28, 2021 5:49 pm

איש בער כתב:
אראל כתב:אלו שמתו בהאסון, ברור מעל כל ספק שלא היה לי שום ידיעה כל שהוא שיש איזה בעיות בבנין הזה [כי אילו הי' יודעים משהו, בודאי שלא הי' שוכרים דירה שמה אף לא ללילה אחד], כך שאין כאן שום מקום לתלות סיבות מקריים טבעיים על מותם,

מה בכך אם היה להם ידיעה, או לאו??
הכי רשלנות מזיקה רק כשעוברים עליה בזדון?

אה"נ, אבל מי יודע כמה עשרות או מאות בנינים הם במצב כזה, כך שאם תרצה ל'השמר', שלא תכנס לשום בנין!, עכ"פ בשום בנין העומד סמוך לים....
[עתה הם אומרים שהמים המלוחים מן הים אכל ביסודות הבנין....]

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 8:33 pm

אדיר במרום כתב:הרגשתי היא כי יש פה איזה מסר שהקב"ה שולח לנו, שהולך ומתבהר מאסון לאסון.

דיונים שלמים בפורום אם זה כן נכון להאשים את האחר במצב כזה, או שקודם כל חשבון הנפש ואין זה הזמן המתאים וכו' וכו' וכו'.
באסון השני שאירע בקרלין, כבר פחות נשמעו קולות אלו. אך גם אז הם התעוררו ממעמקים והחלו לזעוק על חוסר האחריות בפרנצע'ס וכו' וכו'.
באסון האחרון שאירע במיאמי, שהרב תוכן תמה מדוע הפורום כה שקט - דומני שהתשובה ברורה מאליו...

נ.ב. אני לא מביע כלל וכלל דעה בעצם הענין של לקיחת אחריות, ולא באתי לומר כי האסונות במירון וקרלין לא היו קשורים לרשלנות וכו'. יתכן מאד והקולות הללו צודקים בעצם טענתם, אך פעמים רבות הקולות הללו מחפים על העיקר, מחפים על התשובה ומעשים טובים. מהאסון האחרון (גם אם יתכן והי' רשלנות מחמת הזנחה של ביקורות לבנין וכו' וכו') - הרגשתי שהקב"ה רוצה לעורר אותנו סופית, לעורר אותנו בלי תירוצים, בלי התחמקויות. באסון מיאמי אין 'כמעט' את מי להאשים, לא המשטרה, ולא השלטונות.

נו ב''ה. איזה יופי. נדמו קולות אך מקרה הוא. עכשיו כולם התעוררו סופית בלי התחמקויות. עכשיו כולם מבינים שמה שצריך לעשות זה לחזור בתשובה, וממילא עכשיו בוודאי גם כולם או לפחות רובם או לכה''פ מיעוטם אכן יחזרו בתשובה שלימה. ושב ורפא לנו. (ושלום עליך נפשי..)

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 8:38 pm

דרומי כתב:לאידך, אני משער שאם היה האסון במיאמי לבדו היינו שומעים קולות שהגיע הזמן שכל יהודי התפוצות יעלו לארץ...

לצערנו, רצף האירועים בארץ ובעולם מלמד אותנו שלא זה המסר

ההרגשה הכללית היא שהעולם 'מתנדנד', אין יציבות ו'קרקע בטוחה'

ואולי הוא כדי לזעזע אותנו ולהכשיר אותנו להבנה שאכן העולם עומד לעבור למצב אחר, בטוח יותר

ועמדו רגליו על הר הזיתים וגו'

לא הבנתי. זו המטרה שהכל קורס? כדי ללמד אותנו שאו טו טו הכל יציב ובטוח?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' יוני 28, 2021 10:47 pm

דבריי נכתבו כאותיות פורחות וכ'נקודה למחשבה'. כל אחד יפתח את זה לפי הבנתו ונטיית לבו, וגם לי הקטן זה לא ממש ברור עד הסוף...

[בדרך כלל כשמשלמים לי אני יותר מתאמץ לכתוב באופן מדוייק וברור...]

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ב' יוני 28, 2021 11:09 pm

יש עוד משהו המקשר בין האסונות הללו, שכולם ארעו סמוך לשבת או חג.
כך שנאלצו מכורח הנסיבות להתיר חילולי שבת וחג. האם זה בא ללמדינו משהו?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 11:23 pm

נחומצ'ה כתב:יש עוד משהו המקשר בין האסונות הללו, שכולם ארעו סמוך לשבת או חג.
כך שנאלצו מכורח הנסיבות להתיר חילולי שבת וחג. האם זה בא ללמדינו משהו?

אולי. ללמדנו ולחזק בליבינו את ההכרה התורנית שפיקוח נפש אכן דוחה את כל התורה (ע''ע קורונה), והזריז ה''ז משובח והנשאל מגונה (דהיה לו למדרש בפירקא!) והשואל ה''ז שופך דמים.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יוני 28, 2021 11:26 pm

ומ"מ יתכן שגם מסר נוסף שקשור לשבתות וימים טובים.
שמירתם עם כל הפרטים, זהירות בכבודם, ברוממותם, וכל כיוצא בזה.
אין אתי יודע עד מה,
אלא שכמובן אינו סתירה כלל.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 11:45 pm

למעשה,
לומר באופן כללי שהקב''ה אומר לנו לחזור בתשובה, זה לענ''ד סוג של בריחה ושלום עליך נפשי. ובעווה''ר אין לנו נביאים ואין לנו דרך לדעת באופן ספציפי פרטני מה הקב''ה אומר לנו כאן, ועל מה חרון האף הגדול הזה.

אז מה כן?
דבר אחד בלבד אנחנו לכאורה יכולים להבין באופן מובהק, והוא: בעווה''ר ישנו חרון אף עלינו באופן ספציפי, בני היהדות החרדית.

והעיתוי? למה דווקא עכשיו??
אולי זה קשור לשנה שעברה עלינו? אולי לא נזהרנו כדבעי על חיי אדם? אולי חיי אדם לא היו מספיק יקרים בעינינו (גם במחיר של שינוי הרגלים, אפילו רוחניים, למשך תקופה)?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 11:48 pm

נוטר הכרמים כתב:ומ"מ יתכן שגם מסר נוסף שקשור לשבתות וימים טובים.
אין אתי יודע עד מה,

כן. אבל מה יום מיומיים?
האמנם חלה התרופפות משמעותית בקרב היהדות החרדית לעת האחרונה בעניין שמירת השבת פרטיה ודקדוקיה?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' יוני 28, 2021 11:50 pm

זאב ערבות כתב:כל הזמן מדברים כאן על מסרים. אחד לא החליף את הבלמים כיוון שהיה טרוד או שלא היה לו תקציב ובכל זאת נסע עם הרכב וגרם לתאונה, מה המסר?
ראו סדקים בבנין ולא דאגו לתקן אותם, מה המסר? ידעו שיבואו מאות אלפים ולא דאגו למעבר רחב עם מדרגות רחבות, מה המסר? בנו מרפסת עם בטון דליל בכדי לחסוך בהוצאות והיא נפלה, מה המסר? הרופא אמר לקחת תרופה מסויימת שלש פעמים ביום והחולה לא לקח וכעת המשפחה יושבת שבעה, מה המסר? כל הדוגמאות האלו לא קשורות לחרדים, זה קורה בכל מקום ונקרא רשלנות. ניחא אדם רוצה לטפס על הר ולוקח את הסיכון, אך כשאתה בונה בית או מתחם לציבור או נוהג ברכב וכו' יש לך אחריות מוסרית לוודות שהכל יהיה תקין.

ר' זאב, בתוך עמי אנכי יושבת.
בטוחני שאין כמעט אתר / פרויקט שעומד בכל דרישות הבטיחות המחמירות,
ושומר פתאים ד', לאורך כל השנים.

רצף האירועים וההיקף העצום ר"ל זועק באזני כל מתבונן שיש כאן קריאה שמיימית.
זכותך לדרוש ולחקור אחר הסיבות הטבעיות,
אך בודאי אינך יכול להתעלם מצד הנוסף והעיקרי.

(כבר התווכחו כאן אי שייכי דברי הרמב"ם בהל' תעניות לכאן,
כידוע שעשרות מגדולי הרבנים, אם לא מאות, ציטטו את דברי הרמב"ם בהקשר לאסונות הללו).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' יוני 28, 2021 11:59 pm

קריאה שמיימית למה?
הקב''ה קורא לנו בעוד שאין לנו דרך לדעת הכא במאי עסקינן?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יוני 29, 2021 12:05 am

הרב פ"ת,
אני מתבסס על דברים ששמעתי בעצמי מרבותי, מרנן
הרב שך, ר' מיכל יהודה ליפקוביץ, ר' שמואל אויערבאך,
זצוק"ל
על אירועים דומים.

(כך ידוע ונכתב בשם המשגיח ר' יחזקאל לוינשטיין ועוד).

הקריאה השמיימית, לפי דבריהם (בעקבות אסון נפילת בניני התאומים, פיגוע קו 2 ועוד),
היא להתעורר ולשוב בתשובה, ולא לומר שלום עלי נפשי, ולהמשיך בשיגרה.
במה? לב יודע מרת נפשו, ולדאבונינו, לא חסר.
בדרך כלל הוסיפו, שבן תורה שזוכה לשבת באהלה של תורה כל היום,
יתחזק לכל לראש בלימוד התורה.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 29, 2021 12:10 am

איני חולק עליך שיש מסר בכל דבר שקורה, ללא התחשבות בכל אם שמרנו על כללי הזהירות וכו', וכפי שציינתי רשלנות זו בעיה כלל עולמית, בפרט במצבים שזה קשור להוצאות כספיות שאז כל אחד חס על ממונו וחבל אפילו לתת דוגמאות.
האסון במיאמי הוא מסוג אחר שהקבלן (שהיה יהודי אך כנראה לא שומר שבת) שילם למפקחים להעלים עין בשעת הבניה, וכן נראה לכאורה שהבנין לא תוחזק כראוי ולא מובן עדיין מדוע. זה דומה יותר למטוס של חברה זרה שמתרסק בגלל רשלנות כלשהי ויש בו חרדים וגויים, לכאורה יש מסר לכל יהודי שהיה במטוס, אך מה המסר לכולנו? כתבת יפה למעלה שאי אפשר לדעת בבירור ורק צריך להתחזק בנקודות התורפה הידועות, כגון מחלוקת. כאן באמת ניתן לשאול, אם ידוע שדברים מסויימים מועדים לגרום לפורענות, מדוע ממשיכים? וכל אחד יודע למה אני מתכוין.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 29, 2021 1:06 am

נוטר הכרמים כתב:הרב פ"ת,
אני מתבסס על דברים ששמעתי בעצמי מרבותי, מרנן
הרב שך, ר' מיכל יהודה ליפקוביץ, ר' שמואל אויערבאך,
זצוק"ל על אירועים דומים.

(כך ידוע ונכתב בשם המשגיח ר' יחזקאל לוינשטיין ועוד).

הקריאה השמיימית, לפי דבריהם (בעקבות אסון נפילת בניני התאומים, פיגוע קו 2 ועוד),
היא להתעורר ולשוב בתשובה, ולא לומר שלום עלי נפשי, ולהמשיך בשיגרה.
במה? לב יודע מרת נפשו, ולדאבונינו, לא חסר.
בדרך כלל הוסיפו, שבן תורה שזוכה לשבת באהלה של תורה כל היום,
יתחזק לכל לראש בלימוד התורה.

קודם כל, יש להבדיל בין אירועים עולמיים שלכאורה לא קשורים אל היהדות החרדית כמו אסון התאומים (אף שהיו שם גם נספים חרדים) ובין רצף אירועים בתקופה קצרה וצפופה שקשורים כולם באופן בולט ליהדות החרדית.

ולעצם העניין:
אתה אומר שרבותינו אמרו שיש להתחזק ולא להמשיך בשיגרה.
תרשה לי שאלה, בינינו, אף אחד לא רואה ולא שומע.. : האם באמת בעקבות אותם אסונות היתה התחזקות גדולה בין בני התורה? היתה טלטלה? משהו זז? מעבר ליום יומיים (במקרה הטוב..)?

אם התשובה לשאלתי היא פחות או יותר.. לא..
אם כך, האם יש טעם לבוא עתה עם אותה אמירה כללית ולא באמת מחייבת ש''צריך להתעורר ולחזור בתשובה ולב יודע מרת נפשו''? הלא כפי שכתבת, "לדאבונינו לא חסר"...
אם כן מה? זה העניין? זה מה שהקב''ה מצפה מאיתנו כעת לומר? וכי אינך מסכים שבתכל'ס האמירה הכללית הזו היא היא ''שלום עליך נפשי'' להלכה ולמעשה?

(בבקשה דבר איתי לגופם של דברים. בלי הנשק של ''רבותינו'' שגם אתה יודע שלא תמיד נכון להשתמש בו).

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 29, 2021 1:37 am

אדיר במרום כתב:הרגשתי היא כי יש פה איזה מסר שהקב"ה שולח לנו, שהולך ומתבהר מאסון לאסון.

לא מובן. הלא גם האסון האחרון קשור למחדלי בטיחות רשלנות והזנחה הנוגעים לחיי נפשות (לא באשמתם של הדיירים כמובן).
אם כבר, נראה כאן בהחלט חוט מקשר. אולי יש תביעה גדולה על היהדות החרדית בעניינים הללו?

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 29, 2021 6:21 am

יהודי תמים שואל...
אוי, מה רוצה עתה שוב הקב"ה ממני?, עוד ספרי תורה?...

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יוני 29, 2021 8:47 am

ר' פ"ת.

א' אין לזלזל בהתעוררות 'רגעית', בודאי בתור שלב ראשון. לפחות לא להיות אכזרי ולא ללכת קרי עם הקב"ה.
מי שרוצה להתעורר ולהתחזק ב'ונשמרתם', לחיי.

ב' רבותי, ונימוקיהם עמם, לא נטו להורות באופן כללי לחיזוק בנקודה ספציפית, למרות העובדה כי זה יותר אפקטיבי.

ג' בקהילות רבות עשו חיזוקים בתחומים נקודתיים, חיזוקים ברי קיימא.

בקהילתי ('בני תורה' עץ) התמקדו במיוחד בנושא "והיה מחניך קדוש"
ביצור הבית היהודי מפני פגעי הטכנולוגיה והרחוב, וגדירת הפירצות בצניעות.
ממוקד ומעשי מאוד מאוד. מאות (ואולי אלפים) נשים ערכו שינויים משמעותיים בהופעתם.

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ג' יוני 29, 2021 10:01 am

פרנקל תאומים כתב:
נוטר הכרמים כתב:ומ"מ יתכן שגם מסר נוסף שקשור לשבתות וימים טובים.
אין אתי יודע עד מה,

כן. אבל מה יום מיומיים?
האמנם חלה התרופפות משמעותית בקרב היהדות החרדית לעת האחרונה בעניין שמירת השבת פרטיה ודקדוקיה?

ההיפך הוא הנכון, היום כל בת סמינר יודעת הלכות שבת ורוב ילדים בחיידר יודעים הל"ט מלאכות שספק אם היה דבר כזה מזמן חזקיהו, בדור הקודם לא בטוח כמה יהודים רגילים שמעו בכלל על הלכות בורר וכהנה וכהנה וברוך השם איכשר דרא.
נוטר הכרמים כתב:ר' פ"ת.

כמדומני שמה שבקהילת עץ התחילו להקפיד בנושא הזה לא קשור לאירוע מסוים אלא חלק מהמרד שלהם במוסכמות באופן כללי וגם בצורך להתבדל מהציבור הרחב בשילוב רגשי נחיתות לחוגי הקנאים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 29, 2021 4:26 pm

בנידון מה שנכתב לעיל בענין המסר וכדומה, כאשר קונים מכשיר חשמלי, בתחילת ההוראות יש כמה עמודים עם אזהרות שונות, כמה קונים קוראים את האזהרות האלו? מיעוט שבמיעוט, אז אם ח"ו קוראת תאונה בגלל תפעול בניגוד לאזהרות על מי התלונה? המסר הוא לקרוא את האזהרות, ואם מחפשים מסר שמימי - אז יש לפשפש במעשינו ובפרט בין אדם לחבירו, לדוגמא ראו מה כותב רש"י בויקרא יט לה. לאחר קריאת הדברים המסר יהיה ברור כשמלה.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ג' יוני 29, 2021 7:10 pm

הקישון33 כתב:כמדומני שמה שבקהילת עץ התחילו להקפיד בנושא הזה לא קשור לאירוע מסוים אלא חלק מהמרד שלהם במוסכמות באופן כללי וגם בצורך להתבדל מהציבור הרחב בשילוב רגשי נחיתות לחוגי הקנאים.

המסר מן השמים טמון לעורר אותנו על סגנונות כאלו בינינו.... [עי' ויקרא יט, יח]

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ג' יוני 29, 2021 7:24 pm

אראל כתב:
הקישון33 כתב:כמדומני שמה שבקהילת עץ התחילו להקפיד בנושא הזה לא קשור לאירוע מסוים אלא חלק מהמרד שלהם במוסכמות באופן כללי וגם בצורך להתבדל מהציבור הרחב בשילוב רגשי נחיתות לחוגי הקנאים.

המסר מן השמים טמון לעורר אותנו על סגנונות כאלו בינינו.... [עי' ויקרא יט, יח]

נכון מאוד, ולו זו היתה המחלוקת היחידה ביננו - ניחא, אך לא רק שיש מחלוקות, אלא הן מתרבות והולכות וקשה להבין איך לא רואים המעורבים בהן את הנזק העצום שהם גורמים לכולם, וכי מה הם סוברים לעצמם? אפילו שנניח זה לשם שמים, שברובא דרובא של המקריםם זה לא, זה גורם להתקררות עצומה בציבור בין אם שמים לב לכך או לא, ואין ספק שבשמים זה אחד המקטרגים העיקריים.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' יוני 29, 2021 8:07 pm

נוטר הכרמים כתב:ר' פ"ת.

א' אין לזלזל בהתעוררות 'רגעית', בודאי בתור שלב ראשון. לפחות לא להיות אכזרי ולא ללכת קרי עם הקב"ה.
מי שרוצה להתעורר ולהתחזק ב'ונשמרתם', לחיי.

ב' רבותי, ונימוקיהם עמם, לא נטו להורות באופן כללי לחיזוק בנקודה ספציפית, למרות העובדה כי זה יותר אפקטיבי.

ג' בקהילות רבות עשו חיזוקים בתחומים נקודתיים, חיזוקים ברי קיימא.

טוב. לא השתכנעתי.

אגב, באיזה שהוא מקום, מסר אחד ברור מכל האסונות הללו (וקורונה בכלל) הוא התזכורת של הרבש''ע: נא לזכור שאני קיים!
לזכור זאת כל הזמן, בבוקר בצהריים ובערב, בעיתות שמחה וגם בעיתות התמודדות וקושי. שבטך ומשענתך המה ינחמוני.

וכפי המשל הנפלא ששמעתי מילדיי שיחי' על האיש התקוע בגג בקומה העשרים, שזורק מטבעות להסב את תשומת ליבם של עוברי האורח לכך שהוא נמצא שם למעלה.. אלא שהאנשים מרימים את המטבעות וממשיכים בדרכם מבלי לטרוח אפילו להרים את עיניהם.
עד שלבסוף הוא נאלץ לזרוק אבנים... ואז כמובן כולם מרימים את ראשיהם בכעס: "מי זה שם למעלה שזורק אבנים?". וההוא שם למעלה צועק לעברם: "איפה הייתם כשזרקתי אליכם שפע של מטבעות? מדוע אז לא שאלתם את עצמכם מהיכן המטבעות הגיעו?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' יוני 29, 2021 11:13 pm

מר קישון,
אני מקבל את העלבונות שלך באהבה,
ובעבורם אשיא לך עצה כפולה.

לעולם אל תתקוף ואפילו תמתח ביקורת על מצוות שאנשים עושים,
יש מספיק עבירות.
גם אל תתעסק עם כוונות נסתרות ותעניק להם פרשנות משל עצמך,
אלא עם עובדות ברורות.

בהצלחה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' יוני 30, 2021 10:45 am

דברים בענין זה מאת המרצה הרב שניאור אשכנזי שי'
קבצים מצורפים
פנחס פא.docx
(31.97 KiB) הורד 128 פעמים

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' יוני 30, 2021 5:59 pm

נוטר הכרמים כתב:מר קישון,

יש מספיק עבירות.
גם אל תתעסק עם כוונות נסתרות ותעניק להם פרשנות משל עצמך,
אלא עם עובדות ברורות.

בהצלחה.

כנראה שהדרת גאונו מעולם לא שמע על המושג של לשמה ושלא לשמה בקיום המצוות וזו פעם ראשונה ששמע על המושג של נגיעות וכיו"ב בעבודת השם, אשריך!

(הייתי צריך יותר להדגיש המילה "וכמדומני" כי זה פשוט הרושם שקיבלתי מכמה אנשים שם וכנראה שאיה'נ יש ויש.)

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יוני 30, 2021 6:33 pm

נוטר הכרמים כתב:מר קישון,

יש מספיק עבירות.

בהצלחה.

טוב, מה דעתך על עלייה להר הבית?

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ד' יוני 30, 2021 6:37 pm

זו עבירה לכה"פ של פריצת גדר, אז לא רלוונטי..
ודברי המגיב שציטטת מתיישבים על כל לב.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יוני 30, 2021 6:59 pm

קו ירוק כתב:זו עבירה לכה"פ של פריצת גדר, אז לא רלוונטי..
ודברי המגיב שציטטת מתיישבים על כל לב.

זו טעות, כי אם אדם עולה להר הבית ע"פ רבותיו, ברצותו לקיים מצוה, העברת הביקורת לפי הדברים הנ"ל של 'נוטר הכרמים' לא קבילה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 168 אורחים