מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יהודים שומרי תומ"צ ועובדי עבודה זרה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יושב הארץ

Re: יהודים שומרי תומ"צ ועובדי עבודה זרה

הודעהעל ידי יושב הארץ » ה' אוקטובר 21, 2021 12:34 am

לא נראה לי שיש עוד מקום שמאמינים בכך ודאי לא כפשוטו.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 21, 2021 2:22 am

הרואה כתב:עוד משהו שקיבלתי מאחד החברים פה להעלות.
תודה על הבעת דעתך ה'חשובה' כלפי הרה"ק מאלכסנדר זצוקללה"ה.
רק שנדע איך להתייחס...

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' אוקטובר 21, 2021 4:12 am

לבי במערב כתב:
הרואה כתב:עוד משהו שקיבלתי מאחד החברים פה להעלות.
תודה על הבעת דעתך ה'חשובה' כלפי הרה"ק מאלכסנדר זצוקללה"ה.
רק שנדע איך להתייחס...

לא הבעתי עליו שום דעה בשום נושא (ואגב אני גם לא יודע עליו כמעט כלום), ואולי התחלף לך עם ניק אחר, אני לא עוקב אחרי כל הפרטים פה.
הדבר היחיד שכתבתי בעניין זה שאין מקור מהבעש"ט לכך.
אולי הכפירה בגניזה החרסונית הרגיזה אותך, מתנצל.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' אוקטובר 21, 2021 6:44 am

הרבי נותן לך הכל, גם גשמיות. כל מה שאתה
צריך. סיפור אחד חרוט אצלי, מאותו יום בו
הייתי צריך לגייס 000,30 ₪ לצורך החזרת
חוב שנטלתי לצורך חתונת ילדי. יצאתי באותו
יום לשדה והתפללתי לה'. אמרתי לו במילים
פשוטות: ריבונו של עולם, אתה ציוות עלי לחתן
את ילדי, ואתה גם יודע שאין לי שום דרך טבעית
להשיג את הכסף, אני נמצא רק בידיים שלך,
אנא תעזור לי. לא הספקתי לצאת מהשדה וכבר
הטלפון מצלצל. על הקו היה ידיד שביקש לסייע
לי בממון, הוא ביקש ממני שאני אקח 'גמ"ח' על
הסכום שאני צריך, והוא ישלם את הוראת הקבע.
(אבקשה, חנוכה תשפ"א)

נתקלתי בזה אתמול.
פתח ברבי וסיים ברשב"ע. אולי כוונתו שעל ידי שמתקרבים לרבי זוכים שהקה"ה נותן הכל? לא ברור.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 21, 2021 10:40 am

תחליף את המלה 'רבי' במלים 'כותל המערבי', 'בית המקדש', וכיו"ב ותבין.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 21, 2021 10:46 am

אולי כאן המקום להעלות חוברת שנכתבה פעם בקיצור בביאור ענין ה'התקשרות' וה'השתטחות'.

הנקודה היא שהבסיס המרכזי הוא ענין האהבה בין החסיד לבין הרבי ובין הרבי לחסיד. וזה בהחלט מחידושי החסידות שלא נתבארו כ"כ במקורות הקודמים - שמלבד הכבוד וההתבטלות של התלמיד לרבו, יש את הקשר הרגשי של אהבה.
קבצים מצורפים
התקשרות בסגנון השווה לכל נפש.pdf
(297.78 KiB) הורד 138 פעמים

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוקטובר 21, 2021 10:54 am

ודאי שהתבאר, עיין שבת כג: דרחים רבנן וכו', ועיין מהרש"א חידושי אגדות שם, ועוד.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 21, 2021 11:05 am

וודאי שלכל דבר בחסידות יש מקור קדום, אבל השאלה היא עד כמה זה תפס מקום.

אגב, החסידות בוודאי נתנה דגש חזק על האהבה של הקב"ה לעם ישראל, שאף שיש לה אינספור מקורות קדומים מכל מקום בפועל לפני החסידות הדגישו יותר את היראה. וז"פ.

החסידות גם שמה דגש על אהבה בין יהודי לחבירו ובין החסידים עצמם.

ולכשתימצי לומר הכל זו אותה נקודה, ואכמ"ל.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' אוקטובר 21, 2021 11:11 am

דרומי כתב:תחליף את המלה 'רבי' במלים 'כותל המערבי', 'בית המקדש', וכיו"ב ותבין.

אין הכי נמי, אם אדם חושב שהכותל או בית המקדש בעצמו נותן לו שפע, זה באמת אותו הדבר.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 21, 2021 11:13 am

כוונתי היתה שכמו שבית המקדש אינו אלא 'נציג' של האלקות עלי אדמות, כעין זה בעניננו.

[כמו שהעירו בצדק, גם לגבי התורה יכול להיות שיבוש כאילו התורה היא יצירה עצמאית המביאה ברכה ושפע ולא שכל ברכתה היא מכח נותן התורה].

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' אוקטובר 21, 2021 11:15 am

דרומי כתב:כוונתי היתה שכמו שבית המקדש אינו אלא 'נציג' של האלקות עלי אדמות, כעין זה בעניננו.

זאת בדיוק השאלה מה הם מתכוונים ב'נציגות' הזאת.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 21, 2021 11:17 am

נכון.

מכל מקום היו דברים מעולם, ויש את נחש הנחושת שכיתת חזקיהו, ויש את יהואש שחשב עצמו בגלל שהיה בקדש הקדשים, ועוד.

יש אפשרות לטעויות ונדרשת זהירות בכל דבר.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 21, 2021 11:27 am

מעניין שחכמים היו נשבעים בבית המקדש, וכמו שאמרו "המעון הזה", או בעבודתו "העבודה".
ובפשטות זהו קיצור לשון, והכוונה למי ששוכן בבית המקדש ולמי שציווה על עבודתו.

ואולי גם אנשים שאומרים ח"ו "צריך להתפלל לרבי" (שמעתי איש פשוט שאומר כך, וניסיתי מיד להשתיק אותו לבל יאמר דיבורים שיש בהם עכ"פ חשש ע"ז) - יש להעמיס בדבריהם ולומר שהתכוונו לומר "צריך לפנות אל הרבי שיתפלל עלינו".

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ה' אוקטובר 21, 2021 11:30 am

ויש לעיין בדברי רבותינו על "חי ה' וחי נפשך אם אעזבך".

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 21, 2021 1:13 pm

הרואה כתב:לא הבעתי עליו שום דעה בשום נושא
'רק' העלית צילום מציטוט דברי־קדשו, בכוונה די־ברורה... אחר המחילה.
די להיתממות.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 21, 2021 1:15 pm

דורשי יחודך כתב:אולי כוונתו שעל ידי שמתקרבים לרבי זוכים שהק[ב]"ה נותן הכל? לא ברור.
כוונתו פשוטה בתכלית: בזכות תקנת מוהר"ן להתבודד ולספר להשי"ת 'ווי א גוטען פריינד' - זכה לראות בעיניו את ישועת ה'.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 21, 2021 1:16 pm

הרואה כתב:זאת בדיוק השאלה מה הם מתכוונים ב'נציגות' הזאת.
לא לשום דבר ממה שניסית להעמיס בפיהם.
ובמקביל, זאת בדיוק השאלה: מה מניע אנשים לדחוק עצמם כדי ללמד היפך הזכות על אחב"י. וצע"ג.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' אוקטובר 21, 2021 1:56 pm

לבי במערב כתב:
הרואה כתב:לא הבעתי עליו שום דעה בשום נושא
'רק' העלית צילום מציטוט דברי־קדשו, בכוונה די־ברורה... אחר המחילה.
די להיתממות.

באמת די להיתממות ולשקרים שלך בחסותה.
שלח לי את זה אחד החברים פה (חסיד אגב) והעליתי כמו שהוא בלי להביע שום דעה על עצם הנושא.
אני לא מבין עדיין מה ראית בדברי, אם הייתי חושב שהישמח ישראל פסול מסיבה כלשהי לא הייתי מתבייש בכך, אבל אני פשוט לא חושב כך ולא כתבתי שום דבר כזה.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ה' אוקטובר 21, 2021 2:07 pm

לבי במערב כתב:
הרואה כתב:זאת בדיוק השאלה מה הם מתכוונים ב'נציגות' הזאת.
לא לשום דבר ממה שניסית להעמיס בפיהם.
ובמקביל, זאת בדיוק השאלה: מה מניע אנשים לדחוק עצמם כדי ללמד היפך הזכות על אחב"י. וצע"ג.

באמת צריך עיון גדול מדוע יש כאן חשש עבודה זרה ויש יהודים שבמקום לחדד את הדברים כדי להציל מישהו אולי, מנסים להשתיק את מי שמעורר על כך.
ומעניין מאיפה זה נובע, ו'די להיתממות'.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' אוקטובר 21, 2021 4:08 pm

שמח להתבדות בנוגע לכוונת ההעלאה (אף שעדיין קשה לי מעט להאמין בכך),
אך הדרישה הנז' היא מיותרת, מוגזמת ובלתי־נצרכת. אין כאן 'להציל מישהו אולי', אא"כ בשולים (ושם יש דברים דחופים יותר לעורר עליהם...). בקיצור, מהומה על לא־מאומה.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' אוקטובר 21, 2021 6:37 pm

לבי במערב כתב:
דורשי יחודך כתב:אולי כוונתו שעל ידי שמתקרבים לרבי זוכים שהק[ב]"ה נותן הכל? לא ברור.
כוונתו פשוטה בתכלית: בזכות תקנת מוהר"ן להתבודד ולספר להשי"ת 'ווי א גוטען פריינד' - זכה לראות בעיניו את ישועת ה'.

יפה. וזה מה שהתכוונתי. אבל הניסוח מאד מסוכן וצורם, וייחודי לחוגים מסויימים.
אני לומד הרבה בספרי מוהר"ן ומוהרנ"ת ומחבב אותם מאד. אבל זו תופעה שראוי לתת עליה את הדעת.

ישראליק

הודעהעל ידי ישראליק » ה' אוקטובר 21, 2021 6:54 pm

דורשי יחודך כתב:הרבי נותן לך הכל, גם גשמיות. כל מה שאתה
צריך. סיפור אחד חרוט אצלי, מאותו יום בו
הייתי צריך לגייס 000,30 ₪ לצורך החזרת
חוב שנטלתי לצורך חתונת ילדי. יצאתי באותו
יום לשדה והתפללתי לה'. אמרתי לו במילים
פשוטות: ריבונו של עולם, אתה ציוות עלי לחתן
את ילדי, ואתה גם יודע שאין לי שום דרך טבעית
להשיג את הכסף, אני נמצא רק בידיים שלך,
אנא תעזור לי. לא הספקתי לצאת מהשדה וכבר
הטלפון מצלצל. על הקו היה ידיד שביקש לסייע
לי בממון, הוא ביקש ממני שאני אקח 'גמ"ח' על
הסכום שאני צריך, והוא ישלם את הוראת הקבע.
(אבקשה, חנוכה תשפ"א)

נתקלתי בזה אתמול.
פתח ברבי וסיים ברשב"ע. אולי כוונתו שעל ידי שמתקרבים לרבי זוכים שהקה"ה נותן הכל? לא ברור.

מעניין איך אנשים אבדו לגמרי את השכל איך לקרוא...

בעיני זה קרוי כך, בלי פשעטליך ודריידלעך:
ע"י ציות לרבינו והשתמשות עם עצותיו זוכה האדם להגיע להכל, בין בגשמיות ובין ברוחניות, ופה נוקט דוגמא, שע"י העצה של התבודדות זכה האדם הנ"ל לישועה בכסף

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' אוקטובר 21, 2021 7:01 pm

דורשי יחודך כתב:הניסוח מאד מסוכן וצורם, וייחודי לחוגים מסויימים.

התכוונת לליטאים?
גם אם לא, אין ספק שהם בדרך...

מה נורא המקום.jpeg
מה נורא המקום.jpeg (160.6 KiB) נצפה 3505 פעמים

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ה' אוקטובר 21, 2021 7:05 pm

הרב ישראליק: הבנתי, אבל הנוסח מתמיה מאד.
הרב צו"מ: אני גם לא אוהב את מה שעושים בצדקות של הליטאים בכלל, וסולד מהניסוח כאן בפרט, אבל אני לא חושב שזה מתקרב לתופעה שהבאתי.
ושלא יחשדוני, אני הוגה רבות ומשתמש בספרי מוהר"ן כו' , וגם סבור שטוב יעשו כולם אם יתחילו לעשות כן. ואני לא בא ח"ו להתנגד או להכפיש, אלא שזה דבר שלענ"ד מצריך זהירות שלא להיסחף. הא ותו לא.
נערך לאחרונה על ידי דורשי יחודך ב ה' אוקטובר 21, 2021 7:19 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוקטובר 21, 2021 7:17 pm

צופה_ומביט כתב:
דורשי יחודך כתב:הניסוח מאד מסוכן וצורם, וייחודי לחוגים מסויימים.

התכוונת לליטאים?
גם אם לא, אין ספק שהם בדרך...

מה נורא המקום.jpeg

גועל נפש ממש. זה אמיתי? או בדיחה זולה על חשבון הציבור?

וזהו ההבדל. מי יצדיק את זה? מי מעודד את זה? יש שוטים העושים כן, ורובינו מתעלמים, מצפצפים או כועסים. אין שום סבה שמה שהם עשו ישנה את דעתי. משום שאנחנו לא חלק ממפלגה אחידה. ברוך שהבדילנו מן התועים.

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ה' אוקטובר 21, 2021 8:45 pm

בס"ד
אמנם חזרתי רק כעת.
מאוד מאוד חבל שדיון כבד משקל זה, הופך להתכתשות אישית: אתה מתעקש - אתה התחלת, החסידים לומדים רק את הדברים הטובים והליטאים להיפך - החסידים הם נבערים וחסרי דעת וכו' וכו'...
וגם טעונת של איך אפשר כך לדבר על יהודים יראו"ש וכו' גם זה פשוט לא רלוונטי לדיון.
ראשית לענ"ד אין שום ספק שאין הבדל לגבי ע"ז בין שום נברא: כוכב, שמש, אדם, אתרוג, וכו' וכו', כל מה שאסור מפאת ע"ז באיזה נברא, אבור בכולם. אלא כמה מחו" טעו בהבנת דביר הרמב"ם, הבינו בדבריו שעתם הכובד לכוכב זה האיסור ולא היא, אדם שאוהב כוכב או שר לכבודו וכדומה - אמנם הוא קוקוריקו גדול - אך אינו עע"ז. כוונת הרמב"ם להמשך דבריו שהם רצו לכבד ולכן הם חשבו שנכון לעובדו ולכן בנו היכלות והקריבו - שזהו דרך עבודה ממש.
מה שהביאו את בית המקדש עם כל הכבוד - ר"ל מהאי דעתא :הרי זה דרך עבודת הי"ת להקריב אליו קרבנות, בית המקדש הוא מקום שעובדים את הי"ת לבדו, וח"ו להשוות זאת ביחס של אדם לאדם.
העלינו כאן שאלה עקרונית לאלו המצדיקים - ואינני אומר שכל טענם טעות -מה אסור?
מלבד זאת, האם אי מי מצא בדברי חז"ל והראשונים, שאם כל העולם ניזון בשביל חנינא בני - מעתה הנושא הוא רחב"ד, בתפילה בתורה בתשובה וכו'?

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ה' אוקטובר 21, 2021 9:43 pm

אני מסכים לגמרי להרב צופה ומביט שהליטאים ממש בדרך לשם, ומה בכך שבדרך תורמים צדקה?

הנה למשל מהימים האחרונים.
יש מישהו שכביכול מנהל את העולם בערבות בלתי מוגבלת...

׳
׳התורמים תתר"פ (1080)ש׳׳ח עבור קח (108) יתומים אומללים הנישאים בחודשים חשון וכסלו תשפ"ב בוודאי יזכו מידה כנגד מידה שתשרה שמחה בביתם בקרוב ממש ואני ערב.׳׳

חיים קנייבסקי.

שבע מילים. שבע מילים שמקפלות בתוכם את כל העולם. השמחה תשרה בביתכם בקרוב ממש – ומי שערב לזה, הוא רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קניבסקי שליט"א. העיניים שלנו חוזרות וקוראות את השורות הללו שוב ושוב, כי אי אפשר לעכל את האמירה הזו בפעם אחת. רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קנייבסקי שליט"א ערב, מודיע ומצהיר בפה מלא, שחור על גבי לבן, שהוא ערב, שהשמחה תשרה בביתכם – כלומר בביתו של מי שתרם הפעם לנישואי מאה ושמונה היתומים של חודשים חשון וכסלו – השמחה תשרה בביתו בקרוב ממש.

רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קניבסקי שליט"א לוקח על עצמו את הערבות הזאת, האחריות הזאת, הוא מסכים להכנס לדיון עם פמליא של מעלה, ולגזור באופן שאינו משתמע לשתי פנים. רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קניבסקי שליט"א יכול לקחת על עצמו אחריות שכזאת. ואם לא שהוא לקח אותה – לא היינו יכולים לדעת שהוא יודע, יודע בוודאות, שהוא יכול לפעול בשמיים באופן כזה. כי אם הוא שליט"א לוקח על עצמו ערבות – הרי שהוא יודע בוודאות שהוא יעמוד בה...

איזו שמחה אתם רוצים?

תהיה שמחה בביתו בקרוב – ואני ערב!

המילים האלה מצליחות לטלטל אותנו בכל פעם שנקרא אותן. זה מטלטל, כי זה אומר ש רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קניבסקי שליט"א יודע על עצמו שהוא מסוגל להיות ערב בשביל כל אדם, לכל שמחה שהוא זקוק לה. אשרינו שזכינו שבדור שלנו יש אדם בסדר גודל כזה.

וזה מטלטל, כי זה אומר שמי שלא מנצל את ההזדמנות שלו, שלא יתלוש שערות ראשו ויבכה, ולא יתאונן על מר גורלו. בידו היה לתרום את הסכום האמור לחתונת היתומים, ולזכות שרשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קניבסקי שליט"א בעצמו יהיה ערב לכך ששמחתו תבוא אליו, כאשר ייחל.

נפתח לנו חלון זמן קצר, חד פעמי, שבו נוכל לזכות להתגשמות מאווי ליבנו, ושזה יהיה לטובה ולברכה – ואנחנו נחמיץ את זה?

מי שוטה שיסכים לוותר על הבקשה הכי גדולה שלו, על המשאלה הכי עמוקה שלו- ולא לשמוע לבקשתו של רשכבה"ג מרן שה"ת רבנו הגר"ח קנייבסקי שליט"א, ולזכות?

מי הולך להחמיץ את הזדמנות חייו?

אתם תחליטו. אתם תשפטו, אתם תבחרו - - - -

ומי שיזכה – יזכה. והלוואי כולנו!!

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' אוקטובר 21, 2021 9:54 pm

אכן קצת מוגזם וכמו כל פרסום.. כאן לא באים לשבח או לפאר את הצדיק אלא זה פירסום של קופת צדקה! וזה לא קשור לליטאים דוקא ככה זה עובד היום, אין מה לעשות זה מה שהולך היום לצערנו..
אבל הנקודה היא שגם השינוי הזה הוא שונה ממקומות אחרים..אף אחד לא מתפעל מ'האדם הצדיק' אלא מתורתו! וכמו שהנפש החיים כתב דברים מבהילים ונוראים על הגר"א הדגיש שהכל הוא מכח התורה שלו ולולי זה אין לו שום מיוחדות על אדם אחר.
וזה הנקודה שהדגשתי למעלה שהטעיות מתחילות במה שהופכים את האדם למיוחד מצידו מצד האשיות שלו וכ'ו..
והרי זה כתוב ומודגש גם בהקדמה לספרי ברסלב ובפרט לספר חיי מוהר"ן שכל ענינו של הצדיק הוא כי עבד על עצמו בתורה וירא"ש וכל אחד יכול להגיע לזה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' אוקטובר 21, 2021 10:45 pm

אחרון התלמידים כתב: החסידים הם נבערים וחסרי דעת וכו' וכו'...

זה שקר. אף אחד לא כתב את זה. אכן, הליטאים כאן הותקפו אישית, אבל אף אחד לא הגיב במילים כאלו.
נוטר הכרמים כתב:אני מסכים לגמרי להרב צופה ומביט שהליטאים ממש בדרך לשם, ומה בכך שבדרך תורמים צדקה?

יש הבדל אחד וסבה אחת למה הליטאים לעולם לא יגיעו לזה. משום שאנחנו איננו מפלגה. אין אנו משועבדים אחד לחבירו. בן אדם יכול להיות חלק מהחברה ללא להרגיש דחף להצדיק שטיות כאלה.

המפלגה היא אבי אבות כל טומאה, רשעות, עמהארצות, ופחיתות. מקופיא נראה יפה, "תראה, כולם הולכים ביחד, יש אחדות. יש פסק הלכה אחידה, יש רבי אחד לכולם". אבל תוכו רקוב ומסוכן מאד. כמעט כל סבלות הדור מקורם במפלגתיות. וכבר אמר ר' ירוחם לייוואוויץ זצ"ל לר' לייב גורביץ זצ"ל "היט זיך פון פארטיי, ווארום ווען מ'גייט אריין פארטיי, פאלט ארויס די גאנצע יראת שמים."

אחרון התלמידים

הודעהעל ידי אחרון התלמידים » ה' אוקטובר 21, 2021 10:53 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
אחרון התלמידים כתב: החסידים הם נבערים וחסרי דעת וכו' וכו'...

זה שקר. אף אחד לא כתב את זה. אכן, הליטאים כאן הותקפו אישית, אבל אף אחד לא הגיב במילים כאלו.

בס"ד
התכוונתי לזה, ונכון שלא זאת היתה האמירה שם.

viewtopic.php?f=51&t=57139&p=730874&hilit=%D7%93%D7%A2%D7%AA#p730874

תראה לאחר כל התירוצים וההסברים, אם ישנם אנשים שפונים לציבור ושואלים מה אתה מבקש מהרבי, או מסבירים כהסבר הנוצרים למה מותר לקורא לרבי 'בורא' מה הדבר שאסור מבחינתם?

שלחתי לאחד החברים הנכבדים באישי:
ישנו הבדל בסיסי בין המקורות שאתה מביא לבין מה שעושים בפועל, כאשר חז"ל דיבור להתדבק בצדיק אמרו פעולות מעשיות בלבד - וכן נפסק ברמב"ם וכל הראשונים. כאשר אמרו לירא מהת"ח או מהמלך או לאהוב צדיקים ובעצם התורה אומרת ואהבת לרעך כמוך אינו ענין כלל לתלות נפשית, ולא דיברו על כך שכל מעשיך הם קשורים לפלוני והכל עובר דרכו ובהשפעתו, דיבורו רק במונחים של זכויות כמו זכויות האדם לעצמו או בן לאביו הנפטר, כך הצדיקים מכפרים על הרשעים, ולכן הגאונים והראשונים לא כתבו או רמזו בנוסח תפילתם ולא במנין המצוות וההלכות ודרכי עבודה או ומוסר כמה צריך להתקשר לחסיד רבנו יונה למשל (שהמגיד של הב"י קרא לו בשם הי"ת יונה קדישי) הגם שהאירו ברקיו תבל וזהו החילוק הגדול.
ומה שכתבת שהצדיק אינו עושה כלום - הלואי וכך היו מסבירים אני ראיתי ושמעתי דברים אחרים לגמרי- שהצדיק הוא הפועל בכל העולמות והא מביא את כל הבריאה לתיקון השלם (עד כאן אפשר אולי להכיל), ולכן צריך להתקשר בו כי איך תבוא לתיקון אינך יכול לבד, והוא בעוה"ב שבו הוא יושב מסדר את כל העולמות ואת כל תיקוני הבריאה מראשית לאחרית ומסדר הנשמות ומתקנם - וכל מה שתעשה בתו"מ לא יועיל אם אינך מתקשר אליו וכו' וכו'.
האם אין צורך בתמרור: עצור! עצור! לא עדיף להתחיל לשאול, ולא להסתמך על אמונת צדיקים? ועל כך שכל השאלות נובעות מעוונות נעורים?...
וסלח לי לעמוד ולהשתעבד לפני הצדיק באופן האסור משום שכך ציוה הקב"ה ר"ל - זה בדיוק כמו נוצרי שעומד לפני קליפת הממזר ובטוח שכך רצון האלוקים ר"ל וכך הוא עובד ה' וה' משפיע עליו אבל למעשה הוא עובד את האדם ברגע זה! וגם הוא יודה שאסור לעבוד עבודה זרה אבל למעשה הוא עובדה כי הוא עובד אלוה מבלעדי ה'!!!
זה לא תשובה ולא יעזור שחושב הוא שכך ציוה ה' - ה' לא ציוה אלא לעבוד אותו בלבד.
והרי כך מפורש בתורה על הנביא שאומר שה' צוה לעבוד אלוהים אחרים - כי דיבר סרה בה' אלוקיכם המוציא אתכם מארץ מצרים!!!

והרי אמרו חז"ל שייתכן שמין יכתוב ס"ת ויכוין לע"ז, כלומר הוא כותב את כל הציוויים שאסור לעע"ז הוא כותב אנכי ולא יהיה לך - וכוונתו לע"ז - עד כדי כך. ולכן גם אם האדם חושב על ייחוד ה' וביטול מוחלט, כל מעלותיו לא יועילו אם ח"ו עבר בשגגה על דבר נורא שכזה.

ושוב - איני אומר שחסיד בחוג זה או אחר עע"ז (ייתכן שבחב"ד כן), אבל צריך כאן זהירות נוראה הם הולכים על חבל דק על פי התהום הנורא ביותר ששייך באנושות.

עכ"פ זו דעתי ואיני זז ממנה גם כשנוגע לציבור הליטאי או ציבור אחר- מותר לאדם לומר כך מקובלני מרבותיי לגבי הנהגות מסוימות, אבל כאשר הוא נשאל שאלות קשות ובסיסיות ותשובותיו 'אמונת צדיקים' או 'עוונות נעורים' ו'כך מקובלנו מרבותינו' וכדומה - ייתכן שהשאלות הם לא רק שאלות אלא הוכחות שהוא טועה.
נערך לאחרונה על ידי אחרון התלמידים ב ה' אוקטובר 21, 2021 11:04 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' אוקטובר 21, 2021 11:02 pm

איך ציטוט זה בעינכם?

הרב.jpg
הרב.jpg (76.92 KiB) נצפה 3410 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' אוקטובר 21, 2021 11:24 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:המפלגה היא אבי אבות כל טומאה, רשעות, עמהארצות, ופחיתות. מקופיא נראה יפה, "תראה, כולם הולכים ביחד, יש אחדות. יש פסק הלכה אחידה, יש רבי אחד לכולם". אבל תוכו רקוב ומסוכן מאד. כמעט כל סבלות הדור מקורם במפלגתיות. וכבר אמר ר' ירוחם לייוואוויץ זצ"ל לר' לייב גורביץ זצ"ל "היט זיך פון פארטיי, ווארום ווען מ'גייט אריין פארטיי, פאלט ארויס די גאנצע יראת שמים."

כך בערך מסביר הנצי"ב את חטאם של דור הפלגה.

גל של אגוזים

הודעהעל ידי גל של אגוזים » ה' אוקטובר 21, 2021 11:27 pm

איש_ספר כתב:איך ציטוט זה בעינכם?

הרב.jpg
נערך לאחרונה על ידי גל של אגוזים ב ו' אוקטובר 22, 2021 4:44 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ה' אוקטובר 21, 2021 11:50 pm

אחרון התלמידים כתב:בס"ד

ראשית לענ"ד אין שום ספק שאין הבדל לגבי ע"ז בין שום נברא: כוכב, שמש, אדם, אתרוג, וכו' וכו', כל מה שאסור מפאת ע"ז באיזה נברא, אבור בכולם. אלא כמה מחו" טעו בהבנת דביר הרמב"ם, הבינו בדבריו שעתם הכובד לכוכב זה האיסור ולא היא, אדם שאוהב כוכב או שר לכבודו וכדומה - אמנם הוא קוקוריקו גדול - אך אינו עע"ז. כוונת הרמב"ם להמשך דבריו שהם רצו לכבד ולכן הם חשבו שנכון לעובדו ולכן בנו היכלות והקריבו - שזהו דרך עבודה ממש.
מה שהביאו את בית המקדש עם כל הכבוד - ר"ל מהאי דעתא :הרי זה דרך עבודת הי"ת להקריב אליו קרבנות, בית המקדש הוא מקום שעובדים את הי"ת לבדו, וח"ו להשוות זאת ביחס של אדם לאדם.

היות ואני הוא מי שטעה לדעת אחרון התלמידים. אסתפק רק בציטוט לשון הרמב"ם, וכל יודע עברית ולשון הקודש יראה עם מי הצדק:

בימי אנוש טעו בני האדם טעות גדול ונבערה עצת חכמי אותו הדור ואנוש עצמו מן הטועים היה, וזו היתה טעותם, אמרו הואיל והאלהים ברא כוכבים אלו וגלגלים להנהיג את העולם ונתנם במרום וחלק להם כבוד והם שמשים המשמשים לפניו ראויין הם לשבחם ולפארם ולחלוק להם כבוד, וזהו רצון האל ברוך הוא לגדל ולכבד מי שגדלו וכבדו, כמו שהמלך רוצה לכבד העומדים לפניו וזהו כבודו של מלך, כיון שעלה דבר זה על לבם התחילו לבנות לכוכבים היכלות ולהקריב להן קרבנות ולשבחם ולפארם בדברים ולהשתחוות למולם כדי להשיג רצון הבורא בדעתם הרעה, וזה היה עיקר עבודת כוכבים, וכך היו אומרים עובדיה היודעים עיקרה, לא שהן אומרים שאין שם אלוה אלא כוכב זה, הוא שירמיהו אומר מי לא ייראך מלך הגוים כי לך יאתה כי בכל חכמי הגוים ובכל מלכותם מאין כמוך ובאחת יבערו ויכסלו מוסר הבלים עץ הוא, כלומר הכל יודעים שאתה הוא לבדך אבל טעותם וכסילותם שמדמים שזה ההבל רצונך הוא.

הטעות שלו היא כמובן בגלל שהוא אינו יודע להבדיל בין איסור עבודה זרה עצמו, לבין העיקר החמישי מעיקרי האמונה, שכידוע אינו האיסור עצמו אלא העיקרון שמאחוריו.

ולאחר שהדיון מתחיל עם טעות כה בסיסית, ודאי שאין טעם להתדיין על השלבים העמוקים שאחריו.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' אוקטובר 22, 2021 12:17 am

המפלגה היא אבי אבות כל טומאה, רשעות, עמהארצות, ופחיתות. מקופיא נראה יפה, "תראה, כולם הולכים ביחד, יש אחדות. יש פסק הלכה אחידה, יש רבי אחד לכולם". אבל תוכו רקוב ומסוכן מאד. כמעט כל סבלות הדור מקורם במפלגתיות. וכבר אמר ר' ירוחם לייוואוויץ זצ"ל לר' לייב גורביץ זצ"ל "היט זיך פון פארטיי, ווארום ווען מ'גייט אריין פארטיי, פאלט ארויס די גאנצע יראת שמים."

בנוגע לליטוואק עצמו אין עצה. אבל באופן כללי אעיר שאמנם יש חסידויות שניתנות בהחלט להגדרת מפלגה (וזכרן משום מה לא עלה באשכול הזה...), אבל חסידויות ברסלב וחב"ד בשום אופן אינן מוגדרות (אצל אנשים שתפיסת המציאות שלהם תקינה כמובן) כמפלגה. הציבור הליטאי נחשב למפלגתי בלי השוואה מאשר קהילות אלו (ואכן יש חסידויות אחרות שמפלגתיות אף יותר מליטאים).

זה בקשר לעולם מציאותי מול עולם דמיוני. דעתי העקרונית בנוגע למושג מפלגה, נכתבה בתחילת האשכול, ואכמ"ל שוב.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' אוקטובר 22, 2021 12:53 am

עליך עיננו כתב:אכן קצת מוגזם וכמו כל פרסום.. כאן לא באים לשבח או לפאר את הצדיק אלא זה פירסום של קופת צדקה! וזה לא קשור לליטאים דוקא ככה זה עובד היום, אין מה לעשות זה מה שהולך היום לצערנו..
מוזר. בוא נניח שהמילים שהובאו הן בחשש עבודה זרה. [אולי לא. לא יודע. תמיד אפשר לפלפל]. האם תסכים לאמירה: "מתנצלים שאנחנו מדברים פה כפירה ואלילות אבל זה מה שהולך היום כדי להוציא כסף מאנשים"? ממתי המטרה מקדשת את האמצעים, ועוד כשהאמצעים כאן הם עקירת יסודי הדת? איפה שמענו שמצות צדקה מצדיקה את זה? אולי בהמשך יציעו לנו להפסיק להיות דתיים וכולנו נצא לעבוד וככה יהיה יותר כסף ופחות עניים, מה אומר? לי ידוע ששום דבר טוב לא בא על ידי עבירות, ושאם הדרך היחידה לעשות דבר טוב היא על ידי עבירה אז לא עושים אותו ויבוא בעל הכרם וינהל את כרמו.

אבל הנקודה היא שגם השינוי הזה הוא שונה ממקומות אחרים.. אף אחד לא מתפעל מ'האדם הצדיק' אלא מתורתו! וכמו שהנפש החיים כתב דברים מבהילים ונוראים על הגר"א הדגיש שהכל הוא מכח התורה שלו ולולי זה אין לו שום מיוחדות על אדם אחר.
נו, אז למה זה שונה ממקומות אחרים? אני לא מכיר שום מקום שמתפעל מהצדיק בגלל האף היפה שלו. תמיד זה בגלל שמייחסים לו דביקות בקב"ה, תורה לשמה, וכיו"ב. [גם אם אצל חסידים זה לא מתבטא בהכרח בזה שהוא יהיה ת"ח וגאון מוכח. שמים דגש יותר על הצדקות = קיום מצוות שכולל דגש גדול על מצוות הדעות והלבבות]. ובהמשך מיד כתבת זאת בעצמך.
וזה הנקודה שהדגשתי למעלה שהטעיות מתחילות במה שהופכים את האדם למיוחד מצידו מצד האשיות שלו וכ'ו..
כאמור, איפה ראית מי שאומר ככה? מכיר מקום ששם "צדיק = כריזמטי"? לא מבין שיחתך. אפשר להתווכח מעשית אם אדמו"ר פלוני של חסידות פלוני [בדר"כ ברירת המחדל מהילדים שהשאיר האבא] אכן עונה להגדרה "צדיק" של החסידים בעצמם, אבל בכל מקרה הם לשיטתם מייחסים לו מעלה זו, ורק בגלל זה נוהגים כלפיו כפי שנוהגים. בשום פנים ואופן לא בגלל איזה ענייני אישיות שלו.
והרי זה כתוב ומודגש גם בהקדמה לספרי ברסלב ובפרט לספר חיי מוהר"ן שכל ענינו של הצדיק הוא כי עבד על עצמו בתורה וירא"ש וכל אחד יכול להגיע לזה.
עם כל הכבוד, גם אם יש משפטים כאלה בברסלב זה מס שפתיים. ברור ומובן לכל מי שקורא ספרי ברסלב שברור להם שמוהר"ן היה יחיד ומיוחד, מחמישה צדיקי הדורות, צדיק האמת, נשמת משיח וכיו"ב, ושאף אחד לא יכול להיות כמוהו גם אם ירצה מאד. - למה שכתבתי קודם זה לא נוגע, [כי זה כמובן לא אומר שהוא לא היה צדיק, ולא אומר שהיחס אליו הוא מסיבה אחרת ולא בגלל צדקותו. זה גם לא אומר שלא היו לו ניסיונות ועבודה. אדרבה, היא הנותנת שהגדול מחברו יצרו היה גדול ממנו וכו'. גם משה רבינו היה יחיד ומיוחד ולא קם ולא יקום כמוהו, וזה לא גורע ממה שאמרו לנו עליו ומהיחס שלנו אליו]. רק התייחסתי כאן לסיומת של דבריך.

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ו' אוקטובר 22, 2021 1:11 am

טוב, לגבי הציטוט שהבאתי "הרבי נותן לך הכל" אני חוזר בי, מסתבר באמת כפי שכתבו שלא התכוון לשום דבר. אמנם צורם אבל זה פשוט חוסר זהירות בלשון ולא משהו מעבר לזה. ייש"כ למגיבים.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' אוקטובר 22, 2021 1:24 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:משום שאנחנו איננו מפלגה.
צחוק עשה לנו!

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' אוקטובר 22, 2021 1:25 am

מקדש מלך כתב:

בנוגע לליטוואק עצמו אין עצה. אבל באופן כללי אעיר שאמנם יש חסידויות שניתנות בהחלט להגדרת מפלגה (וזכרן משום מה לא עלה באשכול הזה...), אבל חסידויות ברסלב וחב"ד בשום אופן אינן מוגדרות (אצל אנשים שתפיסת המציאות שלהם תקינה כמובן) כמפלגה. הציבור הליטאי נחשב למפלגתי בלי השוואה מאשר קהילות אלו (ואכן יש חסידויות אחרות שמפלגתיות אף יותר מליטאים).

זה בקשר לעולם מציאותי מול עולם דמיוני. דעתי העקרונית בנוגע למושג מפלגה, נכתבה בתחילת האשכול, ואכמ"ל שוב.

בחו"ל אין זה נכון לגבי הליטאים
וחב"ד היא מפלגה לכל העניינים. ואביא ציטוט אחד מאחד מ'גדולי' חסידי הבעל התניא: "כהיום, הרב אינו חייב לדעת האיך לפסוק. רק יסתכל בחיי אדם ויפסוק להיפך".

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ו' אוקטובר 22, 2021 1:28 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:בחו"ל אין זה נכון לגבי הליטאים

ואכן הליטאים בחו"ל ספוגים בירא"ש, לעומת אחיהם בא"י הפחותים מהם...

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 39 אורחים