מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ברכות והבטחות תמורת נתינת צדקה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
גיזונטע קאפ

Re: ברכות והבטחות תמורת נתינת צדקה

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ב' דצמבר 13, 2021 12:09 am

תמים מי שחושב שזה לא המטרה מעיקרא

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ב' דצמבר 13, 2021 1:00 am

אמנם אין זה מן התבונה לנסות להכחיש את הנחות צמד יודעי־המחשבות שלפניי, אך את עצם הביקורת הבעתי ברמיז'א במקום אחר (https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?p=408427#p408427) ללא כל קשר לדעתי האישית על מניעי הכותב אותה כתבתי בעמוד הקודם, ומחקתי עקב הערת אחד הניקים.
העלאת עמוד אחד הייתה שוללת לחלוטין את הדיון לגופו של אדם... צא ובשר וכו'.
מטרת פתיחת האשכול הייתה לאחר שנאלצו לאסוף תרומות עבור עמיתי לכולל, עקב שחתם על 22 הוראות קבע ארוכות טווח לקופת צדקה אחת בודדת (בניגוד לרצון ב''ב) בגלל צורת הפרסומת הנהוגה כיום.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' דצמבר 13, 2021 10:03 am

תא חזי כתב:
לייטנר כתב:
נוטר הכרמים כתב:כדאי מאוד שיחוו החברים את דעתם על עצם הנקודה, פחות על הפלטפורמה או על הכותב.
מהי באמת התשובה לשתיקה הרועמת נוכח ההחרפה (או יותר נכון: ההתחרפנות, במחילה) סביב התופעה המבישה שלא נחה לרגע.

הגר"י שיל"ת ראש ישיבת מעלה אדומים לא שתק, ולפני ל"ג בעומר יצאה שיחה קצרה שלו, שבה התייחס לכל ההבטחות בשם רשב"י כעבודה זרה.

ויהיו מי שיבטלו דבריו כי הוא נחשב "רמב"מיסט".
(אגב, גם ד"ר מקבילי במייליו השבועיים התייחס בעדינות (אם כי לאחר מעשה, וקרוב לשבועים לאחר ל"ג בעומר), וקצת חטף).
תמיד תימצא הנגיעה מצד כלשהו.

מי שלא רוצה לשמוע, תמיד ימצא סיבה

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ב' דצמבר 13, 2021 10:20 am

לכשיבקע כתב:מטרת פתיחת האשכול הייתה לאחר שנאלצו לאסוף תרומות עבור עמיתי לכולל, עקב שחתם על 22 הוראות קבע ארוכות טווח לקופת צדקה אחת בודדת (בניגוד לרצון ב''ב) בגלל צורת הפרסומת הנהוגה כיום.[/size]

מפחיד.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ב' דצמבר 13, 2021 12:11 pm

אדיר במרום כתב:קיבלתי במייל תגובה של המחנך ר' מרדכי בלוי על הכתבה הנ"ל בהפלס. בכוונה לא העליתי ע"ג הפורום, אלא צירפתי בקובץ...

אם כך נראה תגובת "מחנך" אפשר לסגור את העסק.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' דצמבר 13, 2021 2:56 pm

מוטק'ה הוא כמובן לא ''מחנך'', אבל יש הרבה אמת בדברים שכתב, אף שההגשה שלו היא ''ישר בפרצוף'' ללא גינונים והצטעצועיות. הוא לא מתגנדר במילים ''יפות'' כמו נתי.
לא מובן מדוע את הפאשקוויל המצוחצח של נתי העלו באשכול ככתבו וכלשונו ללא היסוס, ואילו את דבריו של מוטק'ה רק העלו בקובץ. לא רואה הבדל מהותי ביניהם, אולי רק בתחכום.

אפשר ורצוי לכתוב ביקורת חריפה בעניין השיטות של קופות הצדקה (בתנאי כפול שיהיה אפשר לכתוב ביקורת חריפה ללא משוא פנים גם בנושאים אחרים המקוטלגים ומזוהים עם חתכי אוכלוסיה אחרים ביהדות החרדית), אבל אם באמת רוצים התייחסות עניינית, הרי שצריך לזקק את הביקורת מכל הסיגים הבלתי רלוונטים שמצאו ביקעה להתגדר בה.

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ב' דצמבר 13, 2021 4:33 pm

רציתי באמת להעלות את התגובה של מוטקה בלוי על הפורום, אך הסתפקתי אם זה מספיק מכובד. עכ"פ לדעתי הוא פשוט כתב את הדברים מנהמת ליבו, ולכן זה יצא כך... אבל כשנברור את הדברים יוצא טענה פשוטה ונכונה. וכמו שכתב יושב סתר לעיל, יעו"ש.

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ב' דצמבר 13, 2021 7:37 pm

הרב פ"ת, אינני מבין מדוע אתה מעניש את כולנו באי התייחסות עניינית לנקודה,
גינית שוב ושוב את הכתבה, הבעת סלידה כלפי כותבה, וגם דרשת דרישות לא הגיוניות על הדרך...
אחרי ככלות הכל, יש בפיך מענה לגוף הביקורת?
אל תתחמק!!

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ב' דצמבר 13, 2021 8:24 pm

נוטר הכרמים כתב:הרב פ"ת, אינני מבין מדוע אתה מעניש את כולנו באי התייחסות עניינית לנקודה,
גינית שוב ושוב את הכתבה, הבעת סלידה כלפי כותבה, וגם דרשת דרישות לא הגיוניות על הדרך...
אחרי ככלות הכל, יש בפיך מענה לגוף הביקורת?
אל תתחמק!!

כולי התחמקות. הצמדת אותי אל הקיר. אוי וי צו מיר, מה אעשה עכשיו?!
(אני לא יודע מה גורם לאנשים לחשוב שאני עובד אצלם אע''פ שמעולם לא קיבלתי מהם שום משכורת).

דרישות ''לא הגיוניות''...

ר' נוטר, הבנו, הגרח''ק וקופת העיר, קופת העיר והגרח''ק, ושוב הגרח''ק ושוב קופת העיר, ושוב ושוב ושוב ושוב הגרח''ק, וחוזר חלילה.
מוצה. וייטער.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' דצמבר 13, 2021 11:49 pm

ר' פ"ת, התחמקות אלגנטית שכזאת כבר לא נראתה כאן מזמן.
מה כל כך מסובך לומר שהתופעה הזאת חריגה בכל קנה מדה ומיד להמשיך ולתקוף ולתקוף ולתקוף את נז"ג

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 14, 2021 12:20 am

קרית מלך כתב:ר' פ"ת, התחמקות אלגנטית שכזאת כבר לא נראתה כאן מזמן.
מה כל כך מסובך לומר שהתופעה הזאת חריגה בכל קנה מדה ומיד להמשיך ולתקוף ולתקוף ולתקוף את נז"ג

ההתחמקות שלי בכלל לא אלגנטית, ואני מתפלא על מעכתר''ה שהוא מכתירה ככזאת.
חיפשתי כעת באשכול ולא מצאתי היכן אני הק' ''תוקף ותוקף ותוקף'' את הצדיק שהזכרת.

מ''מ, אני באמת שמח להתרשם שדעתי הענייה כ''כ חשובה לכולא גונדא דהפלס היושבים בשבת תחכמוני פה ק''ק יע''א.
אעפ''כ אשיב פניכם ריקם, לבד אם תאספו כעמיר גורנה כמו עשרים הודעות באשכול זה שחותם של האי גונדא טבוע וידוע על קנקנם, ואשר יבקשוני בכל לשון של בקשה להביע ברבים את דעתי הענייה למען ספות הרווה את הצמאה ושב ורפא להם ולא תהיה עדת ה' כצאן אשר אין לה רועה.
ובינתיים, ועד שיאספו כל החתימות והבקשות הדרושות, כולי התנצלות והתחמקות, ועימכם הסליחה.

נ''ב:
עונת המלפפונים החורפית של הפורום כבר הגיעה? שוין דא? רבותיי, לאט לכם, השנה היא שנה מעוברת!
נערך לאחרונה על ידי פרנקל תאומים ב ג' דצמבר 14, 2021 12:29 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 14, 2021 12:23 am

מציע למי שאין לו מה לעשות - שלא יעשה את זה כאן (בפורום כולו).
ולמי שאין לו מה לומר - שלא יעשה את זה בקול...

ובקיצור: מי שיש לו מה להגיב לגופו של אשכול - שיגיב. ומי שלא - שיזכור את מארז"ל "סייג לחכמה שתיקה".

נוטר הכרמים

הודעהעל ידי נוטר הכרמים » ג' דצמבר 14, 2021 12:28 am

"גונדא דהפלס"...

ומאיזה גונדא אתה?
ב'גונדא' שלי אני מחפש כעת תורמים לחמשה חיבורים על הסוגיות העמוקות
בשבת, ביצה, ריבית, ברכת הנהנין, ענינים בש"ס,
כ2000 עמ' כ"י שנכתבו בשלש שנים האחרונות.
במה עוסקים בגונדא דילך?

[אני מוכרח לנקוט רמות רוחא מול פטפוטי היוהרא וה'קיש קיש קריא', במחילה].

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ג' דצמבר 14, 2021 12:37 am

נוטר הכרמים כתב:"גונדא דהפלס"...

ומאיזה גונדא אתה?
במה עוסקים בגונדא דילך?

כמדומה שחל איסור לעסוק כאן בגיוס תרומות, ובאופן אישי ג''כ לא אוכל לעזור, כיוון שעליי להמשיך ולחסוך את המעשרות שלי עבור הספרים שלי ועבור נישואי צאצאיי הע''י.
עכ''פ אני מקווה שלא היה קשה לך מדי עם ה''רמות רוחא'' בה הוכרחת לנקוט כהוראת שעה. מסתמא זה ממש עלה לך בבריאות.

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ג' דצמבר 14, 2021 12:49 am

כמו שכתבתי לעיל הביקורת על הבטחות של קופת העיר היא רק היכי תמצי נוסף לתקוף את הממסד החרדי.
אם היה בין הדברים איזהו רצון לפקוח לאנשים את העיניים הערמומי הנ"ל לא היה עושה זאת בדרך שהכי גורמת לאנשים להתחמק מזה.
וכמו שכתב עליו ר' יגאל רוזן ששאיפתו המרכזית שכל בני הישיבות יתגייסו כדי שכולם יראו שהוא צדק. כך גם כאן כתב את ה'ביקורת' שלו בצורה הכי לא עניינית שאפשר עד שגם אנשים חכמים ופקחים כמו הרב פ"ת לא מסוגלים להסכים עם דבריו, והמטרה כדי להפוך את זה לעניין מפלגתי כדי שגם אלו שסלדו מזה עד היום יתחילו מעתה להגן על קופת העיר, ואז יתברר עד כמה 'צדק' במאמריו המרושעים.
זאב בעור של מפלצת.
לא מובן איך אנשים מוציאים מהבית ספרים של חשש בעל עבירה (שאגב מעולם לא הכנסתי אותם לבית) בעניינים שלא רלוונטיים לכתיבתו, ומשאירים את הרוע הנקמני הזה על השולחן בסלון. אולי כשאין ערכים הדרך לשמור על הצאן שלא יחפשו מרעה היא רק להגביה ולהגביה את החומות.

ואסכם בהלצה לא לגמרי קשורה ששמעתי דווקא ממנוי הפלס: 'אני מאמין באמונה שלמה בגזירת הגיוס ואף על פי שיתמהמה עם כל זה אחכה לו'.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ג' דצמבר 14, 2021 12:55 am

פרנקל תאומים כתב:
נוטר הכרמים כתב:"גונדא דהפלס"...

ומאיזה גונדא אתה?
במה עוסקים בגונדא דילך?

כמדומה שחל איסור לעסוק כאן בגיוס תרומות, ובאופן אישי ג''כ לא אוכל לעזור, כיוון שעליי להמשיך ולחסוך את המעשרות שלי עבור הספרים שלי ועבור נישואי צאצאיי הע''י.
עכ''פ אני מקווה שלא היה קשה לך מדי עם ה''רמות רוחא'' בה הוכרחת לנקוט כהוראת שעה. מסתמא זה ממש עלה לך בבריאות.

הלילה דנים אם תהיה גאולה כידוע אז....

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ג' דצמבר 14, 2021 9:06 am

הרואה כתב:כמו שכתבתי לעיל הביקורת על הבטחות של קופת העיר היא רק היכי תמצי נוסף לתקוף את הממסד החרדי.
אם היה בין הדברים איזהו רצון לפקוח לאנשים את העיניים הערמומי הנ"ל לא היה עושה זאת בדרך שהכי גורמת לאנשים להתחמק מזה.
וכמו שכתב עליו ר' יגאל רוזן ששאיפתו המרכזית שכל בני הישיבות יתגייסו כדי שכולם יראו שהוא צדק. כך גם כאן כתב את ה'ביקורת' שלו בצורה הכי לא עניינית שאפשר עד שגם אנשים חכמים ופקחים כמו הרב פ"ת לא מסוגלים להסכים עם דבריו, והמטרה כדי להפוך את זה לעניין מפלגתי כדי שגם אלו שסלדו מזה עד היום יתחילו מעתה להגן על קופת העיר, ואז יתברר עד כמה 'צדק' במאמריו המרושעים.
זאב בעור של מפלצת.
לא מובן איך אנשים מוציאים מהבית ספרים של חשש בעל עבירה (שאגב מעולם לא הכנסתי אותם לבית) בעניינים שלא רלוונטיים לכתיבתו, ומשאירים את הרוע הנקמני הזה על השולחן בסלון. אולי כשאין ערכים הדרך לשמור על הצאן שלא יחפשו מרעה היא רק להגביה ולהגביה את החומות.

ואסכם בהלצה לא לגמרי קשורה ששמעתי דווקא ממנוי הפלס: 'אני מאמין באמונה שלמה בגזירת הגיוס ואף על פי שיתמהמה עם כל זה אחכה לו'.

אכן כמה נכונים דבריך הרי זה פשוט מצחיק לקרוא הגיגים כאלו ממי שכל חייו עסק בעבירות של מי שמעיז לחלוק על ההשקפה הנכונה ולא נדבר על בחירות..זה אפילו לא רשעות זה נטו טיפשות לחשוב שמישהו יאמין שזה בא ממקור טהור.
כואב הלב.

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ג' דצמבר 14, 2021 9:21 am

אני מתקשה להבין את גודל העוון של קופת העיר.

איני קורא את העלונים שלהם, וכך אינני יודע בדיוק במאי עסקינן.

אבל אני מניח שכך: מסתמא מדברים קצת על מעלת הצדקה עצמה, אבל אם ככה מה מייחד דווקא אותם? לכן חידשו שעל התורמים שלהם מתפללים גדולי הדור, וזה "ערך מוסף" על מצוות הצדקה. נו נו, ודאי שלתפילת גדולי הדור יש ערך.

ומעתה יש צורך לפמפם זאת שוב ושוב, כי חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם. איך מפמפמים שוב ושוב, הרי בסוף כבר יימאס לקרוא את העלונים, וגם תפילת גדולי הדור תצא מהאף? לשם כך יש צורך להמציא בכל רגע גימיק חדש.

אפשר לטעון שהגימיק הוא זה שקונה את הציבור, ואפשר לטעון שהציבור לא עד כדי כך מטומטם, אלא הוא מאמין במצוות הצדקה ובתפילת גדולי הדור, אלא שהגימיק נותן רענון לעניין. אין לי מושג, וכנראה שלאף אחד לא.

כעת לטיבו של הגימיק. יש גימיק שאינו מזיק, כמו נסיעה לקבר החפץ חיים דווקא. ויש גימיק קצת יותר בעייתי, כמו השעה התשיעית ביום התשיעי בחודש התשיעי בשנה התשיעית, ביובל התשיעי לעולם התשיעי. ויש גימיק חסר טעם, כמו שטר ביטוח לשנה. זה יכול להיות גם מפגע נקודתי של הפרסומאי השחוק. אי אפשר למחוק את כל הקופה בגינו (מההבטחות הנחרצות אני קצת פחות מתרגש. הרי אותו אחד שתרם פעם שעברה ועדיין לא נושע ממשיך לתרום. הוא מחפש תקווה, ולכן משכנע את עצמו בהבטחה הנחרצת למרות שיודע היטב מה עומד מאחוריה... ואם כבר אנשים מחפשים תקוות, אכן אין תקווה טובה יותר. מה עדיף, שימלא כל שבוע לוטו?...).

טענה נוספת, שהם מפתים חולים לתרום להם. אכן מצוות הצדקה תועיל מאוד לחולים.
מפתים עניים לתרום להם. שוב, איני מכירים את העלונים ואני מתקשה להאמין שישנה קריאה מפורשת לעניים לתרום. אלא מאי, יש עניים שלוקחים את העסק ברצינות גדולה מידי?...

ומאידך, ריבוי צדקה שלא נעשה כמותו מאז היה ישראל לגוי!
וכמובן, מול טיפש אחד שקרס מעול ההתחייבויות, הרי אלפי משפחות שלא חטאו ולא פשעו ניצלו.

אם השאלה היתה באה לפתחי לא הייתי מהין לקבוע שעליהם להפסיק ממעשיהם. אם כי מן הסתם יש לעשות מאמץ גדול לרכך מאוד מסרים בעייתים (ומאידך יש מקום להבין שהעסק לא תמים, ויש כאן לחץ פוליטי דווקא להקצין. לא בסדר. שום דבר לא מושלם. אבל מכאן ועד... הדרך ארוכה קצת).

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' דצמבר 14, 2021 9:31 am

מקדש מלך כתב:אני מתקשה להבין את גודל העוון של קופת העיר.

איני קורא את העלונים שלהם, וכך אינני יודע בדיוק במאי עסקינן.

אבל אני מניח שכך: מסתמא מדברים קצת על מעלת הצדקה עצמה, אבל אם ככה מה מייחד דווקא אותם? לכן חידשו שעל התורמים שלהם מתפללים גדולי הדור, וזה "ערך מוסף" על מצוות הצדקה. נו נו, ודאי שלתפילת גדולי הדור יש ערך.

ומעתה יש צורך לפמפם זאת שוב ושוב, כי חזקה על תעמולה שאינה חוזרת ריקם. איך מפמפמים שוב ושוב, הרי בסוף כבר יימאס לקרוא את העלונים, וגם תפילת גדולי הדור תצא מהאף? לשם כך יש צורך להמציא בכל רגע גימיק חדש.

אפשר לטעון שהגימיק הוא זה שקונה את הציבור, ואפשר לטעון שהציבור לא עד כדי כך מטומטם, אלא הוא מאמין במצוות הצדקה ובתפילת גדולי הדור, אלא שהגימיק נותן רענון לעניין. אין לי מושג, וכנראה שלאף אחד לא.

כעת לטיבו של הגימיק. יש גימיק שאינו מזיק, כמו נסיעה לקבר החפץ חיים דווקא. ויש גימיק קצת יותר בעייתי, כמו השעה התשיעית ביום התשיעי בחודש התשיעי בשנה התשיעית, ביובל התשיעי לעולם התשיעי. ויש גימיק חסר טעם, כמו שטר ביטוח לשנה. זה יכול להיות גם מפגע נקודתי של הפרסומאי השחוק. אי אפשר למחוק את כל הקופה בגינו (מההבטחות הנחרצות אני קצת פחות מתרגש. הרי אותו אחד שתרם פעם שעברה ועדיין לא נושע ממשיך לתרום. הוא מחפש תקווה, ולכן משכנע את עצמו בהבטחה הנחרצת למרות שיודע היטב מה עומד מאחוריה... ואם כבר אנשים מחפשים תקוות, אכן אין תקווה טובה יותר...).

טענה נוספת, שהם מפתים חולים לתרום להם. אכן מצוות הצדקה תועיל מאוד לחולים.
מפתים עניים לתרום להם. שוב, איני מכירים את העלונים ואני מתקשה להאמין שישנה קריאה מפורשת לעניים לתרום. אלא מאי, יש עניים שלוקחים את העסק ברצינות גדולה מידי?...

ומאידך, ריבוי צדקה שלא נעשה כמותו מאז היה ישראל לגוי!
וכמובן, מול טיפש אחד שקרס מעול ההתחייבויות, הרי אלפי משפחות שלא חטאו ולא פשעו ניצלו.

אם השאלה היתה באה לפתחי לא הייתי מהין לקבוע שעליהם להפסיק ממעשיהם. אם כי מן הסתם יש לעשות מאמץ גדול לרכך מאוד מסרים בעייתים (ומאידך יש מקום להבין שהעסק לא תמים, ויש כאן לחץ פוליטי דווקא להקצין. לא בסדר. שום דבר לא מושלם. אבל מכאן ועד... הדרך ארוכה קצת).

כל טיעונך יש להם מקום לדיון, לו המבקר מחפש את האמת, אבל כשמחפש לבקר, אין תועלת בדיון.
הגר"ח מבריסק אמר ששנים הם האויבים של העכברים, בעלת הבית והחתולים, אבל יש חילוק גדול ביניהם, בעלת הבית לא רוצה שיהיו עכברים, ואילו החתול רוצה שיהיו עכברים כדי שיהיה לו מה לזלול.
והנמשל מובן מאיליו..

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 14, 2021 9:35 am

הרב מקדש מלך, יש לי כמה וכמה דברים להעיר על מה שכתבת, אבל יארכו הדברים ואין לי פנאי לזה.

לכן אומר רק פן אחד שלא התייחסת אליו, וכבר כתבתי עליו כאן בעבר:

הכנסה בידיים של אמונות ודעות כוזבות וכפרניות בהמון עמך בית ישראל.

ואם אתה חושב שכולם יודעים את האמת וצוחקים ואיש לא מאמין לזה - צא וראה כמה שהגזירות וההבטחות האלה מריצות אנשים לתרום. פוק חזי. אולי לא מבני תורה [אא"כ מדובר במטומטמים כמו הנ"ל] אבל מהמון העם, וכפי שכבר כתבו לעיל מי קהל היעד של השטויות האלה, שהבעיה שאינם רק שטויות - אלא כפירה. וגם אם נפלפל ונדחוק ונחלק עד כמה כפירה - עכ"פ הוצאת את העדר לדהירה פרועה במדרון הכי תלול וחלק שאפשר, בדברים שצריך לקחת אלף צעדים אחורה אפילו במישור - כי הם הם עיקר היהדות ולב לבה, וכל השאר אינו אלא לצוות לזה.

יונת אלם

הודעהעל ידי יונת אלם » ג' דצמבר 14, 2021 10:04 am

חבל מאד שקושרים את הנושא הבעייתי הזה כנושא מפלגתי. הן אמת שהכותב שצוטט בתחילת האשכול לא הוא המאן דאמר להעיר ולכתוב בנושא זה בגלל שבא משנאת הקופה שמפרנסת כל העיתונים ולא עיתונו ומשנאת מי שעומד מאחורי הקופה, אבל הבעיה בעיה קשה וחבל שלא מבינים את עצמתה.
הקופה פועלת וחידשה רבות בצדקה בכמויות שלא היו שנות דור, אבל אם יורשה לומר מעט הגזימה!!
יש לי כמה מראי מקומות לכך מת"ח ומרביצי תורה שליט"א שהעירו על כך בשנים האחרומות ואכ"מ להאריך, רק אצרף מאמר מלפני כחודשיים שנכתב בכאב ושוב לא כביקורת אישית נגד הקופה אלא נגד המגמה מהגאון האדיר רבי חיים אקרמן שליט"א.
קבצים מצורפים
______________________________הכתוב-לחיים-גיליון-36-פרשת-תולדות-תשפב.pdf
(217.14 KiB) הורד 185 פעמים

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ג' דצמבר 14, 2021 10:29 am

אני סבור כי השימוש בביטוי 'כפירה' הוא ’מעט’ מוגזם. לא על זה מדובר כאן.

אני מסכים עם דברי הרב מקדש מלך. אין פסול בתעמולה מאסיבית, אבל מה שגרם לדוגמא לאברך שציינתי להגיע לסכום של 22 הוראות קבע (חלקם אגב לא עבור הבטחות אלא לקרנות של אלמנות וכיו"ב) הוא, לפי דבריו, כיון שהיה כתוב שיש 'חובה' לתרום. זו מילה שמוטב לה שלא תיאמר. גם הברכות הוסיפו שמן למדורה כמובן, אך זאת עלי לתלות ב'טפשותו' של התורם הנזכר, כיון דסגי בברכה אחת ואי''צ 22 ברכות...

לגבי האיומים המרומזים. אם זה לא היה משכנע מישהו, הם לא היו נכתבים כלל... זו דרך פסולה לאסוף כסף, אחר המחילה. במיוחד כשהדבר מגיע בכתבה (ממומנת, אבל בטיפשים עסקינן וכנ"ל) ולא בפרסומת.

אז לכולנו יש 'ערבים', וברור שצריך לעשות (גם אם גובים ממני כל חודש סכום מלא למעט בחודש שבו מתקיים 'יריד הערבים השנתי'), השאלה אם הדרך לשכנע הוא בסיפור על אישה שהתקשרה לקופת הצדקה וסיפרה שבעלה חלה ב'ידועה' אבל הטפסים היו מוכנים קודם שהגיעו התוצאות והיא רוצה להצטרף עתה, והמוקדנית נאלצה להשיב פניה ריקם, והסיום המובטח: 'הזדרזו לפני שיהיה מאוחר'.

בקשר לקטטות הקבועות בענייני מפלגות, ניתן לפתוח אשכול בשם 'רמי בה תיגרא', ושם לצרף קישורים לאשכולות שהציתו את האש ולהתקוטט שם. אני סמוך ובטוח כי תהיינה לו מספר שיא של צפיות.

עריכה: שוב ראיתי שקדמני בדבריי הרב יונת אלם ויישר כחו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 14, 2021 10:33 am

לכשיבקע כתב:אני סבור כי השימוש בביטוי 'כפירה' הוא ’מעט’ מוגזם. לא על זה מדובר כאן.

אם תראה את הקובץ שהביא הרב יונת אלם מהרב ח"י אקרמן, הרב אקרמן כותב שם שזו כפירה גמורה, ומאריך אך ורק בנקודה הזו.

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ג' דצמבר 14, 2021 10:49 am

קראתיו כעת. לעניין השונמית אין חולק כי את דבר סגולת המקום אמר מרן שר התורה. מגוחך לטעון גם כי הסגולה היא בקירות הבית, וכל המטרה באמירה מיותרת זו היא להוסיף גיחוך וחוסר ענייניות.

החילוק בעניין מפתח של חיה בין 'חידוש' ל'הארכת' חיים ברור מאליו, והגז''ש (שאין אדם דן מעצמו) שאמר ראש הישיבה שליט''א כדחייה אין בה די השב.

ועל כולנה. על המילה: 'כפירה' שאם היא נכונה לגבי כל מי שנאמרה - אין יהודי חרדי שאינו משומד אפיקורוס כופר בעיקר - לא צירף ראש הישיבה שליט''א שום הוכחה. בפרפרזה לסטיקר ידוע: כדי להיות 'כופר' אמיתי צריך לעבוד קשה... ניכר כי נאמרו הדברים בעידנא דריתחא.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 14, 2021 11:28 am

לכשיבקע כתב:ועל כולנה. על המילה: 'כפירה' שאם היא נכונה לגבי כל מי שנאמרה - אין יהודי חרדי שאינו משומד אפיקורוס כופר בעיקר - לא צירף ראש הישיבה שליט''א שום הוכחה. בפרפרזה לסטיקר ידוע: כדי להיות 'כופר' אמיתי צריך לעבוד קשה... ניכר כי נאמרו הדברים בעידנא דריתחא.

מוזר, ראש ישיבה שקובע משהו על סמך כל הידוע לו בתוה"ק [בלי להביא באותו מעמד רשימת מ"מ לעיון] זה לא מוסמך, אבל איזה סטיקר [או דברי ניק עלום שגם הוא לא הביא מקורות] - כן.

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ג' דצמבר 14, 2021 12:36 pm

לא נרשמתי לכאן כדי להתקוטט. עכ''פ, ברכות לחיים ארוכים וכיו''ב מופיעות בכל מקור אפשרי אינספור פעמים, ואין בכך כל סתירה כמובן לענין מפתח של חיה. אשמח להוכחה אחרת.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 14, 2021 12:51 pm

לכשיבקע כתב:לא נרשמתי לכאן כדי להתקוטט.
איפה ראית קטטה? התייחסתי לדבריך לגמרי עניינית. קבעת בלי שום מקור שדברי ראש ישיבה פלוני אינם נכונים/כפשוטם והא ראיה שלא הביא שום מקור
עכ''פ, ברכות לחיים ארוכים וכיו''ב מופיעות בכל מקור אפשרי אינספור פעמים, ואין בכך כל סתירה כמובן לענין מפתח של חיה. אשמח להוכחה אחרת.

מי דיבר על ברכות / איחולים / תפילות? דובר על "גזירות" ועל "הבטחות" ועל "ערבויות" ו"שטרות" ושאר כיו"ב.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 14, 2021 1:39 pm

ומה עושים עם ההבטחות שלא התקיימו?
זוכרים את ההבטחות "מי שיתרום לקופת העיר - לא יחלה בקורונה", ו"מי שיצביע ג - לא יחלה בקורונה"?

ומה ההבטחות האלו עושות לציבור?

אליהו חיים

הודעהעל ידי אליהו חיים » ג' דצמבר 14, 2021 1:43 pm

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' דצמבר 14, 2021 3:34 pm

עזריאל ברגר כתב:ומה עושים עם ההבטחות שלא התקיימו?
זוכרים את ההבטחות "מי שיתרום לקופת העיר - לא יחלה בקורונה", ו"מי שיצביע ג - לא יחלה בקורונה"?

ומה ההבטחות האלו עושות לציבור?

מדוע לא התקיימו? עובדה שאף אחד לא חלה בקורונה. עובדה!

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 14, 2021 3:37 pm

חוץ מאלו שלא הצביעו ג' ולא תרמו לקופת העיר, כגון הגרח"ק בעצמו וח"כ ליצמן...

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' דצמבר 14, 2021 4:10 pm

כנראה, "גרם החטא"...
כנודע בפלפולו של הרב זילברשטיין בדברי הגרח"ק וכו'...

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' דצמבר 14, 2021 4:28 pm

חד ברנש כתב:כנראה, "גרם החטא"

והיא הנותנת [מלבד שאר הענינים שעמד עליהם הרב אקרמן כנ"ל] שאין כזה דבר "הבטחות", "גזירות", "שטרות", "ערבויות" וכו'.
אם יעקב אבינו - על הבטחה מפורשת מהקב"ה - חשש שיגרום החטא, אנן מה נעני אבתריה...
רק לקופות למיניהן יש כנראה איזה פלפול לחלק בין זה לנידו"ד. אולי "צדקה שאני" וכיו"ב. לך תדע.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ד' דצמבר 15, 2021 12:21 am

לכשיבקע כתב:אז לכולנו יש 'ערבים', וברור שצריך לעשות (גם אם גובים ממני כל חודש סכום מלא למעט בחודש שבו מתקיים 'יריד הערבים השנתי'), השאלה אם הדרך לשכנע הוא בסיפור על אישה שהתקשרה לקופת הצדקה וסיפרה שבעלה חלה ב'ידועה' אבל הטפסים היו מוכנים קודם שהגיעו התוצאות והיא רוצה להצטרף עתה, והמוקדנית נאלצה להשיב פניה ריקם, והסיום המובטח: 'הזדרזו לפני שיהיה מאוחר'.

בקשר לקטטות הקבועות בענייני מפלגות, ניתן לפתוח אשכול בשם 'רמי בה תיגרא', ושם לצרף קישורים לאשכולות שהציתו את האש ולהתקוטט שם. אני סמוך ובטוח כי תהיינה לו מספר שיא של צפיות.

ספציפית לגבי ''ערבים'' אני לא בטוח שאתה צודק. יתכן שבעניין זה ישנה מצוה רבא לשכנע ואף ללחוץ טובא על אנשים, לרבות מניפולוציות כנ''ל, ע''מ שיעשו את המינימום הזה עבור דאגה לבני ביתם אם וכאשר.

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ד' דצמבר 15, 2021 9:48 am

כל דבר, חשוב ככל שיהיה (והוא חשוב ביותר), אינו מצדיק מניפולציות ושיטות פעולה מעין המוזכרות. אלו שלא עשו 'ערבים' כנראה עניים ברמה שאינה מאפשרת זאת.

[הרחבה של תגובה קודמת]. מהתרשמותי מעיון בדפי העו''ש שלי, כיום 'ערבים' כלל לא בנויה על תשלום של כלל החברים עבור היתומים הספציפיים, אלא הקופה גובה את הכסף לעצמה בכל חודש [למעט ביריד השנתי וכנ''ל, כנראה כדי לתת תחושה שהגבייה אינה קבועה], כמובן את הסכום הגבוה ביותר שהיא רשאית לגבות, וכשיש יתומים רח''ל משלמים להם מהקופה הכללית (אגב התשלום מיידי ומובטח). צורה כלכלית זו נוסתה ע''י יהואש המלך כמבואר בהפטרת 'שקלים'. איני יודע מה ההיתר לכך, אם הבטיחו מפורשות שהגבייה היא אך ורק עבור יתומים ורק את הסכום הנדרש.
יצויין כי תכניות ע''י קופות אחרות גובות בצורה שונה, אך שם קיימים שיבושים רבים בהעברת הכספים ליתומים.

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' דצמבר 15, 2021 1:50 pm

לכשיבקע כתב:כל דבר, חשוב ככל שיהיה (והוא חשוב ביותר), אינו מצדיק מניפולציות ושיטות פעולה מעין המוזכרות. אלו שלא עשו 'ערבים' כנראה עניים ברמה שאינה מאפשרת זאת.

[הרחבה של תגובה קודמת]. מהתרשמותי מעיון בדפי העו''ש שלי, כיום 'ערבים' כלל לא בנויה על תשלום של כלל החברים עבור היתומים הספציפיים, אלא הקופה גובה את הכסף לעצמה בכל חודש [למעט ביריד השנתי וכנ''ל, כנראה כדי לתת תחושה שהגבייה אינה קבועה], כמובן את הסכום הגבוה ביותר שהיא רשאית לגבות, וכשיש יתומים רח''ל משלמים להם מהקופה הכללית (אגב התשלום מיידי ומובטח). צורה כלכלית זו נוסתה ע''י יהואש המלך כמבואר בהפטרת 'שקלים'. איני יודע מה ההיתר לכך, אם הבטיחו מפורשות שהגבייה היא אך ורק עבור יתומים ורק את הסכום הנדרש.
יצויין כי תכניות ע''י קופות אחרות גובות בצורה שונה, אך שם קיימים שיבושים רבים בהעברת הכספים ליתומים.

כפי ששמעתי הסיבה לגביה הקבועה פשוט נובעת מגרעון מתמשך (כלומר סכום היתומים עולה על הסכום המירבי) מכיון שהתשלום לא מיידי בשעת ההתייתמות, יש להם זמן מספיק למשוך לכסות את הגרעון ממבוטחים חדשים, או מתקוה שלא יהיו יתומים חדשים.
אם העסק יקרוס יום אחד, לך תדע?

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ד' דצמבר 15, 2021 6:24 pm

תחושה משונה מקננת בתוכי כי ה'עסק' (...) לא יקרוס.

עכ''פ לפי מה שכתוב באתר 'ערבים', התשלום מועבר מיידית לקרן שנפתחת ע''ש הנפטר, ואין עיכובים בתשלום.

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ד' דצמבר 15, 2021 6:37 pm

חד ברנש כתב:כנראה, "גרם החטא"...
כנודע בפלפולו של הרב זילברשטיין בדברי הגרח"ק וכו'...

איזה פלפול?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' דצמבר 15, 2021 6:45 pm

נוטר הכרמים כתב:ואילו חז"ל אמרו קבל את האמת ממי שאמרה,
ו....,

איפה זה בחז"ל?

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] ו־ 58 אורחים