מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מעשה הסופר שאיבד עצמו לדעת

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
עליך עיננו

Re: איך נשמור על צאצאינו שיחי' אם הם בטיפול מקצועי פרטני

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' דצמבר 30, 2021 1:22 pm

צופה_ומביט כתב:
עליך עיננו כתב:צודק שצריך לדבר להזהיר ולהתריע אבל יש לנו דרך וצורה להעביר את הדברים, הציבןר החילוני מתקומם כביכול על זה שאצלנו לא מדברים אז כאילו יש פחות רגישות ולדעתי ההיפך הוא הנכון (לא בכל המקרים אבל אצל רובם כן) וזוהי דעתו של הרב אייכנשטיין שליט"א מצו"ב

קשה להתייחס [כי יש את הרעיון הכללי ויש פרטים, וזה דברים מורכבים, ודבר נוגע בדבר], ומי אני שאתייחס.

לכן אומר רק משהו עובדתי:
מי שהתייחס לאותו "חכם" בחכמת העולם - כ"תלמיד חכם", מי שאחז ב"הערכה שגויה לדמות של אדם שאינו תלמיד חכם שבגלל חכמתו החשיבו אותו
להוגה דעות וכמורה דרך בחינוך ובהנהגה" - זה כמובן השופר הלאומי של הציבור החרדי-ליטאי-בני-תורה בארץ ישראל, הלוא הוא "יתד נאמן" [שיש לו ועדה רוחנית וכו'], שבו כתב אותו "חכם" טור השקפה שבועי, עד לפני חודש [= עד שעיתון חילוני פוצץ את הפרשה לרשות הרבים].
אז מה רוצים מהציבור?

אז מה אתה טוען שאי אפשר לטעות? אתה יודע בידיעה שידעו דברים והעלימו עין? ואם לא זה חלק מהטרגדיה שנוגעת לכולם ולא רק לקוראי העיתון שכמובן ודאי לא החשיבו אותו התלמיד חכם לא נראה לי שיש אחד בעולם שהיה סבור ככה פעם.
למאמרי השקפה בעיתון (אגב היה כותב שם גם שהיה עורך אחר שהיה מגדולי מתנגדיו וכנראה זה לא הפריע לו...) מתייחסים כמו לעיתון עצמו ותו לא..לר עיצב שום השקפה לציבור היה כותב בצורה יפה דברים שהיו על סדר היום .
אבל בעיקר מה שהבאתי את המאמר הנ"ל זה לסוף דבריו להראות שאצלנו ההסתרה לא מורה על זילזול בחומרת הדברים אלא להיפך.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 30, 2021 1:25 pm

עליך עיננו כתב:אבל בעיקר מה שהבאתי את המאמר הנ"ל זה לסוף דבריו להראות שאצלנו ההסתרה לא מורה על זילזול בחומרת הדברים אלא להיפך.

אני לא חושב שהבעיה היא הזלזול (אם כי גם זה קיים) עיקר הבעיה והדיון האם שיטות הטיפול יעילות או שהם מאפשרות מרחב מחיה לעבריינים.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' דצמבר 30, 2021 1:27 pm

איש_ספר כתב:
עליך עיננו כתב:אבל בעיקר מה שהבאתי את המאמר הנ"ל זה לסוף דבריו להראות שאצלנו ההסתרה לא מורה על זילזול בחומרת הדברים אלא להיפך.

אני לא חושב שהבעיה היא הזלזול (אם כי גם זה קיים) עיקר הבעיה והדיון האם שיטות הטיפול יעילות או שהם מאפשרות מרחב מחיה לעבריינים.

היצר הרע לא נגמר ולא יגמר, העבריינים תמיד ימצאו להם מרחב מחיה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' דצמבר 30, 2021 1:30 pm

הרב עליך עינינו:
לא קשור לטעות ולא לידיעת העובדות.
דיברתי אך ורק על הנקודה שציטטתי מהמכתב.
לכולי עלמא וכביעתא בכותחא לא היה מדובר ב"תלמיד חכם" [בטח לא מהסוג שהרב אייכנשטיין מדבר עליו] אלא לכל היותר ב"חכם" בענייני העולם - ויתד נאמן על הועדה הרוחנית שלו נתנו לו לחנך את הציבור במאמרי השקפה. וכאמור, אחד מחברי הועדה שנה על כך בהדגשה בהספד.
איך הציבור מתייחס ליתד ולועדה הרוחנית שלו זה לא הנושא.
אלא האמירה של יתד בנושא היא החשובה.
לכן שאלתי מה רוצים מהציבור בנקודה הזו.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' דצמבר 30, 2021 1:32 pm

עליך עיננו כתב:צודק שצריך לדבר להזהיר ולהתריע אבל יש לנו דרך וצורה להעביר את הדברים, הציבןר החילוני מתקומם כביכול על זה שאצלנו לא מדברים אז כאילו יש פחות רגישות ולדעתי ההיפך הוא הנכון (לא בכל המקרים אבל אצל רובם כן) וזוהי דעתו של הרב אייכנשטיין שליט"א מצו"ב
1. בנקודה כאילו לא היו מקרים עם ת"ח, במחילה הוא לא צודק כנראה מחוסר ידע. והמעשים עם המשגיח המנובל מק', והראש ישיבה המנובל מל', שהיו לא מזמן, ומה שקורה כהיום עם צוות הישיבה של משפחת ט' יוכיחו.
2. להסתרה מניעים רבים, ובראש וראשונה כבוד הציבור החרדי, ולא שאני מזלזל בצורך שהציבור כציבור ישאר מכובד ונעלה כערכו, זה החממה הערכית שלנו, הבעיה היא שהבלון כבר מפוצץ לחלוטין. ותראה, שלעולם לא יקימו בי"ד משהו כ'פורום תקנה' כי זה יחשב כהודאה שמשהו אצלנו לא בסדר, ח"ו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 30, 2021 1:36 pm

בעל התפארת כתב:
איש_ספר כתב:

היצר הרע לא נגמר ולא יגמר, העבריינים תמיד ימצאו להם מרחב מחיה.

הרב פ' אומר בתוך דבריו רעיון מעניין מר' ירוחם ממיר: אלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעהו, אין הכוונה רק שהרשות מונעת מעבריינים להפיק את מאוויהם, יתר על כן, קיומה של רשות, תורמת שכוחות שונים שלילים שיש לאדם לא יתפתחו ולא יצמחו פרא.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ה' דצמבר 30, 2021 2:09 pm

איש_ספר כתב:הכל יודעים שאין אפשרות לנהל דיון אמיתי וכן במסגרת זו. העובדות לא ניתנות להיכתב, הביקורת לא יכולה שתישמע.
נמצא איפוא כי קיומו כאן, יהיה במה אך ורק לכהני הבעל הבאים לזבוח את זבחיהם, בעלי מומים, עורים ופסחים.
ובכן, הקריבהו נא לפתחך, ירצך וישא פניך.

לפענ"ד גם אם הדיון לא יכול לבוא לידי מיצוי מלא, לא משום כך יימנע לגמרי, ועד כה כבר הובאו בו ונאמרו בו דברים חשובים ונכוחים.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ה' דצמבר 30, 2021 2:29 pm

בעניין ספריו בלי להיכנס למח' האחרונים בעניין, חושב שהתרת הקריאה בספריו מהוה המשך למסר הבעייתי של הימים האחרונים
אם אנו רוצים לשקם את אמונם של הנפגעים במערכת שהתעלמה מהם בזמן אמת וירקה להם בפרצוף אחרי מותו אז המסר שצריך להיות שכל ספריו יזרקו בפח האשפה הקרוב
מצ'''ב פוסט מנקודת מבטו של נפגע על הימים האחרונים
אמר רב יהודה אמר רב.pdf
(157 KiB) הורד 405 פעמים

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' דצמבר 30, 2021 2:35 pm

אנסה להפנות את הדיון קצת לאפיק אחר.
רבים זעמו על ההלוויה ההמונית.
אך איש לא הכריח אף אחד להגיע אליה.
הגיעו כנראה הרבה אנשים שהרגישו שיש כאן משהו אפור. לא שחור ולבן.
מצד אחד, חוץ מכמה תמימים, כולם מבינים שהאיש פשע ועשה מעשים מחרידים.
מצד שני, כך אני מזהה את תחושותיהם של משתתפי לוויה שלא נכחתי בה, האדם הזה עשה כל כך הרבה דברים שהועילו לנו כחברה.
אינני זוכר הכל, אבל כמה דוגמאות:
- ח"ו היה הראשון שהכניס את הרטלין למוסדות החינוך ולישיבות. לפני סדרות מאמריו בנושא, רק מופרעים של ממש לקחו רטלין וגם זה לאחר שנים של סבל להם ולמחנכיהם. ח"ו הסביר שוב ושוב שתופעות הלוואי של הרטלין וסוגיו, אינם משתווים להרס ולחדלון של ילד/בחור הנזקק לו ואינו נוטלו. כיום כו"ע מודים שאלפי ילדים ובחורים נבנו בזכות הרטלין ויתר סוגיו.
- הוא היה הראשון שכתב על נושא המוגנות, כתב על כך בספריו בעדינות ראויה, והעלה את הענין לסדר היום. כמה עצוב, כמה כואב. אך חו עצמו הכניס את הנושא ודחף אותו בכח. מסתבר שרבים רבים נעזרו בזכותו בנושא.
- היה הראשון שכתב על לב הילדים, נפשם הפגועה והדילמות שלהם וכו', וזה ידוע.
- לאחרונה עבד קשה מאד לעסוק בסוגיית צמצום הוצאות ההורים ברכיששת דירות. עודד לצאת לפריפריה ולהקל על ההורים. ממש השקיע רבות בנושא.
- היה הראשון לזהות את האקטביזם השיפוטי של אהרן ברק וללחום במגמה בתוקף (כאן הוא לא הצליח בעוה"ר),
וכנראה שכחתי עוד אלפי מאמרים שהאירו את עיניהם של ישראל במגוון תחומים. גם בשנים שיתד היה העיתון הליטאי היחיד.
באופן אישי, נעזרתי בו בילדותי ומאד הכרתי לו טובה (היה רעבע שלי בחיידר תקופה קצרה, מיד אחרי נישואיו).
סיפר לי קרוב משפחה מיזרוחניק, שנפטרה להם בת, וח"ו תרם להם לפני כחודש -חודשיים, עשרות ספרים לספרייה שהקימו ע"ש הפעוטה, וניחם אותם במשך שעה בטללי תחייה.
סיפורים כאלה יש למכביר. איך עזר למאות בלי לקחת שקל, וחילק מאות מאות ספרים לכל ילד שרק היה צריך קצת עידוד ונחמה.

אחד ממש כעס עלי על שאני חש אימפתיה לאיש. מה לעשות. אולי פושע ורשע שגרם עוול נורא, אך פושע עם המון צדדים טובים.
אולי לא צריך כ"כ לחרף ולגדף את הממסד, שבסה"כ נתן במה לרגשי הרחמנות הגואים שלנו על יהודי שאיבד את שני העולמות באיבחה אחת.

נכון. צריך גם להוקיע, להראות שאכפת לנו ממה שקרה. לא לתת לגיטימציה למעשים נפשעים בשופו"א. אך אולי עוד קצת. עוד שבועיים. לא עכשו.
עכשו אפשר עדיין לרחם.

שעת הכושר

הודעהעל ידי שעת הכושר » ה' דצמבר 30, 2021 2:49 pm

א.
כל אלו שמדברים על הלבנת פנים ורציחה, ומהדהדים את זה שוב ושוב
אני לא מצליח להבין מה חטא להם הרב סילמן שליט"א
אם הוא לא בר סמכא לעשות מה שעשה בענין זה, (וע"פ השמועה - הכל בהכוונת הגאון רבי דב לנדוי)
מי אתם רוצים שיהיה אחראי?
ח"ו מציין את הרב סילמן במכתבו האחרון כנתבע ראשי על ידו לב"ד של מעלה (במקביל להרב אליהו מועמדינו לרבנות ירושלים)
ובקשתו האחרונה היא להמשיך לקרוא בספריו (וזאת כנראה היתה הפגיעה המשמעותית של הרב סילמן בח"ו)
אז האם חובתינו כעת לשנן שהבא על א"א יש לו חלק והמלבין אין לו חלק וכו' וכו'? וזה המסר המרכזי החינוכי כאן?
(נשאל מתוך רצון להבין, ולא חלילה לחלוק או להטיל דופי).

ב.
בסוגית מאבד עצמו לדעת, ראוי להזכיר מעשה המובא בגמ' מסכת ברכות דכ"ג
"לא יניחם בחורין הסמוכים לרשות הרבים שמא יטלו אותם עוברי דרכים ויבא לידי חשד ומעשה בתלמיד אחד שהניח תפילין בחורין הסמוכים לרשות הרבים ובאת זונה אחת ונטלתן ובאת לבית המדרש ואמרה ראו מה נתן לי פלוני בשכרי כיון ששמע אותו תלמיד כך עלה לראש הגג ונפל ומת באותה שעה התקינו שיהא אוחזן בבגדו ובידו ונכנס."

ג.
לכל הדוברים וכותבים יועצים ומדבררים (ובכללם אני ההדיוט)
מי מכם מוכן להיות האחראי הבלעדי על הסיפור הזה ודומיו למפרע ומכאן ולהבא
מי מאיתנו מתחייב שאם הוא היה האחראי הבלעדי בנושאים אלו, אזי המצב היה בהכרח יותר טוב?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' דצמבר 30, 2021 2:52 pm

ש. ספראי כתב:חוץ מכמה תמימים, כולם מבינים שהאיש פשע ועשה מעשים מחרידים.
איש_ספר כתב:
השיח הרווח בבתי מדרשות וכוללים, שמדובר באיש תם וישר, טוב אולי לא מל"ו צדיקים, שנפל קרבן לעלילה שפלה, גם על נסיבות מיתתו, המקלים אומרים שאסור לדון ולבקר, המחמירים טוענים על רצח, ויש שאף מצביעים על המעלילים כמי שרצחו בפועל.

באם זה נכון - ולא המציאות שאתה מתאר - האם אין קשר בין המציאות הזו לבין התנהלות הממסד ותגובתו לאירועים?

הממסד, שבסה"כ נתן במה לרגשי הרחמנות הגואים שלנו על יהודי שאיבד את שני העולמות באיבחה אחת.
חבל שהממסד לא שאל אותנו קודם לאיזה מרגשותינו הגואים כעת אנחנו רוצים שהוא יתן במה, אלא בסה"כ החליט בשבילנו.

נכון. צריך גם להוקיע, להראות שאכפת לנו ממה שקרה. לא לתת לגיטימציה למעשים נפשעים בשופו"א. אך אולי עוד קצת. עוד שבועיים. לא עכשו.
עכשו אפשר עדיין לרחם.
אולי להיפך? עכשיו להוקיע ובעוד שבועיים לרחם?
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ה' דצמבר 30, 2021 2:58 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' דצמבר 30, 2021 2:55 pm

ש. ספראי כתב:אנסה להפנות את הדיון קצת לאפיק אחר.
1. רבים זעמו על ההלוויה ההמונית.
2. מצד שני, כך אני מזהה את תחושותיהם של משתתפי לוויה שלא נכחתי בה, האדם הזה עשה כל כך הרבה דברים שהועילו לנו כחברה.
4. אולי לא צריך כ"כ לחרף ולגדף את הממסד, שבסה"כ נתן במה לרגשי הרחמנות הגואים שלנו על יהודי שאיבד את שני העולמות באיבחה אחת.
5. נכון. צריך גם להוקיע, להראות שאכפת לנו ממה שקרה. לא לתת לגיטימציה למעשים נפשעים בשופו"א. אך אולי עוד קצת. עוד שבועיים. לא עכשו.
עכשו אפשר עדיין לרחם.

1. הלויה הייתה חילול שם שמים, ממש יודע את ריבונו ומכוין למרוד בו. שהרי בקושי מצאו היתר לקוברו. אבל לוויה ציבורית גדולה? עם הספדים? נפגשתי אמש עם בחור שהתפקר על רקע כזה, שעד היום ניסיתי ככל יכולתי להשיבו. ואתמול הוא רק שאל אותי האם יש הצדקה להשאר חרדי אם כך מתנהגים לנואפים מובהקים ממש.
לא היה לי מה לענות לו, אולי לך יש?
2. זה רק מראה מה העיקר ומה הטפל בעיני המשתתפים. בושה.
4. אם הממסד היה מביע גם רגשי רחמנות, אולי, אבל בצורה הנוכחית???
5. עוד קצת?? לא מספיק עשרים שנה של רצח וחורבן?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' דצמבר 30, 2021 2:58 pm

אם כבר מזכירים את הדיון על היחס כעת לספריו -
ספרי "אשד הנחלים" [עמ"ס עירובין] עדיין נמצאים באוצה"ח.
האם "דברי תורה שאני שאינם מקבלים טומאה"?
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ה' דצמבר 30, 2021 3:26 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' דצמבר 30, 2021 3:35 pm

מענה איש כתב:בעניין ספריו בלי להיכנס למח' האחרונים בעניין, חושב שהתרת הקריאה בספריו מהוה המשך למסר הבעייתי של הימים האחרונים
אם אנו רוצים לשקם את אמונם של הנפגעים במערכת שהתעלמה מהם בזמן אמת וירקה להם בפרצוף אחרי מותו אז המסר שצריך להיות שכל ספריו יזרקו בפח האשפה הקרוב
מצ'''ב פוסט מנקודת מבטו של נפגע על הימים האחרונים
אמר רב יהודה אמר רב.pdf

מזעזע!

חשוב מאוד מאוד שהציבור ובראשו גדולי ומנהגי הדור יהיו חשופים לפגועים ולסבלם למעוות לא יוכל לתקון של אלפי אנשים המטופלים יותר או פחות הגרושים והנשואים בסבל הרווקים שלא מצליחים להתחתן והילדים הפגועים. יש לי התרשמות שהכותב הנכבד בעיתון המכובד לא מכיר מישהו שנפגע מקרוב, לא יתכן שהמשביחים המספידים מכירים משפחה אחת שפורקה לאלף רסיסים בגלל פגיעה כזאת.
אני לא יודע ולא שופט. אבל אלה שמעיזים בנפשם להחליט, שיקשיבו טוב טוב לשני הצדדים ואז אולי ישקלו יותר טוב כיצד להכריע.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב א' ינואר 09, 2022 4:30 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ה' דצמבר 30, 2021 3:39 pm

צופה_ומביט כתב:אם כבר מזכירים את הדיון על היחס כעת לספריו -
ספרי "אשד הנחלים" [עמ"ס עירובין] עדיין נמצאים באוצה"ח.
האם "דברי תורה שאני שאינם מקבלים טומאה"?

[ואף צוטט כאן בזמן האחרון]

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' דצמבר 30, 2021 3:44 pm

מצד שני, כך אני מזהה את תחושותיהם של משתתפי לוויה שלא נכחתי בה, האדם הזה עשה כל כך הרבה דברים שהועילו לנו כחברה.
- ח"ו היה הראשון שהכניס את הרטלין למוסדות החינוך ולישיבות. לפני סדרות מאמריו בנושא, רק מופרעים של ממש לקחו רטלין וגם זה לאחר שנים של סבל להם ולמחנכיהם. ח"ו הסביר שוב ושוב שתופעות הלוואי של הרטלין וסוגיו, אינם משתווים להרס ולחדלון של ילד/בחור הנזקק לו ואינו נוטלו. כיום כו"ע מודים שאלפי ילדים ובחורים נבנו בזכות הרטלין ויתר סוגיו.
- הוא היה הראשון שכתב על נושא המוגנות, כתב על כך בספריו בעדינות ראויה, והעלה את הענין לסדר היום. כמה עצוב, כמה כואב. אך חו עצמו הכניס את הנושא ודחף אותו בכח. מסתבר שרבים רבים נעזרו בזכותו בנושא.
- לאחרונה עבד קשה מאד לעסוק בסוגיית צמצום הוצאות ההורים ברכיששת דירות. עודד לצאת לפריפריה ולהקל על ההורים. ממש השקיע רבות בנושא.
- היה הראשון לזהות את האקטביזם השיפוטי של אהרן ברק וללחום במגמה בתוקף (כאן הוא לא הצליח בעוה"ר),
וכנראה שכחתי עוד אלפי מאמרים שהאירו את עיניהם של ישראל במגוון תחומים. גם בשנים שיתד היה העיתון הליטאי היחיד.
באופן אישי, נעזרתי בו בילדותי ומאד הכרתי לו טובה (היה רעבע שלי בחיידר תקופה קצרה, מיד אחרי נישואיו).
סיפר לי קרוב משפחה מיזרוחניק, שנפטרה להם בת, וח"ו תרם להם לפני כחודש -חודשיים, עשרות ספרים לספרייה שהקימו ע"ש הפעוטה, וניחם אותם במשך שעה בטללי תחייה.
סיפורים כאלה יש למכביר. איך עזר למאות בלי לקחת שקל, וחילק מאות מאות ספרים לכל ילד שרק היה צריך קצת עידוד ונחמה.

אחד ממש כעס עלי על שאני חש אימפתיה לאיש. מה לעשות. אולי פושע ורשע שגרם עוול נורא, אך פושע עם המון צדדים טובים.
אולי לא צריך כ"כ לחרף ולגדף את הממסד, שבסה"כ נתן במה לרגשי הרחמנות הגואים שלנו על יהודי שאיבד את שני העולמות באיבחה אחת.

עכשו אפשר עדיין לרחם.

ג''א הקטן מצטרף לדבריך הישרים. יקפצו ויסתערו עליי כמה שיקפצו ויסתערו עליי.
יש כאן באמת קונפליקט מורכב מאד. ח''ו עשה רבות וטובות גדולות ונצורות, בתחומים בהם פעל. שמעתיו כמה וכמה וכמה פעמים ובסיטואציות שונות, וגם קראתי לא מעט חומרים שלו במשך השנים. אני משוכנע שבאופן כללי כוונתו בפעולותיו היתה להיטיב ולסייע. והוא אכן היטיב וסייע, לרבים רבים, באופן ישיר ובאופן עקיף. א''א להיטיב ולסייע בתחומים הללו כאשר כוונותיך מזוייפות, זה בלתי אפשרי, מפני שהיכולת להיטיב ולסייע בהם בנוייה בהכרח על הרגישות וההבנה וההשתתפות. א''א כאן באמת להיות מזוייף מתוכו מריש ועד כלה.

ומה בכל זאת? ואיך בכל זאת?
אמר הנביא ירמיה "עקוב הלב מכל ואנוש הוא מי ידענו".
הרבה הרבה ניתן ללמוד על נפתוליה של נפש האדם מהסיפור המזעזע הזה.

ואני מציע לכולם לקרוא שוב את הדברים הנכוחים שהביא כאן לעיל הרב ספראי מר' יעקב פרבשטיין,
דברי שלום ואמת. שפתיים ישק מריש ועד גמירא. לא צריך לחקות את הלך המחשבה של החילונים ''העתק הדבק''. בוודאי שצריך להחדיר היטב את המוגנות, ולפתח מנגנונים שיחזקו את חומותיה. ובוודאי שצריך לעודד את הנפגעים להתלונן ובוודאי שצריך להרחיק את פגיעתם הרעה של הפוגעים ואף לדאוג שישלמו מחיר. אבל עדיין צריך לשקלל גם את שאר האלמנטים ולתת להם מקום מסויים. בוודאי כאשר הפוגע כבר מנוע לחלוטין מלפגוע עוד. אמנם יש צורך לפתח מנגנון הרתעה משמעותי, וגם לחזק את רוחם של הנפגעים, וחלק מכל זה מבוסס על הביוש הפומבי של הפוגע וגם של דמותו לאחר מותו, ועדיין, ואעפ''כ, ישנם גם אלמנטים נוספים חשובים מאד. עיי''ש.

עם כל זאת, הלוויה צרמה לי. היה שם משהו קצת יותר מדי. גם בהתחשב בכל הנ''ל. והכיתוב זצ''ל שהשתרבב בתוך גוף מאמר האבל, היתה טעות סופרים פאטלית שאסור היה שתעבור תחת הראדר. גם את ''הרב'' הייתי מוחק. אפשר היה לכתוב ר', זה היה מספיק לגמרי עבור משפחתו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 30, 2021 3:56 pm

אנחנו לא פסיכולוגים ולא חוקרי מוח. לא עלינו המלאכה לגמור ולהבין, את עקלקלות הלב, זה הגומל לחייבים טובות ביום וקובע נפשות בלילה. זה אולי יעסיק את כותב הביוגרפיה עליו. ברגע שהמעשים הרעים צפים, נוכחים בציבוריות, בפרהסהיא, מאותו רגע אין אבל, ואין תוך כדי ואין גם וגם. אתה כותב בוודאי שצריך כך ובוודאי שצריך אחרת, בוודאי ובוודאי. אבל כל הדיבורים על מעשיו הטובים, הלוויה שכיבדוה פני העיר, הכתבה שניתנה לו בעיתון מקומה ותכנה, ובעיקר המסרים המהדהדים על לשה"ר והלבנת פנים, כל אלה, הם ההיפך הכי גמור מכל הוודאים שאתה מאמין בהם, הם מחלישים, הם מקטינים, הם מעמעמים.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' דצמבר 30, 2021 3:56 pm

שעת הכושר כתב:א.
אם הוא לא בר סמכא לעשות מה שעשה בענין זה, (וע"פ השמועה - הכל בהכוונת הגאון רבי דב לנדוי)
ח"ו מציין את הרב סילמן במכתבו האחרון כנתבע ראשי על ידו לב"ד של מעלה (במקביל להרב אליהו מועמדינו לרבנות ירושלים)
ובקשתו האחרונה היא להמשיך לקרוא בספריו (וזאת כנראה היתה הפגיעה המשמעותית של הרב סילמן בח"ו)
אז האם חובתינו כעת לשנן שהבא על א"א יש לו חלק והמלבין אין לו חלק וכו' וכו'? וזה המסר המרכזי החינוכי כאן?

ב.
"לא יניחם בחורין הסמוכים לרשות הרבים שמא יטלו אותם עוברי דרכים ויבא לידי חשד ומעשה בתלמיד אחד שהניח תפילין בחורין הסמוכים לרשות הרבים ובאת זונה אחת ונטלתן ובאת לבית המדרש ואמרה ראו מה נתן לי פלוני בשכרי כיון ששמע אותו תלמיד כך עלה לראש הגג ונפל ומת באותה שעה התקינו שיהא אוחזן בבגדו ובידו ונכנס."

ג.
מי מאיתנו מתחייב שאם הוא היה האחראי הבלעדי בנושאים אלו, אזי המצב היה בהכרח יותר טוב?

מה ששמעתי מאחד הדיינים מאותו בי"ד טענה,שלא היה צריך לצאת במכתב כזה לא ברור לציבור או שלא תכתוב כלום או שתכתוב שיש להרחיק אותו ולמנוע ממנו להמשיך במעשיו,אבל איזה נוסח זה לפי השמועות ששמענו יש להימנע וכ'ו עד שיתבררו הדברים, לא היה כזה תקדים בשום מקרה בבי"ד מוציא על הספק ורק בלבל את הציבור יותר,ואגב מידיעה היה אמור להתחיל בי"ד במשך השבוע אצל הרב שפרן.כך שיש הרבה תמיהות על עצם ההתנהלות של הסיפור בציבור
נערך לאחרונה על ידי עליך עיננו ב ה' דצמבר 30, 2021 4:00 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יתן חן

הודעהעל ידי יתן חן » ה' דצמבר 30, 2021 3:59 pm

פרנקל תאומים כתב:יש כאן באמת קונפליקט מורכב מאד.

כמובן שאיני מסכים ח"ו עם המהלך שלך, כנראה שהדבר תלוי עד כמה שמעת מאנשים שנפתחו אליך על מקרים וטיוחם.
רציתי רק לפתור לך את הקונפליקט שאינו, כי מבואר בסה"ק שחסד בלי גבול מביא לעריות

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ה' דצמבר 30, 2021 4:02 pm

עליך עיננו כתב:
שעת הכושר כתב:א.

ב.

ג.

מה ששמעתי מאחד הדיינים מאותו בי"ד טענה,שלא היה צריך לצאת במכתב כזה לא ברור לציבור או שלא תכתוב כלום או שתכתוב שיש להרחיק אותו ולמנוע ממנו להמשיך במעשיו,אבל איזה נוסח זה לפי השמועות ששמענו יש להימנע וכ'ו עד שיתבררו הדברים לא היה כזה תקדים בשום מקרה בבי"ד מוציא על הספק ורק בלבל את הציבור יותר,ואגב מידיעה היה אמור להתחיל בי"ד במשך השבוע אצל הרב שפרן.כך שיש הרבה תמיהות על עצם ההתנהלות של הסיפור בציבור
אין גבול להשערות. אני שמעתי שהדיינים ידעו היטב במה דברים אמורים,אלא שביקשו לטהר את העיר מחד, לא לזהם את המחנה בסיפורים איומים, מאידך להוריד את האיש מכל עמדה ציבורית, ונקטו בעמדה חכמה זו.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' דצמבר 30, 2021 4:22 pm

פרנקל תאומים כתב:

עכשו אפשר עדיין לרחם.

ג''א הקטן מצטרף לדבריך הישרים. יקפצו ויסתערו עליי כמה שיקפצו ויסתערו עליי.
יש כאן באמת קונפליקט מורכב מאד. ח''ו עשה רבות וטובות גדולות ונצורות, בתחומים בהם פעל. שמעתיו כמה וכמה וכמה פעמים ובסיטואציות שונות, וגם קראתי לא מעט חומרים שלו במשך השנים. אני משוכנע שבאופן כללי כוונתו בפעולותיו היתה להיטיב ולסייע. והוא אכן היטיב וסייע, לרבים רבים, באופן ישיר ובאופן עקיף. א''א להיטיב ולסייע בתחומים הללו כאשר כוונותיך מזוייפות, זה בלתי אפשרי, מפני שהיכולת להיטיב ולסייע בהם בנוייה בהכרח על הרגישות וההבנה וההשתתפות. א''א כאן באמת להיות מזוייף מתוכו מריש ועד כלה.

ומה בכל זאת? ואיך בכל זאת?
אמר הנביא ירמיה "עקוב הלב מכל ואנוש הוא מי ידענו".
הרבה הרבה ניתן ללמוד על נפתוליה של נפש האדם מהסיפור המזעזע הזה.

ואני מציע לכולם לקרוא שוב את הדברים הנכוחים שהביא כאן לעיל הרב ספראי מר' יעקב פרבשטיין,
דברי שלום ואמת. שפתיים ישק מריש ועד גמירא. לא צריך לחקות את הלך המחשבה של החילונים ''העתק הדבק''. בוודאי שצריך להחדיר היטב את המוגנות, ולפתח מנגנונים שיחזקו את חומותיה. ובוודאי שצריך לעודד את הנפגעים להתלונן ובוודאי שצריך להרחיק את פגיעתם הרעה של הפוגעים ואף לדאוג שישלמו מחיר. אבל עדיין צריך לשקלל גם את שאר האלמנטים ולתת להם מקום מסויים. בוודאי כאשר הפוגע כבר מנוע לחלוטין מלפגוע עוד. אמנם יש צורך לפתח מנגנון הרתעה משמעותי, וגם לחזק את רוחם של הנפגעים, וחלק מכל זה מבוסס על הביוש הפומבי של הפוגע וגם של דמותו לאחר מותו, ועדיין, ואעפ''כ, ישנם גם אלמנטים נוספים חשובים מאד. עיי''ש.

עם כל זאת, הלוויה צרמה לי. היה שם משהו קצת יותר מדי. גם בהתחשב בכל הנ''ל. והכיתוב זצ''ל שהשתרבב בתוך גוף מאמר האבל, היתה טעות סופרים פאטלית שאסור היה שתעבור תחת הראדר. גם את ''הרב'' הייתי מוחק. אפשר היה לכתוב ר', זה היה מספיק לגמרי עבור משפחתו.

אני מאמין ודן לכף זכות אתכם (גם את הרב ספראי) שב"ה אינכם מכירים נפגעים בצורה ישירה.
שוב, לענ"ד האוביקטיביות יכולה להימצא אצל מי שמכיר את שני הצדדים בשווה.
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב א' ינואר 09, 2022 4:54 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' דצמבר 30, 2021 4:44 pm

עכשו אפשר עדיין לרחם.

אתה מעביר כאן מסר מורכב, והלוואי שזה מה שהיינו שומעים. הזעזוע הוא מכך שהמסר שעבר מלמעלה הוא ההיפך ממורכב - מסר חד-משמעי שממצב את האיש כקורבן ואילו כל האחרים הם רוצחים. כל האחרים זה כולל כמובן גם את הרב אליהו והרב סילמן, ומה שחמור יותר - את הקרבנות האמיתיים עצמם. אולי לא זו הייתה הכוונה אבל זה מה שהובן, וזה מה שהשתקף בלוויה, בהספדים, בכתבות, במודעות האבל שממשיכות להתפרסם בעיתון ובשיח הרווח כפי שכתב הרב אי"ס. ההשלכות של הדבר הזה הן פשוט מחרידות ובלתי נתפסות. כמעט אפשר לומר שהאדם הזה ציווה במותו לפוגעים הבאים את החיים, ה"י.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' דצמבר 30, 2021 4:51 pm

ש. ספראי כתב:מצד אחד, חוץ מכמה תמימים, כולם מבינים שהאיש פשע ועשה מעשים מחרידים.

לצערי הרב זה לא נכון. הרבה טוענים ברצינות גמורה שהוא זך וישר, ומסתייעים במכתב שפורסם בשם ר' גרשון והרב אייכנשטיין, וביחס שהוא מקבל ביתד כדי להוכיח שלהד"ם.
ש. ספראי כתב:אחד ממש כעס עלי על שאני חש אימפתיה לאיש. מה לעשות. אולי פושע ורשע שגרם עוול נורא, אך פושע עם המון צדדים טובים.

אכן, האיש בעל זכויות רבות ואף אחד אינו יכול לקחת לו את מה שיש בו.
אולי באמת היה צריך לנהוג בו איזה כבוד כהכרת הטוב, אבל בוודאי לא לכתוב עליו זצ"ל ולא "הרב".
אין כאן עניין לרגש, איסור גמור הוא. צריך לבזות את הרשעים, ובאבוד רשעים רינה.

אבל יתרה מזו, הצביעות זועקת לשמים.
הרי אותו "ממסד" הוא שחינך אותנו כל השנים שמי שאין בו יראת שמים כל שאר זכויותיו בטלות כעפרא דארעא. לקרליבך בוודאי היו זכויות גדולות יותר מולדר בעידוד חולאים ונדכאים, ומעשיו הרעים היו כאין ואפס ביחס, אבל את שמו אסור מלהזכיר.
שווה בנפשך אם ח.ו. לא היה עובר על אחת משלושת העבירות החמורות בתורה, אלא היה רומז בדבריו שאולי אפשר להצביע למפלגה אחרת, או לקרא עיתונים אחרים, הו הו! אז היו זעים אמות הסיפים!
אז היו מאמרי מערכת ארוכים ועמוסים לחנך נפש הדור להיזהר מסכנתו.
ולא היו שתים ליבם לכבוד המשפחה ולא לזכויותיו הרבות.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' דצמבר 30, 2021 5:41 pm

ש. ספראי כתב:מייל שקיבלתי כעת:

על בקרת נזקים
יעקב פרבשטיין
כל קברניט יודע, שכשיש סופה עסוקים רק בדבר אחד: לשרוד. אבל כל קברניט טוב יודע, שכשהסופה נגמרת, זה הזמן ללכת בין התרנים השבורים והדפנות הפצועות, לבחון קורה אחרי קורה, ואחרי שרשימת הנזקים ברורה לעינו המקצועית, להחליט מה דורש תיקון, באיזה סדר ובאיזה אופן.
גם הספינה שלנו עברה סערה. הגלים היו גבוהים, הרוחות עזות, וכל מיני מקומות שהיו תמיד אטומים ושלמים נפרצו פתאום. אבל כעת הגיעה העת לעשות בקרת נזקים. ובקרת נזקים, כפי שיספר לכם כל מלח מתחיל, היא תפקידו של הקברניט.
לצערי כרגע מה שנעשה לא נעשה על ידי הקברניטים, אלא על ידי אנשים פשוטים, חברים לעבודה של הרשע, שמרוויחים מזה כסף. יש שמועות שמה שהם עושים זה בהוראת גדולי ישראל, אבל אין לנו דרך לברר זאת. וזה בוודאות נגד ההלכה המפורשת. אכן לעיתים צריך לנהוג שלא על פי ההלכה המפורשת, בהוראת שעה, אבל איננו יודעים אם זה אכן נעשה בהוראה.
יש לנו קברניטים ברוך ה'. הנזקים מונחים לפניהם, בהירים ומפורטים לעיניהם החודרות, לא פחות מאשר לעינינו. וברגע זה, הקברניטים אומרים לנו מהו הנזק הראשון והקריטי שיש לתקן. אנחנו מלחים פשוטים, ואין לנו אלא להקשיב, בתשומת לב, ולדאוג לנזקים הדחופים האלו שנגרמו בתאים שלנו ובסיפונים שתחת אחריותנו.
הקברניטים אומרים: הפרצה הראשונה שחייבים לסגור, הפרצה שמאיימת להטביע אותנו כרגע, היא הפרצה שנקראת: "בואו נדבר על זה". או בניסוח המודרני: "אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר".
לדעתם הפרסום והפומבי אינם מחטאים. הם מזהמים את כולנו. ובתנאי, שבצינעה נעשה כל מה שצריך. ויש לנו מספיק (או לא מספיק) מלחים אלמוניים שעומדים כל השנה בפרץ הזה, ומסתייעים בכל גורם נחוץ, ואינם מסתירים, ואינם מחפים.
הקברניטים מבהירים: יש נושאים שהצנעה יפה להם. והשיח והטיפול בנושאים האלו – הצנעה יפה גם להם. לא ההתעלמות יפה להם, לא השתיקה, רק הצנעה.
מנין לרב הכותב שהקברניטים אומרים שהצנעה יפה? אולי רק במקרה הספציפי הזה הצנעה יפה משום איזה סוד שאיננו יודעים אותו? אבל בעיקרון אכן אור השמש מחטא, והרי הלכה מפורשת היא שמפרסמים עוברי עבירה אם מסרבים לשוב בתשובה, ואפילו אדם שרק מסרב לבוא בפני בי"ד מפרסמים אותו.
הקברניטים יודעים, כפי שיודע כל אדם שעיניו בראשו והוא איש בין אנשים, שרבני השכונות והערים מוסרים את נפשם על הזעקות השקטות האלו, ומטפלים בהם בכל כח ובכל לב. הקברניטים מכירים בגודל הסכנה, בעומק הכאב ובחיוניות הטיפול הזה. אבל דבר אחד הם לא מקבלים: את הפרסום.
מה פירוש לא מקבלים את הפירסום?! והרי הם שמפרסמים מודעות אבל גדולות עם תארים השמורים לרבנים וצדיקים.
והרי התמיה שלנו איננה מדוע לא מבזים אותו, איש לא מבקש להמשיך לבזות ולזרוק אבן אחר הנופל, אבל התמיה והכאב היא שבעיתון חרדי מפארים ומגדלים אדם שעבר על החמורות שבחמורות.

הרבנים המטפלים והמסייעים להם מקבלים את התמיכה בהם, גם היא בצנעה, מכל מי שהם צריכים. מי שחושב שהקברניטים מכוונים בדברים שאמרו, נגד אותה פעילות קדושה וחיונית (ואלמונית ברובה) זו, אינו אלא מטעה. אילולא המלחים הצדיקים הללו, שעומדים כל השנה בפרץ, לא היה קיום לספינה.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' דצמבר 30, 2021 5:54 pm

אש משמים כתב:
פרנקל תאומים כתב:
ש. ספראי כתב:אנסה להפנות את הדיון קצת לאפיק אחר....

האמת, הפתעת אותי. אני לא קופץ ומסתער עליך אבל כן ציפיתי להבין יותר את הצד הפגוע מהצד הפוגע על כל מעלותיו וטובותיו. אני מאמין ודן לכף זכות אתכם (גם את הרב ספראי) שב"ה אינכם מכירים נפגעים בצורה ישירה.
שוב, לענ"ד האוביקטיביות יכולה להימצא אצל מי שמכיר את שני הצדדים בשווה.

צודק. אני, וגם עוד רבבות רבבות אחרים, לא מכירים נפגעים בצורה ישירה. לכן רגשות האימפתיה שלנו נתונים, מטבעי הרגש שלנו, למי משני הצדדים שכן הכרנו.
מה לעשות, בני אדם....
אי אפשר לבוא בטענות לפלוני, ועוד פלוני, ועוד פלוני ועוד פלוני, שהגיעו על דעת עצמם להלוויה, שאולי היתה אמורה להיות קטנה, אבל נהפכה להמונית.
אגב, אינני סבור שהגרי"ג התכוין באיזכור דברי הגמרא על דהמע"ה, להתערבותו המשובחת של הגר"י סילמן בנושא. כך שמעתי גם מאלו שיודעים דברים יותר טוב ממני.
אך יש כאלו שמינפו את הדברים וירו בו חיצים לא צודקים.

הגר"י פרבשטין כבר כותב בבירור שישנם הרבה שמטפלים בנושאים אלו במשך שנים, בצנעה ובמסירות. כולם יודעים שהגרי"ס עצמו מטפל בנושאים אלו שנים רבות.
לומר שהציבור החרדי לא עוסק בנושא, זה חוסר ידיעה מובהק.
לא כל מה שלא יודעים בריש גלי, לא אומר שלא מטופל.
אה כן. זה לא מטופל דרך העיתון. זה נכון. טוב שכך.

יהושפט

הודעהעל ידי יהושפט » ה' דצמבר 30, 2021 6:09 pm

ש. ספראי כתב:

הגר"י פרבשטין כבר כותב בבירור שישנם הרבה שמטפלים בנושאים אלו במשך שנים, בצנעה ובמסירות. כולם יודעים שהגרי"ס עצמו מטפל בנושאים אלו שנים רבות.
לומר שהציבור החרדי לא עוסק בנושא, זה חוסר ידיעה מובהק.
לא כל מה שלא יודעים בריש גלי, לא אומר שלא מטופל.
אה כן. זה לא מטופל דרך העיתון. זה נכון. טוב שכך.

לשמחתי לא התעסקתי מעולם בנושא הזה באופן ישיר, אבל היתה לי שיחה פעם מזמן עם אחד העוסקים בנושא, ולדבריו אחד הכלים האפיקטיבים שיש בידי הרבנים העוסקים בתחום לטפל בצנעה הוא האיום על הפוגע בחשיפתו. ככל שהתהוותה תפיסה בציבור אולי בטעות גמורה, אבל כך קרה, שכאילו חשיפת פוגעים וביושם חמורה מהפגיעות, וככל שהרב הבא שיחשוף מישהו, כי לעיתים אין ברירה, יושתק בצעקות "שופך דמים", איבדנו לצערנו את היכולת לסגור דברים בצנעה. ועל דא קא בכינא.

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' דצמבר 30, 2021 6:12 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:הרב שב"ג רק להודיעך שיש עוד גדולי הדור שאין להם יחצנים והם מדברים דברים חריפים מאד.
אז לא להתעלם מהצד השני.

אדרבה תביא לנו את דברי הגדולים.
ואם הם מפחדים לומר ברבים את דבריהם אז גם הם באותה בעיה..
לא נראה לי שהרב אייכנשטיין מיוחצן ולא הרב רובין
לדעתי, פשוט יש להפריד בין עצם האדם שפשוט מיותר לחלוטין לדון בעינינו ומה שהיה, שהרי היום לרוב הציבור החרדי "הבית דין שהוקם" לצורך הסיפור, הוא לא רוולנטי,אלא מה? הכל בגדר שמועות של מה היה בדיוק ..ועל זה באו הרבנים וכתבו שלולי כל הרעש גם הציבור היה פחות יודע וגם היה יותר אפשר לתקן ולמנוע את מה שקרה.
וזו מציאות שאי אפשר לשנות בינתים שאנשים מתביישים לדבר על זה ברבים ותמיד היה כך.
כמובן לא מדבר על הספדים ודברי שבח,שזה מיותר לחלוטין אפילו בתור ספק זה נראה ונשמע לא טוב..
אלא מה עלינו בתור ציבור ללמוד מהפרשה?
האם חומרת איסורי עריות שכל ילד מכיר את חומרתם,או איסורים אחרים של בין אדם לחברו? ובלי לטהר שום שרץ ובלי להצדיק שום מקרה פשוט לנגד עינהם עומד התיקון האמיתי,ובאו להעביר מסר שאפשר לרצוח על ידי כתיבה ורכילות דברים שהחפץ חיים כותב להדיא (פשוט מצחיק לראות שכל אחד מפרשן את דברי הח"ח כמו שהוא רוצה ומי שלומד כלל ד' בעיון רואה שזה ממש לא פשוט וברור וזה בהחלט ספק דאוריתא ולא יתקיימו כל התנאים הנצרכים)
ופשוט מדהים לראות את הציבור הדתי שכל כך מגן על הנפגעים ולמשל לא מוסרים את נפשם לאסור את המדיה החברתית ואת שאר נזקי האינטרנט שהורגת לא פחות מזה והיא אבי אבות כל הבעיות.
אז הכי קל להאשים את הרבנים שכביכול מגבים או לא נמנעים מלתקוף אבל למעשה השיטה שלהם לא עובדת טוב יותר.
היום בכל קהילה בלי הרבה רעש אנשים יודעים שיש לאן ולמי לפנות שיש בעיות וזה ממש לא כמו פעם,והנזק שנגרם מפירסום כזה הוא גדול יותר.
אין בכל דבריי לעיל שום עמדה על מה שכן היה כי לדעתי אין בזה שום נ"מ.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ה' דצמבר 30, 2021 6:15 pm

"אי אפשר לבוא בטענות ליחידים", ו - "מה לעשות בני אדם".
ואתה עצמך מודה שמינפו את דברי ר' גרשון.
אבל בכל זאת אתה מטיף לנו להאמין שהכל מטופל במסירות על הצד הטוב ביותר.
כאשר מטפלים בצנעה ואין כתובת ברורה שנפגעים יודעים שהם יכולים לפנות אליה, והאם יתייחסו אליו כהוגן, והאם יאמינו לו, אז הוא מעדיף לשתוק ולשאת את כאבו בדומיה.
כאשר מאשימים את המפרסמים, שלולי פרסומם לא היה המקרה הנוכחי מטופל, בהלבנת פנים וברציחה איזה מסר זה מעביר לנפגע הבא? לזה אפשר לקרא שמטפלים בנושא במסירות?!

סופו של דבר, רשע שעבר באופן סדרתי על החמורות שבחמורות נספד כתלמיד חכם, תוך חילול השם נוראי, ואנחנו צריכים לשתוק כי אנחנו מלחים קטנים.
מעורר בחילה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' דצמבר 30, 2021 6:40 pm

אכן תמוהה מאוד מאוד ההתייחסות ה'מימסדית' שנזכרה כאן (בין השאר במאמרו של ידידיה מאיר שי'). לא יאומן כי יסופר.

מאידך, אני חש חובה לציין שאני חשתי בחילה עמוקה לנוכח הודעה של אחד מחכמי הפורום שליט"א כאן שנמחקה (נכתבה עוד לפני ה'מכה בפטיש' בפרשה זו, ה"י), ובה הוא לא מתבייש לקשור את הפרשייה הנוכחית שהתפוצצה עם העובדה שהמנוח לא עזר לו באיזה פרשייה 'אישית' (כוונתי לפוליטיקה ידועה שהנ"ל בתפקידו בעירייה התבקש משהו בה), כאילו זה מגיע מאותה נקודה, וד"ל.

בקיצור, לצערנו הרב עולה רושם מפחיד, שיש אנשים, חכמים ונבונים בדרך כלל, שרואים גם פרשיות נוראיות כאלה באספקלריא המצומצמת והאנוכיית שלהם. אין נכונות קצת להתרומם מהאינטרסים האישיים גם בעת חירום. ה' ירחם.

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ה' דצמבר 30, 2021 6:50 pm

לדוגמא בעלמא ר' אהרון ירחי שליט"א אדם משכמו ומעלה שמע עדויות חמורות מכ"ר.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' דצמבר 30, 2021 7:58 pm

ש. ספראי כתב:נכון. צריך גם להוקיע, להראות שאכפת לנו ממה שקרה. לא לתת לגיטימציה למעשים נפשעים בשופו"א. אך אולי עוד קצת. עוד שבועיים. לא עכשו.
עכשו אפשר עדיין לרחם.

פליטת הקולמס וכך צריך לומר:
נכון. צריך גם לרחם, אך אולי עוד קצת. עוד שבועיים. לא עכשיו. עכשיו צריך להוקיע!

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ה' דצמבר 30, 2021 8:20 pm

דובי וינרוט:
קול השברים –
אני לא כותב פוסט.
אני כותב פוסט-טראומה.
כמו כולם, עוברת עליי טלטלה אישית קשה מאוד מאז התאב-דותו של חיים ולדר. הסיפור הזה הוא מיני סרט אימה.
כדור השלג התגלגל מהר מאוד. זה היה ציון דרך ומהפכה (שאני מקווה שרק התחילה) בציבור החרדי.
בתוך הכדור הזה, אני מודה ומתוודה. שמעתי רק את קול התרועה ומעולם לא שמעתי את קול השברים.
ב- 48 שעות האחרונות, עזבתי הכול לטובת דבר אחד בלבד. עזרתי אומץ וכל מה שעשיתי הוא בשלב מאוחר (אולי מאוחר מידי – אבל לעולם לא מאוחר מידי), לשמוע את קול השברים.
ואז כשאתה שומע אותם אתה מבין שלעולם לא תהיה אותו אדם לפני ואחרי.
ובפרק הזמן הזה הציבו בפניי (ואני חייב לציין שכולם דיברו אליי בכבוד גדול – וזו דרך להעיר ולקבל ביקורת) שאלה אחת פשוטה:
דובי, תענה לי, אם חס וחלילה מישהו היה פוגע בבת שלך, האם היית הולך להתלונן במשטרה?
ואני אדם כנה, והתשובה שלי היא (יסלחו לי אחיי החילונים), חד משמעית: לא!
בציבור החרדי, אתה לא הולך למשטרה כי אתה פשוט הורס את חיי הבת שלך לנצח. קחו רק את מבט השידוכים והליכים ארוכים ומפרכים שסופם מי ישורנו – מספיק. ואחרי השאלה הזו, אתה נשאר הלום. כי השאלה הבאה היא: אז מה תעשה דובי? והתשובה היא: אוי ואבוי! מפה מתחיל השורש של כל הבעיה. אין מענה.
והשאלה הבאה היא: דובי, אתה מבין מה קורה לחיי נפגעת? ובכנות, התשובה שלי היא: לא! כלומר, אני יודע, אבל לא מפנים. לא נכנסתי לקופסא הזו (למוח ולנפש) אף פעם. בימים הללו פעם ראשונה לאחר שיחות מתמשכות גם עם פסיכולוגים בתחום אני מתחיל להכיר (כן, אני דובי בן 41, עו"ד ורו"ח מאוד מצליח אב לשלושה מתוקים – נעים להכיר).
והשאלה הבאה היא: דובי, אתה מבין שהנפגעת בדרך כלל לא יכולה לעשות כלום במצב שלה מול אדם עם כוח שמאיים עליך שאם היא תתלונן הוא יחריב את חייה ויתא-בד (זה דפוס).
ואני לא אעביר אתכם הליך מפרך של מטפלים שהסבירו לי שהצרה היא שברוב המקרים גם לא מאמינים להם וכו'. בטח לא צריכים אותי בשביל זה שרק מפנים את הדבר עצמו בעניין.
בשלב הזה, הרמתי גם טלפון לאהרן רבינוביץ. האמת, פעם ראשונה. כדי להתנצל בפניו. אחרי הכול, מעולם לא דיברתי איתו ואני עמדתי בלוויה (עוד ידובר) ונכנסתי בו בלשון המעטה.
אמרתי לעצמי, אבל אתה עורך דין. מי כמוך יודע שמבלי לשמוע את הצד השני, אתה אפילו לא יכול להתחיל להכריע. תהיה גבר, תרים טלפון ותשמע.
ואז מגיע ההפתעה הנוספת שלי בסיפור. כי את האמת, אני במקומו כנראה לא הייתי עונה לי. ואני מדבר עם כתב שמהשיחה אתו יצאתי די מופעם כי דבר ראשון הוא אומר לי: דובי, אין לי בליבי עליך. אתה הספדת חבר! דווקא אני יכול להבין את זה. אני כמובן חולק עליך בגדול וחושב שלא העברת את המסר הנכון. שפספסת את הנקודה הכי חשובה אבל לא ראיתי בזה פגיעה. הסר דאגה מליבך.
ואז מתגלגלת שיחה עם איש שכנראה עשה דוקטורט לקול השברים ומזמין אותי לראות ממצאים שישנו את התמונה כולה ואומר לי: בא תהיה גבר. תראה את החומרים. אני לא רוצה שתאמין לי. אני רוצה שתראה.
איש שאומר לי שמעולם הוא לא יוציא כתבה או תחקיר על אדם שיש נגדו מתלוננת אחת ואולי לא גם לא כמה – אלא רק אם יש כמות גדולה. והשלושה שפורסמו זה חלק מ- 15 שהיה לו ולא הסכימו.
ואני מבין ומפנים שהדבר הכי מסוכן בשלב הזה הוא הטפות על לא לדבר לשון הרע מהסיבה הפשוטה: הציבור החרדי לא נותן בשלב זה מענה אחר. אין! וממילא, להפחיד בלשון הרע בנושא זה, עלול רק להחמיר את הבעיה.
ואני מנתח את זה ועושה חברותא ומחדד ומבין שהשלבים בבעיה המחרידה הזו שאני רק מפנים אותה חייבים להיות לפי הסדר הזה:
1. להאמין (בגדר של למיחש, אבל לתת תחושה כאילו מאמינים, וכמבואר בח"ח. ק.) למתלונן ולמתלוננת. להאמין ולחבק כי הוא במבוכה ובמצוקה נוראית. זה עדיין לא סותר לכך שאני לא מרשיע או מכתים את הצד השני. זה אומר דגל אדום! צא ובדוק. כי אם יש תלונה אחת והיא נכונה ב- 99% יש עוד. צריך למצא אותם.
2. שיעור מוגנות אחת לחודש אולי.
3. "פורום תקנה" או פיתרון אחר שיוקם בדחיפות.
4. ו- רק לאחר מכן, אפשר לדבר על בעיות לשון הרע בנושא.
כן, ואני פספסתי, פספסתי בענק. דיברתי בהספד על לשון הרע ואני תופס שזה רק מחמיר את הבעיה כאשר לא מומלאים הדרישות הקודמות. כן כן כל אחד צריך לשאול את עצמו מה המניע לתגובות או לפרסום שלו. לתקן או לרכל.
ואני סבור שכל עוד הנר דולק אפשר לתקן ובטח שלא עשיתי שום דבר בזדון וזה הכל שיעור ענק בשבילי.
קבעתי עם כל בתי גדולי הרבנים – משני המחנות - שיחה ארוכה על הנושא. הם הזמינו אותי באופן מיוחד. אולי, אולי אוכל להיות שם לעזר גדול. אולי תצמח ישועה כלשהי משם אם מישהו יבהיר להם את הדברים בלי גינונים אלא: למען ה' תעשו משהו.
אשרי המאמין!
ואני מסיים בזה לכתוב את העניין. אני לא אכתוב אלא פשוט אפעל.
ותוך כדי שאני כותב את הפוסט הזה אני מקבל הודעה על התא-בדותה של נערה שכבר לא תוכל להשמיע יותר אפילו את קול השברים.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' דצמבר 30, 2021 8:54 pm

יוסף חיים אוהב ציון כתב:לדוגמא בעלמא ר' אהרון ירחי שליט"א אדם משכמו ומעלה שמע עדויות חמורות מכ"ר.

גם ח"ר ראובן נקאר יחשל"א תלמיד חכם לא-קטן. ושמעתי שיחה שערכו איתו באחת מתחנות הרדיו (למרבה הפלא לא קטעו את דבריו כמעט בכלל. דבר נדיר למדי) והוא דיבר ושקל מילותיו בפלס. דיבר ממש מהצד ה"יבש" ביותר של ההלכה (זווית מאוד מאוד נחוצה לענ"ד, לכה"פ עבורי הקטן, מבלי לערבב אמוציות ושיקולי השקפה ו'מה יאמרו' וכו'), וביאר מה הדין הן מצד הלכות לשה"ר בחפץ חיים (שעשו בזה לענ"ד ואחהמ"ר מכל המי ומי שדיברו בזה, עיוות עצום ונורא בימים האחרונים. לדעתי מחקו יסודות של עשרות שנים של חינוך באבחת התקרנפות אחת, כדי לנסות לשים פלסטר על רגל קטועה. פחד פחדים. מזכיר את הסיפור על הדרשן שדרש שלשון הרע גרוע פי אלף מאכילת דב"א, ולמחרת פתחו אטליז טרף מול בית הכנסת, והרכלנים ישבו בכניסה לשם והמשיכו לרכל...), והן הביא את דברי מרן הגרע"י זיע"א ביבי"א ח"א יו"ד סי' א' (על הסיפור הידוע עם השוחט הרשע) בעניין דין דסני שומעניה דגברא אלמא במעמד צד אחד (אני בוש ומודה שבכלל לא עלה על דעתי להביא זאת כראיה מובהקת מול כו"כ שטענו בפני את טענת 'שמוע בין אחיכם' וכו').

גא"מ לקריאה לפצל האשכול ולהותיר חלקו הראשון ב'חנוך לנער', ושאריתו ב'אספקלריא' (או בפח, אם ייראה לנכון למנהלים, לרבות הודעתי שלי זו, ואין לחוס על הקולמוס).

שום בעל בכי

הודעהעל ידי שום בעל בכי » ה' דצמבר 30, 2021 9:14 pm

הרב ראובן לויכטר.mp3
(3.16 MiB) הורד 306 פעמים

סעדיה

הודעהעל ידי סעדיה » ה' דצמבר 30, 2021 9:23 pm

ש. ספראי כתב:מצד אחד, חוץ מכמה תמימים, כולם מבינים שהאיש פשע ועשה מעשים מחרידים.

החלק השני - החנף אשר יהלל רשע וכו' וגם כי לא ישבח את הרשע זולתי במה שנמצא בו מן הטוב ויליץ עליו בפני בני אדם להגיד לאדם ישרו, גם זו רעה חולה - שערי תשובה שער ג' אות קפ"ט

וצע"ג.

וי"ל עפי"ד הגמ' (שבועות ל"ט.)
אין לך משפחה וכו'

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ה' דצמבר 30, 2021 9:56 pm

שום בעל בכי כתב:
הרב ראובן לויכטר.mp3

נפלא! מסר אמיתי למעשה, החיים זה כדי לעבוד ולהתמודד ואין לברוח מזה, כלומר במקום להתעסק עם הרע ,להתחזק איך לחזק את הטוב וזה חלק מההתמודדות של כל אחד כל אדם יכול להיות המושחת הכי גדול ועליו לעבוד על עצמו ולא לברוח.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' דצמבר 30, 2021 10:40 pm

האם לא מצאנו תקדים בהיסטוריה לאדם מפורסם בעל השפעה שעשה דברים חיוביים בחייו ושוב נודע שהוא רשע ומת ברשעו בלא תשובה האיך התייחסו אליו גדולי ישראל לו ולמשפחתו?

גימפעל

הודעהעל ידי גימפעל » ה' דצמבר 30, 2021 10:45 pm

משפחה.jpeg
משפחה.jpeg (170.34 KiB) נצפה 5342 פעמים

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ה' דצמבר 30, 2021 11:47 pm

דברי ר' יחיאל פלסיקין [ שולח במייל מסרים איך לטפל בילדים], ניתן לבקש להצטרף במייל: shtulim10@walla.com

"ישנם דברים חשובים שרציתי לכתוב מזמן, וכעת לאור האירוע המצער ולאחר התייעצות עם רבנים, מצאתי לנכון לכתוב אותם. אינני נכנס כלל לשאלה מה היה בפרשייה עגומה זו, שאינני יודע מה היה שם. אני רק מבקש לחזור על דברים שהיו אמורים להיות פשוטים:

א) כל הורה צריך להדריך את בניו ובנותיו בערך פעם בחצי שנה, ולומר להם כך: יש אנשים עם בעיה, שמחפשים לגעת בילדים ולעשות להם דברים לא צנועים, ולכן אם קורה לך פעם (לבנים: שמישהו מנסה לגעת בך מתחת לבגדים או באיזור שמהחגורה ולמטה), (לבנות: שבן או גבר מנסה לגעת בכך בכל אופן שהוא) צריך לדעת שזה לא בסדר, וצריך לעשות 3 פעולות: 1) לצעוק בקול ובלי בושה, 2) לברוח מהר מהמקום, 3) ולספר להורים כל דבר.

ב) וצריך להגיד לילדים שהפוגעים הם לא בהכרח אנשים שנראים רעים, אלא יש חובת 'כבדהו וחשדהו' לגבי כל אדם, זה יכול להיות גם חבר מהכיתה, או אדם מוכר מהקהילה, או מהמשפחה, ואפילו אם חרדי מאד, או מהצוות החינוכי, ואפילו רב, גם אז נוגעים כל הכללים האלו, כי היצר הרע עלול לתקוף כל אדם. ולכן תמיד צריך להיות זהירים מול כל אדם בעולם.

ג) צריך להזכיר דברים אלו לבנים בעיקר עד גיל 15 (למרות שהיו גם פגיעות רבות בבנים עד גיל 20, בפרט בטרמפים), ולבנות - בכל גיל שהוא, גם לנשים מבוגרות.

ד) יש הורים שחוששים שמא אם יגידו דברים אלו לילדים, הדבר יכניס אולי לילדים יצר הרע ו"יתן להם רעיונות". ברם צריך לדעת שזהו חשש שוא, וזה נקי למהדרין. והסיבה לכך היא משום שהילדים עדיין אין להם יצריות, ולכן הם תופסים את זה כאזהרה שכלית לגמרי, בדיוק כמו שאסור לחלל שבת, ואין לזה שום משמעות יצרית לגביהם.

ה) והנני להעיד כי ב-18 השנים שאני עוסק בחינוך, עברו תחת ידי מאות (ומסתמא כבר אלפי) מקרים של נשירה ובעיות חינוכיות, כל מקרה והסיבה שלו, ומעולם לא שמעתי שקרה שום נזק או תקלה שהיא ממה שהורים הדריכו את ילדיהם בעניני מוגנות (אפילו אם לא הדריכו באופן הכי מדויק), אך לעומת זאת כן עברו תחת ידי עשרות (ואולי כבר מאות) מקרים שבנים ובנות נפגעו על ידי חברים או על ידי מבוגרים בעניני קדושה (ואני משתדל להפנות לטיפול מתאים), ורבים מהצעירים הללו נפלו לנשירה רח"ל, או שניזוקו נפשית באופן שיקח שנים רבות לתקן זאת אם בכלל. הורים רבים אמרו לי שכל החיים שלהם (ההורים) נהרסו מהיום שהילד נפגע. וגם ידוע לי כי מקרים רבים של בעיות בשלום בית התגלגלו מכך שאחד מבני הזוג נפגע בצעירותו.

ו) אחי ורעי! הלב שלי שותת דם כבר תקופה ארוכה, בגלל ריבוי מקרי הפגיעות. קול דמי אחיך זועקים אליך מן האדמה. בנושא זה אסור לשתוק בשום אופן, כי המקרים קורים מדי יום ביומו, וכל הורה חייב לקחת אחריות ולמנוע את הפגיעה הבאה בקרב ילדיו. רוב הפגיעות ניתנות למניעה על ידי ההדרכה הנ"ל.

לסיום אני חוזר וכותב, כי אינני נכנס כלל לשאלה מה היה בפרשייה עגומה זו, רק ביקשתי לחזק כמה דברים חשובים.

וכעת הנני לצטט מדברים שאמר הגאון רבי יצחק מרדכי הכהן רובין שליט"א, רב קהילת בני תורה בהר נוף, וממחברי ה'ארחות שבת', כפי שפורסם היום, יום רביעי, כד טבת תשפ"ב:

"לנו המבוגרים אנו צריכים לספר, שכל אדם בכל תקופה עלול לסבול מחולשות, שברוב הפעמים יש אפשרות לטפל בהן, וחייבים לטפל בהן, אין זו בושה שאדם הסובל ממצוקה ילך לאיש מקצוע לקבל עזרה. בין אם הסובל מבוגר ובין אם הוא צעיר, אפילו אדם נכבד וכד' אם הוא מרגיש בחולשה עליו לבקש עזרה, בדיוק כמו אדם שסובל מחולי הגוף שעליו לפנות לרופא, כך חשוב והכרחי וחמור מכך, מי שסובל מחולשות והתנהגויות לא תקינות שעליו לבקש עזרה, כיון שלולא העזרה הוא יכול להפוך לאדם שאחרים סובלים ונפגעים ממנו".

"חובה בסיסית על כולנו, שבמידה שאנו שומעים על אדם עם חולשות, עלינו לדאוג ליידע ולפעול אצל רבנים ויושבי על מדין חכמים ונבונים איש איש המנהיג את קהילתו, הם האנשים שבזהירותם וביראתם ובחכמתם יש בכוחם להבחין בין דם לדם ובין דין לדין".

"האדם צריך להיזהר מאד מאד בלשונו ולא להיות ח"ו הולך רכיל ומספר לשון הרע וק"ו לא להלבין את פני חברו ברבים בכל דרך שהיא, אבל בד בבד חובה עליו להיות אחראי וזהיר למסור את הדברים שעליהם הוא יודע למי שהדברים תחת אחריותם".

"עלינו לשנן ולזכור, שבכל גיל ובכל מצב האדם הוא זה שאחראי למעשיו ולשלטון יצריו, הוא ולא אחר, ובפרט אם הוא מחנך שעליו להיות זהיר בכפל כפליים. התורה הקדושה מלמדת אותנו שהאדם ניחון בכוחות, ויש בכוחו להתמודד עם מידותיו ויצריו, בין אדם לחברו ובין אדם למקום. אם אדם נכשל ח"ו בעבירה אז יש לו אפשרות בעולם הזה לתקן, כל זמן שהנר דולק אדם יכול לפעול". עד כאן מדברי הגאון הרב יצחק מרדכי הכהן רובין שליט"א (עם קיצורים מעטים) (המאמר המלא מצורף למסר).

וכעת אצטט ממכתבו של הגאון רבי יהושע אייכנשטיין שליט"א ראש ישיבת יד אהרן שכתב היום, יום רביעי כד טבת: "באופן כללי צריכים לדעת שלכל אדם יש יצר הרע ויתכן שיכשל בדברים מסויימים כאשר יצרו תוקפו, ואלו הם עבירות המגיעות מן היצר הרע הטבעי, שכדי להישמר מהם צריך לחזק את ההכרה בבורא עולם, בשכר ועונש וביראת שמים. אלא שכאשר חוזרים וקורים דברים חמורים אצל אדם במשך כמה פעמים ובכל מיני סיטואציות, הרי שזהו סימן כי לא מדובר על יצר הרע רגיל אלא זו מחלה ומחלה מצריכה טיפול. ובמקרים חמורים יותר הדבר יכול להגיע למעשים הנעשים באונס, ובמציאות זו אין ערך לנזק הנגרם בעומק הנפש ומזיק פעמים רבות בנזק בלתי הפיך לכל החיים. זהו חולי המגיע משחיתות הנפש עד שעל המזיק יש לעיתים דין של קרוב לרודף. אך לא באנו לקבוע עובדות בדבר אמינות הסיפורים בנושא הנוכחי בצורה ודאית", עד כאן ממכתבו של הגאון רבי יהושע אייכנשטיין שליט"א, מילה במילה (המכתב מצורף למסר).

נמסר בשם הרב אייכנשטיין שאין לפרסם בשמו הקלטות וכד' בפרשייה זו, כי אנשים מסלפים את דבריו, אלא רק את המכתב הזה שהוא עמדתו הרשמית והאמיתית."

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ו' דצמבר 31, 2021 12:08 am

מכתב מידידי בן עליה מופלג מאד
===================================================================
מחקתי.

כשמעלים פה דברים תמוהים מחכמים ידועי שם, אנו משתדלים לנשוך שפתינו עד כאב ולהחריש.
אבל לחבר האנונימי הצדיק המופלג שלך, אנחנו לא חייבים כלום. א"ס.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 177 אורחים