מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מעשה הסופר שאיבד עצמו לדעת

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: מעשה הסופר שאיבד עצמו לדעת

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' ינואר 04, 2022 8:40 am

פרנקל תאומים כתב:
איש_ספר כתב:
ג. הסיפור של ההתאבדות, גם זה יכול להוציא את האיש הפשוט מדעתו. יקום כאן מישהו ויספר על מאבל"ד שזכה ללויה כזו שחנוהו פני העיר. הפוסקים דוחקים עצמם לאפשר לו קבורה ואבילות, אבל לוויה כזו והספדים כאלה מי ראה ומי שמע. ואח"כ הביטויים על אונס וכו', לא נשמע מעולם יחס סלחני שכזה לאמבעל"ד, אולי בבשמים ראש הנאור והמשכיל. וכאן אתה מוצא ת"ח, המקבלים בסלחנות כזו כמעט בשווין נפש. מדהים ממש. אני מכיר לפחות שני משפחות שאירע להם אסון כזה. שם המאבד/ת היה אדם שחייו היו חושך מתחילה ועד סוף, מחלת נפש מייסרת, בדידות מצמיתה, החיים היו להם למקום של סבל בלתי פוסק, והם האומללים האלה, נקברו בצנעה ובבושה, והנבל הזה, שהקב"ה חנן אותו בכל טוב מכל טוב, עד שמת ממנת יתר, הוא הזוכה ללויה כזו. בושה!

למיטב ידיעתי אין זה נכון. גם אותו הקב''ה ניסה בהרבה נסיונות אישיים קשים. לא הכל היה דבש. אתה יודע מה זה לגדל ילדה עם תסמונת דאון? לולדר יש תבל''ח ילדה שהיא תסמונת דאון.
אתה יודע מה זה להיות אב שכול שאיבד את בנו בכורו לאחר שנים של מאבק וטלטולים בארץ ובחו''ל? כן היה אצל ולדר. הוא לא ליקק רק דבש. וכתבתי פה רק שתי עובדות אובייקטיביות ידועות.

שתי העובדות המצערות אינן רלוונטיות, בגין מועד התרחשותם. כתבתי לך באישי. באופן כללי אין לי כוונה לדון באיש ובתולדות חייו. כאמור העיסוק בסיפורים המיוחסים לו הוא אך ורק כדי לדון ביחס הממסד ולחפש עצות טובות על מכאן ולהבא. האיש עצמו מת ולא מעניין. [אני לא פסיכולוג ולא מתיימר לנתח נטיות אובדניות, או "משאלת מוות" כלשונו של הסופר כשסיפר על עצמו, כל שכתבתי, שרוב המתאבדים הם אנשים אומללים, בודדים, כבויים, נטולי כשרון מעשי לחיים, לא נראים כלל, יכולת התקשורת שלהם עם הסובב חסרה ולקויה, וכל חייהם הם סבל מתמשך, וכאשר הם בוחרים בצעד של אבעל"ד, נקברים בחשאי ובבושה ואילו וכו'].

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' ינואר 04, 2022 9:00 am

-------------------
נערך לאחרונה על ידי ש. ספראי ב ג' ינואר 04, 2022 2:54 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' ינואר 04, 2022 9:10 am

ש. ספראי כתב:יש התבטאויות נחרצות מהגר"ח. מי ששמעו אותם לא רוצים עדיין לפרסמם משום כבוד המשפחה. זכותם. הם לא חייב לאף אחד כלום.
אין מערכת רשמית שמוציאה את דברי הגר"ח ומחוייבת לפרסם כל שאלה שנשאל בה. הלא כן?!....
אני יודע אישית מה מו"ר הגר"ח אמר. חריף.

אז היחס הציבורי מוכתב ע"י אנשים עם חשבונות אישיים מה לפרסם ומה להצניע מתוך דברי רבותינו גדולי הדור?? הציבור לא מקבל את כל דעתם של רבותיו??
אחר כך מתפלאים על 'כפירה' בדעת תורה שמובאת בעיתונות..

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 9:26 am

פרנקל תאומים כתב:
צופה_ומביט כתב:
תוכן כתב:אני מדבר על המנהג שרווח היום בישראל, ומשום מנהג זה אתה לא יודע על אנשים שהתאבדו, וכך המשפחה ממשיכה לשרוד ולתפקד. וזה נכון לגבי כל אחד שנמצא פה בפורום.
כמובן שהיא הנותנת. מי שלא יודעים עליו לא יודעים עליו. בכה"ג ההפסד יוצא בשכר = הרווח למשפחתו הוא יותר מהסכנה לשומעים. אבל במקרה דנן כולם יודעים מה ומי, ומדובר באיש שהיה מאד מוערך, גיבור ילדות של המוני ילדים ונוער. פה הסכנה הגדולה היא לכיוון השני. כמו שאמר בכל התוקף הרב לויכטר. שבגלל הנ"ל תיכנס למישהו המחשבה ש"כן, אם מישהו בלחצים מאד גדולים זה מציאותי/לגיטימי/נסלח/מותר להתאבד". וסכנה על סכנה - שזה הציב "נורמה" שלא מתמודדים עם חטאים ועם בושה מחמתם, לא מתוודים ולא שבים ולא מפצים ולא מתקנים, אלא מתאבדים [ומאשימים אחרים]. ממש "יבטיחך ח.ו. שהשאול בית מנוס לך". גם הרב ירחי דיבר על כך בכל התוקף. מי אמר שרווחת "משפחתו הקרובה והרחוקה" של האיש הזה חשובה יותר מהסכנות האלה לכלל הציבור? אתה יכול לקחת על זה אחריות?
רבנים שונים נקטו בזה עמדות שונות, ביניהם מה שפורסם בשם הגר"ג, אבל הרבה רבנים אחרים דיברו אחרת [אם על האיש הספציפי ואם מה שראו לנכון לדבר דוקא כעת כנגד התופעה]. כל רב ושיקוליו, כל רב והתמונה [הצרה ו/או הרחבה] שהוא רואה.
וכלול בזה מה שש. ספראי כתב וטוען שזה לאחר התייעצות והגהה וכו' עם ועל דעתם של רבנים ודיינים.
בשם הגר"ג נאמר שהיה כאן אונס ואין לו דין מאבד עצמו - וש. ספראי כותב ש"חד וחלק נקודה המאבד עצמו אין לו חלק לעוה"ב".
אנשים שאני מכיר מצאו את עצמם מנסים לרכך לילדיהם את המכה שגיבור ילדותם התאבד [עצם ההתאבדות, ילדים שלא ידעו פרטים מה ולמה], על יסוד דברי הפוסקים הנ"ל שתולים וכו' - ואז מצאו את עצמם מנסים בו-בזמן לשמור אצל ילדיהם את ההנחה הפשוטה [שמעולם לא עלתה על דעתם אחרת אבל כעת הנושא על השולחן] - שאין כזה דבר ואופציה להתאבד ויש אפס סובלנות וסלחנות לדבר כזה.

לגבי המשפט בשם הרב לויכטר שהדגשתי:
אני הארכתי לילדיי בגודל האיסור של מאעל''ד, ושמצד הדין לא יושבים שבעה על אחד כזה וכו' וכו', אך הוספתי שהערוך השולחן כתב שלמעשה אנו תולים בכל דבר שאותו מאעל''ד עשה כן לא מדעת אלא מחמת הצער הגדול או הפחד הגדול וכל שאר מיני לחצים נפשיים גדולים בהם היה נתון, אמנם הקצנתי מעט את דבריו ואמרתי שאנו תולים שאותו מאעל''ד כבר ממש לא שלט בעצמו במעשהו מחמת המצב הנפשי הקשה בו היה נתון.
אלא שהוספתי גם הוספה נצרכת והיא, שכל זה הוא מה שנוגע לרבנים שמחליטים האם לקוברו כרגיל ולנהוג בו אבל כרגיל וכו', אבל הקב''ה בכל מקרה יודע את האמת מה התחולל בנפשו של אותו מאעל''ד והאם יכל לשלוט בעצמו ולא לעשות את העבירה החמורה הזאת, ואם הקב''ה יודע שאכן הוא יכל לשלוט בעצמו, ואיבד את עצמו לדעת, אזי אוי לאותו מאעל''ד ואבוי לו בדין שמים, ולא יועיל לו מאומה זה שבעולם הזה דנו אותו לזכות ונהגו בו כרגיל.

כך מחד הסברתי להם מדוע למעשה במקרה דנן נהגו בו כרגיל (וכמדומה שכן נוהגים כיום בכל מאעל''ד שניהל אורח חיים דתי בחייו) כי אכן כך ההלכה המקובלת לתלות בכל דבר, ומאידך ניטרלתי את החשש שהזכרת, שלא יעלה על הדעת שאם יש למישהו איזה משבר גדול אז הוא יכול להתאבד בלי חשש מדין שמים.

הרב לויכטר כלל לא דיבר על עוה"ב, והנקודה שלו לא היתה חיזוק הפחד מ"המאעל"ד אין לו חלק לעוה"ב".

אלא על זה שאין שום אופציה כזו לבן אדם כפתרון לבעיות בחייו. שעצם הגישה לחיים המובילה ל"פתרון" כזה - היא נגד כל התורה כולה. והוא מסביר מדוע עיי"ש.

אולי מה שהדגשת שעיקר הכוונה בכל התליות היא שבפועל האיש יצא מדעתו ברגע האחרון, אולי זה יכול לרכך את המסר ההרסני הנ"ל. אבל ילדים/נוער בוגרים מבינים שלמעשה קדם בהכרח תכנון ורצון - מיושב - בפרט כשכתב מכתב וכו'. ועצם הדבר שאדם חשב שזו אופציה ותכנן אותה היא המסר ההרסני. גם אם בשניה או שבריר שניה האחרונה עשה תשובה / התחרט / יצא מדעתו.

בקיצור, תשמע מה אומר הרב לויכטר ואז תראה האם דבריך עונים על / פותרים את הבעיה שהוא הציג.

בתוך הגולה

הודעהעל ידי בתוך הגולה » ג' ינואר 04, 2022 9:43 am

כמה ידיעות שכמדומה לא הוזכרו כאן.
1. ביחס לגרח"ק. לפי השמועות אמורה היתה להתקיים בלדרמן עצרת מספד עם כלות השבעה והגרח"ק עצר את זה. [נשמע לא אמין ואין לי כל אימון בכותב].

2. מכתב שהתפרסם הבוקר מהגר"י אייכנשטיין [קרדיט]
FIPWO0MXwAE-uEQ.jpg
FIPWO0MXwAE-uEQ.jpg (133.45 KiB) נצפה 4771 פעמים

3.בנוגע לעתיד וכו'
ScreenHunter 01.png
ScreenHunter 01.png (13.18 KiB) נצפה 4771 פעמים

[מרגיש מאד לא נוח בתפקידי כמו"מ מטינפות הט' אבל אולי יועיל במשהו להקל על רגשות מי מהכותבים כאן ויהא זה כפרתי]

מפליא לעשות

הודעהעל ידי מפליא לעשות » ג' ינואר 04, 2022 9:56 am

עצוב שאנשים עדיין לא קולטים את גודל והיקף השערוריה

מדברים על דברים שוליים, ההתאבדות היא קצה קרחון של ריקבון בהיקף לא נתפס

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 9:57 am

אש משמים כתב:
ש. ספראי כתב:יש התבטאויות נחרצות מהגר"ח. מי ששמעו אותם לא רוצים עדיין לפרסמם משום כבוד המשפחה. זכותם. הם לא חייב לאף אחד כלום.
אין מערכת רשמית שמוציאה את דברי הגר"ח ומחוייבת לפרסם כל שאלה שנשאל בה. הלא כן?!....

אז היחס הציבורי מוכתב ע"י אנשים עם חשבונות אישיים מה לפרסם ומה להצניע מתוך דברי רבותינו גדולי הדור?? הציבור לא מקבל את כל דעתם של רבותיו??

הוצאת לי את המילים מהפה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 9:59 am

בתוך הגולה כתב:כמה ידיעות שכמדומה לא הוזכרו כאן.
2. מכתב שהתפרסם הבוקר מהגר"י אייכנשטיין [קרדיט]
FIPWO0MXwAE-uEQ.jpg

3.בנוגע לעתיד וכו'
ScreenHunter 01.png

viewtopic.php?p=742107#p742107

דורשי יחודך

הודעהעל ידי דורשי יחודך » ג' ינואר 04, 2022 10:25 am

איפה ר' אשר וייס בכל הסיפור? האם אמר מישהו בשבוע האחרון? האם לא עירבו אותו במשך השנים? לכאורה הוא ובית דינו היו צריכים להיות כתובת לעניין.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' ינואר 04, 2022 10:33 am

תוכן כתב:
אש משמים כתב: זצ"ל הנרדף ע"י עורפי ראשים.
בושה וכלימה. מה נאמר ומה נדבר.

סליחה, אף אחד לא חושב כך. זה דיבור חרדקי שאין לזה קשר עם המציאות. אין אף חרדי שחושב שאסור להתלונן וכיוצא. אין אף חרדי שחושב שח"ו היה צדיק ברמה זו או אחרת. השאלה היא אך ורק, האם יש להוציא את הדברים לרשות הרבים אם לאו. השאלה היא בעצם, אדם פושע ושפל, האם יש לפרסם את מעשיו ברבים ולערוף את ראשו ברבים לקול תרועת ההמון הצוהל? זאת השאלה. לדברי החרדקים, התשובה היא שמצוה גדולה בדבר, כי כך אתה מציל אחרים. לדברי הרבנים, אסור לעשות כן, כי אתה הורס בלי סוף. זכינו וראינו בעינינו שהדבר שהרבנים פחדו ממנו התגשם במלואו למרבה הצער, האם גם נראה ירידה בפגיעות כפי דעת החרדקים, אני מסתפק מאד.

השיטה שלך לא לפרסם ברבים היא שיטה שנכשלה מה לעשות אני אישית יודע מכמה סיפורים כאלו לדוגמא יש יהודי בבני ברק שפגע בצעירים רבים רח"ל וכמובן לא פירסמו ברבים רק גרשוהו מבית המדרש הזה
והוא הלך ונהיה מטפל זוגי וגבאי בבית מדרש אחר ורק אחרי שפגע בבתו רח"ל פיטרו אותו מהגבאות אך עדיין מסתובב חופשי בבני ברק
סיפור נוסף בחיידר שלי שתי המלמדים שלי בכיתה ט פגעו בילדים - וגם אחרי שאחד מהם פוטר מהחיידר המשכנו לדבר איתו כרגיל ללא שאף אחד הזהיר אותנו
בקיצור חובה לפרסם הדברים ומי שמשתיק "ומטפל בשקט" כביכול משלה את עצמו על חשבון הקרבנות

ולדעתי אכן על עדות אחת אין לסמוך כי יתכן שזהו עלילה אך משתי עדויות או שלושה זה ודאי נכון
ולדאבונינו רק הבוקר מתפרסם כתבה בידיעות אחרונות על שדרן רדיו חרדי מוכר שפגע בכמה בנות רח"ל
וכולם שתקו ...
י
אתה יכול להמשיך לטעון שמושפע מחרדקי"ם וכדומה
אולם התוצאות המרות מהשיטה הישנה מדברות בעד עצמן

האם אכן גדולי ישראל כמו השבט הלוי היו אומרים לשתוק

הוא היה מאלו שדיברו לתלמידיו על נושא זה ואף בצוואתו כותב
אשרי אדם שאבותיו מנחילין לו, אשרי אדם שאבותיו היו עבדי ה', התנהגו בקדושה וטהרה, כי מאד מאד רושם הדורות ניכרות בבניהם אחריהם, ובפרט בקדושת הברית, מדת היסוד, יסוד היסודות שהכל בנוי עליו, וחז"ל הפליגו בזה מאד מאד כמבואר בדבריהם ריש פ"ב דנדה, והיא מ"ע שבתורה קדושים תהיו, וכל ספרי יראים מלאים מזה, ובכל זאת מה רבו נפילותיו של אדם בזה, והגורמים בזה, או פגם הדורות שקדמו לו, או שהמחנכים שלו או רבותיו לא נתנו תשומת לב מיוחד בזה, וגם זלזול ביסודות חז"ל כגון לענין פרק נשואין שאמרו בקידושין כ"ט ע"ב דבן עשרים ולא נשא אשה כל ימיו בהרהור עבירה … ובכלל זה ההסתכלות במה שאסור להסתכל, והתורה צווחת ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם https://www.jdn.co.il/breakingnews/486934/
נערך לאחרונה על ידי בריה נמוכה ב ג' ינואר 04, 2022 10:34 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אסף128

הודעהעל ידי אסף128 » ג' ינואר 04, 2022 10:34 am

מצורף קובץ נוסף מבעל "בעצתך תנחני". כמדומני שעדיין לא העלו.
משפט אחד שתפס אותי, בנוגע לעידוד התאבדויות - "סיפר לי איש מקצוע שכבר יום למחרת האירוע הוא נאלץ להתמודד מול פניות רבות של צעירים ששקלו ללכת בעקבותיו."
קבצים מצורפים
הפרשיה הכאובה חלק ב.cleaned.pdf
(75.38 KiB) הורד 206 פעמים

דרופתקי דאורייתא

הודעהעל ידי דרופתקי דאורייתא » ג' ינואר 04, 2022 10:42 am

איש_ספר כתב:א. קדושת בית ישראל. אם על הרואה סוטה אלמונית ושפלה בקלקולה, קינוי וסתירה עם איש אחד, אמרו כך וכך, מה נגיד כשאנו נחשפים שלא בטובתינו לתועבות שכאלה. א"א ושאר חייבי כריתות. האיש המת לא מעניין אותנו עוד, אלא התגובה של הממסד ופרנסיו שנראית לנו רפה ועמומה מידי, היא שמחלישה אותנו, איש לפי מדרגתו. הידיעה שהיו שידעו ואפשרו לאיש להמשיך לנהוג כאיש ציבור ומחנך, ידיעה שכביכול מבקשת ללמדנו על נורמות הקיימות בחלקים מסוימים של החברה שלנו, אבל אנחנו לעולם לא נרצה לקבל ולהשלים עם זה, חלילה חלילה. במקום שיש חילול ה' אין חולקים כבוד לרב, הוא שדבריו הובאו לעיל, ושם נמצא כי בין היתר בחר לומר לפני תלמידיו, צעירים הנדרשים למלחמת היצר יומיומיות, לוחמי האש בנעורת, ולהם הוא מספר שגדול פלוני אמר שניאוף סי נישט גיפרלאך כי כל ספרי השו"ת מלאים מזה. מה המסר שהוא רוצה להעביר להם בזה? זו דרשה בישיבה או בכפר רטרנו? האם זה מחזק אותם במלחמתם ונותן הערכה למאמצם או שמא להיפך? לא יאומן! זו העת לחיזוק גדרי הקדושה בכל המקומות הציבורים, בטח ובטח מקום כמו עיריית בני ברק בו הנבל פעל. ר"ח זייברט ואנשיו תיקנו שם הרבה, אבל עדיין יש מה לשפר כידוע. זו העת לבער למשל את נגע המתועב של מזכירות אישיות. עוד יבוא זמן ולא יאמינו שאנשים בני תורה נהגו כך. שירות לאומי יהרג ואל יעבור, אבל מזכירה אישית, לכתחילה. מדהים ! מרוב דיבורים על הפגיעות בילדים וכו' לא שומעים בכלל דיבורים בעניינים אלו.
[/size]

לא הבחנתי איזה דברים הובאו באשכול זה בנוסח זה שעליהן אתה מגיב. בכל אופן, עיקרי הדברים ידועים בשם הגראי"ל שטיינמן זצ"ל. איני יודע באיזה הקשר וצורה הם נאמרו, מה שבודאי חשוב כדי להבין דברים שנאמרים בעל פה. וייתכן שדבריי אינם נכונים אחרי שאדע על מה אתה מגיב.

בכל אופן דומה שהכוונה פשוטה, ללמד לקח עוד מעומק הנגיעה האישית. באחד מהספרים של שלמה הופמן שי"ל בשנים האחרונות, הובא מעשה דומה לזה ממש, שסיפר לו ר' אייזק שר, שפ"א נתלווה אל הסבא מסלבודקא בהליכתו, ור' אייזיק ראה איזה בחור יהודי שמהלך בפריצות עם חברתו, ומחה כנגדו וצעק עליהם 'שיקצע', וכו'. והסבא שתק, ולמחרת פנה אליו הסבא ושאל אותו, האם מחאתך היית לש"ש כנגד מעשיהם המכוערים, או שהצטרף לכך מה שבמעמקי לבך יש גם איזה קנאה להנהגתם הפרוצה.

ברור שאין זה בא להמעיט ממלחמת היצר, אלא בא ללמדו עוד פן נוסף בעבודת ה' בכלל, להיזהר מנגיעות, בפרט בעריות שנפשו של אדם מחמדתן.

[ואני לא דן אם מותר למחות בכה"ג שיש נגיעה למוחה, ואכ"מ].

אגב, הובעה כאן הרבה ביקורת על תגובות של רבנים שונים בנושא. לדעתי רובם מתחילה בכלל לא תפסו על מה מדובר באמת. זה ברור למשל מתגובת ר"י אייכנשטיין בתחילה, ועוד איזה פנאל שהשתתף בו, והמכתבים שיצאו אחר כך.

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » ג' ינואר 04, 2022 10:45 am

בריה נמוכה כתב:
תוכן כתב:

סליחה, אף אחד לא חושב כך. זה דיבור חרדקי שאין לזה קשר עם המציאות. אין אף חרדי שחושב שאסור להתלונן וכיוצא. אין אף חרדי שחושב שח"ו היה צדיק ברמה זו או אחרת. השאלה היא אך ורק, האם יש להוציא את הדברים לרשות הרבים אם לאו. השאלה היא בעצם, אדם פושע ושפל, האם יש לפרסם את מעשיו ברבים ולערוף את ראשו ברבים לקול תרועת ההמון הצוהל? זאת השאלה. לדברי החרדקים, התשובה היא שמצוה גדולה בדבר, כי כך אתה מציל אחרים. לדברי הרבנים, אסור לעשות כן, כי אתה הורס בלי סוף. זכינו וראינו בעינינו שהדבר שהרבנים פחדו ממנו התגשם במלואו למרבה הצער, האם גם נראה ירידה בפגיעות כפי דעת החרדקים, אני מסתפק מאד.

השיטה שלך לא לפרסם ברבים היא שיטה שנכשלה מה לעשות אני אישית יודע מכמה סיפורים כאלו לדוגמא יש יהודי בבני ברק שפגע בצעירים רבים רח"ל וכמובן לא פירסמו ברבים רק גרשוהו מבית המדרש הזה
והוא הלך ונהיה מטפל זוגי וגבאי בבית מדרש אחר ורק אחרי שפגע בבתו רח"ל פיטרו אותו מהגבאות אך עדיין מסתובב חופשי בבני ברק
סיפור נוסף בחיידר שלי שתי המלמדים שלי בכיתה ט פגעו בילדים - וגם אחרי שאחד מהם פוטר מהחיידר המשכנו לדבר איתו כרגיל ללא שאף אחד הזהיר אותנו
בקיצור חובה לפרסם הדברים ומי שמשתיק "ומטפל בשקט" כביכול משלה את עצמו על חשבון הקרבנות

ולדעתי אכן על עדות אחת אין לסמוך כי יתכן שזהו עלילה אך משתי עדויות או שלושה זה ודאי נכון
ולדאבונינו רק הבוקר מתפרסם כתבה בידיעות אחרונות על שדרן רדיו חרדי מוכר שפגע בכמה בנות רח"ל
וכולם שתקו ...
י
אתה יכול להמשיך לטעון שמושפע מחרדקי"ם וכדומה
אולם התוצאות המרות מהשיטה הישנה מדברות בעד עצמן

האם אכן גדולי ישראל כמו השבט הלוי היו אומרים לשתוק

הוא היה מאלו שדיברו לתלמידיו על נושא זה ואף בצוואתו כותב
אשרי אדם שאבותיו מנחילין לו, אשרי אדם שאבותיו היו עבדי ה', התנהגו בקדושה וטהרה, כי מאד מאד רושם הדורות ניכרות בבניהם אחריהם, ובפרט בקדושת הברית, מדת היסוד, יסוד היסודות שהכל בנוי עליו, וחז"ל הפליגו בזה מאד מאד כמבואר בדבריהם ריש פ"ב דנדה, והיא מ"ע שבתורה קדושים תהיו, וכל ספרי יראים מלאים מזה, ובכל זאת מה רבו נפילותיו של אדם בזה, והגורמים בזה, או פגם הדורות שקדמו לו, או שהמחנכים שלו או רבותיו לא נתנו תשומת לב מיוחד בזה, וגם זלזול ביסודות חז"ל כגון לענין פרק נשואין שאמרו בקידושין כ"ט ע"ב דבן עשרים ולא נשא אשה כל ימיו בהרהור עבירה … ובכלל זה ההסתכלות במה שאסור להסתכל, והתורה צווחת ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם https://www.jdn.co.il/breakingnews/486934/

הכל טוב ויפה. אני יודע מעט מאד, אולי אתה יודע יותר, אין לי מושג. תכלית, האנשים שמנהיגים את הדור, שמטפלים בבעיות כאלו יום ולילה לא ישבותו, שהם מפורסמים לאנשים ישרים והגונים, שעושים כמיטב יכולתם, הם עשו פה הכרעה ערכית. מול שתי האופציות הם החליטו שאחת נכונה והשניה לא. למה שאני לא אסמוך בזה על דעתם?

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' ינואר 04, 2022 11:15 am

מי יכול להעלות את המכתב של הרב בן שמעון

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 11:30 am

בריה נמוכה כתב:לדאבונינו רק הבוקר מתפרסם כתבה בידיעות אחרונות על שדרן רדיו חרדי מוכר שפגע בכמה בנות רח"ל
וכולם שתקו ...

קשה להימנע מהמחשבה שיש כאן מתקפה מתוזמרת ומתוזמנת שנועדה להשחיר את פניו של הציבור החרדי, למטרות פוליטיות וכיו"ב.
גם אם הדברים נכונים, אבל העיתוי והמקבץ - לא יכול להיות מקרי.
פתאום רק חרדים נתפסים, כן? ורק מוכרים [גם לחילונים] ורק בכירים וכו'.
אני מבין שעם כל החילונים הבכירים [מכל מיני תחומים] גמרו כבר?
מריח רע מאד.
בלי שום קשר לעצם הנושא.
לא נראה שהמטרה שלהם היא מניעת פגיעות. אלא דמוניזציה של הציבור החרדי.
הם לא אוהבים אותנו ולא דואגים לנו, אלא הם גדולי שונאינו ומתעבינו והבזים לנו.
מחפשים אותנו בכל פינה במטרה מוצהרת להשמיד להרוג ולאבד.
זה אותו כלי תקשורת ימח שמו שכותב כתבה על סכנת הדבקה המונית במסיבות הסילבסטר - ושם תמונה של בחור חסידי ששלושה שוטרים עליו קונסים אותו על העדר מסיכה.

גם כל הסאב-טקסט הוא שהציבור החרדי כמערכת אשם. שזה הערכים ואורחות החיים החרדיים אשמים. לא איש ספציפי והיצרים שלו.
מה קשור למעשים שלו זה שהוא שדרן רדיו ברדיו חרדי?
כשממש בימים אלה מואשמים שני גניקולוגים חילונים בהטרדות וכו' גם שם הסאב-טקסט בתקשורת היה שעצם המערכת הזו שיש גברים שעוסקים בכזה מקצוע [מעולם לא הבנתי! ואצלם זה מובן מאליו] היא בעייתית והיא הגורם?
כשבאיזשהו מקרה של אונס חילוני רק מנסה מישהו לומר שאורחות החיים החילונים, ההחפצה הנוראית של נשים היזומה והממוסדת מכל עבר, הלבוש החשוף והמגרה במכוון, המתירנות והצפת המוח והאישיות בזוהמה ממוסדת בכל אמצעי התרבות והתקשורת - ועוד ועוד ועוד נלאיתי למנות - מעמידים את הגברים שם - שאין להם לא יראת שמים ולא שום חינוך מתאים אלא רק "מוראה של מלכות" וגם זה בקושי -בכזה נסיון - שסטטיסטית זה ודאי לחלוטין שיהיו מקרים כאלה - אם רק מישהו מנסה לרמוז בכיוון - אוהו איך יוצאים נגדו אחוזי טירוף טהרני של "האשמת הקורבן". "אנחנו כמערכת לא נשתנה ואל תבלבלו אותנו עם עובדות". שם לערכים ואורחות החיים אין שווווווום קשר למקרים שקורים. רק אצל החרדים האשם הוא הציבור כולו ערכיו ואורחות חייו. ככה הם מרגיעים את עצמם מלעשות חשבון נפש שלהם כחברה. וזה עוד בלי לדבר על הרווחים הפוליטיים וכיו"ב.
איך אפשר להאמין למילה אחת שיוצאת מהפה של גופים כה משוחדים מוטים ואכולי שנאה.
[אם למישהו לא הספיק משפט נתניהו והיחס התקשורתי לממשלתו מול ממשלת סדום הנוכחית, כדי להראות במי ובמה עסקינן].

לגבי ה"עדויות" שהובאו היכן שאמרת, מכתבה לכתבה גוברים התיאורים הפלסטיים, אבדה כל בושה וכל מעצור, וזה מתקשר אצלי להנ"ל, השחרת פני החרדים. רק בכתבה על חרדי יכתבו ככה, ברחל בתך הקטנה.
בנוסף: המון חורים והמון מוזרויות, מכובסות ב"לא יודעת איך". תסלח לי. "בחורה חרדית תמימה" שמקבלת הודעות [באיזו פלטפורמה?] חיזור מגבר מבוגר ולא מגיבה ולא מספרת, לא מנתקת קשר, ועוד נענית לו כשהוא מציע שייפגשו ומגיעה אליו לדירה בבני ברק "לא זוכרת איך הגעתי ולא יודעת למה עליתי". וגם אחרי המקרה שהיא מתארת שנעשה שם הוא המשיך לשמור איתה על קשר "ולא יודעת למה אבל עניתי לו".
תעשה לי טובה.
אבל אצל שונאינו ומתעבינו הכל כבר חתום וסגור, זו "עדות" והוא "אשם" וחסל.

"יוצרת תוכן חרדית" בחודשים האחרונים "מתחזקת מאגר שלם של פוגעים מהמגזר הדתי והחרדי" [איזו בחירת מילים, ימח שמם] - ולא חשבה לפנות עם זה לאף אחד אחר - רק לוויינט? אפילו לא לרב שמואל אליהו לפחות?

הנה מתחיל מה שפחדו והזהירו ממנו, בלית ברירה נתננו לגיטימציה/הכרה - שלא לומר אהדה - למשפט השדה של התחקירנים החילונים - ומעכשיו השופטים [במשפט שדה והתלהמות כיכרות] והתליינים הם העיתונות החילונית, והם ששים לטרף וצמאים לדם.
אין יותר משטרה, אין יותר בית משפט, נגמר. מערכת המשפט עברה לעיתון.
כולנו נסבול מזה.
וכך היא דרכו של היצר הרע, היום אומר לו שזו מצוה [גם על מצוה באמת, אבל הוא מכניס את המניעים שלו, ומטשטש גבולות ומסלק הסתייגויות], מחר אומר לו שמותר, מחרתיים מדיחו לעבירה.
מתחיל עם "אין ברירה, אין אצלנו מענה, לא נשארה ברירה אלא לפנות אליהם", ולא הספקת למצמץ - וצונאמי של הרס מכוון פוגע בנו.
עוד רגע גם ממשלת השמד ומוסדותיה יצטרפו לעליהום בגלל "הלחץ הציבורי", ויבואו כאבירי הנאורות והחסד "להציל את הציבור החרדי מעצמו" ויפרקו אותנו לגמרי.

הלוואי שלפחות בדיעבד - זה גופא [אם הפגיעות עצמן לא הצליחו לעשות את זה], הסכנה הנוראית הזו בעצמה - תהיה הטריגר הכי גדול להקמה מיידית של מערכת מניעה וטיפול רצינית פנים-חרדית.

נ.ב.
לגבי הרב ואזנר שציטטת מדבר על חינוך בענייני קדושה, לא על פגיעות מיניות ודיווח עליהן.

גיזונטע קאפ

הודעהעל ידי גיזונטע קאפ » ג' ינואר 04, 2022 11:42 am

מכתב רב בן שמעון, שמעיד על שיקול הדעת של ה שמואל אליהו
קבצים מצורפים
61ce2ef908c4b53f.jpg
61ce2ef908c4b53f.jpg (136.54 KiB) נצפה 4566 פעמים

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ג' ינואר 04, 2022 11:52 am

גיזונטע קאפ כתב:מכתב רב בן שמעון, שמעיד על שיקול הדעת של ה שמואל אליהו

מכתב זה יחד עם תמיכתו בברלנד מראה רק על שיקול הדעת והירא"ש של מי שכתב את זה

מפליא לעשות

המתעתע

הודעהעל ידי מפליא לעשות » ג' ינואר 04, 2022 12:19 pm

הפוסט שנמחק מכאן, נכתב מתוך רצון לעשות סדר במחשבות
הבלבול והתחושות הרגשיות - רבות
ולא כל מה שראוי להאמר בשעת מעשה, ראוי שיחקק לנצח

צריכים להבחין בין 'שיחת רעים', שפורקים את לבם זה אצל זה בעקבות אסון
לבין הגישה העיונית הנדרשת מאוד להפקת לקחים וללקיחת מוסר

הגישה העיונית למקרה הזה, אסור לה להחתך מתוך אמוציות
לא חיוביות ולא שללית

וגם אי אפשר לה שתתברר בפרספקטיבה מצומצמת תוך חווית האסון

לשיתפזרו העבים
אולי נרד אל חקר הענין
ואז אולי יהיה סיפק בידינו להפיק לקח
(במידה וזה עדיין יעניין את אי מי)

הפקת לקחים כללית תמיד חיובית
אבל ירידה לניתוח אישיות
לא ראויה אלא במקרה צורך מובהק
מתוך היכרות קרובה
ועם כח ציבורי ונפשי לעמוד מאחוריה
ובודאי שאין לה להתפרסם בעילום שם
נערך לאחרונה על ידי מפליא לעשות ב ד' ינואר 05, 2022 9:07 am, נערך 7 פעמים בסך הכל.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ג' ינואר 04, 2022 12:59 pm

אם לשפוט לפי האשכול הזה כבר אפשר לראות בדיוק להיכן הדברים הולכים.
בימים הראשונים עוד חשבתי בתמימותי שאכן נפל דבר, ש(כמעט)כולם מבינים שנבלה נוראה נעשתה בישראל ושמה שהיה לא יכול להמשך, ושאולי אכן נזכה לתיקון גדול בזכות הפרשה האיומה הזו, אבל ככל שהימים עוברים התקווה הזו מתנפצת אל סלעי העמודים האחרונים באשכול. אתה רואה איך לאט לאט חוזרים לשיח כל אותם דיבורים שכל כך קיווית שלא תראה שוב, כל אותם ניסיונות נואלים לטהר את השרץ עצמו (בלתי נתפס) ואת חרפת המערכת הציבורית שלנו שהתגלתה במלוא קלונה (עוד יותר בלתי נתפס) בק"נ טעמים, והופכים לשיטפון, ואתה כבר מבין שבסוף זה יעבוד להם, כמו תמיד, ועוד שבוע שבועיים חודש חודשיים הכל ישקע בתהומות הנשייה הציבורית, ושום דבר לא ישתנה. האפילה שוב תכסה את כולנו.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » ג' ינואר 04, 2022 1:11 pm

וַיְהִי דְבַר יְהוָה אֵלַי לֵאמֹר: וְאַתָּה בֶן אָדָם הֲתִשְׁפֹּט הֲתִשְׁפֹּט אֶת עִיר הַדָּמִים וְהוֹדַעְתָּהּ אֵת כָּל תּוֹעֲבוֹתֶיהָ: וְאָמַרְתָּ כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה עִיר שֹׁפֶכֶת דָּם בְּתוֹכָהּ לָבוֹא עִתָּהּ וְעָשְׂתָה גִלּוּלִים עָלֶיהָ לְטָמְאָה: בְּדָמֵךְ אֲשֶׁר שָׁפַכְתְּ אָשַׁמְתְּ וּבְגִלּוּלַיִךְ אֲשֶׁר עָשִׂית טָמֵאת וַתַּקְרִיבִי יָמַיִךְ וַתָּבוֹא עַד שְׁנוֹתָיִךְ עַל כֵּן נְתַתִּיךְ חֶרְפָּה לַגּוֹיִם וְקַלָּסָה לְכָל הָאֲרָצוֹת: הַקְּרֹבוֹת וְהָרְחֹקוֹת מִמֵּךְ יִתְקַלְּסוּ בָךְ טְמֵאַת הַשֵּׁם רַבַּת הַמְּהוּמָה: הִנֵּה נְשִׂיאֵי יִשְׂרָאֵל אִישׁ לִזְרֹעוֹ הָיוּ בָךְ לְמַעַן שְׁפָךְ דָּם: אָב וָאֵם הֵקַלּוּ בָךְ לַגֵּר עָשׂוּ בַעֹשֶׁק בְּתוֹכֵךְ יָתוֹם וְאַלְמָנָה הוֹנוּ בָךְ: אַנְשֵׁי רָכִיל הָיוּ בָךְ לְמַעַן שְׁפָךְ דָּם וְאֶל הֶהָרִים אָכְלוּ בָךְ זִמָּה עָשׂוּ בְתוֹכֵךְ: עֶרְוַת אָב גִּלָּה בָךְ טְמֵאַת הַנִּדָּה עִנּוּ בָךְ: וְאִישׁ אֶת אֵשֶׁת רֵעֵהוּ עָשָׂה תּוֹעֵבָה וְאִישׁ אֶת כַּלָּתוֹ טִמֵּא בְזִמָּה וְאִישׁ אֶת אֲחֹתוֹ בַת אָבִיו עִנָּה בָךְ: שֹׁחַד לָקְחוּ בָךְ לְמַעַן שְׁפָךְ דָּם נֶשֶׁךְ וְתַרְבִּית לָקַחַתְּ וַתְּבַצְּעִי רֵעַיִךְ בַּעֹשֶׁק וְאֹתִי שָׁכַחַתְּ נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה: שָׂרֶיהָ בְקִרְבָּהּ כִּזְאֵבִים טֹרְפֵי טָרֶף לִשְׁפָּךְ דָּם לְאַבֵּד נְפָשׁוֹת לְמַעַן בְּצֹעַ בָּצַע: וּנְבִיאֶיהָ טָחוּ לָהֶם תָּפֵל חֹזִים שָׁוְא וְקֹסְמִים לָהֶם כָּזָב אֹמְרִים כֹּה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה וַיהוָה לֹא דִבֵּר: עַם הָאָרֶץ עָשְׁקוּ עֹשֶׁק וְגָזְלוּ גָּזֵל וְעָנִי וְאֶבְיוֹן הוֹנוּ וְאֶת הַגֵּר עָשְׁקוּ בְּלֹא מִשְׁפָּט: וָאֲבַקֵּשׁ מֵהֶם אִישׁ גֹּדֵר גָּדֵר וְעֹמֵד בַּפֶּרֶץ לְפָנַי בְּעַד הָאָרֶץ לְבִלְתִּי שַׁחֲתָהּ וְלֹא מָצָאתִי: (יחזקאל פרק כב)

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ג' ינואר 04, 2022 1:22 pm

צופה_ומביט כתב:
בריה נמוכה כתב:לדאבונינו רק הבוקר מתפרסם כתבה בידיעות אחרונות על שדרן רדיו חרדי מוכר שפגע בכמה בנות רח"ל
וכולם שתקו ...

קשה להימנע מהמחשבה שיש כאן מתקפה מתוזמרת ומתוזמנת שנועדה להשחיר את פניו של הציבור החרדי, למטרות פוליטיות וכיו"ב.
גם אם הדברים נכונים, אבל העיתוי והמקבץ - לא יכול להיות מקרי.
פתאום רק חרדים נתפסים, כן? ורק מוכרים [גם לחילונים] ורק בכירים וכו'.
אני מבין שעם כל החילונים הבכירים [מכל מיני תחומים] גמרו כבר?
....
כשממש בימים אלה מואשמים שני גניקולוגים חילונים בהטרדות וכו' האם גם שם הסאב-טקסט בתקשורת היה שעצם המערכת הזו שיש גברים שעוסקים בכזה מקצוע [מעולם לא הבנתי! ואצלם זה מובן מאליו] היא בעייתית והיא הגורם?

לאו רישיה מציעתיה וסיפיה.

א. רבותינו התריעו לפני שנים רבות על הסכנה שבהליכה לרופא-נשים גבר, אז עכשיו הרשעים גם כן מתעוררים קצת, נו שוין.
ב. זה רק מחזק את עצם ועוצם הטענה העולה מרוב כללות האשכול הזה - שהממסד לא עושה (כמעט) כלום. כי אז לגבי גניקולוגים היה קל לדבר, פה קצת הרבה יותר קשה.
ג. זה לא אומר שהחילונים לא מחככים ידים בהנאה למשבתם של החרדים ככלל (וביותר החרדים החדשים למיניהם), עם זאת כל זה התאפשר להם בעיקר בזכות שהממסד לא עושה כלום.
ד. הצעקות על קנוניה/מתקפה מתוזמרת/קונספירציה, הגם שכביכול יש להם איזה יסוד נכון בשנאת עשו ליעקב ובשנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים - עם זאת, מקומן עתה בצד, אם לא בפח. צריך לעשות מעשה ולטפל בדברים האלה. נקודה.

יהודי רגיל

Re: המתעתע

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ג' ינואר 04, 2022 1:31 pm

מפליא לעשות כתב:חברים יקרים

אני מתפלא איך לא תופסים את משמעות הסיפור רק מקריאת אשכול זה לבד

אוי כמה שאתה צודק!
לא חשבתי עד כדי כך, אבל השלמת כאן פזל שנראה מושלם!
רחמנא ליצלן

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 1:47 pm

ארי שבחבורה כתב:אם לשפוט לפי האשכול הזה כבר אפשר לראות בדיוק להיכן הדברים הולכים.
בימים הראשונים עוד חשבתי בתמימותי שאכן נפל דבר, ש(כמעט)כולם מבינים שנבלה נוראה נעשתה בישראל ושמה שהיה לא יכול להמשך, ושאולי אכן נזכה לתיקון גדול בזכות הפרשה האיומה הזו, אבל ככל שהימים עוברים התקווה הזו מתנפצת אל סלעי העמודים האחרונים באשכול. אתה רואה איך לאט לאט חוזרים לשיח כל אותם דיבורים שכל כך קיווית שלא תראה שוב, כל אותם ניסיונות נואלים לטהר את השרץ עצמו (בלתי נתפס) ואת חרפת המערכת הציבורית שלנו שהתגלתה במלוא קלונה (עוד יותר בלתי נתפס) בק"נ טעמים, והופכים לשיטפון, ואתה כבר מבין שבסוף זה יעבוד להם, כמו תמיד, ועוד שבוע שבועיים חודש חודשיים הכל ישקע בתהומות הנשייה הציבורית, ושום דבר לא ישתנה. האפילה שוב תכסה את כולנו.

אני לא מבין את זה. אנשים לא יכולים להכיל מורכבות? הכל שחור ולבן? אם מזועזעים מהפשע והפושע והמערכת - זה אומר שאסור לדבר יותר על שום דבר אחר ועל שום זווית/סכנה/אמת אחרת?
אולי דווקא בגלל שעבר קצת זמן - גם אנשים מזועזעים - מסוגלים / מוצאים לנכון לדבר על עוד סכנות מהפרשה?
האם "חזקת הכשרות" של התחקיר של הארץ שנראה שנעשה בשיא הרצינות והאחריות - מהני לחברתה - ומעתה כל כתבה שהיא בכל ערוץ שהוא תזכה לאמינות אוטומטית?
האם כל הצבעה על סכנה נוספת - משמעותה טיהור השרץ?? מאיפה הבאת את זה?? אתה טוען שכל עוד לא תוקנה הסכנה ההיא אסור לדבר על עוד סכנות, וגם אדם מבוגר שמכיל יותר משחור-לבן מוכרח לדבר כעת רק שחור לבן? עד מתי?
אתה מצפה שכל מי שכותב בעמודים האחרונים יפתח כל הודעה שלו כעת בציטוט כל מה שכתב בעמודים הראשונים - רק כדי להוכיח שלא מדובר בתהליך שכחה והשכחה שעובר עליו?
ובלי שום קשר: כן, הזמן עושה את שלו, וכן, כולנו כולל אתה נחזור לחיים מתישהו, ונפסיק לדבר על זה, בין בפורום ובין במקומות אחרים. זו עובדה נכונה בכל נושא ובכל תחום. וגם אם מאד תרצה לשמור על המתח וההלם והזעזוע לאורך זמן - לא תצליח, גם לא אצלך. זו עובדה מציאותית. [אני בטח לא אזכור אז בכדי לבדוק ולציין, אבל אני בטוח שבעוד שנה התגובות שלך בפורום לא יעסקו בח"ו או בנושא מוגנות אלא בדברים אחרים לגמרי].
וחלק מזה, השלב הראשון של זה, שיש בו בהחלט תועלת עניינית גף לגופה של פרשה, הוא האפשרות לראות עוד חלקים שבהתחלה המסך של ההלם האפיל עליהם.

אצלי למשל, אחת התועלות מהדבר הזה הוא האפשרות לראשונה להבין קצת את התגובה של הגר"ג. לפי מה שאני מבין עכשיו הוא נאלץ לבחור - על המקום ובמצב חירום - בחירה ערכית וציבורית בין גרוע לגרוע יותר, והוא שקל והחליט מה בעיניו גרוע יותר - כעמדה ציבורית [מול המחנה פנימה ומול החילונים]. מה עוד שמצב החירום גרם שאי אפשר היה להעביר מסר מורכב, ולא ארוך. הוא היה חייב לבחור משהו אחד - והוא בחר במה שבחר. [וכיום אני מבין יותר כלפי איזו סכנה, סכנה אמיתית, הוא כיוון את דבריו].
הוא ידע שהוא ישלם על זה מחיר תקשורתי, אבל הוא אחראי לציבור שלו, ולא לקשקשת ברשת [בסוגיית חילול השם הוא מבין יותר ממני, ויש כאן הרבה פנים ואפשרויות ושיקול הדעת], ובמקביל אין לי ספק שהוא הרעיש/מרעיש עולמות במערכת פנימה לפתור כאן ועכשיו את הבעיה, אבל בשקט ולפי התורה ובצורה יעילה ומקצועית, ולא בריקודי מה יפית ומה נעמת לתקשורת החילונית והציבור החילוני ו"ערכיו", שגם לזה יש נזקים אדירי אדירים. ומן הסתם תוך ידיעה ותכנון להגיב גם לציבור בעוד מדרג של תגובות, בהדרגה, על כלל צדדי הענין, על ידו או על ידי שליחיו.
זה שאני מבין יותר את תגובת הגר"ג שמתחילה היתה אצלי צע"ג - זה אומר שאני פחות מזועזע מהפשע והפושע והתנהגות המערכת עד כה? לא.
אבל אדם בוגר מכיל מורכבות, ומבין שאחרי הכל אין כאן שחור ולבן, ויש מערכת כלשהי שבכ"ז ניסתה עד עכשיו והיו לה גם הצלחות וגם הרבה אי-הצלחות, יש דברים שהיתה לה יכולת ויש דברים שלא, יש דברים שטופלו ויש שלא, ועכשיו בעז"ה המערכת תתחזק ותעשה יותר ותוכל יותר. ומבין שיש מה לומר לציבור [כל שכן כשבבת אחת צריכים לענות גם להלם ציבורי חרדי וגם למתקפת תקשורת חילונית] ויש מה שעושים בפנים. ובמה שאומרים לציבור - תלוי באיזה שלב. וגדולי ישראל הם היחידים שמסוגלים ובעלי הס"ד להכריע בשאלות כאלה, בתוך מבול של הלם וזעזוע שתוקף ברגע אחד מכל הכיוונים בכמה וכמה תחומים - במה לטפל קודם כל ובמה שני ובמה שלישי, ואיך לטפל.

נלאיתי להאריך עוד, לחדד ולדייק וכו', אסתפק בזה לע"ע.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' ינואר 04, 2022 2:04 pm

---------------
נערך לאחרונה על ידי ש. ספראי ב ג' ינואר 04, 2022 2:52 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ג' ינואר 04, 2022 2:18 pm

ש. ספראי כתב:
אש משמים כתב:

איך אומרים בפינג פונג? הרמת להנחתה.
בדיוק לתגובה הזאת ציפית, ורציתי לעורר עליה שיח.
לפני שנים רבות פירסם הרב עזריאל אריאל, כמדומני, מאמר בבטאון 'צהר' שהרבנים לא 'מובלים' אלא 'מובלים'.
פירסמתי שם מאמר נגדי והתפתח שיח מעניין.
המציאות היא שרוב גדולי הדור, אולי מאז רבינו הרב שך זצ"ל, מביעים עמדה בכל נושא שהם נשאלים בו.
הם לא מביעים כמעט דעה באופן עצמי על רוב הנושאים.
אנשים/עסקנים/רבנים שואלים. הם עונים. מתפרסם מכתב וכו'.
מישהו שואל על ח"ו באופן פרטני ומסיבותיו לא רוצה לפרסם כעת. זה לא יתפרסם, עד העיתוי המתאים מבחינת השואל.
הגרח"ק לא קם בבוקר ומתחליט להוציא מכתב לרבים, כי מבחינתו הוא אדם פרטי, אברך בכולל חזו"א.
איך הוא אמר לי פעם? "זאת שאלה לרב. אני לא רב. אני עם הארץ".
פרצתי בצחוק, אז גם הוא צחק יחד איתי....

אז הוא מבין שהוא לא עם הארץ. בסדר. ושיש לו השפעה אדירה. אך הוא לא סבור שתפקידו לנהל את הדור מעצמו. שואלים- הוא עונה.

יסלח לי מר, אבל ההיתממות אינה במקומה.
הגר"ח עצמו אינו מוציא שום מכתב, גם על ההבטחות לגן עדן ולשמן משחת קודש, לא הגר"ח הוא שהדביק את הבול ושלח אותם בדואר למכריו.
חבל על ההיתממות.

נ.ב. רב עיר מפורסם, שכפי שכתבתי לעיל ניסה לשנות את המאמר שיצא לעיתון, צידד לפנות לבית הגר"ח ולהביא את דעתו, וחזר בו מחמת סיבות פוליטיות.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' ינואר 04, 2022 2:30 pm

ש. ספראי כתב:
אש משמים כתב:

איך אומרים בפינג פונג? הרמת להנחתה.
בדיוק לתגובה הזאת ציפית, ורציתי לעורר עליה שיח.
לפני שנים רבות פירסם הרב עזריאל אריאל, כמדומני, מאמר בבטאון 'צהר' שהרבנים לא 'מובלים' אלא 'מובלים'.
פירסמתי שם מאמר נגדי והתפתח שיח מעניין.
המציאות היא שרוב גדולי הדור, אולי מאז רבינו הרב שך זצ"ל, מביעים עמדה בכל נושא שהם נשאלים בו.
הם לא מביעים כמעט דעה באופן עצמי על רוב הנושאים.
אנשים/עסקנים/רבנים שואלים. הם עונים. מתפרסם מכתב וכו'.
מישהו שואל על ח"ו באופן פרטני ומסיבותיו לא רוצה לפרסם כעת. זה לא יתפרסם, עד העיתוי המתאים מבחינת השואל.
הגרח"ק לא קם בבוקר ומתחליט להוציא מכתב לרבים, כי מבחינתו הוא אדם פרטי, אברך בכולל חזו"א.
איך הוא אמר לי פעם? "זאת שאלה לרב. אני לא רב. אני עם הארץ".
פרצתי בצחוק, אז גם הוא צחק יחד איתי....

אז הוא מבין שהוא לא עם הארץ. בסדר. ושיש לו השפעה אדירה. אך הוא לא סבור שתפקידו לנהל את הדור מעצמו. שואלים- הוא עונה.
הוספה של חכ"א בפרטי:
אני חושב שזה נכון דוקא לגבי מרן הגרח"ק שליט"א, אבל א"א לומר כן על מי שבפועל מנהיג הדור, הוא יודע את מחוייבותיו, אפי' הגרי"ש אלישיב שבעיקרון גם קרוב להגדרתך על הגרח"ק, בנושאים בוערים לכשהיה מתוודע היה מעורר בעצמו למחות עליהם בעיתון וכו', הי"ל הסרטה מפרשת הגיורים שבאו אליו בני הגר"מ שטרנבוך ותוכ"ד הוא אומר מעצמו "זה לא בסדר שלא מעוררים ע"ז מספיק בעיתון" (יתד דאז!). וכ"ז מלבד שהוא סמך ובטח על הגראי"ל ברוב ענייני הנהגת הדור

בכל אופן ברור שא"א לומר כן על הרב שך, הגראי"ל או הגרש"א, ולגבי הגרי"ג איני יודע

אני לא מצליח להבין משהו. הגרח"ק אומר מפורשות שהוא לא עונה בשאלות כאלו, והוא גם מלמד אותנו את המשקל הנכון לדבריו, למשל כאן (בעניין הקורונה):
image (1).png
image (1).png (161.92 KiB) נצפה 4091 פעמים

אם הגר"ח מבין שהוא אינו מורה הוראות לציבור, ומן הסתם לכן הוא גם לא רואה עניין לרדת למציאות בשטח, מה פתאום אנשים מרשים לעצמם לזלזל בדבריו?
אם כדבריך הגר"ח רואה עצמו אדם פרטי, ומן הסתם הוא גם בהתאם לא לוקח אחריות על בירור העובדות, איך אפשר לפרסם בשמו פסקים או אמירות עם השלכות כה משמעותיות ומסוכנות?

ולגוף העניין, מה שכתבת על יתד, במקרה יש לי ידיד בכיר במערכת. הוא אמר לי שקיבלו באותו יום הוראה מעורפלת מהגדולים להתעלם מהפרשייה, אך הפסקה המגוחכת שהופיעה בכתבת ההספד על ולדר ושעשתה חילול ה' גדול, לא נכתבה על דעת רבנים, אלא על דעתו האישית של הכותב ה****. כולם יודעים טוב מאוד שאין חתימה של גדולים על כל ידיעה בעיתון, וגם לא על כל טור דעה והשקפה, שלך ושל בעלי השקפה נוספים, לכל היותר על רוח הדברים. הצרה היא שאלפי אנשים לא מודעים לזה. במקרה הנוכחי זה גם גורם נזק בל יתואר.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' ינואר 04, 2022 2:34 pm

-------------
נערך לאחרונה על ידי ש. ספראי ב ג' ינואר 04, 2022 2:51 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דעת ותבונה

הודעהעל ידי דעת ותבונה » ג' ינואר 04, 2022 2:38 pm

ש. ספראי כתב:זה אופיו של רבינו. תמיד נע בצילי דרכים. תמיד.
אך גם ברגע זה אתה יכול להירשם לתור, להיכנס, להציג שאלה בדף, לשמוע את התשובה ואפילו להקליט אותה. אולי יבקשו ממך יפה לא לפרסם אם יש לך משהו ממש טעון. אבל לא יתנו לך מכות או יחרימו לך את המצלמה או הנגן... זה לא כמו ב.... וב....
אני אישית הכנסתי למרן הגרח"ק השבוע 4 אברכים שביקשו להיכנס. כך בכל שבוע. שנים.
כשיש לחץ בקבלת קהל, זה נדחה ליום יומיים. אך תמיד נכנסים.
אין לי מושג מה רצו לשאול. כל הארבעה דיווחו לי שמרן קרא את מכתבם וענה בבירור.
הרב חלש מאד, עונה במילה שתיים. לפעמים מעט יותר. תלוי בשעות.
אין סודות שאפשר להסתיר.

מה לעשות, ברחוב מדברים על ה'בית' בסגנון של מאפייה איטלקית. אבל אני מכיר את הדברים אחרת.
הרבה התחשבות, התמסרות, פיקחות, רצון כנה לכבוד רבינו והמון יר"ש פשוטה ובסיסית, כניני רבי אריה לוין.
(כעת תתקיפו. אני רגיל לזה. זאת האמת שלי. דמוקרטיה...).

לא חידשת כלום.
בסך הכל העתקת את הנושא (בערמומיות) לאופיו של הגרח"ק עצמו.
וכאמור הגרח"ק עצמו לא מוציא שום הוראות לציבור.
אך יש מספיק ממונים בתוך הבית שזה בדיוק תפקידם.

נ.ב. אם כבר הגעת עד ר' אריה לוין, אני מקווה שבהודעה הבאה תתאר את החמימות של הרבנית ע"ה. תמיד טוב לקרוא תיאורים חמים על רבנים ורבניות צדיקים וצדיקות.

פנת יקרת

הודעהעל ידי פנת יקרת » ג' ינואר 04, 2022 2:43 pm

צופה_ומביט כתב:קשה להימנע מהמחשבה שיש כאן מתקפה מתוזמרת ומתוזמנת שנועדה להשחיר את פניו של הציבור החרדי, למטרות פוליטיות וכיו"ב.

בן אדם הולך ברחוב מטונף כולו מכף רגל ועד ראש, חילוני שרואה צועק עליו 'חרדי מטונף'! החרדי עוצר לרגע, אחר כך מסנן לעצמו "אוי, החילונים האלה רק שונאים אותנו, אני לא שם עליו כלום, ושלום על ישראל"! וממשיך ללכת להנאתו...
מסופר על יהודי אחרי השואה, נכנס לאולם שמחות מלוכלך בבוץ ורפש, אומר לו חברו "תסתכל במראה כאן, תראה איך אתה נראה"! הוא מסתכל, ואז הוא אומר: "מה אתה רוצה, המראה הזו היא תוצרת גרמניה, שאני אתרגש מהדויטשים האלה, הם תמיד צעקו עלינו ככה 'שמוציגע יודע'! והוא ממשיך לתוך האולם במבט זחוח וידיו שלובות היטב מאחוריו... (וד"ל).

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ג' ינואר 04, 2022 2:50 pm

תוכן כתב:
בריה נמוכה כתב:
תוכן כתב:

סליחה, אף אחד לא חושב כך. זה דיבור חרדקי שאי

הכל טוב ויפה. אני יודע מעט מאד, אולי אתה יודע יותר, אין לי מושג. תכלית, האנשים שמנהיגים את הדור, שמטפלים בבעיות כאלו יום ולילה לא ישבותו, שהם מפורסמים לאנשים ישרים והגונים, שעושים כמיטב יכולתם, הם עשו פה הכרעה ערכית. מול שתי האופציות הם החליטו שאחת נכונה והשניה לא. למה שאני לא אסמוך בזה על דעתם?

לפעמים אתה כותב כ"כ בתמימות עד שזה נראה שאתה פשוט מתוחכם ורוצה להמחיש מדוע לא לסמוך על הרבנים

לדוגמא אתה כותב

האנשים שמנהיגים את הדור, שמטפלים בבעיות כאלו יום ולילה לא ישבותו, שהם מפורסמים לאנשים ישרים והגונים, שעושים כמיטב יכולתם

אני מתלבט אם כתבת זאת ברצינות או בציניות

עליך עיננו

הודעהעל ידי עליך עיננו » ג' ינואר 04, 2022 3:29 pm

בתוך הגולה כתב:2. מכתב שהתפרסם הבוקר מהגר"י אייכנשטיין [קרדיט]
FIPWO0MXwAE-uEQ.jpg

יש לנו הרבה מה ללמוד מדרכו של הרב אייכנשטיין איך להגיב בלי להתלהם ולקלל (ולפעמים גם לנבל את הפה) והוא לא מוריד כלום מחומרת הדברים אדרבה. יש צורת דיבור בבית המדרש וכדברי החזו"א גם על צניעות מדברים בצניעות
ואין גם שום טעם לדון לגופו של מת מה עשה ומה לא עשה.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ג' ינואר 04, 2022 3:35 pm

--נמחק--
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ג' ינואר 04, 2022 6:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ג' ינואר 04, 2022 4:26 pm

דובר הרבה בחומרת סיפורים.
ברגישות הנדרשת לנפגעים ונפגעות, ה' ירחם עליהם וירפא אותם.
ועל הזהירות מפוגעים, ה' ישמרנו מכל מקרה רע.
ועל הקמת גופי בדיקה רציניים.
אינני מכיר נפגעים, לכן אין לי הרבה מה להוסיף (מלבד לפקפק באמביציה הקדושה של חלק ממשתתפי הדיון כאן, אם התערב בה פוזיציה פוליטית_השקפתית או שמחה לאיד. חבל. איך אתם עדיין מצפים לגופי בדיקה רציניים, אם זה הניחוח של הדיון.).

אבל דבר אחד רציתי להאיר:
אנחנו הרי טוענים שבימינו נעשינו רגישים יותר להבנה של הנזק העצום של נפגעים,
ויש לנו יותר מודעות לנזקים נפשיים באופן כללי, רגישות לאינדיבידואל, ובפרט בנפגעי צניעות...

אבל במקביל, אסור לשכוח את הרגישות מבני משפחתו - הם הלא גם סוג של 'נפגעים'. בין אם כל הסיפורים נכונים ובין אם פחות.
מישהו רוצה להעלות על דעתו מצב כזה למשפחתו ולאביו חס ושלום?!
פשוט רחמנות בלתי נתפסת. אני לא מפסיק לחשוב על ידידי הרב משה ולדר שיחי' וינוחם במהרה, אברך צדיק ותמים, שקוע בלימוד, התחיל להתפרנס מעט גם מכתיבה, במקביל ללימוד בכולל (אנחנו לומדים בכולל סדר ראשון וסדר שני), בן אדם טוב וישר. לפי היכרותי אותו (עוד משנותינו בישיבת חברון) אביו דאג לו וטיפח אותו.

דבריי לא מכוונים למי שנפגע ומדבר, במקרה כזה או אחר, חיזקו ואימצו!
אם מישהו נפגע - שידבר וישתף את כל הגורמים שיכולים לעשות משהו, גם כל אחד מאיתנו חייב להיות שותף לטיפול היעיל ביותר ולסיכול הסכנה,

כוונתי לרוקדי על הדם, שמחים לאיד הלא קשורים.

כמעט ולא עלה כאן שיקול זה.
אולי לזה כיוונו אותם אלה שיש לכם טענה על תגובתם.

ולבריאות נפשי ונפש משפחתי וידידיי, אודה ולא אבוש:
הייתי שמח לא לשמוע את כל הפצצת אטום הזאת,
חבל שזה התפוצץ בצורה כזאת.
אני לא בטוח שפיצוץ כל כך חזק מסוג כזה, מועיל מאוד גם לנפגעים, בכל פרשה שהיא.
עדיף פיצוץ מבוקר.
נערך לאחרונה על ידי עושה חיל ב ג' ינואר 04, 2022 9:03 pm, נערך 3 פעמים בסך הכל.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ג' ינואר 04, 2022 4:55 pm

הפיצוץ מועיל לנפגעות שרוצות הכרה ציבורית מי הצדיק ומי הרשע בסיפור (ודמיין את פרצופה של נערת סמינר שנפגעה על ידי מישהו, בזמן שהמורה או הרב נואמים בכיתה על איסור לשון הרע. האם היא תתלונן במשטרה או בבית דין).
גורלה של המשפחה באמת עצוב ונוגע, הם קרבנות שלו לא פחות. אבל למרות כל ההשתתפות בצער, מי שמכחיש את המעשים מתייצב אוטומטית בצד של הפוגע

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' ינואר 04, 2022 5:09 pm

מחקתי כל מה שיכולתי למחוק מהודעותי באשכול זה.ואבקש בקשה אישית מאלו שציטטו את דברי מתחילת האשכול ע"פ 11 עמודיו הארוכים, למחוק בבקשה את כל האיזכורים של דבריי. תודה רבה.
ובדרך הוורט חשבתי:
אם קי"ל דאסתר מטמא את הידים, אף שנעשה באונס ולא ברצון.
כ"ש הבחישה והעיסוק הלוך ילך בפרשה דא, מטמא את כל הנשמה.
והוא רחום וגו'.

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » ג' ינואר 04, 2022 5:13 pm

דעת הרב טאו כפי שהתפרסמה ביום שישי
https://www.inn.co.il/news/536558
הכל בלוף הכל תפור. אין שום אמת בכל הסיפורים האלה.
הרב שמואל הוא סובל ממקארתיזם. הכל שקר ובלוף. כל מה ששמעתם זה מפוברק ושילמו להם בדיוק כמו שעשו לקצב.

היום הוא פרסם שחוזר בו כנראה בגלל הלחץ הציבורי

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ג' ינואר 04, 2022 5:25 pm

עושה חיל כתב:אני בטוח שפיצוץ מסוג כזה לא מועיל גם לנפגעים, בכל פרשה שהיא.

וודאי שהפיצוץ הועיל.
כפי המתואר מדובר בסיפור מתמשך משנים ארוכות, וכל הנסיונות להפסיקו לא הועילו (מהשיקולים שהועלו לעיל).
כעת לאחר הפיצוץ, אדם זה כבר לא יפגע יותר. והצלנו את הנפגעים הבאים בתור.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 5:31 pm

פנת יקרת כתב:
צופה_ומביט כתב:קשה להימנע מהמחשבה שיש כאן מתקפה מתוזמרת ומתוזמנת שנועדה להשחיר את פניו של הציבור החרדי, למטרות פוליטיות וכיו"ב.

...

אין שום קשר בין המלל שלך לבין מה שכתבתי, לא בהודעתי הנ"ל ולא בשאר הודעותיי באשכול.
אני לא מוצא טעם וצורך להסביר מה שגלוי לעיני כל, חוץ מלעיניך כנראה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' ינואר 04, 2022 5:33 pm

בתבונה כתב:דעת הרב טאו כפי שהתפרסמה ביום שישי
https://www.inn.co.il/news/536558
הכל בלוף הכל תפור. אין שום אמת בכל הסיפורים האלה.
הרב שמואל הוא סובל ממקארתיזם. הכל שקר ובלוף. כל מה ששמעתם זה מפוברק ושילמו להם בדיוק כמו שעשו לקצב.

היום הוא פרסם שחוזר בו כנראה בגלל הלחץ הציבורי

מאז הוא נפגש עם הרב אליהו. אולי [גם] זה [בין] מה שגרם לו לחזור בו.
מעניין האם הוא פרסם שחוזר בו ומתנצל גם בפני הרב אליהו ובית דינו על מה שאמר עליהם אישית.

עושה חיל

הודעהעל ידי עושה חיל » ג' ינואר 04, 2022 5:43 pm

הרב עתניאל בן קנז,
מה עם הצפה וטריגר.. אצל נפגעי ונפגעות עבריינים? הרי כבר ראינו, לא עלינו, מה הצפה כזו יכולה לגרום.
אולי אפשר לומר, שפיצוץ קטן יותר היה יעיל יותר, היה עושה פחות טראומה, לכולם, והיה מעורר פחות אנטגוניזם, וממילא היו נעשות פחות טעויות והתכווצויות.

אבל עזוב,
אין כאן הרבה מחלוקות אמתיות.
אני הצפתי נקודה נוספת, ואולי יביא תועלת.
חלילה לי אם אגרום צער לשום אדם שנפגע אי פעם, הנפגעים הם במעלה ראשונה בהתחשבות, ברור.
נערך לאחרונה על ידי עושה חיל ב ג' ינואר 04, 2022 5:47 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 134 אורחים