מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גזירת ביטול הקומה הכשרה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
קו ירוק

Re: גזירת ביטול הקומה הכשרה

הודעהעל ידי קו ירוק » ב' ינואר 31, 2022 1:42 pm

לכאורה מחר (יש מחר שהוא לאחר זמן) הם יפרצו.
הרי אנחנו מרוקנים את הועדה ואת האפשרות של קומה כשרה טוטאלית.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ב' ינואר 31, 2022 2:48 pm

באשכול בנושא בפרוג כתבתי כך-
אני עובד עם בחורי ישיבות שהסתבכו בכל מיני עניינים.
פגשתי בחור מישיבה מצויינת שנפל עמוק לקשרים לא ראויים (בלשון המעטה).
הפתח לנפילה הגדולה היתה קוי תוכן של ימות המשיח שהיתה בהם אפשרות לחדרי ועידה. הוא לא היה היחיד, לצערינו. הם היו קבוצה של בני ישיבה ובנות סמינרים.
עצוב ומתסכל.
אני לא מדבר על סיפורים מעלונים..., זהו סיפור כאן בשכונה. אמיתי לחלוטין. מציאות!

למחרת כתיבת הודעה זו (קרוב לשלוש בבוקר!) על הבוקר כבר קיבלתי טלפון מהבעלים של חברת ימות המשיח. הוא דיבר מאוד נחרץ ומאוד בביטחון שזה לא יכול להיות. אין אצלם חדרי ועידה לצעירים. רק מבוגרים מקבלים הרשאה להפעלת חדר כזה או שבכלל אין. לא זוכר. ורמז בעדינות שהאחריות על הוצאת דיבה עלי. ברמז, כי השיחה התנהלה מאוד בענייניות ולכאורה ממקום אכפתי לתקן אם קרה כזה דבר וכו'. ממש במתק לשון. הוא הצליח לבלבל אותי וגם את הבחור בעצמו שהעליתי לועידה. הבחור היה נחרץ שהוא עצמו בגיל 15 פתח קו בצורה עצמאית כולל חדרי ועידה. בסוף הוא אמר שהנחרצות גורמת לו לאבד את הביטחון. תשעים ושמונה אחוז שזה היה בימות המשיח. אבל לא בטוח...
(אין לי מושג איך תוך כמה שעות היה לו את שמי ומספר הטלפון שלי. הוא אמר שבשבילו זה הדבר הכי קל להשיג...)

בלית ברירה ומחוסר רצון להסתבך כתבתי בפרוג כך-
למען ההגינות.
פנו אלי מחברת ימות המשיח על מנת לברר את הדברים.
לדבריהם, כשהסיפור הזה (לפני שנה וחצי) קרה, לא היתה אצלם אפשרות לחדרי ועידה, אם לא שיש מישהו בוגר שמנהל אותה, ולוקח אחריות על כך שיודע מי הם המשתמשים.
הוא דיבר בענייניות ואכפתיות, וביקש לברר את הענין על מנת לבדוק כל אפשרות של תקלה.
מכיוון שזה מה שזכרתי, הבטחתי לברר מול הבחור. אבל יתכן שטעות עלתה בידי לגבי החברה המפעילה, ולו בגלל שהם המותג שמוכר במגזר שלנו.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' ינואר 31, 2022 2:53 pm

רק מציין שגם חברת ימות המשיח מתנגדת לשינוי, ואף מתפעלת קו ייעודי להחתמת משתמשים על 'ביטול מותנה'.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ב' ינואר 31, 2022 2:53 pm

יתן חן כתב:הוויכוח האמיתי הוא, ויקרא כל אחד את ההודעות באשכול ויראה, שהמצדדים בביטול הקומה הכשרה כותבים להדיא שלא נורא אם יהיו יותר נסיונות לציבור - שהעוילם יתמודד.
ואני ודכוותי צועקים שאין הצר שווה בנזק, שלא יהיה נסיונות כלל.

קראתי את האשכול. אני חושב שאתה טועה.
המצדדים ברפורמה חושבים ששחיתות ציבורית היא חילול השם נורא.
ולכן אסור להשתמש בשחיתות כדי למנוע ניסיונות, אף על פי שגם הם רוצים למנוע ניסיון.
הם גם חושבים שניסיונות תמיד היו ותמיד יהיו, והתורה נותנת כוח לאדם לעמוד בניסיון,
ולכן, אף על פי שחובה עלינו למעט את הניסיונות, לא נכון לומר על ניסיון שהוא "גזירה נוראה".

ראש

הודעהעל ידי ראש » ב' ינואר 31, 2022 3:08 pm

באופן טבעי אני מתקומם מול עוולו הועדה מול כל מה שכתוב כאן באכול. מאוד מתקומם.
אבל. יש לי בנים בגילאי העשרה, ואני מכיר אותם. סקרנים ובודקי גבולות...
לא פורקי עול. לא. לומדים טוב עם עליות וירידות. ושייכים לחיי הישיבה. בחורים סטנדרטיים לישיבעחער'ס המצויים.
ואני כן דואג. ויש ממה.

מי שישאל למה יש להם בכלל טלפונים לא חי כנראה עם הצעירים באותו יקום. ומי שחושב שאם ניקח להם את הסלולרי- נרוויח משהו, אינו מבין כלום. כפשוטו. זה פשוט לא עובד ככה. יהיה להם משהו אחר במקום. ואני לא מדבר רק על בני. ממש ממש לא. אני פוגש במסגרת עבודתי כל כך הרבה בחורי ישיבות סטנדרטיים, דהיינו לא גדולי המתמידים והצדיקים, ולא פורקי עול. וזה כל כך מורכב. ואני כן מודאג מקווים לא חסומים.

אם תטענו שאין כזה דבר וכל מה שצריך להיות חסום ישאר כך, הלוואי. אני לא בקי בנתונים. אבל אם לא, אינני מבין מה הדיון. יש ממה לדאוג.

גם ככה, עם החסימות המספרים האישיים ניצחו את הוועדה. ובגדול.
בחורים יודעים את כל המספרים. וכמו ששיעור הכי מרתק בגמרא לא מתחרה עם סרט, כי השיעור דורש מאמץ וריכוז. כך גם אם פתוח כל תחנות הרדיו וכל ערוצי הטלוויזיה המוכרים, מאוד קשה לתורה להתחרות על ליבו של בחור. הוא יוצא באמצע השיעור לכמה דקות ושוכח את עצמו באיזה תכנית מרתקת. כואב. אני פוגש את זה הרבה. לא נפילות של בחורים לעולם חילוני, אבל איבוד ליבו ושייכותו של בחור לתורה. הוא 'מתמלא בריקנות'.

מי שחושב שיעזור פיקוח הדוק על בחורים ומעקב אחריהם גם טועה. חבל, אבל ככה זה.
אינני מרוצה מהמציאות הזאת, אלא רק מספר לכם עליה.

אולי בגיל 14 עדיין זה עובד. גם לא לגמרי. בחורים צעירים ממש (כיתות ח') שלפו לי כרטיסי זיכרון מהסרט הפנימי של הכובע...מחריץ בחגורה..(!) וכן על זה הדרך. ויש להם איך להעביר קבצים אחד מהשנ ללא צורך במחשב, אלא דרך הנגן.
לצערינו בחורים מגיל 13-14 נזרקים להתמודדות עצמאית לבד ישר למיים העמוקים. מה שלא היה בזמנינו. וודאי לא עד כדי כך. ולכן ההתמודדות צריכה להיות בדיבור ענייני בסעודות שבת וכדומה על התמודדויות ונפילות וכח הבחירה וכדומה.
נערך לאחרונה על ידי ראש ב ב' ינואר 31, 2022 3:23 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ב' ינואר 31, 2022 3:22 pm

לעולם יהיה אדם כתב:
יתן חן כתב:הוויכוח האמיתי הוא, ויקרא כל אחד את ההודעות באשכול ויראה, שהמצדדים בביטול הקומה הכשרה כותבים להדיא שלא נורא אם יהיו יותר נסיונות לציבור - שהעוילם יתמודד.
ואני ודכוותי צועקים שאין הצר שווה בנזק, שלא יהיה נסיונות כלל.

קראתי את האשכול. אני חושב שאתה טועה.
המצדדים ברפורמה חושבים ששחיתות ציבורית היא חילול השם נורא.
ולכן אסור להשתמש בשחיתות כדי למנוע ניסיונות, אף על פי שגם הם רוצים למנוע ניסיון.
הם גם חושבים שניסיונות תמיד היו ותמיד יהיו, והתורה נותנת כוח לאדם לעמוד בניסיון,
ולכן, אף על פי שחובה עלינו למעט את הניסיונות, לא נכון לומר על ניסיון שהוא "גזירה נוראה".

ממש ממש לא נכון
הבעיה העיקרית של שחיתות איננה החילול ה' (אף שגם זה נורא ואיום).
ובוודאי שאסור להעמיד אנשים (במיוחד צעירים) בנסיון באופן של לכתחילה, (ויש מספיק נסיונות בחיים בלי זה).
אבל שחיתות ציבורית במסוה של אידישקייט, גורמת לך לאבד את האנשים, ובמיוחד את הצעירים.
ואוי לנו אם הדת וגדולי ישראל יצטיירו כמשהו אפל מושחת ומיושן.
זו היתה נקודת ההצלחה של פורקי העול לפני 100 שנה (המשכילים, הקומוניסטים, הציונים, וכל שום וחניכא דאית להו). והם הצליחו ובענק, להסיר את רוב כלל ישראל מאחרי ה'.
וזה מה שאנחנו מטפחים במו ידינו עכשיו.
שחיתות ציבורית ואי התחשבות בצרכי הציבור, וחמור מכך הגיבוי וההסכמה לזה, היא דבר יותר נורא עבורינו כציבור מהרפורמה של יועז הנדל.
נערך לאחרונה על ידי משוש דורים ב ב' ינואר 31, 2022 8:52 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' ינואר 31, 2022 3:27 pm

קוי תועבה זה דבר כל כך מיושן, ענין של עשרות שנים אחורה, אמנם אין לי ידע בזה ב"ה אבל אני כמעט בטוח שזה לא קיים היום. מי שרוצה תועבה, יש סמארטפון בכמה שקלים, סים טוקמן בעוד כמה שקלים, והנה לו אתרי תועבה בשפע. מי בכלל מדבר על קווים כאלה?

מפחידים אותנו השכם והערב שהקומה הכשרה תבוטל. זה הרי קשקוש. יועז הנועז לא הולך לבטל שום דבר, הוא רק יאפשר את הניוד. קרי; מעתה ואילך לא יוכל העסקן הקטן לזהות אם יש לך מכשיר "כשר" (היינו רק מה שכשר בעיניו) או לא, כשם שאינו מזהה כעת איזה בד"ץ אתה צורך, האם העדה החרדית או בית יוסף רח"ל ה"י.

כתוצאה מכך שהטלפון החכם נאסר מכל וכל, גם המסונן, ולמרות כל ההכשרים של גדולי הדור, ולמרות שעוד לפני 20 שנה הגרי"ש אלישיב הורה שאין בעיה עם sms (והגדיר: אתם צריכים לחסום רק תועבה!) מאומה לא עזר כי יש מי שהחליט שזה מה יש... אז אלפי בחורי ישיבות עשו בדיוק את התהליך המתואר לעיל:

הלכו וקנו סמארטפון בכמה שקלים (לא כזה מסובך, לוקחים כסף מההורים או עובדים קצת), סים טוקמן, ומכאן אצה הדרך לאתרי תועבה, כי בחור משועמם אין לו בעולמו אלא דבר אחד. בכל יום נזרקים בחורים מהישיבות על סמארטפונים, ומאבדים לגמרי את עולמם. הרוב לא נתפסים.

שלא לדבר על אברכים וסתם עמך ישראל שכבר נשואים ואין מי יאמר להם מה תעשה, שחצי מהם עם קו רגיל במקביל לקו הכשר, ברובו אינו מסונן (כי מי צריך סינון כשאף אחד לא יודע על המכשיר? יראת שמים? שמירת העיניים? עולם הבא? יש כזה דבר? לא שמענו) ואת הנתונים האלה אמר יועז הנועז למשלחת הרבנים והעסקנים שהגיעו אליו בשם הציבור החרדי כביכול, בתחינה: "תן לנו להמשיך ולכפות על הציבור את המונופול הקיים, הציבור מאוד רוצה את זה..."

אז האם הפתרון הוא להמשיך ולדפוק את הראש בקיר, או לאפשר סמארטפונים חכמים מסוננים, שבחלקם אפילו אין אינטרנט??

אבל 'ועדת הרבנים' (שמזמן אין לה קשר לרבנים, כמעט כל רבני הועדה התנערו ממנה ולא נשאר אלא שני המזכירים שהפכו לבעלי בתים) לא מוכנה בשום אופן להכיר בכך שישנם הכשרים אחרים בשוק, מבחינתה אך ורק המכשירים שלה הם ה"כשרים" והשאר נבילות וטריפות.

ותוך כדי דמגוגיה עלובה ביותר, כביכול כל הבעיה היא "הרפורמים", הם מפחידים אותנו שבחורי הישיבות יתקלקלו מעתה ואילך. האמת היא שאף בחור ישיבה לא יכול לנייד את המספר שלו ללא אישור מההורים שהם בעלי הקו. ובחור ישיבה שחשקה נפשו בתועבה, הדרך מאוד קלה (כנ"ל) והוא לא צריך להשתמש במכשיר הכשר שלו לצורך הענין.

ובכלל, בחור ישיבה לא צריך טלפון נייד, לפני גיל השידוכים.
קבצים מצורפים
1.jpg
1.jpg (105.63 KiB) נצפה 3714 פעמים
2.jpg
2.jpg (398.32 KiB) נצפה 3714 פעמים
3.jpg
3.jpg (346.73 KiB) נצפה 3714 פעמים
4.jpg
4.jpg (304.93 KiB) נצפה 3714 פעמים

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ב' ינואר 31, 2022 3:38 pm

מיהו חנ"א ס"ט?

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ב' ינואר 31, 2022 3:46 pm

משוש דורים כתב:מיהו חנ"א ס"ט?

חנן אפללו
https://hebrewbooks.org/51919

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ב' ינואר 31, 2022 3:51 pm

הבעיא איננה רק המחיר שמשלמים עבור הפלאפונים ה'כשרים', וגם לא איבוד אימון הציבור.
יצרו מהלך מחשבה כאילו צריכים להוציא כל הנסיונות מהאנושיות, וכל המרבה להוציא הרי זה משובח. לא הוצרכו להביא ראיות מהתורה על זה, נראה כפשוט ומובן לכל אחד שאם היה יכולת, היינו בונים עיירות שונות לבנים ובנות, ורק חוסר היכולת (לעת עתה) מונעת את זאת מאתנו.
(אגב, אם אכן כן הם פני הדברים, אולי עלינו להמעיט את הנסיון מאת מנהלי הוועדה, הנכנסים לתאוות ההשתלטות על אחרים, תאוות הממון וגם תאוות אחרות וד"ל. הם לא יהודים? לא צריכים לדאוג עבורם?)

מבחינה השקפתית, יש שתי סוגי נסיונות בעולם. יש נסיונות שעדיף שלא היו ויש נסיונות שמתגדלים אתם והמה כלי שימוש ביד עובד ה'. מאין לנו לדעת האיך לסווג את הנסיונות? המענה הפשוטה היא שכל נסיון שהוא חלק מהחיים הרגילים, צריכים ללמוד האיך להתרגל אתה, וכל נסיון שאפשר להתרחק ממנה למשך כל החיים, עדיף למנוע אותה כליל.

עכשיו, בא נחשוב על ענין הטכנולוגיה, האם אפשר לבן אדם בדור הזה להמנע ממנה למשך כל החיים? האם אפשר להתרחק מכל סוג טכנולוגיה, או מהאינטרנט למשך כל החיים? אולי אפשר ליחידים בודדים, אבל איזה מחיר ישלם ע"ז? נסיון הטכנולוגיה היא חלק מהחיים, וצריכים ללמוד האיך להתמודד אתה. לא לתת סמארטפאון לבחורים, ולא לתת להם אינטרנט, אבל החינוך של הציבור הרחב (לזכור שכופים את זה על אברכים מבוגרים ג"כ) צריכה להיות באופן של התמודדות ולא של מלחמה.

אני לא מבין האיך בחורים צעירים בישיבה יש להם פלאפונים, בחו"ל אין הדבר כן כלל אצל הבחורים בישיבות 'מעולות'. בימי בין הזמנים יהיו אלו שיתנו לילדיהם, ואני קניתי פלאפון מיוחד עבור הילדים לעת הצורך. אבל במשך ימי הזמן? אין כזה דבר כלל וכלל. ולא משום הנסיונות וכדו', אלא פשוט שא"א להיות שקוע בלימוד באופן שתובעים מהבחורים כאשר יש להם רגל אחד תמיד מחוץ לביהמ"ד, מוכן לפטפט עם חבר בישיבה אחרת, להתקשר הביתה עבור כל שטות ועוד ועוד.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ב' ינואר 31, 2022 4:00 pm

/
נערך לאחרונה על ידי יבנה ב ב' ינואר 31, 2022 5:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

העמק דבר

הודעהעל ידי העמק דבר » ב' ינואר 31, 2022 4:20 pm

הואיל ונראה שהרפורמה תצא לפועל הלילה בחצות
ואין כנראה דרך לעכב
נמתין חודש ונוודע האם כצעקתה אם לאו

ומה יקרה כשיתברר שלא קרה כלום? ושהמצב מבחינת הציבור טוב יותר מלפני הרפורמה?
יתברר למפרע שבזבזו את הקרדיט הציבורי על שטויות כביטול מותנה
והלואי שלא נגיע למצב של זאב זאב...

באמונתו

הודעהעל ידי באמונתו » ב' ינואר 31, 2022 4:40 pm

אדיר במרום כתב:... הנה מצורף פה תמונה של מרן הגר"ח שליט"א...

אשרינו!

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ב' ינואר 31, 2022 5:14 pm

מצ''ב מסמך של המכון הישראלי לדמוקרטיה על שוק הסלולר (ומעניין שאפילו הם בהצעתם לאסדרת השוק הכשר לא העלו אפשרות לפתוח את הקומה הכשירה למסלולים רגילים...)
המכון.pdf
(312.41 KiB) הורד 210 פעמים

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ב' ינואר 31, 2022 6:36 pm

קו ירוק כתב:לכאורה מחר (יש מחר שהוא לאחר זמן) הם יפרצו.
הרי אנחנו מרוקנים את הועדה ואת האפשרות של קומה כשרה טוטאלית.

למה אמור להיות הבדל בין היום למחר, הרי בנקודה הזו כח הועדה נשאר כשהיה.

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » ב' ינואר 31, 2022 7:07 pm

ראש כתב:באופן טבעי אני מתקומם מול עוולו הועדה מול כל מה שכתוב כאן באכול. מאוד מתקומם.
אבל. יש לי בנים בגילאי העשרה, ואני מכיר אותם. סקרנים ובודקי גבולות...
לא פורקי עול. לא. לומדים טוב עם עליות וירידות. ושייכים לחיי הישיבה. בחורים סטנדרטיים לישיבעחער'ס המצויים.
ואני כן דואג. ויש ממה.

מי שישאל למה יש להם בכלל טלפונים לא חי כנראה עם הצעירים באותו יקום. ומי שחושב שאם ניקח להם את הסלולרי- נרוויח משהו, אינו מבין כלום. כפשוטו. זה פשוט לא עובד ככה. יהיה להם משהו אחר במקום. ואני לא מדבר רק על בני. ממש ממש לא. אני פוגש במסגרת עבודתי כל כך הרבה בחורי ישיבות סטנדרטיים, דהיינו לא גדולי המתמידים והצדיקים, ולא פורקי עול. וזה כל כך מורכב. ואני כן מודאג מקווים לא חסומים.

אם תטענו שאין כזה דבר וכל מה שצריך להיות חסום ישאר כך, הלוואי. אני לא בקי בנתונים. אבל אם לא, אינני מבין מה הדיון. יש ממה לדאוג.

גם ככה, עם החסימות המספרים האישיים ניצחו את הוועדה. ובגדול.
בחורים יודעים את כל המספרים. וכמו ששיעור הכי מרתק בגמרא לא מתחרה עם סרט, כי השיעור דורש מאמץ וריכוז. כך גם אם פתוח כל תחנות הרדיו וכל ערוצי הטלוויזיה המוכרים, מאוד קשה לתורה להתחרות על ליבו של בחור. הוא יוצא באמצע השיעור לכמה דקות ושוכח את עצמו באיזה תכנית מרתקת. כואב. אני פוגש את זה הרבה. לא נפילות של בחורים לעולם חילוני, אבל איבוד ליבו ושייכותו של בחור לתורה. הוא 'מתמלא בריקנות'.

מי שחושב שיעזור פיקוח הדוק על בחורים ומעקב אחריהם גם טועה. חבל, אבל ככה זה.
אינני מרוצה מהמציאות הזאת, אלא רק מספר לכם עליה.

אולי בגיל 14 עדיין זה עובד. גם לא לגמרי. בחורים צעירים ממש (כיתות ח') שלפו לי כרטיסי זיכרון מהסרט הפנימי של הכובע...מחריץ בחגורה..(!) וכן על זה הדרך. ויש להם איך להעביר קבצים אחד מהשנ ללא צורך במחשב, אלא דרך הנגן.
לצערינו בחורים מגיל 13-14 נזרקים להתמודדות עצמאית לבד ישר למיים העמוקים. מה שלא היה בזמנינו. וודאי לא עד כדי כך. ולכן ההתמודדות צריכה להיות בדיבור ענייני בסעודות שבת וכדומה על התמודדויות ונפילות וכח הבחירה וכדומה.

סליחה אבל יש סתירה בדבריך
מצד אחד אתה חושש מביטול החסימות, מצד שני אתה מספר סיפורים שקורים היום!!!!
דהיינו שהסוסים כבר מזמן ברחו מהאורווה, ואנחנו מנהלים סתם מערכות סרק במקום מערכות אמיתיות

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' ינואר 31, 2022 8:17 pm

עקביה כתב:יפה דרשת ר' משוש דורים.

פעם חשבתי שהבעיה בSMS היא קבלת מסר בעייתי שאין אפשרות לחסום אותו. כעת אני מבין שלא זו הנקודה, אלא זהו סתם ערוץ תקשורת נוסף על הדיבור, ואם יש הזדמנות לחסום אפשרות של בני אדם לתקשר זה עם זה חבל להחמיץ אותה, שהרי תקשורת בין בני אדם עלולה להיות מסוכנת.

פלא שעל שימוש בעט לא גזרו, שהרי כמה כתבים מסוכנים ראו אור רק בזכות כלי המשחית הלז - העט...

חבל, חבל שאנשים אלה אינם מבחינים בין כלי סתמי שהתועלת בו רבה, אלא שיתכן שיהיה מי שיינזק על ידו, לבין כלי משחית, שנזקו מרובה אך יתכן שיהיה מי שימצא בו תועלת.

כתבתם יפה מאוד, אתה והוא, והדוגמא הכי פשוטה זה רכב. כמה רבות הסכנות והתאונות, ולצד זה גם המפגעים הרוחניים גם ברכבים וגם באוטובוסים, אך איש אינו מעלה בדעתו לחזור לסוס ועגלה.

משגיח אחד באחת הישיבות גילה (לפני שנים) בחור אחד שחבש משקפיים עגולות, שבדיוק נכנסו אז לאופנה. המשגיח מאוד הקפיד והתכונן למסור שיחה בנושא. אמר לו אחד הר"מים, אני מציע לך להרפות, כי בעוד כמה חודשים אתה בעצמך תלבש משקפיים עגולות, ומה תאמר להם....

כך בדיוק בענין האינטרנט, כשהענין התפתח היו שמיהרו לצאת בחרב וחנית, יהרג ואל יעבור, פסול לעדות, מומר... אבל החכם עיניו בראשו כי בכלי חיוני זה שאי אפשר בלעדיו כיום, יהיו כולם חייבים להשתמש, ויש למצוא פתרונות במקום לתקוע את הראש בקיר ולכפות על כולם. והוא הדין לסמארטפונים.

חסידות ידועה חרטה על דגלה (בהוראת רבם) את השימוש בכל כלי המדיה להפצת יהדות. לא ידוע על נושרים במגזר, יותר משאר המגזרים, ואדרבה כמעט כולם הופכים לשליחים ורבני קהילות, עם הסמארטפונים המסוננים שלהם. 'ועדת הרבנים לענייני תקשורת' היא עבורם בדיחה עתיקה.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ב' ינואר 31, 2022 8:22 pm

וסיפור נוסף: באחת הישיבות הגדולות בארץ קיים הסדר מיוחד, שיעורים א-ב רשאים להחזיק טלפון כשר בלבד, שיעור ג' ואילך רשאים להחזיק סמארטפון מסונן בסינון נטספארק מיוחד, עם הרשאת גישה לאדם אחד שהוא בלבד יכול להסיר את הסינון, ומקבל נתונים על שימוש במכשיר כך שאי אפשר לרמותו ולהשתמש במכשיר אחר.

מה שקורה בישיבה זו, הוא מוסר השכל גדול מאוד, ומשקף במדוייק את מה שקורה בציבור החרדי כיום.

שיעורים א-ב רובם מחזיקים סמארטפונים פרוצים לחלוטין בצמוד לטלפון הכשר, מנסים להסתירו ככל יכולתם, מידי פעם נתפס טלפון ומוחרם, והבחור ננזף.

שיעור ג' ואילך כולם מחזיקים סמארטפון מסונן ומאושרים (הסינון הוא סינון טוב מאוד, ברמה גבוהה).

אני יכול להאריך עוד בנתונים מבהילים מישיבות סטנדרטיות ליטאיות, על בחורים רבים המחזיקים סמארטפונים ללא כל סינון. אך המסר מובן כבר מהסיפור הנ"ל.

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ב' ינואר 31, 2022 11:27 pm

עובר ושב כתב:וסיפור נוסף: באחת הישיבות הגדולות בארץ קיים הסדר מיוחד, שיעורים א-ב רשאים להחזיק טלפון כשר בלבד, שיעור ג' ואילך רשאים להחזיק סמארטפון מסונן בסינון נטספארק מיוחד, עם הרשאת גישה לאדם אחד שהוא בלבד יכול להסיר את הסינון, ומקבל נתונים על שימוש במכשיר כך שאי אפשר לרמותו ולהשתמש במכשיר אחר.

מה שקורה בישיבה זו, הוא מוסר השכל גדול מאוד, ומשקף במדוייק את מה שקורה בציבור החרדי כיום.

שיעורים א-ב רובם מחזיקים סמארטפונים פרוצים לחלוטין בצמוד לטלפון הכשר, מנסים להסתירו ככל יכולתם, מידי פעם נתפס טלפון ומוחרם, והבחור ננזף.

שיעור ג' ואילך כולם מחזיקים סמארטפון מסונן ומאושרים (הסינון הוא סינון טוב מאוד, ברמה גבוהה).

אני יכול להאריך עוד בנתונים מבהילים מישיבות סטנדרטיות ליטאיות, על בחורים רבים המחזיקים סמארטפונים ללא כל סינון. אך המסר מובן כבר מהסיפור הנ"ל.

תפסיק כבר לבלבל את המח עם סיפורים הזויים המנותקים מהמציאות ,שנועדו לשרת את האג'נדה ההזויה שלך שלכולם יש או יהיה סמארטפון.
אנחנו לא חיים על הירח וכ"א יודע היטב מה המצב ביש"ג המוכרות.

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ב' ינואר 31, 2022 11:43 pm

עובר ושב כתב:וסיפור נוסף: באחת הישיבות הגדולות בארץ קיים הסדר מיוחד, שיעורים א-ב רשאים להחזיק טלפון כשר בלבד, שיעור ג' ואילך רשאים להחזיק סמארטפון מסונן בסינון נטספארק מיוחד, עם הרשאת גישה לאדם אחד שהוא בלבד יכול להסיר את הסינון, ומקבל נתונים על שימוש במכשיר כך שאי אפשר לרמותו ולהשתמש במכשיר אחר.

זו ישיבה חרדית קלאסית?! קראתי ההודעה פעמיים ושפשפתי העיניים..

לפני עשורים סיפרו לנו, שמקובל בשם רבי אלימלך מליזענסק זי"ע, שבימות המשיח יועמד 'חֶבֱל' של אמונה, שרק האדוקים יצליחו להחזיק מעמד..
אז הנה הגענו..
חודש טוב, ושהכל יהא בטל בשישים ימי אדר

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ג' פברואר 01, 2022 12:03 am

ישיבה חרדית, לא קלאסית.

כשדיברו על אמונה לא התכוונו לאמונה בעסקנים... מדובר על אמונה בקב"ה, ואכן רואים לא מעט כופרים מבהילים שמצהירים כביכול בשם המדע ש"אין אלוקים", רואים גם חרדים שנלחמים מלחמת חרמה במחב"תים (מעודי לא הבנתי למה), ועוד.

באשר לעסקנים מדובר בחבלי הגאולה מעלמא דשקרא. יושב לו עסקן קטן ודרך הסמארטפון שלו הוא מטיף לכולם דברי דמגוגיה למען הטלפונים הכשרים, כי זה מתאים לאינטרס הכלכלי שלו, או מתוך פחד שערוותו תתגלה (לדוגמא, קוראי יתד שאין להם גישה ליוטיוב ולא שמעו את שיחתו עם א"א, בטוחים עד היום שח"ו הוא צדיק גדול. "צדיק" מפורסם שגם הוא נתפס עם א"א בשיחה ארוכה בה הודה בחטאו וקינח במילים רחוביות מזעזעות, נפטר כצדיק גדול וספריו ופרסומיו ממשיכים אחר פטירתו כאילו לא אירע דבר. עסקן אחר שנתפס בקלקלתו בשבוע שעבר עם מפץ של עדויות רבות, ממשיך כעת את חייו כרגיל).

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' פברואר 01, 2022 12:29 am

כמעט כל המאמר פורסם בשבוע שעבר ביתד. חוץ מהקטע האחרון.
קבצים מצורפים
משפטים התשפב - עותק.docx
(17.67 KiB) הורד 129 פעמים

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ג' פברואר 01, 2022 12:58 am

איך עוד לא כתבו כאן שהגזירה הנוראה התבטלה ונדחתה לחודש ניסן?
לא שמעתם על זה?!
מצד שני יש שטוענים שזה פייק ניוז.
לא ברור.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' פברואר 01, 2022 1:17 am

לפי פשוטו כתב:תפסיק כבר לבלבל את המח עם סיפורים הזויים המנותקים מהמציאות ,שנועדו לשרת את האג'נדה ההזויה שלך שלכולם יש או יהיה סמארטפון.
אנחנו לא חיים על הירח וכ"א יודע היטב מה המצב ביש"ג המוכרות.

מענין שמוכנים להאמין לסיפורים הזוים תלושים מן המציאות, שבחורים יקרים הלומדים ושוקדים בתורתם, יתקשרו לאיזה 'יסמינה' שמתחננת אליהם שיתקשרו אליהם (ללא כרטיס אשראי וכדו'), אבל לסיפורי עובר ושב אין מוכנים להאמין.

אמנם עכשיו אנו אוחזים שעה שלימה תוך הגזירה הנוראה שהתמוטטה על העסקנים בא"י, ותמיהני אם עדיין יש שומר תומ"צ בכל המדינה.

אולי יישארו עבור הפגנת הענק שמתכננים...................

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 01, 2022 9:36 am

ש. ספראי כתב:כמעט כל המאמר פורסם בשבוע שעבר ביתד. חוץ מהקטע האחרון.

ב'יתד'?! העיתון הזה עוד יוצא לאור ומטיף לנו מוסר אחרי הבזיון המזוקק עם ולדר?!?!

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ג' פברואר 01, 2022 11:49 am

חד ברנש כתב:
ש. ספראי כתב:כמעט כל המאמר פורסם בשבוע שעבר ביתד. חוץ מהקטע האחרון.

ב'יתד'?! העיתון הזה עוד יוצא לאור ומטיף לנו מוסר אחרי הבזיון המזוקק עם ולדר?!?!

אחר מחילה רבה מכת"ר הרמה, אני מניח שלא קראת את המאמר שצירף רב ספראי.
בעקבות הבזיון המזוקק של העיתון לפני כחודש כסבור הייתי שאין שם פיקוח כלשהו, וכל אחד מן הכתבים עושה ככל העולה על רוחו. אולם דווקא הקטע האחרון של המאמר, שצונזר בפרסום בעיתון הבזיון המזוקק, מלמדנו שיש עדיין שרידים של הגיון בהתנהלות.
הרי מה נאמר שם בקטע?
ש. ספראי כתב:במוצ"ש האחרון ביקשתי מידידי רבי יעקב ישראל קניבסקי שליט"א, נכדו חביבו של מרן הגר"ח שליט"א, לשאול את מרן שליט"א האם בני ישיבות הנצרכים לכך, יכולים ללמוד ענייני אמונה בסיסית, לברר איך נברא העולם, לברר ש'יש אלוקים', מעמד הר סיני וכדומה, עניינים שמלמדים בדרך כלל כאלו שאינם שומרי תורה ומצוות, בסמינרים של 'ערכים' וכדומה. זה היה נוסח השאלה, ומרן שר התורה שליט"א השיב: כן.

מסתבר שאף במערכת הבזיון המזוקק היה מי שהבין ששאלה זו אין מקומה בעיתון, שהרי רוב הראשונים ז"ל סבורים שזו מצוות עשה מדאורייתא, וגם אלה שאינם סוברים כך, גם הם כתבו ולמדו ספרי אמונה והקדישו זמנם היקר ל"עניינים שמלמדים בדרך כלל כאלו שאינם שומרי תורה ומצוות", ולכן אין טעם לשאול שאלה זו שכל בר בי רב יודע להשיב עליה.

צמא לדעת

הודעהעל ידי צמא לדעת » ג' פברואר 01, 2022 12:13 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:מסתבר שאף במערכת הבזיון המזוקק היה מי שהבין ששאלה זו אין מקומה בעיתון, שהרי רוב הראשונים ז"ל סבורים שזו מצוות עשה מדאורייתא, וגם אלה שאינם סוברים כך, גם הם כתבו ולמדו ספרי אמונה והקדישו זמנם היקר ל"עניינים שמלמדים בדרך כלל כאלו שאינם שומרי תורה ומצוות", ולכן אין טעם לשאול שאלה זו שכל בר בי רב יודע להשיב עליה.

והלואי שזו היתה סיבת ההשמטה...

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ג' פברואר 01, 2022 12:27 pm

יש היכול לסייע בהבאת מכתבו של הגרי"ג שליט"א בענין הפלאפונים? תודה רבה

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ג' פברואר 01, 2022 1:51 pm

צמא לדעת כתב:
מלכיאל גרינוולד כתב:מסתבר שאף במערכת הבזיון המזוקק היה מי שהבין ששאלה זו אין מקומה בעיתון, שהרי רוב הראשונים ז"ל סבורים שזו מצוות עשה מדאורייתא, וגם אלה שאינם סוברים כך, גם הם כתבו ולמדו ספרי אמונה והקדישו זמנם היקר ל"עניינים שמלמדים בדרך כלל כאלו שאינם שומרי תורה ומצוות", ולכן אין טעם לשאול שאלה זו שכל בר בי רב יודע להשיב עליה.

חשבתי על אפשרויות שונות, אך לא מתקבלת על הדעת כל סיבה מוצדקת אחרת לצנזר את דעתו של מרן שר התורה. המערכת לא היתה מעזה עד כדי כך, אלא אם כן סברה שתשובה זו בגדר פשיטא ואין בה מן החידוש.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' פברואר 01, 2022 1:52 pm

צמא לדעת כתב:

מניחים הנחות ומקשים קושיות.
מהיכ"ת שהקטע המושמט בכלל נשלח לפירסום בעיתון??

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 01, 2022 2:31 pm

אם הוא לא נשלח לעיתון, משמע שאתה השמטת אותו! וממתי מצנזרים את הגרח"ק?

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ג' פברואר 01, 2022 2:33 pm

מי יעלה את מכתבו של הרב צבי פרידמן שליט"א

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' פברואר 01, 2022 2:45 pm

חד ברנש כתב:אם הוא לא נשלח לעיתון, משמע שאתה השמטת אותו! וממתי מצנזרים את הגרח"ק?

חד ברנש כתב:אם הוא לא נשלח לעיתון, משמע שאתה השמטת אותו! וממתי מצנזרים את הגרח"ק?

מה הכוונה 'השמטתי אותו'?
לא שלחתי אותו.
השמטתי אותו כמו עוד 1400 פסקים והוראות שיש לי מהגרח"ק, שעדיין לא פירסמתי אותם. אני חייב לפרסם בזה הרגע 1000 מכתבים הוראות שיש לי ממרן שליט"א מגיל 15?....

לגופו של ענין, ניכר שהמגיבים לא מבינים בעולם הישיבות ושיחתו.
בישיבות לא עוסקים, לפחות רשמית, בשאלות של 'יש אלוקים', מדע ואבולוציה, זמן העולם, אמיתות התורה מול דתות אחרות וכל יתר השאלות הנידונות בסמינרים לחילונים.
הגרח"ק חידש כעת שכן, אפשר.
זאת עמדה שחלק חשוב מגדולי התורה וראשי הישיבות לא מסכימים איתה, כהוראה לרבים (ליחידים כן, חד משמעית).

באלעד נערכו הרצאות כאלו ליד היכלי הישיבות, בבית כנסת רחוק, ללא פרסום . זאת היתה ההוראה מגדולי תורה.
השתתפו בהם מאות בחורים. שמעו את הרב נויגרשל, אסטריכר, אהרן לוי וכו'. הויכוחים עלו עד לב שמים.
זה נושא ארוך ומורכב בקרב תופסי ישיבה.

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ג' פברואר 01, 2022 4:09 pm

לאלו שעוד לא הבינו איזה תועלת יש בבחירות לכנסת המינים, הנה התירוץ (לא לאלו שמתנגדים עקרונית) אם כולם היו מצביעים לא היה לנו ממשלה של בנט ולפיד וביטול הקומה הכשרה ועוד ועוד.

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ג' פברואר 01, 2022 4:26 pm

מאידך טוענים המתנגדים לבחירות: כל רדיפות החילונים הם בגלל הבחירות, בעקבותיהם הם מרגישים שהחרדים משתלטים על המדינה ומוסדותיה.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' פברואר 01, 2022 4:39 pm

ש. ספראי כתב:במוצ"ש האחרון ביקשתי מידידי רבי יעקב ישראל קניבסקי שליט"א, נכדו חביבו של מרן הגר"ח שליט"א, לשאול את מרן שליט"א האם בני ישיבות הנצרכים לכך, יכולים ללמוד ענייני אמונה בסיסית, לברר איך נברא העולם, לברר ש'יש אלוקים', מעמד הר סיני וכדומה, עניינים שמלמדים בדרך כלל כאלו שאינם שומרי תורה ומצוות, בסמינרים של 'ערכים' וכדומה. זה היה נוסח השאלה, ומרן שר התורה שליט"א השיב: כן.

ש. ספראי כתב:בישיבות לא עוסקים, לפחות רשמית, בשאלות של 'יש אלוקים', מדע ואבולוציה, זמן העולם, אמיתות התורה מול דתות אחרות וכל יתר השאלות הנידונות בסמינרים לחילונים.
זאת עמדה שחלק חשוב מגדולי התורה וראשי הישיבות לא מסכימים איתה, כהוראה לרבים (ליחידים כן, חד משמעית).

באלעד נערכו הרצאות כאלו ליד היכלי הישיבות, בבית כנסת רחוק, ללא פרסום . זאת היתה ההוראה מגדולי תורה.
השתתפו בהם מאות בחורים. שמעו את הרב נויגרשל, אסטריכר, אהרן לוי וכו'. הויכוחים עלו עד לב שמים.

יישר כוח. ידיעה חשובה מאד.
[הצדדים לגבי עצם הנושא לכאן ולכאן בימינו ובמקומנו ולבחורינו - ידועים ושגורים ונטחנו עד בלי די, ואין צורך לכפול].

הרב ספראי,
לא הבנתי מדבריך האם הכוונה לעסוק בזה גם ברבים ["מאות בחורים"] ולכתחילה - כלומר בלי לבדוק מיהם "הצריכים לכך". אלא לחדש "עסק התורה" בסוגיות אלה, רק שלא בתוך הישיבות [מדוע? הרי זה באישור הישיבה? זו כבר שאלה אחרת כנ"ל], כלומר: לערוך הרצאות וסימפוזיונים כאלה ליד הישיבות לכל המעונין, וכל מבקש ה' יבוא לשם.

או שהכוונה "רק לצריכים לכך", או רק ליד ישיבות שבחוריהן מוגדרים רובם ככולם "צריכים לכך".
ועל הצד הזה - מי המוגדרים "צריכים לכך"?
ומי מוגדרים "אינם צריכים לכך"?

עוד לא הבנתי:
אמרת שרק כעת חידש הגרח"ק הוראה זו [לרבים], ועד כה חלק חשוב מגדולי התורה וראשי הישיבות לא הסכימו איתה.
מצד שני אמרת שבאלעד נערכו ימי עיון כאלה בהוראת גדולי תורה.
הכיצד?

עוד לא הבנתי:
אותם "יחידים" [על כמה מדובר? ואיך יודעים? ומה ההגדרה של "צריך / לא צריך" כנ"ל?]
אל מי הם פנו/הופנו עד עכשיו?

עוד לא הבנתי:
האם החומר הנצרך לבחורי ישיבות בני תורה שצריכים [או בכל הגדרה אחרת] חיזוק/ידיעה/ליבון/בהירות בעניינים אלו - הוא אותו החומר שמוסרים לחילונים מתקרבים?
היינו הבסיס ממש?
מדוע הביאו להרצות להם רבנים מקרב המחזירים בתשובה, ולא את גדולי המשגיחים ובעלי המחשבה, או ת"ח שידם רב להם בסוגיות אלה?
האם ממש עסקו שם בלבסס ש"יש אלקים" ו"תורה מן השמים", כפשוטו, מה שעושים עם חילונים מתקרבים?

להסיר ספק:
אני שואל בכנות וכדי לדעת היטב, כי הנושא קרוב ללבי וחשוב בעיניי.

למנהלים שליט"א:
הידיעה החשובה הנ"ל ודיונים שהיא עשויה לעורר או תעורר - מקומם אינו באשכול זה. לע"ע הגבתי כאן בלית ברירה.
אשמח/אודה אם תעבירו את ההודעות האחרונות העוסקות בכך - לאשכול ייעודי, או לאשכול מהקיימים כבר בנושאים אלו.
ושם יוכלו לעסוק ולהרחיב בזה.
תודה רבה.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ג' פברואר 01, 2022 4:56 pm

ש. ספראי כתב:

מה הכוונה 'השמטתי אותו'?
לא שלחתי אותו.
השמטתי אותו כמו עוד 1400 פסקים והוראות שיש לי מהגרח"ק, שעדיין לא פירסמתי אותם. אני חייב לפרסם בזה הרגע 1000 מכתבים הוראות שיש לי ממרן שליט"א מגיל 15?....

לגופו של ענין, ניכר שהמגיבים לא מבינים בעולם הישיבות ושיחתו.
בישיבות לא עוסקים, לפחות רשמית, בשאלות של 'יש אלוקים', מדע ואבולוציה, זמן העולם, אמיתות התורה מול דתות אחרות וכל יתר השאלות הנידונות בסמינרים לחילונים.

ויעוין בזה גם כאן http://simla.otzar.org/download/file.php?id=92423 הערה 87

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' פברואר 01, 2022 5:18 pm

הקישון33 כתב:לאלו שעוד לא הבינו איזה תועלת יש בבחירות לכנסת המינים, הנה התירוץ (לא לאלו שמתנגדים עקרונית) אם כולם היו מצביעים לא היה לנו ממשלה של בנט ולפיד וביטול הקומה הכשרה ועוד ועוד.

לי הק' נראה להיפך. עכשיו שאין 'נציגי ציבור' בממשלה, התאפשר להם לבטל את הנגע של הוועדה לענייני תשקורת, ושמעתי מהרבה מעורבים בענין שחק הגיוס הוא לטובת החרדים ואין המחאות אלא לפנים. בקיצור, כציבור חרדי, הרווחנו יותר מהממשלה הנוכחית מהממשלות שקדמו שנכנסו אליהם המפלגות החרדיות. נקודה למחשבה.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ג' פברואר 01, 2022 5:19 pm

צופה_ומביט כתב:

ש. ספראי כתב:בישיבות לא עוסקים, לפחות רשמית, בשאלות של 'יש אלוקים', מדע ואבולוציה, זמן העולם, אמיתות התורה מול דתות אחרות וכל יתר השאלות הנידונות בסמינרים לחילונים.

יישר כוח. ידיעה חשובה מאד.
[הצדדים לגבי עצם הנושא לכאן ולכאן בימינו ובמקומנו ולבחורינו - ידועים ושגורים ונטחנו עד בלי די, ואין צורך לכפול].

הרב ספראי,
לא הבנתי מדבריך האם הכוונה לעסוק בזה גם ברבים ["מאות בחורים"] ולכתחילה - כלומר בלי לבדוק מיהם "הצריכים לכך". אלא לחדש "עסק התורה" בסוגיות אלה, רק שלא בתוך הישיבות [מדוע? הרי זה באישור הישיבה? זו כבר שאלה אחרת כנ"ל], כלומר: לערוך הרצאות וסימפוזיונים כאלה ליד הישיבות לכל המעונין, וכל מבקש ה' יבוא לשם.

או שהכוונה "רק לצריכים לכך", או רק ליד ישיבות שבחוריהן מוגדרים רובם ככולם "צריכים לכך".
ועל הצד הזה - מי המוגדרים "צריכים לכך"?
ומי מוגדרים "אינם צריכים לכך"?

עוד לא הבנתי:
אמרת שרק כעת חידש הגרח"ק הוראה זו [לרבים], ועד כה חלק חשוב מגדולי התורה וראשי הישיבות לא הסכימו איתה.
מצד שני אמרת שבאלעד נערכו ימי עיון כאלה בהוראת גדולי תורה.
הכיצד?

עוד לא הבנתי:
אותם "יחידים" [על כמה מדובר? ואיך יודעים? ומה ההגדרה של "צריך / לא צריך" כנ"ל?]
אל מי הם פנו/הופנו עד עכשיו?

עוד לא הבנתי:
האם החומר הנצרך לבחורי ישיבות בני תורה שצריכים [או בכל הגדרה אחרת] חיזוק/ידיעה/ליבון/בהירות בעניינים אלו - הוא אותו החומר שמוסרים לחילונים מתקרבים?
היינו הבסיס ממש?
מדוע הביאו להרצות להם רבנים מקרב המחזירים בתשובה, ולא את גדולי המשגיחים ובעלי המחשבה, או ת"ח שידם רב להם בסוגיות אלה?
האם ממש עסקו שם בלבסס ש"יש אלקים" ו"תורה מן השמים", כפשוטו, מה שעושים עם חילונים מתקרבים?

להסיר ספק:
אני שואל בכנות וכדי לדעת היטב, כי הנושא קרוב ללבי וחשוב בעיניי.

למנהלים שליט"א:
הידיעה החשובה הנ"ל ודיונים שהיא עשויה לעורר או תעורר - מקומם אינו באשכול זה. לע"ע הגבתי כאן בלית ברירה.
אשמח/אודה אם תעבירו את ההודעות האחרונות העוסקות בכך - לאשכול ייעודי, או לאשכול מהקיימים כבר בנושאים אלו.
ושם יוכלו לעסוק ולהרחיב בזה.
תודה רבה.

הארכתי בשאלותיך בהודעה ארוכה ארוכה שכתבתי, אך לאחרונה יש תקלות רבות ברישום לפורום, שחוזר ונשנה, וההודעה נמחקה, כך שקיצרתי אותה, מחוסר פנאי ורוב תיסכול, להודעה עליה הגבת. אז הנה, אילצת אותי לחזור עליה....

שאלתי את הגר"ח בשתי נוסחאות.
בתחילה שאלתי כך. זה נוסח השאלה הראשונה:
האם בני ישיבות יכולים ללמוד ענייני אמונה בסיסית, לברר איך נברא העולם, לברר האם 'יש אלוקים', מעמד הר סיני וכדומה, עניינים שמלמדים בדרך כלל חילונים בסמינרים של 'ערכים'?

התשובה היתה: כן.

אחרי זה שאלתי שוב, את אותה השאלה, רק עם ניסוח רחב, עמום ועדין יותר, כדי שאוכל לפרסמו ברבים בצורה שלא תבליט את הויכוח הרבני בענין, בנוסח שהבאתי לעיל. התשובה חזרה על עצמה. הדברים היו למראה עיני מרן שליט"א ואישר לפרסמם. כשהנוסח שאושר לפירסום, ע"פ בקשתי שלי, הוא הנוסח השני. (שגם אותו לא פרסמתי לבסוף מסיבותי שלי. לע"ע).

כעת דון מינה ואוקי באתרא, הפוך בה והפוך בה וד"ל.

לגבי מה שאירע באלעד.
יש יהודי חביב ומתוק בשם הרב יהודה אייזיקוביץ. חבר שלי. שמקרב לבבות ויש לו ארגון הסברה וכו', אברך בכולל של הרב פכטר אחה"צ (ישב באזור שלי בכולל אחה"צ זמן ממושך...) ולאחרונה גם כותב בעיתונות. הוא ניסה לארגן הרצאות של מרצי ערכים דייקא לבני ישיבות, וההוראה היתה כנ"ל. אל תעשה בישיבות עצמם, אלא באזור, קצת רחוק, בלי לפרסם במודעות, אבל חברא דחברא אית ליה וכו'. ואכן, באו מאות בחורים לכל הרצאה כזאת. לביהכנ"ס 'נוסח ספרד' (הרבסט). אם דחוף לך לדעת למה הרעיון הפסיק- אברר אצלו.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ג' פברואר 01, 2022 5:27 pm

זו ההזדמנות לתזכר שוב:

רבותיי - נכון לעכשיו, לפני שאתם שולחים הודעה תעשו "העתק".

פעולה קטנטנה - שחוסכת תסכולים גדולים.

[לכאורה גם חזרה אחורה למסך הקודם מועילה, אבל יש לבדוק].

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 176 אורחים