מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גזירת ביטול הקומה הכשרה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
בעל התפארת

Re: גזירת ביטול הקומה הכשרה

הודעהעל ידי בעל התפארת » ד' פברואר 02, 2022 11:45 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:שאול תחתית, פירושו שאיזה אנונימי לא ישלוט עלי, ואסנן את המכשירים שלי בעצמי.
אולי כולנו בלא"ה בשאול תחתית, כי לא נתתי לאיזה וועדה לבדוק את הציצית והתפילין שלי, ובדקתי בעצמי

מסתבר שכבודו גם לא אוכל משום ועדת כשרות באשר היא שם, אלא מגדל את החיטים בעצמו, דש וזורה וטוחן ואופה הכל בעצמו.
גם את העופות הוא מגדל לבד, שוחט ומולח ומכשיר בעצמו.
את תפיליו הוא כותב לבד, מעבד את העורות ומכין את הבתים לבד, שוזר את ציציותיו לבד.
בעצמו. בעצמו. בעצמו.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ד' פברואר 02, 2022 11:47 pm

פרנקל תאומים כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:ממדינת הפאלאפל אתה יכול לספר מה שאתה רוצה.
תחזור קצת אחורה באשכול הזה ותראה איך שהתלוננו על המחירים של המכשירים. אז יכולת לענות במצח נחושה שהעיקר 'שלא יהיו נסיונות לאף אחד'. עכשיו כאשר עיקר הבעיא היא מחיר המשקה הגזוז, פתאום ובאופן פלא ממש ירדו מחירי המכשירים.

לשאר הציבור - תדעו שלא נלחמים עם היצר הרע ע"י שקר! זה לא עובד! שקר ואמת הם שני הפכים.

ר' ליטוואק ידידי, אתה מסתער על ר' ספראי בחרפות חינם.
מחירי הפלאפונים הכשרים הינם נמוכים מאד ביחס לסמארטפונים, אין כל השוואה. כמו שכתב ר' ספראי. והמחירים לא ירדו עכשיו.
כמובן שגם אין סיבה שהם יעלו יותר ממה שהם עולים, כי אין בהם כלום חוץ משיחות טלפון וגם זה בקושי. אבל עכ''פ המחירים שלהם נמוכים.

נכון שהם נמוכים מהסמארטפונים אבל הם יקרים מאותם מכשירים בלי הכשר בהפרש גדול וזאת אומרת שיש כאן מי שגובה כסף כדי להכשיר אותם ולהוציא מהם את האפשרות להתחבר לאינטרנט וע"ז יצא הקצף, וזה כולנו יודעים לבד, תיכנס לחנות ותיווכח.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ד' פברואר 02, 2022 11:52 pm

פרנקל תאומים כתב:ר' ליטוואק ידידי, אתה מסתער על ר' ספראי בחרפות חינם.
מחירי הפלאפונים הכשרים הינם נמוכים מאד ביחס לסמארטפונים, אין כל השוואה. כמו שכתב ר' ספראי. והמחירים לא ירדו עכשיו.
כמובן שגם אין סיבה שהם יעלו יותר ממה שהם עולים, כי אין בהם כלום חוץ משיחות טלפון וגם זה בקושי. אבל עכ''פ המחירים שלהם נמוכים.

הנה מה שכתבתי לספראי באישי:
כמובן שההשוואה צריכה להיות למכשירים באותו מפרט טכני פחות או יותר כמו מכשיר כשר [בדר"כ יותר, יש סמס ומצלמה וכרטיס זיכרון, ובאופן כללי מתקדמים יותר מבחינה טכנית - גם כאשר הם מכשירים נטולי אינטרנט מעיקרא. בכשר יש שיחות בלבד], ולא לסמארטפונים.

תגובתו טרם התקבלה במערכת.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 03, 2022 12:03 am

כבר ענו על המרמה שבתגובות על המחירים.

המכשיר שקונים מוועדה של ספראי עולה הרבה יותר מעלות מכשיר דומה. למה לדמות לסמארטפאון בשעה שהנידון איננה בין סמארטפאון לטלפון כשר, אלא בין טלפון כשר באישור איזה איש בבני ברק או טלפון כשר ללא האישור שלו?
נערך לאחרונה על ידי ליטוואק פון בודאפעסט ב ה' פברואר 03, 2022 4:29 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 03, 2022 12:05 am

בעל התפארת כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:שאול תחתית, פירושו שאיזה אנונימי לא ישלוט עלי, ואסנן את המכשירים שלי בעצמי.
אולי כולנו בלא"ה בשאול תחתית, כי לא נתתי לאיזה וועדה לבדוק את הציצית והתפילין שלי, ובדקתי בעצמי

מסתבר שכבודו גם לא אוכל משום ועדת כשרות באשר היא שם, אלא מגדל את החיטים בעצמו, דש וזורה וטוחן ואופה הכל בעצמו.
את תפיליו הוא כותב לבד, מעבד את העורות ומכין את הבתים לבד, שוזר את ציציותיו לבד.
בעצמו. בעצמו. בעצמו.

עוד רמה של דמגוגיה וטפשות.

אני בוחר איזה כשרות לאכול, לא מכתיבים עבורי. אני בוחר אם להתפלל במנין כוותיקי או יותר מאוחר. אני בוחר האם ללבוש תפילין כל היום, חציו, או רק לשעת התפילה.
בענין הפלאפון אין לכם את הבחירה הזאת

ההבדל היא פשוט, ולכן נשארת הקושיא. למה מתעלמים ממנה? מהו היצר לפטפט שקרים כאלה? מה אתה מרויח מזה?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' פברואר 03, 2022 12:11 am

בעל התפארת כתב:

בעצמו. בעצמו. בעצמו.

אין לי ענין להגן על הליטוואק, אבל יש כאן דוגמה שחשובה בעיניי.
פעם אחר פעם, לאורך כל האשכול - מתנגדי הרפורמה מתבססים, או על "עובדות" מומצאות היפך המציאות, או על טיעונים לא קשורים / חוסר הבנה מוחלט במה שעונים להם.
זה פשוט מאלף, לראות וללמוד איזו חשיבה עומדת מאחורי כל העסק הזה, ולהבין בדיוק מה הולך פה.
והנה דוגמה לפנינו.
ליטוואק כתב באשכול כבר כמה פעמים על הנושא של כשרות המזון [או ציצית ותפילין לצורך הענין], ובדיוק אותה הוא הביא כדוגמה:
שבה יש כמה גופי כשרות, יש תחרות, וכל אחד בוחר לו מאיזו כשרות הוא קונה [ח"כ חרדי למשל אוכל בכנסת רבנות], ואיש לא כופה עליך לקחת רק כשרות מסוימת ובמחירים מופקעים בעל כרחך. כל אחד מציע את שלו - ואתה בוחר. [וכשיש חשש למונופול ותיאום מחירים - מתריעים עליו כעל עוולה צרכנית ודורשים הסברים ופונים לרשויות, כבר קרה כמה פעמים לזכרוני, ואיש לא זעק אז על "פגיעה בכשרות" ועל שמד].
וכן, מה לעשות, אבל מי שרוצה לאכול טרף - הולך ואוכל טרף. מי שרוצה בביתו לערבב בשר וחלב או לא לחכות שש שעות - מערבב ולא מחכה. אף אחד לא מונע את זה ממנו. זה בינו למקום. גם כלפי הלכות טהרה זה ככה.
וזה בדיוק מה שרוצים שיהיה עכשיו בסלולר.
עכשיו מבין?
נערך לאחרונה על ידי צופה_ומביט ב ה' פברואר 03, 2022 12:15 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' פברואר 03, 2022 12:14 am

הועדה כבר משוייכת אלי?
חה חה חה....
תקרא את כל הודעותי מתחילת האשכול. הועדה הציקה לי, באופן אישי, וסגרה לי, ולאלפי יהודים, קוים מצוינים ונחוצים ללא שום נחיצות רוחנית.
אני בעד סינון קפדני ציבורי. לא אישי. למען הכלל, כמו כל חיזוק טוב שעושים כולם יחד ואיש את רעהו יאמר חזק ולא להיפך, וכדברי הרמב"ם שאדם נמשך אחר רעיו.
בעד מלחמה בכל יוזמה של הנדל, שבודאי לא בא לסייע לנו
וכן, שוב ושוב, סינון טוב הוא נחוץ וטוב ומועיל.

חלק מהחברים כאן טוענים שהסינון ימשיך והכל בסדר, ורק הועדה תפסיד כסף. אם כך, מצוין ונפלא. אשרינו שזכינו.
אם יהיו פחות סינונים- אז זה גרוע מאד. מוכן לשלם את מחיר השחיתות והאטימות והעושק וכו', למען מטרת הסינון העליונה, העולה לענ"ד עשרת מונים על בעיית השחיתות העסקנית. בזה חלק מהחברים חולקים עלי. יבושם להם.

אך בודאי שאם תוקם ועדה שפויה ונורמלית של אוהבי אדם ולא אוהבי כסף. אדרבה ואדרבה.

ובכלל, אחרי שהוברר לי היום וכנ"ל שהועדה שייכת לחסידות ידועה ופלג ידוע. אז בכלל טוב.... (כאן מצרפים הנערים סמיילי...).

לצופה ומביט: צר לי על שלל ה'תגובתו לא התקבלה' וכו'. אני איש קצת עסוק, כידוע ליודעי ח"ן, ולא תמיד קורא ומגיב.... (כאן צריך לצרף ג"כ סמיילי....)

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' פברואר 03, 2022 12:20 am

אני חושב שחשוב לחדד, שאלו ה'מציאותיים' יותר כאן לא בדיוק מתכוונים לקרר שום דבר.

הם בסך הכל אומרים, שהמצב כל כך לא טוב בוועדה המדוברת, שגם אם היום יצליחו איכשהו למשוך - זה יתפוצץ, ואולי באופן גרוע יותר, עוד זמן מה, בדומה לפרשיות אחרות שהתפוצצו בפתע פתאום.

אז חבל להשקיע אנרגיה בזה.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' פברואר 03, 2022 12:21 am

אני חושב שחשוב לחדד, שאלו ה'מציאותיים' יותר כאן לא בדיוק מתכוונים לקרר שום דבר.

הם בסך הכל אומרים, שהמצב כל כך לא טוב בוועדה המדוברת, שגם אם היום יצליחו איכשהו למשוך - זה יתפוצץ, ואולי באופן גרוע יותר, עוד זמן מה, בדומה לפרשיות אחרות שהתפוצצו בפתע פתאום.

אז חבל להשקיע אנרגיה בזה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 03, 2022 12:41 am

ש. ספראי כתב:אני בעד סינון קפדני ציבורי. לא אישי. למען הכלל, כמו כל חיזוק טוב שעושים כולם יחד ואיש את רעהו יאמר חזק ולא להיפך, וכדברי הרמב"ם שאדם נמשך אחר רעיו.

דבר זה הוא הירוס הדת. אין לציבור אלא ענייני ציבור, ולא ענייני הפרט. הבלבול בדברים אלו הוא אבי אבות רוב הצרות שיש בציבור שלנו כהיום. כאשר כל יחיד מחליט בעצמו האיך להתנהג בקורונה, או האיך להנהיג מוסד ציבורי, בו בשעה שלא נותנים ליחיד ללחום נגד יצרו לבדו, הוא הצוק שממנו נופלים רוב קרבנות של דורנו.

שיהיה סינון, אבל בבחירת כל אחד ואחד.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » ה' פברואר 03, 2022 1:02 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:
ש. ספראי כתב:אני בעד סינון קפדני ציבורי. לא אישי. למען הכלל, כמו כל חיזוק טוב שעושים כולם יחד ואיש את רעהו יאמר חזק ולא להיפך, וכדברי הרמב"ם שאדם נמשך אחר רעיו.

דבר זה הוא הירוס הדת. אין לציבור אלא ענייני ציבור, ולא ענייני הפרט. הבלבול בדברים אלו הוא אבי אבות רוב הצרות שיש בציבור שלנו כהיום. כאשר כל יחיד מחליט בעצמו האיך להתנהג בקורונה, או האיך להנהיג מוסד ציבורי, בו בשעה שלא נותנים ליחיד ללחום נגד יצרו לבדו, הוא הצוק שממנו נופלים רוב קרבנות של דורנו.

???????

סחור סחור אמרינן לנזירא, לכרמא לא תקרב!

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' פברואר 03, 2022 1:21 am

צופה_ומביט כתב:
בעל התפארת כתב:

בעצמו. בעצמו. בעצמו.

פעם אחר פעם, לאורך כל האשכול - מתנגדי הרפורמה מתבססים, או על "עובדות" מומצאות היפך המציאות, או על טיעונים לא קשורים / חוסר הבנה מוחלט במה שעונים להם.
זה פשוט מאלף, לראות וללמוד איזו חשיבה עומדת מאחורי כל העסק הזה, ולהבין בדיוק מה הולך פה.
והנה דוגמה לפנינו.
ליטוואק כתב באשכול כבר כמה פעמים על הנושא של כשרות המזון [או ציצית ותפילין לצורך הענין], ובדיוק אותה הוא הביא כדוגמה:
שבה יש כמה גופי כשרות, יש תחרות, וכל אחד בוחר לו מאיזו כשרות הוא קונה [ח"כ חרדי למשל אוכל בכנסת רבנות], ואיש לא כופה עליך לקחת רק כשרות מסוימת ובמחירים מופקעים בעל כרחך. כל אחד מציע את שלו - ואתה בוחר. [וכשיש חשש למונופול ותיאום מחירים - מתריעים עליו כעל עוולה צרכנית ודורשים הסברים ופונים לרשויות, כבר קרה כמה פעמים לזכרוני, ואיש לא זעק אז על "פגיעה בכשרות" ועל שמד].
וכן, מה לעשות, אבל מי שרוצה לאכול טרף - הולך ואוכל טרף. מי שרוצה בביתו לערבב בשר וחלב או לא לחכות שש שעות - מערבב ולא מחכה. אף אחד לא מונע את זה ממנו. זה בינו למקום. גם כלפי הלכות טהרה זה ככה.
עכשיו מבין?

מעניין לברר אם מישהו מהיושבים גם ממליץ שיהיה תו תקן לחומרי בנין, בדרגות חומרה שונות, מי שרוצה להחמיר - שיחמיר, מי שרוצה סינון קצת פחות - יתפשר על חומרים יותר חלשים וכו'. או שכולם מסכימים שיש תקן אחד ותו לא?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' פברואר 03, 2022 1:31 am

אבל כבר הובעה ביקורת קשה (גם ע"י מבקר המדינה) על המונופול של 'מכון התקנים הישראלי'.
עי' כאן https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%A8%D7%AA
והוא הדין הכא. תחרות עושה רק טוב.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' פברואר 03, 2022 1:36 am

חד ברנש כתב:אבל כבר הובעה ביקורת קשה (גם ע"י מבקר המדינה) על המונופול של 'מכון התקנים הישראלי'.
עי' כאן https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%A8%D7%AA
והוא הדין הכא. תחרות עושה רק טוב.

אחרי הבקורת.
אנשים מוכנים בכדי לבטל את המנופול לבנות בלי מכון התקנים, או שבולעים את הגלולה, וממשיכים לבנות דווקא עם תקן?
יש דברים שלמרות הבקורת, אי אפשר בלעדיהם.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' פברואר 03, 2022 1:40 am

בעל התפארת כתב:
צופה_ומביט כתב:
בעל התפארת כתב:

בעצמו. בעצמו. בעצמו.

והנה דוגמה לפנינו.
עכשיו מבין?

מעניין לברר אם מישהו מהיושבים גם ממליץ שיהיה תו תקן לחומרי בנין, בדרגות חומרה שונות, מי שרוצה להחמיר - שיחמיר, מי שרוצה סינון קצת פחות - יתפשר על חומרים יותר חלשים וכו'. או שכולם מסכימים שיש תקן אחד ותו לא?

תגיד, אתה מבין מה אתה רוצה?
זה אתה הבאת את הדוגמה של כשרות המזון, הציצית והתפילין, לא?
אתה בעד ביטול כל הבד"צים והקמת גוף כשרות אחד ויחיד? [מונופול שגם יתן בלעדית את ההכשר וגם ימכור את המוצרים כחברה מסחרית].
אתה גם בעד שכולם ילמדו בישיבה אחת ובאותה שיטת לימוד וכולם ישמעו לאותו גדול?
באיזו עוד אחידות - כפויה - אתה מעונין לטובת הציבור? בוא תגיד, שנדע את משנתך.
אולי בכלל לסמם את כל הציבור בכדורים וזהו? שמעתי שיש כבר מי שעושים את זה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 03, 2022 1:45 am

קו ירוק כתב:

???????

נכון, לכן צריך כל אחד ואחד לסנן את המכשירים שלו. רמת הסינון וסוגה איננה ביד הציבור. לא אמרתי שאין לסנן, אמרתי שיש לכל אחד לסנן, כמו שיש לכל אחד לקדש על היין בליל שבת.
בעל התפארת כתב:

אתה באמת לא מבין ההבדל בין ציבור ליחיד? חומרי בנין נועדו לבנייינים לרבים, למכור לאחרים, להשכיר לאחרים, וגם להיות ברחוב של אחרים. אם יפול הבנין, יפול על כולם. לכן יש מדינה המפקחת על דברים כאלה. וכמו שכתבתי, ענייני ציבור, צריכים להיות ביד הציבור. ענייני היחיד, צריכים להיות ביד היחיד. ואין להתערב ביניהם. ההסכם בין הציבור החרדי להמדינה בענין הצבא, הוא דבר של רבים. ע"כ אין לכל יחיד להביע דעה אלא לעשות כדעת גדולי ישראל. אמנם השמירת עינים של היחיד, הוא הענין של היחיד ואין לזרים אתו. מוסד של הציבור, חייב להיות ביד הציבור, ולא היחיד.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' פברואר 03, 2022 1:56 am

צופה_ומביט כתב:
בעל התפארת כתב:
צופה_ומביט כתב:
בעל התפארת כתב:

בעצמו. בעצמו. בעצמו.

והנה דוגמה לפנינו.
עכשיו מבין?

תגיד, אתה מבין מה אתה רוצה?
זה אתה הבאת את הדוגמה של כשרות המזון, הציצית והתפילין, לא?
אתה בעד ביטול כל הבד"צים והקמת גוף כשרות אחד ויחיד? [מונופול שגם יתן בלעדית את ההכשר וגם ימכור את המוצרים כחברה מסחרית].
אתה גם בעד שכולם ילמדו בישיבה אחת ובאותה שיטת לימוד וכולם ישמעו לאותו גדול?
באיזו עוד אחידות - כפויה - אתה מעונין לטובת הציבור? בוא תגיד, שנדע את משנתך.
אולי בכלל לסמם את כל הציבור בכדורים וזהו? שמעתי שיש כבר מי שעושים את זה.

את הדוגמאות הבאתי כהמשך לדבריו של לפ"ב שהכריז שהוא בדק את הציצית והתפילין לבד. לא כהצעה לכלל.
כשרות הפלאפונים, עם כל מגרעותיה של הועדה, זה דבר שאי אפשר לוותר עליו. ועל זה כבר כתבו באריכות.

בעל התפארת

הודעהעל ידי בעל התפארת » ה' פברואר 03, 2022 1:57 am

קו ירוק כתב:

???????

נכון, לכן צריך כל אחד ואחד לסנן את המכשירים שלו. רמת הסינון וסוגה איננה ביד הציבור. לא אמרתי שאין לסנן, אמרתי שיש לכל אחד לסנן, כמו שיש לכל אחד לקדש על היין בליל שבת.
בעל התפארת כתב:

אתה באמת לא מבין ההבדל בין ציבור ליחיד? חומרי בנין נועדו לבנייינים לרבים, למכור לאחרים, להשכיר לאחרים, וגם להיות ברחוב של אחרים. אם יפול הבנין, יפול על כולם. לכן יש מדינה המפקחת על דברים כאלה. וכמו שכתבתי, ענייני ציבור, צריכים להיות ביד הציבור. ענייני היחיד, צריכים להיות ביד היחיד. ואין להתערב ביניהם. ההסכם בין הציבור החרדי להמדינה בענין הצבא, הוא דבר של רבים. ע"כ אין לכל יחיד להביע דעה אלא לעשות כדעת גדולי ישראל. אמנם השמירת עינים של היחיד, הוא הענין של היחיד ואין לזרים אתו. מוסד של הציבור, חייב להיות ביד הציבור, ולא היחיד.

זה לא רק השמירת עיניים של היחיד, זה הצביון של הכלל.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' פברואר 03, 2022 2:03 am

אז שיקרו לנו? כולם אמרו שיורדים לשאול תחתית ועוברים עבירות, ועכשיו הגענו ל'צביון של הכלל'?!

מה זה צביון? זה סוג חיה עם קרניים גדולים? אינני מכיר את המלה ולא את המושג. יש מצוות ועבירות, יש תורה ויראת שמים. אין 'צביון'. 'צביון' הוא מונח של שקר, שיש מציאות של צביון ריק מתוכן.

סמארטפאון הנראה כטלפון כשר יש בו בדיוק אותם בעיות של סמארטפאון רגיל, וסמארטפאון הנראה כסמארטפאון ואין עליה אינטרנט, הוא כשר בדיוק כמו פליפ פאון. אין מושג של 'צביון' ביהדות..

מגופת חבית

הודעהעל ידי מגופת חבית » ה' פברואר 03, 2022 3:31 am

קו ירוק כתב:

???????

בעל התפארת כתב:

שולחן ערוך אורח חיים הלכות יום טוב סימן תקכט סעיף ד

חייבים ב"ד להעמיד שוטרים ברגלים, שיהיו משוטטים ומחפשים בגנות ובפרדסים ועל הנהרות שלא יתקבצו שם לאכול ולשתות אנשים ונשים, ויבואו לידי עבירה; וכן יזהירו בדבר זה לכל העם, שלא יתערבו אנשים ונשים בבתיהם בשמחה ולא ימשכו ביין, שמא יבואו לידי עבירה; אלא יהיו כולם קדושים.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' פברואר 03, 2022 7:41 am

בעל התפארת כתב:
עובר ושב כתב:כבר אמר אחד הגדולים שזהו איום וגיזום בעלמא, אף אחד (כולל הרב וואזנר) לא התיר ולא יתיר אשת איש לעלמא על סמך זה.

נכון בהחלט. אף רב לא יתיר א"א בגלל עד מחזיק בסמארטפון.
ועדיין יש ענין להשתמש בביטוי שכזה, כדי להרחיק את הסמארטפון מהציבור, וכדי שלא ייקחו עדים בעלי סמארטפון פרוץ, וטוב שכך.
גדולינו השתמשו בפסק כזה, לא סתם לפטומי מילי בעלמא.

במחכ"ת,
ברגע שאתה כותב "יש ענין" ו"גדולינו השתמשו"... אז זה אכן הופך ל"פטומי מילי בעלמא"...
פשוט ליצנות. מה, המערכת חושבת שהיא תמשיך לשקר לנו על הראש "שקרים קדושים", ואנחנו נבלע הכל?!?
(זה בערך כל מה שמי שקורא את דבריך אומר לעצמו).
מה בצע לבוא לאדם עם סמטרפון ולומר לו שהוא לא יכול להיות עד? זה איזה "כיבוד"?! זה עלייה לתורה? זה דין תורה! או שכן או שלא.

[ואני לכשעצמי אוחז - שהגר"ש ואזנר אכן התכוין לזה ברצינות, מה גם שאם היה הוא עצמו חי היום, היה מחמיר עאכו"כ]

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' פברואר 03, 2022 7:51 am

בעל התפארת כתב:מעניין לברר אם מישהו מהיושבים גם ממליץ שיהיה תו תקן לחומרי בנין, בדרגות חומרה שונות, מי שרוצה להחמיר - שיחמיר, מי שרוצה סינון קצת פחות - יתפשר על חומרים יותר חלשים וכו'. או שכולם מסכימים שיש תקן אחד ותו לא?

אני מציע לכבודו לברר למשל בתחום אביזרי בטיחות לגני ילדים: איזה מגוון יש, בכל מיני צורות, כדי שילדינו הרכים לא ייתפסו באיזה קליפס או מתלה או בין הדלת לקיר וכדו', וכהנה וכהנה רחמנא לישזבן. האם את כל זה כבודו מתקין גם בבית? האם את זה הרשויות מחייבות את כבודו להתקין בבית?
לא.
למה?
כי חובתה של הרשות לתקן לציבור את הסטנדרט הבסיסי ביותר הדרוש (דהיינו חומרי בניה עמידים, לצורך הדוגמא), והרוצה להחמיר - אכן יחמיר, ויש לו מה להחמיר (לדוגמא להתקין מכסים לשקעים, שעוונית בין הדלת למשקוף, כרית הגנה במקום שיש תקרה נמוכה, וכעזה"ד.
לעומת זה - במבני ציבור, שכל הציבור רשאי או צריך להיכנס אליהם, לעתים חובתה של הרשות להתקין כל מאי דאפשר כדי שיהיה בנוח לכולם (לדוגמא, רמפות לכסאות גלגלים וכדו', ושאר ענייני נגישות. האם למשל אתה כאדם פרטי חייב להנגיש את הדירה שלך, שנמצאת בקומה שלישית בלי מעלית?) וכן על זה הדרך.

אותו דבר כאן, הרשות (לצורך העניין גדולי ישראל) רואים לתקן סטנדרט מסויים, לא ייתכן שיבואו פונקציונרים XYZ וירימו את הרף לגובה בלתי אפשרי וישאירו אותו שם, מכל סיבה שהיא. (שוב, אני חוזר ואומר לאורך כל האשכול, שאני בעד בעד בעד טלפונים לדיבור בלבד, וזו ברכה עצומה, רק שלכאורה זה לא יכול להיות הסטנדרט לכל הציבור). אלא קובעים תקן מינימלי, ומשם הרוצה להחמיר יחמיר.
מה שאתה רוצה באמת לטעון, זה שהרף של טלפון לדיבור בלבד - זה המינימום. אחרים טוענים שלא. הדימוי שהבאת מוטה ולא מדוייק.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' פברואר 03, 2022 9:26 am

עובר ושב כתב:
יתן חן כתב:
ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מר ספראי חזר על האימרא המשוקצת והמרושעת, המגלה פנים בתורה שלא כהלכה,

אתה פשוט חוצפן!
הרב וואזנער אמר וכתב שהמחזיק סמרטפון פסול לעדות, וכן מורים תלמידיו, וכן אומר הגר"ח.
יש גדולים שחולקים עליהם, אבל לא בשפת ביבין כשלך.

כבר אמר אחד הגדולים שזהו איום וגיזום בעלמא, אף אחד (כולל הרב וואזנר) לא התיר ולא יתיר אשת איש לעלמא על סמך זה.

הייתי אז בשעה שאמר זאת
ולא היה בסגנון של פסק הלכה אלא הרב דונר שאל אותו אחרי השעור בליל שישי האם פסולים לעדות ולשחיטה וכו' אמר שכן
ומי שמכיר מבין שאמר זאת לכתחילה ולמהדרין וכדומה וכעין הפסק שאין להיכנס לבית של מי שיש לו אינטרנט פרוץ ואחרי כינוס כלל ישראל התקבלו הרבה טלפונים אצל הגרמ"ש קלין מה יעשו אלו שמוכחים ובנים לאביו יש בבית וכו' - לקחו את זה ברצינות וכמובן שרמ"ש קלין אמר להם שזה רק הידור

ולענין הרפורמה איני רואה מה זה יעזור אם כל חנות בריכוז חרדי יש לה תעודת הכשר שמשוקים רק מכשירים כשרים של הועדה
ואם לא יעשו נגדם הפגנות וכו'
הרי שוב יהיה מונופול לועדה על הפלא' שלנו

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' פברואר 03, 2022 10:01 am

בריה נמוכה כתב:הייתי אז בשעה שאמר זאת
ולא היה בסגנון של פסק הלכה אלא הרב דונר שאל אותו אחרי השעור בליל שישי האם פסולים לעדות ולשחיטה וכו' אמר שכן
ומי שמכיר מבין שאמר זאת לכתחילה ולמהדרין וכדומה וכעין הפסק שאין להיכנס לבית של מי שיש לו אינטרנט פרוץ ואחרי כינוס כלל ישראל התקבלו הרבה טלפונים אצל הגרמ"ש קלין מה יעשו אלו שמוכחים ובנים לאביו יש בבית וכו' - לקחו את זה ברצינות וכמובן שרמ"ש קלין אמר להם שזה רק הידור

ולענין הרפורמה איני רואה מה זה יעזור אם כל חנות בריכוז חרדי יש לה תעודת הכשר שמשוקים רק מכשירים כשרים של הועדה

ישר כח. הרי דבריך ממסגרים הכל בצורה שונה.
זה לא "איום וגיזום", ולא "יש ענין להשתמש בביטוי שכזה" ולא "גדולינו השתמשו בפסק כזה" ולא "סתם לפטומי מילי בעלמא".
אלא זו היא חומרא, זו היא דעתו להחמיר ולהדר ולנהוג סלסול בעצמו ובאחרים השומעי לקחו. חומרא היא מושג בהלכה, זה לא שקר-קדוש דה-פקטו, כמו שניסה ספראי להציג, ולא "גילוי פנים בתורה" כמו שהליטוואק ניסה להרחיק לכת.

בריה נמוכה כתב:ולענין הרפורמה איני רואה מה זה יעזור אם כל חנות בריכוז חרדי יש לה תעודת הכשר שמשוקים רק מכשירים כשרים של הועדה

ברגע שיוסכם על כך שיש אפשרות לכמה כשרויות, אז לא יהיה טעם להפגין נגד חנות שאין לה הכשר פלוני, כי יש לה הכשר מאלמוני.
כמו שכיום לא יפגינו בגאולה (למעט כמה קיצוניים ממש) נגד חנות שמוכרת בד"ץ שארית או בית יוסף, אבל כן יפגינו נגד חנות שמוכרת דבר-אחר.
כך אותו דבר כאן, אני חושב שריבוי ההכשרים (בתחום של הטלפונים הפשוטים דייקא. סמארטפונים זו בעיה בפני עצמה), יוביל לריבוי משתמשים בהם ולתוספת טהרה וגם ירגיע את הגיזרה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' פברואר 03, 2022 10:10 am

תא חזי כתב:אלא זו היא חומרא, זו היא דעתו להחמיר ולהדר ולנהוג סלסול בעצמו ובאחרים השומעי לקחו. חומרא היא מושג בהלכה, זה לא שקר-קדוש דה-פקטו, כמו שניסה ספראי להציג, ולא "גילוי פנים בתורה" כמו שהליטוואק ניסה להרחיק לכת.

חומרא מאיזה סוג?
מסוג שיש לו עיגון בהלכה, כמו חשש רחוק שמא הוא בכל זאת פסול לעדות, או מסוג של - 'האוכל לנדא פסול לעדות', כלומר חומרא שהיא הבל מוחלט?

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' פברואר 03, 2022 11:07 am

עקביה כתב:
תא חזי כתב:אלא זו היא חומרא, זו היא דעתו להחמיר ולהדר ולנהוג סלסול בעצמו ובאחרים השומעי לקחו. חומרא היא מושג בהלכה, זה לא שקר-קדוש דה-פקטו, כמו שניסה ספראי להציג, ולא "גילוי פנים בתורה" כמו שהליטוואק ניסה להרחיק לכת.

חומרא מאיזה סוג?
מסוג שיש לו עיגון בהלכה, כמו חשש רחוק שמא הוא בכל זאת פסול לעדות, או מסוג של - 'האוכל לנדא פסול לעדות', כלומר חומרא שהיא הבל מוחלט?

התשובה לדבריך [עיי"ש שדחה דעת הרב שרצה לפסול השחיטה מדינא]
שו"ת שבט הלוי חלק ב סימן ב
יקרתו קבלתי ולקחתי איזה רגעים לעיין בשאלתו שאלת חכם בענין שו"ב יר"א שעבר וראה בטעלעויזיאן שנאסרה ע"י רבנים גאונים - וגם אני יחד עם רבנים דפה אסרנו זה באיסור חמור, ....
והגם שבעצם ראית הטעלעויזאן נראה דאינה רק איסור דרבנן מחמת דקאסרי רבנן, אלא איסור תורה יש בו הלאו דלא תתורו אחרי לבבכם זו מינות ואחרי עיניכם זו זנות כמבואר סופ"ק דברכות - מכ"מ הרי כתב כב' דהשו"ב ח"ו לא ראה כזה, וגם אם ראה ח"ו מכ"מ עדיין אינו נחשד אשחיטה גופא דאינה בסוג אחד ואף שכ' קצת אחרונים דהנאת הגוף כמו עריות הוא בסוג אחד עם הנאת מאכלות אסורות הנה גם סברה זו אינה ברורה אצלי - ובדידן לא שייך זה כלל דלא נחשד ח"ו אגוף המעשה ע"כ מה"ט אין לפסלו.
אבל מה שיש לעורר עליו הוא דהאיך יתכן דשו"ב שצריך להיות ירא אלקים מרבים כמבואר סימן א' וסי' ל"ט ובכמה דוכתא האיך יעסוק בדברים כאלה ע"כ יש להתרות אותו ולהזהירו ואולי משגה הי' בדבר אבל להורידו מאומנתו אין לנו בשביל זה - והקב"ה ברוב רחמיו יצילנו מכל מכשול ועון - ידעתי גם ידעתי שיש להאריך עוד בענין זה אבל אני עני שאול לדברים הרבה ואתו הסליחה.
ידידכם דוש"ת בלונ"ח מצפה לרחמי שמים.

ומענין שהרבי מחב"ד העיר לו ע"ז - בגישת הרבה נוכחים בפורום שאין לגזור גזירות
"שם ס"ב: שו"ב שראה בטעלעוויזאן כו' – בארצה"ב מתפשט זה וכו', וע"פ השמועה גם בעוד כו"כ מדינות – ואף שמובן שגם במצב כזה צ"ל אזהרה ע"ז ויותר הרבה מאזהרה, אבל – מקום לדאגה ש(ע"פ טבע) חלק גדול מהציבור אינו עומד בזה, ולכן צ"ע אם להבא יש לומר בזה – על כללות ענין הטעלעויזאן – לשון גזירה ואיסור וכו'. ראה פה http://www.shturem.net/index.php?section=news&id=79554
אמנם הרב ואזנר לא נהנה במיוחד מהערה זו וד"ל

ולענינו התפרסם היום שמרן הגרי"ג אדלשטיין סירב לחתום על מכתב נגד הרפורמות של יועז הנדל. רק לאחר מכן לחץ על כבד שפעל עליו - ראש הישיבה הסכים לחתום על נוסח יותר עדין. רק אציין, ראש הישיבה אינה בעד ביטול הקומה הכשרה - אלא נגד ההתנהלות של עסקני ועדת הרבנים לענייני תקשורת

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ה' פברואר 03, 2022 11:35 am

מגופת חבית כתב:שולחן ערוך אורח חיים הלכות יום טוב סימן תקכט סעיף ד:
חייבים ב"ד להעמיד שוטרים ברגלים, שיהיו משוטטים ומחפשים בגנות ובפרדסים ועל הנהרות שלא יתקבצו שם לאכול ולשתות אנשים ונשים, ויבואו לידי עבירה; וכן יזהירו בדבר זה לכל העם, שלא יתערבו אנשים ונשים בבתיהם בשמחה ולא ימשכו ביין, שמא יבואו לידי עבירה; אלא יהיו כולם קדושים.

יישר כוחך על הנכונות לדון בצורה עניינית, במקום למלמל מלמולים חסרי פשר על צביון, או סתם לגדף כאחרוני התגרנים על מרשיעי ברית ופורקי עול ושאול תחתית. לנוכח שלושת האחרים שבשאלה העניינית מילאו פיהם מים (אולי מי המרים המאררים מהאמבטיה המתקררת) יש לייקר דיון ענייני.

לגופו של עניין, הבאת מעשה לסתור. ראוי לשים לב שזהו מנגנון חירום, ובוודאי שלא טקטיקה יומיומית. רק ברגלים (שבועיים מתוך 54 שבועות בשנה) ורק במקומות ציבוריים. לא נאמר בשו"ע ששוטרי בית הדין מצטיידים בסולמות וחבלים ומטפסים על קירות הבתים להשגיח מן החלנות ולהציץ מן החרכים על מעשי האנשים ונשים בבתיהם, אף שסביר להניח שבאים שם לידי עבירה בבתים (ומטעם זה מתענים בה"ב). כלפי הנעשה בבית פנימה רק נאמר: "יזהירו בדבר זה לכל העם, שלא יתערבו אנשים ונשים בבתיהם". להפעיל תוכנת פגסוס מאן דכר שמיה.
הוא הדין למכשיר הנמצא בכיסו של כל אחד ואחד, שאינו נחשב כגנות ופרדסים שמתקבצים שם לאכול ולשתות אנשים ונשים, שהוא מקום מועד וקרוב לעבירה (הרוצה לדעת במה דברים אמורים יבוא ברגלים לגן סאקר הירושלמי, או למקבילותיו בערים אחרות, ויראה את ההתקבצויות סביב המנגל במעגלים המשפחתיים הרחבים). הלוא כל הקנאים הכותבים כאן מחזיקים ברשותם אינטרנט, ולא בגרסה החסומה ביותר (בה חסום, למרבה הגיחוך, הפורום הנוכחי). כלומר, אין להם בעיה עקרונית עם האינטרנט. וגם אם יש להם בעיה עקרונית, הם יודעים להתעלם ממנה. היינו, הם יודעים שניתן להחזיק אינטרנט ולא לעשות בו שימוש בלתי ראוי. אלא מאי, בחכמתם כי רבה המציאו כל מיני חילוקים דקים ומפולפלים המבחינים בין הסמרטפון (שאינו אלא אינטרנט קטן) לבין מחשב רגיל (שבו יש אינטרנט גדול). אולי ההבחנה בין הנייד לנייח מסתייעת מדין כל קבוע וכל דפריש. סוף דבר, מעולם לא ננעלו שערי תירוצים ואשנבי למדנות, אך בוודאי כל החילוקים האלה אין להם חלק ונחלה בהלכה ואי אפשר לחייב אף אחד בהם. ועוד זאת אחרת, הרי גם בטלוויזיה שנאסרה לחלוטין ובאופן גורף, לא עשו זאת באמצעות כפייה, אלא הזהירו וגזרו. כך גם כאן, לגזור אפשר בוודאי, אבל לא לחסום בכוח באמצעות ששולל את הבחירה מהפרטים. אין לזה תקדים הלכתי והנזק גדול מהתועלת.

יתר על כן, רוב המתנגדים לוועדת התקשורת מעוניינים בטלפון טיפש עם אפשרות למסרונים (או למצלמה), ולא לקליטת אינטרנט. ואילו חסידי הוועדה, ששפתותיהם מלאות קצף, מתעלמים מעובדה זו וממשיכים להטיח על כל מיני תועבה, מתוך ידיעה שאין שום פגע במסרונים.

גביר

הודעהעל ידי גביר » ה' פברואר 03, 2022 12:10 pm

על כניסת האינטרנט לציבור הדתי והחרדי -

http://upload.kipa.co.il/media-upload/t ... ar3221.PDF

מראה כהנים

הודעהעל ידי מראה כהנים » ה' פברואר 03, 2022 12:26 pm

בשנים האחרונות קיימת מגמה ברורה לצמצם את השימוש בכסף מזומן, ובמקומו לעבור לתשלומים באשראי, מטעמים של הלבנת כספים וכו'.
למעשה, כולנו מחזיקים בכרטיס אשראי. הממעיט אסף עשרה כרטיסים שונים.
מחר ישכים העסקן הנלבב לביתו של גדול הדור, יחזיק בידו שני קלסרים עבי כרס ויתאר בפניו כמונה מעות, בקולניות מוגזמת ובידענות גדולה - כאשר מאחוריו מספר אברכים עבדקנים מהנהנים בראשם בדבקות - כיצד כרטיסי האשראי הללו הם אם כל חטאת, רח"ל. לא יאומן כי יסופר. הרי בכרטיסים הללו, היל"ת, ניתן לרכוש תועבה ממש ממש, ומה יעשה הבן ולא יחטא. זו גזירה שלא שיערו אבותינו. הכרטיס הקטן הזה, שגדלו אינו אלא שלוש על שלוש אצבעות, האדם ממשמש בו בכל שעה והוא מצוי בכיסו של כל אחד ואחד, ונורא לחשוב שהוא עלול ברגע להחטיא את בעליו ולהוריד לטמיון השקעה של עשרות שנים בתורה ובמצוות. הוא יכול להיכנס עמו לכל חנות מזדמנת ולקנות עמו כל דבר פשע. מוטב שלא לבטא בשפתיים איזו תועבה נוראה ניתן לרכוש בכרטיס הזה. ובכן, אין צורך להרבות מלים בדבר הפשוט לכל, איך כרטיס האשראי התמים הוא אבי אבות הטומאה בדורנו וחייבים לקדם את פני הרעה.
ובכן מספר העסקן הנלהב, כי לאחר שישבו הרבנים העסקנים שבעה ימים ושבעה לילות וטיכסו עצה ברוב יועץ, באו למסקנה פה אחד שיש לארגן הסכם עם חברות האשראי, שינפיקו כרטיס מיוחד, כשר וחתום באלף עזקאין, שניתן לרכוש בו רק מוצרים שחברי הוועדה המיועדת עברו עליהם ובדקו בי"ג נפה שאי אפשר לעשות בו שימוש בלתי ראוי. כל מוצר אחר - הכרטיס לא יאשר את רכישתו. עד כאן דברי העסקן המזועזע והנסער.
מכאן ואילך הכל מתגלגל במסלול הידוע.
ביום ראשון הרבנים חותמים.
ביום שני מתחוללת תחרות עצומה בין חברות האשראי כדי לזכות בבכורה ולהיות בעלת המונפול על כיסו של הצרכן החרדי. דיל מטורף של מאות אלפי בתי אב בבת אחת, במקום להתחרות על לבם של כל אחד ואחד.
ביום שלישי הדת ניתנה, ההסכם נחתם והעסקנים שמחים. אחוזי העסקה נותרו חסויים.
ביום רביעי הרחובות מוצפים בפרסומת מזועזעת וצבעונית. מוסדות תורה וחינוך מודיעים כי לא יקבלו תשלומים מכרטיס שאינו מאושר.
ביום חמישי אתה יושב משתומם מול מסך המחשב, גולש בפורום ותוהה בינך ובין עצמך האם טחו עיניהם מראות והאם בשלה השעה לסמן סימן על מצחנו, שנדע שאנחנו משוגעים (החיטה המשגעת, שם שם).
ביום שישי אחה"צ אתה נדחף למקווה ברגע האחרון, כולך נסער, ואתה מבין שכל זה סיפור ישן נושן. כבר דפדפו הלאה. באי המקווה שומעים את נאקותיך ומביטים בך ברחמים, כאילו צמח לך זנב.
ובשבת העסקן מביא קידושא רבה לבית הכנסת, כיד המלך, להודות לה' על חסדיו הבלתי פוסקים.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' פברואר 03, 2022 12:46 pm

בעל התפארת כתב:כשרות הפלאפונים, עם כל מגרעותיה של הועדה, זה דבר שאי אפשר לוותר עליו. ועל זה כבר כתבו באריכות.

אכן, כתבו באריכות שאיש לא מתכוון לוותר עליו.
אולי תסביר לנו איזו "כשרות הטלפונים" הולכת להיפסק, שנדע סוף סוף.
בסך הכל יפסיק המונופול, כמו בכשרות המזון.
או שלשיטתך כשרות המזון היא דבר שכן אפשר לוותר עליו?

ולגבי הועדה, את הועדה הספציפית הזו עם כל מגרעותיה הביאו לעיל מיתד שהגדולים הליטאים דוקא כן הולכים להעיף, ולעשות ועדה אחרת, בלי מגרעותיה של זו.
שמע מינה שהם לא בדיוק חושבים כמוך, בכל מקרה.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 03, 2022 1:23 pm

בריה נמוכה כתב:ומענין שהרבי מחב"ד העיר לו ע"ז - בגישת הרבה נוכחים בפורום שאין לגזור גזירות
"שם ס"ב: שו"ב שראה בטעלעוויזאן כו' – בארצה"ב מתפשט זה וכו', וע"פ השמועה גם בעוד כו"כ מדינות – ואף שמובן שגם במצב כזה צ"ל אזהרה ע"ז ויותר הרבה מאזהרה, אבל – מקום לדאגה ש(ע"פ טבע) חלק גדול מהציבור אינו עומד בזה, ולכן צ"ע אם להבא יש לומר בזה – על כללות ענין הטעלעויזאן – לשון גזירה ואיסור וכו'

זה פשוט מדהים.

לפעמים אני תוהה לעצמי, היתכן? האם אבדה חכמת חכמיו? ואז מיישב בתירוצים דחוקים שיתכן ומסתירים מהם את המציאות, או שממציאים להם דברים על אינטרנט מסונן או סמארטפון מסונן, כמו שידוע ומפורסם שממציאים סיפורים בנדון הזה, או שולחים אנשים לרבנים שיבכו להם על מעשה שלא היה ולא נברא (אשה שטוענת שבעלה רב מפורסם וקנה סמארטפון כשר ומיד התפקר והתנצר וירד מהארץ ועזב אותה ואת שבעת בניה, ושואלת את הרב מה לעשות כביכול, והרב שומע עוד ועוד מקרים ועל פיהם מגבש את דעתו... וגם מספר לפי תומו ששומע מקרים רבים).

וכמו שהלכו אנשים ולכלכו על אינטרנט רימון, כשהם ממציאים דברים, והצליחו לשכנע שאין זה סינון מספיק. ובזמנו התפרסמו כל דבריהם, והרמאויות שלהם.

אבל כאן רואים מהי דעת תורה בטהרתה ללא כחל ושרק, ועוד לגבי טלוויזיה שלכל הדעות היא חפצא דאיסורא שמשמשת אך ורק לדברי תועבה, וגם בזה אמר לא להורות לשון גזירה ואיסור, כי חלק גדול מהציבור (בארה"ב בזמנו כנראה) לא עומד בזה. פשוט מדהים.

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ה' פברואר 03, 2022 2:01 pm

מראה כהנים כתב:בשנים האחרונות קיימת מגמה ברורה לצמצם את השימוש בכסף מזומן, ובמקומו לעבור לתשלומים באשראי, מטעמים של הלבנת כספים וכו'.
מחר ישכים העסקן הנלבב לביתו של גדול הדור, יחזיק בידו שני קלסרים עבי כרס ויתאר בפניו כמונה מעות, בקולניות מוגזמת ובידענות גדולה - כאשר מאחוריו מספר אברכים עבדקנים מהנהנים בראשם בדבקות - כיצד כרטיסי האשראי הללו הם אם כל חטאת, רח"ל. לא יאומן כי יסופר. הרי בכרטיסים הללו, היל"ת, ניתן לרכוש תועבה ממש ממש, ומה יעשה הבן ולא יחטא. זו גזירה שלא שיערו אבותינו. הכרטיס הקטן הזה, שגדלו אינו אלא שלוש על שלוש אצבעות, האדם ממשמש בו בכל שעה והוא מצוי בכיסו של כל אחד ואחד, ונורא לחשוב שהוא עלול ברגע להחטיא את בעליו ולהוריד לטמיון השקעה של עשרות שנים בתורה ובמצוות. הוא יכול להיכנס עמו לכל חנות מזדמנת ולקנות עמו כל דבר פשע. מוטב שלא לבטא בשפתיים איזו תועבה נוראה ניתן לרכוש בכרטיס הזה. ובכן, אין צורך להרבות מלים בדבר הפשוט לכל, איך כרטיס האשראי התמים הוא אבי אבות הטומאה בדורנו וחייבים לקדם את פני הרעה.
ובכן מספר העסקן הנלהב, כי לאחר שישבו הרבנים העסקנים שבעה ימים ושבעה לילות וטיכסו עצה ברוב יועץ, באו למסקנה פה אחד שיש לארגן הסכם עם חברות האשראי, שינפיקו כרטיס מיוחד, כשר וחתום באלף עזקאין, שניתן לרכוש בו רק מוצרים שחברי הוועדה המיועדת עברו עליהם ובדקו בי"ג נפה שאי אפשר לעשות בו שימוש בלתי ראוי. כל מוצר אחר - הכרטיס לא יאשר את רכישתו. עד כאן דברי העסקן המזועזע והנסער.
ביום שני מתחוללת תחרות עצומה בין חברות האשראי כדי לזכות בבכורה ולהיות בעלת המונפול על כיסו של הצרכן החרדי. דיל מטורף של מאות אלפי בתי אב בבת אחת, במקום להתחרות על לבם של כל אחד ואחד.
ביום רביעי הרחובות מוצפים בפרסומת מזועזעת וצבעונית. מוסדות תורה וחינוך מודיעים כי לא יקבלו תשלומים מכרטיס שאינו מאושר.
ביום חמישי אתה יושב משתומם מול מסך המחשב, גולש בפורום ותוהה בינך ובין עצמך האם טחו עיניהם מראות והאם בשלה השעה לסמן סימן על מצחנו, שנדע שאנחנו משוגעים (החיטה המשגעת, שם שם).
ביום שישי אחה"צ אתה נדחף למקווה ברגע האחרון, כולך נסער, ואתה מבין שכל זה סיפור ישן נושן. כבר דפדפו הלאה. באי המקווה שומעים את נאקותיך ומביטים בך ברחמים, כאילו צמח לך זנב.
ובשבת העסקן מביא קידושא רבה לבית הכנסת, כיד המלך, להודות לה' על חסדיו הבלתי פוסקים.

מסקנא מכל הנ"ל -כל הרבנים החותמים מטומטמים ועובדים עליהם.
האם כל רבני הקהילות ורה"י החותמים אינם מבחינים מימינם לשמאלם?
אתה חושב שהגר"ד כהן הגרמ"ה הירש הגר"י סילמן הגרש"צ רוזנבלט ועוד ועוד ת"ח שמוחזקים שיודעים מה נעשה סביבם,אינם יודעים את מה שאתה יודע.
גם אם לעסקנים יש אינטרסים שונים ומשונים, ויש להם יכולת להציף דברים ולהתמקד בנושאים שיש להם אינטרסים,עדיין יש להם תמיכה רבנית מקיר לקיר במאבק הנ"ל.
על כל מאבק אפשר לומר שהכל עסקנים ואינטרסים ,ובאמת כן הוא אין מאבק כמעט שלא מתנהל בלי בעלי אינטרסים מאחוריו ,ובלעדיהם לא היה מתרחש כלום,ועדין אין בכך כל סתירה שהמאבקים אמיתים.
ברור שמתנהל כאן מאבק דתי ולא רק רצון למנוע שחיתות ושר התקשורת אומר במפורש שלא יהיו אוטונומיות במדינה, ואילו היה מוטרד מהתנהלות הועדה היה פותח בהידברות מול הציבור החרדי,ובמאבק על דת מתנהלים כפי שמתנהלים במאבק דתי.
זה שדבר מתנהל באופן מושחת אי"ז סיבה לשפוך את התינוק עם המים,וכי בגלל שיש שחיתות רבה בהתנהלות המוניציפלית אז נבטל את המפלגות החרדיות?!
הכח בעצמותו הוא דבר משחית ולאורך כל הדורות חלק מהעסקונה היתה מושחתת, והדרך היחידה למזער את השחיתות היא דמוקרטיה שאינה מתאימה למגזר החרדי.
נערך לאחרונה על ידי לפי פשוטו ב ה' פברואר 03, 2022 2:31 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

העמק דבר

הודעהעל ידי העמק דבר » ה' פברואר 03, 2022 2:28 pm

לפי פשוטו כתב:
מראה כהנים כתב:בשנים האחרונות קיימת מגמה ברורה לצמצם את השימוש בכסף מזומן, ובמקומו לעבור לתשלומים באשראי, מטעמים של הלבנת כספים וכו'.

אתה חושב שהגר"ד כהן הגרמ"ה הירש הגר"י סילמן הגרש"צ רוזנבלט ועוד ועוד ת"ח שמוחזקים שיודעים מה נעשה סביבם,אינם יודעים את מה שאתה יודע.
גם אם לעסקנים יש אינטרסים שונים ומשונים, ויש להם יכולת להציף דברים ולהתמקד בנושאים שיש להם אינטרסים,עדיין יש להם תמיכה רבנית מקיר לקיר במאבק הנ"ל.

יש נושא מרתק במדעי ההתנהגות לגבי התנהגות של פקידי ממשלה
למה תמיד פקידים יבקשו לשמור ככל האפשר על ביטחון הציבור וידרשו יותר תקנות ?
ההסבר בזה שאם פקיד יוריד דרישה וחלילה יהא אסון יבואו לפקיד בטענה שבגלל שלא דרש אף אישור פלוני ארע אסון ( אף שלפעמים מדובר באירוע של אחד למליון ) ולכן תמיד הפקיד ידרוש עוד ועוד אישורים שכן למה יקח על עצמו סיכון ?
ואף שכלפי היזם או האדם הפרטי מדובר במעמסה כבדה מנשוא ,
הואיל ומדובר בחיוב בהוצאות מיותרות להגנה מפני מקרה דחוק ונדיר ואעפ"כ לעולם לא יסכים הפקיד לוותר ואדרבה עלול הוא להפסיד באם יקרה אסון ( אף שהסיכוי לכך קלוש ביותר)
להבדיל אא"ה ה"ה כאן , שהרי מי יקח על גבו את הסיכון ? מי ירצה ששמו יוכפש ברבים?
וד"ל
אני מכיר אישית א' מהרבנים החתומים שאמר לא' ששאלו שדעתו שזה שגעון של הקנאים ואעפ"כ חתם בעד ביטול מותנה רק בגלל שא"א לומר שצעדיו של הנדל חיוביים הא ותו לא
והוא עצמו לא חתם על הקו שברשותו לעשות ביטול מותנה

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' פברואר 03, 2022 2:30 pm

עובר ושב כתב:
בריה נמוכה כתב:ומענין שהרבי מחב"ד העיר לו ע"ז - בגישת הרבה נוכחים בפורום שאין לגזור גזירות
"שם ס"ב: שו"ב שראה בטעלעוויזאן כו' – בארצה"ב מתפשט זה וכו', וע"פ השמועה גם בעוד כו"כ מדינות – ואף שמובן שגם במצב כזה צ"ל אזהרה ע"ז ויותר הרבה מאזהרה, אבל – מקום לדאגה ש(ע"פ טבע) חלק גדול מהציבור אינו עומד בזה, ולכן צ"ע אם להבא יש לומר בזה – על כללות ענין הטעלעויזאן – לשון גזירה ואיסור וכו'

זה פשוט מדהים.

לפעמים אני תוהה לעצמי, היתכן? האם אבדה חכמת חכמיו? ואז מיישב בתירוצים דחוקים שיתכן ומסתירים מהם את המציאות, או שממציאים להם דברים על אינטרנט מסונן או סמארטפון מסונן, כמו שידוע ומפורסם שממציאים סיפורים בנדון הזה, או שולחים אנשים לרבנים שיבכו להם על מעשה שלא היה ולא נברא (אשה שטוענת שבעלה רב מפורסם וקנה סמארטפון כשר ומיד התפקר והתנצר וירד מהארץ ועזב אותה ואת שבעת בניה, ושואלת את הרב מה לעשות כביכול, והרב שומע עוד ועוד מקרים ועל פיהם מגבש את דעתו... וגם מספר לפי תומו ששומע מקרים רבים).

וכמו שהלכו אנשים ולכלכו על אינטרנט רימון, כשהם ממציאים דברים, והצליחו לשכנע שאין זה סינון מספיק. ובזמנו התפרסמו כל דבריהם, והרמאויות שלהם.

אבל כאן רואים מהי דעת תורה בטהרתה ללא כחל ושרק, ועוד לגבי טלוויזיה שלכל הדעות היא חפצא דאיסורא שמשמשת אך ורק לדברי תועבה, וגם בזה אמר לא להורות לשון גזירה ואיסור, כי חלק גדול מהציבור (בארה"ב בזמנו כנראה) לא עומד בזה. פשוט מדהים.

אנחנו אכן רואים את ההיפך מההצלחה של הגישה של חב"ד
כמות הנושרים והמודרניים הוא הכי גדול בחב"ד - בקיצור כישלון מוחץ
ולכן דעת תורה של רוב גדו"י לא כמו חב"ד

וכמדומה שאתה התמים ולא הרבנים - המצב נורא - כיהושע פינק מספר שעשרות אברכים מבעלז וויזניץ מתכתבים בליל שבת .והאדמור מויזניץ סיפר שמגיעים אליו נשים וגברים שבני זוגם מחללים שבת וכו'
בקהילה שלי אם לשלושה ילדים עזבה את הבית ואת הדת בגלל האינטרנט בחודש האחרון.
ואתה תוהה אם להתיר לכולם אינטרנט ...

ולענינו התפרסם עכשיו
"בימים אלו עובדים מיטב המוחות הטכנולוגיים, כדי למצוא פתרון מעשי שתהיה אפשרות להשאיר את בחורי הישיבות רק במספר כשר, וברגע שבחור ינסה להעביר את כרטיס הסים שלו למכשיר לא מאושר, הנהלת הישיבה תקבל מידע מדויק על כך.

ל'כיכר השבת' נודע, כי על שולחן הרבנים כעת מוצאים כמה וכמה פתרונות טכנולוגיים שאפשר ליישם אותם באופן מיידי. כאשר התכנון התכנון גם לייצר עשרות אלפי מכשירים ניידים, מותאמים רק לבחורי ישיבות, בחורות סמינר ואברכי הכוללים.

עוד נודע ל'כיכר השבת', כי בפתרון המסתמן, יחולקו מכשירים ייחודים לבחורי הישיבות, ומספר גבירים נודעים מרחבי העולם, אף פרסו את חסותם על מימון המכשירים וזאת לאור הבקשה המיוחדת של ראשי הישיבות והאדמו"רים.

גורם המעורה בפרטים מספר ל'כיכר השבת', ייתכן ויהיה שוני בפתרון המוצע בין הישיבות החסידיות לישיבות הליטאיות. לליטאים ייתכן ויאושר גם שליחת הודעות כתובות ואף אפשרות לפתיחת מלמת הטלפון לצילום תמונות, אך לא לצילום ווידיאו".

מדובר בשוני דרמטי, שכן אם נזכר בימים הראשונים להקמת וועדת הרבנים לענייני תקשורת, אז הייתה מחלוקת מהותית, בין מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל לאדמו"ר מגור. הרב אלישיב סבר, כי אין בעיה לפתוח אפשרות של שליחת הודעות כתובות בטלפונים הכשרים.

לעומת זאת, האדמו"ר מגור שם וטו על ההחלטה ונציגיו השולטים בוועדה, הורידו את ההצעה מסדר היום. יצוין, כי היו ישיבות, כדוגמת ישיבת כנסת הגדולה במודיעין עילית בראשות הגאון הגדול רבי הלל זקס זצ"ל, שעשו טלפונים כשרים לעצמם, עם אפשרות של שליחת סמסים, וזאת כי לא הסכימו לקבל את "ההנחתה" שהגיעה מצד וועדת הרבנים. כעת, במידה ואכן תאושר היוזמה, הליטאים יוכלו ליהנות גם מסמסים ותמונות, מה שלא התאפשר להם עד היום, בשל שליטת חסידות גור.

לפי פשוטו

הודעהעל ידי לפי פשוטו » ה' פברואר 03, 2022 2:35 pm

העמק דבר כתב:
לפי פשוטו כתב:

יש נושא מרתק במדעי ההתנהגות לגבי התנהגות של פקידי ממשלה
למה תמיד פקידים יבקשו לשמור ככל האפשר על ביטחון הציבור וידרשו יותר תקנות ?
ההסבר בזה שאם פקיד יוריד דרישה וחלילה יהא אסון יבואו לפקיד בטענה שבגלל שלא דרש אף אישור פלוני ארע אסון ( אף שלפעמים מדובר באירוע של אחד למליון ) ולכן תמיד הפקיד ידרוש עוד ועוד אישורים שכן למה יקח על עצמו סיכון ?
ואף שכלפי היזם או האדם הפרטי מדובר במעמסה כבדה מנשוא ,
הואיל ומדובר בחיוב בהוצאות מיותרות להגנה מפני מקרה דחוק ונדיר ואעפ"כ לעולם לא יסכים הפקיד לוותר ואדרבה עלול הוא להפסיד באם יקרה אסון ( אף שהסיכוי לכך קלוש ביותר)
להבדיל אא"ה ה"ה כאן , שהרי מי יקח על גבו את הסיכון ? מי ירצה ששמו יוכפש ברבים?
וד"ל
אני מכיר אישית א' מהרבנים החתומים שאמר לא' ששאלו שדעתו שזה שגעון של הקנאים ואעפ"כ חתם בעד ביטול מותנה רק בגלל שא"א לומר שצעדיו של הנדל חיוביים הא ותו לא
והוא עצמו לא חתם על הקו שברשותו לעשות ביטול מותנה

הנושא הוא לא הביטול מותנה שרוב החותמים מהמיינסטרים הליטאי לא התמקדו בזה, ובוודאי לא דרשו לעשות כן (שמעתי שאפי' הגר"מ שטרנבוך אמר שזה גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה) אלא על עצם הרפורמה שבוודאי כמעט כל חכמי ישראל מתנגדים לה.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ה' פברואר 03, 2022 2:43 pm

בריה נמוכה כתב:אנחנו אכן רואים את ההיפך מההצלחה של הגישה של חב"ד

וכמדומה שאתה התמים ולא הרבנים - המצב נורא - כיהושע פינק מספר שעשרות אברכים מבעלז וויזניץ מתכתבים בליל שבת .והאדמור מויזניץ סיפר שמגיעים אליו נשים וגברים שבני זוגם מחללים שבת וכו'

נקטת במבחן התוצאה כלפי חב"ד, שהגישה של רממ"ש כלפי הטלוויזיה היא זו שגרמה כשלון המוחץ בחב"ד.
לפי אותו הגיון יש לך להטיל את מבחן התוצאה גם על המצב הנוראי בבעלז וויזניץ, שהגישה הפוסלת את הסמרטפון היא זו שגרמה למצב הנוראי שם.

מכל מקום, האינטרנט הוא עובדה קיימת. כל האברכים המתכתבים בליל שבת לא נזקקים לרפורמת הנדל, ויש להם אינטרנט גם לא דרך הסמרטפון (כפי שיש לכל בריה נמוכה). המחשבה להילחם באינטרנט באמצעות הקווים הכשרים דומה למי שמגרד את הסמל של "מוסד הרב קוק" מספרי הראשונים כדרך להילחם במזרחי.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 03, 2022 2:48 pm

לפי פשוטו כתב:מסקנא מכל הנ"ל -כל הרבנים החותמים מטומטמים ועובדים עליהם.

זו הקצנה דמגוגית.

ראשית, אין לדיין אלא מה שעיניו רואות, ומה שמספרים להם, ושנית, מפחידים אותם שאם יצאו נגד הועדה התוצאה תהיה שכל הציבור יקנו סמארטפונים פרוצים וכולם יצאו לתרבות רעה, ולכן אין מה לעשות וחובה לשמור על פעילות הועדה.

אגב, היה יצוג מאוד דליל של רבנים שטרחו והגיעו לשר התקשורת. רק אלה שקשורים במישרין למאבק באינטרנט וסלולר.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' פברואר 03, 2022 2:59 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:

נקטת במבחן התוצאה כלפי חב"ד, שהגישה של רממ"ש כלפי הטלוויזיה היא זו שגרמה כשלון המוחץ בחב"ד.
לפי אותו הגיון יש לך להטיל את מבחן התוצאה גם על המצב הנוראי בבעלז וויזניץ, שהגישה הפוסלת את הסמרטפון היא זו שגרמה למצב הנוראי שם.

ראשית דברי נאמרו למי שרוצה להתיר סמארטפונים לכלל הציבור ולא בנוגע לועדה
מכל מקום, האינטרנט הוא עובדה קיימת. כל האברכים המתכתבים בליל שבת לא נזקקים לרפורמת הנדל, ויש להם אינטרנט גם לא דרך הסמרטפון (כפי שיש לכל בריה נמוכה). המחשבה להילחם באינטרנט באמצעות הקווים הכשרים דומה למי שמגרד את הסמל של "מוסד הרב קוק" מספרי הראשונים כדרך להילחם במזרחי.

ראשית דברי נאמרו למי שרוצה להתיר סמארטפונים לכלל הציבור ולא בנוגע לועדה
שנית אין דמיון ולו קלוש בין המצב בויזניץ ובעלז ובין המצב לחב"ד

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 03, 2022 3:02 pm

יש כאן כמה טעויות עובדתיות. ובוודאי לא התכוונת לשקר במזיד, אלא הושפעת מסטיגמות, או שהשנאה קלקלה את השורה.

לי אין קשר לחסידות חב"ד אבל יש לי היכרות רחבה ואני יכול לומר לך שלא מיניה ולא מקצתיה, כמות הנושרים מזערית ביחס לנושרים במגזר הליטאי והחסידי, וכנראה שאינך מודע לחורבן הנורא שאין בית אשר אין שם מת, יש כמויות מבהילות של נושרים.

וגם בתוככי הישיבות הליטאיות והספרדיות (איני יודע מה הולך בחסידיות), אחוזים ניכרים של מעשני סמים (!!) מחזיקי סמארטפון וכאלה שיש להם חברה, מבהיל ממש. בישיבות נורמטיביות! שמעתי את הנתונים הללו מחבר טוב וחשבתי שהוא מדומיין מאוד, למרות שהצהיר שהוא מכיר מקרוב ואני פשוט לא מעודכן כי עבר זמן מאז שהייתי בחור ישיבה.

אבל נחשפתי לזה בדרך כלשהי, וזה פשוט מבהיל. הקורונה העצימה את זה עוד יותר. היו כתבות בתקשורת שראיינו בחורים שנראו כמו כלבים משוטטים בטבריה, חסרי מעש, בחורים נורמטיביים!

וגם דעת גדו"י לא שונה מרבני חב"ד, בשום ענין. רק בענין הסלולרי, היות וחב"ד מאז ומעולם לא היתה קשורה לעסקנים השולטים בציבור החרדי ומכתיבים לו עניינים שונים כמו במקרה הזה, נוצר מצב שלרבים (לא לכולם) יש סמארטפונים מסוננים.

וגם בזה, ההבדל היחיד הוא שבחב"ד זה בריש גלי, ובמגזרים אחרים פשוט מחביאים את זה בכיס.... ואז, המחזיק בריש גלי נדרש לסינון, ואחרים לא כי ממילא זה מוחבא כטרף.

עובר ושב

הודעהעל ידי עובר ושב » ה' פברואר 03, 2022 3:06 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:כל האברכים המתכתבים בליל שבת לא נזקקים לרפורמת הנדל

אני חושב שלא כדאי לנקוט בדוגמאות שאינן אלא דמיון פרוע, לא היה ולא נברא.

גם זה שהמציא את הבדיחה הזאת לא האמין שזה באמת יתפוס. תגיד לי אם אתה מכיר "אברך" שמתכתב בליל שבת. היום גם חילוניים גמורים מתנתקים בשבת מכלי התקשורת ונהנים מזה מאוד.

בריה נמוכה כתב:יהושע פינק מספר שעשרות אברכים מבעלז וויזניץ מתכתבים בליל שבת .והאדמור מויזניץ סיפר שמגיעים אליו נשים וגברים שבני זוגם מחללים שבת וכו'

קשקוש מקושקש. כבר הזכרתי שזו שיטה ידועה לעבוד על רבנים.

וגם זו שעזבה את הבית, האינטרנט לכל היותר סייע בעדה למצוא שידוך לפני שפירקה את הבית מסיבות אחרות לגמרי.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 173 אורחים