מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גזירת ביטול הקומה הכשרה

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
משוש דורים

Re: גזירת ביטול הקומה הכשרה

הודעהעל ידי משוש דורים » א' ינואר 23, 2022 3:34 pm

ואפשר שאין זו שאלה אלא תשובה.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » א' ינואר 23, 2022 6:25 pm

כנראה בני א"י אינם מודעים למה שקורה בחו"ל ולהאפשריות שיש בציבור

בציבור הרחב יש מושג של TAG, דהיינו חברה הדואגת לעדכן את הציבור בבעיות העולות, לסנן את המכשירים שמביאים אצלם, ולחנך את הציבור ואת הנוער מה קורה כאן.
גם הם גורפים הון, בעיקר משנורר, אבל דרכם נחושה שאין לכפות שום דבר על האנשים. כל מי שמביא את המכשיר אצלם, מקבל סינון מתאים כפי רצונו, ואפשר להתקשר אליהם לבקש מהם שיפתחו אתר זו או אחרת. אם האתר איננה של איסור ממש, הם יפתחו לך את זה.

במוסדות בלתי חסידיים, לא כופים כלום, אלא שולחים טופס שתחתום מה יש בבית והאיך הילדים מוגנים מדברים מושחתיים. אפשר לענות שהסמארטפאון נמצא על החגורה תמיד, או שיש סינון או שום מענה אחרת.

אצל המוסדות החסידיים איננו כן. שם יש שתי אופציות. או שיש חברה מבחוץ שצריכים לשלוח אליהם כל המכשירים האלקטרוניים והם יחסמו לך כפי דעתם ורצונם, ועד שהם לא יתנו לך את האישור שלהם, אין כניסה לחדר\בית ספר. כמובן אפשר לעבוד עליהם ג"כ, ולהביא מכשיר ישן ולהשאיר את החדש בבית, אבל כך הם עובדים. יש אנשים שרוצים להחדיר את הטינופת הזאת לליקווד, ובינתיים יש הרבה ישיבות קטנות ששיתפו פעולה אתם. הם טוענים שבגיל ה'טיפש-עשרה' א"א לסמוך על ההורים שיסננו כדין. התקשרו לחבר שלי שישתף פעולה, והלה לא פחד מהם (יש לו הרבה כסף), ואמר לא עם למ"ד. אז הם התקשרו לאשתו ובקשו ממנה לבא להמשרד שלהם בתשע וחצי בערב באיזור של משרדים. בקיצור המושחת של החברה רוצה לפגוש נשים במקום שקט, ומשתמש בשם ה' לעשות את זה.

ויש מוסדות חסידיים שיש להם סינון של עצמם, והם קובעים מה אתה יכול לעשות ומה לא. במקומות כאלה זה כמו בא"י, שהרבה מהם יש להם שני טלפונים. מבחינה מסחרית, שווה להשקיע בפרסומת באינטרנט לא מוגן, כגון אינסטגרם וכדו', להשיג את הציבור הזה. ז"א ש'מן הגורן ומן היקב' המערכה כשלה. אני לא יודע אם בא"י זה ככה ג"כ, האם מבחינה מסחרית יש תועלת לפרסם משהו למהדרין או שטריימלעך וכדו' במקום בלתי כשר, האם יש מספיק לקוחות עבור מוצרים כאלה שאין להם סינון כלל.

האם יש להעתיק דברים כאלה לא"י? אני לא יודע, אבל האופציה קיימת. השחיתות היא דבר נורא בינינו, ואין לתרץ אותה בהתועלת שמפיקים ממנה.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » א' ינואר 23, 2022 8:54 pm

חד ברנש כתב:שאלה אחת מציקה לי מאוד:
מדוע הגר"ח קנייבסקי לא חתם על אחת המודעות בדבר גזירת ביטול הקומה הכשרה?
ומדוע גם הגרי"ג אדלשטיין לא חתם?
הרי אני רואה מדי יום ביומו את חתימותיהם על דברים קלי ערך, ביחס. אבל כאן?! אתמהה!

באמת מוזר מאד מאד.
אלה האנשים הראשונים שהיה מתבקש להחתים.

שמא העלות הייתה גבוהה מדי עד שזה כבר לא היה רווחי..

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' ינואר 23, 2022 9:03 pm

מלכיאל גרינוולד כתב:
עזריאל ברגר כתב:להזכירכם:
היה פעם מסלול "כשר" עם סמס ללא אינטרנט וכדו', התחיל בשנת תשס"ב/תשס"ג ונמשך עד תשס"ה כמדומני.
עד שהחליטו "הרבנים" לאסור את הסמס.

כמדומה שהמציאות מעט שונה.
בתשס"ב/תשס"ג הופיעה לראשונה האפשרות של שימוש במכשיר הסלולרי לדוא"ל ואינטרנט מוגבל מאוד (באיכות ציפייה גרועה), ועדיין לא היה נפוץ. ועדת ה"רבנים" לענייני תקשורת קמה בתשס"ד. ההתקשרות עם חברת מירס, שבמשך תקופה היתה לה בלעדיות למכשירים כשרים, היתה באמצע תשס"ה. קודם לכן היתה אפשרות של טלפונים כשרים מחברת פלאפון, חסומים למסרונים ודוא"ל, אך לא באופן מפוקח...

לא כי, אלא היתה "קומת מספרים כשרה" ולי היה מספר טלפון בתוכה (בשנת תשס"ג זה היה 068730xxx אם אינני טועה, ואחר כך נוספה ספרה ונהיה 0508730xxx).

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' ינואר 27, 2022 2:05 pm

הרי אני רואה מדי יום ביומו את חתימותיהם על דברים קלי ערך, ביחס. אבל כאן?! אתמהה!

הא לך
הגרח קניבסקי.jpeg
הגרח קניבסקי.jpeg (196.92 KiB) נצפה 3254 פעמים

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ה' ינואר 27, 2022 2:24 pm

מחולת המחנים כתב:

הא לך
מכתב רבן של ישראל כנגד רצון הרשעים לעשות שינויים במכשירים כשרים.JPG
מכתב רבן של ישראל כנגד רצון הרשעים לעשות שינויים במכשירים כשרים.JPG (94.99 KiB) נצפה 3247 פעמים

ומה עם מרן הגרי"ג אדלשטיין שליט"א?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' ינואר 27, 2022 3:11 pm

כמובן שר' חיים עצמו לא כתב את הנ"ל. מצבו הבריאותי לא מאפשר לו אפילו לחתום את שמו.
אבל לא בחינם אמרו חז"ל "ברא כרעא דאבוה". ודי למבין.

מלכיאל גרינוולד

הודעהעל ידי מלכיאל גרינוולד » ה' ינואר 27, 2022 3:26 pm

מן החדשות (מלפני חודש):

המלחמה נגד פגעי הטכנולוגיה ממשיכה במלוא עוזה: אם בתקופה האחרונה הייתה זו "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" שתפסה את הכותרות בכל הנוגע למאבק נגד פגעי הטכנולוגיה - הרי שבשבועות האחרונים התחזק מעמדו של "ועד קהילות הקודש", ועד ותיק מאוד, אך כזה שלא צבר תאוצה ופעל בעיקר מאחורי הקלעים, בין השאר לנוכח ההגמוניה שנטלה לעצמה "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" בכל הנוגע לטיפול בנושא האינטרנט הכשר.

ל'בחדרי חרדים' נודע כי כ-120 נציגי קהילות ובהם 60 רבנים, בעיקר מקהילות חסידויות, הגיעו לכנס "ועד קהילות הקודש" שהתקיים בשבועות האחרונים בסמינר גור בבני ברק, במהלכו דנו על דרכי פעולה, במטרה למנוע את הסחף החרדי הגדול לעבר מחוזות הטכנולוגיה. אותו כנס היה יריית הפתיחה לשורת כנסים של הוועד, במטרה להחריף את המאבק, ולגבש חזית אחידה מצד כל הקהילות.

בכנס נאמו מספר רבנים ודיינים, כאשר מגוון הדעות ייצג גם שיטות יותר קיצוניות, לעומת שיטות הגורסות בנקיטת פשרות תוך הפנמת הסיטואציה המורכבת בה האוכלוסייה החרדית מצויה בכל הנוגע לתחומי הטכנולוגיה.

נציג ויז'ניץ: סכנת ה'זום' ומשקפי תלת מימד
נציג חסידות ויז'ניץ ר' משה הערש שטרן התייחס למה שהגדיר כ"סכנת הזום". כך גם התייחס למשקפי "תלת מימד" המציגים "מציאות מדומה". שטרן הגדיר את המשקפיים הללו כ"משקפת שסכנותיה מרובות". לדבריו, "ועד קהילת הקודש לקח על עצמו להסיר את המסכה מעל המשקפת התמימה".

נציג בעלזא: משפקי תלת מימד ומכשירי ההתרמה בשטיבל'אך
גם ראש ישיבת בעלזא בביתר, הגאון רבי שלמה בינט, הגדיר את משקפי התלת מימד כ"סכנה גדולה מאוד לדור העתיד". ראש הישיבה הזכיר גם את מכשירי ההתרמה בבתי הכנסת, וביקש להטביע עליהם חותמת כשרות, כתנאי לשימוש בהם בבתי הכנסת.

נציג גור: מייל חמור יותר מאינטרנט
הגאון רבי חיים בונם שץ, מרבני חסידות גור, התמקד דווקא ב"מייל". לדבריו, לעיתים המייל חמור יותר מאינטרנט עצמו, שהרי אין כל אפשרות לסנן את התוכן המגיע אליו.

הגאון רבי שמואל ברנסדורפר, מרבני 'העדה החרדית', נאם גם הוא בכנס, אך בעיקר עודד את הנציגים להמשיך במלחמה, ופחות הציע פתרונות לבעיות ספציפיות.

הפשרה והדרישה של הגרמ"ש קליין: טאבלט כתחליף לסמארטפון ובדיקה שנתית לחידוש הכשרות
גולת הכותרת של הכנס הייתה נאומו של הגאון רבי משה שאול קליין, רב שכונת אור החיים ב"ב, והפשרה שהוא הציע במהלכו, תוך הבנה כי האינטרנט הוא עובדה מוגמרת, וכי על הוועד למצוא את הדרכים למנוע את נזקיו עד כמה שאפשר, אבל לא להתכחש אליו.

הגרמ"ש קליין העלה רעיון מהפכני שעד לא מכבר לא היה מאן דהוא שהעז בכלל להעלות על דעתו: הוא הציע "טאבלט" כתחליף לסמארטפונים, לאלו שמוכרחים להשתמש באינטרנט. הוא ביקש מרבני הקהילות לשקול זאת בכובד ראש, וטען כי הטאבלט "ממכר פחות ובעליו אינו כרוך אחריו ככלב". הרעיון הוא שהטאבלטים החדשים יאושרו על ידי ועד קהילות הקודש. כפי שהעניקו לראשונה הכשר ל"נגנים הכשרים".

ל'בחדרי חרדים' נודע כי בימים אלו מנהלים נציגי הוועד משא ומתן עם מספר חברות שהביעו נכונות לעמוד בדרישות המחמירות ולייצר מספר דגמים כשרים בכפוף לדרישות הוועד. "הרעיון הוא, מי שאכן נזקק לאינטרנט לצורך פרנסה, שיוכל להתפרנס כראוי", הסביר גורם המעורה בפרטים.

עוד נודע ל'בחדרי חרדים' כי בדברים שנשא, מתח הגרמ"ש ביקורת במרומז על עסקנים הפועלים בנושא כשתהה מדוע האישור שמעניקים "לצורך פרנסה" הוא ללא הגבלת זמן. לדבריו, כמו כל אישור או הכשר, גםאברך שמקבל אישור להחזיק בסמארטפון כשר צריך שיהיה זה עם 'פג תוקף' שלקראת סיומו יבוא ויתייצב בפני רבני הקהילה שהעניקו לו את האישור עם תחילת השימוש במכשיר, והם יבחנו האם התנאים שאפשרו לו אז את האישור עדיין קיימים.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ינואר 27, 2022 3:53 pm

לא רק מייל יותר חמור, אלא הדיבור פא"פ הוא יותר מסוכן ממייל, כי אפשר למחוק מייל, אבל כאשר בן אדם מדבר אליך, אין לך אפשרות למחוק אותו באמצע.................

עד אן הגענו?! אברך צריך אישור מרב מתי מותר לו לקנות מכשיר ומתי לא?! איפוא אנחנו מתגוררים?! מי שמע כזאת? איפוא למדו דבר כזה, ששומרים על אברכים כילדים קטנים? מתי הם ילמדו האיך לנהל את חייהם אם עושים הכל דרך כפייה והשתלטות? ומי שומר על השומרים עצמם? אולי יהיה 'פג תוקף' לכל עסקן בעניינים אלו, ובסופו של התקופה יצטרך לעמוד מול האברכים לראות אם אכן מתאים הוא לעבודתו? ואולי נעשה כן לכל רב, ראש ישיבה, אדמו"ר, משפיע, דרשן, עסקן, או קענדי מען בביהכ"נ, שיצטרכו לעמוד מול וועדה של אברכים לראות האם הסכמתם היא עדיין בתוקף, ואם יש להם אותם נתונים שהתחילו אתם.

הזוי לגמרי ותוצאותיו מי ישורנה (באמת ראינו כבר כמה תוצאות, עם אברכים ובחורים המתנהגים באלימות ברחובות, עם שידוד רכוש של אנשים תוך כדי שריפת בית מסחריהם, גניבת סמארטפונים מאנשים, הלבנת פני חבירו ברבים, גילוי בתורה שלא כהלכה בפסילת עדים עם סמארטפון ועוד ועוד, אשר על כל אחד ואחד צריכים להתריע ולעורר ולמחות כדת, וכ"ש על כולם. רבים חללים הפילה - זה המערכה נגד האינטרנט)

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' ינואר 27, 2022 4:19 pm

לדאבוננו הרבה פעמים נראה כי קשה לקיים את כל חלקי השו"ע ביחד, ומי שנכנס למלחמת קודש בענינים השייכים ל'יורה דעה' או 'אבן העזר' מתקשה לעמוד בד בבד ב'חושן משפט'... והוא רחום יכפר וגו'.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' ינואר 27, 2022 4:36 pm

מחולת המחנים כתב:

הא לך
הגרח קניבסקי.jpeg

במחכ"ת כל הנוגעים במכתב, ואחר קיד'ה חמש מאות כלפי מרן הגרח"ק שליט"א.
האם עדיין האמירה של "יהרג ובל יעבור" נמשך?
האם לא הספיק המכתב של הגר"א פיינהנדלר שליט"א כדי, לפחות, שבני ה"חצר" הזו יחסכו מעצמם את הרמות הגבה של יודעי הדבר (שזה כבר לא מעט מהציבור)?
האם "הנהגת הציבור החרדי" יותר קריטית מאיסור "יהרג ואל יעבור"?
(כמדומני, שבסערה הידועה בחודש העבר, אפשר וקיבלנו איזה תשובה על כך, מצד הציבור הליטאי, והיא לא הייתה מרנינה כ"כ ולא מיישבת ספיקות).

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ה' ינואר 27, 2022 4:43 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אברך צריך אישור מרב מתי מותר לו לקנות מכשיר ומתי לא?! איפוא אנחנו מתגוררים?! מי שמע כזאת? איפוא למדו דבר כזה, ששומרים על אברכים כילדים קטנים?

אינני נגד עצם תחום "הכשרי" הרשת (אגב, אירוניה היא, שהעמותה אשר חוסמי פורמנו, התחילו ככאלה שמאפשרים לכולם להתקין פילטע"ר במחיר הקרן, כך זכורני כשהתחילה היוזמה בפורום 'פרוג', וכיום נהפכו לכמעין-מונופול בהמון חצרות וקהילות), אולם הגע עצמך, האם אי אפשר לומר את אותם דברים שאמרת בדיוק על תחום כשרות המזון? הבעיה היא לא בעצם היוזמה של ההכשרים, אדרבה ואדרבה, אני לא רואה הבדל בין לעשות סייגים בין מה שנכנס לפה לבין מה שנכנס לעיניים ולמוח - גם מרן הש"ע ראה להקדיש לזה סעיף בשולחנו הטהור (אגב לגבי הכתבה הנ"ל, מידידיי חסידי גור שמעתי כמה סברות פיקנטיות (ולא מופרכות כלל) למה נאמר שהמייל יותר גרוע מסתם אינטרנט, והדברים אינם צריכים לפני"ם ודו"ק), אלא בריכוזיות בידי גורמים בודדים.

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:גילוי בתורה שלא כהלכה בפסילת עדים עם סמארטפון

הגר"ש וואזנר והג"ר יעקב יוסף, עליהם השלום, שאמרו כדבר הזה, האם הם מגלי פנים בתורה שלא כהלכה?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 27, 2022 4:56 pm

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מי שומר על השומרים עצמם? אולי יהיה 'פג תוקף' לכל עסקן בעניינים אלו, ובסופו של התקופה יצטרך לעמוד מול האברכים לראות אם אכן מתאים הוא לעבודתו?

חזק ביותר.

גם המשפט הבא מעורר מחשבות.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ינואר 27, 2022 4:57 pm

אין לי בעיא עם השגחת מזון, כאשר רבני ההשגחה אומרים שהמאכל באריזה זו תואמת את דעתם בהלכה, והרוצה לקנות כפי רמה זו, שיקנה ללא חששות. אם היו עושים כן במסננים שונים, שיבא הרב פלוני אלמוני ויאמר שלדעתו סינון זה ראוי להשתמש בה, וכל הבוחר בדרך זה של סינון יקנה אותו, אין זה אלא גילוי דעתא בעלמא.

מה שמדובבים כאן הוא שהאברך לא יבחר בעצמו מה טוב בשבילו, אלא שאחרים יבחרו עבורו, ויש לזה השלכות עבור חייו. היוצא מזה בפועל הוא כפייה, לא בחירה.

אתה הבאת שמות ועכשיו נשתנה ההלכה?! ההלכה היא פשוטה שמי שיש לו סמארטפון, אף בלתי מסונן, איננו פסול לעדות, כמובן לכל מי שלמד את ההלכות. כמו מי שיש לו אוכל בתוך ביתו אינו פסול לעדות מחמת האפשרות לאוכלם ביוהכ"פ.
יש הרבה אימרות מהרב שמואל וואזנר שברור שלא היה דעתו כן להלכה, וכמו נהיגה לנשים שיש כמה עדיות שאמר לאנשים שאין בעיא, למרות מה שהדפיס בתשובותיו. נצטרך לומר שלא היה דרכו בדקדוק הלשון, וכאשר אמר 'פסול לעדות' פירושו שהדבר רצוי מאד ולא יותר. וכדוגמת 'יהרג ואל יעבור' וכדו'.
מ"מ ההלכה אינה כן, והפוסל עד כזה אינו אלא מגלה פנים בתורה שלא כהלכה ומלבין פני חבירו ברבים.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 27, 2022 5:00 pm

ופוק חזי שבשום חתונה לא בודקים את העדים אם יש או אין להם סמארטפון, ושום רב / אדמו"ר עורך חופות [למעט אולי איזה קיצוניים שאיני מכיר] לא בודק את זה.
לא חוששים לפסלות העדים?
וכי כולם בעטו בפסק מפורש של גדולי הפוסקים הנ"ל?
לא. אלא שכולם יודעים וכו'.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' ינואר 27, 2022 5:53 pm

צופה_ומביט כתב:ופוק חזי שבשום חתונה לא בודקים את העדים אם יש או אין להם סמארטפון, ושום רב / אדמו"ר עורך חופות [למעט אולי איזה קיצוניים שאיני מכיר] לא בודק את זה.
לא חוששים לפסלות העדים?
וכי כולם בעטו בפסק מפורש של גדולי הפוסקים הנ"ל?
לא. אלא שכולם יודעים וכו'.

ראית פעם עד קידושין שהיה חשוד בעיניך כמחזיק סמרטפון פרוץ?
אלא שברור למסדר הקידושין שאין להם

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 27, 2022 6:13 pm

א. מי מדבר על "פרוץ"? כמדומני שאסרו סמארטפון באופן גורף.
ב. ובעיקר: אתה רציני? לא רוצה להיכנס כאן לפרטים ספציפיים של מקומות וחוגים, אבל זו אמירה מאד נאיבית. [האם כשרות העדים בכל המקומות נערכת על פי חזקה או רוב?]
והאם בחוגי מחזיקי הסמארטפונים הפרוצים [ששם חזקה ורוב להיפוך] לא נערכות חתונות?

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ה' ינואר 27, 2022 6:28 pm

בעניין דינם של מחזיקי סמארטפונים
viewtopic.php?t=30504&start=80#p321610

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ינואר 27, 2022 6:56 pm

למרות שזה דבר מאד בלתי רצוי להחזיק סמארטפון פרוץ, מ"מ איננו פסול לעדות על ידו, והוא מילתא דפשיטא.

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ה' ינואר 27, 2022 7:46 pm

חד ברנש כתב:כמובן שר' חיים עצמו לא כתב את הנ"ל. מצבו הבריאותי לא מאפשר לו אפילו לחתום את שמו.

נא לא להגזים בהקשר למצבו הבריאותי, ראיתי בעיניי ויודע אני מהשבועות האחרונים ממש שמרן הגר"ח חותם את שמו בעצמו. נכון שמכתבים ארוכים כבר לא כותב בעצמו (כמעט) זה כמה שנים, אך תמיד עובר על המכתבים, וגם חותם עליהם בעצמו (בד"כ ניתן גם להבחין זאת, שהחתימה קטנה ורועדת יותר).

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' ינואר 27, 2022 8:30 pm

צופה_ומביט כתב:א. מי מדבר על "פרוץ"? כמדומני שאסרו סמארטפון באופן גורף.
ב. ובעיקר: אתה רציני? לא רוצה להיכנס כאן לפרטים ספציפיים של מקומות וחוגים, אבל זו אמירה מאד נאיבית. [האם כשרות העדים בכל המקומות נערכת על פי חזקה או רוב?]

לא אסרו באופן גורף כי אין בין סמרטפון למחשב אם יש לזה פילטר אין בעיה. (יש שאסרו להוציא סמרטפון, גם כשיש פילטר, במקומות ציבוריים)
אתה מערב הכל. אלו שפוסלים לעדות אינם מסדרים קידושין בחוגי מחזיקי הסמארטפונים הפרוצים.
ואני שואל שוב האם אתה ראית פעם עד קידושין שהיה חשוד בעיניך כמחזיק סמרטפון פרוץ?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' ינואר 27, 2022 8:39 pm

אדיר במרום כתב:
חד ברנש כתב:כמובן שר' חיים עצמו לא כתב את הנ"ל. מצבו הבריאותי לא מאפשר לו אפילו לחתום את שמו.

נא לא להגזים בהקשר למצבו הבריאותי, ראיתי בעיניי ויודע אני מהשבועות האחרונים ממש שמרן הגר"ח חותם את שמו בעצמו. נכון שמכתבים ארוכים כבר לא כותב בעצמו (כמעט) זה כמה שנים, אך תמיד עובר על המכתבים, וגם חותם עליהם בעצמו (בד"כ ניתן גם להבחין זאת, שהחתימה קטנה ורועדת יותר).

אם אתה רוצה להאמין שזו המציאות מי אני שאפריע לך?

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' ינואר 27, 2022 8:51 pm

מכון חכמי ליטא כתב:
צופה_ומביט כתב:א. מי מדבר על "פרוץ"? כמדומני שאסרו סמארטפון באופן גורף.

לא אסרו באופן גורף כי אין בין סמרטפון למחשב אם יש לזה פילטר אין בעיה. (יש שאסרו להוציא סמרטפון, גם כשיש פילטר, במקומות ציבוריים)
אתה מערב הכל. אלו שפוסלים לעדות אינם מסדרים קידושין בחוגי מחזיקי הסמארטפונים הפרוצים.
ואני שואל שוב האם אתה ראית פעם עד קידושין שהיה חשוד בעיניך כמחזיק סמרטפון פרוץ?

גדולי הדור שפסלו לעדות לא סידרו קידושין לאף אחד, או לא לרובא דעלמא.
אני מדבר על יחס הרבנים בשטח לפסקם הנ"ל של גדולי הדור. לא חוששים לביטול קידושין?
על שאלתך מהמציאות עניתי כבר לעיל.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' ינואר 27, 2022 9:21 pm

חד ברנש כתב:
אדיר במרום כתב:

אם אתה רוצה להאמין שזו המציאות מי אני שאפריע לך?

הוא כותב "ראיתי בעיני".
אז זה לא בדיוק "רוצה להאמין שזו המציאות".

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ה' ינואר 27, 2022 9:30 pm

אני שמעתי עדויות אחרות, מכלי ראשון, על מצבו בחודשים האחרונים.
כבר חתימותיו מסוף שנת תשפ"א היו שונות מאוד מהרגיל וניכר עליהן שהן נכתבו במאמץ גדול, והן לא היו רהוטות כמו זו המופיעה במודעה דלעיל.
אין לי זמן לחטט ברשת ולהעלות את חתימותיו מקמפיינים של קופת העיר וכדומה מתחילת השנה (תשפ"ב). אבל מי שיעשה זאת יראה לבד.
אבל איני מסתמך על 'מחקר השוואתי' זה אלא על עדויות מכלי ראשון וכנ"ל.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ו' ינואר 28, 2022 12:36 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:מה שמדובבים כאן הוא שהאברך לא יבחר בעצמו מה טוב בשבילו, אלא שאחרים יבחרו עבורו, ויש לזה השלכות עבור חייו. היוצא מזה בפועל הוא כפייה, לא בחירה.

בזה אני מסכים, בעיקרון. אבל שוב את אותו רעיון אפשר לטעון על הכשרות, שכן בעבר כל אחד היה אוכל רק במטבח שלו, היום אנשים אוכלים בחוץ, האוכל תעשייתי וכו', והמשגיחים (גם בצורה מבוזרת של מאות סוגי כשרויות - אגב, לא על כל מוצר יש מבחר) זה כפיה, ולמה אני אמור לשלם וכו'?

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:אתה הבאת שמות ועכשיו נשתנה ההלכה?! ההלכה היא פשוטה שמי שיש לו סמארטפון, אף בלתי מסונן, איננו פסול לעדות, כמובן לכל מי שלמד את ההלכות. כמו מי שיש לו אוכל בתוך ביתו אינו פסול לעדות מחמת האפשרות לאוכלם ביוהכ"פ.

אם הבאתי שמות - זה לא כי ה"שמות" קובעים, אלה לא שמות הקדושים, אלא אם פלוני ופלוני שהם גברי רברבי אמרו כן, מן הראוי לברר טיב האמרות וטיב הטעמים שלהן, מאשר לפטור הכל ב"ההלכה היא פשוטה". האמנם?
הטעם שנתת לא מחזיק מים, ואכמ"ל.

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:יש הרבה אימרות מהרב שמואל וואזנר שברור שלא היה דעתו כן להלכה, וכמו נהיגה לנשים שיש כמה עדיות שאמר לאנשים שאין בעיא, למרות מה שהדפיס בתשובותיו. נצטרך לומר שלא היה דרכו בדקדוק הלשון, וכאשר אמר 'פסול לעדות' פירושו שהדבר רצוי מאד ולא יותר. וכדוגמת 'יהרג ואל יעבור' וכדו'.
מ"מ ההלכה אינה כן, והפוסל עד כזה אינו אלא מגלה פנים בתורה שלא כהלכה ומלבין פני חבירו ברבים.

... פתח בכד וסיים מסאני אוכמי...
התחלת ואמרת "יש הרבה אמרות שברור" ואח"כ אתה למד מ"כמה עדיות" נגד הכתוב מפורש בספריו. נו שויין.
אני מאמין יותר להגרש"ו ע"ה (וחברי בית דינו שליט"א, שחוזרים על אמרות כן עד היום), יותר מאשר לאיזה ניק אנונימי שמנמק דבריו בנחרצות נוסח 'יהרג ובל יעבור', אז הרב וואזנר 'מגלה פנים בתורה', נו נו. בסדר.

צופה_ומביט כתב:גדולי הדור שפסלו לעדות לא סידרו קידושין לאף אחד, או לא לרובא דעלמא.
אני מדבר על יחס הרבנים בשטח לפסקם הנ"ל של גדולי הדור. לא חוששים לביטול קידושין?
על שאלתך מהמציאות עניתי כבר לעיל.

הגר"י יוסף ע"ה היה מסדר קידושין לא מעט.
איני יודע כיצד נהג בעצמו למעשה לגבי פסילת עדים מחמת מכשירים פסולים (מחמי שמעתי שאמר לו שמעמיד דבר על חזקתו, אבל אם ראה ממש אינו לוקחו לעד), אולי יבוא הרב אוהב-ציון שהיה ממכיריו ויבהיר אם ראה כיצד נהג.

תא חזי

הודעהעל ידי תא חזי » ו' ינואר 28, 2022 12:41 am

בכללות, עיקר הנדון הוא האם גוזרים גזירות מדעתינו או לא.
(אמת, הרובד של מכשירים כשרים לדיבור בלבד, הוא כמעין תקנת הקהל, אבל הנלווה לו כגון פסול עדות, ועוד, וכגון מה שנזכר בהתכתבות של המשתמש 'עקביה' עם רב אחד - זה כבר לכאורה נכנס לעניין של 'גזירות מדעתינו', והמחלוקת בכך בכללות - רבה היא (בפרט בהלכות שבת וכדו'), ומעניין לראות כי כאלה שביד חריפה גוזרים בהלכות שבת גזירות וגזירות לגזירות ונגזרותיהן אף נגד הרבה פוסקים שהקילו, ונגד הרמ"א לחומרא ועוד, פתאום כאן זה לא מתאים להם).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ו' ינואר 28, 2022 1:43 am

מה הקשר בין מאכלים כשרים לסמארטפון? אני קונה כל אוכל שאני רוצה, אף אחד לא כופה אותי. הם מייצרים כפי רצונם, ואני קונה כפי רצוני. מי כפה פה משהו עלי? בענין הסמארטפונים אינו כן, כי לאנשים כאלה יש כח כפייה, דרך החסידות, המוסדות או צעקות ברחוב. זה גופא שאם אני מוציא סמארטפון מהכיס ברבים במקומות מסוימים, יצעקו עלי, אומר שעברו את גבול ההחלטה האישית וכופים על אחרים את דעתם הנילוזה.

אל תאמין לי, אבל הזלזול שלך בהרב וואזנר ובית דינו הוא נורא ואיום. הפסול עדות של מחזיק סמארטפון הוא הזוי, ואם יש מישהו שנוהג על פיו, הרי הוא עובר איסור בשופי. אני לא חושד את הרב וואזנער שעבר עבירות כאלה בשופי.

איני יודע לאיזה הל' שבת אתה מתכוון. איזה גזירות עשו על אחרים?

שמש

הודעהעל ידי שמש » ו' ינואר 28, 2022 2:00 am

הראיה הפשוטה היא כמובן שגם ה'אוסרים' כביכול אולי ימנעו מלבחור עד לכתחילה אם ידוע שברשותו סמארטפון (לא מסונן? בעבר לא חילקו בזה..) וזה כמובן לא חייב להיות באמת ממש מהסיבה ההלכתית של דיני עדות. אבל מאידך פשוט וברור שא''א לא יתיר אשת איש לשוק מחמת שנתקדשה בעדים שיש בהם 'פסול עדות' שכזה.. ומכאן אתה למד את ההבדל בין הכרזות הטובות לדרשות ופשקווילים לבין הלכה צרופה.

ונתנו ידידים

הודעהעל ידי ונתנו ידידים » ו' ינואר 28, 2022 9:11 am

---

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ש' ינואר 29, 2022 8:38 pm

כמדומני שאין בחז"ל את הלשון "ברא כרעא דאבוה" אלא "יורש כרעיה דאבוה" (עירובין ע,ב), ואולי גם בן-בנו נחשב "יורש" לגבי זה...

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » ש' ינואר 29, 2022 10:14 pm

מחאה על כל אלו שמנסים לקרר את אמבטיית ה'קומה הכשרה' והמלחמה באי סינונים.
ברור לי שרובם המוחלט של כותבי הפורום לא יקחו עד לחתונת ילדיהם שיש לו סמארטפון ללא הגנה. וכך חייבים לנהוג.

הטענות שר' חיים לא חותם ושהכל הבנים/הנכדים וכו' החלו מרגע שר' חיים פעל נמרצות במחלוקת מסוימת ומאז היא קלא דלא פסיק, קולם של אותם בעלי צד במחלוקת.
אכן, הגרח"ק אינו חש בטוב ממרומי גילו, אך אני אישית מכניס אליו אברכים כמעט בכל ערב ומבקש שיספרו לי מה היה.
הם מדווחים שהוא חלש, עונה במילים ספורות, אך תמיד עונה ומשיב כהלכה.
תמיד קורא את הפתק שהאברך שמגיע מביא לו (אני ממליץ לשואלים להגישש פתק מסודר ותמציתי).
אציין שבשבוע האחרון לא הכניסו, אך בשבוע שעבר ואחורה- תמיד הכנסתי כמה שואלים בכל שבוע.
-----
ישנם טענות כבדות משקל הראויות להתברר וגם להפיק לקחים חשובים בנוגע לתיפקוד העסקנים בענין, ויפה שעה אחת קודם.
יש לדון ולדוש ולהתפלמס וגם להכריע, בדרגים גבוהים, מה לסנן ומה לא, מה נחוץ ומה סתם דורסני ולא ענייני,
אך הנושא העקרוני עצמו, של המשך סינון קפדני בסלולרי ומחשב, הוא ציפור הנפש שלנו.
לא נשפוך את התינוק, רק בגלל שהמים עכורים.
בודאי שפורום של אנשי תורה ויראה אמורים לחזק את הנושא ולא לקררו.

אדיר במרום

הודעהעל ידי אדיר במרום » ש' ינואר 29, 2022 11:12 pm

חד ברנש כתב:אני שמעתי עדויות אחרות, מכלי ראשון, על מצבו בחודשים האחרונים.
כבר חתימותיו מסוף שנת תשפ"א היו שונות מאוד מהרגיל וניכר עליהן שהן נכתבו במאמץ גדול, והן לא היו רהוטות כמו זו המופיעה במודעה דלעיל.
אין לי זמן לחטט ברשת ולהעלות את חתימותיו מקמפיינים של קופת העיר וכדומה מתחילת השנה (תשפ"ב). אבל מי שיעשה זאת יראה לבד.
אבל איני מסתמך על 'מחקר השוואתי' זה אלא על עדויות מכלי ראשון וכנ"ל.

מצבו בחודשים האחרונים אכן מצריך תפילות לחיזוקו והחזרת כוחותיו, אך זה לא סתירה שהרבה מהחתימות בתקופה האחרונה - הוא חותם בעצמו ממש, וכמו שכתבתי שראיתי בעיניי.

קו ירוק

הודעהעל ידי קו ירוק » א' ינואר 30, 2022 12:49 am

ש. ספראי כתב:מחאה על כל אלו שמנסים לקרר את אמבטיית ה'קומה הכשרה' והמלחמה באי סינונים.
ברור לי שרובם המוחלט של כותבי הפורום לא יקחו עד לחתונת ילדיהם שיש לו סמארטפון ללא הגנה. וכך חייבים לנהוג.

הטענות שר' חיים לא חותם ושהכל הבנים/הנכדים וכו' החלו מרגע שר' חיים פעל נמרצות במחלוקת מסוימת ומאז היא קלא דלא פסיק, קולם של אותם בעלי צד במחלוקת.
אכן, הגרח"ק אינו חש בטוב ממרומי גילו, אך אני אישית מכניס אליו אברכים כמעט בכל ערב ומבקש שיספרו לי מה היה.
הם מדווחים שהוא חלש, עונה במילים ספורות, אך תמיד עונה ומשיב כהלכה.
תמיד קורא את הפתק שהאברך שמגיע מביא לו (אני ממליץ לשואלים להגישש פתק מסודר ותמציתי).
אציין שבשבוע האחרון לא הכניסו, אך בשבוע שעבר ואחורה- תמיד הכנסתי כמה שואלים בכל שבוע.
-----
ישנם טענות כבדות משקל הראויות להתברר וגם להפיק לקחים חשובים בנוגע לתיפקוד העסקנים בענין, ויפה שעה אחת קודם.
יש לדון ולדוש ולהתפלמס וגם להכריע, בדרגים גבוהים, מה לסנן ומה לא, מה נחוץ ומה סתם דורסני ולא ענייני,
אך הנושא העקרוני עצמו, של המשך סינון קפדני בסלולרי ומחשב, הוא ציפור הנפש שלנו.
לא נשפוך את התינוק, רק בגלל שהמים עכורים.
בודאי שפורום של אנשי תורה ויראה אמורים לחזק את הנושא ולא לקררו.

נעזוב את האמוציות שמבצבצות מבין שורותיך, גם נעזוב לרגע את הדיון אודות הקומה הכשרה שבודאי הענין הוא כבד משקל וחמור מאין כמותו. ולא צריך לשם כך לגייס את הגרח"ק כקמיע..
כשכתבת שהגר"ח קורא ועונה, להערכתי מדובר על שאלות 'פשוטות' ולא על להכנס לענין ולברר, ואמ"ל.
נערך לאחרונה על ידי קו ירוק ב א' ינואר 30, 2022 12:54 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

יאיר1

הודעהעל ידי יאיר1 » א' ינואר 30, 2022 12:55 am

אני סתם אדם פשוט, שמשתדל להתנהג בצורה שמתאימה לזכות בתואר הנכסף 'עבד השם'.
אינני ראש קהילה או נושא תפקיד ציבורי.
מהמקום הזה אני רוצה לשתף אותך.
חשבתי, אילו בכל התקשרות בטלפון, הייתי צריך לפתוח את השיחה בלומר: 'אבא שלי כלב', מן הסתם לא הייתי מתקשר לאיש.
לא בגלל שאין לי צורך בטלפון.
פשוט לא אניח שישפילו אותי בכוונה תחילה. ואני עוד 'אגיש את הלחי השניה'?!
אינני יודע כיצד הייתי מסתדר, אבל ברור לי שהייתי זורק את הטלפון מכל המדרגות.
ועכשיו אבי שבשמים, מעמיד אותי במבחן אהבה, אינני יודע אם אעמוד בו.
אבל לפחות ליום אחד אני יכול.
אז ביום שלישי, בגב זקוף, אנתק את הטלפון.
אולי למחרת כבר אאלץ לחבר אותו.
מושפל ומבוזה....
אבל לפחות אגלה שאני רוצה לאהוב.
את כל חיי הקדשתי לאהבה הזו.
ועתה, אחד המבחנים המורכבים אך פשוטים!
האעמוד בו, או חלילה...?!
חיי ימשכו בצל הארוע הזה.
בס"ד עוד אמשיך לעמול בתורה.
זה יהיה בצל מבחן האהבה הזה.
בצל ההצלחה או חלילה הכ....
התורה היא אותה תורה,
אבל
האהבה...
הכבוד...
איש קטן מעיר קטנה.
יאיר פ.
בכלל לא משנה לי מה כוונת השר או הוועדה, הוא יתברך יצר לי אישית את המבחן הזה

ש. ספראי

הודעהעל ידי ש. ספראי » א' ינואר 30, 2022 12:56 am

מקודם תהו מדוע הגרח"ק והגרי"ג לא הביעו דעה.
הביעו דעה. היו שני מכתבים בשישי ביתד.
כעת טוענים שזה לא הוא...
הגדילו לעשות ולטעון שבעלי סמארטפונים כשרים להפליא לעדות.
אז זהו, שלא.
האמוציות שלי, היו או לא היו, לא קשורות לעצם הנושא.
צריך לגבות מלחמה בשר התקשורת, שרוצה לגרום לכך שלא יהיו לנו סינונים, וזהו.
את ההתכתשות עם העסקנים נשאיר לאחר מכן.

קמה כאן ממשלה שלא עושה כלום בשום נושא, חוץ מערימת נושאים בנושאי דת ותורה
אנחנו צריכים להילחם בהם כעת בכל העוצמה
ואת המריבות בתוכינו נשאיר לזמנים שפיוים יותר.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 30, 2022 1:11 am

מישהו יכול לפשט/להסביר לי על מה בדיוק נטושה כעת המערכה?
מה בדיוק השר רוצה,
והאם/איך זה יגרום לכך ש"לא יהיו לנו סינונים",
ומה בדיוק לא יסונן?
אני מבקש דברים מדויקים, ופשוטים, ובהירים.

לרב ספראי,
כבר כתבתי מה היחס שלי לשחיתות בשם הדת, ושזה / ומדוע זה חמור בעיניי יותר מכל.
הנשק הכי גדול של המושחתים מהסוג הזה - הוא צורת החשיבה שהצגת ב2 הודעותיך האחרונות.

ולכן, מבחינתי, כדי לבער את הנגע הרע והמתועב הזה ממחננו - חייבת לבוא פעם אחת שבה יראו למנוולים האלה שלא יהיה להם יותר שום שיניים וכוח, כי הציבור יבעט אותם עם הפרוייקט שלהם ביחד, כי לא מוכנים לשתף פעולה, ויהיו נזקים כמובן, והמצב יהיה נורא - אבל הציבור לא מוכן למאפיה בחסות הדת - ואז מישהו יתעורר לתקן את הנזקים הנוראים - בצורה הגונה וישרה שהציבור יקבל.

אם לא יתבטל הפרוייקט, ולא יהיו נזקים ושעת חירום - אמיתיים! - עולם כמנהגו ינהג, והמנוולים ימשיכו לחגוג על כולנו בשם הדת.

ברמת הנזקים - המכשיר מעוקר לגמרי ואין בו כלום. מי שרוצה - שלא יתן לילדיו שום טלפון נייד, ועל עצמו ישמור. יש סיכונים - ורק הם הסיכוי להזיז את המושחתים מהתמונה כנ"ל.

אני מחכה לשמוע כנ"ל על איזה נזקים בדיוק מדובר כאן, מה שאי אפשר למנוע ברמה האישית, אלא צריך עסקונה (מושחתת, שכרגע אין לה שום סיבה להפסיק להיות כזו).

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » א' ינואר 30, 2022 1:19 am

צופה_ומביט כתב:מישהו יכול לפשט/להסביר לי על מה בדיוק נטושה כעת המערכה?
מה בדיוק השר רוצה,
ומה בדיוק לא יסונן?

לרב ספראי,
הנשק הכי גדול של המושחתים מהסוג הזה - הוא צורת החשיבה שהצגת ב2 הודעותיך האחרונות.

כפי מה שפורסם [אולי זה לא נכון]
יהיו גם יהיו סינונים
אלא שלא תהיה "כפיה" לסינונים,
דהיינו לא יוכלו לדעת עם יש לך מסונן או לא, כי תוכל לנייד את המספר הכשר לטלפון לא כשר
ובאמת לא הבנתי על מה כל הרעש הגדול
בפרט שתמיד אפשר לסנן במכשיר עצמו - שיהיה מעוקר מאינטרנט
ואם החשש מקוי טלפון פסולים, אינני יודע אם עדיין קיים משהו כזה חמור כיום מלבד שמיעת רדיו וטלויזיה - שלצערינו קיים גם בטלפונים הכשרים ע"י מספרים אישיים וכדו'

יהודי רגיל

הודעהעל ידי יהודי רגיל » א' ינואר 30, 2022 1:23 am

יאיר1 כתב:אני סתם אדם פשוט, שמשתדל להתנהג בצורה שמתאימה לזכות בתואר הנכסף 'עבד השם'.
אינני ראש קהילה או נושא תפקיד ציבורי.
מהמקום הזה אני רוצה לשתף אותך.
חשבתי, אילו בכל התקשרות בטלפון, הייתי צריך לפתוח את השיחה בלומר: 'אבא שלי כלב', מן הסתם לא הייתי מתקשר לאיש.
לא בגלל שאין לי צורך בטלפון.
פשוט לא אניח שישפילו אותי בכוונה תחילה. ואני עוד 'אגיש את הלחי השניה'?!
אינני יודע כיצד הייתי מסתדר, אבל ברור לי שהייתי זורק את הטלפון מכל המדרגות.
ועכשיו אבי שבשמים, מעמיד אותי במבחן אהבה, אינני יודע אם אעמוד בו.
אבל לפחות ליום אחד אני יכול.
אז ביום שלישי, בגב זקוף, אנתק את הטלפון.
אולי למחרת כבר אאלץ לחבר אותו.
מושפל ומבוזה....
אבל לפחות אגלה שאני רוצה לאהוב.
את כל חיי הקדשתי לאהבה הזו.
ועתה, אחד המבחנים המורכבים אך פשוטים!
האעמוד בו, או חלילה...?!
חיי ימשכו בצל הארוע הזה.
בס"ד עוד אמשיך לעמול בתורה.
זה יהיה בצל מבחן האהבה הזה.
בצל ההצלחה או חלילה הכ....
התורה היא אותה תורה,
אבל
האהבה...
הכבוד...
איש קטן מעיר קטנה.
יאיר פ.
בכלל לא משנה לי מה כוונת השר או הוועדה, הוא יתברך יצר לי אישית את המבחן הזה

קטונתי מלהבין
מי יבקש ממך לעשות דבר נגד מצפונך?
וכי לא תוכל להמשיך לחסום את הטלפון שלך לאינטרנט?
וכי במחשב שבו אתה משתמש ברגעים אלו א"א להגיע למחוזות הכי גרועים, ובכל זאת לא ניפצת אותו כנראה כי הוא חסום....

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » א' ינואר 30, 2022 1:24 am

יהודי רגיל כתב:
צופה_ומביט כתב:מישהו יכול לפשט/להסביר לי על מה בדיוק נטושה כעת המערכה?
מה בדיוק השר רוצה,
ומה בדיוק לא יסונן?

לרב ספראי,

כפי מה שפורסם [אולי זה לא נכון]
יהיו גם יהיו סינונים
אלא שלא תהיה "כפיה" לסינונים,
דהיינו לא יוכלו לדעת עם יש לך מסונן או לא, כי תוכל לנייד את המספר הכשר לטלפון לא כשר
ובאמת לא הבנתי על מה כל הרעש הגדול
בפרט שתמיד אפשר לסנן במכשיר עצמו - שיהיה מעוקר מאינטרנט
ואם החשש מקוי טלפון פסולים, אינני יודע אם עדיין קיים משהו כזה חמור כיום מלבד שמיעת רדיו וטלויזיה - שלצערינו קיים גם בטלפונים הכשרים ע"י מספרים אישיים וכדו'

הרב ספראי, תגובתך?

איזה אינטרנט? במכשיר כשר אין אפילו סמס.

דיברו כאן על כך שאל הטלפון האישי יגיעו ויתקבלו כל מיני שיחות זדוניות. אני רוצה לדעת כיצד זה נמנע היום - מלבד כמובן אלפי צינתוקים ושיחות מוקלטות ושיגועי שכל מגופים שאין לי ספק שמשלמים עמלה למאפיית הבריונים - ומדוע בעקבות השינוי של השר זה הפך לסכנה קיומית - וכזו שאי אפשר למנוע ברמה האישית באיזו צורה.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 101 אורחים