מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
זאב ערבות

Re: עת צרה היא ליעקב!! - על גזירת החינוך בניו יארק רבתי!!

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 1:03 am

לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב: . . מה שעשו בסרטון הזה הוציאו דברים מהקשרם! . .
וכך ממש גם באשכול דנן...
יש כאן כמה סוגיות שנתערבו - שאלת תקצוב הרשויות, חיוב לימודי־החול ב'ישיבות', ועוד ספיחים כאלה ואחרים.

זאב ערבות כתב:כוונתי היתה שצריך לראות מה המכנה המשותף לכל הצרות ולכל הגזירות . .
הגדרת 'המכנה המשותף' היתה מועילה לו עסקו בכך אמש (ומה טוב - לפני חודש וחדשיים, שנה ושנתיים...).
כעת - נצבים קהלות חרדי אמעריקא למול שוקת שבורה, אותה יש לתקן בדרכים הידועות מאז (דורון, תפלה ומלחמה [משפטית]...). וה' הטוב ברחמיו המרובים יחוס עלינו, אכי"ר.

לגבי התגובה לציטוט הראשון, כל מה שהזכרת הוא מנושא האשכול שהכל משולב זה בזה וצריך להבין מה גרם לגזירה. אי אפשר סתם כך לפתוח אשכול "גזירה נוראה" בלי לפרט על מה, הקורא התמים או הלא מיודע יסבור באמת שאיזה חבורת רשעים החליטה סתם כך לחסל את החרדים ע"י הכנסת לימודי כפירה וכו' ללא שום סיבה. והסרטון הוא תגובה עלובה לכתבה שהתפרסמה בעתון בנושא שמעוררת גלים וכל מי שקורא אותה מצטמרר כיוון שיש דברים בגו, אל תקרא את השופרות הרשמיים, העמך יודעים שתפסו אותנו בקלקלתינו.
ובקשר להערתך השניה אכן כדבריך והוא הוא אשר כתבתי כמה פעמים אך לא השכילו לעשות זאת וכעת מתביינים.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 2:46 am

הקישון33 כתב:
אראל כתב:האם נסית משהו לקרות ולהכיר מקרוב, בכלל על מה פרטי הגזירה???
כרגע, הגזירה הוא לא על לימודי ענגליש בלבד, הגזירה הוא ללמוד עם ילדי ישראל, אודות שיטות כפירה ומינות בבריאת העולם, וכל מיני תועבה, משכב זכור, וכו' וכו' וכו' [אל תגיד לי שבאונגערין והרב טובי' ווייס למדו סובדזשקטס הללו], האם גם לימודים כאלו צוה לך הרב קוק ללמוד עם ילדיך???

הגזירה עתה שילמדו 'סעקיולער עדיוקעישאן', נכלל בזה בערך אלו הפרטים:
ללמוד לכה"פ שש שעות בכל יום לימודי חול, והנשאר בשעות סדר היום יקדישו ללימודי קודש [היינו שאז ילמדו אודות חנוכה לאטקעס וסביבונים...]
ולא רק עם ילדים, [כדרך שלמד הרב טובי' ווייס], אלא גם עם בחורי ישיבות קטנות, ואולי גם הישיבות גדולות
זאת אומרת, שעוד מעט יוליכו את כרכי ה'תלמוד בבלי' לגניזת השמות, לא ישאר מי שיראה צורך כלל בהם [וכמובן שיפסק או יקצץ מקור הכסף שלכם מאמעריקא להישיבות בארץ ישראל....]

אם זה לא בכלל 'גזירת שמד', אזי בבקשה תסביר לי מה זה 'שמד'?
ומה שאתה כותב אודות ידיעת התלמידים בשפת ענגליש,
במוסדות סטאלין, ועוד הרבה, יודעים ענגליש הדק היטב, וגם המוסדות האלה בכלל הגזירה [הרב פערקאוויטץ הנ"ל הוא בוגר ישיבת סטולין], וגם אנכי בקי ומבין היטב בשפת הענגליש [עכ"פ לקרות ולהבין, כי סוכ"ס אינו שפת האם שלי], וזה לא הנושא כאן כלל
גם עברית אתה לא מבין?! כתבתי מפורש שאני לא יודע בדיוק מה כתוב בחוק

לא נכנס לי בראש, אנשים כותבים בפורום לרבים מה שעולה להם בבטנם,
ואין להם שום השגה [כלומר לא איכפת להם כלל וכלל]... מה כתוב בחוק נורא המטרידה שלומם של רוב רובם של מאות וריבוא אלפי יהודים החרדים ניו יארק!!

הקישון33 כתב:נ.ב. מה עם האיסור החמור של התגרות האומות שדוחה אפילו דוחה פיקוח נפש...?! האם זה לא נוהג בחוץ לארץ?!

אני בטוח שאינך שואל ברצינות, רק לעקיצה בעלמא, אבל עם כל זאת אענה לך
במדרש מובא בכמה מקומות [בתנחומא וברבה]:
אמר להם נבוכדנצר לשדרך מישך ועבד נגו לא כך אמר להם הקדוש ברוך הוא שתהיו שומעין למלכות כל מה שהוא אומר לכם שנאמר (קהלת ח) אני פי מלך שמור, א"ל אתה מלך עלינו למסים ולארנוניות אבל לא לעבוד ע"ג מלכא לא אמר אלא נבוכדנצר את וכלבא שוה.
יש לך עוד קשיות???

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 2:52 am

זאב ערבות כתב:
לבי במערב כתב:
זאב ערבות כתב: . . מה שעשו בסרטון הזה הוציאו דברים מהקשרם! . .
וכך ממש גם באשכול דנן...
יש כאן כמה סוגיות שנתערבו - שאלת תקצוב הרשויות, חיוב לימודי־החול ב'ישיבות', ועוד ספיחים כאלה ואחרים.

זאב ערבות כתב:כוונתי היתה שצריך לראות מה המכנה המשותף לכל הצרות ולכל הגזירות . .
הגדרת 'המכנה המשותף' היתה מועילה לו עסקו בכך אמש (ומה טוב - לפני חודש וחדשיים, שנה ושנתיים...).
כעת - נצבים קהלות חרדי אמעריקא למול שוקת שבורה, אותה יש לתקן בדרכים הידועות מאז (דורון, תפלה ומלחמה [משפטית]...). וה' הטוב ברחמיו המרובים יחוס עלינו, אכי"ר.

לגבי התגובה לציטוט הראשון, כל מה שהזכרת הוא מנושא האשכול שהכל משולב זה בזה וצריך להבין מה גרם לגזירה. אי אפשר סתם כך לפתוח אשכול "גזירה נוראה" בלי לפרט על מה, הקורא התמים או הלא מיודע יסבור באמת שאיזה חבורת רשעים החליטה סתם כך לחסל את החרדים ע"י הכנסת לימודי כפירה וכו' ללא שום סיבה. והסרטון הוא תגובה עלובה לכתבה שהתפרסמה בעתון בנושא שמעוררת גלים וכל מי שקורא אותה מצטמרר כיוון שיש דברים בגו, אל תקרא את השופרות הרשמיים, העמך יודעים שתפסו אותנו בקלקלתינו.
ובקשר להערתך השניה אכן כדבריך והוא הוא אשר כתבתי כמה פעמים אך לא השכילו לעשות זאת וכעת מתביינים.

אחר הכתבה המבישה בהניו יארק טומאות, עדיין אתה כל כך תמים???
כלום אתה חושב שאם היינו לומדים אנגלית היו הליברלים הללו שוקטים על שמריהם????
ברור לעין כל רואה, אשר כל יהודי חרדי [ובאמת כל שומר דת], לא משנה אם הוא מלומד יודע אנגלית או לא, כצנינים בעיניהם, הגיע העת שתכירו את זאת!

גם יהודי אשכנז בשנות ה30 חשבו בתמימות, שאם יתאימו עצמם להעליטע, בודאי שממשלת היטלר יכיר בהם ויתחיל לאהוב אותם...., את סיום המעשה אתה יודע...
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' ספטמבר 14, 2022 3:26 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 3:26 am

אראל כתב:
משתקף כשמן על מים, אשר כל יהודי חרדי [ובאמת כל שומר דת], לא משנה אם הוא מלומד יודע אנגלית או לא, כצנינים בעיניהם, הגיע העת שתכירו את זאת!

גם יהודי אשכנז בשנות ה30 חשבו בתמימות, שאם יתאימו עצמם להעליטע, בודאי שממשלת היטלר יכיר בהם ויתחיל לאהוב אותם...., את סיום המעשה אתה יודע...

איני תמים והכתבה אכן מבישה ותפסיק כמו כולם על הליברלים. אתה רואה דברים דרך המשקפים שלך ואני דרך המשקפים שלי, לך הזכות לנתח את הדברים כרצונך וזו זכותו של כל אחד אחר. אינך יכול לכפות את השקפתך על אחרים. אתם (וכשאני כותב אתם הכוונה המוסדות החסידיים ומי שעומד בראשם) רואים את מה שקרה כדבר מכוון להביא לידי שמד כמו שהיה באירופא ומתעלמים לחלוטין ממה שגרם לזה. ניסיתי להסביר כמה פעמים באשכול ולא אחזור על דברי אך אינכם מבינים שהזלזול שלכם בלימודי החול גרם לכל הצרה הזאת והכתובת היתה על הקיר ולא נעשה דבר בנידון במחשבה שהכל ימשיך כהרגלו ולא יקרה דבר ואולי שהפוליטיקאים החרדים יצליחו לעצור את הגזרה. אז מדוע כעת אתם מתבכינים? האם הממשלה חייבת לכם משהו? וכאן הנקודה הכי כאובה, באירופא המוסדות היו עצמאיים וכעת החרדים לוקחים מלא חפניים מהממשלה במדינה בה הם חיים כולל בא"י (ואפילו סאטמר לוקחים בעקיפין) וכעת זה מתנקם בנו שבאים בדרישות, בין בארץ בין באנגליה ובין כאן, ואל תתכחש לדברים שאני כותב. בעל המאה הוא בעל הדעה ובעל הדעה החליט שהוא רוצה 6 שעות לימוד חול, כעת לך תתוכח אתו ואם תצליח תבא עליך הברכה. ושאלה נוספת שזה היה העיקר בכתבה הארורה, אם החינוך החרדי כ"כ מוצלח, איך זה שיש כ"כ הרבה נוער חרדי נושר לרביע למחצה או כליל, ואל תכחיש שהמספרים גדולים וגדלים, זה כבר לא אחד פה אחד שם אלא מספרים.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 3:34 am

זאב ערבות כתב:
אראל כתב:
משתקף כשמן על מים, אשר כל יהודי חרדי [ובאמת כל שומר דת], לא משנה אם הוא מלומד יודע אנגלית או לא, כצנינים בעיניהם, הגיע העת שתכירו את זאת!

זאב ערבות כתב:איני תמים והכתבה אכן מבישה ותפסיק כמו כולם על הליברלים. אתה רואה דברים דרך המשקפים שלך ואני דרך המשקפים שלי, לך הזכות לנתח את הדברים כרצונך וזו זכותו של כל אחד אחר. אינך יכול לכפות את השקפתך על אחרים.

איפה אתה רואה כאן כפייה?????

אתם (וכשאני כותב אתם הכוונה המוסדות החסידיים ומי שעומד בראשם) רואים את מה שקרה כדבר מכוון להביא לידי שמד כמו שהיה באירופא ומתעלמים לחלוטין ממה שגרם לזה. ניסיתי להסביר כמה פעמים באשכול ולא אחזור על דברי אך אינכם מבינים שהזלזול שלכם בלימודי החול גרם לכל הצרה הזאת והכתובת היתה על הקיר ולא נעשה דבר בנידון במחשבה שהכל ימשיך כהרגלו ולא יקרה דבר ואולי שהפוליטיקאים החרדים יצליחו לעצור את הגזרה. אז מדוע כעת אתם מתבכינים? האם הממשלה חייבת לכם משהו?

הם לא חייבים לנו כלום, אבל אי אפשר לנקוט החבל בשני הראשים, אם אינם חייבים לנו כלום, אזי גם אנו אין חייבים להם כלום, אין להם להתערב בסדרי הלימודים שלנו, ומכל שכן שאין להם לכפות עלינו שיטת הליברליזם המסריחה עם פירותיה הבאושים

כדי שתשמע תגובת הרב שמחה אייכנשטיין, איך שהוא מפרט בארוכה, את נסיונו האישי עם העדיוקעשאן דיפט., בכל פעם שניסה לפעול אצלם איזה עזרה לטובת מוסדות התורה, הפכו עורף אליו בטענה, שחס ושלום לערב טשוירטש עם גאווערמענט.....

זאב ערבות כתב:וכאן הנקודה הכי כאובה, באירופא המוסדות היו עצמאיים וכעת החרדים לוקחים מלא חפניים מהממשלה במדינה בה הם חיים כולל בא"י (ואפילו סאטמר לוקחים בעקיפין) וכעת זה מתנקם בנו שבאים בדרישות, בין בארץ בין באנגליה ובין כאן, ואל תתכחש לדברים שאני כותב. בעל המאה הוא בעל הדעה ובעל הדעה החליט שהוא רוצה 6 שעות לימוד חול, כעת לך תתוכח אתו ואם תצליח תבא עליך הברכה.

כנראה הושפעת קצת מהכתבה בני"ט, בבקשה תבדוק המספרים, כמה אנו לוקחים מהם, וכמה הם נותנים [כלומר אנו חוסכים להם] להפובליק סקולס....

זאב ערבות כתב:ושאלה נוספת שזה היה העיקר בכתבה הארורה, אם החינוך החרדי כ"כ מוצלח, איך זה שיש כ"כ הרבה נוער חרדי נושר לרביע למחצה או כליל, ואל תכחיש שהמספרים גדולים וגדלים, זה כבר לא אחד פה אחד שם אלא מספרים.

כנ"ל, הושפעת מן השקר הנ"ל...
תבדוק בבקשה אחוזי הנושרים מן הפובליק סיסטעם של ניו יארק, ותקיש למספר הנושרים משלנו......... תופתע מאוד מאוד

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 3:41 am

איני יודע את התשובה לשאלה: אם לא לוקחים מהם כלום, האם עדיין מחויבים ללמד ליבא? ולידעתך לא קראתי את הכתבה בעתון (בין תאמין בין לא) ואיני קורא אף את העתונים החרדיים פרט מהמכתבים למערכת כך שאיני מושפע מהם ומדעותיהם

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 3:43 am

זאב ערבות כתב:איני יודע את התשובה לשאלה: אם לא לוקחים מהם כלום, האם עדיין מחויבים ללמד ליבא? ולידעתך לא קראתי את הכתבה בעתון (בין תאמין בין לא) ואיני קורא אף את העתונים החרדיים פרט מהמכתבים למערכת כך שאיני מושפע מהם ומדעותיהם

נראה בעליל מתוך תגובותיך שאתה עקור לגמרי מן המציאות, ודי בזה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 4:33 am

כעת אם התקבלות החק נראה שיש בו הרבה חורים, הנה באנגלית ואח"כ אתרגם
Unlike previous versions of the rules, the regulations passed Tuesday do not impose minimum requirements for amounts of instruction time in secular subjects. And they lay out no clear timeline for schools not providing basic education for coming into compliance with the education requirements.

Instead, they allow the schools to operate with no penalty so long as education officials believe the school is making a good-faith effort to improve. State officials have not defined what such an effort would look like.
המתווה לא כופה דרישות מינימום כמה זמן צריך ללמד לימודי חול, ואין לוח זמנים ברור שבו המוסדות צריכים ליישם את החוק. המוסדות יכולים לנהל את עניניהם ללא קנסות כל עוד פקחי משרד החינוך סוברים שהם משפרים את מצב הלמידה. האחראים לא קבעו באיזה שיפור מדובר.
במקום אחר מובא שאכיפת החוק תהיה מסורה להנהלת בתי הספר המחוזיים ולא לממשלה כך שלא ברור כיצד תהיה אכיפת החוק כיוון שלהם אין את היכולת והמשאבים לאכיפה. לא נאמר אלו עונשים אם בכלל יוטלו על מי שלא עומד בדרישות. אם ימצא שעברו על התקנות, הנהלת המחוז תיקנס ולא בתי הספר. בנוסף, התקנות לא יכנסו לתוקף עד סוף השנה הבאה ותנתן ארכה של עוד שנתיים לעמוד בתנאים, כך שמכל הנ"ל נראה ששיש עוד זמן לסדר את הענינים.
ואכן אראל צודק שאני עקור מהמציאות...

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 14, 2022 4:35 am

הרב 'זאב ערבות', במחכ"ת - ההקפדה שלא לקרוא במכתבי־העת חשובה היא למאד (ובודאי מועילה למנוע את השפעתה המזיקה של הרוח הנושבת בעולם החמרי), אך ראוי להכיר מקומו, ולהמנע גם מהבעת דעות בענינים מציאותיים (שמטבע העולם, מבוארים בעיקר בעיתונים לסוגיהם).

תלי"ת "שיש עוד זמן לסדר את הענינים" (גם כפי הדיווחים הראשוניים, עומדים לרשות העסקנים כעשרה חדשים לפעילות נמרצה לביטול הגזרה); אך אין הדבר גורע במאומה מחומרת הענין, כמובן.

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' ספטמבר 14, 2022 4:56 am

אראל כתב:אני בטוח שאינך שואל ברצינות, רק לעקיצה בעלמא, אבל עם כל זאת אענה לך
אמר להם נבוכדנצר לשדרך מישך ועבד נגו לא כך אמר להם הקדוש ברוך הוא שתהיו שומעין למלכות כל מה שהוא אומר לכם שנאמר (קהלת ח) אני פי מלך שמור, א"ל אתה מלך עלינו למסים ולארנוניות אבל לא לעבוד ע"ג מלכא לא אמר אלא נבוכדנצר את וכלבא שוה.
יש לך עוד קשיות???

היות שזה אספקלריה ולא פורום נייעס אפשר להגיב גם על רמת העיקרון, כואב שהגענו על הלום מה שהיה אפשר למנוע מראש אם היו לומדים את המינימום הנדרש.

איך הבנת מהמדרש שאפשר להוציא במרמה מאות מיליונים ממשרד החינוך האמריקאי?!

נ.ב. מגיע לך יישכ"ח שהתגובה שלך לגופו של ענין בניגוד ל"לבי במערב" שהאשים אותי לא פחות מבאנטישמיות כי תיארתי המציאות כפי שהיא וזו הסיבה שלא הגבתי לו כלל וכלל כי ככה אי אפשר לנהל דיון וחבל.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 6:39 am

הקישון33 כתב:
אראל כתב:אני בטוח שאינך שואל ברצינות, רק לעקיצה בעלמא, אבל עם כל זאת אענה לך
יש לך עוד קשיות???

היות שזה אספקלריה ולא פורום נייעס אפשר להגיב גם על רמת העיקרון, כואב שהגענו על הלום מה שהיה אפשר למנוע מראש אם היו לומדים את המינימום הנדרש.

איך הבנת מהמדרש שאפשר להוציא במרמה מאות מיליונים ממשרד החינוך האמריקאי?! .

מי הוציא 'במרמה'?????, ועוד 'מאות מיליונים'???
מה זה 'מינימום הנדרש', אתה יודע בכלל הגבולים???
מי נתן לך היתר להאמין ולהפיץ לשון הרע??? [או כלשונכם 'לאשען הארע'...],
וכי על יהודי ניו יארק לא חל המצות 'בצדק תשפוט עמיתך', ולא תשא שמע שוא??
ומה זה קשור עם 'התגרות באומות'????\

וחוץ הנ"ל הלא כמעט כל טענותיך ניתן לשאול גם על ישיבות ותתי"ם בארץ הקודש, [כמובן לאלו הלוקחים כסף מן המדינה], אם אתם לוקחים כספים, למה אינכם מתגייסים לצבא???, נו 'התגרות באומות'....

בקיצור, מי שאינו יודע בין ימינו לשמאלו, שיעיף מן האשכול

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' ספטמבר 14, 2022 9:05 am

קפץ לך ה....

מי הוציא במרמה? את הכתבה קראת? נו, בטח הם רק שונאי יהודים והכל שקרים וכל המסמכים מפוברקים...

מה זה המינימום הנדרש? אינני יודע, אולי אנגלית ברמה של כיתה ו'? הרשויות הבינו כי אם כמעט מאה אחוז!!!! נכשלו במבחנים לא לומדים כלום ורק עושים קומבינות.

לשון הרע...נו נו זה מה שטענו גם על הסופר שהתאבד שאסור להאמין ומה נעשה שזה ידוע ומפורסם שזה די מקובל לעשות שטיקים וטריקים בחוגי הקנאים באמריקה (לא שכולם עושים את זה אבל זה הרוח שם והם גם לא היחידים) על חשבון המדינה ואין פה בצדק תשפוט אם לא רואים את זה בכלל כעבירה... תשאל כל היימישער איד באמריקה על התופעה הידוע (שמעתי גם מצפל"ין=קצין דת בכלא בדיוק מי ומי הולכים) היהודים בארץ עוד יאמינו לך אז תמשיך להכחיש את הידוע, ודי בזה ואין לי ענין להמשיך בשיח אלים.

לגבי אי שירות בצבא ולקיחת כסף זו טענה ידוע של רבי יוליש מסטמאר אבל פה הענין הוא התגרות באומות שזה חידוש מבית מדרשם של סטמאר שמדובר באחד העבירות החמורות שבתורה שכמדומני זה אולי אפילו ביהרג ואל יעבור!!! ויש לצפות מהם להתנהג בהתאם.

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 14, 2022 3:24 pm

הקישון33 כתב:. . ל"לבי במערב" שהאשים אותי לא פחות מבאנטישמיות כי תיארתי המציאות כפי שהיא . .
לא 'האשמתי' במאומה; את המילים הללו כתב מר בעצמו... בדברי ציינתי רק כי הטענות הללו נשמעות תדיר מפיהם של אלו ששנאת ישראל בגרונם (ואכמ"ל בעיוותם וסילופם). ומסיימין בטוב.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ד' ספטמבר 14, 2022 3:42 pm

הקישון33 כתב:

קפץ לך ה....

מי הוציא במרמה? את הכתבה קראת? נו, בטח הם רק שונאי יהודים והכל שקרים וכל המסמכים מפוברקים...

מה זה המינימום הנדרש? אינני יודע, אולי אנגלית ברמה של כיתה ו'? הרשויות הבינו כי אם כמעט מאה אחוז!!!! נכשלו במבחנים לא לומדים כלום ורק עושים קומבינות...

בקיצור כל האינפורמציא שלך לקוח מן הניו יארק טיימס [יורשם של יוזף געבלס עורך השטירמר הנאצית בזמנינו]......
ממש זאת רציתי לברר
תדע לך, שזה העיתון העלים במזיד רציחת יהדות איירופא, מלפני שמונים שנה, כאשר הרכבות הובילו יום יום עשרות אלפי יהודים לשחיטה, העיתון הנבאש והסרוח הזה מיאן בכל תוקף למסור את המידע ולפרסם את הזוועות העוברים על יהדות איירופא, ברוב חסדם וטובתם 'דחפו' את המידע בתחתית קצה הדף באחד מן הדפים האחרונים כמידע זעיר שאינה שוה כלל לשים לב עלי'......., ועתה זכינו שהעיתון הסרוח הזה, לא מצא שום דבר יותר נחוץ ודחוף ביום הזכרון לנפילת מגדלי התאומים, סעפטעמבער 11, כי אם להקדיש ה'עמוד הראשונה' בכותרות בולטים עם קידוש לבנה אותיות, על ה'גילוי' הנורא הפשע הנבזה שהמוסדות החרדיים 'גונבים' חינוך ו'גונבים' ממון מן הממשלה רח"ל.... כאילו אין גנבים בעולם יותר מן ה'חסידים'... שהרי ה'שחורים המנומסים' מעולם לא שלחו ידם חלילה בשאינו שלהם.....]
וכן במשך כל השנים כשהיה להם הזדמנות לכתוב עלינו ולהשמיץ בעלילות שוא ושקר כדרך האנטישמיים באיירופא, הי' קופצים בראשונה על המציאה...
ועתה לך ותאמין לכל הפברוקים שלהם, ועדיין יש לך קשיות, ואני עומד כשוטה ועונה לך, אילו היית בתקופת שנות ה30 היית קורא בתמימות את השטירמר, והיית מאמין בתמימות שהיהודים יש להם קרנים בראשם, שהרי כך כתוב שחור על גבי לבן הלבלר הנכבד געבלס ימ"ש..... [וכבר העיר לך ע"ז הרב 'לבי במערב', אלא שלא תפסת כלל מה הוא רוצה ממך]

ומה הקשר כאן לשיטת סאטמאר, אין לי מושג מה אתה רוצה, הגזירה חופפת על רבבות אלפי יהודים חרדים אשכנזים חסידים ספרים ליטאים חב"ד, אשר המיעוט שבהם הם חסידי סאטמאר, אתה מזכיר לי מה שמספרים, מלפני שבעים שנה, כאשר התחילו לבוא הנה הפליטים מאיירופא, הגיע חודש תשרי ואחד רצה להעמיד סוכה בראש גגו, עמד שכינו כנגדו, מחה בו נמרצות ותקף אותו בטענה 'וכי באת הנה להנהיג מנהגי סאטמאר?'.....
גם הניו יארק טומאות הקלוקל, אשר עליו אתה סומך, לא נשען בטענותיו על סאטמאר בלבד, הוא לא פסח מלהעליל על מוסדות אחרים, כגון וויזניץ וחתן סופר ועוד..
אתה עושה פאראלעל מפרשת הסופר הידוע.... איזה גזירה שוה היא זה???, וכי על כתבות עיתונות בלבד סמכו להאשימו???, הלא הי' חבל רבנים גדולי תורה שביררו את הענין ומה שסיפרו עליו אמת לאמיתו, והוא שלח ידו בעצמו, ואיזה קשר יש לכאן??... אולי תראה לי רב אחד או קהילה אחת המצדיקה עתה את הממשלה ותוכנותיהם??..., הלא תדע שכל קהילות הקודש, כל יהדות ניו יארק!" כולם כולם כולם בלי יוצא מן הכלל, מאוחדים בדיעה אחת שהגזירה הלזו הוא באמת 'גזירת שמד'!! אין חולק ואין מערער בדבר!!!
נערך לאחרונה על ידי אראל ב ד' ספטמבר 14, 2022 4:16 pm, נערך 2 פעמים בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' ספטמבר 14, 2022 4:14 pm

אני נזכר לדאבוני באשכולות שנפתחו כאן כאשר נודעו הממדים המזעזעים של הקורונה ביהדות ארה"ב (באדר תש"פ), לא תקום פעמיים צרה. אפשר לפתוח את האשכולות שעדיין קיימים, ולראות את בלבולי השכל שנכתבו שם בדומה לכאן.

בכלל עושה רושם שככל שאדם יודע פחות על המצב בארה"ב, כך הוא מרשה למקלדתו לכתוב דברי 'מבינות'.

וההתנכרות בין יושבי מקומות שונים לדאבוננו גם היא לא חדשה, ראה בסיפור הגמרא על הנרות שהדליקו בביתר בעת חורבן ירושלים.

ה' יעזרנו על דבר אמת ויטהר לבנו לאהבתו ויראתו.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 5:05 pm

לבי במערב כתב:הרב 'זאב ערבות', במחכ"ת - ההקפדה שלא לקרוא במכתבי־העת חשובה היא למאד (ובודאי מועילה למנוע את השפעתה המזיקה של הרוח הנושבת בעולם החמרי), אך ראוי להכיר מקומו, ולהמנע גם מהבעת דעות בענינים מציאותיים (שמטבע העולם, מבוארים בעיקר בעיתונים לסוגיהם).

תלי"ת "שיש עוד זמן לסדר את הענינים" (גם כפי הדיווחים הראשוניים, עומדים לרשות העסקנים כעשרה חדשים לפעילות נמרצה לביטול הגזרה); אך אין הדבר גורע במאומה מחומרת הענין, כמובן.

היכן מובאת ההקפדה שלך שלא לקרוא בכתבי העת? ראית את מה שמובא בספר אור אלחנן על רב אלחנן ווסרמן? ואם כדבריך שאין לי ולשכמותי להביע דעות בענינים מציאותיים, אזי יש לנעול את אספקלריא.
קבצים מצורפים
אור אלחנן.jpg
אור אלחנן.jpg (112.45 KiB) נצפה 3249 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 5:23 pm

אראל כתב:
הקישון33 כתב:

קפץ לך ה....

מה זה המינימום הנדרש? אינני יודע, אולי אנגלית ברמה של כיתה ו'? הרשויות הבינו כי אם כמעט מאה אחוז!!!! נכשלו במבחנים לא לומדים כלום ורק עושים קומבינות...

בקיצור כל האינפורמציא שלך לקוח מן הניו יארק טיימס [יורשם של יוזף געבלס עורך השטירמר הנאצית בזמנינו]......
ממש זאת רציתי לברר
תדע לך, שזה העיתון העלים במזיד רציחת יהדות איירופא, מלפני שמונים שנה, כאשר הרכבות הובילו יום יום עשרות אלפי יהודים לשחיטה, העיתון הנבאש והסרוח הזה מיאן בכל תוקף למסור את המידע ולפרסם את הזוועות העוברים על יהדות איירופא, ברוב חסדם וטובתם 'דחפו' את המידע בתחתית קצה הדף באחד מן הדפים האחרונים כמידע זעיר שאינה שוה כלל לשים לב עלי'......., ועתה זכינו שהעיתון הסרוח הזה, לא מצא שום דבר יותר נחוץ ודחוף ביום הזכרון לנפילת מגדלי התאומים, סעפטעמבער 11, כי אם להקדיש ה'עמוד הראשונה' בכותרות בולטים עם קידוש לבנה אותיות, על ה'גילוי' הנורא הפשע הנבזה שהמוסדות החרדיים 'גונבים' חינוך ו'גונבים' ממון מן הממשלה רח"ל.... כאילו אין גנבים בעולם יותר מן ה'חסידים'... שהרי ה'שחורים המנומסים' מעולם לא שלחו ידם חלילה בשאינו שלהם.....]
וכן במשך כל השנים כשהיה להם הזדמנות לכתוב עלינו ולהשמיץ בעלילות שוא ושקר כדרך האנטישמיים באיירופא, הי' קופצים בראשונה על המציאה...
ועתה לך ותאמין לכל הפברוקים שלהם, ועדיין יש לך קשיות, ואני עומד כשוטה ועונה לך, אילו היית בתקופת שנות ה30 היית קורא בתמימות את השטירמר, והיית מאמין בתמימות שהיהודים יש להם קרנים בראשם, שהרי כך כתוב שחור על גבי לבן הלבלר הנכבד געבלס ימ"ש..... [וכבר העיר לך ע"ז הרב 'לבי במערב', אלא שלא תפסת כלל מה הוא רוצה ממך]

ומה הקשר כאן לשיטת סאטמאר, אין לי מושג מה אתה רוצה, הגזירה חופפת על רבבות אלפי יהודים חרדים אשכנזים חסידים ספרים ליטאים חב"ד, אשר המיעוט שבהם הם חסידי סאטמאר, אתה מזכיר לי מה שמספרים, מלפני שבעים שנה, כאשר התחילו לבוא הנה הפליטים מאיירופא, הגיע חודש תשרי ואחד רצה להעמיד סוכה בראש גגו, עמד שכינו כנגדו, מחה בו נמרצות ותקף אותו בטענה 'וכי באת הנה להנהיג מנהגי סאטמאר?'.....
גם הניו יארק טומאות הקלוקל, אשר עליו אתה סומך, לא נשען בטענותיו על סאטמאר בלבד, הוא לא פסח מלהעליל על מוסדות אחרים, כגון וויזניץ וחתן סופר ועוד..
אתה עושה פאראלעל מפרשת הסופר הידוע.... איזה גזירה שוה היא זה???, וכי על כתבות עיתונות בלבד סמכו להאשימו???, הלא הי' חבל רבנים גדולי תורה שביררו את הענין ומה שסיפרו עליו אמת לאמיתו, והוא שלח ידו בעצמו, ואיזה קשר יש לכאן??... אולי תראה לי רב אחד או קהילה אחת המצדיקה עתה את הממשלה ותוכנותיהם??..., הלא תדע שכל קהילות הקודש, כל יהדות ניו יארק!" כולם כולם כולם בלי יוצא מן הכלל, מאוחדים בדיעה אחת שהגזירה הלזו הוא באמת 'גזירת שמד'!! אין חולק ואין מערער בדבר!!!

דבר ידוע שהטיימס הוא שמאלני ובתור שכזה אין להתפלא שהוא מוטה לרעה נגד יהודים, אך האם דער ייד יותר טוב ממנו עם הרטוריקה האנטי ציונית שלו? זו דרכו של כל עיתון לתת לקוראיו מה שהם רוצים לקרוא, אחרת לא יקראו אותו.
האם אתה זועם על העיתון בגלל שביום הזכרון החליט לפרסם כתבה זו המכפישה את הציבור החרדי, או על כך שמה שמובא שם זה שקרים? וזה שהשחורים ודומיהם הם גנבים ושודדים זה דבר ידוע ולא נקרא חדשות, אך כאשר תופסים חרדים במעשים לא יפים - זה חדשות! וזו פרנסתו כאמור של העתון - סנסציות. כעת אם זה שקרים ניתן לתבוע את העתון על הוצאת דיבה כפי שעשה בזמנו אריק שרון שהטיימס הוציא עליו דיבה וזכה בכמה מליוני דולרים.
ואתה צודק שהגזירה לא מכוונת נגד סאטמר בפרט אלא נגד כל היהדות החרדית לגווניה, אך סאטמר הם בראש מכיוון שהם הגדולים ביותר מבחינה מספרית ובדרך כלל עושים הכי הרבה רעש. ולסיום אני חוזר על מה שכתבתי כבר מספר פעמים אך אתה מתעלם מכך: שהמוסדות יפסיקו לקחת כסף מהממשלה ואז לא יצטרכו ללמד ליבה, והגזירה נוצרה מכך שהמוסדות החסידיים (ואל תתכחש לכך) התייחסו ללימודי החול בזלזול בתור "שיטה" וכעת הם משלמים את המחיר. בעל המאה הוא בעל הדעה - תזכור את הכלל הזה.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ד' ספטמבר 14, 2022 6:01 pm

זאב ערבות כתב:[א] היכן מובאת ההקפדה שלך שלא לקרוא בכתבי העת?
[ב] ראית את מה שמובא בספר אור אלחנן על רב אלחנן ווסרמן?
[ג] ואם כדבריך שאין לי ולשכמותי להביע דעות בענינים מציאותיים, אזי יש לנעול את אספקלריא.
א. כאן (ולא 'שלי' היא).
ב. ידוע, אך - במחכ"ת - כמדומה שאינו שייך לנדו"ד.
ג. לא טענתי ח"ו שלא יביע כת"ר את דעתו בענינים מציאותיים! כל שאמרתי הוא, כי נדרשת הכרת המציאות (ועכ"פ, ידיעת מקומו בהכרת המציאות).

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 6:29 pm

לא אמרתי שאיני קורא עתונים, אלא שלא קראתי את הכתבה בטיימס ושאיני קורא את העתונים החרדיים כיוון שכל החדשות שלהם מועתקים מעתונים חילוניים ואיני צריך את מאמרי ההשקפה שלהם. וכי מנין לך שאיני מכיר את המציאות ואת הכרת מקומי בהכרת המציאות? האם צריך לקרוא עתונים לשם כך?

הקישון33

הודעהעל ידי הקישון33 » ד' ספטמבר 14, 2022 8:20 pm

מתברר שלא רק הניו יורק טיימס מפברקים מסמכים של משרד החינוך האמריקאי רק כדי להכפיש את ארבע מאות איש צאצאי הכפריים הרומנים שלא כרעו לבעל גם לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית עושה את זה...
Screenshot_20220914-201309_3.png
Screenshot_20220914-201309_3.png (61.49 KiB) נצפה 3069 פעמים

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ד' ספטמבר 14, 2022 9:54 pm

כעת קבלתי את העדכון הבא הלקוח ישירות מהחלטת לימוד הליב"ה ולפיו לא דובים ולא יער
The New York State Board of Regents on Tuesday voted for the first time to require private schools to prove they are teaching English, math and other basic subjects or risk losing government funding...

Unlike previous versions of the rules, the regulations passed Tuesday do not impose minimum requirements for amounts of instruction time in secular subjects. And they lay out no clear timeline for schools not providing basic education for coming into compliance with the education requirements.

Instead, they allow the schools to operate with no penalty so long as education officials believe the school is making a good-faith effort to improve.
בתרגום (בהשמטת מה שלא לענין)
משרד החינוך של מדינת ניו יורק החליטה בהצבעה לחייב בתי ספר פרטיים להוכיח שהם מלמדים אנגלית מתמטיקה ושאר מקצועות בסיסיים ובאם לא יפסידו את התמיכה הכספית (הערה: משמע מכאן שהרשות ביד המוסדות לא ללמד ולא לקבל תמיכה, השאלה האם לא לקבל תקציבים נקרא שמד).
בשונה מהחלטות קודמות, ההוראות החדשות לא מכתיבות ומחייבות זמן מינימום ללימודי חול (במשך היום) ואין זמן מסויים שבהם המוסדות צריכים לעמוד בתנאים של משרד החינוך.
(כאן מגיע החלק החשוב ביותר) משרד החינוך מרשה למוסדות לפעול בלי קנסות כל עוד משרד החינוך מאמין שהמוסדות פועלים בהתאם להוראות לשפר את רמת הלימוד של התלמידים!!!!
כלומר מהנ"ל נראה שלא השתנה הרבה פרט לכך שהמוסדות צריכים להשתדל שיהיה שיפור ברמת התלמידים. לא נראה שזו משוכה גבוהה מדי ויוכלו לעמוד בה, ובאם לא - יפסידו את התמיכה.
ובדרך אגב להודעה הקודמת בענין העיר מונרו, איני מבין מה קשורה העניות של העיר לנושא ובכלל זה רק מה שמראה הסטטיסטיקה אך במציאות זה לא נכון לכל מי שמבין בנושא ודי לחכימא ברמיזה

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' ספטמבר 15, 2022 2:41 am

הקישון33 כתב:מתברר שלא רק הניו יורק טיימס מפברקים מסמכים של משרד החינוך האמריקאי רק כדי להכפיש את ארבע מאות איש צאצאי הכפריים הרומנים שלא כרעו לבעל גם לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית עושה את זה...

טעות ידוע,
החשבון שלהם עולה כך שאינם מונים כי אם ראשי משפחות, ולא נפשות
כלומר נגד משפחה רגילה של הגוים, שבסך הכל לכל היותר ארבע נפשות, אב ואם בן ובת ואולי עוד כלב, לעומת משפחה חרדית, ראש משפחה בגיל העמידה, כבר יש לו בבית בממוצע בין שבע לשתים עשרה נפשות למשפחה
נו דבר פשוט, ראש משפחה שרובץ עליו להאכיל י"ב נפשות צריך לעבוד על זה ארבע פעמים ככה, מול הגוי שלכל היותר אינו מפרנס כי אם את עצמו, [ואשתו אם במקרה עדיין לא נתגרשו...] ולכל היותר עוד שני שרצים (שהולידו כבר אחר גיל שלשים..) וכלב
ומכאן יוצא הסך הכל של חשבון הוויקיפדיה [בהנחה שהוויקי מקור אמין אצלך]

הגוים מתחתנים בגיל שלשים ולמעלה, והחרדים (בדרך כלל) מתחתנים בגיל פחות מעשרים, ולכל היותר עד כ"ה שנה כבר יש להם משפחה
וזאת בלי לקחת בחשבון שהגוי אוכל מכל הבא ליד, ויהודי חרדי מדקדק על מאכלים כשרים, שמחירם בערך כפול, הגוי אינו משלם פרוטה אחת עבור שכר לימוד [הממשלה משלם הכל בכל מכל, (נו, הישיבות 'גונבים' ?? ולא הפובליק סקולס, כי הפובליק סקול'ס 'לוקחים'....)], והיחרדי משלם במיטב על הוצאות בניו ובנותיו לתלמוד תורה וישיבות, הגוי אינו מחתן לא את בניו ולא את בנותיו... והרשימה ארוכה....
העיקר שתצעק בעינים עצומות שרק החרידים עצילים, בלתי מנומסים, בלתי מלומדים, אינם עובדים לפרנסתם, רק יושבים בחיבוק ידים וגונבים מן הממשלה, מגיע להם שהממשלה יעשה עמהם סדר.......

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 3:06 am

אראל כתב:
הקישון33 כתב:מתברר שלא רק הניו יורק טיימס מפברקים מסמכים של משרד החינוך האמריקאי רק כדי להכפיש את ארבע מאות איש צאצאי הכפריים הרומנים שלא כרעו לבעל גם לשכת מפקד האוכלוסין של ארצות הברית עושה את זה...

טעות ידוע,
החשבון שלהם עולה כך שאינם מונים כי אם ראשי משפחות, ולא נפשות
כלומר נגד משפחה רגילה של הגוים, שבסך הכל לכל היותר ארבע נפשות, אב ואם בן ובת ואולי עוד כלב, לעומת משפחה חרדית, בממוצע שתים עשרה נפשות למשפחה
נו דבר פשוט, ראש משפחה שרובץ עליו להאכיל י"ב נפשות צריך לעבוד על זה ארבע פעמים ככה, מול הגוי שלכל היותר אינו מפרנס כי אם את עצמו, [ואשתו אם במקרה עדיין לא נתגרשו...] ולכל היותר עוד שני שרצים (שהולידו כבר אחר גיל שלשים..) וכלב
ומכאן יוצא הסך הכל של חשבון הוויקיפדיה [בהנחה שהוויקי מקור אמין אצלך]

הגוים מתחתנים בגיל שלשים ולמעלה, והחרדים (בדרך כלל) מתחתנים בגיל פחות מעשרים, ולכל היותר עד כ"ה שנה כבר יש להם משפחה
וזאת בלי לקחת בחשבון שהגוי אוכל מכל הבא ליד, ויהודי צריך לשלם על מאכלים כשרים, שמחירם בערך כפול, הגוי אינו משלם פרוטה אחת עבור שכר לימוד [הממשלה משלם הכל בכל מכל, (נו, הישיבות 'גונבים' ולא הפובליק סקולס, כי הפובליק סקול'ס 'לוקחים'....?????)], והיהודי צריך לשלם על הוצאות בניו ובנותיו לתלמוד תורה וישיבות, הגוי אינו מחתן לא את בניו ולא את בנותיו... והרשימה ארוכה....
העיקר שתצעק בעינים עצומות שרק החרידים עצילים, בלתי מנומסים, בלתי מלומדים, אינם עובדים לפרנסתם, רק יושבים בחיבוק ידים וגונבים מן הממשלה.......

מדוע לפתוח תיבת פנדורה... (ובסגנון שלך) לא גונבים... לוקחים ובלי להכנס לפרטים הלא זו מלכות של חסד כפי שאנ"ש אוהבים לומר אלא מאי החסד מתחיל רק כשאין מאתיים זוז (או המקביל לו במטבע ימינו) כך שבכדי לקבל את כל ההטבות שהמלכות נותן ביד רחבה לכל השחורים ומיניהם צריכים להיות באופן רשמי מתחת לקו העוני שקובעת המלכות, ומה נעשה שאנ"ש לא עומדים בקריטריונים ולהפסיד את החסד של המלכות חבל, אז ממציאים קומבינות שאין כאן המקום לפרטם וכך יוצא שהרבה ריכוזים חרדים הם מתחת לקו העוני או קרוב לקו העוני, באותו ענין איש לא טען שהמוסדות גונבים אלא לוקחים מה שמגיע להם עפ"י החוק והשאלה שנדונה כאן היא האם הם ממלאים את מה שהחוק דורש מהם בתמורה ללקיחה, כלומר האם התלמידים יוצאים מהתלמודי תורה עם ידיעה בסיסית של חשבון ואנגלית, ולדאבונינו הממצאים מראים שלא! וכל הטיעונים שלמרות זאת אנו מאוד חרוצים וחכמים ומבינים דבר מתוך דבר לא משכנעים את המוחות הסתומים של הגויים שלא מבינים בדברים כאלו. וכל ההוצאות היתירות שאתה מונה לעיל לא מענינו של הגוי ולא הבעיה שלו שהמזון הכשר עולה כפליים (שבאמת לא מובן מה ההצדקה) ושאין אנו מעוניינים לשלוח לפאבליק סקול ושאנו מולידים עשרה ויותר ומתחתנים בגיל עשרים וקונים בתים לילדים והעובדה שאנו עושים זאת מוכיחה שאין אנו לכתחילה בקו העוני אלא לאחר ההוצאות וקו העוני של הגוי הוא שלכתחילה אין לו מכיוון שמנת המשכל שלו לא מאפשרת לו להיות יותר מאשר פועל נקיון בסופר, מלאכה שבל יראה ובל ימצא אצל היהודי... אופס... שכחתי לציין את כל אנ"ש שמרבים לנפוש בהרים ובפלורידה ובארץ הקודש ומעניין מנין להם למרות כל ההוצאות המרובות.

לבי במערב

הודעהעל ידי לבי במערב » ה' ספטמבר 15, 2022 3:47 am

זאב ערבות כתב:האם צריך לקרוא עתונים לשם כך?
אין צורך בקריאת עיתונים כדי להכיר את המציאות, אלא עבור הוספה בידיעת היבטים שונים שלה.
אכן, מתו"ד כת"ר מוכח שלא קרא כלל כתבות בנושא (ואשרי חלקו, אך איזהו חכם - המכיר כו').

זאב ערבות כתב: . . משרד החינוך מרשה למוסדות לפעול בלי קנסות כל עוד משרד החינוך מאמין שהמוסדות פועלים בהתאם להוראות לשפר את רמת הלימוד של התלמידים!!!!
מהי משמעות ההגדרה המעורפלת הזו?...

זאב ערבות כתב: . . שהמזון הכשר עולה כפליים (שבאמת לא מובן מה ההצדקה) . .
פשוט הוא למאד (ולפלא הספק): על עבודה (החל מרמת המשגיחים, וכלה בהכשרות ענק שעלותן הון עתק) - משלמים.

זאב ערבות כתב: . . ומעניין מנין להם למרות כל ההוצאות המרובות.
קוראים לתופעה הזו (שאינה חדשה כלל) 'לחץ חברתי'. ופירושו של דבר, שאכן אין להם...

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 4:19 am

בקשר להגדרה המעורפלת איני יודע יותר ממה שכתוב.
בקשר למזון שעולה כפליים לא זה המקום לדון בכך אך בהרבה מקרים אין לזאת כל הצדקה פרט לעובדה שיצרני המזון הכשר מנצלים את הציבור. אמנם בנוגע לבשר הדבר מובן, אך מה ההצדקה שחלב ישראל צריך לעלות כפליים? כמה עולה משגיח שיפקח על החליבה? והיום כמויות חלב ישראל הם ענקיות כך שהטענה שהיתה פעם לא תקפה. ואתן דוגמא המוכיחה את הניצול. לפני שנים שני ליטר חלב סתם עלה דולר וחלב ישראל דולר שבעים. לפני כעשר שנים מחירי החלב עלו בכל העולם וחלב סתם נמכר בשתי דולר וחלב ישראל קפץ לשלש. כעבור שנה ומחצה ירדו המחירים וחלב סתם ירג למחירו הרגיל דולר וכמה סנטים, אך מאז חלב ישראל נמכר ללא הפסק בשלש דולר! מדוע להעלות העלו ולהוריד לא הורידו? תשאל את היצרנים (היום זה כבר 4 דולר בעוד חלב סתם שתי דולר).
בקשר ללחץ חברתי, אם אין אז איך נוסעים לחופשה בפלורידה? או פסח במלון שעולה עשרות אלפי דולרים? או איך קונים במאנסי בתים במליון וחצי ושתי מליון דולר ומביאים מזוודות עם מרשרשים... זו התשובה (מן הסתם קראת את האשכול על נהנתנות אמריקאית).

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ספטמבר 15, 2022 4:50 am

יורים לכל עבר, ללא שום גיבוי. מקיימים פריקה וטעינה כדין, ומי ישיב את האבידה?

הנתונים על העוני אינם אמינים, משום הסבות שפרט אראל. זאת אומרת שהמהלך עובדת, בוגרי סאטמאר מפרנסים את משפחותיהם תוך כדי חסרון ידיעת אנגלית וחשבון, לא פחות מהגוים המלומדים. כמו שרואים שהאחוז של אלו שמרוויחים מאה אלף דולר לשנה (הרבה יותר מהממוצע אצל הגוים ההולכים לבי"ס ממלכתי) הוא יותר אצל בוגרי סאטמאר מאצל הגוים.

אם תשאל, למה בכל זאת הנתונים מראים עוני? כי הנתונים מודדים בקנה מדה אחרת, וכאשר משתמשים בקנה מדה שלהם, א"א להאשים את חסרון החינוך, כי החינוך לא תשנה את הנתונים ההם.

אם יש לך משפחה ענקית, אתה צריך מאה אלף דולר לחיות חיי עוני. אמנם החינוך לא איכפת ליה מכמות הנפשות שבמשפחה שלך. ולכן, אף אם תהיה שטודירט עם כל מיני לימודים, לא תצא מהעוני. אם אתה צריך לשלם שכר לימוד, ניתוסף על ההוצאות שלך עוד כמה עשרות אלפי דולרים, ולגוי אין את ההוצאות האלו.

ענין האוכל אינו ממש כן, כי אצל הגוים מקובל מאד שלא לבשל כלל וכלל. כ ו ל ם קונים במסעדה ובטעיק אוט, עד כדי שגוי ממוצע מבשל ארוחת ערב פעם בשבועיים. לכן למרות שהאוכל בחנות יותר יקר אצלינו, מ"מ הם לא קונים הרבה מרכיבים, כי אצלם החיים הם שונים. גוי שרוצה לקפוץ על המציאה לומד חידוש עצום שאפשר להכין קפה בבית בחמש סנד ולא לשלם דולר שבעים עבור אותו דבר בחנות. אבל גוי כזה הוא אויבער חכם, לא גוי רגיל.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 5:21 am

בוודאי שהנתונים על העוני אינם אמינים מהסיבה הפשוטה שאין אצלם דינא דמלכותא ומצווה לשלם כמה שפחות מסים. אך יש להם טענה יותר חזקה שאם יצטרכו לשלם מסים כפי שדורש החוק לא יוכלו לגמור את החודש כך שזה נעשה פיקוח נפש. אין להכחיש שהחסידים ברובם מאוד חרוצים ומצליחים בעסקיהם ללא לימודי ליבא אך לא כולם ויש הרבה שהם אכן עניים או מחוסר מזל או מסיבות אחרות כלשהן.
אך מדוע אתה כותב שלמוסדות לא איכפת מכמות הנפשות, בדרך הכלל המוסדות מתחשבים במצב הכספי ובמספר הנפשות אך הם דורשים שלא תבזבז את הכסף שיש למותרות, ולכאורה זה בצדק אך כבר שמעתי טוענים שמה אפשר לעשות והאשה דורשת חופשה ולמען שלום בית אז יש בעיה איך מסתדרים עם זה.

ובענין האוכל כמובן אין להשוות לגויים ואני מזמין אותך אחר כבוד למאנסי לראות איך מדי ערב בערב המסעדות מלאות ובדלי (המעדניה) בסופר התור ארוך לקנית מעדנים וכבר למדנו בכך כיצד לחקות את הגויים, ואף בתי הקפה מלאים מפה לפה והלוואי וכוס קפה היה עולה דולר שבעים... ומי קונה רק כוס קפה? צריך איזה עוגה דשנה העולה כחמש דולר ויותר ושמעתי שבלייקווד הדבר דומה ובמאפיה של רובשקין (המפורסם) עומדים בתור לקנות חלות ב14 דולר בעוד שלאפות בבית עולה אולי דולר. וכמובן שכחתי שכאן כל אחד צריך שתי מכוניות...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ה' ספטמבר 15, 2022 5:29 am

צריכים ללמוד להבדיל בין נתונים לסיפורים. חניות מלאים מדשני ענג אינם מראים כלום על הנתונים האמיתיים.

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 5:41 am

ליטוואק פון בודאפעסט כתב:צריכים ללמוד להבדיל בין נתונים לסיפורים. חניות מלאים מדשני ענג אינם מראים כלום על הנתונים האמיתיים.

הם מראים ועוד איך. אי אפשר לסמוך על הנתונים כי הם מסתמכים רק על עובדות גלויות, אך כשרואים את החנויות מלאות וקונים מעדנים ולא רק מזון בסיסי אז מן הסתם מתגלגל לו הרבה כסף עודף.

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' ספטמבר 15, 2022 7:05 am

ואגב, שיחה נאה ששמעתי בשם הרה"ג ר' מרדכי דוד קאהן זצ"ל:
"הגוי הפשוט שאתה רואה בשוק..., מתלבש בלבוש זול שבזולים, אינו שוה יותר מבערך 1.50$, שהרי החולצה והמכנסים [עם שרוולים או בלי..], קונה יד שניה או באיזה סעיל, משלם פרוטות, וכן מנעליו...., תעריך לעומתו יהודי פשוט שאתה פוגש בשוק, כמה שילם עבור מלבושיו הפשוטים, כתונת מכנסים חליפה ומנעלים וכובע?......"

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' ספטמבר 15, 2022 7:10 am

אולי תכתוב קישור להדברים במקור,
ייש"כ

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 7:13 am

זה הובא באחד מהבלוגים החרדיים

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' ספטמבר 15, 2022 7:20 am

מה שהובא וצוטט בבלוג אין לזה משקל [ואם זכרוני לא מכזב, כמדומני שהנוסח שהבאת זה מלפני שני שנים, שהי' איזה דיון לפשרה, כעת הצהירו בנוסח הרבה יותר חמור]
אני רוצה לדעת בדיוק מה כתוב במקור, כי לכאורה הדברים יגיעו להקאורט, ושם ידייקו על כל מילה ומילה בנוסח המקורי שהצהירו עלי' חברי הרידזשענטס ....

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 8:08 am

אראל כתב:
זאב ערבות כתב:זה הובא באחד מהבלוגים החרדיים

מה שהובא וצוטט בבלוג אין לזה משקל [ואם זכרוני לא מכזב, כמדומני שהנוסח שהבאת זה מלפני שני שנים, שהי' איזה דיון לפשרה, כעת הצהירו בנוסח הרבה יותר חמור]
אני רוצה לדעת בדיוק מה כתוב במקור, כי לכאורה הדברים יגיעו להקאורט, ושם ידייקו על כל מילה ומילה בנוסח המקורי שהצהירו עלי' חברי הרידזשענטס ....

מה שהדפסתי זה העתק הדבק מהמקור

אראל

הודעהעל ידי אראל » ה' ספטמבר 15, 2022 3:41 pm

איזה מקור? הבלוגים אינם מקור

הנה הדרעפט במקורו:
https://www.regents.nysed.gov/common/re ... 2p12a7.pdf

אך דא עקא, שהקובץ הזה בת 142 דפים, מיוחד למי שיש לו יתרון פנאי, שיטריח לקרותו בשלימות,
וכבר נדפס בסידורים הישנים (אחר שיר השירים) 'מי שאין לו פנאי יאמר ישקני'......

ניתן לשמוע על הקו החדשות 'קול מבשר' באידיש, אנאליז ארוך ע"י ש"ב ר' שמעון ר. שיחי', על כל התכנית והפרטים של הגזירה

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 5:04 pm

אראל כתב:איזה מקור? הבלוגים אינם מקור
ניתן לשמוע על הקו החדשות 'קול מבשר' באידיש, אנאליז ארוך ע"י ש"ב ר' שמעון ר. שיחי', על כל התכנית והפרטים של הגזירה

והאם קו החדשות קול מבשר הוא כן מקור? במחילת כבודו של ש"ב ר' שמעון ר. שיחי' הוא מייצג את שיטת סאטמר וניתוח הדברים מיועד לקהל השומעים שלו, ואין לדבריו יותר כובד משקל או חשיבות מלכל דרשן ופרשן אחר בכל אתר ואתר שכל אחד מכוון בו את דבריו לקהל השומעים והקוראים שלו.
נראה מתוך המסמך שהעלית שיש שם סעיפים המראים בעליל שהגזירה היא לא כ"כ נוראה כפי שאתם מנסים לומר, ויש בה כל מיני פרצות כפי שהבאתי בקטע באנגלית שנותנות מירווח תימרון ודורשים מהמוסדות להוכיח שהם משתדלים לשפר את מצב לימודי החול ובאם לא יצליחו להוכיח זאת עדי אז יתכן שיהדקו את החגורה, אך המוסדות מפחדים מכך שזה יוביל לדברים יותר חמורים כגון לימוד דברי תועבה וכדומה והחליטו שכדאי להלחם בממשלה ויתכן מאוד שבמקום להועיל זה יתנקם בהם שכן הגויים ירצו ללמד אותם לקח. כלומר כשיוצאים למלחמה צריך לחשוש גם מה יקרה אם יפסידו.
ושוב בפעם המי יודע כמה, החרדים באמריקה הגיעו למצב בו היו היהודים בספרד לפני שהגיעה גזירת הגירוש ומעורבים בפוליטיקה האמריקאית לכל גווניה ובפרט בממשלת ניו יורק ושוכחים שהם במדינה של גויים וגוי זה גוי וגוי אמריקאי אינו שונה מגוי באירופה וכבר רואים את האנטישמיות גואה והולכת כאשר מכים יהודים על לא דבר ברחוב ומדוע עלינו להרים ראש?

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ספטמבר 15, 2022 8:55 pm

עברתי כאן על השקלא וטריא בין הסניגורים והקטיגורים, וזה עורר בי מחשבה:
למעשה, פשיטא כדברי הרה''ח ר' אראל והרה''ג ר' ליטוואק יחיו, שנתוני הסטטיסטיקה הם חסרי משמעות, שהרי את אותה המשכורת שמקבל ראש בית האב, אם אתה מחלק אותה בחשבון לנפש, הגוי תמיד יצא עשיר לעומת היהודי, יען כי ליהודי החרדי ישנה משפחה ברוכת ילדים, ולגוי אין. וזה עוד בלי להיכנס לכל שאר החילוקים שמנה הרב אראל.

והנה, גם ידידנו הרבני המופלג מוהר''ר זאב ערבות שש ושמח בבוא אליו נפש נקיים, ומשבח את החסידים על חריצותם והצלחתם בענייני הפרנסה והמסתעף, ומודה שאינם נופלים בכך מבעלי הליב''ה המדופלמים, ואעפ''כ הגויים שוטמים את היהודים החרדים (אגב, עם הרפורמים והחילוניים אין להם בעיה?), והוא מעיר הערה של ממש שאולי כדאי להשתדל קצת להיזהר ב''למה תתראו'', ולהנמיך פרופיל, כדי שלא לגרות את הדובים והאריות, וגם הרה''ח המופלג מוהר''ר אראל שליט''א מסכים שיש בהערה זו בנותן טעם, ועם כל זה כולנו מבינים שבעניין זה מה שהיה הוא שיהיה, והיהדות החרדית בס''ד בארה''ב תמשיך ותתעצם, ובמקביל, גם ההתבלטות שלהם על פני השטח, ורח''ל גם האנטישמיות שהיא מושכת...

אחינו מעבר לים, אני יודע שזו לא החלטה של ''מה בכך'', ושמדובר בתהליך מורכב מאד וכבד משקל, אבל זה נראה שבסופו של דבר, הפיתרון לטווח ארוך יוכל להיות רק בארצנו הקדושה, בה כוחה היחסי של היהדות החרדית מבחינה מספרית גדול לאין ערוך מבמדינת הענק של טומאת ארץ העמים דארה''ב. היהודים החילוניים דכאן לא פוסקים מלקונן על העובדה הסטטיסטית הברורה, שבעוד כחמישים שנה, היהדות החרדית תהיה שליש מתושבי המדינה (!!), ולכן מדי פעם הם מנסים (ובס''ד נכשלים! שוב ושוב!) להתערב ולהציק ולשנות בטווח הזמן הקצר שעוד נותר להם להיאבק איתנו... אבל האמת היא שבס''ד המערכה שלהם כבר די אבודה, והמערכה האמיתית שנותרה היא שלנו בלבד, בתוכינו פנימה, לדאוג לשמור על הגדיים כדי שיהיו לתיישים, להתנהל בחכמה עם הפיתויים הרבים שהעולם המודרני מניח לפתחנו, להקדים את פני הרעה (אבל גם להבין את המציאות, לחפש פתרונות ולא לטמון את הראש בחול), לחנך לפנימיות, לרדיפה אחרי חיי הרוח, ולבריחה מחיי נהנתנות וחומרנות. אתגרים גדולים מאד, אבל הם האתגרים האמיתיים שלנו, ולא ההצקות המתעוררות מדי כמה שנים עם רשויות המדינה.
אחינו מעבר לים, תנו על זה את דעתכם. העתיד הוא כאן בארצנו הקדושה. ארץ אשר עיני ה' אלוקיך בה. בארה''ב ובאירופה האנטישמיות רק תלך ותתגבר ככל שבעז''ה תרבו ותתעצמו. כבר כתבתם, הלכה בידוע וכו'. בואו. טיפין טיפין, לאט לאט, זה בוודאי לא מהיום למחר. אבל בואו. תשאירו את הרפורמים והמתבוללים שם, ותבואו אתם. אנחנו כבר מחכים בקוצר רוח להתקוטט איתכם כאן בארצנו הקדושה על כן להצביע או לא להצביע, ומי יותר גדול וכמה מנדטים החסידים או הליטאים וכיו''ב... בואו. לטווח ארוך לא יהיה פיתרון אחר.
אולי בזכותכם בעוד חמישים שנה היהדות החרדית לא תהיה כאן ''רק'' שליש, כ''א מחצה ויותר. יתן ה' שרק נהיה ראויים במעשינו ובהתנהלותינו להיקרא עם ה' (אנחנו. עזבו את החילוניים) ושנקדש שם שמים ולא חלילה וחלילה להיפך.

(אגב, ר' זאב יקירינו, שלא יטעו בך הבריות, יש באמתחתי תמונה משפחתית של הדר''ג וב''ב הע''י, זרע ברך ה', מראה פניך ופניהם עונה בכם שאתם כולכם אנשי שלומינו בגאון, יהודים חרדים לדבר ה', אשריך ואשריכם. אתה חלק מאיתנו, לא יעזור לך שום דבר.. תגיל ותשמח על כך בכל לבבך, יש על מה).

הפצת המעיינות
שם מלא: ג'ינג'י

הודעהעל ידי הפצת המעיינות » ה' ספטמבר 15, 2022 10:03 pm

פרנקל תאומים כתב:המערכה האמיתית שנותרה היא שלנו בלבד, בתוכינו פנימה, לדאוג לשמור על הגדיים כדי שיהיו לתיישים, להתנהל בחכמה עם הפיתויים הרבים שהעולם המודרני מניח לפתחנו, להקדים את פני הרעה, לחנך לפנימיות, לרדיפה אחרי חיי הרוח, ולבריחה מחיי נהנתנות וחומרנות.

פשוט ואין צריך לומר שידידנו הרבני המופלג מוהר''ר פרנקל שליט"א מתכוון שעל ידי זה נהיה ראויים לביאת משיח צדקינו במהרה וכל עניני חמישים שנה וכו' לא יהיה רלוונטיים אמן ואמן

זאב ערבות

הודעהעל ידי זאב ערבות » ה' ספטמבר 15, 2022 11:02 pm

פרנקל תאומים כתב:עברתי כאן על השקלא וטריא בין הסניגורים והקטיגורים, וזה עורר בי מחשבה:

בקשר לא"י והקריאה לעזוב את הגלות ולהצטרף לאחינו בנ"י דשם, בלי להאריך, לו הייתי יודע שבא"י מלקקים דבש, הן ברוחניות והן בגשמיות... ושבא"י החילוניים עוזבים אותנו לנפשינו וכל אחד יכול לגור תחת גפנו ותחת תאנתו וממש נתקיים "וגר זאב עם כבש"... הייתי אורז את המזוודות עוד היום, אך אל נא תשלה אותנו כמו שעושים סוכני הסוכנות (וכפי שעשו לעולי תימן ומרוקו ועוד) וכולנו חכמים ונבונים ויודעים שהמציאות היא לא בדיוק כפי שאתה מתאר... ואמנם יתכן שבעוד חמישים שנה המצב יהיה כדבריך, אז בע"ה בעוד חמישים שנה שנזכה ונחיה אם הנבואה שלך תתגשם עלה נעלה. אך לצערי איני רואה את הדברים כפי שהנך רואה אותם ואמנם יש למעלה ממליון חרדים אך יש גם מליון רוסים וכמה מליון ערבים שלא הולכים לשום מקום ואף הם מקיימים בהידור מצות פריה ורביה כך שתהיה איזו התנגשות בשלב מסויים ואיש אינו יודע כיצד שזה יגמר.

פרנקל תאומים

הודעהעל ידי פרנקל תאומים » ה' ספטמבר 15, 2022 11:41 pm

הפצת המעיינות כתב:
פרנקל תאומים כתב:המערכה האמיתית שנותרה היא שלנו בלבד, בתוכינו פנימה, לדאוג לשמור על הגדיים כדי שיהיו לתיישים, להתנהל בחכמה עם הפיתויים הרבים שהעולם המודרני מניח לפתחנו, להקדים את פני הרעה, לחנך לפנימיות, לרדיפה אחרי חיי הרוח, ולבריחה מחיי נהנתנות וחומרנות.

פשוט ואין צריך לומר שידידנו הרבני המופלג מוהר''ר פרנקל שליט"א מתכוון שעל ידי זה נהיה ראויים לביאת משיח צדקינו במהרה וכל עניני חמישים שנה וכו' לא יהיה רלוונטיים אמן ואמן

אם יעלה כן הרצון מלפני רבון כל העולמים.

כלומר: מי אמר לך שהנ''ל יהיה כבר מספיק בשביל שנהיה ראויים לביאת משיח צדקנו? שמא ואולי בשביל ביאת משיח צדקנו נדרש מאיתנו מעבר לזה?
אלא מאי, "אחישנה"? כן יהי רצון שכבר עכשיו. במוצאי שביעית וכו'.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 66 אורחים