מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מדד האושר - במבט של בוגרי ר"ה תשפ"ג

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
שמר

מדד האושר - במבט של בוגרי ר"ה תשפ"ג

הודעהעל ידי שמר » ד' ספטמבר 28, 2022 10:57 pm

בתקופה שקדמה לר"ה תשפ"ג פורסם מדד האושר הישראלי, העולה מן הנתונים שהערים החרדיות והדתיות מובילות עם אחוזי אושר גבוהים.

כלומר נשאל עובד ה': האם אתה מאושר? האם טוב לך?, התשובה: כן בהחלט!, הסיבות לכך ידועות ואכמ"ל.

לאחר כמה ימים מתקדש ובא יום הדין, עומד אותו עובד ה' לפני קונו ומתחנן "מלוך על כל העולם כולו בכבודך... וידע כל פעול... ויאמר כל אשר נשמה באפו....", על מה אתה מתפלל כאן?, על גילוי כבודו יתברך, האמנם, וכי אתה חש בחסרון המלכתו בעולם, האם אתה פחות מאושר, האם אתה מבין איך אמור להתקיים עולם מתוקן??, על מה אתה מתפלל בבכיות ובקינוחי אף?, הלא רק לפני כמה ימים כאשר נשאלת האם אתה מאושר? וענית אחר כבוד "כן" לא עבר בך רטט וזיע את אי תיקונו של עולם.
יבוא השואל וישאל מה הקשר, האדם יכול להיות מאושר אבל מצד שני לבקש על תיקון עולם, אמשול זאת במשל: אברך שחי יחד עם אשתו תחי' ואחד עשר ילדיו בבריאות ברוגע ובנחת עמוק עמוק בתוך הטמון השכונתי המהביל מסירחון, וכל כמה דקות נפתח החלון למעלה ומושלכת לה שקית זבל המכילה בתוכה "מכל מילי דמיטב", האם כשישאל על אושרו יאמר בשמחה שהוא מאושר מסופק ומלא בשמחה, בודאי שתשובתו תהיה אחרת, ובאמת צריך להבין וכי מפני שאין דירתך ראויה למגורי אדם חייך כבר אינם מאושרים, הלא הבריאות ב"ה בטוב, הילדים לומדים בחשק, וגם הפרנסה סה"כ בסדר, אז מה רק בגלל ריח אתה לא כ"כ מאושר? התשובה היא שא"א להיות מאושר שכל חייך אתה בזבל!!.
נראה שמשל זה מבטא את מצבנו הפרטי בתוך העולם השלם אשר סובב מסביבנו, אם יעצור אדם לכמה רגעים בטרם יתפלל על גילוי שמו ית' בעולם, ויתבונן על העולם שסביבו, האם הוא ישים לב לחסרונו של הקב"ה, אין כאן שאלה כלל, ונדמה שבשנים האחרונות אנו עדים למצב קטסטרופלי של כילוי צורת עולם ויושביו, העולם צועד בצעדי ענק המכפילים ומשלשים עצמם כל תקופה, לכיוון של אבדון טוטאלי, מוסכמות אוניברסליות הפכו למרמס, ההפקרות והמתירנות פושה בכל פינה, והסטייה הפכה לשיטה, יואיל בטובו אותו אברך אשר פתחנו בו, לנוע ממקום מושבו בלב עיר התורה והחסידות בני ברק אל עבר העיר השכנה מרחק כמה דקות הליכה - העיר תל - אביב רמת גן וגרורותיה, ידבר ויפטפט אם כמה מן האנשים היושבים להנאתם בחזית בתי הקפה הפזורים לרוב ויכנס עמהם לשיח בנושאים מסויימים, תוך כמה דקות הוא יבין שהמרחק הגאוגרפי הקטן איננו מלמד על הפער המנטלי אשר איננו ניתן לגישור, בעוד אתה תופס את העולם כחיי שעה וכפרוזדור לחיי הנצח, בן שיחך רואה בו מטרה, והמוות בעיניו הוא חידלון, אין רוח אין נשמה יש אך ורק גוף, נכון, תמיד היה כזה פער, אבל נדמה שבעבר היה איזשהו בדל של חיפוש תכלית בעולם הזה, ואפילו היו בעולם גוים רבים שהאמינו בהישארות הנפש ברמה כזו או אחרת, אולם היום רוב העולם אינו מאמין בזה כלל, הכלל הוא "חיים רק פעם אחת חטוף ואכול".
כאשר תתקדם שיחתכם תבחין שבעוד אתה מסתכל על מעשים מסויימים כתועבה גמורה, בן שיחך הלוגם בקפה באיטיות רואה בזה את ההיפך הגמור, בעיניו מעשים אלו הן תכלית העולם, ההכלה והנאורות היא היא מושא גאוותו, ואתה אשר בעיניך הינך מייצג את הישר האמיתי והנכון, אשר מלבד היותו מעוגן בתורה הקדושה - האמת האבסולוטית, הינך מייצג את כל יושבי העולם יהודים ושאינם כאלה, מדת זו או מדת אחרת, מאמינים והאתאיסטים, כולם יחד עד לפני כמה עשרות שנים היו בדעה אחידה וברורה שיש דברים שהם לא נורמליים!, כן בצורה הכי פשוטה וברורה, על אף כל זאת אתה בעיניו חשוך מסוכן, ועוד כל מיני מילים שמסתיימות בסוף ב: "פוב". הוא איננו לבד, כל חבר מרעיו משפחתו שכניו, כולם כולם בתפיסתו שלו, אין כאן תפיסה נקודתית של אנשים מסויימים בעיר ספציפית, זו תנועה שמתפשטת כאש בשדה קוצים ושמה: "פרוגרסיביזם", כל מי שלא מחובר לאמת האבסולוטית דהיינו התורה, ברור ופשוט שיגרר אחר תנועה זו, אשר כביכול מדברת אל ההיגיון ולא אל הרגש והמסורת, כלומר במוקדם או במאוחר (לצערי במוקדם...) רבים רבים מהמסורתיים והשמרנים בארץ ובעולם ילכדו ברשת זו, וזה יקרה מאד מאד מהר, כפי הידוע למי שמתבונן קצת על תהליכים עולמיים בפרספקטיבה של העשורים האחרונים, אם היום יש "תא דתי גאה" (עפ"ל) ואין פוצה פה, יבוא יום - והוא לא רחוק - שאמות הסיפין לא ירעדו כאשר יפתח ה"תא החרדי ה...", למה? כי התרגלנו, כן גם אנחנו, נשאבים בע"כ ולצערנו בכח אל תוך מי הביבים הללו ומתלכלכים בהן (רק לפני תקופה נדרשו רבנים חשובים שליט"א ברמת גן לדון בסוגיות חינוכיות שלא האמינו השונאים הכי גדולים שלנו שיכנסו אל תוך המיינסטרים הדתי, לענ"ד קול ענות חלושה אם בכלל...)
נקודה נוספת שתצוץ בעת שיחתכם נוגעת לשאיפה הכללית שהיתה נחלת הכלל בעבר - הידע, להיות ידען, חכם, אינטליגנט, כישרונות אלו היו בד"כ ערובה להצלחה, הצלחה במקצוע הצלחה בקשרים וכמובן הצלחה בזוגיות, ידען היה נחשק!, היום אין ענין כלל בידע, לשם מה צריך ידע אם בכיסך מונח מכשיר אשר מכיל בתוכו את כל הידע הניתן לבן אנוש, לשם מה צריך להשקיע בקריאה ובהחכמה, המוח האנושי נותר מאחור נתון כל כולו למוח האנושי של הדורות הקודמים לו, השאיפות מתו!!, ואף הרוצה להיות רופא או משפטן אין שאיפתו להיות ידען ומיוחד אשר בשל כך יהיה הוא מרומם וגבוה מעל כל העם, אלה הן תפיסות של העולם הישן, העולם החדש אומר: רפואה, משפטים ומחשבים זה אחלה קריירה בשביל לעשות כסף, אין מטרה רוחנית תכלתית, הכל לצורך העשייה "עושים כסף" עושים ילדים" וכו'... "ובמה א"כ מותר האדם מן הבהמה?.
ועתה נשוב לתחילת הדברים, נדמה שבדורנו שלנו רואים אנו, מרגישים ומבינים, יותר את המצב הנמוך והשפל אליו הגיע העולם, ויש בנו אף בינה לראות קצת קדימה עד היכן הדברים ימשיכו להתדרדר רח"ל, עומד יהודי בפתחו של יום הדין מסתכל ימינה ושמאלה ואמור להגיע למסקנה הבאה, ב"ה יש לי משפחה אשה ילדים פרנסה בריאות, אבל אני חי בזבל!! בדיוטא התחתונה, העולם שלי לא מתחיל ברמות ונגמר ברכס, לא ברשב"ם בואכה חזון אי"ש, העולם שלי הוא אותו עולם של הקב"ה אשר בראו לכבודו יתברך, ועולמו זה של הקב"ה מתחנן וזועק לגילוי כבודו, מסריח כאן, אל לא לאדם לטמון ראשו בטמון ולומר שלום עליך נפשי, עליו לחוש ולהרגיש בכל נימי נפשו את תחושת הגועל הנוטפת מיושבי חלד, מי שלא חש זאת איננו יכול להבין ולקלוט מדוע יש צורך ש"יאמר כל אשר נשמה באפו ה' אלוקי ישראל מלך", המצב סבבה ובמדד האושר הוא בטופ של הטופ....
כי קרוב אליך הדבר מאד - רק עצור והתבונן.

הבאר ההיא

Re: מדד האושר - במבט של בוגרי ר"ה תשפ"ג

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ד' ספטמבר 28, 2022 11:13 pm

סוף דבר לדעתך המצב שאמור להיות שבמדד האושר אותם אלו שחיים בסחי ומאוס וריקנות כפי שהיטבת כ"כ לתאר יחושו אושר יותר מעובדי ה' שחייהם מלאים משמעות קדושה וטהרה?

כלומר האם אתה מצפה שכל עובד ה' יחוש כ"כ את צער על חסרון כבוד ה' עד כדי שחייו יהיו מקשה אחת של צער?

כי אם לא אז כל דבריך נכונים ויפים ועלינו להקדיש לכך יותר מחשבה אבל אין לכך קשר למדד האושר שהוא מצב תקין וראוי בהחלט.

מענה איש

הודעהעל ידי מענה איש » ה' ספטמבר 29, 2022 9:29 am

לדבריך אולי נפתח אשכול על הרע והרוע שבעולם כדי שנתפלל יותר טוב???

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ה' ספטמבר 29, 2022 10:08 am

לא הבנתי כלל כוונתו.
ויעוין בפשטות בתפילה שנושאים בכל סיום מסכת, על 'אנו' ו'אנו'...

כל הפירוט שהביא כאן, רק מביא סיבה יותר טובה ל'אושר' פנימי.

ואני הקטן בתפילה האחרונה של השנה, בסיום ברכת 'מודים אנחנו לך'
התבוננתי במילים הספורות 'וכל החיים יודוך סלה'. פשוט 'חיים'
ע"ז אנו מבקשים 'זכרנו לחיים' ואיזה חיים? של 'מלך חפץ בחיים'
בחיים שהמלך חפץ בהם, אותם חיים המביאים ל'אושר האמיתי'.

יהי רצון שיקויים מהרה, ברכת 'ובאו האובדים בארץ 'אשור'
אלו האובדים עצמם לדעת בארץ התענוגות הנקראת 'אשור'.

שמר

הודעהעל ידי שמר » ה' ספטמבר 29, 2022 10:30 pm

במאמר זה רציתי להדגיש כמה נקודות:
א. כמה רוע יש בעולם, וזה לא דבר מובן מאליו, אנחנו לא מספיק קולטים איפה העולם נמצא, ולאן הוא צועד, כדי שנבין על מה אנחנו מבקשים.
ב. להיות עשיר השמח בחלקו ומסופק בפנימיותו אין זו סתירה לידיעה שחופף מעליך ומתחתיך סרחון אינסופי.
ג. העולם שלך זה לא העיר שלך הרחוב של או המגזר אליו אתה משתייך, העולם עליו אנחנו מתפללים בראש השנה הוא כל העולם כולו על שלל בעיותיו, אי אפשר לקחת את הדברים שנכתבו לעיל ולומר אדרבה מצבנו כ"כ טוב אז אני מאושר פי כמה, זו טעות!, בר"ה לא מסתכלים כלל על הפרט - אני מול כל העולם - אלא מסתכלים על הכלל, על תיקונו ותכליתו של העולם, על רצונו של הקב"ה, וע"מ שנבין עד כמה דבר זה נצרך עלינו להכיר במיעוט ערכו של העולם במתכונתו הנוכחית, וכן אם זה יפגום באושר הפנימי שלנו מה טוב, ההבנה והתפילה תהיה שונה לחלוטין, אני נזכר ששמעתי ממגיד מישרים חשוב שאמר שצריך לכוון כשאומרים "כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ" על לפיד בנט וליברמן (אגב, ברור לי שהרבה מאד יהודים טובים חושבים על זה כשאומרים ממשלת זדון), הלא זה כ"כ מקטין את המהות של יום ר"ה, מישהו מתעסק כאן בתקציבים? ביוקר המחיה? בפוליטיקה?, הלא מדברים כאן על כל העולם כולו!!, ממשלת זדון הכוונה היא לכל הכוחות העצומים המתנגדים לרבש"ע וכפי שהארכתי לעיל (שאכן אותם הנזכרים למעלה שייכים לזה, אבל זהו חלק קטנטן בפאזל אם בכלל).

שמר

הודעהעל ידי שמר » ה' ספטמבר 29, 2022 10:34 pm

מענה איש כתב:לדבריך אולי נפתח אשכול על הרע והרוע שבעולם כדי שנתפלל יותר טוב???

נו באמת

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ו' ספטמבר 30, 2022 2:02 am

הענין אינו סובל אריכות בפורום, אך בקצרה ממש - הגה"צ ר"מ זילבר מסטוטשין מבאר בהרחבה ובאריכות כי שפלות העולם דהיום הוא סימן דרך לגאולה הקרובה, הא כיצד? בעבר נלחמו כנגד היהדות הנאמנה אסכולות של הבנה דוגמת פילוסופיה/השכלה או לחילופין אידיאות שונות כקומניזם וכדו', ובמשך דורות שלמים נאבקה היהדות הנאמנה במכחישי דרכה השכלתניים, לעומת זאת כהיום כל האידיאות והאידיאולוגיות כבר חלפו עברו מן העולם, ומה מציע היצר הרע כתמורה ותחליף ליהדות? להעצים את בהמיותו של האדם! הוי אומר הויכוח תם ונשלם בנצחונה המוחלט של היהדות הנאמנה, כי כבר אין מי שמתמודד מולה במישור השכלתני.
לאור זאת - אכן העולם כולו בהמי וכו' אך היא גופא הנותנת את העוז והשמחה בלבבות קהל ישראל כי הנה כל האלילים כרות יכרתון וקרוב מאד היום בו יתוקן העולם במלכות ש-ד-י. אכי"ר.

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ו' ספטמבר 30, 2022 8:06 am

עפר אני תחת כפות רגליו של הגה"ק מסטוטשין שליט"א,
אבל כדן בקרקע:
ושמא להיפך?
אולי עיקר המלחמה והמנגד על הקדושה היא דוקא בהמיות כפשוטה ולא שכלתנות?
כך הלוא מבואר בכל מקום, שהמלחמה היא גוף כנגד נשמה, נפש בהמית כנגד נפש אלוקית, חומר כנגד צורה, שכל כנגד תאוות ומידות רעות, וכו' וכו'.
א"כ אולי עד היום היה העולם פחות בהמי ולכן נלחם ע"י אידיאות וכיו"ב שהסביר לעצמו, לבוש המחשבה של נפש הבהמית,
אבל דוקא כעת גבר כוח הטומאה מאד מאד ופשט טלפיו בלי להסתיר את עצמו - בהמי אני! ותו לא.

צא ולמד: מי גרוע ממי,
שוגג שאומר מותר או טועה - או מזיד שמכיר ריבונו ומכוון למרוד בו?
תינוק שנשבה - או מומר לתיאבון?

מידות רעות אצל רח"ו הוא גרוע מעבירה.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ו' ספטמבר 30, 2022 12:03 pm

צופה_ומביט כתב:עפר אני תחת כפות רגליו של הגה"ק מסטוטשין שליט"א,
אבל כדן בקרקע:
ושמא להיפך?
כך הלוא מבואר בכל מקום, שהמלחמה היא גוף כנגד נשמה, נפש בהמית כנגד נפש אלוקית, חומר כנגד צורה, שכל כנגד תאוות ומידות רעות, וכו' וכו'.
א"כ אולי עד היום היה העולם פחות בהמי ולכן נלחם ע"י אידיאות וכיו"ב שהסביר לעצמו, לבוש המחשבה של נפש הבהמית,
אבל דוקא כעת גבר כוח הטומאה מאד מאד ופשט טלפיו בלי להסתיר את עצמו - בהמי אני! ותו לא.

אכן פתחתי שהענין הוא עמוק ואינו סובל אריכות כאן.
צא נא ורדה מיערת הדבש ולמד את מאמריו העמוקים והפלאיים, בטוחני שתעמוד משתומם למול העומק מחד וההסברה הברורה והיסודית מאידך.
וכידוע אין הפורום המקום להערכת בני דורנו שליט"א
[רק אוסיף נקודה יסודית. דבריו מיישבים את התמיהה איך יתכן שהעולם מתקרב לגאולה השלמה, ומאידך הוא נהפך למקום גשמי ובהמי יותר ויותר, ודו"ק].

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ו' ספטמבר 30, 2022 5:06 pm

הרב 'צופה_ומביט', מבלי לדון בעצם הענין - שמא מן הנכון להזכיר את נבואת דניאל (יב, י).

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ש' אוקטובר 01, 2022 7:50 pm

קרית מלך כתב:
אבל כדן בקרקע:

צא נא ורדה מיערת הדבש ולמד את מאמריו העמוקים והפלאיים, בטוחני שתעמוד משתומם למול העומק מחד וההסברה הברורה והיסודית מאידך.
וכידוע אין הפורום המקום להערכת בני דורנו שליט"א

חשבתי שמילות הפתיחה שלי מספיק ברורות להבין שאני מכיר היטב את תורת הגה"ק מסטוטשין שליט"א. ודי בזה. [אם רוצים אוכל להרחיב מעט בפרטי].

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ב' אוקטובר 03, 2022 1:34 pm

אבל כדן בקרקע:
ושמא להיפך?

יש שני יצר הרע יש את החמריות ויש את הנחש / השטן
בדרך כלל הם באים ביחד והשטן מכשיר את התאוות החומריות, יש יוצא דופן וזה להכעיס
אם השכלתנות כבר לא מושכת כלומר יש קצת תיקון חטא אדם הראשון... (שלכאורה נראה כך מעוד בחינות כמו זה שכיום אנשים לא רעבים ללחם, והוא ימשל בך ועוד).

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 35 אורחים