מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הטעות החמורה שבשרבוב שמו של הר"א הולצמן לחומש פשש''מ

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
בריה נמוכה

Re: הטעות החמורה שבשרבוב שמו של הר"א הולצמן לחומש פשש''מ

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ב' פברואר 27, 2023 10:39 am

קרית מלך כתב:הרב בריה נמוכה ואחריו כל המגיבים בענין """גליון במערכות הקודש""".
חסרה כאן קצת אינפורמציה... ה"גליון" הנ"ל נכתב ע"י שולי השוליים הסהרוריים ביותר של קבוצות ה"קנאים" - דוגמת משה אירם וכדו'.

לכאורה הגליון מייצג את הפלג הקיצוני שבתוך הפלג הירושלמי, והעדה החרדית, הכתבות שם לקוחות מקו ההגנה וכו'.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ב' פברואר 27, 2023 11:07 am

בריה נמוכה כתב:לכאורה הגליון מייצג את הפלג הקיצוני שבתוך הפלג הירושלמי, והעדה החרדית, הכתבות שם לקוחות מקו ההגנה וכו'.

"לכאורה" העיקר להאחז בקרנות המזבח... האמת היא כנכתב לעיל ותול"מ [וכנראה צודק הרב אי"ס ודי בזה].

בינה להבין

Re: חדש - פשוטו של מקרא

הודעהעל ידי בינה להבין » ב' פברואר 27, 2023 5:34 pm

להתהלך כתב:הנה לכם 3 שקרים מרושעים בתוך חוברת שפרסמו ושלחו לכל ראשי הישיבות והרבנים ועל סמך זה ניטשה כל המערכה, בלי בירור בכלל!
אני חבר מאוד טוב של רבי נפתלי אנשין שליט"א ובנו רבי דוד הי"ו, ואני סך הכל הייתי מבקר את החומר שהם ערכו, ואפילו לא כמבקר אחראי, דהיינו שאני רק באתי לתת הערות והארות לתשומת לבם של העורכים, ותו לא מידי, והנה כאן מעידים בעלילה כאילו אני מודגש שם כעורך ראשי, שזה לא היה ולא נברא, וכן שזה קשור להרב עינבל והרב פייבלזון, ממש כמו רשעים, לא רק שמחברים ומאשימים דרך קשר דם, אלא כיון שאני גם חבר שלהם, לכן בעיני בודני, זה קשור מיידי לרבנים ההם, ועוד יש לו עדות נאמנה שהיה תוכנית כזאת לפני כך וכך שנים שאנחנו נשתלט על ההוצאה, דמיונות כאלה זה רק עלילות שקר, וכל הרבנים סומכים על זה בלי לבדוק בכלל מה קורה כאן!
בונדי 1.PNG
בונדי 2.PNG
בונדי 3.PNG

וכאן https://tora-forum.co.il/threads/%D7%A1 ... ost-384141 כותב ר' דוד אנשין 'בספר "פשוטו של מקרא" לא השתתף הרב א.ה. כלל, אפילו לא כמגיה. זאת האמת ואין בלתה.' אולי תבאר מה הולך פה?

ובנוגע המודגש, אתה טוען שהצילום הזה viewtopic.php?f=7&t=20852&p=736929&hilit=%D7%94%D7%95%D7%9C%D7%A6%D7%9E%D7%9F#p736929 מזיוף?

החוזר

הודעהעל ידי החוזר » ב' פברואר 27, 2023 6:12 pm

בינה להבין כתב:
להתהלך כתב:הנה לכם 3 שקרים מרושעים בתוך חוברת שפרסמו ושלחו לכל ראשי הישיבות והרבנים ועל סמך זה ניטשה כל המערכה, בלי בירור בכלל!
אני חבר מאוד טוב של רבי נפתלי אנשין שליט"א ובנו רבי דוד הי"ו, ואני סך הכל הייתי מבקר את החומר שהם ערכו, ואפילו לא כמבקר אחראי, דהיינו שאני רק באתי לתת הערות והארות לתשומת לבם של העורכים, ותו לא מידי, והנה כאן מעידים בעלילה כאילו אני מודגש שם כעורך ראשי, שזה לא היה ולא נברא, וכן שזה קשור להרב עינבל והרב פייבלזון, ממש כמו רשעים, לא רק שמחברים ומאשימים דרך קשר דם, אלא כיון שאני גם חבר שלהם, לכן בעיני בודני, זה קשור מיידי לרבנים ההם, ועוד יש לו עדות נאמנה שהיה תוכנית כזאת לפני כך וכך שנים שאנחנו נשתלט על ההוצאה, דמיונות כאלה זה רק עלילות שקר, וכל הרבנים סומכים על זה בלי לבדוק בכלל מה קורה כאן!
בונדי 1.PNG
בונדי 2.PNG
בונדי 3.PNG

וכאן https://tora-forum.co.il/threads/%D7%A1 ... ost-384141 כותב ר' דוד אנשין 'בספר "פשוטו של מקרא" לא השתתף הרב א.ה. כלל, אפילו לא כמגיה. זאת האמת ואין בלתה.' אולי תבאר מה הולך פה?

ובנוגע המודגש, אתה טוען שהצילום הזה https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 9F#p736929 מזיוף?

חצי אמת הוא שקר מלא. בקישור שאתה הבאת נאמר:
תשובה: להד"ם ושוב להד"ם. מעולם לא היה לאיש מאיתנו קשר לאותה חבורה, ולשום חבורה ידועה אחרת. אבי שליט"א רחוק מהם אלפי פרסאות, ומלכתחילה לא אליו כוונו הדברים כלל וכלל. וכך גם שאר חברי המערכת. הרב א.ה. המזוהה לאחרונה עם "בית מדרש הגר"א" השתתף כמגיה גרידא בספר "רש"י כפשוטו", עוד בהיותו אברך כולל, בטרם החזיק בפוזיציה ייחודית, ובטרם סומן בתג כלשהו או התעטר במומחיות כלשהי, מעבר לבקיאות יוצאת מגדר הרגיל בש"ס ופוסקים ועין חדה לזהות סתירות ומראי מקומות שגויים. בספר "פשוטו של מקרא" לא השתתף הרב א.ה. כלל, אפילו לא כמגיה. זאת האמת ואין בלתה.​
(ולא, אין בדברי כדי להטיל דופי בהרב א"ה - כפי שניסה אחד מהחברים דכאן לדרוש מדברי הקודמים; אדרבה, מדובר באברך תלמיד חכם כשלעצמו, יר"ש ומדקדק בהלכה, אלא שיש לו דרך לימוד עצמאית שאינה עולה בקנה אחד עם המקובל. כל עוד לא איתרעא חזקת כשרותו אינני מתיימר בשום צורה ואופן לגבש דעה שלילית עליו, ובכלל, עצם הדיון על אדם שלא בנוכחותו פסול בעיני מיסודו. ולא באתי אלא להעמיד את האמת העובדתית על תילה בנוגע לחלקו בספרים הרלוונטיים).

לכך כנראה התכוון הרב א.ה. כשכתב כאן: "סך הכל הייתי מבקר את החומר שהם ערכו, ואפילו לא כמבקר אחראי, דהיינו שאני רק באתי לתת הערות והארות לתשומת לבם של העורכים". דהיינו, ברש"י כפשוטו.
היכן הסתירה?

בינה להבין

הודעהעל ידי בינה להבין » ב' פברואר 27, 2023 6:36 pm

ביקשתי שהוא יבאר, ואולי יבאר כדבריך.
לא באתי להפריכו רק לקבל ביאור למה שנראה בעיני דבר תמוה, דבהמכתב שציינתי משמע דברש"י כפשוטו היה צוות ת"ח שערכו אותו, ורק בהחומש לא מצא מי שיעסוק בזה רק אביו, ומדברי הרב הולצמן משמע שהיה מבקר עבודת ר' נפתלי שהיה בידידות אתו, ולכן בפשטת נראה דקאי על החומש ולא על רש"י.

אשמח מאד לקבל ממנו ביאור מספיק

גיורא בשמי שמיא

הטעות החמורה שבשרבוב שמו של הר"א הולצמן לחומש פשש"מ

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ב' פברואר 27, 2023 9:00 pm

החוזר כתב:היכן הסתירה?

א. הסתירה גלויה, שהרי איירי לפני כן בפש"מ, וכ' שהוא היה מבקר, ולכאורה אישתאי במאי דאיירי, שהיה מבקר בחומש פש"מ. ורד"א כתב שהוא לא השתתף כלל בפש"מ.
אלא שהרב החוזר מציע ישוב, חסורי מיחסרא וה"ק. יישוב הגון (אולי), אך איננו עוקר את הסתירה הגלויה.
ב. ולענין סתירה זו הגלויה, הרי ציטט כל מה שנוגע לענין. גם הישוב של הרב החוזר אינו תלוי כלל בשאר הציטוט, שהרי לא נאמרה סתירה בענין פש"ר כלל אלא לענין פש"מ. והנה הישוב של חסורי מיחסרא שייך בציטוט שהובא במילואו. צר לנו שצריכים להשמיץ בעלילת 'שקר' את מי שרוצה לברר המציאות. גם אני לא שייך לנידון כלל, וכעומד מבחוץ אני מרגיש כאן חוסר הגינות ויושר.
ג. והערתו של הרב בינה להבין (כנר' שהוא מעדת המתפללים בנוסח ספרד או ע"מ) מובנת מאד. כ' רא"ה "כאן מעידים בעלילה כאילו אני מודגש שם כעורך ראשי, שזה לא היה ולא נברא". לכאורה איירי בפש"מ. והנה במהדורת תשע"ז שמו מודגש, אמנם לא כעורך ראשי אלא כהמודגש בין חברי המערכת. על הבדל זה קשה לכתוב שזה 'שקרים מרושעים' ו'לא היה ולא נברא'.
אלא שלא היה לו לשאול אם התצלומים מזוייפים, כי זיל קרי בי רב הוא, אלא לשאול אם הוא מטיל דופי במו"ל ששרבבו את שמו שם, ושנו, ושילשו, במודגש, שלא במודגש וכו'. והתשובה לזה כנראה הוא שהוא לא כתב שהוא לא מודגש אלא שהוא לא מודגש כ'עורך ראשי' וכמש"כ.
כ"ז בלי להיכנס לעצם הדיונים המסתעפים כלל.

להתהלך
שם מלא: אורי הולצמן

הודעהעל ידי להתהלך » ג' פברואר 28, 2023 8:48 pm

עכ''פ כתב:
בונדי 1.PNG
בונדי 2.PNG
בונדי 3.PNG

מה שכתבת שלא היית מודגש במהדורות הראשונות, אני ראיתי במו עיני שהיית כן מודגש שם, ואח"כ הסירו את שמך.

ואתה מעיד כאן שהיתה לכם מו"מ עם המחבר ואתה חבר טוב שלו והיית מעיר לו הערות והארות.

בעצם זהו מה שהמתנגדים אומרים, ייש"כ שהבהרת (רק אני לא בטוח שאתה באמת בעמח"ס להתהלך...)

שקר ראשון לא אמרתי ששמי לא היה מודגש, אלא ששמי לא היה מודגש כעורך ראשי, וזה מצחיק להתפלפל בכאלו דקדוקי עניות, כשאלו שהתקיפו הם אלו שצריכים לחקור ולבדוק, אבל האמת שבמהדורות הראונות ממש, שמי אפילו לא היה מודגש, אחר כך שמי הודגש אבל לא כעורך ראשי, ואחר כך בגלל הטירוף של כל מיני אנשים שבאו לשגע שיש בעיה בשמי, הורידו אותו בכלל.

ברור שאני חבר ואפילו קצת תלמיד של מו"ר ר' נפתלי אנשין שליט"א, ואני ס"ה עוררתי הערות לתשומת ליבו, לא ראיתי שזה מה שהמתנגדים טענו, אבל מה הבעיה לשקר!

מעניין למה אתה לא בטוח שאני בעמח"ס 'להתהלך', כי זה מדאי מוצלח!

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ג' פברואר 28, 2023 8:52 pm

בינה להבין כתב:
בונדי 1.PNG
בונדי 2.PNG
בונדי 3.PNG

ובנוגע המודגש, אתה טוען שהצילום הזה https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f ... 9F#p736929 מזיוף?

ממש בדיוק מה שאתה רואה בכל הצילמים, אין כאן שום זיוף, אני מעולם לא הוגדרתי שם כעורך ראשי!

גיורא בשמי שמיא

הודעהעל ידי גיורא בשמי שמיא » ג' פברואר 28, 2023 10:23 pm

כנראה שלא נזכה לביאור מספיק, וחבל.

החוזר

הודעהעל ידי החוזר » ג' פברואר 28, 2023 11:27 pm

גיורא בשמי שמיא כתב:כנראה שלא נזכה לביאור מספיק, וחבל.

ג"א מצטרף לקריאתך לר' אורי הולצמן שליט"א, לפרסם לציבור את תלוש המשכורת שקיבל מאת ר' נפתלי אנשין. לא יעלה על הדעת שחלקו במערכת ישאר עמום, וחובה לנו לדעת אם הוא היה עורך מודגש או עורך בלתי מודגש, אם העיר לו הערות לתשומת לבו, או רק הגיה שגיאות כתיב. כי בנפשנו הדבר.

בינה להבין

הודעהעל ידי בינה להבין » ג' פברואר 28, 2023 11:32 pm

להתהלך כתב:ממש בדיוק מה שאתה רואה בכל הצילמים, אין כאן שום זיוף, אני מעולם לא הוגדרתי שם כעורך ראשי!

ייש"כ על ההבהרה בנוגע המודגש,
עוד נשאר לבאר האם היית מגיה גם בהחומש או רק ברש"י? [או אולי אפשר לחלק בין מגיה למבקר]

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ג' פברואר 28, 2023 11:38 pm

מדהים כל דקדוקי עניות שלכם, יותר מכל דקדוק באמת מה היה כאן בכל הסיפור, ומי מדבר יותר מדקדוק בדברי התורה, ואיך אתם לא תמהים על כ המערכת שנזעקת על כל זה, רק על סמך העדות שאני ערכתי את כל החומש!

בינה להבין

הודעהעל ידי בינה להבין » ג' פברואר 28, 2023 11:44 pm

אני מאד מעוניין לדעת באמת כל הסיפור [ואם כ המערכת אינו נותן לך לעשות זה בפומבי אולי תנסה באישי] ובין כל הפרטים, גם פרט זה אם היית מגיה (או איזה התערבות כל שהוא) בחומש?

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 12:01 am

אני סך הכל הערתי הערות לתשומת ליבו של העורך, ברש"י כפשוטו יותר כמגיה, ואילו בפשש"מ כמעורר את הלב!
אין שורה אחת בפירוש שזה קשור אלי ואל הלך מחשבתי!

בינה להבין

הודעהעל ידי בינה להבין » ד' מרץ 01, 2023 12:03 am

ייש"כ

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 12:09 am

הנה ויכוח עניני כדרכה של תורה , לא קשור בכלל לכל האשכול כאן, רק תראו שבדוגמא זו איך נקט הפשש"מ, אני חושב שבעלי הפשט צריכים למחות על הצעה כזאת
viewtopic.php?f=46&t=61548

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 8:20 pm

והנה העלילה החדשה מאותו בית היוצר,

ממש איני רואה בכלל צורך להגיב על גיבובי דברים שהם הביאוכאן, חלק מהדברים הם דברים מפורשים במקראות ובחזל ובראשונים והאחרונים, חלק מהדברים הם קיצצו את כל המאמר מלפנים ואחור, וכמו שיצטטו את מה שכתוב בתורה 'ועבדתם אלהים אחרים', ויש אפילו דוגמה שהם טוענים על מה שאני מצטט מה שכתוב בנביא, בלי שאני מוסיף אפילו מילה אחת משלי, באמת אין ראוי להתייחס לכל הגיבובי שטויות שלהם!

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 8:32 pm

רק אני מקווה שבזכות התפתחות מבורכת זו, יתחילו באמת ללמוד את ספרי, והיה זה לברכה!

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 9:18 pm

אַל־תַּ֣עַן כְּ֭סִיל כְּאִוַּלְתּ֑וֹ פֶּֽן־תִּשְׁוֶה־לּ֥וֹ גַם־אָֽתָּה׃

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 9:22 pm

רק שתבינו מה קורה כאן, אחרי שהם קלטו בסוף בסוף את הטעות שלהם, הם מהר מאוד לוקחים ומעיינים בספרי שכבר מלכתחילה רוצה למצוא את כל האפיקורסות, ומיד גוזזים קטעים מתוך ההקשר, ומוחים על מה שכתובב במקרא ובנביא ובחז"ל, ועוד תגידו ותעידו שמדובר על אנשים ישרי לב וירא ה', נו באמת!

אני כבר מפרסם את המאמרים האלו יותר מ5 שנים, ומה קרה עכשיו, אתם לא קולטים באיזה חבורה מדוברת, וכנראה כבר מחתימים את מי שצריך להחתים, למערכה החדשה!

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ד' מרץ 01, 2023 9:24 pm

ודאי שזה מעיד על אותה מערכה נגד כל בית מדרש הגר"א, ועל שני ידידי ורעי היקרים, אותה שיטה מרושעת והאמת שגם מטומטמת, שכולם רואים את זה!

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ד' מרץ 01, 2023 9:48 pm

להתהלך כתב:רק אני מקווה שבזכות התפתחות מבורכת זו, יתחילו באמת ללמוד את ספרי, והיה זה לברכה!

התעניינות בעלמא: באיזה 'בית מדרש' משתמשים עם ה'שפראך' הזה?
מקובל גם לשמוע שאכן זהו 'שפראך' חדש.
מבלי להתייחס כלל לגופם של דברים

אליסף

הודעהעל ידי אליסף » ד' מרץ 01, 2023 10:30 pm

קרית מלך כתב:התעניינות בעלמא: באיזה 'בית מדרש' משתמשים עם ה'שפראך' הזה?

לא הבנתי.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ה' מרץ 02, 2023 12:10 am

סקופ
מצאתי את המשפט הזה בספר והוא נשמע לי אפיקורסות וכפירה
ככה לדבר על שבטי י-ה?!
על משקל זה שלחזור על מה שכתוב בנביא הוא להשתלח בשאול בחיר ה'

יוסף אל אחיו.png
יוסף אל אחיו.png (9.93 KiB) נצפה 2630 פעמים

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ה' מרץ 02, 2023 6:02 am

בלאכרוסקי מסית לעשות כמעשה הגויים ולהקריב למולך.PNG
בלאכרוסקי מסית לעשות כמעשה הגויים ולהקריב למולך.PNG (148.74 KiB) נצפה 2548 פעמים

תורת המן

הודעהעל ידי תורת המן » ה' מרץ 02, 2023 7:14 am

להתהלך כתב:סקופ
מצאתי את המשפט הזה בספר והוא נשמע לי אפיקורסות וכפירה
ככה לדבר על שבטי י-ה?!
על משקל זה שלחזור על מה שכתוב בנביא הוא להשתלח בשאול בחיר ה'

ראהולצמן שאול.png
ראהולצמן שאול.png (25.9 KiB) נצפה 2534 פעמים

אפרש שיחתך לכבוד העצלנים:
ככה כתוב בהנ"ל:
ראהולצמן שאול.png
ראהולצמן שאול.png (25.9 KiB) נצפה 2534 פעמים
א
וזה לשון הנביא - שמואל א יט - וַתְּהִי֩ ר֨וּחַ יְקֹוָ֤ק׀ רָעָה֙ אֶל־שָׁא֔וּל וְהוּא֙ בְּבֵית֣וֹ יוֹשֵׁ֔ב וַחֲנִית֖וֹ בְּיָד֑וֹ וְדָוִ֖ד מְנַגֵּ֥ן בְּיָֽד:
(י) וַיְבַקֵּ֨שׁ שָׁא֜וּל לְהַכּ֤וֹת בַּֽחֲנִית֙ בְּדָוִ֣ד וּבַקִּ֔יר וַיִּפְטַר֙ מִפְּנֵ֣י שָׁא֔וּל וַיַּ֥ךְ אֶֽת־הַחֲנִ֖ית בַּקִּ֑יר וְדָוִ֛ד נָ֥ס וַיִּמָּלֵ֖ט בַּלַּ֥יְלָה הֽוּא:

מצא את ההבדלים.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ה' מרץ 02, 2023 9:35 am

להתהלך כתב:

במחילה, מע"כ עשה כאן מעשה לא הגון!
אינני מכיר את בלכורובסקי כלל וכלל, אם כי מכתיבותיו התורניות נראה שמדובר בת"ח מופלג עד מאד השקוע בעיונה של הלכה [מלבד קנאותו העזה], אך אם בחרת לכתוב עליו משפט שכזה כי הוא מסית וכו' אל תבקש הגנה מאחרים, שהרי הנך נוקט באותן מטבעות לשון חריפות וחמורות, כשכל ההבדל הוא רק האם האם נגדך או נגד אלו המתנגדים לך. כזאת לא יעשה.
[מלבד זאת, כל בר דעת מבין אשר לא כצעקתה, לא קראתי את ספרך אבל אם הציטוט שהוא מצטט הוא נכון ניתן בחלט להבין שיש מקום לטענתו, וכי איננו אמונים על כך שעל כל אחד מישראל למסור נפשו ונפש בניו ולהקריבם על המזבח עבור קידוש ה'? ההובלה למחוזות של דימוי למעשה הגויים בהקרבה למולך היא חמורה עד מאד, והיא כשלעצמה חשיבה שאינה מקובלת בין יראי ה'].

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' מרץ 02, 2023 9:46 am

לא קראתי את ספר להתהלך ואינני יודע מה ההקשר שם, אבל לגופם של דברים:
מה שכולנו אמונים הוא למסור עצמנו שלא לעבוד ע"ז ושלא לכפור בה' ח"ו [ולגבי בנינו הבאתי לאחרונה דברי המג"א (בזית רענן על הילקוט שמעוני / מכילתא ריש יתרו) שאין חיוב].
אבל כולנו גם אמונים על כך שהקב"ה לא רוצה קרבנות אדם והוא מתעב אותם,
וכלשון הכתוב "וּבָנוּ אֶת בָּמוֹת הַבַּעַל לִשְׂרֹף אֶת בְּנֵיהֶם בָּאֵשׁ עֹלוֹת לַבָּעַל אֲשֶׁר לֹא צִוִּיתִי וְלֹא דִבַּרְתִּי וְלֹא עָלְתָה עַל לִבִּי" שדרשוהו חז"ל על העקידה.
וזה בהחלט מסר ולימוד חשוב מאד מפרשת העקידה גופא.
דברי הקב"ה לאברהם בסוף העקידה "אל תשלח ידך אל הנער" ורש"י שמעולם לא אמרתי לך הקריבהו אלא העלהו - הם דברי ה' ולימוד אלינו בתורה לא פחות מכל לימוד אחר.
ובאופן שבפרשת העקידה יש 3 "שותפים", שהם 3 מוקדים של לימוד, מכל אחד הלימוד שלו: אברהם, יצחק, והקב"ה.

זה נכון שביהדות ערך החיים אינו גובר על הכל, ועל ג' עבירות חמורות מצווים למסור הנפש כנ"ל,
וגם על כל מצוה ומנהג ישראל בשעת שמד,
כי יש חיים שלא שווה לחיות אותם, ואנו מוסרים אותם עבור חיים גבוהים יותר, [או בנוסח פשוט: עבור רצון ה' שציווה על כך],
אבל כדי להסיק האם בספר להתהלך כתוב אחרת גם מהיסוד הזה - לזה צריך כבר לקרוא את כל המאמר, ולא משפט אחד.

ואולי המאמר בספר להתהלך עוסק ביחס אל הטבעיות והחיים בכלל, האם לפרוש ולהסתגף ולשבר וזה רצון ה' או להשתמש בהם כרצון ה' ובקדושה ובתודה לה' וזה רצון ה',
זה כבר נושא עתיק רחב וידוע, ואכמ"ל, וזכותו של הרב אורי על פי רבותיו לנקוט בו עמדה כצד אחד, וללמוד אותה לשיטתו כחלק מלימוד פרשת העקידה.

אהרן חן

הודעהעל ידי אהרן חן » ה' מרץ 02, 2023 9:49 am

קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:רק אני מקווה שבזכות התפתחות מבורכת זו, יתחילו באמת ללמוד את ספרי, והיה זה לברכה!

מסתבר שה'שפראך' בספר הזה הוא לא דבר של מה בכך, שהרי כל מי שקורא את הודעותיו של הרב להתהלך מבין שלא יתכן ואין שום מציאות כלל, שמי שכותב את ההודעות כאן, הוא כותב את הספר 'להתהלך', מדובר בשתי שפות שונות לגמרי! ועל כרחך צ"ל, שהמחבר שוכר מישהו מיוחד כדי שילביש את ספרו במלבושי כבוד של לשון נפלאה כזו.

למעשה, ההודעות של הרב להתהלך באשכול זה, וגם באשכול המרכזי, כולל החומרים שעולים כאן מספרו עם כל ההסברים, רק משרתות את מבקרי החומש, וד"ל...
כן ערך לא ערך, הגיה לא הגיה, התיעצו או נמלכו, חבר או חברותא, ידיד או שותף, בפועל הרושם שנוצר כאן (ואולי בטעות) שכנראה מדובר באותו חוג.

בריה נמוכה

הודעהעל ידי בריה נמוכה » ה' מרץ 02, 2023 10:17 am

קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:

אינני מכיר את בלכורובסקי כלל וכלל, אם כי מכתיבותיו התורניות נראה שמדובר בת"ח מופלג עד מאד השקוע בעיונה של הלכה [מלבד קנאותו העזה],.

על דרכו של רבי שלום יצחק בלאכארסקי במערכה נגד החומש פשוטו של מקרא, נתבאר כאן
נערך לאחרונה על ידי בריה נמוכה ב ה' מרץ 02, 2023 10:20 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

החוזר

הודעהעל ידי החוזר » ה' מרץ 02, 2023 10:19 am

אהרן חן כתב:
קרית מלך כתב:

מסתבר שה'שפראך' בספר הזה הוא לא דבר של מה בכך, שהרי כל מי שקורא את הודעותיו של הרב להתהלך מבין שלא יתכן ואין שום מציאות כלל, שמי שכותב את ההודעות כאן, הוא כותב את הספר 'להתהלך', מדובר בשתי שפות שונות לגמרי! ועל כרחך צ"ל, שהמחבר שוכר מישהו מיוחד כדי שילביש את ספרו במלבושי כבוד של לשון נפלאה כזו.

מעניין שאותם נתונים עצמם לא הביאו אותך למסקנה שלא יתכן ואין שום מציאות כלל, שמי שכותב את ההודעות כאן, הוא כתב או ערך או הגיה את פש"מ.

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ה' מרץ 02, 2023 10:24 am

בריה נמוכה כתב:
קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:

אינני מכיר את בלכורובסקי כלל וכלל, אם כי מכתיבותיו התורניות נראה שמדובר בת"ח מופלג עד מאד השקוע בעיונה של הלכה [מלבד קנאותו העזה],.

על דרכו של רבי שלום יצחק בלאכארסקי במערכה נגד החומש פשוטו של מקרא, נתבאר כאן

אין זה מענין האשכול אבל כדי לדעת אודות מי מדובר מצו"ב בירור הלכתי שכתב
קבצים מצורפים
בענין זמן קריאה בבית שמש מהרה''ג ר' שלו' יצחק בלאכארסקי שליט''א.pdf
פורים
(253.8 KiB) הורד 77 פעמים

צופה_ומביט

הודעהעל ידי צופה_ומביט » ה' מרץ 02, 2023 10:30 am

איני מכיר ולא קראתי, אבל כהערה כללית:
להיות ת"ח שקוע בתורה וגאון וכו' אינו ערובה ואינו עדות להשקפה נכונה [בכלל או בתחום מסוים],
ובדברים שיש בהם השקפה מעוותת יכול אדם להתנהג כמשוגע ממש [לדבר זה], ובכלל זה גם לרמות ולשקר, ולמצוה נחשב אצלו,
והדברים מפורסמים [בכמה וכמה תחומים שונים].
דוקא מחוגי הקנאים רגילים לשמוע כזאת על ימין ועל שמאל, שפלוני אמנם הוא ת"ח מפורסם אבל אינו יר"ש ו/או השקפתו מעוותת, ועד כדי מין ואפיקורס.
א"כ באמת לחיבורי הלכה ועיון מפלוני או אלמוני אין שום קשר לנושא האשכול.

הפך לבן

הודעהעל ידי הפך לבן » ה' מרץ 02, 2023 10:34 am

אהרן חן כתב: מבלי להתייחס כלל לגופם של דברים

כפי שמבואר להדיא שם, ספר להתהלך נערך משיעורים ע"י כמה משומעי לקחו של ר"א הולצמן, והוא מודה להם באריכות בהקדמתו להספר.

לייבעדיג יענקל

הודעהעל ידי לייבעדיג יענקל » ה' מרץ 02, 2023 10:40 am

קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:

... אך אם בחרת לכתוב עליו משפט שכזה כי הוא מסית וכו' אל תבקש הגנה מאחרים, שהרי הנך נוקט באותן מטבעות לשון חריפות וחמורות, כשכל ההבדל הוא רק האם האם נגדך או נגד אלו המתנגדים לך. כזאת לא יעשה.

לא מתאים לחכם כמוך להיתמם ולכתוב כך, וכאילו אינו מבין את ההבדל הרב והמשמעותי בין המקרים.
לישנא אחרינא: לדעתך בלאכארסקי הינו שוטה שפגיעתו רעה ולו מותר לפגוע ולחבול ולהזיק אך לנפגעים אסור להשיב לו כגמולו ולענות לו בסגנונו (אע"פ שמטרתם היא אך ורק לחדד את האבסורד שבטענותיו ועלילותיו)?

קרית מלך

הודעהעל ידי קרית מלך » ה' מרץ 02, 2023 11:58 am

לייבעדיג יענקל כתב:לא מתאים לחכם כמוך להיתמם ולכתוב כך, וכאילו אינו מבין את ההבדל הרב והמשמעותי בין המקרים.
לישנא אחרינא: לדעתך בלאכארסקי הינו שוטה שפגיעתו רעה ולו מותר לפגוע ולחבול ולהזיק אך לנפגעים אסור להשיב לו כגמולו ולענות לו בסגנונו (אע"פ שמטרתם היא אך ורק לחדד את האבסורד שבטענותיו ועלילותיו)?

תימא אקרא, וכי אם פלוני הוא שוטה זה היתר לחטוא כנגדו? הרי הטענה כנגד הרב בלכרובסקי היא שמדבר מתוך קנאות מזוייפת וכו' וכו', ומי התיר להרב הולצמן כזאת? וכי כללי ההלכה אינם תקפים כאן?
זאת ועוד, האבסורד המדובר לא חודד כלל וכלל - הרב הולצמן שתל בדבריו של בלכרובסקי דברים שהוא לא אמר!
ודי בזה והותר

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ה' מרץ 02, 2023 12:10 pm

קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:

אינני מכיר את בלכורובסקי כלל וכלל, אם כי מכתיבותיו התורניות נראה שמדובר בת"ח מופלג עד מאד השקוע בעיונה של הלכה [מלבד קנאותו העזה], אך אם בחרת לכתוב עליו משפט שכזה כי הוא מסית וכו' אל תבקש הגנה מאחרים, שהרי הנך נוקט באותן מטבעות לשון חריפות וחמורות, כשכל ההבדל הוא רק האם האם נגדך או נגד אלו המתנגדים לך. כזאת לא יעשה.
[מלבד זאת, כל בר דעת מבין אשר לא כצעקתה, לא קראתי את ספרך אבל אם הציטוט שהוא מצטט הוא נכון ניתן בחלט להבין שיש מקום לטענתו, וכי איננו אמונים על כך שעל כל אחד מישראל למסור נפשו ונפש בניו ולהקריבם על המזבח עבור קידוש ה'? ההובלה למחוזות של דימוי למעשה הגויים בהקרבה למולך היא חמורה עד מאד, והיא כשלעצמה חשיבה שאינה מקובלת בין יראי ה'].

הוא כותב שאני עובד עבודה זרה וזה מפורסם בכל מקום, ואני כותב רק כאן לא מדפיס את זה, וס"ה אני מראה שזה מה שהוא כתב כאן, כי תקרא את מה שהוא טוען,
ואתה לא הטרחת לקרוא את ספרי, שהוא ברשעותו מקצר כמו 'ועבדתם אלהים אחרים'.

להתהלך

הודעהעל ידי להתהלך » ה' מרץ 02, 2023 12:17 pm

קרית מלך כתב:
לייבעדיג יענקל כתב:
קרית מלך כתב:
להתהלך כתב:

... אך אם בחרת לכתוב עליו משפט שכזה כי הוא מסית וכו' אל תבקש הגנה מאחרים, שהרי הנך נוקט באותן מטבעות לשון חריפות וחמורות, כשכל ההבדל הוא רק האם האם נגדך או נגד אלו המתנגדים לך. כזאת לא יעשה.

לא מתאים לחכם כמוך להיתמם ולכתוב כך, וכאילו אינו מבין את ההבדל הרב והמשמעותי בין המקרים.

תימא אקרא, וכי אם פלוני הוא שוטה זה היתר לחטוא כנגדו? הרי הטענה כנגד הרב בלכרובסקי היא שמדבר מתוך קנאות מזוייפת וכו' וכו', ומי התיר להרב הולצמן כזאת? וכי כללי ההלכה אינם תקפים כאן?
זאת ועוד, האבסורד המדובר לא חודד כלל וכלל - הרב הולצמן שתל בדבריו של בלכרובסקי דברים שהוא לא אמר!
ודי בזה והותר

הוא קיצץ מלפנים ואחור, וכתב שאני עובד עבודה זרה ושאני גוי, והיכן אני שתלתי בדבריו!

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' מרץ 02, 2023 12:56 pm

קרית מלך כתב:[מלבד זאת, כל בר דעת מבין אשר לא כצעקתה, לא קראתי את ספרך אבל אם הציטוט שהוא מצטט הוא נכון ניתן בחלט להבין שיש מקום לטענתו, וכי איננו אמונים על כך שעל כל אחד מישראל למסור נפשו ונפש בניו ולהקריבם על המזבח עבור קידוש ה'? ההובלה למחוזות של דימוי למעשה הגויים בהקרבה למולך היא חמורה עד מאד, והיא כשלעצמה חשיבה שאינה מקובלת בין יראי ה'].

תענית דף ד' ע"א
"וכתיב (ירמיהו יט, ה) אשר לא צויתי ולא דברתי ולא עלתה על לבי, אשר לא צויתי - זה בנו של מישע מלך מואב, שנאמר (מלכים ב ג, כז) ויקח את בנו הבכור אשר ימלוך תחתיו ויעלהו עולה, ולא דברתי - זה יפתח, ולא עלתה על לבי - זה יצחק בן אברהם".

רישיה דקרא בירמיהו "ובנו את במות הבעל לשרף את בניהם באש עולות לבעל - אשר לא צויתי ולא דברתי ולא עלתה על לבי".

הרי במפורש שהקב"ה מעולם לא ציווה לשרוף את בניהם ובנותיהם לפניו, אף לא ביצחק.

וברש"י בתענית שם (ד"ה וכתיב אשר לא צויתי) פירש שכוונתו של מישע מלך מואב היתה לשמים, אך על הכתוב במישע (מלכים ב ג, כז) פירש רש"י "ויקח את בנו הבכור - בפסיקתא דפרשת שקלים נדרש, ששאל את עבדיו מה טיבה של אומה זו שנעשה להם נסים כאלה? אמרו לו אביהם אברהם בן יחיד היה לו אמר לו הקב"ה הקריבהו לפני ורצה להקריבו להקב"ה, אמר להם אף אני בן בכור יש לי אלך ואקריבנו לעבודה זרה".
וכן בסנהדרין דף ל"ט ע"א ד"ה כמקולקלין שבהם פירש רש"י: "כגון מישע מלך מואב שהקריב בנו לע"ז".

אהרן חן

הודעהעל ידי אהרן חן » ה' מרץ 02, 2023 1:15 pm

הדמגוג כאן הוא הולצמן ואחריו הוא גורר כאן כמה חכמים

נעלה שוב את התמונה
עקידה ותובנות.PNG
עקידה ותובנות.PNG (148.74 KiB) נצפה 5322 פעמים

אכן הקב"ה לא מבקש מאדם שיקריב את בניו וגם לא את עצמו כקרבן לשם קרבן, אברהם כנראה ידע זאת גם קודם, רק שבעקידה הוא התנסה האם יבטל את ידיעתו, אמונתו ותפיסתו, מפני רצון הבורא, ועמד בנסיון. אני לא יודע מה אברהם הסיק מהעובדה שלבסוף נאמר לו אל תשלח ידך וכו', את העובדה שה' לא מצווה להקריב את הילדים לקרבן, הוא כנראה ידע גם קודם, אך בכ"ז שמע מה ששמע ועשה את מה שנצטווה.

אבל הולצמן משער מה אברהם הסיק וכך הוא (כלומר העורך שלו) מתנסח: מטרתה [של התורה] אינה להקריב את החיים ולבטלם מפני ה'.

הנוסח המוחלט הזה צרם למבקר. אכן התורה לא מצווה להקריב קרבנות אדם, אבל היא בהחלט מצווה במקרים מסוימים, - בכל נפשך- לבטל את החיים מפני ה'. כשאדם מצווה למסור את חייו מפני קדושת ה', לעיתים הדבר מכונה בל' חז"ל כ"קרבן," כך חנה מתוארת כמי שהקריבה את שבעת בניה, כמובן אין המדובר בקרבנות אדם, אלא בחיוב של מסירת נפש שבדיעבד היא מכונה קרבן, וההבדל ברור.

זו הערתו של המבקר, לא פחות ולא יותר. לא קרבנות אדם ולא בטיח. יתכן שזו רגישות מופרזת ויתכן שזה ביקורת נכונה, התגובה של הולצמן היא קשקוש בגרוש.

אני מקווה שהעורך שמסגנן את הספר "להתהלך", עושה גם עבודה בנוגע לתוכן, כי אם כאלה אבחנות והבנות, הספר לא הולך אפילו על משענתו.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 144 אורחים